„Czemu tata siedzi w garnku?” Paweł Beręsewicz Ilustratorka: Joanna Gwis - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

zezgsxr8kekb5r42rwuad7a02

Plotki się potwierdziły! Tata był kiedyś mały! Dowody odkryto w albumie dziadka. To, co widać na zdjęciach, z trudem mieści się w głowie. Tata siedzi w garnku, tata pełza pod krzesłem, tata wchodzi do telewizora. Pytany o wyjaśnienia, dziadek wykręca się i zasłania niepamięcią. Czy dociekliwemu wnukowi uda się skłonić go do wspomnień? Czy i my poznamy te zdumiewające historie ukryte w starych fotografiach?

Czemu tata siedzi w garnku? to książka dla całej rodziny. Czytajcie wspólnie i śmiejcie się razem. To dopiero pierwsza część. Kolejnych szukajcie we własnych domowych albumach.

W tej opowieści jest wszystko, co sprawia, że książka dla dzieci staje się książką dla każdego. Po tym poznajemy wybitą literaturę.

Basia Kosmowska

Kolejny raz Paweł Beręsewicz, autor wielu wspaniałych powieści dla dzieci i młodzieży, funduje młodemu czytelnikowi znakomitą opowieść tryskającą inteligentnym humorem, elokwencją, i zabawnymi skojarzeniami. Dziadek – bajarz otworzy przed wnukiem fascynujący świat dzieciństwa taty, którego album skrywa na fotografiach niejedno tajemnicze zdarzenie. Bo Czemu tata zjada piasek lub śpi na stole? Czemu rozmawia z piłką albo zwisa głową w dół? Trudno to wytłumaczyć? Okazuje się, że nie. Dynamiczne dialogi przechodzą w klasyczne bajanie, dziadek w mistrzowski sposób opowie o tych ciekawych historiach, które wydarzyły się „dawno, dawno temu…” A jak to w bajce, garść prawdy, garść zmyśleń. Czytelniku, przed Tobą nie lada zabawa i zadanie, gdy fikcja miesza się z twardym życiem! Czytaj między wierszami, a dowiesz się fascynujących rzeczy!

(...) Książka „Czemu tata siedzi w garnku” od pierwszych zdań wciąga jak wir, bawi, śmieszy i zaskakuje. Przednia lektura, która oczaruje i kto wie, czy nie zachęci do odkurzania własnych starych albumów… Utwór jest bowiem bardzo inspirujący i pomysłowy. W zasadzie Paweł Beręsewicz sprzedaje gotowy pomysł na to, jak spędzić czas z dziećmi, wnukami. Ile radości i zabawy może dostarczyć zwykły album i stare fotografie. Potencjał tkwi wszędzie! Zdziwią się i duzi i mali. Rodzinne czytanie bardzo wskazane. (...)

fragment recenzji portalu Lubimyczytac.pl

 

Udostępnij