O PROJEKCIE - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki wpisuje się w wieloletni program, realizowany przez wojewódzkie biblioteki publiczne w całej Polsce przy wparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki. Program funkcjonuje od 2007 roku.

Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury - udział w życiu literackim, spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje, możliwość twórczego wykorzystania wiedzy płynącej z książek i literatury. Projekt ma na celu promować współczesną literaturę polską i obcą oraz przybliżać sylwetki pisarzy. 

Dyskusja nad książką z innymi czytelnikami umożliwia poszerzenie horyzontów literackich, kształtuje niezależną myśl krytyczną. Dyskusyjny Klub Książki poprzez swoja działalność podnosi rangę czytelnictwa i książki wobec innych konkurencyjnych sposobów spędzania wolnego czasu. Dyskusyjne Kluby Książki to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie przeczytanych książkach oraz kształtuje przekonanie, iż nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem Klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do aktywnego promowania mody na czytanie.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu otrzymała 65 282 zł dofinansowania na zadanie Dyskusyjne Kluby Książki w województwie opolskim w ramach Programu „Dyskusyjne Kluby Książki 2024” ze środków Instytutu Książki, pochodzących z dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całość zadania to 88 282 zł. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zakupów książek dla Klubów, szkolenia dla moderatorów, spotkania autorskie na terenie województwa opolskiego oraz działania związane z promocją idei programu.

Więcej informacji o programie i jego dotychczasowych osiągnięciach można znaleźć na stronie Instytutu Książki: https://www.instytutksiazki.pl

Tablica informacyjna

Logotypy programu

Udostępnij