WYCIECZKI I LEKCJE BIBLIOTECZNE - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Szanowni Państwo!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu od wielu lat współpracuje ze szkołami oferując nauczycielom i uczniom:

  • wycieczki po bibliotece,
  • spotkania z pisarzami,
  • wystawy,
  • lekcje biblioteczne.

Proponujemy Państwu, przygotowane przez naszych pracowników, w przystępny sposób interesujące lekcjie biblioteczne:

  1. Gimnazjaliści oraz uczniowie szkół średnich mogą skorzystać z lekcji i prezentacji multimedialnych I LOVE NEW YORK z komentarzem w języku angielskim o największej metropolii świata, jej symbolach, charakterystycznych budowlach i miejscach i wybitnych mieszkańcach. Zawiła historia miasta stanowi bazę do przybliżenia miejsc, które stały się ikonami kultury.
  2. I LOVE LONDON – lekcja poświęcona stolicy Wielkiej Brytanii. Wirtualny spacer po starym mieście pozwala poznać sekrety Londynu i jego mieszkańców.
  3. Gratką będzie lekcja przygotowana dla miłośników J. R. R. Tolkiena (w języku polskim bądź - dla bardziej zaawansowanych językowo – w angielskim) pod tytułem NIEDOKOŃCZONE OPOWIEŚCI. Lekcja poświęcona Śródziemiu i jego twórcy. Przybliża życiorys Tolkiena – równie barwny jak mity i legendy, którymi pisarz się fascynował.
  4. WILLIAM SHAKESPEARE – barwna opowieść o życiu i twórczości tego angielskiego poety, dramaturga i aktora. Przybliża jego czasy, wyjątkowość teatru elżbietańskiego i podkreśla fakt, że Shakespeare do dziś pozostaje niezwykle zagadkowym pisarzem.
  5. I LOVE ANTIPODES – Tematem zajęć są Australia i Nowa Zelandia. W celu zrozumienia unikalnego charakteru Antypodów, zajęcia skupiają się na historii, położeniu geograficznym, przyrodzie i zamieszkującej te ziemie ludności.
  6. I LOVE SCOTLAND – Lekcja poświęcona Szkocji. Podkreśla różnicę pomiędzy Szkotami a Anglikami, tak ważną dla tego północnego rejonu wysp brytyjskich.
  7. SIR ARTHUR CONAN DOYLE – THE WRITER IN THE SHADOW OF THE DETECTIVE – Sherlock Holmes zyskał niegasnącą sławę i popularność, czym przyćmił swojego twórcę Sir Arthura Conan Doyle’a. Spotkanie poświęcone zarówno pisarzowi, jak i enigmatycznemu detektywowi.
  8. I LOVE IRELAND – Wyspa przyciągająca pięknem krajobrazów, złożoną historią, celtycką kulturą i bogatym folklorem jest tematem kolejnego spotkania.

Ponadto:

  1. The English Year - celebrations and holidays
  2. American tour
  3. I love New York
  4. Agatha Christie - the Queen of Crime
  5. Fiodor Dostojewski i „przeklęte problemy”
  6. Tales of Terror - English Beginnings
  7. J. R. R. Tolkien - the Man Behind the Myth

Wszystkich zainteresowanych tematami proponowanych lekcji bibliotecznych przeprowadzanych w WBP, a także zwiedzaniem biblioteki prowadzonym również w języku angielskim (m.in. prezentacja filmu edukacyjnego, audiobuków, czytników, wypożyczenia e-booków, Opolska Biblioteka Cyfrowa), prosimy o kontakt telefoniczny z Wojewódzką Biblioteką Publiczną: 

Dział Informacji, Bibliografii i Promocji – tel. 77 40 66 426
e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Grupom młodzieży korzystającym z lekcji bibliotecznych oferujemy darmowe zapisanie się do biblioteki.

CZY ZNASZ SWOJE MIASTO I SWÓJ REGION

W czasie lekcji prezentowane są różne źródła informacji na temat regionu począwszy od księgozbioru i różnych form dokumentów życia społecznego po katalogi i specjalistyczne bazy bibliograficzne. Uczniowie nabywają umiejętności korzystania z jak największej i różnorodnej ilości źródeł informacji o swojej miejscowości.

BIBLIOGRAFIA ZAŁĄCZNIKOWA

Poprawne sporządzanie bibliografii załącznikowej oraz stosowanie przypisów bibliograficznych wymagane jest przede wszystkim od maturzystów. Uczniowie opracowując prezentację tematu pracy dyplomowej uczą się odnotowywać dane źródłowe materiałów, z których korzystali w pracy, opisywać źródła – książki, fragmenty, artykuły z czasopism, dokumenty elektroniczne itd.

TRADYCYJNE I ELEKTRONICZNE ŹRÓDŁA INFORMACJI

Lekcja ułatwia uczniom orientację w tradycyjnych bibliografiach, katalogach i kartotekach bibliotecznych oraz przygotowuje do korzystania w pracy z nowoczesnych technologii informacyjnych jak komputerowe bazy bibliograficzne, katalogi online bibliotek, portale i serwisy internetowe.Wszystkich zainteresowanych tematami proponowanych lekcji bibliotecznych przeprowadzanych w WBP, także zwiedzaniem biblioteki (m.in. prezentacja filmu edukacyjnego) prosimy o kontakt telefoniczny z Wojewódzką Biblioteką Publiczną:

  • Dział Informacyjno-Bibliografiiczny – 77 40 66 426
    e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij