DKK W WOJ. OPOLSKIM - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Zarys działalności w ostatnich 16 latach

W województwie opolskim w 2023 roku działa 60 Dyskusyjnych Klubów Książki. Kluby funkcjonują przy bibliotekach publicznych w: Baborowie, Dobrzeniu Wielkim, Dylakach (filia MiGBP w Ozimku), Głubczycach (Wypożyczalnia i Oddział dla Dzieci), Głuchołazach, Gogolinie (dla dorosłych i dla dzieci), Kamieniu Śląskim (filia GBP w Gogolinie), Choruli (filia GBP w Gogolinie), Grodkowie, Jemielnicy, Piotrówce (filia GBP w Jemielnicy), Kędzierzynie-Koźlu, Krapkowicach, Lewinie Brzeskim, Łubnianach, Dobrzyniu (filia GBP w Lubszy), Kościerzycach (filia GBP w Lubszy), Jasienicy Dolnej (filia BP w Łambinowicach), Murowie, Namysłowie, Niemodlinie, Nysie (dla dorosłych i dla dzieci), Białej Nyskiej (filia MiGBP w Nysie), Oleśnie, Olszance (dla dorosłych i dla dzieci), Opolu – WBP Biblioteka Austriacka, MBP – wypożyczalnia centralna, Fantastyczny Klub, filia nr 7, filia nr 18, Oddział Dziecięcy, Otmuchowie, Kałkowie (filia BP w Otmuchowie), Paczkowie (dla dorosłych), Kamienicy (filia MiGBP w Paczkowie), Pakosławicach, Prusinowicach (filia GBP w Pakosławicach), Pawłowiczkach, Gościęcinie (filia GBP w Pawłowiczkach), Pokoju (dla dorosłych i dla dzieci), Popielowie (dla dorosłych), Karłowicach, (filia GBP w Popielowie), Starych Siołkowicach (filia GBP w Popielowie), Prudniku, Łące Prudnickiej (Filia MiGBP w Prudniku), Strzelcach Opolskich – w filii miejskiej, Zielinie (filia GBP w Strzeleczkach), w Tarnowie Opolskim, Przyworach (filia GBP w Tarnowie Opolskim), Raszowej (filia GBP w Tarnowie Opolskim), Tułowicach, Walcach, Zębowicach, Zdzieszowicach, Żyrowej (filia MiGBP w Zdzieszowicach).

Pełna lista adresowa

W woj. opolskim projekt koordynuje Kamilla Wójt oraz Łukasz Brudnik
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


Kluby prowadzone są dla czytelników dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży. W województwie opolskim obecnie  39 Klubów oferuje spotkania dla dorosłych,  16 Klubów dla młodych czytelników.

Oprócz spotkań klubowych, podczas których omawiane są nowości wydawnicze, organizowane są spotkania autorskie. Dotychczas w opolskich Klubach gościli: Izabela Sowa, Monika Szwaja, Marek Krajewski, Zygmunt Miłoszewski, Wojciech Widłak, Olga Tokarczuk, ks. Adam Boniecki, Magda Umer, Sylwia Chutnik, Małgorzata Kalicińska, Małgorzata Szejnert, Liliana Fabisińska, Ewa Nowak, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Marta Fox, Barbara Kosmowska, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Tochman, Jarosław Kret, Andrzej Kopacki, Jacek Dehnel, Wojciech Ossoliński, Wojciech Kuczok, Katarzyna Majgier, Irena Matuszkiewicz, Joanna Olech, Grzegorz Kasdepke, Paweł Beręsewicz, Arkadiusz Niemirski, Jan Grzegorczyk, Katarzyna Leżeńska, Ryszard Wojnakowski, Agata Tuszyńska, Janusz L. Wiśniewski, Krzysztof Petek, Jakub Ćwiek, Dorota Simonides, Mariusz Czubaj, Helena Buchner, Małgorzata Budzyńska, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Hanna Kowalewska, Agnieszka Frączek, Marcin Pałasz, Katarzyna Enerlich, jerzy Kisielewski, Ałbena Grabowska, Katarzyna Ryrych, Krystyna Mirek, Piotr Milewski, Stanisław Bereś, Wojciech Jagielski.


Moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki oraz klubowicze uczestniczyli w wykładach literaturoznawczych, które odbywały się w siedzibie WBP w Opolu:

2008
Robert Ostaszewski – „Najważniejsze debiuty literackie ostatnich lat”
Stanisław Bereś – „Książki nieobecne – ważne a niewzanwiane”, 
Elżbieta Gepfert i Piotr W. Cholewa – „Fantastyka – literatura o przyszłości i przeszłości”

2009
Paweł Smoleński – „O reportażu”
Jerzy Jarniewicz – „Współczesna literatura amerykańska i brytyjska”

2010
Dariusz Nowacki – „Najważniejsze polskie nagrody literackie”
Piotr Marecki – „Literatura a kino” 
Grzegorz Jankowicz – „Współczesna poezja polska”

2011
Tomasz Różycki – „Egzystencja i co dalej?” Kilka słów o literaturze francuskiej”
Adrian Gleń - „Panorama polskich czasopism literackich”
Grzegorz Jankowicz - "Komiks i powieść graficzna w Polsce i na świecie"
Bartłomiej Janicki - "Możliwości wykorzystania komiksów historycznych w pracy bibliotekarza".
Moderatorzy DKK uczestniczyli także w warsztatach, zorganizowanych przez Instytut Książki, poświęconym zagadnieniom wystąpień publicznych, prowadzenia spotkań autorskich i animacji dyskusji klubowych. Warsztaty prowadzili Maciej Orłoś i Marek Kochan.

2012

W 2012 roku moderatorzy dziecięcych i młodzieżowych Dyskusyjnych Klubów Książki uczestniczyli w szkoleniu TERAZ MY – DKK dla dzieci i młodzieży, organizowanym przez Instytut Książki.
Relację z tego szkolenia prezentuje Agnieszka Biegańska w „Bibliotekarzu Opolskim nr 1/2013.
O tym, jak pracować w klubie z czytelnikiem dziecięcym moderatorzy mogli się dowiedzieć również na zajęciach warsztatowych, organizowanych przez Instytut Książki, które odbyły się w siedzibie Instytutu Goethego w Warszawie.

2013

Marcin Skrabka, Marketa Peluchova - Współczesna literatura czeska i słowacka w Polsce
Koordynatorzy DKK brali udział w studyjnym wyjeździe do niemieckich bibliotek, gdzie promowali projekt DKK i mieli szansę na wymianę doświadczeń.
Klubowicze brali udział w II ogólnopolskiej duskusji nad książką H. Murakamiego "Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa".
Klubowicze DKK dziecięcych brali udział w konkursie na recenzję rysowaną. Najwięcej prac z woj. opolskiego przesłał klub z GBP w Strzeleczkach - filia w Zielinie.

2014

29.05.2014 Szkolenie z kryminału skandynawskiego. Prowadził Krzysztof Koziołek
22.09.2014 Szkolenie "Jeśli nie Hogwart, to co? Krajobraz literacki po Harry Potterze a dobór nowości wydawniczych..." Prowadziła dr Olga Dawidowicz-Chymkowska, pracownik Biblioteki Narodowej.

Spotkania autorskie dla moderatorów i klubowiczów w WBP w Opolu

21.05.2014  Spotkanie z Adamem Zagajewskim
23.10.2015 Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim

III OGÓLNOPOLSKA DYSKUSJA LITERACKA

Razem z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego oraz we współpracy z Muzeum Historii Polski odbyła się  III Ogólnopolska Dyskusja Literacka Dyskusyjnych Klubów Książki. Jej tematem była książka Tajne Państwo Jana Karskiego, którego stulecie urodzin obchodzono w 2014 roku. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Karskiego.

2015

09.04-10.04.2015 Watsztaty E-booki, e-czytniki, spotkanie z e-literaturą. Prowadziła Agnieszka Hałubiec
21.04.2015 Współczesna literatura rosyjska i ukrainska. Prowadziła dr Jolanta Greń-Kulesza
22.10.2015 Prowadzenie spotkań autorskich – planowanie, prowadzenie, budżetowanie, współpraca z autorem i wydawnictwem. Powadził Marcin Skrabka

2016

29.04.2016   szkolenie „Warsztaty e-bookowe”. Prowadziła Agnieszka Hałubiec
14.10.2016 szkolenie z literatury serbskiej i chorwackiej „Bracia Słowianie mało znani - o najciekawszych zjawiskach i tendencjach we współczesnej literaturze serbskiej i chorwackiej - przeprowadzone przez dr Annę Modelską – Kwaśniowską (UO)

Konkurs na najlepszy scenariusz dyskusji klubowej
„Sztuka dyskutowania”

I nagroda - DKK GBP w Strzeleczkach – filia 
w Zielinie – scenariusz do książki Piotra Sochy „Pszczoły”, zgłoszony przez moderatorkę Teresę Pawłowską

II nagroda - DKK MiGBP w Zdzieszowicach – scenariusz do książki Angeliki Kuźniak „Papusza”, zgłoszony przez moderatorkę Marię Thomanek

III nagroda - DKK GBP w Murowie – scenariusz dyskusji wokół polskich i zagranicznych komiksów, zgłoszony przez moderatorki Halinę Lubacz i Agnieszkę Jasińską.

Wyróżnienia: DKK GBP w Gogolinie, DKK GBP w Popielowie, DKK Biblioteka Austriacka

DKK GBP w Tarnowie Opolskim filia w Przyworach, DKK OBP w Oleśnie


Koordynatorzy wojewódzcy oraz moderatorzy klubów uczestniczyli również w Zlocie Ludzi Książki 15-16.09.2008, zorganizowanym przez Instytut Książki w Warszawie. Zlot był podsumowaniem dotychczasowej działalności Klubów w całej Polsce.

2016

Literacki Woodstock, Wrocław, 27.07.-31.07.2016 - zlot zorganizowany w związku z 10-leciem DKK w Polsce
Relację z imprezy prezentujemy w „Bibliotekarzu Opolskim” nr 4/2016
W ciagu roku w 16 bibliotekach była prezentowana wystawa "10 lat DKK w woj. opolskim"

2017

Moderatorzy mogli uczestniczyć w szkoleniach:

31.03.2017 -"Dwa bratanki - odkrywamy literaturę węgierską w Polsce" - prowadzili Anna Butrym i Marcin Skrabka
25.04.2017 - Warsztaty pisania recenzji literackich - prowadziła dr Anna Marchewka
19.09.2017 - "Czytając seriami" - prowadzili dr Michał Zając oraz dr hab. Adrian Gleń
08.11.2017 - „Polskie nagrody literackie – drogowskazy dobrej literatury” - prowadził prof. Stanisław Bereś

Eksponowana była wystawa „10 lat Dyskusyjnych Klubów Książki woj. opolskiego” . Wystawa była prezentowana w 7 opolskich klubach i miała na celu wparcie promocyjne projektu.

Od 09.11-10.11.2017 moderatorzy uczestniczyli w warsztatach i szkoleniach zorganizowanych przez Instytut Książki. Zajęcia odbywały się w Warszawie.


Klubowicze piszą. Z dyskusji klubowych powstawały sprawozdania, a także recenzje, które sa publikowane na stronie Instytut Książki www.instytutksiazki.pl.

Klubowicze mogą uczestniczyć w całorocznym konkursie na recenzję książki, ogłoszonym przez Instytut Książki.

kalendarium DKK prezentujmy mini-relacje ze spotkań klubowych oraz zdjęcia.

Udostępnij