„Awaria” Joanna Wachowiak Ilustratorka: Marta Krzywicka - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

6d6ktmhe2d27uh8qhp4fzyfir

Dom Tymka, Maćka i Anity jest fortecą naszpikowaną elektroniką. Wszystkowiedzący komputer Pina beznamiętnym głosem informuje, kiedy należy zamówić mleko albo opuścić żaluzje, włącza ogrzewanie i pokazuje obraz z kamery przed domem.

Gdy w święta do rodziny trafia przypadkiem Evo, najnowszej generacji robot osobisty, nawet Pina nie może sobie z nim poradzić. Nagle wszystko wywraca się do góry nogami, usterka goni usterkę, telefony są niedostępne, a dom staje się dla rodzeństwa pułapką.

Czy człowiek jest w stanie przechytrzyć maszyny? I kto stoi za tajemniczą awarią?

Książka nominowana do 27. ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

 

(...) "Awarię śmiało można polecić nastolatkom.

I to niekoniecznie tym, których główną pasją jest czytanie.

Dość powiedzieć, że żaden z głównych bohaterów książki nie należy do grona miłośników litetarury (poza mamą, ale ona dość szybko zostaje wyłączona z toku głównych zdarzeń). Pasjonują ich raczej media społecznościowe, kultowi youtuberzy, liczba laików czy obserwatorów bloga. Ich dialogi wydają się jakby żywcem wyjęte z domu współczesnych nastolatków, a relacje między rodzeństwem zdecydowanie nie są wylukrowane czy literacko ugrzecznione. Wszystko to – w połączeniu z chwilami strachu, które przeżywają bohaterowie (a wraz z nimi też czytelnicy) – czyni powieść emocjonującą i wciągającą. Atutem jest również brak moralizowania czy prostolinijnych sugestii (typu: nowoczesne technologie są złe i bez nich żyło się dużo lepiej).

Krótko mówiąc: książka – inspiracja, lekko napisana, mocno oddziałująca na wyobraźnię i skłaniająca do refleksji. Chociażby nad tym, ile dobrego może wnieść usterka i czy awarią naprawdę jest to, co Tymek, Anita i Maciek uznali za uszkodzenie.

fragm.recenzji Biblioteka inspiracji

 

Udostępnij