„Spowiedź starego Człowieka” Marcel Goldman - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 Spowiedz starego czlowieka

Schindler zmarł w Niemczech, we Frankfurcie. Przed śmiercią prosił aby go pochować w Izraelu (…).

Ryśka poproszono o sprowadzenie ciała i zorganizowanie pogrzebu. Podobnie jak i inne swoje zadania, i to wykonał jak należy, stosownie do okoliczności. Wygłosił przemówienie na cześć zmarłego, w katedrze we Frankfurcie, zorganizował wszystko do ostatniego szczegółu. Schindler leży w wieczystym spokoju na cmentarzu chrześcijańskim na Górze Syjon w Jerozolimie, tak jak sobie tego życzył.

 

Marcel Goldman – urodził się w 1926 r. w Krakowie. Od 1941 r. przebywał w getcie krakowskim, aż do ucieczki w 1942r. W latach 1942–1946 dzięki aryjskim papierom mieszkał w Radomiu, pracując w fabryce Bata. Po wojnie (1947–1949) studiował w Akademii Handlowej w Krakowie.
W 1949 r. wyjechał nielegalnie do Izraela. Tam ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie w Tel-Awiwie. Przez całą karierę zawodową pracował w bankach w Hajfie, Tel-Awiwie i Szwajcarii.
Iskierki życia – to niezwykle barwna, pełna dynamizmu i mimo czasów Zagłady, niepozbawiona humoru opowieść o losach Autora, jego rodziny i przyjaciół.

Udostępnij