„Wybory 22 X 1939. Opowieści Kresowe 1939-1941” Jan Tomasz Gross - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

414355 large

[…] wybory z 1939 roku były ogromnie ważnym doświadczeniem historycznym, transformującym świadomość i samopoczucie ludności zamieszkującej Kresy. Na ich wyniki rząd radziecki powoływał się przyłączając olbrzymie obszary państwa polskiego do ZSRR. Po wojnie ten stan rzeczy został potwierdzony przez układy międzynarodowe (pomijając drobne korekty granic). I choć Związek Radziecki z czasem przestał istnieć, to ani Lwów ani Wilno – ani przeszło 100 000 kilometrów kwadratowych bardzo malowniczych krajobrazów – już nie wróciło do Polski.
Wydarzenie to, osiemdziesiąt lat temu wywarło ogromne wrażenie, zasadniczo zmieniło życiorysy wielu milionów ludzi i stało się po zwycięstwie nad Niemcami hitlerowskimi przedmiotem negocjacji najpotężniejszych wówczas mężów stanu na kuli ziemskiej. Ale pamięć historyczna o latach wojny i okupacji usunęła te wydarzenia w cień.

Pierwsze wydanie książki, którą Czytelnicy biorą do ręki ukazało się w 1998 roku w wydawnictwie Universitas pod tytułem Studium zniewolenia (Wybory 22 x 1939). Przedrukowuję tę książkę w serii Opowieści kresowe – jako że opisane w niej wydarzenia są integralną częścią historii okupacji Kresów Wschodnich przez ZSRR w okresie 1939–1941 – z niewielkimi zmianami redakcyjnymi i dodatkami.

Jan Tomasz Gross

 

Jan Tomasz Gross , ur. 1947 roku w Warszawie, polsko-amerykański socjolog i historyk , specjalizujący się w europejskiej historii XX wieku i historii zagłady Żydów, profesor Wydziału Historii Uniwersytetu w Princeton.
W 1965 roku rozpoczął studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, później przeniósł się na socjologię. Po zaangażowaniu się w protesty studenckie w marcu 1968 roku został aresztowany na pięć miesięcy . W wyniku nagonki antysemickiej zdecydował się na emigrację. W 1969 roku wraz z rodzicami, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych . W 1975 roku obronił doktorat na Uniwersytecie Yale, gdzie pracował do 1984 roku. Od 2003 roku jest profesorem historii Uniwersytetu w Princeton.
Autor m. in. książek Sasiedzi , dotyczącej pogromu w Jedwabnem oraz Strach , w której zajął się problemem pogromów kieleckiego, krakowskiego i rzeszowskiego .
Obecnie mieszka w Berlinie .

 

Udostępnij