„Portret mężczyzny z kamerą” Renata Gorczyńska - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 409895 large 2

Ten człowiek dostał od losu wiele talentów i tylko część z nich spożytkował. Nie wiadomo, dlaczego stoczył się po równi pochyłej […] Znalazł się w rzędzie połamanych dusz. A może niektórzy dostają od natury pakiet wspaniałych darów wraz z zaszyfrowanym kodem, brzmiącym:
UWAGA, GENIUSZ, NIEBEZPIECZEŃSTWO!

 

Renata Gorczyńska ( ur. w 1943 roku , w Warszawie ) , pseudonim „ Ewa Czarnecka’’ ; polska dziennikarka, publicystka, pisarka, krytyk literacki, tłumaczka literatury pięknej.
Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował początkowo w Telewizji
Polskiej , a następnie w Programie III Polskiego Radia ( kierowała redakcją muzyczną, jej autorstwa była m. in. audycja : Historia jednego przeboju ) . W 1975 r. wyjechała do USA na stypendium , a pod koniec lat 70 -tych była asystentka i sekretarzem Czesława Miłosza. Od połowy lat 80 -tych mieszkała w Paryżu, gdzie współpracowała z paryską „ Kulturą’’ , a także z Radiem Wolna Europa i BBC.
W 1992 r. wróciła do Polski . Mieszka w Gdyni.

Udostępnij