65-lecie Opolskiego Oddziału ZLP - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W 2020 roku Opolski Oddział Związku Literatów Polskich świętował 65-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w Galerii WuBePe przy ul. Piastowskiej 20 można było oglądać wystawę zorganizowaną właśnie z okazji tego jubileuszu.

Na 70 planszach znalazły się m.in. archiwalne i współczesne zdjęcia, dokumenty, sprawozdania z działalności Opolskiego Oddziału ZLP publikacje książkowe i prasowe, sylwetki członków Oddziału, fragmenty ich twórczości, a także opracowania dotyczącego historii oddziału.

Z wystawy dowiemy się także, jak doszło do powstania Opolskiego Oddziału ZLP oraz jak świętowano jego kolejne jubileusze i kto ze znanych literatów odwiedzał z tej okazji Opole.

Warto dodać, że wiele publikacji autorów należących do Związku Literatów Polskich znajduje się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu – co też zostało pokazane na wystawie.

Wystawa została zrealizowana przy współpracy Opolskiego Oddziału ZLP. Materiały na niej zamieszczone pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, archiwum Harrego Dudy oraz Archiwum Państwowego w Opolu.

Scenariusz wystawy: Kordian Michalak
Opracowanie graficzne: Natalia Nosova

Wystawę zrealizowano w ramach projektu „Ogrody literatury", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przykładowe plansze:

Udostępnij