Gore gwiazda – kolędy i pastorałki - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Wystawa przybliża mniej znane polskie kolędy i pastorałki, których teksty oprócz głoszenia chwały nowonarodzonemu Dzieciątku w malowniczy sposób odzwierciedlają polską wieś i jej mieszkańców. Utwory te charakteryzują się zarówno wyjątkową plastycznością opisów, jak i dużą dozą humoru. Niektóre śpiewane były wyłącznie w kościele, inne towarzyszyły kolędnikom w ich corocznych wędrówkach. Różnorodność kolęd i pastorałek (pod względem muzycznym i literackim) świadczy o bogactwie polskiej twórczości artystycznej związanej z Bożym Narodzeniem. Liczba plansz 11, 70/100 cm. Autor scenariusza wystawy i opracowanie graficzne : Magdalena Mączyńska.

Kolejność:
Plansza 1 – Kolędy
Plansza 2 – Przystąpmy do szopy
Plansza 3 – Przylecieli Aniołkowie
Plansza 4 – Ogłaszamy dziś nowinę
Plansza 5 – Cicho wszędzie
Plansza 6 – Pastorałki (Dnia jednego)
Plansza 7 – My też pastuszkowie
Plansza 8 – Gore gwiazda