Spotkanie autorskie z dr Agnieszką Misiurską 13.02.2024 - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie autorskie z dr Agnieszką Misiurską 13.02.2024

dr Agnieszka Misiurska - starszy specjalista w Zakładzie Badań Śląskoznawczych Instytutu Śląskiego. Przez 15 lat nauczycielka historii. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i Stowarzyszenia „Opolscy Genealodzy”, prezes Chrząstowickiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „CUD”.
Jej badania obejmują historię Polski w okresie dwudziestolecia międzywojennego, obraz Polski w zachodniej prasie pierwszej połowy XX w., stosunki polsko-francuskie, historię Śląska, zwłaszcza w kontekście międzynarodowym, dydaktykę historii. Autorka ok. 30 artykułów naukowych. Z zamiłowania genealog. 

dr Agnieszka Misiurska, Budowa państwa polskiego w latach 1918–1922 w optyce francuskiej i brytyjskiej prasy codziennej, wyd. Instytut Śląski, Opole 2023, s. 382.

To obszerna analiza porównawcza wizerunku Polski u progu jej niepodległości, wykreowanego na łamach poczytnych dzienników we Francji i Wielkiej Brytanii. Te dwa państwa i ich obywatele z zainteresowaniem przyglądali się wydarzeniom dziejącym się w Polsce – od odzyskania niepodległości, przez budowę struktur państwowych, zabiegi dyplomatyczne i militarne o granice, po budowanie stosunków z innymi państwami, a także trudną sytuację gospodarczą i społeczną, gdyż państwo polskie stanowiło ważny element w politycznej „układance” mocarstw zwycięskich w Europie Środkowej z racji położenia pomiędzy pokonanymi Niemcami, a pogrążoną w rewolucji i wojnie domowej Rosją. Autorka w swej pracy postarała się odtworzyć ten obraz w obu państwach i wskazać jego podobieństwa i różnice, z uwzględnieniem źródeł informacji o Polsce, polityki obu rządów, a także zabiegów różnych środowisk o zbudowanie bardziej lub mniej korzystnego wizerunku młodego państwa polskiego. 

Prowadzenie spotkania: prof. Piotr Pałys

13.02.2024
17:00
Czytelnia, ul. Piastowska 18

Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu. 


Udostępnij