Spotkanie z Marianem Buchowskim. Jubileusz 80-lecia. 24.11.2023 - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Spotkanie z Marianem Buchowskim. Jubileusz 80-lecia. 24.11.2023

Marian Buchowski, prozaik, publicysta, poeta. Urodził się w 1943 roku w  Januszewicach  (woj.  świętokrzyskie).   Dzieciństwo spędził w Zagłębiu Dąbrowskim. Na Opolszczyznę przybył w 1962 r. Pracował jako nauczyciel w Grodkowie. W 1971 roku rozpoczął pracę w redakcji miesięcznika “Opole”, od 1975 do 1993 roku był dziennikarzem “Trybuny Opolskiej”. W kolejnych dwóch latach pełnił funkcję rzecznika prasowego wojewody opolskiego, następnie do 2006 roku kierował działem public relations w Elektrowni “Opole”. W latach 2007 - 2013 prowadził na Uniwersytecie Opolskim zajęcia z komunikacji prasowej. Debiutował jako poeta na łamach Nadodrza w 1965 roku. Znany jest przede wszystkim jako świetny reportażysta. Współpracował z “Odrą”, “Polityką”, “Kulturą”, “Życiem Literackim”. Za zbiór reportaży Szara masa i ludzie otrzymał nagrodę “Życia Literackiego”. W 1989 roku Krajowy Klub Reportażu uhonorował go Nagrodą im. Ksawerego Prószyńskiego za całokształt twórczości. W tym też roku przyznano mu Nagrodę Artystyczną Wojewody Opolskiego. W 2014 r. otrzymał Odznakę honorową „Za zasługi dla Województwa Opolskiego”. Jego książka Edward Stachura - biografia i legenda (1992; 1993) doczekała się dwóch wydań i trafiła na listę bestsellerów “Polityki”. Nakładem Wydawnictwa ISKRY   ukazała   się  w 2014 r.  druga  książka  autora o  Edwardzie Stachurze  i  jego  twórczości  pt.  Buty  Ikara. Biografia Edwarda Stachury. W 2019 r. WBP w Opolu wydało jego publikację Linijki papilarne. Od 1994 r. Marian Buchowski należy do Związku Literatów Polskich.

Czytelnia WBP, ul. Piastowska 18

Prowadzenie: prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja

Spotkanie realizowane w ramach wniosku "Spotkania z literaturą", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
logo mkidn 2023 small

Zadanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.

* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu.