Spotkanie z Marcinem Weissem - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Marcinem Weissem

Marcin Weiss - z wykształcenia ekonomista, wiersze zaczął pisać w wieku 18 lat. Samotnik, choć lubi spotkania i wyjazdy w gronie przyjaciół i znajomych. Pragmatyk zakorzeniony w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, nie idzie z duchem czasu.

Zdecydowanie woli świat realny niż wirtualny, sporo czyta (tylko książki papierowe), słucha muzyki od Mozarta i Bethovena przez poezję śpiewaną po Perfect, Bajm, Renatę Przemyk, Depeche Mode, U2, Stinga, Scorpions itd.

Uwielbia przyrodę, włóczęgi pozornie bez celu, od kilku lat uczestniczy w marszach na orientację, rocznie udaje się przebyć kilka 50-cio, 100-tu kilometrowych tras w ramach różnych zawodów. W wędrówki wciąga systematycznie rodzinę i znajomych. W czasie podróży dotarł do niemal wszystkich krajów Europy. Swoistym "katharsis" była wyprawa na Bornholm w 1996 roku. Samotnie przebył 1000 km na rowerze z namiotem. Kilka lat później podobnie przejechał kolejne wyspy - Rugię i Hiddensee oraz Korsykę.

W 1999 roku ukazało się dystrybuowane wyłącznie wśród bliskich i znajomych "Hobby życiem zwane". Następnie zbiór tekstów "Wyspa" (2017), który zawiera utwory liryczne przybierające formę wiersza, aforyzmu czy swoiste poetyckie przykazania. Obecnie autor zaprezentuje równocześnie dwie publikacje – zbiór utworów poetyckich "Odcienie nadziei" (2021) i przyjmujące formę zbioru widokówek "Przestrzenie nadziei" (2021), w których Marcin Weiss wiąże wypowiedź liryczną z fotografiami, które powstały w czasie jego licznych podróży.

Podczas spotkania wystąpi zespół poezji śpiewanej Kuchnia Małgorzaty, który wykona piosenki do wierszy Marcina Weissa.

 

22 czerwca 2021, godz. 17:00

Ogród WBP, ul. Piastowska 20

Prowadzenie: Ludmiła Sobolewska

Udostępnij