Wystawa „Z kresowego albumu” - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Szanowni Czytelnicy,

od 15 czerwca otwarte są czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu z wyłączeniem czytelni internetowej, czytelni Biblioteki Obcojęzycznej, czytelni Biblioteki Muzycznej oraz czytelni Działu Informacyjno-Bibliograficznego.


Wyszukaj wydarzenie

Wystawa „Z kresowego albumu”

07.06.2019 - 30.06.2019
Kategorie: Wystawy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

zaprasza na wystawę

„Z kresowego albumu”

(ekspozycja do 30 czerwca)

 

Już po raz ósmy WBP zaprasza na wystawę Z kresowego albumu, na której pokazane zostały zdjęcia, pocztówki i dokumenty prywatne ludzi, którzy po II wojnie światowej, w 1945 i 1946 roku, musieli opuścić swoje rodzinne miejscowości. Repatrianci, m.in. z Brzeżan, Kołomyi, Lwowa, Krzemieńca, Kosowa, osiedlali się w całej Polsce, także w Opolu i okolicach. Żyjąc tutaj, nie zapominają o przodkach i przeszłości, która często była tragiczna. Na wystawie pokazane zostaną kresowe albumy osób, dla których poszukiwania genealogiczne stały się celem życia.

To im właśnie poświęcamy wystawę, na której znalazły się najcenniejsze pamiątki, do tej pory pieczołowicie przechowywane w domach. Stare, przedwojenne pocztówki, fotografie, dokumenty, pamiętniki i prywatna korespondencja zostały skopiowane i w tej formie przybliżą życie codzienne miast, miasteczek i wsi, niegdyś polskich, teraz określanych mianem kresów wschodnich. Wystawa nie mogłaby powstać, gdyby nie pomoc osób, które bez wahania użyczyły pamiątki związane z przedwojennym okresem życia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaufali bibliotece i udostępnili rodzinne skarby. Dziękujemy za życzliwość i wspomnienia, którymi zechcieli Państwo podzielić się z autorkami wystawy.

  Plakat kresowy album 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 lat w UE d

 

Udostępnij