Rękopis z 1324 r. - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Rękopis spisany jest na szarym pergaminie o wymiarach 16 cm na 24 cm. Tekst łaciński, kolor tuszu rdzawy. Pierwsza litera jest większa i ozdobna. Reszta tekstu zajmuje 16 linijek.

Pergamin złożony był w kostkę. Po rozłożeniu widoczne są poziome i pionowe zgięcia. Na pergaminie, miejscami, skupiska jasnych kropek.

U dołu zielony sznurek wpleciony w pergamin. Na sznurku lakowana, brązowa pieczęć o średnicy 6,5 cm. Sznurek bawełniany, spleciony z kilku wąskich sznurków. Od góry pieczęci łączy ją z pergaminem. Z dołu pieczęci wychodzą dwie końcówki. Pieczęć okrągła, brzegi miejscami lekko spłaszczone. Po obwodzie tekst łaciński.

W środku fragmenty odbitego stempla. W treści rękopisu jest decyzja księcia opolskiego Alberta. Dotyczy obniżenia podatku gruntowego wsi Oracze pod Krapkowicami,ze względu na klęskę nieurodzaju.

 

Udostępnij