Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem

„Wymyślone miasto Lwów”

Lwów – ukraiński, polski, galicyjski, austriacki, austro-węgierski, żydowski, europejski, poradziecki…
To miasto jest jak kostka Rubika, nie jest łatwo rozdzielić poszczególne kolory i zbudować jednolitą ściankę. A wielu próbowało! Zwykle tożsamości mieszają się ze sobą, tworząc obraz fascynujący
i nieoczywisty. I zmienny – bo to miasto, które ciągle wymyśla siebie od nowa.

Dla Ziemowita Szczerka Lwów to po prostu jego miasto. Miejsce, które zna od lat i w którym czuje się u siebie. Pisze o jego historii, bolączkach, zmianach, bohaterach pierwszego, drugiego i trzeciego planu.
Patrzy mu prosto w twarz – zarówno wtedy, kiedy Lwów nakłada przykrywający wszystko makijaż sceniczny, jak i wtedy, kiedy miasto nad ranem z trudem dochodzi do siebie po nocnej hulance.

Prowadzenie: dr. hab. Marek Białokur, prof. UO

Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu „Ostatnia niedziela w przedwojennym Lwowie”.
Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego dnia – niedzieli 20 lutego 2022. Oczy całego świata skierowane są na Ukrainę, napięcie związane
z potencjalną inwazją ze strony Rosji sięga zenitu. Film powstał z sympatii do miasta Lwowa i z obawy o los jego mieszkańców. Tego dnia obchodzono rocznicę Majdanu 2014, kończyła się Olimpiada w Pekinie (gwarancja pokoju),
a wojska rosyjskie zgromadzone przy granicach mnożyły prowokacje. Lwów tej niedzieli wydawał się beztroski. Bohaterami filmu są jego mieszkańcy, przedstawiciele lwowskiej inteligencji, których poznajemy podczas wycieczki z lwowskim „baciarem” po dachach i ulicach miasta oraz w siedzibie Filharmonii.

13.09.2023
Namiot w ogrodzie WBP
ul.Piastowska 20

Spotkanie odbędzie się w ramach Festiwalu Filmowego UKRAINA!

* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu.

Udostępnij