Wystawa "Bo nie jest światło, by pod korcem stało" - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Wystawa "Bo nie jest światło, by pod korcem stało"

"Bo nie jest światło, by pod korcem stało".

 XVI-wieczne starodruki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu

 

Zapraszamy na wystawę szesnastowiecznych starodruków; pięć z nich właśnie powróciło z konserwacji.

Dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  od czerwca do początków listopada trwała konserwacja 5 starodruków z XVI wieku. Do Opola starodruki powróciły w ochronnych futerałach i pudłach z miękką wyściółką zabezpieczającą oprawy przed przetarciem powierzchni. Po konserwacji starodruki odzyskały swoje dawne walory estetyczne. Przebieg prac konserwatorskich został utrwalony w dokumentacji fotograficznej i opisowej, a cyfrowa wersja starodruków dostępna będzie w  Opolskiej Bibliotece Cyfrowej.  Konserwacja  księgozbioru zabytkowego, dokumentującego przeszłość, umożliwi czytelnikom wykorzystanie go do celów badawczych. Jednocześnie Biblioteka zabezpieczy dla obecnych i przyszłych odbiorców cenne dla dziedzictwa europejskiego starodruki. Oprócz zakonserwowanych starodruków, na wystawie pokazane będą najbardziej reprezentatywne dla XVI stulecia księgi, które zostały wydane w oficynach polskich, francuskich, niemieckich i włoskich. Zobaczymy piękne oprawy ze skóry lub pergaminu, niektóre z superekslibrisami i zapinkami. Z pewnością zwiedzających zainteresują ciekawe ryciny i ozdobne inicjały.

Wernisaż wystawy odbędzie się

23 listopada, o godz. 13.00

Galeria WuBePe, ul. Piastowska 20

Podczas wernisażu p. Małgorzata Grocholska – konserwatorka dzieł sztuki wygłosi wykład „Refleksje na temat konserwacji starodruków WBP w Opolu.

Ekspozycję będzie można oglądać do 4 stycznia 2023 roku.

„Konserwacja XVI-wiecznych zabytków piśmiennictwa ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu”

zrealizowana w ramach Programu: „Wspieranie działań muzealnych”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego”.

mkidn1

Zadanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.

* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu.

Udostępnij