Spotkanie z Filipem Zawadą - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Filipem Zawadą

Filip Zawada – poeta, kompozytor, muzyk związany niegdyś z zespołami Pustki oraz Indigo Tree. Reżyser, autor sztuk, aktor. Fotograf; brał udział m.in. w projekcie Sfotografuj wiersz – Zwierszuj fotografię. Mistrz Polski w łucznictwie. Jeden z najoryginalniejszych współczesnych pisarzy.
Ma na swoim koncie zarówno zbiory wierszy („System jedynkowy”, „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się” czy „Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty”) jak i prozę („Psy pociągowe”. „Pod słońce było”).
Był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" oraz do Nagrody Literackiej Gdynia, a książka „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike w 2020 roku.

Latem ukazała się jego najnowsza powieść „Weź z nią zatańcz” - powieść o terrorze miłości, który nie pozwala dorosnąć.

Ojciec zmarł nagle, bez zapowiedzi. Zostawił po sobie duszne mieszkanie, dziwną książkę pełną indiańskich mądrości i nieoswojonego psa gryzącego do krwi. Stanisław niewiele z tego rozumie. Życie w wygodnej symbiozie z mamcią, której miłość szczelnie wypełniała każdy brak, nie wymagało aktów odwagi. Temu wszystkiemu musi jednak stawić czoła w pojedynkę. Bierze więc żarłocznego Rambo za przewodnika i meandrując między wieczną nieobecnością ojca i nadobecnością mamci, próbuje odkryć prawdę o mężczyźnie, który sprowadził go na ten świat, a przede wszystkim – o sobie samym.

„Weź z nią zatańcz” to historia oswajania. Filip Zawada opowiada o zaufaniu, którego potrzebujemy, aby ofiarować sobie i innym przestrzeń do życia na przekór planom. I o tym, jak trudno pogodzić się ze stratą, gdy zostajemy uwięzieni w wiecznym półrozstaniu z kimś, kogo nie było nam nawet dane dobrze poznać.

9 listopada, godz. 17:00
namiot w ogrodzie WBP

Spotkanie odbywa się w ramach projektu "Literackie horyzonty", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

mkidn1

* Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu.

Udostępnij