Spotkanie on-line z Eliane Brum - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie on-line z Eliane Brum

Eliane Brum – dziennikarka, dokumentalistka i autorka pięciu książek non-fiction.  Publicystka dziennika „El País”, współpracuje z „Guardianem”. Kolekcjoner porzuconych dusz to jej pierwsza książka wydana poza Brazylią. W czasie przygotowania polskiego tłumaczenia Brum przebywała na statku Greenpeace płynącym na Antarktydę, opisując walkę ekologów z kryzysem klimatycznym.

Jest laureatką ponad czterdziestu nagród dziennikarskich, zarówno brazylijskich jak i międzynarodowych, w tym Nagrody im. Vladimira Herzoga, przyznawanej dziennikarzom i działaczom zaangażowanym w obronę praw człowieka.

"Kolekcjoner porzuconych dusz" znalazł się wśród 5 książek wydanych w 2020 roku, nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

Zbiór reportaży Eliane Brum przedstawia przejmujący obraz życia w Brazylii, którego próżno szukać w przewodnikach turystycznych.  Autorka odwiedza indiańskie i metyskie akuszerki na północnym krańcu puszczy amazońskiej, opowiada o życiu mieszkańców jednej z faweli w São Paulo i śledzi walkę aktywistów społecznych z międzynarodowymi korporacjami o prawa kobiet, środowisko naturalne i dach nad głową.    
Kloszard z Porto Alegre, poszukiwacze złota z Belo Monte, matki straconego pokolenia… Kolekcjoner porzuconych dusz to galeria niezwykłych postaci, do których autorka podchodzi z niezwykłą wrażliwością, pokazując świat z ich perspektywy. Jej wysmakowane literacko teksty nie tylko opisują aktualne problemy społeczne, lecz także stanowią prawdziwe ćwiczenie z empatii.     

To książka, wobec której nie można przejść obojętnie.  

 

18 stycznia 2022, godz. 19:00

facebook.com/wbpopole

Prowadzenie: Monika Ostrowska

Spotkanie w języku angielskim

 

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Rozmowy bez granic".

Udostępnij