Wystawa Leon Barszczewski - podróżnik i fotograf XIX w. w Azji Środkowej - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Wystawa Leon Barszczewski - podróżnik i fotograf XIX w. w Azji Środkowej

W imieniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu oraz Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód
w ramach

DNI UZBEKISTANU

zapraszamy na wystawę "Leon Barszczewski - podróżnik i fotograf XIX w. w Azji Środkowej".

Leon Barszczewski - zafascynowany Azją fotograf i podróżnik na szklanych płytach negatywów utrwalił niepowtarzalne widoki krajobrazów i miast Azji Środkowej, zwłaszcza Samarkandy. To dzięki niemu możemy spojrzeć na twarze rdzennych mieszkańców dalekich zakątków Azji sprzed ponad stu lat. Leon Barszczewski uchwycił w kadrze obiektywu chwile grozy podczas górskich wypraw, utrwalił piękno i majestat lodowców oraz potęgę gór. Jednak najważniejsi byli dla niego ludzie — z jego fotografii spoglądają na nas bekowie i wieśniacy, biedacy i bogacze, tancerze i obłąkani, a nawet muzułmańskie kobiety odsłaniające twarze. Dla wielu z nich Barszczewski był pierwszym spotkanym Europejczykiem. Te jedyne w swoim rodzaju obrazy przenoszą nas w świat zagubiony i nieznany, nieomal baśniowy…

Wystawę można oglądać w ogrodzie WBP.

Autorem wystawy jest Igor Strojecki, prawnuk Leona Barszczewskiego, autor książki „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej”

Na spotkanie z Igorem Strojeckim zapraszamy
we wtorek, 23 listopada, o godz. 17:00
do namiotu w ogrodzie WBP

Po spotkaniu, o godz. 19:00
odbędzie się koncert piosenek Anny German w wykonaniu Małgorzaty Kalińskiej.

Wydarzenie objęte jest patronatem Ambasady Republiki Uzbekistanu w Warszawie i współfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.

Udostępnij