Spotkanie z Igorem Strojeckim (Dni Uzbekistanu) - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Igorem Strojeckim (Dni Uzbekistanu)

W imieniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu oraz Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód
zapraszamy na

DNI UZBEKISTANU

Igor Strojecki - pasjonat genealogii, publicysta, varsavianista. Z zapałem przywraca pamięć o swoich niezwykłych przodkach, m.in. aktorce Elżbiecie Barszczewskiej, psychologu i wynalazcy Julianie Ochorowiczu oraz pradziadku Leonie Barszczewskim. Jest autorem i inicjatorem wielu wystaw poświęconych wyżej wspomnianym przodkom, prezentowanych w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce.
Owocem przeszło trzydziestoletnich badań genealogicznych Igora Strojeckiego oraz fascynacji postacią i dokonaniami jego pradziadka jest książka „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej”.
Zafascynowany Azją fotograf i podróżnik na szklanych płytach negatywów utrwalił niepowtarzalne widoki krajobrazów i miast Azji Środkowej, zwłaszcza Samarkandy. To dzięki niemu możemy spojrzeć na twarze rdzennych mieszkańców dalekich zakątków Azji sprzed ponad stu lat. Leon Barszczewski uchwycił w kadrze obiektywu chwile grozy podczas górskich wypraw, utrwalił piękno i majestat lodowców oraz potęgę gór. Jednak najważniejsi byli dla niego ludzie — z jego fotografii spoglądają na nas bekowie i wieśniacy, biedacy i bogacze, tancerze i obłąkani, a nawet muzułmańskie kobiety odsłaniające twarze. Dla wielu z nich Barszczewski był pierwszym spotkanym Europejczykiem. Te jedyne w swoim rodzaju obrazy przenoszą nas w świat zagubiony i nieznany, nieomal baśniowy…
Nieistniejący już świat autor odtworzył na podstawie notatek samego podróżnika, artykułów publikowanych w prasie oraz wspomnień jego córki, Jadwigi Barszczewskiej‑Michałowskiej, tworząc swoiste zwierciadło duszy Barszczewskiego.

Spotkanie z Igorem Strojeckim:
wtorek, 23 listopada, godz. 17:00
namiot w ogrodzie WBP

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa "Leon Barszczewski - podróżnik i fotograf XIX w. w Azji Środkowej"

Po spotkaniu, o godz. 19:00
odbędzie się koncert piosenek Anny German w wykonaniu Małgorzaty Kalińskiej.

 

Wydarzenie objęte jest patronatem Ambasady Republiki Uzbekistanu w Warszawie i współfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.

Udostępnij