Spotkanie z Andrzejem Grabowskim - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Andrzejem Grabowskim

Andrzej Grabowski - aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i kabaretowy. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W 1974 roku debiutował na scenie krakowskiego Teatru im. J. Słowackiego w przedstawieniu „Karykatury”. Od tego czasu grał już w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie, Teatrze Starym i Teatrze Scena STU w Krakowie oraz w blisko 40 przedstawieniach Teatru Telewizji. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji filmowych, m.in. w „Bożej podszewce”, „Pitbullu”, „Drogówce”, „Pod mocnym Aniołem” czy „Pokocie”. Wystąpił w  wielu serialach telewizyjnych (m.in: „Złotopolscy”, „Blondynka” „Odwróceni”), jednak największą popularność przyniosła mu rola Ferdynanda Kiepskiego w serialu „Świat według Kiepskich”.
Jest laureatem wielu nagród, m.in. Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu czy nagrody Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska”.                     
W 2013 otrzymał Wiktora dla aktora telewizyjnego.
Wydał również cztery płyty. Singiel promujący pierwszą – „Jestem jak motyl” – znalazł się na pierwszym miejscu Listy przebojów Programu Trzeciego.
Odznaczony srebrnym i złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

W 2020 roku ukazała się jego autobiografia „Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl”, powstała we współpracy z Jakubem Jabłonką i Pawłem Łęczukiem.

25 listopada, godz. 17:00
Namiot w ogrodzie WBP

Prowadzenie: Marcin Michrowski

Udostępnij