Spotkanie on-line z Adamem Jarniewskim - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie on-line z Adamem Jarniewskim

Adam Jarniewski – elblążanin z urodzenia,  od 2006 r. Grenlandczyk z wyboru. Ukończył w Poznaniu germanistykę. Ze swoją żoną, Birthe i córkami stworzył polsko-grenlandzką rodzinę. Pracuje jako nauczyciel języka angielskiego i niemieckiego  w Sisimut. Autor dwóch książek : „Nie mieszkam w igloo” oraz „Listy z Grenlandii : Na arktycznym szlaku”.

Narratorką "Listów z Grenlandii" jest córka Adama Jarniewskiego, dwunastoletnia Alina, która wyrusza w podróż do swojego domu na Grenlandii po półrocznym pobycie w Polsce.

Alina, która urodziła się i wychowała na największej wyspie świata, pokazuje to miejsce przez swój pryzmat. Opowiada o arktycznej faunie i florze oraz respekcie wobec potęgi natury. Książka zawiera opisy łowienia ryb czy spotkania wołów piżmowych i reniferów. Jest również wycieczka na grenlandzki lądolód oraz fragmenty o różnicach kulturowych i wierzeniach współczesnych Grenlandczyków. Wszystkie zdarzenia „potwierdzone są” licznymi zdjęciami, a całość uzupełniona ilustracjami i mapkami.

"Listy z Grenlandii" mają po części charakter edukacyjny, główna bohaterka w przystępny i zabawny sposób przemyca elementy geologii i glacjologii (wycieczka na grenlandzki lądolód), językoznawstwa (informacje o oryginalnej strukturze języka grenlandzkiego) czy nauk przyrodniczych (spotkania ze zwierzętami występującymi na Grenlandii) oraz zachęca do dalszej eksploracji wspomnianych zagadnień.

27 października 2021, godz. 18:00

facebook.com/ObcojezycznaOpole

Prowadzenie: Grzegorz Pielak

 

Udostępnij