Spotkanie z Andrésem Barbą - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Andrésem Barbą

Andrés Barba – hiszpański pisarz, uważany za jednego z najwybitniejszych w swoim pokoleniu. W 2010 r. znalazł się na liście Najlepszych Młodych Powieściopisarzy Hiszpańskojęzycznych wg magazynu Granta.

Oprócz fikcji, pisze także eseje oraz literaturę dla dzieci; tłumaczy z języka angielskiego i zajmuje się fotografią. 

W Polsce dotychczas ukazały się dwie jego powieści - obydwie nakładem wydawnictwa Filtry, w przekładzie Katarzyny Okrasko.

Wydana w październiku ubiegłego roku uhonorowana prestiżową nagrodą Premio Herralde Świetlista republika zajęła 3 miejsce na liście 10 najlepszych książek 2020 r. wg pisma „Książki. Magazyn do czytania”.

W kwietniu ukazała się kolejna powieść Andrésa Barby, Małe rączki, o której w posłowiu do amerykańskiego wydania Edmund White pisał: „Raz na jakiś czas powieść zamiast rejestrować rzeczywistość – tworzy nową, która rzuca światło na nasze najciemniejsze uczucia. Kafka to robił. Robił to Bruno Schulz. Teraz dokonał tego Andrés Barba swoimi przerażającymi Małymi rączkami”.

W swoich książkach Barba analizuje ludzką skłonność do przemocy, lęk przed Innym. Pokazuje, jak cienka granica dzieli pożądanie od nienawiści. Częstym tematem jego książek są dzieci – myślące w sposób wyrafinowany, zagubione, okrutne, przeżywające sprzeczne uczucia, pragnące miłości, doświadczające pierwszych erotycznych uniesień i rytuałów przejścia. Barba lubi zmieniać narratorską perspektywę – raz pisząc jak reporter, raz jak autor gotyckiej powieści. Jedno pozostaje w jego książkach niezmienne: uroda języka i wielopoziomowość metafor, które otwierają się na liczne interpretacje.

Na przyszły rok zapowiadana jest jego kolejna książka, klasyfikowana przez hiszpańskiego wydawcę jako spekulatywna proza non-fiction: Vida de Guastavino y Guastavino.

 

29 lipca 2021, godz. 19:00

facebook.com/wbpopole

Prowadzenie: Monika Ostrowska

Spotkanie w języku angielskim

 

Spotkanie odbędzie się w ramach piątej edycji "Zaczytanego Opolskiego" - akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.

Udostępnij