Wystawa „Druki ulotne z czasu plebiscytu na Górnym Śląsku w zbiorach WBP w Opolu” - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Szanowni Czytelnicy,

zapraszamy do naszych wypożyczalni - głównej oraz oddziałów.

W wypożyczalniach zostały utworzone oddzielnie strefy zwrotu księgozbioru i wypożyczeń.

Na terenie biblioteki trzeba przebywać w maseczkach ochronnych. Czytelnicy mają zapewniony dostęp do płynów dezynfekcyjnych.


Wyszukaj wydarzenie

Wystawa „Druki ulotne z czasu plebiscytu na Górnym Śląsku w zbiorach WBP w Opolu”

09.09.2019 - 14.09.2019
Kategorie: Wystawy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

zaprasza na wystawę

„Druki ulotne z czasu plebiscytu na Górnym Śląsku w zbiorach WBP w Opolu”

 

(w godzinach pracy czytelni)

 

W roku 1918 odrodzenie państwa polskiego było już pewne. Należało jednak ustalić jego kształt terytorialny. Choć przedstawiciele polskich władz przekonani byli, iż Rzeczpospolita bezwzględnie zająć musi ziemie wszystkich trzech zaborów, zdawano sobie sprawę z trudności realizacji tego planu. Zrezygnować należało nie tylko z części ziem wschodnich, na których w XIX wieku pojawiły się nowe narody, takie jak Białorusini, Ukraińcy, Litwini, ale i z tych terenów, które przez kilkaset lat uległy pełnej germanizacji. Uwagę zwracała też radykalizacja uczuć narodowych, która nastąpiła wśród ludności polskiej w południowej części Prus Wschodnich oraz na Górnym Śląsku.

28 czerwca 1919 roku sygnatariusze traktatu wersalskiego postanowili zapytać mieszkańców o to, w którym kraju – w Polsce czy w Niemczech – chcą żyć. W tej sytuacji zarówno strona polska jak i niemiecka podjęła szeroko zakrojoną akcję propagandową. Powstałe Komisariaty – niemiecki oraz polski - rozpoczęły wzmożoną plebiscytową akcję agitacyjną, wykorzystując wszelkie możliwe wówczas środki przekazu – plakaty, ulotki, pocztówki, broszury czy główne medium jakim była prasa. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu posiada w swych zbiorach kilkadziesiąt ulotek, broszur, plakatów oraz innych materiałów propagandowych z okresu górnośląskiego plebiscytu, które zostaną zaprezentowane na wystawie.

plakat 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 15 lat w UE d

Udostępnij