Zdjęcia z podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy WBP a Haus Schlesien (28.10.12021) - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

28 października Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu reprezentowana przez dyrektora Tadeusza Chrobaka podpisała umowę o partnerskiej współpracy kulturalnej i naukowej z niemieckim Haus Schlesien w Königswinter reprezentowanym przez dyrektor Centrum Dokumentacji i Informacji (DIZ) Haus Schlesien, Nikolę Remig.

Obydwie instytucje pragną w najbliższych pięciu latach rozwijać i pogłębiać łączące je stosunki w duchu dobrego sąsiedztwa i przyjaznej współpracy. Podpisaną umową partnerską Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu nada mocy prawnej praktykowaną od kilku lat współpracę z Haus Schlesien.  Należy do niej wymiana wystaw czasowych, wymiana publikacji oraz informacji o posiadanych zbiorach.

W ostatnich latach w Opolu pokazano dwie wystawy powstałe w Haus Schlesien. Wystawa w 2019 r, „Pierniki - podróż do krainy zmysłów ... przez Śląsk, Łużyce Górne i 900-letnią kulturę kulinarną w Europie Środkowej” przedstawiła europejskie tradycje piernikarskie, historię piernika i jego kulturotwórczą rolę. Natomiast w ubiegłym roku zaprezentowana została wystawa „Typowo śląskie!? Świadomość regionalna i śląskie tożsamości”

W przyszłości obydwie instytucje będą dążyły do badania, pielęgnowania i zachowania wielokulturowej spuścizny kulturowej Śląska, zarówno materialnej, jak i niematerialnej, stanowiącej część ogólnoeuropejskiego dziedzictwa kulturowego, ponadto partnerskiego propagowania w duchu dialogu związanej z tym wiedzy dla budowy porozumienia pomiędzy ludźmi różnych religii, narodowości i kultur z poszanowaniem historycznych odmienności.

fot. Monika Ostrowska / WBP

Udostępnij