„Ulice San Francisco. Śladami Sokoła maltańskiego” Jerzy Illg - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 408768 large

Są miasta, które przeobrażają się w literackie legendy dzięki sugestywności ich wizerunków utrwalonych czy wręcz narzuconych zbiorowej wyobraźni przez pisarzy. To, co dla Dublina uczynił Joyce, a dla Londynu – Dickens, dla San Francisco zrobił Dashiell Hammett, kreując w licznych opowiadaniach z bezimiennym detektywem zwanym Continental Op, a przede wszystkim w swym arcydziele – Sokole maltańskim – hipnotyczną wizję osnutego nocną mgłą miasta, w którego stromych zaułkach i dusznych hotelowych apartamentach czai się tajemnica i zbrodnia.

 

Jerzy Illg (ur. 1950) – filolog, publicysta, krytyk literacki i wydawca, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak. Związany z wydawnictwem Znak od 1983 jako redaktor a od 1992 jako redaktor naczelny. W 1997 i 2000 organizował Krakowskie Spotkania Poetów, nad którymi patronat obejmowali polscy nobliści. Autor miedzy innymi Reszty nie trzeba. Rozmowy z Josifem Brodskim (1993), Mój Znak. O noblistach, kabaretach, przyjaźni, książkach, kobietach (2010).

Udostępnij