Ekspozycja wystawy "mała Arkadia" - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Ekspozycja wystawy "mała Arkadia"

Ekspozycja wystawy Joanny Cichosz pt. "mała Arkadia" trwać będzie od 10.02.-20.02.2024 r.

Serdecznie zapraszamy do Galerii WuBePe, ul. Piastowska 20.

Jeszcze do 20 lutego w Galerii WuBePe działającej przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, można oglądać wystawę Joanny Cichosz pt. "mała Arkadia". Artystka jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz naszą pracownicą. Wystawa "mała Arkadia" to zbiór kolaży, które stanowią kontinuum cyklu dyplomowego "W drodze - projekt żywy".

Inspirację dla wspomnianej ekspozycji stanowi wystawa "Arkadia", prezentowana obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie*. Artystka nawiązuje nie tylko do jej tytułu, ale dosłownie zapożycza z informatora towarzyszącego wystawie, reprodukcje motywów arkadyjskich.

Odwołując się do klasycznego mitu Arkadii, wywodzącego się m.in. z "Bukolik" Wergiliusza, Cichosz zaprasza do refleksji nad prywatnymi drogami tęsknoty za szczęściem. Swoim osobistym wizjom nadaje formę kolaży. To właśnie za sprawą tej techniki (będącej sztuką korespondencji, dialogu czy — jak ujął to Max Ernst  — zderzeniem dwóch lub więcej obcych sobie rzeczywistości na płaszczyźnie pozornie nienadającej się do takiego spotkania) artystka dekonstruuje topos Idylli.

 

Udostępnij