Wykład "Żądni krwi". O wampirach i wampiryzmie (w j. niemieckim) - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Szanowni Czytelnicy,

zapraszamy do naszych wypożyczalni - głównej oraz oddziałów.

W wypożyczalniach zostały utworzone oddzielnie strefy zwrotu księgozbioru i wypożyczeń.

Na terenie biblioteki trzeba przebywać w maseczkach ochronnych. Czytelnicy mają zapewniony dostęp do płynów dezynfekcyjnych.


Wyszukaj wydarzenie

Wykład "Żądni krwi". O wampirach i wampiryzmie (w j. niemieckim)

15.10.2019
Kategorie: Spotkania, Prezentacje

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opoluwamp

Biblioteka Austriacka WBP

zapraszają na

wykład


"ŻĄDNI KRWI"
O wampirach i wampiryzmie
w. j.niemieckim

wykład wygłosi
prof. dr Clemens Ruthner
(Trinity Collage w Dublinie)

prowadzenie:
prof. dr hab. Andrea Rudolph
(Uniwersytet Opolski)


godz. 17.00

polski/ deutsch

W swoim wykładzie Clemens Ruthner opisuje, w jaki sposób poprzez kontakt między oddziałami Habsburgów w Serbii z miejscową ludnością w XVIII wieku wampir wyłonił się jako europejski fantazmat a na jego podłożu stał się w literaturze i popkulturze rozpoznawalnym, mrożącym krew w żyłach zjawiskiem międzykulturowego nieporozumienia. Prelegent nakreśli, jak doszło do tego obrzędu przejścia i jakie konsekwencje za sobą poniósł oraz pokaże, w jaki sposób wampir był w stanie ugruntować swoją pozycję w swojej "fałszywej" nazwie jako kulturowy zwid powstały w wyniku międzykulturowego nieporozumienia i błędnej medycznej interpretacji bałkańskiego folkloru.

O osobie: Clemens Ruthner studiował germanistykę, filozofię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Wiedeńskim. Od 2008 r. jest adiunktem w dziedzinie studiów nad językiem niemieckim i Europą Środkową w Trinity College w Dublinie. Jego badania koncentrują się wokół literatury austriackiej XIX-XX wieku, studiów nad środkowoeuropejskich, problematyką inności (np. etniczność, obcość, seksualność, monstrum, wampiryzm), studiów postkolonialnych oraz teorii literatury i kultury

Wstęp wolny

W ramach XVI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim
oraz AUSTRIA CZYTA 2019.

Partner:
Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim

 

 

 

 

 

 

   

      15 lat w UE d

Udostępnij