KALENDARIUM SPOTKAŃ KLUBOWYCH 2020
Opracowane na podstawie wybranych sprawozdań DKK,
sporządzonych przez moderatorów spotkań klubowych.
CZERWIEC - SIERPIEŃ
26.08.2020 r. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
W dniu 26 sierpnia klubowicze spotkali się po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Podczas spotkania zachowano zasady wprowadzonych obostrzeń, tzn. klubowicze podczas spotkania mieli założone maseczki i zachowali odpowiedni dystans. Przed wejściem do biblioteki zdezynfekowali ręce. Spotkanie przebiegło w atmosferze relacji wrażeń czytelniczych z tzw. okresu przymusowej izolacji. Czytelniczki opowiadały o przeczytanych książkach, polecały sobie nawzajem pozycje szczególnie wartościowe. Paniom szczególnie przypadł do gustu „Kłamca” Nory Roberts oraz „Drań” Katarzyny Michalak. Pozytywną recenzją naszych klubowiczek cieszyła się również „Nienasycona” Katarzyny Nowak. W drugiej części spotkania moderator zaprosił klubowiczki na spotkanie autorskie planowane na 21 września. Następnie zapoznano się z informacjami dot. bohaterki spotkania, a mianowicie Ewy Kassali. Życiorys autorki, jej wyjątkowa osobowość, a szczególnie bohaterki jej książek rozbudziły ciekawość twórczością tej pisarki. Na kolejne spotkanie klubu DKK czytelniczki zaplanowały rozważania nt. książek Ewy Kassali. Każda z pań ma zamiar przeczytać inną pozycję, by podzielić się wrażeniami i polecić ją innym.
25.08.2020 r. DKK GBP w Gogolinie
Omawiane książki: „Opolskie wędrówki krajoznawcze, Przewodnik po Ziemi Opolskiej oraz Regiony turystyczno-krajoznawcze Śląska Opolskiego”.
Spotkanie klubowiczek odbyło się przy kapliczce „Na bagnie” w Gogolinie – Karłubcu. Panie wybrały się na rowerach, by w nieco innej scenerii rozmawiać o książkach. Było to trochę nietypowe spotkanie, gdyż nie omawiano powieści, tylko książki popularnonaukowe opisujące region opolski. Miejsce na zjechanie się wybrano na ostatnim czerwcowym spotkaniu, gdyż kapliczka „Na bagnie” jest jednym najczęściej odwiedzanych miejsc przez mieszkańców i nie tylko. Pani Maria – klubowiczka – jako były pracownik Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Turystyki, w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swojej pracy, przewodnikach, książkach wydawanych w latach 80., mapach i innych dodatkach, gdzie na tamte czasy były przejrzyste, szczegółowo opisane miejsca i bardzo dobrze oznaczone mapy. Omawiano ciekawe miejsca na naszym terenie tj. Gogolin, Kamień Śląski, Góra św. Anny, Moszna, ale również Pokój, Głogówek, Nysę, Głuchołazy, Góry Opawskie z najwyższym szczytem Kopą Biskupią. Książki przyniesione przez klubowiczki, choć były to wydania z lat 70., w bardzo ciekawy i szczegółowy sposób opisują wszystkie te miejsca. Spotkanie po ponad dwugodzinnych rozmowach przebiegło po hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, gdzie Panie postanowiły częściej odwiedzać okoliczne miejsca, bo w większości jeszcze nigdy tam nie były.
Na spotkaniu omówiono propozycje książkowe na następne spotkania. Klub otrzymał książki z Instytutu Książki na 2020 r., którymi klubowiczki chętnie się podzieliły.
Kolejne spotkanie odbędzie się we wrześniu i jak pogoda pozwoli, to na świeżym powietrzu.
25.08.2020 r. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiana książka: Magda Knedler „Położna z Auschwitz”, Eoin Dempsey „Anioł z Auschwitz”.
Po wielomiesięcznej przerwie w końcu udało zorganizować się spotkanie naszego klubu, które odbyło się w plenerze. Po omówieniu planu pracy strzeleckiego DKK na ten rok, przedstawieniu problemów klubu związanych z jego funkcjonowaniem w związku ze stanem epidemicznym i po zastrzyku pozytywnej energii w postaci nowo otrzymanych książek, przeszłyśmy do dyskusji nad tematem niemieckich nazistowskich obozów zagłady, ujętym w dwóch pozycjach literackich „Położna z Auschwitz” Magdy Knedler i „Anioła z Auschwitz” Eoin Dempsey. Nasze rozważania dotyczyły celowości pisania literatury pięknej o tematyce obozowej, dylematu moralnego autora i zasadności weryfikowania informacji z relacjami świadków, dokumentacją, reportażami, konsultacją merytoryczną. Zauważyłyśmy swoistą modę na tego typu literaturę w ostatnim czasie, wyścig wydawnictw w publikacjach. Zastanawiałyśmy się nad sensownością użycia słowa „Auschwitz” w tytułach oraz przyczynami i skutkami trendu. Doszłyśmy do wniosku, że literatura poruszająca tematykę obozów pozwala zrozumieć, że żyjemy w dobrych czasach, często o tym niestety zapominając.
21.08.2020 r. DKK MiGBP w Ozimku – filia w Dylakach
W dniu 21 sierpnia 2020 roku, w ogrodzie przy siedzibie Filii Bibliotecznej w Dylakach odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięło w nim udział 6 osób, które przez ponad godzinę rozmawiały o twórczości Heleny Buchner, autorki książek, które w ozimskich bibliotekach cieszą się dużą popularnością, takich jak „Hanyska”, „Dzieci Hanyski , „Dziewczyny z Koziej Górki” czy „Ciotka Flora”.
Powieści Heleny Buchner przedstawiają trudne i zawiłe losy mieszkańców Opolszczyzny. Choć są fikcją literacką, to opierają się na opowieściach starszych ludzi, którzy przeżyli wojenne i powojenne zawirowania historii. Nic więc dziwnego, że tematyka podejmowana przez pisarkę wzbudza wiele emocji i wspomnień wśród czytelników, zwłaszcza tych mieszkających na Śląsku Opolskim.
Na początku moderatorka klubu, pani Angela Liebe, przybliżyła sylwetkę pisarki, przypominając przy tym spotkanie autorskie, które odbyło się w Dylakach w 2010 roku. Następnie rozwinęła się dłuższa dyskusja, która meandrowała od tematów literackich do historyczno-obyczajowych. Klubowiczki bardzo wysoko oceniły przeczytane powieści i chętnie dzieliły się swoimi przemyśleniami, a nawet osobistymi wspomnieniami, które przywołała ta lektura. Rozmowa toczyła się także wokół tematu ludzkiej natury i niechęci wobec osób wyróżniających się ze zbiorowości np. poprzez język, zwyczaje, sposób życia. Kolejnym wątkiem dyskusji były dawne zwyczaje kultywowane w śląskich wsiach, o których wspominała również Helena Buchner w swoich powieściach.
Na koniec członkinie klubu wypożyczyły egzemplarze książki, która będzie tematem kolejnego spotkania. Tym razem być może poruszymy tematykę mrożącą krew w żyłach, bowiem bierzemy na czytelniczy warsztat kryminał – powieść Mary Higgins Clark pt. „Mam na ciebie oko”. Zapraszamy na następne spotkanie klubu w dniu 30 września o godz. 16.00. Być może jesienna aura będzie nam sprzyjała i znów spotkamy się w ogrodowej altanie.
19.08.2020 r. DKK GBP w Zębowicach
Omawiana książka: Anna Karpińska „Szukając Przystani”.
Wanda – pięćdziesięcioletnia nauczycielka z utęsknieniem czeka na emeryturę. Dzieci są już
dorosłe i powoli samodzielne. Joanna i Łukasz dobrze sobie radzą, tylko najmłodsza Kasia jakoś nie lubi ani nauki, ani pracy. Wanda marzy o podróżach, o wyjeździe do ciepłych krajów. Na wyjazd z mężem Ludwikiem nie ma co liczyć. Żyje on, prowadząc swoją restaurację i to jej poświęca większość czasu. Nieoczekiwanie w życiu Wandy następuje kategoryczny zwrot – umiera mąż, a córka Kasia zachodzi w ciążę. Problem w tym, że Kasia często zmienia chłopaków i dawno jest już z innym mężczyzną, a nie z ojcem dziecka. Nawet nie ma z nim kontaktu. Wanda postanawia zająć się restauracją. Uważa, że jest to winna Ludwikowi. Okazuje się, że to nie jest jedyna sprawa. Kasia po urodzeniu dziecka nie radzi sobie z małą. Wanda pomaga jej, jak może. Wreszcie Kasia decyduje się na wyjazd do Niemiec ze swoim nowym chłopakiem, ale bez córki Poli. Mała zostaje z babcią. Podobno na krótko, aż Kasia odnajdzie się na nowym miejscu. Czy aby na pewno? Jak Wanda poradzi sobie z restauracją, małą wnuczką i ogromną traumą po utracie męża? Odpowiedzi na to pytanie znajdzie czytelnik na kartach książki.
14.08.2020 r. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiane książki: A. G.Iturbe „Bibliotekarka z Auschwitz” oraz Sabina Waszut „Narzeczona z Getta”.
W dniu 14 sierpnia br., o godzinie 9.00 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Kamieniu Śląskim. W czasie spotkania omawiano dwie poruszające książki: A. G.Iturbe Bibliotekarka z Auschwitz oraz S. Waszut Narzeczona z Getta. Dwie uczestniczki spotkania opowiedziały również swoją rodzinną historię związaną z nazistowską okupacją, a także o miłości, którą ich bliscy znaleźli w obozach, a która dodawała im sił do walki o przetrwanie.
20.07.2020 r. DKK MiGBP w Ozimku – filia w Dylakach
W dniu 20 lipca 2020 roku odbyło się pierwsze spotkanie nowo powstałego Dyskusyjnego Klubu Książki w Dylakach, w którym wzięło udział 6 osób. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne miało ono miejsce na świeżym powietrzu, w ogrodzie przy budynku biblioteki. Na wstępie moderatorka, pani Angela Liebe, przybliżyła zgromadzonym ideę klubów czytelniczych oraz zasady w nich obowiązujące. Zachęcała również do udziału w następnych spotkaniach, nawet, gdy z różnych powodów nie uda się dokończyć czytanej aktualnie klubowej książki.
Uczestniczki przy kawie i ciasteczku rozmawiały o swoich nawykach czytelniczych, ulubionych autorach i gatunkach literackich. Polecały sobie również książki, które zrobiły na nich wrażenie. Na koniec członkinie klubu otrzymały notesiki, ołówki i zakładki z logo DKK.
12.07.2020 r. DKK MBP w Opolu — Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Na kolejnym spotkaniu, które i tym razem odbyło się zdalnie, przypatrzyliśmy się językowi, jakim posługują się pisarze w współczesnych książkach dla młodzieży. Ostatnio zauważyliśmy – my bibliotekarze – że książki, które ukazują się dla tej grupy wiekowej są pełne przekleństw, nienawiści. Dialogi, które prowadzą młodzi bohaterowie między sobą, są dalekie od ideałów – naszych ideałów. Bo jak się okazało, klubowicze aż tak bardzo nie są tym przerażeni. Po prostu język, który my znajdujemy w książce, jest współczesnym językiem, którym młodzież się porozumiewa między sobą.
8.07.2020 DKK w Olszance
Omawiana książka: Natasza Socha „Pokój kołysanek”.
Książka została zainspirowana prawdziwą historią. Emerytowany nauczyciel, pewnego dnia po zakończonych zabiegach rehabilitacyjnych, zatrzymuje się na oddziale dziecięcym i przygląda się leżącym tam maluchom. Kierowany silnym impulsem postanawia przyjąć się na stanowisko wolontariusza i zostaje profesjonalnym „przytulaczem” dzieci, które z różnych powodów nie mogły wrócić do domu. To książka wzruszająca, wywołująca śmiech i łzy. Pozycja mocno polecana.
8.07.2020 r. DKK GBP w Murowie
Omawiana książka: Natasza Socha „(Nie)młodość”.
Uczestniczki szczerze i otwarcie mówiły o kulcie młodości, który sprawia, że ludzie starsi czują się odrzuceni i niepotrzebni. Panie udowadniały, że wiek nie jest dla nich przeszkodą w realizacji marzeń i pomysłów. Zwracały uwagę, że „młodzi i starzy” mogą wiele skorzystać od siebie, tylko trzeba odłożyć na bok uprzedzenia. Książka Nataszy Sochy zainspirowała uczestniczki do poszukiwania ciekawych aktywności i nowych pomysłów na działania.
7.07.2020 r. DKK MBP w Opolu – Filia nr 18
Omawiana książka: Witold Palak „Księżycowa autostrada”, Michelle Obama „Becoming. Moja Historia”.
„Księżycowa autostrada”
W książce autor opisuje, jak wraz z synem, po świeżo zdanym egzaminie na jednośladach, wyrusza w podróż na motocyklach w miejsca u podnóży Himalajów. Wyprawa jest trudna i trzeba dużo fantazji oraz odwagi, żeby się w nią udać. Autor opisuje, jak jechało się po najtrudniejszej motocyklowej trasie świata, trudy podróży związane ze znalezieniem noclegu, zabezpieczeniem pojazdów, czy znalezieniem warsztatu napraw motocykli. Dobrze się czyta, lekko i przyjemnie. Podróż została opisana z humorem. Książka wzbogacona jest pięknymi zdjęciami i ciekawymi informacjami.
„Becoming. Moja Historia”
Piękna historia Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. Książka jest bardzo fascynująca. Większość ludzi bohaterkę zna, albo chociaż kojarzy, ale kim naprawdę jest, dowiadujemy się z książki.
Warto ją przeczytać, aby mieć jakiekolwiek odniesienie do historii USA. Biografia podzielona została na dwie części: przed i po wyborach. Pozycja warta przeczytania.
7.07.2020 r. DKK GBP w Tarnowie Opolskim — filia w Raszowej
Omawiana książka: Agnieszka Lingas-Łoniewska „Zakręty losu”.
Agnieszka Lingas-Łoniewska w swoich książkach łączy wątki kryminalne z obyczajowymi i porusza problemy wielkiej miłości oraz braterstwa. Na podstawie życia braci Borowskich przedstawiona zostaje wiara w potęgę miłości. Jednak czy zawsze umie ona uchronić bohaterów przed trudnościami losu? Akcja rozwija się w mgnieniu oka i wydarzenie goni wydarzenie. Odnaleźć można tutaj bohaterów o złym, ale też i dobrym charakterze, niespodziewane rozstania i szokujące powroty. Wzruszająca jest zwłaszcza pewna postać, która przeżyła wiele złego, a mimo to potrafi z jednej strony mocno kochać, a z drugiej z taką samą siłą nienawidzić.
Jest to opowieść wciągająca i pełna emocji.
17.06.2020 r. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiane książki: książki godne polecenia.
Klubowicze kluczborskiego DKK, mimo pandemii spotkali się w czytelni Biblioteki, zachowując wszelkie środki ostrożności, by po trzymiesięcznej przerwie porozmawiać o książkach i nie tylko. Zaprezentowany księgozbiór był bardzo zróżnicowany. Od klasyki („Miłość w czasach zarazy” G.G. Marqueza, „Biesy” Dostojewskiego) przez kryminały Ryszarda Ćwirleja i Maxa Czornyja, do reportaży („27 śmierci Toby`ego Obeda”, „Brytyjska monarchia od kuchni” A. Tinniswood) i książek o tematyce obyczajowej („Dziedzice Ziemi” I. Falcones, „Długi płatek morza” I. Allende). Powieści ciekawe, godne uwagi i przeczytania.
Wniosek warty uwagi. Na ten trudny czas, czas pandemii, książka dla klubowiczów była podstawowym, przy czym ważnym narzędziem, które pozwalało zrelaksować się, zapomnieć o tym, co wokół, wyciszyć emocje, nabrać dystansu do rzeczywistości.
Czerwiec 2020 r. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiana książka: Hillary Jordan „Błoto”.
Pierwszą pozycją literacką, z którą miałyśmy przyjemność się zapoznać, była powieść Hillary Jordan „Błoto”. Poznajemy nietuzinkowe losy dwóch rodzin – Jacksonów i McAllanów, zamieszkujących deltę Missisipi. Akcja rozgrywa się w latach czterdziestych ubiegłego stulecia. Książka wciąga czytelnika od pierwszych stron. Wyróżnia się ciekawą kompozycją i narracją. Autorka ukazuje spojrzenie bohaterów powieści na analogiczną sytuację, ich odczucia, myśli, motywy podejmowanych decyzji, możliwość wytłumaczenia swoich działań. Książka podejmuje temat rasizmu. Budzi głęboki sprzeciw przeciwko krzywdzącemu traktowaniu ludzi różniących się od siebie. Poruszana tematyka, mimo upływu lat, niestety jest aktualna, a świadczy o tym fala wydarzeń w Ameryce Północnej. Autorka podjęła próbę rozliczenia się z nienawiścią, przemocą, brutalnością i stereotypami tak głęboko zakorzenionymi. Tytułowe błoto i brud pojawiają się po każdym deszczu, i na świecie, który ma za nic normy prawne, trudno je wyeliminować.
Książka poruszyła nasze najczulsze emocje i wywarła duże wrażenie. „Błoto” należy przeczytać, przemyśleć, spróbować zrozumieć problem nietolerancji. Powieść Hillary Jordan znalazła znaczące miejsce w kanonie ważnych dla nas książek. Lektura obowiązkowa!
Czerwiec 2020 r. GBP w Zębowicach
Omawiana książka: Ian McEwan W imię dziecka.
Jest to powieść o niespełna pełnoletnim chłopcu potrzebującym transfuzji, która ma mu uratować życie. Jest jednak przeszkoda – pacjent, jak i jego rodzice odmawiają tego typu leczenia, ponieważ są świadkami Jehowy. Szpital zwraca się do sądu o przymusowe leczenie. Sędzia Wysokiego Trybunału Anglii i Walii, specjalista od prawa rodzinnego, Fiona Moye, musi podjąć tak trudną decyzję, której konsekwencji nie sposób przewidzieć. W tym celu jedzie do szpitala. Chce osobiście usłyszeć jego decyzję. Ujmuje ją jego niezachwiana decyzja i przygotowanie na śmierć. Jednak Fiona wydaje decyzje o leczeniu.
Jakie będą skutki jej decyzji dla chłopca i niej samej, dowiecie się po przeczytaniu książki. Książka jest bardzo wciągająca. Daje dużo do myślenia co do skutków podjętej decyzji.
MARZEC - MAJ
30.05.2020 r. DKK MBP w Opolu — Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
To już trzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się w formie wideokonferencji z wykorzystaniem portalu społecznościowego. Dyskusja toczyła się wokół nowości wydawniczych —Wiosna 2020. Książki, które się pojawiły, jak najbardziej zachęcają do sięgnięcia po nie, jednak zbliżająca się sesja i koniec roku szkolnego ograniczają czas, który można poświęcić na czytanie. Był też czas na refleksję na temat otwarcia bibliotek i formy ich funkcjonowania. Kończąc spotkanie, padły deklaracje, że kolejne spotkanie odbędzie się już w „realu”, jeśli nie będzie możliwości w bibliotece, to w plenerze, oczywiście jeśli pogoda będzie nam sprzyjać.
27.05.2020 r. DKK MBP w Opolu — Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: Zbiór opowiadań powstały w ramach projektu Allegro „Legendy polskie”.
27 maja o godz. 18.30 rozpoczęło się kolejne spotkanie klubu na kanale głosowym Discorda. Rozmowa dotyczyła antologii opowiadań fantastycznych pt. „Legendy polskie” pod redakcją Michała Cetnarowskiego, udostępnionej za darmo na stronie Allegro. Składa się na nią 6 opowiadań znanych autorów głównie piszących fantastykę, ale nie tylko. Opowiadaniom towarzyszyły serii filmów o tej samej tematyce, przedstawiając przełożone na współczesny grunt wybrane legendy polskie. Interpretacji słowem pisanym podjęli się: Jakub Małecki, Elżbieta Cherezińska, Radek Rak, Rafał Kosik, Robert M. Wegner oraz Łukasz Orbitowski. Na początku spotkania klubowicze przyjrzeli się każdemu opowiadaniu z osobna, po kolei wskazując, co im się konkretnie podobało, a co nie. Opinie tym razem były różne, np. specyficzny slang dziecięcego vloga w opowiadaniu Orbitowskiego pt. „Niewidzialne” niektórych drażnił, utrudniając odbiór historii, a niektórym nie przeszkadzał i pozwalał docenić opowieść, zaś opowiadanie Roberta M. Wegnera pt. „Milczenie owcy” okazało się ściśle związane z jednym filmem i bez jego znajomości nie wybrzmiewało w pełni, co wytłumaczył jeden z klubowiczów. Prawie każdy miał inne od pozostałych klubowiczów opowiadanie, które podobało mu się najbardziej i inne, które najmniej. Nie obyło się również bez rozczarowań, gdy komuś nie spodobało się opowiadanie wysoko cenionego do tej pory pisarza. Ostatecznie dyskusja zeszła na sam projekt, w ramach którego powstała antologia oraz o to, czy podobają się nam pisane pod dyktando i ograniczone przez zamawiającego utwory.
15.05.2020 r. DKK GBP w Olszance
Omawiana książka: Tomasz Betcher „Szczęście z piernika”.
Tomasz Betcher inspiracji do swoich książek szuka podczas podróży, nie inaczej też było w przypadku „Szczęścia z piernika”. Już od pierwszego rozdziału poznajemy bohaterów, m.in.: Oliwię i jej babcię Wiesię – alkoholiczkę, Kalinę, która postanawia zmienić pracę na niepewny interes, ale musi najpierw znaleźć fachowca do pieca „piernikowego”. Nad całością unosi się aura przepięknego Torunia. Poznajemy fascynujące historie związane z produkcją pierników, ich sekretów związanych z recepturami utrzymywanymi przez stulecia w ścisłej tajemnicy. To dlatego pierniki, tak jak ludzie potrzebują czasu i ciepła, bo w nich kryje się magia. Czy nasi bohaterowie odnajdą to ciepło? Warto sięgnąć, by sprawdzić.
13.05.2020 r. DKK MBP w Opolu — Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
13 maja o godz. 19.00 rozpoczęło się kolejne spotkanie klubu na kanale głosowym Discorda. Rozmowa dotyczyła serialu science-fiction pt. „Devs” (twórca: Alex Garland). W spotkaniu uczestniczyło 7 osób. Klubowicze jednogłośnie narzekali na trzy pierwsze odcinki, które nie oddawały w pełni, jak ciekawy jest ten serial i zmuszały do przedarcia się najpierw przez coś gorzej zrealizowanego lub niepotrzebnego, aby dopiero po tym cieszyć się w pełni ciekawą i fascynującą historią. Serial większości się spodobał i stał przyczynkiem do rozwiniętej dyskusji o tym, kiedy zaczyna się człowiek, zahaczając również o wcześniej już dyskutowane przy okazji rozmowy o filmie „Moon”, czy książce „Modyfikowany węgiel” Richarda Morgana zagadnienia dotyczące klonowania i ludzkiej świadomości.
30.04.2020 r. DKK MBP w Opolu — Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Kwietniowe spotkanie również odbyło się w formie wideokonferencji. Głównym tematem spotkania były audiobooki. Każda z klubowiczek różnie postrzega taką formę książek. Słuchanie ich zaliczamy raczej do innej formy spędzenia wolnego czasu, jednak nic nie jest w stanie zastąpić tradycyjnie czytanej książki. Druga część spotkania poświęcona była opowiadaniu pt. DKK postapo story. Podsumowanie tego, co zostało napisane oraz określenie ogólnych zarysów i kierunku dalszego pisania.
15.04.2020 r. DKK MBP w Opolu — Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: Stanisław Grabiński „Demon ruchu”.
W związku ze szczególną sytuacją, Fantastyczny Klub Dyskusyjny założył serwer na Discordzie z kanałami do rozmów o książkach, w szczególności o fantastyce. 15 kwietnia miało zaś miejsce pierwsze grupowe spotkanie na kanale głosowym. Rozmowa dotyczyła ustalonej wcześniej książki: opowiadań ze zbioru „Demon ruchu” Stanisława Grabińskiego (dostępnego na platformie wolnelektury.pl). W spotkaniu uczestniczyło 7 osób — 6 stałych klubowiczów oraz jedna nowa osoba. Klubowicze wymieniali się opiniami na temat tego, które opowiadanie spodobało się najbardziej, które zasłużyło na miano grozy, a które wychodziło poza ramy wyznaczane tą odmianą fantastyki. Przyznano, że opowiadania są specyficzne, często ponad grozę wysuwało się psychologiczne i obyczajowe zacięcie w rysie poszczególnych bohaterów, ukierunkowane na pokazanie postaci w różnych stadiach szaleństwa. Omawiano poruszane przez autora motywy, głównie prędkość, maszyny oraz przestrzeń — wielokrotnie wspominaną w książce jak coś wyjątkowego. Rozmowa zahaczyła również o adaptację jednego z opowiadań oraz ogólny motyw pociągów w literaturze. Dyskusja trwała do godz. 21.30 i zakończyła się na ogólnych tematach związanych z kulturą. Szybko ustalono również kolejny temat spotkania na kanale głosowym, tj. film pt. „Platforma” — spotkanie zostało zaplanowane na tydzień po tutaj zrelacjonowanym.
28.03.2020 r. DKK MBP w Opolu — Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Ze względu na epidemię marcowe spotkanie odbyło się za pomocą portalu społecznościowego Facebook jako grupowa rozmowa wideo. Spotkanie rozpoczęło się od refleksji na temat obecnej sytuacji w Polsce. Klubowiczki podzieliły się również spostrzeżeniami na temat nauki zdalnej (klubowiczki to licealistki i studentki). To wiązało się również z rozmową na temat książek, na które nie ma czasu, właśnie ze względu na obecny charakter nauki. Jednak wymieniłyśmy się informacjami, gdzie można bezpłatnie czytać e-booki i słuchać audiobooków. Spotkanie zakończyło się wymyśleniem zabawy w napisanie opowiadania DKK postapo story. Opowiadanie tworzymy korzystając z Google Docs, dzięki czemu w każdej chwili możemy dołączyć się do aktualnie tworzonego tekstu. Dodatkowo piszemy anonimowo, co mamy nadzieję, pozwoli się nam bardziej zaangażować i otworzyć.
11.03.2020 r. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Marcin Wicha „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.
„Rzeczy, których nie wyrzuciłem” to zbiór esejów Marcina Wichy, wydany w 2017 r. w Krakowie. Punktem wyjścia dla tej książki jest czas porządkowania mieszkania po śmierci matki autora. Treść niezwykle poruszająca, dotykająca głębi duszy czytelnika. Nad tą książką nie da się przejść obojętnie. Jedna z czytelniczek przygotowała kilka słów, które o tej książce napisał w „Wyborczej” Michał Nogaś:
„Choć życie uczy nas śmiertelności, są pożegnania, na które nigdy nie będziemy gotowi. Najtrudniejsze jest, jak się zdaje, odejście matki. A przecież potem trzeba jeszcze na zawsze zamknąć jej świat, uporządkować rzeczy, które pozostawiła, te łączniki z czasami naszego dzieciństwa i dojrzewania.”
Każdy z członków naszego DKK pożegnał już kogoś bliskiego i stanął przed trudnym zadaniem, jakim jest decyzja, które przedmioty i książki po zmarłym zachować, a które wyrzucić. Tak jak u autora, tak i u nas przedmioty przywołują wspomnienia... Jedna z pań przyniosła cenną rodzinną pamiątkę, która przekazywana jest w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Inne opowiadały o tym, jak niektóre starsze osoby przygotowując się do odejścia, porządkują swoje rzeczy i zostawiają swoim bliskim wytyczne. W dyskusji wypłynął również problem pozostawionych księgozbiorów, które dla właścicieli były cennym skarbem, jednak po ich śmierci stają się makulaturą. Nagroda Nike dla Marcina Wichy za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” jest jak najbardziej zasłużona.
10.03.2020 r. DKK GBP w Pawłowiczkach. Spotkanie z Halina Oster
W dniu 10.03.2020 r. w GBP w Pawłowiczkach odbyło się kolejne spotkanie naszych klubowiczów DKK z panią gerontolożką Haliną Oster. Spotkanie miało charakter kameralny, w niewielkim gronie przy skromnym poczęstunku i filiżance kawy panie z zaciekawieniem słuchały zaproszonego gościa. Pani Halina swoją działalność skupia na pracy z ludźmi w każdym wieku i z różnych środowisk. Jest to osoba bardzo pozytywnie nastawiona do życia i potrafi każdego zarazić swoim optymizmem. Pomimo, iż spotkanie trwało trzy godziny, nikt się nie nudził i każdy wyszedł uśmiechnięty, pełen pozytywnej energii, którą przekazała animatorka kultury. Spotkanie bardzo się podobało, a czytelniczkom trudno było się rozstać z zaproszonym gościem. Na końcu wszystkie zapraszały panią na kolejne spotkanie.
10.03.2020 r. DKK GBP w Tarnowie Opolskim — filia w Nakle
Omawiane książki: Alina i Czesława Centkiewicz „Zaczarowana zagroda”, Mc Bratney „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”, Urszula Kozłowski „Wielkanocny kurczaczek”, Mariusz Niemycki „Kurczaczek Czaczek”, „Króliczki poznają miasto”, „Króliczki poznają góry".
Na pierwszym z nich (03.03.) czytaliśmy książkę „Zaczarowana zagroda” Aliny i Czesława Centkiewiczów. Jest to historia o polskich polarnikach i małych pingwinkach z odrobiną tajemnicy w tle. Ciekawa opowieść budząca zainteresowanie przyrodą, przybliżająca blaski i cienie zawodu naukowca-badacza. Przypomina, że natura ciągle jeszcze kryje przed nami wiele niespodzianek. Po jej omówieniu wszyscy uczestnicy wykonali własnego pingwinka ze skarpetki, ryżu i innych niezbędnych artykułów.
Na kolejnych zajęciach (10.03.) czytaliśmy książeczki nawiązujące tematem do okresu Świąt Wielkanocnych, a następnie uczestnicy wykonali piękne prace plastyczne, które zapewne stanowią niebanalną ozdobę w ich pokoju.
05.03.2020 r. DKK GBP w Tarnowie Opolskim — filia w Raszowej
Omawiana książka: Blanka Lipińska „365 dni”.
Przebieg spotkania: podczas spotkania czytelniczki omówiły książkę Blanki Lipińskiej „365 dni”. Jest to ciekawa historia, z zaskakującą fabułą i interesującymi opisami. Główna bohaterka Laura to dziewczyna, która wraz ze swoim chłopakiem Martinem wyjeżdża na wakacje na Sycylię. Chce ratować swój związek, ale na drodze spotyka przystojnego mężczyznę, który ją śledzi i porywa. Po przebudzeniu okazuje się, że to mafioso, który więzi ją przez 365 dni, aby ona mogła go pokochać. Jest to wciągający romans i dalsze losy znajdują zakończenie w drugim tomie książki pt: „Ten dzień”.
05.03.2020 r. DKK MBP w Opolu — filia nr 7
Omawiana książka: Kent Harfu „Nasze dusze nocą”.
Jak dotąd, to była najlepsza powieść do dyskusji. „Nasze dusze nocą” Kanta Harufa, to niekonwencjonalna opowieść o potrzebie bliskości dwojga starych ludzi. Przełożyło się to na burzliwą rozmowę, gdyż przedstawiona historia miała odniesienie do osobistych doświadczeń klubowiczek: wdowieństwo i osamotnienie, potrzeba przyjaźni, niezależności i decydowania o sobie.
04.03.2020 r. DKK MBP w Opolu Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Susan Lewis „Nie ukryjesz się”.
04.03.2020 odbyło się spotkanie DKK, w którym uczestniczyło 9 pań. Omawiana książka wzbudziła gorącą dyskusję. Jeden z problemów poruszanych w książce, a mianowicie popełnienie morderstwa przez nastolatka na grupie rówieśników, podzieliło czytelniczki na dwie grupy. Część z Pań obarczała winą rodziców za to, że zbyt mało czasu poświęcali synowi. Druga grupa uważała, że odpowiedzialne są geny i upadek z drzewa w dzieciństwie. Chłopiec, według nich, był chory umysłowo, chociaż nie tak, aby go odizolować, a dziadek popełnił samobójstwo. To było powodem morderstwa popełnionego z zimną krwią i nieokazanie najmniejszej skruchy z powodu popełnionego czynu. Autorka powolnie odkrywała tajemnice, przez co świetnie budowała napięcie, a to z kolei wywołało u Pań wiele emocji.
04.03.2020 r. DKK GBP w Gogolinie
Omawiane książki: Beata Dmowska „Spadek”, Ewa Kassala: "Boska Nefretete", "Hatszepsut", "Żądze Kleopatry".
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, oprócz omawiania książki „Spadek” ustalono, że zostanie również omówiona trylogia Ewy Kassali o silnych kobietach starożytnego Egiptu: "Boska Nefretete", "Hatszepsut", "Kleopatra".
Książka Dmowskiej wszystkim paniom się podobała. Losy różnych ludzi, różne wątki, motyw sensacyjny i miłosny splatają się w jedną całość. Czyta się jednym tchem, jak się ją weźmie do ręki, to nie pozwala się odłożyć. Recenzja na książce trochę przedstawia publikację jako kolejną powieść „cukierkową”. Jednak po przeczytaniu wzbudza sile emocje, bo pokazuje rodzinne sekrety, trudne sprawy małej miejscowości.
Przeciwieństwem są książki Ewy Kassali. Trylogia przedstawia kobiety silne, wojownicze, inteligentne, mądre i twarde. Hatszepsut — córka faraona, żona, matka, kapłanka, dążyła do władzy, zostając faraonem. Doskonale funkcjonowała w świecie męskim, silna, a równocześnie wrażliwa i pełna ideałów. Przez egiptologów bywa nazywana pierwszą feministką w historii, mimo że przybrała męski strój.
Kleopatra — królowa Egiptu, również mądra, inteligentna, atrakcyjna, magiczna, ambitna, by przejąć władzę i dominować w męskim świecie. Swoimi igraszkami miłosnymi zdobyła męski świat. Nefretete — kobieta silna, niezależna, inteligentna, pielęgnująca wiedzę przodków, obdarzona niezwykłymi zdolnościami tj. magią czy umiejętnością leczenia. Była ikoną piękna, co wykorzystywała w swojej władzy. Porównując czasy starożytne z czasami współczesnymi, zdaniem klubowiczek „nic się nie zmieniło”. Zbliżający dzień kobiet potwierdził, że kobiety współczesne są również silne, inteligentne, atrakcyjne, wrażliwe, idealne, jak królowe w starożytnym Egipcie.
04.03.2020 r. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiane książki: Joanna Kruszewska „Nic się nie kończy”, „Wszystko się zaczyna”, „Coś musi trwać”.
Dnia 4 marca spotkałyśmy się w naszym bibliotecznym DKK. Spotkanie przebiegało już pod znakiem Święta Kobiet, które wypadnie tym razem w niedzielę, czyli za cztery dni.
Dzisiejszy wieczór uświetniła dyskusja na temat trylogii Joanny Kruszewskiej: tom 1 "Nic się nie kończy", tom 2 "Wszystko się zaczyna", t. 3 "Coś musi trwać".
Rodzina Bialickich to zbiorowy bohater trylogii Kruszewskiej. Po sprzedaży rodzinnego domu nestorka rodu wyjeżdża nad morze, zabierając większą część pieniędzy ze sprzedaży. Na drugi koniec kraju wyjeżdża również jej najmłodsza wnuczka Marta. Babcia i wnuczka dobrze sobie radzą, ale reszta rodziny jest oburzona ich decyzją. Wydaje się też, że ze względu na wyjazd Marty rozpadnie się jej związek z Krzysztofem, chociaż zaplanowany był już ich ślub. Czy w tej rodzinie wszystko jeszcze pomyślnie się ułoży? Po wielu perypetiach rodzinna opowieść zmierza w dobrym kierunku...
Trylogia Joanny Kruszewskiej to wspaniała familijna saga, która przedstawiając historię rodziny Bialickich, uzmysławia jak ważne i nie do zastąpienia są więzi rodzinne i pokoleniowe. Mimo różnych napięć i nieporozumień — wartość rodziny jest bezcenna i niepodważalna.
Po zakończeniu dyskusji moderatorka wręczyła wszystkim Paniom plakietki oraz zakładki do książek z logo Dyskusyjnych Klubów Książki.
Ukoronowaniem wieczoru były pyszne trzy duże pizze i napoje ofiarowane przez jedną z naszych Pań klubowiczek.
LUTY
29.02.2020 r. DKK MiGBP w Głubczycach (klub dziecięcy)
Omawiana książka: Rocio Bonilla „Najwyższa na świecie wieża z książek”.
Lutowe spotkanie było nie tylko pierwszym w tym roku, ale również pierwszym z nową grupą Klubowiczów. Na początku porozmawialiśmy o tym, czym jest Dyskusyjny Klub Książki i wspólnie ustaliliśmy zasady. A potem to już się działo – dzieci mówiły o tym dlaczego lubią czytać książki, bo że lubią nie było wątpliwości. Okazało się, że podobnie jak bohater książki Najwyższa na świecie wieża z książek poznały już moc słowa pisanego i wyobraźni. Doskonale wiedzą, że dzięki książkom nawet w niepogodę mogą podróżować i przeżywać najróżniejsze przygody oraz że mogą dowiadywać się różnych ciekawych rzeczy. Na zakończenie nowi Klubowicze opowiedzieli o swoich ulubionych książkach i o tym, jakie najbardziej lubią czytać – przygodowe, fantastyczne i o życiu oraz historyczne. Już cieszymy się na kolejne (marcowe) spotkanie.
27.02.2020 r. DKK GBP w Pokoju
Omawiana książka: Krystyna Mirek „Świąteczny sekret”.
Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w lutym, omawiałyśmy świeżutką powieść
Krystyny Mirek „Świąteczny sekret”. Główną bohaterką jest maturzystka Zosia. Mieszka w bloku z ciągle narzekającą na wszystko i na wszystkich mamą. Ma jeszcze dwie dorosłe siostry, które poszły „na swoje” oraz ojca bawidamka, który mieszka osobno. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ucieka od marudzącej matki i zaszywa się w domku odziedziczonym po babci. Niespodziewanie dla siebie zakochuje się w niewłaściwym chłopaku. Czy los można odmienić, bo w jej rodzinie od pokoleń kobiety zakochiwały się w przystojnych lekkoduchach, czy uda się Zosi odmienić Maksa. Jest to śliczna opowieść, trochę bajkowa, bo czas wydarzeń w książce jest niezwykły, ale czyta się jednym tchem, serdecznie polecamy.
26.02.2020 r. DKK GBP w Dobrzeniu Wielkim
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 13:00 w czytelni biblioteki. Po zapoznaniu się z ideą i założeniami DKK ustalono przybliżony harmonogram spotkań na rok 2020 oraz temat na kolejne posiedzenie klubu. Z racji tego, że nie posiadamy jeszcze zamówionych książek, ustalono, że za miesiąc porozmawiamy o książkach, które wywarły na nas największy wpływ i które zdaniem klubowiczów warte są polecenia.
25.02.2020 r. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiana książka: Mariusz Szczygieł „Nie ma”, „Zróbmy sobie raj”, „Kaprysik”, Cezary Łazarewicz „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, Małgorzata Rejmer „Błoto słodsze niż miód”, Joanna Czeczott „Petersburg miasto snu”.
Na styczniowym spotkaniu wybraliśmy temat i lektury do poczytania. Niektórzy wrócili do dobrze znanych autorów, inni zaryzykowali i książki wzięli w ciemno. Jakikolwiek padł wybór, to reportaż jako gatunek literacki spodobał się Klubowiczom. Spodobali się również autorzy oraz historie. Nieczęsto się zdarza żeby Klubowicze nie mogli się powstrzymać przed opowiadaniem przeczytanych pozycji, a tak się zdarzyło na lutowym spotkaniu. Prawdziwość opowiadanej historii i piękno języka wywarły spore wrażenie. Niewątpliwie był to jeden z powodów, przez które nie mogliśmy zakończyć dyskusji.
22.02.2020 r. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: Leopoldo Gout „Geniusz. Przekręt” oraz Tom Phillips „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”
Spotkanie rozpoczęliśmy od książki Leopoldo Gout Przekręt. Jak się okazało jest to druga część cyklu Geniusz, mimo to nie mieliśmy żadnego problemu, aby odnaleźć się w fabule i w przyszłości na pewno nadrobimy zaległości i przeczytamy pierwszą część. Tym bardziej, że naszym klubowiczom trójka młodych bohaterów książki bardzo zaimponowała. Natomiast książka Toma Phillipsa Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko to niesamowita pozycja literatury faktu, która zobrazowała nam jak niektóre - mogłoby się wydawać „błahostki” miały wpływ na to jak teraz wygląda świat.
21.02.2020 r. DKK GBP w Pawłowiczkach. Spotkanie z Krystyną Bernacką
W dniu 21.02.2020 roku w GBP w Pawłowiczkach odbył się wieczór poezji miłosnej naszej lokalnej autorki Krystyny Bernackiej. Na spotkanie z poezją i piosenką przybyli również mieszkańcy z poza naszej gminy. Piękna recytacja i perfekcyjne wykonane utwory muzyczne zachwyciły zgromadzonych gości. Stworzony tego wieczoru świat poezji i muzyki sprawił, że choć na chwilę mieliśmy okazję przenieść się w świat wzruszeń. W nostalgicznej atmosferze każdy z chęcią słuchał wierszy i fraszek, które recytowały emerytowane nauczycielki polonistki. Wiersze te przeplatały się ze znanymi piosenkami wykonanymi przez dawne uczennice tutejszego gimnazjum. Po zakończeniu części artystycznej każdy miał okazję poczęstować się kawą i herbatą oraz pysznym ciastem. Można było również nabyć tomiki wierszy z autografem. Wieczór poezji wszystkim się podobał i niewątpliwie długo pozostanie w pamięci klubowiczów oraz społeczności lokalnej.
20.02.2020 r. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: Agatha Christie „Córeczka ‘’, „Czarna kawa’’.
20 Lutego w ,,Tłusty czwartek’’ odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przy dobrej kawie i pysznym pączku , dyskutowałyśmy o książkach Agathy Christi autorki kilkudziesięciu kryminałów, oraz mniej znanych powieści obyczajowych pisanych pod pseudonimem Mary Westmacott. Do omówienia wybrano książki: „Czarna kawa’’, „Córeczka’’.
„Córeczka’’- Książka koncentruje się głównie na relacji pomiędzy matką i córką, ukazuje cechy charakteru obydwóch kobiet, oraz kruchość łączących ich relacji, gdzie miłość łatwo przeradza się w nienawiść.
„Czarna Kawa’’- Dobry kryminał w stylu Agathy Christie, gdzie duet przyjaciół: Herkules Poirot i kapitan Hastings rozwiązuje zagadkę śmierci znanego naukowca i wynalazcy, sir Clauda Amoryego, który zostaje otruty w swojej rezydencji oraz zagadkę zagubienia związane ,, go z jego pracą dokumentu.
19.02.2020 r. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Bernhard Schlink „Kobieta na schodach”.
W środę wieczorem w czytelni biblioteki na spotkaniu omawiałyśmy książkę pt. „Kobieta na schodach”- niemieckiego pisarza i prawnika Bernharda Schlinka. Książka podzielona zostałą na trzy części. Tematem jest miłość trzech mężczyzn do jednej kobiety. Najbardziej wzruszyła nas część trzecia, gdzie ukazano historię pięknej, szczerej miłości jaką darzy Irene niemiecki prawnik. Dobra powieść, ale wymaga od czytelnika dużo uwagi i skupienia. Po przeczytaniu na myśl przychodzą pytania o to jak żyć godnie. Czy zmienić coś w swoim życiu czy pozostać przy stereotypach.
12.02.2020 r. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Vincent V. Severski „Zamęt”.
Po powitaniu uczestników spotkania przez moderatora Annę Tuła i dopełnieniu formalności związanych z działalnością klubu, spotkanie poprzedziło wprowadzenie w formie krótkiej notki biograficzno-bibliograficznej Włodzimierza Sokołowskiego znanego czytelnikom jako Vincent Viktor Severski.
Powieść „Zamęt”, kolejna w dorobku autora „Nielegalnych”, została bardzo dobrze przyjęta przez klubowiczów, z komentarzem: „dobrze wie o czym pisze”. Severski, który był funkcjonariuszem wywiadu PRL oraz III RP, doskonale zna kulisy najsłynniejszych afer szpiegowskich ostatnich lat i sprawnie łączy elementy kryminału i powieści szpiegowskiej. Fabuła powieści jest sformułowana bardzo ciekawie, angażując w akcję wywiady różnych krajów. Lektura wywołała dyskusję na temat potrzeby istnienia służb specjalnych oraz ochrony tożsamości osób w nich działających. Tą książką autor rozpoczyna nową ośmiotomową serię szpiegowsko-kryminalną.
Na zakończenie uczestniczki spotkania podzieliły się informacjami na temat innych przeczytanych i polecanych książek oraz omówiły bieżące lokalne wydarzenia.
12.02.2020 r. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: Agnieszka Jeż „Serce z szuflady”.
Książka Agnieszki Jeż „Serce z szuflady” to bardzo ciepła, mądra opowieść o czterech pokoleniach kobiet, których historię życia autorka opisuje z perspektywy przeżyć Klary, najmłodszej z rodu Majewskich. Jej akcję autorka umieściła w Krakowie. Główna bohaterka jest na życiowym zakręcie . Wyjeżdża ze stolicy do Krakowa, by uporządkować sprawy mieszkania po zmarłej prababci Emilii. Równocześnie poznaje jej przedwojenne losy.
Cztery różne kobiety, cztery charaktery. Wszystko splecione nieoczywistymi decyzjami, wyborami, tajemnicą. Nie brakuje w niej godnych uwagi wątków, które zmuszają do refleksji. Czy historię swojego życia pisze sam człowiek, czy przeznaczenie? Czy z losem można się zaprzyjaźnić? Czy w końcu da się odwrócić złą kartę, która ciąży nad rodem … np. Majewskich?
Podczas czytania spodoba się autentyczność bohaterów. Ich perypetie są przemyślne i dopracowane, dlatego treść zaciekawia i w odpowiednich momentach buduje napięcie, ale też daje ukojenie i chwilami odpoczynek. Pani Agnieszka potrafi rozśmieszyć i wzruszyć, zaglądając w głąb ludzkiego serca.
Książkę czyta się bardzo dobrze. Dodatkowym jej atutem jest opisanie w sposób klimatyczny i malowniczy Krakowa. To książka, którą jak się zacznie czytać to trudno się oderwać. Idealna na każdy dzień i wieczór.
08.02.2020 r. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Lisa Gardner „Złap mnie”, „Znajdź ją”, „Klub ocalonych” oraz David Grann „Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI”.
11 lutego w oleskiej bibliotece odbyło się spotkanie klubów DKK z Kluczborka i Olesna.
Rozmawiano o powieściach Lisy Gardner: Złap mnie, Znajdź ją, Klub ocalonych i książce Czas krwawego księżyca Davida Granna.
Lisa Gardner (ur. 1956) jest amerykańską pisarką, autorką kilkunastu thrillerów. Pisała także powieści romantyczne pod pseudonimem Alicia Scott. Należy do najpoczytniejszych współczesnych autorek. Jej powieści trzymają w napięciu, pełne są niespodziewanych zwrotów akcji i zaskakujących niespodzianek. Polskim czytelnikom znana głównie jako autorka cyklu o detektyw D. D. Warren. Cztery z napisanych przez Gardner powieści zostały zekranizowane.
David Grann (ur. 1967) to amerykański dziennikarz i pisarz, autor książek reportażowych. Czas krwawego księżyca, to historia osadzona w latach 20. XX wieku w Oklahomie, miejscu bogatym w złoża ropy naftowej, zamieszkanym przez Osagów, indiańskie plemię przesiedlone ze swoich ziem w Kansas. Opisana przez Davida Granna sprawa tajemniczych morderstw Indian zadowoli miłośników kryminałów, ale zaciekawi też miłośników historii. Zdecydowanie polecamy książki Lisy Gardner i Davida Granna.
06.02.2020 r. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiana książka: Krystyna Mirek „Obca w świecie singli”.
Pretekstem do rozmowy była książka Krystyny Mirek, Obca w świecie singli. Dyskusja skoncentrowała się na temacie samotności i rozczarowania po nieudanych związkach. Każda z nas zetknęła się z tym problemem albo osobiście, albo w bliskim otoczeniu. Decyzje życiowe bohaterów powieści, Karoliny i Jakuba, były nam bliskie i zrozumiałe.
04.02.2020 r. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiane książki: m.in.: Małgorzata Woluczak „Cyrk wesołego Walentego”, Jim Razzi – „Przyjaciele w potrzebie”, Sam McBratney „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham”, Jolanta Reisch-Klose „Ćma Beatka szuka mamy”, Paulette Bourgeois, Brenda Clark „Franklin i jego sąsiedzi”.
W lutym 2020 roku odbyły się dwa spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.
Na pierwszym z nich (04.02.) z okazji zbliżających się Walentynek rozmawialiśmy na tematy dotyczące przyjaźni międzyludzkiej, m.in. Jak okazać, że kogoś lubimy? Kim jest przyjaciel? Czy chcemy być kochani i dlaczego? Następnie czytaliśmy oraz przeglądaliśmy książki dotyczące przyjaźni. Następnie każdy uczestnik wykonał swoją kłódkę, nietypową, bo zrobioną z papieru, wewnątrz której napisał coś miłego osobie, którą bardzo lubi.
Ostatni wtorek miesiąca spędziliśmy bardzo kreatywnie. Zaczęliśmy od wykonania pracy plastycznej. Do tego celu użyliśmy papierowych talerzyków, patyczków do lodów, farbek oraz kartek papieru. Następnie każdy uczestnik wybrał ulubioną książeczkę z półki i ją przeczytał, a później uczestniczyliśmy wspólnie w różnych grach ruchowych.
STYCZEŃ
30.01.2020 r. DKK GBP w Pokoju
Omawiana książka: Ryszard Ćwirlej „Tylko umarli wiedzą”.
Na pierwszym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w tym roku dyskutowałyśmy o książce
Ryszarda Ćwirleja „Tylko umarli wiedzą”. Jest to druga część serii o komisarzu Antonim Fischerze. Za tę powieść autor otrzymał nagrodę Wielkiego Kalibru”.
Akcja książki dzieje się w większości w międzywojennej Pile. Europa przechodzi głęboki kryzys ekonomiczny i gospodarczy. W 1932 r., przed wizytą Hitlera w Pile, miastem wstrząsa seria morderstw na działaczach partii komunistycznej. Sprawą ma się zająć kapitan Carl Aschmutat, ale ma mnóstwo zajęć związanych z przyjazdem Hitlera, więc prosi o pomoc swojego przyjaciela Antoniego Fischera.
Jest to bardzo dobra powieść kryminalna, choć niektórym przeszkadzała zbyt duża liczba bohaterów, na których trzeba się było skupić. Mimo wszystko polecamy.
W trakcie spotkania obejrzałyśmy filmik o Dyskusyjnych Klubach książki na Opolszczyźnie. Bardzo nam się podobały pełne pasji wypowiedzi pań, jednak oczekiwałyśmy też pomysłów na ożywienie i urozmaicenie spotkań DKK.
29.01.2020 r. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Jubileusz 10-lecia DKK W Strzelcach Opolskich.
10 lat temu, 19 stycznia 2010 r. po raz pierwszy odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Inicjatorką i moderatorem strzeleckiego DKK była Renata Pańka- bibliotekarz w Filii nr 1 MiGBP SOK na Osiedlu Piastów Śląskich. W pierwszym spotkaniu uczestniczyły trzy osoby, aby porozmawiać o książkach. W późniejszych latach zmieniał się skład klubu, niektórzy odchodzili, niektórzy dołączali, ale nieustannie panowała i panuje wśród nas życzliwa i serdeczna atmosfera miłośników książki. W ciągu 10 lat odbyło się 80 spotkań klubowiczów. W spotkaniach uczestniczyło 546 osób. 189 to liczba tytułów książek, które zostały omówione podczas spotkań klubowych. Strzeleccy klubowicze 9-krotnie uczestniczyli w spotkaniach autorskich. Zaproszonymi gośćmi byli: Irena Matuszkiewicz, Jacek Hugo-Bader, Marek Krajewski, Barbara Kosmowska, prof. Dorota Simonides, Hanna Cygler, Jan Grzegorczyk, Ilona Wiśniewska i Wojciech Chmielarz. Spotkanie jubileuszowe było pełne miłych wspomnień.
29.01.2020 r. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Anne Tyler „Taniec zegara“.
29.01.2020 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Wzięło w nim udział 7 klubowiczek. Rozmawiałyśmy o powieści Anne Tyler „Taniec zegara”. Paniom książka nie przypadła do gustu. Twierdziły, że jest dosyć nudna, odbiega od realiów życia i dopiero ostatnia jej część wciąga czytelnika. Sądzę, że książka została oceniona zbyt surowo. Autorka starała się przedstawić dość wnikliwy portret kobiety na trzech etapach jej życia. Śledzenie zachowania bohaterki wyjaśnia jej postawę buntowniczki na końcu powieści. Myślę, że sięgnięcie po tę pozycję i uważne jej przeczytanie nie jest stratą czasu. Jedyna rzecz, która może odstraszyć potencjalnego czytelnika, to bardzo mała czcionka drukarska użyta w tej powieści.
25.01.2020 r. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: Gillian McAlliister „Wszystko oprócz prawdy”, Samuel Miller „Między nami chaos”.
Biorąc pod uwagę te dwa tytuły, to lepszym okazał się tytuł „Między nami chaos”. Książka Samuela Millera okazała się bardziej intrygująca, wciągająca i przejmująca. Autor doskonale buduje napięcie, co bardzo nam się spodobało. Natomiast jeśli chodzi o książkę Gillian McAlliister, to historia mniej porywająca, ale wcale nie oznacza to tego, że nie warto jej czytać. Jak najbardziej polecamy obie pozycje!
17.01.2020 r. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: Olga Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości zmarłych“.
W dniu 17 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie DKK. Spotkanie miało charakter organizacyjny, ustalono terminarz spotkań oraz wybrano książki, które zostaną omówione na najbliższych spotkaniach DKK. Po tych ustaleniach klubowiczki rozpoczęły wspólne czytanie powieści O. Tokarczuk pt. „Prowadź swój pług przez kości zmarłych”, aby zapoznać się z kunsztem literackim naszej noblistki i wymienić się refleksjami po jej przeczytaniu.
17.01.2020 r. DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiane książki: Magdalena Schupelius „Alexander und Wilhelm – Die Humboldts. Das aufregende Leben der Gebrüder Alexander und Wilhelm von Humboldt“, Andrea Wulf „Die Abenteuer des Alexander von Humboldt. Eine Entdeckungsreise“.
Pierwszymi lekturami w nowym roku były książki opowiadające o wielkim niemieckim przyrodniku i odkrywcy Alexandrze von Humboldcie, którego 250. rocznicę urodzin Niemcy oraz Ameryka Południowa w 2019 r. hucznie obchodzili.
Wybrane tytułu książkowe w barwny i odpowiedni dla grupy wiekowej sposób przedstawiały sylwetkę naukowca, jego ekspedycje naukowe, jak i prawie równie słynnego brata - Wilhelma.
Moderator klubu przygotował i przedstawił prezentację o Humboldcie. Klubowicze wcześniej nie znali niemieckiego naukowca, jego odkrycia i przygody poznali dopiero dzięki omawianym książkom. Większości uczestników spotkania spodobała się bardziej książka Andrei Wolf, przede wszystkim dzięki nowoczesnym ilustracjom Lillian Melcher.
16.01.2020 r. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: Spotkanie organizacyjne.
W czwartek, 16 stycznia spotkałyśmy się po raz pierwszy w tym roku na spotkaniu organizacyjnym Dyskusyjnego Klubu Książki. W związku z tym, że doszły nowe Panie do naszego Klubu, na spotkaniu omówiono ideę Dyskusyjnych Klubów Książki – po co i dla kogo powstały oraz na czym polega ich działalność. Na następne spotkanie Panie będą szukać tytułów książek, które chciałyby przeczytać w ramach DKK, a potem omówić je na naszych spotkaniach.
15.01.2020 r. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Catherine Poulain „Wielki marynarz”.
„Wielki marynarz” to powieść kobiety-rybaka o życiu na Alasce. Przez 10 lat pracowała na kutrach rybackich, na równi z mężczyznami. Zarabiała na życie w bardzo ciężkich warunkach, nie dosypiała, pracowała za grosze. Miała połamane żebra, zranioną rękę, ale i tak się nie poddawała. Dla odprężenia, w wolnych chwilach włóczyła się po barach z mężczyznami. Przykład kobiety niezniszczalnej, cierpliwej i dążącej do celu. Warto było przeczytać tę książkę i poznać Wielkiego Marynarza.
15.01.2020 r. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: Agnieszka Walczak-Chojecka „Naprawdę jaki jesteś”, „Saga Bałkańska”.
Spotkanie rozpoczęło się od omówienia spotkania autorskiego. Panie niezwykle pozytywnie wspominały spotkanie z Agnieszką Walczak-Chojecką. Prowadziły ożywioną dyskusję na temat twórczości tejże autorki. „Naprawdę jaki jesteś” oraz „Saga Bałkańska” uznane zostały za warte przeczytania pozycje. W pozycji pierwsze, autorka porusza ważny temat tolerancji, której brakuje nam również teraz, w XXI wieku, oraz trudne tematy jakimi są homoseksualizm czy molestowanie seksualne. Pozycja zmusza do refleksji, a nawet zmiany swojego stanowiska dot. tejże problematyki. Równie pozytywne opinie wyraziły panie na temat „Sagi bałkańskiej”, czyli trzytomowej powieści o losach młodych ludzi na tle bałkańskiej wojny.
Ponadto podczas spotkania dyskutowano również o autorach, z którymi klubowiczki chętnie spotkałyby się w tym roku. Wymieniono m.in. Agnieszkę Olejnik, Dorotę Milli, Agnieszkę Lis.
15.01.2020 r. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: Paulina Świst „Karuzela”.
„Karuzela” to kolejna powieść Pauliny Świst - popularnej, młodej autorki specjalizującej się w tematyce kryminalnej. Akcja rozgrywa się w środowisku prawników. Renomowane kancelarie adwokackie we Wrocławiu, a w nich zdolni, wzięci prawnicy związani przyjaźnią z czasów studenckich. Wikłają się w nielegalne, przestępcze interesy zwane „karuzelą”. Zarabiają ogromne pieniądze. Żyją w luksusie. Zemsta, zazdrość, zdrady burzą to życie. Przestępcze działania wychodzą na jaw. Czy poniosą karę? A może pomogą koledzy, w ramach koleżeńskiej solidarności? Żeby się dowiedzieć, przeczytaj.
15.01.2020 r. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiane książki: Gabriela Gabryś „Lato utkane z marzeń”, Krystyna Mirek „Tam gdzie serce twoje”.
Gabrieli Gabryś „Lato utkane z marzeń ” to kontynuacja powieści „Wieczór taki jak ten”. W tej części spotykamy się z Michaliną, która prowadzi „Różany pensjonat” w małym miasteczku Złotkowo w Bieszczadach. Spotykamy również jej brata Bartka oraz babcię, która prowadzi kawiarnię „Cynamonowe serca”. Główna bohaterka boryka się z swą miłością do Artura. W międzyczasie w pensjonacie pojawia się Przemek. Czy coś się zmieni w życiu Michaliny? Druga bohaterka to Amelia, która przyjeżdża do matki na wakacje z córkami.
To ciepła i sympatyczna opowieść , w której autorka zwraca uwagę na relację rodzice-dziecko i przypomina jednocześnie, że nie warto zamykać się w sobie ale warto wybaczać i wyciągnąć rękę do pojednania.
Krystyna Mirek „Tam gdzie serce twoje”- bohaterka powieści Laura poświęca się dla swojego małżeństwa i ciągle dąży do kompromisu, aż w końcu nie wytrzymuje ciągłej krytyki i pretensji męża i rusza w podróż. Zabiera się z sąsiadem Błażejem, który jedzie do Sopotu w podróż biznesową. Na plaży spotyka Alfreda, z którym się zaprzyjaźnia. Jest ciężko chory i chciałby teraz naprawić wyrządzone rodzinie krzywdy. Czy nie jest za późno?
Autorka pokazuje nam, że nasze dobre i złe decyzje kształtują nasz los i my musimy ponieść tego konsekwencje. Jesteśmy ludźmi, więc popełniamy błędy i one są potrzebne, uczą i motywują. W życiu wszystko od nas zależy od naszych decyzji, postawy i wyboru.
14.01.2020 r. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Jennifer Egan „Manhattan Beach”.
14 stycznia tematem spotkania DKK w Oleśnie była książka Jennifer Egan „Manhattan Beach”. Główną bohaterkę powieści, Annę Kerrigan, i jej rodzinę poznajemy w 1934 r., kiedy trwa jeszcze wielki kryzys gospodarczy. Anna ma jedenaście lat, jest rezolutna, inteligentna, nad wiek dojrzała i zaradna. Mieszka z ojcem Edem, poszukującym pracy byłym maklerem bankowym, matką i niepełnosprawną siostrą Lydią. Ojca uwielbia, spędza z nim bardzo dużo czasu. Uczestniczy nawet w spotkaniu w posiadłości Dextera Stylesa, niebezpiecznego mafiosa, właściciela nocnych klubów, u którego ojciec zamierza teraz pracować. Nie wie jeszcze, że to spotkanie będzie miało wpływ nie tylko na jej życie, ale także na losy pozostałych uczestników spotkania. Tajemnicze zniknięcie ojca przeistoczy dorosłe życie Anny w walkę o przetrwanie i prawo do wykonywania wymarzonego zawodu. Nie przestaje też myśleć o ojcu i postanawia dowiedzieć się, co się z nim stało. Amerykańska pisarka i dziennikarka, laureatka Nagrody Pulitzera w 2011 r. (za książkę „Zanim dopadnie nas czas”), napisała powieść piękną, wciągającą, o losach silnej, nietuzinkowej kobiety, ale też bardzo realistyczną o świecie już dzisiaj nieznanym, jakim był Nowy Jork w latach 30. XX wieku oraz w czasie drugiej wojny światowej. Polecamy lekturę tej niezwykłej książki.
14.01.2020 r. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Marcin Zieliński „Góra ośmiu błogosławieństw”.
W styczniu, na spotkaniu DKK omawiana była książka Marcina Zielińskiego pt. „Góra ośmiu błogosławieństw”. Autor książki to młody 26-letni mężczyzna. Był dobrze zapowiadającym się piłkarzem. W 2007 roku, podczas modlitwy usłyszał jak sam mówi dobrą nowinę o tym, że Bóg go kocha i doświadczył jego łaski. Jest liderem wspólnoty „Głos Pana”. Jeździ po Polsce, zaprasza do modlitwy, ewangelizuje. W swojej książce pisze, jak rozumie każde z ośmiu błogosławieństw, co Bóg chce nam przez nie powiedzieć. Opowiada, jak zmieniły jego życie i o decyzjach, które sprawiły, że zrezygnował z kariery sportowej na rzecz głoszenia Słowa Bożego.
10.01.2020 r. DKK MiGBP w Prudniku – filia w Łące Prudnickiej
Omawiana książka: Agnieszki Stelmaszyk „Michałek i pudełko niespodzianek”.
Pierwsze spotkanie małych klubowiczów w Nowym Roku odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania Agnieszki Stelmaszyk o sympatycznym chłopcu, Michałku, który w dniu swoich urodzin otrzymał tajemniczą przesyłkę z Paryża. Okazało się, że jest to pudełko z mnóstwem szuflad, które codzienne odkrywały przed chłopcem niesamowite prezenty. Tajemniczy prezent urodzinowy podarowała mu ciocia Ala, która często podróżowała po świecie i przywoziła niezwykłe przedmioty z dalekich stron.
Przedszkolakom bardzo spodobała się wesoła historia Michałka, dodatkowo wzbogacona przyjaznymi i ciekawymi ilustracjami. Opowieść z sympatycznym chłopcem zachęciła ich do poznania następnej lektury.
08.01.2020 r. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: John Gwynne „Zawiść”.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00, przyszło na nie 6 osób. Tym razem omawialiśmy powieść „Zawiść” Johna Gwynne’a, będącą pierwszym tomem cyklu Wierni i Upadli. Powieść jest osadzona w konwencji heroic fantasy, dzieje się beyond the filelds we know, czyli w specjalnie skonstruowanym świecie, niemającym z naszym żadnych powiązań poza inspiracją średniowieczem. To kolejna powieść, która spotkała się z dezaprobatą klubowiczów. Zaczynając od narracji podzielonej między bohaterów – zapożyczenie rozwiązania zastosowanego prze George’a R.R. Martina w „Pieśni lodu i ogni”, tylko o wiele gorzej poprowadzonego – kończąc na absurdach, takich jak zgrzyt wydawany przez miecz wysuwany ze skórzanej (sic!) pochwy. Historia jest tak sztampowa, że czytelnicy już na początku powieści przewidzieli, jak będzie wyglądać finałowa konfrontacja i nie pomylili się w swoich przewidywaniach. Powieść przypomina paczkę Leys’ów – ogromną i w trzech czwartych wypełnioną powietrzem. Na spotkanie lutowe rozdano po egzemplarzu książki „Koniec dzieciństwa” Arthura C. Clarke’a.
08.01.2020 r. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Éric-Emmanuel Schmitt „Madame Pylinska i sekret Chopina”.
Książka Érica-Emmanuela Schmitta to powieść o wydźwięku biograficznym, w której autor, pięknym, plastycznym językiem, opisuje swoją pasję - miłość do muzyki Chopina. Początki nie były łatwe, stare pianino w mieszkaniu wzbudzało w małym Éricu strach i trwogę. Ten przedmiot nazywał „intruzem”, choć rodzina tolerowała go od trzech pokoleń. Siostra Florenc, pod pretekstem nauki gry na pianinie, zadręczała i torturowała brata kulawymi rytmami, które świdrowały jego uszy niczym wiertarka dentystyczna. Przełomowym momentem były dziewiąte urodziny pisarza, kiedy jego ekstrawagancka ciotka Aimee zasiadła na taborecie i zaczęła grać utwory Chopina. Wówczas dla niego świat się zmienił, rozjaśniał, „nabrał innego sposobu istnienia”. Tydzień po swoich urodzinach pisarz rozpoczął lekcję gry na fortepianie. Ćwiczył mozolnie, ale coś mu umykało, „tak jakby Chopin przed nim uciekał”. Dopiero spotkanie z Madame Pylinski, polską nauczycielką gry na fortepianie, zmieniło jego podejście do muzyki, uwrażliwiło, uduchowiło. Jej niekonwencjonalne metody nauki drażniły i złościły młodego Schmitta, ale cierpliwie poddawał się zalecanym ćwiczeniom. Chodził do parku, aby słuchać szelestu liści na wietrze, wcześnie rano zbierał kwiatki bez strącania rosy, uprawiał miłość, bo jak twierdziła pani Pylinski, muzyce należy oddać się tak samo, jak pożądaniu. To dzięki polskiej nauczycielce i muzyce odkrył, czym jest dla niego prawdziwe powołanie.
Piękna, mało obszerna powieść, cudowny język, wspaniałe porównania i metafory. Czytanie jej jest ucztą dla ciała i duszy.
02.01.2020 r. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiana książka: Olga Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.
Początek roku to okazja do podsumowań, wspomnień i planów. Dlatego styczniowe spotkanie miało trochę nieformalny charakter. Nie zabrakło noworocznego toastu, osobistych zwierzeń i refleksji literackich. Tu „królowała” Olga Tokarczuk. Interesująca dyskusja wywiązała się w związku z ekranizacją jej książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Według nas, film „Pokot” świetnie oddał klimat zawarty w powieści: mroczni ludzie, mroczne tajemnice i okrutne zbrodnie. Kolejne spotkanie będzie poświęcone książce „Obca w świecie singli” Krystyny Mirek.