KALENDARIUM SPOTKAŃ KLUBOWYCH 2019
Opracowane na podstawie wybranych sprawozdań DKK,
sporządzonych przez moderatorów spotkań klubowych.
GRUDZIEŃ
18.12.2019 r. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Marie Benedict „Wszystkie życia Hedy Lamarr”.
W spotkaniu DKK wzięło udział 8 pań. Książka podobała się klubowiczkom. Powieść w żywy sposób kreśli obraz życia bohaterki od jej wczesnej młodości w Wiedniu, tuż przed aneksją Niemiec, po ucieczkę do Stanów Zjednoczonych. To tam ujawniła swoje talenty: aktorski i techniczny. Najbardziej zaskakujące okazały się informacje o uzdolnieniach technicznych Hedy Lamarr. To jej wynalazek zrewolucjonizował współczesną komunikację. Książkę warto przeczytać, chociaż pozostaje pewien niedosyt związany z biografią bohaterki. Na koniec rozdałam paniom książkę, o której będziemy mówić na następnym spotkaniu : Ann Tyler „Taniec zegara”.
17.12.2019 r. DKK MBP w Opolu – Filia nr 18
Omawiane książki: Lucinda Riley „Drzewo Anioła”, Natasza Socha „(Nie)miłość”.
Spotkanie zaczęliśmy od przywitania się i złożenia sobie życzeń bożonarodzeniowych.
Książka Nataszy Sochy „(Nie)miłość” to powieść obyczajowa o miłości, która bardzo szybko gaśnie.
Pani Kopyra: Bohaterowie Cecylia i Wiktor nie wierzą już w miłość, ale los bywa złośliwy. Cecylia ulega wypadkowi i skazana jest na opiekę męża. Wiktor w ten sposób zostaje zmuszony do przeanalizowania własnego życia. Książka napisana jest lekko, przyjemnie się ją czyta. Sama okładka bardzo zachęca do przeczytania.
Drzewo Anioła L. Riley.
Pani Kurylak: Powieść bardzo wciąga. To fascynująca opowieść o zapomnianej przeszłości i skomplikowanych rodzinnych relacjach. Oczywiście nie mogło zabraknąć mrocznych sekretów.
Pani Skiżewska: To rodzinna saga, której akcja dzieje się na przestrzeni 40 lat po II wojnie światowej. Poruszająca, piękna historia i niesamowity opis trzech pokoleń kobiet.
Książka bardzo nam się podobała, zdobyła nasze serca i na pewno długo zostanie w pamięci. Polecamy wszystkim czytelnikom.
Życzymy wszystkim Wesołych Świąt, Czytelniczki DKK Filia nr 18 w Opolu.
17.12. DKK GBP w Strzeleczkach – Filia w Zielinie
Omawiana książka: Hanackova Pavla „Wody świata. Pomóż zwierzakom wrócić do domów”.
Powitałam klubowiczów na naszym ostatnim w tym roku spotkaniu z książką. Tematem naszej dyskusji była niezwykle ciekawa i barwna książka „Wody świata”.
Książka opowiada o dziewczynce, która znalazła na plaży skrzynię, a w niej zrozpaczone zwierzątka, które bardzo chcą wrócić do swoich domów. Wszystkie są zwierzętami wodnymi, ale pochodzą z różnych środowisk wodnych. Julka postanowiła wyruszyć w podróż i pomóc zwierzątkom odnaleźć swoje domy. Wraz z nią czytelnicy poznają różne rodzaje środowisk wodnych i ich mieszkańców. Poznajemy oceany i tajemnice, które kryją te olbrzymie zbiorniki wodne, rzeki, jeziora i ich mieszkańców. W bardzo prosty i przystępny sposób dzieci dowiedziały się, jak to się dzieje, że pada deszcz lub śnieg, przekonały się również jakie bogactwo roślin i zwierząt kryje się pod wodami.
Podróż z Julką zakończyła się, gdy wszystkie zwierzęta odnalazły swoje wodne mieszkania. Dla dzieci była to bardzo ciekawa podróż, dowiedziały się bardzo wielu nowych wiadomości na temat wód Ziemi. Podsumowaniem dyskusji było stwierdzenie dzieci, że nie wiedziały, iż pod wodą tętni takie ciekawe, kolorowe życie.
Książka bardzo ciekawa i godna polecenia tym, którzy są ciekawi świata i chcą wiedzieć więcej o otaczającym ich świecie. Na zakończenie, oczywiście, było rysowanie recenzji do omawianej książki.
17.12. DKK GBP w Lubszy – Filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Olga Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.
W grudniu dyskutowałyśmy nad książką Olgi Tokarczuk pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.
Emerytowana nauczycielka Janina Duszejko kupuje domek w górach na skraju Kotliny Kłodzkiej. Jej zamiłowaniem jest astrologia. Zimą, kiedy mieszkańcy opuszczają swoje domy i przenoszą się do miasta, pozostaje na odludziu tylko z dwoma sąsiadami. Dnie spędza doglądając domów sąsiadów, układając horoskopy i tłumacząc poezję. Nagle w tym zacisznym zakątku zaczynają ginąć myśliwi. Kobieta wysnuwa teorię, że na myśliwych mszczą się zwierzęta, na które polowali. Jednak policja ani mieszkańcy nie wierzą w jej teorię. Uważają ją za nieszkodliwą ekscentryczkę.
Powieść porusza kwestię: czy człowiek może bezkarnie zabijać zwierzęta i nie ponosić za to konsekwencji?
13.12.2019 r. DKK MiGBP w Prudniku – Filia w Łące Prudnickiej
Omawiana książka: Marc Limoni „W zimowym lesie... Niezwykła przygoda wesołego elfa”.
Na grudniowym spotkaniu mali klubowicze poznali sympatyczne rodzeństwo, Michała i Anię, które przeżyło niesamowitą przygodę za sprawą elfa Lili. Okazało się, że leśniczy Jan, który dokarmiał zimą leśne zwierzęta, rozchorował się i nie miał kto ich nakarmić. Z pomocą przybyło rodzeństwo i elf Lili.
Jest to ciepła opowieść, choć opowiada zimową historię. Jest pouczająca i mądra, pokazuje dzieciom, jak ważne jest zgodne działanie. Uczy wszystkich, i starszych, i młodszych, że marzenia się spełniają.
13.12.2019 r. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – Filia miejska
Omawiane książki: Marcin Świetlicki, Rafał Księżyk „Nieprzysiadalność. Autobiografia”, Jakub Żulczyk „Ślepnąc od świateł”.
W przedświątecznym nastroju odbyło się ostatnie spotkanie strzeleckiego DKK, podsumowujące mijający rok. Po przeanalizowaniu tytułów książek i wyborze pisarzy, z którymi klubowiczki chciałyby się spotkać w 2020 roku, przeszłyśmy do omawiania ostatnich dwóch tytułów: „Nieprzysiadalność. Autobiografia” Marcina Świetlickiego i Rafała Księżyka oraz „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka.
„Nieprzysiadalność”- wywiad-rzeka, książka obfitująca w szczegóły, ciekawe anegdoty z życia nietuzinkowej osoby, poety, prozaika, muzyka, dziennikarza, rysownika Marcina Świetlickiego. Spotkanie klubowiczek z twórczością Świetlickiego zostało wzbogacone poprzez wysłuchanie utworów „Świerszcze” i „Finlandia” zespołu Świetliki. Kolejna książka, „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka, stała się tłem do ciekawej dyskusji, czy w świecie handlarzy narkotyków, gangsterów jest miejsce na kodeks zachowania czy wartości tj. przyjaźń, miłość, lojalność.
Można pokusić się o stwierdzenie, że obie książki są zaskakujące i zdumiewające, poszerzające wiedzę i zmieniające punkt widzenia. Warto zaczytać się na święta!
11.12.2019 r. DKK MiGBP w Głuchołazach
Omawiana książka: Magdalena Tulli „Jaka piękna iluzja”.
Wyjątkowo, bo w drugą środę grudnia odbyło się świąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki. Była to dobra okazja, aby skosztować wypieków naszych Klubowiczek, podzielić się opłatkiem i dobrym słowem. Omawialiśmy książkę „Jaka piękna iluzja” Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską. Jest to piękna książka, w której pisarka opowiada o poszukiwaniach swojego miejsca na ziemi, o relacjach z samą sobą i innymi ludźmi, „o równowadze, którą można pochwycić jak rzuconą z drugiego brzegu linę o mocnym splocie” i wielu innych ciekawych przemyśleniach i przeżyciach autorki. Rozmowa, która przebiega pomiędzy dwiema kobietami, jest ciepła opowieścią o życiu i twórczości Magdaleny Tulli, co sprawia, że łatwiej czyta się jej książki.
11.12.2019 r. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Maciej Zaremba Bielawski „Dom z dwiema wieżami”.
Ta wspaniała książka zachwyciła i wzbudziła wiele emocji wśród naszych klubowiczek. Ich zdaniem, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2019 jest w pełni zasłużona. To literatura na wysokim poziomie pod każdym względem. Gdy dumny ze swojego pochodzenia autor w grudniu 1968 słyszy od matki: „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”, wszystko się zmienia. Maciej Zaremba Bielawski opisuje splot żydowskich i szlacheckich losów, próbuje zrekonstruować rodzinną historię i odkryć jej tajemnice. Książka niepokoi swoim ponadczasowym przesłaniem. Czytelniczki odnalazły w niej i omówiły wiele odniesień do naszej obecnej sytuacji społeczno-politycznej potwierdzających, że historia lubi się powtarzać. Autor zastanawiając się nad źródłami polskiej ideologii narodowej i antysemityzmu, spowodował wśród czytających głęboką refleksję na ten temat. Klubowiczki czytając „Dom z dwiema wieżami”, poczuły wstyd za niektórych naszych rodaków oraz wątpliwości co do wartości naszej dumy narodowej. Zaremba Bielawski ukazuje działanie mowy nienawiści, przypominając, że słowa idą zawsze o krok przed czynami. Świetnie pokazuje mechanizm dzielenia ludzi na sorty lepsze i gorsze. Dlatego zdaniem naszego DKK każdy powinien przeczytać tę książkę. To prawdziwa „Literatura Piękna” pisana doskonałym stylem oraz pięknym językiem. Polecamy!
11.12.2019 r. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Katarzyna Archimowicz „Nadwiślańskie serca”.
Katarzyna Archimowicz - absolwentka matematyki na Uniwersytecie Lubelskim, nauczyciel przedmiotów ścisłych, doradca zawodowy. Autorka książek: „Miłość w burzanach”,
„W kolejce po życie” i najnowseja „Nadwiślańskie serca”. Akcja rozgrywa się w Kazimierzu Dolnym. Główną bohaterką jest Marta. Kończy studia (fizjoterapię) w Warszawie i szuka pracy w swoim zawodzie. Los sprawił, że zostaje sąsiadką Janusza Bilskiego. Zakochuje się i pragnie dzielić z nim życie, pomimo że Janusz miał brać ślub z Dorotą. Autorka mówi, że warto dążyć do celu, nie poddawać się, walczyć o swoje szczęście, że nigdy nie jest za późno na prawdziwą miłość. Książkę bardzo dobrze się czyta. Z pewnością sięgniemy po inne tytuły.
11.12.2019 r. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: Kathryn Croft „Nie pozwól mu odejść”.
Powieść jest mrocznym thrillerem. Odkrywa sekrety, o których lepiej byłoby, gdyby ich nikt nie poznał. Zoe i Jake przed trzema laty stracili syna. Ethan utonął, kiedy pewnego wieczoru wymknął się z domu z kolegą, który miał u niego nocować. Policja uznała to za wypadek. Czas powoli zabliźniał rany. Zoe i Jake starali się jakoś żyć. Nie pogodzili się ze stratą, lecz ich ból nieco zelżał. Był jeszcze Harley – drugi syn. Rodzice zajęli się jego wychowaniem.
Stabilizacja trwała jednak do czasu. Zoe zaczęła otrzymywać dziwne wiadomości. Anonimowy informator podsuwał przypuszczenie, że Ethan wcale nie musiał zginąć w wypadku. Sugerował nawet, że mógł zasłużyć na śmierć. W umysłach Zoe i Jakea zakiełkował niepokój. Może wcale nie znali swojego syna i jego kolegi? A co na ten temat wie Harley? Mnożą się pytania i rośnie niepokój. Czy warto szukać prawdy? Czy warto ją znać? Na te pytania pytanie odpowie sobie czytelnik, który przeczyta uważnie książkę.
10.12.2019 r. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Édouard Louis „Historia przemocy”.
Tematem grudniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była powieść „Historia przemocy” autorstwa Édouarda Louisa w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej. Urodzony w 1992 r. Édouard Louis (wł. Eddy Bellegueule) jest autorem trzech książek. Dwie z nich – „Koniec z Eddym” (2019) i „Historia przemocy” (2018) - to powieści autobiograficzne. Ta pierwsza przyniosła mu nominację do prestiżowej Nagrody Goncourtów. W „Historii przemocy” Louis w dość okrutny sposób, słowami swojej siostry Clary, opowiada wydarzenia nocy wigilijnej, podczas której został okradziony i zgwałcony. Przedstawia konsekwencje doznanej przemocy, mówi o zrujnowanym poczuciu bezpieczeństwa. Przywołuje też przeszłość, formy poniżenia i przemocy, z którymi musiał zmierzyć się już wcześniej. Książkę polecamy tylko ambitnym czytelnikom.
09.12.2019 r. DKK GBP w Gogolinie – Filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: Karolina Wilczyńska „Spełnione życzenia”.
W dniu 9 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przy dobrej kawie i świątecznych wypiekach rozmawiałyśmy o książce Karoliny Wilczyńskiej pt. „Spełnione życzenia”. Nie jest to książka o lekkiej fabule, pachnąca świątecznymi pierniczkami i magiczną aurą w tle, jak można by wnioskować z okładki. To historia pełna emocji, wzruszeń, smutków, radości i nadziei. To opisane perypetie życiowe różnych rodzin, których los doświadcza na różne sposoby. Jednym sprzyja drugim nie, a wszystko to dzieje się 24 grudnia. Polecamy.
07.12.2019 r. DKK BP w Łambinowicach – Filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.
Nasze spotkanie zaplanowaliśmy na 7.12.2019. Aby zgodnie tradycją świętować „MIKOŁAJKI”, trochę obawiałam się, że przyjęcie, prezenty i zabawa zniechęci klubowiczów do dyskusji o książce, ale było wręcz odwrotnie. Wszyscy chętnie opowiadali i zachwycali się powieścią. Spisywali swoje spostrzeżenia i pozwolę sobie je przytoczyć:
„Dzieci z Bullerbyn to świetna książka, pisarka bardzo ciekawie opisuje wydarzenia z życia małych mieszkańców Bullerbyn”.
„Jest to książka, do, której chętnie jeszcze wrócę, tak dla relaksu. Ta pełna ciepła i poczucia humoru, przedstawia szczęśliwe, choć nie bogate życie bohaterów opowiadania”.
„Z pozoru jest to prosta historyjka widziana oczami kilkuletniej dziewczynki o imieniu Lisa, a z czasem staje się piękną opowieścią o szczęśliwym dzieciństwie, marzeniach grupki przyjaciół”.
Zapewniali, że książkę świetnie się czyta i naprawdę szybko. „Jest fascynująca” to najczęstsze zdanie oraz to, że książka jest ponadczasowa, bo czytali ją nasi dziadkowie i rodzice i wiemy, że im się też bardzo podobała - czy trzeba jeszcze coś dodać? No chyba nie!
06.12.2019 r. DKK MiGBP w Niemodlinie
Omawiana książka: Joanna Kuciel-Frydryszak „Służące do wszystkiego”.
W piątek, 6 grudnia, w ramach spotkań niemodlińskiego DKK, rozmawiałyśmy o książce „Służące do wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak. Autorka pokazuje czytelnikowi życie kobiet początku dwudziestego stulecia, które z różnych przyczyn pracują jako służące. Dowiadujemy się wiele o naszym polskim społeczeństwie, o różnicach klasowych oraz zależnościach wynikających z tychże różnic. Książka bogata w wiele rodzinnych wspomnień, fotografii, notek i wycinków prasowych. Bardzo ciekawa lektura, którą serdecznie polecamy na długie zimowe wieczory :)
05.12.2019 r. DKK MBP w Opolu – Filia nr 7
Omawiana książka: Anna Mieszkowska „Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy”.
Na grudniowym spotkaniu rozmawiałyśmy o książce Anny Mieszkowskiej, „Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy”. Na scenie była zjawiskowa, w życiu prywatnym – kontrowersyjna. Kobieta wyzwolona, altruistka i patriotka. Jak to bywa w kobiecym gronie, nie mogło zabraknąć dyskusji na temat jej urody. Nie była tak piękna i atrakcyjna, jak głosi legenda. Cały czar i urok wypływał z jej pasji i szacunku do publiczności. W klimat lat międzywojennych wprowadziły nas piosenki Ordonki.
04.12.2019 r. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiane książki: Agnieszka Walczak-Chojecka „Naprawdę jaki jesteś”, Dariusz Michalski „Kalina Jędrusik”.
W tradycyjną pierwszą środę miesiąca spotkaliśmy się w naszym bibliotecznym DKK. Na spotkaniu najpierw moderatorka Lidia Radecka przedstawiła klubowiczkom książkę Agnieszki Walczak-Chojeckiej „Naprawdę jaki jesteś”. Dwie klubowiczki były na spotkaniu z autorką w Filii w Piotrówce i były spotkaniem zachwycone. Omawiana książka porusza trudny problem tożsamości seksualnej i tolerancji ...a raczej jej braku. Akcja powieści dzieje się tuż przed wybuchem II Wojny Światowej i doskonale opisuje atmosferę oraz klimat przedwojennej Warszawy, z jej bogatym życiem artystycznym, ale także pełnej antysemityzmu i nietolerancji.
Kolejną książką, którą omówiono na tym spotkaniu była „Kalina Jędrusik” Dariusza Michalskiego. Kalina Jędrusik to postać niezwykle barwna, pełna temperamentu i pasji. Jej życie mogłoby być tematem niejednej powieści. Książka, zdaniem klubowiczki, ciekawa i warta przeczytania. Jedna z uczestniczek spotkania zrobiła także obszerne notatki, które wklejono do dziennika spotkań DKK.
Przy pysznym, słodkim poczęstunku i kawie rozmawiałyśmy również o spotkaniu autorskim z Agnieszką Walczak-Chojecką, które odbyło się 27 listopada w Filii Bibliotecznej w Piotrówce, o książkach, które ostatnio panie przeczytały,i o zbliżających się Świętach i ogólnie o życiu. Każda z pań i moderatorek otrzymała także przygotowane przez klubowiczki mikołajkowe słodkie paczuszki. Było jak zwykle bardzo miło!
04.12.2019 r. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Jennifer Egan „Manhattan Beach”.
Powieść Jennifer Egan, która obrazuje losy Anny Kerrigan na tle Nowego Yorku lat 30. i 40., okazała się być świetną. Takiego właśnie określenia użyli klubowicze dyskutujący o tej lekturze. Powodem były następujące argumenty: ciekawie zarysowane postacie, wydarzenia bardzo szczegółowo i rzetelnie opisane, piękna narracja, fantastyczny język, wciągająca, bardzo dobrze przedstawiony wątek feministyczny, intrygująca i ciekawie skonstruowana historia powieści.
Książka, jak już wspomniałam, jest w mojej opinii biografią Anny Kerrigan - dziewczyny, którą cechuje silna osobowość i wrażliwość. Powieść przedstawia jej złożone związki z ojcem, matką i niepełnosprawną siostrą. Jej pierwsze porywy serca, dojrzewanie do seksualności, a przede wszystkim jej upór w dążeniu do celu, bowiem Anna jest pierwszą w historii kobietą, która zostaje nurkiem i tym samym przekracza granice, które wyznaczono dla kobiet. Co ją do tego skłoniło i dlaczego? Zapraszam do przeczytania lektury.
03.12.2019 r. DKK GBP w Pakosławicach
Omawiana książka: Natasza Socha „(Nie)miłość”.
W dniu 3 grudnia 2019 roku, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pakosławicach odbyło się spotkanie DKK w Pakosławicach. Panie spotkały się, aby podyskutować na temat książki Pani Nataszy Sochy pt.,,(Nie)miłość. Z tobą i bez ciebie”.
Jest to historia na pozór szczęśliwego małżeństwa. Bohaterowie: Cecylia i Wiktor są młodymi ludźmi, którzy mają poukładane życie zawodowe, dom, dziecko i w tym wszystkim wydawałoby się postronnemu obserwatorowi, że są bardzo szczęśliwi. Jednak prawda okazuje się inna. Oboje marzą o ,,wolności”, jednak życie pisze nieprzewidywalne scenariusze, gdyż w momencie, w którym dochodzą do wniosku, że rozwód będzie dla nich najlepszy, Cecylia ulega wypadkowi, w wyniku, którego na parę długich miesięcy zostaje ,,skazana” na wózek inwalidzki. Jej mąż w takiej sytuacji postanawia jej nie opuszczać.
Autorka w bardzo przemyślany sposób przedstawia czytelnikowi cały wachlarz emocji, potrzeb, uczuć, pragnień, myśli głównych bohaterów. Nic nie jest nam dane raz na zawsze. Ani zdrowie, ani miłość. Jeśli nie dba się o wspólną relację, nie rozmawia się z partnerem tylko pogrąża w własnym ,,ja”, to jest to prosta droga do rozpadu rodziny, małżeństwa, relacji międzyludzkich.
Natasza Socha przedstawia w swojej książce współczesnych, zaganianych ludzi. Prostą ale prawdziwą rodzinę z problemami. Jak się kończy ta historia? Aby się tego dowiedzieć, warto przeczytać tę pozycję.
Panie z DKK w Pakosławicach serdecznie polecają tę książkę jako pozycję obowiązkową dla par, małżeństw oraz osób, którym rozpadło się małżeństwo lub związek, aby z perspektywy czytelnika–obserwatora spojrzały na własne życie i podejmowane przez siebie życiowe decyzje.
03.12.2019 r. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: Bartłomiej Bartoszyński „Szukając siebie”.
Dnia 3.12.2019r. odbyło się spotkanie organizacyjne nowego klubu DKK w Tułowicach. Skład klubu się zmienił, dołączyło kilka nowych osób, ale i kilka zrezygnowało.
Na spotkaniu omówiliśmy nasze zainteresowania czytelnicze, które są bardzo różne i nasze dyskusje będą zapewne bardzo ciekawe. Omawiać będziemy różne rodzaje literatury, od obyczajowej po fantastykę, aby każdy znalazł coś dla siebie.
Zaproponowałam klubowiczom książkę pt. „Szukając siebie” Bartłomieja Bartoszyńskiego, tułowiczanina, który wydał swoją pierwszą książkę oraz zachęcałam do udziału w spotkaniu autorskim. Kilka pań już tę pozycję przeczytało i polecało pozostałym członkom klubu. Książkę czyta się przyjemnie, lekko, z wielkim zaciekawieniem, co wydarzy się dalej. Już czekamy na kolejną część, która zostanie wydana w maju.
Ustaliliśmy, że będziemy się spotykać co 1,5 miesiąca, a na kolejnym spotkaniu porozmawiamy o polskiej współczesnej literaturze obyczajowej.
02.12.2019 r. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Gabriela Gargaś „Trudna miłość”.
Dnia 2 grudnia spotkaliśmy się po raz ostatni w tym roku, aby porozmawiać o książce Gabrieli Gargaś „Trudna miłość”. Autorka jest z wykształcenia ekonomistką, bankowcem, a z zamiłowania bibliofilką i zakochaną w życiu marzycielką. Pisze książki obyczajowe o kobietach i dla kobiet. Kobietach szczęśliwych i tych, które boją się zaryzykować. Lubi pierogi i czarną kawę, wschody słońca, piwonie i bez. Pisze codziennie, a jej budzik dzwoni o czwartej rano, bo najlepiej pracuje jej się o świcie. Pisanie historii, które wzruszają i bawią, to jest to, co kocha. Kieruje się maksymą: „Sztuką życia jest umieć cieszyć się małym szczęściem”.
„Trudna miłość” to książka przede wszystkim o miłości, ale też o emocjach i istotnych dla wielu kobiet problemach. Autorka porusza w niej wiele trudnych i bolesnych tematów takich jak: zdrada, choroba dziecka, śmierć czy też kwestie przebaczenia. Czytelnik obserwuje powolny rozpad więzi między małżonkami, który prowadzi do dramatycznego finału.
Jak zwykle w naszym gronie dyskusja była bardzo ożywiona i interesująca, chociaż niejednoznaczne zakończenie książki trochę nas rozczarowało. Różniliśmy się w ocenie głównej bohaterki, jej wyborów i decyzji, ale ostatecznie doszliśmy do konsensusu.
PAŹDZIERNIK
26.10.2019 r. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiane książki: Liz Braswell „Dawno, dawno temu we śnie. Mroczna baśń” oraz Brian Conaghan „Kiedy Pan Piecho gryzie”.
Sobotnie spotkanie rozpoczęłyśmy od książki Briana Conaghana „Kiedy pan Piecho gryzie”. Jest to książka, która nas zaskoczyła i wzbudziła wiele emocji. Bo chociaż jest to książka młodzieżowa, a członkami DKK jest młodzież, to jednak język, którym jest napisana książka nie przypadł nam do gustu – za dużo było w niej slangu, którym „niby” posługuje się współczesna młodzież. Sama fabuła i problemy, które są poruszane w książce jak najbardziej są warte uwagi.
Natomiast druga książka, o której była mowa na spotkaniu, to „Dawno, dawno temu we śnie” Liz Braswell. Autorka wykorzystała motyw baśni pt. „Śpiąca królewna”, ale po pocałunku księcia Aurora się nie budzi, a on sam zapada w sen i co wtedy? Pomysł, w jaki sposób Liz Braswell prowadzi nas –czytelników przez kolejne karty swej książki, jest zaskakujący i nieprzewidywalny.
24.10.2019 r. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – Filia w Nakle
Omawiane książki: Krystyna Mirek „Tylko jeden wieczór”, Joanna Sykat „Facet do poprawki”, Katarzyna Michalak „Trzy życzenia”, Karolina Wilczyńska „Stacja Jagodno. W obiektywie wspomnień”
Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki poruszyliśmy trudny temat kłamstwa w rodzinie, z którym próbowali się zmierzyć bohaterowie omawianych książek. Staraliśmy się odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
Czy życie zbudowane na kłamstwie może się udać?
Jaką cenę płaci się za doskonały wizerunek?
Czy warto jeszcze żyć naprawdę? A może lepiej tylko w sieci? Tam wszystko jest łatwiejsze.
Powieść Krystyny Mirek „Tylko jeden wieczór” opowiada o bardzo popularnej aktorce Amelii Diamond (tak naprawdę Sylwii Nowak), która ma bajkową pracę, bajkowego męża, bajkowe dzieci i w ogóle bajkowe życie. Wszystkie portale społecznościowe i media zachwycają się młodą celebrytką. Jednak tylko ona i jej rodzina znają prawdę. Wszystko to jest tylko na pokaz. Poruszone tutaj zostają kwestie rodzinne oraz relacje, jakie zachodzą pomiędzy poszczególnymi bohaterami.
"Życie rozdawało karty na swoich warunkach, gotowe zaskoczyć każdego. Pieniądze nie zawsze pomogą. Zwłaszcza jeśli się nie ma wokół bliskich ludzi."
Kolejna omawiana książka, „Facet do poprawki” Joanny Sykat, opowiada o byłej policjantce - Gundzie, która za pomocą swojej strony internetowej, na której znana jest jako Wykałaczka, pomaga zdradzanym i porzucanym żonom. Jej metody, często balansujące na granicy prawa, wywołują pożądane skutki do tego stopnia, że żaden mężczyzna nie chce spotkać Gundy na swojej drodze.
Nasz szczery i nieustanny uśmiech wywoływały specyficzne zlecenia, jakich podejmowała się główna bohaterka. Czy można się jednak dziwić czemuś, gdy w grę wchodzi urażona duma i złamane serce kobiety? To także uniwersalna historia będąca przestrogą zarówno dla cierpiących z miłości oraz dla wywołujących to cierpienie. Zabawna komedia, potrafiąca poprawić nastrój.
„Trzy życzenia” Katarzyny Michalak to książka o oczekiwaniach, ambicjach, marzeniach, miłości, krzywdzie, niesprawiedliwości, samotności, zemście, dyskryminacji… Można wymieniać tak bez końca. Opowieść o życiu. Bohaterowie są młodzi, ale bardzo doświadczeni przez życie i bliskich. Te złe doświadczenia powodują, że czują obawę przed zmianami, ludźmi. Czują się niepewnie, a zachowują różnie - agresywnie bądź nieśmiało, ale zawsze z dystansem. Warto przeczytać i nacieszyć wyobraźnię obrazami mazurskich krajobrazów.
W „W obiektywie wspomnień" Karoliny Wilczyńskiej powracamy do klimatycznego Jagodna i jego gościnnych mieszkańców. U niektórych bohaterów dużo się zmieniło, a u niektórych te zmiany były tak przełomowe, że rozpoczęli nowy etap w życiu. Tym razem Karolina Wilczyńska skupiła się na młodszym pokoleniu. Pokazała, w jaki sposób wkraczają w dorosły świat, z jakimi problemami i dylematami musza się borykać, jak radzą sobie w chwilach zwątpienia, by wejść w dorosłość z poniesioną głową. Cały czas zadają sobie pytanie, co ich czeka w przyszłości oraz czy podołają wszystkim obowiązkom, jakie za sobą ciągnie dorosłość.
23.10.2019 r. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – Filia w Raszowej
Omawiane książki: Karolina Wilczyńska „Anielski kokon”, Agata Przybyłek „Żona na pełny etat”, „Bądź przy mnie zawsze”.
„Anielski kokon” Karoliny Wilczyńskiej to powieść prawie filozoficzna, w której autorka zadaje pytania i zmusza czytelnika do poszukania odpowiedzi na nie. Każdy z nas podobnie jak bohaterka - Olga pragnie zrozumieć cel swojego istnienia i tym samym przekonuje, że warstwa duchowa jest również ważna jak ziemska powłoka. Książka ta jest przeznaczona dla ludzi wątpiących w istnienie aniołów. Autorka dowodzi, że anioły istnieją i werbują, na przykładzie bohaterki, która dostaje wiadomość "Zostałaś wybrana, by stać się aniołem".
Autorka swoją książką otwiera różne możliwości na postrzeganie otoczenia, gdyż każdy z nas dysponuje wolną wolę by wybierać: czy wierzyć w anioły, i że każdy z nas ma Anioła Stróża, czy wybrać cielesną powłokę.
„Żona na pełny etat” Agaty Przybyłek to opowieść o zwariowanej mężatce Zuzannie i jej mężu Ludwiku, którzy starają się o dziecko. Jest to małżeństwo pełne miłość i i zazdrości, w którym niekiedy dochodzi do burzy małżeńskiej, ale żeby ją przetrwać, trzeba uczciwie postępować wobec siebie. Jest to powieść, przy której można pomarzyć, zrelaksować się i też wzruszyć.
„Bądź przy mnie zawsze” Agaty Przybyłek - akcja tej książki rozgrywa się na wsi, na tle przyrody. Bohaterka Laura to magister psychologii. Zakochuje się w chłopaku, który prowadzi gospodarstwo rolne. To opowieść o miłości, przeciwnościach losu i rozczarowaniach i o tym, że zawsze trzeba rozliczać się z przeszłością. Czy zakochani mają szansę na trwały związek i miłość?
22.10.2019 r. DKK GBP w Pakosławicach
Omawiana książka: Hans Joachim Lang „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz”.
W dniu 22 października 2019 r. odbyło się spotkanie DKK w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pakosławicach. Klubowiczki z DKK w Pakosławicach tym razem spotkały się, żeby podyskutować na temat książki Hansa Joachima Langa pt. ,,Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz”.
Jest to książka autorstwa niemieckiego dziennikarza, historyka i wykładowcy honorowego antropologii kulturowej na Uniwersytecie w Tybindze. Ukończył studia językowe i nauki politycznena Uniwersytecie w Tybindze, gdzie był uczniem francuskiego socjologa Freddy’ego Raphaela. Jest autorem kilku książek i artykułów na tematy związane z holokaustem i nazistowskimi zbrodniami wojennymi.
Według Pań z DKK niniejsza książka jest ,,bardzo ciężką pozycją”, gdyż z jednej strony opisuje losy kobiet różnych narodowości, ich niewyobrażalne cierpienie, beznadziejność istnienia, ich bytu. A do tego napisana jest w bardzo chłodny, opanowany sposób. Tak jakby dotyczyła ,,rzeczy”, a nie żywych istot – ludzi. Ten ,,chłodny, beznamiętny opis” sprawia, że książka Langa wydaje się być obiektywnym obrazem tamtego czasu, ale jednocześnie czytelnik, który jest po lekturze innych pozycji opisujących/przedstawiających życie ludzi w obozach zagłady, stworzonych przez niemieckiego okupanta, ma pewien niedosyt. Hans Joachim Lang przedstawia życie kobiet z bloku 10 w Auschwitz oraz barbarzyńskie eksperymenty, którym były poddawane. Jednak w jego pracy brakuje czytelniczkom DKK tzw. ,,ludzkiego” czynnika. Tego, że to Niemcy za tym stoją. Byli sprawcami tych zbrodni. Oczywiście są to subiektywne odczucia Pań, ale na tyle ważne dla nich, że zdominowały całe spotkanie. Niewątpliwie, każdy powinien przeczytać tę pozycję, aby samemu ocenić, czy w Auschwitz byli tylko sami źli ludzie.
23.10.2019 r. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Weronika Nawara „W czepku urodzone”.
23.10.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. A wzięło w nim udział 9 pań. Książka stała się pretekstem do ożywionej dyskusji na temat funkcjonowania polskiej i zagranicznej służby zdrowia. Uczestniczki spotkania lub ich krewni chociaż raz zetknęli się z jej działaniem i w wielu przypadkach było to przeżycie traumatyczne. Wszystkie czytelniczki zgodziły się, że książka ma wydźwięk pesymistyczny. Nie czyta się jej dobrze, w pewnym momencie zaczyna nużyć ciągłe narzekanie bohaterek reportażu. Brak jakiejkolwiek nadziei powoduje, że książka jest naprawdę trudna w odbiorze. Rażą także braki stylistyczne tekstu m.in. infantylizm pojawiający się w przytaczanych przez autorkę wypowiedziach.
23.10.2019 r. DKK MBP w Opolu – Filia nr 18
Omawiane książki: Magdalena Witkiewicz, Stefan Darda „Cymanowski Młyn” i Olga Rudnicka „Byle do przodu”.
Czytelniczkom obie książki bardzo się spodobały.
Pani Przybyła: bohaterowie, małżeństwo przechodzące kryzys, w prezencie dostają urlop w leśnym pensjonacie. Po przyjeździe dochodzi do wielu ciekawych rzeczy. I tu wiele ciekawych zagadek. W książce są elementy grozy. Pani Koprowska: okolice pensjonatu skrywają wiele sekretów, które nas przerażają.
„Cymanowski Młyn” czytało się świetnie, książka bardzo wciąga. Trochę magii, grozy i miłości, która przezwycięża wszystko. Polecamy!!!!
Druga książka - Olgi Rudnickiej „Byle do Przodu”.
Książkę autorki czytelniczki porównały do twórczości pani Chmielewskiej. Jest to idealna książka dla rozluźnienia i miłego spędzeniu czasu. Duża dawka humoru, która przypadła do gustu naszym czytelniczkom, momentami śmiałyśmy się do łez.
Pani Dudek: bohaterowie - rodzeństwo Maria i Piotr - marzą o własnej restauracji, otwierają swój biznes, a co z tego wyjdzie? Sympatyczny kryminał i dużo humoru!!!
21.10.2019 r. DKK GBP w Gogolinie –Filia w Kamieniu Śląskim
Omawiane książki: Jojo Moyes „Srebrna zatoka”, Sylwia Chutnik „W krainie czarów”.
Dnia 21 października 2019 r. odbyło się spotkanie klubowiczek DKK. Omawiano książki: „Srebrna Zatoka” J. Moyes oraz „W krainie czarów” S. Chutnik . Sylwia Chutnik w swojej książce przedstawia kilka historii, opowiada o smutnych losach ludzi, którym się w życiu nie wiedzie. Autorka opisuje tragizm wojennych losów. „Srebrna zatoka” to malownicze miejsce w dzikiej części australijskiego wybrzeża, gdzie swój azyl znalazła główna bohaterka Liza i jej córka Hannah, których spokojne życie staje się zagrożone wraz z pojawieniem się Mike’a.
16.10.2019 r. DKK GBP w Lubszy – Filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Katarzyna Zyskowska „Sprawa Hoffmanowej”.
Na dzisiejszym spotkaniu dyskusja dotyczyła książki K. Zyskowskiej „Sprawa Hoffmanowej”. Akcja powieści toczy się w latach dwudziestych dwudziestego wieku. Mira Hoffman wraz z mężem, prokuratorem Sądu Najwyższego i jego synem 10-letnim Władkiem, wyruszają na wyprawę w Tatry. W górach przyłącza się do nich jeszcze jeden mężczyzna, który przedstawia się jako Julian Chojnacki. Ponieważ pogoda bardzo się pogorszyła, spotkany na szlaku młody, ale doświadczony taternik postanawia pomóc w zejściu niedoświadczonym wspinaczom. Po dwóch dniach z gór schodzi sama Mira Hoffmanowa. Ratownicy wyruszają na poszukiwanie pozostałych. Niestety, znajdują trzy ciała; prokuratora, Władka i młodego taternika. Chojnacki zniknął. Podejrzaną o śmierć całej trójki zostaje Mira. Na wieść o tym Hoffmanowa dostaje załamania nerwowego i zostaje zamknięta w zakładzie psychiatrycznym.
Piękna kobieta, namiętność i kryminalna tajemnica, tak można określić tę powieść.
16.10.2019 r. DKK GBP w Jemielnicy
Dnia 16 października odbyło się nasze comiesięczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tak się szczęśliwie złożyło, że obecna była cała nasza grupa, a także dyrektorka naszej biblioteki p. Lidia Radecka. Była to bowiem szczególna okazja, gdyż jubileusz siedemdziesiątej rocznicy urodzin obchodziła jedna z członkiń naszego klubu. Od nas wszystkich otrzymała ona kwiaty i piękny prezent wraz z najlepszymi życzeniami. Z kolei jubilatka przygotowała dla nas prawdziwą ucztę kulinarną w postaci wspaniałego tortu i pysznej kolacji.
Po tak obfitej degustacji zapanował dobry nastrój pomnożony jeszcze o tę niesamowitą wiadomość: Polka, Olga Tokarczuk, otrzymała Literacką Nagrodę Nobla 2019. Euforii nie było końca... Jedna z naszych klubowych pań zdążyła wypożyczyć powieść noblistki zanim wszystkie zniknęły z biblioteki, gdyż po ogłoszeniu listy laureatów zostały natychmiast wypożyczone. Na następnym klubowym spotkaniu nasza czytelniczka podzieli się wrażeniami z przeczytanej książki Olgi Tokarczuk. Mamy nadzieję, że wrócą również pozostałe tytuły powieści noblistki. Biblioteka chce również kupić te tytuły książek p. Tokarczuk, których jeszcze nie mamy w naszych zbiorach. Niestety, przy ostatnim zakupie nie było żadnych propozycji w ofercie. To pozytywny efekt Nagrody Nobla. Z pewnością będą dodruki i przy następnej okazji uda nam się zakupić brakujące pozycje.
15.10.2019 r. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich
Omawiane książki: Piotr Nesterowicz „Jeremiasz”, Michał Wójcik „Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg”.
W miłym towarzystwie miłośników książki i aromatycznej kawy strzeleckie klubowiczki omówiły na październikowym spotkaniu dwie książki: „Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg” Michała Wójcika i „Jeremiasza” Piotra Nesterowicza.
„Baronówna” to śledztwo dziennikarskie. Historia wciągająca, nieprawdopodobna i na tyle fascynująca, że można byłoby pokusić się o jej sfilmowanie. Michał Wójcik przedstawia biografię młodej kobiety, Wandy Kronenberg, wielokrotnej podwójnej agentki w czasie II wojny światowej, która igrała m.in. z wywiadem niemieckim, polskim, angielskim, rosyjskim. Niewątpliwie jest to życiorys bardzo ciekawy i intrygujący, który niestety zaginął się w historycznej zawierusze. Należy docenić także ogrom pracy autora.
„Jeremiasz” Piotra Nesterowicza - pozycja literacka zdumiewająca, owiana duchowością, poruszająca i zmuszająca czytelnika do przemyśleń. Trudna w odbiorze, ale warto ją przeczytać. Opowiada o wędrówce Jeremiasza przez Podlasie, śledczego carskiej policji, rozwiązującego zagadkę morderstw. Historia, którą można byłoby zakwalifikować do kryminału, gdyby przez tytułowego bohatera nie przemawiał Bóg słowami Biblii i ten zabieg nadaje filozoficzno- psychologiczny charakter powieści. Nesterowicz stawia wiele niewygodnych pytań, zmuszających czytelnika do rozważań dotyczących ideałów, wiary i tolerancji.
Klubowiczki po żywiołowej dyskusji stwierdziły, że obie książki są ciekawe i godne polecenia.
15.10.2019 r. DKK GBP w Strzeleczkach – Filia w Zielinie
Omawiana książka: Justyna Bednarek „Nowe przygody skarpetek”.
Do dyskusji wybraliśmy niezwykle popularną wśród dzieci książkę o przygodach skarpetek, które zamiast do pralki trafiały do dziury obok pralki. Tak zaczyna się przygoda każdej skarpetki, raz jest to skarpetka lewa, raz prawa. Najmłodsi klubowicze nie opanowali jeszcze sztuki czytania, dlatego spotkanie rozpoczęłam od przeczytania na głos wybranej przez dzieci przygody skarpetki. Wybór padł na opowiadanie o prawej czerwonej skarpetce frotte, która została pomocnikiem Świętego Mikołaja.
Czerwona skarpetka, podobnie jak inne, swoją przygodę zaczęła w dziurze obok pralki. Nie przestraszyła się ciemności , ruszyła przed siebie, aż natrafiła na niewielkie drzwi. A za drzwiami czekała na nią wielka góra śniegu. Już miała zacząć zabawę w zjeżdżanie, gdy usłyszała czyjeś marudzenie. Okazało się , że Świętemu Mikołajowi pękł worek ,rozsypały się prezenty, a na dodatek z kilku paczek odpadły karteczki z imieniem dziecka, do którego miały trafić. Jednym słowem -katastrofa. Ale z pomocą czerwonej skarpetki wszystko skończyło się dobrze. Skarpetka okazała się bardzo pojemna i pomieściła wszystkie prezenty. Nie obyło się bez kilku pomyłek, np. syn emira z Emiratów Arabskich otrzymał procę zamiast modelu rakiety wykonanego ze złota. Tę otrzymał mały chłopczyk z zimnej Jakucji . Sprzedał ją i kupił sobie za otrzymane pieniądze mnóstwo rzeczy, które były mu potrzebne do szkoły. Obaj byli bardzo zadowoleni ze swoich prezentów. Skarpetka zaś została mianowana przez Świętego Mikołaja „świątecznym workiem” i w nagrodę otrzymała maleńką parę łyżew.
I na tym na pewno zakończyłyby się przygody skarpetek, ponieważ mama stanowczo kazała tacie dziurę zakleić. Jednak dzięki małej Be, która ponownie wydłubała dziurę, kto chce, może znowu wyruszyć w podróż w nieznane. Jest więc szansa, że niedługo przeczytamy o najnowszych przygodach skarpetek, które wyruszyły w podróż przez dziurę za pralką.
Opowiadania o przygodach skarpetek bardzo się dzieciom podobały. W dyskusji o książce dzieci zadawały bardzo ciekawe pytania, na które wspólnie staraliśmy się odpowiedzieć. Lara była sceptycznie nastawiona do prezentów w skarpetce, bo skarpetka jest mała i żaden prezent się w niej nie zmieści. Kuba był ciekawy, dlaczego tylko skarpetki wyruszają w podróż dziurą a inne rzeczy nie.
Zwariowane przygody skarpetek to super pomysł na ciekawą książkę dla dzieci. Bardzo pięknie wydana i zilustrowana, nic więc dziwnego, że zachwyciła nie tylko dzieci, ale i dorosłych czytelników.
Spotkanie zakończyliśmy wykonaniem ilustracji do omawianej książki.
11.10.2019 r. DKK MBP w Brzegu
Omawiana książka: Francis Duncan „Morderstwo na święta”.
Jesień. Szybko zapadający zmrok i chęć na ciekawą lekturę. Warto zatem sięgnąć po klasyczną powieść kryminalną. A jeżeli napisana jest jeszcze w XIX wieku, a zatem w staroświeckiej konwencji i może dać czytelnikom przedsmak świątecznej atmosfery, możemy być pewni, że zapewnimy sobie rozrywkę w najlepszym stylu. Różnorodność osobowości bohaterów powieści, tajemnicze morderstwo, nastrój podejrzliwości – oto główne atuty powieści. Mimo dość powolnego tempa akcji książka spodobała się uczestniczkom spotkania i idealnie nadaje się do tego, by umilić sobie jesienny (lub zimowy) wieczór.
10.10.2019 r. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Jędrzej Pasierski „Roztopy”.
W oleskim Dyskusyjnym Klubie Książki, 8 października 2019 r. rozmawiano o "Roztopach" Jędrzeja Pasierskiego. Jędrzej Pasierski (ur. 1984 r.) – prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w organizacjach zajmujących się prawną ochroną środowiska, międzynarodową pomocą rozwojową oraz współpracą państw Europy Środkowo-Wschodniej. Mieszka na warszawskiej Pradze. Zadebiutował w 2018 r. książką „Dom bez klamek”, którą otworzył cykl powieści kryminalnych z komisarz Niną Warwiłow. W 2019 r. opublikował drugą część serii Roztopy. Historia toczy się w malowniczej wiosce w Beskidzie Niskim. „– Tam jest pięknie,.. . Górki średniej wielkości, ale jednak góry. Gęste lasy, niemal zero turystyki, ludzi w ogóle mało.” – mówi o Bukowcach główna bohaterka. Książkę cechuje wciągająca fabuła, moc tajemnic z przeszłości, świetnie zarysowane postacie i oczywiście zbrodnia. Bardzo intrygujący są mieszkańcy wioski, nieprzepadający za obcymi. „Roztopy” to świetna książka, historia kryminalna z elementami obyczajowymi. Polecamy.
10.10.2019 r. DKK GBP w Strzeleczkach – Filia w Zielinie
Omawiana książka: Barbara Gawryluk „Klinika zdrowego chomika. Pudełko pełne kotów”.
„Pudełko pełne kotów” to druga książka Barbary Gawryluk z cyklu „Klinika zdrowego chomika”. „Klinika zdrowego chomika” to audycja radiowa w Radiu Kraków. Audycję prowadzi redaktor Grzegorz, a weterynarz doktor Wojtek doradza, jak dbać o naszych pupilów, odpowiada też na pytania słuchaczy dotyczące wszelkich problemów, jakie mają właściciele czworonogów. Zaprasza do swojego programu również gości, aby opowiedzieli słuchaczom ciekawe historie związane z ich zwierzątkami.
Pierwsza z książek tego cyklu, „Bazylia”, również była omawiana na jednym z naszych spotkań. Do dyskusji wybraliśmy tytułowe opowiadanie, bo najbardziej się dzieciom podobało. Swój wybór uzasadniły krótko: bo jest to opowiadanie o naszej pani Uli. Zgodziłam się z ich opinią całkowicie, bo po przeczytaniu opowiadania też pomyślałam, że jest to opowiadanie o naszej pani Uli. Nasza pani Ula uczy w szkole przyrody ,prowadzi świetlicę, jest szkolną bibliotekarką ,do pracy jeździ rowerem i wygląda prawie identycznie jak książkowa pani Ula na ilustracji Joanny Rusinek. No i oczywiście kocha koty. Jest właścicielką 3 kotów i od lat opiekuje się i karmi koty koło zamku w Mosznej. Jest znana jako „pani Ula od kotów”.
Tematem opowiadania jest historia podrzuconych pod drzwi rozgłośni radiowej kotków. Znalazła je pani Ula, która jako pierwsza przyjechała do pracy, aby przygotować poranne wiadomości w radiu. Kotki wzbudziły wśród pracowników prawdziwą sensację, zostały przez nich nakarmione i stało się jasne, ze trzeba znaleźć im domki. Pani Ula, która znalazła kotki, po konsultacji z mężem postanowiła zabrać dwa buraski, bo jak stwierdziła, zawsze chciała mieć kotka. Pozostały zaś wyruszył niezauważony przez nikogo na rekonesans po studiu radiowym. Jakie było zdumienie wszystkich, kiedy zguba odnalazła się w koszyku, przytulona do kotka, który wraz z właścicielami był gościem doktora Wojtka. I w taki oto sposób trzeci kotek znalazł dom. Cała historia porzuconych kotków skończyła się dla nich bardzo szczęśliwie.
Przed rozpoczęciem dyskusji przedstawiłam dzieciom kilka ciekawostek o kotach. Z niedowierzaniem przyjęły informację, że w ciele kota znajduje się 230 kości, podczas gdy u człowieka tylko 206 oraz to, że kot nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem.
Dzieci bardzo lubią książki o zwierzętach, a koty są im bardzo bliskie, bo prawie każdy ma w domu kota. Opowiadania zawarte w książce dostarczają dzieciom dużo informacji o tym, jak pielęgnować kota, psa, chomika czy papugę, ale też i inne, czasem bardzo egzotyczne zwierzęta. Historia podrzuconych kotków była też okazją do poruszenia tematu odpowiedzialności za swoje zwierzęta. Ta historia zakończyła się szczęśliwie, ale nie wszystkie porzucone zwierzęta mają tyle szczęścia.
09.10.2019 r. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – Filia w Łosiowie
Omawiana książka: Krystyna Mirek „Wszystkie kolory nieba”.
Głównym tematem spotkania była powieść Krystyny Mirek „Wszystkie kolory nieba”, celem nadrzędnym - zapoznanie się z twórczością pisarki w przeddzień jej przyjazdu do naszego klubu. Na wstępie moderatorka króciutko przedstawiła sylwetkę biograficzną i dorobek twórczy autorki. W następnej kolejności klubowiczki przystąpiły do dzielenia się emocjami, jakie towarzyszyły im przy lekturze omawianej książki. Główna bohaterka jest z zawodu kelnerką, kobietą młodą, ale nad wyraz dojrzałą i już doświadczoną przez los. Opiekuje się ojcem alkoholikiem, który jest mężczyzną o trudnym charakterze. Wiktor jest właścicielem restauracji, wdowcem wychowującym nastoletniego syna. Oboje mają za sobą bagaż niezbyt szczęśliwych doświadczeń życiowych. I oto nagle spotykają się na płaszczyźnie pracodawca – pracownica, a pomiędzy nimi budzi się głębokie uczucie. W tym momencie pochodzenie, wykształcenie i stabilność finansowa zdają się przeszkadzać, a jednak? Wiktor wyznając jej swoje uczucie jest przekonany, że się nie myli. W konsekwencji oświadczyn Wiktora Iga staje jakby w centrum zainteresowania koleżanek z pracy, przyszłej teściowej i również Wiktora. Każdy chce nią sterować, każdy z nich (także ojciec) podpowiada jej, jak ma żyć, gdy tymczasem jej rozum nakazuje co innego. Iga chce żyć „po swojemu, chce sama podejmować decyzje i za nie odpowiadać, chce kontrolować swoje życie”.
Powieść Krystyny Mirek porusza ważny aspekt życia kobiety. Czy każda z nich wpadając w etos życia z mężczyzną i mając jednocześnie u boku jego rodzinę, musi godzić się na życie pod dyktando? Czy musi pozbyć się swoich własnych życiowych oczekiwań?
„Wszystkie kolory życia” jest powieścią Krystyny Mirek wpisującą się w szereg powieści „podnoszących na duchu, dających wytchnienie i nadzieję”, która jednocześnie powiększa kolekcję książek autorki pisanych dla pokrzepienia serc.
09.10.2019 r. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Manula Kalicka „Wszystkie kochanki naszego taty”.
Powieść jest wznowieniem książki, która wcześniej ukazała się pod tytułem ’’Tata, one i ja.” Jest to opowieść o dwóch siostrach: Karolinie, która ma 15 lat i Paulinie, która ma sześć lat. Wychowuje je sam ojciec, gdyż pewnego dnia mama oznajmiła, że wyjeżdża i od tej pory obowiązki nad dziewczynkami przejmuje mąż, Eryk. Ojciec nie bardzo wie, jak sobie radzić, korzysta z pomocy gosposi Honoraty i babci Fredzi, która twierdzi, że nawet najtrudniejszy problem można rozwiązać mając odrobinę inteligencji i poczucia humoru. Książka zabawna, pełna humoru, dowcipna, czyta się świetnie nawet o trzeciej nad ranem, w przypadku jednej z czytelniczek. Polecamy. Wierne czytelniczki z DKK w Lewinie Brzeskim.
09.10.2019 r. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka : Manula Kalicka „Koniec i początek”.
Powieść Manueli Kalickiej zrobiła ogromne wrażenie na czytelniczkach i wzbudziła wiele emocji. Przedstawia skomplikowane relacje między ludźmi w trudnym okresie wojny i zaraz po niej (tytuł nawiązuje do momentu historycznego, w jakim znalazły się bohaterki). Priorytetem bohaterek jest, by przeżyć, przystosować się do zmieniającej się rzeczywistości i przetrwać. Książka napisana zgodnie z prawdą historyczną, nie ma w niej bohaterów idealnych, niezależnie od narodowości i pochodzenia u niektórych ludzi dostrzec można okruchy człowieczeństwa lub totalne zezwierzęcenie. W każdej z nacji są zarówno ludzie dobrzy, jak i brutale i mordercy, a władza i pieniądz deprawują. Przytłaczające okrucieństwo wojny zastąpione zostaje przez strach przed nową władzą. Książka wzbudza zainteresowanie i ciekawość, jak potoczyły się dalsze losy bohaterek. Pozycja godna polecenia.
W nawiązaniu do omawianej książki powstała dyskusja nad sposobem przedstawiania faktów historycznych w literaturze oraz ich autentyczności na przykładzie powieści „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris oraz opowiadań Tadeusza Borowskiego.
09.102019 r.. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: Daniel Keyes „Kwiaty dla Algernona”.
Tematem rozmowy była powieść Daniela Keyesa pt. „Kwiaty dla Algernona”. Historia (pierwotnie ujęta w opowiadaniu, dopiero później przerobiona przez autora na powieść) spotkała się z pozytywnym odbiorem klubowiczów. Reprezentuje ona tzw. nurt fantastyki socjologicznej, podejmującej ważne społecznie tematy, a dodatkowo, w przypadku tego tytułu wątek fantastyczny jest jeszcze subtelny i odnosi się jedynie do sztucznego zwiększania inteligencji za pomocą rozwiniętej medycyny. W pierwszej kolejności omawiana była zasadność przerobienia historii na dłuższą formę, wymieniono też kilka adaptacji oraz tworów inspirowanych omawianych tytułem. Sporo do powiedzenia mieli klubowicze o rodzaju problemów, z jakimi spotyka się osoba w zależności od poziomu inteligencji, jak zmienia się jej postrzeganie świata, innych ludzi oraz poczucie szczęścia. Zastanawiano się, jak wyglądałoby dzisiaj życie osoby poddanej takiemu eksperymentowi.
09.10.2019 r. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: Małgorzata Rejmer „Błoto słodsze niż miód”.
Po wojnie, dopóki Albania bratała się z Jugosławią i Związkiem Radzieckim do 1960 r. było znośnie. Była bieda, ale nikt nie cierpiał tak jak w całej Europie. Dopiero w 1978 r., gdy Albania zerwała stosunki z Chinami, które dla niej nie były dość socjalistyczne, zaczęła się nędza i głód. Albania stała się samowystarczalna. Zaczęła się dyktatura Enwera Hoxhy i jego popleczników „sigurimi”, którzy rządzili, zniewolili i uciskali naród w połowie lat sześćdziesiątych. Enwer Hoxha rozprawił się z Bogiem i wiarą. Najgorzej obszedł się z księżmi katolickimi - zostali oni zamordowani za szpiegostwo na rzecz Watykanu. Burzono cerkwie, kościoły i meczety. Bardzo dużo osób w tej książce opowiada o swoich tragicznych losach. Z tego kraju pochodziła Matka Teresa z Kalkuty. W 1985 r. zmarł towarzysz Enwer Hoxha, zaczęła się odwilż. W 1989 r. do Albanii przyjechała z prywatną wizytą Matka Teresa z Kalkuty. W 1991 r. w Tiranie studenci wyszli na ulicę i żądali usunięcia imienia Hoxhy z nazwy uniwersytetu. W tym samym czasie ktoś zarzucił na pomnik Enwera Hoxy sznur na szyję, tłum przewrócił statuę i zawieźli ją pod uniwersytet. Krzyczeli: „ patrzcie studenci, oto przed Wami rozłupana skorupa dyktatora”. Inni twierdzą, że system upadł wcześniej, gdy jeden mężczyzna - Ylli Bodinaku wjechał ciężarówką w mur ambasady Niemiec i ponad trzy tysiące Albańczyków wbiegło na teren ambasady i zażądali natychmiastowego wypuszczenia z Albanii. Ludzie uciekali statkami do krajów kapitalistycznych Europy, a wielu utonęło.
Książka jest ciekawa. Dużo ludzi w tej książce opisuje swoje tragiczne przeżycia.
08.10.2019 r. DKK GBP w Pawłowiczkach
Spotkanie z Jolantą Marchlewską.
Dnia 8.10.2019 r. w GBP Pawłowiczki odbyło się spotkanie z psychologiem, autorką książki „Emocje - relacje - empatia w wieku dojrzałym”, Jolantą Marchlewską. Pani Jolanta w bardzo ciepły sposób przekazywała bezcenne wskazówki, jak poprawić lub zmienić swoje życie, aby było spełnione i szczęśliwe. Na spotkaniu pokazała, jak budować relacje w wieku dojrzałym ze znajomymi, dziećmi, wnukami oraz jak być otwartym na nowe życie. Czasami warto się zatrzymać, spojrzeć na życie z wdzięcznością za to, co jest, mimo trudności dnia codziennego. Wszystkie zebrane na spotkaniu panie były aktywne i chętnie zadawały pytania, na które Pani Jolanta wyczerpująco odpowiadała. Spotkanie bardzo podobało się zebranym i upłynęło w miłej atmosferze.
08.10.2019 r. DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiana książka: Ingolf Kern „Was ist das Bauhaus?”.
Klubowicze sięgnęli z okazji obchodzonego w tym roku w Niemczech jubileuszu 100 lat Bauhausu po książkę non-fiction opowiadającą o tej nowatorskiej uczelni artystyczno-rzemieślnicza, powstałej w 1919 r. w niemieckim Weimarze. „Was ist Bauhaus?” Ingolfa Kerna to książka adresowana do dzieci i młodzieży, mająca na celu przybliżenie im idei i historii Bauhausu.
Spotkanie zostało urozmaicone prezentacją multimedialną o Bauhausie, przygotowaną przez moderatora klubu.
04.10.2019 r. DKK MiGBP w Niemodlinie
Omawiana książka: Nino Haratischwili „Kotka i generał”.
Kolejne spotkanie niemodlińskiego DKK odbyło się w piątek, 4 października 2019 r., podczas którego przyczynkiem do dyskusji była książka Nino Haratischwili „Kotka i generał”. W naszym odczuciu to trudna lektura, dotykająca trudnych tematów i napisana niełatwym językiem. Pokazuje dramatyzm i okrucieństwo wojny w Czeczeni. Lektura przepełniona jest cierpieniem i na długi czas pozostała w naszych głowach.
03.10.2019 r. DKK GBP w Pokoju
Omawiana książka: Marlena Rytel „Kiedy znów zaświeci słońce”.
Dnia 3 października 2019 r., w nowej siedzibie biblioteki, panie z DKK spotkały się, aby podyskutować na temat książki Marleny Rytel „ Kiedy znów zaświeci słońce”. Zdzisław i Barbara, Katarzyna, Patrycja i Agnieszka to główni bohaterowie tej książki. Ich losy są niezwykle powikłane i smutne, a dotyczą alkoholizmu, przemocy, odrzucenia.
„Przemoc psychiczna, mówi wam to coś? Może nawet gorsza od przemocy fizycznej. Ile razy mówiłeś swojej ukochanej, że jest do niczego?Iile razy porównywałeś ją z innymi kobietami? Słyszała od ciebie określenia: głupia? nic niewarta? do niczego się nienadająca? Ile razy podczas kłótni uraczyłeś ją epitetami? Kto z was po alkoholu nie krzywdził najbliższych?”.
Na początku autorka opowiada systematycznie ich życie i jak doszło do tragedii. Natomiast w dalszej części opowieści, naszych głównych bohaterów spotykamy na wspólnej terapii. Tu poznają, jakie błędy popełnili w swoim życiu, i czy będą potrafili ułożyć sobie życie na nowo.
Książka bardzo wartościowa, wszystkim się ogromnie podobała, choć dotyczy tematów, o których nie chcemy, albo nie umiemy rozmawiać. Na pewno potrzeba więcej takich pozycji.
WRZESIEŃ
28.09. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy. Spotkanie z Joanna Jagiełło
Omawiane książki: C.G. Drews – „Tysiąc idealnych nut”, Abbi Glines – „Pozwól się kochać”
Z twórczością Abbi Glines nasze klubowiczki już się spotkały, dlatego rozmawiając
o książce pt. „Pozwól się kochać” nie mogło zabraknąć przywoływania innych książek tej autorki. Ta jednak okazała się najlepsza, autorka porusza w niej ważny problem o którym mało się mówi. Wszystkie jednak książki Abbi Glines są warte polecenia.
Druga książka „Tysiąc idealnych nut” wywołała w nas wiele emocji, bo niestety wydaje nam się, że w rzeczywistości w niektórych rodzinach nadal mają miejsce takie sytuacje. No ale czy bez poświeceń, wyrzeczenia się wszystkiego jest się w stanie odnieś światowy sukces?
27.09. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej. Spotkanie z Joanną Jagiełło
27.09. gościliśmy pisarkę Joannę Jagiełło, autorkę wielu książek dla dzieci i młodzieży, na spotkaniu autorskim w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Filii Bibliotecznej w Jasienicy Dolnej. Dotychczas nasz klub zmierzył się z następującymi powieściami: „Zielone martensy” i „Czacha się buntuje”, kolejne czytamy. Są wspaniałym materiałem do dyskusji. Podczas spotkania autorka opowiadała o swoim życiu prywatnym, o swojej pracy twórczej odpowiadając na liczne pytania uczestników spotkania. Dowiedzieliśmy się, jakie książki lubi, czym interesuje się poza pisaniem książek i wielu różnych ciekawostkach.
Kończąc spotkanie pisarka powiedziała, że jest bardzo zadowolona, że została zaproszona, dziękując organizatorom za zaproszenie.
Spotkanie z Joanną Jagiełło było bardzo ciekawe, pozostawi niezapomniane wspomnienia i długo będziemy je pamiętać. Wszystkich, którzy chcą poznać twórczość J. Jagiełło zapraszamy do Filii Bibliotecznej.
26.09. DKK GBP w Baborowie. Spotkanie z Joanną Jagiełło
Kolejne spotkanie autorskie, kolejny miły gość – Joanna Jagiełło, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Kocha poezję, maluje, gra na gitarze i śpiewa; kobieta prawdziwie renesansowa! No i pisze – o tym właśnie marzyła od dziecka. Chociaż zrealizować to marzenie nie było łatwo, jest bardzo zadowolona, że się nie poddała i robi to, co kocha. Inspiracje czerpie z życia codziennego, a w opowiadane historie często wplata wątek tajemnicy. Chwilami wydawało się, że uczestnicy lekko rozczarowują autorkę swoim brakiem czytel-niczego wyrobienia. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu część z nich sięgnie po książki. I że będą to książki nie tylko Joanny Jagiełło.
25.09. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Anna H. Niemczynow – „Jej portret”
25.09.2019 roku odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie DKK. Uczestniczyło w nim 7 pań. Omawiana książka wzbudziła dużo kontrowersji. Panie podkreślały brak konsekwencji w postępowaniu bohaterki. Cała opisana sytuacja, nagły wybuch uczuć między Mają a Danielem, wydała się im dość nierealna. A część opierająca się na młodzieńczym pamiętniku bohaterki egzaltowana. Fabuła przepleciona została tak modnymi obecnie w powieściach, jednak dość łagodnymi scenami erotycznymi. Śmierć Mai w chwili gdy zrozumiała jak wielkim błędem był związek z dawnym chłopakiem, był jedynym rozwiązaniem, inaczej fabuła przybrałaby formę typowego Harlequina. Zakończenie powieści nieco zaskoczyło. Czytelniczkom jednak wydało się jakby doklejone do reszty powieści chyba tylko po to, aby usprawiedliwić czyny złego kochanka.
25.09. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiane książki: Mikhail Dunya - „Pszczelarz z Sindżaru”, Dorota Hartwich - "Gattora. Życie Leonor Fini”
Podczas wrześniowego spotkania klubowiczki podzieliły się refleksjami i odczuciami dotyczącymi omawianych książek, diametralnie różnych od siebie: „Gattora. Życie Leonor Fini” Doroty Hartwich i „Pszczelarza z Sindżaru” Mikhaila Dunya.
Irakijska reporterka Dunya Mikhail opisuje autentyczne wydarzenia. Przedstawia historię pszczelarza ratującego jazydzkie kobiety i dzieci z rąk Państwa Islamskiego, które terroryzuje od 2014 roku region w Iraku- Sindżar. Na narrację składają się fragmenty biografii branek, traktowanych przez prześladowców zgodnie z doktryną ISIS. „Pszczelarz z Sindżaru”- książka poruszająca, przerażająca, wymagająca nagłośnienia, odwołująca się do naszego człowieczeństwa. Opowieść o odwadze, nadziei, która pomimo okrucieństwa nadal się tli.
Kolejna omawiana książka „Gattora. Życie Leonor Fini” zawiera niezwykły życiorys nieszablonowej argentyńskiej malarki związanej z nurtem surrealistycznym. Dorota Hartwich przedstawia historię życia pięknej kobiety, emancypantki, prowokatorki, celebrytki, zwolenniczki wyzwolenia seksualnego Leonor Fini, której osobowość wyprzedzała epokę. Książka obfitującą w liczne szczegóły, detale. Interesująca lektura dla grona osób zainspirowanych sylwetkami nietuzinkowych kobiet i artystek tworzących w ubiegłym stuleciu. Można pokusić się o stwierdzenie, że biografia stanowi studium psychiczne artystki dla dalszych dywagacji.
Obie pozycje literackie stały się przedmiotem interesującej dyskusji i źródłem fascynującej wiedzy.
24.09. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: Paweł Nowakowski – „Maria i Magdalena”
Klubowiczkom książka nie za bardzo się podobała .
Pani Koprowska Maria: jedna z fascynujących kobiet ale dla mnie w książce Pana Nowakowskiego była bardzo nie zrozumiała , nie podobała mi się ciężka w czytaniu.
Pani Łącka: okładka zachęca do czytania ale zawartość już nie. Książka która ma mnóstwo pytań.
Pani Przybyla: autor oddziela w swojej książce fakty od mitów i czyni to w sposób naukowy. Maria to najbardziej Tajemnicza Kobieta w Biblii, chyba nie ma osoby wierzącej czy nie wierzącej, która nie brałaby udziału w sporze wokół jej osoby – kim właściwie była. No nie zachwyciła nas ta książka.
24.09. DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka. Spotkanie z Joanna Jagiełło
Autorka książek dla dzieci i młodzieży Joanna Jagiełło przedstawiła klubowiczom i specjalnie na spotkanie przybyłym dzieciom swoje najciekawsze książki, opowiedziała również o tym jak to jest być autorką książek dla dzieci, jak wygląda jej praca i proces tworzenia postaci i akcji w jej książkach.
Dzieci chętnie zadawały pytania i też odpowiadały na zadane im przez autorkę pytania.
23.09. DKK MiGBP w Prudniku – filia w Łące Prudnickiej
Omawiana książka: 10 niesamowitych przygód Neli
Po przerwie wakacyjnej odbyło się spotkanie małych klubowiczów. Dzieci zdecydowały, że nadal chcą poznawać przygody Neli -małej Reporterki.
Tym razem przedszkolaki przeniosły się do Tajlandii, krainy tygrysów. Dowiedziały się, że tygrysy żyją tylko na kontynencie azjatyckim, a nie w Afryce, jak dotąd myślały. Przedszkolaki bardzo aktywnie brały udział w spotkaniu, poznały wiele ciekawostek o tych wspaniałych zwierzętach.
21.09. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: Joanna Jagiełło – „Czacha się buntuje”
Kolejne spotkanie dotyczyło książki pt. „Czacha się buntuje” Joanny Jagiełło. Spotkaliśmy się by podyskutować o książce przed spotkaniem autorskim i dyskusja była bardzo interesująca. Trzeba zaznaczyć, że nie wszyscy, którzy przeczytali książkę mogli być na tym spotkaniu. Klubowicze ciekawie przedstawiali swoje uwagi i spostrzeżenia i już nikt nawet nie wspomniał, że książka może zainteresować tylko najmłodszych i w dodatku tylko dziewczęta - to zdanie chłopców. W trakcie spotkania ze względu na otrzymane książki pisarki przed spotkaniem autorskim z Wydawnictwa Literatura uczestnicy spotkania bardzo chętnie przeglądali kolejne tytuły i pogłębiali informacje o ich autorce. Podsumowując dyskusję stwierdziliśmy, że warto było przeczytać książkę i z chęcią zmierzymy się z kolejną pozycją pisarki Joanny Jagiełło.
Warto sięgnąć po opowiadanie „Czacha się buntuje”, jest naprawdę świetnie napisane. Ilustracje świetne i bardzo zabawne, te wykonane przez ilustratorkę i nakreślone przez pisarkę.
18.09. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Stefan Darda, Magdalena Witkiewicz. – „Cymanowski młyn”
Książka duetu autorskiego Witkiewicz – Darda podzieliła nieliczną grupę zebranych w jej ocenie. Pozwolę sobie przytoczyć argumenty przedstawione przez klubowiczów. Pozytywne strony powieści: dynamiczna akcja, zaskakujące wątki o charakterze kryminalnym, ciekawy pomysł połączenia wątku obyczajowego (pierwsza „część” książki) z wątkiem kryminalnym, ciekawe zakończenie. Cechy negatywne: sam pomysł połączenia obyczajowej strony życia z kryminałem, który miał straszyć i zionąć grozą (kompletny niewypał) był ciekawy, lecz efekt okazał się mierny, irytująca postać głównej bohaterki, koniec powieści przypomina science fiction połączony z elementami spirytyzmu. Duże rozczarowanie, choć Witkiewicz i Darda to pisarze powyżej przeciętnej, stać ich było na dużo więcej i ciekawiej. Ogólna ocena książki: plus trzy.
18.09. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: Heather Morris - „Tatuażysta z Auschwitz”
Dnia 18 września odbyło się powakacyjne spotkanie klubowiczek. Omawiano książkę opartą na faktach „Tatuażysta z Auschwitz”. Dyskusja była bardzo ciekawa. Panie wspominały II wojnę św., niedawno obchodziliśmy 80 rocznicę. Opowiadały swoje historie rodzinne, które miały miejsce w tamtych latach. Wspólnie jednak ustaliły, że książka przedstawia tematykę obozową w tle, a widoczna jest swobodna, miłosna relacja dwojga ludzi Lalego i Gity. On w obozie dostał specjalną funkcję – tatuowania numerów na przedramionach więźniów, ona była więźniarką. Zakochali się od pierwszego wejrzenia. Książka wydaje się być typowym romansem wojennym ze szczęśliwym zakończeniem, jednak na okładce widnieje informacja, że opowieść jest oparta na faktach sugerująca literaturę faktograficzną. Autorka w niezwykle ciekawy sposób przedstawiła miłosną historię dwojga młodych ludzi w obliczu obozowej rzeczywistości. Książka powstała na podstawie zwierzeń Lalego, który postanowił po śmierci Gity opowiedzieć o tym co im się przydarzyło. Czy pominął przykre fakty? Dlaczego historia wydaje się być pozbawiona bólu, cierpienia i często mija się z prawdziwymi wydarzeniami? Książka budzi sporo kontrowersji wśród czytelników. Jest to jednak interesująca opowieść obok której nie sposób przejść obojętnie.
17.09. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: Emilia Dziubak - „Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt”
Książka, którą wybraliśmy do dyskusji jest bardzo ciekawa i trochę nietypowa. Kot Homer, obrażony na wszystko i wszystkich, wyrusza w świat na poszukiwanie prawdziwego przyjaciela. Ale jaki ten przyjaciel ma być, tego Homer do końca nie wie. Wędrując, poznaje różne typy przyjaciół. Przyjaciela na dobre i na złe, nieświadomego przyjaciela, idealnego przyjaciela, przyjaciela od święta ale też i fałszywego przyjaciela. Na dużych planszach autorka bardzo ciekawie przedstawiła tych niezwykłych przyjaciół ze świata roślin i zwierząt. Opis przyjacielskich par jest bardzo krótki i zwięzły a ilustracje przedstawiające te przyjaźnie są bardzo przejrzyste i ciekawe. Bardzo ciekawe jest też zakończenie książki. Homer wrócił do swojego domu i stwierdził, że nie musi szukać już przyjaciół bo ci najlepsi czekali na niego w domu. Każdy czytelnik może też sprawdzić jakim jest typem przyjaciela .
Książka mówi o przyjaźni ,dlatego też od tego pojęcia zaczęliśmy naszą dyskusję. Dzieci wymieniały cechy, jakie powinien mieć dobry przyjaciel, opowiadały kto jest ich najlepszym przyjacielem. Książka uświadomiła dzieciom, że przyjaźń może mieć różne oblicza i że istnieją różne konfiguracje w gronie przyjaciół.
Na zakończenie spotkania wykorzystałam pomysł autorki na quiz Jakim przyjacielem jestem? Przygotowałam dzieciom karty pracy, wykorzystując w tym celu pytania i odpowiedzi zawarte w książce. Na zakończenie dzieci na głos czytały jakim przyjacielem w oparciu o udzielone odpowiedzi są.
Książka bardzo się dzieciom podobała, zawiera ciekawe informacje i ilustracje. Uczy ale też bawi.
16.09. DKK GBP w Gogolin – filia w Malni
Omawiane książki: Hanna Cygler – „W cudzym domu”, „Za cudze grzechy”
Lato już powoli się kończy, aby wykorzystać ostatnie letnie promienie słońca spotkałyśmy się na naszym powakacyjnym spotkaniu w plenerze. Tym razem dzieliłyśmy się wrażeniami po przeczytaniu książek Hanny Cygler „W cudzym domu” i „Za cudze grzechy”. Książki zdobyły sympatię klubowiczek, gdyż są kombinacją romansu, powieści historycznej, sensacyjnej i obyczajowej. Czyta się je jednym tchem i bardzo trudno się od nich oderwać. Są ciekawą formą podróży w przeszłość naszego kraju. Poznajemy losy młodych ludzi, których błędne decyzje doprowadziły do cierpienia. Perypetie bohaterów, ich zmaganie się z codziennością czasów, w którym przyszło im żyć przeżywałyśmy razem z nimi, chociaż czasem budziły w nas także smutek, a nawet złość. Wciągnęła nas ta opowieść i mamy nadzieję, że to jeszcze nie jej koniec, że ciąg dalszy nastąpi.
13.09. DKK MBP w Brzegu
Omawiane książki: Jakub Żulczyk – „Radio Armageddon”, B.A. Paris – „Pozwól mi wrócić”
Koniec lata zwiastuje dłuższe wieczory i kapryśna pogodę, a tym samym daje nam więcej czasu na czytanie. Przeczytałyśmy więc dwie książki z klubowej listy. Pierwszą było „Radio Armageddon” Jakuba Żulczyka. Temat wydaje się być „ograny” w literaturze pięknej; bunt młodych przeciwko otaczającej ich rzeczywistości, zagubienie i ucieczka w świat alternatywny. Nazwa założonego przez bohaterów powieści zespołu rockowego - Radio Armageddon ma symbolizować koniec znanego nam świata. Co po nim?
Książka wyróżnia się oryginalnym językiem. Teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Ale nie przypadła wszystkim zebranym do gustu. Z pewnością jednak warta jest polecenia szczególnie czytelnikom młodszego pokolenia.
Thrillery zawsze są „chwytliwe”, a uczucie napięcia, które towarzyszy czytelnikom podczas lektury zazwyczaj potwierdza ich moc. Klubowiczki z przyjemnością przeczytały więc „Pozwól mi wrócić” B.A.Paris. Ten typowy, nieskomplikowany w formie dreszczowiec opisujący zagadkę z przeszłości, pokazujący w niejednoznacznym świetle głównego bohatera spełnia wszystkie wymogi bestsellera. Po sukcesie poprzednich dreszczowców tej autorki nie trzeba będzie namawiać nikogo do przeczytania „Pozwól mi wrócić”. Spotkanie, podczas którego omawiano dwie tak różnorodne powieści przebiegło w atmosferze ożywionej dyskusji i przyniosło nam wiele satysfakcji.
11.09. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: Harlan Ellison - „To, co najlepsze”
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00, przyszło na nie 6 osób, w tym 2 nowe. Tematem rozmowy był tom 2 zbioru opowiadań Harlana Ellisona pt. „To, co najlepsze”. Jako że tom był opasły, a opowiadania zróżnicowane tak pod względem tematyki, gatunku, jak i jakości samego tekstu, większość klubowiczów nie przeczytała wszystkich opowiadań. Najmniej podobały się wątki hollywoodzkie z pierwszej części, a szczególnie odstraszał zamieszczony w niej scenariusz filmowy. Kolejne opowiadania przyjęte zostały cieplej, szerzej omawiane były formy z wątkami fantastycznymi (np. „Żołnierz”, „Chłopiec i jego pies”), choć najwięcej uwagi poświęcono opowiadaniom surrealistycznym, które zachwycały zakręceniem rzeczywistości, jak w najdzikszym śnie (np. „Śliczna Maggie Dolarooka”). Opowiadań były komentowane osobno, ale można było wyróżnić kilka elementów, przewijających się przez większość z nich: wątki autobiograficzne oraz moralną niezgodę na niesprawiedliwość i nietolerancję, z jakimi sam autor również się spotykał.
11.09. DKK MiGBP w Kluczborku
Zaproszony autor: Grażyna Ochenkowska
11 września br. Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Kluczborku odwiedziła p. Grażyna Ochenkowska, autorka książki „Zapach czerwionych róż.” Inicjatorem i gospodarzem spotkania był Dyskusyjny Klub Książki działający przy kluczborskiej bibliotece.
„Zapach czerwonych róż” to powieść autobiograficzna, ukazująca drogę dojrzewania, rozwoju od nastoletniej dziewczyny do dojrzałej, świadomej własnej wartości kobiety. To historia walki o marzenia, o siebie, o szczęście i miłość, pomimo licznych życiowych zakrętów i zawirowań. To przykład, że w życiu można być szczęśliwym, realizować postawione sobie cele, odnosić sukcesy.
Nasze życie, to nie bajka, choć czasami szkoda, stąd warto mieć marzenia i je realizować, krok po kroku. Ja zawsze marzyłam. Tam skąd pochodzę, a wychowałam się w małej, mazurskiej wsi, marzyć było trudno, bo i rzeczywistość która nas otaczała temu nie sprzyjała. Ja mimo to czułam, że we mnie są nierozpostarte skrzydła, które muszę rozwinąć – powiedziała p. Grażyna Ochenkowska. Na pytanie skąd brać siłę i odwagę, kiedy los stawia nam przeszkody, które z naszej perspektywy często są nie do pokonania, odpowiedziała, że siła tkwi w nas i w drugim człowieku, który wesprze dobrym, ciepłym słowem, wyciągnie do nas pomocną dłoń. Wsparcie, życzliwość drugiego człowieka są bardzo ważne, szczególnie w chwilach dla nas trudnych – zauważa p. Grażyna Ochenkowska.
Kiedy ciężko zachorowałam, dopiero zrozumiałam, jakie to ważne móc porozmawiać o swojej chorobie z drugim człowiekiem, który nie ucieka od problemu „wypada” z chorym rozmawiać o jego chorobie, czy nie.
Przeżycia związane z utratą zdrowia, nauczyły ją, że nic nie jest na zawsze, że o zdrowie trzeba dbać, że to jest wartość sama w sobie, dlatego też podejmuje działania mające na celu poprawę kondycji fizycznej i psychicznej osób z wadami postawy czy po udarach. Jest pomysłodawczynią i autorką ćwiczeń z magnetyczną obręczą Hula–Hoop z anionami, które uzyskały certyfikat Ministerstwa Zdrowia Departamentu Zdrowia Publicznego Na spotkaniu zaprezentowała kilka ćwiczeń z obręczą. Po spotkaniu można było zakupić książkę autorki z jej autografem.
Książka to wulkan dobrej energii, to inspiracja dla tych, którzy chcą się rozwijać i przekraczać własne granice, to świadectwo dla niedowiarków, że „cuda” się zdarzają, to praktyczny poradnik z zestawem ćwiczeń, które poprawią naszą sprawność i samopoczucie. Nieważne ile masz lat, sięgnij po Hula – Hoop i baw się.
Książka oceniona na czwórkę z plusem. Świetny materiał na biblioterapię. Zapraszamy do lektury.
11.09. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Alex Michaelides - „Pacjentka”
„Pacjentka” Alexa Michaelidesa to świetnie napisana powieść, dobrze skomponowana, bez dłużyzn, trzymająca napięcie. Tak w skrócie oceniły thriller czytelniczki naszego DKK. Kobieta, która z powodu zabójstwa męża przebywa w szpitalu psychiatrycznym, od dnia zbrodni nie wypowiedziała ani jednego słowa. Główny bohater, który ma za sobą trudne dzieciństwo, podejmuje wyzwanie by poznać prawdziwe wydarzenia z wieczoru morderstwa. Autor książki, który studiował psychoterapię oraz pracował jako opiekun na oddziale psychiatrycznym wykorzystał swoją wiedzę i doświadczenia przy pisaniu tej powieści. Zakończenie okazało się dla wszystkich totalnym zaskoczeniem. Książka godna polecenia.
11.09. DKK GBP w Zębowicach
Omawiana książka: Edyta Świętek - „Przeminą smutne dni”
Książka „Przeminą smutne dni” to ostatnia część sagi rodzin Szymczaków i Pawłowskich.
Pokazane jest normalne życie rodzin w Nowej Hucie lat 90 - tych ubiegłego wieku.
Dorosło już następne pokolenie Szymczaków i Pawłowskich. Rodzin tych nie omijają kłopoty, porażki i nawet tragedie. Jest tutaj choroba zwana bulimią nastoletniej Małgosi, jest popadanie w nałóg narkotykowy Marka, zakończony jego śmiercią, śmierć nienarodzonego dziecka Wioletty, próba samobójcza Tomka z powodu nieodwzajemnionej miłości, konflikty międzypokoleniowe. Rezultatem niestabilnej gospodarki jest coraz większe bezrobocie, dużo afer gospodarczych, coraz więcej oszustów próbujących wzbogacić się na kapitalistycznej gospodarce. Po okresie przemian ustrojowych wielu młodych ludzi nie może poradzić sobie z własną akceptacją, z własnymi problemami. Jedynie co jest niepodważalne to rodzina, umiejętność wspierania się nawzajem, toczenie walki o utrzymanie rodziny i wzajemna pomoc. Jak mądre są słowa jednej z bohaterek książki, które mogą być podsumowaniem całej sagi: „Zawsze jest jakieś jutro, na które warto czekać. Nie ma nic większego niż rodzina. W rodzinie jest siła i oparcie, dopóki rodzina trzyma się razem nic złego nie może nas spotkać” .
Gorąco polecam przeczytanie całej sagi rodu Szymczyków i Pawłowskich.
11.09. DKK DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach. Spotkanie z Karoliną Wilczyńską
11.09.2019 r. gościem w bibliotece w Kościerzycach była autorka wielu poczytnych książek – Karolina Wilczyńska. Spotkanie przebiegało w miłej, sielskiej atmosferze. Pani Karolina jest bardzo sympatyczną , rozmowną osobą. Opowiadała o tym jak i dlaczego napisała swoją pierwszą powieść. Pokrótce opowiedziała o czym pisze w swoich powieściach. Potem odpowiadała na pytania zadawane przez uczestniczki spotkania. Na koniec wpisała się do kroniki biblioteki oraz podpisywała książki zakupione przez panie.
11.09. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim. Spotkanie z Karoliną Wilczyńską
Każdy popełnia błędy. A największe popełniamy z miłości.
Przytoczone powyżej słowa pochodzą z książki „Zaplątana miłość” Karoliny Wilczyńskiej, która 11 września 2019 r. była gościem Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim. Spotkanie było zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Szerszej publiczności znana głownie jako pisarka powieści dla kobiet, które emanują całą gamą ludzkich emocji. Jej książki jeszcze przed oficjalną premierą, dzięki rzeszy wiernych czytelniczek, stają się bestsellerami. Jest w nich mnóstwo emocji, trudnych wyborów i ukrywanych sekretów.
Podczas spotkania autorskiego czytelnicy mieli okazję zapytać Karolinę Wilczyńską wykreowanych przez nią bohaterów, o to skąd czerpie pomysły na fabułę, czy wreszcie o datę wydania ostatniego tomu trylogii „Kawiarenka za rogiem”. Oprócz tematów typowo literackich, jak to zazwyczaj bywa przy kawie w miłym towarzystwie, zgromadzeni postanowili zadać autorce parę pytań dotyczących jej życia prywatnego, czy relacji z innymi polskimi pisarzami.
Tradycyjnie na koniec spotkania czytelnicy ustawili się w kolejkę by zakupić książki, zdobyć autograf, zamienić parę zdań z autorką twarzą w twarz i zapozować do pamiątkowego zdjęcia.
11.09. DKK MiGBP w Niemodlinie
Omawiana książka: Bill Clinton, James Patterson – „Gdzie jest prezydent”
W środę 11 września spotkaliśmy się w ramach DKK aby rozmawiać o książce autorstwa Billa Clintona oraz Jamesa Pattersona „Gdzie jest prezydent”. Według nas, książka jest niezwykle wciągająca, ukazująca kulisy amerykańskiej prezydentury, przedstawiająca wizję „informatycznej katastrofy”. Można powiedzieć, iż jest to typowa amerykańska sensacja z politycznym wątkiem. To dobrze skonstruowana lektura, od której trudno się oderwać.
10.09. DKK BP w Namysłowie. Spotkanie z Karoliną Wilczyńską
Przebieg spotkania:
- powitanie naszego gościa i uczestników spotkania przez zastępcę kierownika BP w Namysłowie Agnieszkę Klimas,
- kilka słów o pisarce jako krótkie wprowadzenie.
- Karolina Wilczyńska opowiedziała uczestnikom spotkania o początkach swojej kariery pisarskiej, skąd czerpie pomysły na swoje książki, o swoim codziennym życiu i twórczości; Podczas spotkania czytelniczki zadawały pytania, na które pisarka z uśmiechem udzielała wyczerpujących odpowiedzi.
Po zakończeniu spotkania Pani Karolina podpisała książki równocześnie pozując do pamiątkowych zdjęć z naszymi czytelnikami.
09.09. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach. Spotkanie z Karoliną Wilczyńską
Karolina Wilczyńska pochodzi z Kielc, gdzie obecnie mieszka i tworzy. Jest autorką m. in. bestsellerowej sagi „Stacja Jagodno” oraz nowej serii powieści „Rok na Kwiatowej”. Autorka po krótkim wstępie postanowiła odwrócić zwyczajowy cykl spotkań autorskich i najpierw poprosiła o pytania a następnie zaprezentowała swoje książki, opowiedziała również skąd czerpie pomysły na coraz to nowe serie. Niewiele jej książek to pojedyncze powieści, większość to właśnie kilkutomowe serie pozwalające nam przez dłuższy czas poznawać ich bohaterów. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.
09.09. DKK OBP w Oleśnie. Spotkanie z Karoliną Wilczyńską
9 września oleska biblioteka gościła pisarkę Karolinę Wilczyńską. Spotkanie odbyło się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki. Karolina Wilczyńska jest autorką dwudziestu kilku książek, z których niewiele to zamknięte powieści. Właśnie wydane „Splecione letnie sny” zamknęły dziesięcioczęściowy cykl Stacja Jagodno. Inne serie Karoliny Wilczyńskiej to: Kawiarenka za rogiem, Rok na kwiatowej i seria z Nataszą. Obecnie pracuje nad nową serią, jak zapowiedziała, całkowicie różniącą się od tych już wydanych. Książki Karoliny Wilczyńskiej czytają głównie panie, ale na spotkaniu nie zabrakło też panów.
05.09. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiane książki: Lekturowe wspomnienia z wakacji
We wrześniu rozmawiałyśmy o naszych lekturach wakacyjnych. Wśród nich, polecone zostały powieści: „Anielski kokon”, Karoliny Wilczyńskiej, cykl Melanii Madeyskiej „Ostatni portret” oraz Marii Paszyńskiej „Willa pod zwariowaną gwiazdą”. Jak przekonywały nas klubowiczki, każda z tych książek, to dobra literatura nie tylko na wakacje. Przeglądałyśmy również, zamówione przez nas, nowe tytuły. Wybrałyśmy do dyskusji, na kolejne spotkanie w listopadzie, powieść Lucindy Riley, „Drzewo Anioła”.
SIERPIEŃ
28.08. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiane książki: Marek Sołtysik - „Klan Kossaków”, Joanna Ostrowska - „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”
W słoneczne popołudnie strzelecki DKK spotkał się, aby podzielić się wrażeniami i opiniami po przeczytanej lekturze „Klan Kossaków” Marka Sołtysika i „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” Joanny Ostrowskiej.
Pierwsza omawiana pozycja przybliża koleje losu wielopokoleniowej rodziny Kossaków. Obfituje w liczne anegdoty i zdjęcia, które niewątpliwie wzbogacają treść książki. Kim byli Kossakowie? Z całą pewnością to nietuzinkowa familia, wybitna, uzdolniona, można by rzec rodzina- instytucja artystyczno-kulturalna, która w znaczący sposób odcisnęła piętno w dziedzinie malarstwa i literatury. Klan powiązany z wyśmienitymi osobowościami. Klubowiczki zapoznały się również z malarstwem Juliusza Kossaka i drzewem geologicznym rodziny.
Kolejna omawiana książka „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” Joanny Ostrowskiej niezmiernie nami wstrząsnęła. Odkrywa kwestię przymusowej prostytucji, o której głośno nie mówiono, która przez dziesięciolecia stanowiła temat tabu, temat przemilczany, wstydliwy ukazujący uprzedmiotowienie człowieka, napiętnowanie, odrzucenie i walkę o życie. Książka o werbowanych ofiarach i stręczycielach, o przemyśle seksualnym na niewyobrażalną skalę w imię nazistowskiej ideologii. Wojny nie należy odbierać wyłącznie w kolorach bieli czy czerni, gdyż posiada szeroką paletę szarości.
Obie książki ciekawe, warte aby pochylić nad nimi głowę! Poszerzające horyzonty myślowe!
13.08. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: Rebecca Fleet - „Zamiana”, Monika A. Oleksa - „Spacer nad rzeką”
„Zamiana” to dość ciekawa książka, raczej przeznaczona dla kobiet. Opowiada o losach małżeństwa, które przeżywa kryzys, po zdradzie głównej bohaterki oraz spowodowaniu przez nią wypadku samochodowego ze skutkiem śmiertelnym. Jej mąż nie mogąc się z tym pogodzić uzależnia się od środków farmakologicznych.
Lektura porusza wiele trudnych tematów i napisana jest przystępnym językiem. Zakończenie książki jest zaskakujące i nieprzewidywalne.
„Spacer nad rzeką” to powieść obyczajowa dla kobiet. Akcja rozgrywa się w Kazimierzu nad Wisłą w willi tzw. „Doktorówce”. Główna bohaterka Zosia, żona doktora Pawła zamieszkuje u teściów na czas ciąży. W powieści autorka umieszcza dużo bohaterów i tajemnic związanych z pierwszą żoną Pawła - Julią, która zginęła w tragicznych okolicznościach. Jest ciekawie napisana, są w niej silne emocje, nieporozumienia i niedomówienia. Pięknie opisany jest Kazimierz i jego otoczenia.
Obie książki bardzo się podobały klubowiczom, którzy bardzo polecają je do przeczytania.
Spotkanie to było ostatnim w roku bieżącym i miało charakter pożegnalny, ponieważ moderatorka Lidia Rempalska od października wybiera się na emeryturę.
07.08. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: Guillaume Musso - „Dziewczyna z Brooklynu”
Na wakacyjnym spotkaniu omawiałyśmy książkę "Dziewczyna z Brooklynu". Bohaterowie powieści Anna i Raphael na pozór są idealną parą, ale każdy z nich skrywa tajemnice. Raphael bardzo chce poznać przeszłość narzeczonej. Anna w końcu pokazuje mu szokujące zdjęcie trzech spalonych ciał i mówi "Oto, co zrobiłam", a zaraz potem znika. Raphael wyrusza na poszukiwania, angażując do pomocy swojego przyjaciela emerytowanego policjanta. Powieść Guillaume Musso "Dziewczyna z Brooklynu" to połączenie thrillera z historią miłosną. Książka trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony i od lektury trudno się oderwać.
07.08. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: Karolina Bednarz - „Kwiaty w pudełku Japonia oczami kobiet”
Książka „Kwiaty w pudełku” ma wiele wątków, poruszane są problemy Japonii od 1868 r. Kobiety w tym kraju od czasów bardzo dawnych traktowane są jak niewolnice. Do czasów
współczesnych niewiele się zmieniło. W dziedzinie zawodowej, czy w życiu rodzinnym mężczyźni są panami a kobiety poniżane. Kobieta powinna służyć teściom , szanować męża dobrze się zachowywać i grzecznie wysławiać. Jej obowiązkiem jest posłuszeństwo wobec mężczyzn. Książka jest wielowątkowa, poruszana jest sprawa prostytucji , dużego procentu bezdomności ludzi ubogich. Nawet w obecnych czasach kobiety nie mają takich praw jak mężczyźni we wszystkich dziedzinach życia. Dalej pokutuje stereotyp kobiet mniej kompetentnych od mężczyzn. Emancypacja kobiet jest w Japonii dosyć niska w każdej dziedzinie życia. Kogo interesuje sprawa Japońskich zwyczajów na przestrzeni dziejów to książka Karoliny Bednarz „Kwiaty w pudełku” będzie dobrym przewodnikiem.
LIPIEC
29.07. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim. Spotkanie z Anielą Michną
29 lipca br. Dyskusyjny Klub Książki działający przy filii bibliotecznej w Kamieniu Śląskim zorganizował spotkanie autorskie z panią Anielą Michną autorką książki pt. „Trzy niezwykłe przyjaciółki”. W książce została opisana przyjaźń jaka nawiązała się między trzema dziewczynami z Żywocic podczas zesłania na Ural w 1945 roku. Pani Aniela bardzo interesująco opowiedziała o powstaniu tej książki od zamysłu do jej wydania w 2018 roku. Trzeba wspomnieć, że jest również autorką wielu artykułów dla prasy lokalnej oraz książki „25 lat Parafii p.w. św. Floriana w Żywocicach”.
26.07. DKK w Niemodlinie
Omawiana książka: Gillian McAllister – „Wszystko oprócz prawdy”
W piątek 26 lipca spotkałyśmy się , aby w ramach DKK porozmawiać o książce „Wszystko oprócz prawdy” Gillian McAllister. Prawie jednogłośnie uznałyśmy, iż jest to książka, którą można przeczytać, bowiem czyta się ją szybko lecz równie szybko zapomina. Jest to lektura trzymająca w napięciu ze szczęśliwym zakończeniem, zdecydowanie na tzw. wakacyjne czytanie
24.07. DKK w Strzelcach Opolskich
Omawiane książki: Ilona Wiśniewska - „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”, Maria Hawranek, Szymon Opryszek – „Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju”
Lipcowe spotkanie upłynęło naszemu klubowi pod hasłem reportaży o dalekich, egzotycznych miejscach na świecie- zimnej Grenlandii i rajskiego Urugwaju oraz o dążeniu ich mieszkańców do wolności i zachowania tożsamości.
„Lud. Z grenlandzkiej wyspy” to już trzecie nasze spotkanie z książkami Ilony Wiśniewskiej. Po „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” i „Hen. Na północy Norwegii”. Tym razem jest to podróż na niewielką wyspę Uummannaq do najstarszego domu dziecka w Grenlandii. Reporterka podobnie jak w poprzednich książkach ma szczęście do spotykanych osób, bohaterów książki, którzy obrazują otaczającą rzeczywistość, codzienność. Dzielą się swoimi osobistymi spostrzeżeniami, marzeniami i traumami. Opowiadają o trudnych sprawach, o kolonizacji przez Danię, drodze do wolności i pragnieniu odzyskania niepodległości, borykaniu się z negowaniem tożsamości, wykorzenianiu kultury, postrzeganiu ich przez Duńczyków, niewyobrażalnym skoku dziejowym, szybkości przemian i ich tragicznych konsekwencjach. „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”- historia pokryta lodem i szronem o ludziach dumnych ze swojego pochodzenia, opowieść okraszona zdjęciami autorki.
Z kolei Maria Hawranek i Szymon Opryszek przybliżają nam kontrastowy Urugwaj- niewielką, kipiącą egzotyką krainę w Południowej Ameryce. W książce „Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju” ten odległy kraj jawi się jako laickie i bardzo wyzwolone państwo, gdzie prawnie uregulowano kwestię prostytucji, zaaprobowano związki jednopłciowe i adopcję dzieci przez homoseksualistów, zalegalizowano spożycie marihuany. Intrygujący reportaż o drażliwych dla nas Polaków kwestiach, o odwadze i wytyczaniu granic w dążeniu do wolności. Opowieść która zmusza do dyskusji i uzmysławia, że istnieją dwie strony medalu.
Reportaże godne polecenia, poszerzające punkt widzenia. Literatura faktu obfitująca w liczne ciekawostki. Warto przeczytać!
17.07. DKK GBP w Tułowicach
Omawiane książki: Joanna Kuciel - Frydryszak - „Służące do wszystkiego”, Katarzyna Michalak - „Trzy życzenia”
„Służące do wszystkiego” to nie jest powieść, ale ukazane są w niej historie wielu służących z całego kraju, jak trafiały do służby, jak wyglądała ich praca, stosunki z rodzinami u których pracowały. Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się jak zmieniała się praca służących na przestrzeni lat.
Autorka poparła to wycinkami z gazet, zdjęciami oraz listami. Książka wzbudziła zainteresowanie członków DKK i rozwinęła się zagorzała dyskusja.
„Trzy życzenia” to typowa literatura kobieca, poruszane są w niej trudne tematy takie jak: alkoholizm, przemoc domowa, agresja słowna, problem bezdzietności. Pokazana jest w niej miłość, która jest silna i pokonuje wszelkie przeszkody. Poza tym magia świąt wprowadza nas w niesamowity nastrój.
Książka podobała się klubowiczom, zwłaszcza, że chętnie sięgają po książki tej autorki.
10.07. DKK GBP w Zębowicach
Omawiana książka: Jim Stovall - „Bezsenny dar”
Książka „Bezcenny dar” opowiada o aroganckim chłopaku o imieniu Jason, który nie robiąc nic w życiu miał wszystko dzięki stryjecznemu dziadkowi. Po śmierci Reda Stevensa jego rodzina nie może doczekać się odczytania testamentu. Prawnik Pan Hamilton, jak również bliski przyjaciel zmarłego, zebrał wszystkich krewnych w sali konferencyjnej i odczytał ostatnią wolę Howarda „Reda” Stevensa. Po wysłuchaniu przeznaczonego zapisu dla siebie, każdy uczestnik spotkania opuszczał salę. Przy stole pozostał tyko młody 24 letni Jason Stevens. Wtedy pan Hamilton wyciąga pudło, w której znajdują się kasety wideo.
Młody Janson dowiaduje się, że musi wykonać szereg zadań, wg przedstawionej przez zmarłego instrukcji. Przez następny rok co miesiąc otrzymuje nowe zadania – dary poprzez poznanie wartości min. : pracy, pieniędzy, przyjaciół, rodziny, wdzięczności, miłości , itd. , na koniec otrzyma najwspanialszy dar, oczywiście jeśli uda się mu wykonać wszystkie zadania.
Czy sprosta w każdym miesiącu zadaniom i co będzie dla niego największą nagrodą , aby się dowiedzieć polecam przeczytać książkę, która jest ciekawa z przesłaniem, a po przeczytaniu będziemy inaczej patrzeć na własne problemy.
08.07. DKK GBP w Pokoju
Omawiana książka: Marcin Wicha – „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”
08.07.2019 na pierwszym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy nagrodzoną Nagrodą Literacką „Nike „ 2018 książkę Marcina Wichy - „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Jest to ciekawa i niezwykle osobista książka. Autor snuje wspomnienia po śmierci matki porządkując książki i rzeczy w rodzinnym domu.
„Ale przedmioty szykowały się do walki. Zamierzały stawić opór. Moja matka szykowała się do walki
- Co z tym wszystkim zrobisz?
Wiele osób stawia to pytanie. Nie znikniemy bez śladu. A nawet jak znikniemy, to zostaną nasze rzeczy, zakurzone barykady„
W książce są też wspomnienia o PRL-u . Zgromadzeni goście żywo rozmawiali o minionych latach niedostatku i kolejkach. Jednym kręciła się łezka w oku inni mieli mniej sympatyczne wspomnienia.
Panie zastanawiały się jeśli ktoś, tak za 50 lat odważy się na napisanie podobnej książki to jak będzie wyglądał wykaz „Rzeczy, których nie wyrzucił”.
Bardzo interesująca książka, serdecznie wszystkim polecamy.
05.07. DKK MBP w Brzegu
Omawiane książki: Jakub Żulczyk - „Ślepnąc od świateł”, Małgorzata Halber - „Najgorszy człowiek na świecie”
Wakacje i urlopy są wspaniałym czasem na spotkania z książką. Brzeskie klubowiczki chętnie spotkały się w lipcu, by porozmawiać o dwóch książkach: „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka i „Najgorszy człowiek na świecie ‘’ Małgorzaty Halber. Powieść Jakuba Żulczyka wzbudziła zainteresowanie czytelników głównie dzięki emisji serialu zrealizowanego na jej podstawie. To opis mrocznej strony Warszawy i jej głównego bohatera – Jacka zajmującego się handlem narkotykami. Styl pisarski wciąga czytelnika, chociaż dosadność języka, która dla jednych jest atutem, innych może razić. Uczestniczki spotkania klubowego uznały, że „Ślepnąc od świateł” godne jest polecenia nie tylko amatorom mocnej, „męskiej” literatury.
Z kolei książka Małgorzaty Halber „Najgorszy człowiek na świecie” jest bardzo sugestywnym obrazem samotności, lęku, wstydu i strachu. Sposobem na radzenie sobie z tymi stanami jest uzależnienie. Główna bohaterka powieści - Krystyna jest alkoholiczką. Odniosłyśmy wrażenie, że Krystyna to alter ego autorki. Jeśli tak jest, tym bardziej imponuje odwaga i otwartość autorki wobec opisywanego problemu. Powieść bardzo podobała się uczestniczkom spotkania. Będziemy polecać ją innym czytelnikom.
04.07. DKK GBP w Pawłowiczkach
W dniu 04.07.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubowiczów w GBP Pawłowiczkach. Członkinie opowiadały o książkach Karoliny Wilczyńskiej z cyklu Rok na Kwiatowej. Jest to doskonała, lekka lektura na upalne dni, którą można czytać jednym tchem. Klubowiczki najbardziej skupiły się na trzecim tomie pt. „Dotyk słońca”. Książka opowiada o życiu czterech przyjaciółek Róży, Wioli, Malwiny i Liliany. Kobiety wzajemnie się wspierają i dzielą swoją historią. Klubowiczki lubią twórczość Karoliny Wilczyńskiej i polecają sięgnąć po tą serię.
02.07. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiane książki: Michelle Frances - „Ta Dziewczyna” i Agnieszka Krawczyk - „Tylko dobre wiadomości”
Opinie klubowiczów na temat książki „Ta dziewczyna”. Pani Kopyra K. - jest to powieść w formie thrillera w której emocje zmieniają wszystko w ułamku sekundy. Bohaterami są dziewczyna, chłopak i jego matka i kłamstwa rodzinne. Książka bardzo mi się podobała.
Pani Koprowska Sylwia od pierwszej strony mnie pochłonęła, zaciekawiła i nie chciałam odłożyć aż przeczytam do końca. Polecam!
Opnie klubowiczów na temat książki „Tylko dobre wiadomości”. Pani Kurylak - to kolejna książka obyczajowa Agnieszki Krawczyk. Wszystkie jej książki mi się podobają. Bohaterka, dziennikarka Izabela rzuca pracę w telewizji i wyjeżdża do Krakowa. Jest to ciekawa książka, dobrze się ją czyta. Autorka ma lekkie pióro.
Pani Skiżewska - romantyczna opowieść, która zabierze was do klimatycznego miasta nad Wisłą, wszędzie tam, gdzie warto się zakochać. Książka niesie ze sobą ważne przesłanie. Pokazuje aby się nie bać nieznanego. Bardzo polecam warto, przeczytać.
Książki pożyczyliśmy od DKK Filia nr 7. Bardzo dziękujemy.
CZERWIEC
29.06. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiane książki: Malwina Ferenz – „Anioły do wynajęcia”, Agnieszka Olejnik – „Mów szeptem”
Obie powieści zarówno „Mów szeptem” jak i „Anioły do wynajęcia” dostarczyły klubowiczom wiele emocji, w większości to były te pozytywne. „Mów szeptem” to piękna historia dwojga młodych ludzi, którzy zostali skrzywdzeni przez innych. Każde z nich wybrało życie w samotności, gdzie czuli się bezpiecznie. Kiedy przez przypadek zaczynają ze sobą rozmawiać okazuje się, że bardzo tego potrzebują. Dzięki wspólnym długim rozmowom, a później pisaniu listów -do czego zmusiły ich okoliczności- otwierają się na siebie i na nowe wyzwania.
Natomiast „Anioły do wynajęcia” to równie ciepła i piękna historia. O nieco innej fabule,
w której nie są poruszane tak ważne problemy jak w książce Agnieszki Olejnik. Tutaj grupka ludzi w różnym wieku, z różnym doświadczeniem życiowym łączy siły, aby pomóc marnemu poecie. Autorka przenosi nas do Wrocławia, więc dla tych co kochają to miasto to dodatkowa atrakcja.
26.06. DKK GBP w Tułowicach
Omawiane książki: Roger Moorhous - „Trzecia Rzesza”, Magdalena Witkiewicz - „Cześć, co słychać?”
Na spotkaniu omówiono dwie książki, „Trzecią Rzeszę” Rogera Moorhous oraz „Cześć, co słychać?” Magdaleny Witkiewicz.Obydwie tematyczne bardzo różnią się treścią i fabułą.
Książka „Trzecia Rzesza” to uchwycenie przez autora otoczenia oraz rzeczy, których używano w czasie wojny, które miały duże znaczenie do ukształtowania myśli. Autor opisał i udokumentował fotografiami 100 przedmiotów bardzo ważnych dla niemieckiej Rzeszy.
Druga z omawianych książek, to typowa tematyka kobieca. Opisuje losy kobiety, która znudzona swoim życiem, chciała „fajerwerek”, jednak w końcowym efekcie się nimi poparzyła i mocno przestraszyła o swoją przyszłość. Przyniosły one bowiem wiele złego jej i jej rodzinie.
25.06. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiane książki: Klasycy literatury
Rozmawialiśmy o tłumaczeniach, wznowieniach, nowych przekładach i oczywiście o ulubionych autorach naszych klubowiczów.
Dzieliliśmy się wrażeniami jakie towarzyszyły nam po lekturach książek tych czytanych niedawno, ale także tych, które czytaliśmy w czasach szkolnych i później, kiedy wkraczaliśmy w okres bardziej dojrzały.
Jak nie trudno się domyśleć, przeważały pozycje odnoszące się do lat szkolnych, Mickiewicz, Słowacki,
Reymont, Tuwim, Żeromski czy Sienkiewicz, to tylko niektóre chętnie wspominane. Nie brakowało również autorów literatury przygodowej tak chętnie czytanej w tamtym okresie.
Każdy mógł opowiedzieć o książkach, które głęboko utkwiły w pamięci i w jakimś stopniu wywarły wpływ na późniejsze postrzeganie świata i o tych do których chętnie wracają po latach.
To, jak się okazało „wspomnieniowe spotkanie” i atmosfera jemu towarzysząca z pewnością zostanie zapamiętane na długo.
25.06. DKK BP w Paczkowie
Omawiana książka: Pierre Jarawan – „W krainie cedrów”
Po przywitaniu uczestniczki spotkania zaczęły rozmowę na temat książki. Zgodnie stwierdziły, że lektura była interesująca dająca do myślenia. Mimo małej liczby osób rozgorzała dyskusja na temat szukania własnych korzeni, panie wspominały historie swoich rodzin , które w większości są z tzw. kresów więc ten temat w pewien sposób dotykał ich bezpośrednio. To książka również o emigracji i życiu na niej, dyskusja dotyczyła też tego problemu bo nie jest on obcy dla uczestniczek spotkania. Panie były zadowolone z dyskusji i lektury, cieszyły się ,że mają możliwość wymiany poglądów.
24.06. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Agnieszka Lis – „Latawce”
Książka pt. „Latawce” Agnieszki Lis opowiada o chłopcu Grzegorzu i jego rodzinie. Ojciec odchodzi od rodziny, a chłopiec zostaje z matką, która zapracowana żeby utrzymać dom, zapomina o synu. Popełnia błędy w wychowaniu. Na wiele rzeczy nie zwraca uwagi, jest uległa, niekonsekwentna w działaniu. Grzegorz to wykorzystuje. Kiedy wchodzi w okres dojrzewania szuka swobody, wolności, wpada w kłopoty. Zażywa narkotyki, zaniedbuje szkołę. W jego życiu pojawił się chaos, brak harmonii. Z książki wynika, że dziecko powinno mieć obojga rodziców ażeby radziło sobie w dorosłym życiu. Książkę nie czyta się łatwo, pisana dialogiem, bardzo dużo się w niej dzieje. Czytając trzeba dobrze się skupić. Warto przeczytać poznać historię chłopca i jego rodziny tym bardziej, że jest oparta na prawdziwych wydarzeniach.
18.06. DKK OBP w Oleśnie. Spotkanie z Klaudią Zając
18 czerwca Klaudia Zając autorka książki „Honduras. Niegasnąca nadzieja” była gościem oleskiej biblioteki. W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy DKK uczestniczyło 30 osób. Klaudia Zając mieszkanka Rzędowic (gm. Dobrodzień) przez osiemnaście miesięcy była na misji w Hondurasie z organizacją Domy Serca. Miejsce wolontariatu, które zostało jej przydzielone okazało się najniebezpieczniejszą dzielnicą w Tegucigalpie – stolicy kraju.
- Nie ma żadnej polskiej książki o tym kraju – mówiła podczas spotkania – i to był jeden z powodów, dla których zdecydowałam się spisać obserwacje z mojej misji.
Autorka interesująco opowiadała o Hondurasie – kraju w Ameryce Środkowej, w którym wciąż jest wielu analfabetów, rządzą gangi a napojem narodowym jest coca-cola. W książce Klaudia Zając uwieczniła to co zobaczyła i przeżyła.
14.06. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiane książki: Agata Bizuk – „Emigrantka”, Julita Miżejewska - „Zapiski Julietty emigrantki”
11 czerwca 2019 roku odbyło się ostatnie przed wakacyjną przerwą, spotkanie naszego bibliotecznego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem, co już powoli staje się tradycją, to ostatnie w tym półroczu spotkanie, odbyło się w plenerze – nad Jeziorem Srebrnym w Januszkowicach.
Przepiękna pogoda i cudowne otoczenie bardzo spodobało się naszym klubowiczom, którzy relaksując się na łonie przyrody dyskutowali o niełatwym problemie wyjazdów emigracyjnych naszych rodaków.
„Zapiski Julietty emigrantki” to debiut autorski Julity Miżejewskiej. Książka jest napisana w formie pamiętnika i opowiada historię kobiety, która postanowiła dołączyć do męża pracującego za granicą i wyjeżdża do Francji. Autorka w naprawdę ciekawy sposób ukazuje życie na obczyźnie, różnice kulturowe, barierę językową i wiele spraw z którymi człowiek musi się zmierzyć mieszkając za granicą. Bohaterka przekonuje się, jak wiele czasami trzeba poświęcić w pogoni za dostatnim życiem.
Dyskusja była bardzo żywiołowa i interesująca, klubowicze opowiadali historie swoich znajomych albo też dzielili się swoimi własnymi przeżyciami. Na zadane pytanie, czy wyobrażają sobie wyjazd „na stałe” za granicę odpowiedzi były różne. Część zdeklarowała się, że nigdy nie wyjechałaby z Polski, a inni stwierdzili, że „dom jest tam, gdzie rodzina” i wyjazdu nie wykluczają.
Dodatkową atrakcją naszego spotkania był rejs jachtem motorowym po Srebrnym Jeziorze, a dla odważnych przejażdżka skuterem wodnym. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.
14.06. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiana książka: Marcin Wicha – „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”
Na początku spotkania zostały omówiony aktualne sprawy naszego klubu dotyczące otrzymanych książek, spotkań i zmian organizacyjnych. Klubowiczki omawiały i dyskutowały na temat wybranych pozycji literackich: „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy oraz „Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów” J.S. Margot.
„Rzeczy, których nie wyrzuciłem”- książka bardzo osobista, intymna, pełna emocji. Marcin Wicha wspomina swoją zmarłą matkę Joannę Rabanowską- Wichę, przemijające życie niczym kalejdoskop, chorobę, śmierć, liczne anegdoty i przedmioty które zgromadziła, różne bibeloty zdobywane z wielkim trudem: książki, zapiski, stare opakowanie z cukrem z UNRRA. Książka przypomina w odbiorze pamiętnik. Autor opisuje realia PRL-u, środowisko żydowskie, inteligenckie oraz swoje dzieciństwo. To lektura wymagająca uwagi i skupienia, ale momentami wywołuje uśmiech. Książka o książkach i o tym co buduje na naszą osobowość, psychikę, świadomość. Warto zwrócić uwagę na formę graficzną. Okładka niefoliowana, wykonana z szarego papieru jakby Wicha chciał, aby książka nosiła ślady użytkowania. Uwagę zwraca ucięta litera m w tytule, która sugeruje czytelnikowi, że nic się nie kończy.
Kolejną, równie intrygującą pozycją, omawianą na naszym spotkaniu był reportaż J.S. Margot „Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów”. Książka zawiera wspomnienia autorki, która jako studentka na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego stulecia podjęła pracę u rodziny Schneiderów. J.S. Margot, ateistka wychowana w katolickiej rodzinie, żyjąca w wolnym związku z muzułmaninem styka się z całkowicie inną rzeczywistością, izolacją, niewyobrażalnymi dla nas sytuacjami, gdzie nadal aranżuje się małżeństwa, kobieta nie podaje dłoni, w piątki nie odwiedza się gości, ingeruje się w seksualność czy posiada się dwie kuchnie, gdyż nie można ze sobą łączyć produktów mięsnych z nabiałem. Reportaż o przełamywaniu tabu, ciekawy i pouczający, napisany lekkim piórem, zachęcający do poznania zwyczajów, tradycji i licznych zakazów i wytycznych dotyczących codzienności ortodoksyjnych Żydów.
12.06. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: Joe Haldeman – „Wieczna wojna”
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00, przyszło na nie dziesięć osób, w tym jedna nowa. Rozmowa dotyczyła powieści Joe Haldemana pt. „Wieczna wojna”. Rozmowa jak zwykle najpierw dotyczyła książki i tematów z nią związanych, np. wojny w Wietnamie, ekonomii krajów dążących do wojny, strategii wojennych pokazanych w powieści oraz ich nielogiczności podyktowanych nadrzędną ideą, jaką chciał przekazać autor. Ponadto wspominano o innym autorze, z którego książką („Kawalerią kosmosu” Roberta Heinleina) sugeruje się, że Haldeman polemizował, acz sam autor temu zaprzeczał. Następnie dyskusja przeszła na szersze tematy związane z tworami kultury, m.in. klasyką fantastyki. Na następne spotkanie, które odbędzie się 11 września, rozdano po egzemplarzu drugiego tomu „To, co najlepsze” Harlana Ellisona.
12.06. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Francesco D'Adamo – „Iqbal”
Pierwszą reakcją czytelniczek był wstyd za wszystkich dorosłych, którzy pozwalają by takie rzeczy działy się obok nich, kolejną refleksją było to, że pieniądze potrafią przesłonić największą ludzką krzywdę, że choć wiemy o takich sprawach, nic nie robimy by to zmienić. Wbrew pozorom nie trzeba szukać daleko, by dostrzec dzieci krzywdzone przez dorosłych. W odczuciu naszych czytelniczek dobrze, że ta książka stała się lekturą szkolną, gdyż w dzisiejszych czasach dzieci i młodzież są bardzo roszczeniowe i może świadomość że w innym miejscu świata dzieci cierpią tak jak tytułowy Iqbal i nie mają tego wszystkiego co w ich mniemaniu im się „należy”, wywoła jakąś refleksję i nieco zmieni spojrzenie na otaczający ich świat
12.06. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: Arkadiusz Stempin – „Angela Merkel. Cesarzowa Europy”
Dwunastego czerwca odbyło się kolejne spotkanie DKK w naszej bibliotece. Przebiegło ono pod znakiem jubileuszu 70-tych urodzin p. Zosi, naszej wieloletniej klubowiczki. Oprawa była więc bardzo uroczysta, z pysznym poczęstunkiem.
Głównie jednak skupiłyśmy się na pokarmie duchowym, czyli książce. Tym razem omówiłyśmy biografię „Angela Merkel. Cesarzowa Europy” Arkadiusza Stempina.
Z politycznej europejskiej palestry postać niemieckiej kanclerz Angeli Merkel odbierana jest niejednoznacznie. Nawet wśród rodaków różnie jest oceniana. Jedni uważają ją - jak kiedyś Anglicy swoją premier - za żelazną damę, inni zarzucają jej np. to, iż bez głębszego namysłu zaprosiła do Niemiec rzesze uchodźców, bez przygotowania logistycznego. Zdania są więc podzielone.
Czytelniczki nasze uważają, że biografia napisana jest wnikliwie, a poczynione obserwacje przedstawione są z różnych punktów widzenia. Zdaniem klubowiczek książka jest pasjonująca.
12.06. DKK OBP w Oleśnie
Omawiane książki: Katarzyna Michalak – „Pisarka”, Marketa Zahradnikova – „Bóg nie jest automatem do kawy. Rozmowa z księdzem Zbigniewem Czendlikiem”
12 czerwca 2019 r. w MiGBP w Kluczborku odbyło się spotkanie kluczborskiego i oleskiego DKK.
Przebieg spotkania:
- powitanie uczestników spotkania przez moderatorkę kluczborskiego DKK;
- rozmowa o preferencjach czytelniczych klubowiczów i tematach spotkań w drugim półroczu 2019;
- prezentacja i rozmowa o przygotowanych lekturach: Katarzyna Michalak: „Pisarka” – DKK w Oleśnie, Marketa Zahradnikova: „Bóg nie jest automatem do kawy. Rozmowa z księdzem Zbigniewem Czendlikiem” – DKK w Kluczborku;
- omówienie planów współpracy i ustalenie terminu oraz tematu spotkania w Oleśnie.
„Pisarka”, czterdziesta powieść w dorobku Katarzyny Michalak opowiada o powieściopisarce, Ewie Kotowskiej. Jest to pierwszy tom trylogii.
„Bóg nie jest automatem do kawy” to wywiad z polskim księdzem, proboszczem w małej miejscowości i najpopularniejszym księdzem w Czechach.
Spotkanie było bardzo ciekawe, trwało bardzo długo.
11.06. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej. Spotkanie z Anną Czerwińską – Rydel
Dzisiaj naszą bibliotekę odwiedziła Pani Anna Czerwińska-Rydel autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, biograficznej, m. in. „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej – Curie” czy „Wielki Karol i mały Lolek. O Janie Pawle II”. W swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce.
Pracuje z dziećmi, młodzieżą prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne. Te zabawne, pełne humoru książki chyba bardzo przypadły do gustu młodym słuchaczom podobnie jak sama autorka, która szybko nawiązała kontakt z młodzieżą.
Po spotkaniu mieli możliwość zakupu książki autorki i otrzymania imiennego autografu.
11.06. DKK MiGBP w Prudniku – filia w Łące Prudnickiej. Spotkanie z Anną Czerwińską - Rydel
Klubowicze w Łące Prudnickiej odwiedził wyjątkowy gość, pani Anna Czerwińska-Rydel – muzyk, pedagog, autorka licznych książek dla dzieci i młodzieży. Na początku spotkania gość opowiedział dzieciom o Orderze Uśmiechu, odznaczeniu – w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko – przyznawane przez dzieci w Polsce. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie. Laureat powinien wypić sok z cytryny i uśmiechnąć się. Jeśli podczas jednego spotkania nagradzanych jest kilku laureatów.
Pani Ania opowiedziała również przedszkolakom o swoich czytelniczych zainteresowaniach, które przekładają się na jej twórczość. Anna Czerwińska -Rydel jest pomysłodawczynią i autorem serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach.
Dzieci aktywnie brały udział w spotkaniu i zadawały wiele „ciekawych” pytań, z których dowiedziały się, że Pani Ania jest mamą skrzypaczki Alicji i gitarzysty rokowego Krzysia, właścicielką i miłośniczką zwierząt oraz zapaloną czytelniczką.
07.08. DKK GBP w Gogolinie
Dnia 7 czerwca odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki z podróżniczką, nauczycielką Renatą Matusiak z Kędzierzyna – Koźla pod hasłem „Wśród Aczuarów w amazońskiej dżungli”. „Przebywając rok w Ekwadorze, szukałam również możliwości poznania życia w dżungli. Pewnego razu spotkałam nauczyciela pochodzącego z jednej z amazońskich osad, który miał do załatwienia pewne formalności w mieście. Namówiłam go, by mnie zabrał ze sobą, a ja pomogę mu w pracy. W ten sposób spędziłam 3 miesiące z plemieniem Aczuar, zamieszkującym odległe rejony dżungli na terenie dzisiejszego Ekwadoru i Peru” – powiedziała na wstępie pani Renata. Z zainteresowaniem i ciekawością klubowiczek i nie tylko opowiadała o swoim pobycie w dżungli, o zwyczajach, codziennych czynnościach, zdobywaniu jedzenia. Opowieściom towarzyszyły liczne zdjęcia. Na spotkaniu została wspomniana książka Tony Halika, który w bardzo interesujący sposób opisał życie w amazońskiej dżungli. Opowieści pani Renaty pokrywały się z opisem autora książki. Choć minęło już tyle czasu od wizyty Tony Halika w Ameryce Południowej to zwyczaje, obrzędy się nie zmieniły, ale cywilizacja (prąd, drogi) powoli wkracza do amazońskiej dżungli.
Spotkanie zakończyło się wpisem do kroniki bibliotecznej oraz wspólnym zdjęciem.
06.06. DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiana książka: Rainer Maria Rilke - „Der Panther“ oraz „Das Karussel“
Piękna seria książek pt. „Poesie für Kinder” (po polsku Poezja dla dzieci) z berlińskiego wydawnictwa Kindermann zaprasza młodych ludzi do zapoznania się z klasyką poezji niemieckojęzycznej, oferując książki przedstawiające wyszukane, pojedyncze wiersze oraz bogate, oryginalne ilustracje. W serii ukazały się m.in. dwa najpopularniejsze wiersze wielkiego niemieckojęzycznego poety Rainera Marii Rilke. Klubowicze po raz pierwszy sięgnęli więc po poezję.
Oryginalne ilustracje przyciągnęły uwagę klubowiczów i rozwinęła się dyskusja na temat interpretacji niektórych ilustracji. Same wiersze jednak okazały się być zbyt trudne językowo zarówno w oryginale (po niemiecku) jak i w tłumaczeniu.
05.06. DKK MBP w Opolu – filia nr 7. Spotkanie z Krystyną Mirek
Nawet 29 stopniowy upał czerwcowego popołudnia, nie zdołał odwieść czytelników od spotkania z pisarką. I było warto. Krystyna Mirek, polonistka z wykształcenia, potrafiła od pierwszych słów zaciekawić. Opowiedziała swoją historię rodzinną i okoliczności powstania debiutanckiej powieści. Udowodniła, że ma dar nie tylko do pisania, oczarowując nas piękną polszczyzną, uśmiechem i dowcipem. Padło kilka pytań, dotyczących min., pomysłów na kolejne powieści, sposobu na łączenie pracy twórczej i życia rodzinnego, kontaktów z wydawcami. Na koniec, pisarka chętnie podpisywała kupione przez wielbicieli jej talentu, książki.
04.06. DKK GBP w Zębowicach. Spotkanie Krystyną Mirek
Dnia 04.06.2019 r. odwiedziła nas Krystyna Mirek. Autorka opowiedziała o początkach swojego pisania. Nadmieniła, że podczas swojej 8 - letniej twórczości wydała już ponad 20 powieści, opowiedziała o ostatnich napisanych książkach m.in. „Szczęście za horyzontem”, „Tam, gdzie serce twoje” oraz o serii: „Willa pod Kasztanem”. Na początku czerwca miała miejsce premiera najnowszej książki Pani Krystyny trzeci tom w/w serii „Na strunach światła”, czytelniczki więc miały okazję zakupić nową książkę z dedykacją autorki.
Podczas spotkania Pani Krystyna odpowiadał na pytania zadawane przez klubowiczów dotyczące twórczości oraz osobistych przeżyć . Na koniec dokonała wpisu do kroniki biblioteki.
03.06. DKK GBP w Tułowicach. Spotkanie Krystyną Mirek
W spotkaniu uczestniczyło 16 osób z czego kilka to członkowie DKK, a pozostali to czytelniczki naszej biblioteki. Spotkanie uważam za bardzo udane, pani Krystyna Mirek, autorka 23 książek obyczajowych dla kobiet, bardzo interesująco opowiadała o swoim życiu, twórczości oraz swoich pasjach i marzeniach.
Osoby uczestniczące w spotkaniu byli pod dużym wrażeniem pisarki, chętnie kupowały jej ksiązki z autografem i po spotkaniu pozytywnie się o niej wypowiadali.
Przy poczęstunku nawiązała się dyskusja, podczas której uczestniczki spotkania dopytywały o to, co je interesowało.
03.06. DKK GBP w Popielowie – filia w Karłowicach. Spotkanie Krystyną Mirek
Pani Krystyna rozpoczęła je od przedstawienia się. To matka czworga dzieci, mężatka, była nauczycielka języka polskiego, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, która w pewnym momencie swego życia stwierdziła, że nadszedł czas, aby spełnić swoje marzenie – zostać pisarką. Okazało się, że nie jest to łatwa ani krótka droga, wydawcy nie czekają z otwartymi ramionami. Gdy udało się ich w końcu zainteresować napisaną książką, to rozpoczynały się trudne, dla początkującej pisarki, pertraktacje z prawnikami przy podpisywaniu umowy. Jednak wytrwałość, pracowitość, samozaparcie i talent, o którym Pani Krystyna nie wspomniała, doprowadziły ją do tego miejsca, w którym obecnie się znajduje – pisze cztery książki rocznie, może wybierać wydawców, stawiać swoje warunki, traktować to zajęcie jako swój zawód i utrzymywać się finansowo. I najważniejsze – zdobyć grono wiernych czytelników, którzy z utęsknieniem czekają na kolejne książki pisarki.
W dalszym części spotkania Pani Krystyna mówiła o tym, co ją inspiruje, opowiadała, w jaki sposób pracuje (okazało się, że jest bardzo pracowitą i zdyscyplinowaną osobą). Opowiadała również o swoich dodatkowych zajęciach – warsztatach i opiece nad młodymi twórcami, spotkaniach z czytelnikami. W trakcie dyskusji z uczestnikami spotkania powiedziała, co jest dla niej najważniejsze podczas pisania. Chce, aby książka, którą stworzyła, była atrakcyjną, a zarazem wartościową dla czytelnika poprzez zawarte w niej życiowe przesłanie. Pani Krystyna mówiła też o swoich wyborach związanych z tym zajęciem, np. że nie podejmie się napisania erotyku, chociaż miała takie propozycje.
Na zakończenie Pani Krystyna podpisywała czytelnikom swoje książki, w tym najnowszą „Na strunach światła”.
MAJ
31.05. DKK MBP w Brzegu
Omawiane książki: Mariusz Szczygieł – „Nie ma”, Oksanen Sofi. – „Norma”
Tym razem członkinie Klubu postanowiły omówić dwa wyczekane tytuły. Uwielbiamy literaturę skandynawską, więc „na tapetę” wzięłyśmy od razu tajemniczą powieść Sofi Oksanen „Norma”. Literatura fińska nie jest zbyt szeroko znana polskiemu czytelnikowi. Oczywiście tak znamienitych pisarzy fińskich jak Tove Jansson, Mika Waltari czy Kaari Utrio nie trzeba szczególnie polecać, ale dobrej literatury nigdy za wiele. „Norma” to wielowątkowa powieść, którą trudno zdefiniować i przypisać do określonego rodzaju. Znajdziemy tu zarówno elementy thrillera, jak też powieści psychologicznej. Bardzo wyrazisty jest tu wątek feministyczny, co również przyciągnęło uwagę klubowiczek. Wieloznaczność fabuły i spora liczba zagadek powoduje, że „Norma” zachowuje specyficzny dla literatury skandynawskiej klimat, który tak lubimy. Wcześniej nie znałyśmy żadnej powieści tej autorki. W przyszłości z chęcią sięgniemy np. po zekranizowane „Oczyszczenie”. „Norma” podobała się nam i warta jest polecenia innym czytelnikom.
W odróżnieniu od twórczości Sofi Oksanen , pisarstwo Mariusza Szczygła jest nam doskonale znane. Szczygła bierzemy „w ciemno”. Uwielbiamy jego reportaże i to, że wciąż serwuje czytelnikowi niespodzianki. Tytułowe „Nie ma” to temat do refleksji nad utratą, nieobecnością ludzi, ważnych miejsc i przedmiotów w naszym życiu, w życiu codziennym przeciętnych ludzi. Niespodzianką jest nie tylko temat książki, również forma wyrazu jest nieco inna od tej, do której przyzwyczaił nas autor. Jak zwykle zachwyca nas nie tylko wnikliwość autora, jego refleksyjność i wrażliwość, ale także nowa jakość pisania reportażu. „Nie ma” można przeczytać jednym tchem, ale nie warto się spieszyć. To książka, którą należy się delektować.
29.05. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: Marie Benedict „Pokojówka miliardera”
Na majowym spotkaniu omawiałyśmy powieść Marie Benedict „Pokojówka miliardera”. Książka porusza temat irlandzkich emigrantów w XIX wieku. Główna bohaterka Clara Kelley wyjechała do Ameryki w poszukiwaniu nowego lepszego życia. Po trudnej podróży statkiem na skutek pomyłki i małego kłamstwa zostaje wzięta za inną osobę, tym samym pojawia się szansa na lepszą posadę. Zostaje pokojówką w domu Andrew Carnegiego - najbogatszego człowieka w Ameryce. Andrew odkrywa, że dziewczyna jest inteligentna, ambitna i przedsiębiorcza i mianuje ją sekretnym doradcą. Pewnego dnia jednak Clara musi odejść. Pokojówka miliardera to książka bardzo ciekawa, która łączy w sobie prawdziwe fakty z fikcją literacką. Bardzo przyjemna lektura, którą polecamy.
29.05. DKK GBP w Pakosławicach
Omawiana książka: Stefan Darda i Magdalena Witkiewicz - „Cymanowski Młyn”
Klubowiczki z DKK w Pakosławicach tym razem omawiały „Cymanowski Młyn” Stefana Dardy i Magdaleny Witkiewicz. Dwoje skrajnie odmiennych pisarzy połączyło swoje siły w stworzeniu powieści obyczajowej i thrillera. Klubowiczki były bardzo ciekawe takiego połączenia.
Po przeczytaniu opinie Pań co do samej książki i duetu były bardzo podzielone. Część czytelniczek była zachwycona częścią „obyczajową” opisaną w tej książce, która jest bardzo rozbudowana przez Panią Magdalenę. Piękne miejsce, malowniczo opisane. Również sam wątek ratowania małżeństwa to dobry pomysł na główny temat. Bohaterowie opisani w dość interesujący sposób. Można się wręcz z nim utożsamić.
Natomiast Panie, które nastawiły się na pełnokrwisty thriller były wręcz rozczarowane. Zabrakło tu choćby odrobiny grozy, zaskoczenia. Również samo zakończenie zostawiło Klubowiczki z pewnym „niedosytem”. Gdyż więcej zostawia pytań, niż odpowiedzi.
Według Klubowiczek „Cymanowski Młyn” to powieść obyczajowa, którą bardzo szybko się czyta, ale nie pozostawia po sobie większych emocji i wrażeń w czytelniku. Nie pozostaje w nim na długo.
29.05. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Karolina Bednarz – „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet”
„Kwiaty w pudełku” Karoliny Bednarz to zbiór reportaży o społeczeństwie japońskim, ich kulturze, historii, odmienności, a także innym rodzaju pisma. Bohaterkami są kobiety dyskryminowane, muszą być ciche, uległe, nie sprzeciwiać się mężczyźnie. Umierające kobiety z przemęczenia w przędzalni nazywano „kwiatami narodu”. Drużynę kobiet siatkówki media nazywały „kwiatem igrzysk”, a kobiety w biurach długo nazywane były „kwiatami biurowymi” jak bukiet, który można wyrzucić. Autorka pokazuje siłę kobiet, które mimo różnych trudności coraz głośniej mówią o swoich problemach. Mocny zbiór reportaży, który wywołuje emocje, ale godny polecenia.
28.05. DKK BP w Paczkowie
Omawiana książka: Marta Obuch - „Wiedźma duszona w winie”
Po krótkim przywitaniu i rozmowach „na każdy temat”. Panie przeszły do omówienia książki. I zgodnie stwierdziły, że dyskusji nie będzie bo w zasadzie nie ma o czym mówić. Książkę czyta się dobrze, fabuła jest nieskomplikowana, można się od czasu do czasu uśmiechnąć, ale poważnej dyskusji to nie będzie. Ta książka jest fajna ale generalnie niczego „naukowego” z niej się nie dowiemy i przemyśleń wielkich też nie dostarcza. Panie jednak stwierdziły, że nie oto w tej lekturze chodzi. Taka książka na wakacje.
28.05. DKK MBP w Opolu – Filia nr 18
Na nasz wieczorek poetycki z okazji Dnia Mamy zaprosiliśmy gościa Panią Marię Jakus, która recytowała i śpiewała poezję, której tematem była Mama. Pani Maria śpiewała poezję Baczyńskiego, Gałczyńskiego i innych poetów. Autorka pięknie opowiadała o losach swojej mamy i przyniosła piękne albumy rodzinne (pierwsze zdjęcia były z roku 1911). Wieczór upłynął w przyjemnej atmosferze. Na koniec spotkania wszyscy zaśpiewaliśmy utwór Wiolety Willas „Mamo”.
Każda Pani otrzymała kwiatka.
27.05. GBP w Lubszy – filia w Dobrzyniu
Omawiana książka: Olga Rudnicka – „Byle do przodu”
Książka Olgi Rudnickiej pt. „Byle do przodu” to lekki kryminał na wesoło. Absurd goni absurd, a bohaterowie swoimi poczynaniami potrafią rozbawić do łez. Na dodatek okazuje się, że był trup i ... sobie poszedł. Powieść wciąga od pierwszych stron. Zwariowane, dorosłe rodzeństwo Piotr i Maria Kopiccy wynajmują prywatnego detektywa Matyldę Dominiczak, aby ta dowiedziała się, co szykuje im ojciec. Tatuś, bowiem po każdej rodzicielskiej wpadce obsypuje ich prezentami, tym razem funduje im własny biznes, a jeszcze nic oficjalnie im nie zrobił. „Za darmo umarło” – ta dewiza im towarzyszy przez całe życie. Tajne narady, kłamstwa, kłamstewka, dwa trupy – jeden z plastiku, drugi chodzący …
Do całego galimatiasu i serii przypadkowych wydarzeń dołącza się jeszcze była żona bogatego tatusia, Hanka, która wraz z przyjaciółką dodatkowo namieszają w całym kotle.
Gorąco polecam tą publikację, na pewno nie będzie to czas stracony.
27.05. DKK MiGBP w Nysie
Omawiana książka: Szymon Hołownia – „Boskie zwierzęta”
Rzetelny research, barwny język, zaangażowanie i nieco humoru – to wszystko składa się na genialną książkę Szymona Hołowni. Autor apeluje do czytelnika o większe zaangażowanie i świadomość wobec naszej planety. To przede wszystkim książka o tym, jak traktujemy zwierzęta, w jaki sposób je wykorzystujemy ( w produkcji mięsa), jak się nad nimi znęcamy i jak je krzywdzimy. Za pomocą konkretnych danych pokazuje, jak wiele czasu, wody, paszy potrzebnych jest do produkcji mięsa, i jak wiele tego mięsa wyrzucamy. Ta książka to traktat ekologiczny, ostrzeżenie, wołanie o świadomość konsumenta i beneficjenta Ziemi. Autor pokazuje, ze nie jesteśmy tu po to, by eksploatować naszą planetę do granic możliwości, ale po to, by o nią dbać, i by wszystkim nam (także naszym braciom mniejszym – zwierzętom) żyło się lepiej.
Lektura obowiązkowa!
22.05. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: Anna Czerwińska-Rydel – „Medal za uśmiech... czyli dzieci mają głos”
Książka „Medal za Uśmiech...czyli dzieci mają głos” nieprzypadkowo została wybrana na nasze majowe spotkanie DKK.W czerwcu w naszej bibliotece odbędzie się spotkanie z autorką tej książki Panią Anną Czerwińską -Rydel. 1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka, jest to więc doskonała okazja aby dzieci poznały historię jedynego w świecie orderu, który zrodził się z pomysłu dzieci, został zaprojektowany przez dziecko i tylko na wniosek dzieci może być przyznany osobie dorosłej. W 2018 roku upłynęło 50 lat od jego ustanowienia i z tej okazji powstała ta książka.
Po powitaniu przedstawiłam historię powstania Orderu Uśmiechu, która bardzo zaciekawiła dzieci. O ile kilkoro z nich przed sięgnięciem po książkę słyszało o orderze, to historii jego powstania nie znał nikt. Przedstawiłam też w zarysie treść książki, ponieważ niektórzy nie zdążyli jej przeczytać ,a chciałam żeby wszyscy aktywnie włączyli się do naszej dyskusji.
Naszą dyskusję rozpoczęliśmy od przeczytania i uzasadnienia słuszności przysłów różnych narodów związanych z uśmiechem, które autorka zamieściła na pierwszej stronie książki. Wszyscy potwierdzili, że każde z nich zawiera prawdę a najbardziej spodobało się dzieciom przysłowie angielskie, że każdy uśmiecha się w tym samym języku
Przeczytałam na głos wstęp do książki, który napisał Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu będący zarazem jednym z Kawalerów Orderu Uśmiechu. Pan Michalak napisał, że Order Uśmiechu to pierwsza realizacja testamentu Janusza Korczaka - Starego Doktora, który apelował do wszystkich, aby traktować dzieci z szacunkiem, bo godność człowieka wpisana jest w każde życie ludzkie od samego początku. I sam tą zasadę stosował w Domu Sierot, który prowadził. O jedynym przypadku, kiedy Doktorowi zdarzyło się o tej zasadzie zapomnieć opowiada część pierwsza książki. Historia toczy się w 1941 roku i przedstawia proces sądowy w sprawie Doktora ,który wytargał za uszy jednego z wychowanków. W myśl obowiązującego w domu prawa, że nikt nie może nikogo bić, Doktor sam podał się do sądu. Werdykt sądu wszyscy oceniliśmy jako bardzo sprawiedliwy. Druga część książki opowiada historię pani Halinki, którą dzieci z osiedla nominują do Orderu Uśmiechu. Mieszkanie pani Halinki stało się drugim domem tzw. naleśnikarnią dla wielu dzieci z osiedla, których rodzice długo pracują. Przyznanie Orderu Uśmiechu pani Halince dowodzi, że Kawalerami Orderu mogą zostać nie tylko osoby znane nam z telewizji, książek i czasopism, ale również osoby nikomu nie znane. Ważne, żeby miały serce i uśmiech dla dzieci.
Trzecia część książki przedstawia z pomocą Jacka i Agatki, stu spośród tysiąca dwudziestu czterech dorosłych, którzy do 2018 roku dostąpili zaszczytu otrzymania Orderu Uśmiechu. Nie sposób było opowiedzieć o wszystkich, ale kilka osób z tego grona dzieci zapamiętały. Na pierwszym miejscu był oczywiście Jakub Błaszczykowski. Bardzo zainteresowała ich również historia najmłodszej laureatki Nagrody Nobla i Orderu Uśmiechu Malali Yousafzai, Ewy Chrobak, bo to ona wymyśliła wizerunek Orderu Uśmiechu i Otylii Jędrzejczak.
Czwarta część książki przenosi nas znowu do Domu Sierot w Warszawie, który w 1938 roku opuszczają pełnoletni wychowankowie. Dostają na drogę życia przesłanie swojego Doktora, które później stanie się jednym z warunków przyznania Orderu Uśmiechu-uśmiech dziecka. Bo jak powiedział Janusz Korczak, kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat!
Na zakończenie w książce umieszczono wykaz świąt ważnych dla dzieci, naliczyliśmy ich 19 i bardzo zdziwiliśmy się ,że jest ich tak dużo. O wielu z nich w ogóle nie słyszeliśmy.
Książka ciekawie skonstruowana, zwięźle i ciekawie napisana. Dzieci po przeczytaniu i wspólnym omówieniu książki zyskały dużo ciekawych informacji .
22.05. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
Omawiana książka: R. J. Palacio – „Niesamowity chłopak”
22 w bibliotece spotkali się członkowie Klubu Miłośników Książki. Tematem naszego spotkania była książka pt. „Cudowny chłopiec”. Jest to wzruszająca książka o rówieśniku naszej grupy klubowiczów. Pokazała dzieciom siłę i odwagę głównego bohatera Augusta, który musiał zmagać się z przeciwnościami losu. I oczywiście ze swoimi rówieśnikami, nie zawsze wyrozumiałymi. Ale nie poddał się. Dzielnie stawił czoło wszystkim trudnościom, jakie go spotkały. Ale spotkał się również z życzliwością drugiego człowieka.
Gorąco zachęcamy do przeczytania książki!
20.05. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiane książki: Sabina Waszut - „Rozdroża”, „W obcym domu”, „Zielony byfyj”
W ubiegły roku byłyśmy na spotkaniu autorskim z Sabiną Waszut. Jej opowieści bardzo nas zaciekawiły i postanowiłyśmy przeczytać jej książki. 20 maja spotkałyśmy się, aby porozmawiać o napisanej przez autorkę śląskiej trylogii „Rozdroża”, ”W obcym domu” i „Zielony byfyj”. Pierwsza część przenosi nas w czasy będące dla nas historią znaną z opowieści dziadków i starszych ludzi, w czasy które jeszcze niedawno były tematem tabu. Miłość i małżeństwo Ślązaczki-Niemki Sophii i Polaka Władka w ciężkich wojennych czasach, wybory jakich muszą dokonywać, ich zdolność do poświęceń i wola przetrwania, ale także losy innych śląskich rodzin ciężko doświadczonych w czasie II wojny światowej. To wszystko możemy znaleźć w powieści „Rozdroża” - wzruszającej, ciekawie opowiedzianej i nie pozbawionej autentyzmu. Akcja drugiej części „W obcym domu” to czas powojenny, czas na czekanie i na gojenie ran, to dalsze losy Sophie i Władka mieszkających w jednym pokoju w suterenie i przyjście na świat ich córeczki Gosi. Bieda, strach, brak wszystkiego co potrzebne do życia i konieczność dokonywania wyborów, to ich codzienne życie. Wzruszająca historia, którą napisało życie. W trzeciej części tej pięknej śląskiej sagi „Zielony byfyj” teraźniejszość przeplata się z przeszłością . Tytułowy zielony byfyj to kredens przekazywany w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Bohaterką tej części jest Oliwia wnuczka Zosi i Władka, która opowiada o latach 2006-2007, o staraniach o fundusze na remont odzyskanych prze Zofię kamienic. Przeszłość to wspomnienia Zofi i z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, o życiu w tamtych czasach niby normalnym, ale ciągle w jakimś strachu i niepewności , tęsknocie za tymi którzy musieli opuścić kraj, bez prawa powrotu.
Ta piękna śląska saga u klubowiczek wywołała lawinę wspomnień , a mnie osobiście przypomniały się czasy, gdy w długie zimowe wieczory mój ołpa siadał na ryczce przy piecu, ja na jego kolanach i z otwartą buzią słuchałam jego bołjanioł. Kiedyś były to dla mnie ciekawe bajki, ale teraz już wiem, że w ten sposób przekazywał mi historię Śląska i swojego życia.
16.05. DKK GBP w Olszance
Omawiana książka: Krystyna Mirek – cykl „Jabłonowy sad”
Na początku spotkania przypomniano pierwszą cześć sagi „Jabłonowy sad” zatytułowaną „Szczęśliwy dom”. Następnie omówiono kolejną cześć. W niej poznajemy finansowe perypetie bohaterów, które zmuszają ich do podejmowania dramatycznych decyzji, a także zainspirują do walki o to co w ich życiu jest ważne.
16.05. DKK MBP w Kędzierzynie-Koźlu
Omawiana książka: Wiesław Myśliwski – „Ucho igielne”
Uczestniczki naszych spotkań chętnie wracają do kolejnych książek Wiesława Myśliwskiego. Ucho igielne – książka - wielu perspektyw… , a w zasadzie możliwość dyskusji na jej temat przyciągnęła do biblioteki sporą część naszych klubowiczek. To poruszająca opowieść o zetknięciu się starości z młodością, o nieco ulotnej pamięci. Dzieje się między jawą, a snem, przeszłością a teraźniejszością. Jak twierdzą uczestniczki spotkania to powieść mnóstwa pytań nie dających konkretnych odpowiedzi. To głęboki tekst o miłości i jej doświadczaniu. To strzępy wspomnień w których nic nie jest dookreślone. Warta przeczytania i głębszego zastanowienia – dodają uczestniczki dyskusji.
16.05. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej. Spotkanie z M. Majcher
Obecni na spotkaniu czytelnicy i członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dowiedzieli się o
rozległych zainteresowaniach autorki dotyczących dziedzin psychologii, historii, kryminalistyki. Pisarka sama przyznaje, że pisze o tym co ją interesuje. Jest autorką powieści obyczajowych z tłem społecznym. Dotychczas wydała jedenaście książek, m.in. cykl „Wszystkie pory uczuć” i powieści: „Stan nie! Błogosławiony” czy „W cieniu tamtych dni”. Jest też autorką „Sagi Nadmorskiej”. Pisze o
przesiedleniach, rzezi wołyńskiej, alkoholowym zespole płodowym, depresji poporodowej.
Czytelnicy zadawali pisarce pytania związane z jej pracą i książkami, na które wyczerpująco
odpowiadała.
Dziękujemy za udane spotkanie w miłej atmosferze.
16.05. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiane książki: Sabina Waszut - „Dobra-noc” oraz Warda Małgorzata - „Dziewczyna z gór”
16 maja odbyło się cykliczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawiano książki „Dobra-noc” Sabiny Waszut oraz „Dziewczyna z gór” Małgorzaty Wardy. Omawiane książki ukazują losy dwóch dziewczyn, które nie mają ze sobą nic wspólnego oprócz cierpienia, odrzucenia, przemocy. W książkach zostały ukazane problemy społeczne takie jak: porwanie, przemoc, walka nowoczesności z wierzeniami ludowymi i przesądami.
„Dobra-noc”, to opowieść o losach 18 letniej Krysi, o jej osamotnieniu i wycofaniu z lokalnej społeczności , której inność polega na tym że urodziła się jako siódma córka co w połowie XX w. według przesądów oznaczało zmorę, czarownicę. Kto pomógł Krysi zdjąć brzemię, które nosiła od narodzin?
„Dziewczyna z gór”
Nadia miała tylko jedenaście lat, kiedy młody mężczyzna porwał ją z przyczepy kempingowej stojącej, za domem rodziców i wywiózł do górskiej chaty położonej z dala od cywilizacji. Dziewczynka musiała nauczyć się życia w lesie, ale też starała się zrozumieć, kim jest porywacz i dlaczego to właśnie jej zgotował taki los. Odkrycie prawdy zmienia wszystko.
Obydwie książki są ciekawe zachęcamy do przeczytania.
15.05. DKK GBP w Pakosławicach - filia w Prusinowicach. Spotkanie z Magdaleną Majcher
Wizyta Pani Magdaleny w naszej bibliotece była okazją do lepszego poznania jej twórczości. Po krótkim powitaniu i przedstawieniu przez bibliotekarza autorka pokrótce opowiedziała o sobie i swojej drodze do pisarstwa. Wiele uwagi poświęciła nowej pozycji „Obcy powiew wiatru”, którą przeczytali też niektórzy nasi czytelnicy i przed spotkaniem polecali ją sobie. Pisarka opowiedziała jak zrodził się pomysł i jak zebrała materiały do napisania „Obcego powiewu wiatru”.
Spotkanie odbywało się w bardzo miłej atmosferze, uczestnicy spotkania chętnie kierowali pytania do Pani Magdaleny, która wyczerpująco odpowiadała na nie.
Po spotkaniu był czas na krótką indywidualną rozmowę, można było kupić książkę i otrzymać autograf pisarki oraz jej zdjęcie.
14.05. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Marcin Wicha – „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”
Spotkanie rozpoczęła moderatorka informacją o autorze. Marcin Wicha – grafik, eseista i autor książek dla dzieci jest laureatem Paszportu Polityki za rok 2017 w kategorii literatura właśnie za książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Za tę samą książkę w 2018 uzyskał Nagrodę Literacką „Nike” i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Książka jest czymś w rodzaju eseju, mówi o rzeczach ważnych – o matce i jej odchodzeniu. Jest równocześnie osobistą, może trochę sentymentalną podróżą w dzieciństwo. Refleksje, wspomnienia nachodzą autora podczas porządkowania rzeczy po zmarłej matce. Polecamy Rzeczy, których nie wyrzuciłem, to bardzo dobra książka.
14.05. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Marcin Wicha – „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”
Brawa dla autora książki, który stworzył, nie wyolbrzymiając w słowach, małe arcydzieło. Podejmując trudny temat, bo mocno dotykający ludzkiej sfery uczuciowo – emocjonalnej, związanej z odejściem bardzo bliskiej osoby - matki, nie popadł w przesłodzoną tkliwość czy łzawy sentymentalizm. Używając oszczędnego języka, trafnych porównań, humoru stworzył świetną książkę. Ale od początku. Bohater – narrator podejmuje się nieprzyjemnego zadania, musi uporządkować rzeczy po zmarłej matce. „A teraz nie żyje. Siedzę w jej mieszkaniu. Wszystko zniknęło. Zostały tyko książki.” Porządkowanie książek wywołuje u bohatera obrazy wspomnień z dzieciństwa. Krystalizuje się obraz ojca i matki – osoby silnej, uważnej na słowa, wiernej swoim wartościom i przekonaniom, ich wzajemnych relacji, powiązań emocjonalnych matki i syna. Przedstawione zostają małe rodzinne sekrety, choćby motyw żydowski, relacje ze światem zewnętrznym. A wszystko opisane subtelnym, literackim językiem.
Książka oceniona na sześć.
08.05. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: Jayne Ann Krentz – „Siostrzyczki”
Książka „Siostrzyczki’ to thriller z wątkiem romantycznym. Dwie dziewczynki: Madeline i Daphne mające po 12 lat, połączyła przyjaźń. Mieszkały w małym miasteczku. Jedna wychowywała babcia – właścicielka hotelu Aurora Point, a Daphe - pracująca w tym hotelu samotna matka. Pewnej nocy, gdy dziewczynki były same w domu doszło do tragedii, jeden z hotelowych gości chciał skrzywdzić dziewczynki. Po tym zdarzeniu osoby, które o tym wiedziały zawarły pakt milczenia. Właścicielka hotelu i Madeline wyjechały w następnym dniu. Minęło 18 lat, babcia dziewczyny zmarła, a Madeline odziedziczyła sieć hoteli. Pewnego dnia przedzwonił do dziewczyny dozorca Tom, którego babcia zatrudniła, żeby doglądał całej posiadłości. Medeline decyduje się na przyjazd do rodzinnej posiadłości , okazuje się, że Tom został napadnięty, ostatnie słowa, które kieruje do dziewczyny to szukanie tajemniczej aktówki, po czym na jej rękach umiera.
Książka jest przejmująca, szybko się ją czyta. Kto lubi ten gatunek literacki zachęcam do przeczytania.
08.05. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: Cixin Liu – „Problem trzech ciał”
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00, przyszło na nie 10 osób, w tym 2 nowe. Rozmowa dotyczyła powieści Cixin Liu pt. „Problem trzech ciał”, stanowiącej pierwszy tom trylogii. Książka zdecydowanie zaintrygowała klubowiczów, prowokując do rozmowy na temat możliwości najnowszych technologii w porównaniu z tym, co zaprezentował autor w powieści. Ta ostatnia bowiem naszpikowana jest opisami z dziedzin ścisłych tak szczegółowo przedstawionymi, że czytelnikowi czasami trudno jest wskazać granicę między tym, co możliwe i funkcjonujące w świecie rzeczywisty a tym, co jest elementem stricte fikcyjnym. Innymi słowy płaszczyzny science i fiction są umiejętnie połączone w jeden spójny obraz. Omówiony został również problem potencjalnego istnienia obcej inteligencji w kosmosie, a dokładniej tego, jaką postawę może zaprezentować ludzkość w obliczu takiej możliwości. Na następne spotkanie, które odbędzie się 12 czerwca, rozdano po bibliotecznym egzemplarzu książki „Wieczna wojna” Joe Haldemana.
08.05. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Sabina Waszut – „Bar na starym”
Na naszym majowym spotkaniu DKK omawiałyśmy powieść Sabiny Waszut pt. „Bar na starym osiedlu”. Bohaterka powieści Aleksandra Kieś po latach powraca do Chorzowa, miasta swojego dzieciństwa. Ola mieszkała wraz z matką w Warszawie. Jej śmierć była dla niej wielkim przeżyciem. Na szczęście dzięki poznanemu w szpitalu mężczyźnie, udaje się jej pozbierać. Kiedy po paru latach w ich związku zaczyna się kryzys a do tego Ola traci pracę, zupełnie niespodziewanie nadchodzi list ze Śląska. Zmarła babcia zostawia jej w testamencie bar osiedlowy, który do śmierci prowadziła. Ola stawia wszystko na jedną kartę i wyjeżdża do Chorzowa żeby poprowadzić dalej bar po babci. Teraz stoi przed trudnym zadaniem, bo mała społeczność śląskiego osiedla jest nieufna w stosunku do młodej właścicielki.
Ciekawa powieść obyczajowa, pełna zapachów tradycyjnej rolady z kluskami i modrą kapustą czy rosołu.
07.05. DKK MBP w Opolu – Filia nr 18
Omawiana książka: Małgorzata Rogala – „Dobra matka”
Dyskusję nad książką Małgorzaty Rogali była bardzo ożywiona.
Pani Przybyła: „Dobra matka” to dobry kryminał, podobny do napisanych przez C. Lacberg.
Bohaterami tej książki jest para policjantów, Agata Górska i Sławek – bardzo dobry duet. Książka zapewnia czytelnikom bardzo dużo wrażeń.
Pani Koprowska: w książce autorka porusza ważne problemy społeczne w mediach społecznościowych. Historia z pozoru wygląda zwyczajnie ale jak zaczyna się czytać to nie można się od niej oderwać. „Dobra matka” to doskonały kryminał polecamy wszystkim czytelnikom.
06.05. DKK MiGBP w Prudniku – filia w Łące Prudnickiej
Omawiana książka: Śladami Neli. Przez dżunglę, morza i oceany
Na kolejnym spotkaniu klubowiczów omawialiśmy przygody Neli-małej Reporterki w Ameryce Południowej. Wybraliśmy się w podróż do Peru, w którym żyje bardzo dużo lam i alpak. Okazało się, że lamy i alpaki są to wyłącznie zwierzęta hodowlane. Klubowicze dowiedzieli się, że z futra tych zwierząt można robić wełnę, a z wełny ubrania. Lamy i alpaki są bardzo charakterne, kiedy się zdenerwują plują.
Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, wielu z nich widziało te zwierzęta w Ogrodzie Zoologicznym.
KWIECIEŃ
30.04. DKK GBP w Pakosławicach
Omawiana książka: Paweł F. Nowakowski – „Maria Magdalena. Historia najbardziej tajemniczej kobiety w Biblii”
W kwietniu Klubowiczki z DKK w Pakosławicach przeczytały książkę Pawła Nowakowskiego aby odpowiedzieć na jedno pytanie : Kim była Maria Magdalena?
W tym miejscu warto wspomnieć, że omawiana książka to nie jest klasyczna biografia. Jest to raczej opis, jak postrzegano Marię Magdalenę na przestrzeni wieków. Z książki poznajemy bohaterkę przez pryzmat Watykanu i postrzegania jej przez papieży. Mamy wymienione wszystkie fragmenty biblijne, w których jest o niej mowa. A także wszystkie prace i publikacje począwszy od historyczno-naukowych po epizody w powieściach, filmach itp. Dodatkowo w książce znajdziemy reprodukcje dzieł sztuki przedstawiające Marię Magdalenę. Możemy zobaczyć, jak jej postać wyobrażali sobie malarze na przestrzeni wieków.
Biorąc to wszystko czego dowiadujemy się o naszej bohaterce pod uwagę odpowiedź na nasze pytanie wydaje się być oczywista. Jednak tak nie jest. Pewne jest za to jedno, że „Maria Magdalena to najbardziej tajemnicza i zagadkowa kobieta jaka jest wymieniona w Biblii”. Niewątpliwie jej rola była bardzo ważna, gdyż była jedną z pierwszych osób, które potwierdziły / były naocznym świadkiem zmartwychwstania Jezusa.
Wszystkie Panie zgodnie potwierdzają, że książka Pawła Nowakowskiego „Maria Magdalena. Historia najbardziej tajemniczej kobiety w Biblii” jest bardzo ciekawą pozycją, godną polecenia za równo osobie wierzącej jak i ateiście. Każdy czytelnik bowiem znajdzie w tej książce coś dla siebie.
29.04. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: Natasza Socha – „Dwanaście niedokończonych snów”, „Apteka marzeń”
W deszczowe przedpołudnie 29.04.2019r. spotkałyśmy się , aby przy kawie i ciastkach porozmawiać i podzielić się wrażeniami po przeczytaniu książek Nataszy Sochy „Dwanaście niedokończonych snów” i „Apteka marzeń”. Bohaterką pierwszej z nich jest Momo artystka tworząca coś z niczego, zamknięta w swojej czarno-białej, bezpiecznej skorupce, żyjąca w swoim świecie, do którego tylko czasami wpuszcza swoją matkę Pati i ciotkę Rebekę. Z tego jej zamkniętego świata powoli wyciągają ją powtarzające się kolorowe sny z mężczyzną w zielonym swetrze w roli głównej i częstująca kawą i bułeczkami , oraz tłumacząca znaczenie snów tajemnicza starsza pani Mila. Czy sny pomogą odmienić życie Momo, czy pomogą odnaleźć mężczyznę w zielonym swetrze i kto się nim okaże, tego dowiemy po przeczytaniu tej skłaniającej do refleksji powieści pełnej snów i marzeń. Druga z książek „Apteka marzeń” to książka dotykająca problemów i sytuacji z którymi nikt z nas nie chciałby mieć do czynienia. Powieść o tym co w życiu najtrudniejsze o chorobie - nowotworze dzieci. Ta właśnie choroba dotyka dwuletnią Olę i czternastoletnią Karolinę , ale także ich najbliższych. Ich pobyt na oddziale onkologicznym, cierpienie, ból i zmaganie się z chorobą , ale także cierpliwość, determinacja i nadzieja to codzienność Oli i Karoliny. Po przeczytaniu tej książki inaczej patrzymy na życie, doceniamy i cieszymy się z tego co mamy. Ta powieść to trudna i wstrząsająca lektura, czytając ją targają nami różne emocje, zastanawiamy się dlaczego życie w tak ciężki sposób doświadcza bezbronne dzieci. Przy czytaniu tej książki obowiązkowo trzeba mieć pod ręką chusteczki.
Dwie książki, dwa różne zakończenia, ale obydwie warte przeczytania, gdyż każda z nich może odmienić nasze życie i to co w nim najważniejsze.
27.04. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: Sarah Morant – „Nieśmiała”
Sobotnie spotkanie upłynęło nam na rozmowie głównie o książce, która ostatnio ukazała się na rynku wydawniczym. Była książka Sarah Morant pt. Nieśmiała. Jest to doskonała propozycja na wiosenne wieczory. Zagmatwane losy głównej bohaterki wywołały u klubowiczek wiele przemyśleń, jednak z drugiej strony ciągłe jej rozterki i brak zdecydowanego działania sprawiły u nich w pewnych momentach „zniecierpliwienie tematem”. W dalszej części spotkania mowa była o różnych książkach, które ostatnio się ukazały oraz o takich na które z niecierpliwością czekamy.
25.04. DKK MBP w Kędzierzynie-Koźlu
Omawiana książka: Marcin Jacoby – „Chiny bez makijażu”
Jak zawsze na początku spotkania Panie podzieliły się wrażeniami z przeczytanej lektury. Książka podobała się, choć nie wszystkim, ponieważ tematyka Chin została opisana w bardzo szczegółowy sposób, czytelniczki miały wrażenie, jakby czytały podręcznik do historii.
Książka Marcina Jacoby „Chiny bez makijażu”, doktora sinologii Uniwersytetu Warszawskiego, jest przewodnikiem po chińskiej kulturze, gospodarce oraz chińskiej współczesności. Autor dogłębnie nakreślił aspekt historyczny i kulturowy Chin, a czytelnik powoli poznaje dzieje Państwa Środka. Pokazuje Chiny z każdej możliwej perspektywy, ale w taki sposób, by czytelnika zachęcić do zapoznania się z tematyką Chin. Atutem książki jest to, że możemy poznać ludzi, ich mentalność, sposób myślenia, co pozwala nam lepiej zrozumieć Chińczyków. Książka Marcina Jacoby „Chiny bez makijaży” to bardzo wartościowa lektura.
Dyskusja upłynęła w miłej atmosferze, poruszano jeszcze wiele innych kwestii zawartych w książce bardziej lub mniej bezpośrednio.
25.04. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: Dominik Szczepański – „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”
Dnia 24 kwietnia spotkaliśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, aby porozmawiać o książce Dominika Szczepańskiego „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”.
Książka jest bardzo wartościową pozycją, ponieważ pokazuje człowieka, który wyszedł z narkotyków i odnalazł życiową drogę w górach. Mawiał: „Wszystko, co ważne, trzeba robić do utraty tchu, całym sobą przesuwając granice”. W górach również zakończył swe życie zdobywając szczyt Nanga Parbat.
Dyskusja była emocjonująca i bardzo ciekawa. Część klubowiczów rozumiała pasję Czapkinsa, inni natomiast twierdzili, że jeśli ktoś decyduje się na założenie rodziny nie powinien tak ryzykować. Powinien częściowo zrezygnować z realizacji własnych pasji. Nasze spotkanie wzbogacone było o krótkie filmiki, pokazujące życie Tomka, jego rodzinę, przyjaciół, pracę i relacje z wypraw, co pozwoliło nam poczuć „ten klimat”. Wszyscy uznaliśmy, że książka jest obszerna, ale warta przeczytania i na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.
23.04. DKK GBP w Lubszy – filia w Dobrzyniu
Omawiane książki: Katarzyna Michalak – „W imię miłości”, „Wiśniowy dworek”, „Rok w Poziomce”, „Lato w Jagódce”
W dniu 23.04.2019 r. o godz.17.00 w Bibliotece Publicznej w Dobrzyniu odbyło się spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki. W miłej atmosferze dyskutowali o książkach Katarzyny Michalak. Autorka w swoich powieściach opisuje historię osób zmagających się z trudnościami materialnymi, z brakiem miłości i szczęścia, pokazuje, że warto dać drugą szansę każdemu człowiekowi, aby mógł naprawić swoją winę i że pomagając innym pomagamy sobie. Wszystkie książki bardzo się podobały, gdyż są to historie z życia wzięte. Książki te są warte polecenia, gdyż czyta się je jednym tchem i nie można się od nich oderwać.
23.04. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiane książki: Fannie Flagg – „Całe miasto o tym mówi”, „Smażone zielone pomidory”, „Boże Narodzenie w Lost River”
Fannie Flagg, a właściwie Patricia Neal, w wieku dziewiętnastu lat zaczęła produkować programy telewizyjne. Potem dała się poznać jako aktorka, scenarzystka i powieściopisarka.
Na początku spotkania zauważyliśmy, że bohater marcowego spotkania również związany był z telewizją jako scenarzysta. Na tym podobieństwa jednak się urywają. Sposób pisania, język oraz tematyka powieści Fannie Flagg zdecydowanie bardziej przypadły Klubowiczom do gustu.
Każda z przeczytanych przez nas powieści, to opowieść o małych miasteczkach i mieszkających w nich ludziach. Klimat powieści jest bardzo „amerykański”, a jednocześnie uniwersalny, bo dotyczy ludzi i kierujących nimi uczuciami takimi jak przyjaźń, miłość, nienawiść, zazdrość… Takie malownicze historie o zwykłych, ale wyjątkowych ludziach. No i wielki plus dla duchów plotkujących na cmentarzu.
10.04. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Olga Tokarczuk -„Opowiadania bizarne”
„Bizarne” w języku francuskim oznacza dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Takie właśnie są opowiadania Tokarczuk. 10 opowiadań w które wplecione zostały elementy groteski, fantastyki, grozy i czarnego humoru. Akcja każdego z nich toczy się w innej przestrzeni zarówna realnej jak i wymyślonej. W opinii naszych czytelniczek opowiadania są napisane świetnie, cechują się pięknym językiem, bogatym słownictwem i ponadnarodową tematyką. W opowiadaniach zobaczyć można okruchy różnych zdarzeń a poruszone w nich tematy intrygują choć czasem wydają się błahe np: „Pasażer”- o locie za ocean. Opowieść pasażera-sąsiada o jego nocnych lękach. Wszyscy znamy takie sytuacje gdy ludzie zwierzają się obcym np. w kolejce do lekarza lub w podróży, opowiadają o sobie. Czytelniczki poruszyło również inne opowiadanie gdzie przedstawiono prawdziwą i wstrząsającą ludzką obojętność, bezduszność i okrucieństwo. Ludzie niezależnie od kraju i wykształcenia odnoszą się wrogo lub obojętnie do człowieka w potrzebie a osoba niosąca pomoc często ponosi przykre konsekwencje swojego uczynku. Są też w zbiorze opowiadania bardziej codzienne, ale równie niezwykłe traktują np. o marynatach – bardzo zabawne, najśmieszniejsze w zbiorze lub o dziwnym szwie skarpetki. Jedno jest pewne, świat staje się coraz dziwniejszy i niepojęty, brak w nim strefy komfortu a Olga Tokarczuk jest jego świetną obserwatorką.
09.04. DKK GBP w Pakosławicach – filia w Prusinowicach
Omawiana książka: Magdalena Majcher – „Matka mojej córki”
Opisana przez autorkę historia matki i córki, planowane i przypadkowe macierzyństwo oraz przedziwne zachowania dorosłych ludzi. Problemy, z którymi przychodzi się zmierzyć bohaterom książki Magdaleny Majcher, odsłaniają ich prawdziwe oblicze. Miłość, egoizm, obłuda, dobro i zło, przyjaźń i koleżeństwo, młodość, dorosłość i niedojrzałość emocjonalna mieszają się jak w tyglu. To niestety jest otaczająca nas codzienność. Przedstawione w książce historie wyzwoliły w paniach burzliwą dyskusję.
09.04. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Arundhati Roy – „Bóg rzeczy małych”
9 kwietnia tematem spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki była książka „Bóg rzeczy małych” Arundhati Roy, indyjskiej pisarki, autorki zbiorów esejów politycznych, aktywistki społecznej i feministycznej. Roy w wieku 5 lat zamieszkała wraz z matką i bratem w małej wiosce w Kerali, gdzie toczy się też akcja książki, mocno sygnalizującej problem dyskryminacji kobiet w Indiach. „Bóg rzeczy małych” to trudna, przygnębiająca a nawet tragiczna historia siostry i brata osadzona w indyjskich realiach. Powieść dzieje się w dwóch planach czasowych – lata 60. i 90. XX wieku, co nie ułatwia czytania. Uczestniczki spotkania w Oleśnie polecają książkę tylko ambitnym czytelnikom.
09.04. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiana książka: Ilona Gołębiowska – „Miłość ma twoje imię”
„Miłość ma twoje imię” Ilony Gołębiowskiej opowiada o kobiecie Annie Janowskiej, która nie może się odnaleźć po stracie najbliższej rodziny oraz o mężczyźnie Michale Gebercie, który nie umie się podnieść po swoich błędach i upadkach życiowych. Jest to opowieść o różnych ludziach i różnych odcieniach miłości. Czy miłość ich połączy i stworzą udany związek?
04.04 DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – filia w Łosiowie
Omawiana książka: Henryk Grynberg – „Uchodźcy”
Było to pierwsze w 2019 r. spotkanie w Klubie DKK. Na wstępie moderator spotkania Ludwika Chojnacka przekazała najnowsze informacje dotyczące funkcjonowania Klubu w 2019 r. oraz przedstawiła proponowaną listę książek na bieżący rok. Poddano pod dyskusję sprawy działania Klubu, bowiem obecny stan jest mocno okrojony z różnych naturalnych powodów. Wyrażamy nadzieję że taki stan w ciągu bieżącego roku się zmieni. W następnej części omawianą książką była opowieść Henryka Grynberga pt. „Uchodźcy”. Klubowiczki jednogłośnie wyraziły, że w pierwszej chwili pomyślały o uchodźcach dzisiejszej doby. Sprawa uchodźców w Polsce wciąż jest kontrowersyjna i dlatego dyskutowana w mediach stąd zdziwienie, że już od pierwszych stron wytchnienie i odprężeni, bo o to będziemy mieć do czynienia z historią, najnowszą historią znaną z młodości niektórych czytelniczek. To pokolenie emigracji lat powojennych, mamy opowieść Grynberga – ikony tamtych czasów, to nie jest zbieżności nazwisk, mamy Marka Hłaskę, Romana Polańskiego i mamy Krzysztofa Komedę. Mamy tu dzieje pokolenia wygnańców raczej niż uchodźców, lub jak kto woli, wychodźców. Są tu przedstawione okoliczności śmierci Marka Hłaski, bardzo ciekawy wątek miłości na odległość w roli głównej Marka i Agnieszki Osieckiej. Książka przestawia to, o czym już wiemy, bo sprawy postaw PRL-owskiej polityki wobec żydowskiej społeczności śledziliśmy, a owszem ale ze strony widza. Grynberg odsłania kurtynę, za którą stoją wygnańcy, uciekinierzy czy jak kto woli wychodźcy i próbują się zwyczajnie pozbierać. To ciekawa lektura, dostarczająca wielu emocji. Nie wiemy jak potoczyłoby się ich życie i kariery tu – w naszym kraju, być może nie osiągnęliby sukcesów w dziedzinach swojej twórczości, ale trzeba wyraźnie podkreślić, że każdy z nich miał prawo do kontunuowania swoich spraw i realizowania swoich zamiarów u siebie czyli w Polsce. Status uchodźca zawsze kojarzy się z gorszym gatunkiem ludzi, a przecież mamy tu do czynienia z niezaprzeczalnym talentem, z grupą liderów intelektualnych, którzy mieli swoje zaczęte sprawy, zaczęte życie, plany i nadzieje. To zostało im odebrane, przecięte i wypchnięte za ową kurtynę. Takie i inne przemyślenia przewijały się podczas dyskusji nad książką. Trzeba też przyznać, że Grynberg i tym razem okazał się mistrzem narracji. Jego opowieść czyta się „jednym tchem”.
04.04 DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Justyna Kobus – „Wygrać Hollywood – Przegrać życie”
Książka pt. „Wygrać Hollywood – Przegrać życie” przedstawia nam zbiór portretów dobrze nam znanych gwiazd kina Hollywood. Takich jak Julia Roberts, Ingrit Bergman, Marylin Monroe i wiele innych. Wszystkie bohaterki łączy jedno: sława, pieniądz, ich odwaga, talent i wiele wyrzeczeń. Tak naprawdę nie miały łatwego życia, traciły fanów a w życiu osobistym nie układało im się. Po przeczytaniu tej książki można było stwierdzić, że lepiej być szarym człowiekiem niż gwiazdą Hollywood. Kto chce głębiej poznać życie tych kobiet to warto sięgnąć po książkę bo jest dobrze napisana i czyta się świetnie. Polecamy.
03.04. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: Ewelina Kłoda – „Zapach wspomnień”
Nasze kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki odbyło się trzeciego kwietnia. Zaszczyciło nas swoją obecnością tylko pięć pań, ale mimo to było bardzo uroczyście, głównie dlatego, że tradycyjnie jedna z klubowiczek obdarowała wszystkich świątecznymi prezentami. Podarunki wprowadziły nas w miły, sympatyczny nastrój.
W ten wieczór omówiłyśmy książkę Eweliny Kłody „Zapach wspomnień”. Książka ta, to powieść wielowątkowa, prezentuje bowiem postaci sześciu różnych kobiet z dwóch pokoleń: matki i córki. Każda z nich to nietuzinkowa osobowość z różnymi problemami. Każda z nich też walczy o swoje szczęście, pokonując własne słabości i borykając się z przeciwnościami losu. Niebagatelną rolę pełnią w powieści zapachy, budzące dobre wspomnienia.
Wszystkie panie są zdania, że najważniejszym przesłaniem tej książki jest to, że zawsze warto prosić o pomoc innych oraz, iż nigdy nie jest za późno na wprowadzenie zmian w swoim życiu.
03.04. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Lucyna Olejniczak – „Hanka”
Dziś na naszym spotkaniu dyskutowałyśmy nad książką pt. „Hanka” Lucyny Olejniczak. Rok 1890. W Krakowie w rodzinie szanowanego aptekarza w tym samym czasie przychodzą na świat dwie dziewczynki. Jedną rodzi żona aptekarza, drugą służąca. Dziewczynka z prawego łoża umiera, córka służącej i aptekarza jest zdrowa, ale po ciężkim porodzie jej matka umiera przeklinając aptekarz i jego potomnych. Akuszerka zamienia dziewczynki. Aptekarzowa bardzo kocha Wiktorię ale jej mąż nie, ponieważ oczekuje syna. Po kolejnym porodzie, tym razem upragnionych synów-bliźniaków aptekarzowa umiera. Franciszek Biernat szybko żeni się ponownie. Nie kochana Wiktoria musi opiekować się braćmi.
„Hanka” to pierwsza część trylogii „Kobiet z ulicy Grodzkiej”. Wszystkim się ta książka podobała, ciekawie przedstawia klimat tamtego okresu, życie mieszczaństwa, pruderię i ciężkie życie kobiet. Chętnie sięgniemy po następną część.
02.04. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej (Klub Młodego Czytelnika)
Omawiane książki: Erzsebet Nyiro – „Wielkanocna niespodzianka”, Delahaye Gilbert – „Martynka. Wielkanocne pomysły”
Podczas dzisiejszego spotkania omówiliśmy książeczkę „Wielkanocna niespodzianka” i „Martynka. Wielkanocne pomysły”.
„Wielkanocna niespodzianka”- opowiada o zajęczej rodzince. Rodziców i ich trójce małych dzieci: Pyzatku, Uchatku i małej Kuleczce. Zajączki bardzo lubiły okres wielkanocny, bo miały dużo radości w farbowaniu jajeczek, które potem tata-Zając dostarczał mieszkańcom jako świąteczne niespodzianki. Chował je w ogródkach gospodarzy i obserwował z ukrycia szczęście dzieci, które je odnajdywały i miały przy tym mnóstwo radości.
W drugie święto wielkanocne mamy również dla dzieci zwyczaj chowania w ogródku lub w pobliskim lesie kroszonek, które są w zajączkowym gniazdku. Dawniej były to kolorowe jajka, dziś dochodzą czekoladki, cukierki i inne smakołyki. Po omówieniu książeczki dzieci wykonywały wielkanocne ozdoby, jajeczka i koszyczki według wielkanocnych pomysłów Martynki.
02.04. DKK GBP w Pawłowiczkach
Dnia 02.04.2019 r. odbyło się spotkanie z Panią Haliną Oster - pedagog i animator kultury, która od 20 lat jest zaangażowana w działalność na rzecz środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Prowadzi również „Szkołę SuperBabci i SuperDziadka”, z której chętnie korzystają seniorzy. Na zorganizowane spotkanie przybyło 25 osób. Panie bardzo chętnie brały udział w zajęciach ciekawie prowadzonych przez zaproszonego gościa. Pani pedagog przekonała zebranych, jak bardzo skuteczna jest pedagogika zabawy w każdej grupie wiekowej. Dzięki temu, że Pani Halina w sposób ciekawy i dynamiczny prowadziła spotkanie, upłynęło ono bardzo szybko, a uczestniczki opuściły bibliotekę pozytywnie nastawione do życia.
01.04. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: Anna Myszyńska – „Śląskie rozprawianie”
Dnia 1 kwietnia odbyło się cykliczne spotkanie DKK, poświęcone tradycji zdobienia jaj wielkanocnych. Ponieważ do świąt wielkanocnych zbliżamy się wielkimi krokami to dyskutowałyśmy o książce Anny Myszyńskiej „Śląskie rozprawianie”, a konkretnie o rozdziale „Wielkanocne kroszonki”. Nasze spotkanie uświetnił zaproszony gość a mianowicie pani Edeltrauda Krupop - mistrzyni kroszonkarstwa, twórczyni ludowa, laureatka wielu nagród regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Pani Krupop udostępniła i bardzo ciekawie opowiedziała o swojej kolekcji jaj wielkanocnych „Kroszonek”, a także o jajach zdobionych innymi technikami. Pani Edeltrauda nawiązywała do różnych wątków związanych z Wielkanocą i aż żal było kończyć to wyjątkowe spotkanie. Udział naszej artystki ludowej potwierdził potrzebę utrwalania pięknej polskiej tradycji.
MARZEC
29/30.03. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: Hans Christian Andersen – „Bajki i baśnie”
Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się podczas Nocy z Andersenem. Jak sama nazwa wskazuje głównym bohaterem tej nocy był H.Ch. Andersen i to właśnie jego bajki i baśnie czytaliśmy i dyskutowaliśmy na ich temat. Bo jak się okazało wydaje nam się, że znamy ich treść, ale tak naprawdę pewne fakty nam umykają.
27.03. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: Anna Fredriksson – „Pożegnalne przyjęcie”
27 marca członkowie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się po raz kolejny w tym roku, aby porozmawiać o „Pożegnalnym przyjęciu” Anny Fredriksson. Autorka to szwedzka pisarka i scenarzystka, ceniona twórczyni scenariuszy wielu seriali telewizyjnych i filmów, między innymi „Wallander”. Jej powieści sprzedały się w liczbie ponad 450 000 egzemplarzy i zostały bardzo dobrze przyjęte przez recenzentów i czytelników. Anna Fredriksson rozwiodła się kilka lat temu po wieloletnim małżeństwie, a w omawianej przez nas książce dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami w tej kwestii.
Kończy się wieloletnie małżeństwo i trzeba zacząć żyć w nowych realiach i okolicznościach. I to główne pytanie, które przewija się przez całą książkę: „Czy istnieją szczęśliwe rozwody?”. Ta złożona i mądra powieść o relacjach międzyludzkich, o współczesnej samotności, pustce, która dominuje i przytłacza, choć wszystko pozornie układa się zgodnie z planem, naprawdę warta jest przeczytania. Bo choć nie ma tu zawrotnego tempa czy niespodziewanych zwrotów akcji, to jednak książka nie pozwala o sobie zapomnieć, a pytania umieszczone na końcu powieści długo jeszcze dźwięczą w naszej głowie.
Jak zawsze w naszym gronie, dyskusja była bardzo żywiołowa i burzliwa, ale na koniec wszyscy byliśmy zgodni – nie istnieją szczęśliwe rozwody.
27.03. DKK MiGBP w Głuchołazach
Omawiana książka: Wojciech Chmielarz – „Żmijowisko”
„Żmijowisko” to opowieść o grupie szkolnych przyjaciół, którzy spotykają się z rodzinami na wspólnych wakacjach. Książka przedstawia relacje ludzkie splątane jak kłębowisko żmij. To przede wszystkim opowieść o rozpadzie małżeństwa, które straciło córkę, ich trudnych relacjach i oddalaniu się od siebie, ale nie tylko o nich, są też inni bohaterowie z równie splątanymi losami. Jest to historia o ludzkiej samotności, zagubieniu i braku celu w obliczy tragedii. Cała opowieść toczy się bardzo leniwie, są wątki współczesne i retrospekcyjne, które obnażają słabości napędzane zazdrością, pożądaniem i prowadzą do tragicznego końca.
Książkę czyta się bardzo dobrze z dużym zainteresowaniem.
26.03. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiane książki: Jacek Getner – „Pan Przypadek i kryminaliści”, „Pan Przypadek i kobietony”, „Pan Przypadek i mediaktorzy”, „Pan Przypadek i korpoludki”, „Pan Przypadek i fioletowoskórzy”, „Pan Przypadek i trzynastka”, „Pan Przypadek i celebryci”
Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Głubczyckiej bibliotece dotyczyło twórczości Jacka Getnera oraz cyklu jego książek o Detektywie Przypadku.
Jacek Getner jest pisarzem, scenarzystą i dramaturgiem. Jak sam o sobie pisze, teatr był zawsze jego wielką miłością, a w pisaniu jego najsilniejszą stroną są dialogi i konstrukcja. Postać detektywa Jacka Przypadka jest efektem braku rodzimego bohatera, który rozwiązywałby zagadki siłą genialnej dedukcji. Bohatera łączącego w sobie cechy Sherlocka Holmesa, Herculesa Poirot, porucznika Borewicza oraz doktora Housa.
Cały cykl o detektywie Przypadku przewidziany jest na 14 tomów. Na marcowym spotkaniu rozmawialiśmy o pierwszych siedmiu tomach. Każdy z nich miał określony motyw przewodni oraz trzy zagadki do rozwiązania. Klubowicze w dwojaki sposób podeszli do lektury – jedni czytali od pierwszego tomu żeby lepiej poznać postać Detektywa, pozostali skupili się na zagadkach i w tym podejściu kolejność czytania była bez znaczenia. Spotkanie z twórczością Jacka Getnera było ciekawym doświadczeniem i oczywiście dziękujemy Autorowi za książki wraz z dedykacjami dla Klubowiczów.
Nie obyło się bez przypomnienia słynnych detektywów zarówno literackich, jak i filmowych oraz od rozważań nad tym, co sprawia, że chcemy, czytając lub oglądając, zagłębiać się w kolejne i kolejne zagadki kryminalne.
25.03. DKK GBP w Lubszy – filia w Dobrzyniu
Omawiana książka: Martyna Wojciechowska – „Kobieta na krańcu świata”
W dniu 25.03.2019 r. o godz. 18:00 w Bibliotece Publicznej w Dobrzyniu odbyło się spotkanie z czytelnikami – klubowiczami Dyskusyjnego Klubu Książki. W miłej atmosferze dyskutowano o książce „Kobieta na krańcu świata”. Znana podróżniczka i reporterka opisuje w niej losy kobiet z różnych krajów i kontynentów, poznaje ich pasje i marzenia. Książka ukazuje fascynujące, różnorodne miejsca i kulturę całkiem inną od naszej. Czytamy fragmenty z życia tak różnych od siebie kobiet. Jedne spełniają swoje marzenia, oddają się zainteresowaniom, inne poddają się tradycji i wzorcom narzuconym przez społeczeństwo. Każda z nich inaczej pojmuje swoją rolę i co innego uważa za osobiste szczęście.
25.03. DKK GBP w Popielowie
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Popielowie zebrała się spora grupa osób zainteresowanych tematem kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Podzielone ono zostało na dwie części. Najpierw przedstawicielki firmy kosmetycznej zapoznały panie z bogatym asortymentem naturalnych kosmetyków i ich zastosowaniem. Chętnym paniom wykonały pielęgnacyjny masaż twarzy. Kolejnym, kluczowym punktem spotkania była rozmowa na temat kobiecej literatury. Panie wymieniały się poglądami na temat literatury godnej polecenia. Dodatkowo przygotowano wystawę książek o tematyce pielęgnacji urody.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze przy aromatycznej kawie.
20.03. DKK MiGBP w Nysie
Omawiana książka: Ben Fountain – „Długi marsz w połowie meczu”
Ponieważ luty był krótki, a nie wszyscy zdążyli przeczytać książkę, spotkaliśmy się dopiero w marcu.
„Długi marsz w połowie meczu” to niesamowita historia młodych amerykańskich żołnierzy, którzy dzięki brawurowej akcji w Iraku zostali bohaterami całej Ameryki. Jak okaże się z kart książki, akcja, w której uczestniczyli wywarła na nich bolesne piętno, a oni sami wcale nie czują się bohaterami i wątpią w moralność swoich działań na Bliskim Wschodzie.
Książka jest napisana barwnym, mocnym, miejscami wulgarnym językiem, ale dzięki temu oddaje w pełni wewnętrzny świat wojskowych. Młodzi ludzie, którzy przeważnie zaciągają się do wojska z braku innych możliwości, lub wysłani zostają do niego w zamian za poprawczak, muszą stawić czoła brutalnej rzeczywistości i zmierzyć się nie tylko z zewnętrznym wrogiem (którego ani nie chcieli, ani nawet nie stworzyli), ale również ze swoim sumieniem, utraconą młodzieńczą naiwnością oraz brutalnością i bezsensem wojny.
20.03. DKK GBP w Gogolinie
Omawiane książki: Magdalena Witkiewicz – „Cymanowski młyn”, Artur Nowak i Małgorzata Szewczyk-Nowak – „Żeby nie było zgorszenia”, „Cynamonowe dziewczyny” oraz Czornyj Max – „Pokuta”, „Ofiara” , „Grzech”
W wiosennym nastroju panie opowiadały o przeczytanych książkach. Było ich kilka. Książka M. Witkiewicz to połączenie obyczajowej powieści i thrillera. Historia małżeństwa przechodzącego kryzys, którego losy zmienia prezent – urlop w pensjonacie z dala od cywilizacji. Tajemnicze historie bohaterów z sprzed lat są początkiem nieoczekiwanych zdarzeń. Książka „Żeby nie było zgorszenia” Artura Nowak i Małgorzaty Szewczyk – Nowak to reportaż osób molestowanych przez księży, przedstawiony z każdego punktu: ofiary, sprawcy i psychologa. Seria Maxa Czornyja „Pokuta”, „Ofiara” , „Grzech” to ciąg zdarzeń o komisarzu Eryku Deryle, który rozwiązuje zagadki morderstw w Lublinie. Musi podjąć grę z mordercą, której stawką będzie nie tylko życie wielu niewinnych osób, ale także dusza śledczego. Mocna emocjonalnie seria, która wciąga czytelnika od pierwszej części.
19.03. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiane książki: Magdalena Witkiewicz – „Pracownia dobrych myśli”, Natasza Socha – „Dziecko last minute”
„Pracownia dobrych myśli”- opisuje ludzkie losy, z którymi trzeba żyć, ale można je pokonać przyjaźnią , miłością i dobrą energią przyjaciół, którzy zawsze podnoszą nas na duchu. Podobnie jak w życiu codziennym, gdzie tkwi siła tam rodzi się moc, służąca potrafiąca zmienić los na lepszy.
„Dziecko last minute”- to powieść o późnym macierzyństwie i co za tym idzie o obawach przyszłej matki. Autorka daje przykłady wielu kobiet, które mimo obaw późnego macierzyństwa mają w sobie wiele radości. Nie ma idealnego czasu na zostanie matką. Każda kobieta poradzi sobie z wychowaniem dziecka obojętnie w jakim wieku.
18.03. DKK GBP w Pakosławicach
Omawiana książka: Michelle Obama – „,Becoming. Moja Historia.”
W dniu 18 marca 2019 roku odbyło się spotkanie DKK w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Pakosławicach. Klubowiczki z DKK po przejmującej lekturze książki Pani Sylwii Winnik „Dziewczęta z Auschwitz” postanowiły tym razem przeczytać mniej trudną emocjonalnie książkę. Wybrały „Becoming. Moja Historia.” Michelle Obama.
„Becoming. Moja Historia.” to poniekąd „obiektywna” autobiografia żony prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. Książka z jednej strony opowiada o Michelle, jako o zwykłej kobiecie, która wcale nie miała łatwo w życiu ponieważ była czarna i oceniano ją przez kolor skóry a nie przez pryzmat charakteru czy umiejętności. Jej dorastaniu, życiu, związku z Barackiem, o dzieciach. A z drugiej przedstawia okresy prezydentury męża. Cienie i blaski życia w Bialym Domu. Bycia Pierwszą Damą. Dużo miejsca poświęca na przedstawienie swojego życia z córkami. Jej starań aby dalej pozostały zwykłymi dziewczynkami, a nie dziećmi prezydenta. Dowiadujemy się również wiele rzeczy o samym Prezydencie. Michelle nie „upiększa” swojego życia i związku ale pisze jak jest. Prosto i na temat.
W swojej książce Pierwsza Dama porusza również bardzo trudne tematy jak żyje się „ciemnoskórym” obywatelom. Opisuje stereotypy rasowe i kulturowe. Pokazuje hipokryzję „panów tego świata” i jak „brudna jest polityka”.
Sama książa bardzo przypadła do gustu Klubowiczom. Również autorka ukazała się nam w innym świetle. Stanowi ona bowiem wzór do naśladowania dla wielu kobiet.
Michelle Obama może zabrzmi to patetycznie, ale zasługuje na podziw, za konsekwencje w działaniu. Dzięki swojej mądrości, pracowitości oraz zachowaniu równowagi między życiem zawodowym i rodzinnym jest bardzo dobrym przykładem kobiety wyzwolonej, a jednocześnie kochającej matki, żony.
„Becoming. Moja Historia.” Michelle Obamy to godna polecenia pozycja do przeczytania nie tylko dla pań.
14.03. DKK GBP w Pakosławicach – filia w Prusinowicach
Omawiana książka: Marcin Wicha – „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”
Ten zbiór wspomnień autora o matce, czasach dzieciństwa i młodości. Opowiadanie rozpoczyna się brakiem zgody na śmierć rodzicielki i uczuciu pełnym goryczy i żalu do matki. Dalszy ciąg to próba uporządkowania biblioteczki rodziców i związane z poszczególnymi pozycjami wspomnienia. Pojawiają się wspomnienia rzeczy znalezionych przy okazji, w głowie autora i słowie pisanym odbywają się rozmowy z rodzicami, widzimy przywiązanie do miejsc, przedmiotów, ulubionych audycji radiowych i telewizyjnych. Radzenie sobie w trudnych czasach komunizmu i specyficzny charakter matki.
Pomimo przeróżnych historii poważnych i zabawnych w felietonach autora jest wyraźnie wyczuwalny żal do matki, że go zostawiła, że jest sam. Z pietyzmem pozostawia niektóre pozycje książkowe, które w sposób szczególny utrwalają pamięć o matce i te przez nią cenione.
Mimo, że książka nie jest obszerna to tak jak wspomina autor nie czyta się jej jednym tchem, ale rozważa wspominając własne relacje z rodzicami z czasów minionych.
Podczas naszego spotkania nie obyło się również od rodzinnych wspomnień.
13.03. DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiana książka: Ulf Nilsson – „ Die besten Beerdigungen der Welt”
Klubowiczne mieli możliwość zapoznać się z twórczością Miry Lobe, jednej z najlepszych austriackich autorek książek dla dzieci XX wieku. Moderatorka opowiedziała bowiem o życiu i twórczości mało znanej w Polsce autorce. W Polsce ukazała się tylko jedna książka z bogatego dorobku Miry Lobe – „Babcia na jabłoni”.
Klubowicze poznali książkę Miry Lobe Das Städtchen Drumherun w nietypowy sposób – tym razem nie czytali (książka na 2019 – jeszcze nie zakupiona) a zobaczyli przygotowaną przez Wiedeńską Operę Państwową operę dla dzieci bazującą na książce.
13.03. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: Agnieszki Krawczyk – „Tylko dobre wiadomości”
Spotkaliśmy się w Dyskusyjnym Klubie Książki dopiero 13, ponieważ w pierwszą środę marca wypadła Środa Popielcowa i Panie chciały spotkanie przełożyć - aby móc posiedzieć dłużej. W następnym dniu przypadały bowiem 70-te urodziny jednej z naszych klubowiczek - były kwiaty, życzenia, a solenizantka przyniosła wspaniały tort! W takim dniu nie można omawiać książek o tragicznej treści i dramatach ludzkich. Omówiono więc książkę Agnieszki Krawczyk - Tylko dobre wiadomości . Książka nie jest tak aż tak słodka jak to zapowiada tytuł ale nasi czytelnicy uwielbiają autorkę, a wszyscy kochamy powieści o miłości, przyjaźni i nadziei. Nie wszystkie panie zdążyły książkę przeczytać, ale te które przeczytały gorąco zachęciły pozostałe do jej przeczytania. Książkę czyta się łatwo, tematyka bliska wszystkim kobietom. Zachęcamy! W miłej atmosferze, przy pysznym cieście, kawie i w otoczeniu dobrych książek czas mijał bardzo szybko (ponad 3,5 godziny!) Panie zdążyły jeszcze wymienić się opiniami o innych przeczytanych książkach i wybrać lektury na następne spotkanie.
13.03. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: Kelly Rimmer - „Milczenie matki”
Powieść pt: „Milczenie matki” jest bardzo dobra i ciekawa o tematyce przemocy domowej.
To lektura dla wszystkich, którzy się zastanawiają, czemu ofiary nie odchodzą od swoich oprawców. Książka przedstawia dwie historie Ivy matki Davida, która jest nieszczęśliwa w małżeństwie, a swojego syna uważa za ideał, wszystko mu wybacza i oczywiście milczy. Druga historia dzieje się w teraźniejszości, żona która obdarzyła Davida uczuciem, pragnęła tylko miłości, szczęścia pomimo upokorzeń , wstydu i cierpienia i również milczy. Kobiety ukrywały jego tajemnicę, ponieważ go kochały i ulegały mu we wszystkim. Żeby zrozumieć ten problem, zrozumieć kobiety tkwiące w tym piekle, należy przeczytać tę powieść i wyciągnąć odpowiednie wnioski.
13.03. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: Ursula K. Le Guin - „Wracać wciąż do domu”
Tematem rozmowy była książka Ursuli K. Le Guin pt. „Wracać wciąż do domu”. Książka ta składa się z powieściowej trylogii: „Dary”, „Głosy”, „Moce”, ponadto materiałów dotyczących fikcyjnej kultury pod okładkowym tytułem oraz miniaturowych opowiadań pod zbiorczym tytułem „Międzylądowania”. W związku z takim zróżnicowaniem zawartych w zbiorze utworów ocena publikacji nie była jednoznaczna. Najwięcej trudności klubowiczom sprawił tytułowy zbiór, składający się z wielu krótkich tekstów, przypominających opasłą teczkę badacza, archeologa zbierającego wycinki przeszłości. Z niewiele lepszym przyjęciem spotkały się „Międzylądowania”, których nie uratowała nawet ich egzotyka. Najbardziej zwarta i konsekwentna część zbioru, czyli trylogia „Kroniki Zachodniego Brzegu” zebrały różne opinie. Część klubowiczów uznała teksty za przeciętne i niewarte dalszego omawiania. Moderatorka się z tym nie zgodziła, wskazując na niezwykle liryczny i piękny język autorki, istotność poruszanych przez nią zagadnień, niezwykle barwnie opisane relacje społeczne i międzykulturowe, a także niejednoznaczność oceny moralnej bohaterów (poza trójką głównych postaci). Ku rozczarowaniu moderatorki owe cechy nie wywoływały entuzjazmu u klubowiczów.
13.03. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Aleksander R. Michalak - „Denar dla szczurołapa”
„Denar dla szczurołapa” to thriller z elementami powieści przygodowej. Aleksander R. Michalak - doktor historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz religii i teologii Trinity College w Dublinie w swojej powieści nawiązuje do legendy o Szczurołapie z Hameln, fleciście, który uprowadził dzieci za niedotrzymanie przez rajców miasta zawartej z nim umowy. Mimo że autor w ciekawy sposób przekazuje czytelnikowi ogromną wiedzę z zakresu historii, teologii, architektury i sztuki poszerzając tym samym jego horyzonty to akcja powieści nie może się długo rozkręcić i to zniechęca część czytelników. Jednak nie umniejsza to wartości książki – tajemnicze morderstwa, mroczne wizje, które w przedziwny sposób łączą się z trzynastowieczną legendą, która nabiera nowej, przerażającej głębi, uruchamiają wyobraźnię czytelnika. Wśród członków DKK nawiązała się dyskusja na temat znanych historii i motywów, które powtarzają się w różnych kulturach i religiach niezależnie od siebie. Postać Szczurołapa nasunęła refleksję, że w wielu przypadkach wina za zło, które się dzieje leży po stronie osób niedotrzymujących swoich zobowiązań i obietnic. Lektura dla osób o otwartym umyśle.
12.03. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Mariusz Szczygieł – „Kaprysik. Damskie historie”
Tematem marcowego spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki był „Kaprysik. Damskie historie” Mariusza Szczygła. W 2018 roku była to w oleskiej bibliotece najczęściej wypożyczana książka niebędąca powieścią. „Kaprysik” (2017) to zbiór składający się z ośmiu reportaży o kobietach. Bohaterki niektórych opowieści są anonimowe a innych rozpoznawalne – Zofia Czerwińska, Hanna Krall, Izabella Skrybant- Dziewiątkowska. Książka zabawna, trochę wzruszająca. W ocenie uczestniczek spotkania – warto przeczytać dla relaksu.
12.03. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej (Klub Młodego Czytelnika)
Omawiana książka: Astrid Lindgren – „Lotta z ulicy awanturników”
We wtorkowe popołudnie odbyły się w bibliotece zajęcia dla dzieci. Ich wyjątkowość wiązała się z założeniem Klubu Młodego Czytelnika. Największą atrakcją było wspólne czytanie literatury dziecięcej, a także zajęcia plastyczne.
Książka Astrid Lindgren „Lotta z ulicy awanturników” podbiła serca dzieci, które narysowały dowolną scenę z lektury główną bohaterką tej książki jest 5-letnia Lotta. Dziewczynka pewnego dnia wstaje lewą nogą i wszystko ją denerwuje. Zniszczyła w tej złości znienawidzony sweterek, co wywołuje u niej ogromne przerażenie. Jedynym sensownym rozwiązaniem dla niej wydaje się ucieczka. Lotta uciekła do cioci Berg. Po jakimś czasie jednak zaczyna tęsknić za domem. Ta historia wywołuje u wszystkich czytelników zadumę.
09.03. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: Dariusz Rekosz – „Mors, Pinki i tajemnica dyrektora Fiszera”
Od samego początku naszej dyskusji o książce „Mors, Pinki i tajemnica dyrektora Fiszera” dziwnie zachowywali się najstarsi klubowicze - tajemnicze uśmiechy, wymiana spojrzeń i tajemnicze szepty. Było to trochę dziwne. Poprosiliśmy, o wytłumaczenie takiego zachowania i padła odpowiedź: broniliśmy się przed czytaniem, bo to przecież książka dla maluchów, a w rezultacie fajnie się czytało to opowiadanie, fajny kryminał. Do dyskusji dołączyli pozostali i na przemian przerzucali się swoimi spostrzeżeniami. Pytanie, czy mogło się to zdarzyć w rzeczywistości? No raczej nie, to na pewno fikcja, przecież w zwykłej szkole wielkie włamanie, kryminaliści, złodzieje, ogólnie mówiąc wieka afera to nie mogło się zdarzyć? Czy dwoje dziesięcioletnich, zaprzyjaźnionych ze sobą, Morsa i Pinki mogło rozwiązać z pomącą policji i rodziców taki przekręt? A może tak, niech każdy odpowie sobie na to pytanie sam.
Nie opowiemy treści, ale warto sięgnąć po książkę, naprawdę lekko się czyta i co ważne jest bardzo ładnie wydana.
07.03. DKK MBP w Kędzierzynie-Koźlu
Omawiana książka: Iwona Kienzler - „Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności”
Lektura „Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności” Iwony Kienzler wzbudziła niemałe zainteresowanie postacią carycy Katarzyny oraz króla Stanisława. To dwa emocjonalne bieguny – wielka namiętność, która przeplata się z wielką chęcią objęcia władzy. Ich miłość dała Polsce króla Stanisława, ale też w konsekwencji zabrała naszej ojczyźnie niepodległość.
Na początku moderator przedstawił krótką biografię autorki i opowiedział o innych książkach tejże autorki. Następnie obecne na spotkaniu Panie podzieliły się swoimi opiniami o przeczytanej książce. Wiodącym wątkiem w czasie spotkania była postać carycy Katarzyny, która przeszła do historii jako wybitna władczyni, która pomimo tego, że była dzieckiem niechcianym i odrzuconym przez matkę, to była kobietą bardzo inteligentną i o twardym charakterze. Natomiast król Stanisław to przeciwieństwo Katarzyny, bowiem pochodził z rodziny wielodzietnej, pełnej miłości. Był człowiekiem wrażliwym, nie radzącym sobie z emocjami (nadzieja na spełnienie wielkiej miłość, małżeństwo i wspólna przyszłość u boku Katarzyny).
Iwona Kienzler w swojej książce przedstawiła swoich bohaterów w sposób prawdziwy na podstawie faktów i pozostawia czytelnikowi miejsce na ocenę. Historia opowiedziana przez autorkę książki wciąga i spodobała się nawet tym, którzy nie są miłośnikami historii.
Dyskusja upłynęła w miłej atmosferze, poruszano jeszcze wiele innych kwestii zawartych w książce bardziej lub mniej bezpośrednio.
07.03. DKK MiGBP w Głubczycach – klub dziecięcy
Celem spotkania było zapoznanie się z autorami i przedstawienie ciekawych tytułów jakie pojawiły się w nowym roku. Dzieci czytały również fragmenty ulubionych książek. Dodatkowo przygotowywaliśmy wstępne szkice okładek książek na konkurs recenzji rysowanych.
04.03. DKK MiGBP w Prudniku – filia w Łące Prudnickiej
Omawiana książka: „Śladami Neli. Przez dżunglę, morza i oceany”
Na kolejnym spotkaniu klubowym wybraliśmy się w podróż do południowej Etiopii, do plemienia Galeb w Dolinie Omo. Okazało się, że członkowie plemienia Galeb bardzo dużą wagę przykładają do nakryć głowy. Tworzą przepiękne ozdoby. Wykorzystują do tego różne rzeczy, które my wyrzucilibyśmy do kosza (np. kapsle, suszone owoce, rośliny). Dzieci dowiedziały się, że jeżeli chcemy to wszędzie się dogadamy, nie używając słów. Wszyscy bowiem mamy jeden wspólny język – zachowanie i gesty.
04.03. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
4 marca w godzinach wieczornych wybrałyśmy się na wcześniej zaplanowaną wycieczkę do kina Helios w Opolu. Udało nam się wyszukać film w kinie konesera, który wcześniej przegapiłyśmy a mianowicie film amerykańsko-brytyjski pt. Bohemian Rhapsody. Biograficzny film z 2018 roku opowiadający historię zespołu rockowego Queen.
Fragment filmu gdzie Freddie dowiaduje się, że ma Aids wzruszył nas do głębi, jest też spora dawka humoru, gdzie członkowie z zespołu śmieją się sami z siebie. Cała masa przebojów wzbudzają zachwyt i wywołują łzy i uśmiech na twarzy. Panie zadowolone i zrelaksowane wróciły do domu. Warto było pojechać stwierdziły.
LUTY
28.02 DKK GBP w Pawłowiczkach
Omawiane książki: Krystyna Mirek – „Droga do marzeń”, Edyta Świętek - „Cienie przeszłości”
Spotkanie naszego klubu upłynęło w serdecznej atmosferze, a omawianą książką była książka Krystyny Mirek pt. „Droga do marzeń” oraz „Cienie przeszłości” Edyty Świętek. Są to powieści obyczajowe skierowane głównie do pań. Czytelniczki opowiadały o lekturach bardzo ciepło. Powieści dotyczą życia codziennego i mogą odnosić się do każdej z nas. Po recenzowaniu książek i wymianie refleksji na ich temat przeszliśmy do dyskusji wyboru interesujących pozycji literackich, które byłyby godne polecenia i przeczytania na kolejne spotkania. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, przy rozmowie i skromnym poczęstunku.
27.02 DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: Robin Cook – „Szarlatani”
28 lutego w „Tłusty czwartek”, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Przy dobrej kawie i pysznym pączku dyskutowano o powieści Robina Cooka „Szarlatani” . To powieść z gatunku literackiego zwanego thrillerem medycznym w, którym specjalizuje się Cook z wykształcenia lekarz i autor ponad trzydziestu powieści.
Noah Rothauser jest rezydentem w Boston Memorial Hospital. Szpital słynie z nowoczesnego wyposażenia, w tym „hybrydowych sal operacyjnych przyszłości” , które są dobrodziejstwem do czasu, aż w jednej z nich umiera pacjent (pracownik tego szpitala).
Gdy stawką są jego wiarygodność i posada, Noah nie ma wyboru: musi ustalić, gdzie leży prawda, który z lekarzy ponosi winę i komu można zaufać.
27.02 DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Karolina Bednarz – „Kwiaty w pudełku”
Omawiana książka nie przypadła klubowiczom do gustu. Sposób ujęcia tematu był dla pań za bardzo statystyczny. Na temat Japonii mamy pewne wyobrażenia, posługujemy się pewnymi stereotypami. Czytając książkę klubowiczki, jak same przyznały, przeżyły szok. Nie spodziewały się, że takie stosunki panują w Kraju Kwitnącej Wiśni. Wyobrażenie daleko odbiega od informacji przekazanych w książce. Czytelniczki najbardziej zbulwersowało podejście do kobiet oraz ich sytuacja życiowa. Na spotkanie przyszła pani, która interesuje się Japonią i miała okazję ją odwiedzić. Podzieliła się swoimi wrażeniami, które również odbiegają od stereotypowego obrazu Japonii.
26.02 DKK BP w Paczkowie
Omawiana książka: Katarzyna Droga – „Kobieta którą pokochał Marszałek”
Po krótkim przywitaniu panie przeszły do omówienia książki Katarzyny Dragi i wrażeń jakie im dostarczyła. Panie uznały, że książka jest ciekawa. Autorce udało się napisać o kobiecie niebanalnej, bojowniczce o wolność, pierwszej damie i żonie człowieka, który już za życia został legendą. Udało jej się losy tej kobiety, opisać w takiej formie, by prawda historyczna współgrała z dialogami oraz emocjami. Autorka uniknęła wielkiego patosu - jej bohaterka oraz historia jej życia zostały przedstawione w sposób subtelny i elegancki. Historia Aleksandry Piłsudzkiej wywołała u pań ożywioną dyskusję na temat kobiety i jej roli w społeczeństwie, bo niby lata mijają a kobiety mają ciągle podobne problemy. Pojawił się też problem patriotyzmu jak go rozumieć i jak go uczyć.
26.02 DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiane książki: Alice Munro – „Miłość dobrej kobiety”, „Za kogo ty się uważasz”, „Drogie życie, Zbyt wiele szczęścia”, „Księżyce Jowisza”
Po raz kolejny spotkaliśmy się w ramach Klubu Książki żeby porozmawiać o twórczości Alice Munro. Kanadyjska pisarka nazywana mistrzynią krótkich form, mistrzynią opowiadania o micie romantycznej miłości, skupiona w swych opowiadaniach na relacjach międzyludzkich, której bohaterowie (zazwyczaj kobiety) to antyteza literackiego heroizmu, po raz kolejny wzbudziła żywą dyskusję na wtorkowym spotkaniu. Opowiedziane przez nią historie toczą się powoli podobnie jak życie w niewielkich miasteczkach, o których pisze. Na początku poznajemy poszczególne osoby dramatu w codziennych sytuacjach. Wydaje się, że mamy do czynienia z kolejną prostą historią o prostych, nieskomplikowanych ludziach. Przeczy temu głęboki rys psychologiczny. Świetnie to zostało podsumowane w jednym z artykułów, który ukazał się tuż, po przyznaniu Literackiej Nagrody Nobla: „Jej opowieści często rozgrywają się w środowisku małych miast, gdzie walka o społecznie akceptowalne istnienie prowadzi często do napiętych stosunków i konfliktów moralnych - problemów wynikających z różnic pokoleniowych i kolidujących z życiowymi ambicjami.”
20.02 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: Michalak Katarzyna – „Promyk słońca”
Czasem zdarza się, że ktoś nieustannie szuka szczęścia, nie zauważając nawet, że ma je tuż obok. Powieść obyczajowa, napisana przez bestsellerową pisarkę, Katarzynę Michalak opowiada o tym, co jest w życiu najważniejsze. Czytelnicy, którzy sięgną po tę pozycję, zyskają szansę na ponowne spotkanie z bohaterami książki "Gwiazdka z nieba", która jest pierwszym tomem serii Mazurskiej.
Niewielka, ale za to malownicza mazurska miejscowość to wymarzona, spokojna przystań dla Nataniela. Wioska stała się również miejscem, przeznaczonym Emilce oraz innym, którzy szukają ucieczki od wszelkich problemów i przeszłości. Wszystko zaczyna się zmieniać, kiedy Nataniel spotyka pod swoim domem Oliwię. Już wkrótce spada na niego wyzwanie, jakim jest opieka nad pięcioletnią dziewczynką. Tymczasem Marta chce odbudować relacje ze swoją córką. Wie, że nie będzie to łatwe zadanie, jednak nie zamierza rezygnować. W życiu Mateusza również nie układa się najlepiej. Mężczyzna jest zakochany w kobiecie, z którą nigdy nie będzie mógł być. Jak potoczą się losy bohaterów? Czy odnajdą w końcu swoje szczęście? Książka "Promyk słońca" opowiada o trudnych relacjach rodzinnych. Pokazuje również, co w życiu jest naprawdę ważne i daje do zrozumienia, że mimo niepowodzeń w końcu nadejdą lepsze dni.
„Czy nasze złorzeczenia mają rzeczywiście taką wielką moc? czy te słowa uderzają w winowajców? Nie wiadomo, ale na pewno uderzają w nas samych.”
21.02 DKK GBP w Gogolinie
Dnia 21 lutego odbyła się promocja książki Krzyże i kapliczki przydrożne na terenie miasta i gminy Gogolin w ramach projektu „Perły krajobrazu małej architektury sakralnej w Gminie Gogolin” Publikację przedstawił Pan Jerzy Długosz z Gogolina, a spotkanie uświetnili Pan Marian Kosiński i dr Eugeniusz Elerowski - przedstawiciele Stowarzyszenia Autorów Polskich z Lewina Brzeskiego.
Pan Jan opowiedział o powstaniu publikacji, 60 kapliczek i 30 przydrożnych krzyży znajduje się na terenie całej gminy Gogolin. Pan Jerzy szczegółowo omówił dwie perły: Kaplicę św. Jacka w Kamieniu Śląskim i kapliczkę na „bagnie” w Gogolinie – Karłubcu. Przedstawił historię kapliczek – dzwonnic, „szwedzkich” , kapliczek nadrzewnych, skrzynkowych. Kim byli patroni Kapliczek. Co było przyczyną wybudowania, czy postawienia krzyża czy kapliczki w danym miejscu.
Publikacja została wydana w trzech językach: polskim, niemieckim i czeskim. Autorem wstępu i tekstów jest Pan Jerzy Długosz, a zdjęć Pan Seweryn Sapok. Partnerzy projektu: Urząd Miejski w Gogolinie, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej i Klub Seniora.
20.02 DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: Helen Klein Ross – „Jesteś moja”
Jak zwykle w środę panie spotkały się w bibliotece. Omawiałyśmy wzruszającą powieść Helen Klein Ross „Jesteś moja”. Autorka opisała kobietę, która bardzo pragnęła zostać matką. Niestety los sprawił, że mimo wieloletnich starań nie zaszła w ciążę. Mąż ją opuścił, a ona poczuła się podwójnie samotna. Niedługo potem zrobiła coś bardzo złego. Zabrała niemowlę z wózka na zakupy. Bohaterka powieści Lucy obserwuje akcję poszukiwawczą małej Natalie oraz desperackie prośby rodziców do porywacza o zwrot dziecka. Zatrzymuje jednak dziewczynkę i wychowuje jako swoje dziecko. Lucy nadaje dziewczynce nowe imię i tak staje się uzurpowaną matką adopcyjną Mii. Decyzja ta bezpowrotnie zmienia jej życie, życie Mii i zrozpaczonych rodziców, którzy do końca wierzą w odnalezienie swojej dziewczynki. Autorka relacjonuje życie dwóch matek oraz dziewczynki, która dopiero po 20 latach poznaje swoją biologiczną matkę. To powieść o rodzicielstwie, miłości matki
do córki i więzi której nie przerwie wiele lat rozłąki. „Jesteś moja” to wzruszająca opowieść o miłości i przebaczeniu,która z pewnością zasługuje na uwagę czytelników.
20.02 DKK MiGBP w Głuchołazach
Omawiana książka: Sylwia Chutnik – „W krainie czarów”
Zbiór opowiadań Sylwii Chutnik to obraz współczesnego życia Polaków. To obraz zwyczajnych ludzi, często spotykanych na ulicy ze zwykłymi wydawałoby się problemami. W tej książce poraża nagromadzenie trudnych spraw i sytuacji , szarego i brudnego otoczenia ludzi z góry skazanych na porażkę. Sylwia Chutnik wszystkie sytuacje przedstawia tak obrazowo, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Czasami czujemy się przytłoczeni bólem i cierpieniem bohaterów, ale emocje, które się w nas budzą pod wpływem ich przeżyć są wartością dodaną.
20.02 DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: B.A. Paris – „Na skraju załamania”
20.02.2019 r. odbyło się spotkanie DKK, w ramach którego omawiano książkę pt: „Na skraju załamania” B.P. Paris.
„Na skraju załamania” to thriller psychologiczny. Opowiada o tym, jak na skutek niefortunnych zdarzeń i poprzez manipulacje można doprowadzić człowieka do załamania nerwowego. Zaczęło się od tego, że w pewną deszczową noc, na drodze biegnącej przez las, została zamordowana kobieta. Cass Anderson, nasza bohaterka, przejeżdżała drogą, widziała zaparkowany samochód i siedzącą w nim kobietę. Na drugi dzień dowiaduje się, że ta kobieta została zamordowana, a potem, że to była jej znajoma. Jest w szoku. Ma wyrzuty sumienia, że nie zatrzymała się wtedy i nie udzieliła jej pomocy, nie powiedziała też policji o tym, że widziała ten samochód. Na wyrzuty sumienia nakładają się różne niepokojące zdarzenia, sugerujące chorobę - wczesną demencję. Do tego tabletki psychotropowe, które zaburzają codzienne funkcjonowanie organizmu i logiczne myślenie. Bohaterka nie jest w stanie normalnie myśleć i żyć. Do czasu. Czy naprawdę jest chora?
Czy to wczesna demencja, na którą umarła jej matka? Kto zabił jej przyjaciółkę Jane?
Wytłumaczenie prozaiczne, które jest szokiem dla bohaterki. Najbliższe osoby, mają w tym swój cel, manipulują Cass, posuwając się nawet do morderstwa.
Kto lubi ten gatunek literacki, zachęcamy do przeczytania.
18.02 DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książki: Karolina Bednarz - „Kwiaty w pudełku”, Jakub Małecki „Nikt nie idzie”
Dnia 18.02.2019 r. spotkałyśmy się po raz kolejny w tym roku, aby porozmawiać o przeczytanych książkach. Tym razem były to książki, które nasz DKK otrzymał jako nagrodę w konkursie „Opolskie DKK – Otwarta strefa czytelnika”. Pierwsza z nich to zbiór reportaży Karoliny Bednarz „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” . W swoich reportażach autorka pokazuje życie kobiet w Kraju Kwitnącej Wiśni, życie kobiet tak inne od tego, które znamy z prasy i telewizji i nie tak słodkie jak to sobie wyobrażamy. Autorka opisuje nam Japonię taką jaką ją widzą tamtejsze kobiety, których świat jest pełen napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność są ściśle z sobą splecione, świat pełen ograniczeń i konwenansów z których jest im bardzo trudno się wyzwolić. Japonki nie chcą być już traktowane jak ozdoby i dodatki dla mężczyzn, pragną po prostu żyć swoim życiem. Drugą książką była powieść Jakuba Małeckiego „Nikt nie idzie”. To powieść wydawałoby się prosta, ale jednocześnie bardzo trudna . Powieść o tęsknocie, o wyborach i ich konsekwencjach, o tym co doceniamy dopiero po stracie tego. To historia kilku bohaterów, zwykłych ludzi, zranionych życiowio, samotnych, wycofanych z życia, a jednak pełnych emocji, których losy się przeplatają. Czytanie tej powieści ma się ochotę skończyć już po paru stronach, ale jednak coś ciągnie do niej coraz bardziej i bardziej, skłania do wspomnień i przemyśleń, a po przeczytaniu jeszcze długo pozostaje w pamięci. Obydwie książki są warte przeczytania i wszystkich zachęcamy do tego.
18.02 DKK MiGBP w Prudniku – filia w Łące Prudnickiej
Omawiana książka: Nela na tropie przygód
Na spotkaniu omawialiśmy dalsze losy przygody małej reporterki Neli. Tym razem wybraliśmy się w niezapomnianą podróż do Mjanmy (czyli Birmy) w poszukiwaniu Słoni. Okazało się, że ulubionym przysmakiem słoni są owoce, trzcina cukrowa i orzeszki ziemne. Dzieci dowiedziały się również, że słonie do przytulania używają trąb i nie boją się myszy (co było pokazywane w różnych bajkach). Zobaczyliśmy także, jak wygląda bambusowa chatka ludzi, którzy mieszkają w dżungli i mają słonie.
13.02 DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Jefferies Dinah – „Żona plantatora”
W dniu dzisiejszym dyskusja dotyczyła książki Jefferies D. pt. „Żona plantatora herbaty”.
Główna bohaterka, dziewiętnastoletnia Gwen wychodzi za wdowca i wyjeżdża z nim na Cejlon by zamieszkać na plantacji herbaty , która jest od pokoleń własnością rodziny Lawrenca. Egzotyczna wyspa zachwyca młodą mężatkę, niestety mąż jest pochłonięty pracą na plantacji i nie poświęca jej zbyt wiele czasu. Znudzona Gwen spacerując po posiadłości odkrywa grób dziecka, ubranka w skrzyni. Lawrence tylko ogólnikowo odpowiada na jej pytania. Tajemnicza i dwulicowa siostra męża Verity również nie wyjawia prawdy. Gwen chce odkryć tajemnicę. Kiedy jednak zachodzi w ciążę i rodzi bliźnięta sama już ma sekret który musi pilne strzec. Pomaga jej w tym oddana piastunka Naveena. Mijają lata, sekrety zaczynają wychodzić na jaw.
Książka ogólnie bardzo ciekawa ale chwilami dość nużąca z przesadnymi opisami nieistotnych drobiazgów.
13.02 DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Wiktor Mrok – „Mała baletnica”
Przebieg spotkania:
- powitanie uczestników spotkania przez moderatora;
- dopełnienie formalności związanych z działalnością Klubu;
- Analiza zgłoszonych przez czytelniczki propozycji ciekawych lektur (nowości wydawniczych) do przeczytania przez członków DKK w bieżącym roku.
- dyskusja na temat przeczytanej książki:
„Mała Baletnica” to książka oparta na faktach. Poruszono w niej bardzo trudny temat -molestowania dzieci i dziecięcej pornografii, jednak przedstawiony w dość przystępny sposób;
Najbardziej przerażający jest fakt, że na samym szczycie piramidy zła, stoją ludzie którzy mieli strzec prawa. Czytelniczki uznały tę książkę za obowiązkową lekturę dla rodziców, którzy darzą opiekunów swoich dzieci zbyt dużym zaufaniem. Postulują o wznowienie i nagłośnienie akcji „zły dotyk” oraz apelują o uświadamianie dzieci co jest dobre a co złe, co stanowi dla nich zagrożenie. Lektura trudna ale ważna. Polecamy do przeczytania.
12.02 DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: Lidia Yuknavitch - „Księga Joanny”
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00, przyszło na nie 7 osób. Tematem rozmowy była „Księga Joanny” Lidii Yuknavitch. Od samego początku jasne było, że książka dalece odbiegała od gustów klubowiczów. Pierwszym i najistotniejszym powodem takiego stanu rzeczy było wrażenie, iż autorka na karty powieści gęsto przelewała swoje nieskrępowane wyobrażenia, będące efektem jakiejś frustracji i chęci jej manifestacji. Niemniej jednak nie był to jedyny balast tego tworu, kolejnym był sam niewystarczająco dobry język samej autorki (uznano małe prawdopodobieństwo winy tłumacza w tym przypadku). Język, wulgaryzmy oraz polewka ideologiczna obciążały całą fabułę do tego stopnia, iż ta ostatnia przestała mieć jakiekolwiek znaczenie – książkę czytało się zwyczajnie źle – większość klubowiczów nawet jej nie skończyło. Wykreowany świat również został krótko skomentowany, skrytykowano przede wszystkim brak wiedzy autorki na temat podstawowych praw fizyki i związane z tym kiksy fabularne. Wyrażono również żal w związku z tym, że książka – przez samo swoje istnienie (a co za tym idzie, istnienie samej autorki) – stawia feminizm i feministki w złym świetle. W związku z powyższym tym bardziej dziwią – co również wzmiankowano na spotkaniu klubu – niezwykłe peany na temat tego tworu, znajdujące się na czwartej stronie okładki – jakby dotyczące całkiem innego tytułu. Na następne spotkanie, które odbędzie się 13 marca, rozdano po egzemplarzu książki „Wracać wciąż do domu” Ursuli K. Le Guin (niestety, nie wystarczyło egzemplarzy dla wszystkich).
12.02 DKK Olesno
Omawiana książka: Ewa Lipska – „Pamięć operacyjna”
12 lutego 2019 r. w czytelni Oleskiej Biblioteki Publicznej dyskutowały połączone grupy dyskutantów z DKK przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece w Kluczborku i DKK przy Oleskiej Bibliotece Publicznej. Tematem spotkania był tom wierszy Ewy Lipskiej zatytułowany „Pamięć operacyjna”. Ewa Lipska - urodzona w Krakowie, poetka i felietonistka, w latach 1970–1980 redaktor działu poezji Wydawnictwa Literackiego, laureatka Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1973), w latach 1995–1997 dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, członek polskiego i austriackiego PEN Clubu, członek założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), członek Polskiej Akademii Umiejętności, debiutowała w 1967 roku zbiorem pt. „Wiersze”. Dorobek poetycki Ewy Lipskiej jest ogromny. Wybory jej wierszy ukazały się w około 40 obcojęzycznych wydaniach, jest też laureatką licznych nagród literackich. W 1998 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Zbiór Pamięć operacyjna ukazał się 50 lat po debiucie poetki, wiele w nim odniesień do nowoczesności i współczesnych niepokojów. Polecamy wiersze Ewy Lipskiej, jednej z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek.
06.02 DKK MBP Opole – filia nr 18
Omawiana książka: Agnieszka Lingas- Łoniewska - „W szponach szaleństwa”
Na lutowym spotkaniu omawialiśmy książkę „W szponach szaleństwa”. Powieść wywołała wiele emocji i nie wszystkim przypadła do gustu.
Pani Koprowska: to drastyczny kryminał, niekiedy nawet przerażający. Jak poprzednie książki Pani Lingas czytało się przyjemnie, tak ta książka jest zupełnie inna, pełna mrocznych scen, ale też przewija się miłość, która często okazuje się zbyt słaba aby pokonać zło. Sama okładka książki również jest mroczna.
Pani Sabina Przybyla: całkiem niezły kryminał z mroczną tajemnicą szalone j morderczej sekty. Nad książką trzeba się nieraz zastanowić. Jest ona skierowana do czytelników, którzy lubią się zatracić i zapomnieć o otaczającym świecie, ale nie wszyscy to lubią. Mi osobiście się bardzo podobała.
06.02 DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: Agnieszka Olszanowska – trylogia „Saga z dziesiątej wsi”
Szóstego lutego spotkaliśmy się w Dyskusyjnym Klubie Książki, bowiem tego dnia wypadła pierwsza środa miesiąca- dzień naszych stałych spotkań.
Tym razem tematem wieczoru była trylogia Agnieszki Olszanowskiej "Saga z dziesiątej wsi". Tytułowa wieś to Zwierzyniec, który przed laty był piękną polską wsią, obecnie zamieniony w plantację kukurydzy. Trafia tu główna bohaterka, Beata- kobieta po bolesnych przejściach. Treścią zasadniczą powieści są listy babki Beaty, które ta znalazła na strychu. Z listów wyłania się opowieść o życiu trudnym w wojennych i powojennych latach, o losach kobiety w zderzeniu z okrutną rzeczywistością i jej zwycięskie z nią zmagania. Druga część trylogii, to dzieje bohaterów ujęte z perspektywy widzenia mężczyzn, kobiety w tej części pozostają w tle. Trzecia część, podobnie jak dwie pierwsze, rozgrywa się w dwóch planach czasowych. Przeszłość bywała ciężka, znaczona trudnymi wyborami, wymaganiami otoczenia i rodziny, pracą ponad siły. Współczesność też niesie wyzwania i ma różne oblicza.
Zdaniem naszych klubowiczek, trylogia Agnieszki Olszanowskiej jest ze wszech miar lekturą godną polecenia.
STYCZEŃ
31.01 DKK GBP w Pawłowiczkach
Omawiane książki: Katarzyna Michalak – „Serce z piernika” i „Serce w skowronkach”
W GBP w Pawłowiczkach odbyło się pierwsze spotkanie członkiń DKK. Spotkanie zostało zorganizowane z dwóch powodów. Pierwszy to zapoznanie się klubowiczek z listą książek na cały rok 2019. Drugi to ustalenie terminów spotkań w kolejnym roku działalności. Dalsza część spotkania minęła na rozmowie o ostatnio przeczytanych książkach. Najbardziej poczytne książki to książki Katarzyny Michalak. Klubowiczki podzieliły się wrażeniami z przeczytanej ostatnio serii mazurskiej K. Michalak oraz „Serce w skowronkach” Magdaleny Kordel. Dyskusja na temat przeczytanych lektur przebiegała w kameralnym gronie w miłej atmosferze.
30.01 DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Steve Sem-Sandberg – „Burza”
30.01.2009 odbyło się kolejne spotkanie DKK. Wzięło w nim udział 9 pań. Rozmawiałyśmy o powieści Steve Sem-Sandberga pt. Burza. Książka wzbudziła wiele kontrowersji. Okazała się dość trudna w odbiorze, jednak większość klubowiczek ją przeczytała. Opowieść snuje Andreas, który po śmierci dawnego opiekuna Johannesa zjawia się na Wyspie, aby uporządkować jego i swoje sprawy. Mnożą się retrospekcje. Wspomnienia z dzieciństwa przeplatają się z brutalną współczesnością. Próba zrozumienia, co naprawdę wydarzyło się na Wyspie w przeszłości kończy się fiaskiem. Warto jednak sięgnąć po tę książkę chociażby po to by zapoznać się z prawdziwym kunsztem narracyjnym autora. Na koniec rozdałam paniom książkę Karoliny Bednarz pt. Kwiaty w pudełku, którą będziemy omawiać następnym razem.
29.01 DKK MiGBP w Paczkowie
Omawiane książki: J. S. Margot „Mazel Tow: Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów”
Po krótkim przywitaniu i rozmowach o tym co warto przeczytać, panie przeszły do omówienia książki i wrażeń jakie im dostarczyła.
Uczestniczki spotkania zgodziły się, że autorka pisze w swobodnym, przyjemnym stylu, ma talent do narracji. Książkę czyta się szybko i lekko. Nie jest to męcząca lektura. Miła opowiastka, trochę autobiograficzna. Nie można na pewno w książce szukać kompendium wiedzy o Żydach, szczególnie tych ortodoksyjnych. Można za to z niej dowiedzieć się trochę o ich podejściu do życia, do tradycji, przeszłości. Książka jest ciepła, smutna i zabawna jak smutne i zabawne bywa życie. Mimo swojej lekkości zadaje ważne i głębokie pytania o różnice kulturowe i religijne i o to, co jest dla nas ludzi, mimo najgłębszych różnic, wspólne. To naprawdę fajna i ciekawa lekcja tolerancji i szacunku. Panie uznały również, że jest to opowieść o budowaniu więzi i przyjaźni pomimo różnic, które tylko z pozoru wydają się być barierą nie do pokonania.
29.01 DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiane książki: Filip Springer – „Księga zachwytów”, „Źle urodzone”, „13 pięter”
Wielokrotnie nagradzane książki Filipa Springera stały się punktem wyjścia do dyskusji o architekturze i zagospodarowaniu przestrzeni nas otaczającej.
Jeszcze w trakcie grudniowego spotkania Klubowicze, tuż po ogłoszeniu tematu kolejnego (styczniowego) spotkania, nie do końca wiedzieli czego się spodziewać. Z twórczością Filipa Springera jeszcze nie się nie zetknęli, zaś temat architektury wydawał się czymś odległym im gustom i zainteresowaniom.
Na styczniowym spotkaniu już nie było tak strasznie. Okazało się, że książki Springera traktują nie o wielkiej architekturze z podręczników akademickich, lecz o przestrzeni, która nas otacza, o budynkach powstających lub ginących na naszych oczach. Przystępny język, znajome tematy i przede wszystkim mnogość ilustracji do czytanego tekstu sprawiły, że Księga zachwytów, mimo iż bardzo subiektywna, a może właśnie dlatego, świetnie nadaje się do dyskusji. Rozmawialiśmy o tych bardziej i mniej udanych realizacjach architektonicznych, o roli jaką powinny spełniać budynki, o tym, jak nam się mieszka i jak powinna wyglądać nasza okolica. Okazało się również, że każdy z nas, choć jesteśmy laikami w temacie, ma jakiś ulubiony styl architektoniczny. Coś nam się podoba bardziej, bardziej do nas przemawia.
Pierwsze w tym roku spotkanie było więcej niż udane.
25.01 DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: Joanna Jagiełło – „Zielone martensy”
Po dłuższej przerwie kolejne spotkanie klubowiczów i dyskusja o książce J. Jagiełło „Zielone martensy”. Spotkanie umililiśmy sobie smacznym poczęstunkiem. Przechodząc do fabuły jedna z dziewcząt stwierdziła: wyobrażacie sobie, że nas czeka zderzenie z podobną sytuacją jak w książce. Przecież my też zmienimy otoczenie, szkołę i jak nas będą oceniać, na pewno w pierwszej kolejności po wyglądzie?
Nie przerywaliśmy sobie wyrażania swoich opinii bo dyskusja przeniosła się na fabułę książki i pozwoliła każdemu wyrazić swoje zdanie o książce.
W książce autorka opisuje historię dwójki nastolatków, których łączy gimnazjum. Głowni bohaterowie książki muszą borykać się z problemami dnia codziennego, a w przypadku jednego z bohaterów, Feliksa, dochodzi obowiązek opieki nad zbuntowaną młodszą siostrą Wiką i prowadzeniem domu. Rodzeństwo jest pod opieką schorowanej babci, bo mama podjęła pracę za granicą, a ojciec nie utrzymuje kontaktów z dziećmi od dawna. Chłopiec przez swoich kolegów ze szkoły spostrzegany jako mruk, samotnik, czy to prawdziwy osąd?
Podobnie jest z nowo poznaną koleżanką Optą , ona też nie jest typową gimnazjalistką, jest pulchna, choruje na astmę, no i w ogóle jest jakaś inna!!!
W nowej szkole Feliks i Opta po bliższym poznaniu pomagają sobie nawzajem zmierzyć się z codziennością jak im to wychodzi? Sięgnijcie po książkę.
Chcemy dodać od siebie, że każdy z nas chce być zaakceptowany przez środowisko bez względu na to czy jesteśmy za grubi, za chudzi itp.
25.01 DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: Mirek Krystyna – „Światło o poranku” oraz „Słodkie życie”
25 stycznia 2019r. spotkałyśmy się na naszym pierwszym tegorocznym spotkaniu. Nie omawiałyśmy żadnej konkretnej książki, lecz postanowiłyśmy opowiedzieć o książkach, które utkwiły nam w pamięci. Poznałyśmy losy dziewcząt przebywających w latach dwudziestych ubiegłego wieku w ochronce sióstr felicjanek opisane w książce „Drewniany różaniec” Natalii Rolleczek. Jeszcze raz wędrowałyśmy i przeżywałyśmy przygody razem z Stasiem i Nell, bohaterami powieści „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza. Rozmawiałyśmy o książkach Marii Rodziewiczówny, Heleny Mniszek i Stanisławy Fleszerowej-Muskat. Jednak najwięcej emocji było przy opowiadaniu o ulubionych bajkach, baśniach i legendach, okazało się, że to właśnie one najbardziej utkwiły nam w pamięci i to do nich często wracamy. Ile było pań tyle było opinii i zażarta dyskusja, która bajka jest najładniejsza, która wnosi w nasze życie najwięcej wartości, jednak co do jednego były zgodne to właśnie bajki najbardziej utkwiły w ich pamięci i to do nich często wracają.
25.01 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: Krystyna Mirek – „Światło o poranku” oraz „Słodkie życie”
Nadszedł Nowy Rok, a wraz z nim nowe życzenia, postanowienia, cele, marzenia, pragnienia. To są normalne myśli i dobre uczucia. Zawsze w takich momentach warto sobie poukładać, co jest dla nas najważniejsze i wybrać priorytety, które pragniemy zrealizować jako pierwsze. Ważne, aby nie zabrakło w nich siebie i swoich najgłębszych potrzeb dbających o równowagę: Ciała, Umysłu i Duszy.
To właśnie po świątecznych zawirowaniach bohaterowie powieści „Światło o poranku” Krystyny Mirek wracają do prozy życia, choć ta wcale nie szczędzi im generalnych zmian, nowych przeżyć i znajomości. Autorka stara się poruszyć wiele wątków, a spotkanie z bohaterami powieści było ogromną przyjemnością. Chociaż niejeden popełnia błędy to żaden z nich nie został wykreowany na mrocznego bohatera. Dzięki temu w tym tomie możemy zobaczyć kilka przemian, a przynajmniej takich prób, dzięki temu pojawiają się kolejne wątki, a wraz z nimi kolejne postacie. Oprócz problemów, z którymi boryka się młode pokolenie, są również rozdziały poświęcone rodzicom Konstantego i mamie Bianki. Dowiadujemy się więcej o ich przeszłości i widzimy, jakie miało to dla nich konsekwencje, które ciągną się za nimi latami. Problemy dosięgają także Michała i Bartka, dwóch braci, których dotychczas łączyła ogromna zażyłość i bliskość. Ich relacja zostanie wystawiona na ciężką próbę, gdy okaże się, że stoją po przeciwnych stronach barykady. Odkładanie w czasie szczerej rozmowy jedynie zaognia konflikt. Na szczęście w obliczu tych wszystkich zmartwień bohaterowie nie są pozostawieni sami sobie. Ich niezawodnym wsparciem pozostaje bowiem serdeczna i energiczna babcia Kalina, która jak zwykle służy ciepłym słowem, dobrą radą i... pysznymi wypiekami.
Życie bywa słodkie, ale tylko chwilami. Zwykle ma słodko-gorzki smak i niesie wiele niekoniecznie miłych niespodzianek. Na szczęście trzeba sobie często zapracować, a na sukces trzeba się ciężko natrudzić i cieszyć się z choćby najmniejszych zwycięstw. Przekonała się o tym główna bohaterka wykreowana przez Krystynę Mirek – Kornelia Rudnicka, którą poznaliśmy dzięki lekturze powieści „Słodkie życie”. Kornelia jest zupełnie pozbawiona pewności siebie. Wie, że czeka ją potężna walka z własnymi słabościami, mimo to stawia wszystko na jedną kartę. Po trzydziestu latach postanawia pozbyć się ciążących na niej kompleksów i podążyć za głosem serca. Wyprowadzka z domu rodzinnego to dla Kornelii, w której zaszczepiono niskie poczucie własnej wartości, krok milowy. Krok, który uwalnia ją z ciasnego pokoiku, jedynego schronienia przed troskami i jedynego świadka jej słabości. To w nim od wielu lat snuła swoje marzenia o wielkiej miłości. Przed nią wielkie wyzwania oraz kilka trudnych decyzji. Dziewczyna spotyka na swojej drodze życzliwe osoby, dzięki którym to, co wydaje się trudne, staje się możliwe.
Obie powieści czyta się niezwykle lekko i przyjemnie. Z pewnością ich atutem jest klimat oraz ciekawe sylwetki opisanych postaci. Okazuje się, że wystarczy otworzyć serce na świat i ludzi wokół, aby wypełnić dominującą pustkę i poczuć się mniej samotnym.
Tak właśnie wygląda życie. Wszyscy musimy przedrzeć się przez gąszcz życiowych wyborów, by kiedyś wreszcie, w jednej chwili, poczuć się spełnionym.
Z czystym sumieniem polecam obie książki. To niezwykłe powieści o miłości, relacjach z bliskimi, godzeniu się z przeszłością i patrzeniu z nadzieją w przyszłość. Idealnie nada się też na prezent dla mam czy babć, a także każdej osoby, która lubi powieści obyczajowe.
23.01 DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiana książka: Ulf Nilsson – „DIE BESTEN BEERDIGUNGEN DER WELT”
Pierwszą lekturą w nowym roku była zabawna książka szwedzkiego autora Ulfa Nilssona opowiadająca o trójce dzieci z niesamowitym pomysłem do zabawy - urządzanie pogrzebów dla zwierząt.
Autor książki Ulf Nilsson znany jest z podejmowania nietypowych tematów. Jego książki mają charakter rozważań filozoficzno-egzystencjalnych podanych w bardzo przyjazny dla Młodych Czytelników sposób.
Klubowiczom humor i ciepło opowiadania bardzo się podobało.
23.01 DKK GBP w Głuchołazach
Omawiana książka: Kamil Bałuk – „Wszystkie dzieci Louisa”
„Wszystkie dzieci Louisa” to książkowy debiut Kamila Bałuka. Książka nami wstrząsnęła.
Przedstawia problem sztucznej inseminacji i banków dawców nasienia w Holandii. Niezależnie od kraju i szerokości geograficznej temat ten prowokuje wiele dyskusji, sporów i dylematów natury etycznej. Kamil Bałuk poszedł tropem informacji i prześledził temat rozmawiając z osobami bezpośrednio zainteresowanymi. Jak się okazało w jednej z klinik doktora Jana Karbaata w Barendrechcie w Holandii dochodziło do naginania regulaminu i przekraczania norm. Książka przedstawia rozmowy autora ze wszystkimi stronami dramatu, Bałuk wykazuje się ogromną delikatnością i szacunkiem do poruszanego tematu i osób w nim występujących.
Jest to książka, obok której nie można przejść obojętnie.
23.01 DKK GBP w Gogolinie
Omawiane książki: Szymon Hołownia – „Boskie zwierzęta”, Peter Wohlleben – „Duchowe życie zwierząt”
Pierwsze w nowym roku spotkanie klubowiczek rozpoczęło się omówieniem planu na rok 2019. Następnie Panie przedstawiły swoje propozycje książkowe i autorskie.
Książka „Duchowe życie zwierząt” i inne Petra Wohllebena, które ukazały się 2017r. cieszą się dużą poczytnością. Autor - leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań i własnych obserwacji, udowadnia, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie podobni. Przedstawia świat przyrody i zwierząt w bardzo ciekawy i fascynujący sposób jakiego my – ludzie nie znamy.
„Boskie zwierzęta” Szymona Hołowni to książka, z którą warto się zapoznać. Jest to dzieło humanitarne, ekologiczne, ludzkie. Autor analizuje nasz stosunek do braci mniejszych. Czy musimy jeść mięso? Czy musimy hodować zwierzęta w straszliwych warunkach? Czy Ziemia została oddana człowiekowi we władanie? Jak długo jeszcze wytrzyma te rządy? Swoje rozważania autor wspiera słowami naukowców, etyków, ekologów, księży. Po lekturze tej książki wielu ludzi inaczej spojrzy na zwierzęta, które myślą, czują, kochają. Dla wielu ludzi będzie inspiracją, aby stać się lepszymi.
22.01 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiane książki: Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda” oraz Joanna Krzyżanek „Kura Adela. Jak kura zniosła jajko”
W miesiącu styczeń odbyły się dwa spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.
Na pierwszym z nich, dnia 22.01. zostało przeczytane oraz omówione opowiadanie pt. „Zaczarowana zagroda”. Akcja opowiadania rozgrywa się na Antarktydzie. Przybywają tu polarnicy, którzy zamierzają oznakować grupę pingwinów Adeli i w ten sposób dowiedzieć się, jaką trasę zwierzęta przebędą w trakcie polarnej zimy. Dzieci bardzo sprawnie rozwiązały przygotowaną krzyżówkę oraz zagadki, a na koniec starannie malowały farbami szablon kontynentu Antarktydy.
Na kolejnym spotkaniu, które odbyło się dnia 29.01. zostało przeczytane opowiadanie pt. „Kura Adela. Jak kura zniosła jajko”. To książka o miłej, sympatycznej, psotnej, zagadkowej i czasami marudnej kurze. Składa się z trzech bogato ilustrowanych opowiastek oraz trzech rozkładówek prezentujących trzy tytułowe litery. Na każdej stronie znajdują się kolorowe wyrazy zawierające wybraną literę. Pozwala to z łatwością ją odszukać, zapamiętać jej wygląd i skojarzyć z odpowiednią głoską. Po omówieniu książeczki każdy uczestnik wykonał swoją kurkę z papieru oraz plastikowych kubeczków.
15.01 DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Agatha Christie pt. „Pierwsze drugie… zapnij mi obuwie”
Dziś przedmiotem naszej dyskusji była książka mistrzyni kryminałów A. Christie pt. „Pierwsze drugie…zapnij mi obuwie”.
Szanowany dentysta popełnia samobójstwo w czasie pracy. Nikt z pacjentów, którzy wtedy byli leczyć zęby nie zauważył żeby Marley był zdenerwowany, czy inny niż zwykle. Skąd nagle tak desperacki krok? Sledztwo prowadzi inspektor Japp, a pomaga mu słynny Herkules Poirot, który nie jest przekonany co do samobójstwa dentysty. Kiedy giną jeszcze dwie osoby Poirot jest pewien, że dentysta również został zamordowany. Ktoś podsuwa fałszywe fakty, ale detektyw jak zwykle jest czujny. Na światło dzienne wychodzą różne nowe fakty, skrywane tajemnice. Zagmatwane sytuacje jak to u A.Christie i niespodziewane zakończenie.
Dla zwolenników takiej literatury to ciekawa, wciągająca książka.
15.01 DKK GBP w Zębowicach
Omawiana książka: Steve Sem-Sandberg – „Burza”
Główny bohater Andreas wychował się na wyspie u wybrzeży Norwegii razem z starszą siostrą Minnie są sierotami mieszkają u szofera właściciela ziemskiego nazisty Kaufmanna.
Właściciel był botanikiem i eksperymentatorem, który założył sanatorium. Przeprowadzał różne doświadczenia na ludziach i na roślinach. Miał żonę Sigrid i córkę Helgę niepełnosprawną, była na wpół sparaliżowana. Po wojnie został oskarżony o konszachty z Hitlerem. Ponieważ nikogo nie zabił i w wojnie nie uczestniczył, został zwolniony.
Rodzice Andreasa i Minnie pracowali na farmie Kaufmanna wyjechali do Ameryki jak zaczęła się wojna dlatego, że ojciec Andreasa był żydem. Wprawdzie wrócili, żeby zabrać dzieci do Ameryki, ale samolot się rozbił i nikt nie ocalał. Dzieci osierocone zostały na farmie i zamieszkały z szoferem Kaufmanna Johannasem. Minnie jako nastolatka była bardzo rozpuszczona, uciekła od Johannasa i brata. Włóczyła się po różnych podejrzanych miejscach. W końcu utopiła się w basenie nie wiadomo czy świadomie czy nieświadomie. Andreas opuszcza wyspę jedzie do Ameryki szukać śladów bytności swoich rodziców. Kiedy Jonannes umiera Andreas wraca na wyspę, żeby pochować przyjaciela i wychowawcę, wspomina stare czasy. W majątku jest już tylko zarządca pan Carsten. Książka jest ciekawa ze swoimi historycznymi wątkami.
15.01 DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Tosca Lee – „Judasz”
Tosca Lee to ceniona przez krytyków, wielokrotnie nagradzana autorka książek. Współczesna pisarka urodzona w Wirginii w Stanach Zjednoczonych w 1969 roku. Jest córką Sanga Moon Lee (z pochodzenia Koreańczyka) i Laury Moncrief. Imię otrzymała ponoć na cześć ulubionej przez jej ojca opery Pucciniego. Jest autorką kilku powieści, m.in. Potomków, Pierworodnej, Królowej Saby. Do głównych motywów jej twórczości należą walka dobra ze złem oraz zbawienie. Judasz to powieść z przekazem, oparta na historii Judasza i Jezusa. Autorka narratorem w powieści uczyniła samego bohatera. Potępienie, Oczyszczenie, Uwielbienie i Cierpienie to tytuły czterech części opowieści Judasza, który po prostu przedstawia koleje własnego życia – od dzieciństwa do czasu spotkania Chrystusa i dokonanej zdrady. Polecamy, warto przeczytać.
11.01 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiana książka: Magdalena Witkiewicz – „Pudełko z marzeniami”
„Pudełko z marzeniami”- to zabawna świąteczna komedia romantyczna, w której główny bohater Michał zdradzony przez narzeczoną i przez wspólnika marzy o tym, żeby zacząć nowe życie. Gdy dowiaduje się, że jego rodzina ma ukryty skarb w małym miasteczku, wyrusza na poszukiwania. W tym miejscu stoi właśnie restauracja i prowadzi ją rówieśniczka Michała, Malwina. Postanawia zdobyć zaufanie Malwiny by w tajemnicy przed nią odzyskać spadek. Czy to się uda?, Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem?
Niekiedy warto zrezygnować z marzeń by zaczęły się one spełniać.
09.01 DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: Anita Scharmach – „Zaraz wracam”
Dziewiątego stycznia wypadło pierwsze spotkanie DKK w nowym 2019 roku. W tym dniu zawitały wszystkie panie. Na wstępie złożyłyśmy sobie życzenia noworoczne.
Książką, którą otwarłyśmy dyskusyjne wieczory w nowym roku była „Zaraz wracam” Anity Scharmach. Ten tytuł to dobry wybór na początek nowego roku. Chociaż niesie skrajne, bolesne emocje, dryfuje ku nadziei i zgodzie na życie, a nawet rozjaśnia humorem.
Główna bohaterka - Marta wraca do kraju z Ameryki po dziesięciu latach pobytu. Wyjechała w traumie nie do wyobrażenia, w wypadku straciła bowiem ukochanego męża oraz dwie córki. 10 lat to niby długi szmat czasu, ale bolesne przeżycia wracają. Marta musi się z tym zmierzyć. Wspierają ją rodzice oraz przyjaciółka. Pojawi się również mężczyzna.
Czy można po takiej tragedii odbudować swoje życie. Z pomocą bliskich nie jest to niewykonalne, chociaż nie waham się określić takiej postawy, postawą bohaterską. Nasze klubowiczki były pod wrażeniem tej wyjątkowej, krzepiącej powieści.
09.01 DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: Cecelia Ahern - „Doskonała”
„Doskonała” Cecelii Ahern to druga książka tej autorki, którą panie przeczytały. Powieść ta przedstawia dość specyficzną rzeczywistość. Poznajemy społeczeństwo, ludzi idealnych. Osoby, którym udowodni się, że mają skazę na charakterze, są napiętnowane. Od tego czasu są gorszą częścią społeczeństwa. Bohaterka książki Celestine pomogła osobie Naznaczonej, za co spotkała ją surowa kara. Na jej ciele wypalono sześć skaz, liter w kształcie S. Celestine opuszcza dom i musi ukrywać się przed ludźmi sędziego Crevena, który chce ją ponownie ukarać. Jedyną osobą, której może zaufać jest Carrick. Społeczeństwo opisane w tej książce dąży do ideału, ale w rzeczywistości bardzo mu do tego daleko. Fabuła powieści wciąga i daje do myślenia, gdyż trudno nie zastanawiać się nad funkcjonującymi w tym społeczeństwie zasadami i ich absurdalnością. Temat książki jest ciekawy, ukazany w interesujący sposób.
09.01 DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Paulo Coelho - „Szpieg”
Przebieg spotkania:
- powitanie uczestników spotkania przez moderatora;
życzenia noworoczne dla członków klubu, podsumowanie minionego 2018 roku oraz krótka rozmowa na temat planów naszego DKK na rok 2019. Prośba do czytelniczek o zgłaszanie propozycji ciekawych lektur (nowości wydawniczych) do przeczytania przez członków DKK w bieżącym roku.
- dopełnienie formalności związanych z działalnością Klubu; -
- dyskusja na temat przeczytanej książki:
Mata Hari, właściwie Margaretha Geertruida Zelle, kojarzona jest przede wszystkim ze swoim scenicznym wizerunkiem czyli ekstrawagancką tancerką egzotyczną, kochanką najbogatszych i najbardziej wpływowych mężczyzn, którzy mieli wpływ na losy świata. Poza tym mało kto wie cokolwiek o jej prawdziwym życiu. Dlaczego była tym kim była. Paulo Coelho rzuca nieco światła na jej tragiczną w gruncie rzeczy historię. Przedstawiając fakty i prawdziwe wydarzenia pisarz wzbudza w czytających skrajne emocje. Mimo, że scena egzekucji u niektórych czytelniczek wywołała bunt i niechęć do dalszego czytania, to poznając treść listów skazanej za szpiegostwo kobiety do jej adwokata, powstało pytanie czy naprawdę była ona szpiegiem czy tylko ofiarą? Kimś kto w swoim życiu nie zaznał miłości czy też osobą, która lubiła się wyróżniać lecz chyba żyła w nieodpowiednich czasach? W odczuciu członków naszego DKK smutne jest to, że w trudnym momencie wszyscy się od niej odwrócili, nikt nie stanął w jej obronie. Mimo wszystko była to eteryczna, a zarazem silna i magnetyczna kobieca postać, o niezwykłej osobowości o jakiej warto pamiętać.
09.01 DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: William Gibson - „Wypalić chrom”
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00, przyszło na nie 8 osób, w tym jedna nowa. Tematem rozmowy była książka Williama Gibsona pt. „Wypalić chrom”. Wspomniany zbiór opowiadań to teksty trudne, wymagające od czytelnika maksymalnego skupienia. Autor nie rozpieszcza nas – tylko wrzuca w sam środek historii, nie tłumacząc szczegółów, licząc na to, że uda nam się poskładać strzępy informacji tak, aby zrozumieć opowiadanie. Poza poziomem trudności – a co za tym idzie także kunsztem – tekstów zwrócono uwagę na różnice między opowiadaniami napisanymi przez samego Gibsona a tymi, które napisał wraz z innymi pisarzami. Wpływ tych ostatnich był widoczny na pierwszy rzut oka – udało im się przypilnować Gibsona do twego stopnia, że opowiadania z ich współautorstwem są mniej zagmatwane, a bardziej uporządkowane i schludne, co oznacza, że czytelnik może przy nich nieco odsapnąć i nabrać nowych sił na kolejne wymagające opowiadanie w całości napisane przez Gibsona. Zwykle też to właśnie opowiadania napisane przez dwóch pisarzy podobały się najbardziej, chociaż jak zwykle w takich przypadkach, zastanawiało to, jak taka współpraca wyglądała.
07.01 DKK MiGBP w Kluczborku
Pierwsze spotkanie DKK w 2019 roku zostało dedykowane książkom, które warto przeczytać, czyli takim które, zdaniem klubowiczów, wnoszą w naszą egzystencję pewne wartości, refleksje, relaks, spokój, zadumę. W tym miejscu pozwolę sobie wymienić tytuły książek, które przedstawili i omówili klubowicze. Tyler A., Taniec zegara, Wicha M., Rzeczy, których nie wyrzuciłem, Małecki J., Nikt nie idzie, Gargaś G., Wieczór taki jak ten, Zieliński A., Tajemnica polskich Templariuszy, Zajas k.A., Ludzie w nienawiści z serii Trylogia Grobiańska, Beatty P., Sprzedawczyk.
07.01 DKK MiGBP w Prudniku – filia w Łące Prudnickiej
Omawiana książka: Nela na Kole Podbiegunowym
Przedszkolaki bardzo chętnie poznali kolejne przygody Neli, małej reporterki. Udaliśmy się do Finlandii niedaleko Koła Podbiegunowego i poznaliśmy zamieszkujące tam renifery. Razem z dziećmi dowiedzieliśmy się trzech ciekawostek dotyczących reniferów:
1. Renifery nie mają rogów, tylko poroże, które zrzucają raz w roku,
2. Renifery świecą w nocy, gdyż niektórzy hodowcy malują rogi reniferów specjalnym płynem, który odbija światło i w ten sposób świeci.
3. Ulubionym przysmakiem reniferów jest mech.
Przedszkolaki obiecały, że zapytają rodziców, czy znają te ciekawostki.
03.01 DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiana książka: Zygmunt Miłoszewski – „Jak zawsze”
Początek roku 2019 w naszym klubie, był pod znakiem Zygmunta Miłoszewskiego i jego powieści, Jak zawsze. Dyskusja była dynamiczna, ponieważ większość skrytykowała książkę. Zarzucono jej, nudę, brak dobrego planu, zastanawiano się też, co autor miał na myśli, konstruując w taki, a nie inny sposób powieść. Był jednak głos stawiający opór krytyce. Czytelniczkę zachwycił humor i ironia autora. Ciekawe było też dla niej tło, Warszawa z czasów PRL-u i konstrukcja powieści. Wszystkim najbardziej podobał się komediow