Kalendarium spotkań klubowych 2007:
GRUDZIEŃ
14 grudnia MBP w Kędzierzynie-Koźlu kolejny raz zaprosiła klubowiczów DKK do dyskusji, tym razem okazją do spotkania była książka Zbigniewa Mentzla „Wszystkie języki świata”. Na początku uczestnicy zostali zapoznani z twórczością Zbigniewa Mentzla oraz w kilku zdaniach, opowiedziana została historia głównego bohatera, zamkniętą przez pisarza w jednym dniu. Zastanawiano się nad tytułowymi „językami świata”, które próbujemy dniami, miesiącami i latami zgłębiać, i których nigdy nie udaje się poznać dostatecznie dobrze, bo według Mentzla nie są one tylko narzędziami komunikacji z innymi, ale przede wszystkim - sposobami zrozumienia siebie samego. Relację ze spotkania przygotował klubowicz Adam Zieliński.
Relacja Adama Zielińskiego
12 grudnia DKK GBP w Gogolinie zorganizował spotkanie w Wszechnicy Humanistycznej gogolińskiego liceum, które poprowadziła Pani Beata Kulig. Tematem spotkania była książka Janusza Wiśniewskiego pt.: „Samotność w sieci”. Młodzież dyskutowała o splotach historii miłosnych - w świecie komputerów, techniki i nauki. Powieść zrecenzowała Natalia Król.
11 grudnia MiGBP w Grodkowie zaprosiła klubowiczów na spotkanie poświęcone twórczości Janusza L. Wiśniewskiego. Klubowicze ocenili wiarygodność postaci, stworzonych przez autora. Dyskutowano o kreacji osobowości w Internecie, na blogach, czatach. Czy młodzi ludzie istotnie stanowią „samotnych w sieci”?
7 grudnia DKK MBP w Opolu gościł ze spotkaniem autorskim Małgorzatę Kalicińską. Oprócz członków DKK w spotkaniu uczestniczyły także osoby zainteresowane twórczością autorki Domu nad rozlewiskiem. Rozmawiano bohaterach obu powieści, a także o perypetiach związanych z powstaniem i wydaniem książek. Na koniec spotkania autorka podpisywała swoje książki.
1 grudnia Oddział Dziecięcy MBP w Opolu zorganizował kolejne spotkanie klubowiczów. Ze spotkania na spotkanie sympatyków klubu przybywa. Młodzi czytelnicy chętnie dzielą się swoimi wrażeniami z lektur. Na spotkaniu dyskutowano o tym, co decyduje o wyborze lektury. Omawiano książki: „Wojny duszków” Herbie Brennan, „Zła dziewczyna” Beaty Ostrowickiej oraz „Długa lekcja” Ewy Ostrowskiej. Klubowicze recenzowali przeczytane książki, a oto ich wypowiedzi : plik 1 plik 2 plik 3
LISTOPAD
28 listopada w GBP w Olszance odbyło się spotkanie DKK, na którym była omawiana twórczość Mariusza Sieniewicza. Klubowicze dyskutowali o książce „Żydówek nie obsługujemy”.
28 listopada w DKK w MBP w Opolu klubowicze dyskutowali o książce Marcina Bruczkowskiego „Zagubieni w Tokio”. Klubowicze dostrzegli wartość poznawczą powieści, związaną z życiem codziennym współczesnej Japonii. Odmienna kultura i zwyczaje Japończyków przedstawione zostały przez człowieka, który wiele lat mieszkał i pracował w tym kraju, co dodaje wiarygodności tej relacji.
23 listopada klubowicze w DKK w MBP w Kędzierzynie-Koźlu omawiali książkę „Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego. W niezwykle magicznym miejscu, gdzie trzaskał ogień w kominku a na stołach w blasku świec błyszczały strąki fasoli, miało miejsce kolejne spotkanie wielbicieli książek. Więcej informacji o spotkaniu w ciekawej relacji Klubowiczki Justyny Walczak TUTAJ.
22 listopada klubowicze DKK MiGBP w Grodkowie poświęcili spotkanie dyskusji nad książką Marii Nurowskiej „Niemiecki taniec”. Klubowicze odnaleźli najważniejsze wątki twórczości autorki, dostrzegli kontrowersyjność niektórych tematów, podejmowanych przez pisarkę.
15 listopada w DKK w MiGBP w Kluczborku Klubowicze dyskutowali o twórczości Janusza Głowackiego. Omówiono książkę „Z głowy”. Powieść ta uzyskała pozytywne recenzje czytelniczek DKK. Kolejne spotkanie planowane jest na grudzień, klubowicze podzielą się wrażeniami w twórczości Janusza L. Wiśniewskiego.
14 listopada w MBP w Brzegu Klubowicze dyskutowali o swoich ulubionych książkach. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
9 listopada w MBP w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się spotkanie DKK poświęcone książce Anity Nair „Przedział dla pań”. Klubowiczki postawiły sobie kilka pytań, które pozwoliły zinterpretować powieść Nair: Co składało się na świat hinduskiej kobiety? Jak była rola mężczyzny w hinduskim domu? Czy świat hinduskiej kobiety bardzo różni się od świata polskiej kobiety? Bardzo „kobiecą” dyskusję wypełniła miła i przyjacielska atmosfera.
7 listopada w GBP w Lubszy Filii w Mąkoszycach gościła ze spotkaniem autorskim Monika Szwaja. Spotkanie to było okazją do zadania pytań autorce, ale także nagrodą dla członków DKK. Spotkanie miało charakter otwarty i uczestniczyły w nim osoby, które lubią czytać i rozmawiać o książkach. Klubowiczki zadawały pytania, na które dostały bardzo wyczerpujące odpowiedzi. Rozmawiano o książkach autorki: „Stateczna i postrzelona”, „Jestem nudziarą”, „Artystka wędrowna”.
6 listopada w MiGBP w Kluczborku odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Szwają. Autorka opowiadała o swoich książkach, obiecała ciąg dalszy powieści „Klubu mało używanych dziewic”. Mówiła o wieloletniej pracy w telewizji, a także o pracy w szkole. Chętnie odpowiadała na pytania czytelniczek, np. czy pojawiły się propozycje sfilmowania jej powieści, czy bohaterowie książek mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, skąd czerpie pomysły. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Na zakończenie była okazja do otrzymania autografu i zrobienia pamiątkowego zdjęcia.
PAŹDZIERNIK
24 października w MBP w Opolu odbyło się kolejne spotkanie Kubowiczów. Omawiana była powieść p. Małgorzaty Kalicińskiej pt. „Powroty nad rozlewiskiem”. Opinie o książce były dosyć podobne. Zwrócił uwagę klimat powieści, określany jako ciepły, zapewniający odbiorcy poczucie bezpieczeństwa. Bardzo podobało się także to, że autorka wiernie oddała w powieści realia lat 60 i 70 nie ulegając pokusie upolitycznienia powieści. Zastrzeżenia dotyczyły jedynie nieścisłości pomiędzy danymi z drzewa genealogicznego, zamieszczonego na początku książki, a rzeczywistymi latami życia bohaterów powieści. Na zakończenie rozdano uczestnikom spotkania kolejną lekturę DKK - „Zagubieni w Tokio” M. Bruczkowskiego.
19 października w DKK w MBP w Opolu-Oddział Dziecięcy oraz w DKK w MBP w Brzegu gościła w ramach spotkań klubowych Liliana Fabisińska. Autorka cyklu bestsellerowych Bezsenników, opowiadała o swojej twórczości, pasjach, zainteresowaniach, najnowszej książce skierowanej dla czytelnika dorosłego „Arbuzowy sezon”, a także o książkach dla dzieci i młodzieży „Amor z ulicy rozkosznej”. Zdradzała tajniki swojego warsztatu pisarskiego, chętnie opowiadała o genezie swoich książek.
15 października w MiGBP w Kluczborku zorganizowano spotkanie Klubowiczów na temat „Twórczość współczesnych pisarzy polskich cd. (M. Szwaja, K. Grochola)”. Klubowicze omawiali charakterystyczne cechy twórczości autorek, humor, lekkość pióra, ale także wpadnie autorek w rozpoznawalny już schemat powieściowy. Do DKK w Kluczborku dołączyła nowa Klubowiczka!
12 października w MBP w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się dyskusja wokół ksiązki Michał Łozińskiego „Reisenfieber”. Książka Mikołaja Łozińskiego wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród uczestników spotkania. Przedyskutowano przede wszystkim jej fabułę i portrety psychologiczne bohaterów. Uczestników mocno zaintrygował temat subiektywnego odbioru postaci. W przedstawieniach bohaterów książki odnajdywano bowiem podobieństwa zarówno własnych charakterów jaki i losów. Zastanawiano się również nad przyczynami wybrania określonego typu narracji. Te omówienia doprowadziły uczestników bezpośrednio do dość szerokiej dyskusji na temat formy powieści. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele mediów lokalnych (Radio „Park” i „Gazeta Lokalna”).
recenzja Reisenfiebier K-Koźle
3 października w GBP w Lubszy Filii Dobrzyń odbyło się koleje spotkanie autorskie z Izabelą Sową. Uczestnicy omawiali z autorką książki z „owocowej serii” „Smak świeżych malin”, „Cierpkość wiśni” oraz „Herbatniki z jagodami”.
W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel lokalnej prasy.
2 października w GBP w Gogolinie odbyło się pierwsze spotkanie autorskie w ramach DKK z Izabelą Sową. Autorka promowała książkę „10 minut od centrum” oraz opowiadała o przyszłych planach wydawniczych. Uczestniczka spotkania Natalia Król nadesłała recenzję napisaną pod wpływem spotkania z autorką, którą można przeczytać TUTAJ.
WRZESIEŃ
13 września w MiGBP w Kluczborku odbyło się spotkanie klubowe. Klubowicze omawiali twórczość Moniki Szwai, powieści „Artystka wędrowna”, „Powtórka z morderstwa”, „Romans na receptę”, „Zapiski stanu poważnego”. Uczestnicy spotkania przygotowali się tym samym do spotkania autorskiego z Moniką Szwaja, które odbędzie się w Kluczborskim Klubie 6.11.2007.
5 września w MBP w Brzegu rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki, spotkanie miało charakter organizacyjny. Klubowicze mogli wymienić opinie, przedstawić swoje zainteresowania literackie i wybrać lekturę na kolejne spotkanie. Klubowicze będą dyskutować na temat powieści Liliany Fabisińskiej „Arbuzowy sezon”. Autorka będzie