Kalendarium spotkań klubowych 2008:
GRUDZIEŃ
12 grudnia klubowicze z GBP w Przyworach Opolskich spotkali się przy dwóch książkach: „Folklor” K .Raczyńskiego oraz „Jan Paweł II poza protokołem” M. Latasiewicza. Podczas spotkania omówiono obyczaje wigilijne: zakazy, nakazy i zalecenia, wróżby, przepowiednie. W drugiej części spotkania uczestnicy podzielili się swoimi odczuciami w stosunku do osoby Jana Pawła II, jak dalece wpłyną na ich duchowość. Spotkanie uświetnił występ dzieci z klas I-III, które wspólnie z klubowiczami śpiewały kolędy.
3 grudnia w DKK GBP w Tułowicach omawiana była książka Olgi Tokarczuk „Bieguni”, która została nagrodzona w październiku 2008 r. Nagrodą NIKE. Dyskusja była bardzo kontrowersyjna, ponieważ zdania były bardzo podzielone. Jednym osobom się podobała, innym nie. Osoby zachwycone treścią przekonywali, że autorka świetnym językiem literackim opisuje świat współczesnych ludzi, jak ich określa to „bieguni”, podróżnicy, ludzie, którzy są w ciągłej drodze przez chaotyczny i nieuporządkowany świat. Uważają oni, że zło ma największą moc gdy człowiek stanie w miejscu. Osią, wokół której autorka zbudowała książkę nie jest postać, jakaś historia, tylko fenomen jakim jest podróżowanie.
LISTOPAD
28 listopada w DKK MiGBP w Prudniku odbyło się spotkanie autorskie z poetą, Wojciechem Ossolińskim. Autor prezentował utwory z kilku tomików wierszy, w tym z najnowszego „Podręcznik konserwacji uczuć”.
26 listopada odbyło się kolejne spotkanie DKK w MBP w Opolu. Wzięło w nim udział 8 osób. Omawiano książkę J. Banville „Morze”, która okazała się dla klubowiczów trudna w odbiorze. Każdy doceniał niewątpliwą wartość tej książki, ale wskazywano na trudności w jej percepcji związane z licznymi retrospekcjami oraz na dość przygnębiający klimat utworu.
W związku z tym większą część spotkania poświęciliśmy na wybór książek do DKK na rok przyszły, posługując się orientacyjną listą otrzymaną od koordynatorki z WBP. Na koniec spotkania uczestnicy wybrali z przygotowanych przez moderatora tytułów ksiązki, do przeczytania których będą nas zachęcać na spotkaniu styczniowym.
20 listopada odbyło się spotkanie DKK w Filii nr 5 poświęcone książce Romy Ligockiej „Wszystko z miłości”. Zbiór 24 felietonów ( w większości drukowanych wcześniej w miesięczniku „Pani”) posiada wspólny mianownik tematyczny, którym jest miłość. Jak może ona być różnorodna, jak wiele może posiadać odcieni i obiektów dyskutowały uczestniczki DKK, odwołując się nie tylko do książki, ale często do własnych doświadczeń. Jako że twórczości Romy Ligockiej nie sposób rozpatrywać w oderwaniu od jej osobistych przeżyć i doświadczeń wojennych przypomniano najważniejsze fakty z życia pisarki, omówiono pokrótce najważniejsze dla jej pisarstwa utwory będące osobistym rozrachunkiem z przeszłością. Utracone dzieciństwo, doświadczenia wojny, getta, ucieczki, strachu przed ludźmi wielokrotnie przywoływano tłumacząc dzisiejszą postawę życiową Romy Ligockiej. Pełne piękna uchwyconego w przelotnej chwili, zatrzymanego w rodzinnych pamiątkach felietony skłaniają do zatrzymania się w pogoni za codziennością. Zatrzymania się i uchwycenia tego, co nie domaga się nachalnie uwagi, ale trwa tuż obok, niepostrzeżenie nadając naszemu życiu smak i zapach. I unikalny charakter. Co nas określa i jest nam prawdziwie niezbędne do szczęścia. Recenzja
19 listopada w GBP w Mąkoszycach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki pna które zaproszono prezesa Klubu Literackiego Seniora z Brzegu Pana Józefa Chimiaka. Było to wyjątkowe spotkanie. Okazją do spotkania była książka Pani Marii Skibińskiej, mieszkanki Brzegu, która ukończyła 89 lat i wydała w tym roku książkę pt.: „Tak blisko, a tak daleko”. Pan Józef Chimiak wprowadził obecnych w problematykę i przybliżył powieść. Utwór będący literacką opowieścią o losach autorki i jej rodziny, napisany w konwencji dziewiętnastowiecznej powieści, odznacza się sprawnością językowa, zaangażowaniem uczuciowym autorki. Zostały odczytane fragmenty książki, po których każdy z klubowiczów przeczyta powieść.
18 listopada w GBP w Przyworach Opolskich DKK spotkał się, aby omówić książkę Dogonić tęczę - Fannie Flagg. Klubowicze omówili zauważalne zmiany od lat 1946 � po współczesność. Ponadto zajrzeli w ludzkie charaktery, codzienne problemy, życie ludzi na prowincji. Zauważyli, iż najważniejsza jest przyjaźń, solidarność i życzliwość dla drugiego człowieka. Powieść uzmysławia nam, że niektóre przyjaźnie dziedziczymy z pokolenia na pokolenie, dobry sąsiad nieraz okazuje się lepszy niż rodzina.Dostrzeżono również, że autorka w swojej powieści przekazuje przesłanie do polityków, aby nie lekceważyli małych społeczności bo to w nich jest siła. Uczestnicy spotkania sformułowali motto: W życiu nie chodzi przecież o to , żeby zrobić jak najwięcej, tylko o to, żeby zrobić to dobrze i mieć z tego radość.
14 listopada odbyło się spotkanie DKK MBP w Brzegu filii nr 9. Przedmiotem rozmów były książki: „Tajemne Bractwo Pana Benedykta” T.L.Stewarta oraz „Okularnica” E. Wojnarowskiej. Dzieci z dużym zaangażowaniem dzieliły się wrażeniami, jakie wywarła na nich treść „Tajemnego Bractwa...”. A wrażenia były bardzo pozytywne, czytelnicy zachwyceni byli zarówno pomysłem autora na fabułę powieści, rozwojem wydarzeń i przebiegiem akcji, bohaterami i ich przygodami. Większość czytelników przyznała, że jest to najlepsza z przeczytanych przez nich powieści dla dzieci, a także wyraziła nadzieję na powstanie kolejnych przygód „Bractwa”. „Okularnica” E. Wojnarowskiej to powieść dla młodzieży. Starsza część grupy dyskusyjnej dzieliła się własnymi opiniami o tej powieści. Problemy rozbitej rodziny, brak bliższych relacji z matką, nieporozumienia i niemożliwość odnalezienia się we własnym środowisku rówieśniczym, okrucieństwo i upokorzenia doznane ze stron otoczenia, depresje i próby samobójcze to zjawiska bardzo często spotykane w świecie współczesnej młodzieży .Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w historii bohaterów „Okularnicy”. Próba odnalezienia się w świecie pełnym konfliktów za pomocą budowania przyjaźni i lojalności, a także nabywanie umiejętności stawiania czoła przeciwnościom losu oraz nieuniknionej śmierci wywarło ogromne wrażenie na czytelnikach. Prowadzący spotkanie, a także jego uczestnicy zgodnie wyrazili nadzieję, że wkrótce pojawią się równie interesujące nowe powieści dla młodego czytelnika.
7 listopada w MBP w Kędzierzynie-Koźlu klubowicze spotkali się, aby dyskutować o książce Marka Krajewskiego „Dżuma w Breslau” . Podczas spotkania wyświetlano fotografie starego przedwojennego Wrocławia. Były to czarno-białe, sepiowane zdjęcia lub podkolorowane pocztówki z napisem ,,BRESLAU” lub zdjęcia z współczesnym już Wrocławiem, ale bardzo mrocznym. Bezludne uliczki pokryte śliskimi ,,kocimi łbami”, rozpadające się cuchnące kamienice i cmentarze opatulone wilgotną mgłą. Nastrój tych fotografii wprowadził w świat wykreowany przez Marka Krajewskiego w książce ,,Dżuma w Breslau”. Tymi ulicami mógł chodzić, gdyby oczywiście istniał, Eberhard Mock. Klubowicze zapoznali się z biografią autora, serią książek o Wrocławiu i Eberhardzie Mocku. Wspólnie zastanawiano się nad następującymi zagadnieniami:
- świetnie opisana przez autora wielowymiarowość charakteru Eberharda Mocka, doskonałego policjanta, zwolennika niekonwencjonalnych metod śledczych, miłośnika literatury klasycznej a zarazem miłośnika dużej ilości napojów alkoholowych i ladacznic wrocławskich,
- rozpoznanie środków wyrazu użytych w celu opisania wspaniałego, magicznego i klimatycznego przedwojennego Wrocławia a zarazem miasta, gdzie na każdej ulicy jest burdel, gdzie prostytutki bezwstydnie stoją na każdej przecznicy, gdzie moralność sięgnęła bruku,
- różnice i podobieństwa bohaterów kryminałów polskich i zagranicznych (w tym klasycznych przedstawicieli gatunku: Sherlock Holmes Arthura Conan Doyla i Herkules Poirot Agathy Christie).Na koniec spotkania osoby, które dobrze lub bardzo dobrze znają Wrocław starały się rozpoznać na wyświetlanych zdjęciach współczesne miejsca tego miasta. Recenzja
5 listopada w GBP w Tułowicach omawiano książkę Barbary Wood Oznaki życia. Wszystkim klubowiczom podobała się książka, w której poruszane były losy trzech studentek medycyny. Dyskusja była bardzo ożywiona i interesująca. Na podstawie losów młodych lekarek rozwinęła się rozmowa, o tym jak podejście i wymagania rodziców w stosunku do swoich dzieci mogą wpłynąć niekorzystnie na całe życie człowieka. W miłej i radosnej atmosferze przy poczęstunku szybko mijał czas, a klubowicze wybrali na następne spotkanie książkę Olgi Tokarczuk pt.: „Bieguni”.
PAŹDZIERNIK
Od 27 października do 30 października gościem spotkań autorskich w DKK była Izabela Sowa. Autorka odwiedziła kluby w GBP w Zębowicach, MBP w Opolu, MiGBP w Głuchołazach, MiGBP w Lewinie Brzeskim, GBP w Olszance. Spotkania były okazją do promocji najnowszej książki autorki „ścianka działowa”.
24 października 2008 r. na spotkaniu DKK w czytelni MiGBP w Lewinie Brzeskim czytelniczki omawiały książkę „Dom nad rozlewiskiem” Małgorzaty Kalicińskiej. Wszystkie, bez wyjątku, powieść Kalicińskiej zachwyciła. Stwierdziły, że jest książka ciepła, przyjemna, czasami wzruszająca i same chętnie przeniosłyby się do takiego domu. Klubowiczki nawiązały również do drugiej książki M. Kalicińskiej „Powroty nad rozlewiskiem”.
22 października odbyło się spotkanie DKK w MBP w Opolu. Rozmawiano książkach Izabeli Sowy, koncentrując się na zbiorze opowiadań pt 10 minut od centrum. Ksiązka wzbudziła mieszane uczucia, przeważały jednak opinie krytyczne. Dyskusja toczyła się wokół 2 opowiadań o tytułach: Sobota, Niedziela. Historia dziewczynki z biednej rodziny zbierającej pieniądze na kupno roweru oraz opowieść o doktorze Poważnymi i Wieśniaku, wywołały żywą dyskusję. Wszyscy podkreślali, że autorka jest doskonałą obserwatorką życia. 28 października autorka była gościem spotkania autorskiego.
22 października DKK w MBP w Brzegu po raz kolejny zebrał sympatyków literatury pięknej oraz brzeskiej biblioteki, aby podyskutować, tym razem na temat książki Micha Witkowskiego „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna Szczakowej”. Kontrowersje, jakie pojawiają się wokół twórczości tego pisarza uwidoczniły się podczas spotkania w sposób szczególnie jaskrawy. W większości opinii „Barbara Radziwiłłówna...” postrzegana jest negatywnie. Uczestnicy dyskusji wskazywali na dosadność języka narracji, wulgaryzmy, fizyczną, moralną i mentalną szpetotę głównego bohatera. Książka zatem nie zaspokoiła oczekiwań estetycznych obecnych na spotkaniu odbiorców, ale dzięki temu podczas dyskusji wysnuto bardzo ciekawy wniosek:„Barbara Radziwiłłówna...” wymaga od czytelników „przestrojenia się” i wychwycenia w brzydocie bohatera i otaczającego go świata groteski i satyry na współczesną Polskę i Polaków.
16 października w DKK MiGBP w Kluczborku oomawiano książkę Marka Krajewskiego „Dżuma w Breslau”. Opinie uczestniczek spotkania na temat „Dżumy w Breslau” były podzielone. Niektóre z pań nie przekonały się do twórczości Marka Krajewskiego. Jedna z klubowiczek, która czytała już wcześniejsze powieści tego autora oceniła ją pozytywnie. Przede wszystkim zachwyciła się sposobem, w jaki autor opisuje Wrocław i jak potrafi oddać atmosferę tego miasta.
15 października w DKK GBP w Lubszy odbyło się spotkanie Martą Fox, Wizyta pisarki była okazją do przybliżenia czytelniczkom jej twórczość. Pisarka dotyka problemów o tematyce rodzinnej, młodzieżowej, ukazuje nowoczesny, partnerski model rodziny. W sposób odważny pisze w swoich książkach o sprawach dojrzewania oraz o miłości. Spotkanie miało charakter otwarty i bardzo ciepły uczestniczyły w nim osoby młode i dzieci, które lubią czytać i rozmawiać a bezpośredni kontakt z autorem jest motywacją do sięgnięcia po następną pozycję książkową.
Od 15 do 17 października Marta Fox była gościem DKK w MiGBP w Godkowie, GBP w Lubszy oraz MiGBP w Strzelcach Opolskich.
14 października DKK w GBP w Przyworach Opolskich dyskutował nad książką „Sekrety Egiptu i faraonów” - Christian Jace oraz spotkał się z Krzysztofem Lisowskim. Po zapoznaniu się z fragmentami książki Krzysztof Lisowski zabrał uczestników spotkania w podróż (oglądanie zestawu slajdów), w której zobaczono miejsca znane i często odwiedzane przez turystów jak: Luksor, Dolina królów, rafa koralowa Morza Czerwonego, piramidy itp. jak i wiele innych miejsc, o których czyta się lub słyszy z opowiadań.
1 października w DKK GBP w Tułowicach odbyło się spotkanie klubowe przy książce Viginii Wolf „Fale”. Spotkanie było okazją do przedstawienia sylwetki autorki. Moderatorka odczytała tekst z pisma „Wysokie obcasy” Gazety Wyborczej z 2003 r., pt.: „Kim była Virginia Woolf”, który wnikliwie przedstawiał życiorys autorki. Biografia Virgini Woolf stała się kluczem do zrozumienia twórczości autorki.
WRZESIEŃ
30 września w MBP w Brzegu DKK omawiał książkę Marty Fox „Paulina w orbicie kotów”. Spotkanie klubowe odbyło się w Oddziale dla Dzieci MBP w Brzegu. Uczestnicy spotkania zastanawiali się, czy jest do książka wyłącznie dla młodzieży, czy również dla rodziców. Poruszono problem wirtualnego świata, czy Internet jest miejscem do dzielenia się swoimi problemami? Jak postrzega to zjawisko młodzież a jak rodzice? Książka stała się znakomita okazją do takiej dyskusji.
26 września w GBP w Sidzinie DKK omawiał książkę Zbigniewa Mentzla „Wszystkie języki świata”. „Wszystkie języki świata” jest to książka przedstawiająca jeden dzień z życia człowieka, który zmaga się z absurdami ustroju komunistycznego.Klubowicze zwrócili uwagę na poszukiwanie młodego człowieka swojego miejsca na ziemi i niespełnionych ambicji jego matki. W spotkaniu wzięły udział osoby pamiętające czasy PRL-u więc dużo rozmawiano na temat zachowań panujących w tamtych czasach. Niektórzy pokusili się o ocenę tamtych czasów. Młodsi z niedowierzaniem słuchali o tym co było, bo dla nich to tylko historia, a dla innych to proza życia.
25 września w MBP w Kędzierzynie-Koźlu w DKK omawiano książkę „Zamach” Yasminy Khadry. Rozwinęła się ciekawa dyskusja na temat kultury arabskiej i mieszkańców Bliskiego Wschodu i Ziemi świętej . Rozmawiano o skomplikowanej sytuacji politycznej Izraela - rejonu , w którym dzieje się akcja książki. Zastanawiano się czy w innym miejscu na świecie byłby możliwy konflikt międzynarodowy o tak dużym nasileniu jak na terytorium zamieszkiwanym przez żydów, muzułmanów i chrześcijan oraz o reakcji świata i pomocy ludności dla okupowanych terytoriów. Czy dwa narody, które nie mają swojej ojczyzny mogą żyć ze sobą w zgodzie? Zawłaszcza jeśli są to wyznawcy trzech największych religii na świecie( islamu, judaizmu i chrześcijaństwa). Podawano wiele przykładów innych krajów i miejsc na świecie, w których takie pokojowe współistnienie jest możliwe (wielonarodowa przedwojenna Polska). Przechodząc do problematyki powieści zastanawiano się co sprawiło, że Siham Dżafari - kobieta na pozór szczęśliwa detonuje bombę i przez nią giną niewinne dzieci oraz , że doktor Amin Dżafari nie zauważył żadnych zewnętrznych sygnałów, które świadczyłyby o przynależności jego żony do organizacji terrorystycznej.
Dyskusję zakończono konkluzją, iż skomplikowany świat islamu został w powieści Yasminy Khadry ukazany bardzo przekonująco.
24 września w MBP w Opolu odbyło się pierwsze po przerwie wakacyjnej spotkanie DKK Wzięło w nim udział 10 osób. Powitaliśmy w naszym gronie dwoje nowych uczestników. Tematem bardzo ożywionej emocjonalnie dyskusji była powieść M. Axelsson „Dom Augusty”. Książka mimo smutnej, wręcz tragicznej treści przez wszystkie panie została przeczytana i sądząc z emocji towarzyszących dyskusji, przeżyta. Uwagi na temat fabuły wskazywały na bardzo uważne odczytanie powieści. Udało się także porozmawiać na temat konstrukcji utworu. Spotkanie przebiegło w atmosferze gorącej dyskusji. Na koniec, w związku ze spotkaniem z p. Izabelą Sową rozdałam książki: „Świat szeroko zamknięty” oraz „10 minut od centrum”.
18 września w DKK przy GBP w Przyworach Opolskich odbyło się spotkanie klubowiczów poświecone książkom Małgorzaty Kalicińskiej „Dom nad rozlewiskiem” i „Powroty nad rozlewiskiem”. Klubowicze dyskutowali o: Czy są takie babcie i domy jak w tej powieści? Role babć, mam, córek i wnuczek - rodziny. Miłość jest częścią życia. Nikt nie może wziąć urlopu od samego siebie! Zawsze jest dobry czas, by szukać siebie. W podsumowaniu stwierdzono, że są to książki o bardzo prostych odwiecznych sposobach poszukiwania prawdy o sobie. Wspaniałe, pełna ciepła i życiowej mądrości opowieści o drodze, którą trzeba przebyć by odnaleźć miejsce na ziemi.
8 września w GBP w Zębowicach odbyło się spotkanie klubowe , poświęcone twórczości Doris Lessing. Dyskutowano o książce „Pamiętnik przetrwania”. To książka poniekąd realistyczno-fantastyczna. świat zaczyna się dzielić. Realia istnieją obok fikcji. Życie zmusza do przetrwania w gąszczu wątpliwości . Obok prostej radości trwania przynosi też gorzką i surową prawdę wolę przetrwania. Dyskusja trwała około 2 godzin. Kolejne spotkanie 13.10.2008 godz. 15.00. Na spotkaniu w październiku proponujemy „Wyspę” Eustachego Rylskiego
CZERWIEC
24 czerwca o godzinie 11.00 odbył się wykład dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Profesor Stanisław Bereś przedstawił temat „Książki nieobecne ważne a niewznawiane”. Stanisław Bereś (ur. 1950); historyk lit., krytyk, eseista, poeta, tłumacz; profesor w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej; wykładał również w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (do 1987); w latach 1987-93 na Uniwersytecie Charles de Gaulle`a w Lille (Francja).Od 1996 redaktor „Telewizyjnych Wiadomości Literackich” (TVP 2, TV Polonia) oraz w latach 1997-98 magazynu kulturalnego „Latarnik” (TV Polonia); członek jury Nagrody Literackiej Nike (1996-2004), Nagrody Literackiej Europy środkowej ANGELUS (od 2006) i komitetu redakcyjnego „Odry" (do 2003); współrealizator międzynarodowego pilotażowego programu nauczania multimedialnego. Opublikował 23 książki oraz ok. 360 tekstów naukowych, krytycznoliterackich i eseistycznych na łamach najważniejszych czasopism krajowych, emigracyjnych i zagranicznych. Większość z nich dotyczy literatury polskiej doby dwudziestolecia międzywojennego, okresu wojny i okupacji oraz literatury powojennej. Jego klasyczne już rozmowy-rzeki z pisarzami polskimi, krzyżują spojrzenie historyka literatury z intelektualnie zorientowanym dziennikarstwem. W poezji w przewrotny sposób integruje perspektywę eschatologiczną z autoironią.
20 czerwca 2008 r. klubowicze DKK MBP w Kędzierzynie-Koźlu spotkali się przy książce „Wszystko z miłości”, zawierające felietony Romy Ligockiej, malarki i pisarki.
Poruszone zostały następujące kwestie:1. Wpływ doświadczeń wojennych (życie i likwidację getta krakowskiego, aresztowanie ojca, bieda lat powojennych) na twórczość Romy Ligockiej.
2. „Emocjonalny przewodnik autorki”.
3. Sposoby patrzenia na świat przez autorkę.
4. Środki wyrazu użyte przy tworzeniu ilustracji w książce.
5. Dlaczego książka „Wszystko z miłości” nas zachwyca?
19 czerwca 2008 r. DKK MiGBP w Kluczborku spotkał się w plenerze, aby podyskutować nad książką Andrzeja Stasiuka Jadąc do Babadag. Zdania były podzielone. Opinie, z którymi większość pań się zgadzała to: powieść mądra, o charakterze dydaktycznym, zmuszająca czytelnika do przemyśleń, jednocześnie powieść, której nie da się czytać „od deski do deski”. Nie jest to może książka na wakacje, choć opisuje ciekawe miejsca, do których warto się wybrać.
MAJ
30 maja 2008 r. w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiano książkę Marii Nurowskiej pt. „Niemiecki taniec”. Jest to akurat taka powieść Nurowskiej, która wzbudza emocje, nie tylko ze względu na problem wysiedleń, ale również z powodu opinii na temat papieża Jana Pawła II, wygłaszanej przez jedną z bohaterek. Dyskusja na temat książek nie skończyła się na „Niemieckim tańcu”. Czytelniczki podzieliły się wrażeniami po przeczytaniu innych książek M. Nurowskiej: „Listów miłości”, „Panien i wdów” czy „Rosyjskiego kochanka”.
28 maja w DKK GBP w Tułowicach spotkali się klubowicze przy książce Janusza L. Wiśniewskiego, „Czy mężczyźni są światu potrzebni?” Książka była okazją do ciekawej dyskusji. W miłej atmosferze nie do końca poważnej Klubowicze jednogłośnie stwierdzili, że płeć męska jest światu niezbędna. Następne spotkanie DKK jest planowane na lipiec, członkowie klubu wybrali do przeczytania książkę „Fale” Virginii Woolf.
28 maja odbyło się kolejne spotkanie w DKK w MBP w Opolu (wypożyczalnia centralna). Uczestniczki dyskutowały o książce Z. Mentzla „Wszystkie języki świata”. Powieść wzbudziła liczne kontrowersje. Szczególne rozbieżności wystąpiły w ocenie bohatera, jego stosunku do rodziców i postawy życiowej. Dla jednych dyskutantek powieść okazała się zbyt nudna, a bohater jawił im się jako życiowy nieudacznik. Inne klubowiczki wyrażały całkowicie odmienne opinie. Chwaliły konstrukcję książki, doceniły ironię którą posłużył się autor, aby przedstawić siebie, rodziców i świat czasów PRL-u. Dyskusja była bardzo ożywiona.
Na następnym spotkaniu DKK będzie omawiana książka M. Łozińskiego pt. „Reisefieber”.
27 maja klubowicze DKK „Orchidea” biblioteki w Przyworach z okazji Dnia Matki omawiali utwory, w których rola matki w szczególny sposób została zaznaczona. Omówione zostały „Poczwarka” Doroty Terakowskiej, „Romans na receptę” Moniki Szwai oraz „Album rodzinny” Daniel Steel. Spotkanie podsumowano mottem: „Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca-to miłość macierzyńska” (Ignacy Kraszewski).
15 maja w czytelni MiGBP w Kluczborku spotkały się członkinie DKK, aby porozmawiać i podzielić się własnymi opiniami i spostrzeżeniami z przeczytanej lektury, która była książka Moniki Szwai „Klub mało używanych dziewic”. Twórczość p. Szwai jest doceniana i lubiana przez panie z DKK. Stąd opinie na temat omawianej ksiązki były bardzo pochlebne. Powieści autorki dostarczają - zdaniem klubowiczek - dobrej rozrywki, pozytywnie wpływają na czytelnika, są świetnym lekarstwem na nudę i smutek.
12 maja w MBP w Brzegu DKK omawiał powieść Erica Emmanuela Smitta „Przypadek Adolfa H”. Klubowicze dzielili się wrażeniami z lektury, w której autor przedstawia podwójny portret Adolfa Hitlera. Przedstawia postać historyczną - dyktatora oraz wymyślonego przez pisarza - artystę. Losy bohaterów przeplatają się ze sobą, opisywane są równolegle.
12 maja w DKK GBP w Zębowicach burzliwa dyskusja rozgorzała przy książkach Marii Nurowskiej. Klubowicze po przeczytaniu „Księżyc nad Zakopanem” mieli mieszane uczucia. Wszystkie orzekły , że chciałyby poznać ją i porozmawiać o jej twórczości . Dyskutowano o książce „Rosyjski kochanek”. Książka pokazuje mentalność Rosjan , oraz romans kobiety już z pewnym bagażem doświadczeń , w którego szczęśliwe zakończenie nie ma odwagi uwierzyć . Polecamy wszystkie książki Pani Marii Nurowskiej . Uczestnicy spotkania przygotowali się także do spotkania autorskiego z Marią Nurowską , które odbędzie się 16.06.2008 r.
05 maja w DKK MiGBP w Nysie klubowicze spotkali się przy książce Grażyny Plebanek „Przystupa”. Klubowiczów powitała pani Dyrektor biblioteki Joanna Kanin. Lektura dostarczyła wielu interesujących tematów do dyskusji. Klubowicze uznali, że powieść Grażyny Plebanek można zaliczyć w poczet ciekawych powieści, o wartkiej narracji.
28 kwietnia w DKK BP w Sidzinie klubowicze dyskutowali nad książką Mikołaja Łozińskiego „Reisefieber”. Dyskusja o książce sprowokowała rozmowę na temat stosunków panujących między rodzicami, a ich dorastającymi bądź dorosłymi dziećmi we współczesnym świecie. Częstokroć zatracone bądź zrywane są więzi rodzinne, a dzieci nie mogą pogodzić się z wyborem rodziców(szukanie nowego partnera), którzy niejednokrotnie czują się osamotnieni i odrzuceni. To bardzo dojrzała i napisana z niezwykłym kunsztem psychologicznym powieść rysująca relacje międzyludzkie.
23 kwietnia w DKK MBP w Opolu-wypożyczalnia centralna odbyło się spotkanie klubowe poświęcone książce „Kupić dym, sprzedać mgłę” - M. Dygat. Szczególne zainteresowanie wzbudził zamieszczony w powieści konflikt między matką a córką, swoista psychoanaliza, która staje się próbą uzdrowienia relacji między nimi. Ożywiona dyskusja dotyczyła także, przedstawionych przez pisarkę w sposób dość stereotypowy realiów życia w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Czytelniczki odniosły się także dość krytycznie do wcześniejszej książki tej autorki pt. „Rozstania”.
KWIECIEŃ
18 kwietnia w DKK w MiGBP w Gogolinie oraz MBP Kędzierzynie-Koźlu odbyły się spotkania z Januszem L. Wiśniewskim. Autor bestsellerowej S@motności w sieci promował najnowszą książkę „Czy mężczyźni są światu potrzebni?”, jak również prezentował wcześniejsze wydawnictwa. W spotkaniach uczestniczyło wielu czytelników i klubowiczów DKK. .
relacja z Gogolina
relacja z Kędzierzyna
recenzja klubowiczki
Od 14 kwietnia do 17 kwietnia gościem Dyskusyjnych Klubów w Brzegu, Mąkoszycach, Przyworach, Tułowicach , Sidzinie oraz Kluczborku była Izabela Sowa. Autorka popularnej „owocowej serii” promowała ostatnie książki „10 minut od centrum” oraz „Świat szeroko zamknięty”.
Spotkania były okazją do poznania autorki, do zadawania pytań, które nurtowały czytelniczki.. Pisarka w swoich książkach porusza ważne tematy, które opisane są w lekki sposób. Czytać może je nastolatek oraz dorosły , dla którego czasy opisane np. w „Zielonym jabłuszku” będą powrotem do lat młodzieńczych. Izabela Sowa z wdziękiem przedstawiła wydarzenia w książce. Można odnaleźć tam dobry humor, zabawne sytuacje i zbiegi okoliczności. Spotkania miało charakter otwarty i bardzo ciepły uczestniczyły w nim osoby, które lubią czytać i rozmawiać, a bezpośredni kontakt z autorem jest motywacją do sięgnięcia po następną pozycję.
14 kwietnia DKK przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Zębowicach odbyło się spotkanie klubowe , poświęcone twórczości Moniki Szwai . Klubowiczki wyraziły różne opinie na temat twórczości autorki . Jej książki można by przypisać jako lek na depresję . Dyskutowano o książce „Stateczna i postrzelona”. Książka jest pełna ciepła i życzliwości dla ludzi. O zmianie życia z miejskiego na wiejskie. Bije z niej radość życia, miłości do Karkonoszy i pasja konna. Serdecznie polecamy!!
MARZEC
31 marca DKK w GBP w Przyworach Opolskich poświęcił spotkanie twórczości Izabeli Sowy. Omówiono najnowszą powieść autorki „Świat szeroko zamknięty”, a także książki z „owocowej serii”. Po lekturze i dyskusji Klubowiczki zbudowały motto dla odbioru tej twórczości: „Należy żyć sekundami szczęścia, radości, po prostu pełnią życia”. 15 kwietnia DKK „Orchidea” będzie gościł Izabelę Sowę w bibliotece w Przyworach o godz. 11.00.
28 marca w DKK MBP w Kędzierzynie-Koźlu klubowicze dyskutowali o książce „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki” Mario Vargas Llosa. Swoimi wrażeniami z lektury podzieliła się Klubowiczka Maria Różańska w postaci recenzji.
14 marca w DKK MBP w Opolu w Oddziale Dziecięcym Małgorzata Budzyńska spotkała się z czytelnikami swoich powieści. W spotkaniu uczestniczyła duża grupa młodzieży, która doskonale znała twórczość autorki.
12 marca w GBP w Łambinowicach w Filii Wierzbie oraz w DKK BP w Namysłowie gościła ze spotkaniami autorskim Małgorzata Budzyńska. Autorka prezentowała swoją twórczość - serię książek z bohaterką Alą Makotą. Zaprosiła młodzież do udziału w konkursie poetyckim „Randka z Alą Makotą”.
7 marca w MiGBP w Gogolinie odbyło się spotkanie DKK. Przy blasku świec spotkali się miłośnicy poezji J. von Eichendorffa. Prelegent dr hab. Joachim Piecuch przedstawił życiorys poety oraz czytał fragmenty jego poezji. Po spotkaniu odbyła się żywa dyskusja, która dotyczyła poezji, ale również osoby poety.
LUTY
27 lutego w DKK MiGBP w Nysie odbyło się spotkanie autorskie Olgi Tokarczuk, która promowała swoją najnowszą powieść Bieguni. Spotkanie miało charakter swobodnego dialogu autorki z czytelnikami. Czytelnicy nie tylko zadawali pytania, ale także dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat twórczości autorki i wrażeniami, jakie jej twórczość na nich wywiera. Autorka natomiast wypowiadała się nie tylko na temat swoich książek, ale poruszała także tematy ogólne i ważne, takie jak: poszukiwanie sensu życia, miejsce człowieka w świecie.
26 lutego DKK biblioteki publicznej w Przyworach Opolskich zorganizował kolejne spotkanie klubowe, na którym dyskutowano o książce Davida Servona–Schreibera „Pokonać lęk i depresję”. Klubowicze poruszyli szereg problemów związanych z relacjami interpersonalnymi. Następny termin spotkania 31.03.2008 r. Tematem spotkania będą książki I. Sowy i M. Kalicińskiej.
22 lutego 2008 r. w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie to miało charakter czysto organizacyjny i zapoznawczy. Uczestniczki spotkania zapoznały się z zasadami działania klubu, ustalono tematy kolejnych spotkań. Czytelniczki poznały się ze sobą, poznały swoje upodobania i gusta czytelnicze, podzieliły się swoimi odczuciami na temat ulubionych książek, a także tych, które nie zrobiły na nich większego wrażenia. W przyjemnej atmosferze, przy kawie i ciasteczkach, spotkanie trwało dwie godziny.
7 lutego w DKK MiGBP w Kluczborku odbyło się spotkanie klubowiczów. Omawiano książki Izabeli Sowy. Dyskusja rozpoczęła się od książek z „owocowej serii”, czyli „Smak świeżych malin”, „Cierpkość wiśni”, „Herbatniki z jagodami”, „Zielone jabłuszko”. Powieści podobały się czytelniczkom, szczególnie temat powieści, język, styl humorystyczno-ironiczny.
7 lutego w DKK w Filii nr 5 MBP w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się pierwsze spotkanie klubowe. Podczas spotkania przygotowano do dyskusji tematy, które bazowały na treści książki M. Kalicińskiej „Dom nad rozlewiskiem”. Rozmawiano m.in. o tym, jakie elementy codzienności budują rytuały szczęścia rodzinnego, jak kobieta odnajduje się we współczesnym świecie, w którym musi dzielić czas między dom, pracę, często naukę. Więcej informacji
STYCZEŃ
24 stycznia w MBP w Kędzierzynie-Koźlu Filii nr 11 rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki. Na pierwszym spotkaniu omówiono książkę Mikołaja Łozińskiego Reisefieber.
Rozpoczęto dyskusję o problemach poruszonych w książce: samotności, miłości, wychowania w niepełnej rodzinie, poszukiwaniu prawdy o sobie i bliskich oraz trudnych relacjach w rodzinie i niemożności porozumienia się. Uczestnicy zachęceni i zainteresowani pomysłem dyskusji na temat ciekawych książek oraz ideą DKK zadeklarowali udział w kolejnych spotkaniach
22 stycznia w DKK w filii Przywory GBP w Tarnowie Opolskim odbyło się pierwsze spotkanie klubowe, poświecone twórczości Moniki Szwai. Dyskutowano o książce „Stateczna i postrzelona”. Klubowiczki poruszyły problemy relacji międzyludzkich, miłości, która może przyjść w każdym wieku. Kolejne spotkanie planowane na 26.02. Towarzyszyć mu będzie motto ks. Twardowskiego „Spieszmy się kochać ludzi. Odchodzą tak szybko”, a głównym tematem będzie otwieranie się na drugiego człowieka.
17 stycznia w siedzibie WBP w Opolu odbyło się spotkanie moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. W spotkaniu uczestniczyło 21 przedstawicieli opolskich DKK. Do 11 klubów, które działały w 2007 roku, dołączyło 10 nowych! Nowe Kluby będą działać przy bibliotekach w Głuchołazach, Lewinie Brzeskim, Wierzbiu, Namysłowie, Nysie, Sidzinie, Strzelcach Opolskich, Przyworach, Tułowicach i Zębowicach..
15 stycznia DKK w MiGBP w Kluczborku rozpoczął kolejne spotkanie tym razem przy książkach Janusza L. Wiśniewskiego oraz Izabeli Sowy. Klubowiczki wyraziły różne opinie na temat twórczości autora „Samotności w sieci”. Podobała im się przede wszystkim problematyka poruszana przez autora - ludzkie dramaty, pełne emocji i napięć. Natomiast niektóre osoby stwierdziły, że twórczość pisarza jest zbyt pesymistyczna. Pod koniec spotkania moderatorka przedstawiła twórczość Izabeli Sowy oraz rozdała jej książki do przeczytania.
7 stycznia DKK w MBP w Brzegu zainaugurował kolejny rok spotkań klubowych. Książki Małgorzaty Kalicińskiej „Dom nad rozlewiskiem” i „Powroty nad rozlewiskiem” stały się tematem pierwszej dyskusji. Więcej informacji