KALENDARIUM SPOTKAŃ KLUBOWYCH 2009
Opracowane na podstawie wybranych sprawozdań DKK,
sporządzonych przez moderatorów spotkań klubowych.
WRZESIEŃ
30 września Klubowiczki DKK GBP w Gogolinie spotkały się przy książkach Katarzyny Leżeńskiej „Ależ Marianno”, „Z całego serca”, „Kamień w sercu”, „Studnia życzeń”, „Sądy i osądy”. Moderator relacjonuje: „Jak to się rzadko zdarza na spotkaniach DKK w Gogolinie, tym razem wszystkie Klubowiczki jednogłośnie stwierdziły, że bardzo podobają im się powieści Katarzyny Leżeńskiej. Chciałoby się czytać więcej takich książek. Poruszane problemy są bliskie czytelnikowi. Przekonujemy się, czytając te książki, że nie jesteśmy odosobnione i nie zawsze osiągamy wszystko, czego zapragniemy. Osiągamy czasem coś innego, coś, czego nie brałyśmy pod uwagę. Jednak czyni nas to szczęśliwszymi. Okazuje się lepsze, aniżeli to, co zakładałyśmy. Takie wnioski można przyjąć, czytając powieści Katarzyny Leżeńskiej. W ocenie Klubowiczek z Gogolina twórczość autorki otrzymuje 10 punktów (skala od 1 do 10), bardzo przyjemnie czyta się wszystkie powieści, poruszane problemy są bliskie zwykłym ludziom. Książki, z których czerpiemy ciekawe wnioski, smucą, tętnią optymizmem, śmieszą, a nawet uczą. Każda z powieści jest inna, ale wszystkie łączy świetne pióro autorki.”
29 września Klubowicze DKK Biblioteki Austriackiej spotkali się przy książce Marka Krajewskiego „Gespenster in Breslau” / „Widma w mieście Breslau”. Jak relacjonuje moderator: „Chociaż grupa była bardzo kameralna, tematów do rozmowy nie zabrakło. Powieść kryminalna Krajewskiego przypadła do gustu Klubowiczom. Przede wszystkim sama postać głównego bohatera Eberharda Mocka wzbudziła zainteresowanie Klubowiczów. Nasunęło się pytanie: na ile Mock jest alter ego autora - Marka Krajewskiego. Klubowicze postanowili sporne kwestie pozostawić do rozstrzygnięcia samemu pisarzowi podczas spotkania autorskiego 25 listopada.”
25 września MiGBP w Lewinie Brzeskim zaprosiła na powakacyjne spotkanie stałych bywalców DKK. Tym razem omawiana była książka Nicolasa Sparksa „Wybór”. Ta z pozoru banalna, łatwa w czytaniu powieść wywołała ożywiona dyskusję. Porusza bowiem niezwykle ważny i trudny temat. Zmusza do refleksji oraz do pytań, na które trudno jednoznacznie znaleźć odpowiedź. Czy w obliczu śmiertelnej choroby, stanu wegetacji, bez możliwości samodzielnych decyzji, mamy prawo żądać od swoich bliskich obietnicy niepodtrzymywania życia? Czy muszą oni taką obietnicę, takie życzenie spełnić? Czy są w stanie to zrobić? Gdzie jest granica, której w relacjach z drugą osobą nie można przekroczyć? Nie zabrakło również opinii na temat innych książek autora, z których wiele zostało sfilmowanych.
25 września DKK GBP w Sidzinie poświecił swoje spotkanie bajkom edukacyjnym, omówiona została książka Macieja Orłosia „Tajemnicze przygody Meli”. Oceniono, iż książka napisana jest bardzo prostym i przystępnym dla dziecka językiem. Niesie ze sobą ważne wartości, w które należy wyposażyć małego człowieka. Wskazuje niebezpieczeństwa, przestrzega, ale także zachęca do poznawania świata poprzez własne dziecięce doświadczenia. Barwne w swojej prostocie ilustracje dopełniają całości. Książka godna polecenia ze względu na zawarte w niej walory wychowawcze.
23 września 2009 w MBP w Opolu po wakacyjnej przerwie odbyło się spotkanie DKK. Omawiana była powieść Katarzyny Krenz „W ogrodzie Mirandy”. Książka bardzo się podobała. Jest to opowieść o młodej kobiecie, której wspaniałą karierę w firmie prawniczej przerywa nieplanowana ciąża. Pracując jako sprzątaczka na angielskiej prowincji, odnajduje spokój i staje się dojrzałą i świadomą swoich wyborów kobietą. W książce pojawia się wiele wspaniale zarysowanych postaci. Ekscentryczna wdowa po profesorze filozofii, u której mieszka Miranda, Colin - nieuleczalnie chory przyjaciel, i inne osoby, które w niebanalny sposób otaczają ją swoją sympatią i opieką. Czytelniczkom podobały się błyskotliwe dialogi i angielski humor, wszechobecne w powieści. Jedyne uwagi dotyczyły fragmentów filozoficznych, które według jednej z Klubowiczek mogłyby być nieco krótsze.
21 września DKK GBP w Zębowicach zebrał swoich czytelników na kolejnym spotkaniu. Omawiano książkę „Przebudzenie” Ireny Matuszkiewicz. Autorka opisuje losy człowieka, który przeżył dwie wojny światowe. Pokazuje, że wojna to nie tylko bomby, okupacja i śmierć, ale i zwykłe ludzkie potrzeby. Jej bohaterka Jadwiga pokazuje, że nawet w takim czasie trzeba po prostu żyć. Klub z Zębowic zachęca do sięgnięcia po „Przebudzenie”, poleca lekturę każdemu, kto chce przyjrzeć się zwykłemu życiu w niezwykłym czasie. W spotkaniu uczestniczyła redaktorka ,,Kulisów Powiatu” pani Małgorzata Kuc. Redaktorka przeprowadziła wywiad z Klubowiczkami, który ukazał się w „Kulisach Powiatu” 24 września 2009 r.
16 września DKK MiGBP w Kluczborku odbyło się powakacyjne spotkanie w restauracji „Pod Arkadami”. Klubowiczki przekazały własne odczucia i spostrzeżenia na temat książki „Jak z obrazka” Jodi Picoult. Dyskusja była bardzo ciekawa, bo dotyczyła głównego wątku książki, czyli przemocy psychicznej i fizycznej w rodzinie. Ofiarą przemocy była główna bohaterka powieści. Klubowiczki solidaryzowały się z bohaterką, zastanawiały się, co same uczyniłyby, gdyby były w podobnym położeniu. Każda z Klubowiczek miała własną wersję wyjścia z sytuacji. Temat jest na czasie, więc książka się podobała.
16 września po wakacyjnej przerwie członkinie DKK MBP w Brzegu spotkały się, by omówić nowo przeczytaną książkę Moniki Rakusy „39,9”. Jest to historia kobiety przekraczającej trudną granicę wieku dojrzałego, zmagającej się z przeszłością, wspomnieniami trudnego dzieciństwa, fiaskiem pierwszego małżeństwa i dokonującej rozrachunku z dotychczasowym życiem. Co poradzić, gdy ciało nie jest już ponętne, zdrowie szwankuje, z drugim mężem nie można się porządnie pokłócić, bo jest chodzącym ideałem, a psychoterapia okazuje się nieskuteczna? Na te i inne pytania musi odpowiedzieć sobie nie tylko bohaterka powieści, ale też czytelnicy. Klubowiczki długo dzieliły się swoimi uwagami na temat trudnej sytuacji kobiety dojrzałej we współczesnym świecie. Utożsamiając się w dużej mierze z odczuciami bohaterki, wolałyby jednak, by powieść, mimo trudnej tematyki, miała więcej lekkości w formie.
15 września DKK GBP w Tarnowie Opolskim w filii w Przyworach Opolskich Klubowiczki zastanawiał się, „Czy człowiek zakochany może również czuć się samotny?”. Inspiracją do rozważań były książki „Miłość i samotność” Katarzyny Rygiel oraz „Martwe jezioro” Olgi Rudnickiej. Obie książki bardzo się Klubowiczkom podobały, każda z Pań miała swoje zdanie co do tego, czy rozłąka sprzyja związkowi, czy młodzi ludzie, poddając próbie swoje uczucia, mają szansę na pozostanie w związku? Czy długa rozłąka sprawia, że nie jesteśmy już tymi ludźmi, którzy rozstali się pół roku temu?
LIPIEC i SIERPIEŃ
28 sierpnia Klubowicze DKK GBP w Tułowiach spotkali się przy książce „Wybór” Nicholasa Sparksa. Moderator relacjonuje: „Dyskusja przebiegała w miłej atmosferze i wszyscy zgodnie stwierdzili, że książka jest świetna, polecili ją swoim znajomym. Książka została oceniona jako bardzo ‹‹życiowa››, powodująca, że podczas czytania ma się uśmiech na twarzy, jak również łzy w oczach. Losy bohaterów opisane w książce mogą zdarzyć się również w życiu.”
22 lipca w DKK GBP w Tarnowie Opolskim w filii w Przyworach Opolskich Klubowiczki spotkały się, aby podyskutować o książce „W ogrodzie Mirandy” Katarzyny Krenz. Spotkanie odbyło się w plenerze - w „Zakątku leśnym”. Wszystkie Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że książka jest mądra, erudycyjna, zabawna i krzepiąca. Powinna trafiać w ręce młodych dziewczyn, które wychodzą z domów rodzinnych, w obcy dla nich świat. Życiowa katastrofa głównej bohaterki staje się początkiem nowej drogi życiowej (nigdy nie wiadomo, co przyniesie los, nie należy się poddawać). Miranda w nowym świecie po raz pierwszy czuje się wolna i szczęśliwa. Colin, niepełnosprawny przyjaciel, uzmysławia Mirandzie, że załamanie psychiczne umacnia naszą osobowość.
15 lipca DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim filia w Łosiowie zgromadził Klubowiczów na spotkaniu autorskim. Na spotkanie przybyła autorka książki „Tak blisko, a tak daleko”, 91-letnia mieszkanka Brzegu, pani Maria Skibińska-Szpineta. Jej wzruszająca książka opowiada w niepospolity sposób o dziejach rodziny wywodzącej się z arystokracji włoskiej, która niemalże z dnia na dzień stała się rodziną żebraczą. Książka jest oparta na faktycznych dziejach rodziny di Bernardyni, z której pochodzi matka pani Marii. Bohaterka zakochuje się w młodym polskim inżynierze Skibińskim i wkrótce zakładają szczęśliwą rodzinę. Mąż jednak marzy, żeby wrócić do Polski i zbudować pod Tarnopolem fabrykę tytoniu. W końcu rodzina wyjeżdża z Włoch, lecz od tej pory ich życie jest pasmem udręk i zmagań z biedą i głodem. Autorka umieszcza w książce wiele opisów przyrody, która współuczestniczy w fabule książki i w mistrzowski sposób przenosi czytelnika w świat zadumy nad sensem życia, nad siłami natury oraz tymi nadprzyrodzonymi, które kierują losem człowieka. Podczas spotkania odczytano również niewydane jeszcze wiersze autorki, które zawierają wiele wskazówek, popartych doświadczeniem życiowym i dostarczają odbiorcom wielkich wzruszeń. Wszyscy uczestnicy stwierdzili, że spotkanie to było wielką ucztą duchową oraz niezapomnianych przeżyciem.
CZERWIEC
24 czerwca odbyło się kolejne spotkanie DKK w Wypożyczalni Centralnej MBP w Opolu. Omawiano zbiór reportaży Macieja Zaremby pt. „Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji”. Czytelniczki żywo wyrażały swoje sądy na temat poruszanych w książce zagadnień. Szczególne wrażenie na uczestniczkach zrobiła opowieść pt. „Niemiłosierny samarytanin”, dotycząca działalności sióstr miłosierdzia w domach opieki społecznej oraz osób zatrudnionych w obozach dla uchodźców. Panujący tam kodeks postępowania wobec osób, którym świadczy się usługi, wręcz je zaszokował. Dyskusję wywołał także reportaż pt. „Wycieczka na wojnę”, o pierwszym szwedzkim zbrodniarzu wojennym i jego ofierze. Opowieść skoncentrowana jest na działalności szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości. Jedna z klubowiczek słusznie zauważyła, że te relacje wcześniej ukazywały się w szwedzkiej prasie, a jeżeli ukazywały jakieś nieprawidłowości w działaniu instytucji lub poszczególnych osób, to natychmiast starano się je usunąć, o czym możemy się przekonać w zamieszczonych pod tekstem postscriptach. Trzeba dodać, że wszystkie zamieszczone w książce reportaże opierają się na obszernej dokumentacji.
19 czerwca w Bibliotece Publicznej w Mąkoszycach odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Kalicińską, autorką tak znanych powieści jak „Dom nad rozlewiskiem”, „Powroty nad rozlewiskiem” i „Miłość nad rozlewiskiem”. Książki pisarki, tworzą tzw. „sagę mazurską”, biograficzną opowieść, po którą chętnie sięgają czytelnicy. Na spotkanie przybyli miłośnicy twórczości pisarki. Autorka okazała się osobą otwartą, ciepłą, z ogromnym poczuciem humoru. Bez trudu nawiązała kontakt z uczestnikami spotkania, dużo i chętnie opowiadała, sama wręcz zachęcała do zadawania pytań. Podkreśliła, że jej książki, choć o kobietach, wcale nie tylko z myślą o nich powstały. Małgorzata Kalicińska w interesujący sposób opowiadała o swoim życiu, zwłaszcza mile wspominała swoje dzieciństwo w latach PRL-u, które uważa za swój najpiękniejszy okres. Odpowiadała na liczne pytania czytelników. Mówiła o przepisach kulinarnych zamieszczonych w jej książkach - skąd je brała - oraz o swoich pasjach kulinarnych. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.
19 czerwca w DKK MBP w Brzegu obyło się spotkanie klubowe wokół książki Barbary Jasnyk „Kaktus w sercu”. Zainteresowanie powieścią wzbudził serial „Teraz albo nigdy”. Książka autorstwa bohaterki serialu powstawała - odwrotnie niż zazwyczaj - na bazie scenariusza serialowego. Czytelniczki zachęcone powodzeniem serialu z ciekawością sięgnęły po książkę. Jednak opinie klubowiczek nie były entuzjastyczne. To, co ciekawe na ekranie, niekoniecznie pociąga w powieści. „Kobieca” tematyka - problem zawiedzionej miłości, odmienność postaw moralnych w dążeniu do kariery, przyjaźni i rywalizacji - została ujęta w sposób niezbyt ciekawy, momentami rozwlekły. Trzy klubowiczki zrezygnowały z doczytania powieści do końca, dwie uznały, że powieść zaczyna wciągać. Ogólna ocena wypadła, niestety, na niekorzyść ksiązki. Wygrał serial.
19 czerwca DKK GBP w Tułowicach spotkał się, aby omówić książkę „Kieszonkowy atlas kobiet” Sylwii Chutnik. Spotkanie przebiegało na zielonej, pięknie wystrzyżonej trawie, przy budynku Tułowickiego Ośrodka Kultury. Odbyło się w niepełnym składzie, ponieważ niektórzy Klubowicze wyjechali z dziećmi na wakacje. Omówiona książka została uznana za bardzo udany debiut. Jak relacjonuje moderator: „Autorka precyzyjnie opisuje losy swoich bohaterów, którymi są: kobiety wykluczone, alkoholiczki, staruszki, kloszardzi, niegrzeczne dziewczynki itp. Bohaterowie opisani są dość skrupulatnie i odnosi się wrażenie, że są naszymi sąsiadami. Żyją oni w bardzo specyficznych warunkach i nie mają jakoby wpływu na swój los i z góry są na niego skazani. Uważamy, że pisarka posiada duży dar obserwacji rzeczywistości i bardzo umiejętnie wyraża to w swojej książce.”
18 czerwca w DKK GBP w Gogolinie gościła Małgorzata Kalicińska. Spotkanie rozpoczęła dyrektor biblioteki Mariola Król, witając zaproszonych gości, a następnie przedstawiając autorkę bestsellerowej trylogii „Dom nad rozlewiskiem”, „Powroty nad rozlewiskiem”, „ Miłość nad rozlewiskiem”. Spotkanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze. Prowadzone było w formie rozmowy między autorką książek a dyrektorką biblioteki i zaproszonymi gośćmi. Małgorzata Kalicińska, jak sama o sobie mówiła, jest kobietą dojrzałą, świetnym przykładem na to, że na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno. Opowiadała o odczuciach, jakie towarzyszyły jej, gdy po raz pierwszy napisana przez nią książka weszła do księgarń. Komentarze, dotyczące zarówno przeszłości, jak i przyszłości bardzo napawały optymizmem i nadzieją, że po burzy zawsze wychodzi słońce. Radość można czerpać ze wszystkiego, trzeba tylko pozwolić sobie wyjść ze swojej skorupy. Wpuścić przyjaciół lub kogokolwiek i przestać płakać. Popularność „rozlewisko” zawdzięcza przede wszystkim prostocie słowa. Czytelnik wnika do świata bohaterów, żyje ich życiem. Uświadamia sobie, iż los dostarcza nam tak wielu niespodzianek. Dzięki „rozlewisku” wielu czytelników nie lęka się podejmowania decyzji. Każdy jest kowalem własnego losu, trzeba tylko kuć, dopóty można. Zamykać pewne karty i otwierać nowe. Małgorzata Kalicińska to kobieta optymistyczna, mądra, otwarta na drugiego człowieka, dzięki jej książkom wielu czytelników odmieniło swoje życie (tak mówili zaproszeni czytelnicy). Wśród wielu zadawanych pytań dotyczących prawdziwości bohaterów, dzieciństwa, rodziny pisarki, padło także pytanie dotyczące planów pisarskich na przyszłość. Autorka zdradziła, iż tematem kolejnej książki mają być lata dziecinne w czasach PRL-u. Nie mogło także zabraknąć pytania o dalsze losy bohaterów „sagi mazurskiej”. Pisarka nie zamknęła trylogii, lecz na chwilę obecną nie przewiduje dalszego ciągu. Rozlewisko ma teraz żyć własnym życiem - mówi autorka. Zaproszeni czytelnicy byli bardzo usatysfakcjonowani przebiegiem i treścią spotkania. Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcia oraz poproszono o autografy na książkach.
18 czerwca na spotkaniu DKK w GBP w Świerczowie omawiano książkę „Ta, którą nigdy nie byłam” Majgull Axelsson. Pasjonująca opowieść o podwójnym życiu kobiety, rozdwojeniu jaźni i dokonywaniu trudnych wyborów. Powieść, w której jest bardzo wiele pytań bez jasnych odpowiedzi. Czytanie tej książki wymagało wiele skupienia i zaangażowania od czytelniczek. Klubowiczki polecają tę książkę.
17 czerwca DKK w Kluczborku odbyło się spotkanie kontynuujące rozważania na temat książki Nicholasa Sparksa „Wybór”. Moderator relacjonuje: „Dyskusja objęła przede wszystkim problem eutanazji. Panie wspólnie zastanawiały się nad czynnikami, które wpływają, bądź mogą wpłynąć na decyzję za i przeciw eutanazji. Klubowiczki wyrażały swoje spostrzeżenia i obawy. Tworząc sztuczne, wyimaginowane sytuacje, zastanawiałyśmy się, jaka byłaby nasza decyzja, stanowisko wobec omawianego problemu. Czy byłaby ona moralna z punktu widzenia etycznego, czy nie? I tak dyskusja połączyła literaturę z filozofią, etyką i religią. Rozmowa była bardzo ciekawa.”
16 czerwca w DKK bibliotece filialnej w Łosiowie odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Kalicińską.Moderatorka spotkania relacjonuje: „Książki, które zachwyciły rzesze polskich kobiet trafiły także do serc łosiowskich czytelniczek, które z błyskiem w oku rozmawiały z autorką, osobą niezwykle sympatyczną i równie ciepłą jak stworzone przez nią bohaterki literackie. Nie obeszło się bez porównywania pisarki z powieściową Małgorzatą. W spotkaniu uczestniczyli także czytelnicy spoza Klubu, których zachwyciła powieść. Ten zachwyt i uznanie widać było w oczach uczestników, którzy z zaciekawieniem wchłaniali to, co ma im do powiedzenia pisarka. Spotkanie przebiegło w miłej niemal rodzinnej atmosferze i chociaż mieliśmy Ťna pokładzieť 2 mężczyzn włączających się do rozmowy to i tak wiadomo było, że chodzi o nasze kobiece sprawy. Czekamy na film o naszych ulubionych bohaterkach chociaż już wiemy, że nie dorówna książce.”
16 czerwca gościem DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim była Małgorzata Kalicińska. Autorka zachwyciła wszystkich przybyłych czytelników swoim optymizmem, radością, pomysłem na życie. Opowiadała o swojej twórczości, o tym, jak powstawała mazurska seria, o serialu telewizyjnym, kręconym na podstawie książek i nowej powieści, która ma się ukazać już we wrześniu tego roku. Swoje opowieści ubarwiała anegdotami, ciekawymi historyjkami ze swojego życia, wprawiając w rozbawienie uczestników spotkania. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek przez autorkę i wieloma pamiątkowymi zdjęciami.
16 czerwca w DKK biblioteki w Przyworach Opolskich odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Kalicińską. Rozmowy toczyły się wokół planów na przyszłość, pysznej domowej kuchni, popularności, powstania serialu telewizyjnego i jego obsady i wielu innych spraw związanych z życiem autorki. Autorka okazała się osobą ujmująco otwartą, ciepłą, żywiołową, z poczuciem humoru i, jak to określiły czytelniczki, „taką jak w swoich książkach”. Był czas na autografy i indywidualne rozmowy z autorką.
5 czerwca w DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim Klubowicze omawiali książkę Philipa Marsdena: „Dom na Kresach. Powrót”. Oprócz stałych klubowiczów na spotkanie przyszło również kilka osób zainteresowanych tematem omawianej książki. Oparta na faktach historia niedawno zmarłej poetki Zofii Ilińskiej-Moseley oraz jej matki Heleny O`Breifne, potomkini starego irlandzkiego rodu, bardzo się wszystkim podobała. Wielu uczestników spotkania ma bowiem - podobnie jak bohaterka - kresowe korzenie i choć sami urodzili się już w powojennej Polsce, to rodzice i dziadkowie pochodzą z Kresów. W trwającym ponad dwie godziny spotkaniu nie obyło się więc bez wspomnień i opowieści o tym, co zachowali w pamięci, jak odnaleźli tamte strony po latach, wspominali swoje czasem równie skomplikowane kresowe historie. Niektórzy nigdy nie odważyli się wrócić i zobaczyć, jak wygląda dziś ich dawny świat. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że książka napisana przez młodego pisarza, na dodatek Anglika, doskonale oddaje urodę i klimat Kresów. Bardzo też wszystkich wzruszył odczytany na spotkaniu wiersz Zofii Ilińskiej-Moseley pt. „The Refugee” z tomiku „Wiersze w zbożu” w tłumaczeniu Beaty Obertyńkiej. Kolejne spotkanie zaplanowano na wrzesień. Podyskutujemy wtedy nad książką Nicholasa Sparksa „Wybór”.
5 czerwca w DKK GBP w Baborowie odbyło się spotkanie autorskie z Ewą Nowak. Moderator spotkania relacjonuje: „W spotkaniu wzięli udział gimnazjaliści i uczniowie starszych klas podstawówki. Część uczestników miała wcześniej kontakt z autorką poprzez lekturę jej książek, ale młodzież u nas nieśmiała (kto by pomyślał?!) i jakoś tak nie bardzo się wyrywająca do dyskusji. Gość na szczęście okazał się kontaktowy i komunikatywny, dzięki czemu spotkanie od pierwszych minut nabrało tempa i koloru. Szczególnie, że autorka sporo miejsca poświęciła opowieściom o trudzie posiadania starszego brata. Jej przeżycia bliskie być musiały części publiczności, bo reagowała żywo i ze zrozumieniem. Spotkanie zakończyło się zwyczajowym podpisywaniem i wpisywaniem oraz zaznaczeniem przez autorkę swojej obecności na naszej ścianie dla Gości.”.Zdjęcia ze spotkania zobaczyć można na stronie: www.gzokis-baborow.pl/biblioteka
3 czerwca w DKK MiGBP w Namysłowie odbyło się spotkanie z Ewą Nowak, w którym uczestniczyli uczniowie namysłowskich gimnazjów. Autorka bardzo przyjaźnie i „na luzie” podeszła do słuchaczy. Nawiązał się kontakt, który ułatwił dialog uczestników. Zarówno Ewa Nowak, jak i gimnazjaliści opuszczali bibliotekę w dobrych humorach i na pewno niejeden z nich sięgnie po książkę autorki. Pisarka w sposób ciekawy i zachęcający przedstawiła swoją twórczość i, jak powiedziała, „jej spuścizna nie pozostanie bez odzewu”.
MAJ
30 maja odbyło się spotkanie DKK w Mąkoszycach. Spotkanie przeprowadzono w plenerze. Dyskusja toczyła się nad książką Małgorzaty Kalicińskiej „Miłość nad rozlewiskiem”. Książka podobała się bardzo wszystkim czytelnikom. Klubowicze tak wypowiadali się o książce:
„Miłość - zastanawiam się czy jest jakieś inne słowo, które tyle by znaczyło, określałoby tyle różnych zachowań, budziło tyle emocji.”
„Książka ‹‹Miłość nad rozlewiskiem›› to potwierdzenie moich wątpliwości. Jakże ciekawie są pokazane różne oblicza miłości, tym bardziej - a może właśnie dlatego - że przeżywają ją ludzie o bogatej osobowości, mający piękno nie tylko w otoczeniu, ale i w sobie. Pisząca książki Gosia, tkająca artystycznie Paula, rzeźbiący Orest, a nawet Janusz.”
„Po przeczytaniu tej książki nabiera się pewności, że chociaż różne są drogi wiodące do kochanej osoby, to cel jest jeden - być razem za każdą cenę, na dobre i na złe.”
29 maja DKK GBP w Gogolinie zgromadził klubowiczów wokół książki Williama Whartona „Spóźnieni kochankowie”. Powieść ciepła, zaskakująca, mówiąca o pięknie nie tylko zewnętrznym, ale o pięknie wnętrza człowieka. Życie ludzkie jest nieprzewidywalne, pełne niespodzianek i rozwiązań takich, jakich nawet nie można sobie wymarzyć. To jest piękno naszego istnienia. Wharton po mistrzowsku przedstawił miłość, która pokonała wszelkie bariery. Miłość, która odmieniła życie, nie zważając na wiek czy ślepotę bohaterki. Powieść Whartona niesie prawdę życiową: „Być może czasami najlepiej jest być niewidomym, wtedy widzi się rzeczy takimi jakimi są naprawdę, a nie pozwala się oślepić ich wyglądowi”. Takiego patrzenia sercem życzmy sobie wszyscy. Klubowiczki podsumowały, że „ Spóźnieni kochankowie” to książka pisana sercem i o sercu. Ocena klubowiczek z DDK w Gogolinie - 8.
27 maja w Wypożyczalni Centralnej MBP w Opolu odbyło się kolejne spotkanie DKK. Omawiana była książka Philipa Marsdena „Dom na Kresach”. Dyskusja była bardzo ożywiona, a wszystkie wypowiedzi na jej temat pozytywne. Bardzo podobał się obiektywizm autora, który nie wyeksponował w książce drastycznych epizodów dotyczących stosunków polsko-białoruskich. Wszyscy zgodnie uznali, że jest to zasługa bohaterki tej dokumentalnej powieści. Z dużą przyjemnością wkraczały czytelniczki w nieistniejący już świat. Była to wspaniała konfrontacja czasów młodości matki głównej bohaterki, Heleny, z obrazem miejsc, które podczas podróży po latach oglądała jej córka Zofia. W tej wyprawie w krainę dzieciństwa towarzyszył jej autor. Uwagi na temat fabuły wskazywały na dogłębne i wnikliwe zapoznanie się z powieścią.
20 maja w czytelni kluczborskiej biblioteki odbyło się spotkanie DKK. Na spotkaniu omawiana była powieść Nicholasa Sparksa „Wybór”. Na wstępie moderator zaprezentował twórczość pisarza. Okazało się, że każdy z zebranych przeczytał inną powieść tego autora. W ten sposób rozmawiano o następujących książkach: „Jesienna miłość”, „List w butelce”, „Na zakręcie”. Na koniec spotkania moderator dokonał krótkiego omówienia powieści „Wybór”.
15 maja Klubowicze DKK w Wierzbiu omówili książkę Marty Fox „Kaśka Podrywaczka”. Jedną z bohaterek jest Paulina, o której czytaliśmy w książce pt. „Paulina w orbicie kotów”. Ale główną bohaterką jest Kaśka, niezależna, zbuntowana nastolatka, która szuka swego miejsca na ziemi. Wprowadza swój styl, prowokuje swoim zachowaniem. Przybiera maskę podrywaczki, feministki, która traktuje chłopaków z góry. To ona ich wybiera, a nie oni ją. Nie zawsze dobrze na tym wychodzi. Książka mówi o problemach dojrzewania, buntu wobec dorosłych, kłótniach z rówieśnikami i przyjaciółmi, ale również o przyjaźniach. Wszyscy klubowicze są zgodni, że książka świetnie nadaje się dla młodzieży, jest pełna humoru, każdy może w niej znaleźć cząstkę siebie. Klubowicze polecają książkę swoim rówieśnikom. Dyskusja była bardzo ciekawa, wszyscy chętnie wypowiadali się o przeczytanej książce.
13 maja DKK MiGBP w Grodkowie zorganizował spotkanie pod tytułem „ Japonia w oczach Belgijki”, podczas którego była omawiana książka Amélie Nothomb „Ani z widzenia, ani ze słyszenia”. Klubowiczki na początku spotkania wymieniły się wrażeniami po przeczytaniu książki. Zdania były podzielone - niektórym książka wydała się „płaska”, inni byli pod dużym wrażeniem pisarstwa Nothomb (pod uwagę w dyskusji brane były również inne tytuły tej autorki). Jednak wszystkie klubowiczki zgodnie orzekły, że książka „Ani z widzenia, ani ze słyszenia” jest przesycona miłością do Japonii, zarówno do współczesnego kraju, jego obyczajów, potraw i pejzaży, jak również do Japonii, którą Amelia pamięta z lat dziecinnych, kiedy jako kilkuletnia dziewczynka mieszkała tam przez pewien okres. Wszystkim podobała się forma obrazowania Japonii, tym bardziej, że była wnikliwa, a zarazem oszczędna w słowach. Czytelniczki rozmawiały również o tym, jak wyraźna jest odmienność kulturowa i światopoglądowa pary głównych bohaterów - Amelii i Rinriego. Zauroczona krajem Amelia wydaje się być bardziej japońska od swojego przyjaciela. Kiedy ona delektuje się tradycyjnymi potrawami, on spogląda z awersją i zajada się pizzą. Kiedy ona upaja się zdobytą górą Fuji (punkt honoru każdego Japończyka), on koncentruje się na zbytecznym wysiłku.
8 maja w GBP w Tułowicach klubowicze omawiali kolejną książkę z propozycji klubowych. Moderator Lidia Remplaska relacjonuje: „Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze w wypożyczalni biblioteki. Omawiana była pozycja Moniki Szwai pt. ‹‹Zatoka Trujących Jabłuszek››, która to wszystkim klubowiczom bardzo się podobała. Co prawda jest to trzecia część losów czterech koleżanek z ‹‹Klubu Mało Używanych Dziewic›› i początkowo trudno było się połapać, o co chodzi, jednak nikt jej nie odłożył. Jak zwykle autorka zafundowała nam dużą dawkę humoru i napełnia nas optymizmem. Książkę czyta się błyskawicznie, dużo w niej jest o miłości, a przede wszystkim o przyjaźni, której nic nigdy nie jest w stanie popsuć. Pierwsze dwie części są już w naszej bibliotece i wszyscy klubowicze stwierdzili, że chętnie je przeczytają i polecą swoim znajomym. Następne spotkanie odbędzie się w czerwcu i omawiana będzie książka Sylwii Chutnik pt. ‹‹Kieszonkowy atlas kobiet››.”
8 maja w klubie MBP w Brzegu odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską. Barbara Kosmowska - autorka poczytnych książek dla dzieci i młodzieży oraz książek dla dorosłych - to osoba żywiołowa, przepełniona energią i pozytywnym nastawieniem do otoczenia. Znajduje to odzwierciedlenie w jej twórczości. Każdy etap życia człowieka ma w sobie wiele uroku i tacy urodzili się bohaterowie książek pisarki, zarówno ci nastoletni, jak też seniorzy. Jako człowiek otwarty na innych Barbara Kosmowska ze swadą i wdziękiem opowiadała o swojej drodze pisarskiej - od debiutu poetyckiego na łamach „Na przełaj”, poprzez nagrodzone powieści młodzieżowe, aż do tzw. literatury kobiecej. Autorka dzieliła się z czytelnikami wspomnieniami ze swojego dzieciństwa, informacjami i anegdotami z życia prywatnego, a także zawodowego. Ma wiele planów związanych z rozpoczęciem habilitacji, a także wiele pomysłów na nowe książki. Czytelnicy mają nadzieję, że będą równie dobre, jak poprzednie. Spotkanie trwało 1,5 godz. i zakończyło się rozdaniem autografów i dedykacji autorskich.
5 maja DKK „Orchidea” w GBP w Tarnowie Opolskim Filia w Przyworach Opolskich omawiał książkę Ouarda Saillo „Księżyc we łzach”. Klubowicze podczas dyskusji zadali sobie pytania, na które poszukiwali po lekturze odpowiedzi:
Czy ofiary przemocy w rodzinie są tylko w krajach muzułmańskich?
Czy choroba psychiczna usprawiedliwia złe czyny?
Analizowali także zagadnienia:
Prawo twarde, bezduszne nie pozwala kobiecie obronić się przed agresją ze strony mężczyzn. Brak opieki prawnej nad kobietami i dziećmi.
Instrumentalne traktowanie kobiet.
Znieczulica społeczna i bezbronność dzieci.
Wszystkie Panie zgodnie stwierdziły, że książka wywarła bardzo duże wrażenie.
KWIECIEŃ
29 kwietnia w GBP w Gogolinie odbyło się spotkanie DKK. Spotkanie dotyczyło książki Izabeli Sowy „Ścianka działowa”. Wszystkie uczestniczki zgodnie stwierdziły, iż powieść jest mdła i nieciekawa. Prywatne śledztwo prowadzone przez głównego bohatera, Brzytwę, nie zainteresowało czytelniczek. Zakończenie powieści zaskoczyło wszystkie Panie, jednakże i ono nie sprawiło, że omawiana książka stała się dla nich choć trochę ciekawa. Ogólnie rzecz ujmując, „Ścianka działowa” Izabeli Sowy nie została przyjęta pozytywnie przez DDK w Gogolinie. Inne powieści Sowy były przyjęte ciepło, ale również bez specjalnego zachwytu. Gogoliński Klub, aby jakoś oceniać czytane książki, przyjął skalę ocen od 1 do 10. Ocena „Ścianki działowej” to 4.
29 kwietnia DKK w GBP w Lubszy filii w Mąkoszycach miał swoje pierwsze spotkanie w tym roku. Tym razem odbyło się ono w plenerze. Dyskusja toczyła się nad książką Małgorzaty Kalicińskiej „Powroty nad rozlewiskiem”. Każdemu z czytelników bardzo podobała się forma książki. Stwierdzono, iż jest ciekawa w każdym zdaniu. Jedna z czytelniczek, Pani Jadwiga, wyraziła swoją opinię tak: „Powroty nad rozlewiskiem to obraz mądrej, bezinteresownej miłości stanowiącej ciągłość pokoleniową. Dom tworzony przez dobre i mądre kobiety - babkę, matkę i córkę, stał się ostoją dla kolejnych pokoleń. To przytulisko dla tych ‹‹na zakręcie››, gdzie była zawsze matka ze swoją życiową mądrością, gdzie nie było nakazów i zakazów, ale była tradycja i zasady, które dawały możliwości samodzielnego wyboru. Brak takiego domu to egzystencja człowieka bez początku i końca.”
29 kwietnia odbyło się spotkanie DKK w MBP w Opolu - Wypożyczalni Centralnej. Wzięło w nim udział 6 klubowiczek. Omawiana była książka „Miłość nad rozlewiskiem” Małgorzaty Kalicińskiej. III część cyklu, podobnie jak poprzednie, bardzo się podobała. Czytając powieść, czytelniczki miały poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Postacie bohaterów nie są papierowe, każdy ma wyraźnie zarysowaną osobowość. Padła sugestia, czy nie powstanie IV część pod tytułem „Rozwód nad rozlewiskiem.” A powodem takiej propozycji tytułu był wątek Paoli i Orka. Czytelniczki były zawiedzione, że tych dwoje nie zostało parą. Zastanawiały się również nad filmem, który ma być kręcony na podstawie powieści. Jacy aktorzy zagrają główne role i czy film będzie tak sympatyczny jak „Siedlisko” J. Majewskiego.
24 kwietnia członkowie DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim spotkali się wokół książki Ireny Matuszkiewicz „Przebudzenie”. Moderator spotkania relacjonuje: „Autorka zaskoczyła nas wszystkie. Spodziewałyśmy się, że będzie to książka, podobnie jak wcześniejsze powieści pisarki, w stylu trzymającego w napięciu kryminału czy chociażby romansu we współczesnej Polsce, a okazało się, że jest to powieść, która niewiele ma z tym wspólnego. Historia głównej bohaterki, która wspomina swoje życie, zaciekawiła wszystkie czytelniczki i wzbudziła współczucie. Jednakże doszłyśmy do wniosku, że współczujemy bohaterce nie tylko ze względu na jej ciężkie życie, ale również dlatego, jaką była osobą: despotyczną matką, złą teściową.”.
24 kwietnia w DKK Biblioteki Austriackiej odbyło się spotkanie klubowe wokół książki Radka Knappa „Lekcje pana Kuki”. Moderator relacjonuje: „Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego przedstawienia postaci autora przez Pawła Ptoka, klubowicza, oraz przedstawienia wywiadu radiowego z autorem nagranego w radiu Opole z okazji wizyty w Opolu przed dwoma laty. Po wyczerpującym omówieniu sylwetki pisarza grupa skoncentrowała się na lekturze. Na początku przedstawione zostały materiały promocyjne do filmowej adaptacji powieści Knappa. Klubowicze opowiadali o swoich wrażeniach podczas lektury. Większość była zachwycona lekkością i komicznością przedstawionej fabuły. Książka opowiadająca o perypetiach Polaka w Europie Zachodniej stała się też punktem wyjściowym do ogólnej dyskusji o tej problematyce.”
24 kwietnia w Filii nr11 MBP w Kędzierzynie-Koźlu klubowicze zorganizowali wieczór twórczości Moniki Szwai - dyskutowano o książce „Zatoka trujących jabłuszek”. Wymieniono opinie na temat przeczytanej książki. Uczestniczki spotkania zastanawiały się - w kontekście lektury - czy możliwa jest dziś aż tak prawdziwa przyjaźń, która pozwoliłaby grupie przyjaciół podzielić się wygraną w totolotka i wyjechać w rejs na Karaiby, jak to uczynili bohaterowie powieści. Zastanawiano się nad tym, ile jest w „Zatoce trujących jabłuszek” fikcji literackiej, a ile rzeczywistości. Klubowiczom bardzo przypadła do gustu ta pełna ciepła, optymizmu i humoru twórczość. Po przedstawieniu sylwetki Moniki Szwai, recepcji czytelników oraz opinii krytyków moderator zaprezentował inne książki z dorobku autorki (dwie pierwsze części cyklu, w skład którego wchodzi „Zatoka trujących jabłuszek” - „Klub mało używanych dziewic” i „Dziewice do boju”, oraz „Romans na receptę” i „Dom na klifie”).
24 kwietnia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie członków DKK GBP w Tułowicach. Celem spotkania było przedstawienie książek otrzymanych na rok 2009 oraz ustalenie kolejności ich czytania. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, przy poczęstunku. Omawiano ostatnio przeczytane pozycje książkowe, po które warto sięgnąć m.in.: „Zmierzch” Stephenie Meyer i dalsze części serii oraz „Kochanka z Zaświatów” Barbary Wood. Na kolejne spotkanie, które planowane jest na maj, klubowicze wybrali książkę Moniki Szwai pt. „Zatoka trujących jabłuszek”.
24 kwietnia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie klubu DKK MBP w Brzegu. Dzięki sprzyjającej aurze mogło się odbyć „pod chmurką”. W promieniach wiosennego słońca uczestniczki spotkania z entuzjazmem dzieliły się wrażeniami z przeczytanej powieści Carlosa Ruiza Zafona „Cień wiatru”. Klubowiczki zgodnie stwierdziły: książka jest niezwykle interesująca już od pierwszego rozdziału. Nastrój tajemniczości, mroki przeszłości, tragizm miłości - owa wielowątkowość fabuły, plastyczny opis średniowiecznych dzielnic Barcelony oraz przystępny język są silnym magnesem dla czytelnika. Można zatem stwierdzić, że „Cień wiatru” stał się idealnym tematem inaugurującym tegoroczne spotkania klubowe, chociaż wzbudzając ogólną aprobatę czytelniczek, nie wywołał gorącej dyskusji z powodu braku skrajnych opinii.
22 kwietnia w DKK BP w Baborowie omawiano książkę „Bon czy ton: savoir vivre dla dzieci” Grzegorza Kasdepke. Moderatorka, Pani Ewa Ratuś, relacjonuje: „Spotkanie drugie przebiegało w podobnym klimacie, co poprzednie. Dyskusja, spontaniczna i żywiołowa, wciąż skręcała w rejony od książki i czytania mocno oddalone, bo dzieci rozmawiać chcą o wszystkim, szczególnie, kiedy coś je bardzo dotyka. Było więc o nauczycielach, rodzeństwie i telewizji. Podjęliśmy decyzję, że będziemy sobie czytać wybrane fragmenty z książki o manierach dobrych i właściwym zachowaniu i na gorąco komentować to, co zostanie uznane wartym skomentowania. Nawiasem mówiąc, wybór lektury nie był zupełnie przypadkowy. :) Dzieci wybrały opowiadanka o przeklinaniu, o używaniu telefonów komórkowych, o grzeczności, która została źle ‹‹odczytana››. Bardzo było wesoło, bo p. Kasdepke dowcipnym autorem jest. Mniej więcej za miesiąc spróbujemy porozmawiać o innych książkach Grzegorza Kasdepke.”
20 kwietnia DKK w BP w Łambinowicach filii w Wierzbiu omawiana była książką „Wybór” Nicholasa Sparksa. Książka wszystkim bardzo się podobała. Opowiada o pięknej, prawdziwej miłości, trudnych wyborach, którym bohaterowie muszą stawić czoła. Gabby musi wybrać, kogo bardziej kocha, z kim chce być na zawsze, na dobre i złe. Czy dokona właściwego wyboru? Natomiast Travis musi dokonać bardzo trudnego wyboru - czy spełnić ostatnią wolę żony? Książka bardo ciekawa, wzruszająca. Czytelnicy byli zgodni, że warta przeczytania i polecenia koleżankom. Czyta się ją bardzo lekko i przyjemnie.
17 kwietnia DKK GBP w Pokoju spotkał się, aby omówić książkę Marine Nemat „Uwięziona w Teheranie”. Moderatorka spotkania relacjonuje: „Na początku spotkania przybliżyłam wszystkim biografię Marine Nemat. Korzystając ze strony internetowej autorki, zaprezentowałam zdjęcia jej samej oraz osób blisko z nią związanych - babci Xeny, rodziców, zdjęcie ślubne z Andre z 18 lipca 1985 r. oraz zdjęcia wykonane zaraz po zwolnieniu z więzienia. Kilka słów o książce. Oczami szesnastoletniej Marine ukazany zostaje Iran podczas rewolucji islamskiej. Marine wraz z innymi uczniami zostaje umieszczona na liście wrogów rewolucji i uwięziona w Ewan, słynnym teherańskim więzieniu - stają się oni więźniami politycznymi. Wiele takich przykładów możemy zaobserwować na kartach naszej historii. Prześladowania religijne, bestialskie przesłuchania w więzieniach. Przerażające jest to, że losy Marine dotyczą końca XX wieku, a więc lat, w których takie rzeczy nie powinny już mieć miejsca. Jej historia ukazuje nie tylko okrucieństwa rządów i brutalność rewolucji, prześladowań, więzienia, ale też zwykłe ludzkie uczucia dotyczące rozłąki, tęsknoty i pragnienia bycia sobą. Jest to wspaniały pamiętnik, konfrontujący codzienne życie zwykłej nastolatki z reżimem, w którym nagle zostaje uwięziona. Marine jest postacią bardzo dojrzałą jak na swoje 16 lat. Zadaliśmy sobie pytanie, czy nastolatki z naszego otoczenia i naszej rzeczywistości sprostałyby takiemu wyzwaniu, czy wykazałyby się takim poświęceniem, siłą ducha i wytrzymałością jak Marine.”
16 kwietnia w DKK GBP w Świerczowie klubowicze spotkali się, aby podyskutować o książce „Stateczna i podstrzelona” Moniki Szwai. Książka pełna humoru, ciepła i życzliwości dla ludzi. Znajdziemy w niej trochę perypetii sercowych i nieporozumień rodzinnych. Czytanie tej książki sprawiło wiele radości. Uczestniczki spotkania polecają tę książkę na wiosnę, dla poprawienia sobie humoru i spojrzenia bardziej życzliwie na otaczający nas świat.
14 kwietnia DKK GBP w Tarnowie Opolskim filii w Przyworach Opolskich omawiał książkę „Cudze grzechy” Danielle Steel. Dyskutowano o miłości na tle dramatycznych wydarzeń, bogactwie, bezpieczeństwie. Jak niesłuszne podejrzenia, kłamstwa mogą wyrządzić krzywdę drugiemu człowiekowi. Na następnym spotkaniu będzie omawiana książka „Księżyc we łzach” Ouardy Saillo.
8 kwietnia DKK MiGBP w Kluczborku zebrał swoich klubowiczów przy książce Luanne Rice „Wakacyjne przyjaciółki”. Moderatorka, Beata Wietecha-Gwozdecka, relacjonuje: „Kwietniowe spotkanie kluczborskiego DKK upłynęło pod znakiem pisarki Luanne Rice, przygotowań wielkanocnych oraz omawiania organizacji nietypowego spotkania na miesiąc czerwiec. Ale po kolei. Początek spotkania dotyczył: jak spędzamy, co przyrządzamy, jak dekorujemy, co planujemy na święta Wielkanocne. Główna część spotkania została poświęcona omawianiu książki ‹‹Wakacyjne przyjaciółki››. Paniom spodobała się powieść, natomiast pan Krzysztof z lekka ‹‹kręcił nosem››. Stwierdził, że owszem - powieść zawiera pewien sens egzystencjalny, lecz on do końca nie jest przekonany co do zachowania głównej bohaterki, gdyż nie wierzy w tak bezinteresowne postawy. Panie próbowały wszelkimi sposobami przekonać klubowicza do osoby głównej bohaterki. Co ciekawe, od tego momentu rozpoczęła się bardzo pouczająca dyskusja na temat: czy w naszym życiu potrzebna jest miłość, jak człowiek ją postrzega, stosunki damsko-męskie w małżeństwie z miłością i bez niej w tle. Na koniec omówiliśmy najważniejsze punkty w organizacji czerwcowego spotkania DKK. Będzie to nietypowe spotkanie, ale o tym później.”
3 kwietnia w DKK Biblioteki Austriackiej klubowicze omawiali książkę Birgit Vanderbeke „Małże na kolacje”. Joanna Waleska relacjonuje: „Dominika Gorgosz, klubowiczka i dziennikarka Radia Plus, zajmująca się w swoich audycjach życiem kulturalnym regionu, przedstawiła klubowiczom w formie prezentacji multimedialnej sylwetkę autorki omawianej na spotkaniu ksiązki, Birgit Vanderbeke. Pani Gorgosz przedstawiła też skrótowo treść i tematykę powieści ‹‹Małże na kolację›› oraz najnowszy projekt autorki - film nakręcony na podstawie powieści o tym samym tytule ‹‹Friedliche Zeiten›› (zwiastun filmowy). Każdy klubowicz otrzymał kopię ksero wywiadu z autorką. Klubowicze rozpoczęli dyskusję od wymiany zdań na temat bardzo charakterystycznego stylu pisania pani Vanderbeke, (zdania-tasiemce). Pan Walter Czok zwrócił uwagę grupy na stylizację (narratorem jest nastolatka - język jest naiwny, prawie dziecinny). W dalszej części dyskusji klubowicze rozmawiali o treści i poruszonych w powieści zagadnieniach: ojciec-tyran, tradycyjny podział ról w rodzinie, emancypacja kobiet w drugiej połowie XX wieku. Na końcu spotkania grupa ustaliła, kto przygotuje prezentację o Radku Kanppie, a moderator rozdał książki na następne spotkanie.”
1 kwietnia w DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich młodzi klubowicze omawiali książkę „Kaśka Podrywaczka” Marty Fox. Jest to książka adresowana do młodzieży, opowiada o zbuntowanej nastolatce pochodzącej z tradycyjnej rodziny. Problemy związane z dojrzewaniem są głównym tematem twórczości prozatorskiej pisarki. Autorka w swoich książkach kreuje bohaterów oraz opisuje sytuacje na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji, skupia się na relacjach między dorosłymi i dziećmi oraz pokazuje, jakie są wpływy tych więzi na życiowe wybory młodzieży. Powieść Marty Fox wywołała ożywioną dyskusję na temat zachowania i postępowania głównej bohaterki. Uczestniczki spotkania wspólnie stwierdziły, że tytułowa Kaśka przypadkowo zostaje mianowana „podrywaczką” i na to miano starała się zasłużyć. Stąd przybrana maska i poza, spory z rodzicami, kłótnie i nieporozumienia z przyjaciółmi. Tytułowa Kaśka ma własny przepis na życie i szukając swojego miejsca na ziemi, raz wykazuje się dużą dozą rozsądku, innym razem jest bardzo naiwna i dziecinna.
MARZEC
27 marca DKK BP w Baborowie podobnie jak podczas spotkania z pierwszą grupą klubowiczów, króciutko wyjaśniono, jaka jest idea klubu, po co odbywają się spotkania i skąd pomysł. Rozmawiano o tym, co czytają gimnazjaliści, co przeczytali ostatnio, co im się podoba i dlaczego. I o innych rzeczach, które ich nurtują i „paląco” dotykają. Następne spotkanie odbędzie się pod koniec kwietnia.
26 marca w MBP w Kędzierzynie Koźlu Filii nr 5 klubowicze omawiali książkę „Trzepot skrzydeł” Katarzyny Grocholi. Jako że książka Katarzyny Grocholi porusza istotny problem społeczny, u podłoża którego leżą patologiczne zachowania mogące prowadzić do poważnych konsekwencji, uznano, że warto na spotkanie zaprosić osobę, która - dysponując fachową wiedzą - będzie umiała wytłumaczyć uczestnikom problemy związane z szeroko rozumianą przemocą. Poproszono o pomoc Panią Justynę Lubieniecką - dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kędzierzynie-Koźlu, która problematyką przemocy zajmuje się zawodowo od ponad 20 lat. Punktem odniesienia do dyskusji była cały czas książka K. Grocholi, która przedstawia - zdaniem psychologa - w sposób modelowy sytuację popadania w pułapkę przemocy i uzależnienia od niej. Stopniowe ograniczanie wolności - od pierwszych, prawie niezauważalnych symptomów, po eskalację bicia, na końcu którego może nawet pojawić się zabójstwo - to efekt narastania napięcia i złych emocji u sprawcy. Jak przerwać ten ciąg konsekwentnie po sobie następujących zdarzeń oraz jak przestać być ofiarą - to zagadnienia, które wymagają ciężkiej, czasem kilkuletniej pracy z psychologiem. Łatwe, siłowe rozwiązania nie zadowalają nikogo. Przytoczone przez psychologa dane statystyczne (z własnej praktyki lekarskiej) zaskakują skalą zjawiska. Problem nie jest marginalny, jest jedynie marginalizowany, bowiem tylko niewielki procent osób ulegających przemocy, a zwłaszcza stosujących przemoc, zgłasza się po fachową pomoc. Tradycja, konwenans, wstyd każą udawać, że nic się nie dzieje. Na spotkaniu nie brakowało przykładów przemocy wziętych z codziennego życia : sąsiadów i znajomych, opowieści o reakcjach własnych, ale i osób zaangażowanych w przemoc. Obecność psychologa pozwoliła uciec od zbyt łatwych ocen i spojrzeć na problem głębiej. Recenzja Trzepotu skrzydeł .
25 marca w DKK MBP w Opolu - Wypożyczalni Centralnej odbyło się kolejne spotkanie DKK. Wzięło w nim udział 9 osób. Rozmowa dotyczyła książek przeczytanych w ostatnim miesiącu przez klubowiczki. Panie pochlebnie wyrażały się o książkach rosyjskiej pisarki Ludmiły Ulickiej „Medea i jej dzieci” oraz „Sonieczka”. Bardzo podobał im się klimat obu powieści i sposób przedstawienia bohaterów. Jedna z pań podzieliła się z nami niezwykle ciekawymi refleksjami po obejrzeniu ekranizacji powieści Schlinka „Lektor”, wywołując wśród zebranych temat winy, kary, obozów koncentracyjnych i holokaustu. W związku z tą wypowiedzią inna klubowiczka wspomniała o lekturze książek Imre Kertésza, a szczególnie o pamiętniku - wywiadzie rzece pt. „Dziennik galernika”. Kolejna z pań opowiadała o nowo wydanych książkach poświęconych postaci Mikołaja Kopernika. Jedna z nich to popularnonaukowa biografia astronoma, autorstwa J. Repchecka pt. „Sekret Kopernika”, druga to powieść J.P. Lumineta „Tajemnica Kopernika”. Obie pozycje w atrakcyjny sposób ukazują postać tego niezwykłego człowieka, odkrywając przed czytelnikiem całkiem nowy wizerunek kanonika z Fromborka. Spotkanie było bardzo udane. Na koniec klubowiczki otrzymały do przeczytania powieść M. Kalicińskiej „Miłość nad rozlewiskiem”, która będzie omawiana następnym razem.
24 marca w DKK GBP w Gogolinie klubowiczki omawiały książki Katarzyny Grocholi: „Osobowość ćmy”, ,,Przegryźć dżdżownicę”, ,,Trzepot skrzydeł”. Katarzyna Grochola to jedna z najpoczytniejszych pisarek ostatnich czasów, jednakże nie każdej klubowiczce ten rodzaj literatury się podobał. Zdania na tak: powieści ciepłe, zabawne, pełne optymizmu i energii, zawierają problemy życiowe itd. Zdania na nie: powieści cukierkowe, przesadzone, wyidealizowane, czytadełka do poduszki dla młodych dziewcząt. Uczestnicy spotkania postawili konkluzję, że Katarzyna Grochala to dobra pisarka, jednak nie każdemu ten rodzaj twórczości odpowiada.
11 marca w czytelni MiGBP w Kluczborku zgromadzili się klubowicze, aby wysłuchać wykładu nowo przyjętego członka DKK w Kluczborku, pana Krzysztofa. Wykład podejmował problem dziedziczenia u człowieka, a oparty został na książce Agnieszki Herman „Zagadki z przeszłości”. Pan Krzysztof bardzo rzetelnie przygotował się do swojej prelekcji, za co na koniec spotkania został nagrodzony oklaskami. Oprócz książek była mała tablica, na której wykładowca rysował szkice DNA i RNA, kształty chromosomów. Niestrudzenie odpowiadał na pytania, które często padały ze strony zebranych.
11 marca w BP w Baborowie odbyło się spotkanie DKK. Na wstępie zapoznano uczestników z ideą organizowania spotkań czytelniczych. Każdy mógł się wypowiedzieć na temat swoich dotychczasowych czytelniczych doświadczeń i sympatii. Wywiązała się dyskusja, bardzo spontaniczna, na temat walorów i mankamentów omawianej książki - „Przygód Tomka Sawyera”.
6 marca w DKK BP Łambinowicach filii w Wierzbiu odbyło się pierwsze spotkanie klubowiczów w tym roku. W oczekiwaniu na książki dla DKK omówiono sprawy bieżące. Klub dołączył do grupy „Moderatorzy DKK” na Forum DKK. Na spotkaniu każdy opowiedział o swojej ostatnio przeczytanej książce. Wszyscy klubowicze czytają książki z serii „Ty i ja ”, które ostatnio zakupiono do Biblioteki. Bardzo się wszystkim podobają, bo dotyczą spraw nurtujących współczesną młodzież. Dyskusja była bardzo ciekawa. Niektóre osoby czytają książki P. Coelho i są nimi zafascynowane. Polecają do czytania swoim koleżankom. Młodzież bardzo ciekawie opowiada i wyraża swoje zdanie na temat przeczytanej lektury.
6 marca odbyło się drugie spotkanie DKK w GBP Pokoju. Zafascynowani młodym talentem pisarskim Maxime'a Chattama klubowicze wymienili się wrażeniami na temat trylogii tego autora, która jako pierwsza została przetłumaczona na język polski. Składają się na nią: „Otchłań zła”, „W ciemnościach strachu” i „Diabelskie zaklęcia”.
5 marca w DKK GBP w Świerczowie klubowicze omawiali książkę „Dom nad rozlewiskiem” M. Kalicińskiej. Pierwsze spotkanie DKK w świerczowie rozpoczęto od przedstawienia idei klubów książki i zasady ich działania. „Dom nad rozlewiskiem” Małgorzaty Kalicińskiej jest opowieścią o życiu codziennym, dyskretnie poruszającą problemy otaczającego nas świata, pozwalającą czytelniczkom utożsamić się z bohaterką książki, pokazującą że zwyczajne życie może przynieść wiele szczęścia i radości, a kariera i pogoń za pieniądzem nie są najważniejsze w życiu człowieka. Podczas dyskusji panie odnalazły w książce fragmenty własnych przeżyć, stwierdziły, że każdy człowiek ma swój sposób na szczęście i dlatego też książka ta przypadła paniom do gustu.
4 marca w DKK w Strzelcach Opolskich odbyło się pierwsze spotkanie klubowiczów. Na spotkaniu zostały przedstawione propozycje książek na rok 2009 oraz została podsumowana działalność Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w roku 2008. Trzy osoby otrzymały podziękowanie za najaktywniejsze uczestnictwo w DKK w ubiegłym roku oraz paczki ze słodyczami.
4 marca w DKK GBP w Przyworach Opolskich omawiano książki Moniki Szwai: „Klub mało używanych dziewic”, „Dziewice do boju”, „Zatoka trujących jabłuszek”. Spotkanie odbyło się w restauracji „Danielka” w Choruli. Bohaterki książek Moniki Szwai - Michalina, Marcelina, Agnieszka i Alina - również spotykały się w kawiarni. Sporo je dzieliło, ale jeszcze więcej łączyło. Wspólnie przeżywały wzloty i upadki dnia codziennego. Silne i niezależne, zawsze osiągają to, co zamierzają. Inteligentne i czarujące, po ewentualnym upadku szybko się podnoszą. Książki lekkie i pełne humoru. Po przeczytaniu można nabrać dystansu do swoich życiowych problemów. Niosą optymizm, pogodne nastawienie do ludzi i świata, bezinteresowną pomoc w potrzebie, wzajemny szacunek.
LUTY
27 lutego w DKK MiGBP w Namysłowie młodzi klubowicze omawiali książkę Grzegorza Kasdepke „Savoir-vivre dla najmłodszych”. Spotkanie przebiegało spontanicznie. Na początku dzieci próbowały wyjaśnić znaczenie pojęcia savoir-vivre. Wymieniono także cechy dobrego i złego zachowania. Później, po przeczytaniu kilku utworów z przygotowanego tekstu, miały znaleźć te cechy. Następnie klubowicze podzielili się na dwie grupki i jako zadanie mieli przygotować dwie scenki. Jedna przedstawiać miała dobre, a druga złe cechy zachowania. Zabawy było co niemiara, tym bardziej, że nieświadomie obu grupom wyszło wszystko na odwrót. Spotkanie zakończyło się więc bardzo wesoło, a dzieci na pewno zapamiętały wiele z tych zajęć.
27 lutego w DKK GBP w Gogolinie klubowicze spotkali się przy książkach Grażyny Bąkiewicz: „Coś za coś”, „O melba”, „Stan podgorączkowy”, „Będę u Klary”. W piątkowy wieczór w sali bibliotecznej spotkanie otworzyła Pani Ewa Bury - moderator. Na wstępie każda z uczestniczek opowiadała, jak dużą przyjemność i satysfakcję daje jej obcowanie z książkami. Jednogłośnie uznano, iż autorka powoduje całkowite oddanie się światu, który opisuje. Czerpiemy z jej książek radości i smutki bohaterów. Grażyna Bąkiewcz opisuje środowisko ludzi młodych, jednak adresuje powieści nie tylko do młodej grupy czytelników. Klubowiczki uznały, że osoby w każdym wieku odnajdą przyjemność czytania utworów pisarki. Podczas spotkania uczestniczki omawiały wszystkie przeczytane pozycje G. Bąkiewicz. Wymiana myśli, spostrzeżeń i splotów doprowadziła wszystkie klubowiczki do konkluzji, iż potrzebne są miejsca, w których można wspólnie podyskutować na tematy inne aniżeli problemy dnia codziennego. Wspólnie ustalono, że tematem następnego posiedzenia będą książki Katarzyny Grocholi.
25 lutego odbyło się kolejne spotkanie DKK MBP w Opolu - Wypożyczalni Centralnej. Jedna z klubowiczek krytycznie wyrażała się na temat ostatniej książki J. Andermana „To wszystko”. Bardzo raził ją język utworu oraz sposób przedstawienia rzeczywistości. Inna czytelniczka chwaliła książkę J. Repchecka „Sekret Kopernika”. Jest to biografia wielkiego astronoma napisana w sposób przystępny, atrakcyjny także dla osób, które na co dzień nie interesują się nauką.
11 lutego odbyło się spotkanie DKK w czytelni MiGBP w Kluczborku Klub powiększył się o nowego uczestnika. Na spotkaniu omawiano powieść „Wakacyjne przyjaciółki. Dwie klubowiczki pokrótce przedstawiły główny problem zawarty w powieści. Nowy klubowicz, Pan Krzysztof wystąpił z propozycją, że na marcowe spotkanie przygotuje i przedstawi książkę „Czas przyszły”. Jest to książka popularnonaukowa, opowiadająca o tajemnicy ludzkiego istnienia.
11 lutego DKK BP w Łosiowie omawiał dwie książki: „Miłość nad rozlewiskiem” M. Kalicińskiej oraz „Drogę do Tary” M. Binchy. Obie ksiązki poruszają temat kobiet, które stają na rozdrożu i muszą się albo dostosować do nowej sytuacji albo...? Czy mają wybór? W dyskusji nie zabrakło przykładów osobistych przeżyć. Poruszona zostaje też kwestia alkoholizmu, w obydwu książkach temat poruszony jest wprawdzie drugoplanowo, lecz i ten wątek został zauważony przez czytelników. Dostrzeżono wielką odwagę w byciu w związku z osobą uzależnioną od alkoholu. Wartość obydwu książek oceniono bardzo wysoko, zarówno pod względem treści, jak i pod względem literackim. Czyta się je z zapartym tchem; łatwo przyswajalna treść, ciekawa fabuła oraz ważne sprawy życia codziennego to walory książek. Będą one gorąco polecane przez uczestników DKK.
13 lutego w DKK Biblioteki Austriackiej moderator przedstawił obecnym na spotkaniu klubowiczom zakupione książki i w drodze dyskusji ustalono kolejność czytania książek na pierwsze pół roku. Jako pierwszą lekturę grupa wybrała powieść „Małże na kolację” Birgit Vanderbeke. Ustalono również, że na każdą dyskusję wybrany uprzednio klubowicz przygotuje dodatkowe informacje i tematy dyskusyjne związane z książką lub autorem. W dalszym przebiegu spotkania klubowicze wymieniali swoje doświadczenia z dostępnością literatury niemieckojęzycznej na rynku polskim, jej prezencji w polskich mediach i o filmie niemieckojęzycznym.
STYCZEŃ
29 stycznia w DKK MiGBP w Namysłowie młodym Klubowiczom moderator zaproponował wyjątkowe spotkanie przy książce Marka Krajewskiego „Dżuma w Breslau”. Moderatorka relacjonuje: „Spotkanie rozpoczęłam przedstawieniem książki M. Krajewskiego ‹‹Dżuma w Breslau››. Nie wnikałam w treść, gdyż dla uczestników DKK (wiek od 9 do 11 lat) nie byłaby ona zrozumiała. Książka ta była inspiracją do rozmów o naszym mieście, tzn. Namysłowie. Po krótkim omówieniu historii naszego miasta uczestnicy spotkania skupili się na zabytkach. W spotkaniu udział wzięła kustosz muzeum namysłowskiego pani Jadwiga Kawecka, która wprowadziła nas w świat namysłowskiej historii. Efektem tego spotkania były prace plastyczne, z których później zrobiono wystawkę w Bibliotece Publicznej w Namysłowie. Dla niektórych Klubowiczów okładka książki M. Krajewskiego była inspiracją do stworzenia własnej pracy dotyczącej zabytków Namysłowa”.
27 stycznia w DKK GBP w Przyworach Opolskich przy świecach i kolędach omawiana była książka M. Kalicińskiej „Miłość nad rozlewiskiem”. Rozlewisko i w tej powieści roztacza aurę spokoju i swojskości. Rozgraniczenie miłości (inna) miłość 50-latki i 25-latki. Każda ma inne spojrzenie na życie, każda inaczej buduje swój świat, a przy tym obydwie szukają tego samego, tzn. uwielbienia swego mężczyzny. Tak jak i w poprzednich częściach kobieta pokazana jest jako: silna, konsekwentna, mądra, ale także ciepła, zmysłowa, kobieta, która zmaga się z trudami codziennego życia.
23 stycznia w GBP w Pokoju odbyło się pierwsze spotkanie DDK. Na spotkaniu zostały omówione sprawy organizacyjne i uroczyście wręczono zaświadczenia przyjęcia w poczet uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Najbliższe spotkanie DKK będzie dotyczyło problemów poruszonych w trylogii Maxime'a Chattama, składającej się z następujących tytułów: „Otchłań zła”, „W ciemnościach strachu”, „Diabelskie zaklęcia”.
23 stycznia po przerwie świątecznej odbyło się pierwsze spotkanie DKK w MBP w Opolu. Poprzednim razem Klubowicze wybrali z nowości bibliotecznych książki do przeczytania i o nich była rozmowa. Jedna z klubowiczek bardzo przychylnie wypowiadała się o ostatniej książce K. Orłosia „Letnik z Mierzei”, chociaż otwarte zakończenie powieści nie bardzo jej odpowiadało. Inna czytelniczka spotkania polecała powieść L. Rice „Zatańcz ze mną”. Książka opowiada o trudnych relacjach między matką a córką, o śmierci i o pogodzeniu się z nią przez tych, którzy pozostają. Chociaż powieść porusza trudne tematy, ma jednak wydźwięk optymistyczny. Kolejna klubowiczka mówiła o swoich odczuciach po lekturze powieści O. Pamuka „Stambuł”. Książka ją rozczarowała.
19 stycznia DKK MiGBP w Nysie klubowicze spotkali się przy książce Etgara Kereta. Zgodnie stwierdzili, że Etgar Keret rzeczywiście - jak o nim piszą - jest mistrzem krótkiej formy, a jego opowiadania to majstersztyki współczesnej prozy. Zachwyciła klubowiczów jego niezwykła znajomość ludzkiej psychiki i umiejętność, z jaką potrafi ująć to, co najistotniejsze, w kilku zaledwie zdaniach (np. opowiadanie „Astma” - jakby introdukcja do reszty opowiadań).
16 stycznia odbyło się spotkanie DKK BP w Namysłowie poświecone twórczości Joanny Papuzińskiej. Na początku klubowicze przybliżyli sobie życiorys autorki, wymieniono jej dotychczasowe zasługi. Następnie odczytano kilka wierszy Joanny Papuzińskiej. Kolejnym etapem było rozwiązywanie różnych zagadek i kalamburów związanych z twórczością Pani Papuzińskiej. Na koniec klubowicze wykonali prace plastyczne inspirowane wierszami autorki. Spotkanie zaowocowało wypożyczeniem przez klubowiczki kolejnych pozycji książkowych Joanny Papuzińskiej.
14 stycznia w czytelni Filii Bibliotecznej Nr 3 w Kluczborku odbyło się spotkanie DKK. Moderator zorganizował to spotkanie z dwóch powodów. Pierwszy - zapoznanie Klubowiczek z listą książek na 2009 r., drugi - ustalenie terminów spotkań w kolejnym roku działalności. Moderator przedstawił listę proponowanych książek, dokonał krótkiej charakterystyki treści. Pierwszą książką omawianą w nowym roku będzie powieść obyczajowa „Wakacyjne przyjaciółki” Luanne Rice (tak zdecydowały panie w wyniku głosowania). Wspólnie ustalono daty spotkań na rok 2009, miejsce i godzinę. Dalsza część spotkania minęła na rozmowie o ostatnio przeczytanych ciekawych książkach. Klubowiczki prezentowały książki, które ich zdaniem są interesujące, mądre, czyli warte poznania. Do takich książek należą: „Nasze sprawy” E. Noble, „Rok we mgle”, „Baranek”, „Cień wiatru”. Było miło, ciepło i przyjemnie „na duszy”.
14 stycznia w BP w Łosiowie odbyło się inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na pierwszym swoim spotkaniu w miłej atmosferze uczestnicy zapoznali się z regulaminem Klubu oraz przedstawili swoje propozycje dotyczące sposobu działania. Poznali pierwsze propozycje książkowe na najbliższy miesiąc oraz przedstawili swoje propozycje.
8 stycznia rozpoczął działalność pierwszy w Polsce Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki. Organizatorem klubu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka. Na pierwszym spotkaniu 8 stycznia Klubowicze ustalili listę książek, które chcieliby przeczytać i omówić. Na liście znalazły się zróżnicowane tematycznie lektury, obejmujące autorów niemieckich, austriackich, szwajcarskich jak i polskich: „Rachuba świata” Daniela Kehlmanna, „Małże na kolację” Birgit Vanderbecke, „Viva Polonia” Steffana Möllera, „Lekcje Pana Kuki” Radka Knappa, „Ukochany matki” Ursa Widmera, , „Dlaczego rozstrzelali Stanisławów” Martina Pollacka oraz „Widma w mieście Breslau” Marka Krajewskiego. Na spotkanie autorskie Klubowicze postanowili zaprosić szwajcarskiego autora Ursa Widmera.