KALENDARIUM SPOTKAŃ KLUBOWYCH 2013
Opracowane na podstawie wybranych sprawozdań DKK,
sporządzonych przez moderatorów spotkań klubowych.
GRUDZIEŃ
16.12. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: Afrykańska Odyseja - Klaus Brinkbäumer
Opinia Klubowiczek o książce:
Niemiecki reportażysta ma niezwykły dar przekazywania, z jego książki wyłania się dramatyczna panorama kontynentu konającego na naszych oczach.Autor opisał w książce podróż do Afryki, która odbyła się wraz z byłym uchodźcą z Ghany J. Ampmanem.
Podróż taka, jaką odbył J. Ampman i jaką odbywały miliony innych, to narażenie się niekończące się ryzyko. Ta poważna literatura faktu poruszająca trudną tematykę nieraz bardzo bolesną, książka stylem przypomina dzieła… Kapuścińskiego.
Dzięki tej książce inaczej ujrzałam Afrykę i Europę, a także problem z emigracją. Uświadamia nam rzeczywistość, o której nie myślimy, i która nie jest… dla nas istotna.
Na koniec spotkania czytelniczki podsumowały przeczytane książki w roku 2013 a są to - Dziewczyna z poczty, Dzienniki kołymskie, Spełnione życzenia, Morze utraconej miłości i Afrykańska odyseja - wszystkie książki są bardzo ciekawe i warte przeczytania - polecamy DKK Filia nr 18 MBP w Opolu.
16.12. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: „ Odnalezieni”- Anna Kamińska
„Odnalezieni”- ujmująca i wzruszająca powieść, oparta na faktach. Opowiada historię ludzi, którzy poznali prawdę o swojej adopcji i zdecydowali się na odnalezienie swojej biologicznej rodziny. Książka skłoniła klubowiczki do przemyśleń i dyskusji na temat roli więzi rodzinnych, trudności, jakie muszą pokonać rodziny adopcyjne, możliwości dzisiejszej medycyny, problemów wychowawczych biologicznych rodzin itd. Decyzja o adopcji nie należy do łatwych i jednorazowych wyborów. Kandydaci muszą przejść wiele etapów by stać się rodzicem, a później tak jak biologiczne rodziny przechodzą przez radości i problemy wychowania.
Czytelniczkom powieść Anny Kamińskiej bardzo się podobała. Czytało się szybko i lekko. Wszystkie uczestniczki spotkania były jednogłośne w ocenie książki. Ostatnie spotkanie DKK z Gogolina zakończyło się życzeniami złożonymi przez Dyrektora wszystkim Paniom. Ponadto Klubowiczki ustaliły, że następną czytaną pozycją będzie „Zamek z piasku”- Magdaleny Witkiewicz
13.12. DKK GBP w Popielowie – filia w Karłowicach
Omawiana książka: Małgorzata Gutowska-Adamczyk „Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich”
Czytelniczek nie trzeba było zachęcać do lektury powieści „Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich” Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk. Po lekturze bestselerowej trylogii „Cukiernia pod Amorem” same dopytywały o inne pozycje tej autorki i chętnie zgodziły się podzielić swoimi uwagami na temat tej powieści. Spotkanie DKK zbiegło się zresztą z publikacją II części tej powieści.
Dyskutowałyśmy nad fenomenem tej powieści, jak i twórczości Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk. Czytelniczki stwierdziły, że wielkimi atutami tej powieści na pewno jest narracja prowadzona na dwóch płaszczyznach czasowych, niezwykłe obrazy współczesnej Polski i dziewiętnastowiecznego Paryża. I niezwykły język – piękna i bogata polszczyzna jaką operuje pisarska, sprawia, że czyta się ten utwór przyjemnie. Pobudza nasza wyobraźnię – czytelnik czuje zapachy, smaki i widzi obrazy „namalowane” przez Panią Małgorzatę. Do II części już powstała kolejka chętnych…
12.12. DKK MBP w Kędzierzynie-Koźlu
Omawiana książka: Kobiety dyktatorów - Diane Ducret
Diane Ducret francuska pisarka i dziennikarka na kilkudziesięciu stronach opowiedziała historię miłości i namiętności ośmiu najbardziej krwawych dyktatorów ubiegłego stulecia.
Książka pt. Kobiety dyktatorów przedstawia losy towarzyszek życia: Hitlera, Stalina, Mussoliniego, Mao, Lenina, Bokassy, Ceausescu i Salazara. Mówi o tym jak silnym afrodyzjakiem jest władza, jaki miała ogromny wpływ np. na kobiety w Niemczech, a za ich pośrednictwem również na synów i mężów. Jak mawiał Adolf Hitler „w polityce należy zdobyć poparcie kobiet; mężczyźni pójdą za Tobą sami z siebie”.
I choć na dzisiejsze czasy Mussolini jest postacią groteskową, wtedy był bożyszczem kobiet, pięknym mężczyzną, wspaniałym kochankiem, wzorem męskości, przykładem siły fizycznej i seksualnej, pociągał za sobą tłumy kobiet.
Hitler jako 17 latek był nieśmiałym młodzieńcem, krępował się by np. wyznać uczucie do ukochanej. Widzimy więc ludzkie oblicza dyktatorów, „nie są to do końca diabły wcielone, byli to ludzie z krwi i kości, nikt nie był nadczłowiekiem – to kim się stali zdecydowały w dużej mierze ich osobowości, czy też okoliczności miejsca i czasu w którym żyli” – twierdzi uczestniczka spotkania.
W książce Diane Ducret dostrzegamy dyktatorów „nagich” bez propagandowej maski. Poznajemy ich kompleksy, śmieszności, obsesje oraz kobiety, które okazały się równie intrygujące jak czarne charaktery ich władców.
Klubowiczki próbowały stworzyć portret psychologiczny kobiety dyktatora i odpowiedzieć na pytanie jaki jest wzór kobiety dyktatora? Dokonały podziału na:
- kobiety zafascynowane ego, osobowością, zapatrzone (Ewa Brawn – towarzyszka życia Hitlera)
- kobiety zafascynowane nim jako mężczyzną, wielka namiętność (Clara Petacci – kochanka Mussoliniego)
- kobiety zafascynowane władzą, możliwościami (Jiang Quing – żona Mao Zedonga chińskiego komunistycznego przywódcy, Elena Ceausescu – żona przewodniczącego Rumuńskiej Partii Komunistycznej - Nicolae Ceausescu )
- kobiety, które zostały do tego przymuszone (Rachela – żona Mussoliniego)
Władza pociąga kobiety, jest siłą, magnesem, afrodyzjakiem. Stać u boku władcy, to wielkie możliwości, a to z kolei daje szanse awansu rodzinom tych kobiet.
„Choć były bardzo różne to jest coś co je łączyło – to koniec tej znajomości, w większości przypadków tragiczny” – dodaje czytelniczka. Książka sprawnie napisana, nie opasła, ciekawa –uczestniczkom DKK bardzo się podobała, skłoniła też do refleksji na temat roli kobiet u boku dzisiejszych przywódców.
12.12. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Lark Sarah „W krainie białych obłoków”
W bibliotece w Kościerzycach odbyło się spotkanie DKK, podczas którego omawiana była książka Lark Sarah „W krainie białych obłoków”.
Autorka przenosi nas do dziewiętnastoletniej Anglii. Dwie młode kobiety wyruszają z Londynu do Nowej Zelandii. Celem ich podróży jest poślubienie nieznanych sobie mężczyzn. Jedną z kobiet jest Gwyneira ,córka bogatego lorda, która ma poślubić syna bogatego ,,owczego barona’’. Druga to uboga guwernantka, która po wymianie korespondencji jedzie poślubić farmera. Obie spodziewają się znaleźć szczęście i miłość. Rzeczywistość odbiega jednak znacznie od wyobrażeń i nadziei obu kobiet. Opowieść o miłości i zdradzie, nienawiści i zaufaniu, rozpaczy i szczęściu. Ciekawa, barwna saga rodzinna wpleciona w piękne krajobrazy Nowej Zelandii, którą czyta się z przyjemnością.
12.12. DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiana książka: Mein schönstes Wimmelbuch Weihnachten
Ostatnie już w tym roku kalendarzowym spotkanie klubu, stosownie do pory roku, poświęcone było książce o tematyce bożonarodzeniowej. Dzieci miały okazję poczęstować się typowymi dla krajów niemieckojęzycznych słodkościami świątecznymi i wspólnie czytać oraz dyskutować o książce, która opowiada w pięknych i pełnych życia obrazkach o dwóch świątecznych kotkach, które rozrabiają na jarmarku bożonarodzeniowym, w piekarni świątecznej, pomiędzy łyżwiarzami na zamrożonym jeziorze itd. Następnie moderator poprosił klubowiczów o namalowanie „recenzji rysowanej” dowolnej książki, która w tym roku była omawiana w klubie. Powstały bardzo ciekawe i kolorowe prace.
12.12. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Richard Paul Evans - „Papierowe marzenia”
Książka R. P. Evansa „Papierowe marzenia”, to ostatnia z powieści, na temat których rozmawiano w lewińskim Dyskusyjnym Klubie Książki w 2013 r.
O takich książkach, często się mówi, że to tzw. „życiowe powieści”, potrafią wzruszać, ale też wskazywać to, co ważne. I chyba dlatego „Papierowe marzenia” bardzo się podobały czytelniczkom. Rozmowy toczyły się nie tylko wokół głównego bohatera, ale też wokół różnych prawd i mądrości życiowych, które są ponadczasowe. Luk Crisp – główny bohater powieści, syn bogatego właściciela znanych w całych Stanach firm kserograficznych, wyjeżdża na studia do innego miasta Ten wyjazd ma sprawić, że Luk pozna życie, usamodzielni się, wydorośleje, ale jak sam mówi, decyzja o wyjeździe była początkiem jego upadku. Poprzez nieprzemyślane, złe decyzje, pseudo „przyjaciół” traci cały majątek i jak mu się wydaje, traci też miłość ojca. Życie ponad stan, prowadzi go z bajki wprost do rynsztoka i gdy wszystko zdaje się wskazywać, że to już koniec, los daje mu druga szansę. Ta opowieść o współczesnym synu marnotrawnym bardzo dobrze wpisała się w świąteczną atmosferę spotkania, w taki szczególny czas, który nie pozwala tracić wiary w dobro innych, w miłość, w przebaczenie.
12.12 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Róża z Wolskich” Małgorzata Gutowska-Adamyczk , „Dziunia” Anna Nowakowska
Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki na spotkaniu omówili dwie książki.
„Róża z Wolskich” to po bestsellerowej „Cukierni Pod Amorem” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk kolejna wyśmienita uczta literacka dla czytelników, których urzekła opowieść o czasach minionych, pełnych nostalgicznego piękna.
Tym razem wraz z główną bohaterką (znamy ją z pierwszego tomu Cukierni, w którym zawróciła w głowie Tomaszowi Zajezierskiemu) wyruszymy do Paryża. Poznamy historię Róży z Wolskich (późniejszej księżnej Rose de Vallenord) — malarki, emancypantki, skandalistki.
Równie ważnym bohaterem powieści będzie Paryż — miasto magiczne, w którym spełniają się marzenia.
„Dziunia” Anny Nowakowskiej to historia dziewczynki, której prawie nikt nie kochał i nie potrzebował. Była dzieckiem nastoletnich rodziców, którzy nieuświadomieni i beztroscy spłodzili ją przez przypadek. Była akceptowana tylko przez dziadków ze strony matki, znienawidzona przez Dziadostwo Pułkownikostwo, wykorzystywana seksualnie przez starego profesora, za przyzwoleniem jego żony, która w piwnicy organizowała jego schadzki z dziewczynką. „Dziunia” to pełna humoru, ale wstrząsająca historia dziewczynki, która zdecydowanie nie ma lekkiego życia, ale zawsze stara się radzić sobie z trudnościami, w czym pomaga jej przenikliwa inteligencja i śmiech, chociaż nierzadko jest to śmiech przepełniony goryczą.
10.12. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Ben Okri, Droga bez dna
Podczas grudniowego spotkania omawiana była książka „Droga bez dna” Bena Okri. Nigeryjskiego pisarza znanego w Polsce tylko z dwóch powieści, omawianej na spotkaniu „Drogi bez dna” i jej dalszej części pt. „Pieśni zaczarowania”. „Droga bez dna” to osadzona w Afryce opowieść o miłości, śmierci i przemijaniu. Główny bohater, dziecko o imieniu Azar żyje w ubogiej murzyńskiej dzielnicy na pograniczu dwóch światów. Jego dwa światy, realny i duchów przenikają się tak by pokazać prawdę na temat egzystencji ludzkiej, która jest ciągłą walką, ucieczką i powrotem. Autor w powieści podejmuje dość rzadki temat w literaturze. Opisuje codzienność afrykańskiego osiedla, gdzie tradycja ściera się z nowoczesnością, gdzie rodzina Azara doświadcza głodu, cierpienia i upokorzenia. Tocząc walkę o pracę i przetrwanie zachowuje jednak godność i dumę.
10.12. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: „Pół życia” Jodi Picoult
Powieść wzbudziła wiele emocji i nie zawiodła oczekiwań naszych czytelniczek. Niezrozumienie w rodzinie, pasja, która niszczy zamiast łączyć, kłamstwa, zdrada, rozwód rodziców, (który negatywnie odzwierciedla się w życiu dziecka), brak tolerancji, to problemy i zagadnienia, które są obecne w najnowszej książce Picoult. Jej bohaterowie są bardzo wiarygodni, dobrze przedstawiają swoje racje, zdają się być nam bliscy (niczym własna rodzina, sąsiedzi czy przyjaciele). Książkę czyta się z zapartym tchem. Ciężko oderwać się od niej, chociaż na krótką chwilę. Narracja prowadzona przez każdego z bohaterów w kolejnych rozdziałach pozwala czytelnikowi spojrzeć na sytuację oczami nie tylko jednej z postaci, a wszystkich. Czytelniczki zwróciły uwagę, że książki Jodi Picoult nie są robione na tzw. „łapu capu”, aby zarobić a się nie narobić. Autorka starannie i dokładnie przygotowuje się do napisania książki, pogłębia swoją wiedzę zarówno w kwestii medycznej jak i dotyczącej życia zwierząt, w tym wypadku wilków. Kontynuując dyskusję, klubowiczki przeszły do osobistych refleksji oraz znanych im z najbliższego środowiska analogicznych do występujących w powieści przypadków i sytuacji.
09.12. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: „Pół życia” - Jodi Picoult
W poniedziałek spotkałyśmy się na ostatnim już w tym roku spotkaniu DKK przy Filii Bibliotecznej w Malni, aby porozmawiać o książce Jodi Picoult „Pół życia”. Książka opowiada o losach przyrodnika Luka, który aby poznać życie wilków przeniknął do ich watahy całkowicie odcinając się od rodziny i cywilizacji. W tym czasie stracił rodzinę odeszła od niego żona i syn. Po powrocie do cywilizowanego życia uległ ciężkiemu wypadkowi i przy życiu utrzymuje go tylko aparatura medyczna i to właśnie jego syn musi podjąć decyzję, co do dalszego losu życia ojca. Musi odpowiedzieć na mnóstwo kontrowersyjnych dręczących go pytań, czy podtrzymywać życie, którego już praktycznie nie ma, czy pozwolić ojcu odejść? Czy człowiek ma prawo decydować o losie innego człowieka, o jego życiu lub śmierci? W książce po mistrzowsku przedstawione są trudne i kontrowersyjne tematy, na które często trudno znaleźć odpowiedź. Wydarzenia poznajemy z perspektywy kilku osób, mamy możliwość poznać psychikę i motywy postępowania poszczególnych bohaterów. Książka na wszystkich wywarła silne wrażenie i z chęcią sięgniemy po inne książki tej autorki, które w skrócie opowiedziała nam jedna z klubowiczek, która jest miłośniczką książek Jodi Picoult.
Następną książką, o której chcemy podyskutować to „ IRENA”- M. Kalicińskiej i B. Grabowskiej, a spotkanie zaplanowałyśmy na styczeń 2014r. Do domów rozchodziłyśmy się życząc sobie nawzajem WESOŁYCH ŚWIĄT
05.12. DKK MBP w Kędzierzynie-Koźlu
Omawiana książka: Anders Marii Nurowskiej
Podczas ostatniego w tym roku spotkania DKK w filii 11 stałe grono klubowiczów dyskutowało na temat książki Marii Nurowskiej –Anders. Lektura tej książki wzbudziła wiele refleksji na temat postaci generała. Zastanawiano się, jakim był naprawdę człowiekiem zwycięski wódz spod Monte Cassino. Postać generała przybliżyła historyczka –Pani Urszula Więcek. Opowieść biograficzna Marii Nurowskiej odsłoniła zupełnie inne oblicze Andersa –mężczyzny, któremu zabrakło odwagi, aby osobiście powiedzieć żonie, że po 25 latach wspólnego małżeństwa związał się inną kobietą –artystką kabaretową w wieku ich córki.
Obecne na spotkaniu Panie były zdziwione tym, o czym pisała Nurowska, iż obie Panie Andersowe mieszkały przez kilkadziesiąt lat po sąsiedzku w Londynie, ale nie utrzymywały znajomości a córka Anna w geście protestu wyemigrowała z rodziną do Kanady. Dla większości obecnych Pań Anders był postacią kryształową, wzorem poświęcenia dla swoich żołnierzy. Oparta na faktach, miejscami zbeletryzowana, przeplatana listami i wspomnieniami znanych osób opowieść o generale Andersie okazała się dobrą i ciekawą lekturą.
05.12 DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiana książka: Ludmiła Ulicka, Daniel Stein, tłumacz.
Na ostatnim DKK rozmawiałyśmy o książce Ludmiły Ulickiej „ Daniel Stein, tłumacz”. Książka podzieliła uczestników spotkania na dwie kategorie: zadowolonych z lektury oraz krytycznie nastawionych. Pierwsza grupa określiła powieść, jako wspaniałą i głęboką, padły też słowa uznania dotyczące konstrukcji. Krytykujący zwrócili uwagę na naiwność historii rodzinnych, zbędną mnogość postaci oraz paradokumentalną formę powieści. Mimo krytycznych uwag zgodnie uznałyśmy, że książkę warto przeczytać. Jedna z uczestniczek spotkania szczególnie zainteresowała się autorką i przekazała nam sporo informacji na temat dorobku pisarskiego oraz biografii Ludmiły Ulickiej. Na zakończenie spróbowałyśmy wytypować pięć tytułów książek, które chciałybyśmy przeczytać w przyszłym roku. Padały różne propozycje, np. „ Bezcenny” Z. Miłoszewskiego, „Ości” I. Karpowicza czy „Bukareszt. Kurz i krew” M. Rejmer.
LISTOPAD
28.11. DKK GBP w Grodkowie
Omawiana książka: Stefan Czernniecki „Cisza”
Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy książkę Stefana Czernieckiego podróżnika, dziennikarza, autora książek a z wykształcenia kartografa- pt.” Cisza”. Książka ta wciąga czytelnika od samego początku, autor opisuje w niej swoją podróż po Peru i Ekwadorze.
Czerniecki opisując swoje podróże ma dystans do siebie, pokazuje przygody gringo w Limie, do której przyjeżdża po raz pierwszy i, w której próbuje się odnaleźć nie tylko pod względem geograficznym, ale również kulturowym.
Cisza podobała się wszystkim uczestniczkom spotkania-świetna, trudno się oderwać, zdecydowanie przenosi w klimat Ameryki Południowej, pełna humoru i głębi, ożywia. Po przeczytaniu masz ochotę wyruszyć na wyprawę od zaraz- godna polecenia.
28.11 DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Matki, żony, czarownice – Joanna Miszczuk
Kolejne spotkanie DKK odbyło się 27.11.2013. Wzięło w nim udział 9 pań. Tematem naszej rozmowy była powieść Joanny Miszczuk pt. Matki, żony, czarownice. Książka opowiada historię silnych, niepokornych kobiet. To one z nierównej walki z przeciwnościami losu wychodziły zwycięsko. Czyniły to jednak z dużą pomocą zakochanych w nich mężczyzn. Książka podobała się umiarkowanie. Najmniej kontrowersji wzbudziła część realistyczna powieści dotycząca losów poszczególnych bohaterek - Marii, Krystyny, Joanny. Mniej podobały się opowieści o ich nadprzyrodzonych czy też paranormalnych umiejętnościach. Mimo niezbyt pochlebnej oceny, warto sięgnąć po tę książkę. Czyta się ją dość lekko, a sprawy w niej opisane, pomijając elementy fantastyczne mogą zainteresować niejednego czytelnika. Na koniec ustaliłyśmy datę kolejnego spotkania na styczeń 2014 roku.
27.11. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Eric-Emmanuel Schmitt - „Ulisses Z Bagdadu”
Kolejną książką, na temat której toczyła się bardzo ożywiona dyskusja w lewińskim DKK była powieść znanego i chętnie czytanego francuskiego dramaturga i powieściopisarza Erica-Emmanuela Schmitta „Ulisses Z Bagdadu”.
Bohaterem tej opowieści jest Irakijczyk o imieniu Saad Saad, co po arabsku oznacza „Nadzieja Nadzieja”, a po angielsku „Smutny Smutny”, który niczym współczesny Ulisses wyrusza z ogarniętego wojną Iraku w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, swojego Edenu. Dla Saada takim miejscem jest Anglia. W tej pełnej trudów tułaczce towarzyszy mu duch ojca wspierającego go swoimi mądrymi radami.
Ta historia o współczesnym wygnańcu bardzo poruszyła czytelniczki, skłoniła do refleksji i zastanowienia, ale też postawienia wielu, czasem bardzo trudnych pytań. Czym jest wolność? Czy miejsce urodzenia decyduje o lepszym bądź gorszym życiu? Jaką cenę muszą zapłacić imigranci za życie z dala od swoich bliskich? I najważniejsze z pytań. Jaki jest stosunek nas, ludzi z tzw. „lepszego świata” do imigrantów, którzy nie oczekują wiele, czasem trochę uwagi, pomocy, a przede wszystkim szacunku dla ich odwagi i determinacji w poszukiwaniu lepszego życia. Chociaż kiedy traci się wszystko, pozostaje nadzieja, o której mówią, że jest matką głupców, ale też wynalazców!
26.11. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
Omawiana książka: Magiczne drzewo-Pojedynek
26.11.2013 r. w odbyło się kolejne spotkanie członków Klubu Miłośników Książki.
Tym razem wybraliśmy powieść z Andrzeja Maleszki ,,Magiczne Drzewo-Pojedynek”. Opowieści Magicznego Drzewa są podstawą znanego na całym świecie cyklu filmowego, nagrodzonego Emmy - telewizyjnym Oscarem - za wyobraźnię, mądrość i humor.
Bohater książki Kuki wyjeżdża na obóz szachowy. Tam wyczarowuje sobie sobowtóra, który ma go zastąpić na nudnych, nieciekawych zajęciach, a potem najlepiej zniknąć. Jednak klon okazuje się złą istotą i nie będzie tak łatwo się go pozbyć. Kuki, Gabi i Blubek muszą stoczyć z nim bardzo niebezpieczny pojedynek. Czekają na nich walki olbrzymich robotów, żywe labirynty, pływająca wyspa i wielkie drapieżne ryby.
Książka przedstawia nam grupę przyjaciół, magiczny pojedynek i mnóstwo przygód w tempie gry komputerowej. Jest przyjemną, lekką rozrywką dla młodych wielbicieli dynamicznych przygód z elementami fantastyki. A obok fantastycznych zdarzeń - ukazuje świetne postaci młodych bohaterów, autentyczne, prawdziwe przyjaźni i konflikty.
Członkinie klubu gorąco zachęcają do przeczytania tej ciekawej, trzymającej w napięciu lektury.
Z pewnością nie będziecie się nudzić.
26.11. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: John Gray „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”
26.11.2013 r. odbyło się w naszej bibliotece kolejne – ostatnie w tym roku kalendarzowym - spotkanie DKK. Tym razem klubowicze rozmawiali o książce Johna Graya „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus ”.
Tytuł lapidarnie oddaje treść całej książki. Jak potwierdzili wszyscy uczestnicy autor w przejrzysty i zabawny sposób przedstawia różnice między kobietami i mężczyznami. Jest to dobrze napisany poradnik, który w prosty i zabawny sposób doradza jak stworzyć stabilny i szczęśliwy związek. Znajdujemy w nim wiele sytuacji, z którymi spotykamy się na co dzień oraz wiele trafnych spostrzeżeń a propos obu płci i ich interakcji.
Gorąca dyskusja, która jak zawsze w naszym gronie się wywiązała, przywiodła nas do konkluzji, że aby książka dała jakiś wymierny efekt, należy czytać ją wraz ze swym partnerem. Również do wszystkich rad w niej zawartych należy podejść z rozsądkiem, wówczas wiele możemy się dowiedzieć zarówno o sobie jak i płci przeciwnej …
Przecież Mars i Wenus są tak blisko siebie, a dzieli je tylko Ziemia, na której się spotykamy.
25.11. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Dotyk Julii” – Mafi Tahereh
Klubowicze rozmawiali o przeczytanej książce Mafi Taharen - „Dotyk Julii”. Julia to nastolatka, która ma "dar", jej dotyk zabija i dlatego jej rodzice oddali ją do zakładu dla obłąkanych. Spędza tam samotnie 264 dni. Ku jej zaskoczeniu i obawie zostaje jej przydzielony "współlokator". Ma na imię Adam i przypomina jej chłopca, którego znała ze szkoły. Po kilku dniach spędzonych razem w celi Julia zostaje porwana przez Warnera - złego przywódcę, który ma wobec niej wielkie, przerażające plany. Julia ma zostać mordercą, walczyć w armii Komitetu Odnowy przeciwko niewinnym ludziom. W tym samym czasie okazuje się, że Adam faktycznie jest dawnym przyjacielem Julii, ale jest również żołnierzem Warnera. Tłumaczy Julii swoje dotychczasowe postępowanie i wyznaje jej, że od wielu lat jest w niej szaleńczo zakochany. Pomaga jej uciec od Warnera, narażając siebie na ogromne niebezpieczeństwo. Pomimo wielu przeciwności Adam i Julia w końcu trafiają do Punktu Omega, miejsca gdzie ludzie odkrywają i uczą się panować nad swoimi darami.
Książka jest rewelacyjna, skreślenia i powtarzające się wyrazy czy zdania odzwierciedlają Julię, są to jakby jej myśli, których nie chce abyśmy poznali. Dzięki temu ta książka jest jedyna w swoim rodzaju
Polecamy ją bardzo gorąco, na pewno zachwyci każdego wymagającego czytelnika. Czekamy już na drugą część pt. „Sekret Julii”.
21.11. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Schulman Ninni „Dziewczyna ze śniegiem we włosach”.
„Dziewczyna ze śniegiem we włosach” to powieść kryminalna. Magdalena Hanson dziennikarka po rozwodzie wraca do rodzinnego miasteczka z adoptowanym synkiem. Rozpoczyna pracę dla lokalnej gazety. Kiedy szesnastoletnia Hedda zaginęła po wyjściu na zabawę sylwestrową Magdalena zaczyna prowadzić własne śledztwo. Narażając życie dociera do mrocznej prawdy ukrytej za fasadą jej rodzinnego miasteczka. Autorka wprowadza nas w skute lodem szwedzkie miasteczko i jego skrywane tajemnice. Intryga kryminalna sprytnie zakamuflowana oraz inne wątki sprawiają ,że powieść jest ciekawa i czyta się ją z przyjemnością.
20.11. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiana książka: Picoult Jodi „ Głos serca”
„Głos serca”- to przebogata i urzekająca opowieść o małżeństwie Jane z Oliverem Jonesem. Jest nieszczęśliwa żona i mąż, którego największą i jedyną pasją jest praca. Jest zaniedbana przez ojca córka, która wchodzi w trudny wiek dojrzewania. Jest to powieść drogi, którą trzeba pokonać by odnaleźć własne szczęście i je zrozumieć, czym ono właściwie jest by móc je opisać. Są też wspomnienia z dzieciństwa w postaci listów wysyłanych przez brata Joley’a do Jane .Powieść Picoult Jodi ma właściwości terapeutyczne, człowiek bowiem czytając o problemach innych doznaje uczucia, że jego życie nie jest jeszcze takie złe.
14.11. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Tatiana i Aleksander” i „Ogród letni”
Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki na spotkaniu omawiali drugą i trzecią część trylogii Paulliny Simons. Część druga „Tatiana i Aleksander” przedstawia dalszy ciąg losów bohaterów powieści „Jeździec miedziany”. Ukazane są wcześniejsze losy Aleksandra i jego rodziców, amerykańskich komunistów. Rodzina Barringtonów, zaślepiona ideami socjalizmu, przenosi się w latach 30. XX wieku z Bostonu do wyidealizowanego ZSRR, nie wiedząc, co czeka ją pod rządami Stalina. Rodzice małego Aleksandra giną w więzieniu, pozostawiając go na łasce losu, a on sam, gdy dorasta, trafia do Armii Czerwonej, gdzie musi ukrywać swoje pochodzenie. Przedstawiona jest także historia uwolnienia przez Tatianę Aleksandra z niewoli i ich ucieczka do Stanów. Ostatnia część trylogii „Ogród letni” przedstawia życie Tatiany i Aleksandra w USA. Jest rok 1946. Tatiana i Aleksander chcą wreszcie żyć jak normalna rodzina. Bardzo kochają swego małego synka Anthony’ego, lecz nie potrafią cieszyć się sobą. Przytłoczeni bagażem tragicznych wspomnień, przemierzają Amerykę mieszkalnym samochodem, uciekając przed demonami przeszłości i przed tym, co znów gotuje im los. Po "gorącej wojnie” zaczyna się bowiem "zimna” i o Aleksandra, jeszcze niedawno radzieckiego oficera, pytają już w Waszyngtonie. Czy jeszcze kiedykolwiek młodzi Barringtonowie odzyskają spokój, wzajemną miłość i wciąż oczekiwane szczęście?
14.11. DKK GBP w Pawłowiczkach.
Spotkanie z Markiem Krajewskim
Spotkanie miało kameralny charakter i było podzielone na dwa bloki tematyczne. Podczas spotkania autor dał się poznać jako osoba niezwykle ciepła.
Pierwsze kilkadziesiąt minut było poświęcone osobistym wspomnieniom Marka Krajewskiego. Autor w ciekawy i barwny sposób opowiadał zebranym gościom o swoim wrocławskim dzieciństwie i dorastaniu. Mówił o pierwszych odkryciach związanych z niemiecką historią tego miasta, o inspiracjach i nieśmiałych próbach twórczych czynionych jeszcze w szkole średniej. W drugiej części spotkania pisarz oddał głos czytelnikom, którzy ochoczo zadawali pytania dotyczące jego twórczości. Na zakończenie spotkania autor chętnie podpisywał książki swoim fanom. Dwu godzinne spotkanie ze znanym pisarzem kryminałów upłynęło niezmiernie szybko w miłej atmosferze.
13.11. DKK GBP w Jemielnicy
Poezja Waltera Pyki
Trzynastego listopada spotkaliśmy się w naszym DKK. Było to wyjątkowe spotkanie, spotkanie poświęcone osobie Waltera Pyki.
Walter Pyka jest znanym opolskim poetą, urodzonym w naszej miejscowości. Obecnie mieszka w Popielowie, gdzie razem z żoną prowadzi aptekę. Walter Pyka wydał czternaście tomików wierszy i jest laureatem wielu prestiżowych konkursów poetyckich. Spotkanie miało szczególną oprawę. Poetycki nastrój podkreślały świece w pięknych lichtarzykach. Z okazji uroczystego spotkania przygotowano wystawę poświęconą Walterowi Pyce, na której zaprezentowano m.in. tomiki jego wierszy. Gościem honorowym wieczoru była siostrzenica poety- pani Gizela Graca z Jemielnicy. Pani Gizela podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami ze spotkań z wujkiem. Przyniosła też do przejrzenia album, który otrzymała od niego w prezencie z okazji Pierwszej Komunii Św. Album ten zapełniła zdjęciami, na których uwieczniony jest również jej znany wujek. Po przywitaniu uczestniczek i przedstawieniu gościa honorowego, bibliotekarka w odczycie nakreśliła sylwetkę bohatera wieczoru, naszego ziomka Waltera Pyki. W odczycie podkreślono mocne więzi łączące poetę z miejscami lat dziecinnych i młodzieńczych, które odnajdujemy w jego twórczości. Spotkanie ubarwiono recytacją wzruszających wierszy poety. Interesujący przebieg miała dyskusja o cenionych i znanych ludziach związanych z naszą gminą oraz ich pozytywnym wpływie na jej wizerunek.
13.11. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Morze utraconej miłości” Santa Montefiore.
Angelica, czterdziestoletnia pisarka książek fantastycznych dla dzieci i młodzieży główna bohaterka – to kobieta nieszczęśliwa, niepotrafiąca docenić swojego męża, swoich przyjaciół, swojego życia. Jej mąż pracuje jako bankier, mają dwójkę dzieci. Mąż nie poświęca jej już tak dużo czasu, brak namiętnych chwil i czułości. Angelika zaczyna się czuć nieco znużona w swoim związku. Poznaje atrakcyjnego Jacka rozmowa z nim przeradza się w niewinny flirt, a później w poważne uczucie. To, co czasem wydaje się miłością, jest po prostu tylko pokusą, marzeniem, które pęka jak bańka mydlana.
13.11. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane książki: Vanessa Steel „Ukarana”; „Nora Roberts „Więzy krwi”; Janusz Korczak „Prawo dziecka do szacunku”
--Dzieci czytają dorosłym--
Dzisiejsze spotkanie rozpoczęli uczniowie z klas II i III, którzy przeczytali po Śląsku „Jak Ponboczek stworzył świat i na nim miejsce dlo Ślązoków narychtował” Marka Szołtyska. Tym wstępem rozpoczął się temat dzieci skrzywdzonych przez los.
„Ukarana”- to powieść pisana przez życie. Książka, którą zaliczam do niezwykle trudnej literatury. Dotykająca ważnych tematów, o których nie mówi się głośno. Powieść dla czytelników o mocnych nerwach. Wstrząsająca historia dziewczynki (relacja z życia autorki). Książka wzruszająca, pełna bólu, szokująca, o dziecku, które cały czas szuka miłości matczynej, a dostaje tylko ból i cierpienie. Wspomnienia autorki wywołują w czytelniku falę emocji i na długo pozostają w pamięci. Na ostatnich stronach autorka daje ogromną lekcję przebaczania do oprawców.
„Więzy krwi”- jak każda powieść w/w autorki łączy w sobie wątek sensacyjno-przygodowy i romantyczny. Książka wzrusza i rozbawia. Opisy krajobrazów, bohaterów i ich uczuć są świetnie skomponowane. Czytelnik ma wrażenie, że przenosi się w inny świat, świat archeologów i magii. Wątek porwania dziecka i wychowania go w miłości jest przeciwieństwem do poprzedniej książki.
12.11. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Oksana Zabużko, Muzeum porzuconych sekretów
Tematem listopadowego spotkania była książka „Muzeum porzuconych sekretów” Oksany Zabużko, ukraińskiej pisarki, poetki, eseistki. Książka zdobyła tytuł najlepszej ukraińskiej książki roku 2010. Zdobyła też uznanie uczestniczek spotkania DKK, jako książka niezwykła, zajmująca, zmuszająca do refleksji, wywołująca różnorakie tematy do dyskusji, określana odkryciem czytelniczym.
Z recenzji uczestniczki spotkania:
„Nareszcie KSIĄŻKA! Jestem pod dużym wrażeniem zarówno treści, jak i formy. Najnowszą powieść ukraińskiej pisarki i poetki przeczytałam z prawdziwym zainteresowaniem i z niekłamaną przyjemnością. Pamiętam, że z podobnym napięciem i zafascynowaniem poznawałam ponad rok temu twórczość Alice Munro. A dziś jest ona laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Może to o czymś świadczy? W każdym bądź razie powieść pani Zabużko jest dla mnie ważnym przeżyciem literackim. Na pewno nie jest to książka łatwa... Ale z pewnością jest to książka poruszająca. I to we wszystkich jej warstwach; i tej obyczajowej, i historycznej, i politycznej.”
Oksana Zabużko i jej tłumaczka Katarzyna Kotyńska zostały laureatkami ósmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS 2013, przyznawanej przez miasto Wrocław prozaikom z Europy Środkowej.
06.11. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „110 ulic” – Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Klubowicze dyskutowali o przeczytanej książce „ 110 ulic”, w której autorka opisuje losy Michała i jego rodziny. Główny bohater Michał jest nastolatkiem, mieszka w Warszawie, żyje bez stresu, ma kolegów, nosi markowe ciuchy, wyjeżdża na szpanerskie wakacje. Wydaje się, że tak będzie zawsze, ale niestety idylla nie trwa wiecznie. Kłopoty zawodowe rodziców sprawiają, że muszą się wyprowadzić z ukochanej Warszawy aż do Grajewa, gdzie jest tylko 110 ulic. Michał buntuje się, nie może się pogodzić z utratą znajomych i ukochanej Warszawy. Ale cała ta zmiana wychodzi wszystkim na dobre.
Książka o dorastaniu, jak młody człowiek musi się odnaleźć w nowym środowisku, jak być tam zaakceptowanym, jak trzeba dostrzegać pozytywne strony w sytuacjach, które wydają się bez wyjścia. Świetna lektura dla młodzieży, bo każdy mógłby znaleźć się w tej sytuacji. Wszystkim nam się podobała, polecamy rówieśnikom.
PAŹDZIERNIK
30.10. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
Omawiana książka Babcia na jabłoni Miry Lobe .
W dniu 30.10.2013 r. odbyło się spotkanie Miłośników Książki. Tematem spotkania była książka Babcia na jabłoni Miry Lobe .
,,Wszystkie dzieci na całej ulicy miały babcię. Niektóre nawet dwie. Tylko Andi nie miał babci - i bardzo się z tego powodu martwił”.
Babcia na jabłoni została wpisana na „Złotą listę” książek polecanych przez Fundację ABCXXI patronującą akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Jest to pełna wdzięku książka o chłopcu, który nie miał babci. Z tęsknoty za nią rodzi się w nim potrzeba, aby wymyślić sobie babcię, by móc przeżywać z nią niesamowite, szalone przygody. Od czego w końcu jest dziecięca fantazja. Andi zabiera więc pewnego dnia stare zdjęcie babci na jabłoń. Tam starsza pani w figlarnym kapeluszu płynie z chłopcem do Indii, razem przeżywają sztorm na statku oraz polują na dzikie konie. Wybrali się nawet do wesołego miasteczka i cyrku, gdzie poznają pewnego tygrysa. I tak pewnie wędrowaliby bez końca, gdyby nie fakt, że po sąsiedzku wprowadza się pewna staruszka, pani Fink, której z czasem Andi zaczyna pomagać. To dla niej to porzuca chwilowo wymyśloną babcię. Jak się okazuje, ta miła starsza pani staje się dla chłopca kimś ważnym, taką zastępczą babcią. To właśnie od niej dowiaduje się, że babcia nie jest tylko do spełniania zachcianek i kaprysów, czasami to ona sama wymaga pomocy i troski. Andi dowiaduje się też, że dzieci potrzebują dziadków, a dziadkowie swoich wnuków. Książka przypadła do gustu wszystkim klubowiczkom. Gorąco polecają ją swoim rówieśnikom.
29.10. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Tyrmandowie: romans amerykański”- Agata Tuszyńska
Na spotkaniu DKK została omówiona ciekawa pozycja Agaty Tuszyńskiej pt.: „Tyrmandowie: romans amerykański”. Jest to opowieść o wspólnie spędzonych piętnastu latach w małżeństwie Mary Ellen Fox, 23-letniej studentki iberystyki na uczelni Yale, z Leopoldem Tyrmandem, 50-letnim pisarzem. Małżeństwo zakończyło się nagłą śmiercią Tyrmanda 19 marca 1985 na Florydzie.
W książce ukazana jest miłość, która zapoczątkowana została serią listów, a pierwszy list napisała do Leopolda- Mary. Zakochała się w jego artykułach, a potem w nim samym, mimo dużej różnicy wieku. Na uwagę zasługują wspaniałe zdjęcia, pocztówki i listy. Klubowiczom podobała się w/w książka, a dyskusja była bardzo ożywiona. Następne spotkanie zaplanowano na listopad, a omawiana będzie książka: „Bolało jeszcze bardziej”- Lidii Ostałowskiej.
28.10. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: Grażyna Jagielska „Miłość z kamienia”
28.10.2013r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem omawialiśmy książkę Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia”.
Żona znanego korespondenta wojennego zafundowała nam znakomitą i szczerą książkę. Autorka w bardzo ciekawy sposób opisuje metody radzenia sobie z traumą wiecznej niepewności życia z kimś, „kto może umrzeć kilka razy w roku”. W książce można znaleźć wiele szczegółów, które pozwalają spojrzeć na pracę reportera wojennego oczami najbliższej osoby. Ciekawa dyskusja, która się wywiązała przywiodła klubowiczów do konkluzji, że można się współuzależnić od naszych najbliższych, co nie jest dobre i rodzi kolejne problemy i cierpienia. Książka została uznana za ciekawą, wartą polecenia i przemyślenia.
25.10. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Uciec jak najbliżej” – Barbara Ciwoniuk
Z relacji moderatorki: Dzisiaj na spotkaniu rozmawialiśmy o książce „Uciec jak najbliżej”, autorka porusza tutaj problemy rodzinne i pierwszą miłość. Justyna zwana Tyśką przeżywa trudny okres, jest zakochana, w domu rodzinnym są kłótnie, awantury. Nagle wszystko się wali, jej chłopak zmienia szkołę, brat ucieka z domu. Rodzina musi się zjednoczyć, Justyna musi wydorośleć i odnaleźć się w obecnej sytuacji. Nasi klubowicze dyskutowali na ten temat, że w wielu rodzinach zdążają się podobne problemy. Wszyscy są teraz zabiegani, mijają się tylko w domu, brak rozmów z dziećmi, rodzice nie zwracają uwagi na zachowanie dziecka, co doprowadza, że jest czasami już za późno. Świetnie napisana książka, autorka porusza problem, który na pewno istnieje w wielu rodzinach - brak szczerej rozmowy, wysłuchania problemów dzieci, zaniedbywanie relacji rodzinnych. Sytuacje takie doprowadzają do większych lub mniejszych dramatów rodzinnych. Książka warta przeczytania. Polecamy.
24.10. DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiana książka: „Laura Stern” oraz „Laura Sterm – Mein buntem Mal- und Spielbuch” Klausa Baumgarta
„Gwiazdka Laury” jest bardzo popularną książką dla dzieci w Niemczech. W Polsce została wszakże wydana, ale nie cieszy się porównywalną popularnością. Historia Laury i jej gwiazdki bardziej znana jest polskim dzieciom jako serial animowany, który powstał na podstawie bajki i jest już od lat emitowany w Polskiej telewizji.
Na spotkaniu dzieci zapoznały się z oryginalną książką – pierwszą książką o Laurze i jej gwiazdce – w oryginalnej wersji językowej (po niemiecku). Ponieważ książka nie ma dużo tekstu, dzieci nie miały za zadanie jej wcześniej przeczytać, za to na spotkaniu przeczytaliśmy ją razem – każdy po jednej stronie. Za każdą przeczytana stronę klubowicz otrzymał gwiazdkę (nalepkę). Dzieci chętnie zgłaszały się do czytania. Klubowiczom spodobał się oprócz fajnej historii bardzo również styl rysowania autora. Na końcu spotkania zobaczyliśmy razem pierwszy odcinek serialu „Gwiazdka laury” w oryginalnej wersji językowej.
24.10. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej. Spotkanie z Barbarą Kosmowską
Spotkanie z Autorką było bardzo ciekawe i przebiegało w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Czytelniczki były bardzo zadowolone i zachwycone. Takie spotkania mogłyby być częściej. Podczas spotkania omówiono książki:
„Ukrainka” -to historia miłości ślicznej wiolonczelistki, która kocha Lwów a zarazem zdolnego muzyka Mykołę, który wyjechał do Warszawy. Opuszcza rodzinne miasto pędząc do niego. Nie wie co ją czeka w obcym świecie pełnego niespodzianek, zagadek i pułapek. Autorka pokazuje współczesny świat, w którym są ludzie wrażliwi, oszuści, oprawcy i ofiary. Książka ta pokazuje mocno dotykający dzisiejszy świat i jest obrazem, z którym warto się zmierzyć..
Powieść ‘’Niebieski autobus’’ to opowieść o dzieciństwie i dorastaniu. O dziecięcych pragnieniach, o poszukiwaniu samego siebie. Główna bohaterka – Miśka dorasta w czasach kolejek i obecnej szarzyzny.. Pewnego dnia wsiada do niebieskiego autobusu i jedzie w świat, aby spełnić swoje marzenia. Towarzyszą jej sukcesy i porażki a przy tym pierwsze miłości i rozczarowania.
24.10. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: „Cichy wielbiciel” – Olga Rudnicka
Olga Rudnicka, młodziutka, ale znana i chętnie przez klubowiczki czytana autorka kryminałów takich jak min. „Martwe jezioro”, Zacisze 13”, „Lillith”, Natalii 5” tym razem poruszyła w swojej książce naprawdę trudny temat stalkingu.
Zjawisko może nie nowe, ale w dobie internetu, „komórek” coraz bardziej niebezpieczne. Temat, o którym do tej pory niewiele się mówiło, a jego ofiary jeszcze do niedawna pozostawione były same sobie. Na szczęście ludzie podobni do książkowego Karola przestali już być bezkarni, bowiem takie uporczywe nękanie zostało wpisane do Kodeksu Karnego.
Powieść wywarła na czytelniczkach duże wrażenie, spodobała się i zaciekawiła ( dla wielu problem był nieznany), a tym samym skłoniła do dzielenia się swoimi opiniami i przemyśleniami np. jak się zachować na miejscu bohaterki książki, jak bardzo jest to niebezpieczne zjawisko, którego ofiarą może zostać każdy z nas, ale też refleksją, że często nie zdajemy sobie sprawy ile informacji o sobie (czasem nieświadomie) ujawniamy sami.
Czytelniczki zgodnie stwierdziły, że bardzo dobrze, iż taka książka powstała, bo choć to tylko powieść, autorka zawarła w niej wiele praktycznych porad dla osób nękanych przez stalkera np. opinii ekspertów zajmujących się tym problemem. Jak postępować w podobnej sytuacji? Gdzie zwrócić się o pomoc, gdy stalker zaczyna rządzić twoim życiem? Powieść bardzo dobrze napisana, wciągająca, trzymająca w napięciu, co będzie dalej, kim jest prześladowca, w jaki sposób wybrał swoją ofiarę? Godna polecenia i wielki szacunek dla autorki, że podjęła ten trudny i mało znany temat.
24.10. GBP w Gogolinie – filia w Malni. Spotkanie z Barbarą Kosmowską
24 października 2013r. w ramach DKK w Filii Bibliotecznej w Malni gościła Barbara Kosmowska – pisarka, poetka, autorka książek dla dorosłych i młodzieży, laureatka wielu konkursów literackich. Jej ostatnio wydaną książką jest „Ukrainka” i głównie o tej książce rozmawiałyśmy w czasie spotkania. Pani Barbara opowiadała o kulisach wydania tej książki, wyjaśniała treści w niej zawarte i z wielką pasją mówiła o poezji i literaturze. Z chęcią odpowiadała także na pytania zarówno te zawodowe, jak i te osobiste, które zadawali jej czytelnicy. Zapewniła nas także, że w tworzenie każdej książki wkłada wiele serca i emocji, mając na uwadze zadowolenie czytelników, co nie zawsze jest mile widziane przez wydawców. Autorka zdradziła nam także, że już niebawem ukaże się jej kolejna książka „Sezon na zielone pomidory” przeznaczona dla młodzieży, co nie znaczy, że dorośli nie mogą jej przeczytać. Pisarka została obdarowana bukietem kwiatów i brawami czytelników, a każdy chętny mógł zrobić sobie z nią zdjęcie i otrzymać autograf. Spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze, wszyscy zostaliśmy oczarowani niezwykłą osobowością pisarki, życzymy jej dużo sukcesów w pracy twórczej i mamy nadzieję, że będziemy mieli możliwość przeczytać jeszcze niejedną jej książkę.
23.10. MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna. Spotkanie z Barbarą Kosmowską
W Sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie DKK. W tym roku naszym gościem była p. Barbara Kosmowska, autorka wielu prawdziwych przebojów literackich. Za swój debiut pisarka uważa Teren prywatny powieść wydaną 2001 roku. Następne tytuły, bardzo chętnie czytane to Prowincja, Niebieski autobus, czy Hermańce. Rozmawiano o wszystkich książkach, ale najwięcej pytań dotyczyło wydanej niedawno Ukrainki, która była przedmiotem dyskusji na poprzednim spotkaniu DKK. Klubowiczki stawiły się w komplecie. Nie zabrakło też osób z zewnątrz zainteresowanych twórczością autorki. Po krótkim wstępie moderatorów, pisarka chętnie opowiadała o swojej pracy, planach wydawniczych, metodzie twórczej. Następnie odpowiadała na liczne pytania uczestników spotkania. Czyniła to z prawdziwym zaangażowaniem, okraszając wypowiedzi zabawnymi anegdotami. Barbara Kosmowska to osoba otwarta, obdarzona poczuciem humoru, tryskająca pozytywną energią, którą zaraziła uczestników spotkania. Trwało ono około 2 godzin. Po spotkaniu Barbara Kosmowska podpisywała swoją ostatnią powieść pt. Ukrainka, wpisała się także do naszej Kroniki.
23.10. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: Wilbur Smith „Bóg Nilu”
Dwudziestego trzeciego października odbyło się kolejne spotkanie grodkowskiego DKK. Omawiałyśmy książkę W. Smitha „Bóg Nilu”. Wszystkie Klubowiczki były zgodne- "Bóg Nilu" to przepiękna historia miłości i przyjaźni ze starożytnym Egiptem w tle. Wszystkie uznałyśmy mistrzostwo autora, który w mgnieniu oka przenosi czytelnika w czasie i przestrzeni do starożytnego Egiptu. Książka ta stanowi fascynujące i bardzo lekkostrawne źródło wiedzy.
Zgodnie stwierdziłyśmy, że książkę tę naprawdę warto przeczytać, zwłaszcza że obok Egipcjan książka ukazuje nam inne ludy i plemiona zamieszkujące Afrykę niemal 1300 lat przed naszą erą.
15.10. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane książki: Izabeli Jung „Chuliganka”; Ireny Matuszkiewicz „Modliszka”; Juliette Fay „Z głębi serca”; Moniki Szwai „Stateczna i postrzelona”
Chuliganka – przedstawia historię dwóch różnych kultur i łamie obyczajowe tabu. Ewa główna bohaterka po trzydziestce dwoje dzieci, mąż. On Zelien uchodźca z Czeczenii dorabia na budowie i uczy się. Jest to opowieść o miłości dwóch różnych miłosnych żarów. Autorka powieści w drobiazgowy sposób pokazała czytelnikowi czeczeńską mentalność i dumę tego narodu oraz jego waleczność i siłę wyznawanej wiary. Ewa jako żona i matka jakich wiele pragnie nie tyle miłości, co męskości pod prawidłową postacią, takiej dzikiej i nie baczącej na konsekwencje, szalonej i dominującej.
Modliszka – to powieść dla ludzi dojrzałych, którym nieobce są życiowe zakręty i niespodzianki, jakimi co rusz raczy nas los. Książka jest kolejnym dowodem na to, że najciekawsze scenariusze pisze życie. Dobre podejście autorki do tematu zdrady małżeńskiej, dojrzałe, pozbawione ckliwości i zbędnego płakania w poduszkę. Powieść o tym, że niektórzy ludzie są niczym modliszki, że wykorzystują drugiego człowieka i go niszczą.
Z głębi serca – to historia Dany świeżo upieczonej rozwódki i matki dwójki dzieci, która nagle zostaje sama i musi zmienić się w kobietę samodzielną i zdecydowaną, od której zależeć ma krucha równowaga w rodzinie. Autorka napisała bardzo mądrą książkę o domowych bohaterkach-kobietach, które codziennie muszą podejmować decyzje niełatwe. Muszą przekształcić się w wytrawnego polityka i negocjatora, psychologa i zwykłego wyrobnika. Książka bardzo mądra i optymistyczna o pogodzeniu się ze sobą i tym, jak ważna w życiu jest wiedza, kim tak naprawdę się jest.
Stateczna i postrzelona to powieść lekka i przyjemna dla tych, co chcą odpocząć po ciężkim dniu. Po lekturze możemy odnaleźć zagubiony na co dzień optymizm i radość. Atutem artystycznym tej powieści jest dobry humor, którego duża doza jest wtopiona we wszystkie perypetie bohaterów.
Wszystkie książki polecamy na długie jesienne wieczory!!!
15.10. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Jeździec miedziany” Paulliny Simons
Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki na spotkaniu omawiali książkę Paulliny Simons pt.”Jeździec miedziany”. Leningrad, rok 1941. 17-letnia Tania Mietanowa poznaje młodego oficera mówiącego z obcym akcentem. Zakochuje się w nim ku swemu przerażeniu, gdyż Aleksander jest już obiektem uczuć jej siostry Darii. Miłość jednak nie wybiera - Aleksander odwzajemnia uczucia Tani, ale by nie ranić Darii, bohaterowie przysięgają nigdy nie ujawnić swej miłości. Straszne czasy, w jakich żyją nie pozwalają im cieszyć się szczęściem. Młodzi niczym bohaterowie poematu „Jeździec miedziany” stają się ofiarami okrutnego wojennego żywiołu. Czy ocaleją? Czy zdołają uciec ze Związku Radzieckiego? Przepiękna historia miłosna na tle jakże dramatycznych wydarzeń w oblężonym przez Niemców Leningradzie.
11.10. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka : „Rozdarta „ – Amanda Hocking
Z relacji moderatorki: Na kolejnym spotkaniu dyskutowaliśmy o książce „ Rozdarta” - jest to druga część trylogii „Trylle”, pierwszą część pt. „Zamieniona „ omawialiśmy w ubiegłym roku też w na spotkaniu DKK. To magiczny świat istot, które potrafią wpływać na ludzkie umysły. Piękna opowieść o miłości, przyjaźni, wyborach i szukaniu własnej drogi. Główna bohaterka Wendy wprowadza nas w ten świat, jako dziecko została podrzucona do świata ludzi. Teraz wydoroślała, poznaje świat Trylli, historię swojej rodziny i czekają ją trudne wybory. Druga część trylogii jest ciekawsza, wiele się dzieje, dochodzą nowe postacie, zaskakująca i wartka akcja. Wszystkim się bardzo podobała. Z niecierpliwością czekamy na przeczytanie trzeciej części. Polecamy wszystkim fanom fantasty.
10.10. DKK MiGBP w Krapkowicach
Omawiana książka: „Ta druga” – Joy Fielding
Klubowicze omawiali książkę Joy Fielding „Ta druga”. Jiil jest drugą żoną przystojnego prawnika. Tworzą w jej mniemaniu idealne małżeństwo toteż przeżywa szok gdy pewnego dnia z ust młodej atrakcyjnej kobiety słyszy: „zamierzam wyjść za pani męża” . Co prawda na razie nic na to nie wskazuje by słowa te miały się ziścić, ale odtąd wyczulone zmysły Jiil zaczynają odbierać sygnały ostrzegawcze. Główną treścią książki jest historia kobiety, która próbuje walczyć o swojego męża z Tą drugą? trzecią? Czytając powieść zaczęliśmy wyciągać wnioski i zastanawiać się co dalej. Jaką decyzję podejmie główna bohaterka. W trakcie rozmów zadaliśmy sobie wiele pytań na temat małżeństwa i udanych związków. A podsumowując dyskusję stwierdziliśmy, że książkę dobrze się czytało i choć nie jest to literatura wysokich lotów to na pewno zainteresuje większość kobiet zarówno ze względu na poruszane problemy, trafne obserwacje i wartką akcje.
10.10. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim. Spotkanie z Katarzyną Enerlich
Autorskie spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Filii Bibliotecznej w Kamieniu Śląskim z Katarzyną Enerlich otworzyła moderator klubu Klara Pollok. Na spotkanie przybyły także panie z DKK w Gogolinie i z DKK w Racławiczkach. Pani Katarzyna Enerlich to bardzo miła, ciepła i przyjacielska osoba. Bardzo ciekawie opowiadała o swoich perypetiach życiowych, a także o swojej pracy pisarskiej, o początkach pisania, skąd czerpie tematy, pierwowzory bohaterów, jak przebiega praca nad nową książką i o współpracy z wydawnictwem. Między czytelniczkami a pisarką wywiązała się dyskusja nad powieściami autorki. Na zakończenie można było kupić książki pani Enerlich, które autorka podpisywała.
09.10. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książki: „Farby wodne” Lidii Ostałowskiej, „Dom pod Lutnią” Kazimierza Orłosia
Spotkanie rozpoczęło się podsumowaniem konkursu „ Najaktywniejszego czytelnika wakacji 2013”oraz wręczeniem dyplomów i nagród. Po oficjalnym zakończeniu i poczęstunku przystąpiono do dyskusji nad książką Lidii Ostałowskiej „Farby wodne”. „Farby wodne” to książka, mówiąca o zagładzie europejskich Romów, o polityce wobec Żydów, o tragicznych, wstrząsających przejściach ludzi w obozie Oświęcim - Brzezinka. Bohaterką jest Dina Gottliebova Żydówka z Brna, która trafia z getta w Terezinie do obozu Auschwitz- Birkenau skierowano ją do malowania numerów na blokach. Doktor Mengele, wówczas naczelny lekarz Zigeunerlager – rodzinnego obozu cygańskiego potrzebował kogoś, kto malowałby portrety "mieszańców cygańskich" na potrzeby jego badań nad podrasą. Od tej pory Dina została portrecistką Cyganów. „Farby wodne” to reportaż z piekła, o którym nigdy nie da się zapomnieć.
„Dom pod Lutnią” to niezwykła powieść opisująca postacie, które usiłują zbudować od nowa świat w Lipowie na Mazurach w parę lat po wojnie. Targa nimi wiele wyzwań, sprzeczności, a zarazem namiętności. Muszą sobie poradzić z zagrożeniami stalinowskiej epoki, kiedy pod Lutnią jest piękny cudowny świat. Jest to również powieść o niezwykłym spotkaniu starego mężczyzny z młodą kobietą. O doświadczeniu szczęścia w nieszczęśliwych czasach.
09.10. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim. Spotkanie z Katarzyną Enerlich
9 października 2013 r. gościem Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim i działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki była Katarzyna Enerlich.
Pani Katarzyna jest dziennikarką i pisarką znaną przede wszystkim z cyklu książek pt. „Prowincja pełna marzeń”, „Prowincja pełna gwiazd”, „Prowincja pełna słońca”, i „Prowincja pełna smaków”, ale jest również autorką innych książek m. in. „Czas w dom zaklęty”, „Kiedyś przy błękitnym księżycu”, „Czarodziejka Jezior”, „Oplątani Mazurami”, „Studnia bez dnia”.
Pisarka jest niezwykle sympatyczną osobą i już od pierwszych chwil zachwyciła czytelników swoją bezpośredniością, pogodą ducha, radością i optymizmem. Podczas spotkania, które trwało ponad półtorej godziny „oplątywała” uczestników opowieściami o ukochanych Mazurach, którym poświęciła większość swojej twórczości, o bohaterach książek, z których wielu ma swoje pierwowzory w prawdziwym życiu, o podróżach i o swoich marzeniach, które zawsze się spełniają. Nie zabrakło też opowieści o życiu na tzw. „prowincji”, pasji gotowania, nowych książkach, a wszystko przeplatane humorem i anegdotami przy aktywnym udziale czytelników. Na zakończenie pisarka podpisywała swoje książki, a uwieńczeniem spotkania była wspólna fotografia.
09.10. DKK GBP w Tułowicach. Spotkanie z Katarzyną Enerlich
9 października 2013r. odbyło się spotkanie z powieściopisarką i poetką Katarzyna Enerlich. Spotkanie zorganizował Dyskusyjny Klub Książki, działający przy GBP w Tułowicach.
Pani Katarzyna to ciepła, radosna i pełna optymizmu osoba, która w dowcipny i zabawny sposób opowiadała o swoim życiu, perypetiach w szkole i pracy. Opowiadała o pasji czytania rozbudzonej w domu przez swoich rodziców, którzy wieczorami zamiast oglądać telewizję, czytali i zachęcali do tego córkę. Katarzyna Enerlich pisarka, poetka, dziennikarka, zadebiutowała bardzo wcześnie, bo już jako 12-latka wzięła udział w konkursie ogłoszonym przez młodzieżowe czasopismo „Płomyk” o swoim rodzinnym mieście Mrągowo i wygrała.
Zanim została pisarką pracowała jako dziennikarka, a następnie w dziale promocji Urzędu Miasta w Mrągowie.
„Wszystkie zakręty są potrzebne, dzisiaj wiem, że jak się zamykają drzwi to się otwierają wrota”- mówiła. „ Gdyby nie zwolnili mnie z lokalnej redakcji dziś nie zostałabym pisarką, a to było moim marzeniem od dziecka”. Obecnie w swym dorobku twórczym ma osiem powieści, dwa zbiory opowiadań oraz jest współautorką czterech antologii poetyckich. Dwugodzinne spotkanie upłynęło bardzo szybko, a uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem. Atmosfera była bardzo miła, przy poczęstunku, z autografami i zdjęciami pamiątkowymi.
04.10. DKK MBP w Brzegu „Seniorka”
Omawiane książka: „Odtruwanie organizmu” Vago K., „Potęga duszy” Reed H. „Głodówka zdrowotna” Lutzner H., „Moc uzdrawiania” Dixon T. i ciekawa książka „Dowód” Alexander.
Życie, życie i co dalej ...takie było motto dzisiejszego spotkania Seniorek. Dyskusja od samego początku była bardzo ożywiona. Panie wymieniały się wrażeniami przeczytanych książek. Podobały się zawarte przepisy oczyszczania organizmu, diety oraz zalecenia lekarzy i dietetyków. Dla ducha natomiast była inna lektura „Dowód”, którą panie koniecznie chciałyby, aby zakupiły biblioteki, jako wartościową i ciekawą historię życia człowieka, który doświadczył spotkania z innym wymiarem będąc w śmierci klinicznej i opisał swoje przeżycia, jako dowód na istnienie życia po śmierci. Życie nie kończy się ...tam nadal żyjemy, tylko w innym wymiarze. Z dreszczykiem emocji, adrenaliną i żalem, że tak krótkie to nasze ziemskie życie, jak jedna chwila, rozstały się panie po ciekawej i pouczającej dyskusji.
WRZESIEŃ
30.09. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – filia w Łosiowie
Omawiana książka: „Mężczyzna, który się uśmiechał” Henninga Mankella
Wszystkie czytelniczki odniosły pozytywne wrażenie po lekturze książki „ Mężczyzna, który się uśmiechał”. W swoich wypowiedziach często porównywały z serią powieści kryminalnych Camilli Lackberg , Stiega Garsona lub Marka Krajewskiego. Wstępem do dyskusji o książce było odczytanie, przygotowanej przez p. Joannę, notatki o autorze, oraz o cyklu powieściowym, którego częścią była omawiana lektura. Głównym bohaterem jest policjant Kurt Wallander, przeżywający kryzys spowodowany zabiciem człowieka. Chociaż w zawód policjanta wpisane jest takie ryzyko to fakt pozbawienia kogoś życia, zbyt mocno obciąża sumienie Kurta. Realnie myśli o porzuceniu zawodu. Wkrótce dowiaduje się, że jego przyjaciel Sten został zastrzelony. Podczas ostatniej rozmowy Sten miał wątpliwości co do wypadku, w którym zginął jego ojciec. Szereg następujących po sobie przypadków powoduje, że Wallender rozpoczyna śledztwo. Tocząca się dość wolnym krokiem, żmudna praca policjantów: przesłuchania, spotkania, odkrywanie kolejnych kart tworzących obraz wydarzeń jest dużo wolniejszy od tych, które widzimy w książkach Cobena , Browna czy Vandreberga. Nieco spowolniona akcja pozwala jednak na wnikliwszą obserwację działań bohaterów, i przez to nie staje się nudna. Książkę czyta się z przyjemnością. Jest warta polecenia szczególnie osobom, które z chęcią sięgają po skandynawskie powieści kryminalne.
30.09. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: David Sheff „Cudowny chłopiec. Mój uzależniony syn”
Jak zawsze w ostatni poniedziałek miesiąca członkowie zdzieszowickiego koła DKK spotkali się przy kawie i słodkim poczęstunku, aby porozmawiać o kolejnej ciekawej książce. Tym razem omawialiśmy problem narkomani, dzieląc się refleksjami po przeczytaniu „Cudownego chłopca” Davida Sheff’a. Książka ta to dramatyczny opis starań ojca o wyrwanie syna z nałogu narkotykowego.
„Cudowny chłopiec” prowadzi czytelników przez kolejne fazy uzależnienia i pokazuje jak zachowanie Nica wpłynęło na los jego rodziny. Ojciec obsesyjnie szuka przyczyn sięgnięcia po narkotyki i momentów, które mogły to zasygnalizować. Książka została napisana prosto i w formie pamiętnika, który czyta się wręcz zachłannie – tak przepełniona jest emocjami.
Temat wywołał także wśród klubowiczów burzliwą dyskusję. Spieraliśmy się, czy rodzice mogą uchronić dzieci przed sięgnięciem po narkotyki, czy też tak naprawdę są w tej kwestii bezradni. Czy wpływ na konkretne zachowanie mają geny, czy też wszystko jest kwestią przypadku i środowiska.
30.09. DKK MiGBP w Nysie
Omawiana książka: „Wyznaję” Jaume Cabré
Po wakacyjnej przerwie spotkaliśmy się, aby porozmawiać o książce Jaume Cabré „Wyznaję”. Cudowna, niesamowita, arcydzieło! Prawdziwy majstersztyk, erudycyjna perła. Jaume Cabré okazał się mistrzem opowieści i to powieści nie byle jakiej! Czegoż w tej książce nie ma! Jest miłość, samotność, nienawiść, ego, Zło panoszące się i przynoszące ból i cierpienie, Bóg, a raczej pytanie autora o Jego miejsce w Historii, Sztuka, przyjaźń, kruchość istoty ludzkiej z jednej strony, a niewyobrażalne okrucieństwo tejże z drugiej. Genialna książka – obowiązkowa lektura dla każdego czytelnika. Wrażliwych – zachwyci, nieczułych – uwrażliwi.
30.09. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: Dzienniki kołymskie
Z relacji klubowiczek: Autor skupia się na teraźniejszości, jednak piętno łagrów daje o sobie znać w każdym miejscu, na każdym kilometrze drogi. Głównymi bohaterami są oczywiście mieszkańcy Kołymy i Jakucji. Fenomenalny zapis podróży po Kołymie – sercu Rosji, książka przepięknie napisana i warta przeczytania - polecamy wszystkim.
30.09. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Nienawiść” Jennifer Brown
Z relacji moderatora: Dzisiaj na spotkaniu dyskutowaliśmy o książce „ Nienawiść”, która opowiada o piętnastolatce, która z chłopakiem robi listę osób nielubianych tzw.„ do odstrzału”. Miała to być tylko zabawa, ale pewnego dnia Nick urządza w szkolnej stołówce strzelaninę, ginie kilka osób, kilkoro jest rannych, Valerie też jest ranna, a chłopak popełnia samobójstwo. Dziewczyna musi teraz stawić czoło wszystkim, tym co przeżyli i rodzinom ofiar. Co będzie miała na swoją obronę, jak sobie poradzi w szkole? Autorka bardzo ciekawie przedstawia problem, jak złość, nienawiść może doprowadzić do takiej masakry. Książka bardzo nas wciągnęła, wszyscy czytali z zainteresowaniem, daje dużo do przemyślenia, aż strach bierze, że może być realna. Warta przeczytania.
28.09. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: Za niebieskimi drzwiami Marcin Szczygielski
Za niebieskimi drzwiami –świetna książka przygodowa dla młodzieży, tak klubowicze na samym początku określili dzieło Marcina Szczygielskiego. Fabuła wciągająca, lekka
w sam raz na pierwsze jesienne dni, kiedy w pamięci ma się jeszcze wakacyjne przygody. Przyjemna, zachęcająca do przeczytania książki okładka i intrygujący zapis na ostatniej jej stronie. Nikt z uczestników spotkania wcześniej nie spotkał się z twórczością M. Szczygielskiego i wyrazili zainteresowanie innymi tytułami jego autorstwa, o której chętnie będziemy rozmawiać na kolejnych spotkaniach.
27.09. DKK GBP w Pawłowiczkach
Omawiana książka: Wiersze ks. Jana Twardowskiego
Mottem przewodnim wieczorku poezji były słowa ks. Jana Twardowskiego „Dobro jest mało dostrzegane. O nim przeważnie nie mówi się, nie pisze: jest wyciszone, niekrzykliwe”
Podczas wieczory Pani Bernadeta Hamera przedstawiła nam ciekawe fakty z życia i twórczości Jana Twardowskiego. Uczniowie, w blasku świec oraz nastrojowej inscenizacji i recytowali Jego wiersze, niektórym z nich nadając oprawę muzyczną. Cytowali wypowiedzi znanych ludzi o wartości poezji ks. Jana Twardowskiego. Program artystyczny zaprezentowany przez gimnazjalistów dostarczył nam wielu niezapomnianych wzruszeń. Skłonił do refleksji i filozoficznej zadumy. Zachwycił nie tylko treścią, ale i pomysłowością.
26.09. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Karolina Prewęcka – „Stanisława Celińska: niejedno przeszłam”
Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki po wakacyjnej przerwie „klubowiczki” stawiły się w komplecie. Tym razem dyskusja toczyła się wokół książki Karoliny Prewęckiej - „Stanisława Celińska niejedno przeszłam”.
Spotkanie rozpoczął krótki filmik, w którym bohaterka i autorka książki opowiadają o jej powstawaniu, oraz rozmowa Dariusza Zaborka ze Stanisławą Celińską jaka ukazała się „Wysokich Obcasach” nr 51 z grudnia 2012 r. Sama książka to efekt ponad rocznych rozmów K. Prewęckiej ze znaną, lubianą i utalentowaną aktorką Stanisława Celińską.
Z poczuciem humoru, ale też refleksją aktorka opowiada o swojej trudnej powojennej młodości, o rodzinie, swoich kompleksach (np. z powodu piegów), o tym jak została aktorką, o zawodowych sukcesach, o rolach wielkich i małych, które zapadły w pamięć widzów.
A przede wszystkim o swojej wielkiej miłości do tego trudnego i bardzo wymagającego zawodu. Opowiada też o trudach uwalniania się z alkoholowego uzależnienia i co jej w tym trudnym momencie życia pomogło.
W książce o Stanisławie Celińskiej wypowiadają się także jej dzieci, przyjaciele, koledzy aktorzy i znajomi min. Andrzej Wajda, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Krzysztof Warlikowski – reżyser, z którym aktorka obecnie współpracuje. Mimo wieku Celińska nie narzeka na los czy ludzi, ale ciągle szuka nowych wyzwań aktorskich. Choć często zdrowie i siły odmawiają posłuszeństwa to jak sama mówi: „ ...W domu ledwo łażę. Ale jak wiem, że mam coś zrobić lekko, to uruchamiam w sobie taka siłę. Tańczyć salsę? Zrobię to...”.
„Stanisława Celińska: niejedno przeszłam” to lektura dla każdego, choć aktorka opowiada w niej o swoich niezwykle trudnych życiowych doświadczeniach, czytelniczkom spodobało się to, że nie ma w niej opisów skandali, tak powszednich we współczesnym artystycznym światku, a sama bohaterka jest przede wszystkim zwyczajną, mądrą kobietą. To książka o tym jak zmagać się z życiem, jak zawsze robić wszystko do końca dobrze, jak mówi sama aktorka: „...widocznie tak musi być, że na drogę człowieka składają się śmiech i łzy...” – co do trafności tego stwierdzenia wszyscy byli zgodni.
26.09 DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: „Wiśniowy dworek" Katarzyna Michalak
Tematem spotkania była dyskusja nad książką Katarzyny Michalak pt.: „Wiśniowy dworek". Paniom omawiana książka przypadła do gustu, czytały ją jednym tchem. Powieść ciągle czymś je zaskakiwała, sporo w niej emocji, trochę romantyzmu i trochę kryminału, ciekawe sytuacje oraz piękne opisy malowniczych miejsc przyrody. Autorka pokazała jak zawiłe mogą być ludzkie losy. Jaką drogę pokonuje rodzeństwo, aby się odnaleźć i rozwiązać rodzinne sekrety. Jest to książka łatwa, lekka i przyjemna, dobra na długie wieczory. Polecamy czytelnikom, chcącym się zrelaksować.
26.09. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: Borys Pasternak : ,,Doktor Żywago”, ,,Czerwony Kapturek”, „Biblia”
Na początku spotkania moderator klubu dyrektor Ewa Bury omówiła akcję zorganizowaną przez Stowarzyszenie Bibliosfera org. „Tydzień Zakazanych Książek”, do której po raz drugi przyłączyła się biblioteka. Klubowiczki najpierw zwiedziły wystawę, a następnie rozpoczęły omawianie książek z listy Książek zakazanych.
„Doktor Żywago” B. Pasternaka - historia, która nigdy się nie znudzi - mówiła jedna z klubowiczek. Książkę czytała dwa razy i pomimo, że wiedziała co będzie dalej to pogmatwane losy głównych bohaterów tak samo porywały i wzruszały. Powieść nie jest łatwa, często nawet nie jest przyjemna, stanowi żywy obraz tego jak się kiedyś w Rosji żyło. Jak się przeżywało rewolucję, jak ona wpływała na losy pojedynczego człowieka. „Doktor Żywago”- książka zakazana w Rosji do 1988 za antywojenny, kontrrewolucyjny wydźwięk i krytykę stalinizmu.
„Czerwony Kapturek”- nietypowa pozycja omawiana podczas spotkania klubowiczek. Bajkę omawiano po raz pierwszy. W dzisiejszych czas butelka wina niesiona przez Kapturka już tak nie szokuje jak kiedyś. Z tego powodu też bajka była książką zakazaną.
„Biblia”- Klubowiczki były zaskoczone tym, że Biblia była książką zakazaną. W 1942 r. w III Rzeszy, kiedy ogłoszono doktrynę Narodowego Kościoła Rzeszy, próbowano wyeliminować wszelkie przejawy chrześcijaństwa. W związku z tym zakazano używania Biblii.
24.09. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
Omawiana książka Słoń o ptasim sercu Mariasuny Landy
Autorką książki jest Mariasuna Landa - wielokrotnie nagradzana za książki dla dzieci
i młodzieży. Słoń o ptasim sercu jest pierwszym opowiadaniem tej baskijskiej pisarki przetłumaczony na język polski.
To ciekawe, napisane z humorem opowiadanie, którego główną bohaterką jest nauczycielka znudzona swoją pracą dla pająków. Pewnego dnia w jej ręce wpada ogłoszenie z gazety
„Głos słonia” o treści: Stado słoni interesujące się kulturą i sztuką poszukuje nauczycielki dynamicznej i otwartej na przygody. Zakwaterowanie w puszczy afrykańskiej. Kuchnia wegetariańska. Wynagrodzenie: 100 ton bananów.
Nauczycielka po przeczytaniu takiego ogłoszenia bez chwili namysłu postanawia sprostać temu wyzwaniu. I tak oto zaczyna się jej afrykańska przygoda. Na miejscu okazuje się, że nauka słoni to wcale nie taka łatwa sprawa. Te wbrew pozorom podobne do siebie zwierzęta potrafią zaskoczyć w niejednej sytuacji. Z zewnątrz są one do siebie bardzo podobne, ale od wewnątrz całkowicie różne.
Wśród całego stada są słonie o tygrysim sercu, które często się złoszczą, o sercu mrówczym – pracowite, uczynne oraz o małpim – bardzo hałaśliwe, nieposłuszne. Ale jak się później okazuje istnieją także słonie o ptasim sercu, takie jak główna bohaterka opowiadania nauczycielki – Kikunga, rozumiejąca mowę ptaków.
Nauczycielka szerzyła swoją wiedzę wśród stada słoni, a one w zamian dostarczały jej wielu niezapomnianych doznań i doświadczeń.
Czasami nie wiedziała jak sobie radzić z nimi wszystkimi, nie miała już siły. Zdawała sobie sprawę, że wplątała się w niezły galimatias. Ale wszystko się zmieniło, kiedy to pewnego dnia w trakcie lekcji do sali wpadł kolorowy ptaszek o imieniu Kolokolo.
Aby poznać dalsze losy nauczycielki oraz stada słoni klubowiczki zachęcają do sięgnięcia po tę wyjątkową książeczkę, którą dodatkowo wzbogacają piękne ilustracje Emilio Urberuaga oddające cały humor opowiadania.
Opowiadanie o zmaganiach nauczycielki bardzo podobało się uczestniczkom spotkania.
Jak zgodnie przyznały bardzo chętnie wcieliłyby się w jej rolę, chcąc poznać te czasem rozbrykane stado słoni.
24.09. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiana książka: Richard Paul Evans” Papierowe marzenia”, Becca Fitzpatrick” „Finale”
„Papierowe marzenia” to nowa powieść Richarda Paula Evansa uznana przez czytelników za najbardziej poruszającą w jego dorobku. Opowiada historię o miłości, przebaczaniu, na które nigdy nie jest za późno Każdy zasługuje na drugą szansę. Luke - główny bohater miał wiele: kochającego ojca, dom, duże pieniądze, zaplanowaną przyszłość i nie wierzył, że kiedyś wyrzeknie się wszystkiego. A jednak tak się stało. Podjął złą decyzję, poznał nieodpowiednich ludzi. Nie rozumiał, czym naprawdę jest miłość. Książka jest bardzo życiowa i pouczająca.
Ostatnia część sagi „ Szeptem” Becci Fitzpatrick „Finale” czyta się bardzo dobrze, jest napisana prostym językiem. Powieść zawiera ciekawe, humorystyczne dialogi i sceny. Przez wszystkie tomy główna bohaterka Nora przechodzi przemianę od „szarej myszki” do przywódcy. Wątek miłosny Nory i jej chłopaka Patcha kończy się niespodziewanie i wzruszająco.
20.09. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiana książka: „Piaskowa góra” Joanny Bator
Z relacji moderatora i klubowiczek: „Uważam, że to piękna książka o prostych ludziach. Kojarzy mi się z książką Jacka Dehnela pt. „ Lala”, o której powiedziano, że jest książką „przegadaną”, a tę książkę nazwałabym „opowiedzianą/ przeopowiedzianą ( chyba nie ma takiego słowa), chwilami w dowcipny, chwilami w przejmujący sposób. Wiele opisanych problemów przeżyłyśmy osobiście, bliska nam jest również omawiana „epoka”; gierkowskie czasy, w których pożądano dóbr materialnych w postaci samochodów na talony, pralek, meblościanek, tudzież kryształów, a także zmagania z problemami dnia codziennego, którego byliśmy częścią”. Poza tym, lubimy czytać o innych ludziach.
Wisia N. wie, z których schodów spadała Jadzia Maślak wprost w ramiona Stefana Chmury, przyszłego męża, gdyż „ byłam w Szczawnie Zdroju i widziałam te schody. W książce jest dużo sytuacji, które powodowały u mnie salwy śmiechu ( jak zdrowo poczytać) np. porównanie przyrodzenia ekshibicjonisty do wyglądy ślimaczka winniczka, czy też spowiedź dziewczęcia w konfesjonale do księdza Adasia.”
Basia B- książka piękna, podobała mi się babcia Zofia Maślak i jej zdrowe podejście do życia: „co komu pisane temu kamień w wodę” lub ratowanie przez nią Żyda w czasie wojny w momencie, w którym modląc się do Matki Boskiej zrozumiała, że Ona tego wieczoru jest zajęta swoimi sprawami, więc musi sama mu pomóc bez wsparcia „ z góry”. Piękniejsza jest, zdaniem Basi B. „Chmurdalia”, będąca kontynuacją „ Piaskowej góry” i np. świetne powiedzenie z tej książki, iż: „ rozważyć sobie można ……..worek ziemniaków” :)
Małgosia R. w trakcie czytania „Piaskowej góry” przypomniała sobie opowieść swojego teścia o repatriantach, którzy zajmowali mieszkania po Niemcach, tak jak to opisała w swej książce Autorka, natomiast Basi L. książka nie podobała się, gdyż nie lubi takich pisanych prawie w formie dziennika i to była jedna negatywna opinia o tej książce.
19.09. DKK BP w Głuchołazach
Omawiana książka: „Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju” Katherine Boo
Książka Katharine Boo „Zawsze piękne . Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju „wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród naszych czytelników. Autorka przedstawia losy mieszkańców Annawadii w formie reportażu. Tworzy barwne, ciekawe opisy, potrafi w czytelniku wzbudzić zainteresowanie i emocje powodując , że opowieść o Indiach czyta się z wypiekami na twarzy.
19.09. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Anna Onichimowska, autorka m.in. takich książek jak Hera moja miłość, Lot Komety, Demony na smyczy, Dziesięć stron świata, Koniec gry, czy najnowszej Pomiędzy, gościła w naszym Oddziale na zaproszenie członków
Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnikami spotkania byli członkowie klubu oraz uczniowie PG nr4 i PG nr5 z Opola. Autorka rozpoczęła spotkanie od przybliżenia historii jak to się stało, że została pisarką. Pokrótce przedstawiła cały swój dorobek literacki, ponieważ pisze zarówno książki dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Wyjaśniła, na czym polegają różnice szczególnie pomiędzy pisaniem dla młodzieży, a dorosłych. Ze względu, że uczestnikami naszego spotkania była młodzież gimnazjalna autorka skupiła się na przedstawieniu książek odpowiednich właśnie dla nich. Charakteryzując poszczególne książki opowiadała, w jakich warunkach i okolicznościach powstawała dana książka, przedstawiała bohaterów, nie zdradzając oczywiście zbyt wiele wątków, aby zachęcić do ich przeczytania tych, którzy tego jeszcze nie zrobili. Spotkanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze. Pisarka z wyraźną przyjemnością rozdawała autografy, a następnie był czas na wspólne zdjęcia.
19.09. DKK WBP Opole – Biblioteka Austriacka. Spotkanie z Anną Onichimowską
Klubowicze w przygotowaniu na spotkanie zapoznali się z dorobkiem literackim i życiorysem autorki. Bardzo zainteresowało ich podróżnicze życie pani Onichimowskiej, pytali o kraje i miejsca, które autorka zwiedziła. Klubowicze rozmawiali z pisarką o swoich ulubionych książkach i postaciach literackich, dowiedzieli się też od autorki jak wygląda jej praca pisarza– od pomysłu na książkę do druku.
18.09. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: „Walka kotów” Eduardo Mendoza
W miesiącu wrześniu członkowie DKK dyskutowali na temat książki Eduardo Mendozy „Walka kotów”. W ogólnym ujęciu powieść hiszpańskiego pisarza wywołała pozytywne wrażenie. Pośród zebranych nie było zdecydowanych jej przeciwników, czy też gorących zwolenników. Na pozytywny obraz książki wpłyną zdecydowanie piękny literacki język, który w ciekawy sposób kreśli fabułę, buduje klimat powieści. Główny bohater Anthony, z którym czytelnik odwiedza popularne i mniej znane, dla turysty, zaułki Madrytu. Zapoznaje się z ówczesnym klimatem politycznym Hiszpanii, a przede wszystkim odkrywa ciekawe fragmenty z życia wielkiego malarza hiszpańskiego Velazqueza. Książka z pewnością warta polecenia.
18.09. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu. Spotkanie z Anną Onichimowską
W DKK w Wierzbiu gościła na spotkaniu pisarka Anna Onichimowska, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Na wstępie pisarka poznała naszych klubowiczów, każdy opowiedział parę słów o sobie, następnie pani Onichimowska opowiedziała o sobie i swojej twórczości, szczególnie o książkach pisanych dla dzieci i młodzieży. Wytworzyła się miła atmosfera, luźna rozmowa czytelnika z pisarką. Klubowicze zaczęli zadawać pytania dotyczące twórczości, bohaterów książek, sztuki pisania itp., a pisarka bardzo interesująco i ciekawie odpowiadała. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i luźnej atmosferze, pani Anna Onichimowska jest bardzo miłą i ciepłą osobą.
18.09. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: Cichy wielbiciel Olgi Rudnickiej
Jest to książka, w której autorka porusza spotykane w życiu prywatnym tzw. zjawisko stalkingu. Osoba nękana przez sprawcę, który narusza jej prywatność czuje się osaczona. W książce tej młoda kobieta Julia mieszka z koleżankami ze studiów w wynajmowanym mieszkaniu w jednym z blokowisk. Ma chłopaka Piotra, z którym spotyka się dosyć rzadko ze względu na jego pracę, gdyż Piotr bardzo często wyjeżdża. Julia od pewnego czasu jest nękana głuchymi telefonami. Ktoś wysyła jej kwiaty z miłosnymi liścikami. Na początku spotyka się z zazdrością koleżanek. Kwiaty i liściki są miłe, ale do pewnego czasu. Telefony powtarzające się w ciągu dnia kilkanaście razy stają się dla Julii nie do wytrzymania. Dziewczyna boi się wychodzić z domu, myśli że jest obserwowana. Zamyka się w sobie, czuje się osaczona i niezrozumiała, wpada w coraz większą depresję. Zaczyna się to odbijać na jej pracy oraz życiu prywatnym. Dopiero wynajęcie detektywa daje efekt odnalezienia sprawcy. Sprawcą okazał się zupełnie przypadkowo wezwany taksówkarz, człowiek niepozorny, może trochę ze spaczoną osobowością, na którego Julia w ogóle nie zwracała uwagi. W efekcie Julia musiała poddać się leczeniu u psychologa, straciła pracę. Jej chłopak także zmienił pracę, by zająć się swoją dziewczyną.
Książka ta chce nam uświadomić jak stalking może być niebezpieczny dla psychiki nękanego człowieka. Osoba taka bez pomocy bliskich i rodziny może sobie nie poradzić.
W Polsce wprowadzono już zmiany w przepisach dotyczące uporczywego nękania. Jednak definicja stalkingu pozostawia szerokie pole do interpretacji.
17.09. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: „Szopka”, Zośka Papużanka
Spotkanie rozpoczęła moderator od zapoznania obecnych z fragmentami wywiadu z Zośką Papużanką (publikacja „WO nr 33 (740)), autorką „Szopki”. Książki o rodzinie, jakich wiele, 2 + 2. Rodzinie trzymającej się razem, ale zepsutej, złej, przepitej, zatrutej nienawiścią. Małżonków nic nie łączy, brata i siostrę wszystko dzieli, znane motywy, wciąż aktualne problemy. Ironia i gorzka prawda o życiu, czasem złości, momentami przygnębia. „Szopki” nie czyta się lekko, trzeba przyzwyczaić się do specyficznego stylu autorki, ale trzeba przeczytać i może przemyśleć.
Emocjonująca dyskusja wokół tematu „Szopka – portret współczesnej polskiej rodziny” trwała 2 godziny.
17.09. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Kamienica przy Kruczej” Marii Ulatowskiej
Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki na spotkaniu omawiali książkę „Kamienica przy Kruczej” Marii Ulatowskiej. Krucza 46 – wspólny adres, od którego zaczyna się każda historia w tej książce. W powieści ukazane są dzieje mieszkańców pewnej kamienicy w Warszawie na przestrzeni wielu lat. Akcja zaczyna się w roku 1937 i poprzez II wojnę światową, lata powojenne trwa prawie do końca XX wieku. Główni bohaterowie to Tosia i Piotr, mieszkańcy tejże kamienicy. Przedzierając się przez wojnę, okupację, powstanie, lata powojenne i wszystkie przemiany dziejowe, starali się zwyciężać okropności dnia codziennego. Miłość, trudne wybory, rozstania, walka o przetrwanie i o zachowanie własnej tożsamości – szukali własnego szczęścia bez względu na wszystko. I najważniejsze – z optymizmem, dzięki któremu wszystko może się udać. Książka czytelniczkom bardzo przypadła do gustu i postanowiły przeczytać również inne powieści tej autorki.
15.09. DKK MBP w Brzegu „Dwójka”
Omawiana książka: „W jednej osobie” John Irving
15 września 2013 roku klubowicze DKK „Dwójka” spotkali się, aby porozmawiać o najnowszej powieści Johna Irvinga pt. „W jednej osobie”. Billy Abbott, główny bohater książki, jest pisarzem biseksualista. Poznajemy historię jego życia, poszukiwania i odkrywania własnej tożsamości (także seksualnej). Autor skupił się na okresie dojrzewania głównego bohatera w prowincjonalnym amerykańskim miasteczku First Sister, choć poznajemy także jego dalsze losy. Przedstawił także historię przemian obyczajowych w Ameryce- od surowych lat 50., przez rewolucję obyczajową, tworzenie się środowisk homo-/transseksualnych, epidemię AIDS, po czasy małżeństw jednopłciowych. Szczególnie spodobała nam się postać transseksualnej bibliotekarki, Panny Frost, która wywarła duży wpływ na życie głównego bohatera.
13.09 DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Tarantula, Klops i Herkules” - Joanny Olech. Książka na płycie CD – czyta Janusz Zadura.
Wakacje się skończyły, czas wolny okrojony, lecz nasze spotkania, chociaż rzadziej, odbywają się regularnie. Na tym spotkaniu podyskutujemy o książce drukowanej i słuchanej z płyty, czyli czytanej przez lektora, no i zawrzało. Większość stwierdziła, że po takiej próbie długo nie sięgnie po płytę, ponieważ jeżeli nie muszą to wolą czytać samodzielnie. W trakcie czytania to oni decydują, ile to trwa, nie muszą czekać do skończenia rozdziału i co dla nich ważne to w sytuacji, kiedy czegoś nie rozumieją mogą wrócić do danej sekwencji. Oczywiście stwierdzili, że nie można całkowicie odrzucić takiej formy, ponieważ jest ona potrzebna i często wykorzystywana, ale....
Książka podobała się bardzo i dzieciaki przypomniały opowiadanie p. J. Olech „Gdzie diabeł mówi do usług!”, którą czytaliśmy w poprzednim roku i kolejna miła niespodzianka i potwierdzenie, że warto im poświęcić odrobinę serca i czasu.
Uważam, że warto czasami, chociaż przez przypadek zamienić książkę tradycyjną na „słuchaną” i sprowokować dyskusję, sprawdzając równocześnie upodobania dzieci, z którymi się pracuje. Dzieci oceniły i podkreśliły jak ważny jest głos i dykcja czytającego. Więcej takich owocnych spotkań.
12.09. DKK GBP w Pakosławicach – filia w Prusinowicach. Spotkanie z Wojciechem Kuczokiem
12 września 2013r. w naszej Bibliotece gościliśmy znanego polskiego pisarza młodego pokolenia Wojciecha Kuczoka. Na spotkaniu, w którym uczestniczyli członkowie DKK i czytelnicy Biblioteki, autor opowiadał o pracy twórczej, procesie powstawania swoich książek i związanymi z tym historiami i zdarzeniami mającymi wpływ na efekt jego pracy. Odpowiadał na pytania czytelników, przybliżył po- krótce słuchaczom swój dorobek literacki, każdej ze swoich książek poświęcając kila zdań. Zgromadzeni dowiedzieli się między innymi o związkach pisarza ze światem filmowym – na podstawie dwóch jego książek powstały docenione przez krytyków filmy fabularne „Pręgi” i „Senność”, wyreżyserowane przez Magdalenę Piekorz.
Podczas tego spotkania Wojciech Kuczok przeczytał też zgromadzonym kilka fragmentów swojej nowej, niedrukowanej jeszcze powieści, wysłuchując opinii czytelników i dzieląc się wrażeniami, jakie towarzyszyły mu przy pracy nad tym materiałem książkowym.
10.09. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane książki: „Ukrainka” Beaty Kosmowskiej; „Stokrotki w deszczu” Anny Gretkowskiej; „Chata pod jemiołą” Haliny Kowalczuk; „Dworek pod lipami” Anny J.Szepielak
Ukrainka -to powieść o prostej wierze w szczęście i jej zbrukanie. O marzeniach niespełnionych, o toksycznych rodzinach, kalekich emocjonalnie matkach i ich skrzywdzonych synach. Jest to również książka o dobru serca, które przegrywa w konfrontacji z rzeczywistością. To opowieść o tęsknocie za ojczyzną, pełna sentymentu i nostalgii. Ukrainka to lektura prawdziwa, wydarta z życia, której przesłaniem jest krytyka złego traktowania najemnych pracowników z innych krajów. Zakończenie szokuje!!!
Stokrotki w deszczu - to powieść lekka i przystępna, o problemach współczesnych młodych ludzi, ale nie tylko. Każdy może odnaleźć coś dla siebie. Autorka szczerze i bez skrupułów przedstawia problemy i ich źródła, w których to boryka się większość współczesnych polskich rodzin (brak pracy) niezależnie od tego, jaki model one reprezentują.
Chata pod jemiołą – to powieść bajkowa, magiczna, historia niemożliwa do spełnienia się w realnym życiu. Miło się czyta o pięknych, lubianych i znajomych miejscach (Zakopane). Książka niedbale wydana- liczne błędy.
Dworek pod lipami – to powieść o problemach życia codziennego, o pracy zajmującej czas człowiekowi, a przez to o braku sposobności do rozmowy. Rozmowy, która rozwiałaby wiele wątpliwości, zastrzeżeń, problemów. Czytając historię współczesnej pisarki wgłębiamy się w jej tragedię małżeńską. Autorka przypomina starą prawdę, że pragnienia, tęsknoty i problemy kobiet są takie same niezależnie od epoki, w której przyszło im żyć.
06.09. DKK GBP w Popielowie
Omawiana książka: „Morze utraconej miłości”
Klubowiczki, po przeczytaniu książki „Morze utraconej miłości” Santy Montefiore dyskutowały o tej publikacji, poruszającej tematykę miłości malarza i arystokratki. Nostalgiczne opisy urokliwej Italii spowodowały dyskusje o pozostałych publikacjach tej słynnej angielskiej pisarki. Tematyka książek S. Montefiore bardzo przypadła do gustu naszym paniom.
Drugim punktem spotkania Klubu DKK – wykorzystując obecność naszych członkiń – było „głośne czytanie Aleksandra Fredry”, w związku z apelem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do udziału w „czytaniu” zaproszono Sekretarz Gminy. Głównym utworem „przerabianym” przez nas były „Zapiski starucha”.
06.09 DKK BP w Namysłowie. Spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk
Spotkanie, na które przybyli członkowie DKK oraz zainteresowani czytelnicy, było okazją do rozmowy o bohaterach, procesie twórczym, rodzinie i planach wydawniczych pisarki. Miłośnicy książek pani Małgorzaty, mieli okazję lepiej poznać autorkę, która odpowiadając na zadawane przez czytelników pytania, zdradziła kilka szczegółów związanych z warsztatem pracy pisarza oraz wtajemniczyła ich w sekrety powstawania swoich książek, przeplatając wszystko anegdotami z własnego życia.
Swoją przygodę z piórem autorka zaczęła od dialogów do serialu „Tata, a Marcin powiedział”. Z czasem napisała kilka książek dla młodzieży, z których ”13. Poprzeczną” uznano Książką Roku 2008 w kategorii „literatura“ polskiej sekcji IBBY. W jej dorobku poza bestsellerową trzytomową sagą "Cukiernia pod Amorem", odnaleźć można m.in.: „110 ulic", "Niebieskie nitki", „Mariola, moje krople”, "Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich" oraz książkę o Paryżu - "Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque" napisaną wspólnie z Martą Orzeszyną, która towarzyszyła autorce podczas spotkania.
Pani Marta Orzeszyna urodziła się i mieszka w Namysłowie. Studiowała filologię francuską, spędziła 10 lat w Paryżu. Współpracuje z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk jako dokumentalistka przy powieści „Podróż do miasta świateł”. Panie nawiązały kontakt w sieci, gdy Pani Marta, jako czytelniczka „Cukierni Pod Amorem”, podzieliła się swoimi uwagami z autorką książki.
Mówiąc o warsztacie pisarskim, Pani Małgorzata zdradziła pół żartem, pół serio, że nie lubi pisać, jak zresztą chyba większość pisarzy. Odsuwa od siebie chwilę, kiedy musi zasiąść do pracy. Zazwyczaj wyznacza sobie dzienną ilość tekstu do napisania, nie zawsze jednak wywiązuje się ze swojego postanowienia. Naturalnie, jak chyba każdy pisarz, czy szerzej - każdy twórca, ma olbrzymią potrzebę błyszczenia. Popularność, możliwość ujrzenia swojego nazwiska na okładce książki, okazja do spotkań z ludźmi, którzy ją podziwiają, jest tym, co mobilizuje ją do pracy. Okazało się również, że dla autorki bardzo interesujące jest tworzenie nowych postaci, które czasem zaczynają żyć własnym życiem, pisarka wyznacza jedynie kierunek, w którym rozwija się fabuła, niejako podglądając tylko swoich bohaterów.
Po zakończeniu spotkania, które odbyło się w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze był czas na wpisy do książek, autografy oraz wspólne zdjęcia z autorką.
05.09. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Po wakacjach, w naszym DKK rozmawiałyśmy o książce Martina Amisa „Ciężarna wdowa.” Wybierając do dyskusji książkę Amisa kierowałyśmy się opinią jednej z koleżanek, która czytała powieść „Sukces” i gorąco zachęcała nas do zapoznania się z jego twórczością. Rekomendowała go jako znakomitego pisarza, który porusza problemy współczesnego społeczeństwa.
Martin Amis zapewne jest wybitnym pisarzem, ale książka nas rozczarowała, część przerwała czytanie w połowie, a wytrwałe, które dobrnęły do końca, nie były zachwycone. Entuzjastka Amisa starała się wyłuskać jakieś zalety tej powieści: specyficzny nastrój gorącego lata, świetnie przedstawione postacie i subtelną ironię. Zwróciła też uwagę na mnóstwo dygresji, dotyczących wiktoriańskich powieści, które główny bohater czyta w czasie pobytu na wyspie. Jedna z czytelniczek, mniej rozczarowana lekturą, nazwała Amisa, brytyjskim Woody Allenem, mając na myśli jego ironiczne poczucie humoru i błyskotliwą inteligencję. W dalszej części spotkania rozmawiałyśmy o wpływie rewolucji seksualnej na nasze pokolenie. W tej kwestii zgodziłyśmy się z pisarzem, że „rewolucja seksualna diametralnie zmieniła społeczeństwo Zachodu, wyjaławiając je emocjonalnie”.
Wspomniałyśmy też powieść Michela Houellebecqa „Cząstki elementarne”, która rozważa podobne problemy. Jednak naszym zdaniem francuski pisarz zrobił to w lepszym stylu.
05.09. MiGBP w Grodkowie. Spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk
Piątego września w MiGBP w Grodkowie odbyło się spotkanie z Małgorzatą Gutowską Adamczyk- pisarką, historykiem teatru, scenarzystką filmową i dziennikarką, absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej, autorką bestselerowej III tomowej sagi „Cukiernia pod Amorem”.
Pani Małgorzata debiutowała jako scenarzystka serialu dla dzieci „Tata a Marcin powiedział”. Jest autorką książek dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, autorka okazała się niezwykłą gawędziarką: opowiadała nam o sobie, swojej pracy, o tym jak zaczynała pisać powieści. Uczestników szczególnie interesowały kulisy powstania „Cukierni pod Amorem”, jej bohaterowie i to jak autorka przygotowywała się z wiedzy historycznej, która stanowi tło sagi. Zapytana o szczególnie ważną dla niej powieść Pani Małgorzata wymieniła „220 linii” i pokrótce opowiedziała nam treść książki zachęcając szczególnie młodzież do jej przeczytania. Na koniec spotkania można było dostać autograf oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.
04.09. DKK GBP w Gogolinie. Spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk
4 września w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie odbyło się autorskie spotkanie z pisarką Małgorzatą Gutowską-Adamczyk. Autorką słynnej sagi „Cukiernia pod Amorem” oraz „110 ulic”, „Niebieskie nitki”, „220 linii”, „Serenada, czyli moje życie niecodzienne”, „13 poprzeczna” (Książka Roku 2008 polskiej sekcji IBBY), „Wystarczy, że jesteś”, „Jak zabić nastolatkę (w sobie)?”, „Mariola, moje krople”, „Małgorzata Gutowska-Adamczyk rozmawia z czytelniczkami Cukierni Pod Amorem”, „ Opowieści Pana Rożka”, „Paryż, miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque”, „Podróż do miasta świateł”. Oprócz twórczości literackiej jest również autorką scenariuszy filmowych i teatralnych takich jak: „ Tata a Marcin powiedział”, „Rodziców nie ma w domu” (odcinek 44), „Pokój na czarno”, „Na Wspólnej”, „Czterdziestka w opałach”( monodram w Teatrze Kamienica w Warszawie).
Spotkanie w gogolińskiej bibliotece stało się okazją do rozmowy na tematy dotyczące książek oraz pisania. „Życie autora przypomina życie zakonnika…” – powiedziała podczas wizyty pisarka. „To trudna i żmudna praca.”
Kameralna swobodna atmosfera sprzyjała snuciu opowieści dotyczących głównych bohaterów książek Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Wspomnienia z wydarzeń rodzinnych, przeplatała z refleksjami na temat otaczającej nas rzeczywistości. Czytelników interesowało wszystko: jak wygląda warsztat pisarski, skąd pomysł na cukiernię i inne książki, plany na przyszłość oraz niektóre słowa jakich użyła w powieściach. Na zakończenie spotkania autorka otrzymała gogolińskie pamiątki okolicznościowe, bukiet kwiatów, wpisała się do kroniki biblioteki i rozdawała autografy.
03.09. DKK w OBP w Oleśnie. Spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk
We wtorek, 3 września , w ramach realizacji programu Dyskusyjne Kluby Książki w Oleskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, autorką książek dla młodzieży oraz bestsellerowej trzytomowej sagi „Cukiernia Pod Amorem”. Pisarka przygodę z pisaniem zaczęła od dialogów do serialu „Tata, a Marcin powiedział”. Z czasem napisała kilka książek dla młodzieży, z których za „13. Poprzeczną” została laureatką nagrody „Książka Roku 2008”. Nagroda przyznawana jest przez Polską Sekcję IBBY. Sukcesem, jednak dopiero nazywa swoją sagę „Cukiernia Pod Amorem. Do napisania, której przygotowywała się 2 lata. Trzytomowa saga o Gutowie to wędrówka przez stulecia w świecie szlacheckich dworów oraz współczesnej polskiej prowincji. Spotkanie było okazją do rozmowy o bohaterach sagi, procesie twórczym, rodzinie i planach wydawniczych. Najnowsza powieść autorki to „Podróż do miasta świateł”, drugi tom książki będzie do kupienia już w październiku. Obecnie pani Gutowska-Adamczyk pracuje nad powieścią historyczną, której fabułę osadziła w czasach Augusta III Mocnego. Tematów swoich książek autorka szuka w życiu codziennym, w przeczytanych książkach, na spacerach z psami, za oknem, w kontaktach z przyjaciółmi.
03.09 DKK BP w Zębowicach. Spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk
3 września DKK w Zębowicach odwiedziła znakomita pisarka Małgorzata Gutowska – Adamczyk, autorka m. in. bestsellerowej sagi „Cukiernia Pod Amorem”.
Pisarka szybko nawiązała kontakt z uczestnikami spotkania. Pani Gutowska - Adamczyk opowiadała przede wszystkim o tym, jak powstają jej powieści. Przyznała, że w poszukiwaniu interesujących szczegółów sięga często do literatury źródłowej, historycznej. Opowiedziała czytelnikom o początkach swojej pisarskiej kariery z serialem „Tata, a Marcin powiedział ”, do którego pisała scenariusze. Ponadto pisarka opowiadała o swojej rodzinie, drodze zawodowej i bohaterach swoich książek. Czytelnicy mieli także okazję dopytać o jej plany literackie. To było przemiłe spotkanie i cieszymy się, że nasz DKK mógł gościć tak miłą i uroczą osobę.
02.09. DKK MiGBP w Kluczborku. Spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk
2 września Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku gościła, w ramach działającego Dyskusyjnego Klubu Książki, znaną i lubianą autorkę książek, panią Małgorzatę Gutowską – Adamczyk. W spotkaniu uczestniczyły głównie panie, wielbicielki twórczości autorki. Po krótkim wprowadzeniu przez moderatorkę DKK, Małgorzata Gutowska - Adamczyk opowiedziała zebranym o początkach swojej twórczości, o trudach pisania, o swojej miłości do Paryża. Zdradziła również początki powstania sagi rodzinnej „Cukiernia pod Amorem”. Nawiązała również do swojej społecznej pracy. Autorka przynależy do Rady Osiedla, na którym mieszka. Zachęca ludzi, własną postawą i czynami, do czynienia dobra dla małych, społecznych wspólnot, do których przynależą.
Na koniec były pytania od widzów i składanie autografów. Spotkanie trwało 3 godz.
SIERPIEŃ
29.08. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka- ,,Okrutne oskarżenia" Fern Michaels
Spotkanie otworzyła moderator Klara Pollok, witając wszystkie Panie serdecznie po wakacyjnej przerwie. Tematem była dyskusja nad książką pt.: ,,Okrutne oskarżenia”. Powieść niezwykle poruszyła i wciągnęła czytelniczki. Wzbudzająca wiele skrajnych uczuć i refleksji, od współczucia po oburzenie i złość.
Dyskusja była ożywiona. Panie podawały przykłady jak łatwo jest zniszczyć ludzkie życie jednym słowem - zdaniem, okrutnym oskarżeniem. Książka pokazuje również jak przez złe wychowanie, przez manipulacje, dziecko może stać się złe i zepsute. Opisuje także niedoskonałość prawa. ,,Okrutne oskarżenia" to doskonały obraz siły słowa, dowód na to jak jedno zdanie może zburzyć życie drugiego człowieka.
26.08. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawianie książki: „Morze utraconej miłości” - S. Montefiore
Klubowiczki uznały, że książka to opowieść o rodzinie, tajemnicy, miłości i pasji. Jedna z Klubowiczek uznała, że chociaż bardzo lubi Montefiore to do tej książki zabierała się dość długo. Początek trochę rozczarował, ale się nie zniechęciła. Na szczęście powieść okazała się wartka, ciekawa pełna zwrotów akcji. Książka bardzo się spodobała, jest w niej miłość, (również zakazana), nienawiść, zdrada oszustwo. Naprawdę warto przeczytać.
Wspaniale opowiedziana historia wielopokoleniowej rodziny. Autorka w swej książce tworzy niesamowity klimat. Wspaniale włoskie krajobrazy i niezapomniani bohaterowie, fascynująca opowieść o miłości zdradzie i uporze, który jest w stanie pokonać wiele przeciwności. Książka warta przeczytania!!!!
22.08. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: Opowiadania o zwierzętach (zbiór)
Wakacyjne spotkanie DKK w Zielinie odbyło się w malowniczej okolicy, wśród pól, łąk, lasów i ruin zabytkowego młyna. Tematem książki, którą Klubowicze ze sobą zabrali były historie związane ze zwierzętami. Do dyskusji wybraliśmy (nawiązując do otoczenia) dwa opowiadania o zwierzątku wolno życzącym – jeżyku Malince i ptaku Naszej Wronce Kochanej. Ponieważ nie wszystkie dzieci przeczytały opowiadania, a są one krótkie, spotkanie zaczęło się od przeczytania na głos wybranych historii. Ponieważ mieszkamy na wsi, większość dzieci ma na co dzień kontakt ze zwierzętami, więc historie podobne do tych w książce zdarzają się dosyć często i każdy chciał opowiedzieć swoją. Rafał przeżył historię podobną jak Felek i Karolina. Mateusz opowiedział nam, jak opiekował się ptaszkiem, który nie umiał fruwać, a Weronika, jak opiekowała się króliczkiem, którego mama nie chciała karmić. Na zadane dzieciom pytanie, czy zabrać, czy zostawić znalezione zwierzątko wywiązała się dyskusja. Dzieci zgodnie stwierdziły, że nad każdym przypadkiem trzeba się zastanowić, bo ingerencja człowieka w życie zwierząt wolno żyjących nie zawsze jest konieczna i dobra dla nich.
07.08. DKK GBP w Jemielnicy
Z relacji moderatora: Siódmego sierpnia spotkaliśmy się po raz ósmy w tym roku w bibliotecznym klubie dyskusyjnym. Na spotkanie przybyło siedem pań.
Spotkanie rozpoczęło się od interesujących rozmów o książkach. Powrócono do omawianej wcześniej książki „Irena” Małgorzaty Kalicińskiej i Basi Grabowskiej. Okazało się, że kolejne panie przeczytały książkę i dyskusja z książki przeszła na tematy życiowe. Panie zastanawiały się, jak zachowałyby się w sytuacji tytułowej Ireny. Zdania były tak różne jak różne są same klubowiczki . Większość pań podzieliła się z innymi wrażeniami z ostatnio przeczytanej książki i tradycyjnie panie wymieniły się przeczytanymi książkami. Także moderatorka poleciła paniom kilka interesujących tytułów. Rozmowa przeszła na tematy tzw. „życiowe”. Paniom coraz bardziej podoba się pomysł comiesięcznego spotykania się w bibliotece i tak starają się zorganizować swój czas, aby go nie opuścić. Jedna z pań powiedziała, że cały miesiąc czeka na kolejne spotkanie jak na największe wy darzenie miesiąca! To było bardzo budujące dla nas bibliotekarzy.
07.08. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Modliszka” Irena Matuszkiewicz
W sierpniu klubowicze spotkali się, aby podyskutować o twórczości Ireny Matuszkiewicz. Autorka odwiedziła nasz klub w 2010 roku. Dzisiejsze spotkanie to dyskusja ta temat książki „Modliszka”. „Modliszka” podobnie jak poprzednie powieści Ireny Matuszkiewicz, jest ciekawą książką i bardzo mi się podobała. Bohaterką jest Milena, kobieta czterdziestoletnia, której udany na pozór związek (drugi) nagle się rozpada. Jej pierwszy mąż tuż po narodzeniu syna utopił się. Milena nie zamierza szukać szczęścia przy boku kolejnego męża, gdyż odpowiada jej status niezależnej, samodzielnej kobiety. Ma czas dla swoich bliskich (syna, synowej i wnuczki), a także dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy. Błyskotliwe dialogi, ciekawa fabuła dostarczają niezapomnianych wrażeń przy czytaniu tej powieści.
LIPIEC
25.07. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: Paulo Coelho „Weronika postanawia umrzeć”
„Weronika postanawia umrzeć” to ciekawa i wartościowa książka, która swoją treścią skłania do refleksji. Paniom bardzo się podobała, jednocześnie skłoniła do zastanowienia się nad dziećmi. Pomimo, iż mają wszystko często są rozgoryczone i znudzone monotonnym, nieciekawym życiem, a czasem przytłoczone własnymi problemami, próbują popełnić samobójstwo. Główna bohaterka, Weronika zażywa środki nasenne. Jest przekonana, że się już nie obudzi, ale dzieje się inaczej. Zostaje odratowana. Kiedy dowiaduje się, że pozostało jej tylko kilka dni życia, zmienia się jej sposób myślenia. Na nowo odkrywa piękno świata. Przekonuje się, że życie jest najwyższą wartością i z przerażeniem stwierdza, że chciałaby jeszcze pożyć.
11.07. DKK DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Tym razem członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowali spotkanie wyjazdowe w Raszowej.
Czytelniczki zwiedziły Muzeum Wiejskie. Panie były zachwycone wszystkimi eksponatami zgromadzonymi przez Panią Basię Mientus. Ze łzami w oczach oglądały stare fotografie, na których rozpoznawały swoich krewnych lub znajomych. Następnie Panie zostały zapoznane z książką Pana Konrada Mientusa z Dańca „Róże bez kolców”. Jak sam autor pisze „wspomnienia to są róże bez kolców”. W książce tej Pan Mientus opisał historię Dańca, historię powstania Izby Muzealnej, zwyczaje i obrzędy śląskie, stare przysłowia i różne ciekawostki dotyczące Dańca i okolic. Czytelniczki były zafascynowane książką. Sentencja zawarta w książce, a także na drzwiach do Izby Muzealnej „Nadejdzie kiedyś taki czas, że całe złoto świata nie wystarczy, żeby odnaleźć skarby ojców naszych” stała się tematem do dyskusji o tym, jak ważne jest, żeby młodemu pokoleniu przekazać część lokalnej historii i tradycji.
03.07. DKK GBP w Jemielnicy
Z relacji moderatorki: Trzeciego lipca spotkaliśmy się po raz siódmy w tym roku w bibliotecznym klubie dyskusyjnym. Dzisiejsze spotkanie rozpoczęło się od interesujących rozmów o książkach. Pierwsza z wypowiadających się pań przeczytała książkę Leonii pt. „Hanyska”. Jako ślązaczce temat powieści był bliski i bardzo ją wzruszyły losy bohaterów, zmuszanych do porzucenia swojej ojcowizny. Druga pani przybliżyła fabułę książki Nicholasa Sparksa „Ślub” i namawiała gorąco do jej przeczytania. Jedna z pań jest w trakcie czytania autobiografii Danuty Wałęsy „Marzenia i tajemnice” i uważa, że książka jest szczerą i wzruszającą historią żony działacza opozycyjnego, a potem prezydenta i matki ośmiorga dzieci. Jednej z klubowiczek podobała się książka Joanny Miszczuk „Matki, żony, czarownice”, będąca relacją sięgania do korzeni rodzinnych i odkrywania tajemniczych wydarzeń. Bardzo polecała koleżankom tą powieść. W efekcie panie powymieniały się książkami.
02.07. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiana książka: Agaty Tuszyńskiej pt.: „ Oskarżona-Wiera Gran”
Moderatorka przedstawiła autorkę Agatę Tuszyńską oraz wywiad z nią pt.: „Krótkotrwałe spełnienia” przeprowadzony przez Magdalenę Grzebałkowską, a opublikowany w „Wysokich Obcasach” z 15 grudnia 2012 r. ( nr 50 dodatku do Gazety Wyborczej).
Jak powstawała biografia Wiery Gran, dowiadujemy się z tego wywiadu, m.in.:” …Wiera Gran nie chciała wyjść z domu i nie chciała mnie tam wpuścić. Cóż było robić? Niech będzie wycieraczka! To należy do tej przygody, którą jest moja praca…” To stwierdzenie świadczy o ciężkiej pracy i nieprzewidywalnych sytuacjach, z którymi musiała się autorka zmierzyć pisząc tę biografię.
Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że biografia jest pięknie napisana, życie bohaterki bardzo, bardzo smutne. Stawiamy sobie nadal pytanie (bo książka nie odpowiada na nie ), co się takiego stało, że Jej osobę otacza do dziś tajemnica, że wymazano ją z historii i dzięki Agacie Tuszyńskiej pamięć o niej została przywrócona „ do życia”. Po wydaniu książki Autorka została pozwana do sądu przez rodzinę Władysława Szpilmana za podanie w książce informacji szkodzących wizerunkowi ikony jaką był Wł. Szpilman (m.in. Władysław Bartoszewski twierdził, że Szpilman nie był policjantem).
CZERWIEC
27.06. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: „Ukrainka” Barbara Kosmowska
Tytułowa bohaterka ma na imię Iwanka i pochodzi z Drohobycza na Ukrainie. Iwanka jest wiolonczelistką. Kocha muzykę, Lwów a nade wszystko zdolnego muzyka Mykołę. Dla niego porzuca matkę, Lwów, karierę i wyjeżdża do Warszawy, gdzie ukochany pracuje. W nowym świecie Iwanka chce się jakoś odnaleźć. Nie jest to łatwe dla bardzo wrażliwej, prostolinijnej i pełnej wiary w ludzi dziewczyny. Pracuje ciężko fizycznie. Poznaje różnych ludzi. Agata pracodawczyni-zgubiona, zdradzana przez męża i jej niepełnosprawny synek Staś. Sąsiad Agaty- Krystian, wrażliwy, pełen kompleksów chłopak czy Julia – fryzjerka. Kosmowska pokazuje współczesny świat. Obok ludzi nadwrażliwych, uczciwych są oszuści, karierowicze, dranie nie mający skrupułów, zdolni nawet do zbrodni. Książka wymaga uważnego czytania i empatii, ale warto bo, budzi refleksję i na długo zapada pamięć.
26.06 DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: „Jeden dzień" Davida Nichollsa
,,Jeden dzień" to historia o przyjaźni, miłości i życiu dwojga młodych ludzi, która zaczyna się 15 lipca 1988 roku, tuż po odebraniu dyplomów potwierdzających ukończenie studiów. Bohaterowie to osoby tak różne od siebie, mające inne plany, marzenia, cele, ale połączone przedziwną więzią. W poszczególnych rozdziałach począwszy od 15 lipca 1988 roku, autor opisuje ich życie w ciągu jednego dnia, na przestrzeni lat, ale zawsze jest to 15 lipca.
Książka zmusza do refleksji, że jeden dzień, jedna noc, czy jedna godzina znacząco wpływają na to, kim jesteśmy, jak potoczy się nasze życie i że można przeżyć całe życie nie dostrzegając, że to, czego szukamy jest tuż przed nami.
26.06. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: U kresu dnia – Eve Bonham
Tematem dyskusji była powieść Eve Bonham pt. U kresu dnia. Jej bohaterkami są dwie niemłode już kobiety, zaprzyjaźnione ze sobą od bardzo dawna. Chociaż czas i okoliczności sprawiły, że nie widywały się zbyt często, to jednak pozostawały w silnym związku emocjonalnym. Teraz spotykają się po latach, we francuskim domu Anny, debiutującej pisarki. Lizzie, starzejąca się aktorka, odwiedza ją wraz z mężem. Spędzają razem wieczór, a na następny dzień każda z innego powodu udaje się do Anglii. W ciągu tego jednego dnia poznajemy wiele faktów, wspomnień dotyczących życia obu kobiet. Są to momenty, które miały dla nich kluczowe znaczenie. Autorka w umiejętny sposób, nie męcząc zbytnio czytelnika, posłużyła się retrospekcją i monologiem wewnętrznym. Paniom książka podobała się umiarkowanie. Niektórym przeszkadzała zbyt wymagająca, ich zdaniem, forma powieści. Jednak temat spowodował, że dyskusja była bardzo gorąca. Z pasją omawiano kontrowersyjne zachowania i decyzje obu kobiet.
24.06 DKK GBP w Gogolinie
Spotkanie z Heleną Buchner. Promocja książki „Ciocia Flora”
Omawiana książka: „Hanyska”, „Dzieci Hanyski”, „Dziewczyny z Koziej Górki”, „Opowiastki znad Brynicy”, „Ciotka Flora”.
24 czerwca br. w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie gościła po raz trzeci Helena Buchner – autorka książek: „Hanyska”, „Dzieci Hanyski”, „Dziewczyny z Koziej Górki”, „Opowiastki znad Brynicy”.
Spotkanie było promocją najnowszej książki pisarki pt. „Ciotka Flora”. Licznie zgromadzeni czytelnicy z zainteresowaniem słuchali odczytywanych przez autorkę fragmentów powieści. Książki Heleny Buchner zapełniają jedną z wielu białych plam w powojennej historii Polski. Są ważne dla tych, których udziałem były wydarzenia opisane przez pisarkę, ale także dla młodego pokolenia by ocalić od zapomnienia. Wielu czytelników odnajdzie w powieściach siebie, sąsiadów, rodziców, rodzeństwo. Wielu dowie się, jak trudnych i niepewnych czasach przyszło żyć rodzicom i dziadkom.
Po pierwszej części spotkania czytelnicy snuli refleksje na temat zdarzeń opisanych w książkach autorki, przeżyć, których byli świadkami, pytali o plany na przyszłość oraz twórczość malarską. Do zakupionych książek otrzymali specjalne dedykacje i pamiątkowe zdjęcia.
21.06 DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Trzynaście powodów” – J. Asher
Z relacji moderatorki: Dzisiaj dyskutowaliśmy o książce, która wszystkich bardzo poruszyła. Licealistka Hannah popełnia samobójstwo, wcześniej nagrywa kilka taśm magnetofonowych, w których wyjaśnia trzynaście powodów, które zadecydowały, że odbiera sobie życie. Clay Jensen, jeden ze znajomych dziewczyny otrzymuje paczkę z kasetami do odsłuchania i ma kolejno przekazać osobom, o których mówi Hannah. Chłopak słuchając nagrań staje się świadkiem jej bólu, cierpienia, samotności, poznaje prawdę o osobach, wśród których się otacza, uświadamia sobie, że nic nie zauważył, co mogło być jakimś znakiem ostrzegawczym.
Świetnie napisana książka, pokazuje jak plotki, pomówienia, mogą doprowadzić osobę, że traci sens życia, że popełnia samobójstwo. Brak prawdziwych przyjaciół, czy nawet bratniej duszy, która stanęłaby w jej obronie, pomogła zaprzeczyć nieprawdę o krążących plotkach, doprowadza dziewczynę do ostateczności – do odebrania sobie życia.
Książka bardzo wciągająca, szybko się czyta, daje dużo do przemyślenia. Polecamy młodzieży, zwróćcie uwagę na swoich kolegów, wyciągnijcie pomocną dłoń, a może wystarczy rozmowa, wysłuchanie kogoś.
20.06. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Spotkanie z Heleną Buchner. Omawianie książki „Ciotka Flora”
Omawiana książka: Houston, mamy problem K. Grochola
„Ciotka Flora” Heleny Buchner - spotkała się z dużym uznaniem przez czytelników. Autorka opisuje życie na Opolszczyźnie zaraz po wojnie i później. Pokazuje losy rodzin w tym ludzi starszych i opuszczonych, zdanych na samych siebie.
20.06. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: Olga Rudnicka „Drugi przekręt Natalii”
Dwudziestego czerwca po raz trzeci w tym roku spotkały się Panie z grodkowskiego DKK. Tematem spotkania była powieść O. Rudnickiej „Drugi przekręt Natalii”.
Jest to druga książka autorki, część pierwsza to książka „Natalii 5”. Nasze Klubowiczki zaczynały przygodę z Olgą Rudnicką od jej drugiej książki, co nie znaczy, że byłyśmy w jakiś sposób zawiedzione.
Olga Rudnicka stworzyła świetną komedię kryminalną. Od wydarzeń opisanych w pierwszej części minęły dwa lata. Kobiety wypracowały zasady współegzystowania opierające się na demokracji. Wynika z tego wiele zabawnych sytuacji. Głosowaniu podlega również fakt zamieszkania jednej z Natalii z mężczyzną, z którym się spotyka. Wiele śmiesznych momentów prowokowanych jest przez bardzo rezolutne dzieci jednej z sióstr. Natalie zaprzyjaźniają się z Januszem Zawadą, starszym panem, który był wspólnikiem nieżyjącego Sucharskiego - ojca wszystkich Natalii (niestety po różnych matkach). To właśnie on niespodziewanie znika, a w jego mieszkaniu zostaje znaleziony martwy mężczyzna… Natalie znowu prowadzą śledztwo – brawurowo, chaotycznie, dbając o siebie, renegocjując kolejne kroki i kontrolując lojalność w stosunku do swoich mężczyzn. Książka jest lekka i przyjemna, podobała się wszystkim Paniom i polecamy ją każdemu czytelnikowi lubiącemu wartką akcję i dobry humor.
18.06. DKK w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Spotkanie z Heleną Buchner
W czerwcu w Przyworach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki i osób zainteresowanych twórczością pani Heleny Buchner, na którym to autorka za reprezentowała swoją nową książkę „Ciotka Flora”. Tym razem jest to powieść o problemie rozpadu rodzin, który to wskutek powojennej zawieruchy i nowym politycznym porządku podzielił niegdyś sobie bliskie osoby. Jest to również powieść o łączeniu nowo osiedlonych z miejscową ludnością na Opolszczyźnie w czasach powojennych. W książce autorka zwróciła również uwagę na losy ludzi starszych. Druga omówiona książka to „Horyzont” Elżbiety Młynarczyk.
Powieść, która pokazuje, że zabranie własnego zdania, myśli, uczuć, słów, marzeń jest zwyczajnym złem. Porusza ważny i trudny temat, który często pozostaje tabu, a mianowicie znęcanie psychiczne w małżeństwie. Książka porusza kwestie bardzo prawdziwe, aż bolesne, czyta się ją ciężko i zmusza do przemyśleń. Po omówieniu książek odbył się piknik.
18.06. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Wiśniowy dworek”
Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki na spotkaniu omawiali książkę „Wiśniowy dworek” Katarzyny Michalak. Jest to fascynująca historia trojga rodzeństwa (trojaczków), których matka zmarła przy porodzie, a ojciec dwójkę z nich oddał strasznej akuszerce. Kobieta sprzedała jedno z dzieci, a drugie zatrzymała przy sobie, tylko po to, aby się nad nim znęcać. Rodzeństwo spotyka się po latach i odkrywa straszne rodzinne tajemnice.
13.06. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Przed wakacyjną przerwą tematem spotkania w DKK była książka Jana Grzegorczyka „ Jezus z Judenfeldu”. Zarówno autor jak i jego bohater – ksiądz Wacław, znany już ze słynnej trylogii o przypadkach księdza Grosera pt. „Adieu”, „Trufle” i „Cudze pole” są przez czytelników wręcz uwielbiane. Także inne książki Jana Grzegorczyka cieszą się dużą popularnością, a sam autor gościł w lewińskich bibliotekach dwukrotnie.
Choć w wywiadach i na spotkaniach autor mówił, że „kończy” z Groserem, to na szczęście dla czytelników słowa nie dotrzymał i powstała książka „Jezus z Judenfeldu”. Wyprzedza ona to, co się dzieje w trylogii, cofamy się więc do 1995 roku, kiedy to młody ksiądz Wacław Groser wyrusza do Watykanu na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II. Wyrusza pojazdem nieco nietypowym jak na taką podróż, bo rowerem.
Niestety w malowniczej Austrii podróż kończy się wypadkiem, a ponieważ z nogą w gipsie na rowerze jechać trudno, jako rekonwalescent ksiądz Wacław „ląduje” w ewangelickiej parafii w tytułowym Judenfeldzie. Żeby było ciekawiej, pastorem jest w niej polski ksiądz Mateusz, który dla ukochanej kobiety porzucił stan kapłański i wyemigrował do Austrii. Ale to nie jedyny temat poruszany w powieści. Książka jest wielowątkowa i porusza jeszcze inne niełatwe i absorbujące tematy, jak choćby historia judenfeldzkiego kościoła i ukrytego w nim Jezusa z twarzą starego nazisty.
Kolejny temat to mało dotąd znana wiedza o uwikłaniu Austrii i Austriaków w II wojnę światową, nazizm, prześladowania Żydów, a także spotkania dwu kościołów: katolickiego i ewangelickiego i ich wzajemnych relacjach. Ale to nie jedyne wątki i tajemnice zarówno teraźniejsze, jak i te z bardziej lub mniej chlubnej przeszłości, w których uczestniczy bohater. Książka nie pozostawia nikogo obojętnym, a wręcz zmusza do dyskusji i refleksji. Czytelniczki bardzo poruszyła modlitwa za Hitlera: „Gebet fűr den Fűhrer” , ale także, jak zwykle u Grzegorczyka, wiele innych przemyśleń. Kolejne spotkanie w lewińskim DKK po wakacjach, 13 września, a tematem dyskusji będzie książka „Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam”.
12.06. DKK MiGBP w Nysie – filia Biała Nyska.
Spotkanie z Agnieszką Frączek
DKK MiGBP w Nysie – Filia w Białej Nyskiej zaprosił grupę przedszkolaków z ZSP w Białej Nyskiej na spotkanie z Agnieszką Fraczek, autorką opowiadań i wierszy dla dzieci. W spotkaniu wzięło udział około 60 dzieci w wieku od 3 do 7 lat wraz z opiekunami. Podczas spotkania autorka czytała piękne opowieści i wiersze ze swoich książeczek. Wielką frajdę sprawiła uczestnikom zabawa w pracę w wydawnictwie. Na spotkaniu autorka opowiadała dzieciom o tym jak się pisze książki oraz ile osób jest zaangażowanych w przygotowanie takiej książki do druku. Oczywiście znalazło się wielu chętnych do wzięcia udziału w przygotowaniach powstawania książki. Dzieci wcieliły się w rolę autora, ilustratora, wydawcy, bibliotekarza oraz listonosza, który te wszystkie książki przynosi czytelnikom do ich domów.
Miła atmosfera spotkania, wesoła zabawa i pełne humoru wiersze z pewnością na długo zostaną w pamięci dzieci. Spotkanie zakończyło się rozdaniem autografów do książek, które można było nabyć podczas spotkania. Na zakończenie przedszkolaki dumnie pozowały do pamiątkowych zdjęć z panią Agnieszką.
11.06. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Olga Rudnicka „Cichy wielbiciel”
Przewodnią myślą dyskusji był fakt jak jedna chwila może zaważyć na całym życiu? Jedna decyzja, jeden gest. Julia - bohaterka książki Olgi Rudnickiej na pewno o tym nie myślała. Zaspała do pracy i jej życie legło w gruzach.. Po trudnych początkach, od momentu pojawienia się stalkera, nie można oderwać się od książki. Jak uwolnić się od stalkera, gdy nie wiesz, kim on jest? Ale on wie wszystko o tobie. Wie, gdzie mieszkasz, gdzie pracujesz i wie, jak zniszczyć twoje życie.
Większość ludzi nie ma pojęcia o istnieniu stalkingu. Przerażający jest sposób, w jaki reagują bliscy i znajomi ofiary. Bagatelizują sprawę, sądzą, że to, co się dzieje jest bardzo romantyczne i każda kobieta chciałaby mieć takiego cichego wielbiciela. Nikt nie rozumie, przez co przechodzi ofiara. W czasie trwania akcji książki, stalking nie jest jeszcze ujęty w kodeksie karnym, więc policjanci praktycznie rzecz biorąc, wyśmiali zastraszoną kobietę. Autorce udało się idealnie ukazać to zjawisko, poprzez osobę samego stalkera. Opisała jego chore myśli i odczucia. Obserwujemy doskonale poprowadzony schemat zachowania takiego człowieka, to jak pracuje jego umysł...Temat stalkingu jest rzadko poruszany w książkach, powieść Pani Rudnickiej informuje i edukuje jak radzić sobie z tym problemem, gdzie szukać pomocy, a to może komuś uratować życie.
05.06. DKK MiGBP w Nysie – filia Biała Nyska
Omawiana książka Dziewczynka z parku Barbary Kosmowskiej
Tematem spotkania była książka Barbary Kosmowskiej Dziewczynka z parku, która została nominowana do konkursu: „NAJLEPSZA KSIĄŻKA DZIECIĘCA 2012 r.”
Bohaterką książki jest Andzia, która musi poradzić sobie z utrata bliskiej osoby. Po śmierci ojca w życiu dziewczynki nie było już miejsca na długie spacery, ciekawe informacje o zwierzętach, czy zwykły śmiech. Nawet sernik smakował już inaczej. Jej cały świat się zmienił. Już nic nie jest takie jak dawniej. Ale na szczęście Andzi pozostaje chłopiec z klasy o imieniu Jeremiasz, który staje się jej prawdziwym przyjacielem. Nagle powracają dawne radosne dni spędzone z tatą. Jest to piękna opowieść o miłości i tęsknocie za najbliższymi, o zmaganiach z rzeczywistością, przyjaźni i akceptacji. Ponadto tekst książki uzupełniają również przepiękne ilustracje Emilii Dziubak.
Klubowiczkom bardzo podobała się ta książka, choć czasem kręciła się im łza w oku. Po przeczytaniu kilku stron nie sposób się od niej oderwać. Na długo pozostaje w pamięci. Chciałyby polecić tę książkę wszystkim swoim rówieśnikom.
04.06. DKK MiGBP w Strzelcach opolskich – filia miejska
Omawiana książka: „Atlas chmur” David Mitchell
Z relacji moderatora: W „Atlasie chmur” David Mitchell stosuje tricki lingwistyczne odzwierciedlające język danej epoki. Niestety, niektóre koleżanki musiałam bardzo namawiać, aby przeczytały tę książkę, aby nie zniechęcały się czytając pierwszy rozdział. Częściowo udało mi się to. Szacunek dla pań, które próbowały. Jak zwykle miałyśmy skrajne opinie na jej temat:
Pozytywna opinia Klubowiczki:
-książka podobała mi się. Początkowo ostrzegano mnie przed nią, nie mogłam się do niej zabrać, ale jak już zaczęłam czytać, to czułam się jak ryba w wodzie. Koleżanka z Miejskiej Biblioteki wie, że jak biorę książkę, to ma być lepsza od Manifestu Komunistycznego. Ta wciągnęła mnie totalnie;
Zachwyca mnie nie tyle książka, co film zrealizowany na jej podstawie. Oczywiście przeczytałam najpierw książkę. Uważam, że nie trzeba było się skupiać nad psychologicznym sensem tej książki. Książka jest wodą na mój młyn, gdyż interesuję się parapsychologią, reinkarnacją, a książka ta porusza m.in. te problemy. Szczególnie przemówiły do mnie słowa Sonmi-451: „Nasze istnienia nie należą do nas. Od łona do grobu jesteśmy związani z innymi, tymi, którzy byli i będą. Każdy zły i dobry uczynek rodzi naszą przyszłość”.
Negatywna opinia Klubowiczki :
- nie mogłam przebrnąć przez dziennik Adama Ewinga, a tym samym przez resztę rozdziałów; przeczytałam trzy rozdziały i poddałam się; przeskakiwanie z epoki w epokę wprowadza w mój umysł chaos, nie mogłam się połapać, o co chodzi; nie lubię książek z elementami fantastyki. Po przeczytaniu książki oglądnęłam film - dwa razy - i muszę przyznać, że film podobał mi się bardziej niż książka. W dyskusji posługiwałyśmy się cytatami z książki, gdyż niektóre z nich były bardzo piękne i warte odczytania. Nawiązywały one również do omawianej przez nas sytuacji.
03.06. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: S. Zweig „Dziewczyna z poczty”
Opinie Klubowiczek:
„Zweig po mistrzowsku wprowadził w małomiasteczkowy klimat powojennej austriackiej wioski. Dziewczyna z poczty to moja pierwsza książka S. Zweiga, lecz na pewno nie ostatnia, bo mimo tego, że przedstawiany świat nie napawa ani optymizmem, ani radością, ale jest w nim głębia, w której można się zanurzyć po czubek głowy i coś poczuć”
„Książka Dziewczyna z poczty to powieść nieukończona. Intryga nie znajduje rozwiązania, ale nie można wykluczyć, że właśnie to było zamiarem autora”.
Moderator: Pomimo trudu w czytaniu czytelniczki powiedziały trzy słowa „przeczytaj bo warto”.
MAJ
27.05. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: „Wszystko jest po coś” Krzysztof Ziemiec
W maju odbyło się kolejne spotkanie DKK, tym razem omawialiśmy książkę pod tytułem „Wszystko jest po coś” autorstwa znanego i lubianego dziennikarza telewizyjnego Krzysztofa Ziemca, który został poparzony ratując swoją rodzinę. To przejmująca opowieść o walce o zdrowie, ale też zmaganiu się ze swoimi słabościami i poszukiwaniu sensu życia. Uczestnicy spotkania próbowali sobie odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście wszystko jest po coś? Zdania były podzielone, część osób uważała, że nic nie dzieje się bez przyczyny, że każda sytuacja ma jakieś znaczenie. Pozostali uczestnicy twierdzili, iż w życiu zdarzają się sytuację bezsensowne, trudne, które właściwie nie wiadomo, po co się zdarzyły.
23.05. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiana książka: Eduardo Mendoza, Walka kotów.
Majowe spotkanie DKK odbyło się po dłuższej przerwie, spowodowanej remontem biblioteki. W odnowionym wnętrzu, czułyśmy się znakomicie, czego dowodem był dobry nastrój i autentyczna radość ze spotkania. Rozmawiałyśmy o powieści, uwielbianego nie tylko przez nas, hiszpańskiego pisarza Eduardo Mendozy, Walka kotów. Rozpoczęłyśmy od krótkiej prezentacji malarstwa Velazqueza, ponieważ w trakcie czytania powieści , wzbierała w nas ciekawość dokładnego obejrzenia obrazów, o których Mendoza opowiadał, w tak fascynujący sposób. W galerii internetowej oraz wydawnictwach albumowych obejrzałyśmy, m.in.: „Portret Filipa IV na koniu”, „Panny dworskie”, „Portret karła z książką”, oraz „Wenus z lustrem”. Nie pominęłyśmy też obrazu Tycjana „Śmierć Akteona”, który zdaniem jednej z uczestniczek spotkania, ma w powieści wielkie znaczenie. Obraz jest szczególny nie ze względu na temat, czy sztukę malarską, lecz ze względu na uchwycenie przez malarza momentu „zawieszenia czasu”. Właśnie taki moment wykorzystał w swojej powieści Mendoza, umiejscawiając akcję Walki kotów tuż przed wybuchem wojny domowej w Hiszpanii. Jest chaos polityczny, dezorientacja, atmosfera oczekiwania i strachu, ale równocześnie humor i dowcip. Nasza dyskusja koncentrowała się wokół niezwykłego talentu pisarskiego Mendozy. Po mistrzowsku połączył polityczne wątki z zabawnymi perypetiami, zagubionego w hiszpańskiej rzeczywistości, obcokrajowca. Większość uczestniczek spotkania uznała książkę za znakomitą, a jedna wręcz za genialną.
23.05. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka - ,,Wszystkie marzenia świata" Thereea Revay, kontynuacja powieści pt.,,Biała wilczyca".
Książka ta podobnie jak pierwsza część bardzo się paniom podobała, gdyż opisuje dalsze losy bohaterów i kolejnego pokolenia, ich zmagania z trudną rzeczywistością na tle drugiej wojny światowej. Czytając książkę zobaczymy jak poszczególni ludzie z różnych krajów i o odmiennych poglądach postrzegali wojnę, jakie piętno na nich odcisnęła i jakie konsekwencje ona niosła.
23.05. DKK Biblioteka Austriacka w Opolu
Omawiana książka: „Die schönsten Märchen der Gebrüder Grimm” (Najpiękniejsze bajki braci Grimm)
„Jaś i Małgosia”, „Roszpunka” czy też „Śpiąca królewna”. Bajek braci Grimm, które znamy i kochamy jest bardzo dużo. Na spotkaniu przypomnieliśmy sobie kilka z nich i spróbowaliśmy rozstrzygnąć, która jest najpiękniejsza. Dzieci czytając przed spotkaniem książkę z bajkami, pierwszy raz poznały mniej znaną w Polsce bajkę „Titelitury” (oryg. Rumpelstilzchen). Bardzo im się spodobała, także została przez nich wybrana za najładniejszą.
W drugiej połowie spotkania dzieci zagrały „bajkowe memory” z postaciami z bajek braci Grimm. W zabawie dzieci musiały połączyć w pary obrazki bohaterów z ich nazwami po niemiecku, a w dalszej części zabawy przyporządkować im cechy charakteru i wyglądu.
23.05. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: „ Głuptaska”- Swietłana Wasilenko
Spotkanie Klubowiczek było okazją do uczczenia Dnia Matki oraz omówienia książki pt. „Głuptaska”, w której poruszony jest problem porzuconych dzieci w czasach komunistycznych.
Omawiana historia była również przyczynkiem dyskusji Klubowiczek na temat historii narodu rosyjskiego w powiązaniu z Polską. W ocenie trzech pań z gogolińskiego klubu DKK „Głuptaska” jest książką trudną, nie tylko ze względu na poruszany w niej temat, ale i na styl, w jakim jest napisana. Trzy inne natomiast były powieścią zachwycone z tych samych powodów. Podsumowując „Głuptaska”- Swietłany Wasilenko szczególnie polecana przez klub ze względu na bardzo odmienne opinie, jakie wywołała.
23.05 DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Dom na szczycie klifu – Hannah Richell
Tematem kolejnej dyskusji była powieść Hannah Richell pt. Dom na szczycie klifu. Poznajemy rodzinę, która mieszka w domu nad morzem. Pewnego dnia ma miejsce tragiczne wydarzenie, którego skutki będą katastrofalne. Następuje rozpad rodziny, jej członkowie przez lata nie umieją ze sobą rozmawiać, nie potrafią wybaczyć czy też wysłuchać racji drugiej osoby. Najmocniej dramat ten wpłynął na Dorę. Nieustanne poczucie winy, z którym nie bardzo sobie radzi, zdominowało jej dorosłe życie. Książkę czyta się doskonale, zdarzenie przedstawione jest z różnych punktów widzenia. Jest to przykład dobrej powieści popularnej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Klubowiczkom książka bardzo się podobała. Zastrzeżenia budziło jedynie dość niewiarygodnego - zdaniem klubowiczek - zakończenia powieści. Poza tym treść i forma publikacji idealnie współgrają ze sobą, dlatego jej lektura jest prawdziwą przyjemnością.
22.05. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Houston, mamy problem”- Katarzyna Grochola
Na kolejnym spotkaniu naszego klubu omówiona książkę „Houston, mamy problem” Katarzyny Grocholi. Książka się podobała, bo to zaskakująca powieść, utrzymana w błyskotliwym, pełnym humoru stylu. Bohaterem powieści jest Jeremiasz, który mając 32 lata znalazł się na tzw. życiowym zakręcie. Grochola proponuje swoim czytelnikom powieść o dorastaniu i odpowiedzialności.
Atmosfera była bardzo miła, przy poczęstunku i omawianiu książki czas bardzo szybko przebiegał. Na kolejne spotkanie umówiliśmy się na czerwiec, a omawiana będzie książka pt.: „Irena” Małgorzaty Kalicińskiej.
16.05. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: Charlotte Link -„Grzech aniołów”
Klubowiczkom, które po raz pierwszy sięgnęły po twórczość Link książka podobała się, jednak panie, które miały już „styczność” z jej literaturą – miały pewien niedosyt, gdyż uważają, że późniejsze powieści autorki są bardziej „rozbudowane” i bardziej wciągające.
Beerbaumanowie są rodziną skrywającą wiele sekretów, które powoli wychodzą na jaw. Rodzinę stanowią małżeństwo Janet i Phillip oraz dzieci- bliźniacy: Mario i Maximilian. Janet od początku małżeństwa tkwi w zakłamanym związku i pod nosem męża i dzieci romansuje z innym mężczyzną. Odbija się to bardzo na psychice bliźniaków do tego stopnia, że po latach jeden z nich napada fizycznie na dziewczynę, z którą się spotyka. I wokół tego problemu toczy się akcja powieści, jakkolwiek nie tylko…
Autorka stworzyła powieść wielowątkową, znakomicie ukazuje relacje mężczyzna -kobieta, związek psychiczny (aż czasami wręcz fizyczny) bliźniaków, problem wychowywania nastolatków i wiele innych relacji panujących między bohaterami.
Tę książkę Charlotte Link czyta się bardzo szybko i lekko, nie jest to bardzo wymagająca lektura, idealna by umilić nam nudny wieczór. Zachęcamy do czytania książek autorki, gdyż każdy czytelnik może w nich znaleźć „coś” dla siebie - romans, wątek kryminalny, czasami historyczny albo obyczajowy.
16.05. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omówienie książek: Monika Peetz „Wtorkowe przyjaciółki”; Agata Kołakowska „Niechciana prawda”; Aleksandra Tyl „Miłość wyczytana z nut”; Ewa Bauer „Kruchość jutra”; Danielle Steel „Grzechy matki”
-„ Wtorkowe przyjaciółki”- Kobiety ok. 40-tki spotykają się w pierwszy wtorek miesiąca w restauracji, wspólnie również spędzają wakacje. Kiedy umiera mąż jednej z nich postanawiają wybrać się w podróż, którą On już wcześniej zaplanował, czyli na pielgrzymkę drogą św. Jakuba.
-„Niechciana prawda”- porusza problem homoseksualizmu w rodzinie. Czy warto udawać szczęście, kiedy wewnętrznie przeżywa się dramat? Czy maska fałszu i obłudy może zniszczyć miłość? Bardzo dobrze poruszony i opisany aspekt tej trudnej sprawy pokazuje, że to co się stało było bardzo trudne dla obojga małżonków. Powieść wciąga i pokazuje również siłę kobiecej przyjaźni, która nieraz bywa antidotum na „całe zło”.
-„Kruchość jutra”- porusza problem wzajemnego zaufania do drugiej osoby. Nierozumienie siebie nawzajem i błędnie podejmowane decyzje, które nieraz źle wpływają na nasze dalsze życie.
-„Grzechy matki”- to powieść, która porusza problem bardzo bogatej rodziny. Czy kariera jest najważniejsza w życiu? Czy bogactwem kupimy miłość swoich dzieci? Jak te dwa światy można połączyć?
16.05. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle. Spotkanie z Izabelą Sową
Izabela Sowa jest autorką takich książek jak „Agrafka”, „Świat szeroko zamknięty”, „10 minut od centrum”, „Ścianka dziełowa”. Rozgłos przyniosła jej tzw. „seria owocowa”. W powieściach „Smak świeżych malin”, „Cierpkość wiśni”, „Herbatniki z jagodami” autorka opisuje świat dwudziesto i trzydziestolatków, którzy borykają się ze zwyczajnymi problemami.
Pisarka opowiadała o swoim życiu, rodzinie i o tym, co ceni w ludziach. Przede wszystkim opowiadała jednak o swoich książkach (tych wydanych i tych, które wkrótce zostaną wydane). Czytelniczki pytały ją, skąd czerpie inspiracje do pisania. Okazało się, że tematy do jej książek przynosi samo życie i otaczający ją świat.
Czytelniczki były zachwycone spotkaniem i jeszcze długo po wyjeździe pisarki dyskutowały o jej książkach i o samym spotkaniu.
15.05 DKK MBP w Opolu – filia nr 18. Spotkanie z Izabelą Sową
Spotkanie z naszym przesympatycznym gościem Izabelą Sową odbyło się w Fili nr 18 w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki 15 maja 2013 o godz.18 , w spotkaniu wzięło udział 20 osób.
Autorka została powitana gromkimi brawami. Pani Izabela Sowa jest psychologiem z wykształcenia, znawcą reklamy społecznej, ale przede wszystkim współczesną pisarką. Po krótkiej prezentacji, Nasz gość wbrew temu, co sam o sobie mówi, że jest człowiekiem nieśmiałym, okazała się osobą niezwykle otwartą na ludzi.
Rozmowy toczyły się wokół bohaterów z powieści starszych i tych najnowszych. Izabela Sowa opowiada bardzo ciekawie również o swoim życiu zawodowym. Autorka, osoba niezwykle ciepła i otwarta od razu zjednała sobie wszystkich uczestników spotkania. Odpowiedzi, jakich udzielała były wyczerpujące i satysfakcjonujące słuchaczy. Przybliżyła nam, co ją inspiruje do pisania, i jak odbywa się proces twórczy. Na zakończenie tego wspaniałego wieczoru czytelniczki DKK wręczyły kwiaty podziękowanie i najwspanialszy dar od publiczności, czyli gromkie brawa…..
Spotkanie zakończyło się po 2 godzinnej dyskusji przeżywaliśmy prawdziwą duchową ucztę, niezapomniane spotkanie.
15.05. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: Irena – Małgorzata Kalicińska, Barbara Grabowska
Panie podzieliły się wrażeniami z przeczytanych książek. Niestety książka Małgorzaty Kalicińskiej „Irena” nie spodobała się tym paniom, które zdążyły ją przeczytać. Na przyszłym spotkaniu wyrażą swoją opinię pozostałe klubowiczki, które dotąd książki jeszcze nie przeczytały. Po omówieniu książek, swoimi wrażeniami z podróży do Paryża, podzieliła się z nami Klubowiczka, która właśnie z powodu tej wycieczki nie była obecna na ostatnim spotkaniu. Pani Jadzia pokazała nam swoje(zakupione na wycieczce) książki dotyczące Paryża i zamków nad Loarą. Atmosfera była bardzo swobodna i wesoła i paniom trudno się było rozstać (spotkanie trwało 4 godziny!). Panie chciałyby się wybrać na którymś kolejnym spotkaniu na wycieczkę rowerową do zaprzyjaźnionej biblioteki… no ale to jeszcze sprawa do omówienia.
14.05. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Dom nad morzem, Santa Montefiore
Recenzja Gabrieli Kansik
Z książką Santy Montefiore po optymizm!
Mówi się, że kto ratuje jedno życie, jakby cały świat uratował. A ja dodam, że kto napisze jedną optymistyczną książkę, jakby rozświetlił całą planetę uśmiechem radości i szczęścia. A Santa Montefiore napisała już takich właśnie książek kilka.
Dom nad morzem to jej 11 książka. S. Montefiore jest brytyjską pisarką związaną emocjonalnie z Ameryką Południową, a także z Hiszpanią i Włochami. Studiowała języki hiszpański i włoski w Exter. Pracowała w Argentynie jako prywatna nauczycielka angielskiego.
W ostatniej, wydanej w Polsce w 2012 roku, powieści odnajdujemy ślady fascynacji autorki każdym z wymienionych krajów, szczególnie Italią. Wydarzenia w niej przedstawione rozgrywają się w trzech planach czasowych (główny - czerwiec 2009 r., retrospektywne - czerwiec 1966 r. oraz lato1971 r.) i w dwóch miejscach: w Toskanii i w Devonie. Wspomina się także o Argentynie, w której wychował się jeden z głównych bohaterów. Wielość miejsc i różnorodność planów czasowych to jeden z charakterystycznych dla twórczości Montefiore zabiegów. W Cygańskiej madonnie chociażby spotkaliśmy się z takim samym sposobem konstruowania fabuły. Autorka buduje w swych utworach ciekawe, często zaskakujące, fabuły. Pełna niespodzianek jest chociażby akcja w jej powieści wcześniejszej, w Morzu utraconej miłości.
Książkę Dom nad morzem nazwałabym współczesną bajką dla dorosłych, z całym sztafażem niezbędnych dla baśni cech: wyraziście zarysowanych postaci o dobrych lub złych cechach, interesującej akcji pełnej zwrotów i napięcia, z podróżami, poszukiwaniami, pokonywaniem zła, z elementem niespodzianki, a przede wszystkim ze szczęśliwym zakończeniem. Powieść rozpoczyna się jak baśń o Kopciuszku. Ona, biedna, sponiewierana przez życie dziewczynka, wychowująca się bez matki, opiekująca się ojcem-alkoholikiem spotyka swego księcia mieszkającego w zaczarowanym zamku. On, książę, jest bogaty, przystojny, jako jedyny syn jest następcą potężnego potentata przemysłowego. Początkowa fascynacja przemienia się w miłość. Ale pojawiają się przeciwności... Rolę złej macochy pełnią w powieści ojcowie - i Kopciuszka, i księcia. Ojciec dziewczyny znalazł łatwe źródło zarobku i zaczął szantażować rodzica chłopaka. Ojciec młodzieńca natomiast wydał wyrok śmierci na piękną, lecz biedną i niewiele znaczącą przedstawicielkę gminu. I tu bajka się kończy. Zamiast wspaniałego happy endu koniec jest żałosny: dziewczyna opuszcza swoich bliskich, swój kraj, oddaje swoje nowo narodzone dziecko do adopcji, a chłopak realizuje się w rodzinnej firmie, robi karierę i pieniądze, żeni się z najlepszą przyjaciółką swej pierwszej miłości i jest... nieszczęśliwy. Ona równie nieszczęśliwa przez całe życie tęskni za własnym dzieckiem, którego zmuszona się była wyrzec. Co prawda znajduje drugą miłość, wychodzi za mąż, lecz nie spełnia się jako matka. Z pasierbem, a szczególnie z pasierbicą nie umie znaleźć wspólnego języka. W dodatku rodzinny biznes - prowadzenie hotelu - staje na skraju bankructwa. I tu rozpoczyna się następna bajka... Upadające królestwo i nieszczęśliwą królewnę ratuje książę na białym koniu... przybyły z dalekiej zamorskiej krainy rycerz, niezłomny, odważny, mądry i szlachetny. Rola rycerskiego księcia przypadła 37-letniemu Rafaelowi, przybyszowi z Argentyny, malarzowi poszukującemu rodzonej matki. Zakończenie powieści typowo baśniowe. Dobro zwycięża, zło zostaje pokonane. Wszyscy szczęśliwi i zadowoleni budują swój dalszy los już pogodzeni z przeszłością. Któż z nas nie lubi bajek, nie chciałby przenieść się do zaczarowanej krainy, w której na pewno wszystko dobrze się skończy, a sprawiedliwość, dobro i miłość zatryumfują! I nie byłoby w tej baśniowej fabule nic zaskakującego, gdyby nie... No właśnie, książka ta to jednak coś więcej niż tylko bajka o dobrych i złych bohaterach. Co wyróżnia ją z całej masy podobnych? Myślę, że przede wszystkim jej przesłanie. Książka przeznaczona jest dla wszystkich tych, którzy szukają spełnienia w otaczającej rzeczywistości, w świecie nieraz trudnym, pełnym rozpaczy i bólu. I muszę w tym miejscu dodać, że trochę denerwuje mnie automatyczne kwalifikowanie tej akurat powieści do tzw. literatury kobiecej. Kobiecej, czyli jakiej? Banalnej? Niewiele znaczącej? Nieposzukującej? Gorszej? Ale od czego? Kiedyś Sienkiewicz też był krytykowany jako "pierwszorzędny pisarz drugorzędnej literatury". A jego twórczość przetrwała i ma się dobrze. Bo uczy poszanowania wartości i daje nadzieję. Książka Montefiore uczy odwagi życiowej - nie można się załamywać nawet wobec wydawałoby się nierozwiązywalnych przeciwności losu. Pokazuje, że człowiek jest zdolny do wewnętrznej przemiany, szczególnie wobec wszechwładnej mocy miłości, że miłość to niezbędny element naszej ludzkiej egzystencji, bez niej nie ma wartości i samorealizacji. Zapewnia, że człowiek potrafi poradzić sobie z własnym życiem, dodać mu znaczenia i smaku! Czy to mało? A na dodatek w tej powieści odnalazłam podziw dla piękna, szczególnie przyrody - i tej toskańskiej, i tej angielskiej. Znów muszę dopowiedzieć... Po co klasyfikować tę powieść w tzw. nurcie toskańskim? Przepięknie skonstruowane są wprawdzie opisy krajobrazów włoskich, ale niezwykle malownicze i przekonujące są także opisy pejzaży wsi angielskiej. Odnalazłam również w tej książce humor, radość życia, optymizm przyszłości. A także lekkość pióra, przejrzystość i jasność stylu, niejako przy okazji przemycone mądrości życiowe. Uważam, że z książką Montefiore spędzi się czas nie tylko przyjemnie, ale także pożytecznie. Miłej lektury!
KWIECIEŃ
30.04. DKK GBP w Gogolinie – fila w Malni
Omawiana książka: „Wiśniowy dworek”- Katarzyna Michalak
W słoneczne wiosenne popołudnia 30. 04. 2013r. spotkałyśmy się przy kawie i ciastkach (rabarbarowych mufinkach), aby podzielić się wrażeniami po przeczytaniu kolejnej książki Katarzyny Michalak „WIŚNIOWY DWOREK”. W czwartej książce z owocowego cyklu tej autorki, poznajemy dwie kobiety, których historie początkowo przedstawiane są równolegle. Kobiety są bardzo różne, jedna to Danusia miła i skromna wiejska nauczycielka mieszkająca w tytułowym dworku, gdzieś pod litewską granicą całym jej życiem są dzieciaki, które uczy. Druga to Danka, przebojowa biznesmenka w międzynarodowej korporacji, mieszkająca w luksusowym mieszkaniu w Warszawie, nie wyobraża sobie życia na wsi. Później w powieści pojawia się także tajemniczy mężczyzna Daniel. Te dwie kobiety pozornie dzieli wszystko, ale łączy jedna tajemnica, o której żadna z nich nie wie.
„Wiśniowy dworek” to powieść o samotności, potrzebie bycia kochanym, braku akceptacji, a także o tym jak dzieciństwo kształtuje nasze dorosłe życie. Powieść jest napisana z humorem, czyta się ją lekko i przyjemnie, ale nie brakuje w niej także momentów grozy. Panie z naszego klubu były zachwycone tą książką, powiedziały, że czyta ją się jednym tchem i naprawdę trudno się od niej oderwać.
29.04. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: William Paul Young „Chata”
Na kolejnym spotkaniu omawialiśmy książkę W.P. Young'a pt. „Chata”. Autor mówi, że książka powstała jako prezent dla jego dzieci, ma być metaforą domu, który buduje się na własnym cierpieniu. „Chata” to piękna historia o tym, jak Bóg przychodzi do nas w naszych smutkach, do nas uwięzionych we własnych rozczarowaniach, zdradzonych przez własne wyobrażenia. Nigdy nie zostawia nas tam, gdzie nas znajduje, jeśli się przy tym nie upieramy. Książka wywołała wiele emocji, które przełożyły się na interesującą dyskusję, podczas której uczestnicy spotkania opowiadali o swoich doświadczeniach i nie raz bardzo osobistych przeżyciach. Co do jednego wszyscy byliśmy zgodni – książka pozostawiła po sobie niezatarty ślad.
25.04.. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śl.
Omawiana książka: „Biała wilczyca”
Biała wilczyca to powieść o miłości i ludziach żyjących w niezwykłych czasach, które wyzwalają w nich i ujawniają najważniejsze ich cechy. W jednych tchórzostwo, w innych siłę ducha, hart i wytrzymałość. Główna bohaterka Ksenia musiała wydorośleć z dnia na dzień, mimo że miała dopiero piętnaście lat musiała zatroszczyć się o całą rodzinę. Akcja powieści rozpoczyna się w przededniu Rewolucji Październikowej w Petersburgu. Dalej toczy się Paryżu i Berlinie na tle wydarzeń drugiej wojny światowej. Paniom omawiana książka bardzo się podobała. Czytały ją z zapartym tchem od pierwszej do ostatniej strony. Powieść jest godna polecenia innym czytelnikom.
25.04. DKK GBP w Tułowicach
Na kolejne, drugie spotkanie klubowicze przybyli do biblioteki dnia 25.04.2013 r. (środa), aby omówić książkę Katarzyny Michalak pt.: „Wiśniowy dworek”. W spotkaniu uczestniczyło 6 pań i jeden mężczyzna. Klubowiczom bardzo podobała się w/w pozycja, tym bardziej, że w naszej bibliotece mamy wszystkie książki tej pisarki, które cieszą się dużą popularnością.
Jest to kolejna pełna ciepła, nastrojowa powieść, której akcja jest bardzo dynamiczna. W powieść obyczajową autorka świetnie wplata sensację, garść uczuć, szczyptę rodzinnych sekretów. Sporo w niej emocji, nieco sentymentu i trochę romantyzmu. Autorka mocno namieszała, bo znajduje się w niej zarówno miłość jak i kłopoty finansowe, ale również niezwykła historia rodzinna. Bardzo polecam ją przeczytać, ponieważ jest wzruszająca, pełna uczuć, niezwykle barwna i klimatyczna.
Jak zawsze na spotkaniu była bardzo fajna atmosfera przy poczęstunku, a czas upłynął bardzo szybko.
24.04. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Głos Serca – Jodi Picoult
24.04.2013 odbyło się kolejne spotkanie DKK. Wzięło w nim udział 7 pań. Tematem dyskusji była powieść Jodi Picoult pt. Głos serca. Bohaterka opuszcza męża zabierając ze sobą córkę. Czyni tak, kiedy spostrzega, że większą rolę w jego życiu odgrywają wieloryby, które bada, niż własna rodzina. Jane postanawia udać się do brata mieszkającego na drugim końcu USA. Ta długa podróż staje się dla niej pretekstem do przemyśleń i oceny dotychczasowego życia. Listy od Joley'a, mające instruować ją w podróży pomagają w tej wiwisekcji, bo zawierają intymne, nieraz bolesne wspomnienia z dzieciństwa. Książka wywołała dyskusję wśród klubowiczek. Większości podobał się temat powieści, jednak jej styl nie wzbudził zachwytu. Panie mówiły o dłużyznach i zbyt częstych retrospekcjach, które przeszkadzały w odbiorze lektury.
22.04. DKK GBP w Baborowie
Z relacjo moderatorki: Marcin Pałasz, autor poczytnych książek dla dzieci i młodzieży, odwiedził naszą bibliotekę po raz drugi. Pierwsze spotkanie pozostawiło w uczestnikach niezatarte wrażenia. Dostępne w bibliotece książki Pałasza nie zdążały zagrzewać miejsca na półce, bo były w ciągłym obiegu czytelniczym. I wciąż pytano o nowe. W obliczu takiego zainteresowania postanowiliśmy zaprosić autora do ponownego nas odwiedzenia. Pan Pałasz nas nie zawiódł. Przybył i po raz drugi oczarował swoją nastoletnią publiczność. Podejrzewamy, że oprócz widomych przymiotów osobowości, częściową odpowiedzialność za TAKIE EFEKTY ponosi pies Elf, który nie towarzyszył wprawdzie autorowi fizycznie, ale jego bezcielesna obecność mocno się odcisnęła na atmosferze spotkania. Psu i jego Panu życzymy długich lat zdrowia, ponieważ liczymy na kolejne fantastyczne spotkania. I książki.
20.04. DKK MBP w Brzegu „Seniorka”
Omawiana książka: Alice Munro „Zbyt wiele szczęścia”
Książka Alice Munro „Zbyt wiele szczęścia” jest zbiorem 10 opowiadań, przedstawiających różne historie z życia wzięte. Jedne z nich są mniej, inne bardziej dramatyczne. Autorka pokazuje, w jaki sposób zmienia się kanadyjskie społeczeństwo. Munro pisze prostym nieskomplikowanym językiem. Sprzątaczka zatrudniona w podrzędnym hotelu okazuje się osobą, która zmaga się ze strasznym dramatem, tragedią rodzinną, ze śmiercią trójki swoich dzieci, które zamordował mąż. W innym opowiadaniu ukazana jest studentka, której życie całkowicie się zmienia, gdy na jej drodze pojawia się tajemnicza współlokatorka. Z tego literackiego laboratorium żaden bohater nie wychodzi w takiej samej jak pierwotnie postaci. Książka nie podbiła serc klubowiczek ; stwierdziły jednogłośnie, że jest smutna, tragiczna i po przeczytaniu jej poczuły się przybite i przytłoczone. Panie stwierdziły, że życie i tak nie jest łatwe i na następne spotkanie wolałyby wybrać literaturę zabawną, lekką, żeby w klubie zawitał śmiech i radość. Książka nie podobała się czytelniczkom, uznały, że jest za ciężka dla Seniorek.
18.04. DKK BP w Głuchołazach
Książka „Ciemno, prawie noc” spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych czytelniczek. Wzbudziła bardzo duże emocje przedstawiając nam mroczny Wałbrzych z ciemnymi ulicami i jeszcze ciemniejszymi historiami rodzinnymi. Panie określiły ją, jako mroczny obraz naszej polskiej rzeczywistości. Wiele historii dziejących się w naszym kraju można odnaleźć na kartach tej książki. Bardzo podobał się wszystkim język literacki i styl, którym posługuje się autorka.
18.04.DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: Petr Sabach „Podróże konika morskiego”
Na pierwszym spotkaniu DKK tego roku omawialiśmy książkę czeskiego pisarza „Podróże konika morskiego”. Literatura czeska nie jest u nas bardzo popularna, tym bardziej z wielką przyjemnością było przeczytanie owej lektury.
Język autora lekki, lekko ironiczny i kpiący przypadł nam wszystkim do gustu.
Młody tatuś, który zostaje w domu z dzieckiem na tzw. tacierzyńskim „ogarnia” zaistniałą sytuację. Początki są trudne, wiadomo oboje z synkiem muszą się nauczyć siebie i poznać wzajemną instrukcję obsługi. Już wkrótce strach przed zajmowaniem się Pepinem przeradza się we wzajemną fascynację, miłość i oddanie, co ze strony ojca zaczyna się nawet zamieniać w fobie przewrażliwionej mamusi. Mama Pepina w tym czasie robi karierę zawodową. To odwrócenie ról w domu powoduje w tatusiu coraz większą frustrację. Samo przebywanie z dzieckiem jest czymś wspaniałym, jednak brak kontaktu z kolegami, codzienna monotonia i marne zainteresowanie żony, która wydaje się być bardziej zaabsorbowana swoją pracą, powoli dają się we znaki i powodują depresję
Zaczyna mu doskwierać brak rozwoju zawodowego i fakt, że nawet z kolegami w gospodzie nie ma już wspólnych tematów do rozmowy. Desperacko podejmuje się pracy nocnego stróża i coraz częściej zagląda do kieliszka.
Zabawna, mądra, wzruszająca i jednocześnie bardzo życiowa książka podobała się wszystkim Klubowiczkom. Zachęcamy do czytania
16.04. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: „Dobre dziecko”, Roma Ligocka
Spotkanie rozpoczęła moderator Klubu od omówienia dotychczasowych publikacji i przedstawienia biografii pisarki Romy Ligockiej. Autorka urodziła się w Krakowie w rodzinie żydowskiej. W „Dziewczynce w czerwonym płaszczyku” Ligocka opisała dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. „Dobre dziecko” to powieść osadzona w Krakowie lat pięćdziesiątych minionego stulecia. Bohaterką jest dorastająca Roma, dziewczynka zagubiona i smutna. Po wojnie została z matką. Matkę i córkę dzieli wiele, nie potrafią być na co dzień ze sobą blisko. Dla córki to czas trudny, czas dojrzewania i dorastania, czas samotności. Odkrycie romansu matki z żonatym mężczyzną samotność tę jeszcze potęguje. Roma nie godzi się z rzeczywistością , świat wali jej się każdego dnia. Matka też czuje się wyobcowana, odrzucona, źle ulokowała swoje uczucia, pragnie uciec od rzeczywistości, myśli o śmierci. „Dobre dziecko” to książka o córce i matce, o żydowskiej tożsamości i o traumie wojennej. Problem dojrzewania R. Ligocka potraktowała w tej książce bardzo subiektywnie ale uczciwie i rzetelnie. Umiała też wyważyć antysemityzm, nie epatuje tym tematem. „Dobre dziecko” Romy Ligockiej to wartościowa książka, polecamy.
15.04. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się niezwykłe spotkanie autorskie z Katarzyną Enerlich, pisarką, poetką, dziennikarką, pasjonatką Mazur. Spotkanie inspirujące, niezwykłe, tak jak i sama autorka, a także jej książki, które – choć opowiadają czasami o bardzo trudnych w życiu sprawach – kryją w sobie również okruchy magii. Rozmiłowana w prowincji Autorka pochodząca z Mrągowa, okazała się być uroczą, serdeczną i ciepłą uśmiechniętą rozmówczynią. Wspólnie z klubowiczkami DKK pani Kasia Enerlich omówiła ważne i ciekawe momenty swoich powieści. Powiedziała, co ceni w ludziach najbardziej, a czego się wystrzega. Usłyszeliśmy historię powstawania wydanych przez nią książek , a także opowieści o jej życiu i pasjach, miłości bez posiadania. Autorka uchyliła rąbka tajemnicy zdradzając czytelniczkom, które z sytuacji przez nią opisanych są prawdziwe, a które fikcyjne. Atmosfera spotkania była ciepła, serdeczna i wyjątkowa. Panie dowiedziały się równie z o czym będzie następna książka, i jaki będzie miała tytuł. To było bardzo interesujące spotkanie, po prostu zostaliśmy oczarowani urokiem osobistym, otwartością i elokwencją naszego gościa. To wyjątkowe spotkanie na długo zostanie w naszej pamięci.
11.04. DKK MiGBP w Krapkowicach
Klubowicze omawiali książkę Marii Nurowskiej „Listy miłości”. Powieść to zbiór listów pisanych przez kobietę do ukochanego mężczyzny. Listy te są jednocześnie formą spowiedzi głównej bohaterki. Krystyna nie odważyła się wyznać Andrzejowi prawdy o swoim pochodzeniu. Jest żydówką, jej mąż zatwardziałym antysemitą są też inne tajemnice i kłamstwa. Powieść, jak stwierdzili słuchacze, czyta się jednym tchem zarówno ze względu na język, jaki i poruszającą treść. Nurowska tak prowadzi akcję, że ciągle zaskakuje czytelnika dodając ciekawy wątek, dzięki temu pobudza wyobraźnię. Na spotkaniu zadaliśmy sobie wiele pytań często zostawiając je bez odpowiedzi:
- Co zrobilibyśmy będąc na miejscu bohaterki?
- Czy zatajenie prawdy i podwójne życie nie kłóci się z prawdziwą miłością?
- Kim była naprawdę Elżbieta Elsner?
Podsumowując spotkanie, stwierdziliśmy, że powieść Marii Nurowskiej jest bardzo dobra. Dobrze się ją czyta i dlatego pozostaje w pamięci.
10.04. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: „ Trafny wybór”- J.K. Rowling
Książka rozpoczyna się śmiercią Barry'ego Fairbrothera, jednego z członków rady małego miasteczka Pagford: w rocznicę swojego ślubu Barry upada na parkingu przed restauracją i umiera. Zostawiając na zrozpaczoną żonę i czwórkę nastoletnich dzieci. Po śmierci Barrego mieszkańcy miasteczka walczą o wolne miejsce w radzie miejskiej. Akcja książki toczy się wokół tej walki, odkrywając sekrety wielu rodzin. W między czasie toczy się normalne sąsiedzkie życie, pierwsze miłości nastolatków, odkrywanie erotyki, narkotyki, fałszywość stosunków międzyludzkich, bunt dzieci wobec rodziców itd. Klubowiczki określiły książkę jednym zdaniem, nic nie wygląda tak, jak na pozór wygląda. Czasem prawda jest ukryta. Trzeba spojrzeć głębiej i szerzej, aniżeli tylko przez pryzmat własnego doświadczenia. Książka spowodowała dyskusję na temat rodzin patologicznych oraz zachowań dzieci, które zamiast miłości i opieki rodzicielskiej przejmują rolę opiekuna całej rodziny. „Trafny wybór” to powieść wielowątkowa, błyskotliwa z wciągającą fabułą. Wszystkie panie należące do DKK stwierdziły, że długo nie zapomną powieści.
10.04. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Rzeki Hadesu” Marka Krajewskiego
Kwietniowe spotkanie, to spotkanie z twórczością polskiego mistrza kryminałów Marka Krajewskiego. Rzeki Hadesu to trzecia po Erynie i Liczbach Charona część trylogii o Edwardzie Popielskim. Bardzo dobry kryminał, zresztą jak i poprzednie z tej serii. Popełniane przestępstwa i prowadzone dochodzenia niesamowicie wciągają w świat Popielskiego i niebezpiecznych intryg. Polecamy!!!
09.04. DKK BP w Namysłowie
Po krótkim wstępie moderatora dotyczącym biografii autorki Katarzyny Michalak , obecni przeszli do głównego tematu spotkania czyli książki: „Wiśniowy dworek”. Nowa powieść Katarzyny Michalak to współczesna baśń o miłości.
„W Wiśniowym Dworku, gdzieś pod litewską granicą mieszka Danusia. Jest nauczycielką w wiejskiej szkole i nie wyobraża sobie życia w wielkim mieście, pełnym spieszących się ludzi. Na warszawskim Mokotowie, niedaleko parku Morskie Oko, mieszka Danka. Jest przebojową biznesmenką w międzynarodowej korporacji i nie wyobraża sobie życia na wsi, gdzie życie toczy się powoli, a jego rytm wyznacza przyroda. Te dwie kobiety pozornie dzieli wszystko, ale łączy jedna tajemnica....”
Niestety książka w żaden sposób nie zachwyciła naszych czytelniczek. W ich opinii to płytkie „romansidło” dla nastoletnich panienek. Śmieszna, oderwana od rzeczywistości lektura, gdzie zbyt wiele wątków sensacyjnych wprowadza jedynie zamieszanie.
W dalszej rozmowie jedna z „klubowiczek” poleciła pozostałym książki Dorothei Benton Frank pt: ”Wyspa palm” oraz „Wyspa serc niespokojnych” jako wartościową i godną przeczytania lekturę. Polecano również książki: „Umarłam ze śmiechu” Hanki Bielickiej – jako pogodnej i dodającej otuchy i optymizmu, oraz „Władca Barcelony” Chufo Llorensa jako pozycję ciekawą zarówno ze względu na wątek jak i tematykę oraz historyczną wiedzę autora.
W dalszej części spotkania uczestnicy spotkania DKK dyskutowali na temat lepszych i gorszych adaptacji filmowych znanych pozycji literatury polskiej i światowej m.in. : Imię Róży (U. Eco), Noce i dnie (M. Dąbrowska), Dom nad rozlewiskiem (M. Kalicińska), Samotność w sieci (J. Wiśniewski), Tak trzymać (St. Fleszerowa-Muskat).
07.04. DKK MBP w Brzegu „Dwójka”
Omawiana książka: „Trafny wybór” J. K. Rowling
Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Dwójka” omawialiśmy książkę J. K. Rowling „Trafny wybór”. Wszyscy byliśmy ciekawi nowej powieści autorki Harrego Pottera. Jest to historia o mieszkańcach małego angielskiego miasteczka. Rowling porusza wiele problemów i wątków, takich jak zdrada, przemoc w rodzinie, przemoc w szkole, narkomania, gwałt, autoagresja, inicjacja seksualna, pierwsza miłość, wykluczenie społeczne. „Trafny wybór” to książka ironiczna, prześmiewcza. Wszystkim klubowiczom się podobała.
05.04. DKK MBP w Brzegu „Jedynka”
Omawiana książka: S. Twardoch: „Morfina”
Po zimowej przerwie Klub DKK „Jedynka” zainaugurował swoje spotkania „Morfiną” Szczepana Twardocha. To powieść nietuzinkowa. Rzadko trafia się na książkę, której akcja rozgrywająca się podczas wojny w Warszawie, ma charakter antymartyrologiczny i tak bezkompromisowy. Główny bohater Konstanty Willeman, syn Ślązaczki i niemieckiego arystokraty, rzucony w wir zawieruchy wojennej, nie potrafi odnaleźć swego ja. Niezdecydowany, kim jest, nie potrafi utożsamić się z żadną narodowością. Tonąc w alkoholu i narkotykach wciela się w role męża, ojca, kochanka, żołnierza, ale żadna z tych ról nie jest autentyczna. Powieść Twardocha jest powieścią wielowątkowa, która zaskoczyła nas świeżością formy i transową, „odlotową” narracją. To powieść nietuzinkowa, gdyż kreuje antybohatera, w dodatku takiego, który może w czytelniku budzić sympatię mimo swoich wad. I ta nietuzinkowość jest atrakcyjna – oto konkluzja uczestniczek spotkania. Spragnione rozmów o książkach z radością powitałyśmy nową edycję spotkań klubowych, zadowolone, że tematem pierwszego spotkania „Jedynki” była właśnie „Morfina”.
MARZEC
22.03. DKK GBP w Popielowie – spotkanie z Janem Grzegorczykiem
Spotkanie z Janem Grzegorczykiem uznali czytelnicy za bardzo udane i ciekawe. Autor popularnych, czytanych u nas książek, okazał się fantastyczną postacią. Pełen humoru, potrafił skupić uwagę opowiadając o ciekawych ludziach, z jakimi się spotykał w swojej pracy zawodowej i w życiu prywatnym. Jako przykład należy wymienić spotkania i relacje z siostrami zakonnymi oraz księżmi. Przerywnik muzyczny, wykonanie ballady Bułata Okudżawy, nadało spotkaniu swoistej pikanterii.
20.03. DKK MiGBP w Zdzieszowicach – spotkanie z Janem Grzegorczykiem
Spotkanie przebiegło w bardzo milej atmosferze. Z uśmiechem na twarzy słuchaliśmy opowieści o, mistrzach" naszego gościa: Romanie Brandstaetterze i Janie Górze, twórcy Lednicy 2000. Autor przytaczał usłyszane od nich mądrości życiowe, którymi w swoim życiu też się kieruje. Dowiedzieliśmy się, jak powstała pierwsza powieść. Uczestnicy zadawali pytania o twórczość, jak i sprawy wiary autora, dzielili się swoimi refleksjami. Nie zabrakło autografów oraz wspólnych zdjęć. W spotkaniu uczestniczyli również członkowie DKK z Gogolina.
20.03. DKK GBP w Jemielnicy – spotkanie z Janem Grzegorczykiem
Na spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem przybyli nie tylko klubowicze, ale także wielu innych naszych czytelników. Informacja o mającym się odbyć spotkaniu ukazała się w lokalnej prasie; „Strzelec Opolski” oraz na plakatach. Uczestnicy byli zachwyceni. Jedna z uczestniczek powiedziała: „przeżyliśmy prawdziwą duchową ucztę!” I to była prawda. Jan Grzegorczyk, to nie tylko autor wielu ciekawych i wartościowych książek, ale także ciekawy człowiek, obdarzony dużym talentem aktorskim. Prawdziwą niespodzianką był mini koncert pieśni Bułata Okudżawy w wykonaniu, których Jan Grzegorczyk jest prawdziwym mistrzem. Wiele osób zakupiło książki autora z dedykacjami. Spotkanie było bardzo udane i mamy nadzieję, że to nie koniec naszej przygody z autorem, gdyż bardzo zaintrygowała go niemiecka nazwa naszej miejscowości: „Himmelwitz”… i być może zostanie to wykorzystane którejś z jego kolejnych książek. Będziemy w kontakcie !
20.03. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: ,,W pułapce dzieciństwa" -Joselito Michaud
Książka ,,W pułapce dzieciństwa" przedstawia dramatyczne losy dziecka porzuconego przez biologicznych rodziców, a także krzywdy i cierpienia jakie musi znosić w rodzinach zastępczych.
Kilkuletni chłopiec Oliwer, kiedy zostaje oddany do rodziny zastępczej zamyka się we własnym świecie, by chociaż na chwilę uciec od psychicznych i fizycznych tortur i krzywd jakich doznaje. Przeżycia z dzieciństwa, uczucie strachu i niepewności nie pozwolą mu zaufać w późniejszych latach dorosłym, i mają wpływ na jego postępowanie i życie. Paniom książka ta się podobała i bardzo przeżywały losy i krzywdy małego Oliwera, potępiły rodziców, którzy oddają lub porzucają swoje dzieci, ale również rodziców, którzy mieli zapewnić dziecku lepsze warunki i miłość, a zgotowali mu piekło na ziemi.
12.03. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: „Erynie”, „Liczby Charona” „Rzeki Hadesu”
„Trylogia lwowska„ Marka Krajewskiego była tematem dyskusji marcowego spotkania DKK.
W 2009 r. M. Krajewski spotkał się z czytelnikami Oleskiej Biblioteki Publicznej jako autor kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Już wtedy zapowiadał nową książkę, a w niej nowego głównego bohatera i nowe miejsce akcji. Komisarz Edward Popielski jest główną postacią cyklu, którego akcja dzieje się w okresie międzywojenny we Lwowie („Erynie, 2010; „Liczby Charona”, 2011) i tuż po wojnie we Wrocławiu („Rzeki Hadesu”, 2012). M. Krajewski łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru oraz elementy klasyki tego gatunku. Ciemna strona życia, ciemna strona człowieka, ciemna strona miasta w tzw. trylogii lwowskiej, o tym rozmawiałyśmy w czasie spotkania. Uczestniczki spotkania wykazały się dogłębną znajomością lektur. A to, co w tych powieściach kryminalnych zachwyciło to: miejsca akcji (Lwów, Wrocław), szczegóły topograficzne, piękny język literacki, słownictwo i gwara tego czasu, i tego regionu, świetnie nakreślone charaktery i klimat czasów przedwojennych na wschodzie.
11.03. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – filia w Łosiowie
Omawiana książka: „Puszczyk”, „ Chaszcze” Jana Grzegorczyka
W marcu w DKK w Łosiowie odbędzie się spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem. Klubowiczki podzieliły się uwagami na temat przeczytanych książek, ale spotkanie zdominował temat omawianych lektur: „ Puszczyk” i „ Chaszcze”. Zdaniem czytelniczek powieści te należą do tego typu książek, które się czyta jednym tchem. Zwyczajne życie, człowieka zdawałoby się przegranego, z dnia na dzień staje się urozmaicone liczne w wydarzenia, które zajmują bohatera i spychają na dalsze tory jego troski. Grzegorczyk, przedstawia realistycznie zarówno bohaterów jak i sytuacje, odnosi się wrażenie, że są prawdziwe. Może dlatego z taką ciekawością czyta się powieści bo przecież znamy takich ludzi jak Stanisław Madej i spotykamy wokół siebie ludzi, uczciwych i fałszywych, ludzi dobrych i złych, życzliwych i nieżyczliwych. Swoich bohaterów pisarz przedstawia takimi, jakimi są, bez ubarwień, a przez to są stają się oni nam bliscy, rozumiemy ich postawy.
Grzegorczyk uświadamia nam na kartach omawianych książek, że dopóki życie trwa wszystko może się zdarzyć i podpowiada nam, że trzeba wierzyć w ludzi… mimo wszystko.
07.03. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Małgorzata Kalicińska – „ Irena”
Tuż przed Dniem Kobiet, 7 marca odbyło się pierwsze w 2013 r. spotkanie DKK przy MiGBP w Lewinie Brzeskim. I choć nowe książki jeszcze do klubu nie dotarły, to już udało się o jednej z nich porozmawiać. Ta książka to „Irena” Małgorzaty Kalicińskiej. Pani Małgorzata Kalicińska była jedną z pierwszych autorek goszczących w lewińskim DKK i jej książki cieszą się w bibliotece dużym powodzeniem. „Irenę” napisała wspólnie z córką Basią Grabowską. W tej książce odnajdzie się kilka pokoleń kobiet. „Irena” to powieść dla babć, mam i córek, a to, że jej autorkami są matka i córka czyni opowiadaną historię bardziej wiarygodną. Bohaterkami są trzy kobiety, tytułowa Irena „ przyszywana” ciocia- babcia drugiej z bohaterek – Doroty i jej córki Jagody. Autorki bardzo dobrze oddają odwieczny problem konfliktu pokoleń i wzajemnych relacji matek i córek. Konflikt charakterów, temperamentów, wzajemnych oczekiwań i rozczarowań. Matka pragnie szczęścia córki, ale według swoich oczekiwań. Trudno jej zaakceptować wybory dorosłej już kobiety. Obie nie potrafią ze sobą rozmawiać, więc aby nie prowokować spięć, nie rozmawiają ze sobą wcale. A u źródła tych skomplikowanych relacji leży skrywana głęboko rodzinna tajemnica sprzed lat. Wiele tu trafnych obserwacji i spostrzeżeń współczesnego świata. Z jednej strony młodzi ludzie, dla których praca, kariera są najważniejsze, którzy boją się emocjonalnych więzi, boją się ryzyka założenia rodziny, w której mogliby szukać oparcia i poczucia bezpieczeństwa w trudnych chwilach. Po drugiej stronie rodzice, w tym przypadku matka, która nieświadomie przelewa swoje niespełnione ambicje i pragnienia na dorosłą córkę, co powoduje frustrację, złość, konflikty.
Tu wkracza główna bohaterka Irena, która nie jedno w życiu przeszła, mimo sędziwego wieku jest dziarska i doskonale daje sobie radę. Potrafi uspokoić emocje bliskich sobie osób i wskazać, co jest naprawdę w życiu ważne. Może nie daje gotowych rozwiązań, ale otwiera na nie oczy, nie tylko Dorocie i Jagodzie, czytelniczkom też. W sympatycznej atmosferze „babskiego” święta toczyła się, więc dyskusja o życiowych problemach bohaterek, które są przecież problemami każdej z nas. „Irena” to lekka powieść o kobietach, dla kobiet, gdzie każda z nich może odnaleźć w niej jakąś cząstkę siebie.
06.03 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym została omówiona trzecia część sagi Virginii Andrews „A jeśli ciernie”. Zawiera ona dalsze dzieje rodzeństwa Dollangangerów. Ta część różni się od poprzednich: „Kwiaty na poddaszu” czy „Płatki na wietrze”. „A jeśli ciernie” jest bardziej emocjonalna, a narrację tworzy młode pokolenie, dzięki czemu w nietypowy sposób budowane jest napięcie. Sytuacje pełne okrucieństwa pobudzają ciekawość czytelnika. Zaczynamy się zastanawiać, co będzie dalej? Jak potoczą się losy bohaterów? Jaki będzie punkt kulminacyjny? Każdy czyta tę powieść z ekscytacją do samego końca, by dowiedzieć się, jak się zakończy fabuła.
05.03. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omówienie książek: Katarzyny Michalak „Wiśniowy dworek”; ”Mistrz”, „ Sklepik z niespodzianką”;. Marii Ulatowskiej „Kamienica przy Kruczej”; Jane Austen „Duma i uprzedzenie”
-„Wiśniowy dworek”- powieść obyczajowa, gdzie świetnie została wpleciona sensacja z garścią uczuć i szczyptą rodzinnych sekretów. Sporo w niej emocji i romantyzmu, ciekawych postaci i sytuacji. Pięknie opisana wieś Milewo, która leży na granicy z Litwą, malowniczy dworek i leśniczówka. Główne postacie to Danka i Danusia, dwie bliźniaczki rozdzielone po porodzie i niesamowity mężczyzna Daniel, który jest narratorem.
- „Mistrz” to książka inna niż wszystkie poprzednie autorki. Powieść zabiera czytelnika do miejsc urokliwych (Cypr), gdzie spotykamy szereg sympatycznych postaci. Powieść ta wielu zaskakuje i szokuje. Jest to książka odważna, ociekająca erotyzmem i seksem. Nie brak w niej scen odważnych tylko dla dorosłych, ale nie ma nic wspólnego z wulgaryzmem czy brakiem smaku. Powieść zabiera nas do gangsterskiego świata pełnego luksusu. Jest też bezwzględna i wyrachowana mafia. Książka bulwersuje, szokuje i wzbudza emocje.
-„Sklepik z niespodzianką –Bogusia” to historia pełna marzeń, nadziei, przyjaźni i miłości. W powieści nie brakuje prawdziwych emocji, przyjacielskich wzruszeń, barwnych opowieści i chęci spełnienia swoich marzeń. Znajdziemy w niej również ludzkie tragedie, cierpienia i żal. Bogusia z miasteczka Pogodna daje nam czytającym tą powieść nadzieję, że ludzka życzliwość istnieje, że to nie tylko fikcja literacka. W książce są również przepisy na apetyczne wypieki domowe, kuszące odbiorców.
- „Kamienica przy Kruczej” powieść o latach wojennych i powojennych Warszawy, czasy trudne i burzliwe. Powieść wzruszająca, mądra, która pokazuje wydarzenia historyczne bez patosu i blichtru. Książka przenosi nas do kamienicy, w której lokatorzy tworzą dużą sąsiedzką rodzinę i wzajemnie się wspierają w tych trudnych czasach. Głównymi postaciami są Tosia i Piotr, oboje stracili rodziców i każde z nich przynależy do innej wiary.
-„Duma i uprzedzenie” to klasyka. Zabawna i ironiczna opowieść o inteligentnej kobiecie, zwyczajach panujących w Anglii w XVIII i XIX wieku, problemach ziemiaństwa, a wszystko osadzone w ówczesnych realiach. Słowo „kocham” miało inne znaczenie niż w czasach dzisiejszych. Darcy to mężczyzna, który jest uosobieniem niezwykłych wartości, które dzisiaj nie są już „trendy”. Elżbieta Bennet kobieta twardo stąpająca po ziemi. Cała powieść to historia magiczna i potrafi podnieść na duchu.
Wszystkie książki Klub bardzo poleca.
LUTY
27.02. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
Tematem spotkania była książka Roalda Dahla Fabryka czekolady.
Charlie Bucket główny bohater książki jest chłopcem pochodzącym z bardzo biednej rodziny. Uwielbia czekoladę, ale ponieważ nie ma na nią pieniędzy, dostaje tylko jedną małą czekoladkę w roku - na swoje urodziny. Charlie ma jedno marzenie dotyczące niedaleko położonej fabryki czekolady. Fabryka ta należy do tajemniczego Willy’ego Wonki, który okazuje się być dziwnym, ale sympatycznym człowiekiem. Okazuje się, że Willy Wonka poszukuje dziecka, któremu w przyszłości przekaże fabrykę. Dlatego zorganizował wycieczkę po fabryce. Razem z Charliem fabrykę zwiedza jeszcze czworo dzieci, jednak wszystkie są niemądre, niegrzeczne i rozpieszczone. Tylko Charlie jest grzeczny i posłuszny. Jako jedyny nie próbuje niczego zjeść, chociaż jest bardzo głodny. I dlatego Willy Wonka właśnie jego wybrał na swojego następcę.
Książka mówi o tym, że nie warto się wywyższać i uważać za lepszego niż inni. W życiu często bywa tak, że to właśnie osobom ubogim, skromnym udaje się spełnić swoje największe marzenia i odnaleźć szczęście.
Uczestnikom spotkania bardzo podobała się omawiana książka. Najbardziej ze wszystkich bohaterów podobała się sylwetka Charliego, ponieważ jest grzecznym i skromnym chłopcem, który kocha rodziców. Ponieważ się nie wywyższa i nie domaga niczego dla siebie, dostaje największą nagrodę, o jakiej mógł zamarzyć - pan Willy Wonka przekazuje mu w podarunku całą fabrykę.
Z całą pewnością postać Charliego powinna być przykładem dla wszystkich dzieci - tak stwierdziły zgodnie uczestniczki spotkania.
27.02. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Dom pod Lutnią- Kazimierza Orłosia
27.02.2013 odbyło się kolejne spotkanie DKK. Wzięło w nim udział 10 pań. Tematem dyskusji była powieść Kazimierza Orłosia pt. Dom pod Lutnią. Książka podobała się większości naszych klubowiczek. Opowiada o losach mężczyzny, który opuściwszy Warszawę po wojnie, postanowił osiedlić się w małej mazurskiej wsi. Obserwujemy jego relację z autochtonami i przyjezdnymi. Poznajemy codzienne życie pułkownika Bronowicza, Urszuli i małego Tomka. Jednak mazurskie krajobrazy, piękno przyrody i miłość rodząca się miedzy bohaterami nie są w stanie przesłonić momentów zagrożenia stalinowskimi represjami. Podsumowując, zacytuję niezwykle moim zdaniem, trafną opinię Przemysława Czaplińskiego o książce K. Orłosia: …jej niezwykłość polega na tym, że mówi ona o doświadczaniu szczęścia w nieszczęśliwych czasach.
21.02. DKK GBP w Gogolinie
Spotkanie otworzyła moderator Klubu Ewa Bury. W miłej atmosferze przy filiżance kawy klubowiczki dyskutowały na bardzo ważne kwestie, dotyczące radości z życia. Podstawą dyskusji była książka ,,Ołówek”. Zgromadzone Panie były wzruszone podczas czytania powieści. Wyraziły wielki podziw dla autorki, która nie poddała się, walczyła z każdym dniem, pisała o godności, która ważna dla chorego człowieka. Spełniła misję zwracając uwagę na ludzi chorych. Pomimo przeciwności bohaterka pozostała osoba ciepła, dobrą, uśmiechniętą, pogodzoną z losem i słabnącym ciałem. Książka zmusza do myślenia, ustanowienia hierarchii wartości, na szczycie, której powinno być zdrowie. Można mieć wszystko sławę, urodę, pieniądze, dobrze prosperującą firmę itd. W jednej sekundzie cokolwiek zdobyliśmy może runąć. Tak było w przypadku Katarzyny Rosickiej-Jaczyńskiej. Jej świat się zmienił w momencie gwałtownej choroby. …– Boże - wyszeptałam – jeżeli kiedykolwiek będziesz chciał mnie uzdrowić, obiecuję, że docenię najmniejszy okruszek podarowanego mi życia.” – doceniać każdą chwilę życia, bo jutra może nie być – to chyba najważniejsze przesłanie „Ołówka”. (fragment książki ,,Ołówek”).
20.02. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: Wiersze Barbary Strzelbickiej.
Występ „Teatru Mimowolnego” z Domu Kultury w Dobrodzieniu
Teatr „Mimowolny” z Dobrodzienia działający przy Dobrodzieńskim Ośrodku Kultury i Sportu gościł na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki ze spektaklem „ Stygmaty kobiecości” na podstawie wierszy Barbary Strzelbickiej w reżyserii Agnieszki Hurnki. Wystąpiły: Maria Eichhorn, Katarzyna Hejzner, Joanna Krawczyk, Karolina Fidelus z opiekunem grupy Agnieszką Hurnik. Członkowie klubu byli zachwyceni spektaklem, więc nie było to nasze ostatnie spotkanie z teatrem.
19.02. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Kwiaty na poddaszu” „Płatki na wietrze”
Na kolejnym w tym roku spotkaniu członków Dyskusyjnego Klubu Książki zostały omówione 2 tytuły spośród pięcioczęściowej sagi Virginii Andrews o rodzinie Dollangangerów.
Część pierwsza pt. „Kwiaty na poddaszu” to wciągająca historia o rodzinnych tajemnicach i zakazanej miłości. Szczęśliwą z pozoru rodzinę Dollangangerów spotyka tragedia – w wypadku samochodowym ginie ojciec. Matka z czwórką dzieci zostaje bez środków do życia i wraca do swego rodzinnego domu. Niezwykle bogaci rodzice, mieszkający w ogromnej posiadłości, wyrzekli się córki z powodu jej małżeństwa z bliskim krewnym, a narodzone z tego związku dzieci uważają za przeklęte. W tajemnicy przed dziadkiem rodzeństwo zostaje umieszczone na poddaszu, którego nigdy nie opuszcza. Dzieci żyją w ciągłym strachu, nie dojadają. W dodatku brat z siostrą niebezpiecznie zbliżają się do siebie...
Druga część niezwykłej historii rodzeństwa to powieść „Płatki na wietrze”. Dzieci trafiają do domu doktora Sheffielda, który roztacza nad nimi opiekę. Straszne przejścia nie pozwalają im jednak powrócić do normalnego życia. Może im pomóc jedynie znienawidzona matka.
19.02 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Temat spotkania: Życie wokół nas.
Na spotkaniu zostało omówionych pięć książek:
- „Francuska oberża”- Julii Stagg to powieść obyczajowa, która opisuje życie ludzi w prowincjonalnym miasteczku we Francji. Jest to książka o spełnieniu marzeń, walce o szczęście, nadziei i miłości, przyjaźni i zrozumieniu.
-„Studnia bez dna”- Katarzyny Enerlich to powieść obyczajowa, w której odbywamy spacer i wczuwamy się w klimat Torunia. Czytamy o legendach i ich bohaterach już zapomnianych, a uliczny grajek przypomina nam o utworach Szymanowskiego. Pojawia się tu wątek kryminalno-obyczajowy, a historia tajemnicza i zagadkowa wplata się we współczesność. Czytamy o klątwie pierścienia z rubinem z czasów Kazimierza Jagiellończyka.
-„Pokój”- Emmy Donoghue to powieść wielopłaszczyznowa, szokująca, prawdziwa do bólu, która dotyka najgłębszych ludzkich uczuć i zakamarków psychiki. Historia miłości matki i syna, która pozwala przetrwać najgorsze piekło i daje siłę do pokonania wszelkich trudności. Książka porusza do głębi, szokuje, budzi współczucie i złość. Narracja pięcioletniego chłopca pozwala czytelnikowi zajrzeć w głąb dziecięcej psychiki.
-„Geografia szczęścia”- Eric Weiner to reportaż z wielu krajów na temat poszukiwania szczęścia. Autor zajmuje się odpowiedzią na pytania:
- czym jest szczęście?
- czy szczęście istnieje?
- jak je spostrzegamy?
-„ Przyjaciółki”- Agaty Kołakowskiej – to historia trzech kobiet poszukujących przyjaciółek w Internecie. Powieść uzmysławia nam, że warto walczyć o przyjaźń nawet wtedy, kiedy komplikuje nam to życie.
Uzupełnieniem dzisiejszego spotkania była również opowieść naszej klubowiczki, pani Doroty Żur o pobycie w Ziemi Świętej.
12.02. DKK OBP w Oleśnie
Z relacji moderatora: 12 lutego spotkanie DKK rozpoczęłyśmy od dyskusji o książce „Wypalanie traw” Wojciecha Jagielskiego, to historia mieszkańców niewielkiego miasteczka w RPA, opowiadanie o ich losach z czasów transformacji ustrojowej. Następnie kolejno przechodziłyśmy do wcześniej wydanych zbiorów reportaży z podróży autora do Azji Śr., Kaukazu, Afganistanu, Czeczenii. Uczestniczki zgodnie stwierdziły, że autor posiada ogromne predyspozycje powieściopisarza, a te połączone z dociekliwością, odwagą i determinacją reportera zachęcają do sięgania po kolejne, kolejne reportaże Wojciecha Jagielskiego. Liczba i różnorodność tematów podejmowanych po przeczytaniu lektury spowodowała, że dyskusja trwała ponad 3 godziny.
07.02. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: „Dzienniki kołymskie” Jacek Hugo- Bader
Z relacji moderatorki: Spotkałyśmy się po raz pierwszy w tym roku w dniu 7 lutego. Książką, którą przeczytałyśmy, to „Dzienniki kołymskie” dziennikarza i reportażysty Jacka Hugo-Bader, który wybrał się w podróż liczącym ponad dwa tysiące kilometrów Traktem Kołymskim. Trasa zaczyna się w Magadanie, a kończy w Jakucku, to wzdłuż tego traktu ciągnęły się lagry, w których więźniowie zmuszani byli do katorżniczej pracy przy wydobyciu złota. Autor postanawia odwiedzić i opisać miejsca, w których pozornie nie da się żyć. Przemierza tysiące kilometrów, zawiera tam przyjaźnie, fotografuje to co cenne, a przede wszystkim poznaje mieszkających tam ludzi i stara się zrozumieć, co nimi kieruje, że mieszkają w tak trudnych warunkach. W swej książce opisuje spotkania z różnymi typami ludzi, dzięki czemu opowiada niesamowite historie ludzi, o których szara codzienność nie dba, lecz oni za wszelką cenę chcą przetrwać i być szczęśliwi. To zbiory mrocznych opowieści, anegdot i dużo odpowiedzi na nurtujące pytania. Klubowiczki stwierdziły, że mimo wcześniejszych uprzedzeń książka je zaciekawiła i z zainteresowaniem ją przeczytały.
STYCZEŃ
30.01. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Tydzień w zimie – Marcia Willett
30.01.2013 roku odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tematem naszej dyskusji była ofiarowana nam przez Wydawnictwo Replika powieść Marcii Willett - Tydzień w zimie. Książka opowiada o skomplikowanych losach rodziny Todhunterów . Odrębny wątek stanowią perypetie młodej nieuleczalnie chorej kobiety, która pragnie przed śmiercią zrealizować swoje marzenie. Posiadłość w Kornwalii łączy losy bohaterów. Powieść podobała się czytelniczkom, wywołała ożywioną dyskusję. Omawiano postępowanie poszczególnych bohaterów. Wszystkie panie stwierdziły, że książkę czyta się bardzo dobrze, mimo że porusza naprawdę trudne problemy. Świetnie nakreślone sylwetki bohaterów sprawiają, że łatwo można się z nimi identyfikować. Jest to niewątpliwie zasługa świetnego pióra autorki i atut tej powieści.
30.01.2013 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach – spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Lisowskim.
Dzieci, młodzież i panie z Dyskusyjnego Klubu Książki z dużym zainteresowaniem wysłuchały prelekcji, której tematem była „Magia Everestu” . W czasie pokazu slajdów z wyprawy 9 osobowej grupy podróżników w Himalaje padały różne pytania, na które pan Lisowski właściciel Agencji Trekkingowej wyczerpująco odpowiadał. Wszystkim spotkanie bardzo się podobało i wzbogaciło ich wiedzę na temat życia, kultury i przetrwania w tak ekstremalnych warunkach.
29.01. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: Marzenia i tajemnice – Danuta Wałęsa
Na pierwszym spotkaniu DKK w Zdzieszowicach moderator przedstawił klubowiczom cele utworzenia klubu oraz ustalono wspólnie czas i miejsce spotkań.
Omówiono również książkę „Marzenia i tajemnice” Danuty Wałęsy. Książka wzbudziła wiele kontrowersji, a opinie o niej były bardzo zróżnicowane. Część klubowiczów uważało, że książka jest cudowna, bo szczera. Nic nie jest w niej na pokaz, zawiera wiele życiowych mądrości i wartości. Czytelnikom brakowało opisów przeżyć i osobistych reakcji na wydarzenia. Po ciekawej dyskusji każda ze stron pozostała przy swoim zdaniu, ale co do jednego wszyscy byli zgodni – spotykamy się za miesiąc, kiedy będziemy omawiać książkę Ołówek, Katarzyny Rosickiej-Jaczyńskiej.
16.01.DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: Tanya Valko: ,,Arabska żona”, ,,Arabska córka”, ,,Arabska krew”, i inne.
Na początku pierwszego w tym roku spotkania wszystkie klubowiczki powitała Pani Dyrektor- moderator klubu. Temat omawianym na spotkaniu to zwyczaje i kultura w krajach muzułmańskich. ,,Arabska żona” to przerażająca historia młodej Polki, która związała się z Libijczykiem. Dorota poznaje Ahmeda w dniu swoich 18 urodzin, zakochuje się, zachodzi w ciążę, jest ślub – historia jak ich wiele. Nowe życie oznacza dla Doroty zmiany, ale nawet ona sama nie jest w stanie wyobrazić sobie, jaki los zgotuje jej ukochany mąż. Nie wie, że wyjeżdżając do Libii utraci kontrolę nad własnym życiem.
,,Arabska córka”- kontynuacja losów rodziny Doroty, a dokładnie jej córki Marysi, która po przymusowej rozłące z matką mając zaledwie kilka lat ucieka przed despotycznym ojcem. Babcia zabiera ją do Ghany, gdzie mieszka jej córka Chadzidża. Dziewczyna, zamienia się w nastolatkę, która szczęśliwie wiedzie życie z ukochaną babcią. Poznaje mężczyznę, w którym się wzajemnie zakochuje, a dzięki inteligencji ma szansę na osiągnięcie sukcesu. Jednak nie wszystko wygląda tak łatwo. Jej wybranek pochodzi z rodziny Bin Ladenów, przez co jest często atakowany i żyje w ciągłym strachu o bezpieczeństwo swoje i swojej żony.
Marysia (Miriam- imię arabskie Marysi) w swoim trudnym życiu jeszcze wiele straci. Będzie żyła w strachu i smutku, z cennymi chwilami szczęścia u boku męża. Jedyną szansą wydaje się być teraz tylko odnalezienie matki. ,,Arabka krew”- jest ostania częścią trylogii autorstwa T.Valko. Jest to kontynuacja losów matki i córki, o których możemy przeczytać w poprzednich częściach. Tym razem historia obu kobiet zaczyna się od momentu, kiedy obie się odnajdują i próbują na nowo wspólnie odbudować swoje wzajemne relacje. Choć na początku Dorocie nie jest łatwo odzyskać miłość i zaufanie Marysi w końcu się udaje i kobiety na nowo stają się sobie bliskie. Dorota i Marysia postanawiają udać się do Libii, kraju z którym wiąże się wiele ich wspomnień i w
którym chcą odwiedzić swoich arabskich krewnych. Mają również nadzieje ,że 2 tygodniowa podróż w przeszłość jeszcze bardziej je do siebie zbliży. Jednak los ponownie płata kobietom figla i wakacje zamieniają się w piekło, gdyż w Libii wybucha wojna. Niosąca ze sobą śmierć wielu niewinnych ludzi. Dorota i Miriam znów muszą wykazać się odwagą, niezłomną siłą woli i wiary gdyż wojna i życie ponownie wystawi ich życie na wiele prób.
Klubowiczkom w zasadzie podobały się książki. Aczkolwiek miały uwagi odnośnie głównych bohaterek. Najbardziej irytującą postacią była Dorota, która swoja naiwność wpędziła się w wiele kłopotów. Ogólnie książki pisane są prostym językiem, czyta się łatwo i szybko. Dzięki nim, a także innym lekturom o tematyce arabskiej dowiadujemy się o trudnej dla nas kulturze Orientu. Wszelkie zakazy i nakazy są dla większości z nas niezrozumiałe. Panie przybyłe na spotkanie bardzo poruszyły omawiane powieści. Jak zwykle poddane ocenie w przyjętej przez klub skali ocen. Powieści oceniono na 8. Punkty odjęto za zbyt przerysowanie postaci.