KALENDARIUM SPOTKAŃ KLUBOWYCH 2011
Opracowane na podstawie wybranych sprawozdań DKK,
sporządzonych przez moderatorów klubów.
GRUDZIEŃ
21.12 DKK „Jedynka” MBP w Brzegu
Nasze ulubione książki w 2011 r. Autorzy godni polecenia.
Omawiane książki: D. Noszczyńska: „Hormon nieszczęścia”, T. Polakowa: „Mąż do zadań specjalnych”, Z. Smith: „O pięknie”, H. Mankell: „Psy z Rygi”, W.A.Serczyk: ”Katarzyna II carowa Rosji”, M. Szczygieł: „Zrób sobie raj”.
Członkinie klubu DKK „Jedynka” w Brzegu spotkały się w grudniu, by podsumować mijający rok z książką. Chciałyśmy podzielić się refleksją na temat tytułów i autorów książek, które w szczególny sposób zapadły nam w pamięć w ostatnim czasie lub po prostu przypadły nam do gustu. W przedświątecznym nastroju rozmawiałyśmy o książkach „przyjemnych” i „lekkich”, które warto przeczytać dla relaksu. Wskazałyśmy na kryminał Tatiany Polakowej „Mąż do zadań specjalnych”, w którym wątki kryminalne zgrabnie przeplatają się z komediowymi. To świetna rozrywka na długi zimowy wieczór. Podobnie rzecz się ma z „Hormonem nieszczęścia” Danuty Noszczyńskiej. Przezabawnie opisane perypetie głównej bohaterki, która w poszukiwaniu mężczyzny życia przenosi się za sprawą hipnozy w inny wymiar, stanowią niesamowitą atrakcję dla lubiących humor zarówno sytuacyjny, jak i słowny.
Ukochanym autorem klubowiczek jest Henning Mankell. Jego powieści cieszą się wśród nas niezwykłym szacunkiem i uwielbieniem. Szczególny klimat powieści i bohaterowie o wyraziście zarysowanej psychice oraz pełna napięcia fabuła to główne atuty powieści Mankella. Do przeczytania zostały nam jeszcze „Psy z Rygi” – powieść nie najnowsza, ale na pewno warta uwagi. „O pięknie” to z pewnością najlepsza powieść Zadie Smith. Wielowątkowa, bardzo sugestywna, z wielowymiarowymi bohaterami. Świetna lektura dla wszystkich, nawet dla bardzo wymagających czytelników. „Katarzyna II carowa Rosji” to postać warta bliższego poznania. Znana nie tylko jako surowa władczyni, ale także jako mecenaska kultury i sztuki, wydawczyni czasopism i autorka komedii, intelektualistka i piękna kobieta. Wiele pań mogłoby znaleźć w osobie Katarzyny II swego rodzaju idolkę.
Za książkę roku w naszym klubie uznałyśmy „Zrób sobie raj” Mariusza Szczygła. To skarbnica wiedzy o Czechach dawnych i współczesnych, napisana przystępnym, klarownym językiem przez „niechlujnego czechofila” jak sam o sobie mówi autor.
Lubimy różne książki. Lubimy o nich rozmawiać. Lubimy odkrywać związki fabuł z życiem. Lubimy się spotykać. Z przyjemnością będziemy uczestniczyć w spotkaniach z książką i dzielić się refleksjami po ich lekturze w nadchodzącym Nowym Roku.
13.12 DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiana książka „LILA, LILA” Martina Sutera
Tematem ostatniego w roku kalendarzowym spotkania klubu była powieść szwajcarskiego pisarza. Główny bohater David, młody kelner, kupuje stary, nocny stoliczek. Znajduje w nim rękopis pięknego romansu, napisanego przed półwieczem. By zaimponować Marii, w której się zakochał, oświadcza, że jest autorem książki. Zachwycona dziewczyna potajemnie wysyła tekst do wydawnictwa, uruchamiając lawinę zaskakujących zdarzeń. Klubowicze chwalili talent narratorski Sutera oraz dyskutowali o realiach świata wydawniczego przedstawionego w tak satyryczny sposób w książce. Ważnym tematem spotkania były również plany klubu na następny rok. Klub planuje w przyszłym roku przybliżyć sobie twórczość Barbary Frischmuth, Reinharda Jirgla i Georga Trakla.
07.12 DKK GBP w Jemielnicy
Grudniowe spotkanie DKK zamknęło cykl spotkań w 2012 roku, działającego przy GBP w Jemielnicy. Na początku Panie podzieliły się swoimi wrażeniami ze spotkania autorskiego z panią Izabelą Sową, a następnie moderatorka przedstawiła im listę książek proponowanych na następny rok do DKK oraz propozycje spotkań autorskich.
Rozmowa przebiegała w bardzo miłej atmosferze, a ponieważ zbliżały się Święta Bożego Narodzenia moderatorka skierowała rozmowę na temat tradycji świątecznych. Każda uczestniczka przedstawiła zwyczaje i tradycje wigilijne własnej rodziny, omówiono także wigilijne potrawy i różne sposoby ich przygotowywania we własnym domu.
Uczestniczkom przedstawiono książki kucharskie, w których można znaleźć przepisy na wigilijne potrawy. Przedstawiono im również książki dotyczące dekoracji świątecznych i pakowania prezentów.
01.12 DKK MBP w Kędzierzynie-Koźlu
Omawiana książka: Mariola ,moje krople…Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk
Jak zawsze podczas spotkań DKK tak i tym razem skupione wokół DKK uczestniczki mogły zapoznać się z twórczością wspaniałej a nieznanej szerzej współcześnie tworzącej polskiej pisarki. Właściwie znanej tylko jako autorki „Cukierni Pod Amorem”, a posiadającej w swoim pisarskim dorobku wiele świetnych książek zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży (m.in „Niebieskie nitki” i „13.Poprzeczna” – Książka Roku 2008 polskiej sekcji IBBY). Małgorzata Gutowska-Adamczyk jest też autorką scenariuszy filmowych do popularnych programów „Tata a Marcin powiedział” oraz „Na wspólnej”. „Mariola, moje krople” to napisana z wielkim poczuciem humoru powieść z czasów stanu wojennego. Rozgrywa się między 17 listopada a 13 grudnia 1981 roku w teatrze w małym polskim miasteczku. Aktorzy pracują nad premierą sztuki dla mającej przybyć delegacji radzieckiej. Powieść obfituje w niesamowite zwroty akcji, pełne komizmu sytuacje, ciągłe kontrole towarzysza Martela- pierwszego sekretarza partii oraz nieustanne zmagania dzielnego Dyrektora teatru Jana Zbytka z władzami, kontrolami NIK-u, pogonią za powielaczami oraz wielu innymi codziennymi problemami. Ta tematyka stała się dla Klubowiczek okazją do powspominania tych czasów, które minęły i które tylko z perspektywy trzydziestu lat można wspominać z uśmiechem.
LISTOPAD
30.11 DKK GBP w Baborowie
Klubowiczki, w stałym, skromnym składzie, dobrze przygotowane przybyły na spotkanie. Każda przeczytała inną część przygód Abby. Zrelacjonowały po kolei, szczegółowo i dokładnie (doprowadzając chwilami słuchacza niezorientowanego do zagubienia w gąszczu szczegółów), co się wydarzyło i co im się szczególnie podobało.
„Ala Makota”, z jej nastoletnimi problemami, także trafioną się okazała polecanką czytelniczą. Odkryciem jednej z uczestniczek, po przeczytaniu kilku książek z nurtu „dziewczyńskomłodzieżowego” jest, że język, którym posługują się bohaterki, bliski jest tego, jakim sama się posługuje w rozmowach z rówieśnikami. :)
21.11 DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Marc Logue i Peter Conradi - „Jak zostać królem”
„Jak zostać królem” – prawdziwa opowieść z życia brytyjskiej rodziny królewskiej była tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Lewinie Brzeskim. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia obsypanego Oskarami filmu pod tym samym tytułem.
Zarówno film jak i książka nie zawiodły czytelników.
Książka jest doskonałym uzupełnieniem filmu opowiadającego historię terapii króla
Jerzego VI i jego niezwykłej przyjaźni z logopedą, który stosując bardzo niekonwencjonalne metody terapeutyczne pomógł władcy Imperium Brytyjskiego pokonać własną
słabość – jąkanie.
Autor - Mark Logue, wnuk Lionela – terapeuty króla, pisze o swoim dziadku, jego rodzinie, o tym jak osiedliła się ona w Londynie, o księciu Yorku, a później Królu Wielkiej Brytanii, korzystając z pozostawionych pamiętników i gromadzonego przez niego domowego archiwum. Książka jest kroniką współpracy Króla i jego terapeuty, ale jest również doskonałym źródłem wiedzy o czasach, w jakich żyli, o wydarzeniach historycznych, które niewątpliwie miały wpływ na ich życie. Czytelniczki DKK w Lewinie Brzeskim polecają ja z wielką przyjemnością.
18.11 DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Stasiuk Andrzej, Dziennik pisany później
Tradycyjnie klubowicze DKK spotkali się w czytelni Biblioteki, aby porozmawiać o książce Andrzeja Stasiuka pt.: „ Dziennik pisany później”. Książka bardzo się podobała, ku miłemu zaskoczeniu moderatora. Nawet osoby, które nie przepadają za twórczością pana Stasiuka były Dziennikami zainteresowane. Ciekawa narracja. Interesujące zdjęcia Dariusza Pawelca. Urywane obrazy, przeskoki w ukazywaniu miejsc powodują na początku pewne zagubienie u czytelnika, ale po wejściu w głąb książki, zaczyna się rozumieć, że to ma jakiś cel w postaci zapisywanych przez autora wrażeń, spostrzeżeń, które są jakby odzwierciedleniem burzliwych losów państw, kształtujących się na terenie byłej Jugosławii.
Spostrzeżenia pisarza na temat swego kraju również są ciekawe.
Na grudniowym spotkaniu klubowicze przedstawią prozę, którą ich zdaniem należy przeczytać. Zapoznają się również z listą książek proponowanych do przeczytania na rok 2012 oraz wybiorą te, które chcą omawiać na najbliższy rok.
16.11 DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Wykład LITERATURA SAMONEGACJI - literatura niemieckojęzyczna przełomu XX i XXI w. Spotkanie z Andrzejem Kopackim.Dr hab. Andrzej Kopacki przedstawił Klubowiczom pokłosie swojej pracy naukowej. W swej książce „Literatura samonegacji” germanista z Warszawy podjął dokładnej analizie dzieła literackie młodej generacji autorów niemieckojęzycznych.
Po wykładzie klubowicze zadawali pytania prelegentowi i dyskutowali z nim o współczesnej literaturze.
02.11. DKK GBP w Baborowie
Omawiane książki: „Tajemnica diamentów”, „Piątki”
Grono stałych Klubowiczek pojawiło się na kolejnym spotkaniu DKK. „Tajemnica diamentów”, opowieść o parze dziecięcych detektywów rozwiązujących zagadkę diamentów znikających z pewnego jubilerskiego salonu, bardzo im się podobała. Opowiadały, przerywając sobie nawzajem i bardzo trudno było nie dopuścić do ujawnienia finału. Druga z omawianych książek – „Piątki” – podobała się wszystkim. Bo to taka „dziewczyńska” historia o problemach dorastania. Dziewczęta opowiadały, z pasją i przejęciem, co chwilę przerywając aktualnie opowiadającej. Były to bardzo szczegółowe relacje z cytatami.
PAŹDZIERNIK
26.10 DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – Filia w Łosiowie
Omawiana książka: Carlos Ruiz Zafon – Książę mgłyW dyskusji na temat tajemniczości i magii w książkach , uczestnicy posłużyli się przede wszystkim książkami Zafona : Książę mgły, Pałac Północy, Cień wiatru, Gra Anioła ale padały także inne tytuły, np. Harry Potter,
Książka jest zdecydowanie kierowana do młodzieży lecz zawarta w niej atmosfera niesamowitości i tajemniczość przyciąga także dorosłego czytelnika. Uczestnicy dyskusji wyrazili podziw dla autora za mistrzowskie dawkowanie napięcia, nieoczekiwane zwroty w akcji książki ,które podnosiły adrenalinę u odbiorców. Książkę się czyta „ jednym tchem”, autor potrafi rozbudzić zainteresowanie czytelnika poprzez kontynuację wydarzeń z przeszłości z losami obecnych bohaterów.
21.10 DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Elke Ahlswede – „Tata@ home”„Tata@home” Elke Ahlswede to kolejna książka, omawiana na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Lewinie Brzeskim.
Jest to opowieść o losach taty dwójki dzieci, który na jakiś czas rezygnuje ze swoich zawodowych ambicji i zostaje tzw. „kurą domową”, a cała historia opowiedziana jest z punktu widzenia mamy, która robi karierę w korporacyjnym świecie. Czasy tak się zmieniły, że nawet w naszym społeczeństwie „MATEK POLEK” taki model rodziny nie robi wrażenia.
Choć akcja powieści dzieje się w Chicago, to jak stwierdziły czytelniczki mogłaby to być np. Warszawa albo inne polskie miasto. Podsumowując, potraktowane z humorem perypetie „domowego gosposia” bardzo się spodobały i sprowokowały dyskusję o współczesnym modelu rodziny i nie tylko.
19.10. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: „ Spiski” Wojciecha KuczokaO spotkaniu z książką Wojciecha Kuczoka można powiedzieć, że było przyjemne i upłynęło w wesołej atmosferze. Powieść Pana Kuczoka wszystkim bardzo się podobała. Nie było słowa krytyki na jej temat. Ciekawe były spostrzeżenia Klubowiczów co do osoby samego autora. Wojciech Kuczok odwiedził naszą bibliotekę w ramach autorskich spotkań DKK. W bezpośrednim kontakcie okazał się być twórcą mało komunikatywnym i zbyt poważnym. Konfrontacja jego osoby, jako autora książki, i samej powieści okazała się być lekkim wstrząsem dla Klubowiczów.
Książka naprawdę się podobała. Perfekcyjna, dopracowana, z dobrym językiem i fabułą, z mnóstwem wesołych sytuacji i wyśmienitym humorem. Co niektórzy czytali fragmenty książki, które bardzo im się podobały.
12.10 DKK MBP w Brzegu – spotkanie z Markiem KrajewskimW historii dotychczasowych spotkań z autorami książek organizowanych przez Dyskusyjny Kluby Książki w Brzegu, wieczór z Markiem Krajewskim spotkał się z największym zainteresowaniem. Aż 40 osób, w większości sympatycy serii wrocławskich kryminałów, a wszyscy ciekawi Osoby autora, zgromadzili się w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej, by wziąć udział w niezwykle interesującym spotkaniu z człowiekiem nietuzinkowym i o dużym uroku osobistym. Autor chętnie opowiadał czytelnikom o procesie tworzenia swoich powieści, o miłości do Wrocławia i Lwowa, a także o swoim dotychczasowym życiu zawodowym i osobistym. Jego otwartość i bezpośredni, bezpretensjonalny sposób bycia spowodowały, że atmosfera spotkania była bardzo sympatyczna, a czytelnicy, bez typowego przy takich okazjach onieśmielenia, zadawali Autorowi wiele interesujących pytań. Na koniec czytelnicy mieli możliwość zaopatrzenia się w nowe powieści Marka Krajewskiego , który nie szczędził autografów i dedykacji.
12.10 DKK GBP w BaborowiePowakacyjne spotkanie pierwsze zgromadziło Klubowiczki nowe. Czyli po raz kolejny przeprowadzaliśmy rozmowy wstępne: czy lubią czytać, co lubią czytać i co ostatnio przeczytały. Zestaw lektur obowiązkowych od dawna wydaje mi się zbiorem książek nie do czytania. Jedna z Klubowiczek opowiedziała, barwnie, obszernie i w rozemocjonowaniu lekkim, o lekturach swoich ostatnich. A lektury te z przeróżnych półek są. Od Pollyanny przez serię o zdumiewających przygodach Abby Hayes, książeczki o Lou i Lukrecjuszu (seria o dziewczynce i jej kucyku) czytane po wielokroć, po Białego Kła i książki Curwooda o wilkach (Łowcy wilków, Błyskawica). Lektura obowiązkowa ze szkolnego „rozdzielnika” – „W 80 dni dookoła świata” – nie wzbudza takiego entuzjazmu i czyta się wolno bardzo.
05.10 DKK GBP w Kamienniku – spotkanie z Katarzyną Leżeńską
Omawiane książki: „ Z całego serca”, „Studnia Życzeń”, „ Sądy i osądy”, „ Ależ Marianno”, „Hakus pokus”.
Klubowiczki omówiły z autorką genezę powstania jej książek, pierwowzory bohaterów. Zadano wiele pytań, dotyczących powieści, m.in.: „ Studnia życzeń” „Hakus pokus”, którą autorka napisała wspólnie z Darkiem Milewskim. Swoją pierwszą książkę „ Z całego serca” również napisała w duecie, razem ze swoją przyjaciółką Ewą Millies Lacroix. W książce „Sądy i osądy” autorka zawarła wątki autobiograficzne. Obecnie oprócz, pisaniem książek autorka zajmuje się również pisaniem scenariuszy do seriali, m.in. „ Hotel 52”.
05.10. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – Filia w Łosiowie – spotkanie z Katarzyną Leżeńską
Omawiana książka: „ Kamień w sercu” „ Studnia życzeń”, „ Ależ Marianno” I inne autorkiRelacja moderatorki Ludwiki Chojnackiej: Pisarka bardzo szybko zdobyła sympatię uczestników spotkania okazując się osoba bezpośrednią, wesołą i energiczną. Z przyjemnością słucha się jej opowieści o prototypach bohaterów książek, którzy okazują się ludźmi z jej otoczenia. Tym ciekawiej przebiegała rozmowa, że można było uzyskać niejako ciąg dalszy historii opowiedzianych w książkach. Autorka zaczerpując z życia wątki tematyczne i cechy charakterów swoich postaci literackich opiera się na wnikliwych obserwacjach zachowań osób, które zna i z którymi rozmawia i przebywa. Stąd zapewne bierze się to, że bohaterowie książek Katarzyny Leżeńskiej stają się bliscy czytelnikom, a ich zachowania są zrozumiałe dla odbiorców. Najwięcej czasu poświęcono omówieniu powieści Pt.” Kamień w sercu”, która jest przejmującą opowieścią o miłości dwojga ludzi po przejściach, o poświęceniu, wyrozumiałości i odwadze ojczyma, który stawia czoło problemom związanym z chorobą pasierbicy. Bohaterowie literaccy okazują się rodziną dobrze znaną pisarce, dlatego natychmiast padły pytania dotyczące ich dalszych losów.
Miłe spotkanie ograniczone ramami czasowymi dobiegło końca, lecz przed odjazdem wszyscy uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia z niecodziennym gościem. Wrażenia ze spotkania w tym zarówno atmosfera spotkania jak i sama osobowość pani Katarzyny Leżeńskiej pozostaną w pamięci klubowiczów i chętnie będziemy sięgać po następne powieści autorki.
04.10 DKK GBP w Gogolinie – Filia Kamień Śląski – spotkanie autorskie z Katarzyną LeżeńskąNa spotkanie z panią Katarzyną Leżeńską przybyły członkinie DKK, a także czytelnicy. Pani Katarzyna Leżeńska okazała się miłą i przyjazną osobą. W bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoim pisarstwie, o tym jak powstawały jej książki, a także o pracy nad scenariuszami do seriali. Następnie uczestnicy zadawali pytania, a na koniec pisarka podpisywała swoje książki, i rozdawała autografy.
WRZESIEŃ
29.09 DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Wykład multimedialny DER WORTSPIELER ERNST JANDLWykład multimedialny o życiu i twórczości austriackiego poety przedstawiła Agnieszka Roziewska z Koła Naukowego Germanistów przy Uniwersytecie Opolskim. Po około pół godzinnym wykładzie klubowicze wymienili się swoimi wrażeniami z lektury poezji austriackiego poety, jak i dyskutowali o wpływie Jandla na odbiór poezji w współczesnym społeczeństwie. Spotkanie odbyło się w ramach akcji promocji czytelnictwa Austria czyta 2011 – Spotkajmysię w Bibliotece Austriackiej w Opolu.
27.09 DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: ,, Zielony trabant” , „dogrywka”, „Zabójczy spadek uczuć” Gacek &SzczepańskaKolejen spotkanie DKK było okazją do omówienia książki ,,Zielony trabant”. Klubowiczki wyjątkowo były zgodne co do oceny książki. Wszystkie dały ocenę 10.
Dwie siostry otrzymały w spadku hotel. Lilka, jedna z głównych bohaterek chce oderwać się od obecnego życia i pragnie przy pomocy swojej przyjaciółki poprowadzić interes. Kobiety nie wiedzą jednak, z jakimi kłopotami będą musiały się zmierzyć. Despotyczna, rozkapryszona matka, goście hotelowi, gangsterzy, była zarządczyni, to tylko początek. Wszystkie elementy książki podparte szczyptą humoru i sarkazmu sprawiły, iż Klubowiczkom bardzo się podobała przeczytana pozycja.
22.09 DKK MBP w Kędzierzynie-Koźlu
Omawiana książka: „Ku słońcu” – Inga Iwasiów Pierwsze po wakacjach spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęło się pokazem dwóch krótkich filmików. W pierwszym z nich profesor Inga Iwasiów opowiadała o swej najnowszej książce – „Ku słońcu” – drugiej części szczecińskiej sagi pokoleniowej, której bohaterowie, podobnie jak autorka, poruszają się po tych samych miejscach. Są to Aleja Piastów, Wały Chrobrego, Park, Liceum Ogólnokształcące, w którym do 1968 roku uczył Stefan – jeden z bohaterów powieści „Bambino”, kamienica przy ulicy Piastów gdzie mieszka Ula oraz Uniwersytet Szczeciński, w obrębie którego poruszają się powieściowa profesor Małgorzata, jej młody kochanek Marek oraz doktorantka Sylwia. Po spacerze po Szczecinie śladami bohaterów „Ku słońcu” autorka odczytała fragment powieści o kampusowej miłości. Fragment ten stał się zarzewiem do późniejszej dyskusji na temat feminizmu zawartego w powieści. W drugim filmie uczestniczki spotkania znów usłyszały głos autorki wypowiadającej się tym razem na temat Studiów Gender oraz także na temat problematyki przesiedleń. Te dwa filmy stały się dodatkowym bodźcem do dyskusji wokół powieści „Ku słońcu”. Książki niełatwej w odbiorze, w której właściwy wątek tematyczny odsłaniał się powoli i wynikał ze współistnienia obok siebie wielu aktualnych losów czy historii. „Ku słońcu” trudno byłoby zrozumieć bez wcześniejszej „Bambino”. Fabuła „Bambina” urywa się w 1981 roku, „Ku słońcu”z kolei rozpoczyna się na początku lat 80-tych. Sposób pisania Iwasiów nie należy do łatwych. Gra z czytelnikiem, którą prowadzi opisując dzieje profesor literatury, żonglowanie nazwiskami i terminami pochodzącymi z najnowszej historii i teorii literatury nieobeznanego z tą tematyką może zmęczyć, co potwierdziły zgodnie Panie obecne na spotkaniu.
Rozmawiano także o problemie tożsamości, jaki mają bohaterowie Ingi Iwasiów w obu powieściach. Jak choćby główna bohaterka „Ku słońcu” – Magda, emigrantka z wyboru, która bezustannie przemieszcza się po świecie, wszędzie czuje się dobrze, ale nie do końca u siebie. Zresztą większość postaci występujących w „Ku słońcu” to w ocenie klubowiczek osoby niezbyt nieszczęśliwe w życiu, które nie potrafią być sobą. Wielką rolę odgrywa w życiu bohaterów pamięć, szczególnie o przeszłości. Uczestniczki spotkania zgodziły się z opinią jednego z krytyków zacytowaną przez moderatora, iż w „Bambino” autorka pokazuje ludzi tkwiących w PRL-u, w „Ku słońcu” – PRL tkwiący w ludziach!”. Opinie o przeczytanej książce były w większości krytyczne, a miano najsympatyczniejszej postaci zdobył Stefan, znany z pierwszej powieści „Bambino”. W nawiązaniu do losów tej postaci Panie wyraziły swój zawód w związku z tym, iż autorka „Ku słońcu” nie pozwoliła Uli spotkać się po latach ze Stefanem, który musiał w „Bambino” w 1968 roku wyjechać z Polski, aby już nigdy się z nią nie spotkać.
22.09. DKK GBP w Gogolinie – Filia Malnia
Omawiana książka: „ODNALEZIENI. PRAWDZIWE HISTORIE ADOPTOWANYCH.”Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem postaci i dorobku pisarskiego autorki książki Anny Kamińskiej. Następnie jedna z pań w skrócie przedstawiła nam treść książki i swoje wnioski i odczucia związane z historiami w niej opisanymi.
W książce autorka opisała historie dwunastu osób, które poznały prawdę o swoim pochodzeniu i zdecydowały się szukać swoich biologicznych korzeni.
Każdy z bohaterów inaczej do tego podchodzi, jednak dla każdego jest to bardzo silne przeżycie. Jedni silnie wiążą się z biologiczną rodziną, drudzy dopiero poznawszy swoich krewnych, potrafią docenić miłość, którą otacza ich rodzina adopcyjna.
Czytając tę książkę Klubowiczki uznały, że tematem centralnym w tych opowieściach jest więź z matką. Jest to element konieczny do tego, aby odnaleźć swoje miejsce na ziemi.
Klubowiczki stwierdziły, że warto przeczytać tę książkę choćby po to, aby uświadomić sobie jak ważni są dla nas rodzice i jak ważni my jesteśmy dla naszych dzieci, z czego bardzo często nie zdajemy sobie sprawy.
21.09 DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Eileen Chang „Czerwona róża, biała róża”Po wakacyjnej przerwie klubowicze tradycyjnie spotkali się w Czytelni, aby porozmawiać na temat książki Eileen Chang „Czerwona róża, biała róża”. Moderatorka spotkania z żalem przyznaje, że omawiana powieść spodobała się tylko jej. Pozostali klubowicze krytycznie odnieśli się do książki. Wymienione wady: nudny i monotonny język, niedokończone wątki, za mało kultury i obyczajowości chińskiej, mało wyraziste postacie.
Moderatorka mimo wszystko starała się pokazać walory powieści, np. dobrze zaprezentowaną pozycję społeczną kobiety w kulturze chińskiej tamtego czasu. Niestety nie udało się przekonać klubowiczów. W dalszej części spotkania rozmawiano o książkach przeczytanych w czasie wakacji, które nas zainteresowały, a nawet zachwyciły: „Hanyska” Heleny Buchner, „Żona biznesmena” Sujata Massey, „Gdy słońce gaśnie” Zenona Skierskiego, „Żniwo gniewu” Lucie Di Angeli-Ilovan.
21.09 DKK MiGBP w Grodkowie – spotkanie z Janem Grzegorczykiem
W Bibliotece w Ratuszu w Grodkowie, w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się spotkanie z Janem Grzegorczykiem - pisarzem, publicystą, tłumaczem; autorem głośnych książek o przypadkach księdza Grosera: „Adieu”, Trufle, „Cudze pole”.
Autor od lat związany z miesięcznikiem „W drodze”, opowiedział uczestnikom spotkania o wielkiej przyjaźni z Romanem Brandstaetterem, o swojej drodze do pisarstwa , o ludziach którzy mieli wpływ na niego samego i na jego pisarstwo. Ciepło wspominał księdza Jana Twardowskiego i jego niezwykłe poczucie humoru.
Jan Grzegorczyk okazał się niesamowitym człowiekiem i wspaniałym gawędziarzem, podczas spotkania udowodnił, że jest człowiekiem o niesamowitym poczuciu humoru.
20.09. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w PrzyworachWe wrześniu odbyło się kolejne spotkanie, na którym została omówiona książka Joyce Maynard „ Długi wrześniowy weekend”. Moderatorem spotkania była Pani Agnieszka Duda, która opowiedziała o losach głównych bohaterów Adele i jej 13-letniego syna oraz zbiegłego więźnia Franka. Jest to powieść o trudnej przeszłości, samotności i wyobcowaniu, przemijaniu i decyzjach, które potrafią na zawsze zmienić dotychczasowe życie. Powieść bardzo wzrusza, ponieważ obfituje w emocje i uczucia, sporo w niej psychologicznej analizy, relacji w rodzinie, ludzkich dramatów, tak bardzo rzutujących na światopogląd czy zachowanie. Czytamy również o miłości i akceptacji oraz o niełatwej rzeczywistości, w której jest tyle bólu. Książka zostawia czytelnika z przemyśleniami i refleksjami.
SIERPIEŃ
28.08 DKK „Dwójka” MBP w Brzegu
Omawiana książka: Grażyna Plebanek: „Nielegalne związki”Kolejne spotkanie DKK „Dwójka” odbyło się w deszczowy letni wieczór w lokalu Herbaciarnia. Przy herbacie rozmawialiśmy o najnowszej książce Grażyny Plebanek pt. „Nielegalne związki”. Bohaterkami poprzednich książek autorki były kobiety, tym razem jest to mężczyzna - Jonathan. Jest on rozdarty między miłością do rodziny, a gwałtowną namiętnością do kochanki. Plebanek stawia pytania o miłość i wierność w związku, ale także o tożsamość współczesnego mężczyzny i kobiety, o dylematy z tym związane. Książka napisana jest przez kobietę z perspektywy mężczyzny. Interesujące było, jak książkę oceniają członkowie naszego klubu - mężczyźni. W ich opinii jest to ciekawa książka, na wysokim poziomie, jednak nie zachwyciła ich. Zapytani o wiarygodność stworzonego przez Plebanek portretu psychologicznego mężczyzny, nie potrafili tego ocenić, ponieważ im osobiście temat zdrady jest obcy. Była to interesująca dyskusja.
05.08 DKK BP w Łambinowicach filia Jasienica Dolna
Omawiana książka : „Koszmarny Karolek- postrach strachliwych” – Francesca Simon. Kolejne spotkanie DKK zaowocowało bardzo ożywioną dyskusją. Nawet najmłodsi czytelnicy podejmowali dyskusję, czy Karolek to bohater pozytywny czy negatywny. Część grupy oceniała go negatywnie, ale pozostali twierdzili, że postępowanie innych bohaterów prowokowało Karolka do takiego zachowania. W ogólnym podsumowaniu uznano, że nie wszystkie poczynania Karolka są zawinione przez niego samego, ale naśladować go nie warto. Miło było usłyszeć, że pisarka pisze „fajne” książki i można je czytać wielokrotnie bez nudy.
CZERWIEC
22.06 DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Książki na wakacjeNa prośbę klubowiczów DKK zorganizowano ostatnie spotkanie przed wakacjami. Odbyło się ono z dwóch powodów: dla omówienia spotkania autorskiego z Barbarą Kosmowską i dla zaprezentowania ciekawych książek na wakacje.
Co do spotkania autorskiego było dużo pochwał, klubowicze byli pod wrażeniem osobowości pisarki, jej sposobu bycia i poczucia humoru.
Książki polecane na wakacje: I. Spencer „Żona mormona”, J. Szpilewska „Nowe lepsze życie”, M. Szczygieł „Gottland”, Z. Haupt „Baskijski diabeł”, M. Gutowska-Adamczyk „Cukiernia pod Amorem”, H. Krall „Biała Maria”.
16.06 DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiana książka „Kot Alchemika” Waltera Moersa
Tematem dyskusji na ostatnim spotkaniu Niemieckojęzycznego DKK przed wakacjami była powieść niemieckiego autora Waltera Moersa pt. „Kot alchemika” (Der Schrecksenmeister).
Odnoszący sukcesy na całym świecie autor komiksów i powieści dla dzieci i dorosłych Walter Moers - znany jest z niezwykłej fantazji, kreatywności oraz ... niepoprawności politycznej.
„Kot alchemika” to piąta książka z cyklu Camońskiego. Powieść oparta jest na bajce Gottfrieda Kellera Kotek Lusterko. Dzieje kota sprzedającego swój własny tłuszcz przeniesione są w „realia" Camonii. Klubowicze doszli do wniosku, że styl Moersa jest dość osobliwy i nie odpowiada im gustom.
15.06 DKK „Jedynka” MBP w Brzegu
Omawiana książka: …Grażyna Plebanek: „Nielegalne związki”W nieco okrojonym składzie, sympatyczki Klubu spotkały się przy lekturze powieści Grażyny Plebanek „Nielegalne związki”. To opowieść o trójkącie miłosnym, na którego „wierzchołku” stanął mężczyzna – mąż i ojciec a zarazem kochanek. Historia Jonathana stanowi studium zdrady mężczyzny ukazane z jego punktu widzenia. I tu zgodnie uznałyśmy, że przedstawienie świata mężczyzny uwikłanego w zdradę przez kobietę – pisarkę trąci fałszem. Nie przyćmiewa tego wrażenia „erotyczny” język. Wręcz przeciwnie, wydaje się, że owo nienajlepsze wrażenie o bohaterze i całej jego historii, potęguje się dlatego, że nie jest to erotyka ładnie przedstawiona językowo. Razi tu dość kiczowaty styl i zbytnia wulgarność. Bohater jest stereotypowy, a jego historia przewidywalna, przez co banalna i nudna. To nie jest odzwierciedlenie życia, które wydaje się nam o wiele bardziej złożone, przez co ciekawsze.
15.06 DKK GBP w Baborowie
Dyskusja toczyła się okołolekturowo. „Sposób na Alcybiadesa” nie podobał się Klubowiczom. Ale np. Opowieści z Narnii tak, były „fajne” – ich zdaniem. Jedna z Klubowiczek zabrała się do czytania „Świata Zofii. Książka okazała się bardzo trudna, ale lektura będzie kontynuowana. Chwilowo została przerwana na rzecz „Przedwiośnia”:)
09.06 DKK MiGBP w Kluczborku – spotkanie z Barbarą Kosmowską
Relacja moderatorki Beaty Wietechy-Gwozdeckiej: W czerwcowe popołudnie Bibliotekę w Kluczborku odwiedziła znana i lubiana autorka książek dla młodzieży i dorosłych – Barbara Kosmowska. Pisarkę powitała i przedstawiła moderator DKK – Beata Gwozdecka.
To spotkanie autorskie różniło się nieco od poprzednich spotkań z pisarzami. Swym charakterem przypominało spotkanie klubowo-kawiarniane. W czytelni naszej Biblioteki – na kanapie i przy stolikach zasiedli wierni czytelnicy książek Barbary Kosmowskiej.
Przy kawie i ciastkach wywiązała się pogawędka pomiędzy autorką a publicznością.
Nasz gość wypytywał o to, jakim miastem jest Kluczbork, a czytelnicy pytali o to, jak p. Kosmowskiej podoba się na Opolszczyźnie.
Główną część spotkania – w formie wywiadu poprowadziła moderatorka DKK. Nie zabrakło pytań ze strony publiczności. Było i poważnie i wesoło. Rozmowa dotyczyła twórczości, życia zawodowego, ale też i prywatnego (świetne anegdoty z życia rodziny autorki).
Bohaterka spotkania opowiadała o niedawnej podróży do Lwowa i zdradziła początek fabuły nowej powieści „Ukrainka”, nad którą teraz pracuje.
08.06 DKK GBP w Gogolinie – spotkanie z Barbarą Kosmowską
Omawiana książka: Głodna kotka, Teren prywatny, Prowincja, Gobelin, Buba, W górę rzeki, Niebieski autobus, Myślinki, Buba: Sezon ogórkowy, Pozłacana rybka, Hermańce, Puszka, Samotni pl.
Serdeczność, otwartość pisarki spowodowała, iż autorskie spotkanie przeistoczyło się w przyjacielskie rozmowy przy kawie. Wszyscy zgromadzeni uczestniczy byli oczarowani Barbarą Kosmowską. Zadawano pytania dotyczące życia pisarki oraz bohaterów jej książek. Czytelnicy zgodnie stwierdzili, że powieści Barbary Kosmowskiej pomimo fikcji literackiej są bardzo prawdziwe, napisane starannym jezykiem. Na zakończenie wybrano się na krótki spacer pod pomnik Karlika i Karolinki, których pisarka chciała koniecznie zobaczyć. Żegnano autorkę z wielkim żalem. Tak dobrze się rozmawiało, aż trudno było się rozstać.
07.06. DKK GBP w Gogolinie – Filia Malnia
Omawiana książka: „Inna wersja życia „ Hanna Kowalewska”Spotkanie otworzyła moderator klubu, która w kilku słowach przedstawiła postać i dorobek twórczy Hanny Kowalewskiej. Poetki, pisarki, autorki dramatów, słuchowisk radiowych i scenariuszy filmowych. „Inna wersja życia” to książka, która w swojej treści przeplata dwa wątki związane z główną bohaterką Matyldą. Jeden dotyczy teraźniejszości, a drugi przeszłości i obydwa są dla niej bardzo istotne. Wątek teraźniejszy to nieudolne poszukiwanie przez nią wielkiego uczucia, może to mieć związek z brakiem miłości ze strony najbliższych. W wątku związanym z przeszłością Matylda próbuje odtworzyć wydarzenia swojego dzieciństwa, których z jakiegoś powodu nie pamięta. Gdzieś w podświadomości wyłaniają się jej jedynie bliżej niesprecyzowane obrazy, które niewiele mówią, ale nie dają jej spokoju.
Wśród klubowiczek książka wywołała różne opinie zarówno pochlebne, ale również negatywne. Atutem książki niewątpliwie jest język powieści oraz przedstawione w świetnej formie opisy, dialogi i wewnętrzne przemyślenia bohaterki.
03.06 DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Krystyna Kofta – „Fausta”
Spotkanie członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim odbyło się w pięknym ogrodzie naszej koleżanki Lucyny i było poświęcone dyskusji na temat powieści Krystyny Kofty pt. „Fausta”. Klubowiczki jednogłośnie orzekły, że książka przypadła im do gustu, a przede wszystkim do serc. „Fausta” to powieść inspirująca do walki o lepsze, ciekawsze i mądrzejsze życie. Nawet najbardziej ekstremalne warunki egzystencji nie mogą zabić w człowieku pragnienia doskonalenia się. Fausta opanowała do perfekcji godzenie korzystania z pieniędzy męża z poszukiwaniem piękna i wartości. Z kolei Bogna – druga bohaterka powieści swoją postawą uczy siły i determinacji w walce z najgroźniejszym przeciwnikiem, jakim okazała się choroba. Wszystko to okraszone inteligentnym poczuciem humoru, czyni lekturę godną zainteresowania.
MAJ
30.05 DKK GBP w Baborowie
W kolejnych rozmowach klubowych powrócił temat książek Marty Fox. Klubowiczki chętnie po nie sięgają. Jedna z Klubowiczek szczególnie doceniła książki Marty Fox, pt. „Coraz mniej milczenia”, czy „Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych”. Wciąż żywe jest też zainteresowanie „wampirycznymi klimatami” w literaturze młodzieżowej. Pojawia się coraz więcej książek na tej „półce”, a młodzież „przyswaja” je z zainteresowaniem.
25.05 DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: ,,W ogrodzie Mirandy” Katarzyny Krenz.Książką – bohaterką kolejnego spotkania gogolińskiego DKK była powieść,,W ogrodzie Mirandy ” Katarzyny Krenz. Powieść jest debiutem powieściowym autorki i w ocenie klubowiczek z DKK debiutem w najlepszym wydaniu. Młoda prawniczka Miranda robi Najważniejszym walorem przeczytanej powieści był ładny język, co przyczyniło się do lekkości w czytaniu. Klubowiczki stwierdziły, że w obecnych konsumpcyjnych czasach nie liczy się człowiek, lecz to, jak długo i jak bardzo będzie oddany firmie. Gdy pojawia się kłopot bezwzględnie zostaje usuwany. Książka stała się ciekawym tematem dyskusyjnym. Powieść ,,W ogrodzie Mirandy” otrzymała 10 pkt w skali przyjętej przez Dyskusyjny Klub Książki.
19.05 DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: „Na trzy sposoby” Joanny Kruszewskiej
Kolejne spotkanie grodkowskiego DKK obyło się przy książce Joanny Kruszewskiej „Na trzy sposoby”. Przyjaźń… o tym właśnie jest ta książka.
„Na trzy sposoby” to opowieść o trzech kobietach, trzech przyjaciółkach, matkach i żonach - Anita, Iwona i Martyna. Znają się od zawsze, ich losy przeplatają się niemal całe życie. Są swoim oparciem i przysłowiowym kołem ratunkowym….
Książka ta skierowana jest raczej do kobiet. Jest to opowieść o pragnieniu bycia postrzeganych przez innych, przez bliskich, o potrzebie miłości i akceptacji. Czyta się ją niezwykle lekko i wszystkie Klubowiczki stwierdziły, że jest godna polecenia wszystkim kobietom, bo właśnie nam kobietom jej tematyka jest szczególnie bliska.
18.05 DKK MiGBP w Kluczborka
Omawiana książka: Anonyma „Kobieta w Berlinie. Zapiski z 1945 roku”Na majowym spotkaniu DKK dyskutowano o książce „Kobieta w Berlinie”. Opinie klubowiczów o książce: ciekawa, zaskakująca, niesamowita, wzbudzająca emocje, poruszająca.
Pamiętnik ten pokazuje ważny problem – wybór pomiędzy moralnością a fizycznym głodem. Tylko jeden klubowicz skrytykował postawę bohaterki. Pozostali nie chcieli oceniać moralności Anonymy, ponieważ zbyt łatwo jest oceniać innych, kiedy jest się bezpiecznym i sytym. Sami nie wiemy, jak zachowalibyśmy się w tak ekstremalnej i okrutnej rzeczywistości.
Zdaniem Klubowiczów książka jest ciekawa i wartościowa, nie tylko ze względu na postać bohaterki i ludzi, o których pisze, ale również ze względu na prawdę historyczną zrelacjonowaną przez autorkę. Wraz z bohaterką jesteśmy świadkami wydarzeń w Berlinie wiosną 1945 roku, które stanowią dopełnienie naszej wiedzy o historii II wojny światowej.
Książka warta polecenia!
18.05 DKK „Dwójka” MBP w Brzegu
Omawiana książka: J. Sosnowski „Instalacja Idziego”
Spotkanie klubowiczów odbyło się w ogródku przed Herbaciarnią, przy pięknej pogodzie i aromatycznej herbacie. Rozmawialiśmy o ostatniej książce Jerzego Sosnowskiego pt. „Instalacja Idziego”. Wszyscy członkowie klubu przyznali, że cenią zarówno twórczość pisarską tego autora, jak i prowadzone przez niego audycje radiowe. „Instalacja Idziego” jest powieścią psychologiczno-obyczajową przedstawiającą współczesne dylematy światopoglądowe i etyczne dobrze wykształconej klasy średniej. Zawiera także ocenę kondycji polskiego katolicyzmu. Pomimo znacznej objętości (ponad 450 stron) i poważnej tematyki, książkę czyta się dobrze. Pisarz prezentuje galerię wyrazistych, mocno przerysowanych bohaterów i konfrontuje ze sobą różne idee i światopoglądy. Według klubowiczów, większość postaci jest przedstawiona zbyt stereotypowo i zdecydowanie w negatywnym świetle - z wyjątkiem nijakiego Waldka, którego przekonania autor zdaje się faworyzować. Rozmowa o książce, także o znaczeniu jej tytułu, stała się punktem wyjścia do dyskusji o sztuce współczesnej i takich jej formach jak instalacja, performance, happening.
10.05. i 11.05 DKK MBP w Brzegu
W ramach DKK w wypożyczalni dziecięco-młodzieżowej Filii nr 9 MBP w Brzegu, odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie młodych klubowiczów z książką Liliany Bardijewskiej pt.: „Dom ośmiu tajemnic” oraz książkami Pawła Beręsewicza – „Co tam u Ciumków?”, „Ciumkowe historie w tym jedna smutna”, Dzieci z chęcią podjęły dyskusję o niesamowitych przygodach bohaterów powieści. Opowiadały sobie ciekawsze fragmenty książki. Czteroosobowa rodzina Ciumków zawsze potrafi fajnie i ciekawie zorganizować sobie wspólny czas. Klubowiczom podobał się spokój i cierpliwość rodziców, wesoła atmosfera i duża ilość żartów. Dzieci z chęcią przyznały, że z przyjemnością przeczytają inne przygody rodzinny Ciumków, a te polecają innym dzieciom.
10.05 DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Wykład multimedialny „Nobel dla Jelinek w zwierciadle prasy światowej” przygotowany i zaprezentowany przez Anitę Rojek z Naukowego Koła Germanistów.11. Wiosna Austriacka zakończyła się spotkaniem Niemieckojęzycznego DKK. Spotkanie poświęcone było austriackiej laureatce nagrody Nobla z 2004 roku - Elfriede Jelinek. Anita Rojek - studentka IV roku filologii germańskiej Uniwersytetu Opolskiego i członkini Naukowego Koła Germanistów - przedstawiła pokłosie swojej pracy licencjackiej. W około półgodzinnym wykładzie multimedialnym germanistka przybliżyła słuchaczom życie i twórczość austriackiej pisarki, jak i echo medialne, jakie powstało po przyznaniu jej Nobla. W dalszej części spotkanie klubowicze dyskutowali z prelegentką.
KWIECIEŃ
28.04 DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: „Kobiety z Czerwonych Bagien” Grażyny Jeromin-Gałuszki 7 osobowym składzie spotkały się klubowiczki grodkowskiego DKK. Omawiana była książka Grażyny Jeromin-Gałuszki „Kobiety z Czerwonych Bagien”. Powieść ta to wielopokoleniowa historia rodziny, w której są same kobiety. Historia rozpoczyna się w momencie, kiedy do Czerwonych bagien powraca, aby leczyć swe rany - Kornelia. Wraz z ze swoją prawie już 100-letnią babką Rozą zasiada na ganku domu i słucha jej rodzinnej opowieści.
Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że książkę czyta się niezwykle dobrze.
Jest to piękna opowieść, w której pełno jest miłości, ciepła i rodzinnej atmosfery.
W książce znajduje się wszystko czego brakuje nam czasami w dzisiejszym życiu: czas na wspólny rodzinny posiłek, czas na rozmowy i na zabawy z dziećmi.
Klubowiczki uznały ksiażkę za mądrą opowieść godną polecenia innym czytelnikom.
28.04. DKK GBP w Gogolinie – filia Kamień Śląski
Omawiana książka: „Spadek, miłość i kradzione samochody" Zbigniewa GórniakaNa kolejne spotkanie DKK działającego przy bibliotece w Kamieniu Śl. przybyło 5 Klubowiczek. Tematem dyskusji była książka Zbigniewa Górniaka ,,Spadek, miłość i kradzione samochody", a szczególnie dyskutowano o tym jak Polska i Polacy są postrzegani przez innych i o naszym wizerunku w świecie. Opinie nie były jednogłośne. Niektórym Paniom książka ta się podobała, ponieważ sytuacja i panujące u nas stosunki społeczne zostały przedstawione w żartobliwy sposób i w lekkiej formie. Inne Panie uznały, że ukazanie Polski i Polaków w tak skorupowanym i niekorzystnym świetle, źle wpływa na nasz wizerunek w świecie.
27.04 DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Izabela Kuna „Klara”Książka Izabeli Kuny nie wzbudziła zachwytu wśród klubowiczów DKK. Zostały wyrażone same negatywne opinie. Książka wszystkich rozczarowała. Dobra reklama i pozytywne opinie „z okładki” – np. Marii Czubaszek, stoją w opozycji do wartości książki. Cóż – reklama dźwignią handlu. Do tego dorzucić gusta czytelnicze i nasuwa się wniosek: nie każdemu książka musi się podobać. Kluczborskiemu DKK z pewnością się nie spodobała.
Dawno nie było takiej jednomyślności w wyrażaniu opinii na temat książki.
14.04 DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiana książka: „Pigafetta” Felicitas Hoppe
„Na falach wyobraźni”... pod tym tytułem odbyło trzecie spotkanie niemieckojęzycznego DKK. Spotkanie odbyło się w ramach 11. Wiosny Austriackiej. Dyskusja poświęcona była nowatorskiej powieści o morskich podróżach niemieckiej pisarki Felicitas Hoppe pt.
„Pigafetta”.Przybyli na spotkanie klubowicze rozmawiali o realizmie magicznym, którym przesiąkniętajest omawiana książka oraz o przedstawionych w „Pigafecie” wątkach z historii żeglugi morskiej.
14.04.DKK GBP w Gogolinie – Filia w Malni – spotkanie z Martą Fox
W Filii Bibliotecznej w Malni w ramach DKK gościła powieściopisarka, poetka i eseistka Marta Fox, która ma na swoim koncie ok. 30 książek dla młodzieży i dorosłych. W swoich książkach porusza problemy dzieci, młodzieży i rodzin, pisze o nadużyciach w rodzinie oraz o miłości. Po przywitaniu i przedstawieniu gościa, Pani Marta Fox opowiadała o swojej karierze literackiej i o swojej przygodzie z życiem. W trakcie spotkania czytała fragmenty swoich książek, opowiadała, skąd czerpie pomysły do nich i o tym, jak powstają. Między to wplatała opowieści z swojego prywatnego życia, w ten sposób czytelnicy mogli ją lepiej poznać. Pani Marta Fox to osoba otwarta, obdarzona dużym poczuciem humoru, swym urokiem osobistym zjednała sobie sympatię słuchaczy. Jej czwartkowe spotkanie autorskie przybrało fantastyczną formę spotkania dobrych znajomych, na którym rozmawiano o wszystkim. To spotkanie dało uczestnikom wiele radości, wzruszeń i dobrych literackich przeżyć.
13.04 DKK GBP w Baborowie – spotkanie z Martą Fox
Relacja Ewy Ratuś: Tak nam się nieładnie zbiegły terminy, że spotkanie „nałożyło się” na egzamin gimnazjalny, w związku z czym „reprezentacja” czytelnicza gimnazjum pojawiła się w szczupłym (bardzo!) składzie. Ale za to dziewczęta były przygotowane i aktywne („aktywistki” zostały przez autorkę nagrodzone książkami).
09.04 DKK „Jedynka” MBP w Brzegu
Omawiana książka: M. Szczygieł: „Zrób sobie raj”„Genialne!” „Jestem Czeszką”! „Już wiem, co mi się nie podoba w Polakach”. „Nie miałam pojęcia, że oni (Czesi) tacy są!” – oto wypowiedzi uczestniczek spotkania DKK, którego tematem była książka Mariusza Szczygła pt. „Zrób sobie raj”. Nowe dzieło mówi tym razem o Czechach współczesnych. Specyfika tego narodu, jedyny w swoim rodzaju stosunek do świata, religii, patriotyzmu, skłonność do mistyfikacji, swoisty śmiech przez łzy wyrażany zarówno w sztuce, jak i w życiu codziennym – to wszystko zawiera się w tej wspaniałej książce. Wzbudziła ona wiele głębokich emocji, ponieważ wiele kwestii tak specyficznych dla Czecha jest trudnych do zaakceptowania przez Polaków. No, ale niewiele nas różni, a to, co nas różni to – wg Szczygła – nasze wady. Książka jest zaskakująca w swojej wymowie i przez to jest tak ciekawa. Stała się dzięki temu świetnym przedmiotem dyskusji o życiu, świecie współczesnym i sztuce odnajdywania się człowieka w ekstremalnych sytuacjach.
06.04. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach Na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki ze „Wspomnieniami z pobytu na misjach w Afryce” przyjechał ksiądz Kazimierz Balak. Ksiądz wyjechał w 1981 roku na misje do Togo- diecezja Sokode, gdzie w latach 1981-1983 był wikarym w parafii Koumea. W latach 1983-1996 – proboszcz, fundator parafii Chrystusa Króla w Pya.
O Afryce wiedzieliśmy już dużo z poprzedniej prelekcji doktora Dymitra Słęziona, natomiast dziś dowiedzieliśmy się o życiu codziennym rdzennych plemion afrykańskich, a także o pracy misyjnej w Afryce. Ksiądz Balak przywiózł ze sobą kilka eksponatów z osady, w której przebywał. Duże wrażenie zrobiła na Paniach przepiękna skóra z węża. Przy kawie i poczęstunku pytań do księdza było dużo. W spotkaniu, które trwało dwie i pół godziny wzięło udział 20 osób.
MARZEC
25.03 DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Jan Grzegorczyk – „Chaszcze”„Bo człowiek w połowie bierze się z książek”- taką maksymę Kazimierz Kutz pomieścił w swojej książce zatytułowanej „Piąta strona świata”. A skoro tak, to szczęśliwi są ci ludzie, którzy bez książek nie mogą się obejść i wciąż są ich spragnieni. Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki istniejącego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim, w pełni podzielają opinię artysty. Dlatego też czytają chętnie i dużo, a następnie równie ochoczo dyskutują i wymieniają wrażenia na temat przeczytanych książek.
Ostatnie fascynacje to literacki dorobek Jana Grzegorczyka, a dokładnie powieść pt. „Chaszcze”. Nie można jej czytać bez emocjonalnego zaangażowania. Wiele w niej poszukiwań, wydarzeń, cennych konkluzji i wszystko takie prawdziwe. Czytając mamy wrażenie, że już wiemy i znów nie do końca pojmujemy, a lektura nie pozwala na odłożenie. Jej fabuła jest zagmatwana jak współczesne życie i pewnie dlatego tak bliska sercu czytelnika. Jeszcze i jeszcze chce się pozostawać wraz z bohaterami w tychże metaforycznych „chaszczach”
23.03 DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Kontynuacja spotkania pod hasłem „Ciekawe książki proponowane przez klubowiczów”Spotkanie DKK odbyło się tradycyjnie w czytelni kluczborskiej Biblioteki. Tym razem także rozmawialiśmy o książkach, które naszym zdaniem warto przeczytać. Oto te książki: „Hodowcy lalek” Urszuli Sipińskiej, „Hokus-pokus” Katarzyny Leżeńskiej, „Zrób sobie raj” Mariusza Szczygła, „Zdradzona” P. i K. Cast, „Dzienniki” Jarosława Iwaszkiewicza, biografia Jana Pawła II pióra Pawła Zuchniewicza, „Rockmann: Czyli jak nie zostałem saksofonistą” Wojciecha Manna, „W Pompejach” P. Connolly, „Ta, którą nigdy nie byłam” M. Axelsson.
Moderator zapoznał klubowiczów z konkursem dotyczącym twórczości Czesława Miłosza.
21.03 GBP w Baborowie
Omawiano: twórczość Mart Fox
Spotkanie przebiegało w atmosferze dnia wiosny pierwszego. Panował lekki chaos, młodzież w nastrojach wiośnianych żyła ucieczką z lekcji, która nie do końca się udała. Ale o książkach też rozmawialiśmy. Tym razem sporo osób było po lekturze, albo w trakcie, książek Marty Fox. Przed nami spotkanie z autorką i przy okazji kolejne roczniki odkrywają te książki. Losy Magdy, bohaterki „Magdy.doc” i „Pauliny.doc” wciąż poruszają dziewczęce emocje. Klubowiczki, które przeczytały najnowszą książkę o Izie „anoreczce” nie były obecne na naszym spotkaniu, ale jest nadzieja, że na spotkaniu z autorką się pojawią i zechcą coś powiedzieć. A może będą miały jakieś pytania?
20.03 DKK MBP w Brzegu
Omawiano: Twórczość Jonathana Carrolla
Książki Jonathana Carrolla fascynują czytelników w Polsce już co najmniej 15 lat. Fenomen tego sukcesu tkwi w formie dzieł pisarza, które stanowią mieszankę różnorodnych gatunków. Wielu porównuje styl dzieł Carrolla do stylu przedstawicieli realizmu magicznego. Z tą teorią nie zgodziły się uczestniczki spotkania klubowego, twierdząc, że pisarstwo Carrolla bardziej wiąże się z gatunkiem fantasy. Cała twórczość według opinii czytelniczek ściśle wiąże się z elementami biograficznymi autora, którego uważają za człowieka trochę „nie z tej ziemi. I tu znajdują sedno popularności jego powieści. Czytelniczki zwróciły uwagę na pewien chaos , który jest cechą charakterystyczną dla fabuły wielu powieści, podkreślając jednocześnie, że łatwo uchwycić powiązania wątków i bohaterów pomiędzy niektórymi tytułami. Klubowiczki zgodziły się, że pisarstwo Jonathana Carrolla jest fascynujące, mimo że (a może właśnie, dlatego) stanowi literaturę „pokręconą”. Na pewno warte jest polecenia znajomym, którzy jeszcze nie mieli okazji go poznać.
17.03 DKK MBP w Kędzierzynie-Koźlu
Omawiana książka: „Kukułka” Antoniny KozłowskiejUczestniczki spotkania zastanawiały się w kontekście lektury, czy możliwe jest, aby kobieta, która jest matką dwójki dzieci zdecydowała się urodzić dziecko „dla” innej kobiety bez świadomości, że może go pokochać i w konsekwencji nie chcieć później oddać „genetycznej matce.” Uczestniczki zgodziły się z tym, że zarówno Marta jak i Iwona ponoszą jednakową „winę” za skomplikowanie sytuacji osobistej dziewczynki, której” matką genetyczną” była Marta a „matką socjologiczną”, Iwona, choć ta pierwsza bohaterka wzbudza większe współczucie i sympatię czytelniczek. W końcowej części spotkania panie przyznały, iż medycyna XXI wieku daje możliwości przekraczające ramy zdrowego rozsądku, ale i normy moralne, o czym świadczy historia bohaterek z powieści Antoniny Kozłowskiej.
17.03 DKK MiGBP w Godkowie
Omawiana książka: „Piaskownica” D. Marcinkowskiej
6 osobowym składzie spotkały się – po raz pierwszy w tym roku – klubowiczki grodkowskiego DKK. Omawiana była książka Danuty Marcinkowskiej pt. „Piaskownica”, która jest debiutem literackim tej autorki. Autorka porusza sprawę podziału obowiązków w małżeństwie pokazując, że można o tym napisać pokazując rację obu stron. Przedstawiła uniwersalny obraz wielu par/małżeństw, które można znaleźć w każdym mieście na całym świecie. Paniom podobał się pomysł autorki, miały jednak wiele zastrzeżeń, co do jego wykorzystania – w książce wszystko przebiegało zbyt „gładko”, bez problemów. Wszystkie Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że książkę czyta się dobrze, ale nie należy do tych, do których się wraca.
10.03 DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Wykład multimedialny „Zawsze sama Herta Müller” przygotowany i zaprezentowany przez członków Naukowego Koła Germanistów”Agnieszka Roziewska z Naukowego Koła naukowego przedstawiła stałym klubowiczom oraz zainteresowanej publiczności wykład poświęcony życiu i twórczości niemieckiej noblistki. Po wykładzie rozwinęła się dyskusja na temat pisarki. Klubowicze przedstawiali swoje doznania z lektury książek Müller i dyskutowali z prelegentką na temat jej stylu twórczego.
7.03 DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – Fila w Łosiowie
Opiekunka łosiowskiego klubu Ludwika Chojnacka przekazała informacje o książkach , które będą do omówienia w klubie w bieżącym roku. Następnie poinformowała o podziękowaniu otrzymanym od WBP za dotychczasową pracę klubu DKK w Łosiowie.
Dalszej części członkinie podzieliły się opiniami na temat ostatnio przeczytanych książek.
Były to: Millenium – Stinga Garsona, Ostatni ślad i Echo winy – Charlotte Link, Książe mgły- R. Zafona. Dyskusja zeszła na temat różnorodności książek. Pomimo, że wiele czytelników sięga po książkę dla relaksu, jednak wolimy książki, które zostawiają po sobie sprawy do przemyślenia i przeanalizowania. Ważne jest obok czerpania radości czytania to coś, co sprawi, że książka zostaje na długo w pamięci.
02.03. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane książki: „Zwyczajny facet”, „Widok z mojego okna” M.Kalicińskiej.Burzliwą dyskusją zaczęło się spotkanie na temat głównego bohatera powieści inżyniera Wieśka. Wszystkie Panie stanęły w jego obronie. Z powieści dowiadujemy się, że nie tylko kobiet dotyczy przemoc psychiczna za zamkniętymi drzwiami swoich domów. Kobiety potrafią być równie głupie, podłe, awanturnicze, trudne, głośne i niebezpieczne. Mężczyźnie z obawy przed wyśmianiem ze strony swojego środowiska nie afiszują się swoją sytuacją w domu.
Natomiast druga książka to zbiór felietonów tzn. opisów wziętych z życia, lekkie i sympatyczne opowiadania zdecydowanie dla kobiet. Każe kończy się przepisem kulinarnym, który jest ciekawy i prosty do zrobienia. Opowiadania pachnące wsią, naturą, swobodą. Można się pośmiać, zamyślić, przeanalizować pewne sprawy, z którymi borykamy się każdego dnia.
Nabieramy apetytu i próbujemy swoich kulinarnych zdolności.
Obie książki POLECAMY i zapraszamy do ich przeczytania.
LUTY
24.02 DKK GBP w Gogolinie – filia Kamień Śląski
Omawiana książka: Olga Rudnicka pt.: "Martwe jezioro".24.02.2011 r. odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Filii Bibliotecznej w Kamieniu Śląskim. Tematem spotkania była dyskusja nad książką Olgi Rudnickiej pt. "Martwe jezioro". Czytelniczki uznały, że jest to bardzo ciekawa i interesująca opowieść, trzymająca w napięciu od początku aż do końca, i książka ta może posłużyć za scenariusz do filmu. Później dyskutowano o traumatycznych przeżyciach bohaterki, a także o tym, w jaki sposób człowiek zapamiętuje, broni się i przeżywa takie zdarzenia.
Omówiono również sprawy organizacyjne, ustalono terminy, w jakich odbywać się będą następne spotkania - co dwa miesiące, ostatni czwartek miesiąca. Wybrano także książkę, która będzie tematem dyskusji na następnym spotkaniu.
18.02 DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Na spotkaniu omówiono również sprawy organizacyjne klubu tj. ustalono, że spotkania DKK będą się odbywały tak jak dotychczas w ostatni piątek miesiąca (z wyjątkiem wakacji). Klubowiczki otrzymały informacje o ogłoszonym przez Instytut Książki konkursie związanym z Rokiem Miłosza, oczywiście z zachętą do uczestnictwa. Panie postanowiły też wspólnie wybrać się do miejscowego Domu Kultury na przedstawienie kabaretowe „ Menopauzy szał” na podstawie znanego hitu teatralnego E. Jodłowskiej. Będzie świetny temat do dyskusji na następnym spotkaniu. Padła również propozycja wspólnego wyjazdu do teatru w Opolu lub Wrocławiu - repertuar i termin wyjazdu do ustalenia na kolejnych spotkaniach.
18.02 DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: Doris Lessing "Piąte Dziecko", Grażyna Plebanek "Przystupa", "Pudełko ze szpilkami.
Podczas kolejnego spotkania DKK omawiano kilka książek. Dyskusja rozpoczęła się do powieści Doris Lessing pt. ,,Piąte dziecko”. Książka niesamowita, pokazuje, jak bajkowe życie szybko może rozsypać się. Przysłowiowe piąte dziecko pojawiające się w rodzinie zmienia wszystko, wystawia na najcięższe próby wszystkich członków. Pod wpływem powieści wywiązała się dyskusja między klubowiczkami, o tym czy mamy prawo poświęcać innych członków rodziny na rzecz jednego dziecka. Na jakie ciężkie próby wystawia nas życie i nigdy nie wiadomo czy w danej chwili robimy dobrze. Dopiero życie weryfikuje nasze decyzje. Podobny temat został poruszony omawiając drugą autorkę powieści ,, Przystupa” oraz ,,Pudełko ze szpilkami”. W obu powieściach główne bohaterki to dziewczyny z małych miast. Z wielkimi trudnościami radzą sobie w tzw. wielkim świecie. Powieść ,,Piąte dziecko” klubowiczki w przyjętej przez siebie skali oceniły na 10, natomiast książki Grażyny Plebanek oceniono na 7.
Na zakończenie spotkania wspólnie wybrano następnego autora, będzie nim Joanna Chmielewska. Każda z Pań wybrała inną książkę, którą będzie omawiać na następnym spotkaniu w marcu. Ponadto ustalono, że każda będzie pisać krótką recenzję przeczytanej książki
18.02. DKK MBP w Brzegu
W ramach DKK w wypożyczalni dziecięco-młodzieżowej Filii nr 9 MBP w Brzegu odbyło się spotkanie klubowiczów z powieściami Tove Jansson, z cyklu Muminki. W dyskusji wzięły udział dzieci w wieku od7 do 13 lat.
Muminek, Mama Muminka, Tatuś Muminka, Włóczykij, Ryjek, Panna Migotka, Migotek i Mała Mi , to tylko niewielka część bohaterów powieści Tove Jansson, o przygodach Muminków. Z tymi bohaterami spotykamy się od najmłodszych lat. Występują oni w książce, komiksie, wersjach filmowych, radiowych, a nawet teatralnych. Są znani i lubiani. Dlatego, dzieci na to spotkanie, przyniosły również swoje prywatne książki, filmy i gry komputerowe. Omawiały przygody, które najbardziej im się podobały, jak również śmiały się z niektórych zabawnych sytuacji, z jakimi spotykają się główni bohaterowie. Najprostsze rzeczy codziennego użytku często stawały się magiczne. Magia jest naturalna jak wszystko inne i choć miejsce nie jest wolne od cierpienia, to jednak pokazuje wizję życia, jako czegoś pięknego i dobrego. Mała Mi to chyba najbardziej nietypowa i zabawna postać. Czasem złośliwa, czasem nierozważna, ale zawsze wierna towarzyszka przygód Muminka. Ten świat fantazji, z którym lubimy się spotykać, jak i postacie przypominające trochę trolle i trochę hipopotamy, to przyjemność przeniesienia się do innej rzeczywistości, podczas czytania.
Gorącą dyskusja, do której doszło na spotkaniu dowodzi, że dzieci uwielbiają bohaterów i ich historie, które są proste, życzliwe i bez przemocy. Bohaterowie są rozważni i odpowiedzialni, choć ten świat jest taki bajkowy. Przeczytanie jednej z książek, to gwarantowany relaks. Dolinę Muminków i bohaterów, może pokochać każdy, magiczny świat fantastycznej przygody dzieciństwa.
7.02 DKK MBP w Kędzierzynie-Koźlu
Omawiana książka: „Oskarżona Wiera Gran”17 lutego 2011 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęconego publikacji Agaty Tuszyńskiej pt. Oskarżona Wiera Gran. Książka śledzi losy śpiewaczki począwszy od jej ciężkiego dzieciństwa, poprzez jej lata pełne sławy i uznania z jednej strony a oskarżeń z drugiej, aż do jej starości w paryskim przytułku. Tuszyńska przeprowadziła rozmowy z samą artystką, licznymi świadkami, dotarła do dokumentacji procesu Gran oraz autobiografii artystki. Dziennikarka mimo bogatego i wielostronnego przedstawienia losów postaci, nie dostarcza gotowych wniosków i prawd. Książka to świadectwo pełnego bólu i zagubienia życia wielkiej artystki. Oskarżona, lecz czy było to oskarżenie słuszne czy nie – tego nie dowiemy się z książki Tuszyńskiej.
Dyskusja uczestniczek klubu dotyczyła trudnego dzieciństwa artystki, jej zażyłych związków z matką oraz chłodnych, lecz skomplikowanych relacji z mężczyznami. Omówiono kwestię kolaboracji i kontrowersyjnych wypowiedzi śpiewaczki o Szpilmanie. Nie skłaniano się jednakże do prostych i jednoznacznych ocen i wniosków. Poruszona była sprawa autentyczności biografii w ogóle, niemożliwości obiektywnego i wolnego od zakłamań opisania czyjegoś życia. Oceniono walory artystyczne książki, skrupulatność w pozyskiwaniu przez autorkę informacji. Wskazano na inne pozycje książkowe, w których mowa była o artystce, m. in. Bądź moim Bogiem Remigiusza Grzeli. Postać śpiewaczki wzbudziła wśród uczestniczek klubu współczucie i sympatię pomimo świadomości jej wad i trudnego charakteru.
16.02 DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Ciekawe książki proponowane przez klubowiczówLutowe spotkanie kluczborskiego DKK było kontynuacją spotkania styczniowego, czyli rozmawiano o książkach, które warto przeczytać.
Tym razem klubowicze proponowali sobie nawzajem m.in. takie książki: Urszula Sipińska „Gdybym była aniołem”, Sylwia Chutnik „Kieszonkowy atlas kobiet”, Agnieszka Szczepańska, Katarzyna Gacek „Zielony trabant”, Katarzyna Gacek „Mag i diabeł”, Anna Dymna „Warto mimo wszystko”, Cormack McCarthy „To nie jest kraj dla starych ludzi”, Katarzyna Grochola „Zielone drzwi”, Jonathan Littel „Łaskawe”, Jarosław Iwaszkiewicz „Dzienniki”, Wojciech Kuczok „Spiski”.
16.02 DKK BP w Głuchołazach
Moja ulubiona poezja, spotkanie poświęcone pamięci Krzysztofa Kolbergera.Podczas spotkania wysłuchano poezję ks. Jana Twardowskiego w interpretacji K. Kolbergera z płyty dołączonej do książki „Przypadek nie-przypadek” Rozmowa między wierszami Księdza Jana Twardowskiego. Książka ta została zaprezentowana podczas spotkania. Ponadto wspólnie czytano wiersze I. Gałczyńskiego, Leśmiana, S. Grochowiaka.
01.02 DKK BP w Łambinowicach filia Jasienica Dolna
Pierwsze spotkanie w 2011 roku poświęcono sprawom organizacyjnym, czyli : ułożenie kalendarza spotkań, zaplanowanie terminów na przeczytanie każdej książki, zapisy do klubu nowych klubowiczów.
STYCZEŃ
27.01 DKK WBP Opole- Biblioteka AustriackaOmawiana książka: „Lis już wtedy był myśliwym” Herty Müller
Na pierwszym spotkaniu moderatorka przedstawiła ofertę czytelniczą klubu na 2011 rok: Felicitas Hoppe „Pigafetta”, Iny Lorentz „Nierządnica”/”Die Wanderhure”, Walter Moers „Kot alchemika” / „Der Schrecksenmeister“, Sebastian Fitzek „Klinika” / „Der Seelenbrecher”, oraz Martin Suter „Lila, Lila”. Ofertę klubu uzupełniają wykłady multimedialne o współczesnych pisarzach niemieckojęzycznych, przygotowywane przez współpracujące z biblioteką Naukowe Koło Germanistów.
Omawiana na spotkaniu książka Herty Müller wywołała szereg emocji wśród klubowiczów.
Rozwinęła się żywa dyskusja na temat stylu pisania autorki, przedstawionych w książce czasów i własnych doświadczeń klubowiczów.
21.01 DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: ,, Zwyczajny facet” Małgorzaty Kalicińskiej
21 stycznia rozpoczęto cykliczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie, które zainaugurowała książka Małgorzaty Kalicińskiej „Zwyczajny facet”.
Wiesiek, meżczyzna po pięćdziesiątce zaczyna nowe życie z nową kobietą. Książka przenosi nas w piękną scenerię mazurskich jezior, a także malowniczą Finlandię. Tam nasz bohater na skutek niekorzystnych zmian gospodarczych w Polsce rozpoczyna nowe życie. Klubowiczkom bardzo podobała się omawiana książka, każda ,, kibicowała ” bohaterowi, aby w końcu wyzwolił się z zaklętego kręgu domowej przemocy, tym razem stosowanej przez kobietę. Klubowiczki zakończyły spotkanie refleksją, że nowe, spokojne życie można rozpocząć w każdej chwili. ,,Zwyczajny facet” Małgorzaty Kalicińskiej klubowiczki z DKK oceniły na 10!
20.01 DKK MBP w Brzegu
Omawiana książka: C. Ruiz Zafon: „Cień wiatru”
Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu nowych członkiń klubu DKK przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu, zgodnie z życzeniem uczestniczek spotkania moderatorka zorganizowała jeszcze jeden wieczór z „Cieniem wiatru” Carlosa Ruiza Zafona. Wielowątkowość i wielowarstwowość fabuły, realizm przemieszany z elementami fantastycznymi, do tego wyraziste sylwetki bohaterów, których losy uwikłane są wśród średniowiecznych zabytków Barcelony – oto niezwykłe walory tej powieści. Jeśli dodamy do tego wątek miłosny i sensacyjny, podane językiem przystępnym, acz niebanalnym to wychodzi nam niekwestionowany bestseller. I znów „Cień wiatru” podobał się wszystkim uczestniczkom spotkania. „To się czyta”- zgodnie orzekły czytelniczki i gotowe są na kolejne spotkania literackie z innymi dziełami tego pisarza.
19.01 DKK MiGBP w Kluczborku:
Omawiana książka: różne propozycje książkowe klubowiczówStyczniowe spotkanie odbyło się w małym gronie, ale było nadzwyczaj miło i ciekawie.
Każdy Klubowicz miał dużo czasu, aby opowiedzieć o książkach.
Uczestnicy spotkania polecają: książki Hanny Bakuły „Hania bania”, „Królowa Samby”; reportaż o Pakistanie „Trzy filiżanki herbaty”, powieść „Stowarzyszenie miłośników literatury i placka z kartoflanych obierek”, „Oskarżona Wiera Gran”, „Zwyczajny facet”, trylogię „Millenium”.
Spotkania w ramach DKK są bardzo cenne. Klubowicze uzyskują informacje o dobrych książkach, poszerzają swoje zainteresowania czytelnicze, poznają ciekawostki o autorach książek. Na zakończenie spotkania ustalono roczny harmonogram spotkań DKK.
17.01 DKK GBP w Baborowie
Pierwsze tegoroczne spotkanie odbyło się z inicjatywy klubowiczek. Inauguracyjne spotkanie poświęcono omówieniu ostatnio przeczytanych książek. Klubowicze opowiadali o swoich wrażeniach z lektury książek: „Najwyższa góra świata” Anny Onichimowskiej, „Zmierzch” Stephenie Meyer oraz „Pamiętnik księżniczki” Meg Cabot.