KALENDARIUM SPOTKAŃ KLUBOWYCH 2014
Opracowane na podstawie wybranych sprawozdań DKK,
sporządzonych przez moderatorów spotkań klubowych.
GRUDZIEŃ
11.12. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiana książka: Grażyny Jeromin – Gałuszka „Nie zostawiaj mnie”, „Gdybyś mnie kochała”
Z relacji moderatorki: Gościem zaproszonym była pani Agata Suchocka – Wachowska (poetka, pisarka, autorka tekstów, chórzystka Filharmonii Opolskiej), która śpiewem kolęd i grą na gitarze uświetniła nasze spotkanie.
Omówione zostały również dwie książki Grażyny Jeromin-Gałuszka:
„Nie zostawiaj mnie” to powieść smutna, do przemyślenia, łącząca ze sobą problemy i historię różnych ludzi z różnych pokoleń. Czasami zabawna, czasami zaskakująca, wzruszająca i optymistyczna. Poruszane są w niej takie problemy jak starość, przemijanie, samotność. Powieść zmusza do odbycia podróży w głąb samego siebie, a także do dokonania analizy swojego życia. Czy można mieć wpływ na wybory życiowe innych ludzi? Zapraszamy do przeczytania, warto!
„Gdybyś mnie kochała” to powieść sensacyjna. Teraźniejszość głównego bohatera przeplata się z jego wspomnieniami z dzieciństwa na wsi, aż do rozwiązania tajemnicy sprzed lat. Ta powieść to również historia miłości „prostej”, z planami na przyszłość, jednak brutalnie przerwanej. Wplątanie wątku kryminalnego w obyczajowe tło to zabieg, który intryguje czytelnika i wciąga go w akcję. Historia ciekawa, barwne postacie, skrywane tajemnice, oraz piękny opis wsi położonej przy wschodniej granicy. Polecamy!!!
10.12. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Anioł w kapeluszu” Moniki Szwai
Czytelniczki na ostatnim w tym roku spotkaniu omówiły książkę Moniki Szwai „Anioł w kapeluszu”. Czy anioły noszą kapelusze? Owszem, zdarza się. To te same anioły, które nie cierpią sztywnych mundurków. Są z natury bardzo pracowite, często zdarza im się ratować ludzi, których własny anioł stróż wybrał się właśnie na długie wakacje, a oni, pozostawieni sami sobie, popadają w depresje, zdarza im się próbować samobójstwa, uciekać z domu, tracić wolę życia. Spotkamy w tej książce grono właśnie takich osób, którym "rzeczywistość zwaliła się na głowę". Starszawa pani profesor, niezbyt młody biznesmen, studentka, dziecko... Niektórych bohaterów znamy z poprzednich powieści Moniki Szwai. Czy ktoś z nich chadza w kapeluszu? Dowiemy się, czytając tę opowieść.
09.12. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Wiesław Myśliwski „Ostatnie rozdanie”
Dyskusja na temat przeczytanej książki: Ponieważ nie było to pierwsze spotkanie z prozą Wiesława Myśliwskiego, (w naszym DKK omawialiśmy już „Traktat o łuskaniu fasoli” jego autorstwa), dlatego moderatorka spotkania, Barbara Gruca, wspomniała jedynie iż, Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury, a jego powieści płyną z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażania oraz poznawania prawdy o ludziach, losie, przeznaczeniu, przemijaniu, miłości….
Tym razem czytelniczki były jednomyślne - filozoficzna powieść Myśliwskiego zachwyciła je i zmusiła do refleksji nad własnym życiem. Oto kilka zdań, którymi opisana została najnowsza książka Myśliwskiego: dotyka tajemnicy bytu; zachęca do myślenia; nie poucza; mądra i wybitna powieść, człowiek zatapia się w niej; tę powieść się smakuje czytając powoli, analizując własne uczucia i wyciągając własne wnioski… itd.
Dla przykładu głośno odczytane zostały ciekawsze fragmenty wybrane przez klubowiczki np.: ze str. 17- nowy początek; 24 -pamięć; 83 – wygląd; 97- młodość; 291 - starość; 352 - talent.
04.12. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Opowieść niewiernej”- Magdalena Witkiewicz
„Opowieść niewiernej”- Ewa skończyła studia miała pracę. Na urodzinach u koleżanki poznała Maćka, który był pracoholikiem. Był człowiekiem, który chciał mieć święty spokój nawet wesele i ślub kościelny były dla niego niepotrzebnym zamieszaniem. Ewa natomiast miała całkiem inne usposobienie, nawet dziecko było dla Maćka nie potrzebnym balastem on po prostu chciał mieć święty spokój. Ewa wraca do znajomości z Michałem, z którym w młodości przeżyła przygodę miłosną ale wtedy była młoda i nie myślała poważnie o życiu. Również przyjaciel Jacek z okresu młodości wznawia znajomość z Ewą. Częste wyjazdy Maćka na budowę domu w innym mieście ostatecznie rozbijają małżeństwo Ewy. Kogo wybierze Ewa z dwójki nowych chociaż starych znajomych tego dowiecie się po przeczytaniu tej pasjonującej opowieści.
04.12.2014 DKK BP w Paczkowie. Spotkanie z Małgorzatą Szumską
Małgorzata Szumska jest aktorką teatru lalek i pełną pasji podróżniczką, a także blogerką. Jej ostatnia podróż, bardzo osobista, znalazła odzwierciedlenie w książce „Zielona Sukienka". Dzieje jej rodziny były trudne i poplątane, wojna odcisnęła na nich swoje, nieodwracalne piętno. Babcia Janka została żoną swego ukochanego Staszka w młodym wieku, urodził im się synek Janek. Staszek był już poszukiwany za współpracę z partyzantami, został pojmany i skazany na karłag i zesłany do Kazachstanu. Prosił, by Janka na niego nie czekała, bo stamtąd nie ma powrotu. Janka z synkiem wróciła do rodziców, jednak i to nie było dobre rozwiązanie. Całą rodzinę Bandalewiczów uznano za kułaków i wysiedlono niedaleko Kańska, do Mokruszy. Było to jedno z miejsc, które odwiedziła, podczas swojej wyprawy śladami dziadków, Małgosia Szumska, a zapędziła się aż na odległą Karagandę w Kazachstanie. Autorka podążała śladami dziadków, odwiedzała rodzinę, oglądała miejsca, chłonęła swoją przeszłość. Opowieści z dzieciństwa w końcu znalazły realne przełożenie, miejsca z wyobraźni stały się prawdziwe. Autorka ukazała również różnice, jakie zaszły od czasów młodości babki do dziś. Z pasją opowiadała o swoich przeżyciach i historii własnej rodziny opisanej na kartach książki. Ujęła wszystkich swoją bezpośredniością i żywiołowością tak, że nikt na pewno się nie nudził i na długo zapadło nam to spotkanie w pamięci.
04.12. DKK MBP w Brzegu
Omawiana książka: M. Papathanasopoulou: „Judasz całował wspaniale”
Z relacji moderatorki: Tematem ostatniego w tym roku spotkania DKK była powieść z mało poznanego przez nas obszaru współczesnej literatury greckiej. Sięgnęłyśmy zatem po powieść Mairy Papathanasopoulou „Judasz całował wspaniale”. To typowe „czytadło” w lekkim stylu poruszające problem rozpadu małżeństwa z kilkunastoletnim stażem. On, rozczarowany małżeństwem, szuka pocieszenia w ramionach kochanek. Ona, zdradzona, lecz oddana żona i matka, po krótkotrwałym szoku po odejściu męża, szybko odbija się od dna i rozpoczyna nowe życie u boku nowego mężczyzny. Czyli nic odkrywczego w literaturze współczesnej, za to lekko i dowcipnie podane, w sam raz na dwa grudniowe wieczory.
03.12. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka- „ Wyznaję”- Jaume Cabrě
Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki otworzyła moderator klubu Ewa Bury witając klubowiczki serdecznie. Omawianą przez klubowiczki książką była powieść „Wyznaję” J. Cabrě. „Wielka powieść europejska”, „przełom w literaturze”, „powieść-katedra o idealnych proporcjach i epickim, pełnym kunsztownych detali wykonaniu”, „książka, która przeżyje nas wszystkich”. Taki oto opis znajdujemy na książce. Jednakże nie wszystkie klubowiczki podzielają tę opinię. Trudno w kliku zdaniach opisać omawianą książkę, gdyż jest to dzieło wielowątkowe, przy którym należy się skupić ponieważ czytając, nie wiemy, kto obecnie mówi. Powieść źle się czytało także ze względu na jej objętość. „Wyznaję” to historia poruszająca problemy miłości, przyjaźni, wielkich pasji na przestrzeni wieków, to także opowieść o kulturze europejskiej, inkwizycji, drugiej wojnie światowej, holokauście, które na zawsze zmieniły świat. Omawiana powieść podobała się tylko jednej czytelniczce uznała ją za wielkie dzieło, pełne niespełnionych marzeń, miłości, skomplikowanych relacji rodzinnych, przede wszystkim wyróżnia ją fakt niecodziennej fabuły, w której czytelnik musi sam wszystko poukładać.
03.12. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: Klub porcelanowej filiżanki – V. Greene
Głównym tematem spotkania były zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Bibliotekarki przygotowały dla pań z DKK ręcznie wykonane świąteczne zakładki do książek. Panie również przygotowały sympatyczny Mikołajkowy upominek dla każdego uczestnika spotkania. Bardziej szczegółowo omówiono książkę : Klub porcelanowej filiżanki - Greene V. Jest to sympatyczna książka o przyjaźni między kobietami. Nasze panie zaprzyjaźniły się ze sobą, więc jest to temat szczególnie im bliski. Mówiłyśmy również o przeczytanych ostatnio książkach, co jest już stałym punktem naszych spotkań i dzieliłyśmy się wrażeniami z lektury. Wszystkie panie wypożyczyły po kilka książek, szczególnie tych polecanych przez siebie nawzajem.
02.12. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: powieści Virginii C. Andrews
Z relacji moderatorki: Spotkałyśmy się 2 grudnia 2014r. w atmosferze po-andrzejkowej i przed- mikołajkowej, aby podzielić się wrażeniami po przeczytaniu książek Virginii C. Andrews „Kwiaty na poddaszu”, „Płatki na wietrze”, „A jeśli ciernie”, „Kto wiatr sieje” i „Ogród cieni” opisujące dzieje rodu Dollanger. Wciągająca historia o rodzinnych tajemnicach i zakazanej miłości. Brudne rodzinne tajemnice rzutujące na życie kolejnych pokoleń, nienawiść i tzw. dobre maniery nade wszystko, to miało wpływ na rodzinę, ale nasuwa się także pytanie „może jednak było coś w genach?”. Miłość braci i sióstr, ale nie w kategoriach bratersko- siostrzanych zależności. Czy nie dało się tego uniknąć? Zaczynając czytać ostatnią część „Ogród cieni” wydaje nam się, że to powinna być pierwsza część, ale w miarę czytania to odczucie się zmienia, znajdujemy w niej odpowiedzi zadawane sobie w trakcie czytania poprzednich części.
Odczucia? Książka jest szokująca i budzi w nas mieszane uczucia, ale jest także świetnie napisana, wzruszająca i pełna nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Jest to po prostu historia o zakazanej miłości i wszystkich jej owocach.
01.12. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: D. Durcet. E. Hecht. „Ostanie dni dyktatorów”
Ta książka opisuje ostanie dni życia (a raczej śmierci) rozpoczyna każdy rozdział a później autor dokonuje krótkiej analizy dojścia do władzy i upadku opisywanego tyrana. Upadki najokrutniejszych dyktatorów XX wieku i początku XXI wieku.
Książka jest świetnym wstępem dla kogoś kto chciałby zgłębić temat. Po przeczytaniu od razu ma się ochotę sięgnąć po bardziej szczegółową literaturę. Krótkie i konkretne rozdziały czyta się szybko i z satysfakcją.
Ostanie dni dyktatorów są niezwykle ciekawą lekturą, nawet dla laików historycznych. Jej prostota zamienia przeszłość w świetną powieść. Frapująca historia o okrutnikach tuż przed ich śmiercią polecam wszystkim czytelnikom!!!
LISTOPAD
29.11. DKK MBP w Opolu – Oddział dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: Sucha sierpniowa trawa A. J. Mayhew
Tym razem na naszym spotkaniu DKK zrobiło się poważnie. Dzięki książce A.J. Mayhew mogliśmy porozmawiać o świecie i problemie rasizmu oraz zastanowić się nad naszą tolerancją. Okazuje się, że w teorii wszyscy jesteśmy tolerancji, ale kiedy zaczęliśmy wymieniać różne przykłady wzięte z życia, ale konkretne to już wyglądało to różnie. Dlatego dobrze, że pojawiła się na spotkaniu książka Sucha sierpniowa trawa, bo dzięki opisanej tam historii mogliśmy trochę odejść od fikcji literackiej.
27.11. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Mo Yan - „Klan czerwonego sorga”
Uważany za największy talent współczesnej literatury, chiński pisarz Mo Yan i jego powieść „Klan czerwonego sorga” w lewińskim DKK wywołał podobne emocje jak przyznanie autorowi literackiego Nobla w 2012 r. wśród twórców i pisarzy.
Ta ociekająca krwią i wódką historia trzech pokoleń rodziny Yu Zahanao, ciągnąca się przez niemal pół wieku, od 1937 roku, czyli czasów wojny japońsko-chińskiej, aż po lata 70-te XX w. nie była lekturą łatwą.
Czytelniczki stwierdziły, że trzeba mieć mocne nerwy i odporne żołądki, żeby ją czytać. Nie brakuje bowiem w niej skrajności, od makabrycznych, mrożących krew w żyłach scen zabójstw, gwałtów, obdzierania ze skóry czy walk dzikich psów, ale też pięknych, niezwykle poetyckich opisów przyrody. Narratorem powieści jest młody mężczyzna, wnuk głównych bohaterów powieści. Opowiada o losach swojej rodziny od czasu schyłku cesarstwa, poprzez krwawe wojny z Japończykami, walki wewnętrzne związane z tworzenie się Chin komunistycznych, pokazując jednocześnie skomplikowaną i trudną historię swojego kraju.
O Mo Yanie jedni mówią, że to pisarz reżimowy, inni że geniusz porównywany do największych współczesnych twórców. Czytelniczkami też wstrząsnął, ale i zaciekawił, bo choć książka jest makabryczna, momentami odpychająca, to jednocześnie uniwersalna. Chińskie rytuały, symbole, ludowe wierzenia, podania, obyczaje i duchy przodków, choć dla nas egzotyczne, są jednocześnie takie same na całym świecie. Przypominają nam o odwiecznych prawdach, o korzeniach, o tym skąd czerpiemy siłę i wskazują nam drogę.
27.11. DKK WBP Opole – Biblioteka Austriacka
Omawiana książki: „Hexen, Nixen, Zauberstuk” Monika Auböck
Monika Auböck opisała w swojej książce najbardziej znane podania i legendy z wszystkich austriackich landów. W przystępny i częściowo uproszczony sposób przedstawione podania zaciekawiły klubowiczów. Opowieści o czarownicach i duszkach wodnych odbiegały bowiem od znanych im bajek, które prawie zawsze kończą się szczęśliwie. Legendy, które bazowały częściowo na prawdziwych wydarzeniach i postaciach ahistorycznych często kończyły się dla ich bohaterów śmiercią. Klubowicze dyskutowali o tym z dużym zainteresowaniem. Spotkanie urozmaiciła moderatorka, przebierając się za czarownicę i czytając fragmenty z książki.
27.11. GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiane książki: ,,Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz ,,Miłość dobrej kobiety" Alice Munro
Ze względu na zbliżające się święta, a także na urlop bibliotekarki na spotkaniu omawiano dwie książki, za listopad i grudzień. Głównymi bohaterkami tych książek są kobiety, ich problemy społeczne, zawodowe, rodzinne, uczuciowe i to jak one się w tym odnajdują, jakich dokonują wyborów, i czy zawsze słusznych.
Paniom książki się podobały i czytały je uwagą, gdyż są to książki wyłącznie dla kobiet, a tylko kobieta potrafi zrozumieć drugą kobietę. Kolejne spotkanie odbędzie się dopiero w nowym roku w ostatni czwartek stycznia, a omawiana będzie książka Joanny Bator ,,Ciemno prawie noc".
26.11. MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Dwie kobiety – Doris Lessing
Kolejne spotkanie DKK odbyło się 26.11.2014. Wzięło w nim udział 6 pań. Rozmawiałyśmy o książce Doris Lessing pt. Dwie kobiety.
Opowiadanie wywołało gorącą dyskusję. Jego temat zbulwersował panie. Oceny większości czytelniczek były podobne i niezbyt pochlebne. Opowieść o kontrowersyjnym uczuciu młodych mężczyzn do starszych kobiet wywołała niesmak. Wszystkie jednak podkreślały kunszt autorki w tworzeniu niezwykle wyrazistych postaci i niepokojącej atmosfery. Na koniec spotkania rozdałam klubowiczkom egzemplarze książki, o której będziemy mówić następnym razem. Jest to powieść Hilary Boyd pt. Czwartki w parku.
26.11. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: P. Simons „Jedenaście godzin”, C. Montero „Wiedeńska gra”
Na listopadowym spotkaniu DKK omawiane były dwie książki: "Jedenaście godzin” P.Simons i „Wiedeńska gra” C.Montero.
Jeśli chodzi o książkę Pauliny Simons wszystkie Panie były zgodne - jest to historia, od której nie można się oderwać. Autorka znana z literatury kobiecej zaskoczyła nas pełnym napięciem trhillerem, którego akcja rozgrywa się w ciągu 11 godzin.
Natomiast już przy książce Carli Montero „Wiedeńska gra” zdania Pań już były podzielone. Kilka Pań urzekła ta szpiegowska historia osadzona we Wiedniu w czasach Franciszka Józefa, natomiast część zdecydowanie książka znudziła.
25.11. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
Omawiana książka: Piegowate niebo Doroty Suwalskiej
25 listopada 2014 r. w bibliotece w Białej Nyskiej spotkali się miłośnicy książek. Klubowiczki wymieniały się wrażeniami z przeczytanej lektury ,,Piegowate niebo” Doroty Suwalskiej. Bohaterką książki jest Inka, której rodzina niedawno przeprowadziła się, a dziewczynka nie może się odnaleźć w nowym miejscu. Na domiar złego musi mieszkać w jednym pokoju z młodszą siostrą, z którą niekoniecznie się zgadza. Ale kiedy pewnego dnia w ich domu pojawia się bocian ze złamanym skrzydłem, życie całej rodziny ulega zmianie. Aby poznać dalsze losy Ingi i jej rodziny zachęcamy do przeczytania tej zabawnej książki.
Z relacji klubowiczek:
,,Najbardziej podobało mi się to jak Anka próbuje pomóc Indze, ponieważ tak zachowuje się prawdziwa przyjaciółka..,”
,,Książka bardzo mi się podobała, była ciekawa i interesująca. Wolałabym, aby było więcej ilustracji. Podobał mi się fragment, gdy opisywała skąd wziął się tytuł…”
Zajęcia zakończyły się małym słodkim poczęstunkiem, które były miłym dodatkiem na naszym spotkaniu.
21.11. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim. Spotkanie z Olgą Tokarczuk
W niezwykłej atmosferze, 21 listopada 2014 r. w Miejskiej i Gminne Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim odbyło się spotkanie autorskie z wybitną polską pisarką Panią Olgą Tokarczuk.
Pani Olga to jedna z najciekawszych przedstawicielek współczesnej literatury, laureatka wielu prestiżowych nagród literackich min. nagrody NIKE. Jej najbardziej znane książki to „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Bieguni”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.
W wypełnionej po brzegi czytelni lewińskiej biblioteki Pani Olga opowiadała o swojej najnowszej powieści „Księgi Jakubowe albo wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie nie licząc tych małych. Opowiadana przez zmarłych, a przez autorkę dopełniona metodą koniektury, z wielu rozmaitych ksiąg zaczerpnięta, a także wspomożona imaginacją, która to jest największym naturalnym darem człowieka. Mądrym dla memoryału, kompatritom dla refleksji, laikom dla nauki, melancholikom zaś dla rozrywki.” Pisanie tej monumentalnej powieści liczącej niemal 1000 stron, zawierającej wiele wątków, wiele niezwykle barwnych postaci i miejsc zajęło autorce 6 lat.
Olga Tokarczuk bardzo ciekawie opowiadała o tym jak zafascynowała się frankistami i postacią bohatera – żydowskiego Mistyka, Jakuba Franka, jak zbierała materiały, jak wyglądał proces tworzenia powieści i budowania licznych postaci. Aby ogarnąć ogrom zgromadzonego materiału, powieść początkowo została rozrysowana na długiej rolce szarego papieru z datami, faktami, postaciami, miejscami tworząc swego rodzaju oś czasu.
Wyjaśniła też niezwykle intrygujący tytuł nawiązujący do „Nowych Aten” Benedykta Chmielowskiego, który też jest jednym z bohaterów książki. Nie zabrakło opowieści o innych książkach autorki, o współpracy z wydawnictwami, o tłumaczeniach, audiobookach, ale też o tym, czy trudno jest pisać scenariusz do własnej powieści, bowiem w przyszłym roku na podstawie książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych” ma powstać film w reżyserii Agnieszki Holland. Główną rolę ma w nim zagrać Stanisława Celińska.
Licznie zgromadzeni czytelnicy i miłośnicy prozy Olgi Tokarczuk mieli okazję do zadawania autorce pytań, do zdobycia autografu i zrobienia sobie z pisarką pamiątkowego zdjęcia.
20.11. DKK MBP w Brzegu
Omawiana książka: Paweł Jaszczuk „Akuszer śmierci”
W listopadowy wieczór przyszło nam do głowy, by przenieść się do przedwojennego Lwowa. W atmosferę tego czasu i miejsca wprowadza nas Paweł Jaszczuk w czwartej już w cyklu kryminałów retro powieści „Akuszer śmierci”. Spotykamy tu Jakuba Sterna, dziennikarza śledczego Lwowskiego „Kuriera”, który z pomocą swej redakcyjnej koleżanki Wilgi de Brie podejmuje się rozwikłania zagadki tajemniczych morderstw noworodków w lubelskiej dzielnicy żydowskiej. Powieść jest nadzwyczaj naturalistycznym obrazem zarówno społeczeństwa, jak też realiów dnia powszedniego czasów przedwojennych. Akcja powieści toczy się wartko, dobrze i szybko się ją czyta. Szczególnie atrakcyjna jest dla osób, które pragną oderwać się od współczesnej rzeczywistości i zanurzyć się w klimaty retro.
20.11. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – filia w Łosiowie
Omawiana książka: Prawiek i inne czasy
Spotkanie miało na celu przybliżenie twórczości Olgi Tokarczuk przed spotkaniem z autorką. Podano tytuły książek tejże autorki i czytelniczki wypowiedziały się na temat książek, które już wcześniej czytały.
Tematem przewodnim było omówienie walorów książki Prawiek i inne czasy. Powieść nosi znamiona sagi rodzinnej, zawiera w sobie wątki magii, fantazji oraz realistycznych losów bohaterów. Krótko omówiono postaci Michała, Misi, Florentynki, Kłoski i inne. Podczas dyskusji odkrywano coraz to nowsze walory książki. Dyskusja przeniosła się na osobiste doświadczenia czytelniczek. Przed spotkaniem autorskim z Olgą Tokarczuk, swoich wrażeniach ze spotkania z autorką, które miało miejsce w Brzegu, opowiedziała jedna z klubowiczek. Dyskusja potoczyła się w kierunku najnowszej powieści Księgi Jakubowe, która ukazała się z końcem października. Księgi Jakubowe – to główny temat spotkania autorskiego, które odbyło się w Lewinie Brzeskim 21 listopada. Olga Tokarczuk przyjechała na zaproszenie obydwu Klubów : z Lewina Brzeskiego i z Łosiowa. Spotkanie przyniosło wiele emocji, autorka zyskała wielka sympatię wśród czytelniczek z Łosiowa.
20.11 DKK GBP w Pawłowiczkach. Spotkanie z Heleną Buchner
W czwartkowe popołudnie przy filiżance kawy i ciastkach o swoich książkach i doświadczeniach życiowych opowiadała pisarka Helena Buchner, na co dzień mieszkająca w Jełowej. Autorka książek opisuje dramatyczne wojenne i powojenne losy Ślązaków, w każdej z nich podkreśla samotność człowieka, a przede wszystkim kobiet. Czytelnicy którzy przyszli na spotkanie z zainteresowaniem słuchali fragmentów książek czytanych przez autorkę. Spotkaniu towarzyszyła ożywiona i poruszająca dyskusja.
19.11. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: „Domek na morzem” Maria Ulatowska
Na listopadowym spotkaniu Klubowiczki rozmawiały o przeczytanych w ostatnim czasie książkach, które zostały wypożyczone w naszym DKK.
Panie przeczytały książkę Marii Ulatowskiej "Domek nad morzem" i podzieliły się wrażeniami z przeczytanej lektury. "Domek nad morzem" jest historią zwykłych ludzi o tym, że mimo przeciwności losu marzenia się spełniają. Paniom podobała się opowieść o życiu Ewy Brzozowskiej i poleciły również koleżankom tę powieść.
19.11. GBP w Gogolinie
Omawiana książka- „ Dzieci Arbatu część I”- Anatolij Rybakow
Omawianą przez klubowiczki książką była powieść z 1966r. „Dzieci Arbatu”. Tym razem klubowiczki postanowiły przeczytać i omówić powieść klasyczną z wątkami historycznymi. W ich ocenie powieść Rybakowa jest lekturą skłaniającą do przemyśleń i refleksji nad minionymi czasami. Daje możliwość poznania rzeczywistości zwyczajnych obywateli radzieckich w okresie terroru stalinizmu. Poznajemy Saszę Pankratowa i jego przyjaciół, poznajemy także Stalina i jego najbliższych współpracowników. Klubowiczki stwierdziły, że gdyby dzisiejszej młodzieży powiedzieć historię Saszy uważali by ją za science – fiction. Dobrze, że są dokumenty historyczne, które ocalą od zapomnienia trudne i na szczęście przeszłe czasy. W ogólnej ocenie Klubowiczek Książka Rybakowa bardzo się podobała choć trudno się czytało ze względu na opowiadane historie. Pierwsza część powieści zachęciła do dalszego czytania.
19.11. MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Kuźniak Angelika: Papusza
Listopadowe spotkanie Klubu DKK odbyło się w kluczborskiej restauracji „Na Strychu”. „Na tapetę” wzięto książkę Angeliki Kuźniak „Papuszę”. Klubowicze w przychylny sposób wypowiedzieli się na temat książki - faktu. Swoje zainteresowania skierowali na postać głównej bohaterki Papuszy, ale też na przedstawiane tu życie w taborze cygańskim, na które składała się cygańska mentalność, zasady moralne, obyczajowość, wierzenia, codzienność. Książka otwiera drzwi do hermetycznie zamkniętego świata Cyganów. Sama Papusza, to postać niezwykła, piękna, wrażliwa, skromna, prostolinijna, która nie potrafiła się wyzbyć chęci pisania, tworzenia pięknych wierszy, pomimo ostracyzmu ze strony współziomków. Bohaterka to postać tragiczna, której przyszło żyć w trudnych czasach. Lata wojny jak i czasy komunistyczne zabrały Papuszy, to co dla Roma jest najważniejsze, wolność, życie w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, o czym świadczą jej słowa: „Pszecież nie jestem pisarżem ani tesz poetką tylko Cyganką z lasu, która żyje przyrodą”. Książka godna przeczytania.
18.11. DKK OBP w Oleśnie
Tematem listopadowego spotkania DKK była książka Izabeli Sowy pt. Azyl. Wiktoria, główna bohaterka, oszukana przez własnego męża, próbuje leczyć rany poprzez wyjazd do Chorwacji – miejsca, w którym spędzała radosne, bezpieczne wakacje z rodzicami. Pod gorącym słońcem Chorwacji, spotyka zranionych ludzi i poranione zwierzęta, wszyscy szukają miejsca, które pozwoli im poczuć się bezpiecznie. Bohaterka Azylu to współczesna dziewczyna ale już z bagażem doświadczeń i przeżyć. Często dosadnie wyrażająca swoje opinie, zdania na tematy życiowej wolności, miłości, wykorzystywania seksualnego nieletnich kobiet i brutalnego traktowania zwierząt. Akcja książki jest dość monotonnie prowadzona, ale fabuła jest na tyle interesująca, że wszystkie uczestniczki spotkania przeczytały książkę do końca.
15.11. DKK MBP w Brzegu
Omawiana książka: „Wołanie kukułki” Robert Galbraith
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w Herbaciarni. Rozmawialiśmy o książce „Wołanie kukułki”, którą J.K. Rowling napisała i wydała pod pseudonimem Robert Galbraith. Jest to klasyczny kryminał w stylu Agathy Christie. Głównym bohaterem jest Cormoran Strike - były żołnierz, obecnie prywatny detektyw, któremu nie wiedzie się zbyt dobrze, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. Nagle dostaje zlecenie, które może mu przynieść rozgłos, a także pieniądze. Zgłasza się do niego przyrodni brat zamordowanej Luli Landry, znanej supermodelki. Śledztwo toczy się sprawnie choć niespiesznie. Nie ma tu szalonych zwrotów akcji. Jest to dobrze napisana (choć może trochę zbyt rozwlekła) powieść detektywistyczna z dobrze skonstruowaną intrygą i ciekawym zakończeniem. Książka podobała się klubowiczom, ale nie powaliła ich na kolana.
14.11. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Opowieść niewiernej- Magdalena Witkiewicz
Na listopadowym spotkaniu klubowiczek z Kościerzyc omawiana była książka Magdaleny Witkiewicz pt. ,,Opowieść niewiernej’’ . Bohaterka tej powieści Ewa, wychodzi za mąż, ale wkrótce okazuje się, że mąż jest pracoholikiem, nie wspiera żony, a wszystkie próby ratowania małżeństwa, które podejmuje Ewa, spełzają na niczym. Ewa zaczyna spotykać się z dawnym znajomym, a także ma przelotny romans. Czy istnieje jeszcze szansa na uratowanie tego małżeństwa? Ciekawa książka, mówiąca o tym jak ważne w małżeństwie jest partnerstwo, szczerość , zaufanie, wspólne podejmowanie decyzji. Książka zmusza do przemyśleń i refleksji.
07.11. DKK GBP w Pokoju
Omawiana książka: „Lista marzeń”- Lori Nelson Spielman
„Lista marzeń” to bardzo ciepła i wzruszająca opowieść o miłości, o odnajdywaniu siebie i sensu w życiu. Brett jako nastolatka utworzyła listę postanowień na życie, były to jej marzenia i bardzo pragnęła ich spełnienia. W chwili obecnej ma ponad trzydzieści lat i umiera jej matka. Kobieta jest przekonana, że otrzyma stanowisko dyrektora w rodzinnej firmie. Spotyka ją jednak wielka niespodzianka, stanowisko dyrektora dostała jej bratowa, jej rodzeństwo dostało swoje udziały w majątku rodzinnym. Brett nie dostała nic, na domiar złego matka w testamencie zażyczyła sobie , aby zwolniono Brett z pracy. Matka przez wiele lat przechowywała listę marzeń swojej córki. Należna jej część majątku została odroczona do czasu spełnienia marzeń z listy, marzeń nastolatki.
Marzenia są piękne i warto marzyć. Jednak marzenia zmieniają się z biegiem czasu, czy dorosła, dojrzała kobieta sprosta zadaniu i odmieni swoje życie. Opowieść jest napisana lekko i przystępnie. To piękna, ciepła i wzruszająca historia – takich nam w życiu trzeba. Polecamy tę powieść na zimowe wieczory.
Nasze spotkanie połączyliśmy z prezentacją zdjęć z podróży na Sycylię Pani Elżbiety Goławskiej, to właśnie ona, choć w części, spełnia nasze marzenia o zwiedzaniu innych krajów i dzieli się z nami swoimi wrażeniami.
07.11. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Bracia Lwie Serce” - Lindgren Astrid
Z relacji moderatorki: Piękna a książka, super się czytało, to pierwsze słowa klubowiczów. W trakcie dyskusji wypłynął bardzo ważny temat śmierci, który dla części dzieci jest tematem, o którym w domu mało się rozmawia. Zwróciłam na to uwagę, ponieważ obawiałam się, że dzieci nie będą chciały o tym rozmawiać, a jednak one potrzebują takiej rozmowy, oczywiście zachowując delikatność i granice rozsądku. Spotkanie umilaliśmy sobie słodkościami i herbatką.
07.11. DKK BP w Zębowicach. Spotkanie z Barbarą Kosmowską
Barbara Kosmowska autorka powieści dla młodzieży i dorosłych mieszkająca w Bytowie, doceniana wielokrotnie za kunszt i tematykę solidnego warsztatu. Otrzymała prestiżowe nagrody literackie. Pozłacana rybka została Książką Roku 2007 oraz zajęła I miejsce w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Powieść Buba zwyciężyła w Ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Uwierz w siłę wyobraźni”, natomiast za utwór Teren prywatnypisarka otrzymała główną nagrodę w konkursie na polską wersję Dziennika Bridget Jones. Inne znane utwory dla młodzieży i dorosłych to, m.in.: Głodna kotka, Gobelin, W górę rzeki, Puszka, Buba. Sezon ogórkowy, Samotni.pl, Niechciana, Ukrainka, Gorzko.
Autorka podczas spotkania bardzo szybko nawiązała doskonały kontakt i chętnie odpowiadała na zadawane pytania dotyczące twórczości oraz osobistych przeżyć.
Pani Barbara to przemiła, pełna ciepła i uroku osoba odnosząca się z wielkim szacunkiem do czytelnika. Na zakończenie z przyjemnością wpisywała dedykacje na swoich książkach oraz dokonała wpisu do kroniki biblioteki.
07.11. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy. Spotkanie z Barbarą Kosmowską
Barbara Kosmowska, autorka m.in. takich książek jak Buba, Pozłacana rybka, czy Kolorowy szalik była tegorocznym gościem Dyskusyjnego Klubu Książki w naszym Oddziale. W spotkaniu oprócz członków DKK uczestniczyła również młodzież z PG nr4 i PG nr5 z Opola. Autorka na początku spotkania opowiedziała kilka słów o sobie. Następnie bardzo szybko przeszła do części w której to młodzież zadawała jej pytania. Dzięki takiej formie spotkania pomiędzy jej uczestnikami szybko nawiązała się bliższa więź, gdyż autorka zawsze pytała o imię osoby zadającej pytanie. Pytania były najróżniejsze, jedne łatwiejsze
i standardowe jak np. od kiedy pisze, skąd czerpie inspiracje, czy można utrzymać się
z pisania…itp., a inne trochę poważniejsze, jak np. pytanie o tolerancję z którym to pytaniem nasza autorka miała problem z jednoznaczną odpowiedzią. Oczywiście w odpowiedzi nasz gość umiejętnie wplatał informacje na temat swoich książek. Pytaniom nie było końca,
a każda odpowiedź naszego gościa nasuwała i prowokowała do zadawania kolejnych. Całe spotkanie minęło w miłej i przyjaznej atmosferze. Na końcu oczywiście był czas na autografy i wspólne pamiątkowe zdjęcia.
06.11. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiane książki: Awantura o pieniądze albo życie, oraz Tajemnica szkoły dla panien .
Dobrze, że na ten ponury listopadowy wieczór zaplanowałyśmy omówienie książki E. Mendozy „Awantura o pieniądze albo życie”. To już nasze trzecie spotkanie z jego prozą. Spodziewałyśmy doskonałej narracji, a przede wszystkim świetnej zabawy w trakcie czytania, i nie zawiodłyśmy się po raz kolejny. Rewelacyjne były w powieści odniesienia do współczesności, min. do serialu „ Kryminalne zagadki Las Vegas” i mikroskopu Grisoma oraz polityki europejskiej i Angeli Merkel. Fryzjer damski rozbawił nas do łez, za co przyznajemy autorowi status mistrza świata w rozśmieszaniu czytelnika. Z upalnej Barcelony przeniosłyśmy się do prowincjonalnego miasteczka w Wielkopolsce w lata dwudzieste ubiegłego wieku, w powieści J. Szwechłowicz „Tajemnica szkoły dla panien”. Ten kryminał retro czytałyśmy z prawdziwą przyjemnością: znakomity język, ciekawa fabuła, trzy okrutne zbrodnie, a winowajcą okazuje się komunista…
05.11. DKK GBP w Jemielnicy
Z relacji moderatorki: W listopadzie spotkałyśmy się w DKK tradycyjnie w pierwszą środę miesiąca. Tematem były spotkania autorskie w naszych bibliotekach. Panie ciągle były pod dużym wrażeniem ostatniego spotkania z Katarzyna Enerlich, i wcześniejszymi. Część pań (3 osoby wybrały się z dyrektorem biblioteki na spotkanie z Ireną Matuszkiewicz (Filia w Piotrówce -16 października) Nasze panie były bardzo zadowolone z tego spotkania i podzieliły się z koleżankami wrażeniami ze spotkania. Dwie z nich czytały książki autorki: „Agencja Złamanych Serc" i "Salonowe życie", i poleciły je swoim koleżankom z klubu. Część jeszcze czyta książki Katarzyny Enerlich, część wypożyczyła książki p. Ireny Matuszkiewicz i inne polecane przez koleżanki. Mówiłyśmy również o przeczytanych ostatnio książkach, co jest już stałym punktem naszych spotkań i dzieliłyśmy się wrażeniami z lektury.
05.11. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Sklepik z niespodzianką” , „Dworek pod lipami”
Czytelniczki na spotkaniu omówiły trylogię Katarzyny Michalak pt. Sklepik z niespodzianką” oraz „Dworek pod lipami” Anny Szepielak.
Sklepik z Niespodzianką i jego urocza właściciela przyciągają najciekawsze osobistości Pogodnej: piękną i humorzastą Konstancję, energiczną Adelę, zagubioną panią weterynarz - Lidkę, dobrą duszę miasteczka – Stasię... Wkrótce tworzy się krąg kobiet, które smakując na pięterku sernik królewski i aromatyczny napój, dzielą się smutkami i radościami życia. Oprócz barwnych losów mieszkańców Pogodnej autorka gwarantuje wzruszenia, emocje, miłość i nienawiść. Poszukiwanie własnej drogi i własnego miejsca w życiu. Problemy zwyczajne i niezwyczajne. Małe radości i smutki. I oczywiście dużo, dużo słodkości.
Główna bohaterka „Dworku pod lipami” Gabriela, autorka bestsellerów, ma dość łzawych czytadeł. Chce napisać wreszcie coś ambitnego. Niestety, wydawca nie podziela jej entuzjazmu. Na dodatek kobieta niezbyt dobrze czuje się w domu niedawno poślubionego męża. Wszystko ma tam stałe miejsce i tylko dla niej nie przewidziano go zbyt wiele.
Kiedy więc nadarza się okazja wyjazdu na wieś, Gabriela ochoczo z niej korzysta. Zajmując się zwierzętami i domem przyjaciółki, ma wiele czasu na myślenie. A także pisanie wymarzonej książki... Na oczach czytelnika powstaje opowieść, dzięki której Gabriela zrozumie, czego tak naprawdę pragnie.
PAŹDZIERNIK
29.10 DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Młyn nad Czarnym Potokiem - Anny J. Szepielak
Z relacjo moderatora: Kolejne spotkanie DKK odbyło się 29.10.2014. Wzięło w nim udział 8 pań. Rozmawiałyśmy o książce Anny J. Szepielak pt. Młyn nad Czarnym Potokiem. Książka nie wywołała większych emocji. Oceny czytelniczek były bardzo podobne i niezbyt pochlebne. W powieści niewiele się dzieje, nawet wyjaśnienie szumnie zapowiedzianej na początku książki tajemnicy rodzinnej, rozczarowuje. Autorka skupiła się głównie na dość nudnych kłopotach małżeńskich i osobistych głównej bohaterki. Postacie są nijakie. Brakuje w nich życia. Klimat opowieści nie pobudza wyobraźni. Tak więc podsumowując jest to dość nudna historia o wszystkimi i o niczym. Na koniec spotkania rozdałam klubowiczkom egzemplarze książki, o której będziemy mówić następnym razem. Jest to wybór opowiadań Doris Lessing pt. Dwie kobiety.27.10. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka - Izabela Sowa - ,,Azyl"
Powieść paniom podobała się średnio, gdyż była napisana w trudnym stylu. Autorka opisuje historię Wiktorii, która po odkryciu zdrady, bez słowa wyjaśnienia zostawiła męża, spakowała walizki i pojechała w miejsce które kojarzy jej się z dobrymi czasami. Tam chciała spokojnie przemyśleć sprawę i podjąć decyzję co dalej z jej życiem. Trafia do azylu dla psów i tam pracuje aby im pomóc. Spotyka osoby które również szukają swojej drogi i bezpieczeństwa. Lekcja, jaką wspólnie przerabiają nie jest łatwa ani prosta, gdyż nie da się wziąć czyjegoś przepisu na życie, z problemem trzeba się zmierzyć i rozwiązać, o swoje szczęście trzeba walczyć nawet jeśli nasz świat legł w gruzach. Kolejne spotkanie odbędzie się 27.11.2014 roku, a omawiana będzie książka pt. ,,Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz.
27.10. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: „Bezdomna” Katarzyna Michalak
Z relacji moderatora: W październiku po raz kolejny spotkaliśmy się w gronie miłośników książki by omówić historię, której reżyserem okazało się życie i ludzie. „Bezdomna” Katarzyny Michalak to książka o kobiecej naturze, poruszająca bardzo trudny temat depresji poporodowej. Jest pełna dramatyzmu, skrajnych emocji, tajemnic, skomplikowanych relacji rodzinnych i niespodziewanych przyjaźni, to historia, która może toczyć się obok Ciebie.
Książka opowiada o losach dwóch młodych i rzec by można skrajnie od siebie różniących się kobiet - Kingi i Aśki. Ich drogi splatają się przypadkowo w noc wigilijną, kiedy zamożna dziennikarka Joanna Reszka wyrzucając śmieci natyka się na bezdomną Kingę, która próbuje odebrać sobie życie.
W powieści poruszony został problem bezdomności, który tak naprawdę może dotknąć każdego z nas, gdyż jej przyczyny bywają bardzo różnorodne i nie zawsze tak oczywiste jak mogłoby się nam wydawać. Ukazane zostało również, iż zbytek i pozycja nie zawsze równoznaczne są z poczuciem szczęścia, a niekiedy wiążą się z samotnością i poczuciem pustki.
Rozmawiając o książkach odkryliśmy, że trudno nam jednoznacznie ocenić postępowanie bohaterów, bowiem nigdy nie wiemy jak sami zachowamy się w danej sytuacji. Stwierdziliśmy, że dopiero życie weryfikuje nasze postawy i decyzje.
23.10. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiana książka: Grzegorczyk Jan” Jezus z Judenfeldu”, - Trylogia’ Adieu”,”Trufle,”Cudze Pole”
Bohater powieści „Adieu” …to ksiądz-pisarz, który na własnej skórze doświadcza prawdy przysłowia” Słowo napisane-nieszczęście zasiane”. Powieść pokazuje różnorodność postaw polskiego duchowieństwa. Ukazuje prawdę, że grzech i cnota przebiegają równomiernie w całym społeczeństwie a dobro i zło jest udziałem każdego z nas.
Powieść ‘Trufle” to druga część nowych przypadków w kapłańskim życiu Wacława Olbrychta o literackim pseudonimie Groser..Powieść ta pokazuje nam przemiany życia księdza –pisarza na księdza budowniczego, który ma za zadanie budowę kościoła. Wydaje mu się to niewykonalne. W tej części powieści autor wprowadza zaskakujące zwroty akcji i przemiany bohaterów.
Powieść „Cudze pole”- czas trwania powieści przypada na okres Polski i Kościoła Jana Pawła II i świat po jego śmierci..Możemy tu zobaczyć jak wielu ludzi potrafi na co dzień żyć wyznawaną wiara jak modlitwa, znak krzyża. Bohaterowie powieści pokazują, że nigdy nie jest za późno, żeby coś dobrego zrobić ze swoim życiem
Trylogia o księdzu Groserze porusza wiele problemów związanych z kościołem i klerem, stosunkiem świeckich do kościoła i księży. Pokazuje słabości zarówno duchownych jak i świeckich. Książki Grzegorczyka czyta się jednym tchem ,z zainteresowaniem. Autor w całym cyklu pokazuje codzienne życie kapłanów, przedstawia ich jako ludzi z krwi i kości ,świętych i grzesznych.
Akcja powieści „Jezus z Judenfeldu” toczy się w 1995 roku w czasie wycieczki rowerowej księdza Wacława w alpejskie góry, zmierzającej do Rzymu na spotkanie z Janem Pawłem II. Potykając się na kamieniu łamie nogę i trafia pod opiekę Mateusza-księdza ewangelickiego i jego żony Agnieszki. Poznajemy losy mieszkańców miasteczka, ich życie religijne.23.10 DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Roma Ligocka – „Wolna miłość”
Przemyślenia nad istotą miłości, dojrzałości, starości, samotności, wolności, przyjaźni były tematem ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w lewińskiej bibliotece. A to za sprawą omawianej na spotkaniu książki Romy Ligockiej – „Wolna miłość”. Jest to zbiór mini opowiadań, felietonów, których tematem przewodnim jest spotkanie młodości z dojrzałością. Pisarka stara się nie używać słowa „starość”. Mówi, że wiek jest w naszej głowie, dojrzałość nie zależy od metryki, a siedemdziesiątka to nowa czterdziestka.
„...najtrudniejsze, choć i najpiękniejsze w miłości jest jej współdziałanie z wolnością...”,
„... szczypta egoizmu powinna być przypisywana przez lekarza na receptę jako lek na frustracje, lęki, zbyt wysoko stawiane sobie wymagania...”,
„...jedyne, co człowiek może dać człowiekowi, to dobre słowo...”
„... starzenie się nie jest naszym obowiązkiem, możemy być jak roślina, jak drzewo – odnawiać się, oddychać, pięknieć - po prostu być.”
Każdy felieton to skarbnica takich mądrych przesłań i przemyśleń wartych zapamiętania, a przede wszystkim wcielenia w życie. Wszyscy mamy prawo do miłości, kochać nie znaczy zniewalać, ale czasem potrzeba poświęcić dla kogoś jakiś kawałek swojej wolności. Jeśli nie masz nikogo, kogo mógłbyś kochać, kochaj siebie.
Roma Ligocka – urodziła się 13 listopada 1938 r. w Krakowie, w żydowskiej rodzinie Dawida i Teofili Liebling. Część wojny przeżyła w krakowskim getcie, potem ukrywała się u polskiej rodziny. Nazwisko Ligocka przybrała w okresie przebywania w getcie. Pisarka, malarka, kostiumolog i scenograf wielu europejskich produkcji operowych, filmowych, telewizyjnych. Jest spokrewniona z Romanem Polańskim. Znana min. z powieści „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, „Kobieta w podróży”, „Tylko ja sama”, wielu zbiorów felietonów: „Wszystko z miłości”, „Czułość i obojętność” czy „Wolna miłość”, której teksty zauroczyły i sprawiły ogromną radość klubowym czytelniczkom. Teksty uniwersalne, żywe można powiedzieć terapeutyczne, bowiem ... „ Miłość, jak powiedział mądry człowiek jest radością czyjegoś istnienia...”
22.10. DKK GBP w Gogolinie. Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim
Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim otworzyła Dyrektor GBP, moderator klubu Ewa Bury. Odbyło się ono w przyjemnej, kameralnej atmosferze, okraszone dużą dawką humoru, dystansem do siebie i świata. Czytelnicy zadawali pytania dotyczące wydanych powieści, ekranizacji „Uwikłania” i „Ziarna prawdy”, warsztatu pisarskiego, miejsc akcji, głównych bohaterów, codzienności pisarza itp. Zygmunt Miłoszewski okazał się doskonałym mówcą, który potrafi przykuć uwagę czytelników swoją szczerością, poczuciem humoru, lekkością i płynnością snutej opowieści. Autor opowiadał także o pracy w TV, pisaniu scenariuszy, swojej rodzinie, kryminałach w których ważną rolę pełni nie tylko dokonana zbrodnia lecz także problemy społeczne. Książki pisarza doskonale przedstawiają głównych bohaterów, miejsca akcji, rzeczywistość i aktualne tematy społeczne. Na zakończenie zaproszony gość podpisywał książki, pozował do pamiątkowych fotografii.
20.10. DKK MBP w Brzegu. Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim
Z relacji moderatora: Kolejne spotkanie Brzeskiego DKK to spotkanie autorskie z Zygmuntem Miłoszewskim. Autor Opowiedział nam o tym, jak wygląda praca nad powieścią i że jest to niezwykle żmudne i monotonne zajęcie. Z tego powodu tak lubi spotykać się ze swoimi czytelnikami, gdyż jest to o wiele przyjemniejsze zajęcie.
Zygmunt Miłoszewski zapytany o ulubionych autorów kryminałów wymienił takie nazwiska jak Karin Fossum, Pierre Lemaitre, Henning Mankell, Marcin Wroński. Sam nie chce ograniczać się do pisania wyłącznie kryminałów. Chce aby jego kolejna książka była po prostu dobrą współczesną powieścią obyczajową. Autor opowiedział o filmowych ekranizacjach swoich dzieł, a także o współpracy ze swoim bratem przy pisaniu scenariuszy do seriali telewizyjnych. W przyszłym roku będziemy mogli obejrzeć w TVP serial pt. „Prokurator”, do którego scenariusz napisali Zygmunt i Wojciech Miłoszewscy.
15.10. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach. Spotkanie z Ireną Matuszkiewicz
Książki autorki są chętnie czytane przez klubowiczki. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pani Matuszkiewicz ciekawie i barwnie opowiadała o swoim życiu i twórczości. Obecni mieli wiele pytań ,na które autorka chętnie odpowiadała. Na koniec pani Matuszkiewicz wpisała się do kroniki. Będziemy długo i z przyjemnością wspominać to spotkanie, a teraz z niecierpliwością czekamy na nową powieść autorki.
14.10. DKK OBP w Oleśnie – spotkanie z Ireną Matuszkiewicz
Irena Matuszkiewicz – z wykształcenia filolog, przez wiele lat dziennikarka, obecnie popularna autorka książek obyczajowych, debiutowała „Agencją złamanych serc” w 2000r. Następnie wydała: Gry nie tylko miłosne, Dziewczyny do wynajęcia, Salonowe życie, Przeklęte, zaklęte, Seryjny narzeczony, Nie zabijać pająków, Czarna wdowa atakuje, Przebudzenie, Ostatni sprawiedliwy, Szepty. W październiku b.r. ukazała się Przerwana podróż, jest to 16 książka pisarki. Irena Matuszkiewicz chętnie opowiadała o swoich książkach, o konstruowaniu fabuły, bohaterach i ich życiowych pierwowzorach. Wyczerpująco mówiła o swym warsztacie pisarskim, o współpracy z wydawnictwem publikującym jej książki. Autorka podzieliła się też ze zgromadzonymi swymi przemyśleniami na temat literatury, również tej współczesnej. Chętnie też opowiadała o swoim prywatnym życiu. Niecierpliwych czytelników zapewniła, że już ma pomysł i zamówienie wydawnictwa na kolejną powieść, której premiera planowana jest w maju przyszłego roku. Po spotkaniu można było otrzymać autograf autorki.
14.10 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach – spotkanie z Ireną Matuszkiewicz
Irena Matuszkiewicz jest cenioną autorką powieści, których głównymi odbiorcami są kobiety. Wszystkie jej książki bliskie są życia, opowiadają o naszych życiowych problemach, które każdego z nas w jakiś tam sposób dotykają. Autorka umiejętnie łączy realizm z fikcją, czego efektem są powieści o wciągającej fabule, doprawionej inteligentnym poczuciem humoru. Autorka także podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat literatury współczesnej. Panie pytały jak powstaje powieść, ile czasu potrzeba na jej napisanie, czy autorka korzysta z komputera i o czym będzie jej następna książka, a także o ulubioną postać literacką. Spotkanie, w którym uczestniczyło 20 Pań przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze.
13.10. DKK GBP w Pokoju – spotkanie z Ireną Matuszkiewicz
Gminnej Bibliotece Publicznej w Pokoju w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie z bardzo lubianą przez nas, autorką powieści dla kobiet Panią Ireną Matuszkiewicz. Pisarka okazała się miłą i bardzo serdeczną osobą, otwartą na zadawane pytania. Pytań tych było wiele, ale zanim do nich przeszliśmy Pani Irena opowiedziała nam o swoim życiu i o tym, co skłoniło ją do pisania. Po ciężkiej chorobie i przejściu na rentę, z nadmiaru wolnego czasu oraz z potrzeby uaktywnienia swojego życia postanowiła zająć się twórczością literacką. Stało się to wtedy, gdy była już osobą dojrzałą i przez wszystkie te minione lata w jej pamięci zapisało się wiele takich epizodów, które posłużyły do ubarwienia bohaterów, czy historii wiążących wątki jej powieści. Autorka swoje dzieciństwo spędziła na Lubelszczyźnie. Wśród naszych czytelniczek spotkała osoby, których korzenie również sięgają tego regionu. Rozmowa zeszła na wspomnienia, gwarę i obyczaje wiążące się z tym obszarem.
Pani Irena w wolnych chwilach lubi czytać kryminały, odpowiada jej styl Agaty Christie. W książkach tych interesuje ją psychika bohaterów oraz to co skłoniło ich do występku, czy niejednokrotnie do zbrodni. Bardzo uważnie śledzi wątek, który doprowadza do rozwikłania zagadki kryminalnej. Jej książki pisane są przez „samo życie”, autorka porusza w nich sprawy bliskie każdej kobiecie i niejednokrotnie czytelniczki mogą się utożsamiać z jej bohaterkami . Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, czytelniczki pożegnały autorkę gorącymi uściskami.
08.10. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Podróż po miłość” Dorota Ponińska
Książka opisuje losy szlachcianki, której ojciec został pojmany w powstaniu listopadowym. Majątek rodzinny skonfiskowano, matka zmarła ze zgryzoty a młodziutka Emilia została oddana do klasztoru. Mimo, że Emilia ma propozycję awansu na siostrę przełożoną decyduje się na wyjazd do Turcji gdzie prawdopodobnie jest więziony jej ojciec. Tę wiadomość przywozi służący jej ojca Tatar. Emilia nie złożyła jeszcze ślubów, więc może wyruszyć na poszukiwanie ojca. W czasie podróży poznaje Lorda Gainfula, któremu podobają się młodociane dziewczyny. Spotyka też tajemniczego Zakira wojownika, który czyta poezję perskiego poety Rumiego z XIII wieku. Który z nich zdobędzie serce dziewczyny? Kiedy służący Tatar zostaje zabity a Lord Gainful ucieka Emilia zostaje pod opieką Zakira. Jest to książka, w której splatają się dwa wątki. Jeden opisuje losy Emilii drugi ukazuje nam kulturę Orientu i pradawne dzieje przodków perskiego poety Rumiego, którym jest zauroczony Zakir. Polecamy ją miłośnikom Orientu, kultury Bliskiego Wschodu, podróży oraz romansów.
07.10 DKK MiGBP w Nysie. Spotkanie z Sławomirem Koper
W ramach spotkań autorskich Dyskusyjnego Klubu Książki 7 października odbyło się spotkanie ze Sławomirem Koprem, autorem książek popularno-naukowych, dotyczących mało znanych faktów historycznych pomijanych w oficjalnych monografiach. Autor prezentuje ważne i znane, ale także nieco już zapomniane postacie w kontekście życia prywatnego i codziennego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki.
Na spotkanie przyszli sympatycy tejże literatury, którzy żywo dyskutowali z zaproszonym gościem. Spotkanie przebiegło w miłej, kameralnej atmosferze. Nie zabrakło krytyki, ale właściwe był to pojedynczy głos w dyskusji. Czytelnikowi nie podobało się odbrązawianie postaci historycznych i opisywanie ich negatywnych cech charakteru.06.10 DKK GBP w Pokoju
Omawiana książka: „Modliszka” - Ireny Matuszkiewicz
Bardzo spodobała nam się postać Mileny Płoszyńskiej, kobiety czterdziestoletniej, która dowiedziawszy się przypadkowo o zdradzie męża związanego z inną, młodszą od siebie kobietą, na domiar złego spodziewającą się z nim dziecka nie szlocha i nie rozpacza lecz bierze to „ zdradzone życie” w swoje ręce. Otoczona swoją pracą, synem który przyprowadza do domu swoją dziewczynę Joannę, rodzącą wkrótce wnuczkę Adę oraz klubem „KWAK”/ Klub Wciąż Atrakcyjnych Kobiet/ układa sobie życie na nowo i jest jej z tym całkiem dobrze. Bardzo nas zaskoczył stosunek Mileny do byłej teściowej, babki Zosi Płoszyńskiej. Po rozwodzie nie zostawiła zaniedbanej przez syna staruszki samej sobie, lecz czuła się zobowiązana do dalszej nad nią opieki. „Modliszek” w tej powieści przewija się dość sporo – na początku wydaje się, że tą główną będzie nowa żona Lucjana, wykorzystująca wszystkich dookoła, lecz w końcu pobija wszystkich Laura Widacka. Spójrzmy dookoła siebie – ileż w naszym otoczeniu jest takich „modliszek” bez większych skrupułów korzystających z uczynności i dobrego serca, a niejednokrotnie naiwności bliskich i znajomych. Mnie osobiście autorka zachwyciła dowcipnym stylem / moje zdanie podzielają również inne osoby / i pomimo tego, że cała akcja książki nie jest zbyt wartka czyta się ją z przyjemnością, rozsmakowując się w każdym słowie - tym bardziej iż treść książki dotyczy spraw, z którymi my kobiety często się spotykamy. Chciało by się powiedzieć - „SAMO ŻYCIE”.04.10. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Maciek łowcy duchów” – Onichimowska Anna
Kolejne spotkanie i znowu pojawia się nasz DUSZEK MACIEK, którego nie trzeba się bać, można go porównać do duszka Kacpra z bajki telewizyjnej. Dzieci tym razem bardziej skupiły się nad fabułą książki i prowadziły bardzo dynamiczną dyskusję. Porównywały przygody bohaterów z realnym życiem, jakie wartości są najważniejsze, gdzie są granice moralności. Super, oni naprawdę czytają, rozwijają się i ciągle zaskakują. Po trudach myślowych czas na relaks i zabawę ruchową na świeżym powietrzu.02.10. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiane książki: Opowieść niewiernej Magdaleny Witkiewicz, oraz Bukareszt. Kurz i krew Małgorzaty Rejmer.
Na październikowym spotkaniu uczestniczki zaangażowały się w dyskusję dotyczącą zdrady małżeńskiej, przedstawionej w powieści M. Witkiewicz „Opowieść niewiernej”. Temat wzbudził wielkie emocje i rozmowom nie było końca. Jedna z nas żałowała, że nie przeczytała wcześniej takiej książki, gdzie kobieta walczy o miłość i niezależność - może dziś nie byłaby tak rozczarowana małżeństwem. Jednogłośnie „podjęłyśmy uchwałę”, że nie potępimy nigdy żadnej niewiernej żony. Drugą omawianą na spotkaniu książką była „Bukareszt. Kurz i krew.” M. Rejmer. Nie będziemy w tym odosobnione, ale i nami ten reportaż zdrowo potrząsnął. Opisy nędzy, poraziły i przeraziły, a narracja oczarowała. Dyskusja toczyła się wokół rządów N. Ceausescu, doszukiwałyśmy się analogii do naszej przeszłości i teraźniejszości. Zakończyłyśmy stwierdzeniem, że mamy szczęście rodząc się w Polsce.
WRZESIEŃ
29.09. DKK GBP w Popielowie
Omawiana książka: Zimowe sny
Wszystkie książki Evansa cieszą się wielką popularnością. W „Zimowych snach” , oprócz typowych , przystępnie opisanych wątków romansowych, głównym i przewodnim motywem jest praca. Czytelniczki zauważyły, że tak jak w założeniach głównego bohatera – każda praca powinna być dobra i satysfakcjonująca każdego, który ją wykonuje. W powieści pojawiły się akcenty polskie, nawiązujące do życia Polaków w Chicago między innymi polska kuchnia i obyczaje, jakie zauważa się w tamtejszej restauracji i kawiarni polskiej.
Warto przeczytać, zresztą jak wszystkie książki tego autora – stwierdziła większość klubowiczek.
Na koniec spotkania dyskutowana o Pani Helenie Buchner, która parę dni temu gościła w naszej bibliotece. Klubowiczki były wdzięczne za zaproszenie autorki, która mimo kłopotów zdrowotnych odwiedziła grono czytających jej książki.
29.09. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: „Kameliowy ogród” , „Dom na Plaży” – Sarah Jio
Wakacje już za nami, spotkałyśmy się, aby podzielić się wrażeniami po przeczytaniu książek Sarah Jio „Kameliowy ogród” i „Dom na plaży”, które wybrałyśmy jako lekturę na wakacje. Uważamy, że bardzo trafnie wybrałyśmy obydwie książki. W pierwszej z nich historia przeplatana jest jednocześnie zdarzeniami z przeszłości jak i teraźniejszości. Uświadamia czytelnikowi upływ czasu i niezmienność niektórych spraw. Dom, w którym miejsce miało tyle wydarzeń, zmieniający się lokatorzy i tajemnicza postać służki. Lektura nakłania do refleksji nad przemijaniem. Natomiast druga książka przesiąknięta jest klimatem egzotyki i fantastycznymi obrazami Bora-Bora, które widziałyśmy oczyma wyobraźni. Jest pełna uczuć i emocji, od miłości aż do śmierci, od radości po rozpacz. Miłość i wojna przeplatają się i tworzą nierozerwalny związek. Autorka bardzo wyraźnie zarysowała sylwetki bohaterek tej powieści, jakimi są pielęgniarki uczestniczące w misji wojennej. Bardzo różne, jedne oddane sprawie, inne nastawione na rozrywkę i mężczyzn. Każda niesie swoją własną historię, które splatają się w porywającą całość. Powieść wstrząsa czytelnikiem i wywołuje w nim mnóstwo emocji.
Wszystkie stwierdziłyśmy, że czytając te książki - chusteczki są konieczne :) Jedyny minus jest taki, że czyta się je błyskawicznie i koniec nadchodzi nieubłaganie.
29.09. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: Siedem minut po północy Patrick Ness
Pierwsze powakacyjne spotkanie klubu przebiegało w miłej i przyjemnej atmosferze. Klubowicze chętnie dzielili się swoimi opiniami na temat wakacyjnych lektur. Jedną z nich była oczywiście książka Patricka Nessa Siedem minut po północy. Jak się okazało nie była to lektura należąca do przyjemnych, przy której można się zrelaksować, ale poruszająca poważne problemy. Opatrzona pięknymi grafikami Jima Kaya, które sprawiły, że książka jest wyjątkowa. Polecamy ją czytelnikom zarówno młodym jak i starszym, a przy wsparciu dorosłych to nawet dzieciom.
29.09. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiane książki - ,,Zapytaj taty" - Jana Balabana i ,,Dziewczynko, roznieć ogieniek" Martina Smausa.
Przebieg spotkania: Panie stwierdziły że są to książki trudne, wymagające od czytelnika skupienia i uwagi, ale swoją treścią poruszają ważne tematy. Książka ,,Zapytaj taty" to opowieść o stracie i przeżywaniu żałoby po śmierci bliskiej osoby, ale także pretekst do zastanowienia się nad własnymi relacjami z tą osobą, refleksja nad wyborami życiowymi i nad czasami w których przyszło żyć najpierw rodzicom, a później rodzeństwu Niedomnych. Książka pt.:,,Dziewczynko, roznieć ogieniek" to opowieść o życiu innej nacji – Cyganów. Losy rodziny Dunków, które dzieją się obok nas i w naszej rzeczywistości. Główny bohater Andrejko doświadcza poczucia samotności i odrzucenia przez bliskich i otoczenie, Jednak bycie Cyganem to ciągła walka o akceptację, zmaganie się ze stereotypami, z uprzedzeniami, a także brak pewności co do przyszłości.
Chociaż książki te poruszają inną tematykę, to w obydwu pisarze opisują wzajemne stosunki społeczne, tolerancję i współżycie międzyludzkie.
28.09. DKK MBP w Brzegu
Omówiona książka: „Słodka przynęta” Ian McEwan
Korzystając z ciepłych jeszcze dni, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowaliśmy w plenerze. Rozmawialiśmy o ksiązce Iana McEwana ”Słodka przynęta”. Akcja powieści toczy się na początku lat 70. XX wieku w wielkiej Brytanii. Główna bohaterka- Serena, zaczyna pracę w brytyjskich służbach bezpieczeństwa. Ma za zadanie zwerbować młodego dobrze zapowiadającego się pisarza. Służby specjalne wykorzystują kulturę jako narzędzie walki politycznej- bez wiedzy twórców. W książce wątek szpiegowski łączy się z historią miłosną. Serena zakochuje się w swoim podopiecznym. Rozpoczyna się gra pełna pułapek i kłamstw. Kolejnym wątkiem, który zwrócił naszą uwagę jest obraz życia literackiego w Wielkiej Brytanii, a także literatury w ogóle- czym jest, jak powstaje. Po lekturze nasuwa się wniosek,ze literatura to oszustwo, gra. Zastanawialiśmy się, ile wybitnych ksiązek powstało na zlecenie władzy, wspierając jakąś konkretną ideologię (i to nie tylko totalitarną, ale też demokrację). Książka ma ciekawą konstrukcję. Zakończenie jest zaskakujące, wywracające wszystko do góry nogami. Bardzo dobra powieść. Polecamy.
25.09. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Brandon W. James – „Wiosenne dziewczęta”
Dla nas, zwykłych ludzi tzw. „Zachodu” Korea Północna jest krajem mało znanym i tajemniczym, dlatego intryguje i wzbudza ciekawość. Media podają nieco wiadomości o koreańskich przywódcach, a przede wszystkim o zbrojeniach i obawach świata przed użyciem przez ten kraj broni jądrowej. Natomiast prawdziwe problemy żyjących tam ludzi to temat tabu. Koreańska propaganda mówi, że to kraj wszelkiej szczęśliwości, a nawet jeśli są jakieś problemy np. brakuje jedzenia, to wina tych „strasznych imperialistów”.
Czasem temat Korei Północnej pojawi się w jakimś telewizyjnym dokumencie, czasem jest to artykuł w prasie.
Brandon W. Jones w swojej paradokumentalnej książce „Wiosenne dziewczęta” opisał koreańską rzeczywistość widzianą oczami młodych kobiet, a właściwie dziewcząt – nastolatek. Nie jest to lektura łatwa i jak sam autor ostrzega na wstępie, nie dla każdego czytelnika. Jest tu wiele przerażających scen przemocy fizycznej i psychicznej, które mogą szokować. Główne bohaterki to Gyong-ho i Il-sun dwunastoletnie dziewczynki wychowujące się w koreańskim sierocińcu.
Gyong-ho nazywana w książce Gi, zanim się tam znalazła, przeżyła już traumę obozu pracy, gdzie trafiła jako ośmiolatka razem z rodzicami i babcią za nieco kurzu na ramie portretu Umiłowanego Przywódcy Kim Dzong Ila.
„Po dokonaniu inspekcji stwierdzamy, że nie troszczyliście się dostatecznie dobrze o portrety Wielkiego Wodza Kim Ir Sena i jego czcigodnego syna, Umiłowanego Przywódcy Kim Dzong Ila... Na szczycie ramy znaleźliśmy ślady kurzu, a portrety nie wisiały równo. Wasze zaniedbanie wskazuje na brak lojalności oraz rzuca na was oskarżenie o działalność wywrotową. Wszyscy jesteście aresztowani za brak należytego szacunku dla władz państwowych”.
Cicha i delikatna Gi „ukrywa” się w świecie liczb (z niewiarygodną szybkością wykonuje w pamięci skomplikowane obliczenia), co pozwala jej przeżyć najbardziej okrutne tortury i poniżenia. Il-sun urodziła się w bogatej i ustosunkowanej rodzinie, ale los sprawia, że także trafia do sierocińca.W kraju, gdzie w zasadzie wszystko może być powodem represji nie jest to wcale dziwne. Czy te młodziutkie dziewczyny może spotkać jeszcze coś gorszego niż praca ponad siły, głód, ciągły strach, upokorzenia, tortury, brak jakichkolwiek perspektyw zmiany na lepsze? Okazuje się że tak. Ich marzenia o lepszym życiu, wolności zmienią się w jeszcze większy koszmar kiedy zostaną sprzedane jako egzotyczne prostytutki i „wylądują” daleko w obcym kraju. Uwięzione, bez znajomości obcego języka, bez możliwości ucieczki przeżyją tam prawdziwe piekło. Jak potoczą się losy „Wiosennych dziewcząt”, czy spełnią się ich marzenia, czy znajdą w sobie siłę, żeby zawalczyć o szczęście, wyrwać się z tego koszmaru? Przede wszystkim czy uda się im wyrwać z kręgu propagandy w której dotąd żyły, nauczyć siebie na nowo i zmienić patrzenie na świat? Książka choć smutna i w wielu momentach szokująca podobała się czytelniczkom, zachęciła do rozmów o niesprawiedliwości i okrucieństwach tego świata. Handel ludźmi ma przecież miejsce nie tylko w Korei Północnej, niewolnictwo wcale nie zniknęło z mapy świata, łamane są prawa człowieka, a kobiety w wielu krajach nadal postrzegane są jako gorszy gatunek ludzkości.
„Wiosenne dziewczęta” to lektura, która na długo zostaje w pamięci, zmusza do myślenia, uwrażliwia na otaczające nas tragedie, nie pozwala zapomnieć o ciemnych stronach tego świata.
25.09. DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiana książki: „Schlaf gut! Das Einschlafbuch“ Heidi Wittlinger
Książka Heidi Wittlinger - opowiadająca i animująca do zasypiania - była dla klubowiczów zbyt prosta. Chociaż forma graficzna została pozytywnie oceniona, to jednak zbyt prosty tekst nie był dla dzieci z klubu ciekawy.
Na spotkaniu klubowicze powrócili w rozmowie do lektury z maja – „Felix große Deutschlandreise”, która im się bardzo podobała. Okazało się, że klubowicze, którzy dopiero po spotkaniu czytali książkę, mieli pytania odnośnie treści. W ramach spotkania postaraliśmy się razem wyjaśnić niejasności.
25.09. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: J. Chmielewskiej- Krwawa zemsta
Tematem dyskusji była książka J .Chmielewskiej pt.,, Krwawa zemsta’’. Miejscem akcji tej powieści jest w większej części biuro projektów. Pracujący tam Dominik jest zauroczony kobietą , która również pracuje w tym biurze.. Zauroczenie doprowadza do tego ., że chce on się rozwieść z żoną. Majka , żona Dominika odkrywa sposób na ratowanie ich związku. Niewątpliwą zaletą książki są nakreślone portrety zwyczajnych ludzi nie pozbawionych wad, z którymi nam, czytelnikom łatwo się identyfikować. Fabuła trochę zagmatwana i zbyt rozbudowana, mało wciągająca. Większość klubowiczek uważa tę książkę za mało ciekawą w porównaniu do starszych powieści autorki.
24.09. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka : „Gwiazd naszych wina” - John Green
Z relacji moderatorki: Na kolejnym spotkaniu klubowiczki miały okazję zobaczyć wreszcie wszystkie książki, które mamy do przeczytania, to 15 tytułów świetnej literatury dla młodzieży.
Pierwszą książką ,o której dzisiaj dyskutujemy jest „Gwiazd naszych wina”. Książka ta wywarła wielkie wrażenie na naszych klubowiczkach, opowiada o szesnastoletniej Hazel śmiertelnie chorej na raka tarczycy, ma już przerzuty, dziewczyna zaczęła chodzić na spotkania grupy wsparcia dla osób chorych na raka. Podczas jednego z nich, poznaje Augustusa. Między bohaterami rodzi się niezwykłe uczucie. Autor świetnie ukazuje czytelnikowi, że chorzy też pragną miłości, przyjaźni i wsparcia. Przybliża nam trudny , bardzo ważny temat: śmierć.
Lektura bardzo emocjonalna i wartościowa, uświadamia nam , że każdy dzień naszego życia powinniśmy traktować jako wyjątkowy. Świetna książka, o której nie da się zapomnieć. Polecamy nie tylko nastolatkom.
24.09. DKK w Zębowicach
Omawiana książka: „Bezdomna” Katarzyny Michalak
W pierwszej części spotkania odbyło się podsumowanie konkursu „Najaktywniejszego czytelnika wakacji 2014”. Z klubu DKK cztery panie zakwalifkowały się do nagrody. Po uroczystym podsumowaniu konkursu, wszyscy przy wspólnej kawie, herbatce i słodyczach dyskutowali o książce „Bezdomna” Katarzyny Michalak.
Najważniejsze osoby: Kinga – bezdomna, Aśka – dziennikarka, Krzysztof – mąż Kingi i kochanek Aśki, Czarek – dawny chłopak Kingi. Kinga straciła wszystko: dom, rodzinę, dziecko. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego nie może dostać pracy, rodzina się jej wyrzekła, nie ma domu, jest bez środków do życia. Wegetuje wśród bezdomnych. Kiedy ostatecznie chce ze sobą skończyć w jej życiu pojawia się Aśka – dziennikarka, która zniszczyła jej małżeństwo, a teraz chce jej pomóc? Wydaje się, że z dobrego serca, ale czy na pewno. Aśka nie zna historii dawnej rywalki, gdy ją poznaje postanawia opisać jej losy. To przecież fascynujący temat do jej gazety. Dziennikarski rekin wietrzy krew, o grubą forsę i rozgłos. Zdobywa zaufanie Kingi, odkryje, dlaczego kobieta tak sobą gardzi. Poznając jej prawdę zastanawia się, czy jej artykuł pomoże innym i samej Kindze, czy też na zawsze zrujnuje jej życie. Książka pokazuje, jak wielką potęgą jest słowo – może przynieść rozgłos, sławę i poważanie, ale może też rzucić na samo dno, pognębić i skłonić do ostatecznego kroku, targnięcia się na własne życie. Kinga jak zaszczute zwierzę czuje się osaczona, nie widzi już dla siebie wyjścia. Kiedy wszystko może się odmienić w jej życiu – Aśka odkrywa wiele tajemnic jej życia i naprawdę chce jej pomóc, Czarek również, Kinga w stanie krytycznym leży w szpitalu. Pytanie, czy Aśka zdąży na czas? i czy Kinga doczeka?
24.09. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Ciemno, prawie noc – Joanna Bator
Książka, a właściwie jej treść wywołała wiele emocji, toteż oceny czytelniczek były skrajnie różne. Część wypowiedzi wyrażała prawdziwy zachwyt tą nadzwyczajną lekturą. Podkreślano wspaniały język oraz niesamowity tajemniczy nastrój powieści. Podziw wzbudziła umiejętność połączenia w jednym tekście satyry na współczesną rzeczywistość z kryminałem i opisem wojennej traumy. Podkreślano wielki talent narratorski autorki. Osobom, którym lektura nie przypadła do gustu, nie odpowiadała posępna miejscami wręcz drastyczna fabuła, trudności w odbiorze sprawiał też zapis rozmów internetowych. Dyskusja była naprawdę burzliwa i przyniosła wiele zaskakujących wniosków.
22.09. DKK GBP w Pokoju
Omawiana książka: Carla Montero – „ Szmaragdowa Tablica „
22.09.2014r. spotkaliśmy się w DKK, aby podzielić się naszymi wrażeniami po przeczytaniu książki hiszpańskiej pisarki Carli Montero „ Szmaragdowa Tablica”. Czytając ją można odnieść wrażenie, że czyta się niektóre powieści Dana Browna czy też Maxima Chattama.
W „Szmaragdowej Tablicy akcja również toczy się wielotorowo- historia przeplata się ze współczesnością. Powieść ta, jak nigdy dotąd trafiła w gusta naszych czytelniczek. Każda z pań znalazła w niej coś dla siebie. Fakt, że miłość i wojna, a do tego jeszcze mroczna tajemnica to zawsze dobra mieszanka na wspaniałą powieść. Trzeba przyznać, że Carla Montero połączyła wszystko tak umiejętnie, że wyszła z tego naprawdę dobra książka, którą czyta się jednym tchem, lekko i przyjemnie. Najbardziej wszystkie panie pociągał wątek historyczny i romans francuskiej Żydówki Sarah Bauer z majorem SS Georgiem von Bergheimem. To właśnie major przypadł wszystkim do gustu. Fakt, był on nazistą i wydawać by się mogło , że będzie budził w czytelniczkach antypatię, ale został przedstawiony jako osoba dla której czasem ważniejsze są losy zwykłych ludzi niż rozkazy samego Führera.
Autorka przytacza dużo faktów historycznych. Wspomina o obozach koncentracyjnych, o ruchu oporu, o Wilczym Szańcu w Gierłoży. Autorka wspomina o „ Przemówieniach poznańskich”, były to tajne mowy, które Heinrich Himmler wygłosił w ratuszu Poznania w październiku 1943 roku. Przemówienia te bez ogródek wyjaśniają, że w obozach koncentracyjnych odbywa się przemyślana i zaplanowana przez rząd i Hitlera eksterminacja Żydów. Na spotkaniu poszerzyłyśmy swoje wiadomości o malarzu Giorgione, twórcy Astrologa, obrazu chronionego przez Żydów z pokolenia na pokolenie.
Wątek historyczny toczy się w okupowanym Paryżu, dlatego też, aby urozmaicić troszeczkę nasze spotkanie Pani Elżbieta Goławska – stała bywalczyni DKK – oprowadziła nas po zabytkowym Paryżu, wyświetlając nam zdjęcia ze swojej podróży.
22.09. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: …Ignacy Karpowicz „Sońka” oraz Jan Balaban „Zapytaj taty”
Z relacji modeartorki: Po wakacyjnej przerwie spotkaliśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, aby porozmawiać o dwóch książkach: „Sońce” Ignacego Karpowicza i „Zapytaj taty” Jana Balabana.
Ignacy Karpowicz podjął prawdziwe wyzwanie bardzo niebezpieczne i ryzykowne - połączył poezję i okrucieństwo. „Sońkę” czyta się z przerażającym uczuciem, że ludzkie życie jest rozpaczliwie kruche i z niepokojem, czy można ocalić własną tożsamość kiedy to, co nas przerasta, rujnuje cały świat wokół i nas samych. To historia prosta i stara jak świat – historia wielkiego uczucia do wroga, za które bohaterka zostanie potępiona.
Karpowicz przedstawia piękną i bogatą opowieść o miłości, wojnie, żalu, samotności i stracie bardzo prosto i oszczędnie.
„ Zapytaj taty” to ostatnia książka czeskiego pisarza Jana Balabana, który ukończył ją pisać dzień przed swoją śmiercią. Troje dzieci próbuje zrekonstruować rodzinną historię i odkryć własną tożsamość. Osią konstrukcyjną narracji jest śmierć ich ojca, znanego i cenionego lekarza. Każdy z jego bliskich próbuje po tym wydarzeniu zdefiniować swoje życie i rozliczyć się z przeszłością. Bohaterowie na swój sposób starają sobie radzić z pustką jaka powstała po śmierci bliskiej osoby. „Zapytaj taty” to powieść trudna i smutna. Nie ma w niej miejsca na rzeczy nieistotne. To skondensowana, poruszająca proza o kruchości życia i pustce, którą trudno wypełnić.
Rozmawiając o książkach odkryliśmy, że trudno nam jednoznacznie ocenić postępowanie bohaterów, bowiem nigdy nie wiemy jak sami zachowamy się w danej sytuacji. Stwierdziliśmy, że dopiero życie weryfikuje nasze postawy i decyzje.
16.09. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Ogród Kamili”, „Szczęście w cichą noc”
Na spotkaniu zostały omówione dwie książki „Ogród Kamili” oraz „Szczęście w cichą noc”.
"Ogród Kamili" to pierwsza powieść z "kwiatowej serii" bestsellerowej autorki, Katarzyny Michalak.
Kamila marzy o prawdziwej miłości, własnym domu i różanym ogrodzie.
Jednak los nie jest dla niej łaskawy. Ukochany mężczyzna niespodziewanie znika, zostawiając za sobą pustkę, ból i tajemnicę, zamiast domu jest małe mieszkanko, a ogród kwitnie tylko w wyobraźni. Przed pogrążeniem się w rozpaczy ratuje Kamilę ukochana ciocia i wiara w to, że marzenia się spełniają.
Kamila, bliska utraty nadziei, że kiedyś i dla niej zaświeci słońce, otrzymuje niespodziewany dar od losu. Przedwojenna willa z uliczki Leśnych Dzwonków jest miejscem, o jakim marzyła. Zupełnie jakby ktoś czytał jej w myślach...
„Szczęście w cichą noc” Anny Ficner-Ogonowskiej” to magiczna opowieść o Świętach Bożego Narodzenia, miłości i wybaczaniu. Wieczór wigilijny. Za oknem cisza, sypie śnieg. Dom pięknie pachnie piernikiem i goździkami, na stole położone jest dodatkowe nakrycie, może zaraz ktoś przyjdzie...
Hania chce spędzić Wigilię z najbliższymi osobami w swoim rodzinnym domu. Pragnie, by było jak dawniej... Zapowiada się wspaniały czas, pełen miłości, mądrych rozmów, rozkochanych spojrzeń i wyśmienitych dań. Lektura tej pełnej uroku opowieści rozgrzeje każde serce.
11.09. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Ashton Lee – „Wiśniowy Klub Książki”
„Wiśniowy Klub Książki” Ashton Lee okazał się lekturą w sam raz na powakacyjne spotkanie w DKK w bibliotece w Lewinie Brzeskim. Akcja książki dzieje się współcześnie, w fikcyjnym miasteczku Cherico, niedaleko Nashville. Tym razem czytelniczkom przyszło się zmierzyć z klubem książki w amerykańskim wydaniu. Główna bohaterka książki, bibliotekarka Maura Beth, aby nie dopuścić do zamknięcia biblioteki organizuje Wiśniowy Klub Książki. Szukając sprzymierzeńców do tego przedsięwzięcia angażuje i jednoczy zarówno miłośników literatury jak i dobrego jedzenia, czyli prawie całą lokalną społeczność.
Dyskusje o książkach „po amerykańsku”, przy super „wyżerce”, wydały się naszym klubowiczkom nieco naciągane i potraktowały książkę z lekkim przymrużeniem oka, nie oznacza to jednak, że nie było o czym rozmawiać. Okazuje się bowiem, że sporo nas łączy. Podobnie jak członkowie WKK w Cherico na spotkaniach nie tylko wymieniamy poglądy na temat przeczytanych książek, które czasem skłaniają do refleksji, a czasem wzbudzają kontrowersje, ale poruszamy też wiele tzw. życiowych problemów, mających odbicie w literaturze, dzielimy się też historiami ze swojego życia.
„Wiśniowy Klub Książki” czytelniczki nazwały bardziej „czytadełkiem” niż ambitną literaturą, ale wartą przeczytania, skłoniła bowiem niektórych do ponownego sięgnięcia po takie klasyki jak „Przeminęło z wiatrem” czy „Zabić drozda” - tę ostatnią czytelniczki znały tylko z wersji filmowej.
Było też trochę dyskusji o zamieszczonych w książce przepisach kulinarnych, choć na spotkaniach lewińskiego DKK postanowiono pozostać przy kawie, herbatce i skromnym ciasteczku. Za to spodobał się pomysł, aby zastanowić nad nadaniem klubowi nazwy - do dyskusji na kolejnych spotkaniach.
10.09. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane książki: Anna Łajkowska „Miłość na wrzosowisku”; ”Cienie na wrzosowisku”; ”Pensjonat na wrzosowisku”; Magdalena ziemniak „Jezioro cierni”; Monika Szwaja „ Anioł w kapeluszu”
W powieści Anny Łajkowskiej to opisane losy polskiej rodziny, która wyemigrowała do Anglii. Basia główna Bohaterka nie pracuje, zajmuje się domem i trójką dzieci. Zamiast wspólnych wakacji Basia wyjeżdża z najmłodszym synem, aby przemyśleć kilka spraw. Chwile spędzone z dala od bliskich mają dać odpowiedź na pytanie – jak odnaleźć się w życiu. Plany jednak mają to do siebie, że często ulegają zmianą, a może to los daje szansę by wreszcie zobaczyć wszystko w innym świetle? Skupiając się na sobie łatwo stracić z oczu otoczenie i to co drażni. Jak to możliwe, że można przez lata żyć podwójnym życiem, ze świadomością, iż oszukuje się wszystkich i co najważniejsze – samego siebie. Dodatkowym atutem w/w powieści są znakomite opisy wspaniałej angielskiej prowincji.
„Jezioro cierni” – to znakomita opowieść o tajemnicach rodzinnych, tych uśpionych i skrywanych latami, a także o tym, że nie da się uciec od przeszłości, bez względu na to jak byśmy się starali. Przeszłości da się wymazać, skreślić, ani wykasować, zawsze przypomni o swoim istnieniu. To również opowieść o walce z własnymi demonami i ogromnej miłości, która zostaje wystawiona na wielką próbę. Autorka porusza trudne tematy, pokazuje jak boleśnie mogą nas zranić kłamstwa i niedopowiedzenia lub błędne wyciąganie wniosków z wydarzeń, których doświadczamy.
„Anioł w kapeluszu” – to powieść o samotności w różnych odcieniach, a także podróż poprzez ludzkie problemy, których jako osoby postronne możemy na co dzień nie zauważać. Książka otwiera oczy na ludzkie problemy i ich naturę, która lubi się kamuflować, ale na pewno przynosi ukojenie w postaci myśli, że nie wszystko jest jeszcze stracone, a pomoc może znajdować się w każdym człowieku.
10.09. DKK GBP w Pawłowiczkach – spotkanie z Katarzyną Enerlich
W ramach DKK odbyło się niezwykłe spotkanie autorskie z Katarzyna Enerlich, pisarką, byłą dziennikarką, pasjonatką Mazur. Pani Katarzyna to bardzo miła, ciepła osoba. Ciekawie opowiadała o swoich perypetiach życiowych jak również o swojej pracy autorskiej. Czytelnicy łatwo nawiązali z pisarką żywiołową dyskusję o powieściach autorki. Nie zabrakło też interesującej wzmianki o pasji gotowania. Uczestnicy spotkania mogli się również dowiedzieć co nieco o przebywaniu Pani Kasi w ukochanym ogródku. Na koniec nasz gość podpisywał swoje książki. Dwugodzinne spotkanie upłynęło bardzo szybko, a uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem spotkania z tak ciepłą i otwartą osobą.
09.09. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: Ewa Stachniak- „Katarzyna Wielka. Gra o władzę”
Na kolejnym spotkaniu DKK omówiono książkę pt.: „Katarzyna Wielka. Gra o władzę”, która oddaje ducha czasów carskich i atmosfery panującej w Pałacu Zimowym. Autorka opisuje krętą i trudną drogę do władzy jednej z najsławniejszych kobiet świata carycy Katarzyny. Do Rosji przyjechała w wieku 14 lat jako Zofia, wkroczyła w dworskie życie nie spodziewając się co ją czeka. Klubowiczom spodobała się fabuła, bo to dobrze i w ciekawy sposób napisana powieść historyczna, w której jest wiele ciekawych spostrzeżeń i spojrzeń na ważne kwestie jak: małżeństwo, przyjaźń, nikczemność, złośliwość i lojalność. Naprawdę warto ją przeczytać.
09.09. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Simon Sebag Montefiore, Saszeńka i inne powieści.
Tematem wrześniowego spotkania DKK były powieści Simona Montefiore pt. Saszeńka i Pewnej zimowej nocy. S. Montefiore jest ponad to autorem dwóch biografii Stalina i biografii carycy Katarzyny II. Powieść Saszeńka przedstawia dramatyczne losy trzech kobiet na tle burzliwych dziejów Rosji od czasów cara Mikołaja II aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Pewnej zimowej nocy zaczyna się w 1945 roku i jest osnuta na faktach autentycznych. Jest to pełna emocji i wydarzeń powieść o miłości, która liczy się ponad wszystko i przyjaźni bez której nic nie jest ważne. Niektórzy bohaterowie tej książki pojawili się już na kartach Saszeńki. Znakomicie osadzona fabuła w realiach życia codziennego i politycznego niespokojnej i okrutnej Rosji, perfekcyjnie narysowane postaci i epicki rozmach książek sprawia, że nie sposób się od nich oderwać. Książki Simona Montefiore, pasjonujące od pierwszej do ostatniej strony, są wynikiem jego dziesięcioletniej pracy w moskiewskim archiwum. Zachęcamy do lektury.
09.09. DKK MBP w Opolu – filia nr 18 – spotkanie z Katarzyną Enerlich
Autorka w barwny i porywający sposób opowiadała, o sobie o tym skąd pochodzi, o swoich książkach, karierze zawodowej i o swoich przeżyciach.
Oprócz rozmów o książkach sama autorka powiedziała ze w dużej mierze jej historie są oparte na faktach które sama usłyszała w czasie swoich spotkań. Katarzyna Enerlich pochodzi z Mrągowa nasiąkła tą ziemią, kocha swoje miasto i swoją prowincję która często pojawia się w jej książkach.
W rozmowie podkreśliła że czuje się w życiu spełniona, ma wymarzony dom i kocha ludzi i robi to co było i jest jej pasją pisze i spotyka się z Czytelnikami.!!! Czytelniczki i goście którzy przybyli na spotkanie zasmakowali niebywałej dawki optymizmu którym emanowała pani Kasia.. Pod koniec spotkania pisarce zadawano pytania niekoniecznie związane z profesją naszego gościa. Rozmowy z pisarką trwały długo i stały się zalążkiem do nawiązania przyjacielskich rozmów. To było bardzo udane spotkanie po prostu zostaliśmy oczarowani urokiem osobistym, otwartością naszego gościa..
09.09. DKK MiGBP w Grodkowie – spotkanie z Katarzyną Enerlich
Z relacji moderatorki: Spotkanie, które odbyło się w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej bibliotece miało kameralny charakter, przyszły na nie osoby, które bliżej chciały poznać autorkę oraz jej twórczość.
Rozmiłowana w mrągowskiej prowincji autorka okazała się ciepłą i serdeczną rozmówczynią , jej wyjątkowa łatwość nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi i jej bezpośredniość skłaniały do rozmowy.
Chętnie odpowiadała na pytania czytelników, nawet dotyczące życia osobistego. Pani Katarzyna z dużym optymizmem podchodzi do życia, rozkochana w prowincji nie wyobraża sobie życia w wielkim mieście i uważa że marzenia się spełniają i są współudziałem życzliwych i dobrych ludzi, którzy stają na naszej życiowej drodze.
Oprócz rozmów o książkach, które jak sama autorka powiedziała są oparte w dużej mierze na historiach prawdziwych, zasłyszanych lub przeżytych osobiście; podczas spotkania mowa też była o tym, w jaki sposób Katarzyna Enerlich została pisarką, o pracy redakcyjnej, o pracy w urzędzie i o trudnej, ale ostatecznie trafnej decyzji porzucenia wszystkiego dla pisania.
To było bardzo interesujące spotkanie , zostaliśmy oczarowani urokiem osobistym, prostotą , otwartością i elokwencją naszego gościa.
W drodze do Grodkowa Pani Katarzyna odwiedziła Kopice, miała możliwość zobaczenia ruin Kopickiego pałacu, a my przy okazji podsunęliśmy historię kopickiego Kopciuszka i mamy nadzieję, że ten wątek znajdzie się w jakiejś książce autorki.
08.09. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej – spotkanie z Katarzyną Enerlich
Spotkanie odbyło się w miłej, ciepłej i domowej atmosferze a sama autorka okazała się niezwykłą i serdeczną rozmówczynią. Prezentowała swoje książki a przy tym zdradziła czytelnikom, które z sytuacji przez nią opisanych są prawdziwe, a które fikcyjne.
”Prowincja pełna marzeń” to współczesna powieść, pełna wdzięku i świeżości dla uroków polskiej prowincji. Jest to opowieść w której splata się wątek Mazur dzisiejszych i przedwojennych. Prowincja pełna gwiazd” to drugi tom z serii mazurskiej. Przedstawia historię kobiety, która odkrywa przeszłość, której nie znała i tajemnice, która chciała poznać. Książka przekazuje nam wiele wartości, z których można się dużo nauczyć. Autorka opowiedziała o książkach ,które w dużej mierze oparła na prawdziwych historiach-zarówno zasłyszanych, nadesłanych przez czytelników jak i osobiście.
SIERPIEŃ
28.08. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka- Anna J. Szepielak ,,Młyn nad Czarnym Potokiem".
Tematem spotkania była dyskusja nad książką Anny J. Szepielak pt.: ,,Młyn nad Czarnym Potokiem". Panie oceniły książkę na 4, ale wszystkie chętnie ją przeczytały. Jest to powieść o codziennych sprawach życiowych, które mogą wydarzyć się w każdej rodzinie i mogą spotkać każdą z nas. Autorka pokazuje, jak w trudnych chwilach najlepiej znaleźć oparcie w rodzinie i w najbliższych przyjaciołach. O kłopotach najprędzej zapomina się wśród dawnych znajomych miejsc i wśród wspomnień z dziecinnych lat. Można wtedy skierować myśli na inne tory, a przy okazji odkryć wiele ciekawych rzeczy, a nawet skrzętnie skrywanych tajemnic.
26.08. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Duch starej kamienicy” – Onichimowska Anna …………
Z relacjo moderatorki: Kolejne spotkanie naszego klubu odbyło się, tak to nazwali klubowicze – „W OBECNOŚCII DUCHÓW” . Powód? Prosty - omawiana książka to oczywiście „Duch starej kamienicy” Anny Onichimowskiej. I jak można się było spodziewać najbardziej dyskutowały najmłodsze dzieciaki, zadawały tak przedziwne pytania , było tyle wątpliwości czy duchy istnieją? A może nie? Świetny klimat, dużo śmiechu, emocji, a najważniejsze to dobra znajomość tekstu, czyli książka przeczytana. Dla takich chwil warto pracować z dziećmi.20.08. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Z relacji moderatora: Sierpniowe spotkanie naszego klubu było bardzo udane. Panie podzieliły się wrażeniami z przeczytanych książek. Szczególnie poleciły powieść Barbary Kosmowskiej "Ukrainka". Autorka ukazuje współczesne problemy, opisuje dramaty "emigrantów zarobkowych". Książka pokazuje smutną rzeczywistość, która jest bliska naszym czasom. Później panie przejrzały książki, jakie klub otrzymał na 2014 rok. Na koniec wypożyczyły książki i umówiły się na następne spotkanie.18.08. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: Katarzyna Michalak „Nadzieja” i Grażyna Jagielska „Miłość z kamienia”
Rozmowa klubowa zaczęła się od recenzji książki Katarzyny Michalak „Nadzieja – książka wzbudziła bardzo pozytywne recenzje. Czytelniczki stwierdziły, że jest to piękna przejmująca opowieść przede wszystkim dla kobiet. Tytułowa Nadzieja to dom - oaza, miejsce pełne miłości gdzie zło nie dociera. Książka jest piękna i wzruszająca, a jej zakończenie nieprzewidywalne. Zaskakuje i doprowadza do łez !!! Ścieżki życia głównych bohaterów los, a może… przeznaczenie splata, kiedy oboje są dziećmi Liliana ma 6 lat, a Aleksander 8. Jedna z Klubowiczek stwierdziła: lektura tej książki wzbudziła we mnie wiele skrajnych emocji. Raz byłam zła na bohaterów za ich takie a nie inne wybory i decyzje, by w jednej chwili być urzeczoną siłą i miłościom Książka jest „REWELACYJNA” - polecam.
Następnie była omawiana książka Grażyny Jagielskiej Miłość z kamienia
Książka dosyć trudna, ale zarazem bardzo pociągająca, bohaterka czyli pani Grażyna Jagielska dziesiątki razy wyobraża sobie jak dostaje telefon o śmieci towarzysza życia. To książka – terapia, która ma przywrócić równowagę autorce, a jednocześnie zaburza równowagę czytelnika. Nie jest zawsze łatwa w odbiorze. Klubowiczki polecają książkę wszystkim czytelnikom 14.08. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Pan Kuleczka” – Wojciech Widłak…
Z relacji moderatorki: na spotkaniu klubowiczów, które odbyło się 14.08.2014 W bibliotece omawialiśmy przygody bohaterów książki „Pan Kuleczka”- Wojciecha Widłaka. Dzieci bardzo chętnie przeczytały opowiadania, a zachętą do tego było spotkanie autorskie z pisarzem. Książka bardzo się podobała, a znajomość tekstu naprawdę mnie zaskoczyła. W podsumowaniu spotkania stwierdziły, że z przyjemnością przeczytają kolejną książkę autora. Spotkanie tradycyjnie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. 13.08. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Policja” – Jo Nesbo
„Policja”, to kolejny kryminał Jo Nesbo z komisarzem Harrym Hole w roli głównego bohatera. W miejscu dawno popełnionej zbrodni, którą komisarz badał, zostaje znaleziony martwy oficer policji. Czy to jest przypadek? Ale gdy dokonano kolejnych zabójstw policjantów okazało się, że za tymi zbrodniami stoją nierozwiązane zagadki przeszłości. Książka bardzo ciekawa, z wartką akcją, nie sposób się od niej oderwać. Polecamy wszystkim czytelnikom przeczytanie tej książki.
LIPIEC
23.07. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka - ,,Judasz całował wspaniale" Mairy Papathanasopulu
Z relacji moderatorki: Paniom książka się podobała, gdyż główna bohaterka przeżywa to co może spotkać każdą kobietę. ,,Judasz całował wspaniale", to ciekawa powieść, napisana z humorem, opowiada historię małżeństwa, które przechodzi kryzys, spowodowany zdradą męża. Eleni początkowo czuje się skrzywdzona, ale później zaczyna żyć własnym życiem, zmienia swój wygląd, nawiązuje dobre relacje z synem, i na nowo się zakochuje. Ale czy wygra walkę o samą siebie, kiedy wraca skruszony małżonek?
23.07. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Trochę większy poniedziałek”- Grochola Katarzyna
W dniu 23.07.2014 r. odbyło się spotkanie DKK w którym uczestniczyło 6 osób. Omówiono książkę Katarzyny Grocholi pt.: „Trochę większy poniedziałek”.
Autorka z typową dla siebie pogodą ducha i mądrością opowiada o najdziwniejszych i najtrudniejszych sytuacjach. Opisuje codzienne życie, w którym zdarzają się niespodzianki i przygody, są łzy, radości i smutki. Zdania były podzielone, jednym przypadła do gustu, inni natomiast stwierdzili, że autorka opisuje w niej stare historie, wybrane z poprzednich książek.
10.07. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: „Papusza „ - Angelika Kuźniak
Cyganie to niebieskie ptaki, tak ich zazwyczaj postrzegamy. Kojarzą nam się z wróżbami, żebraniem i włóczęgostwem. Czytając „Papuszę” poznajemy inny świat Cyganów. Świat roztańczony, rozśpiewany, zamknięty przed obcymi. Odizolowany i izolowany. Kuszący tajemniczością, magią. Inny świat. W tym właśnie świecie rodzi się też inna dziewczynka - Papusza, czyli Laleczka. Wrażliwsza na piękno, na przyrodę, chcąca czegoś więcej. Sięga wysoko, uczy się czytać, później pisać, chociaż to takie trudne przy braku akceptacji swoich. Układa wiersze, piosenki. Słyszy je wszędzie, same ją odnajdują. W końcu odkrywa Papuszę Jerzy Ficowski. Dzięki niemu robi się wokół niej głośno. Tak głośno, że dotyka ją ostracyzm. Popularność wyrzuca ja z cygańskiego kręgu. Nie ma już swojego miejsca w świecie. Cierpi fizyczne i psychicznie. Umiera nie doczekawszy się odwiedzin ukochanego syna. Książka wstrząsająca, ze zdjęciami, listami. Opis życia wspaniałej, silnej, wrażliwej postaci, o której pamięć zadbała autorka. Bo ile osób wie, że żyła kiedyś Laleczka, z która rozmawiał las? Gorąco polecamy tę pozycje, biografia Papuszy jest rzetelna, poparta wieloma listami i zdjęciami, a zarazem tragiczna i poruszająca. Pozwala nam spojrzeć na życie Cyganów z innej strony.
09.07. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Dziewczynko, roznieć ogieniek” Martin Smaus
Bohaterem książki jest Cygan Andrejko Dunka. Jego życie rozgrywa się pomiędzy zapadłą wsią na wschodnich krańcach dawnej Czechosłowacji, a wielkimi miastami obu nowych państw: Czech i Słowacji. Rodzina reprezentuje utarte schematy, do których chce go wdrożyć. Andrejko źle się czuje w tej społeczności, gdzie beznadzieja, przemoc i przestępstwo są chlebem powszednim. Nie umie też żyć wśród „gadziów”, choć próbuje. Dopóki Dunkowie żyli w osadzie cygańskiej nie dbali o majątek, nie mieli domów ani ziemi. Pieniądze trafiały im się, gdy grali w karczmie, zajmowali się końmi (podkuwali je i handlowali nimi). Gospodarze przeważnie płacili im płodami ziemi: ziemniakami, kukurydzą, kapustą. Dunkowie żyli biednie, ale dzielili się chętnie tym co posiadali. Dopiero, gdy nowe rządy zlikwidowały osady cygańskie, a mieszkańców przeniesiono do miasta i niektórzy zaczęli pracować w ostrawskich kopalniach, poznali siłę pieniądza. Rodzina Dunków, która od wieków trzymała się razem, zaczęła się rozpadać – jednym wiodło się lepiej, inni im zazdrościli i tak rosła niezgoda. Cygańskie umiejętności stały się niepotrzebne (konie zastąpiły traktory, a w karczmach grali muzycy profesjonalni). Cyganie nie byli wykształceni, dostawali najgorsza pracę. Nie umieli się dostosować, nie znali dyscypliny w pracy. Często żyli z zasiłków i zapomóg. Nasilała się przestępczość i prostytucja. Sam Andrejko znalazł się w poprawczaku, więzieniu szpitali psychiatrycznym. Próbował pracować w browarze i w lesie. Było mu trudno, ciągle napotykał na bariery swego pochodzenia. Zakochał się w nie cygańskiej dziewczynie, ale ta znajomość też nie miała szans. Ciągle szukał lepszego życia, własnej drogi. Cygańskie przysłowie mówi:” nie próbuj przeskoczyć własnego cienia”. Bohater tej książki chce przeskoczyć cień swojej cygańskiej egzystencji. Fatalne piętno tego, że jest Cyganem zawsze mu towarzyszy. Przecież nie chce wiele – chce spokojnie żyć, pracować, kochać i być akceptowany, cierpi na „głód człowieczeństwa”. Andrejko należy do młodego pokolenia Cyganów-Romów, którzy chcą zerwać ze stereotypami, wyjść biedy i społecznego sieroctwa. Świat cygański i nie cygański za bardzo się różnią, aby mogły wspólnie funkcjonować. Trzeba czasu, i wiele tolerancji i zrozumienia z obydwu stron, aby młodzi mogli razem żyć bez spięć i konfliktów.
CZERWIEC
28.06. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: Powieści kryminalne
Bardzo popularny temat. Współczesna młodzież uwielbia kryminały, głównie detektywistyczne, być może jest to po części spowodowane pojawieniem się w telewizji serialu o przygodach jednego z najpopularniejszych detektywów Sherlocka Holmesa. Bardzo popularne są również kryminały Agathy Christie. Klubowicze chętnie sięgają po tego typu książki, kiedy mają ochotę na lekką lekturę, ale która wymaga od nich trochę myślenia. Często wspólnie czytają i razem próbują wskazać mordercę i sposób jego działania przed zakończeniem lektury.
25.06. DKK GBP w Popielowie
Omawiana książka: Ogród Kamili Katarzyny Michalak
„Książki Katarzyny Michalak są pisane chyba specjalnie dla nas”- stwierdziły nasze Klubowiczki. Tak też jest z „Ogrodem Kamili”, w której to Kamila marzy o prawdziwej miłości i własnym domku z ogrodem w kwiatach, gdzie ponad wszystkimi królują róże. Losy głównej bohaterki są jednak skomplikowane, pogmatwane. Mężczyzna, w którym zakochała się osiem lat temu, zmienił jej i swojej matce spokojne dotąd życie. Z niecierpliwością czekają Klubowiczki na dalsze losy Kamili, opisane w kolejnej książce tzw. „kwiatowej” „Zacisze Gosi”.
23.06. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: „Wypalanie traw” Wojciecha Jagielskiego
Z relacji moderatorki: Spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia książek, jakie będziemy omawiać w bieżącym roku. Jedna z Klubowiczek przedstawia książkę „Wypalanie traw” jako książkę bardzo dobrą, opisującą zjawisko apartheidu w RPA. Autor nie wysuwa wniosków, ale pozostawia fakty. Klubowiczki uznały, że Wypalanie traw to świetny dokument, który czyta się jak dobre opowiadanie z elementami sensacji, kryminału i publicystyki. Książka godna polecenia wszystkim zainteresowanym Afryką.
Wojciech Jagielski poruszył bardzo delikatny i kontrowersyjny temat, jakim jest segregacja i uprzedzenia rasowe w RPA, powieść napisana pięknym językiem opowieść o jednym z najbardziej zapalnych, acz mało medialnych miejsc na Ziemi. Reporter genialnie łączy reportaż z elementami powieści i dlatego książka jest warta polecenia.
17.06. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane książki: G. Gargaś „Namaluj mi słońce”; K. Kołczewska „Kto jak nie ja”; A.J. Szepielak „Młyn nad Czarnym Potokiem”; M. Witkiewicz „Zamek z piasku”.
Z relacji moderatorki: Powieść G. Gargaś to historia prawdziwa, życiowa, taka, która mogłaby przydarzyć się każdemu z nas. Dogłębnie wzrusza, czasem rozśmiesza, często zmusza do refleksji. Autorka na przykładzie Maksa ojca małej Marysi, pokazuje jak bardzo trudna i bolesna przeszłość może wpłynąć na późniejsze życie człowieka, oraz że mężczyźni również potrafią cierpieć, a kobiety skrzywdzić. Mała dziewczynka Marysia zmienia życie nieszczęśliwie zranionego z potrzaskaną duszą ojca, który otoczył swe serce grubym murem, aby chronił go przed kolejnym rozczarowaniem. Pojawienie się w jego życiu Sabiny stopniowo przyczynia się do powolnego wychodzenia poza mur, który wokół siebie zbudował. Marysia, która spotkała w parku samotną 36 letnią Sabinę i wymogła na niej przyjaźń, z czasem przyczynia się do wielkiego szczęścia swego ojca i Sabiny, która jest samotna, a z zawodu- „przyjaciółką do wynajęcia”. G. Gargaś za sprawą małej Marysi pokazuje czytelnikom, co tak naprawdę liczy się w życiu. To Marysia uczy Sabinę na nowo cieszyć się życiem. Razem liczą kropeczki na skrzydełkach biedronek, chodzą boso po trawie wśród kropelek rosy… Czy Sabina okaże się kobietą, która rozbije mur Maksa i uszczęśliwi małą Marysię? Czy pokonają wszystkie przeszkody?
Motto „Przyjaźń i miłość idealne lekarstwa na samotność”
Powieść K. Kołczewskiej to historia Anny lekarza na bezpłatnym urlopie – alkoholiczki pogrążonej w autodestrukcji. Pije, nadużywa leków, nie wychodzi z domu, nie utrzymuje kontaktów ze znajomymi i rodziną. Zamknięta w tym świecie wmawia sobie, że tak jest jej dobrze. W tym najgorszym Momocie jej życia, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, jej życie przewraca się do góry nogami. W wypadu samochodowym ginie jej siostrzenica z mężem. Ich trzyletnia córeczka Ola wychodzi z tego bez szwanku. Siostra Anny na wiadomość o wypadku dostaje zawał. Nie pozostaje nikt inny, kto mógłby się zająć małą Olą. I tak zaczyna się codzienna walka o zachowanie zdrowych zmysłów Anny i szczęście Oli. Jak poradzi sobie Anna – kobieta – lekarz – alkoholik po 50 roku życia, kiedy to staje się prawnym opiekunem Oli zbuntowanej małej dziewczynki. Jak potoczą się wspólne losy, czy Annie udało się dbać o Olę do założonych 20 lat? Powieść emocjonująca i emocjonalna zestawiająca nieszczęście dziecka z samotnością i niechęcią do samej siebie dorosłej, uzależnionej kobiety.
„Młyn nad Czarnym Potokiem” to powieść obyczajowa, która wprowadza czytelnika w klimat Świąt Wielkanocnych, kiedy to trwają przygotowania do zjazdu rodzinnego. Krewni z ameryki nigdy niewidziani przyjeżdżają do Polski chcąc obejrzeć rodzinne strony zmarłej matki i babki. Autorka operuje umiejętnie kwestiami rozbijanych przez emigrację zarobkową rodzin i przedsiębiorczością utalentowanych kobiet, smakiem trudnej wojennej historii związków, oraz rodzinnymi sekretami. Wiele wątków splata się ze sobą, opisy przyrządzanych potraw, oraz sam przebieg wizyty lekko nużące.
Na końcu lektury ciekawe przepisy kulinarne!!!
„Zamek z piasku” M. Witkiewicz to powieść o przyjaźni, marzeniach i rozczarowaniach. Autorka opisuje sytuację, która dotyka wiele par, czyli bezpłodności. Czy warto walczyć o bycie rodzicem za wszelką cenę? Zdecydowanie nie i przed takim maniakalnym wręcz uporem Autorka stara się przestrzec. Idąc do celu nie można stracić tego, co najdroższe, a co się już ma. W związku nie ma miejsca na egoizm, tak jak Weronika bohaterka powieści, która postępowała jak w amoku, popełniając błąd za błędem, za które przyszło jej słono zapłacić.
12.06 DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Z relacji moderatorki: 12 czerwca pojechałyśmy do biblioteki w Kamieniu Śląskim na spotkanie z autorem książek o duchowości i wierze m.in. trylogii o księdzu Groserze- Janem Grzegorczykiem. Pisarz opowiadał o początkach swojej pisarskiej kariery, o swych niezwykłych przyjaźniach z Romanem Brandstaetterem, który przepowiedział mu literacką przyszłość, Janem Twardowskim oraz ojcem Janem Górą. Jan Grzegorczyk podczas spotkania udowodnił, że ma niezwykłe poczucie humoru. Publiczność co chwila wybuchała śmiechem słysząc opowiadane anegdoty z życia pisarza. Autor podzielił się z czytelnikami kulisami powstania kolejnych książek począwszy od debiutanckiej, o miłosierdziu, napisanej na prośbę sióstr Faustynek, po najnowsze powieści „Puszczyk” i „Jezus z Judenfeldu”. Z wielka pasją opowiadał o problemach współczesnego człowieka i o problemach, z jakimi boryka się współczesny kościół. Na spotkaniu okazało się, że pisarz ma nie tylko talent pisarski, ale również muzyczny. Pięknie gra na gitarze i śpiewa, uraczył zebranych balladami śpiewanymi po rosyjsku i po polsku. Miałyśmy również możliwość zakupu książek i otrzymania autografu pisarza
12.06. DKK GBP w Gogolinie - filia Kamień Śląski. Spotkanie z Janem Grzegorczykiem
12 czerwca br. Klubowiczki gogolińskiego DKK odwiedziły DKK z Kamienia Śląskiego by wziąć udział w spotkaniu z pisarzem Janem Grzegorczykiem autorem głośnych książek o przypadkach księdza Grosera, „Adieu”, „Trufle", „Cudze pole”. Pisarz debiutował książką „Każda dusza to inny świat” (1998) poświęconą Bożemu miłosierdziu, św. Faustynie, księdzu Michałowi Sopoćce i dzieciom marnotrawnym. Książki autorstwa Jana Grzegorczyka krążą wokół miłosierdzia, dotykają spraw ludzkich takich jak śmierć, choroba, miłość, piękno, szczęście, przebaczenie itp. Czytelnicy biorący udział w spotkaniu posłuchali o początkach kariery pisarza, o ważnych ludziach mających wpływ na jego twórczość, przyjaźniach i planach na przyszłość.
12.06. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle. Spotkanie z Janem Grzegorczykiem
Członkowie DKK mieli zaszczyt gościć pisarza Jana Grzegorczyka.
Jan Grzegorczyk jest dziennikarzem, redaktorem i pisarzem, autorem książek o duchowości i wierze, m.in. tetralogii o przypadkach księdza Grosera: "Adieu", "Trufle", "Cudze Pole" i Jezus z Judenfeldu", ponadto powieści "Chaszcze", "Puszczyk" oraz "Niebo dla akrobaty".
Autor prezentował swoją najnowszą książkę „Święty i błazen”. Jest to książka o niecodziennej relacji ojca Jana Góry z Janem Pawłem II.
Błazen żył na dworze i miał przywilej mówienia królowi prawdy bez cenzury i ogródek. Ale są też inne skojarzenia. Błazen to tyle, co wariat. Człowiek, który się błaźni, czyli kompromituje. To ktoś, którego genialny życiowy plan zakończył się klapą.
Jan Góra pozwalał sobie przy Papieżu na zachowania i działania, o których inni baliby się nawet pomyśleć. Niektórzy określiliby je jako nieodpowiednie albo gorszące. A papież, gdy Góra wsadzał jego rękę do wiaderka z silikonem protetycznym po to, aby uzyskać odlew jego dłoni dla potomnych, stukał się widelcem w czoło i mówił do obecnego kardynała Dziwisza: „Stasiu, po co z tym facetem zaczęliśmy się zadawać” i ponownie zapraszał ojca Górę i wspomagał jego projekty, plany, wizje... Na spotkaniu pisarz grał na gitarze i śpiewał przepiękne ballady. Czytelniczki były spotkaniem zachwycone.
10.06. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Richard P. Evans, Zimowe sny i inne powieści
Tematem czerwcowego spotkania DKK były optymistyczne książki Richarda Paula Evansa. Bestsellerowego pisarza amerykańskiego, który napisał już kilkanaście powieści, cztery zostały zekranizowane przez telewizję. Wszystkie gościły na listach hitów „The New York Timesa”, nakład ich wyniósł kilkanaście milionów egzemplarzy a przetłumaczone zostały na 25 języków. Powieści R. P. Evansa to nie tylko jakieś tam błahe historie, ale książki pełne mądrości, historie wzruszające i ciepłe. Charakteryzuje je jasność przekazu, proste przesłanie, pozytywne zakończenie a czyta się je z niesłabnącą przyjemnością, podziwiając kunszt literacki autora. Zachęcamy do lektury.
04.06. DKK MiGBP w Zdzieszowicach. Spotkanie z Izabelą Sową
Z relacji moderatorki: W czerwcu gościliśmy w naszej bibliotece w ramach DKK popularną polską pisarkę Izabelę Sowę. Jest ona autorką literatury dla kobiet, ale po jej książki sięgają także mężczyźni. W swoich powieściach przedstawia zwyczajne życie ludzi zmagających się problemami swego czasu zanurzonego we współczesnym świecie. Rozgłos przyniosła jej tzw. „seria owocowa” opisująca świat dwudziesto- i trzydziestolatków borykających się z codziennym życiem.
Bohaterowie książek Izabeli Sowy, uważnej obserwatorki polskiej codzienności, (na co na pewno ma wpływ jej wykształcenie – jest psychologiem) walczą ze znanymi nam wszystkim problemami i słabościami.
Pisarka, osoba niezwykle ciepła i otwarta, chętnie odpowiadała na liczne pytania czytelników. Mówiła o początkach swojej kariery literackiej, o prawach rządzących rynkiem wydawniczym, no i oczywiście o planach na przyszłość. Odsłoniła przed nami źródła swoich autorskich inspiracji oraz tajniki warsztatu pisarskiego.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, a na jego zakończenie pisarka podpisywała książki swego autorstwa oraz dokonała wpisu do kroniki biblioteki.
04.06. DKK w Krapkowicach. Spotkanie z Izabelą Sową
Klubowicze mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z Panią Izabelą o jej książkach, pisaniu i literaturze a także o problemach drażliwych, które nurtują każdego z nas. Uczestników urzekła osoba Pani Izabeli i sposób, w jaki potrafiła zbliżyć się do czytelników. To niezwykle serdeczna, czuła i wrażliwa osoba. Dyskusja przebiegała wartko w miłej atmosferze, dowiedzieliśmy się wiele na temat samej autorki i jej książek. Postacie, które opisuje są mocno zarysowane psychologicznie, co sprawia, że są ciekawsze. Spotkanie z pisarką sprawiło, że nawet ci, którzy nie czytali jej książek zadeklarowali, że chętnie po nie sięgną.
MAJ
29.05. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Joanna Bator – „Ciemno, prawie noc”
„Ciemno, prawie noc” Joanny Bator, nagrodzona NIKE najlepsza powieść 2013 r. była tematem dyskusji w lewińskim DKK. Już na początku spotkania padło zdanie, że nie jest to książka dla każdego, że nie czyta się jej lekko i przyjemnie, ale też po przeczytaniu nie pozostawia nikogo obojętnym i nawet jeśli się tego nie chce, myśli wracają do opisywanych zdarzeń. Jest to książka, która jednocześnie odpycha, złości, ale też wciąga i ciekawi jak dobry kryminał. Joanna Bator opisując świat pełen zła, mroku, cierpienia wprowadziła czytelniczki w nieco przygnębiający nastrój, choć stwierdziły w trakcie rozmów, że te przerażające jak z filmowego horroru sceny to przecież nasz codzienny świat. Codzienne dowiadujemy się o porwaniach, brutalnych mordach, gwałtach, a opisanym w powieści Wałbrzychem może być każde miasto. Żywą dyskusję wywołały też rozdziały zatytułowane BLUZG. Zdaniem czytelniczek, choć było to „ciężkie” do czytania to jednak wiernie oddaje rzeczywistość internetowych forów, w której wulgaryzmy i obrzucanie się błotem to powszedniość. Mimo swojej mroczności, książka podobała się i nawet bluzgi zostały autorce „wybaczone”.
28.05. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Twórczość Amélie Nothom
Klubowiczki rozmawiały o twórczości Amélie Nothomb. Z relacji moderatora: Poprzednim razem panie wybrały sobie książki tej autorki i na spotkaniu dzieliły się wrażeniami z lektury. Rozmawiałyśmy także o autorce, o jej skomplikowanej młodości spędzonej na walizkach, kiedy towarzyszyła rodzicom – dyplomatom w ich ciągłych podróżach. Książki wzbudziły dość mieszane uczucia np. „Z pokorą i uniżeniem” spodobało się czytelniczkom za odważny, autoironiczny obraz cudzoziemki pracującej w japońskiej korporacji. „Krasomówca” wywołał żywą dyskusję. Podkreślano atmosferę niepokoju, niepewności kontrastującą z sielskim krajobrazem i pozornym spokojem bohaterów. Podsumowując książki Amélie Nothomb spotkały się z dobrym przyjęciem, chociaż tematy w nich poruszane i sposób narracji budziły kontrowersje. Warto poznać twórczość autorki, warto poznać tematy, które porusza i warto je przemyśleć.
28.05. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka- „ W otchłani mroku”, „Morderstwo w Orient Expressie”, „Przygody Księdza Browna”, „Uwikłanie”.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki otworzyła moderator klubu Ewa Bury, zapraszając klubowiczki do zwiedzenia wystawy pt. „Anatomii zbrodni literackiej”. Tym razem czytelniczki omawiały pięć książek. Każda inną, ale wszystkie łączyła wspólna kategoria literacka, jaką jest kryminał. Podczas spotkania omawiano najsłynniejszych detektywów literackich, słynne kryminały oraz powieści wydawane jako serie: mroczna seria, czarna seria, kryminał skandynawski, kryminał polski itp. Czytelniczki porównywały prowadzone śledztwa, portret bohatera, a przede wszystkim zawiłość przedstawionej zbrodni. Spotkanie gogolińskiego klubu książki w tajemniczej scenerii zbrodni literackiej zakończono wspólnym zdjęciem, zaproszeniem na spotkanie z Janem Grzegorczykiem (12.06.) oraz informacjami na temat przeczytanych i polecanych książek.
22.05. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej. Spotkanie z Wojciechem Widłakiem
Spotkanie przebiegło w fantastycznej atmosferze i na pewno zostawiło nie tylko miłe wspomnienia, ale nowe doświadczenia. Poznanie kolejnego pisarza, osoby, która wniosła dla większości nowe, inne spojrzenie na literaturę dziecięcą. Pan W. Widłak, jak każdy goszczony przez nas pisarz swoje spotkanie prowadził w swoim stylu i wspaniale opanował dość liczną grupę uczestników mobilizując ich do dyskusji i wspólnej zabawy.
21.05. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
Klubowicze omawiali książkę „Zosia z ulicy kociej” Agnieszki Tyszki. Nasze majowe spotkanie było wyjątkowe, bowiem spotkaliśmy się na łonie natury. Korzystając
z pięknej pogody klubowiczki, czytały wybrane fragmenty książki na świeżym powietrzu. Następnie rozmawiały o przezabawnych perypetiach rezolutnej Zosi i jej zwariowanej rodzinki. Książka ta jest pełna humoru, podsuwa czytelnikom wiele pomysłów na spędzanie wolnego czasu oraz zachęca do odwiedzenia strony internetowej młodej pisarki.
Lekturę czyta się z wielką przyjemnością. Treść jest bardzo ciekawa i pouczająca. Aby się dowiedzieć czegoś więcej, klubowicze zachęcają do zapoznania się z tą ciekawą książką. Polecamy książkę szczególnie małym smutasom, którzy nie wiedzą, jak wesoło i ciekawie spędzić czas.
21.05. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: „ Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek” – Herta Müller
Temat spotkania: dyskusja nad książką, konkurs dla DKK
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki otworzyła moderator klubu Ewa Bury. „Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek”- jest to zbiór esejów mówiących o losach pisarki, jej rodzinie, przyjaciołach, walce z tyranią Ceauşescu oraz rozważań o literaturze. Słowo miało dla noblistki wielkie znaczenie. Pełniło funkcję terapeutyczną. Kolejne rozdziały stanowią dopowiedzenie poprzednich. Można by powiedzieć wciąż ta sama historia i te same uczucia. Dyskusja nad powieścią noblistki była nie lada wyzwaniem dla klubowiczek, ze względu na poruszane tematy - nie zdawałyśmy sobie sprawy, że niektórym ludziom było tak ciężko w czasach komunizmu- mówiły czytelniczki podczas posiedzenia. Spotkanie DKK w Gogolinie podzielono na dwie części pierwsza dotyczyła omawianej książki, druga związana była z udziałem w konkursie ogłoszonym przez Wydawnictwo Czarne na napisanie laudacji dla żyjącego pisarza. Klubowiczki jednogłośnie ustaliły, że wybranym do laudacji pisarzem będzie Marcin Szczygielski.
20.05. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek”
Członkowie DKK na spotkaniu omawiali książkę Herty Muller „Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek”, która ma być inspiracją do napisania laudacji do konkursu ogłoszonego przez Instytut Książki i Wydawnictwo Czarne. Herta Muller laureatka Nagrody Nobla z 2009 roku jest jedną z najważniejszych postaci współczesnej literatury niemieckiej. W książce „Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek” pisze o swoim życiu, o strachu i przemocy, o przyjaciołach i zdrajcach i o tym, jakie pocieszenie w ciężkich chwilach daje literatura.
Po długiej dyskusji członkowie klubu zdecydowali, że Nagrodę Nobla przyznaliby włoskiemu pisarzowi Umberto Eco i dla niego będą teraz pisać laudację.
14.05. DKK MiGBP w Kluczborku
W maju Dyskusyjny Klub kontynuował spotkanie pod hasłem: książki, które czytamy i polecamy. W opinii klubowiczów do książek, które z pewnością warto przeczytać należy książka Grzebałowskiej: „Beksińscy: portret podwójny”, biografia „Matka Papieża” autorstwa Anny Knidziuk, tomowa saga z Sosnowca „Korzeniec” i „Puder i pył” Zbigniewa Białasa oraz „Dziewczyny z powstania” Anny Herbich. Dziwaczną lecz z pewnością nie nudną książka jest powieść Mankella „Włoskie buty.” Dla tych, którzy lubią dobry kryminał klubowicze polecają książkę Ewy Ostrowskiej „Pamiętaj o róży.” Zachęcają również do lektur, których treść, zdaniem ich, nie traci na wartości. Do takich książek należy „Zły” Tyrmanda, „Opowiadania” Bunina czy „Opowiadania” Dostojewskiego.
13.05. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Teresa Torańska, Smoleńsk
Tradycyjnie już w czasie Tygodnia Bibliotek w bibliotece w Oleśnie odbyło się spotkanie DKK. 13 maja omawiana była książka Smoleńsk Teresy Torańskiej. Dziennikarka i pisarka T. Torańska zmarła 2 stycznia 2013r. na kilka miesięcy przed premierą książki. "Smoleńsk" składa się ze wstępu Autorki, 31 wywiadów oraz artykułów uzupełniających Lidii Ostałowskiej i wydawcy Pawła Szweda. Wywiady przeprowadziła T. Torańska z rodzinami ofiar katastrofy lotniczej z dnia 10 kwietnia 2010 r., a także polskimi politykami i historykami. Wypowiedzi udzielili Autorce przedstawiciele różnych opcji politycznych, wyraziciele różnorodnych poglądów, ludzie bezpośrednio dotknięci tragedią, bliscy ofiar katastrofy, osoby prywatne i publiczne. Materiały do mającego powstać reportażu zbierane były w ciągu 2010 i 2011 roku. Nie wszystkie zebrane wywiady ukazały się w książce, która zresztą w zamyśle Autorki (jak zdradza mąż dziennikarki i pisarki Leszek Sankowski) miała być zupełnie inna. Wszystkie natomiast wywiady były autoryzowane, co tym bardziej potwierdza autentyczność ich przekazu. Torańska nie interpretuje i nie komentuje uzyskanych informacji, nie ocenia, nie narzuca własnego zdania. Słucha mądrze, pozwala się wypowiedzieć rozmówcom, czasem tylko zadaje krótkie pytanie, niekiedy nawet prowokujące.
10.05. DKK GBP w Pakosławicach – filia w Prusinowicach
Z relacji moderatora: Dzisiejsze spotkanie było wyjątkowe dla wszystkich, którzy zgromadzili się w ten sobotni wieczór w naszej bibliotece. Ekspozycja obrazów, muzyka, recytacja wierszy i krótkie scenki teatralne na podstawie książek „Słowem i pędzlem” oraz „Falbankowe chmurki”, mogli podziwiać nasi czytelnicy podczas spotkania z Krystyną Wroniewicz – autorką poezji, tekstów piosenek, muzyki, scenariuszy, reżyserką, choreografką i malarką.
Pani Krystyna zawodowo zajmowała się pracą z dziećmi jako instruktor artystyczny i ta praca stała się początkiem twórczości literackiej. Najpierw swoje wiersze pisała na potrzeby występów zespołu, później przyszedł czas na nieco inną twórczość, tak dla siebie – do szuflady. Za namową znajomych wydała tomik wierszy „Słowem i pędzlem”, w późniejszym czasie ukazała się nowa pozycja „Falbankowe chmurki” – skierowana do dzieci.
Podczas tego niecodziennego spotkania autorka opowiadała o sobie swoich pasjach, zamiłowaniach, radościach i o smutkach, które też są inspiracją do pisania, tworzenia oraz dzielenia się z innymi. W czasie tego wieczoru poezja, muzyka i otaczające nas obrazy a przede wszystkim wspaniała atmosfera, którą wprowadziła Pani Krystyna sprawiły, że nikt nie miał ochoty zakończyć tego trzygodzinnego spotkania.
09.05 GBP w Tułowicach
Temat spotkania: Twórczość Jana Grzegorczyka
Omawiana książka: „Adieu” „Cudze pole” „Trufle”- Jan Grzegorczyk
Z relacji moderatorki: W ramach „Tygodnia Bibliotek 2014” w naszej bibliotece w dniu 09.05.2014 zorganizowano spotkanie DKK oraz świętowano wspólnie z współpracownikami TOK dzień Bibliotekarza. Na spotkaniu omówiono trzy tytuły Jana Grzegorczyka są to: „Adieu” „Cudze pole” i „Trufle”. Wybrałam twórczość w/w autora, ponieważ w czerwcu odbędzie się spotkanie autorskie w ramach naszego klubu.
Autor w powieściach omawianych ukazuje kościół od strony ludzkiej nie szczędząc krytyki temu, co w nim próżne, zawistne, chciwe, podłe, nie zapominając o tym co w człowieku bohaterskie, prawe i szlachetne.
Każdy z tomów tej pasjonującej trylogii można czytać z osobna, ale jeśli się przeczyta którąkolwiek z nich, to chce się przeczytać pozostałe. Grzegorczyk bez owijania w bawełnę pokazuje jak działa administracja kościelna, jak silne panują tam zależności. Pokazuje dobrych duchownych i tych, dla których liczy się kasa, seks i kariera. Podobnie pokazuje wiernych, którzy w każdą niedzielę chodzą do kościoła, lecz są zatwardziali w swoim gniewie.
08.05. MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej. Spotkanie z Agnieszką Tyszką
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach działalności KMK (Klubu Miłośników Książki)
Podczas spotkania autorka czytała fragmenty swoich książek. Wielką frajdę sprawiło uczestnikom pisanie krótkich scenariuszy na spektakle teatralne, które następnie zostały przez nich przedstawione. Na spotkaniu autorka opowiadała dzieciom, jak rodzą się pomysły na napisanie książki. Uczniowie z dużym zaciekawieniem wysłuchały opowiadań Pani Agnieszki, zadawały pytania odnośnie do pisania i ilustrowania książek. Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze. Miła atmosfera spotkania, wesoła zabawa z pewnością na długo zostaną w pamięci dzieci. Spotkanie zakończyło się rozdaniem autografów. Następnie klubowiczki KMK podziękowały pisarce za spotkanie, wręczając jej kwiaty oraz pamiątkową kartkę, którą samodzielnie wykonały.
KWIECIEŃ
30.04. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka- Katarzyna Zyskowska – Ignaciak ,,Upalne lato Kaliny"
Omawiana książka Klubowiczkom niezbyt się podobała się. Stwierdziły, że trudno się czytało. Nie była to powieść łatwa, tak samo jak niełatwe było życie głównej bohaterki. Kalina pozbawiona w dzieciństwie uczuć rodzicielskich, w dorosłym życiu nie potrafi kochać, nawet własnego dziecka. Jej zdaniem człowiek nie powinien kierować się uczuciami, lecz rozumem, bo miłość i inne uczucia do niczego dobrego nie prowadzą. Dopiero, gdy poznaje Macieja, a także kiedy zostaje ujawniona prawda i tajemnice jej matki, wszystko się zmienia. Książka w swojej treści daje do myślenia i uczy, że w życiu najważniejsze są miłość i bezpieczeństwo.
24.04. DKK GBP w Baborowie
Z relacji moderatorki: Kończąc spotkanie poprzednie umówiłyśmy się, że porozmawiamy sobie o B@jkach Marcina Pałasza, ale dziewczęta, które wypożyczyły do poczytania nie mogły przyjść tym razem. Może się uda w kolejnym podejściu. :) Rozmawialiśmy więc o książkach z serii Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Książki te bardzo chętnie wypożyczane są przez dzieciaki, bo są ‘przyjazne’ młodym czytelnikom (duża czcionka, dużo ilustracji :)). Dodatkowo zagadki kryminalne rozwiązywane przez bohaterów wciągają i trzymają w napięciu do ostatniego zdania opowieści.
Pojawił się też w naszych książkowych rozmowach, po raz kolejny, pies o wdzięcznym imieniu Elf. Ci, którzy przeczytali o jego przygodach w Sposobie na Elfa i Elfie, gdzie jesteś? z nieprzemijającą i niesłabnącą sympatią go wspominają. I spotkanie z autorem też. :)
23.04. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centrala
Omawiana książka: Godzina dzieci – Marcia Willett
Kolejne spotkanie DKK odbyło się 23.04.2014. Wzięło w nim udział 7 pań. Rozmawiałyśmy o książce Marcii Willett - Godzina dzieci. Dwie wcześniejsze powieści autorki także były omawiane na spotkaniach klubowych i cieszyły się dużym uznaniem. Nie inaczej rzecz się miała z omawianym tytułem. Autorka uważana jest za jedną z najbardziej nastrojowych pisarek brytyjskich. Umiejętnie snuje interesujące opowieści o rodzinie i jej sekretach, zachowując prawdę psychologiczną i posiłkując się pięknymi opisami miejsc, w których dzieje się akcja powieści. Ta podróż do świata wykreowanego przez pisarkę bardzo podobała się czytelniczkom. Wszystkie doceniły kunszt autorki, narzekały tylko na, nieco zbyt częste ich zdaniem, posługiwanie się retrospekcją, co spowalniało i utrudniało lekturę. Książka otrzymała od klubowiczek bardzo dobre oceny.
10.04. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Szkoła żon”, „Pensjonat marzeń” Magdaleny Witkiewicz
Na spotkaniu zostały omówione dwie książki współczesnej polskiej pisarki Magdaleny Witkiewicz.
„Szkoła żon” to historia kilku zwyczajnych, nieznających się kobiet, które spotykają się w pensjonacie na Mazurach, gdzie wśród leśnej głuszy przeżywają przygodę swojego życia. Główna bohaterka Julia jest świeżo po rozwodzie. Opija radośnie w klubie wraz z przyjaciółkami powrót do stanu wolnego. Bierze udział w loterii wizytówkowej i ku jej zdziwieniu wygrywa tajemnicze zaproszenie do luksusowego spa. Jadwiga za zaoszczędzone na czarną godzinę pieniądze sama funduje sobie wypoczynek, zaś Michalinie pobyt opłaca jej chłopak, dla którego ona stara się być idealną kobietą. Panie zostają tam przez 3 tygodnie, a po powrocie nic nie jest już takie, samo jak było.
„Pensjonat Marzen” to kontynuacja „Szkoły żon”. Bohaterki po lekcjach w Szkole wiedzą, że ich los zależy przede wszystkim od nich samych. Biorą sprawy w swoje ręce. Podupadły hotel położony w samym sercu kaszubskich lasów zamieniają w pensjonat marzeń. Cudowne miejsce, z którym wiąże się smutna, romantyczna historia, musi się stać przytulnym hotelem otoczonym czarodziejskim ogrodem. Czy Julia jeszcze wyjdzie za mąż, Michalina ułoży sobie życie z innym mężczyzną, a Jadwiga odejdzie od męża, który ją zdradza? Obydwie książki rewelacyjne dla kobiet w każdym wieku. Polecamy.
09.04. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: „Świadectwo” Stanisława Dziwisza
Spotkanie otworzyła moderator klubu Ewa Bury. Podstawowym tematem była dyskusja na książką „Świadectwo” Stanisława Dziwisza. Spotkanie było również okazją odwiedzenia wystawy zbiorów poświęconych błogosławionemu Janowi Pawłowi II, które znajdują się w Gminnej Bibliotece Publicznej.
„Świadectwo” jest to książka-wyznanie opowiadająca ustami kardynała Dziwisza historię Jana Pawła II. Określająca jego postawę, podejście do wielu spraw w przełomowym okresie dla Polski. Panie zgromadzone na spotkaniu dyskutowały, także na temat słuszności opublikowania notatek, które Błogosławiony Jan Paweł II prosił, aby zniszczono.
Na koniec moderatorka klubu życzyła wszystkim zgromadzonym Paniom Wesołych Świąt Wielkanocnych. Przedstawiono także zasady konkursu na napisanie laudacji dla żyjącego pisarza, do którego zgłosił swój akces Dyskusyjny Klub Książki z Gogolina.
08.04. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Anna Ficner-Ogonowska: Alibi na szczęście; Krok do szczęścia; Zgoda na szczęście.
Z recenzji uczestniczki spotkania:
„Książki Anny Ficner-Ogonowskiej to według mnie uchwycony na kartach papieru fragment życia. Z wszystkimi jego wzlotami i upadkami, którego bohaterowie przebywają raz (pozwalam sobie zacytować za Anią z Zielonego Wzgórza) w "krainie rozkoszy", innym razem w "otchłani rozpaczy". Bo przecież takie jest samo życie - przynosi i radość, i ból, i rozpacz, i szczęście...
Polecam jako lekturę mądrą i ciekawą. Optymistyczną, zachęcającą do walki o własne szczęście, do podejmowania wciąż nowych prób w zmaganiu z przeciwnościami losu, by znaleźć miłość, satysfakcję i samozadowolenie. By cieszyć się życiem.”
08.04. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omówione książki: Reginy Brett „Bóg nigdy nie mruga”; Marii Ulatowskiej „Prawie siostry”
Felietony Reginy Brett pozwoliły nam zastanowić się nad swoim pojmowaniem życia, tego codziennego, normalnego ze swoimi czynnościami dnia codziennego, ale także tego bardziej duchowego. Czytając te lekcje, komu z nas nie zdarza się zwątpić w sens istnienia? Co wtedy robić? Większość ludzi popada w depresję, odpuszcza sobie życie towarzyskie, naukę, czasami przez jakąś rzecz, ( która często jest dla nas przysłowiowym końcem świata) nie możemy się pozbierać. Dużo jest takich zdarzeń. Czy to mających podłoże natury uczuciowej, kariery zawodowej, czyjejś śmierci, nagłej choroby. Wystarczy moment, aby upaść na kolana i nie móc podnieść się z nich o własnych siłach. Autorka książki też przeżyła swój dramat. Nigdy nie wierzyła, że życie to dar, chodziła z nosem "na kwintę", nigdy nie była zadowolona. Po latach dopadła ją choroba - rak. Dla kobiet to szczególnie ciężki moment życia, gdy tracą włosy, siły, chęć życia. Co autorka książki zrobiła w tej sytuacji? Postanowiła walczyć, wziąć się z chorobą "za bary" i nie dać się złamać. Bardzo cenna pozycja dla tych, którzy nieco pogubili się w życiu i zastanawiają się nad swoim szczęściem. Książka pomaga wyjść z osobistego kryzysu lub impasu. Polecamy każdemu, bo napawa optymizmem i entuzjazmem.
Książka Marii Ulatowskiej zatytułowana "Prawie siostry" to powieść, która pokazuje nam, jak trudno czasem poradzić sobie z emocjami i skomplikowanymi sytuacjami, z jakimi musimy się zmierzyć. To lektura opowiadająca nie tylko o przyjaźni, ale też o miłości, nie wyłącznie do mężczyzny, ale także do zwierząt, do osieroconych dzieci, do osoby, która choć niezwiązana jest z nami więzami krwi, może stać się naszą ukochaną ciocią. To powieść o wierności, lojalności, o zdradzie, o tym, jak ważna jest pamięć o naszych bliskich, choć trzeba dalej żyć i być szczęśliwym, nie zapominać o żywych. Nie powinniśmy zamykać się w naszym cierpieniu, uparcie wierzyć, że nic dobrego już nas nie spotka, bo może właśnie tuż obok jest ktoś pozornie obcy, a tak naprawdę najbliższy naszemu sercu? Wystarczy tylko otworzyć oczy i pobiec za niesfornym czworonogiem, który ma ochotę pobiegać samopas. Nigdy nic nie wiadomo, jak mogą potoczyć się nasze losy.
08.04. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: Alice Munro- „Przyjaciółka z młodości”, „Drogie życie”, „Miłość dobrej kobiety”
Spotkałyśmy się po przeczytaniu trzech zbiorów opowiadań Alice Munro, aby wymienić się naszymi wrażeniami i uwagami. Wszystkie opowiadania bardzo nam się podobały, gdyż dotyczą spraw codziennych, a mimo to ważnych dla każdej z nas- miłości, tęsknoty, przypadkach rządzących naszym życiem. Autorka portretuje zwykłych ludzi, ukazując namiętności i sprzeczności ukrywające się pod powierzchnią codziennego życia. Szczególną uwagę poświęca kobietom- możliwościom i ograniczeniom, które napotykają we współczesnym świecie. Munro pokazuje wszystkie odcienie miłości z niezwykłą wnikliwością, odsłaniając głębię i zawiłości zwyczajnego życia, oraz siłę emocji, które wiążą ludzi ze sobą. W książce „Drogie życie” mamy także bardzo osobiste wspomnienia pisarki, jej rodzinny dom, rodziców, młodszą siostrę, młodzieńcze rozterki, lęki i obsesje. Naszym zdaniem książki te, to fantastyczne zbiory opowiadań, pięknie napisane, grające na najgłębszych uczuciach, które czyta się z największą przyjemnością.
MARZEC
27.03. DKK GBP w Tarnowie opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Dziewczyna na Times Square” Paulliny Simons
Na spotkaniu czytelniczki omówiły kolejną powieść Paulliny Simons pt. „Dziewczyna na Times Square . Przedstawia ona czytelnikom historię Lily Quinn. Życie bohaterki płynie spokojnym, monotonnym rytmem. Do czasu, aż zagoszczą w nim dramatyczne wydarzenia: w zagadkowych okolicznościach zaginie jej współlokatorka, u drzwi pojawi się nowojorski policjant Spencer Patrick O'Malley, na jaw wyjdą skrywane rodzinne tajemnice. Życie Lily Quinn odmieni się radykalnie, bo zagadkowy los przyniesie jej zarówno chorobę, jak i fortunę, ale też stratę i wielką miłość.
27.03 DKK GBP w Popielowie
Omawiana książka: Houston, mamy problem K. Grocholi
Katarzyna Grochola pisze głównie o kobietach, ich problemach i perypetiach. Oczywiście wszystkie te problemy wynikają z faktu, że wokół kobiet kręcą się mężczyźni, którzy wszystko utrudniają. Ale z kolei bez mężczyzn się nie da żyć. W książce „Houston, mamy problem” autorka ustanowiła mężczyznę głównym bohaterem, nie pomijając oczywiście znaczenia i ważności kobiet w jego życiu. Klubowiczki z wielkim uznaniem dyskutowały o samej autorce, Katarzynie Grocholi, łącznie z jej niedawnymi występami w „Tańcu z gwiazdami”.
27.03. DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiana książka: „Freunde” Helme Heine i „Freunde von Helme Heine“ Alexandry Plüskow
Książka niemieckiego autora i ilustratora Helme Heine opowiada o przygodach trójki przyjaciół: Franciszka Koguta, Johnny'ego Myszora i grubego Waldemara. Klubowicze chętnie przeczytali zabawną historię o tej trójce i uznali, że bohaterowie są bardzo sympatyczni. Najwięcej emocji u dzieci wzbudził epizod z jedzeniem czereśni i jego konsekwencjami.
Żywa dyskusja utworzyła się też wokół kilku nielogicznych sytuacji w książce. Klubowicze zauważyli na przykład, że Johmny'iemu Myszorowi przeszkadza niemiły zapach w oborze, natomiast w kurniku tego problemu nie ma:)
27.03. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Polańska Justyna „Pod niemieckimi łóżkami”
Pod niemieckimi łóżkami- Justyny Polańskiej, była przedmiotem dyskusji w DKK w Kościerzycach. Książka ta nie jest typową powieścią i nie napisała jej pisarka po fachu. Są to zapiski polskiej sprzątaczki pracującej w Niemczech. Trzydziestodwuletnia Polka od dziesięciu lat sprząta niemieckie domy. Opowiada o swojej pracy, o stosunku pracodawców i słynnym niemieckim porządku. Pracuje ,,na czarno’’ , bez ubezpieczenia i perspektyw. Ile trzeba samozaparcia, aby móc pracować tyle lat, w takich warunkach i nie zwariować? Kiedy młodzi ludzie (i nie tylko) będą mogli znaleźć pracę w Polsce, zgodną z ich wykształceniem i za godziwe wynagrodzenie, aby nie musieli wyjeżdżać za granicę? Książka ukazuje prawdę o egzystencji, która stała się udziałem wielu Polaków. Pouczająca i przerażająca zarazem.
26.03. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiane książki: ,,Zamek z piasku" Magdaleny Witkiewicz
Książka bardzo się czytelniczkom podobała, gdyż jest to powieść o miłości, małżeństwie, pragnieniu dziecka, samotności i pożądaniu, czyli o naszych codziennych troskach i kłopotach, marzeniach i radościach. Młode małżeństwo decyduje się na dziecko, ale mimo wielu miesięcy starań, Weronika nie może zostać mamą. Wtedy pojawia się ktoś trzeci, który może spełnić to marzenie, ale jednocześnie zniszczyć ich związek. Autorka pokazuje, że tworzenie wzajemnych relacji w związku to tak jak budowanie zamku na piasku, i aby nie runął trzeba o niego ciągle dbać. Jest to książka, którą czyta się jednym tchem i jest warta polecenia.
26.03. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Autoportret z lisiczką – Marta Fox
Z relacji moderatorki: Kolejne spotkanie DKK odbyło się 26.03.2014. Wzięło w nim udział 8 pań. Tematem naszej rozmowy była książka Marty Fox pt. Autoportret z lisiczką. W opowieściach snutych przez autorkę trudno ocenić co jest prawdą, a co fikcją literacką. Dla niektórych pań była to interesująca podróż do świata wykreowanego przez pisarkę, wniknięcie w jej przemyślenia i rozważania. Innych lektura nie skłoniła do żadnych interesujących refleksji. Wszystkie jednak doceniły kunszt pisarski autorki i pochwaliły ją za zamieszczenie pełnej bibliografii lektur, o których pisała. Niektóre wymienione w niej tytułu, wywołały wiele emocjonalnych skojarzeń i potrzebę przeczytania na nowo nieco już zapomnianych książek. Autoportret z lisiczką otrzymał od klubowiczek skrajnie różne oceny i może dlatego dyskusja była ciekawa.
22.03. DKK MBP w Brzegu
Omawiana książka: Steve'a Martina „Piękny przedmiot”
22 marca 2014 r. DKK w Brzegu spotkał się, aby porozmawiać o książce Steve'a Martina „Piękny przedmiot”. Autor, znany nam głównie jako hollywoodzki aktor komediowy, okazał się również utalentowanym pisarzem, a także kolekcjonerem dzieł sztuki. Akcja książki toczy się w Nowym Jorku, w środowisku kolekcjonerów sztuki, właścicieli galerii i pracowników domów aukcyjnych. Fabuła skupia się wokół losów młodej i ambitnej Lacey Yeager, która zaczyna swą karierę w domu aukcyjnym Sotheby's, by w końcu stać się właścicielką własnej galerii. Jej historię poznajemy z perspektywy jej przyjaciela Daniela. Książka jest pełna informacji z historii sztuki. Ciekawym zabiegiem jest też umieszczenie w niej reprodukcji dzieł, o których mowa w fabule. Klubowiczom bardzo się podobała.
20.03. DKK w MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Barbara Włodarczyk - „Nie ma jednej Rosji”
Reportaże Barbary Włodarczyk – „Nie ma jednej Rosji ” bardzo się klubowiczkom podobały, zaciekawiły i skłoniły do niezwykle ożywionej dyskusji. Omawianie tej książki na dodatek zbiegło się z ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie i w Rosji, a prawie każda z czytelniczek ma swoje rodzinne doświadczenia i wspomnienia z życia w tamtych stronach, to tematów do rozmowy nie brakowało.
Każdy z reportaży to inna historia, w centrum której jest zawsze człowiek, czy to milioner, który zamienił życie krezusa na ascetyczny dom w leśnej głuszy, czy sympatyczny czarnoskóry radny z małego miasteczka. Tajemnicze moskiewskie metro, bezdomne dzieci z Jarosławskiego dworca, tradycja porywania narzeczonych na Kaukazie, szalony dom „spokojnej” starości, czy Galina, bohaterka jednego z reportaży, która pilnuje pamięci katyńskiej zbrodni i zbiera jej świadectwo. To tylko przykłady historii wzruszających, zabawnych, ale i dających do myślenia. Świetne reportaże, napisane bardzo obrazowym językiem, bez oceniania czy współczesna Rosja jest dobra, czy zła, ale ukazujące całą jej złożoność. Jak trafnie określa tytuł, nie ma jednej Rosji, Rosja to coś „pomiędzy wierszami” w tekstach Barbary Włodarczyk.
18.03. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Angelika Kuźniak, Papusza
Dyskusja toczyła się wokół tematu losu ludowej poetki Bronisławy Wajs, ps. Papusza, piszącej w języku romskim, obyczajów, rytuałów i obrzędów. „Papusza” to książka reporterska Angeliki Kuźniak, książka o poetce, która swoje „teksty” nazywała piosenkami, bo jak sądziła, wierszy pisać nie umiała. Była silną osobowością, która wbrew wszystkim nauczyła się czytać i pisać. Książka bardzo interesująca ze względu na postać samej bohaterki, ale też ze względu na swe walory poznawcze. Zachęcamy do przeczytania „Papuszy”, książki o świecie, którego już nie ma.
11.03. DKK BP w Namysłowie
Omawiane książki: „Kamień na kamieniu” W. Myśliwski, „W poszukiwaniu zagubionego buta” – widowisko teatralne oparte na jednym z rozdziałów powieści Wiesława Myśliwskiego "Widnokrąg" (scenariusz i reżyseria: Izabella Cywińska), „Modlitwa o deszcz” W. Jagielski, „Sekret Clary” F. Bourdin
„Kamień na kamieniu” W. Myśliwskiego – czytelniczka po latach wróciła do tej lektury i stwierdziła, iż niektóre książki zupełnie inaczej smakują w dojrzałym życiu niż w młodości. Jej zdaniem, Myśliwski to uczta. To słowa, zdania, które się smakuje. To język prosty, ale trafiający prościutko w sedno. Powieść pełna cudownie trafnych spostrzeżeń dotyczących przemian zachodzących w świecie i celnych mądrości ludowych. Książki, której nie chce się kończyć, czyta się powoli, żeby starczyły na dłużej. Tragiczne dzieje opisane w spokojny, refleksyjny sposób.
„W poszukiwaniu zagubionego buta”- Scenariusz widowiska został oparty na siódmym rozdziale powieści W. Myśliwskiego "Widnokrąg" - laureatki nagrody literackiej NIKE. W opowieści o poszukiwaniu zgubionego buta najważniejszą postacią staje się Matka. Ten rozdział powieści - a także spektakl I. Cywińskiej, jest hołdem dla Matki, upartej, nieznośnej, zaciętej, nieustępliwej w postanowieniach, żelazną ręką trzymającej najbliższych - dla ich dobra, tak jak ona je rozumie. Pozycja trudna, ale piękna.
„Modlitwa o deszcz” W. Jagielskiego jest owocem jego podróży do Afganistanu, w latach 1992 -2001. Jest kroniką powstawania i upadków afgańskich reżimów oraz bratobójczych wojen, ale przede wszystkim opowieścią o jak w tym chaosie zachować godność, wolność oraz wierność podstawowym wartościom. Autor, choć nie ukrywa swego współczucia dla tej skrwawionej ziemi, wydaje się mieć jeszcze nadzieję na lepszą przyszłość. Tę książkę powinni przeczytać wszyscy, zarówno eksperci jak i ci, którzy szukają dobrej literatury.
„Sekret Clary” F. Bourdin - Rok 1945, gdzieś w Prowansji, niedaleko Awinionu, w letniej posiadłości rodziny Morvanów z Paryża, w środku nocy rozlega się strzał. Tak zaczyna się historia rodziny, której głową i mentorką jest tytułowa Clara.. Czytając książkę śledzimy losy tej rodziny, obserwujemy jak dorastają dzieci, dokonują swoich wyborów. Fundamentem i oazą spokoju tego rodu jest Clara, dla której rodzina jest najważniejsza. Piękna mądra i ciepła powieść, pełna emocji i sprzecznych uczuć.
11.03. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Całkiem nowe życie”- Maria Ulatowska
Na pierwszym spotkaniu w tym roku omówiono książkę pt. „Całkiem nowe życie” Marii Ulatowskiej. Jest to powieść dla tych, którzy jeszcze nie znają twórczości autorki. Mówi ona o miłości, nienawiści, sile przyjaźni, o cieniach i blaskach. Każdy z nas odnajdzie w niej cząstkę siebie- swoich tęsknot, lęków nadziei i rozczarowań. Dokładnie taki jest bowiem człowieczy los, bo nigdy nie wiemy czy za zakrętem czeka na nas miła niespodzianka czy też tragiczna wiadomość.
05.03. DKK w MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
Omawiana książka: „Pozłacana rybka” Barbary Kosmowskiej
05 marca 2014 r. w bibliotece w Białej Nyskiej kolejny raz spotkali się miłośnicy książek. Klubowicze omawiali książkę Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybka”.
Jest to poruszająca powieść o dojrzewaniu, przyjaźni i pierwszej miłości. A także o radzeniu sobie, a właściwie nieradzeniu sobie z chorobą i cierpieniem swoich najbliższych.
Autorka ukazuje, jak choroba potrafi zmienić życie rodziny, w jak różny sposób poszczególni jej członkowie starają się oswoić z dramatyczną sytuacją. Jak przyznali klubowicze, nie jest to łatwa lektura, ale z pewnością warta przeczytania. Klubowicze gorąco zachęcają do zapoznania się z tą książką.
04.03.DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omówione książki: Katarzyny Michalak „Przepis na szczęście”; „Ogród Kamili”; „W imię miłości”, Katarzyny Enerlich „Prowincja pełna czarów”.
„Ogród Kamili” pochłania bez reszty i działa niczym narkotyk, któremu nie można się oprzeć, to książka o walce dobra ze złem, o miłości i nienawiści, o zemście i zdradzie, ale i o chęci naprawienia błędów. Jest to historia sentymentalna i nieco oderwana od rzeczywistego życia. Można za to ją i krytykować, i chwalić, właśnie dzięki takim historiom nie utraciliśmy jeszcze wiary w dobro, w ludzi i uczucia wyższe. Główna bohaterka to osoba, śmiało można rzec, nie z dzisiejszego świata. Nieśmiała romantyczka, dla której seks jest czymś nieskosztowanym, a miłość może zdarzyć się tylko ta jedyna, na zawsze i do grobowej deski. Kamili nie w głowie przelotne flirciki, kokietowanie i zaliczanie facetów. Ona chce kochać do śmierci całą sobą i bezgranicznie. Jej myśli wciąż nawiedza mężczyzna, który ją porzucił. Nie jest to dla niej dobre, skoro Jakub zbałamucił raz może i drugi. Kamila zasługuje przecież na więcej. Czy los jej pozwoli być szczęśliwą? Polecamy!!!
„W imię miłości” to kolejna książka o miłości ,o przebaczaniu , o sprawach z dawnych lat. Czytając ma się ochotę potrząsnąć nie jednym i nie drugim bohaterem, żeby stanął, zastanowił się nad swoim postępowaniem. W książce ukazana jest walka kobiety z nowotworem mózgu i depresją, miłość bezwarunkowa małej dziewczynki do matki ,oraz walka o życie zarówno matki jak i o swoje przetrwanie. Mała Ania mimo wielu przeszkód życiowych odnajduje rodzinę, która ją akceptuje i daje miłość. Powieść nie kończy się szczęśliwie, ale pozostawia wiele do przemyśleń: co jest w życiu ważne, jak przeżyć aby niczego nie żałować, oraz nad swoim postępowaniem, może coś zmienić? Czego nie robi się w życiu w imię miłości? Polecamy bardzo!!! Emocje gwarantowane!
„Przepis na szczęście” - powieść została podzielona na cztery części, tak, jak są cztery pory roku. Każdej z nich przypisana została jedna bohaterka. Pojawiła się wiosenna Liliana z ,Nadziei”, letnia Stasia ze ,,Sklepiku z niespodzianką”, jesienna Danusia z ,,Wiśniowego Dworku”, a także zimowa Ewa z ,,Roku w Poziomce”. Każda z tych historii zawiera w sobie morał, niesie ze sobą określone przesłanie. Nie zabraknie opowieści o prawdziwej miłości, alkoholizmie, pomocy przyjaciół, czy prawdziwym szczęściu. Opowiadania różnią się od siebie, jednak wszystkie nam się podobały. Miłośnicy twórczości pani Michalak, jak i przepisów kulinarnych będą się czuli usatysfakcjonowani.
„Prowincja pełna czarów” - to połączenie powieści, przewodnika po Mazurach, książki opisującej historię uroczego zakątka Polski i zarazem doskonały przewodnik jak być szczęśliwą. Katarzyna Enerlich preferuje zdecydowanie inną receptę na szczęście niż tę, którą znajdziecie w tabloidach czy wyznaniach celebrytów. Bo szczęśliwa kobieta nie musi mieć 1000 par butów, willi z basenem czy drogiego fryzjera. Wystarczy żyć w zgodzie z naturą i samą sobą. I mieć dystans do tego, co modne, krzykliwe i trendy.
Bardzo przyjemnie podczas czytania powieści gościło się na Mazurach, zwiedzało zamkowe komnaty, tajemnicze zaułki. Oczarowały nas mazurskie legendy i opowieści z przeszłości. Zachwyciła również i Syberia, która pojawia się na kartach książki. Kolejna bardzo dobra książka pani Enerlich, która to gościła w naszym Klubie i często wspominamy jej dobrą energię, którą u nas zostawiła. Polecamy !!!
03.03. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: Prowincja pełna marzeń K. Enerlich
Podczas spotkania została omówiona powieść „Prowincja pełna marzeń” Katarzyny Enerlich. Pani Dudek tytułowa bohaterka to trzydziestokilkuletnia dziennikarka zauroczona swoim rodzinnym miasteczkiem. Do tej pory praca przynosiła jej satysfakcje jednak, od kiedy redaktorem naczelnym został Artur nic już nie jest takie samo. Nowy szef uprzykrza życie, ale los już szykuje niespodziankę na drodze Ludmiły. Opinie klubowiczek: Sięgnęłam po tę książkę, bo lubię powieści, których akcja rozgrywa się w tyglu kultur. Największym plusem powieści jest wzruszająca i zainspirowana autentyczną historią opowieść o przedwojennych mieszkańcach Mrągowa.
LUTY
27.02. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka- Bezdomna, W imię miłości, Powrót do Poziomki Katarzyny Michalak
Klubowiczkom bardzo podobała się pierwsza powieść Katarzyny Michalak pt.: ,,Wiśniowy dworek", którą już omawiałyśmy, więc zdecydowały że przeczytają kilka powieści tej autorki i na spotkaniu podzielą się opiniami o tych książkach. Czytelniczki dyskutowały nad trzema powieściami; ,,Bezdomna", ,,W imię miłości" i " Powrót do Poziomki". Wszystkie książki bardzo się podobały, gdyż są to historie, które może napisać życie i każdą z nas może spotkać taka historia. Autorka w swoich powieściach pokazuje, że warto zwrócić uwagę na ludzi samotnych, wyciągnąć do nich pomocną dłoń, warto dać drugą szansę każdemu człowiekowi, aby mógł naprawić swoją winę i że pomagając innym pomagamy także sobie. Książki te są warte polecenia, gdyż czyta się je jednym tchem i nie można się od nich oderwać.
26.02. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Wiele Demonów – Jerzy Pilch
Kolejne spotkanie DKK odbyło się 26.02.2014. Wzięło w nim udział 11 pań. Tematem naszej rozmowy była książka Jerzego Pilcha pt. Wiele demonów. Ta niezwykła opowieść wywołała wiele kontrowersji. Niektóre osoby oceniły książkę pozytywnie, chociaż stwierdziły pewne trudności w oswojeniu się ze stylem autora. Natomiast inne uważały, że występujące
w powieści dygresje, mikro opowiadania zaburzały im odbiór całości. Omawiana przez nas lektura do łatwych nie należała, jednak prawie wszystkie klubowiczki zmierzyły się z trudną prozą Jerzego Pilcha i uczestniczyły w dyskusji.
25.02.DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: „Irena” M. Kalicińska, B. Grabowska
Z relacji moderatora: 25.02.2014 spotkałyśmy się na pierwszym tegorocznym spotkaniu DKK przy Filii Bibliotecznej w Malni, aby podyskutować o książce duetu pisarskiego Małgorzata Kalicińska i Basia Grabowska „Irena”. Cała historia osnuta jest wokół relacji trzech kobiet: córki Jagody, matki Doroty i „przyszywanej” babci Ireny. Narracja prowadzona jest raz z perspektywy Jagody, raz z strony Doroty, elementem łączącym jest Irena. Wszystko, o czym czytamy w tej powieści miało szansę wydarzyć się naprawdę, opisane tu relacje babcia- matka- córka, dotyczą niejednej z nas. To opowieść o rodzinnych więzach skomplikowanych relacjach międzyludzkich, kobiecych sposobach na radzenie sobie z tragicznymi wydarzeniami czy też współczesnych problemach młodych ludzi. Naszym zdaniem „Irena „ to interesująca książka na długie zimowe wieczory, którą naprawdę warto przeczytać. Przy okazji porozmawiałyśmy także o innych książkach Małgorzaty Kalicińskiej: „Lilka”- zmusza do myślenia, refleksji nad życiem i przemijaniem, pokazująca prawdziwe życie. „Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie”- zbiór felietonów, do których tematów dostarcza codzienność, wydaje się, że opisuje to, co my myślimy i czujemy. Ciekawe są również przepisy kulinarne umieszczone na końcu każdego felietonu ( niektóre już wypróbowałyśmy). Polecamy książkę i przepisy.
19.02. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Katarzyna Michalak – „W imię miłości”
W bibliotece w Kościerzycach odbyło się spotkanie DKK. Omawiana była książka Katarzyny Michalak pt. „W imię miłości”. W swojej powieści autorka opowiada historię dziesięcioletniej Ani. Dziewczynka była wychowywana samotnie przez mamę. Żyły skromnie. Mama Ani musiała pracować i uczyć się. Nie mogła liczyć na pomoc rodziny ani ojca dziewczynki. Mimo trudności materialnych w ich domu nigdy nie brakowało miłości i szczęścia. Jednak pewnego dnia, w jednej chwili zawalił się świat Ani i jej mamy. U mamy Ani zdiagnozowano śmiertelną chorobę - guz, którego nikt w Polsce nie podjął się usunąć. Małgorzacie pozostawało czekać w hospicjum na śmierć. Ania, aby nie trafić do domu dziecka postanawia pojechać do dziadka, którego nie zna. Dziadek nie jest zachwycony przyjazdem wnuczki. „W imię miłości’’ to książka wzbudzająca wiele emocji, wzruszająca do łez, ucząca, że każdy może się zmienić, naprawić popełnione błędy. Każdemu należy dać szansę na poprawę.
18.02. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omówione zostały książki: Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk „Podróż do miasta świateł”- „Róza z Wolskich” cz. I i „Rose de Vallenord” cz. II. Fern Michaels „Matki chrzestne” cz. I-III oraz Katarzyny Michalak „Czarny książę”.
„Podróż do miasta świateł”- to powieść, w której kunszt literacki, inteligencja i mądrość życiowa naszej rodzimej autorki wypływająca z jej dzieł sprawia, że czas spędzony przy lekturze jest nie tylko czystą przyjemnością, ale także poznawaniem nowych zakątków świata, zdobywaniu wiedzy historycznej, a także możliwością porównywania współczesnej rzeczywistości, a tej wyłaniającej się z końca XIX wieku i początku XX wieku. Fabuła za sprawą wątków historycznych, miłosnych, kryminalnych i prawie, że realnego spaceru po pięknym Paryżu nie pozwala oderwać się od lektury choćby na chwilę.
Trzy powieści pod wspólnym tytułem „Matki chrzestne” – Fern Michaels – to powieści napisane z werwą i humorem przedstawiające przygody czterech energicznych i zaradnych życiowo pań- przyjaciółek z dawnych lat.
Panie, które od czasów liceum trzymają się razem, choć drogi ich się rozeszły utrzymują kontakt mailowy i telefoniczny. Po latach spotykają się i wyruszają do Los Angeles, aby pomóc jednej z nich Toots w dużym projekcie. Te trzy powieści polecamy szczególnie tym, którzy lubią duże dawki humoru, który tu gości praktycznie na każdej stronie.
„Czarny książę” – to powieść z XIX wieku pełna mroku i niedomówień, a także kolejny dowód na to, że nic, co ludzkie, nie jest pani Michalak obce. Powieść zaskoczy niejednego, a przyjemność w czytaniu odnajdą miłośnicy zagadek i mrocznych tajemnic. Przystojny książę Maksymilian i z pozoru niewinna Konstancja trzymają czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.
13.02. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Izabela Sowa – „Azyl”
W tym roku oczekiwanie na klubowe książki trwa nieco dłużej, ale posiłkując się zbiorami własnymi i biblioteki, lewińskim klubowiczom udało się przeczytać i podyskutować o nowej książce Izabeli Sowy - „Azyl”.
Autorka była jednym z pierwszych gości DKK w Lewinie Brzeskim, czytelniczki miło wspominają spotkanie, dlatego z zaciekawieniem sięgnęły po jej nową książkę.
Wszyscy czasem potrzebujemy miejsca, w którym można się schronić w trudnych chwilach, nabrać dystansu do nękających nas problemów, czasem uporać z przeszłością.
Jeśli mamy takie swoje miejsce, takie schronienie, mówimy – to nasz azyl. Bohaterowie powieści: Wiktoria, Jasna, Sandra, Vinko, wszyscy w jakiś sposób doświadczeni przez życie też szukają swojego azylu. Świat Wiktorii burzy jedno małe zdjęcie znalezione przypadkiem w komputerze, świat Sandry, Jasnej, Vinka niszczy bratobójcza wojna. Ale czy da się uciec od życia? Podobnie jak bohaterowie książki Izabeli Sowy, czytelniczki DKK próbowały szukać odpowiedzi na to bardzo trudne pytanie.
12.02. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka - Izabela Kuna"Klara".
Książka nie przypadła do gustu klubowiczkom. To obrazek o uwikłanych w romans ludzi. Pokazuje smak miłosnego trójkąta, nie łatwe relacje Klary z matką oraz perypetie przyjaciół, którzy podobnie jak główna bohaterka poszukują miłości. Czytelniczki zaskoczone były formą, językiem oraz sporą ilością wulgaryzmów. Panie znają autorkę książki z rożnych filmów i chcą oglądać ją na ekranie.
12.02. DKK GBP w Zębowicach
Omawiana książka: „ Mój brat obalił dyktatora” Jerzego Haszczyńskiego
12 lutego klubowicze spotkali się aby podyskutować o książce „Mój brat obalił dyktatora”. Po godzinnej dyskusji dołączył do nas Dyskusyjny Klub Śląski, aby podyskutować na temat „Rodzina Książąt Raciborskich – właściciele dóbr zębowickich w latach 1832-1945”.
Książka „Mój brat obalił dyktatora”, jest zbiorem reportaży z różnych części arabskiego świata. Jerzy Haszczyński zabiera czytelników w podróż w świat arabskiej rewolucji. To teksty poświęcone Arabskiej Wiośnie Ludów, która wybuchła w grudniu 2010 r. w Tunezji, stamtąd rozlała się na Egipt, Libię, Jemen i inne kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Autor w swojej książce przybliża aktualne nastroje na Bliskim Wschodzie. Możemy przyjrzeć się nastrojom panującym w państwach muzułmańskich i z bezpiecznej odległości uświadomić sobie, że jesteśmy świadkami historycznych zmian.
12.02. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka - „Trening szczęścia”, „Planeta dobrych myśli”, „W dżungli podświadomości” Beaty Pawlikowskiej
Spotkanie gogolińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki otworzyła moderator klubu Ewa Bury. Omawiano książki Beaty Pawlikowskiej z cyklu poradników. Klubowiczki z wielką przyjemnością czytały poradniki podróżniczki. Pisane przystępnym językiem, z mnóstwem notatek i rysunków. Szczególnie polecane przez klub ze względu na pozytywne emocje, które płyną szerokim strumieniem z każdej strony.
11.02. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Joanna Bator, Ciemno, prawie noc
11 lutego tematem spotkania DKK była powieść „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator. Autorka za tę powieść otrzymała w 2013r. Nagrodę Literacką Nike.
"Ciemno, prawie noc" Joanny Bator to jednym słowem ciekawa powieść, łącząca wątki kryminalne, psychologiczne, społeczno-socjologiczne, historyczne, erotyczne i pewnie jeszcze inne; jest to powieść-baśń, powieść-horror, powieść gotycka, bo różnie ją krytycy określają, próbując umiejscowić w literackim świecie. Dla mnie jest to po prostu książka o życiu i współczesności, książka, którą bardzo dobrze się czyta, która zmusza do różnych reakcji uczuciowych - przy niej się śmiejemy, przy niej płaczemy, złościmy się, jesteśmy przerażeni. Zachęcam do lektury. Warto.” – z recenzji uczestniczki spotkania.
STYCZEŃ
29.01. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
29 stycznia 2014 r. w bibliotece w Białej Nyskiej odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie miłośników książek. Klubowiczki rozmawiały o zabawnych historiach różnych zwierząt, które napisała dla dzieci cała plejada cenionych polskich twórców, m.in.: Paweł Beręsewicz, Ewa Chotomska, Agnieszka Frączek, Barbara Gawryluk, Joanna Olech i wielu innych autorów, w zbiorowym tomie pt.: ,,Opowiadania o zwierzętach”, wydanym przez Wydawnictwo Literatura publikujące książki dla dzieci i młodzieży.
Większość z opowiadań pokazuje jak dbać o powierzone zwierzę, jak czerpać radość z jego obecności i być za nie odpowiedzialnym. Klubowicze gorąco zachęcają do przeczytania tej pełnej przygód lektury.
,,Każde zwierzę jest jedyne w swoim rodzaju i wyjątkowe. Bez względu na to, czy jest małe, czy duże, egzotyczne, rasowe czy podwórzowe, czy mieszka na wsi, czy w zoo, czy ma futro, czy pióra, czy miauczy, szczeka, czy gęga, każde jest piękne, kochane i zasługujące na miłość. Większość opowiadań pokazuje, jak dbać o naszych braci mniejszych, czerpać radość z ich obecności i być za nie odpowiedzialnymi. Pokochajcie zwierzaki, a one odwzajemnią się wam tym samym!”
Członkinie Klubu Miłośników Książki gorąco zachęcają do przeczytania tej pełnej przygód lektury. Z pewnością nie będziecie się nudzić!!!
29.01. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka- ,,Życie do góry nogami" - Jill Smolinski
Dyskusyjny Klub Książki w Kamieniu Śląskim powiększył się o jedną czytelniczkę, obecnie liczy 10 osób. Omawianą książkę panie oceniły na 5 punktów. „Życie do góry nogami” to niewymagająca lektura, chociaż dostarcza trochę humoru i relaksu. Tematem są problemy osobiste i zawodowe trzydziestokilkuletniej pani wunkanolog, mieszkającej na Hawajach, którą prześladuje pech. Walczy z mężem o prawo do opieki nad dzieckiem, a także wystąpiła o rozwód, a w pracy nie zostaje doceniona. Dopiero wybuch wulkanu jest punktem zwrotnym i w życiu głównej bohaterki następują korzystne zmiany.
29.01.DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Miłość z kamienia - Grażyna Jagielska
Tematem dyskusji była książka Grażyny Jagielskiej pt. Miłość z kamienia. To niezwykła opowieść o miłości, empatii, nienawiści i nieustannym lęku, który doprowadził bohaterkę na skraj wytrzymałości psychicznej – w konsekwencji do szpitala psychiatrycznego. Książka jest świetnie napisana, wraz z bohaterką przedzieramy się przez jej trudny świat. Dowiadujemy się, czym jest życie w bojowym stresie, jaką cenę płacą rodziny żołnierzy biorących udział w toczących się wojnach. Książka wywarła duże wrażenie. Wszystkie panie przyznały, że czytały ją z wielkim zainteresowaniem. Dowiedziały się jak wielkie mogą być rany psychiczne rodzin osób bezpośrednio związanych z działaniami wojennymi. Podkreślały także styl powieści. Łatwość, z jaką autorka przekazuje nam tak trudne przecież do wyrażenia przeżycia, świadczy o jej wielkim talencie pisarskim. Na końcu spotkania klubowiczki zapoznały się z listą książek wybranych do omówienia w bieżącym roku. Klubowiczki były zadowolone z doboru książek.
27.01. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: Dariusz Papież „Dom Czwartego Przykazania”
27 stycznia – pierwszy raz w tym roku – spotkali się czytelnicy Zdzieszowickiej biblioteki, aby porozmawiać o książce Dariusza Papieża „Dom Czwartego Przykazania”.
Książka opowiada o pensjonariuszach domu opieki i jego pracownikach. Autor przez rok pracował w domu pomocy społecznej. Doświadczenia jakie zdobył w tym czasie posłużyły mu podczas pisania. W książce jest pokazany problem starości, samotności, braku uwagi i zainteresowania osób bliskich, ich brak akceptacji dla ułomności i niedołężności spowodowanych starością. Dariusz Papież sięgnął po temat trudny, kontrowersyjny i rzadko poruszany, dlatego wywołał on burzliwą dyskusję wśród naszych klubowiczów, którzy mieli różne podejście do omawianych problemów. Pytanie: „Czy oddawać starych rodziców do domu opieki” wzbudziło wiele emocji. Gościem naszego spotkania była pani pracująca w domu opieki. Z wielkim entuzjazmem opowiadała o swojej pracy, której oddaje wiele serca i zaangażowania. Jednak na pytanie czy swoją starość chciałaby spędzić w domu opieki, odpowiedziała „nie”. Pomimo różnych poglądów klubowicze umówili się zgodnie na kolejne spotkanie.
16.01. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omówione książki: Kim Edwards „Jezioro marzeń”; „Marek Harny „Lekcja miłości”
„Jezioro marzeń” – to powieść, która emanuje spokojem, tajemnicą i smutkiem. Lucy główna bohaterka nie potrafi uporządkować swojego życia, dopiero się tego uczy. Pomimo tego, że wciąż zmienia miejsce swojego zamieszkania, pracę i partnerów, w Lake w miejscowości, do której przyjechała dociera do niej między innymi to, że zmiana polega na czymś zupełnie innym. Chodzi o to, żeby się od czegoś uwolnić, nie ganiać dookoła. Czy Lucy uda się stać wolną i od czego tak naprawdę powinna się uwolnić? Polecamy, zwłaszcza tym, którzy tak jak bohaterka od czegoś uciekają, i którzy ciągle są w drodze do uwolnienia się.
„Lekcja miłości”- to historia romansu nauczycielki języka polskiego Justyny i 17- letniego Kuby licealisty. Kraków 1996 rok okres przedwyborczy do Sejmu. Historia tych dwojga opowiedziana została z pozycji kilku osób, z których każda wypowiada się swoim językiem, wyznaje różne wartości i ma własny świat. Ta różnorodność pozwala każdemu odnaleźć w powieści coś własnego, prywatnego, ważnego. Polecamy!!!
14.01. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Bach for my baby Justyna Bargielska
Tematem dyskusji była poezja Justyny Bargielskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wierszy z tomiku „Bach for my baby”, książki poetyckiej nominowanej do nagród Nike i Szymborskiej. Miłość – najważniejsza w życiu, cielesność, śmierć, codzienność, relacje damsko-męskie są tematami utworów Bargielskiej. Jest to poezja mroczna, smutna, oceniająca, o wymowie raczej pesymistycznej, ale zmuszającej do refleksji i dlatego warto poświęcić jej czas. Uczestniczkom spotkania wiersze, dwukrotnej laureatki Nagrody Literackiej Gdynia podobały się umiarkowanie.
08.01. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Ostatni harem” Petera Prange
Powieść „Ostatni harem” Petera Prange to historia dwóch kobiet. Dwie serdeczne przyjaciółki Fatima i Eliza, muzułmanka i chrześcijanka, na skutek tragicznych wydarzeń trafiają do haremu sułtana Abdulhamita.
Fatima za wszelką cenę pragnie zostać faworytą sułtana, natomiast Eliza tęskni i marzy o wolności życiu za murami haremu. Poznajemy codzienne życie w tym niezwykłym miejscu, które rządzi się własnymi prawami. Pełno tu tajemnic, rytuałów, intryg i przekupstwa. Historia życia Fatimy i Elizy rozgrywa się w Konstantynopolu, stolicy wielkiego Imperium Osmańskiego na przełomie XIX i XX w. Imperium Osmańskie to wielonarodowościowe państwo, składające się z Greków, Bułgarów, Kurdów, Hebrajczyków, Arabów. Państwo wielu kultur i religii. Obok siebie żyli chrześcijanie i muzułmanie. Ale to już schyłek wielkiego Imperium utrzymywanego wyłącznie przemocą i uciskiem. Do głosu dochodzą postępowe nurty niepodległościowe. Zawiązuje się organizacja kierowana przez postępowych, wykształconych w Europie oficerów. Ostatni sułtan Abdulhamit zostaje obalony i wywieziony ze stolicy, harem rozwiązany.
Rozpoczynają się wielkie czystki etniczne. Wielka tragedia spotyka Ormian. Naród ten został skazany na zagładę. Wieloletnia przyjaźń Fatimy i Elizy jest zagrożona. Fatima przeżywa tragedię utraty syna, popada w alkoholizm. O całe zło oskarża przyjaciółkę. Eliza drogo płaci za odzyskaną wolność. Jako Ormianka i chrześcijanka doświadcza przemocy, tułaczki i tragedii własnego narodu.
Warto przeczytać „Ostatni harem”. Obok bajki o wielkiej miłości, poświęceniu, przyjaźni, poznajemy tło historyczne, społeczno-polityczne, kulturowe tego egzotycznego dla nas kraju.