KALENDARIUM SPOTKAŃ KLUBOWYCH 2015
Opracowane na podstawie wybranych sprawozdań DKK,
sporządzonych przez moderatorów spotkań klubowych.
GRUDZIEŃ
18.12. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – filia w Łosiowie
Omawiane książki: Uwikłanie, Ziarno prawdy Z. Miłoszewski, G. Garcia Marquez – Miłość w czasach zarazy
Obie powieści Miłoszewskiego omawiano razem, ponieważ ich treści są ze sobą powiązane przez głównego bohatera - prokuratora Teodora Szackiego. Obie zaliczamy do współczesnych, polskich powieści kryminalnych. W powieści Uwikłanie poza głównym śledztwem, z którym próbuje się uporać Szacki, jest przedstawione kilka toczących się równocześnie śledztw. W takim zestawieniu maluje się obraz pracy policjanta, śledczego czy prokuratora borykającego się z dylematami natury prawnej, ale i także moralnej. Akcja umieszczona w czasie współczesnym zmusza Szackiego do odgrzebywania spraw sprzed lat, musi on poznać realia pracy milicji w czasie PRL-u. Wgłębić się w panujące ówcześnie układy, kruczki i przekręty. Młody, niewinny człowiek traci życie, bo stanął na drodze peerelowskiego aparatczyka do zdobycia kobiety. Po latach zostaje zamordowany dla zemsty. Jak do tego morderstwa podejdzie prokurator, który ma wystawić akt oskarżenia? Ma z jednej strony przebiegłego, złego człowieka, który uczynił wiele złego i został zamordowany, a z drugiej strony ma sprawców, którzy są pokrzywdzonymi. Podobnie jest z toczącymi się obok śledztwami, jak ma brzmieć akt oskarżenia przeciwko matce, która, zabija męża - tyrana w obronie życia swojego i dziecka? W toku dziejących się wydarzeń Szacki ma kolejny dylemat: dochowanie wierności żonie, kiedy szykuje się siarczysty romans z młoda reporterką?
Czytelniczki omawiając powieść Miłoszewskiego dochodzą do wniosków, czym jest to tytułowe uwikłanie, nie ma uniwersalnego przepisu na życie, ani na czyste sumienie, życie składa się z wyborów i trudno oceniać, które z nich są absolutnie dobre, a które absolutnie złe. W Ziarnie prawdy mamy do czynienia z sektą, z morderstwami rytualnymi, powieść bardziej skłania się ku thrillerowi niż powieści kryminalnej. Niesamowita atmosfera lochów, podziemi w Sandomierzu. Jest to powieść z dreszczykiem, mamy też nietolerancję wobec Żydów, bo to ich oskarża się o rytualne mordy. Szacki znowu przewraca karty historii, aby odkryć prawdę cofa się do wydarzeń sprzed 60 lat, kiedy w miasteczku mieszkali liczni przedstawiciele gminy żydowskiej, i tu pojawia się ocena stosunku wobec innych. Jak społeczność małego miasteczka potrafi znaleźć kozła ofiarnego. Miłoszewski podejmuje się oceny małomiasteczkowej społeczności wraz z kręgami polityków i samorządowców. Jest to także powieść z przesłaniem. Podobnie jak Uwikłanie, Ziarno prawdy obnaża prawdę o nas. Obie książki bardzo się nam podobały, cieszymy się , że oto mamy naszego rodzimego Conan Doyla , albo męska odmianę Agaty Christe, bo na tym poziomie należy stawiać pisarstwo Zygmunta Miłoszewskiego.
Całkiem przypadkowo „na tapecie” spotkania klubowiczek znalazła się powieść Marqueza „Miłości w czasach zarazy”, książkę przedstawiła, tuż po jej lekturze, jedna z czytelniczek, pokrótce opowiadając, a z drugiej strony zachęcając do przeczytania. Być może znajdzie się ona, jako omawiana, na następnym spotkaniu, gdy sięgnie po nią więcej , niewątpliwie zachęconych czytelniczek.
17.12. DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiana książka: „Bambi“ Felix Salten / Puzzlebuch Bambi
Spotkanie przedświąteczne (z małym poczęstunkiem) poświęcone zostało klasycznej bajce w nieznanej dla klubowiczów odsłonie. Bajkę animowaną o małej sarence Bambi zna każde dziecko, nie każdy jednak wie, że disneyowski hit z 1942 roku jest adaptacją książki Austriaka Felixa Saltena. Sięgnęliśmy więc po oryginał i porównaliśmy z znanym wszystkim filmem. Dyskutowaliśmy też ogólnie o adaptacjach filmowych książek, ich plusach i minusach.
17.12. DKK GBP w Pawłowiczkach
Omawiana książka: ''Wiśniowy dworek'' Katarzyna Michalak
Tematem spotkania była dyskusja nad książką, którą rozpoczęto pytaniem jak się podobała kolejna lektura Katarzyny Michalak? Panie były jak zwykle zachwycone jej stylem pisania omawiana książka przypadła do gustu czytały ją jednym tchem. Trudno było się od lektury oderwać, gdyż niemal każda strona niesie ze sobą niespodziankę i nieoczekiwany zwrot akcji. Sporo w niej emocji, trochę romantyzmu i kryminału. Autorka pokazała jak zawiłe mogą być ludzkie losy.
16.12. DKK BP w Zębowicach
Omawiane książki: „nie oddam dzieci” Katarzyny Michalak, „Dom spełnienia” Amy Tan
Grudniowe spotkanie rozpoczęliśmy od twórczości Katarzyny Michalak, a w szczególności od książki „Nie oddam dzieci”. Michał i Marta są kochającym się, zgodnym małżeństwem. Michał pracuje w szpitalu jako wzięty chirurg, Marta zajmuje się domem i wychowaniem trójki dzieci: trzynastoletniej Mai, 6-letniego Zbyszka i trzyletniego Antka. Aktualnie najmłodszy synek kończy 3 latka i ma urodziny, a Marta jest w zaawansowanej ciąży. Chociaż bardzo się kochają z mężem, Marta czuje się coraz bardziej sfrustrowana i zmęczona. Michał wraca późno i raczej nie ma czasu dla rodziny. W tym dniu też wróci późno, bo ma pilną operację. Nie zdąży na urodzinowy tort Antka. Marta odbiera małego z przedszkola po drodze wstępuje do szpitala, aby ojciec mógł złożyć synkowi życzenia. Michał widzi ich po raz ostatni żywych. Po drodze do domu Marta ma wypadek. Naćpany tirowiec taranuje auto Marty. Antek ginie na miejscu, kobieta po krótkiej reanimacji. Lekarzom z karetki udaje się uratować noworodka. Michał staje oko w oko z rodzinną tragedią: traci żonę i syna. Z żalu i rozpaczy próbuje znaleźć ukojenie w alkoholu. I tu zaczyna się jego prawdziwe piekło. Siostra żony chce odebrać mu dzieci. Argumentuje, że Michał nie radzi sobie, dzieci są zaniedbane, a ojciec pije. Na rodziców i teściów też nie może liczyć. Pomagają mu przyjaciel Jakub i koleżanka ze szpitala Hania oraz mecenas Malina. Michał musi bardzo się postarać, aby sąd nie odebrał mu dzieci. Jak potoczą się losy tej rodziny można się dowiedzieć z kart książki. To już nie wzruszająca powieść obyczajowa, lecz mocny dramat rodzinny. Wyciska łzy, wzbudza skrajne emocje, oburza. Warto ja przeczytać. Koniecznie.
„Dolina spełnienia”- jest to opowieść o trzech kobietach - głównych bohaterkach : Violet, jej matce i córce Florze. Akcja toczy się w Chinach, przeważnie w Szanghaju, a także na prowincji. Początek XX wieku to czas przemian. Matka Violet – Lulu – właścicielka luksusowego domu kurtyzan zaczyna tracić bogatych klientów. Violet uważa, że jest Amerykanką, lecz domieszka chińskiej krwi zamyka jej wiele drzwi np. do nauki i pracy. Pozostaje jej zostać kurtyzaną albo korzystnie wyjść za mąż. Dla każdej z bohaterek dolina spełnienia oznacza co innego. Łączy je jedno - wszystkie chcą kochać i być kochane. W świecie zdominowanym przez mężczyzn miłość nie zawsze oznacza szczęście, wierność i bezpieczeństwo. Powieść jest bogatą skarbnicą wiedzy o życiu w chińskiej metropolii oraz głuchej prowincji XX wieku. Jej oryginalność i egzotyka pociągają i wzbudzają zainteresowanie czytelnika, zwłaszcza kobiet. Już nawet z tego powodu warto ją przeczytać. Zachęcamy gorąco!
15.12. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiane książki: powieści o tematyce historycznej
15 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie DKK. Klubowicze rozmawiali na temat książek o tematyce historycznej. Każdy z uczestników przeczytał inny tytuł i podzielił się refleksją na temat przeczytanej lektury. Najlepsze recenzje zebrała książka hiszpańskiego pisarza Ildefonso Falconesa „Katedra w Barcelonie”.
14.12. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk
Spotkanie rozpoczęła moderatorka od powitania i złożenia życzeń wigilijnych, w miłej atmosferze świątecznej podsumowano nasz rok pracy, który był dla czytelniczek bardzo zadawalający. Następnie rozpoczęto omawianie ostatniej tegorocznej lektury Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk Jest to książka która wymaga nie lada skupienia oraz wytężonej, uważnej lektury. To opowieść zaskakująca, na każdej stronie zadziwia bogactwem tła obyczajowo-społecznego, wnikliwe portrety psychologiczne bohaterów, szczegółowość w przedstawieniu relacji zarówno na linii Polacy – Żydzi.
Klubowiczki stwierdziły, ze przeczytanie Ksiąg Jakubowych to nie lada wyczyn biorąc pod uwagę objętość, treść, która jest momentami trudna, mnogość wątków no i bohaterów tej opowieści, których jest tu ogrom. Nie sposób nie podziwiać autorki za ogrom pracy włożonej w napisanie tej mądrej pięknej Książki. Najlepsza książka 2015 roku. Kubowiczki serdecznie polecają.
10.12. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach. Spotkanie autorskie z Agatą Suchocką- Wachowską.
Powieść „Woła mnie ciemność” Agaty Suchockiej-Wachowskiej - to historia z XIX wieku, która początkowo wydaje się studium bohatera, próbującego poradzić sobie z niespodziewaną odmianą losu, stopniowo stająca się mrocznym labiryntem pełnym niedomówień, podejrzeń i tajemnic sprzed lat. Karty powieści wypełnia galeria barwnych postaci, a tok wydarzeń nie przestaje zaskakiwać. Bogaty język i soczyste dialogi dopełniają całości. Z amerykańskiego Południa do Londynu przybywa potomek zubożałego rodu, młody Armagnac Jardineux. Bez pieniędzy, perspektyw, niemal bez dachu nad głową, za to z wielkim talentem do gry na fortepianie, młodzieniec szybko trafia pod skrzydła mecenasa młodych artystów – tajemniczego lorda Huntingtona. Protektorat możnego arystokraty oraz przyjaźń z utalentowanym skrzypkiem Lotharem otwierają przed chłopcem drzwi na najsłynniejsze i pełne przepychu salony londyńskiej socjety. Jednakże każdy sukces ma swoją cenę – im jest większy, tym cena wyższa…
Jest to z pewnością gratka dla fanów dobrej powieści gotyckiej, ale i miłośników sztuk wszelakich, gdyż obracamy się w artystycznym światku pełnym moralnego, nasączonego oparami absyntu zepsucia. POLECAMY!
Autorka omówiła również część II powieści, która ukaże się niebawem… Na zakończenie przy akompaniamencie gitarowym pani Suchockiej-Wachowicz wspólnie śpiewaliśmy kolędy.
09.12. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Klub Dyskusyjny
Omawiana książka: „Ciemny Eden” Chrisa Becketta
Grudniowa dyskusja dotyczyła powieści Chrisa Becketta pt. „Ciemny Eden”. Książka opowiada dzieje małej (kilkusetosobowej) społeczności planety Eden, która wywodzi się od jednej pary rozbitków, którzy 150 lat temu postanowili założyć „Rodzinę” i czekać na ratunek z Ziemi. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim postępowania głównego bohatera – Johna Czerwoniucha, który wyróżniał się na tle podległej stagnacji grupy swoją potrzebą ciągłego parcia do przodu. Za wszelką cenę – nawet rozbicia „Rodziny” i podeptania krótkiej tradycji – chciał wyrwać się z tego marazmu i ciągłego oczekiwania na mityczny ratunek, w który do końca nie wierzył. Książka w bardzo przekonujący i realistyczny sposób opisywała zmiany zachodzące na poziomie tak jednostki, jak i całego społeczeństwa. Dyskusja na ich temat była najbardziej interesującym punktem spotkania. Rozmowa dotyczyła również fascynującej fauny i flory planety Eden, czasami opisanej dokładnie, a czasami pozostawiającej wiele wyobraźni czytelnika. Na następne spotkanie, które odbędzie się 13 stycznia, rozdano po egzemplarzu książki „Terror” Dana Simmonsa.
08.12. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Angole”- Ewa Winnicka
Jak co roku w grudniu zorganizowano spotkanie klubowiczów o charakterze świątecznym. Klubowicze otrzymali prezenty i przy potrawach świątecznych, w miłej atmosferze omówili książkę pt.: „Angole”. Jest to zbiór 30-stu reportaży o masowej emigracji polskiej, zwłaszcza po 2004 roku na Wyspy Brytyjskie. Osiem pierwszych reportaży dotyczy ludzi, którzy już w Polsce należeli do uprzywilejowanej grupy, którzy wyjechali mając pieniądze i znając język.
Klubowicze oświadczyli, że książka nie zachęca do emigracji i pokazuje, że życie na obczyźnie to spore wyzwanie. Osoby, które nie zmienią mentalności, swego toku myślenia i nie przestawią się na inne tory, będą miały ciężko, a wręcz nie odnajdą się w obcym kraju. Jednakże większa część Polaków świetnie sobie radzi i odnajdują się całkiem dobrze, odnosząc sukcesy i w ogóle nie myślą o powrocie do kraju. Polecamy przeczytanie tej książki.
08.12. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: „Niepokorne. Eliza” Agnieszka Wojdowicz
Na grudniowym spotkaniu dyskutowano o książce A. Wojdowicz -Niepokorne. Eliza
Jest wiek dziewiętnasty, tytułowa bohaterka Eliza Pohorecka wyrusza do Krakowa, aby rozpocząć studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tamtych czasach uważano, że miejsce kobiety jest w domu, przy mężu. Dziewczyna spotyka się z niechęcią wykładowców. Na szczęście jej poglądy podzielają inne dziewczęta. Poznaje Klarę i Judytę. Na to, że książka jest dobra wpływa także tło historyczne i obyczajowe. Opisy krakowskich uliczek, sklepów , kawiarni sprawia , że czujemy ducha tamtych miejsc i czasów . Książka bardzo się podobała . Klub zaplanował omawianie drugiej część na styczniowym spotkaniu.
08.12. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Tam, gdzie rodzi się miłość” Edyta Świętek
Czytelniczki omówiły powieść Edyty Świętek pt. „Tam, gdzie rodzi się miłość”. Jest to historia rodziny Hajdukiewiczów. Członkowie tej rodziny przez całe życie zagrożeni są przez nieobliczalnego krewnego, który poprzysiągł im zemstę za rzekome krzywdy jakich doznał od ojca tej rodziny. Trzech synów i synowa ginie z rąk szalonego kuzyna. Pozostają bliźniacy Daria i Darek. Czy ojcu uda się uchronić ich przed śmiercią? W powieści obok wątków kryminalnych znajdziemy również wielką miłość. Gorąco polecamy.
07.12. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: „Miłość rano, miłość wieczorem” Nurowska Maria
Z relacji moderatorki: Spotkanie naszego klubu DKK w dniu 7 grudnia przebiegało w atmosferze mikołajkowo- świątecznej, do kawy miałyśmy pyszne świąteczne pierniki upieczone przez jedną z pań. Spotkałyśmy się, aby porozmawiać o książce M. Nurowskiej " Miłość rano, miłość wieczorem" opisującej losy pary Zosi i Jurka, którzy pobrali się w czasie wojennej zawieruchy. Później zostali rozdzieleni i żyli w przekonaniu o śmierci swoich partnerów. Zosia dowiaduje się, że jest w ciąży, wyjeżdża na zachód, rodzi córkę, zostaje śpiewaczką operową i wiąże się z innym mężczyzną. Jurek wykurował się z odniesionych ran, został architektem w Warszawie, a jego rodzinę stanowią dwaj przyjaciele z czasów wojennych- Feliks i Olo. Po latach następuje przypadkowe spotkanie Jurka i Zosi w operze, gdzie Eva Meier- Zosia występuje w roli głównej. Spotykają się, rozmawiają Jurek dowiaduje się, że ma córkę Anię- buntowniczą duszę znajdującą się w więzieniu, postanawia ją stamtąd uwolnić. Jak poukłada się dalsze życie Zosi i Jurka, czy w ich przypadku sprawdzi się przysłowie, że "Stara miłość nie rdzewieje". Historię dopełniają losy przyjaciół Jurka. Książka jest pięknie napisana, wzruszająca i skłaniająca do refleksji. Porusza obcość bliskich sobie kiedyś ludzi, kwestię zagubienia w świecie i odnajdywania własnej tożsamości, korzeni i historii.
02.12. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: „Łowcy głów”- Jo Nesbo, „Krystyna córka Lavransa” - Sigrid Undset, „Saga o Ludziach Lodu- Zuroczenie” – Margit Sandemo.
Tematem grudniowego spotkania klubowego były powieści skandynawskie. Czytelniczki wybrały różnych pisarzy oraz różne gatunki powieści skandynawskich. Były zatem powieści sensacyjne, obyczajowe oraz fantazja pomieszana z romansem. Literatura skandynawska przeniosła czytelniczki w inny świat. Dzięki niej poznały inną kulturę „Krystyna córka Lavransa”- dokładne opisy strojów codziennego życia, tło obyczajowe. Akcja powieści toczy się w średniowiecznej Norwegii przedstawia losy młodej dziewczyny tytułowej Krystyny, córki Lavransa. Podzielona na trzy części - "Wianek", "Małżeństwo" i "Krzyż" - historia Krystyny jest historią życia kobiety. Powieść przenosi nas w przeszłość, prowokuje do przemyśleń, otwiera oczy na to, jak różni są ludzie. Jak różne są motywy ich działań, które poznać mogą tylko ci, którzy przede wszystkim patrzą na innych zamiast na siebie.
„Łowcy głów” - Roger Brown, tak zwany łowca głów z Oslo. Najlepszy w całej Norwegii. Poza pracą zajmuje się handlem kradzionymi dziełami sztuki. Książka mroczna, chwilami obrzydliwa, śmieszna przedstawia mroczną stronę Norwegii.
„Saga o Ludziach Lodu- Zauroczenie”- obszerna saga bo aż 47 części. Pierwszy tom rozgrywa się w pierwszej połowie XVI wieku w Norwegii, w mieście ogarniętym zarazą poznajemy Silje, ubogą i osieroconą córkę kowala, której rodzice i rodzeństwo zmarli na skutek panującej w kraju zarazy. Silje - dziewczynę obdarzoną szczególnym darem. Zmuszona do opuszczenia rodzinnego domostwa w swej wędrówce przygarnia dwoje porzuconych dzieci, dziewczynkę czuwającą przy zwłokach zmarłej matki oraz znalezionego w lesie porzuconego noworodka. Ludzie Lodu - to krążąca w ówczesnych czasach legenda według której młody członek królewskiego rodu Tengel został wypędzony z dworu i schronił się w nieprzystępnych, okrytych lodem górach.
Literatura skandynawska w opinii czytelniczek DKK różni się od dotychczas czytanych powieści. Bohaterowie są bardzo ludzcy, maja wady z którymi starają się walczyć, zło tkwiące w człowieku jest bardzo często motorem działań i złych rzeczy wyrządzanych drugiemu człowiekowi. Pięknie opisana jest przyroda, surowy klimat, praca, miłość, zwrócenie się ku człowiekowi temu co mu w duszy gra.
Klubowiczki podczas spotkania dowiedziały się także, że niektóre skandynawskie bajki również są specyficzne i mają wyjątkowy charakter. Inność ich dotyczy obrazu rodziny. Nie zawsze ona jest idealna. Często jest niepełna, chaotyczna, a nawet pesymistyczna.
Spotkanie Dyskusyjnego klubu Książki zakończono ustaleniem terminu na następne styczniowe spotkanie.
LISTOPAD
30.11. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka - Jodi Picoult „Krucha jak lód”
Tematem spotkania była dyskusja nad książką Jodi Picoult pt.: ,,Krucha jak lód". Paniom książka bardzo się podobała, uznały że jest to jedna z lepszych pozycji tej pisarki. Powieść porusza bardzo ważny temat, jakim są nieuleczalna choroba genetyczna i aborcja. ,,Co byśmy zrobili, gdybyśmy wiedzieli wcześniej". ,,Usunęlibyśmy ciążę?. ,,Czy tak byłoby lepiej?”. Nie sposób odpowiedzieć na te pytania. Jest to naprawdę wstrząsająca, ale zarazem wciągająca historia, czytając ją, można mieć mieszane uczucia. Drugim ważnym tematem jest przyjaźń pomiędzy matką Wills, a jej przyjaciółką, która jest lekarką, którą ta pierwsza posądza o niekompetencję, o błąd w sztuce lekarskiej. Książka ta jest godna polecenia i zachęcamy wszystkich do przeczytania jej.
26.11. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej. Spotkanie z Joanną Szwalbe
Pisarka Jolanta Szwalbe swoim z jednych mott życiowych, które brzmi” Nie starzeje się ten ,kto nie ma na to czasu” przekazała paniom z DKK swoje egzystencjonalne mądrości wzbudzając podziw i zainteresowanie. Czytelnicy wsłuchując się w pełne pouczające aforyzmy wybitnych poetów, powieściopisarzy odkryli jakby na nowo samych siebie wnikając do swojego serca i umysłu .Autorka prezentując swoje książki i opowiadając o ludzkich przeżyciach pokazała człowiekowi ,że jest kopalnią złota i powinien słuchać swojej intuicji i swojego serca .Jej książki to zbiór cytatów o wspaniałym i radosnym życiu: „Obudź się do życia”, ”Wyrusz w drogę”, ”Złap na zawsze wiatr w żagle”, ”Myśl i działaj dla przyszłości”, „Sekrety istnienia”. Spotkanie było bardzo ciekawe i pełne wrażeń.
26.11. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Joanna Bator - „Wyspa Łza”
Krótka notatka na okładce zachęcająca do sięgnięcia po nową książkę Joanny Bator „Wyspa Łza”, którą klubowiczki DKK wybrały do dyskusji, okazała się nieco myląca, niektóre z nich powiedziały nawet, że bardzo myląca, spodziewały się bowiem czegoś w rodzaju śledczego reportażu, w którym podążymy tropem autentycznie zaginionej młodej kobiety, Sandry Valentine. Wątek ten, to jednak tylko pretekst, albo jak nazywa to autorka „zahaczka”, od której zaczyna się opowieść. Nie dowiemy się z książki jakie było prawdziwe rozwiązanie tej zagadki, bo nie o to tu chodzi. W takim razie o czym jest „Wyspa Łza”?
Na to pytanie starały się w trakcie dyskusji odpowiedzieć czytelniczki. Wszystkie zgodziły się, że jest to opowieść o podróży. Dla jednych, o podróży na egzotyczną wyspę w kształcie łzy czyli Sri Lankę, pełna jest bowiem zapachów, smaków oraz fotografii z tych urzekających miejsc. Ale nie zawsze podróż to wyjazd do dalekich miejsc, czasem bywa to podróż egzystencjalna, podróż, w której szukamy swojej życiowej drogi. W podróży tej spotykają nas sukcesy ale i zdarzają się porażki, bywa, że chcielibyśmy o niej jak najszybciej zapomnieć, choć jednocześnie musimy pamiętać. To tak jak z wybaczaniem, potrafimy wybaczyć, ale czy potrafimy zapomnieć?
O tym właśnie jest „Wyspa Łza”. To bardzo osobisty dziennik Joanny Bator, kobiety ale też pisarki, która wyrusza w egzotyczną podróż na Sri Lankę i podążając tropami zaginionej młodej kobiety, w tej podróży stara się odnaleźć siebie, siebie pisarkę, człowieka, kobietę. Sporo dowiadujemy się o jej życiu, przeszłości, miejscach, z którymi była związana. Nie brak w niej melancholii, dygresji i odniesień do poprzednich książek. W czasie tej podróży spotyka różnych ludzi, którzy ofiarowują jej swoje opowieści, z nich powstaje nowa opowieść, w której poznajemy Joannę Bator od najbardziej intymnej strony, nie tylko osobistej, ale i zawodowej. Książkę trzeba czytać uważnie, wymaga skupienia, bo czasem akcja dzieje się nieco chaotycznie, nie da się jej jednak odłożyć na półkę bez przeczytania do końca. Całości dopełniają piękne, głównie czarno-białe artystyczne zdjęcia Adama Golca.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 15 grudnia 2015 r. Tym razem nie będzie dyskusji o konkretnej książce, ale podsumowanie mijającego roku w Dyskusyjnym Klubie Książki, podyskutowanie o książkowych propozycjach klubowiczek na kolejny rok działalności, oraz propozycjach spotkań autorskich.
26.11. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach. Spotkanie autorskie z Joanną Szwalbe
Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki tym razem spotkały się z entuzjastką życia, panią Jolantą Szwalbe, której jedno z życiowych mott brzmi "Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu."
„Jeśli jest coś, co możesz zrobić, albo ci się śni, że możesz, zacznij to robić. W śmiałości tkwi geniusz potęga i magia" - mawia pisarka. Pani Jolanta Szwalbe z pamięci cytowała sentencje ludzi pióra, nauki, kultury. Wymieniała Wiktora Hugo, księdza Twardowskiego, Urszulę Ledóchowską, Marka Aureliusza, Antoine de Saint-Exupery, i wielu innych. Opowiadała o sobie, o twórczości, o ludziach na których się wzoruje, którzy do czegoś doszli pokonując swoje słabości i nie zniechęcają się przy pierwszej przeszkodzie, oraz którzy działają na rzecz potrzebujących. Jest niepoprawną optymistką, jak o sobie mówi. Uważa, że bez względu na wiek należy marzyć i realizować swoje marzenia, bo nic nie tworzy przyszłości tak, jak marzenia i dlatego warto je wydobyć z siebie. Należy też słuchać swojej intuicji i swojego serca gdyż człowiek jest kopalnią złota, z której możesz wydobyć wszystko, co Ci potrzebne do wspaniałego i radosnego życia. Spotkanie wzbudziło wiele pozytywnych emocji wśród uczestniczek.
Pani Szwalbe prezentowała swoje cztery książki, które są zbiorami cytatów: „Myśl i działaj dla przyszłości”, „Sekrety istnienia”, „Złap wiatr w żagle”, „Wyrusz w drogę”,” „Myśl i działaj dla przyszłości”, „Obudź się”, „ Sto i więcej lat w aktywności”.
25.11. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Żona idealna - Julia Llewellyn
Odbyło się kolejne spotkanie DKK w Kościerzycach. Rozmawiałyśmy o książce Llewellyn J.- Żona idealna. Młoda, naiwna dziewczyna, modelka, nawiązuje romans z blisko pięćdziesięcioletnim, żonatym mężczyzną. Romans Poppy kończy się ciążą i ślubem. W tym momencie kończy się sielanka. Mąż Poppy Luke, przywykł do tego, że żona o niego dbała. Młoda kobieta rodzi dziecko i musi się pożegnać z karierą modelki, a była żona uprzykrza im życie pisząc złośliwe artykuły do gazet. Poppy nudzi się w domu i gnuśnieje. W końcu ma dość i postanawia pokazać na co ją stać. Zdania na temat książki są podzielone. Nie wszystkim się podobała.
25.11. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiane książki: powieści Magdaleny Kordel z cyklu Uroczysko i Malownicze
W październiku 4 panie naszego klubu były na spotkaniu autorskim z p. Magdaleną Kordel w Jemielnicy. Panie podzieliły się wrażeniami ze spotkania i dyskutowały o przeczytanych książkach.
Cykle powieści "Uroczysko" i "Malownicze" szczególnie przypadły do gustu naszym klubowiczkom.
Bohaterka powieści "Uroczysko" Maja przeżyła trudne chwile. Stanęła na rozdrożu po tym jak mąż ją opuścił, ma problemy z córką, komornik zajmuje mieszkanie. Bohaterka trafia do Malowniczego - niewielkiej miejscowości w Sudetach. W tym miasteczku odnajduje prawdziwych przyjaciół, na których zawsze może liczyć. Magdalena Kordel pisze prosto, zwyczajnie o codziennym życiu, dlatego tak dobrze czyta się jej książki. Panie wypożyczyły kolejne powieści tej autorki.
18.11. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Drugie odkrycie ludzkości. Norstrilia” Cordwainera Smitha
Na kolejnym spotkaniu klubowym toczyła się rozmowa wokół zbioru opowiadań Cordwainera Smitha pt. „Drugie odkrycie ludzkości”. Wcześniej zostało ustalone, że czytamy tylko pierwszy zbiór, a pomijamy powieść „Norstrilia”. Dyskutowano na temat praktycznie każdego opowiadania – ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej naładowanego problematycznie utworu pt. „Umarła pani z Miasta Prostaczków”, które rozwijało wątek dyskryminacji charakterystycznych dla uniwersum Smitha podludzi. Zauważono również, że mimo wieku opowiadań, nie są one anachroniczne – sposób przedstawienia podróży kosmicznej, z użyciem czegoś w rodzaju olbrzymich żaglowców, prowokował nie tylko do pytań o to, jak to wyglądało, ale również fascynowało. Rozmówcom podobały się różne opowiadania, prawie wszystkim jednak pierwsze: „Na próżno żyją skanerzy”, które mimo że od razu wrzucało na głęboką wodę do skomplikowanego świata z jego nietypowym słownictwem, prawie od początku wciągało, do tego poruszając zagadnienie człowieczeństwa. Książka ogólnie się podobała, a niektórzy postanowili przeczytać również „Norstrilię”. Na następne spotkanie, które odbędzie się 9 grudnia, rozdano po egzemplarzu książki „Ciemny Eden” Chrisa Becketta.
18.11. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „ Dziewczyny z Syberii” Anna Herbich
Książka „Dziewczyny z Syberii” Anny Herbich to 10 prawdziwych historii opowiedzianych przez kobiety, które wraz z bliskimi przeszły i doświadczyły zesłania na Syberię.
Kiedy wybuchła wojna i przez kresy wschodnie Rzeczpospolitej przechodziły kolejne fronty niemieckie i sowieckie, doznali okrucieństwa wojny. Młodzi ludzie za pracę w konspiracji przeciwko okupantowi, a także w ramach przymusowego wysiedlenia całymi rodzinami zostali wysłani na nieludzką poniewierkę przez władze Związku Sowieckiego. Na spakowanie się mieli często tylko 15 minut. Była to podróż nieznane w nieludzkich warunkach, w wagonach bydlęcych. Nie wszyscy przeżyli. Po kilku tygodniach wysadzali ich w stepach Kazachstanu. Pracowali w kołchozach, przy budowie torów kolejowych, dróg, kopalń, wyrębie lasu, ponad siły, za głodowe racje żywnościowe.
W łagrach śmierć groziła na każdym kroku, z głodu, chorób, wycieńczenia, zimna, a nawet z rąk współwięźniarek kryminalistek. Jedna z bohaterek, Stefania spędziła w łagrze na Syberii 11 lat. Jak sama wspomina, było to 11 lat na samym krańcu świata, gdzie zaspy śnieżne mają po kilka metrów, gdzie noc trwa pół roku, gdzie drogi prowadzą donikąd. Jedenaście lat w kraju wielkiego cierpienia, gdzie ludzkie życie nie ma żadnej wartości. Lata nieszczęść, upokorzeń, chorób i głodu. A mimo to ludzie młodzi chcieli za wszelką cenę żyć. Kochali się, zawierali małżeństwa, by wzajemnie się, wspierać. Polecamy przeczytać „Dziewczyny z Syberii”. Wspomnienia bohaterek są świadectwem, czym jest wojna, jakie niesie okrucieństwa, cierpienie, nieszczęścia. Nie zapominajmy o tym.
17.11. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Angole Ewa Winnicka
Pięciolecie działalności obchodził 17 listopada DKK przy Oleskiej Bibliotece Publicznej.
Z tej okazji był urodzinowy tort i symboliczne ordery dla dyskutantek. Listopadowa aura sprawiła, że nie wszystkie uczestniczki wtorkowych dyskusji mogły przybyć, ale na pewno nadrobimy to na dziesięciolecie.
Pomimo święta realizowany był roczny plan klubu, dyskutowano o książce pt. Angole Ewy Winnickiej. W książce jest trzydzieści parę historii z życia Polaków, którzy wyemigrowali na Wyspy Brytyjskie. Ewa Winnicka pyta ich, jak widzą ten kraj do, którego przybywają. Każda historia jest inna, każdy mówca maluje swój subiektywny obraz. Pochodzą z różnych grup społecznych: inteligenci, robotnicy, studenci, przedsiębiorcy, bezdomni. Starannie dobrani od ludzi sukcesu finansowego i społecznego, biznesmenów i „wilków” z City poprzez wydawczynię i pisarkę, pielęgniarkę, badacza, sortowacza śmieci po bezdomnego popijającego żele do rąk. Nie zawsze są to opowieści wesołe, ale na pewno są prawdziwe.
17.11. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiane książki: „Zaufaj mi, Anno” Joanny Opiat- Bojarskiej, „Dolina mgieł i róż” Agnieszki Krawczyk, „Szczęścia też chodzą parami” Anny Bialer
„Zaufaj mi, Anno” Joanny Opiat- Bojarskiej to pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść o kobiecie, która wie czego chce i konsekwentnie dąży do celu. To historia o szukaniu prawdy i o tym, że czasem trzeba komuś zaufać. Anna Rogozińska, ambitna dziennikarka TV przeprowadza wywiad z politykiem, którego syn wypadł z balkonu podczas imprezy sylwestrowej. Ojciec nie wierzy w przypadkową śmierć. Anna próbuje ustalić prawdziwy przebieg wypadków, ale otrzymuje oficjalny zakaz zajmowania się tą sprawą. Jednak kiedy pojawiają się nowe ofiary wśród uczestników feralnej imprezy, robi wszystko, by odkryć prawdę. Czy uda się jej wykorzystać znajomość z przystojnym prokuratorem? Kim jest morderca i czy uderzy ponownie? Jaki związek z zabójstwami mają dopalacze? Odpowiedź na wszystkie te pytania przyniosą zbliżające się Walentynki.
„Dolina mgieł i róż” Agnieszki Krawczyk to historia, która brzmi jakby była z bajki, ale przecież mogłaby się wydarzyć. Pewnego jesiennego wieczoru Sabina Południewska stanęła w drzwiach pałacyku „Pod Graalem i Różą”. Potrzebowała natchnienia, które pozwoli jej skończyć kolejną powieść. Gospodynią pensjonatu okazała się przemiła Mila Mossakowska, a jego gośćmi, ekscentryczna kuzynka Carmen, profesor Niewiara, wyjątkowy oryginał, oraz pułkownik Janicki, leciwy mężczyzna, który nie stracił młodzieńczego wigoru.
Sabina poddała się urokowi pięknej doliny i czarowi jej mieszkańców. Dzień po dniu otwierała się na nowe doznania, a świat stawał się piękniejszy. Zawiązała przyjaźń z Teklą Tyczyńską, hrabiną, która tworzyła oszałamiające różane kosmetyki. Spotkała przyjaciela, lekarza, wdowca, który samotnie wychowywał córeczkę, Julinkę. Sabina znalazła więcej, niż mogła by marzyć. Ale przyszedł dzień wyboru.
„Szczęścia też chodzą parami” Anny Bialer to historia kobiety, która chce się cieszyć życiem, realizować niespełnione marzenia i korzystać z wolności. Maria ma jednak na razie za sobą same porażki: nieudane małżeństwo, dramatyczne kłopoty z dziećmi i związek z żonatym mężczyzną zakończony rozstaniem.
10.11. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiane książki: Rexanne Becnel „Złodziejka mojej córki” , „Zmyślona '' Katarzyny Michalak
„Zmyślona” to trzecia część Słonecznej Trylogii, która jak dwie poprzednie, od pierwszych stron urzeka nas swoją fabułą i wartką narracją. W książce mamy sporą dawkę humoru i optymizmu, choć nie brak w niej także emocjonalnej huśtawki. Autorka pokazuje jak nieraz traumatyczne przeżycia z dzieciństwa mają wpływ na dorosłe życie.
Natomiast „Złodziejka mojej córki” to pozycja, która na długo zapada w pamięć i wywołuje wiele emocji. Książka stawia przed nami trudne pytania o siłę rozpaczy i żałoby, o potrzebę zadośćuczynienia i przede wszystkim, czy rzeczywiście powinniśmy umieć przebaczyć wszystko i wszystkim?
Powieść jest podzielona na trzy części. Każda z głównych bohaterek: Diane, Roberta i Lissy, opowiadają tę samą historię widzianą ze swojego punktu widzenia, a postacie są bardzo prawdziwe i niebanalnie nakreślone. Piękna okładka, na której smutną dziewczynkę obejmują ręce kobiety, zdecydowanie zachęca do sięgnięcia po tę pozycję. Książka opowiada historię dwóch kobiet, z których jedna pragnie niemożliwego – chce odzyskać dziecko, które straciła w tragicznym wypadku, a druga – robi wszystko by odzyskać dziecko, które musiała opuścić.
Jak zawsze w naszym gronie dyskusja była bardzo emocjonalna i gorąca, na koniec zgodziliśmy się, że ta książka naprawdę trafia do serca i pozostawia w nim trwały ślad, ale pytanie: „czy jesteśmy w stanie wybaczyć wszystko?” pozostało nierozstrzygnięte...
09.11. DKK GBP w Pawłowiczkach. Spotkanie z Brygidą Romanowicz
Omawiana książka: Trzy tomiki wierszy "Światło dla cieni", "Wiara i miłość" Brygidy Romanowicz
W dniu 09.11.2015 r. o godz. 17:00 w bibliotece w Pawłowiczkach odbył się wieczór poezji Brygidy Romanowicz. Zebranych gości przywitała pani dyrektor. Odczytała też krótki życiorys poetki i początki jej twórczości. Poetka recytowała wybrane wiersze z trzech swoich tomików. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze z podkładem muzycznym przygotowanym przez Brygidę Romanowicz. Na końcu spotkania każdy mógł zakupić książkę i otrzymać autograf poetki.
03.11. DKK BP w Paczkowie
Omawiana książka: Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz - Obładze „Czarny Anioł”.
Z relacji moderatorki: Po miłym powitaniu z Klubowiczami Klubu Pań Czytających Zapalczywie rozpoczęłam dyskusję pytaniem: Kto chciałby przedstawić swoją opinię na temat książki „Czarny Anioł” autorstwa A. Kuźniak i E. Karpacz - Obładze? Panie kolejno bardzo pochlebnie wyrażały się na temat warsztatu autorskiego obu Pisarek. Przeważało zdanie, że jest to piękna i tragiczna historia, warta polecenia.
Następnie Klubowiczki wybrały wspólnie kilka powieści, nad którymi chciałybyśmy wspólnie w przyszłości podyskutować. Potem rozmawiałyśmy jeszcze o wielu innych, przeczytanych ostatnio przez Panie książkach oraz o imprezach, które są zaplanowane w Bibliotece.
03.11. DKK GBP w Gogolinie. Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem
3 listopada odbyło się autorskie spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem - polskim dziennikarzem i reportażystą. Specjalistą od krajów byłego bloku wschodniego. Autorem między innymi takich książek jak: „Biała gorączka”, „W rajskiej dolinie, wśród zielska”, „Dzienniki kołymskie”, „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”.
Pełna sala czytelników, którzy za zaciekawieniem słuchali opowieści autora, który nie tylko pisze interesująco, ale również doskonale opowiada o początkach pracy, kulisach wyjazdów i wypraw, bohaterach reportaży, trudach dotarcia do wnętrza człowieka. Dwie godziny spędzone w towarzystwie Jacka Hugo-Badera upłynęły błyskawicznie.
PAŹDZIERNIK
29.10. DKK GBP w Pawłowiczkach
Omawiana książka: „Poczekajka”
W październiku odbyło się kolejne spotkanie DKK. Spotkanie naszego klubu było bardzo udane, panie podzieliły się wrażeniami przeczytanych książek. Szczególnie poleciły książki Katarzyny Michalak. „Poczekajkę” wskazały jako najlepszą książkę pisarki. Jest to piękna przejmująca opowieść o romantycznej pani doktor. Lektura wzrusza, rozśmiesza, ale i inspiruje czytelniczki. Panie bardzo chętnie sięgają po książki Katarzyny Michalak, gdyż czyta się jednym tchem i nie można się od nich oderwać. Czas upłynął w miłej atmosferze przy filiżance herbaty.
28.10. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) Pavol Rankov.
Rozmawiałyśmy o książce, Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej), której autorem jest Pavol Rankov. Powieść ta, to panorama dziejów, na tle której rozgrywają się jednostkowe losy bohaterów powieści Czecha Jana, Węgra Petera, Żyda Gabriela oraz Słowaczki Marii. Wszyscy mieszkają w Lewicach. Na tamtejszym basenie chłopcy organizują małe zawody. Kto je wygra, zdobędzie prawo do pierwszeństwa w ubieganiu się o względy pięknej koleżanki. Zawody, przerwane przez drobny incydent, nie zostaną rozstrzygnięte przez następne 30 lat. W życie młodych ludzi wkroczy historia. Okupacja, faszyzm, nacjonalizm, kolaboracja, komunizm, partia, służba bezpieczeństwa, emigracja. Mimo poruszania trudnych tematów, książkę czyta się zaskakująco dobrze. Jest to zasługą świetnego przejrzystego języka i lekkości stylu, którymi posługuje się autor. Książka bardzo podobała się klubowiczkom. Podkreślały doskonałą spójność tekstu, chroniącą czytelnika przed zagubieniem się w jej historycznych zawiłościach. Powieść odsłoniła także wiele nieznanych nam faktów z historii Słowacji, Czech czy Węgier. Jedna z czytelniczek wyraziła wręcz pogląd, że Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) to najlepsza z omawianych w tym roku książek.
27.10 DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej. Spotkanie z Barbarą Gawryluk
Kolejne spotkanie Klubowiczów to zarazem spotkanie autorskie z pisarką i dziennikarką panią Barbarą Gawryluk. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze ponieważ, pisarka tak ciekawie i pięknie mówiła o swojej twórczości, że można ją było słuchać bardzo długo, a dyskutować z nią o jej twórczości to sama przyjemność. Klubowicze bardzo się cieszyli, że na spotkaniu będzie Pani Barbara Gawryluk, ponieważ dobrze poznali jej twórczość, a każda kolejna książka czytana była z wielką przyjemnością. Na pożegnanie najmłodszy klubowicz wręczył naszemu gościowi wiązankę kwiatów i podziękował za spotkanie w imieniu wszystkich obecnych na spotkaniu. Na zakończenie spotkania Pani Gawryluk podpisała książki, które mamy w bibliotece z DKK.
27.10. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Binchy Maeve ,,Dom nad klifem’’
Na kolejnym spotkaniu Klubowicze rozmawiali o książce Binchy Maeve ,,Dom nad klifem’’. Akcja powieści dzieje się w Irlandii. Z Nowego Jorku wraca do rodzinnej wsi główna bohaterka Chicky. Zostaje właścicielką rozpadającego się domu. Postanawia zamienić go pensjonat pod nazwą Kamienny Dom. Pomagają jej w tym dawna właścicielka domu, siostrzenica Orla oraz Rigger chłopak, który się ukrywa ponieważ ma kłopoty z prawem. Udaje się im i do pensjonatu przyjeżdżają pierwsi goście szukający ucieczki od zgiełku wielkich miast. Pełna uroku powieść o spełnianiu marzeń i przyjaźni.
26.10. DKK MBP w Opolu - filia nr 18
Omawiana książka: M. Zimniak Jezioro Cierni.
Klubowiczki uznały, że autorka w mistrzowski sposób konstruuje profile psychologiczne bohaterów. Postacie uwikłane w fabularne intrygi nie są tylko trybikami, które maja popychać akcję do przodu. Wszystkie osoby występujące w książce są wiarygodne. Opisana historia niesamowicie trzyma w napięciu, która jest tu powoli i miarowo stopniowana.
- Zimniak opowiada historie Katarzyny, która dwadzieścia lat temu uciekła z Polski. W Jeziorze Cierni nic nie jest oczywiste – chwilami można mieć nawet wrażenie, że istnieje kilka prawd. Polecamy każdemu , kto ma odwagę zmierzyć się z zagadką przeszłości Katarzyny.
21.10. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Genova l., Lewa strona życia
Na październikowym spotkaniu DKK poddano pod dyskusję książkę Lisy Genova „Lewa strona życia”. Jest to druga powieść autorki, po „Motylu”, w której ciężkie i skomplikowane przypadki medyczne wplątane są w powieść obyczajową. Bohaterka powieści jest młodą ambitna kobietą. Pełni wysokie stanowisko w dużej korporacji. Jest wiceprezesem zasobów ludzkich, a to oznacza, że rekrutuje zdolnych i ambitnych ludzi do pracy w swoim przedsiębiorstwie. W powieści pełni również rolę matki i żony. Jako rodzicielka trójki dzieci jest wciąż zabiegana pomiędzy pracą, domem, szkołą i zajęciami pozaszkolnymi swych pociech. Żyje w ciągłym biegu, przy czym stara się kontrolować swój świat. Lecz pewnego dnia ten kontrolowany, zorganizowany, funkcjonujący na wysokim przyśpieszeniu świat Sarah, rozsypuje się, jak domek z kart. Kilka sekund nieuwagi zmienia całe, dotychczasowe życie bohaterki. Ulegając wypadkowi samochodowemu doznaje urazu mózgu, który na zawsze wymazuje jej lewą stronę życia. W nowej rzeczywistości Sarah na nowo musi zorganizować sobie życie. Okazuje się, że taka prosta czynność, jak mycie zębów, jest dla niej teraz bardzo skomplikowana. Przychodzi czas, aby innych dopuścić do swojego życia i pozwolić im sobie pomóc.
Książka podejmuje ciekawe problemy, tym samym jest wciągająca. Dobry język. To samo można napisać o relacjach bohaterki z najbliższymi oraz o jej emocjach. Pomimo trwałego defektu Sarah stara się wrócić do normalnego życia. Powieść wzbudza głębokie refleksje, uczy, że w tym „rozpędzonym pociągu życia” dobrze jest zwolnić bieg, czasami zatrzymać się, zastanowić się nad własnym życiem, bo przecież nikt z nas nie ma gwarancji, jakie będzie jutro. Z pewnością nie takie samo. Książka w ocenie klubowiczów zyskałaby wysoką ocenę, gdyby nie „hollywoodzki styl” jej napisania, czyli łatwo, szybko i przyjemnie o trudnych sprawach. Dlatego tylko czwórka dla powieści p. Genovy.
21.10. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Białe”- Ilona Wiśniewska
Spotkanie klubowiczów odbyło się 21.10.2015, na którym to omówiono książkę Ilony Wiśniewskiej pt.: „Białe” . Autorka opisuje Spitsbergen, największą wyspę norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce i najbardziej wysunięte na północ siedlisko ludzi na świecie.
Mieszkają tu obywatele około 50-ciu krajów. Polka, Ilona Wiśniewska opisuje z wielką pasją niezwykłe miejsca jak: opuszczone osady, kopalnie węgla, hotele, międzynarodowy bank nasion jak również Polską Stację Polarną. W książce poznamy losy współczesnych osadników, różnorodne języki oraz tradycje itp. Klubowiczom książka się bardzo podobała, bo opisane w niej jest prawdziwe miejsce, które przyciąga ludzi z całego świata.
21.10. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim. Spotkanie z Izabelą Sową
W fili bibliotecznej w Kamieniu Śl. odbyło się spotkanie autorskie z Izabelą Sową –autorką książek dla młodzieży i dorosłych.
To ciekawe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęła moderatorka klubu Klara Polok, następnie oddała głos pisarce, która interesująco opowiadała o swojej twórczości i inspiracjach zawodowych. Czytelniczki zadawały pytania związane z warsztatem pisarskim, tematyką utworów, wyborem wydawnictw itp. Pani Izabela jest ciepłą i sympatyczną osobą, dlatego czas spędzony w jej towarzystwie upłynął szybko w miłej atmosferze. Na zakończenie spotkania autorka podpisywała książki i pozowała do pamiątkowych fotografii, o które prosiły czytelniczki.
20.10. DKK GBP w Popielowie . Spotkanie z Izabelą Sową
Autorka przedstawiła swoją drogę twórczą, opowiadała o napisanych publikacjach, o swoim życiu, a zwłaszcza ciekawych wątkach dnia codziennego, a także o planach pisarskich i nie tylko. Odpowiadała na zadawane pytania, sama też poprzez pytania nawiązywała bliższy kontakt z czytelniczkami.
20.10. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omówione książki: Renaty Górskiej „Za plecami anioła” i Anny Bialer „Szczęścia też chodzą parami”.
„Za plecami anioła” to powieść o Marcie, która po nieudanym związku wyjeżdża do Niemiec. Niestety tu też los jej nie sprzyja, traci chłopaka i pracę. Postanawia wrócić do Polski. Z biletem w ręku idzie do autobusu, ale kierowana jakąś niewytłumaczalną siłą wsiada do innego autobusu i postanawia rozpocząć życie od nowa, ale inaczej. Wysiada w Tauburgu – górskim miasteczku. Los zaczyna jej sprzyjać, dostaje pracę jako opiekunka starszej pani z rodu von Tauburg, która okazuje się Polką, ma na imię Adela i jest właścicielką zamku. Pani Tauburg bardzo ceni sobie prace Marty i daruje jej malutki domek Engelhaus, którego nazwa pochodzi od rzeźby anioła, który stoi nieopodal. Pani Adela ma dwóch synów, czy Marta będzie, z którymś z nich? Czy po dwóch nieudanych związkach będzie umiała zaufać? Przez całą powieść przewijają się intrygi. Nie jest to książka o wielkiej miłości, ale o szczęściu, które czeka aż ktoś po nie wyciągnie rękę.
„Szczęścia też chodzą parami” to powieść o kobiecie, której problemy nie opuszczają. Po nie udanym związku z żonatym mężczyzną Maria przeprowadza się. Pewnego dnia zaczyna dostawać wiadomości od tajemniczej osoby, z których wynika, że ma wroga, który zna ją i jej rodzinę. Maria dostaje pogróżki i żyje w coraz większym strachu. Zatrudnia Panią detektyw, aby dowiedzieć się, kto jej tak nienawidzi. Książka utwierdza nas w przekonaniu, że nie można się poddawać, trzeba walczyć i dopomóc losowi, żeby w końcu uśmiechnęło się do nas szczęście.
20.10. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: Małgorzata Gutowska-Adamczyk Klątwa
Na spotkaniu została omówiona książka Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk pt. „Klątwa”. Jest to pierwsza część dwutomowej powieści pt. „Fortuna i namiętność”. Po jej przeczytaniu czytelniczki stwierdziły, że nie mogą się już doczekać drugiego tomu, który zostanie wydany dopiero w przyszłym roku. Akcja książki rozgrywa się w XVIII wieku na Litwie. Główne bohaterki to spokojna i skromna Zofia oraz namiętna Cecylia. Obie zapałały miłością do zuchwałego infamisa, której uda się go zdobyć? Niestety nie dowiemy się tego w pierwszej części, więc tym bardziej z niecierpliwością czekamy na drugi tom. Powieść tą czyta się jednym tchem. Polecamy!
18.10. DKK MBP w Brzegu „Dwójka”
Omawiana książka: Atlas: Doppelganger Dominika Słowik
Akcja debiutanckiej powieści Dominiki Słowik rozgrywa się w latach 90. na śląskim blokowisku. Narratorka odwiedza przyjaciółkę Annę i jej dziadka - marynarza i górnika jednocześnie. Słucha jego fantastycznych opowieści o podróżach, ogląda mapy. Autorka snuje nostalgiczne opowieści o krainie lat dziecinnych, ale też o polskiej transformacji. Narracja tej książki jest zawikłana jak labirynt, co po pewnym czasie zaczyna denerwować i nudzić czytelnika. Klubowicze mieli wrażenie, że książce brakuje wyrazistego zakończenia, puenty, że ten labirynt opowieści ich zwodzi i prowadzi donikąd.
17.10 DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Biedna, mała Luna”- Webb Holly.
Piękna historia opisana w książce pt. „Biedna, mała Luna” nasuwała kolejne przemyślenia o przyjaźni ze zwierzętami. W tym opowiadaniu przywiązanie do małego psiaka rodzi się z chwilą jej urodzin. Maleńka, najsłabsza w całym miocie Luna znajduje swoją troskliwą opiekunkę i wtedy podziwiamy, jak ogromny trud dziewczynka wkłada w wychowanie malutkiego psiaka. Nikt się nie powinien dziwić, że nie chciała oddać psiaka. Proszę przeczytać książkę i samemu ocenić czy możliwe było rozstanie? Kolejna „NASZA SOBOTA” minęła i znowu bez pośpiechu i w spokojnej atmosferze mogliśmy dyskutować o kolejnej przeczytanej książce.
15.10. GBP w Baborowie
Z relacji moderatorki: Pierwsze powakacyjne spotkanie gimnazjalistów rozpoczęło się wymianą zachwytów. Dziewczęta obecnie są w mocy Daemona Blacka, jednego z bohaterów cyklu Lux. Mocno emocjonuje je też kontynuacja Więźnia labiryntu, ale emocje ogniskują się wokół ekranizacji Prób ognia, która rozmija się z książką.
Wciąż obecny w obszarze zainteresowań czytelniczych jest Wiedźmin, za sprawą ciągłej popularności kolejnej części gry komputerowej. I tutaj chłopcy mają więcej do powiedzenia. Jedna z uczestniczek spotkania próbowała nawet wejść w ten świat, ale dotarła do drugiego tomu cyklu i przestały ją interesować opisywane wydarzenia. Najbardziej z tej próby zapisała się w jej pamięci swoboda obyczajowa głównego bohatera i jego słabość do napotykanych kobiet. :)
Nasz ambitny miłośnik lektur trudnych nie przebrnął przez Boską komedię. Uznał, że część opisująca piekło jest tak mroczna i depresyjna, że nie może kontynuować lektury. Ale deklaruje, że nie zarzucił czytania tego dzieła definitywnie. Kiedyś do niego wróci. A w międzyczasie przeczytał Silmarillion i Niedokończone opowieści Tolkiena. Pierwszą z lektur uznał za trudną i trochę nudną, natomiast opowiadania, które stanowią uzupełnienie Władcy pierścieni podobały mu się bardziej.
Rozmawialiśmy też trochę o próbach literackich uczestników spotkania. Bo okazuje się, że teraz prawie wszyscy coś piszą. :) Może któreś spotkanie poświęcimy omówieniu jakiegoś nastoletniego opowiadania?
15.10. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Marcin Sawicki „Pestki winorośli i trzy jabłka: przewodnik z podróży po Gruzji i Armenii”
Od pierwszej strony reportażu, przewodnika po Gruzji i Armenii widać fascynację autora tymi niewielkim krajami Kaukazu. Ta fascynacja udzieliła się też klubowiczkom, bo po lekturze książki zapragnęły wybrać się w taką niespieszną podróż i jak prawdziwi wędrowcy powłóczyć się po tych mało znanych zakątkach świata. Z przyjemnością więc wraz z autorem czytelniczki wybrały się w tę niezwykłą podróż, aby poznać smaki zapachy, muzykę, poezję, dawne tradycje, miejscowe legendy i przypowieści, ale przede wszystkim spotkać mieszkańców tych regionów i doświadczyć ich niezwykłej serdeczności, i gościnności. Jak wynika z relacji autora, zarówno w Gruzji jak i w Armenii podróżny zawsze może liczyć na nocleg i posiłek. Bo jak mówi gruzińska mądrość: „Jeśli Gruzin zaprosi do domu gościa, to jest to jego gość. Lecz jeśli gość zatrzyma się przed Gruzina domem, to znaczy że sam Bóg go przysłał ,a z Bogiem się nie dyskutuje.
Słuchając „Pieśni gruzińskiej” Bułata Okudżawy, zajadając słodkie winogrona, głównie o tej serdeczności i gościnności mieszkańców Gruzji i Armenii toczyła się dyskusja. Szkoda, że do opisów pięknej przyrody, zabytków architektury, nie zamieszczono w książce kolorowych fotografii, które dodałyby tym niezwykłym miejscom uroku.
13.10. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – filia w Łosiowie
Omawiane książki: Zagajewski A. – „Wiersze wybrane”, Przyzwan M. – „ Anna German o sobie”
Nie po raz pierwszy na spotkaniach DKK w Łosiowie poruszano temat poezji, a to za sprawą pojawiających się tomików wierszy naszych lokalnych twórców. Jednak po raz pierwszy na październikowym spotkaniu rozmawiałyśmy o twórczości uznanego poety , który wniósł tak wiele dla literatury polskiej. Wydany przez Wydawnictwo a5 wybór jest ułożony chronologicznie, według lat powstawania wierszy - od 1972 do najnowszych, których cezurę kończącą zbiór stanowi wiersz "Lato`95”. Na początku jedna z koleżanek przedstawiła sylwetkę poety, następnie odczytywano poszczególne wiersze wybierane spontanicznie z tomu i omawiano. Są to wiersze dojrzałe, przemyślane, ponadczasowe, odpowiadające na pytania, jakie może zadawać sobie człowiek we współczesnej Polsce, ale też nie brak tu wierszy towarzyszących przemianom w naszym kraju, dedykowanych działaczom, poetom, filozofom. Poeta przedstawia niektórych jako ludzi działających instynktownie, próbuje przedstawić ich punkt widzenia. Jest to poezja towarzysząca dojrzewaniu poety, zmianom światopoglądu jakie dokonuje czas w każdym człowieku. Wiersze powstałe w późniejszym wieku wyrażają bardziej zrównoważony stosunek do świata niż te z okresu „Nowej Fali”. Klubowiczki w czasie dyskusji dorzucały ciekawe spostrzeżenia i opinie na temat odczytywanych wierszy, jednak co do głównego sensu, interpretacje niewiele się różniły.
Kariera Anny German przebiegała na naszych oczach. Pamiętamy jej występy na festiwalach i w programach telewizyjnych. Dodatkowe informacje dotyczące życia osobistego piosenkarki mogłyśmy niedawno oglądać w serialu telewizyjnym. Jednak książka „ Anna German o sobie” zrobiła wielkie wrażenie na czytelniczkach. W klubie dyskusyjnym spotkanie dotyczące omawianej książki to także mimowolne zwracanie się ku osobistym wspomnieniom. Piosenki Anny German towarzyszyły starszym klubowiczom w ich dzieciństwie i młodości. W książce znajdujemy wiele osobistych przeżyć piosenkarki, tych szczególnych, z dzieciństwa, podczas drogi do kariery, również tych, w których przyszło jej się zmagać z bólem, niepełnosprawnością po wypadku. Ciekawe są opisy dotyczące relacji z najbliższymi, mało znane fakty dotyczące czasów studenckich, przyjaźnie i marzenia Emanuje z nich ciepło i miłość. Anna German kojarzona przez czytelników wyraźnie zgadza się z postacią Anny przedstawioną w książce. Dopełnieniem opisów z życia są zdjęcia. Widać tu osobiste zaangażowanie autorki Marioli Przyzwan w przedstawienie postaci artystki.
09.10. DKK GBP w Pokoju. Spotkanie z Magdaleną Kordel
Z relacji moderatorki: 09.10.2015 r. gościem naszej biblioteki była Pani Magdalena Kordel, autorka takich książek jak: Wymarzony dom, Wymarzony czas, Tajemnica bzów, Uroczysko, Wino z Malwiną czy Okno z widokiem. Na spotkanie autorka przybyła wraz z mężem, który w bardzo przejrzysty sposób poprowadził całe spotkanie, zadając Pani Magdalenie pytania, na które autorka starała się udzielać wyczerpujących odpowiedzi. Pisarka mówiła czytelnikom, jak wygląda praca nad książką, w jaki sposób tworzy bohaterów swoich książek, co ją inspiruje w pisaniu, skąd czerpie pomysły. Czytając cykl książek „Malownicze” czytelnik zżywa się z mieszkańcami tego małego miasteczka, oczami wyobraźni spaceruje małymi uliczkami, na których spotyka mieszkańców poznanych we wcześniejszych powieściach, odwiedza miejsca już znane takie jak np. dom dziecka, sklep pani Leontyny czy też herbaciarnię Krysi. Czytelniczkom bardzo spodobała się „Tajemnica bzów” , w której autorka przedstawiła losy pani Leontyny w przedwojennym Lwowie oraz w czasie wojny w Warszawie. Pani Magdalena wraz z mężem często odwiedza okolice Kłodzka i właśnie tam widzi swój wymarzony maleńki domek, w tych okolicach chętnie by zamieszkała. Jedna z czytelniczek znalazła z Panią Magdaleną wspólny temat do rozmowy, wymieniły się swoimi wiadomościami na temat Bożkowa, miejscowości dolnośląskiej z zabytkowym pałacem z XVI wieku.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, spodobał nam się sposób przeprowadzenia spotkania co pozwoliło na uniknięcie chwil, w których nikt nie zabierałby głosu. Bardzo miłym akcentem spotkania było ciasto przygotowane przez jedną z bibliotekarek obrazujące miejscowość „Malownicze”.
08.10. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiane książki: Florystka Katarzyny Bondy i Złota skóra Carli Montero.
Październikowe spotkanie DKK zdominowała rozmowa o dwóch powieściach kryminalnych: Florystce Katarzyny Bondy i Złotej skórze Carli Montero. Trudno porównywać dwie tak odmienne, w stylu i tematyce, książki. Obie czytało się dobrze, ale za zdecydowanie lepszą uznałyśmy powieść K. Bondy. Oryginalna fabuła, intrygujący główni bohaterzy i kunszt pisarski w budowaniu napięcia sprawiły, że powieść czyta się jednym tchem. Chociaż minusem tej książki, to zdarzające się dłużyzny w opisach, które większość z nas omijała, bez szkody dla zrozumienia treści.
08.10. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: Magdalena Parys „Magik”
W czwartek 8 października po raz kolejny spotkały się Klubowiczki grodkowskiego DKK. Tym razem omawiałyśmy książkę LM. Parys „Magik”.
"Magik" to trzymający w napięciu thriller polityczny, ale również powieść społeczno-obyczajowa dziejąca się we współczesnych Niemczech z odniesieniami do historii: ucieczki z NRD czy Solidarność w Polsce. Książka nie wszystkim Paniom przypadła do gustu-dla jednych wielowątkowość fabuły była atutem a dla innych „ciągnęło” nudą. Mimo wszystko każda z Klubowiczek zachęcała by do przeczytania „Magika”. Następne spotkanie planujemy w listopadzie i omawiać będziemy książkę „Maklak. Oczami córki” Marty Maklakiewicz.
08.10 DKK GBP w Jemielnicy. Spotkanie z Magdaleną Kordel
8 października w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, z czytelnikami Gminnej Biblioteki Publicznej w Jemielnicy spotkała się pisarka Magdalena Kordel. Jej książki, zwłaszcza bestsellerowe cykle „Uroczysko” i „Malownicze” , są chętnie czytane w jemielnickiej książnicy. Są to powieści adresowane przede wszystkim dla kobiet i traktujące o ich problemach, dlatego tak chętnie są przez panie wypożyczane. Na spotkanie przybyły również tylko panie. Natomiast p. Magdalena przyjechała ze swoim mężem, który moderował spotkanie, co było nowością w historii naszych spotkań autorskich. Taka forma bardzo przypadła do gustu czytelniczkom, które o tym komunikowały po spotkaniu. W trakcie wizyty pytano autorkę m.in. o jej plany pisarskie, a szczególnie o dalsze losy ulubionych bohaterów powieści. Pisarka odpowiadała, nie odkrywając jednak wszystkich kart, aby książka była oczekiwaną niespodzianką. Warto dodać, że Magdalena Kordel prowadzi bloga, na który wszystkich czytelników zaprosiła. Dzięki temu blogowi początkujący pisarze mają szansę wydać książkę.
07.10. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: Elżbiety Liszewskiej "Dusza Kobiety...Ego Mężczyzny..."
Z relacji moderatorki: W środę 7 października spotkaliśmy się po raz kolejny w tym roku w gronie członków naszego Dyskusyjnego Klubu Książki, aby porozmawiać o książce Elżbiety Liszewskiej "Dusza Kobiety...Ego Mężczyzny..."Autorka, która posiada wykształcenie filologiczne i psychologiczne jest znaną w kraju i za granicą konsultantką - terapeutką, doradzającą w życiu osobistym i zawodowym. Jest również właścicielką "Akademii Liderów" - szkoły doskonalenia osobowości, specjalizującej się w indywidualnym rozwoju osobowości oraz kształceniu terapeutów.
Ten fakt na pewno ma znaczenie, kiedy zaczynamy czytać książkę, gdy jedna historia zostaje opowiedziana z dwóch punktów widzenia - mężczyzny i kobiety. W ich narrację wplecione są sesje terapeutyczne głównych bohaterów. Zaletą książki są przytoczone przykłady osób, które potrzebowały wizyty u psycholog, przez co lektura nabiera autentyczności, a czytelnik dowiaduje się wielu interesujących rzeczy o zachowaniu człowieka. "Dusza Kobiety...Ego Mężczyzny...to tak naprawdę banalna historia zdrady, próby ułożenia sobie życia na nowo i szukania własnej drogi do szczęścia. Hania i Krzysztof nie czują się dobrze w swoim dotychczasowym życiu. Kobieta potrzebuje miłości, a mężczyzna - zmiany. Książka jest napisana prostym językiem, a pomysłowy sposób jej wydania - zachęca do sięgnięcia po nią. Panie, które dyskutowały o niej doszły do wniosku, że można ją polecić i mężczyznom i kobietom, ale nie z wszystkimi stwierdzeniami w niej zawartymi trzeba się zgadzać....
07.10. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Donna Tratt - Szczygieł
Kolejne spotkanie DKK zgromadziło Klubowiczki wokół książki Donny Tratt pt. Szczygieł. Powieść była dużym wyzwaniem dla nas wszystkich, tak z powodu swojej objętości, jak i nierównej konstrukcji fabularnej. W czasie dyskusji stwierdzono, że książka ma niewątpliwie duży potencjał, który jednak z powodu nadmiaru użytych w niej gatunków literackich, niezbyt przekonywującego portretu bohatera-narratora i wielkiej liczby pseudofilozoficznych wywodów, ginie w nadmiarze słów. Wszyscy uczestnicy spotkania jednogłośnie orzekli, że powieść wiele zyskałaby gdyby została skrócona. Niepotrzebnie rozbudowane wątki jedynie zaciemniają obraz całości, nie pozwalając ogarnąć najważniejszych zagadnień. Jednak niektóre fragmenty powieści nakreślone zostały bardzo sugestywnie m.in. obraz Nowego Jorku przed zamachem, czy opis niepokojącej ucieczki młodego bohatera wraz z przemycanym psem z Las Vegas do Nowego Jorku. Większość postaci włącznie z głównym bohaterem wypadła blado, wyjątkiem jest kontrowersyjna, nieco przerysowana i tajemnicza postać Borysa. W czasie spotkania padło bardzo wiele zarzutów pod adresem omawianej powieści, jednym z nich i być może najcięższym jest próba podsumowania przez Theo Deckera swojego życia. Wygłaszane komunały, oczywiste prawdy są wręcz żenujące. Ma się wrażenie, że zostały sztucznie dodane do tekstu aby „uwznioślić” zakończenie. Na następnym spotkaniu będziemy omawiać książkę P. Rankova pt. Zdarzyło się 1 września (albo kiedy indziej).
06.10. DKK BP w Paczkowie
Omawiane książki: „Ogród Kamili” , „Zacisze Gosi” i „Przystań Julii” – Katarzyny Michalak
Dyskusję rozpoczęto pytaniem: Jak się Paniom podobają książki K. Michalak, które umówiłyśmy się przeczytać na dzisiejsze spotkanie? Panie były zachwycone pisarką i jej stylem pisania powieści. Nie mogły się oderwać od lektury trylogii oraz innych książek tej autorki. Wyraziły wielką chęć przeczytania następnych książek Katarzyny Michalak.
05.10. DKK MiGBP w Kluczborku. Spotkanie z Krzysztofem Vargą
5 października b.r. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku gościła p. Krzysztofa Vargę. Spotkania z pisarzem odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Krzysztof Varga, pisarz, dziennikarz, felietonista, autor min. powieści „Chłopaki nie płaczą”, „Tequila”, „Nagrobek z lastryko”, „Trociny”, „Masakra”, książek - reportaży o Węgrzech „ Gulasz z turula, „Czardasz z mangalicą”. Zawodowo był związany z Gazetą Wyborczą, gdzie na łamach „Dużego Formatu” publikował swoje felietony, które zostały wydane w formie książki pod wspólnym tytułem „Polska mistrzem Polski.” Trzykrotny finalista Nagrody Nike za powieści: „Tequila” (2002), „Nagrobek z Lastryko” (2008) i „Gulasz z turula” (2009). Jego książki nie otrzymały głównej nagrody, ale w 2009 roku jego prozę docenili czytelnicy Gazety Wyborczej, przyznając pisarzowi Nike publiczności. Spotkanie z pisarzem prowadziła moderatorka kluczborskiego DKK p. Beata Wietecha - Gwozdecka.
Początki pracy twórczej pisarza sięgają lat licealnych, ale pierwsza powieść „Chłopaki nie płaczą” napisana została w 1996 r.. Pisarz swą twórczość dzieli na dwa etapy. Pisarstwo przed 2000 rokiem i po 2000 roku. Drugi rozdział pracy pisarskiej jest, w opinii pisarza, zdecydowanie dla niego ważniejszy. Pierwszy, jest już prehistorią i nie chce do niego wracać.
Z pochodzenia jest pół Polakiem i pół Węgrem. O Polsce mówi, że jest dla niego matczyzną, bo matką jego jest Polka. Węgry to ojczyzna. Kulturę i język węgierski poznał dzięki ojcu, który wprowadzał go w historię i kulturę swego narodu, zabierał do swojej ojczyzny. Świadectwem tego są książki – reportaże „Gulasz z turula”, i „Czardasz z mangalicą” przedstawiające historię, kulturę, kuchnię, zwyczaje Węgier. Na spotkaniu pisarz wyjaśnił czym jest melancholia i ironia węgierska, czym jest i z czego składa się gulasz węgierski, czym różni się, zdaniem jego, polska mentalność od węgierskiej, jak twierdzenie, że Polacy kochają Węgrów, ma się do rzeczywistości, przedstawił pewne wydarzenia z historii Węgier. W rozmowie nawiązał do najnowszej swojej powieści „Masakra”, w której wskazał najważniejsze jej aspekty, odnoszące się do współczesnej egzystencji człowieka i kondycji polskiej kultury. Wyznał swoje inspiracje literackie, odkrył przyszłe plany pisarskie.
03.10. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Owocowe bajki” Gawryluk Barbara
„Czy to bajka, czy nie bajka, myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie.” Słowami M. Konopnickiej z baśni, którą poetka napisała ponad sto lat temu rozpoczęto spotkanie. Po krótkiej chwili dzieciaki skojarzyły podobieństwo i od razu skwitowały- krasnoludków nie ma na świecie, a szkoda, ponieważ można by było liczyć na ich pomoc. Tak małe i tak mądre istoty rozwiązałyby na pewno wiele problemów. Rozpoczęły swoją wyliczankę i po delikatnym naprowadzeniu przeszliśmy do naszej baśni „Owocowe bajki”. Po kilku interesujących komentarzach można było ocenić, że książka się podobała. Dzieci współcześnie też potrafią marzyć i chętnie spoufaliłyby się z krasnoludkami. Jeszcze jedna książka godna polecenia innym.
WRZESIEŃ
30.09. DKK GBP w Tarnowie Opolskim - filia w Raszowej
Omawiana książka: Evans Richard Paul -„Dotknąć nieba” i „Bliżej słońca” Sparks Nicholas - „Dla ciebie wszystko”
Na spotkaniu omówiono książki: Evans Richard Paul „ Bliżej słońca ”-jest to piękna opowieść o miłości i o tym co jest w życiu najważniejsze .Akcja powieści toczy się w Peru .Główna bohaterka Christine przed ślubem dowiaduje się, ze jej narzeczony nie jest jeszcze gotowy do małżeństwa. Wtedy jej koleżanka namawia ją na wyjazd na misje humanitarne .Z początku Christine nie była zachwycona tym wyjazdem ale widząc biedę tamtejszych dzieci zgodziła się. Książkę czyta się naprawdę lekko i przyjemnie, a język jest prosty i przystępny. „Dotknąć nieba” Evans Richard Paul- to pierwsza część nowej serii” Dzienniki pisane w drodze”. Bohater traci wszystko :dom, pracę i miłość swojego życia .Postanawia iść przed siebie jak najdalej .Autor zabiera nas w podróż po Stanach Zjednoczonych, która ma wymiar duchowy i odmienia życie pozwalając odzyskać nadzieję po stracie swojej ukochanej żony. „Dla Ciebie wszystko” Sparks Nicholas Jest to nietypowa opowieść o miłości dwojga ludzi , którzy pokochali się za młodu i nie potrafili zaznać szczęścia bez siebie. Spotykają się po latach na pogrzebie dawnego przyjaciela .Kobieta jest już mężatką z czwórką dzieci, a on pracuje i jest samotny .Ich spotkanie przywraca wspomnienia z przeszłości i uczucia powracają. Dawni kochankowie nadal marzą o tym by być razem. Jest to historia o prawdziwej ,wyjątkowej i nierozerwalnej miłości ukazująca życie ,które często bywa niesprawiedliwe.
30.09. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka : „Dar Julii” - Tahereh Mafi
Cykl wrześniowych spotkań DKK to czas dyskusji o dalszych losach Julii. To już trzeci i ostatni tom, wszystkie omawiałyśmy na spotkaniach DKK. W ostatniej części Julia nie będzie już biedną małą dziewczynką. Ujrzymy ją w całym świetle jej mocy, pokaże na co ją stać. Warner ukaże się nam, jako inny człowiek. Z każdą następną stroną przeistacza się w coraz to piękniejszego przyjaciela (kochanka?). Ujrzymy go, jako tego pomocnego i kochającego.
W ostatniej części autorka wyjaśnia tajemnice, rozwiewa wątpliwości dotyczące uczuć Juli względem Adama i Warnera. Wciąga nas w walkę z Komitetem Odnowy, ale brakuje nam tutaj tego kwiecistego, pełnego metafor języka, którym zafascynowane byłyśmy w części pierwszej i drugiej. Kenji jak to on, nie można go nie kochać. Jego żarty nie raz wprawiały nas w wybuchy śmiechu. Koniec z zabawami. Niestety nie wszyscy mieli tyle szczęścia. Adam zmienił się bardzo. Jedni przeszli przemianę na lepsze on jednakże na to gorsze. Ostrzegamy wszystkich czytelników tej wspaniałej serii, którzy byli w „jego drużynie”. Rozczarujecie się. Generalnie jednak książka bardzo się podobała Klubowicze gorąco polecają wszystkie trzy części o Julii.
30.09. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: „Milaczek” „Pierwsza na liście”, ”Szkoła żon”
Gogoliński Dyskusyjny Klub Książki powiększył się o trzy nowe członkinie, z czego wszystkie się cieszymy. Tematem spotkania były powieści Magdaleny Witkiewicz. Przeczytane historie jednym czytelniczkom bardzo się podobały inne zaś twierdziły, że można przeczytać ale nie zostają w głowie. Magdalena Witkiewicz, jest pisarką lubianą przez czytelniczki jednakże w ocenie Klubowiczek są one zbyt proste i nic nie wnoszą, żeby zatrzymać je na dłużej w głowie.
26.09. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Gwizdek, przygody tatrzańskiego świstaka” – Gawryluk Barbara.
Piękna bajka dla wszystkich, malutkich i starszych dzieci!!! Dorosły też z przyjemnością przeczyta. Dzieci słuchały z zachwytem, bo książkę czytaliśmy wspólnie. Tyle zachwytów i komentarzy dawno nie słyszałam. Dzieci natychmiast porównały to opowiadanie z innymi tekstami Pani Gawryluk, oczywiście najbardziej ulubiony - kochany piesek Dżok z „Legendy o psiej wierności” , która została również w ich pamięci. Warto polecić książkę, przyjemna lektura i co warto podkreślić - piękne ilustracje. Polecamy!!!
24.09. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka - Kiedy cię poznałam - Cecelia Ahern
Jest to historia o porażkach i sukcesach, o nowej i odzyskanej miłości, o wzajemnej pomocy i najdziwniejszej przyjaźni. Główna bohaterka, Jasmine kocha swoją pracę i dotkniętą zespołem Downa siostrę, ale zmuszona do odejścia z pracy i nie może odnaleźć się w nowej sytuacji. W bezsenne noce podgląda sąsiada z przeciwka, Matta Marshala, znanego didżeja, który jest w podobnej sytuacji, ponieważ został zawieszony w pracy za wybryki na antenie. Matt pije i awanturuje się. Każde z nich zmaga się z innymi problemami i każde musi je pokonać, ale ku swojemu zaskoczeniu odkrywają, że mogą być dla siebie wsparciem i że mogę zamienić niechęć na przyjaźń, do której czasem tylko jeden krok.
23.09. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: Byłam schizofreniczką – Barbara Rosiek
Na kolejnym spotkaniu dyskutowaliśmy o książce „Byłam schizofreniczką”, w której Barbara opisuje codzienne zmagania z chorobą schizofrenią i walkę o życie. Autorka uświadamia nam, co dzieje się z osobą dotkniętą schizofrenią. Jest to straszna choroba umysłu, zatraca się świat rzeczywisty ze światem urojonym, chory okropnie cierpi, ma myśli samobójcze, lęki i urojenia. Książka bardzo ciekawa, przejmująca, poruszająca trudny temat – poważną chorobę. Autorka ukazuje nam ogromną siłę woli bohaterki, która chce żyć, a ta walka o życie może tylko złagodzić objawy tej strasznej choroby. Przytoczymy cytat „Drogi Czytelniku, powtarzam z psychozy schizofrenicznej nie ma ucieczki. Można jedynie łagodzić objawy lekami i miłością. Pogodziłam się już z tym …” Długo dyskutowałyśmy o tej książce, bo to naprawdę trudny temat , schizofrenia – to straszna choroba. Książka skłania każdego czytelnika do przemyśleń, do zastanowienia się nad sobą, nad swoimi słabościami. Gorąco polecamy, warta przeczytania.
23.09. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Szczepan Twardoch - „Drach”
W pierwszy dzień jesieni w lewińskiej bibliotece odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Drach” Szczepana Twardocha okazał się lekturą niełatwą i wymagającą skupienia, ale jednocześnie intrygującą i stawiającą wiele pytań.
Szczepan Twardoch – pisarz i publicysta, Ślązak z urodzenia i zamieszkania, z wykształcenia socjolog i filozof jest już autorem znanym i uznanym. Laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, min. Paszportu Polityki 2012 za powieść „Morfina”, wielokrotnie też za swoją twórczość do ważnych nagród literackich nominowany jak i nagradzany. Inne jego książki to: „Wieczny Grunwald”, „Przemienienie”, „Epitafia wikarego Trzaski”, „Sternberg”, „Prawem Wilka” oraz wiele publikacji i felietonów w czasopismach. Jest nie tylko znawcą języka i kultury śląskiej, ale też ekspertem w dziedzinie broni. „Drach” jest powieścią niezwykłą, choć trudną, przede wszystkim ze względu na formę. Poszczególne rozdziały powieści to przekrój nie tylko dziesięcioleci, ale nawet stuleci. Różne wątki, miejsca daty zazębiają się, splatają, przechodzą między sobą, co wprowadza nieco chaosu. Część książki pisana jest śląską gwarą, część po niemiecku a brak przypisów utrudnia trochę odbiór „nie-Ślązakom” lub nie znającym j. niemieckiego. Jednak przy uważny czytaniu wszystko układa się w sensowną całość, bo czyż kalendarz albo język ma jakieś znaczenie dla przeznaczenia? Pierwsze pytania, jakie padły w trakcie dyskusji to: O czym jest ta książka? Czy tylko o Śląsku i jego mieszkańcach? O dzieje rodzin Magnorów i Gemanderów? I wreszcie – kim jest ów tajemniczy, tytułowy DRACH? Szukając odpowiedzi czytelniczki postanowiły spojrzeć na „Dracha” nie jak na śląską epopeję, jak określają powieść recenzenci literatury, ale jak na dobrą powieść psychologiczną, obyczajową, jednym słowem powieść uniwersalną. Bo bohaterowie „Dracha” to zwyczajni, tzw. porządni ludzie i jak zwyczajni ludzie szarpią się ze swoim życiem.
Choć zabijają, gwałcą, rabują, w gruncie rzeczy nie są jakimiś złoczyńcami czy mordercami. Choć zdradzają i łamią wszelkie zasady, są też przykładnymi mężami. Wszystko to, co się wydarza obserwuje DRACH, który wszystko wie i widzi. Kim jest? Naturą? Wszechświatem? Bogiem? Czy On rządzi ludzkim losem? Jaki jest sens albo bezsens życia? Czy z pozoru mało ważne decyzje naszych przodków mogą zaważyć na naszym tu i teraz? Czy nasze życie to zbiegi okoliczności – czasem szczęśliwe, a czasem tragiczne? Jaka jest prawdziwa natura człowieka? Pytań przybywało, wiele z nich pozostało jednak bez odpowiedzi. Dlatego właśnie „Drach” dzieje się wszędzie, dzieje się zawsze i dzieje się jednocześnie, a brak chronologii wydarzeń jest tu zabiegiem jak najbardziej uzasadnionym. Szukając w naszym pogmatwanym świecie sensu, swojej tożsamości, pytając kim jestem – warto sięgnąć po tę powieść. Bohaterowie „Dracha” mogą przecież żyć wszędzie, nie tylko na Śląsku, bo ile rodzin, ludzi, tyle losów.
19.09. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Charlie i Fabryka Czekolady” – Dahl Roald
Kolejne spotkanie i następna książka, którą starsze dzieci przeczytały z ochotą, chociaż jak zaznaczyły była „gruba”. Opowiadały ją tak dokładnie, że nawet osoba nie znająca treści mogłaby wziąć udział w dyskusji. Pięknie zwracały uwagę na najważniejsze wątki opisujące bohaterów pozytywnych i negatywnych . Podsumowując tę książkę powinno się polecać innym.
19.09. DKK DKK GBP w Tarnowie Opolskim - filia w Nakle
Omawiana książka: „Pierwsza na liście” Magdaleny Witkiewicz
Na pierwszym po wakacjach spotkaniu została omówiona książka Magdaleny Witkiewicz pt. „Pierwsza na liście”. Jest to historia przyjaźni, która wszystko wybacza. Karolinę i Patrycję poróżniła miłość do tego samego mężczyzny, który okazał się draniem. Jednak w obliczu ciężkiej choroby i zbliżającej się śmierci przyjaciółki odnowiły swoją przyjaźń.
Lektura porusza także bardzo ważny temat dawców szpiku kostnego, ich rozterek, strachu i niezdecydowania. W książce autorka ukazała wielką siłę kobiet.
16.09. DKK MBP w Brzegu. Spotkanie Mariuszem Czubajem
Na wrześniowym spotkaniu klubowicze DKK i czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu spotkali się z popularnym autorem kryminałów - Mariuszem Czubajem. Pan Mariusz jest także wykładowcą oraz antropologiem kultury. Okazał się sympatycznym i otwartym człowiekiem, który chętnie i wyczerpująco odpowiadał na pytania czytelników. Opowiedział nam o współpracy z Markiem Krajewskim, o tym skąd czerpie pomysły na kolejne kryminały, jak łączy pracę wykładowcy z pisarstwem. Autor zapytany o ulubionych autorów kryminałów wymienił takie nazwiska jak Raymond Chandler, Ian Rankin, Henning Mankell. Przyznał też, że często czytuje swoich kolegów po fachu z Polski. Pisarz jako entuzjasta muzyki porównał kryminały do bluesa , wskazując zarówno na podobieństwo uporządkowanej formy, jak też wspólnej dla tych gatunków obietnicy przedstawienia interesującej opowieści.
15.09. DKK GBP w Tułowicach. Spotkanie z Mariuszem Czubajem
Autor opowiadał wyczerpująco na zadawane pytania, o wspólnym pisaniu książek z Markiem Krajewskim o własnych książkach, pomysłach i inspiracjach, o drodze do pisarstwa i warsztacie twórczym. Dwugodzinne spotkanie upłynęło bardzo szybko, miło i w iście domowej atmosferze, a uczestnicy byli bardzo zadowoleni oraz pod wielkim wrażeniem.
15.09. DKK GBP w Tarnowie Opolskim - filia w Przyworach
Omawiane książki: Agnieszki Lingas- Łoniewskiej -„Szukaj mnie wśród lawendy’, Seria: „Łatwopalni” „Przebudzenie” „Wybaczenie”
Omówione zostały książki Agnieszki Lingas- Łoniewskiej -„Szukaj mnie wśród lawendy”- trylogia chorwacka, która wywarła na czytelniczkach duże wrażenie, ponieważ intryga, w jaką autorka uwikłała swoich bohaterów przerosła nasze oczekiwania. Od początku było wiadomo, że Zosia ma swoje małe tajemnice, ale nie przypuszczałam, że największe sekrety skrywają pozostali uczestnicy wydarzeń. Znów okazało się, że brak szczerości, niedopowiedzenia i dokonywanie wyborów za drugiego człowieka nawet w dobrej wierze, obarczone jest konsekwencjami. Wystarczyła jedna decyzja by naznaczyć cierpieniem życie trzech osób. Powieść zaczyna się intrygująco, a z każdą kolejną kartką jesteśmy bardziej ciekawe, co będzie dalej. Nie brakuje huśtawki uczuć i zwrotów akcji, które sprawiają, że do ostatniej strony przebieg wydarzeń nie jest przesądzony. Historia Zosi dostarcza wrażeń na różnych płaszczyznach - zaspokaja apetyt na miłość, emocje, intrygi i tajemnice sprzed lat. W naszym odczuciu losy sióstr Skotnickich są godne poznania i zachęcamy do przeczytania.
Seria: „Łatwopalni” „Przebudzenie” „Wybaczenie”- to znakomita powieść obyczajowa, porywający dramat, piękny romans i trzymająca w napięciu sensacja. To trylogia o ludzkich emocjach i wewnętrznym rozdarciu, pokazuje nam jak trudna i bolesna może być miłość, jak skomplikowane bywają relacje międzyludzkie, jak ludzie potrafią sami sobie utrudniać życie, jak się nie rozumieją, nie rozmawiają ze sobą, nie rodzą sobie z emocjami, ze wspomnieniami. Żal i złość, pretensje do samych siebie, oraz nieumiejętność wybaczania samym sobie to wszystko możemy znaleźć w tej powieści. Seria zdecydowanie warta uwagi i polecenia.
„Brudny świat”- to powieść, która zabiera nas do Los Angeles, gdzie poznajemy dwójkę bohaterów – Tommy’ego i Katherine. Kobieta ma za sobą ciężką przeszłość, jednak wszystko wskazuje na to, że udało się jej wyjść na prostą. Gdy dostała pracę jako autorka tekstów słynnego zespołu Semtex, nie przypuszczała, że relacje z wokalistą tej grupy przekroczą granice służbowe. Tommy korzysta ze wszystkich możliwości, jakie daje mu sława. Można rzec typowy rockmen - alkohol, narkotyki, przypadkowy seks. Nie szczędzi sobie niczego. Jednak odkąd pojawiła się Kati, zaczyna spoglądać na życie innymi oczami. I chociaż wydawać by się mogło, że nie łączy ich nic, to życie będzie silnie starało się im udowodnić , że miłość nie wybiera. „Brudny świat”- to idealna książka, którą można określić: kocham i nienawidzę jednocześnie. Autorka umiejętnie gra na emocjach czytelników, nie pozwalając odetchnąć ani na chwile.
„Szósty”- to kryminał z domieszką psychologii i metafizyki. O tym, jak poplątane mogą być ludzkie koleje, i o tym, że nic nie dzieje się przypadkowo, a życiem rządzi przeznaczenie. Dzieje się to za sprawą wprowadzonego wątku snów głównych bohaterów, wnoszących w ich życie zaskakujące zdarzenia, element nadprzyrodzonych i niemożliwych do wyjaśnienia okoliczności. Kim zatem są główni bohaterowie? Paradoksalnie, to mocno stąpająca po ziemi para – Alicja Szymczak, najlepszy na Śląsku psycholog i Marcin Langer, szef Śląskiej Grupy Śledczej. Dwójka ta łączy swoje siły, by ująć do tej pory nieuchwytnego szaleńca, mordującego młode, atrakcyjne, zielonookie blondynki. Tak rozpoczyna się walka na śmierć i życie pomiędzy zabójcą, a tropiącą go grupą. Obraz bohaterów dopełnia morderca, z jego planami, wizjami, myślami. Obok przemyśleń maniaka pojawiają się rozpaczliwe myśli ofiar, pragnących za wszelką cenę wyrwać się z rąk szaleńca.. Oprócz ciekawego wątku kryminalnego, książka ma jeszcze jeden, równorzędny wątek romansowy.
W/w książki POLECAMY!!!
14.09. DKK MBP w Opolu – filia nr 18. Spotkanie z Mariuszem Czubajem
Spotkanie rozpoczęło się od powitania autora, czytelników i gości, którzy przybyli na spotkanie. Autor rozpoczął spotkanie od rozmowy z czytelnikami i poprosił o pytania nurtujące czytelników.
Pojawiły się pytania:
W czym tkwi sekret dobrego kryminału? Na które autor odpowiedział: najlepsze pomysły powstają spontanicznie, ale później pomysł trzeba poddać obróbce, sprawdzić jego wiarygodność, trzeba go, że tak powiem panierować. Gdy Policja z Piły pokazała mi potężne hangaroschrony od razu wiedziałem, tak to tu musi być ciało.
Jak wygląda Pana współpraca z Markiem Krajewskim?
Bardzo ciekawe doświadczenie, które było trampoliną dla moich powieści.
Czy jest pan ekspertem w dziedzinie medycyny sądowej?
Otaczam się ekspertami i potwierdzam dane aspekty.
Jaki powinien być kryminał? Autor uważa, że dobry kryminał ma być od początku do końca na tyle intrygujący, aby czytelnik dał mu się uwieść i zapomniał podczas czytania o szalonej rzeczywistości.
Spotkanie było nie tylko promocją twórczości pisarza, ale ciekawą rozmową z interesującym sympatycznym i otwartym człowiekiem. Było bardzo dużo pytań spotkanie trwało 2 godziny zakończyło się oklaskami dla autora oraz niespodzianką. Na koniec spotkania uczennica Gimnazjum Eliza Jończyk zaśpiewała piosenkę „ W Opolu wszystko gra”. Panie z DKK wręczyły statuetkę podziękowanie dla autora. Na koniec spotkania pisarz podpisywał książki.
Polecamy książki Mariusza Czubaja i polecamy spotkania z autorem !!!!
09.09. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Po wakacyjnej przerwie grono stałych klubowiczek pojawiło się na kolejnym spotkaniu DKK.
Panie rozmawiały o przeczytanych książkach, które zostały wypożyczone z naszej biblioteki.
Szczególną uwagę poświęciły powieści Izabeli Sowy pt. "Azyl". Główna bohaterka książki Wiktoria wyjeżdża do Chorwacji. W Dubrowniku bardzo szybko aklimatyzuje się. Tu nawiązuje nowe znajomości, dzięki którym łatwiej jest jej odnaleźć samą siebie. Paniom podobała się przeczytana pozycja i będą polecały koleżankom tę powieść. Na koniec klubowiczki wypożyczyły książki Magdaleny Kordel, aby przygotować sięna październikowe spotkanie autorskie.
09.09. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Opowieści z meekhańskiego pogranicza: Północ-Południe” Roberta M. Wegnera
Rozmowa na temat opowiadań dotyczyła przede wszystkim różnic pomiędzy pierwszym zbiorem opowiadań („Północ”) oraz drugim („Południe”), które mają całkiem odmienny klimat. Ponadto rozpatrywane były aspekty moralne postępowania postaci, szczególnie tych z drugiej części. Zwrócono również uwagę na to, co zostało uznane za niedopatrzenie autora.
08.09. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Opowieść wdowy: wspomnienia, W średnim wieku: romans, Oni, Blondynka - Joyce Carol Oates
Tematem wrześniowego spotkania były powieści Joyce Carol Oates: Opowieść wdowy: wspomnienia, W średnim wieku: romans, Oni, Blondynka. Joyce Carol Oates to najczęściej nagradzana amerykańska pisarka, od lat wymieniana jako kandydatka do Nagrody Nobla. Debiutowała w 1963 roku powieścią Oni, ciągle tworzy i nie sposób zliczyć, ile książek wydała. Prawdopodobnie ponad 120 pozycji, w tym 60 powieści, zbiory opowiadań, poezje, teksty nieliterackie, sztuki teatralne. Oates wyrobiła sobie własny styl pisarski, a interesujące ją tematy to najczęściej obraz Ameryki opartej na okrucieństwie, gwałcie i nietolerancji, a także sytuacja kobiet. Na przykład tłem powieści Oni jest pogrążone w konfliktach rasowych, przemocy i biedzie Detroit. W średnim wieku to powieść o kobietach – rozczarowane, zdradzane, porzucone żyją w luksusowym, sielskim „miasteczku, gdzie każdy był w średnim wieku”. Tytuł powieści jest ironiczny, a zakończenie wprost baśniowe. Blondynka to portret, studium psychiki Marilyn Monroe, legendy Hollywoodu. Autorka skupia się tylko na tej jednej postaci, a książka nie jest biografią, ale powieścią , czytamy we wstępie. W 2008 roku Oates przeżywa tragedię, umiera jej mąż, byli małżeństwem ponad trzydzieści lat. Przez pół roku robi bardzo osobiste notatki, to one złożą się na Opowieść wdowy: wspomnienia. Twórczość J. C. Oates cechuje piękny, ale dość trudny język, ciekawe obserwacje społeczne, świetne portrety psychologiczne i to, że zawsze jest jakaś tajemnica. Zachęcamy do czytania, książki Joyce Carol Oates nie znudzą i nie rozczarują.
07.09. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska. Spotkanie z prof. Dorotą Simonides
Naszego Gościa powitały swoją piękną muzyką „ Suskie Skowronki” – regionalny zespół ludowy z Suchej k/Strzelec Opolskich, a spotkanie dotyczyło głównie książki „ Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat”. Sama Autorka stwierdziła, że miała zawsze szczęście, którego nie wypuszcza z ręki do dnia dzisiejszego i dzięki któremu wychodzi zwycięsko z różnych opresji niesionych przez życie. Opowiedziała nam o swoim dzieciństwie w górniczych familokach - Nikiszowcu; o swojej chęci zostania świętą, o rodzinie m.in. babci Waleskiej , jak też o wielu wydarzeniach radosnych i smutnych ze swojego życia od np. okolicznościach poznania swojego przyszłego męża, studiów, rozwoju zainteresowań folklorem śląskim po karierę polityczną, dzięki której, jako senator, reprezentowała Polskę na różnych konferencjach, sympozjach w Niemczech, Wiedniu, Paryżu, Brukseli itp.
W pewnym momencie Pani Profesor stwierdziła, że już dosyć pytań na temat jej biografii i prosi o pytania dotyczące folkloru śląskiego, czyli tego, co jest przedmiotem jej zainteresowań i publikacji. Odpowiadała więc na pytania uczestników spotkania m. in. na pytanie, czy byłaby za stworzeniem dialektu śląskiego jako gwary odpowiedziała, że absolutnie nie, bo gdyby stworzyć jeden dialekt to trzeba by było z każdej gwary coś wziąć, gdyż jesteśmy regionem wielokulturowo najbogatszym. Piękne spotkanie, pełne interesujących informacji opowiedzianych przez Osobę radosną, otwartą, ciepłą i komunikatywną. Pożegnaliśmy Panią Profesor kwiatami i drobnymi prezentami wykonanymi w Klubie Zainteresowań Artystycznych działającym przy Filii Nr. 1, a uczestnicy nie ukrywali zadowolenia ze spotkania z naszym Gościem.
04.09. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: „Córeczka” L. Fabisińskiej ; „Dziewczynka z balonikami” A. Turzynieckiej
Z relacji moderatorki: Na naszym kończącym lato spotkaniu rozmawiałyśmy o książkach przeczytanych latem „Córeczka „ Lilianny Fabisińskiej i „Dziewczynka z balonikami” Agnieszki Turzynieckiej. Obie książki zyskały nasze uznanie, zgodnie stwierdziłyśmy, że warto było je przeczytać, gdyż poruszają sprawy, które towarzyszą nam w życiu - HIV i depresja. W „Córeczce” poznajemy panią psycholog Agatę, jej męża i syna , a także wspomnienie z przeszłości Zuzę- dziewczynkę której kiedyś Agata obiecała, że będzie jej mamą. Książka ta jest ciekawym spojrzeniem na relacje rodzinne, na różne warianty miłości, jest wielowymiarowa i wielowarstwowa. To powieść o różnych obliczach miłości, o sile, którą może odnaleźć w sobie kobieta w najtrudniejszych chwilach życia. O przeszłości, która staje się teraźniejszością i o odpowiedzialności, która czasem każe dokonywać śmiertelnie trudnych wyborów. „Dziewczynka z balonikami” to również niesamowicie poruszająca lektura zapada ona głęboko w pamięci, skłania do refleksji, do przemyśleń, do spojrzenia inaczej na innych, jak i na siebie. Na jej kartach poznajemy historię młodej kobiety cierpiącej na depresję, o jej zmaganiach z tą chorobą . Jest to opowieść o głębokiej wewnętrznej samotności, zagubieniu, braku poczucia bezpieczeństwa, oraz braku akceptacji matki. Książka pomaga nam zrozumieć , czym jest depresja, zrozumieć osoby dotknięte tą chorobą, spojrzeć na nich innymi oczami. Obydwie książki skłaniają do refleksji nad życiem swoim i innych.
03.09. DKK DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiane książki: Florystka Katarzyny Bondy i Złota skóra Carli Montero.
Kolejne spotkanie DKK to rozmowa o dwóch powieściach kryminalnych: Florystce Katarzyny Bondy i Złotej skórze Carli Montero. Trudno porównywać dwie tak odmienne, w stylu i tematyce, książki. Obie czytało się dobrze, ale za zdecydowanie lepszą uznałyśmy powieść K. Bondy. Oryginalna fabuła, intrygujący główni bohaterzy i kunszt pisarski w budowaniu napięcia sprawiły, że powieść czyta się jednym tchem. Chociaż minusem tej książki, to zdarzające się dłużyzny w opisach, które większość z nas omijała, bez szkody dla zrozumienia treści.
01.09. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – filia w Łosiowie
Omawiane książki: Cygler H.- Głowa anioła, Cygler H.- Dwie głowy anioła, Szumska M.- Zielona sukienka, Cunningham M.- Królowa śniegu
Na kolejny spotkaniu DKK Klubowiczki przystąpiły do omawiania przeczytanych książek. Na pierwszy plan wysunęła się książka Michaela Cunninghama „Królowa śniegu”, Klubowiczki różniły się w opiniach na temat książki, ale to, co nadało wspólny kierunek dyskusji polegało na szukaniu podobieństw i różnic do baśni Andersena, o tym samym tytule. Książka skłania do przemyśleń nad istotą życia we współczesnym świecie. Najwięcej czasu klubowicze poświęcili omówieniu książki Małgorzaty Szumskiej pt. „Zielona sukienka”. Jest to najbardziej lubiany przez czytelniczki rodzaj powieści. Zawsze chętnie sięgamy po książki dotyczące dziejów rodziny. Autorka wybiera się w podróż w głąb Rosji, śladami zdjęć i opowieści swojej babci, jest to opowieść o miejscach i czasach. Wspomnienia babci z Kazachstanu, z Syberii i współczesny krajobraz miejsc czasów i ludzi. Lektura tym bardziej interesująca dla nas, bo odnajdujemy tu dzieje naszych rodzin, wspomnienia naszych babć, jak się okazuje także z Syberii. Książka przywołała temat obecny w rodzinach Klubowiczek, których przodkowie pochodzą z Kresów Wschodnich RP.
Książki H. Cygler są bardzo chętnie czytane przez czytelników w Łosiowie, również tym razem „Głowa anioła” i „Dwie głowy anioła” potwierdziły ta regułę. Są to powieści, których bohaterka Julia Sarnowska jest jakby jedną z nas. Pracuje, popada w kłopoty, przeżywa rozterki miłosne. W dodatku Hanna Cygler mistrzowsko nadaje akcji atmosfery tajemnicy, zagadki, a wartka akcja powieści nie tylko nie pozwala się nudzić, ale rozbudza ciekawość z każą niemal stroną. Obie części zachowują tempo, akcja dzieje się w rodzinnej miejscowości, do której po latach przybywa Julia. Wszystko tu jest inne niż to zapamiętała. Czas zmienia miejsca i ludzi. Cenny w powieści jest wątek kryminalny, który nadaje akcji zupełnie inny, naszym zdanie ciekawszy bieg.
SIERPIEŃ
27.08. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: „Pęknięte odbicie” Dawn Barker.
Tematem spotkania była dyskusja nad książką „Pęknięte odbicie” Dawn Barker. Książka opisuje niezwykłą historię macierzyństwa i zarazem przerażający obraz konsekwencji, do jakich może doprowadzić nieleczona i bagatelizowana depresja poporodowa.
Powieść paniom bardzo się podobała, gdyż opisuje przeżycia, które mogą być udziałem każdej z pań. Autorka świetnie opisała rozwój choroby oraz stany psychiczne głównej bohaterki łącznie z ogromnie bolesnym i powolnym procesem wychodzenia z depresji i dostosowania się do życia „po”. Czy problem depresji poporodowej jest poruszany wystarczająco często?
20.08. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Kolorowy szalik” – Kosmowska Barbara
Spotkanie ze smutnym opowiadaniem, tragiczną historią, która mówi o śmierci kolegi , którego inni bohaterowie książki znają krótko. Nowy kolega nie jest jednym z nich, nie wychował się razem z nimi, lecz dołączył do ich klasy. Zaprzyjaźnienie z nim było w ich mniemaniu trudne, no właśnie był taki niedostępny? Inny? Czy na pewno? Nie, po prostu był nieuleczalnie chory i to był powód tak nielicznych kontaktów z pozostałymi kolegami. Dopiero wiadomość o jego śmierci uświadomiła dzieciom, dlaczego zachowywał się inaczej, jak bardzo choroba, z którą się nie obnosił ograniczała jego życie.
13.08. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek” – Rusinek Michał
Z relacji moderatorki: Spotkanie rozpoczynające owocną dyskusję o książce zaczynamy od książki „Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek” Michała Rusinka. Mile zaskoczyły mnie dzieci zwracając uwagę, że ostatnią omawianą książką w ubiegłym roku był „Władca Lewawu” Doroty Terakowskiej i znowu rozmawiamy o Krakowie. Wierszyki opowiadające o bogactwie zabytków i zachowanych tradycjach uroczego miasta, dawnej stolicy naszego kraju są piękną wędrówką i zapisem historii miasta i ludzi. Przyjemnie się je czyta nawet najmłodszym klubowiczom.
12.08. DKK BP Zębowice
Omawiana książka: „Droga Romo” Romy Ligockiej i Napój miłosny Erica -Emanuela Schmitta
Podczas ostatniego spotkania DKK rozmawialiśmy o książkach Romy Ligockiej „Droga Romo” i Emanuela Schmitta „Napój miłosny”. „Droga Romo” to książka napisana w formie rozmowy dojrzałej pani Romy z nastoletnią Romą. To niezwykłe spotkanie przeszłości z teraźniejszością. Ligocka próbuje usprawiedliwić swoje młodzieńcze życie, okres poszukiwań, swoiście pojętej „wolności”. Autorka próbuje rozmawiać ze swoim młodzieńczym wcieleniem sprzed lat. Zetknięcie się dzieciństwa z dorosłością jest zawsze trudne w życiu kobiety. Roma nie mogła liczyć na wsparcie matki, która mieszkała za granicą. W listach do córki więcej było upomnień niż życzliwości. Matka uważała, że to dla dobra córki, Roma odbierała jako wieczne pretensje. Bardzo wcześnie przeżywa pierwszą miłość i to z niefortunnie wybranym mężczyzną, który okazał się alkoholikiem. Roma pijaństwem męża obarcza siebie, szuka go po spelunach, barach nocnych. Decyduje się również na aborcję nie czuje się na siłach, by urodzić i wychować dziecko. Najtrudniej jest wybaczyć sobie samemu. Romie pomogły słowa babci „Nie oglądaj się za siebie. Idź!, które powiedziała do wnuczki w getcie.
Bohaterami książki „Napój miłosny” są Adam i Luiza. Adam z Luizą pięć lat byli parą. Gdy się rozstali, nadal utrzymują kontakt. Piszą do siebie elektroniczne listy. Wspólnie zastanawiają się, czy można mieć wpływ na wybór tego, kogo kochamy. Adam – z zawodu psychoanalityk twierdzi uparcie, że zna tajemniczy „napój miłosny”. Uważa, że potrafi rozkochać w sobie każdą kobietę i skłonić, by z nim była. Luiza nie wierzy, że miłość można wywołać. Uważa, że musi być to „coś”, to „iskra”, która elektryzuje dwoje ludzi i wtedy rodzi się uczucie. Chciałby pojąć istotę uczucia. Adam i Luiza zakładają się kto ma rację. Mężczyzna jest tak pewny siebie, że postanawia uwieść koleżankę Luizy – Lilly. Tak na pozór mu się udaje. Luiza zostaje jego kochanką. Sęk w tym, że jej pobyt w Paryżu, gdzie mieszka Adam jest tylko przystanią. Lilly wie, że jej znajomość z Adamem będzie krótkotrwała, gdyż już przed przybyciem do Paryża ma umówiony kontrakt w Australii. Zdesperowany Adam po wyjeździe Lilly nie może sobie znaleźć miejsca. Tak naprawdę, będąc z Lilly, wciąż myślał o Luizie. Nie namyślając się długo, wrócił do Luizy i oświadczył się jej. Ponowne spotkanie Luizy i Adama zrodziło wzajemne zaufanie, oddanie, tolerancję, a ostudziło nieco namiętności.
LIPIEC
30.07. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka - Lisa Genovy „Lewa strona życia”.
Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiano powieść Lisy Genovy „Lewa strona życia”. Książka paniom bardzo się podobała. Autorka w powieści łączy niezwykły przypadek medyczny z powieścią obyczajową, opisując portret kobiety walczącej o odnalezienie swojego miejsca w życiu po urazie doznanym w wypadku samochodowym. Główna bohaterka Sarah pewnego pechowego dnia jadąc do pracy rozmawia przez telefon, o sekundę za długo, nie patrzy na drogę. Ta chwila nieuwagi niszczy jej całe, zorganizowane i poukładane życie. Spowodowany wypadkiem udar mózgu całkowicie wymazuje lewą stronę jej świata, pozbawiając ją kontroli nad sobą i swoją rodziną. Autorka ukazuje nam, jakie są najważniejsze priorytety w życiu i kiedy Sarah próbuje odzyskać niezależność i zdrowie, musi dostrzec, że szczęście i satysfakcja w życiu są większe niż sukces zawodowy.
27.07. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: M. Czubaj „Kołysanka dla mordercy”
Z relacji moderatorki: Na początku spotkania bardzo serdecznie wszystkich przywitałam i złożyłam życzenia z okazji 5 - lecia naszej działalności i życzyłam dalszej owocnej współpracy na następne 5 lat. Życzenia zostały zwieńczone pokrojeniem tortu i poczęstunkiem.
Omawialiśmy książkę Mariusza Czubaja „Kołysanka dla mordercy” . Po omówieniu fabuły powieści, klubowiczki stwierdziły, że takie historie lubią, ale rzecz jasna tylko w książkach – a „Kołysanka dla mordercy” to jest świetny kryminał, z wartką fabułą. Postać profesora R. Heinza budzi sympatie, profiler jest inteligentny i trochę mroczny.
Twórczość autora jest znana kulowiczom również z duetu twórczego z Panem Markiem Krajewskim – „Róże Cmentarne” to książka, która spotkała się z uznaniem klubowiczek.
Podsumowano, że „Kołysanka dla mordercy” to bardzo dobra polska powieść z dwoma interesującymi wątkami kryminalnymi i charyzmatycznym profilem Heinza w roli głównej. Klubowiczki polecają książki Mariusza Czubaja!
22.07. DKK GBP w Popielowie
Omawiana książka: Wyspa łza Joanny Bator
Na spotkaniu omawiana została tym razem Wyspa Łza Joanny Bator. Uczestniczki spotkania jednogłośnie stwierdziły, że ta książka nie przypadła im do gustu. Zarzucają przede wszystkim brak jakichkolwiek dialogów. Książka jednak została tak, nie inaczej napisana. Autorka w zasadzie opowiada w tej książce o sobie, swoich odczuciach w niecodziennych miejscach, w których przebywa w egzotycznym kraju, Sri Lance. Książka została wydana w eleganckiej szacie, zawiera czarnobiałe fotografie, przedstawiające miejsca, które autorka odwiedziła.
07.07. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Prowincja pełna snów”- Katarzyna Enerlich
Na spotkaniu klubowiczów omówiono książkę Katarzyny Enerlich pt.: „Prowincja pełna snów”, która się wszystkim podobała, ponieważ tak jak w poprzednich pozycjach, autorka opisuje proste życie w zgodzie z naturą, a przede wszystkim z samym sobą. Są w niej przepisy na proste potrawy, opisana jest powolna codzienność, a czas odmierzany porami roku. Na przykładzie problemów i perypetii Ludmiły, autorka ukazuje powolny proces wybaczania doznanych krzywd.
CZERWIEC
30.06. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: „Kto jak nie ja?” Katarzyny Kołczewskiej
30 czerwca po raz ostatni przed wakacjami spotkaliśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Katarzyny Kołczewskiej pt. „Kto jak nie ja”? Pisarka urodziła się 1971 roku, z wykształcenia jest lekarzem, z wyboru prywatnym przedsiębiorcą, z zamiłowania pisarką. Jest to jej debiutancka powieść. Realna...
Główna bohaterka Anna nigdy nie chciała mieć dzieci. Nie lubiła ich. Okazało się, że los zdecydował za nią. Kiedy w tragicznym wypadku ginie jej siostrzenica z mężem, okazuje się że, jest jedyną osobą, która może zająć się trzyletnią osieroconą Olą. Inaczej dziewczynka trafi do domu dziecka. Uzależniona od leków i alkoholu, pokazuje prawdziwe oblicze nałogu i próby walki z nim. Alkoholizm to potworna choroba, która dotyka różne osoby. Dotknięci nią to nie tylko ludzie z marginesu społecznego. To także osoby wykształcone, świadome skutków uzależnienia, również lekarze, jak główna bohaterka Anna. Alkohol nie zna litości. W jego morzu topi się rodzinne szczęście, kariera zawodowa, zdrowie. Książka jest doskonałym zapisem heroicznej walki z samym sobą, z demonami przeszłości. Ukazuje wszystkie etapy choroby alkoholowej, upadek na samo dno i walkę o wyjście z niej. Pokazuje cierpienia małego dziecka po stracie najbliższych oraz próbę poukładania sobie życia na nowo. Omawiając tę książkę przeżywaliśmy pełen wachlarz emocji, od współczucia, zaskoczenia, czasem szoku, czasem oburzenia, po uśmiech i nadzieję. Anna jest bardzo kontrowersyjną postacią. Można ją i chwalić i ganić. Owszem jest alkoholiczką, to prawda, ma wiele wad, ale gdzieś w głębi ma też dobre serce, które jest może zamroczone oparami alkoholu, ale potrafi kochać.
30.06. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
30 czerwca 2015 roku odbyło się spotkanie członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Filii Bibliotecznej w Kamieniu Śląskim. Dyskusja toczyła się nad książką Amy Tan pt. ,,Dolina spełnienia”. Panie były książką zachwycone, ale jednocześnie oburzone traktowaniem kobiet w Chinach. Przeczytana powieść pozwala odkryć całą prawdę o świecie kurtyzan, o ich niedolach i bolączkach, daje także możliwość zagłębienia się w tajniki chińskich obyczajów i kultury. ,,Dolina spełnienia" to książka o miłości, szukaniu szczęścia i spełnienia, to powieść o brutalnym świecie kobiet, których prawa pogwałcono i podeptano.
29.06. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: „Dom nad klifem”- Maeve Binchy
W letni poniedziałek 29 czerwca, Klubowiczki z Malni spotkały się, aby porozmawiać o kolejnej przeczytanej przez książce „Dom nad klifem” Maeve Binchy. Książka rozpoczyna się tak jak wiele innych, młoda kobieta Chicky wyrusza z Irlandii do Nowego Jorku w poszukiwaniu szczęścia, podążając za swoją wielką miłością. Po latach rozczarowana życiem w NY wraca do Irlandii i zaczyna realizację swojego wielkiego marzenia – staje się właścicielką Kamiennego Domu i przekształca go w pensjonat. I tu zaczyna się piękna powieść o życiu i pokręconych losach ludzkich na przykładzie mieszkańców domu nad klifem. Historie pełne emocji i wzruszeń, skłaniające do refleksji i wysunięciem wniosków nad własnym życiem. Bohater każdej historii przedstawiany jest w osobnym rozdziale, dzięki czemu mamy możliwość poznać go bliżej. Dla każdego z nich Kamienny Dom to miejsce, w którym mogą być naprawdę sobą , bez udawania i spełniania czyichś zachcianek. Jesteśmy zdecydowanie pod urokiem dobrze napisanej powieści bez „dłużyzn” i „ marudzenia” , powieści pełnej ciepła i uroku. To książka dzięki której możemy się przekonać , że marzenia się spełniają, a w życiu nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być lepiej.
24.06. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Małżeństwo we troje - Erica-Emmanuela Schmitta.
Z relacji moderatorki: 24. 06. 2015 odbyło się kolejne spotkanie DKK. W spotkaniu uczestniczyło 8 pań. Rozmawiałyśmy o książce, Erica-Emmanuela Schmitta pt. Małżeństwo we troje. Opowiadania podobały się klubowiczkom, chociaż nie wszystkie w jednakowym stopniu. W głosowaniu na najlepsze z tego zbiorku jednogłośnie zwyciężył Pies. Podkreślano oryginalność w ujęciu tematu (holocaust), uważanego za całkowicie wyczerpany. Wrażliwość i delikatność autora spowodowała, że pokazany w nim wizerunek człowieka i jego psa silnie zapada w pamięć. Resztę opowiadań także dobrze się czytało szczególnie, że na końcu każdego z nich czekała nas charakterystyczna dla Schmitta zaskakująca pointa. Było to ostatnie spotkanie DKK przed wakacyjną przerwą. Następne odbędzie się we wrześniu i będzie poświęcone powieści Donny Tratt pt. Szczygieł.
24.06. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
Omawiana książka: „Osiem metrów niespodzianki” Anny Onichimowskiej
24 czerwca 2015 r. w bibliotece w Białej Nyskiej spotkali się miłośnicy książek. Omówiona została książka ,,Osiem metrów niespodzianki” Anny Onichimowskiej. Opowieść opowiada o tym, że każdy ma swój sposób na szczęśliwe życie. Uczestnikom spotkania książka bardzo przypadła do gustu. Poleciłyby ją swoim rówieśnikom, a także i starszym kolegom i koleżankom, by pokazać co w życiu tak naprawdę jest ważne. Było to ostatnie spotkanie przed przerwą wakacyjną, podsumowujące wszystkie nasze dotychczasowe spotkania. Klubowiczki przedyskutowały mocne i słabe strony naszych spotkań. Wspólnie ustalono termin następnego, które odbędzie się we wrześniu br. Klubowiczki wybrały również tytuły książek, jakie będą omawiały na następnych spotkaniach: ,,Cień smoka” z serii magiczne Drzewo Andrzeja Maleszki oraz ,,Złap byka za rogi” czyli półżartem o pułapkach językowych Agnieszki Frączek.
24.06. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Piotr Adamczyk - „Dom tęsknot”
Spotkanie uczestników DKK z powieścią Piotra Adamczyka rozpoczęło się od wysłuchania fragmentu audycji radiowej „Moje książki”, która miała miejsce 15 października ubiegłego roku w programie pierwszym Polskiego Radia. Gość audycji, Piotr Adamczyk, opowiadał w niej jak ze zbieranych przez 10 lat reporterskich materiałów, historii, opisów miejsc i postaci powstała ta niezwykła książka. Książka, o której jak mówi sam autor, jest bardzo osobista, wiele w niej bowiem wątków autobiograficznych.
(...)Sama bohaterka książki miała swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, bo moja matka rzeczywiście była Niemką, która urodziła się pod Berlinem i koniec wojny zastał ją we Wrocławiu. Nie wyjechali z rodziną z miasta, bo nie wierzyli w klęskę Hitlera, uważali, że to sytuacja przejściowa.
Przez kilka lat Niemców siłą deportowano z Polski, natomiast matka była średnią pomocą medyczną, dość dobrze wykształconą i znalazła pracę w szpitalu, prowadzonym przez niemieckie siostry zakonne. Później tak się porobiło, że ani Niemcy nie wrócili, ani ona nie wyjechała(...) tak mówił autor, w rozmowie z Magdaleną Mikołajczuk.
Akcja „Domu tęsknot” dzieje się w powojennym Wrocławiu, a jej głównymi bohaterami jest niezwykła rodzina: matka, która jest rodowitą Niemką, ojciec – polski partyzant z Kielecczyzny i dzieci - syn Piotruś i jego starsza siostra nazwana w powieści Tyranią. Pozostali, „nowi” mieszkańcy kamienicy to także niezwykle barwny przegląd charakterów. Każda z tych postaci ma swoją historię, swoje sekrety, swoją przeszłość. Wszyscy zamieszkali w pełnej wszelkich dóbr i pamiątek kamienicy, którą w pośpiechu przed nadchodzącym frontem opuścili jej dawni lokatorzy. Kamienica ta, należała kiedyś do rodziny Gustava Freytaga, jednego z najpopularniejszych dziewiętnastowiecznych pisarzy niemieckich, a tuż przed wojną jej właścicielem był potomek pisarza - Richard Freytag, wysoki rangą oficer Abwery.
Portrety dawnych właścicieli na ścianach, tajne skrytki, biblioteka pięknie wydanych książek, w szafie mundur oficera Abwery, dziecinne zabawki, w kredensie naczynia oraz inne przedmioty, których przeznaczenia niektórzy z nowych lokatorów mogą się tylko domyślać. W takiej scenerii dorasta główny bohater powieści Piotr, pół Niemiec, pół Polak, Laurka – córka repatriantów ze wschodu, na dodatek z pochodzenia Żydówka, niemieckie zakonnice, przodownicy pracy, niedoszły pisarz i wiele innych ciekawych typów.
O tym jak wyglądało życie w tej arcyciekawej społeczności, jak zmieniało się miasto, opowiada główny bohater. Czytelnik patrzy więc na Wrocław i ludzi, którzy po wojnie w nim zamieszkali najpierw oczami małego chłopca, potem dorastającego młodzieńca, młodego mężczyzny, wreszcie dorosłego człowieka, od czasów tuż powojennych aż po ostatnie lata przemian.
Opowieść jest o Wrocławiu, ale może dotyczyć każdego innego miejsca na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Czytelniczki lewińskiego DKK także są potomkiniami repatriantów, tak więc one, ich rodziny podobnie jak bohaterowie książki, też „pisały” ciąg dalszy domów, kamienic, w których przyszło im po wojnie zamieszkać. Książka Piotra Adamczyka była dla nich niczym sezam, który po otworzeniu wywołał falę wspomnień i tęsknot. Płynęły więc podczas spotkania te tęsknoty niczym rozdziały w powieści.
„Dom tęsknot” opowiada o życiu zwyczajnych ludzi, o ich czasem mocno poplątanym życiu, o wielkiej miłości, a historia, tajemnice, legendy, mity dawnego Wrocławia, wątek kryminalny, humor i lekkie pióro autora sprawiają, że czyta się ją jednym tchem.
Piotr Adamczyk urodził się we Wrocławiu, obecnie mieszka, jak sam mówi w zależności od pory roku w Łodzi lub w Gdańsku, z wykształcenia jest filozofem, z zawodu redaktorem i publicystą, autorem licznych publikacji ukazujących się min. w „Polityce”, „Wprost”, „Przeglądzie”. Ma też w swoim dorobku dwie książki - „Pożądanie mieszka w szafie” i omawiany w DKK „Dom tęsknot”. Zachwycone książką czytelniczki zaproponowały, aby kiedyś zaprosić pisarza na spotkanie autorskie. Zobaczymy czy się to uda.
20.06. DKK MBP w Opolu - Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: Podwójna tożsamość William Richter
Omawiana książka na ostatnim spotkaniu DKK przed wakacjami okazała się doskonałą lekturą na konie roku szkolnego. Powieść kryminalna dla młodzieży, to to czego nam brakowało. Książka Williama Richtera jest zagmatwana i nieprzewidywalna, pełna grozy i śmierci. Czyta się ją z wypiekami na twarzy i z niepokojem czeka na zakończenie. Polecana przez naszych klubowiczów jako wakacyjna lektura.
19.06. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: „Fortuna i namiętności. Klątwa”- Małgorzata Gutowska-Adamczyk, „W pętli” Nicholas Evans
19 czerwca br. panie gogolińskiego DKK spotkały się by omówić dwie książki czytane przez klub. Pierwsza z nich to „Klątwa” M. Gutowskiej – Adamczyk. Litwa, rok 1733. Na stosie ginie młoda dziewczyna oskarżona o czary. Przed śmiercią rzuca klątwę na winnych swojej krzywdy. Odtąd pech nie przestanie im towarzyszyć… (cytat streszczenia książki). Dwie kobiety Zofia i Cecylia bardzo różnią się od siebie, obie są wdowami i chcą powtórnie wyjść za mąż. W tym czasie umiera król August II II i zaczyna się wolna elekcja. Dwa przeciwne obozy zjeżdżają do Warszawy by wybrać następcę. Najnowszą powieść historyczną autorki czytało się się lekko i przyjemnie. Nagłe zwroty akcji, różnorodność bohaterów, wplecione wątki miłosne i przygodowe dawały smaczku oraz powodowały, że trudno było się oderwać. Pisarka przedstawiła również obyczajowość tamtych czasów, wydarzenia historyczne, sposób ucztowania, ubierania się, postrzegania świata, polowania, moralność, itp. Książka zawiera mnóstwo staropolskich zwrotów i niektórym paniom sprawiało to utrudnienia podczas czytania. Wielkim minusem powieści jest to, że trzeba będzie czekać na następny tom do września, a wtedy zapomni się bohaterów. W opinii klubowiczek najnowsza powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk spełniła oczekiwania czytelniczek. Będą czekały na kolejne tomy powieści. Wspólnie doszły do smutnego wniosku, że niewiele się zmieniło w naszym państwie. Inne są tylko nazwy, niezmienne pozostaje sposób rządzenia.
Następną pozycją omawianą przez klubowiczki była „W pętli”- Nicholasa Evansa. Czytelniczkom bardzo się podobała przeczytana powieść zawierająca opisy zwierzą i otoczenia. Akcja rozgrywa się w małym miasteczku Hope w stanie Montana, w którym głównym problemem mieszkańców są wilki. Przepiękna powieść o próbach ratowania ginącego gatunku. Oprócz tego w książce znajdziemy wątki miłosne, legendę starego farmera i zawiłe rodzinne losy najbogatszego mieszkańca. W opinii klubowiczek na pewno sięgną po inne powieści autora, od których nie można się oderwać.
18.06. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: Lisa Scottoline „Cicho sza”
Z relacji moderatorki: W czwartek 18 czerwca po raz kolejny spotkały się Klubowiczki grodkowskiego DKK. Tym razem omawiałyśmy książkę L. Scottoline „Cicho sza”.
Jake Buckman nie może pochwalić się dobrymi kontaktami ze swym nastoletnim synem, Ryanem. Od dłuższego czasu próbuje nawiązać utraconą więź z dzieckiem. Pragnie być dla niego "fajnym tatą", dlatego kiedy Ryan podczas powrotu z kina prosi ojca, aby ten pozwolił mu poprowadzić samochód, Jake, mimo wątpliwości, zgadza się. Ta decyzja na zawsze zmieni życie rodziny Buckmanów. Dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego ginie człowiek. Jake w jednej sekundzie musi dokonać wyboru. Postanawia za wszelką cenę chronić swojego syna. Już następnego dnia wie, że popełnił błąd, ale jest za późno, aby się wycofać. Ojciec i syn zbliżają się do siebie, ale nie w taki sposób, jakiego życzyłby sobie Jake. Łączy ich tajemnica, która może zniszczyć życie całej rodziny.
Książka problematyczna podobała się naszym Klubowiczkom, chociaż( jak to określiła jedna z Pań) „zajeżdża smrodkiem wychowawczym- jak mawiał Wańkowicz”. Ale książki L. Scottline takie są-świetne do dyskusji, autorka zadaje mądre pytania, porusza ważne sprawy, w sposób drastyczny sprawdza i testuje swoich bohaterów. Według nas- książka warta polecenia!
11.06. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej. Spotkanie z Janem Grzegorczykiem
W tym roku członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się z pisarzem, dziennikarzem i redaktorem Janem Grzegorczykiem .Po przywitaniu pisarz przedstawił początki swojego pisarstwa i zaznaczył, że ogromnym znaczeniem dla niego była znajomość z osobami takimi jak: Roman Brandstaetter, ks. Jan Twardowski, ojciec Jan Góra. Kontakt z pisarzami miał ogromny wpływ na owocną twórczość autora .Książkowy debiut Grzegorczyka to: ”Każda dusza to inny świat”, dotyczy tematyki Bożego miłosierdzia. Inne najgłośniejsze książki to trylogia( „Adieu” ,”Trufle” ,”Cudze Pole” ) opowiadająca o życiu kapłana-pisarza Wacława Grosera. Ukazuje codzienne i prywatne życie księży bez koloryzowania ukazując ich problemy i radości jak zwykłych ludzi. Autor okazał się znakomitym gawędziarzem, a swoimi pieśniami zaskoczył wszystkich obecnych grając na gitarze. Wszyscy byli zachwyceni tak wspaniałym spotkaniem.
10.06. DKK BP w Zębowicach. Spotkanie z Janem Grzegorczykiem
10 maja 2015r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zębowicach w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się niezwykłe spotkanie autorskie. Gościem był Jan Grzegorczyk.
Jan Grzegorczyk to wieloletni redaktor miesięcznika „W drodze”, autor wielu książek m.in. „Każda dusza to inny świat”, „Góra albo jak wyżebrać niebo i człowieka”, „Skrawek nieba” (wraz z ojcem Janem Górą), zbioru opowiadań „Niebo dla akrobaty”, „Święty i błazen”. Powieść pt. „Cudze pole” została laureatką FENIKSA, nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. „Cudze pole” jest trzecią książką opowiadającą „Przypadki księdza Grosera”. Pierwsze dwie części – „Adieu” i „Trufle” – stały się bestsellerami wydawniczymi. Pisarz opowiadał o niezwykłej przyjaźni z Romanem Brandstaetterem, który przepowiedział mu jego przyszłość literacką i jak wiele nauczył się od niego. Od wielu lat Jan Grzegorczyk przyjaźni się z Ojcem Janem Górą. Jak sam autor powiedział, że to dzięki Ojcu Janie Górze napisał książkę o Bożym miłosierdziu. W szczerości opowiadał o wieloletniej znajomości z Ojcem Janem, która nie zawsze była dobra. Niewielu autorów potrafi z tak wielką pasją i emocjami opowiadać o problemach człowieka i współczesnego Kościoła.Również dwie bardzo ważne książki: „Niebo dla akrobaty” oraz „Każda dusza to inny świat”. „Niebo dla akrobaty” to poruszająca książka, mówiąca o miłości, przebaczeniu i sensie życia. Autor wyjaśnił jej tytuł – „Niebo dla akrobaty”, akrobatami są bohaterowie książki, ludzie doświadczeni przez los, dotknięci chorobą, często osamotnieni. Akcja tej książki toczy się w jednym z hospicjów. Urozmaicił czas, śpiewając i przygrywając sobie na gitarze, pieśni Bułata Okudżawy.
10.06. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Klub Dyskusyjny
Omawiana książka: „Marsjanin” Andy’ego Weira
Rozmowa na temat „Marsjanina” Andy’ego Weira oscylowała przede wszystkim wokół tematyki technologii oraz sposobu jej przedstawiania w powieści, a także jak potencjalnie będzie to wyglądało w zapowiedzianym na październik (w Polsce – listopad) filmie hollywoodzkim. Uwagę w powieści zwracał także optymistyczny wydźwięk historii oraz szczególny humor głównego bohatera. Ponadto dyskutowano o wielu innych aspektach książki: sposobie narracji, sposobie przedstawiania postaci czy terminie „science-fact” (zamiast „science-fiction”), doskonale określającym tę powieść. Rozdano egzemplarze „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” na kolejne spotkanie oraz przekazano informację o wakacyjnej przerwie w spotkaniach klubu.
09.06. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawianie książek: Lato w Jagódce K. Michalak i Wszystko czego pragnę A. Winn Scotch.
Zajęcia z e-książki: Katarzyna Pawluk przeprowadziła szkolenie: W Wirtualnej bibliotece: e - książka
Na początku spotkania Pani Katarzyna przekazała wszystkie wiadomości dotyczące wirtualnej biblioteki, e- książki i pokazała naszym paniom, jak posługiwać się czytnikami i tabletem w wirtualnej bibliotece. Panie miały bardzo dużo pytań i uczyły się obsługi urządzeń.
Po dyskusji o mówiliśmy książki Lato w Jagódce Katarzyny Michalak. Klubowiczki uznały, że to piękna „bajka” o niepełnosprawnej dziewczynie. Książka bardzo wzruszająca, o spełnionych marzeniach „Bo szczęście czeka na każdego z nas”. „Słodka” powieść napisana „ku pokrzepieniu serc” - za to Klubowiczki coraz bardziej lubią prozę Katarzyny Michalak - za prostotę, plastyczność i bajkowość. Wszystkie czytelniczki polecają książkę !!!!
Druga książka, jaka została omówiona to „Wszystko czego pragnę” A.W. Scotch. Książka ta jest opowieścią o tym, jak łatwo jedno z drugim pomylić, o tym jak niepostrzeżenie ślepniemy. W życiu można iść na łatwiznę, to motto tej książki. Chwilami trudna , chwilami drażniąca, ale bardzo ważna i potrzebna, zmusza człowieka do zastanowienia się nad widzeniem świata swojego, swoich bliskich, znajomych przyjaciół. Autorka prowadzi narrację w sposób ciekawy i przemyślany. W powieści poruszone są też trudne tematy, takie jak radzenie sobie ze stratą bliskiej osoby, czy z alkoholizmem członka rodziny. Bohaterka Tini Farmer trzydziestodwuletnia szkolna pani psycholog jest kobietą spełnioną i szczęśliwą brakuje jej tylko dziecka ale czy na pewno? Gorąco polecamy tę książkę !!!!!
09.06. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: powieści kryminalne Zygmunta Miłoszewskiego: Uwikłanie, Ziarno prawdy i Gniew
Tematem czerwcowego spotkania były powieści kryminalne Zygmunta Miłoszewskiego: Uwikłanie, Ziarno prawdy i Gniew. Zygmunt Miłoszewski debiutował powieścią grozy Domofon, ale to „trylogia” o prokuratorze Szackim przyniosła mu popularność. Bardzo dobre kryminały, uhonorowane nagrodami Wielkiego Kalibru, z misterną intrygą, z wiarygodnym choć targanym wątpliwościami, interesującym głównym bohaterem i wyrazistymi postaciami. Doskonale zarysowane tło obyczajowe, porządnie zarysowane tło historyczne i świetne warszawskie a potem kolejno sandomierskie i olsztyńskie tło akcji. „Trylogia” Z. Miłoszewskiego, w której pierwsze skrzypce gra prokurator to przede wszystkim historie śledztwa. Kryminały wysokiej klasy, każdy tom budzi grozę i trzyma w napięciu do ostatniej strony, ale w każdym też pisarz porusza jakiś problem socjologiczny, społeczny. Warto przeczytać!
08.06. DKK GBP w Popielowie – filia w Karłowicach
Omawiana książka: Jan Grzegorczyk - Puszczyk
Podczas tego czerwcowego, poniedziałkowego popołudnia postanowiłyśmy porozmawiać o powieści Jana Grzegorczyka „Puszczyk”. Według większości klubowiczek jest ona rewelacyjna. Wciąga i trzyma w napięciu od pierwszych stronic. Czytelniczki stwierdziły, że nie mamy do czynienia z typowym kryminałem, ale można chyba stwierdzić, że kryminałem obyczajowym. Autor maluje przed nami realistyczny obraz polskiej wsi, bohaterowie to również „ludzie z krwi i kości”, świetnie wkomponowani w tło historii. Reasumując – książkę czyta się jednym tchem i jest godna polecenia czytelnikom o wyrafinowanym guście.
08.06. DKK GBP w Tarnowie Opolskich – filia w Przyworach
Pisarz znany nam przede wszystkim z trylogii przedstawiającej barwne przygody księdza Grosera „Adieu”, „Trufle” i „Cudze pole” dał się nam poznać jako znakomity gawędziarz. Podkreślił, że ogromne znaczenie dla rozwoju jego pisarstwa miała znajomość z takimi osobowościami jak Roman Brandstaetter, ks. Jan Twardowski, Zenon Laskowik oraz benedyktyn ojciec Karol Meissner. Wieloletnia przyjaźń i literacka współpraca z ojcem Janem Górą, dominikaninem, pisarzem, twórcą „Lednicy 2000” zaowocowała wydaniem kilku książek m.in. „Góra albo jak wyżebrać niebo i człowieka”, „Ryba to znaczy Chrystus” czy „Skrawek Nieba”. W pięknej scenerii „Zakątka leśnego” wysłuchaliśmy anegdot z życia pisarza oraz refleksji na temat otaczającego nas świata. Opowiedział również o tym, jak zrodziła się postać księdza Grosera - Wacława Olbrycha, księdza pisarza. Poprzez księdza Grosera, jak sam autor powiedział, stracił wielu przyjaciół, ale jeszcze więcej ich zyskał. Autor zachwycił nas również grą na gitarze i pieśniami Okudżawy. Bardzo udane spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek przez autora i wspólnym zdjęciem.
MAJ
29.05. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka- Liliany Fabisińskiej ,,Córeczka".
Tematem spotkania uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki w Kamieniu Śląskim była dyskusja nad książką Liliany Fabisińskiej pt. ,,Córeczka". Paniom lektura bardzo się podobała, przeczytały ją z zainteresowaniem i jednym tchem. Jest to świetna książka, pełna tajemnic, strachu, niedomówień, ale także książka o przyjaźni i miłości w różnych wymiarach. Ważnym tematem jest także choroba HIV i jej następstwa. Książka wspaniale wyjaśnia nam, że z wirusem można żyć szczęśliwie i zdrowo przez wiele lat, wystarczy tylko zrobić test i leczyć się.
27.05. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Katarzyna Enerlich „Prowincja pełna snów”
Czytelniczki Dyskusyjnego Klubu Książki z Lewina Brzeskiego polubiły Mazury, polubiły Ludmiłę - bohaterkę cyklu książek Katarzyny Enerlich - „Prowincja” i kolejny już raz wybrały opowieść o życiu nieśpiesznym, zgodnym z naturą, a przede wszystkim z samym sobą. Ale jak to często bywa, w życiu nic nie jest proste. Tak i w „Prowincji pełnej snów” poukładany już nieco świat Ludmiły Gold znowu się komplikuje. Choć wydaje się, że najgorsze ma już za sobą, może teraz śnić i marzyć o nowej miłości, o spotkaniu bratniej duszy, nie wie co przyniesie jej niespodziewana wizyta gościa zza wschodniej granicy. Znów przyjdzie jej zmierzyć się z życiem, ale przede wszystkim z samą sobą. Tak jak w poprzednich opowieściach, tak i tym razem autorka stawia czytelników przed trudnymi pytaniami. Czy jesteśmy w stanie wybaczyć zdradę, pogodzić się z trudnymi i bolesnymi dla nas faktami, na które w żaden sposób nie miałyśmy wpływu? A może spokój przyniesie nam zemsta? Przemyślenia bohaterki i przemyślenia czytelniczek były właśnie tematem dyskusji podczas spotkania. Akcja „Prowincji pełnej snów” toczy się oczywiście na Mazurach, ale odwiedzamy też bliskie sercu autorki Sudety, Szklarską Porębę i tak jak w poprzednich częściach cyklu, tu też prawdziwe wydarzenia mieszają się z literacką fikcją. Wplecione w treść autentyczne historie, zdjęcia osób, miejsc nadają książce wyjątkowy charakter, a do tego smakowite przepisy kulinarne. Uwagę czytelniczek zwrócił też fragment dotyczący bibliotek (bohaterka jest przecież pisarką i podczas swoich spotkań z czytelnikami odwiedza różne biblioteki), tego jak czasami są niedoceniane, ukryte w mało widocznych miejscach, do których trudno trafić, a przecież...
(...) Pomyślała nawet, że to niewłaściwe, kiedy biblioteki są w takich smutnych miejscach, jakby ktoś o nich zapomniał albo nikt nie chciał. Przecież są świątyniami ludzkich przemian, nie mniej niż jasne kościoły i strzeliste katedry. Wszak na każdej półce czeka na nas inny bóg, który pozwala nam przeżyć jeszcze jedno życie, jakże inne od naszego. Przecież ów bóg, niemy duch książki, sprawia, że nagle zmieniamy swoje decyzje, pięknieją nasze uczucia, godzimy się łatwiej z wyrokami losu, a po wzruszającej lekturze jesteśmy oczyszczeni i spokojni i wstajemy z kolan sprzed tego papierowego konfesjonału silni na tyle, by zrealizować marzenie, rzucić w kąt, niczym kaleka kule, złe przyzwyczajenie, zacząć nowe życie bez zbędnego balastu, bez smutnego związku, cieszyć się codziennością(...)
Ten piękny fragment był puentą całej dyskusji nie tylko o książce Katarzyny Enerlich. Ponieważ autorka jest mistrzynią zakończeń to i tym razem czytelniczki z niecierpliwością oczekują co też pokrętny los przyniesie tym razem Ludmile i jak sobie poradzi z kolejnymi wyzwaniami.
27.05. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Niebko – Brygidy Helbig.
Z relacji moderatorki: 27. 05. 2015 odbyło się kolejne spotkanie DKK.. W spotkaniu uczestniczyło 8 pań. Rozmawiałyśmy o książce, Brygidy Helbig pt. Niebko. Na pierwszy rzut oka książka jest jeszcze jedną sagą rodzinną. Jednak losy rodziny są skomplikowane. Dotyczą fragmentu historii narodów: polskiego i niemieckiego. Informacje o swoich bliskich zbiera Marzena mieszkająca w Anglii córka jednego z bohaterów, próbując odnaleźć sens własnej egzystencji w ich skomplikowanych losach. Opowieść spodobała się czytelniczkom, bo ujawniła nie zawsze znane informacje dotyczące życia ludzi, tak szczególnie doświadczonych przez historię. Wszyscy podkreślali świetny sposób narracji, książkę czyta się bardzo dobrze od pierwszych stron, nie przeszkadzało też tak bardzo, użycie przez autorkę retrospekcji. Na następnym spotkaniu będziemy rozmawiać o książce Erica-Emmanuela Schmitta pt. Małżeństwo we troje.
27.05. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiana książka: „Córeczka” Liliany Fabisińskiej, „Świat w lustrze” Debry Dean
Powieść „Córeczka” Liliany Fabisińskiej nie tylko porusza temat o HIV i AIDS. Autorka w swej książce prezentuje także czytelnikom różne oblicza miłości. Jest tu uczucie łączące małżonków, namiętność pomiędzy dwojgiem kochanków, bezwarunkową miłość rodzica oraz rodząca się więź między kobietą mającą za chwilę stać się drugą matką dla dziecka, z którym nie łączą ją więzy krwi. Jest to także powieść mówiąca o braniu odpowiedzialności za swoje czyny. Uświadamia nam, że czasem jedno pochopnie wypowiedziane słowo może nieść ze sobą dalekosiężne konsekwencje, zmieniając czyjeś życie w pasmo ciągłej udręki. Pomimo poruszanej tematyki nie brak jej humoru i lekkości. Niesie ze sobą bardzo istotne przesłanie, a mianowicie – zaufanie do drugiego człowieka. Jest to powieść wielowątkowa, przeszłość często zlewa się z teraźniejszością. Najpierw poznajemy historię płomiennego romansu, w jaki zaplątała się Agata następnie jej późniejsze zauroczenie przyszłym mężem Marcinem. Razem z kobietą odczuwamy targające nią emocje, przeżywamy jej drobne potknięcia i cieszymy się z jej sukcesów. Autorka w roli głównej osadziła postacie rozdarte wewnętrznie, często zranione i spragnione odrobiny ciepła ze strony drugiej osoby.
„Świat w lustrze” Debry Dean to powieść napisana eleganckim stylem. Wzruszająca opowieść o miłości, szaleństwie i oddaniu. Historia wyjątkowej kobiety, której postawa nie przestaje zadziwiać i wciąż pozostaje źródłem inspiracji. Rosja Petersburg XVIII wiek carskiej Rosji, gdzie przepych i dobrobyt jest jak chleb powszedni. Ksenia pochodzi ze szlacheckiego rodu. Na skutek wielkiego pożaru jej domu, jako mała dziewczynka, wraz z rodziną, trafia pod dach swego wuja, gdzie wychowuje się razem z jego córkami Nadią i Daszą. Dorastające dziewczynki bardzo się ze sobą zżyły. Kiedy Nadia wychodzi za mąż z rozsądku, Ksenia marzy o tym by wyjść za mąż z wielkiej miłości. Jej miłością jest młody śpiewak Andriej. Młodzi pobierają się i rodzi się im dziecko, które niestety szybko umiera. Ksenia przechodzi załamanie po śmierci dziecka, jednak to śmierć Andrieja doprowadza kobietę do szaleństwa. Zrywa kontakty z rodziną i rozdaje swój majątek ubogim. Utożsamia się z nimi - czyżby oszalała? Co dalej stanie się z Ksenią???
Warto przeczytać.
27.05. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy. Spotkanie z Joanną Jagiełło
Joanna Jagiełło autorka takich książek jak: Kawa z kardamonem, czy Czekolada z chili była tegorocznym gościem Dyskusyjnego Klubu Książki w naszym Oddziale.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież z PG 10, PSP 8 w Opolu oraz członkowie DKK. Autorka bardzo szybko nawiązała kontakt ze swoimi słuchaczami dzięki czemu wytworzyła się bardzo miła i przyjazna atmosfera trwająca już przez całe spotkanie. Na początku nasz Gość opowiedział trochę o sobie, swojej rodzinie i pracy zawodowej. Następnie mowa była oczywiście o książkach i inspiracjach do nich. Dłuższa chwila poświęcona była rozwikłaniu zagadki dotyczycącej tytułów do książek Joanny Jagiełło. Po jej rozwiązaniu pojawiły się pomysł na nowe tytuły książek, które nawet jeszcze nie są napisane. Przez całe spotkanie autorka zachęcała młodzież, aby tak jak ona dążyli do realizacji swoich marzeń.
25.05. DKK MBP w Opolu – Odział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: Zimowe dzieci Jennifer McMahon
Książka Jennifer McMahon ta zarówno horror, dramat, thriller. Pełna magii i tajemniczości. Czyta się w napięciu i z dreszczami na plecach. Akcja książki rozgrywa się w teraźniejszości, ale i w przeszłości w roku 1908, i stąd nasze pytanie czy wydarzenie mające miejsce w roku 1908 może mieć znaczenie dla czasów współczesnych….? Klubowicze chętnie sięgnął po kolejne książki autorki, ale niestety w Polsce ukazała się na razie tylko ta jedna. Szczerze polecają i zachęcają do przeczytania.
21.05. DKK MBP w Kędzierzynie – Koźlu
Omawiana książka: Moi rodzice – Marty Kaczyńskiej- rozm. Dorota Łosiewicz
Opinie klubowiczów o książce były bardzo pozytywne. Podobała się forma tej książki - rozmowa – wywiad jaki przeprowadziła dziennikarka W sieci - Dorota Łosiewicz z Martą Kaczyńską. Moderator wspomniał o krytyce książki zanim jeszcze trafiła do księgarń. Stawiano jej zarzut już w chwili pojawienia się w zapowiedziach wydawniczych, iż będzie zdominowana przez tematykę polityczną. Jednak tak się nie stało. Zarzuty te odpierała M. Kaczyńska w wielu wywiadach tłumacząc, iż jest osobą, która wychowywała się w domu, gdzie polityka była na porządku dziennym i zaangażowanie w sprawy publiczne również, więc trudno odciąć się od polityki zupełnie. Obecne Panie odebrały książkę jako bardzo ciepłą opowieść córki o zwyczajnej codzienności i ważnych wydarzeniach rodzinnych.. Nawiązując do poprzedniej lektury (Rodziny –Moniki Jaruzelskiej) uznały, że jeśli chodzi o zawartość polityki to jest jej po równo w obu książkach. Zarówno Monika Jaruzelska jak i Marta Kaczyńska jako córki swoich rodziców weszły do życia publicznego i już tam muszą pozostać , nigdy nie będą już anonimowymi osobami.
„Tata miał duże obiekcje, czy powinnam publicznie pokazywać siebie i swoją rodzinę. Bał się, że później media nie dadzą mi spokoju. Przez wiele lat sądziłam, że się mylił.”- mówiła w rozmowie z dziennikarką W sieci – Marta Kaczyńska.
Wielki podziw dyskutujących wzbudziła wzajemna relacja tytułowych rodziców taka jaką opisała ich córka w swoich wspomnieniach-rzadka dziś relacja pełna szacunku do siebie i wzajemnej przyjaźni. Głównym założeniem tej biografii– jak mówiła Marta Kaczyńska było przede wszystkim pokazanie prawdziwego oblicza rodziców, sprostowanie wielu plotek i pomówień i to się autorce i dziennikarce udało.
20.05. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: Ella Harper "Cząstka ciebie"
W maju po raz kolejny w tym roku spotkaliśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, aby porozmawiać o powieści Elli Harper "Cząstka ciebie" To książka, która porusza, książka która opisuje to, co ważne dla każdego: miłość, zdradę, trudne wybory, tajemnice niszczące związek i skomplikowane relacje między ludźmi. Główna bohaterka - Lucy podporządkowała wszystko temu, aby zostać matką. Pragnienie to było tak silne, że przysłoniło cały świat, a właściwie partnera, który do tej pory tym całym światem dla niej był. Walka pary o potomstwo w pewnym momencie przeradza się w obsesję kobiety, dla której wszystko inne przestaje się liczyć.
Kiedy dochodzi do wypadku samochodowego, po którym jej mąż zapada w śpiączkę okazuje się ,że Lucy nie do końca znała własnego męża. W dramatycznych okolicznościach dowiaduje się, że mąż będzie ojcem dziecka koleżanki z pracy. Dyskusja jak zawsze w naszym gronie była burzliwa, a opinie klubowiczów na temat książki i omawianych problemów skrajnie różne. Niektórzy zachwycali się zarówno książką jak i tym, jak przedstawiono postacie, ich emocje i uczucia. Twierdzili, że książkę czyta się "jednym tchem". Drudzy zaś skłaniali się ku stwierdzeniu, że powieść jest zbyt ckliwa, zbyt "amerykańska", postacie zbyt przerysowane, a historia mało realna...
15.05. DKK MiGBP w Nysie - filia w Białej Nyskiej
Omawiana książka: ,,Kolorowy szalik” Barbary Kosmowskiej
W opowiadaniu pisarka przedstawiła aktualne problemy dzisiejszej młodzieży. W niewielkiej społeczności pojawia się nowy kolega, który wyróżnia się na tle innych. Jest wręcz niewidzialny. Nie zależy mu na ich sympatii, nie robi niczego na pokaz. Z pokorą znosi obelgi swoich kolegów, którzy chcą go za wszelką cenę sprowokować. Nowy ma jednak własne zdanie. Jest on inteligentnym i wrażliwym chłopcem. Czy jego klasa zdąży to dostrzec? Czy zrozumie, że inny nie znaczy gorszy? Tego dowiecie się sięgając po lekturę. Wykorzystując piękną majową pogodę, klubowiczki spotkały się na łonie natury. Zabierając ze sobą koce, mogły przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Zajęcia zakończyły się wyjściem na pyszne lody i małym słodkim poczęstunkiem, które były miłym dodatkiem na naszym spotkaniu.
14.05. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: Eric-Emmanuel Schmitt- „Napój miłosny”
Jest to powieść epistolarna, ta forma powoduje, że historia wydaje się nam prawdziwa. „Napój miłosny” to interesujące rozważania o miłości, o chemii między kobietą a mężczyzną, o przewrotności człowieka. Autor swoją opowieścią przekazuje czytelnikowi ciekawe przesłanie, pełne mądrych spostrzeżeń dotyczących relacji męsko-damskich. Książka bardzo nam się podobała a Klubowiczki stwierdziły, że powinna się ona znaleźć w kanonie lektur 3 klas szkół gimnazjalnych jako swoisty przewodnik po uczuciach ludzkich i przewrotności natury ludzkiej.
13.05. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Lisia dolina” Charlotte Link
Okazją do majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była książka Charlotte Link „Lisia dolina”. Matthew i Vanessa podczas przejażdżki zatrzymują się na pustym parkingu na odludziu, aby wypuścić psa. Vanessa zostaje przy samochodzie a mąż idzie z psem na spacer. Po powrocie okazuje się, że żony nie ma. Została uprowadzona przez kryminalistę, który uwięził ja w lisiej dolinie zamykając w skrzyni. Zanim zdążył upomnieć się o okup został aresztowany za bójkę w barze. Ryan boi się przyznać do swojego okrutnego czynu. W więzieniu wciąż myśli, że Vanessa jakoś zdołała się uwolnić. Po trzech latach wtedy, gdy Ryan opuszcza więzienie w tajemniczy sposób przepada bez śladu kobieta. Podejrzenie pada wówczas na niego. Jednak to zupełnie ktoś inny odpowiada za zaginięcie i śmierć Alexi. Kryminał z ciekawym wątkiem psychologicznym. Polecamy!!!
13.05. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: Przystań Julii Katarzyny Michalak
Na kolejnym w tym roku spotkaniu DKK czytelniczki omówiły książkę Katarzyny Michalak „Przystań Julii”. Jest to trzecia i ostatnia część z kwiatowej serii. Przewrotny los połączył trzy kobiety mieszkające przy uliczce Leśnych Dzwonków Kamilę, Julię i Gosię. Julia postanowiła zacząć wszystko od nowa. Spakowała do samochodu dorobek całego życia i ruszyła przed siebie, byle dalej od rozczarowań i zdrady. Czuła, że mały domek w Bieszczadach może stać się jej bezpieczną przystanią, nie wiedziała jednak, co ją czeka na końcu drogi.
Gosia i Kamila, przyjaciółki Julii z Milanówka, muszą zmierzyć się z mroczną tajemnicą, przez którą już utraciły najbliższą im osobę. Łukasz zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę. W tej grze stawką jest życie kogoś, kogo kocha. Jeden błąd i nadzieja znów zmieni się w rozpacz. Wszystko jednak dobrze się kończy i każda z bohaterek odnajduje szczęście i miłość.
13.05. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Klub Dyskusyjny
Omawiana książka: „Metro 2033” Dmirtija Glukhovsky’ego
Na kolejnym spotkaniu klubowym omawiano książkę „Metro 2033” Dmirtija Glukhovsky’ego. Rozmowa toczyła się praktycznie bez przestojów, była zacięta i trudna do przerwania, gdy przyszło kończyć spotkanie. Dyskutowano głównie o odbiorze powieści w świetle jej końcówki oraz dopisanego później przez autora fragmentu, które zmieniały wydźwięk całej historii. Mówiono też o elementach metafizycznych w powieści, niekoherencji fabularnej, ciekawych i nieciekawych postaciach, roli przeznaczenia w życiu bohatera czy o ogólnej kondycji ludzkości i tym, jak została ona odzwierciedlona w skondensowanych społecznościach „Metra 2033”. Rozdano egzemplarze „Marsjanina” na kolejne spotkanie.
06.05. DKK MiGBP w Krapkowicach. Spotkanie z Barbarą Kosmowską
Barbara Kosmowska w swoich powieściach podejmuje trudne tematy, które towarzyszą współczesnemu człowiekowi. Podczas spotkania mówiła o pomysłach na swoje książki, o tym jak książki powstają a wciągnięci do dyskusji czytelnicy pytali o bohaterów, opisywane miejsca a także o ulubione książki i autorów. Na te wszystkie pytania autorka odpowiadała z pasja dbając o szczegóły w swoich wypowiedziach. To interesujące spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek i wspólną fotografią.
05.05. DKK BP w Paczkowie. Spotkanie z Barbarą Kosmowską
W dniu 5 maja br., czytelnicy Biblioteki Publicznej w Paczkowie mieli okazję spotkać się z Barbarą Kosmowską, poczytną pisarką, autorką wielu powieści obyczajowych dla dorosłych i dla młodzieży. Pisarka, z wykształcenia doktor filologii polskiej, popularność , a także liczne nagrody literackie zdobyła dzięki takim powieściom jak: Głodna kotka, Teren prywatny, Prowincja, Gobelin, Buba, W górę rzeki, Niebieski autobus, Myślinki, Sezon ogórkowy, Pozłacana rybka, Hermańce, Puszka, Niechciana, Sezon na zielone kasztany, Ukrainka, Gorzko.
Pani Kosmowska opowiedziała czytelnikom o swoim warsztacie twórczym, trudnych tematach i problemach, jakie porusza w swoich powieściach po to, by czytelnik odnalazł w nich zrozumienie i wsparcie, o różnicy między pisaniem książek dla dorosłych, a pisaniem książek dla młodzieży zwłaszcza tej gimnazjalnej, a także o życiu prywatnym. Czytelników paczkowskiej Biblioteki pisarka poruszyła swoją otwartością, urokiem osobistym i pełnym szacunku stosunkiem do czytelnika zarówno młodego jak i starszego.
04.05. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim. Spotkanie z Barbarą Kosmowską
Barbara Kosmowska, autorka książek dla dorosłych i dla młodzieży spotkała się 4 maja 2015 r. z czytelnikami w Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
W sympatycznej atmosferze, przy kawie i herbacie pisarka opowiadała o swoich książkach, zarówno tych dla dorosłych jak i dla młodszych czytelników. Opowiadała o swoim literackim debiucie, o tym jak wygląda jej praca twórcza, ale też nieco o sobie i swoich bliskich. Chętnie odpowiadała na pytania uczestników spotkania, nawet te niezwiązane z literaturą.
Sporo uwagi poświęciła dwóm ostatnim książkom tj. "Ukraince" i "Gorzko", które były tematem dyskusji w lewińskim DKK. Obie książki bardzo poruszyły czytelniczki i wywołały sporo emocji, nie brak w nich bowiem tematów trudnych i kontrowersyjnych.
Jednak we wszystkich, nawet tych najtrudniejszych, najbardziej zagmatwanych i smutnych historiach, opowiadanych przez pisarkę, zawsze odnajdziemy choćby odrobinę ciepła i humoru. Nie dziwi to wcale gdy pozna się ich autorkę osobiście. Pani Barbara Kosmowska jest nadzwyczaj skromną osobą, choć jednocześnie znaną i uznaną pisarką, której twórczość cieszy się pochlebnymi opiniami zarówno czytelników jak i krytyków literatury. Za swoje książki otrzymała wiele literackich nagród. Swoją skromnością oraz optymizmem i pogodą ducha bardzo ujęła lewińskich czytelników i tych młodych i starszych, za co otrzymała na koniec duże brawa.
Podczas spotkania był też czas na autografy, indywidualne rozmowy oraz wspólne zdjęcia. Czytelnicy byli bardzo zadowoleni, że w wypełnionym spotkaniami autorskimi kalendarzu Barbary Kosmowskiej znalazła się również niewielka biblioteka w Lewinie Brzeskim.
05.05. DKK GBP w Baborowie
Omawiana książka: Cierpienia sięciolatka Zuzanny Orlińskiej
Z relacji moderatorki: Majowe spotkanie otworzyliśmy książką Cierpienia sięciolatka, której bohater „żyje w trudnych warunkach(…) W szkole nieustannie musi walczyć o pozycję w stadzie z innymi młodymi samcami i wciąż ma trudności ze zrozumieniem, o co chodzi płci przeciwnej.” Jeden z uczestników przeczytał i polecał. Bo śmieszne, współczesne i opowiada o tym, co każdemu z obecnych może się przydarzyć. I fajnie się czyta. :) I to męskie otwarcie określiło całe spotkanie, bo tym razem wypowiadali się głównie chłopcy. Następny dyskutant, laureat czytelniczego konkursu o Harrym Potterze, był w trakcie czytania Władcy Lewawu – konkursowej nagrody. Początek trochę go zniechęcił, ale w miarę czytania książka coraz bardziej wciągała i bardzo był ciekawy jak zakończy się przygoda Bartka w odwróconym świecie. Kolejny z uczestników opowiadał o swojej przygodzie z cyklem o Wiedźminie. Przeczytał wszystkie części zachęcony filmem. Nie do końca wszystko zrozumiał, ale przygody bohatera były tak ekscytujące, że rozumienie wszystkiego nie było koniecznie potrzebne do czerpania przyjemności z czytania.
04.05. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach. Spotkanie z Barbarą Kosmowską
Barbara Kosmowska opowiadała przybyłym na spotkanie o swojej pracy pisarskiej, o nagrodach zdobytych za swoje książki, początkach swojego pisarstwa. Odpowiadała na pytania zadawane przez zgromadzone Klubowiczki. Pani Barbara jest tak miłą i serdeczną osobą, że czas spotkania minął bardzo szybko i choć zgromadzone panie miały ochotę jeszcze porozmawiać, trzeba było kończyć. Na zakończenie pani Barbara wpisała się do kroniki i złożyła autograf na swojej powieści. To było bardzo miłe spotkanie, które wszystkie zgromadzone panie długo będą pamiętać.
KWIECIEŃ
30.04.DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka- Katarzyna Zyskowska - Ignaciak pt. ,,Upalne lato Kaliny".
Omawiana książka paniom niezbyt się podobała się. Stwierdziły, że trudno się czytało. Nie była to powieść łatwa, tak samo jak niełatwe było życie głównej bohaterki. Kalina pozbawiona w dzieciństwie uczuć rodzicielskich, w dorosłym życiu nie potrafi kochać, nawet własnego dziecka. Jej zdaniem człowiek nie powinien kierować się uczuciami, lecz rozumem, bo miłość i inne uczucia do niczego dobrego nie prowadzą. Dopiero gdy poznaje Macieja, a także kiedy zostaje ujawniona prawda i tajemnice jej matki, wszystko się zmienia. Książka w swojej treści daje do myślenia i uczy że w życiu najważniejsze są miłość i bezpieczeństwo.
29.04. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Sposób na happy end - Barbary O’Neal
Na kolejny spotkaniu klubowym Klubowiczki rozmawiały o książce, Barbary O’Neal pt. Sposób na happy end.
Wszystkie klubowiczki stwierdziły, że książka ta, to czytadło z ambicjami. Opisane zdarzenia są interesujące: wzruszają, zaskakują, zmuszają do myślenia. Dwie siostry, dwie różne ścieżki życiowe, dwa jakże odmienne sposoby myślenia i radzenia sobie z problemami, ale także optymizm i ciepło. Powieść warto przeczytać i przemyśleć, a dodatkową zachętą do jej poznania mogą być zamieszczone w niej przepisy kulinarne. Książkę omówiłyśmy bardzo szczegółowo. Pewne zachowania bohaterów wzbudziły kontrowersje. Podsumowując, książka nie wzbudziła wielkiego entuzjazmu jednak panie czytały ją z zainteresowaniem. Na koniec spotkania Klubowiczki otrzymały egzemplarze książki, o która będzie omawiana na następnym spotkaniu. Jest to powieść Brygidy Helbig pt. Niebko.
28.04. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Magik”- Magdalena Parys
Najnowsza powieść autorki jest wielowątkowa. Ukazuje tajemnice, spiski, akcje szpiegowsko-sensacyjne oraz poplątane losy Niemiec i Polski. Powieść jest wyrazem hołdu dla ludzi, którzy poświęcili swe życie, wolność i stanowi pierwszą część dobrze zapowiadającej się trylogii berlińskiej. Ukazuje również ucieczki z komunistycznego „raju”, zabójstw na granicy, znikających akt Stasi i tajemnic z przeszłości, które mogą zburzyć spokój nowych niemieckich elit polityczno- gospodarczych. Klubowiczom podobała się powieść i stwierdzili, że dowiedzieli się o wielu sprawach im nieznanych i czekają na następne tomy.
28.04. DKK MiGBP w Zdzieszowicach – filia w Żyrowej
Omawiana książka: Taida Meredith ,,Prawdziwa miłość”.
Z relacji moderatorki: 21 kwietnia w bibliotece w Żyrowej odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Podczas spotkania omawialiśmy książkę ,,Prawdziwa miłość” T. Meredith.
Na początku naszego spotkania ustaliłyśmy sprawy organizacyjne dotyczące funkcjonowania DKK dla dzieci. Po zapoznaniu z wszystkimi zasadami ,,przeszłyśmy'' do omawiania książki. ,,Prawdziwa miłość” to dalsze losy głównej bohaterki Violetty – dziewczyny, która odziedziczyła wielki talent wokalny po swojej tragicznie zmarłej mamie . Wychowywana jest przez nadopiekuńczego ojca, który nie pozwalał córce śpiewać, ponieważ obawiał się, że może zginąć w wypadku samochodowym, tak jak jej mama, wracając z koncertu. Jednak z czasem zdał sobie sprawę z talentu córki i zachęcał Violettę do gry na pianinie. W drugim sezonie pojawiają się również rozterki miłośne Violetty. Violetta nie potrafi wybrać pomiędzy uczuciem do Leona, a uczuciem do Diega. Klubowiczom bardzo podobała się książka ,,Prawdziwa miłość”. O losach głównej bohaterki czytają od pierwszej części i z wielką niecierpliwością czekają na kolejną.
23.04 DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Barbara Kosmowska – „Ukrainka” i „Gorzko”
23 kwietnia w Światowym Dniu Książki, kiedy to na całym świecie organizowane są debaty i konferencje związane z książkami i czytelnictwem, w lewińskiej bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Aby tradycji tego święta stało się zadość, każda z klubowiczek została obdarowana czerwoną różą. Atmosfera do rozmów o wybranych książkach była więc jak najbardziej odpowiednia, a nawet nieco podniosła. Tymi wybranymi książkami były „Ukrainka” i „Gorzko” Barbary Kosmowskiej, która już 4 maja będzie gościem lewińskiego DKK. Choć dyskusja skupiła się przede wszystkim na tych wybranych, to nie zabrakło rozmów o innych, wcześniej już znanych czytelniczkom książkach pisarki. Barbara Kosmowska jest chętnie czytana, a zarówno „Ukrainka” jak i „Gorzko”, jedne z ostatnich jej książek, to kopalnia tematów do rozmów. W obu można odnaleźć trudne, ale też bardzo aktualne i poruszające problemy naszej codzienności. Obie książki czytelniczki odebrały bardzo emocjonalnie, a szczególnie „Ukrainkę”. Doceniły, jak wnikliwym i doskonałym obserwatorem współczesnego świata jest Barbara Kosmowska. Żadna z „jej” postaci, nawet tych drugoplanowych nie jest potraktowana powierzchownie, za to w każdej możemy odnaleźć jakąś cząstkę siebie. Obie bohaterki – Iwanka z „Ukrainki” i Teresa z „Gorzko” szukają swojej życiowej szansy, pragną szczęścia, miłości, chcą zrealizować swoje marzenia. Iwanka, wybierając trudne emigranckie życie na obczyźnie (wielu z nas też nie obce) i pełna wiary w siebie Teresa, która uciekając z „Miasteczka” do „Miasta” nie spodziewa się jak wiele pięknych, ale i gorzkich chwil przygotuje dla niej życie. Obie książki są bardzo prawdziwe, ale i bardzo smutne, obie mają zaskakujące zakończenia. Spotkanie z autorką będzie doskonałą okazją, aby dowiedzieć się więcej o tych książkach, ale też by zapytać o inne powieści jak choćby „Prowincję”, „Gobelin”, „W górę rzeki” i inne równie chętnie czytane.
21.04. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiana książka: Jan Grzegorczyk „Puszczyk”; William P. Young „Chata”; Danielle Steel „Pegaz”
Powieść Danielle Steel „Pegaz” – to porywająca historia o odwadze, przyjaźni, rodzinnych więzach, dramatycznych wojennych wyborach, miłości i budowaniu życia na nowo. Akcja powieści obejmuje pół wieku, dwa kontynenty i dwa pokolenia. Nicolas von Bingen i Alex von Hemmerle, członkowie niemieckiej arystokracji, przyjaźnią się od dzieciństwa. Obaj są wdowcami samotnie wychowującymi dzieci. Nicolas ma dwóch pełnych energii synów, Alex ukochaną nastoletnią córkę. Dni upływają im spokojnie i dostatnio w rozległych bawarskich posiadłościach, które należą do ich rodów od pokoleń. Bogaci i wpływowi, prowadzą światowe życie, a Alex z pasją oddaje się hodowli rasowych koni, które budzą zachwyt w całej Europie. Z dnia na dzień ten uporządkowany świat wali się w gruzy. Wychodzi na jaw pewna tajemnica z przeszłości, która może zaważyć na losach rodziny Nicolasa. Mężczyzna musi porzucić wszystko, co kocha i wraz z synami uciekać z Niemiec ogarniętych nazistowskim szaleństwem. Czy w dalekiej Ameryce uda im się rozpocząć wszystko od nowa? Ich szansą na przetrwanie jest bezcenny dar od Alexa...koń o imieniu Pegaz. Kolejna powieść D. Steel to pasjonująca kronika rodzinna i poruszająca opowieść o nadziei, tragedii i odrodzeniu.
Druga powieść to – „Chata” Williama P.Younga.
Niesamowita, poruszająca, mądra i porywająca powieść o... Bogu i Jego relacjach ze światem, z człowiekiem… z nami. Książka zawiera zapis rozmów i relację ze spotkania głównego bohatera z Bogiem. Bohater powieści - Mack - jest mężczyzną ciężko doświadczonym przez życie, przeżył osobistą tragedię, która go złamała. Jest mu szczególnie trudno uwierzyć w to, że Bóg jest kochającym Ojcem, że jest samą Miłością. Zwątpił w Niego, zamknął się w skorupie bólu i melancholii, pozwolił, by jego życiem zawładnął” Wielki Smutek”. Ta książka zmusza do refleksji i rewizji własnych przekonań dotyczących Boga, dobra i zła, wiary, religii, kościoła. Przemyślenia i refleksje Macka, głównego bohatera, jego dialog z Tatą, pomagają i nam zrozumieć mechanizmy kierujące naszym życiem i postępowaniem. Książka próbuje odpowiedzieć na pytania, które nurtują człowieka od zawsze: dlaczego istnieje cierpienie i jaki jest jego sens, dlaczego Bóg dopuszcza do istnienia tak wiele zła i tragedii, szczególnie w odniesieniu do dzieci.
Trzecia opowiedziana powieść to „Puszczyk „ Jana Grzegorczyka.
„Puszczyk” – to powieść tajemnicza, spokojna, trochę mroczna, trochę swojska. Fascynujące legendy i baśnie o okolicach Puszczy Noteckiej. W tej powieści morderstwo jest niezwykle zagadkowe, do końca czytelnik nie wie, kto zabił księdza i razem z głównym bohaterem Stanisławem gubi się w domysłach. Oprócz wątku kryminalnego pojawia się wątek romansowy, bohater ciągle poszukuje prawdziwej miłości. Spokój, którym tchnie powieść jest wynikiem pięknych opisów przyrody i naturalnego biegu świata. Niezależnie od wszystkich zawirowań, jakie targają życiem głównego bohatera, niezmienne są prawa rządzące przyrodą. Natomiast jasne światełko to nadzieja przebijająca przez karty powieści, która mówi, że zawsze, niezależnie od wieku i okoliczności można zmienić swoje życie. Wystarczy odważyć się i każdego dnia pójść o krok dalej… w puszczę.
18.04. DKK MBP w Brzegu „Dwójka”
Omawiana książka: Florystka” Katarzyna Bonda
Tym razem na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę Katarzyny Bondy „Florystka”. Powieść jest bardzo obszerna (prawie 600 stron) - pojawia się w niej wiele wątków i bohaterów, porusza wiele tematów. Hubert Meyer, policyjny profiler znany z wcześniejszych kryminałów Bondy, pełni tu ważną rolę, ale nie dominującą. Wiele jest wyraźnie nakreślonych postaci kobiecych i to one dominują w tej książce. Mamy tu Lenę Pawłowską- profilerkę, która doświadczyła w przeszłości ogromnej krzywdy, która jest zdeterminowana, nieustępliwa i na każdym kroku musi udowadniać, że jest tak samo dobra w pracy, jak mężczyźni. Inną ciekawą postacią jest tytułowa florystka Ola, która od lat zaprzecza śmierci ukochanego dziecka, nie dopuszcza do siebie tej myśli. Mężczyźni we „Florystce” są słabi, przeżywają kryzys swej męskości. Klubowiczom bardzo podobała się rozbudowana charakterystyka psychologiczna bohaterów, a także wielowątkowa fabuła i tajemniczy klimat książki.
17.04. DKK GBP w Popielowie – filia w Karłowicach. Spotkanie z Katarzyną Enerlich
Późnym popołudniem 17 kwietnia 2015 roku, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się w filii bibliotecznej w Karłowicach spotkanie autorskie z Katarzyną Enerlich. W trakcie spotkania pisarka opowiadała o początkach swojej pracy. Zaczynała jako dziennikarka (jeszcze w czasopismach młodzieżowych), a także o ważnych wyborach związanych z twórczością, o tematach i problemach, które są inspiracją dla jej utworów. Okazało się, że każda powieść kryje w sobie jakąś prawdziwą historię, czyjś dramat, radość, miłość itd. Pani Katarzyna okazała się osobą otwartą i serdeczną, dlatego bardzo szybko znalazła „wspólny język” z czytelnikami. Tym bardziej, że łączą nasze krainy – Opolszczyznę i Mazury – podobne dzieje historyczne. Pisarka z wielką uwagą słuchała historii związanych z naszym regionem i jej mieszkańcami. Promowała również swoją najnowszą książkę „Prowincję pełną snów”. Na zakończenie Pani Katarzyna podpisywała czytelnikom swoje książki. Na swoim blogu pisarka tak podsumowała swoje spotkania na Opolszczyźnie: „Podróż po Opolszczyzna zakończona. Wróciłam pełna wrażeń i słów, opowieści i wspomnień”. Mamy nadzieję, że czytelnicy z Karłowic także wpisali się pamięć pisarki.
16.04. DKK MiGBP w Zdzieszowicach. Spotkanie z Katarzyną Enerlich
Z relacji moderatorki: 16 kwietnia w naszej bibliotece odbyło się spotkanie w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki z pisarką Katarzyna Enerlich, która w barwny i porywający sposób opowiadała o sobie, o swoich książkach, karierze zawodowej, swoich przeżyciach i doświadczeniach nie tylko związanych bezpośrednio z pisaniem. Katarzyna Enerlich jest autorką książek m.in. „Czas w dom zaklęty”, „Kwiat Diabelskiej Góry”, „Oplątani Mazurami”, ”Prowincja pełna marzeń”, „Prowincja pełna czarów”, ”Prowincja pełna gwiazd”, ”Prowincja pełna słońca”, ”Prowincja pełna smaków”. Bohaterką „serii o prowincji” jest Ludmiła, która na swojej drodze napotyka szereg przeszkód. - Tak dzieje się nie tylko w książce, ale również w życiu, że mamy zakręty, że czasami się załamujemy. Bywa, że dociera do nas, że gdyby nie ten zakręt, to nie byłoby tego, co mam teraz, że ten zakręt paradoksalnie wyprostował moje życie, że czasem zamykają się drzwi, by mogły otworzyć się wrota - mówi pisarka. Książki w dużej mierze oparte są na prawdziwych historiach – zarówno zasłyszanych, nadesłanych przez czytelników jak i osobiście przeżytych. Podczas spotkania mowa też była o tym, w jaki sposób Katarzyna Enerlich została pisarką, o pracy redakcyjnej, o pracy w urzędzie i o trudnej, ale ostatecznie trafnej decyzji porzucenia wszystkiego dla pisania. Na zakończenie spotkania pan Artur Schulwitz zagrał na harmonijce, czym wzruszył autorkę i niejedną obecną na spotkaniu osobę. To było bardzo interesujące spotkanie, zostaliśmy oczarowani urokiem osobistym otwartością i elokwencją naszego gościa. Autorka wizytę w naszej bibliotece skomentowała na swoim blogu „prowincjapelnamarzen.blog.pl”.
16.04. DKK GBP w Pawłowiczkach. Spotkanie z prof. Dorotą Simonides
Omawiana książka: ,,Szczęście w garści z familoka w szeroki świat” Doroty Simonides
Z relacji moderatorki: 16 kwietnia w GBP w Pawłowiczkach odbyło się spotkanie z prof. Dorotą Simonides , autorką o ogromnym dorobku naukowym . Autorka ma znakomite poczucie humoru , olbrzymią wiedzę i dar przekazywania informacji nie tylko o swoich książkach, ale także o świecie i o życiu . Opowiadała o zwyczajach i obrzędach, kulturze panującej kiedyś a dziś, jak i również o swoich książkach. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zadania pytań na interesujące ich tematy. Po spotkaniu można było kupić książki pani profesor i otrzymać specjalną dedykację. Cieszymy się niezmiernie , że mogliśmy w naszych progach gościć osobę o tak wielkim autorytecie społecznym.
16.04. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni. Spotkanie z Katarzyną Enerlich
Z relacji moderatorki: "CZASEM WARTO ZAMKNĄĆ DRZWI, ABY MOGŁY OTWORZYĆ SIĘ WROTA"- to motto, które wyznaje pisarka Katarzyna Enerlich, którą gościliśmy w czwartek 16. 04. 2015r. w Filii Bibliotecznej w Malni . Autorka książek "Czarodziejka jezior", "Czas w dom zaklęty", "Kiedyś przy Błękitnym Księżycu", "Kwiat Diabelskiej Góry", "Oplątani Mazurami", a także serii "Prowincja". Pisarka o pisaniu marzyła od dzieciństwa, teraz pisząc powieści spełnia swe marzenia, a nam czytającym jej książki dostarcza wielu wspaniałych przeżyć.
W swoich książkach opisuje uroki Mazur, porusza problemy zwykłych ludzi ich tożsamości i wielokulturowości. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i ciepłej atmosferze, rozmiłowana w prowincji pisarka pochodząca z Mrągowa okazała się uroczą, serdeczną i ciepłą osobą. Z radością w barwny i porywający sposób opowiadała o swoich życiowych losach zanim wstąpiła na drogę pisarstwa, oraz o swoim zapale do wykonywanego zawodu- a może raczej powołania, o swojej twórczości i o spotkaniach z zwykłymi ludźmi noszącymi w sobie wiele niezwykłych i ciekawych historii. Pani Kasia uchyliła przed nami także rąbka tajemnicy, zdradzając jakie będą jej następne powieści. Na zakończenie spotkania były jeszcze indywidualne rozmowy, wspólne zdjęcia i autografy, które z radością rozdawała pisarka. Rozstawałyśmy się jak najlepsze znajome, pełne optymizmu, którym zaraziła nas pani Kasia. DZIĘKUJEMY!!!
15.04. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Szymańska Justyna - Miłosna szarlotka
Na kolejnym spotkaniu DKK w Kościerzycach Klubowiczki dyskutowały o książce Justyny Szymańskiej- pt. ,,Miłosna szarlotka’’. Jest to banalna opowieść o perypetiach Apolonii i Roberta, związanych z przygotowaniami do ich ślubu. Młodzi planują skromny ślub bez wesela, oczepin i zapraszania dalszej rodziny. Rodzice młodych i rodzina mają jednak inny obraz tej uroczystości. W tajemnicy przed młodymi wcielają w życie swój plan. Książka lekka, przyjemna, pełna humoru , takie czytadło nie wymagające koncentracji . Bajka dla dorosłych na wieczór. Czytana głównie by oderwać się od problemów dnia codziennego.
15.04. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
Omawiana książka: Siedem minut po północy Patricka Nessa
15 kwietnia w bibliotece w Białej Nyskiej spotkali się miłośnicy książek. Klubowiczki omawiały książkę Siedem minut po północy Patricka Nessa. Książka jest arcydziełem współczesnej literatury dla każdego wrażliwego czytelnika od lat10. Odważna, pełna czarnego humoru, głęboko poruszająca opowieść o chłopcu, jego ciężko chorej matce i niezapowiedzianym, potwornym gościu. Wielokrotnie nagradzana w konkursach na najlepszą książkę roku! Jedna z tych książek, które zmieniają spojrzenie na świat i życie, które uczą empatii i humanizmu. Tę książkę nie można przegapić! Klubowicze stwierdzili, że książka była wzruszająca, pełna uczuć, zmieniających się wraz z rozdziałami i poleciliby ją dzieciom w odpowiednim wieku. Wspólnie ustalono również termin następnego spotkania, podczas którego omawiana będzie książka ,,Kolorowy szalik” Barbary Kosmowskiej.
15.04. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle. Spotkanie z Katarzyną Enerlich
W tym roku członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się z Katarzyną Enerlich. Pani Katarzyna jest przemiłą osobą, która w bardzo ujmujący sposób opowiadała zebranym paniom o sobie, o polskiej prowincji, o ziołach, spokoju , szeptuchach i o zwykłym życiu prowadzonym w zgodzie z przyrodą. Historie, które opisuje autorka w swoich książkach to historie zwykłych ludzi – Mazurów, a ich losy są bardzo podobne do losu Ślązaków. Być może właśnie dlatego zebrane osoby bardzo szybko znalazły wspólny język z pisarką, której książki uwielbiają czytać. Opowiedziały jej również wiele ciekawych rzeczy związanych z naszą małą miejscowością. Czytelniczki były spotkaniem zachwycone.
14.04. DKK OBP w Oleśnie. Spotkanie z Katarzyną Enerlich
14 kwietnia w Oleskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z autorką popularnego cyklu książek o prowincji „Prowincja pełna marzeń”. Katarzyna Enerlich – jest z wykształcenia dziennikarką, pracowała i współpracowała z Polskim Radiem Olsztyn, Telewizją Polską, Gazetą Współczesną, Gazetą Olsztyńską, Dziennikiem Pojezierze, już jako uznana pisarka publikowała w czasopismach o zasięgu ogólnopolskim: Cogito, Natura i Ty, Bluszcz, za swój debiut dziennikarski (otrzymała honorarium) uznaje publikację artykułu w czasopiśmie Płomyk na temat Mrągowa, miała wtedy 12 lat, jej artykuły ukazywały się także w Świecie Młodych i Na Przełaj. Obecnie Katarzyna Enerlich jest twórcą niezależnym, autorką 13 książek. Wydana w 2009 roku „Prowincja pełna marzeń” jest jej debiutem książkowym, pierwszą z cyklu „opowieści prowincjonalnych”, na który składa się 7 książek. Autorka , osoba niezwykle kontaktowa, ze szczerą radością opowiadała o swoim zapale do wykonywanego zawodu. Pisanie sprawia jej przyjemność, pomysły czerpie z otaczającego ją życia, a sama praca nad książką, konstruowanie fabuły przychodzi jej łatwo. W książkach przedstawia prawdziwe miejsca, poznane ludzkie historie opatrzone odrobiną fikcji. Katarzyna Enerlich jest wielką miłośniczką Mazur i rodzinnego Mrągowa, więc tematów jej nie brakuje, bo jak mówi, Mazury to ziemia pełna pięknych, wzruszających i ciekawych opowieści, a te są najciekawsze, bo są prawdziwe.
08.04. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Klub Dyskusyjny
Omawiana książka: Aldous Huxley „Nowy wspaniały świat”
W ramach spotkania – na jego początku – miało miejsce rozdanie nagród laureatom konkursu na fantastyczną ilustrację, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas spotkania dyskutowano o książce Aldousa Huxleya, pt. „Nowy wspaniały świat”. Zagadnieniem poruszanym najczęściej podczas rozmowy było tzw. „warunkowanie” – termin oznaczający w powieści modyfikowanie przyszłego zachowania i myślenia ludzi przez stosowanie odpowiednich bodźców w dzieciństwie. Dyskusja często schodziła na temat sytuacji w naszej aktualnej rzeczywistości, które w jakiś sposób kojarzyły się z tym, o czym pisał Huxley. Na kolejne spotkanie część uczestników otrzymała po egzemplarzu „Metra 2033” Dmitry’ego Glukhovsky’ego.
06.04. DKK MBP w Brzegu „Dwójka”
Na spotkaniu rozmawialiśmy o książce Harukiego Murakamiego „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”. Był to pierwszy kontakt klubowiczów z prozą tego autora - nikt z nas nie czytał jego wcześniejszych utworów. Główny bohater ma 36 lat i pracuje jako inżynier w firmie budującej dworce. Kiedy był na drugim roku studiów, czwórka jego najlepszych przyjaciół nagle, nie wyjaśniając powodów, zrywa z nim kontakt. Jest to dla niego niezwykle traumatyczne doświadczenie. Wpada w odrętwienie, pochłaniają go myśli o śmierci. Ta sytuacja ma duży wpływ na życie Tsukuru i jego relacje z ludźmi. Po latach poznaje Sarę z którą stara się zbudować związek. To ona skłania go do zmierzenia się ze swoją przeszłością. Tsukuru rusza w swoistą pielgrzymkę po Japonii i Finlandii. Głównym motywem książki jest wędrówka i poszukiwanie własnej tożsamości. Pojawia się w niej wiele elementów tajemniczych, odrealnionych, jawa miesza się ze snem. Niezbyt nam przypadło do gustu to połączenie fantastyki i realizmu, ale nie skreślamy od razu tego popularnego autora. Pewnie spróbujemy jeszcze przeczytać inne jego powieści.
MARZEC
26.03. DKK GBP w Pawłowiczkach
Omawiana książka: "Hanyska i dzieci Hanyski" - H. Buchner
W marcu tradycyjnie jak co miesiąc w ostatni czwartek miesiąca odbyło się kolejne spotkanie z DKK. Tematem były spotkania autorskie w naszej bibliotece. Panie w dalszym ciągu były pod wrażeniem spotkania z Katarzyną Enerlich. Większą część spotkania członkinie klubu poświęciły Helenie Buchner, która gościła ostatnio w bibliotece. Klubowiczki po przeczytaniu książki pt. "Hanyska" i "Dzieci Hanyski" miały podzielone zdania. Jedna z czytelniczek nie zgadzała się ze sposobem, w jaki autorka przedstawiła losy ludzi. Twierdziła, iż nigdy nie spotkała się z sytuacją, która została przedstawiona w książkach. Na końcu klubowiczki wypożyczyły książki Jana Grzegorczyka i Doroty Simonides, chcąc przygotować się do dyskusji podczas następnego spotkania.
26.03. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Magdalena Kordel – „Wymarzony dom”
W oczekiwaniu na nowe klubowe książki, czytelniczki DKK wybrały sobie do podyskutowania książkę Magdaleny Kordel „Wymarzony dom”. Ta z pozoru lekka i pogodna lektura stała się pretekstem do rozmów o marzeniach, o spontaniczności, o życiowych wyborach.
Autorka w wywiadach o sobie mówi, że jest niepoprawną optymistą z wielką fantazją i poczuciem humoru, choć z niełatwym charakterem. Uwielbia gotować, śmiać się i dużo mówić, więc przypuszcza, że w poprzednim życiu musiała być Włoszką. A ponieważ jednakową miłością darzy Włochy i polskie Sudety to akcję swojej opowieści osadziła w fikcyjnym miasteczku Malownicze, które jest po trochu wszystkimi ulubionymi miejscami, które odwiedziła.
Jakież więc mogły by być książki, które pisze? Oczywiście pogodne i pełne optymizmu jak ich autorka. Po przeczytaniu „Wymarzonego domu” chciałoby się spakować torbę i wyruszyć do takiego wymarzonego miejsca.
Mimo lekkiego tonu i chwilami lekkiego wg czytelniczek „przesłodzenia”, książka nie omija tematów trudnych i ważnych. Pozwala na chwilę się zatrzymać i zastanowić co w życiu jest jego istotą, a bez czego można się śmiało obejść. Opowiada o życiu zwyczajnych ludzi, o ich małych i dużych kłopotach, o tym, że ważna jest przyjaźń, miłość, marzenia - choć to takie prozaiczne, ale przecież zawsze za tym tęsknimy. Nie brakuje też rodzinnych, latami skrywanych tajemnic, akcja toczy się więc wartko i ciekawi co się dalej wydarzy. Czy bohaterowie rozwiążą swoje małe ale i trudne problemy?
Wszystkie czytelniczki zatęskniły za klimatem takiego cudownego miejsca jak Malownicze, a książkę określiły, że to balsam dla duszy czytelnika, idealny na smutki.
24.03. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Jedenaście godzin”- Paullina Simons
„Jedenaście godzin” to przejmująca powieść o Didi Wood uprowadzonej spod domu handlowego w biały dzień. Autorka opisuje w powieści jedenastogodzinny koszmar porwanej, ciężarnej kobiety. Narracja powieści prowadzona jest dwutorowo, bo opisuje losy porwanej i jej porywacza, a następnie towarzyszymy jej mężowi, który próbuje ją odnaleźć.
Klubowicze zgodnie uznali, że fabuła książki trzyma w napięciu, budzi grozę, zaskakuje czytelnika oraz ukazuje ludzką duszę i jej ciemne strony.
18.03. DKK BP w Głuchołazach
Omawiana książka: Wojciech Jagielski „Trębacz z Tembisy” Droga do Mandeli
„Trębacz z Tembisy” to jest reportaż, który czyta się jak powieść społeczno-polityczną, sporo w niej podsumowań i rozliczeń z przeszłością autora. W ciekawy sposób przedstawia historię Nelsona Mandeli, który wiele lat spędził w więzieniu i nie stracił pogody ducha będąc przywódcą narodowym RPA. Dodatkowo ukazuje losy Frddiego Maake człowieka z tłumu ogarniętego pasją do piłki nożnej. Każdego z nich łączy wielka pasja. Ta opowieść również zamyka pewien okres w życiu dziennikarskim Jagielskiego, wyjazdy do krajów ogarniętych wojnami czy rewolucjami. Książka jest bardzo interesująca, zabrakło jedynie zdjęć, które wzbogaciłyby te niezwykłe historie.
18.03. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: K. Michalak „Bezdomna”
Klubowiczki podzieliły się wrażeniami z przeczytanych książek. Szczególnie poleciły powieść Katarzyny Michalak "Bezdomna". "Bezdomna " to książka o skomplikowanych relacjach między ludźmi. O samotności, niezrozumieniu i bólu jaki może doświadczyć kobieta pozostawiona sama sobie z problemem. Kinga straciła wszystko: dom, rodzinę, dziecko. Wtedy w jej życiu pojawia się Aśka. Kobieta, która kiedyś zrujnowała jej małżeństwo, teraz wyciąga do Kingi pomocną dłoń.
"Bezdomna" to opowieść o dramacie ludzkim, to historia, która może toczyć się obok nas.
Panie uznały, że książka jest godna polecenia.
18.03. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Agata Kołakowska- Siódmy rok
Powszechnie siódemka uważana jest za liczbę szczęśliwą . Jednak małżeństwo Elizy i Adama właśnie w siódmym rok rozpada się. Postanawiają się rozwieść, ale zostają przyjaciółmi. W barze, gdzie Eliza z przyjaciółką świętuje nowy rozdział swego życia, spotyka Adama. Okazuje się że, obydwoje wpadli na ten sam pomysł. Podczas rozmowy Adam stwierdza, że znajdzie Elizie lepszego partnera niż zrobiłaby to ona. Eliza uważa , że to ona potrafi wybrać lepszą partnerkę dla niego. Dochodzi do zakładu. Rozpoczyna się zabawna walka o to, kto komu znajdzie lepszego partnera. Miła, zabawna opowieść godna polecenia.
13.03. DKK BP w Zębowicach
Z relacji moderatorki: Na marcowe spotkanie klubowe zaprosiliśmy Teatr Mimowolny z Dobrodzienia działający przy Dobrodzieńskim Ośrodku Kultury i Sportu. Amatorska grupa teatralna gościła u nas z poezją Wisławy Szymborskiej. Aktorzy dzielili się przemyśleniami i emocjami związanymi z odczuwaniem poezji Szymborskiej. Poezja oferuje nam zwiewność, piękno, ulotność wystarczy być tylko otwartym na jej wdzięki. Tego doświadczyli goście, którzy przybyli na spotkanie.
11.03. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
Omawiana książka: Prawdziwa bajka – Mikołaja Łozińskiego
11 marca w bibliotece w Białej Nyskiej kolejny raz spotkali się miłośnicy książek. Klubowicze omawiali książkę ,,Prawdziwa bajka”. Para młodych ludzi podróżuje po Europie. Któregoś dnia dołącza do nich tajemniczy „autostopowicz”, nie będący jednak zwykłym pasażerem. Kim jest i gdzie podąża – dowiecie się z „Prawdziwej bajki”.
Jest to najnowsza książka Marty Ignerskiej, znakomitej polskiej ilustratorki, której prace nagradzane były na całym świecie oraz Mikołaja Łozińskiego, jednego z najzdolniejszych młodych pisarzy, wyróżnionego m.in. Paszportem Polityki za powieść „Książka”.
Z relacji klubowiczek: ,,Pani Marta miała wielką wyobraźnię, takich ilustracji nie ma w innych książkach…”, „Książka jest dziwna, wydawało mi się, że jest realistyczna, ale pająk nie był normalny, nie do końca wiedziałam, co przedstawiają ilustracje…”,,Już od pierwszych stron było widać, że książka będzie śmieszna…”
11.03. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka : Nikomu ani słowa – Jana Frey
Nikomu ani słowa to opowieść o nastolatku Sammym, wychowywanym przez matkę. Ojciec zginął tragicznie, gdy chłopak był dzieckiem. Przyjaźni się z Leanderem, ale zakochują się w jednej dziewczynie, która wybiera kolegę. Przyjaźń pryska, Sammy czuje się odtrącony, przystaje do grupy chłopaków, którzy mają złą opinię w szkole, zaczepiają młodszych, wyłudzają pieniądze, zastraszają.
Nasz bohater staje się teraz taki jak oni, co nawet bardzo mu się podoba. Od Rafaela dostaje kasety porno, uzależnia się od nich, pije alkohol. Traci kontakt z matką, jest oburzony ciążą matki, nienawidzi ojczyma i jego córek. Nie potrafi panować nad sobą i stopniowo się pogrąża.
Autorka opisała nam jak łatwo można wpaść w złe towarzystwo i zmarnować sobie życie. Młodzież dyskutując stwierdziła , że często słyszy się o przemocy wśród młodzieży, że są grupki osób, które terroryzują bezbronnych, młodszych i słabszych, którzy boją się o tym mówić. Książka interesująca, porusza bardzo współczesny problem, polecamy młodzieży.
11.03. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiana książka: Jan Grzegorczyk „ Adieu”; „Trufle”; „Cudze pole”; Katarzyny Michalak „Kawiarenka pod różą” ; James Bowen „Kot Bob i ja”; Karen Kigsbury „Wschód słońca”
Jak co roku z okazji „Dnia Kobiet” Panie z DKK wybrały się na wspólną kolację. Podczas tego spotkania omówione zostały książki: „Adieu”; „Trufle”; „Cudze pole” Jana Grzegorczyka - to trylogia o księdzu Groserze, którą dobrze się czyta. Powieść jest na tyle wszechstronna, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest miłość i nienawiść, zbrodnia i seks, wiara i zwątpienie, pieniądze i służba, a wszystko to w środowisku, do wnętrza którego nie mamy zbyt wielkiego dostępu. Choć książki te nie są oparte na faktach, to jednak wydają się być bardzo bliskie rzeczywistości, a przede wszystkim ludzkie, dające bohaterom rys krwi i kości. „Kapłan niesie Jezusa, ale ta prawda nie może blokować innej – że jest on człowiekiem jak my wszyscy”. Ten aspekt najbardziej rzuca się w oczy w trakcie lektury. Tutaj nikt nie jest wyidealizowany, wszyscy mają swoje słabości i mocne strony. Każdy musi się z czymś mierzyć, o coś walczyć, z czegoś się cieszyć. Tak, jak to w życiu bywa. To nie jest obyczajówka, której oryginalnością jest to, że opowiada o innym środowisku, ale raczej powieść pokazująca różne sytuacje, z jakimi każdy z nas może się spotkać i stawiająca pytania, jak my byśmy w nich się zachowali. Chodzi nie tylko o to, czego sami doświadczamy, ale także o to, jacy jesteśmy dla bliźnich – czy mogą na nas liczyć, co myślimy i jak komentujemy, oceniamy innych, ile w nas jest prawdziwej wiary, nadziei i miłości. Może i trzeba zobaczyć zło, aby jeszcze bardziej uwierzyć w dobro. To nie są książki, które się czyta i odkłada na półkę bez głębszej refleksji. Wszystkie trzy powieści są złożone i wielopłaszczyznowe. Potrzeba czasu na przemyślenie i poukładanie w głowie myśli. Książki obnażają grzechy i pokazują oblicze świętości, a te dwa aspekty naprawdę nie muszą się wykluczać. Poza szerokim spojrzeniem na polski Kościół nie brak tu rozważań o naturze człowieka, od najgłębszej podłości, po najwyższy wymiar wielkości – i tej wyrosłej z prostoty i tej dojrzałej. Zakończenie pełne wzruszeń, niby na zasadzie prostych skojarzeń, a jednak jakże głębokie w swej wymowie.
Następna omówiona książka to „Kawiarenka pod różą” Katarzyny Michalak. Jak to jest stracić pamięć? W takiej właśnie sytuacji znalazła się czarnowłosa i czarnooka dziewczyna, która pewnego dnia zawitała do uroczego miasteczka Zabajka koło Chojnic. Nie wiedziała o sobie nic, poza tym, że nosi piękne imię Amelia, choć i to, tak naprawdę nie było do końca pewne. Dwudziestokilkulatka bez przeszłości, a więc i przyszłości, rozmiłowana w słodkościach, w Zabajce chce rozpocząć nowe życie z nadzieją, że w przyjaznym otoczeniu jej pamięć powróci. Powieść w połowie została poświęcona przepisom na łakocie, a to w sam raz dla wielbicieli ciast, ciasteczek, tortów.
Swoją prywatną książkę chciała również omówić jedna z Pań Jamesa Bowena „Kot Bob i ja”. Autor tej powieści, jest jednocześnie jej bohaterem. Opisuje swoje losy – to jak trafił na ulicę, jak wiązał koniec z końcem. James, londyński muzyk uliczny, narkoman po odwyku, opowiada, jak zwykły przypadek odmienił jego życie. Książka ta opowiada prawdziwą historię człowieka, który sięgnął dna przez narkotyki, które doprowadziły go do powolnego upadku. Odseparowały od rodziny, utraty dachu nad głową i porzucenia nadziei na normalne życie. Jednakże jedno małe spotkanie, odmieniło całe jego życie. Bowiem kiedy po raz kolejny próbował wyjść z nałogu spotkał przyjaciela. Kogoś, kto wprowadził do jego życia poczucie odpowiedzialności, wyrzucił z niego samotność i przywrócił wiarę. Tym kimś był Bob – kot. Niby zwykły kocur, a jednak taki niezwykły. Jest to historia niezwykle ciepła i napawająca nadzieją. Następna powieść to - Karen Kingsbury „Wschód słońca”, która opisuje losy rodziny Baxterów i Flaminganów. Bohaterowie powieści to ludzie bardzo religijni – protestanci. Tworzą oni bardzo liczną rodzinę, która ma dużo różnych przeżyć, czasami dobrych, czasami złych, ale są bardzo wierzący i wszystkie zdarzenia w życiu zawierzają Bogu. Rodzice bardzo troszczą się o religijne wychowanie swoich dzieci. Małżeństwa wspólnie omawiają każdą rzecz i każdą decyzję. Sąsiedzi pomagają sobie nawzajem, oraz ludziom, którzy są w potrzebie. Nie zabrakło też wielu prawdziwych emocji i wzruszeń, które towarzyszom czytelnikowi do ostatniej kartki.
Wszystkie książki POLECAMY!!!
11.03. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: „Sprzedana” Sophii Hayes
Z relacji moderatorki: W naszym dyskusyjnym klubie tym razem spotkałyśmy się w drugą środę miesiąca. Spotkanie upłynęło w świątecznym klimacie Dnia Kobiet, które odbyło się przed trzema dniami - w niedzielę. Na przywitanie jedna z członkiń klubu tradycyjnie obdarowała nas wyjątkowymi upominkami, ślicznie przybranymi, czym sprawiła nam dużą radość. Po tej miłej niespodziance, inna pani przeczytała humorystyczny wiersz „Niezwykłe radości objawów starości” Reinera Kemmy. Wiersz ten wprowadził nas w wesoły nastrój.
Podczas spotkania klubowego omówiłyśmy książkę „Sprzedana” Sophii Hayes, o trudnych przeżyciach kobiety, zniewolonej przez mężczyznę, w którym się zakochała. Kobieta była Angielką, a poznany mężczyzna- Włochem. Poznali się w Wielkiej Brytanii, a następnie wyjechali turystycznie do Włoch. Zakochana kobieta nie spodziewała się, że zostanie brutalnie zmuszona do nierządu, a cały zarobek musi oddać mężczyźnie, którego odtąd musiała utrzymywać. Po bardzo długim czasie udało jej się wyrwać z koszmaru. Po tych strasznych przejściach, kobieta ta zdecydowała się pomagać dziewczynom w sytuacjach podobnych tym, których sama doświadczyła. W dzisiejszym świecie, choć to już dwudziesty pierwszy wiek, kobiety ciągle narażone są na wiele niebezpieczeństw. Dlatego Święto Kobiet niech się święci i zyskuje na znaczeniu.
11.03. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Klub Dyskusyjny
Omawiana książka: twórczość H.P. Lovecrafta
Spotkanie rozpoczęło się od omówienia zagadnień technicznych – poinformowania uczestników o przystąpieniu do programu Dyskusyjnych Klubów Książki Instytutu Książki
i korzyściach z tym związanych. Uczestnikom podana została lista książek (z możliwością dopisywania własnych) do wyboru na kolejne spotkania. Wymienione zostały również informacje o zbliżających się wydarzeniach związanych z literaturą fantastyczną: Opolskich Spotkaniach Fantastycznych oraz Pyrkonie w Poznaniu. Po tej części wstępnej rozpoczęła się właściwa dyskusja na temat twórczości H.P. Lovecrafta, m.in. jego dwóch opowiadań: „Kolor z innego wszechświata” oraz „Zgroza w Dunwich”. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim specyficznego stylu pisarskiego Lovecrafta, jego sposobów na budowanie klimatu grozy, ale także obecności lub nieobecności moralnych aspektów w opisywanych konfliktach oraz wniosków, jakie można było na podstawie tego wyciągnąć. Mowa była również o poglądach Lovecrafta, które przebijają się z jego prozy, takich jak np.: kosmicyzm. Rozmowa przeplatana była wtrąceniami na temat kulturowej obecności po dziś dzień motywów z twórczości Lovecrafta.
11.03. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Za kogo ty się uważasz”, „Dziewczęta i kobiety”
Czytelniczki na spotkaniu zajęły się literaturą laureatki literackiej Nagrody Nobla z 2013 roku Alice Munro. Omówione zostały jej dwie książki.
„Za kogo ty się uważasz” to historia Rose, dziewczyny pochodzącej z biedniejszej części Ontario. Mieszka ona z ojcem i macochą Flo w domu na tyłach należącego do rodziny sklepu meblowego. Jako dziecko z niechęcią i strachem obserwuje życie mieszkańców swojego miasta. Potem ucieka, by zacząć studia w Toronto, wyjść za mąż i podjąć pracę zawodową. I przez cały czas próbuje odpowiedzieć na zawarte w tytule książki pytanie, które w dzieciństwie usłyszała od macochy.
W powieści „Dziewczęta i kobiety” Del Jordan, outsiderka dorastająca w latach czterdziestych na przedmieściach, spaja poszczególne opowiadania historii dziewczyn i kobiet w jeden spójny cykl. Autorka skupiła się tu na problemie dojrzewania, wchodzenia w dorosłość, przejścia pomiędzy byciem dziewczyną a kobietą. Del ma dosyć prowincjonalnego życia w Ontario i wiejskiej mentalności. Dziewczyna żyje na farmie swojego ojca, gdzie najbliższymi jej osobami są stary kawaler, ekscentryczny przyjaciel rodziny oraz jej ordynarny młodszy brat. Kiedy Del zaczyna spędzać więcej czasu w centrum miasta, coraz częściej towarzyszy jej matka, pewna słuszności swoich poglądów agnostyczka, sprzedająca farmerom encyklopedie. Dziewczyna zaprzyjaźnia się również z energiczną lokatorką matki, Fern Dogherty, oraz jej przyjaciółką Naomi. Właśnie z nimi Del dzieli się swoimi problemami i przemyśleniami związanymi z okresem dojrzewania. W ten sposób bohaterka odkrywa blaski i cienie kobiecości. Dziewczyna staje się bacznym obserwatorem, rejestrującym rzeczywistość małomiasteczkowego życia.
10.03. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Ignacy Karpowicz „ości”
Z relacki moderatorki: moderator Barbara Gruca rozpoczęła spotkanie od przedstawienia dwóch skrajnych w opiniach recenzji „ości”. Niestety, nasze klubowiczki w swoich odczuciach bliskie były opinii, że książka Karpowicza przeciętnemu czytelnikowi staje „ością” w gardle. Nie zachwyciła i nie rzuciła na kolana. Rozwlekła i pretensjonalna powieść, w której bohaterowie porozumiewają się ze sobą tylko poprzez ironię i sarkazm. Wydumane problemy, nienaturalne zachowania w sytuacjach trudnych i "osobliwy" styl sprawiły, że to jedna z gorszych książek, jakie ostatnio czytały.
Mimo iż powieść Ignacego Karpowicza momentami bywa zabawna i groteskowa, całość odebrana została jako smutna i przygnębiająca. Wszyscy uwikłani są w skomplikowane relacje rodzinne, damsko-męskie, męsko-męskie...
Według niektórych opinii - „Ości” to satyra na naszą współczesność, pełną kompleksów, uprzedzeń i paradoksów, gdzie przenikliwość i literacka klasa Karpowicza idzie pod ramię z jego poczuciem humoru, a popkultura spotyka się z tak zwaną kulturą wysoką.
Klubowiczki mając świadomość, że powieść nominowana do nagrody Nike 2014 (otrzymała Nike Publiczności) niewątpliwie ma swoją wartość i wielu pewnie dostrzega jej wielkość, ale same nie zaliczają się do tej grupy.
10.03. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Czas w dom zaklęty, Prowincja pełna marzeń, Prowincja pełna słońca, Prowincja pełna gwiazd Katarzyny Enerlich
10 marca odbyło się kolejne spotkanie DKK działającego przy bibliotece w Oleśnie. Na spotkanie przybyło dziewięć klubowiczek. Tematem dyskusji były książki Katarzyny Enerlich: Czas w dom zaklęty, Prowincja pełna marzeń, Prowincja pełna słońca, Prowincja pełna gwiazd. Refleksje klubowiczek na temat przeczytanych książek były nie jednogłośne. Niektórym opowieści te się podobały, bo to historie z życia wzięte, z nostalgicznie nakreślonym wątkiem dzisiejszych Mazur, pełnej uroków prowincji. Inne uczestniczki dyskusji uznały, że autorka przerysowuje charaktery swoich bohaterów, stosując podział na nieskazitelnie dobrych i dogłębnie złych, a język powieści jest zbyt prosty i mało literacki. Książkom Katarzyny Enerlich warto jednak poświęcić czas z uwagi na ich walory poznawcze. Opowieści autorki to bogactwo informacji przyrodniczych i historycznych. K. Enerlich prowadzi nas do miejsc, które istniały lub istnieją naprawdę. W tych miejscach, wśród przepięknego krajobrazu mazurskiego toczy się życie codzienne bohaterów, rozgrywają się ich wielkie i małe historie a klimat opisywanych miejsc ilustrują zamieszczone w książkach przedwojenne pocztówki i zdjęcia. W tych refleksyjnych opowieściach o prowincjonalnej codzienności nie brak też porad ogrodniczych i zielarskich oraz prostych przepisów kulinarnych.
09.03. DKK GBP w Pokoju
Z relacji moderatorki: 09.03.2015 r. - z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet – spotkaliśmy się w DKK aby miło spędzić wieczór w kobiecym gronie i przy okazji połączyć go w pewien sposób z literaturą i czytaniem książek. Każda z pań dwa tygodnie przed spotkaniem podała nam nazwisko i imię swojej ulubionej pisarki w celu wcześniejszego przygotowania prezentacji danej osoby. Podczas wyświetlania i omawiania życiorysu pisarek, każda z pań w kilku słowach wypowiadała się na temat twórczości wybranej przez siebie autorki i uzasadniała dlaczego lubi czytać jej książki.
W miłej atmosferze zapoznałyśmy się z biografiami takich pisarek jak Agatha Christie czy Magdalena Samozwaniec, które żyły na przełomie XIX i XX wieku , Stanisławy Fleszarowej- Muskat, z początków XX wieku, jak i pisarzy współczesnych, takich jak: Małgorzata Musierowicz, Joanna Chmielewska, Irena Matuszkiewicz, Tess Gerritsen czy Charlotte Link. Spotkanie przybliżyło nam nietuzinkowe osobowości bardzo ciekawych kobiet.
09.03. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: „Podróż po miłość. Emilia” „Podróż po miłość. Maria”- Dorota Ponińska
Z relacji moderatorki: Na trzecim w tym roku spotkaniu 9 marca (tuż po Dniu Kobiet)rozmawiałyśmy o powieściach Doroty Ponińskiej „Podróż po miłość. Emilia” i „Podróż po miłość. Maria”. Myślałyśmy, że będzie to najzwyklejsza powieść o miłości. Ale po przeczytaniu obydwu książek wszystkie panie stwierdziły, że oprócz opowieści o miłości w książkach znalazły wiele innych interesujących wątków. Powieści zadziwiają rozmachem i oczarowują bogactwem szczegółów. Znalazłyśmy w nich obok wciągających historii miłosnych także kulisy wielkiej polityki, opisy fascynującego świata Bliskiego Wschodu – codzienność haremów i przepych stambulskich posiadłości w jakich żyła Emilia, ale także jej rozterki związane z katolickim wychowaniem, a życiem wśród wyznawców islamu. Emilia musiała dokonać także trudnego wyboru, czy po śmierci męża zamieszkać w Rosji, ale rozstać się z swoim synem, czy dalej żyć w złotej klatce. W drugiej części autorka dostarczyła nam także chwil napięcia związanych z dorastaniem Marii córki Emilii poszukującej własnej drogi życiowej, ale przede wszystkim Marysia musi poznać swoje korzenie i swojego starszego brata. Czy wybaczy matce to, że przez tyle lat o tym nie mówiła? Doszłyśmy do wniosku, że powieść jest bardzo realistyczna, ale ma w sobie coś z baśni- olśniewającej, tajemniczej i przyprawiającej o dreszcze. Ale mówi nam też o tym co ważne dla każdego: o miłości, trudnych wyborach i skomplikowanych relacjach między ludźmi. Z niecierpliwością czekamy na trzecią część powieści - „Lilianna”.
09.03. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: ,,Przyjaciółki', ,,Gdy zakwitną poziomki", ,,Dom nad lazurowym urwiskiem”, ,,Znajdź mnie"
Spotkanie było połączone ze świętem ,,Dnia Kobiet", a tematem był ,,Motyw kobiety w literaturze współczesnej". Każda z pań przeczytała inną książkę i omówiła ją. Wszystkie książki paniom się bardzo podobały, gdyż opisują historie z życia kobiet, ich walkę o miłość, przyjaźń, godność czy rodzinę. Zawierają historie, które mogą być udziałem każdej z nas, a po przeczytaniu każda jest bogatsza o doświadczenia innej.
06.03. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: Układ nerwowy Agnieszki Gil
6 marca spotkaliśmy się po raz drugi w tym roku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, aby porozmawiać o książce Agnieszki Gil „Układ nerwowy”
Książka opisuje poważny problem naszego społeczeństwa, jakim jest alkoholizm, który dotyka bardzo wielu osób. Autorka na przykładzie głównej bohaterki – Magdaleny pokazuje walkę z nałogiem jej męża i dramat osoby współuzależnionej. Powieść jest napisana prostym i wyważonym językiem, który w trafia do każdego czytelnika.
Dyskusja, jaka się wywiązała w naszym gronie, była jak zawsze burzliwa, ale też konstruktywna. Tym bardziej, że gościem specjalnym naszego spotkania była pani Małgorzata Fortuna, terapeutka uzależnień z Ośrodka Profilaktyki i Wspierania Rodziny w Zdzieszowicach. Pani Małgosia przedstawiła nam omawiany problem ze swojego zawodowego punktu widzenia. W trakcie naszej dyskusji zrodził się zarzut, że autorka zbyt powierzchownie i płasko traktuje tak dramatyczny temat. Jednak jak sama twierdzi: „to przecież też powieść obyczajowa, która w sposób beletrystyczny pokazuje problem współuzależnienia”. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że książka godna jest polecenia, ponieważ pozwoli ona zrozumieć wiele spraw, a także spojrzeć inaczej na człowieka, który ma problem z alkoholem.
02.03. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: Grażyna Jagielska „Anioły jedzą trzy razy dziennie”
W książce „Anioły jedzą trzy razy” przedstawia swoje losy żona Grażyna, która dla pasji męża poświęciła swoje życie. W końcu jednak musiała zawalczyć o siebie, w konsekwencji spędziła pół roku w szpitalu psychiatrycznym. Autorka zabiera nas w podróż pełną intymnych zwierzeń i prawdziwych emocji. W poruszający sposób opisuje obraz zagubionych ludzi. Klubowiczki stwierdziły, że jest to świetna pozycja, która robi wstrząsające wrażenie. Nie jest to lekka lektura, niełatwy temat, ale trzeba przeczytać koniecznie.
LUTY
26.02. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka - ,,Szczęściarz" Nicholasa Sparksa
Klubowiczki były książką oczarowane, gdyż jest to opowieść o miłości, o walce o uczucie, a także o miłości rodzicielskiej. Ważnym wątkiem jest także wiara w opiekę nadprzyrodzoną, w talizmany. Chociaż początkowo główny bohater nie wierzy w takie zjawiska, to w obliczu katastrofy przekazuje ten talizman osobie bardziej potrzebującej opieki.
25.02. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Wolna miłość – Romy Ligockiej
Kolejne spotkanie DKK odbyło się 25.02.2015. Wzięło w nim udział 8 pań. Rozmawiałyśmy o książce Romy Ligockiej pt.Wolna miłość.
Tematy podjęte przez autorkę w tym wyborze felietonów zainteresowały klubowiczki i stały się pretekstem do poważnej rozmowy o życiu, starości, miłości czy wolności. Panie odnosząc się do poszczególnych opowieści mówiły o swoich osobistych odczuciach. Podkreślano spokój i ciepło bijące z wypowiedzi autorki, oraz umiejętność obserwowania i oceniania rzeczywistości. Większości klubowiczek oceniła książkę pochlebnie. Były jednak odmienne głosy. Niektóre felietony wydały się czytelniczkom nieco sztucznie podrasowane optymizmem starzejącej się kobiety, która chce za wszelką cenę zachować młodość, a co za tym idzie młodzieńczość spojrzenia na nieuchronnie przemijającą rzeczywistość. Na zakończenie Klubowiczki otrzymały książkę Barbary O’Neal pt. Sposób na happy end, która będzie tematem dyskusji za 2 miesiące.
25.02. DKK GBP w Popielowie
Omawiana książka: „Prowincja pełna szeptów” Katarzyny Enerlich
Po przeczytaniu książek z serii - Prowincja członkinie popielowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki z ciekawością sięgają po zakupioną do biblioteki ostatnią, szóstą część pt. Prowincja pełna szeptów. A dlaczego? Bo jest tam wzmianka o Popielowie. Podczas ostatniego spotkania z autorką (w październiku 2013 roku) w trakcie dyskusji jedna z czytelniczek wspomniała o fakcie, który miał miejsce w Popielowie podczas II wojny światowej. Jest to autentyczne zdarzenie: pewna kobieta, będąca w ciąży, dowiedziawszy się, że jej narzeczony zginął na wojnie, zabrała jego hełm i udała się do ówczesnego Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie otrzymała …..ślub. Takie wydarzenia miały w czasach zawieruchy wojennej miejsce.
25.02. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: „Anioł w kapeluszu” Moniki Szwai
W lutym klubowicze dyskutowali o książce Moniki Szwai „Anioł w kapeluszu”. Akcja powieści rozgrywa się w peryferyjnej dzielnicy Szczecina. Spotykamy w tej książce bohaterów znanych z powieści,, Zupa z ryby fugu’’. Jednak głównym bohaterem jest dwunastoletni chłopiec o imieniu Jonasz. Chłopiec jest w stanie załamania nerwowego. Jego matka zaplanowała mu przyszłość przeciążając go obowiązkami. Nawet nie zauważyła, że dziecko jest w stanie załamania nerwowego. Na szczęście spotyka na swojej drodze Jaśminę, emerytowaną nauczycielkę , która pomoże mu nabrać sił i zapomnieć o nawale obowiązków. Autorka przedstawia życie zwykłych ludzi, bohaterowie są różnorodni a ich problemy podobne do naszych. Dla miłośników pisarstwa Szwai jest to niewątpliwie gratka.
24.02. DKK GBP w Baborowie
Z relacji moderatorki: Spotkanie rozpoczęło się od omówienia Przygód Tomka Sawyera, ponieważ tę lekturę aktualnie przerabiają dyskutanci. Ogólnie nawet im się podobało, ale zauważyli, że książka niesie zły przekaz, pokazuje zachowania patologiczne. Bohaterowie źle się zachowują: palą papierosy, mają kontakt z alkoholem. Pojawiają się też treści rasistowskie. Zapytani, czy można uznać, że ta książka pełni funkcję edukacyjną, tzn. po przeczytaniu i zauważeniu tych złych rzeczy, na które zwrócili uwagę, będą unikali podobnych sytuacji, odpowiedzieli, że chyba nie. :)
Poza tym Dziennik cwaniaczka nadal na szczycie listy ulubionych. Bardzo im się podoba, bo jest współczesny, śmieszny, fajny.
Jedna z uczestniczek przeczytała Bolesne dojrzewanie Adriana Mole’a i książka jej się podobała. W swojej relacji skupiła się na skomplikowanej sytuacji rodzinnej bohatera (odejście ojca, związanie się mamy z innym mężczyzną).
Jeden z chłopców pochwalił się, że czyta Władcę Pierścieni (w ogóle „nie czyta takich książek jak rówieśnicy”). Zapytany o wrażenia powiedział, że jest dopiero w połowie II tomu. :)
W tej grupie, podobnie jak wśród młodzieży gimnazjalnej, literatura fantasy cieszy się zainteresowaniem. Jedna z dziewcząt przyniosła swoje książki z cyklu Sklepik Okamgnienie. Akcja dzieje się w świecie rzeczywistym, do którego przenikają elementy baśniowe. Narracja jest łatwa w odbiorze dla młodego czytelnika i wciąga tak, że z wypiekami i niecierpliwością towarzyszy się bohaterom, chcąc się dowiedzieć, co wydarzy się dalej.
Dziecięce kryminały też cieszą się zainteresowaniem. Przygody trzech detektywów, są przedmiotem czytelniczego zainteresowania innego z uczestników. Podobają mu się książki z tej serii, bo bohaterowie są jego rówieśnikami, a rozwiązują pasjonujące detektywistyczne zagadki.
W czytaniu jest I tom serii Kroniki rodu Kane, jest więc szansa, że na następnym spotkaniu porozmawiamy o tej książce właśnie.
20.02. DKK GBP w Baborowie
Z relacji moderatorki: Nie chciałabym zapeszać, ale wygląda, że pierwsze spotkanie gimnazjalistów wzbudziło zainteresowanie w środowisku. :) Liczba ośmiu uczestników nie oszałamia, ale fakt, że frekwencja wzrosła o 100 % brzmi już zdecydowanie inaczej. :) Nie wiem, czy to coś znaczy, ale liczba 8 w niektórych obszarach magiczną ma moc, więc może jednak…?
Większość grupy dyskusyjnej stanowiły dziewczęta. Ale jedyny młodzieniec nie czuł się zbyt onieśmielony i podzielił się z nami wrażeniami czytelniczymi. Jego ostatnim odkryciem jest seria Kroniki Archeo. Podoba mu się połączenie wątku współczesnego z historiami z różnych miejsc i epok. Fabuła wciąga i oprócz ekscytacji towarzyszącej przeżywaniu z bohaterami różnych przygód, można się sporo dowiedzieć o miejscach i czasach, w których akcja poszczególnych tomów jest umiejscowiona.
Dziewczęta zafascynowane światem fantasy wciąż tkwią w cyklu Dary Anioła. Tylko jedna z uczestniczek pochwaliła się przeczytaniem całości (i to kilkukrotnym), pozostałe towarzyszą bohaterom w różnych tomach i bardzo nie chciały wiedzieć, co się wydarzy w czasie, do którego jeszcze nie dotarły. Dzięki tej wspólnej fascynacji i obecności osób o podobnym sposobie postrzegania pierwszy raz można było uczestniczyć w prawdziwej wymianie myśli, opinii, ulubień. Fajne doświadczenie. :) Optymistyczne.
19.02. DKK MiGBP w Krapkowicach
Omawiana książka: Charlotte Rogan „ Zgubieni”
Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki klubowicze omawiali książkę Charlotte Rogan „ Zgubieni”. Inspiracją autorki były jej własne wspomnienia z dzieciństwa oraz książki znalezione na półkach jej męża – adwokata, zawierające opisy faktycznych procesów karnych osób sądzonych za czyny popełniane na szlupach ratunkowych XIX w.
Latem 1914 r. tonie luksusowy liniowiec Cesarzowa Aleksandra, płynący z Londynu do Nowego Jorku, na którego pokładzie znajduje się 800 osób. Niestety nie ma szans, by uratować wszystkich. Początkowy szok po katastrofie miesza się ze zmęczeniem i niedowierzaniem, ale i cichą nadzieją na ratunek. Śmierć, strach, histeria, bycie sam na sam ze swoimi myślami, problemy fizjologiczne, chłód, racjonowanie żywności i wody i nadmiernie przeciążona szalupa. To historia budząca niepokój
i zmuszająca do odpowiedzi na niebanalne pytania. Jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się by ocalić własne życie? Jak działa nasza pamięć kiedy trzeba wydać wyrok we własnej sprawie? „Zgubieni to książka, która pokazuje jak moralność sprawdza się w sytuacjach ekstremalnych. Niektórzy pozostają wierni swoim zasadom do końca, czasem giną w ich imię. Inni przystosowują się do nowych warunków, popełniając czyny wcześniej oceniane jako zbrodnicze.
„Zgubieni” udowodniają, jak pisała Szymborska: Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono”. Uznaliśmy, że pozostało nam żywić nadzieję, że graniczne doświadczenia zostaną na oszczędzone.
18.02. DKK MiGBP w Nysie – filia Biała Nyska
Omawiana książka: Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek - Pawła Beręsewicza.
Na spotkaniu omawiana była książka Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek - Pawła Beręsewicza. Klubowiczki dzieliły się swoimi wrażeniami z przeczytanej książki.
Jest to zabawna opowieść o pierwszej szkolnej miłości i nie tylko. Bowiem do klasy Jacka Karasia trafia nowa dziewczynka – Kaśka Kwiatek. Ponieważ chwilowo wolne miejsce znajduje się tylko obok niego, nowa koleżanka usiadła z nim w ławce. Kiedy Jacek dostrzega u siebie pierwsze objawy zakochania, jest na to przygotowany. Przecież prędzej czy później to się musiało stać. Ale niestety jego wybranka nie wygląda na razie na szczególnie zakochaną. Jacek postanawia więc wziąć sprawy w swoje ręce i sam ją zakochać. Ale czy misternie ułożony plan zakochania Kaśki Kwiatek, powiedzie się? Powieść Beręsewicza została napisana jest lekko i z dużą dozą humoru. Aby dowiedzieć się jak rozgrywa się akcja Klubowiczki gorąco zachęcają do przeczytania tej niezwykłej lektury.
10.02. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Dom Róży. Krysuvik, Kołysanka dla wisielca, Raz. Dwa. trzy, Rzeczy pierwsze Huberta Klimo-Dobrzanieckiego
10 lutego tematem spotkania DKK była twórczość Huberta Klimki-Dobrzanieckiego, a omawiane książki to dyptyk Dom Róży. Krysuvik, Kołysanka dla wisielca, Raz. Dwa. Trzy, Rzeczy pierwsze. Za książkę Dom Róży. Krysuvik był nominowany do nagrody Nike, a w 2007 roku znalazł się również na liście kandydatów do Paszportów Polityki. W opowieściach Huberta Klimki-Dobrzanieckiego istotny jest wątek autobiograficzny. I tak, dziesięć lat swojego życia spędził w Islandii, gdzie imał się różnych zajęć , był barmanem, robotnikiem , skubał drób, w końcu został pielęgniarzem w domu starców. Opisał to w Domu Róży, opowieści o starości i umieraniu. Krysuvik jest historią islandzkiego rybaka, opowieścią o miłości, budowaniu domu, potrzebie założenia rodziny i o nieuchronnym przeznaczeniu. Kołysanka dla wisielca to historia przyjaźni dwóch emigrantów z Polski i Chorwata, osadzona w chłodnej, sennej Islandii. Do Polski wraca autor w historii Raz. Dwa. Trzy, której akcja rozgrywa się w prowincjonalnym dolnośląskim miasteczku. We wszystkich książkach Klimko-Dobrzaniecki wychodzi od autobiograficznego tematu, nadaje narratorowi własne imię ale to Rzeczy pierwsze nazywa powieścią autobiograficzną. Proza Dobrzanieckiego jest i smutna i śmieszna zarazem, tragizm miesza się z ironią, powaga z żartem. Jest też jasna i prosta, język jej jest niezbyt wyszukany, zaczerpnięty z mowy potocznej ale czasem zaskakujący, a jej fabuła jest precyzyjnie konstruowana. Niektórych te niezbyt obszerne powieści Dobrzanieckiego mogą szokować , bo to historie dziwaków, wariatów, odmieńców ale przecież zwyczajnych ludzi pełnych niepokoju, niepewności i lęku.
10.02. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Ogród Kamili”- Katarzyna Michalak
O tym, że czasami marzenia się spełniają możemy przeczytać w kolejnej książce Katarzyny Michalak pt.: „Ogród Kamili”. Bohaterka, dwudziestoczteroletnia absolwentka studiów wyższych, mieszkająca z ukochaną ciocią po śmierci mamy. Ciocia przyjmując siostrzenicę pod swój dach, przelała na Kamilę swoją miłość, kojąc jej ból, nie tylko po stracie mamy, ale zranione serce po odejściu Jakuba, pierwszej wielkiej miłości. Książka Michalak to ciepła, emocjonalna opowieść o marzeniach, tęsknotach jak również utraconym zaufaniu i zranionym sercu. Słabą stroną powieści jest sama bohaterka, przedstawiona jest jako płaczliwa, niezdecydowana, niepotrafiąca podjąć właściwych decyzji. Klubowiczom średnio się podobała i stwierdzili, że to najsłabsza powieść Katarzyny Michalak. Na następnym spotkaniu omówiona zostanie książka Paulliny Simons pt.: „Jedenaście godzin”.
10.02. DKK GBP w Tarnowie opolskim – filia w Przyworach
Omawiana książka: „Czas tęsknoty”- Adriana Grzegorzewskiego; „Ty jesteś imię moje” - Katarzyny Zykowskiej - Ignaciak
Powieścć „Czas tęsknoty” bardzo sugestywnie obrazuje los mieszkańców polsko – ukraińskiej małej wsi na kresach- Bedryczany, w której w cieniu zbliżającej się II wojny światowej wybucha żarliwe uczucie. Jednym wątkiem jest miłość Polaka- Piotra i Ukrainki- Swiety. Drugi wątek to rzeź wołyńska i narastający sąsiedzki konflikt. Ukrywane sympatie, sąsiedzka pomoc i moralność w tamtych czasach to bardzo trudny temat, z którym autor zmierzył się znakomicie. Bardzo wnikliwie ukazał Zbrodnię Wołyńską, czystki etniczne i degradację nie tylko relacji międzyludzkich, ale też w wielu przypadkach człowieczeństwa. Czytając przeżywamy wszystko z bohaterami, śmiejemy się, smucimy, boimy i zyskujemy nadzieję razem z nimi. Książkę przybliżyła Klubowiczkom pani Agnieszka Duda, dodając swoją przeżytą historię z tamtych czasów i z tamtych stron.
Powieść „Ty jesteś imię moje” również o miłości w czasach II wojny światowej – to biografia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i rodziny Barbary Drapczyńskiej, późniejszej żony Baczyńskiego. Autorka tłumaczy postawy polskiej inteligencji podczas okupacji hitlerowskiej, zainteresowania, dojrzałość intelektualną 19-latki. Basia zdaje sobie sprawę, że poezja to rzecz talentu i marzy zostać krytykiem literackim. Krzysztof debiutuje tomikami poezji podczas okupacji. Autorka opisuje spotkania młodego poety z Jarosławem Iwaszkiewiczem i Jerzym Andrzejewskim. Baczyński mając wg. hitlerowców korzenie żydowskie waha się, czy przystąpić do konspiracji, czy pozostać jedynie literatem, co powoduje silny konflikt między młodą żoną, a zaborczą matką Baczyńskiego. W powieści bardzo dobrze pokazane jest tło historyczne i artystyczne wojennej stolicy.
05.02. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Pierwsze spotkanie 2015 roku upłynęło pod znakiem wyboru książek do dyskusji. Nie było łatwo. Zastanawiałyśmy się nad wieloma tytułami, czytałyśmy recenzje, rozważałyśmy za i przeciw. Wśród nas są zwolenniczki kryminałów, romansów, powieści obyczajowych i literatury faktu. Żeby zaspokoić i dogodzić każdej z nas, wybrałyśmy różnego rodzaju książki. Są to: Gniew, Czarny anioł, Matka Makryna, Prowincja pełna snów, Złota skóra, Florystka, Odpływ. Półbrat, Bądź przy mnie, Przystań Julii. Na „pierwszy ogień” pójdzie Gniew, Zygmunta Miłoszewskiego.
05.02. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: Francine Rivers „Dziecko pokuty”
Z relacji moderatorki: 5 lutego spotkaliśmy się po raz pierwszy w tym roku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, aby porozmawiać o książce Francine Rives „Dziecko pokuty”.
Motywem przewodnim jest gwałt na młodej dziewczynie i jego następstwo, jakim była niechciana ciąża. Historia Diny – jej przeżycia, przeszkody i dylematy, z jakimi musiała się zmierzyć, pobudzają czytelnika do głębszej analizy problemu. Książka dotyka ważnych kwestii: podstawowych wartości życiowych, Boga, moralności, prawdy przebaczenia, życia i śmierci. Problem aborcji, który przewija się przez całą opowieść przedstawiony jest bardzo dokładnie i rzetelnie. Pokazuje dramat kobiet i mężczyzn, ich postawy oraz reakcję otoczenia. Książka mogłaby być doskonałym wstępem do dyskusji o aborcji na lekcjach wychowawczych, lekcjach religii, czy etyki. Autorka, wierna swoim zasadom moralnym, prezentuje podejście do tej tematyki w postaci filozoficzno-religijnych dywagacji, które dla osób niewierzących mogą być irytujące, dlatego wydaje się, że jest to książka głównie dla chrześcijan. Osoba religijna znajdzie w niej oparcie i wzór do naśladowania w postaci głównej bohaterki.
Rozmawiając o „Dziecku pokuty” nie udało nam się jednoznacznie ocenić głównej bohaterki i jej postępowania. Stwierdziliśmy, że dopiero życie weryfikuje pewne postawy, poglądy i decyzje... ale wszyscy uznaliśmy, że warto było na ten temat porozmawiać.
03.02. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Trzy metry nad niebem” – F. Moccia
Z relacji moderatorki: Dzisiaj na spotkaniu dyskutowałyśmy o książce „Trzy metry nad niebem”. Główna bohaterka Babi – szesnastolatka z „dobrego domu” uczęszcza do prywatnej, elitarnej szkoły, ma świetne oceny i jest przykładną córką. Jej życie jednak obraca się o 180 stopni, kiedy to w niezbyt przyjemnych okolicznościach poznaje Stepa – ulicznego chuligana i zagorzałego motocyklistę, ze skłonnościami do ryzyka. Jednak mimo tych radykalnych różnic charakteru dwójka zakochuje się w sobie bez pamięci. Chłopak pod wpływem Babi zaczyna się zmieniać i docenia wartość jaką stanowi miłość. Autor świetnie przedstawia przemianę Stepa i ukazuje jego niezbyt sielankowe dzieciństwo. Jaką przeszłość kryje za sobą agresywny typ?
Osoby zostały genialnie wykreowane, nie wyidealizowane, tylko bardzo realistyczne, z całą masą wad... jakie posiadamy my wszyscy. Książka świetna, bardzo nam się podobała, już z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy.
02.02. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: Sześć córek Małgorzaty Szyszko-Kondel
Lutowe spotkanie DKK odbyło się tradycyjnie w pierwsza środę miesiąca. Panie podzieliły się wrażeniami z przeczytanych książek oraz osobistymi przeżyciami z ostatniego okresu. Na spotkaniu omówiono książkę Małgorzaty Szyszko-Kondel: Sześć córek. Jest to opowieść o sześciu siostrach. Każdą z sióstr poznajemy osobno, dzięki krótkim opowiadaniom, które rozpoczynają się listem ojca. Autorka zaczyna od najstarszej siostry, a kończy na najmłodszej. Naszym paniom najbardziej spodobały się części dotyczące najstarszych sióstr, jednak ciekawie było poznać ubiegłe stulecie oczami nastolatki. Dużą przyjemnością było zapoznanie się z losami Martyny, której historia bardzo panie zaciekawiła. Z chęcią czytały również smutne losy Agnieszki, a w końcu również wynurzenia i problemy młodziutkiej Mileny. Była kawa i pyszne ciasto (upieczone przez jedną z pań)…słowem Dobre książki i kawa i bardzo miła atmosfera. Pod koniec spotkania wszystkie panie wypożyczyły po kilka książek, szczególnie tych polecanych przez siebie nawzajem.
STYCZEŃ
30.01. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka : „Kłamczuchy . Pretty Little Liars” –S. Shepard
Z relacji moderatorki: Dzisiaj na spotkaniu dyskutowałyśmy o przeczytanej książce z serii „ Pretty Little Liars – Kłamczuchy”. Dużo słyszałyśmy o tej serii, ale w bibliotece mamy na razie pierwszą część. Książka opowiada o amerykańskich nastolatkach, są to dziewczyny piękne, bogate – słowem - niczego im nie brakuje. Jednak, jak to nastolatki, mają swoje sekrety, tajemnice, swoje rywalki i swoje oddane przyjaciółki. W tej części autorka opisuje pięć przyjaciółek, które wiedzą o sobie wszystko, swoje sekrety powierzają w zaufaniu Alison, która potrafi dochować tajemnicy. Ale pewnego dnia Alison ginie bez śladu, poszukiwania nie dają rezultatów. Po pewnym czasie pozostałe przyjaciółki zaczynają otrzymywać niepokojące wiadomości o sprawach , które były ich sekretami. Przyjaźń wystawiona jest na próbę. Książkę czyta się szybko, bo ciągle czymś nas zaskakuje. Lektura lekka i przyjemna, dużo się w niej dzieje . Polecamy nastolatkom.
29.01. DKK MiGBP w Lewnie Brzeskim
Omawiana książka: Katarzyna Rosicka - Jaczyńska „Ołówek”
Historia Katarzyny Rosickiej- Jaczyńskiej bardzo poruszyła, wzruszyła, zaszokowała, słowem wywołała ogromne emocje, którymi czytelniczki DKK podczas spotkania dzieliły się bardzo żywiołowo. Bowiem autobiograficzna książka „Ołówek” nie pozostawia nikogo obojętnym. Autorka była kobietą sukcesu, prowadziła własną agencję modelek, piękna, energiczna, tak pędząca przez życie, że inni ledwo za nią nadążali. Praca była całym jej życiem, jej pasją. Ale życie napisało dla niej inny scenariusz. To co wydawało się przepracowaniem, nadmiarem stresu okazało się nieuleczalną chorobą. SLA – stwardnienie zanikowe boczne, choroba, która...”pożera ciało, umysł pozostawiając w pełni sprawnym”.... Przez 12 lat zmagała się z ta ciężka chorobą. Przy pomocy specjalnego sprzętu komputerowego napisała „Ołówek”, swego rodzaju bardzo osobisty pamiętnik, swoją spowiedź, próbę uporządkowania i rozliczenia się z życiem. Nie ma w nim jednak użalania się nad sobą, szukania winnych tego co się stało, jest ogromna wola życia i pokazania, że choć ciało odmawia posłuszeństwa to można walczyć i wygrywać. Będąc już na wózku, pojechała do Indii szukać dla siebie terapii w medycynie niekonwencjonalnej. Niestety, na tę chorobę nie ma lekarstwa.
„Ołówek” to też emocje autorki, jej frustracje, lęki, złości, wszystkie przeżycia, którym dała upust w tej książce. To, z czym najtrudniej było się jej pogodzić, to całkowita zależność od innych. Życie, które było dotąd pasmem sukcesów – zdrowe dzieci, własna dobrze prosperująca firma, pieniądze, przystojni adoratorzy, praca, która była jej pasją, to wszystko zmieniło się w ból i upokorzenia.
Książka, jak zauważyły czytelniczki jest smutna, momentami przygnębiająca, ale nie dlatego, że opowiada o zmaganiu się z nieuleczalną chorobą, ale dlatego, że odsłania najmroczniejsze strony, nas zdrowych. Jest szczera aż do bólu i wręcz zmusza do zadania sobie pytania: jak ja zachowałbym się w obliczu takiej choroby, która dotknęła by mnie albo kogoś z moich bliskich?
Czytelniczki nie oceniały Pani Katarzyny, ani jej życiowych wyborów, jesteśmy jak „ołówek w ręku Boga” mówiła matka Teresa z Kalkuty, On pisze nim to co chce. Taka jest ta przejmująca historia
29.01. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Czwartki w parku - Hilary Boyd
Kolejne spotkanie DKK odbyło się 28.01.2015. Wzięło w nim udział 10 osób. (Przyszły dwie nowe osoby). Rozmawiałyśmy o książce Hilary Boyd pt. Czwartki w parku.
Temat podjęty przez autorkę zainteresował klubowiczów i wywołał interesującą dyskusję. Skłonił też panie do osobistych wypowiedzi. Oceny większości czytelniczek były bardzo pochlebne. Książka opowiada o uczuciu kobiety dojrzałej, odtrąconej i zranionej przez kontrolującego jej życie męża, do mężczyzny poznanego w czasie czwartkowych wypraw z wnuczką do parku. Opowieść stała się pretekstem do całkiem poważnej rozmowy o życiu, upływającym czasie, późno pojawiającej się miłości. Wszyscy podkreślali kunszt autorki w tworzeniu niezwykle wyrazistych postaci. Doceniona została także jej delikatność w ukazaniu rozwijającego się między bohaterami uczucia. Na koniec spotkania rozdałam klubowiczom egzemplarze książki, o której będziemy mówić następnym razem. Są to opowiadania Romy Ligockiej pt. Wolna miłość.
28.01. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: Zimowe sny Richarda Paula Evansa
W styczniu odbyło się kolejne spotkanie DKK, aby podyskutować i podzielić się wrażeniami po przeczytaniu książki Richarda Paula Evansa „Zimowe Sny”. W „Zimowych snach” Evans przedstawia nam historię Josepha Jacobsona. Joseph, ma liczne rodzeństwo: jedenastu braci i siostrę. Wszyscy maja wspólnego ojca – właściciela odnoszącej sukcesy agencji reklamowej, w której pracują jego dzieci. Braciom Josepha nie podoba się, iż to on cieszy się największym zaufaniem ojca i jest przez niego faworyzowany. Zazdrośni o jego relacje z ojcem bracia wykorzystują wyjątkową sytuację, rodzinną i za pomocą szantażu wypędzają go do innego miasta. Wyjeżdża do Chicago, gdzie zaczyna pracę w dużej firmie zajmującej się reklamą. Swoje nowe życie rozpoczyna w Chicago. Dzięki proroczym snom odnosi w pracy sukcesy, jak i porażki. Spotyka April , która pokazuje mu miasto i zdobywa jego serce. April skrywa przed nim pewną tajemnicę, którą ciężko mu zaakceptować. Zimowe sny to opowieść o ludzkiej sile, wytrwałości, zdolności do poświęceń, że w życiu warto dawać sobie i innym drugą szansę.
28.01. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: „ Bezdomna” Katarzyny Michalak
Na styczniowym spotkaniu omawiana była powieść K. Michalak pt. ,,Bezdomna’’. Tytułowa bohaterka tej powieści Kinga, młoda kobieta, żyjąca w cieniu męża, zapracowana , pewnego dnia zostaje pozbawiona wszystkiego. Rodzi dziecko i pod wpływem przeżyć i wielkich emocji popada w psychozę poporodową. Nikt z bliskich ani lekarzy nie zauważa stanu, w jakim znajduje się kobieta.
Kinga bezdomna, ląduje na ulicy. Wydawać by się mogło , że to życie i obdarcie z godności jest najgorszym, co mogło spotkać tę młodą kobietę. Dla Kingi jednak nie do wytrzymania były comiesięczne wyjazdy do lasu , w którym poszukuje ukrytej przez siebie córeczki.
„Bezdomna” nie jest powieścią, jakie spodziewalibyśmy się czytając inne powieści Katarzyny Michalak. Ta książka nie ma szczęśliwego zakończenia , ona wzrusza , szokuje i uświadamia, ile może pomóc drugiemu człowiekowi w porę wyciągnięta pomocna dłoń. Warto przeczytać , przemyśleć i rozejrzeć się dookoła. Może wśród nas jest ktoś kto czeka na wyciągniętą dłoń?
26.01. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: P. Gregory „Czarownica”
Na pierwszy spotkaniu klubowym omawiana była książka „Czarownica”. Klubowiczki stwierdziły, że „Czarownica” to pierwsze spotkanie z P. Gregory i były zachwycone lekturą. Powieść ta przypomina filmy kostiumowe i wszelkie programy dokumentalne ukazujące dreszcz dawnych czasów. Powieść taka właśnie jest, może nie jest ściśle biograficzna, ale wprost kipi od historii, emocji, przeobrażeń i magii. Książka opowiadająca o tym, jak łatwo z świętej stać się przeklętą. Jak wiele można zrobić, gdy się kogoś pragnie. „Czarownica” zaskoczyła Klubowiczki bardzo pozytywnie, główna bohaterka jest wielowymiarowa, rozwija się, zmienia i kiedy myślimy, że wiemy o niej wszystko, staje się nieprzewidywalna i bardzo zaskakuje.
22.01. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: Joanna Bator ,,Ciemno prawie noc"
22 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Filii Bibliotecznej w Kamieniu Śląskim. Tematem spotkania była dyskusja nad książką Joanny Bator pt.: ,,Ciemno prawie noc". Na spotkanie przybyło 7 osób. Panie oceniły książkę jako średnią i trudną, gdyż porusza wiele wątków, łączy teraźniejszość ze wspomnieniami. Autorka ukazuje brutalną rzeczywistość, jaka panuje w Wałbrzychu, bezrobocie i biedę. Powraca tam, aby napisać artykuł o zaginionych dzieciach, a także by rozliczyć się z przeszłością, demonami dzieciństwa.
21.01. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Arturo Pérez-Reverte „Mężczyzna, który tańczył tango”
Choć zimna i ponura styczniowa aura nie sprzyjała dobremu samopoczuciu, w kluczborskim DKK było ciepło, słonecznie i tanecznie, a to za sprawą powieści Reverte – Mężczyzna, który tańczył tango. W opinii klubowiczów książka wspaniała, zachwycająca, wciągająca, zmysłowa, o miłości dwojga kochanków, których wszystko dzieli z wyjątkiem miłości do tanga i zmysłowego romansu, tego burzliwego, któremu towarzyszą bicie serca i wypieki na twarzy. Maks, przystojny, uroczy żigolak i złodziej z manierami „dżentelmena” poznaje piękną żonę sławnego i bogatego kompozytora - Mechę, kobietę zjawiskową i silną. Jej pojawienie się w życiu bohatera sprawia, że mężczyzna poznaje smak uczuć dla niego nieznanych.
Książka Reverte nie jest tradycyjnym romansem, który kończy się happy endem. Tutaj miłość jest tematem pobocznym, jakby wplątanym w ważniejsze wydarzenia, którymi są: taniec, muzyka, historia, moda innymi słowy obyczaje społeczne głównie wyższych sfer w latach dwudziestych, trzydziestych i sześćdziesiątych XX wieku w Argentynie, Europie i innych miejscach świata.
Dodatkowymi jej atutami są: piękny wyrafinowany, zmysłowy, barwny język opisujący nie tylko ludzi i zdarzenia ale przede wszystkim zapachy, detale, takie jak: ruch, światło, fakturę materiału, dźwięki muzyki. Reverte wszystko to przedstawił, jak prawdziwy malarz impresjonista. Książkę należy przeczytać. Kolejne spotkania DKK poświęcone będą literaturze klasycznej, tej zapominanej, „nieprzerabianej” w szkole.
21.01. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka : „Świat do góry nogami” – B. Ostrowicka
Z relacji moderatorki: Na dzisiejszym spotkaniu rozmawiałyśmy o książce „Świat do góry nogami". Lektura opowiada o nastolatce, która straciła mamę i teraz musi nagle stać się dorosła, odpowiedzialna, opiekująca się rodzeństwem i ojcem. Jest to ogromny ciężar dla nastolatki. Przechodzi depresję i bardzo ciężki okres w życiu, odtrąca przyjaciół, nie może odnaleźć się w tak trudnej sytuacji. Próbuje uporać się z tak wielką stratą i zrozumieć pojęcie śmierci. Książka bardzo pouczająca, smutna i mówiąca o wartościach życiowych , wszystkim się podobała. Warta przeczytania i przemyślenia . Gorąco polecamy.
20.01. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiana książka: „Tam gdzie Twój dom” – Iwony Żytkowiak; „Służąca” Iwony Poczopko
Pierwsza omówiona książka to – historia Ewy, Anieli, Róży. Trzy kobiety, trzy historie, trzy tragedie samotnych kobiet. Poszukiwanie własnej tożsamości, korzeni, domu, miłości na świecie. W tej powieści mężczyźni zostawiają, opuszczają bez słowa nadziei kobiety swojego życia. Zawiła sieć społecznych relacji, obyczajowe konwenanse i labirynt własnych emocji- to czeka czytelnika w tej książce.
Powieść niełatwa, ponieważ porusza trudne tematy. Autorka aby nie „otrzeć” się o banał i zwykłe emocje, by stworzyć coś prawdziwego i odmiennego zabiera czytelnika w podróż ludzkiego wnętrza. Pisze o procesach myślowych i targających człowiekiem emocjach. Pokazuje czytelnikowi, że świat nie zawsze jest różowy, a ludzie nie zawsze zachowują się logicznie i rozsądnie. Powieść toczy się w czasach wojny, po wojnie, latach budowy PRL, buntu solidarnościowego i współczesności. W trakcie czytania można dobrze poznać Szczecin, a także wywnioskować o bardzo trudnych relacjach sąsiedzkich między Polską a Niemcami w tamtych czasach.
Druga powieść to – historia o życiu, o ludziach, o tym jak historia, przeszłość i to nie nasza własna, ale kraju, w którym się urodziliśmy, kształtuje nasze przyszłe losy. Z książki można dowiedzieć się wiele o historii, kulturze i problemach Rosji. Jest to również powieść o sensie życia, szukaniu swojego miejsca w świecie i zmaganie się z licznymi kłopotami. Powieść pokazuje z jakimi problemami muszą zmagać się obcokrajowcy próbując związać koniec z końcem, ale też dowiemy się, jakie piekło może im zgotować nowy kraj, do którego przyjechali po szansę na lepsze życie.
15.01. DKK GBP w Baborowie
Z relacji moderatorki:
Po długiej przerwie świątecznej zebrała się spora grupa czytelników chętnych do podzielenia się swoimi z książkami spotkaniami ciekawymi. W natłoku relacji zapomniałam zapytać, czy ktoś z obecnych dostał w prezencie, z okazji grudniowych okoliczności prezentowych, jakieś książki. Może uda się nadrobić następnym razem. :)
Wśród książek, o których rozmawialiśmy, najżywsze emocje wzbudza obecnie seria Dziennik cwaniaczka. Rzecz zupełnie mi nieznana dotychczas. Z relacji czytelników wynika, że „jest śmieszne i fajne”. Duży druk i obrazki w tekście dodatkowo podnoszą walory lektury, tak myślę. Postanowiłam bliżej się temu wydawnictwu przyjrzeć, a nawet zakupić do zbiorów, bo tego życzą sobie młodzi czytelnicy. :)
Niesłabnącą popularnością cieszą się nadal książki o przygodach Elfa psa. Pojawił się także Hobbit, ale w filmowym swym wcieleniu. Książki jeszcze nikt nie przeczytał, ale jedna deklaracja chęci padła. Za jakiś czas może sprawdzimy, czy zamiar powiódł się.
No i Harry Potter powrócił. Nie jest to powrót triumfalny, ale okazuje się, że wśród coraz to atrakcyjniejszych i bardziej niesamowitych opowieści fantasy, przygody młodego czarodzieja wciąż mają swoje miejsce.
Z relacji moderatorki:
Pierwszy raz od bardzo, bardzo długiego czasu udało nam się spotkać z grupą gimnazjalną. Niewielką, ale za to czytelniczo mocno zaangażowaną. Dziewczęta czytają głównie literaturę fantasy. Ważne jest, żeby wątek miłosny nie był w tych książkach tematem pobocznym. :) Lektura nr 1 to Dary anioła. Na razie część pierwsza tylko. Fascynujące w lekturze było to, że zwyczajna dziewczyna, wiodąca zupełnie normalne życie, odkrywa, że pochodzi z innego świata (znamy, prawda?), a w odkrywaniu tym pomocą i opieką służy jej tajemniczy i szalenie uroczy młodzieniec, z którym połączy bohaterkę płomienne, niegasnące (przeciwnie wprost) uczucie. Ekranizacja I tomu serii miała na pewno wpływ na popularność książki. W tym kontekście pojawiły się też inne zekranizowane tytuły: Igrzyska śmierci, Więzień labiryntu, Niezgodna. I tutaj trzeba oddać sprawiedliwość kinowym superprodukcjom dla młodzieży. Bardzo często ekranizacje sprawiają, że młodzież interesuje się książkowymi pierwowzorami.
Obok tematyki fantastycznej literatura obyczajowa (koniecznie z rozwiniętym wątkiem miłosnym) ma się dobrze. Gorącym tytułem tego gatunku jest Gwiazd naszych wina. (I tu znów powtarza się sytuacja opisana powyżej – najpierw film, później książka.)Poza tym literatura grozy ma swoje wierne czytelniczki. Nie wiem, kiedy uda nam się spotkać z gimnazjalistkami znów, ale już czekam z ciekawością na to spotkanie.
15.01. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: „Powrót do Nałęczowa” Wiesława Bancarzewska i „Zupa z gwoździa” Anna Onichimowska
W czwartek 15 stycznia po raz pierwszy w tym roku spotkały się Panie z grodkowskiego DKK. Tym razem omówione zostały dwie książki; „Zupa z gwoździa” i Powrót do Nałęczowa”.
„Zupa z gwoździa” to książka dobra, utrzymana do końca w lekkim i zabawnym stylu historia. Jest to historia współczesnego, zwyczajnego małżeństwa borykającego się z codziennością, problemami i monotonią codziennego życia. Były momenty w tej historii ciekawe i śmieszne, zaskakujące, ale były też momenty nudne i naciągane - mimo tego książka podobała się wszystkim Klubowiczkom.
Natomiast „Powrót do Nałęczowa” nie zachwycił żadnej z Pań. Początek książki zachęcał, jednak im dalej, tym większe wrażenie, że autorka gubiła się w kreowaniu bohaterki i historii. W tej dyskusji zdecydowanie wygrała A. Onichimowska.
14.01. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Święty i błazen” Jan Grzegorczyk
Na pierwszym w tym roku spotkaniu czytelniczki omówiły książkę Jana Grzegorczyka „Święty i błazen”. Jest to książka o niecodziennej relacji Jana Góry z Janem Pawłem II. Ukazuje się tuż przed kanonizacją polskiego Papieża. Błazen żył na dworze i miał przywilej mówienia królowi prawdy bez cenzury i ogródek. Ale są też inne skojarzenia. Błazen to tyle, co wariat. Człowiek, który się błaźni czyli kompromituje. To ktoś, którego genialny życiowy plan zakończył się klapą.
Jan Góra pozwalał sobie przy Papieżu na zachowania i działania, o których inni baliby się nawet pomyśleć. Niektórzy określiliby je jako nieodpowiednie albo gorszące. A papież, gdy Góra wsadzał jego rękę do wiaderka z silikonem protetycznym po to, aby uzyskać odlew jego dłoni dla potomnych, stukał się widelcem w czoło i mówił do obecnego kardynała Dziwisza: „Stasiu, po co z tym facetem zaczęliśmy się zadawać” i ponownie zapraszał ojca Górę i wspomagał jego projekty, plany, wizje...
Ale kto nie będzie widział okładki, dla niego tytuł będzie odnosił się tylko do Jana Góry. I słusznie. Dla jednych jest on bowiem świętym. Bo cuda, których dokonał - stworzenie Miasteczka Nadziei w spacyfikowanej przez Niemców wsi Jamna czy gromadzenie co roku 100 tys. młodzieży na polach lednickich pod „Rybą” - są tylko domeną świętych. I tylko święci, tak jak on, potrafią kochać i płonąć. Dla innych pozostanie hochsztaplerem, który dokonuje sztuczek cyrkowo-diabelskich, sztuczek... błazeńskich. Jan Grzegorczyk, autor bestselerowej trylogii o księżach Przypadki księdza Grosera zna ojca Jana od niepamiętnych czasów. Nie pozwala mu uciekać od niewygodnych pytań. Wręcz oskarżeń. Ale i tak nie do końca ufa swemu rozmówcy. Powołuje w książce licznych świadków życia ojca Jana. Ile w ich relacjach wyłania się świętego, a ile błazna?