KALENDARIUM SPOTKAŃ KLUBOWYCH 2016
Opracowane na podstawie wybranych sprawozdań DKK,
sporządzonych przez moderatorów spotkań klubowych.
GRUDZIEŃ
20.12. DKK MBP w Opolu – fila nr 18
Omawiana książka: „W imię dziecka” Ian McEvan
Na początku naszego spotkania złożyłam wszystkim paniom życzenia świąteczne podzieliliśmy się opłatkiem i wręczyłam kartki świąteczne własnoręcznie robione – następnie podsumowaliśmy naszą pracę w roku 2016. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z naszego klubu. Omówiliśmy naszą ostatnią książkę „ W imię dziecka” , ogólnie wszystkim bardzo się podobała ta pozycja.
Klubowiczki przestawiły swoją opinię o książce. Fiona pracuje w sądzie. Jest sędzią. Autor przybliża nam, jakich trudnych wyborów moralnych musi dokonywać sędzia, wydając wyrok. Nie zawsze wystarczy znajomość prawa, żeby wydać dobry wyrok , który czasami decyduje o czyimś życiu i śmierci (sprawa bliźniąt syjamskich, sprawa młodego chłopca będącego świadkiem Jehowy). Każdy z nas, tak jak Fiona, feruje wyroki, wygłasza opinie, które są bardzo różne. Zależne są od doświadczeń życiowych, znajomości prawa, także zwyczajowego (tj. norm moralnych funkcjonujących w określonych środowiskach czasach).
Z książki dowiadujemy się dużo ciekawych rzeczy między innymi „Leczenie dorosłego człowieka wbrew jego woli to przestępstwo”. Nie dało się szybko prześlizgnąć po kartkach książki. Podczas czytania człowiek był zmuszony do zastanowienia się nad różnymi sprawami. Fiona sądziła , że zakres jej odpowiedzialności nie wykracza poza sale sądową. Myliła się jednak (sprawa Adama, świadka Jehowy). Chyba już zawsze będzie uważała, że przyczyniła się do decyzji Adama, który rezygnując z transfuzji krwi, nie dał sobie szansy na życie Polecamy książkę i życzymy wszystkim czytelnikom Wesołych Świąt !!!!
15.12. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – filia w Łosiowie
Omawiana książka: Krystyny Januszewskiej Dziedzictwo.
Książka, której fabuła opiera się na dziejach rodziny autorki. Czas zawiera się w ramach jednego wieku. Życie kilku pokoleń przewija się na tle wydarzeń trudnej historii naszego kraju. Fabuła toczy się dwutorowo. Czasy młodości dziadka autorki –Jana Kuśmierczyka, czasy zaborów i tuż po odzyskaniu niepodległości - do czasów współczesnych.
Rok 1906 – Kielecczyzna – wieś Krasocin – zwykła rodzina, mała chata, pole, obejście, praca od rana do nocy. Ukazane dzieje to nie tylko losy przodków autorki, ale całej społeczności.
Wydarzenia na tle I wojny światowej i oto 40 rodzin opuszcza Krasocin, aby rozpocząć życie na ziemiach odzyskanych – na Polesiu nad Prypecią, bo tam będzie inaczej, lepiej. Niełatwe życie naznaczone ciężką pracą, walką o byt, o godną człowieka egzystencję. Powieść charakteryzują bardzo realistyczne sceny z życia polskiej ludności. Mistrzowskie opisy scen i miejsc powodują, że czytelnik czuje się tam obecny, jakby uczestniczył w opisanych sytuacjach. Opisane wydarzenia czynią książkę swoistym dokumentem, ale napisanym w sposób niezwykle uczuciowy, jakby „ od serca”. Widać tu emocjonalną więź autorki z przedstawianymi postaciami i miejscami. Czytelniczki zgodziły się jednomyślnie z tym, że książka przenosi w inne czasy, porywa i że czuje się wielką chęć, by powrócić jak najszybciej do przerwanego czytania. Podobnie jak inne książki Pani Januszewskiej Dziedzictwo bardzo nam się spodobało, dlatego z niecierpliwością będziemy oczekiwać na kolejne równie piękne powieści. Podczas spotkania poruszono również sprawy organizacyjne dotyczące przyszłego roku. Sporządzono wstępnie listę książek na następny rok oraz propozycje spotkania autorskiego.
12.12. DKK GBP w Gogolinie – filia Kamień Śląski
Omawiana książka: ,,Nie oddam dzieci” Katarzyny Michalak
12 grudnia w filii bibliotecznej w Kamieniu Śląskim odbyło się ostatnie w tym roku cykliczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania była książka Katarzyny Michalak pt. „Nie oddam dzieci”. Przy dobrej kawie i świątecznych pierniczkach , podjęłyśmy dyskusję nad smutną i pełną tragizmu fabułą książki, która dogłębnie wzruszyła wszystkie panie. Od samego początku jest bardzo wciągająca i czyta się ją z zapartym tchem. Opisuje ogromną tragedię, jaką jest śmierć ukochanej żony i małego synka w wypadku samochodowym, spowodowanym przez głupotę i lekkomyślność dwóch mężczyzn. Książka skłania do rozważania nad kruchością życia, gdzie jedna chwila może zmienić wszystko.
09.12. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Clare Mackintosh „Pozwolę ci odejść”
Dziś omawiałyśmy książkę C. Mckintosh pt. ,,Pozwolę ci odejść’’ . Bohaterka tego thrillera Jenny , po wypadku, w którym ginie jej synek nie może się pozbierać. Postanawia uciec od przeszłości , wyjeżdżając do małej wioski, daleko od miejsca , które przypomina jej tamtą tragedię. Wydawałoby się, że spokój i piękno walijskiego wybrzeża pozwolą jej wreszcie zapomnieć o tragedii. Poznaje mężczyznę , powoli zakochują się w sobie, ale przeszłość nie daje jej spokoju. Prawda o przeszłości okazuje się być jeszcze bardziej tragiczna. Ciekawy , trzymający do końca w napięciu i zaskakujący thriller. Pannie przyznały, że czytając , zaniedbały swoje obowiązki , tak bardzo chciały poznać zakończenie.
09.12. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Oddział otwarty” Barbara Rosiek
Dzisiaj dyskutowaliśmy o książce „Oddział otwarty”, to kolejna, przeczytana książka autorki Barbary Rosiek. Ta i wcześniejsze książki dotyczą problemów autorki, z którymi się borykała. Opisuje swoje życie i choroby, często wraca wspomnieniami do dawnych momentów z życia, opisuje relacje z rodziną i walkę z nałogami i uzależnieniem. Pisze bardzo odważnie i otwarcie, ukazując nam szczerze problem- nałóg. Książki Barbary Rosiek to opowiadania bardzo poważne, czytamy je w skupieniu i ciszy, traktujemy je jako przestrogę i naukę, z której zawsze po przeczytaniu wyciągamy wnioski. W naszym DKK chętnie czytamy książki pani Rosiek i uważamy, że jest wspaniałą autorką dla młodzieży. Polecamy jej książki.
08.12. DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiane książki: „Der Nussknacker” E.T.A Hoffmanna, „Der Nussknacker“ Susa Hämmerle, „Nussknacker und der Mäusekönig” E.T.A Hoffmanna.
Ostatnie spotkanie klubu w roku miało charakter świąteczny. Był mały poczęstunek, a wybrana książka nawiązywała tematycznie do pory roku. Opowiadanie „Dziadek do orzechów” („Der Nussknacker”) E.T.A. Hoffmanna należy do klasyki niemieckiej bajki bożonarodzeniowej, w Polsce zaś jest raczej mniej znany. Klubowicze bynajmniej wcześniej nie znali „Dziadka.. jako opowiadanie, znali jedynie jako film animowany z Barbie. Moderator przygotował kilka słów o autorze i gatunku literackim (opowiadanie bajkowe – niem. Kunstmärchen) oraz fragmenty nagrań ze słynnego baletu Czajkowskiego opartego na opowiadaniu Hoffmanna. Klubowicze pozytywnie oceniali opowiadanie, bajkowy charakter utworu przypadł większości do gustu. Szczególnie duże emocje wzbudzał zaczarowany świat z słodyczy.
07.12. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Między Dźwiną a Czeremoszem: reportaże z ziem I i II Rzeczypospolitej Teresy Siedlar Kołyszko
Jedną z wybranych do dyskusji w tym roku książek były reportaże Teresy Siedlar - Kołyszko „Między Dźwiną a Czeremoszem: reportaże z ziem I i II Rzeczypospolitej”.
Książka jest zbiorem opowieści Polaków, którzy pozostali na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej zebranych przez autorkę na przestrzeni lat. Co prawda nie są to teksty najnowsze, bo z końca lat 90-tych, ale czytelniczki przeczytały je z zainteresowaniem. Zafascynowała je prostota tych ludzi, a przede wszystkim sentyment i tęsknota za światem, którego już nie ma. Można go odnaleźć tylko w książkach i wspomnieniach tych, którzy go jeszcze pamiętają. Ponieważ mieszkańcy Lewina Brzeskiego to głównie przesiedleńcy z terenów opisywanych w reportażach, czytelniczki wspominały też to, co zostało w ich pamięci z opowieści rodziców, dziadków, ale i własnych obserwacji, przeżyć z wyjazdów w tamte strony.
07.12. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiana książka: „Przebudzenie” Agnieszki Lingas-Łoniewskiej
„Przebudzenie” (t2) to dalszy ciąg bohaterów „Łatwopalnych”, którzy swoją miłość przeżywają w klimatach Dolnego Śląska. Miłość ta nie zawsze jest szczęśliwa i trzeba o nią walczyć. W tej części przewija się zemsta, podłość. Postacie: Bernie i Sylwia, Grzegorz i Dorota, Monika i Jarek są pełne życia i entuzjazmu. Książka ta dostarcza czytelnikowi dużo emocji i przeżyć , jej się nie czyta tylko nią się żyje i czeka na dalszy rozwój akcji. Postacie zmagają się z ludzkimi trudnościami i przypadają do gustu czytelników.
07.12. DKK GBP w Popielowie
Omawiana książka: Michał Witkowski: Fyn fund cfancyś
W świątecznym już nastroju przebiegało ostatnie w bieżącym roku spotkanie klubowiczek popielowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Wybrana książka nie „pasuje” do dzisiejszego wieczoru – stwierdziły wszystkie klubowiczki, ale jeżeli została wybrana na ten wieczór, podyskutować o niej można. Fabułą książki są perypetie dwóch młodzieńców, homoseksualistów, którzy trudnią się męską prostytucją w różnych krajach zachodniej Europy. Niektóre uczestniczki spotkania stwierdziły, że książkę przeczytać można, ale polecać jej „nie wypada”. Zarówno słownictwo, jak i treść nie znalazły uznania wśród tej grupy czytelniczek, uznano, że jest wulgarna i „nieestetyczna”.
05.12. DKK MiGBP w Nysie
Omawiana książka: „Kucając” Andrzeja Stasiuka
5 grudnia spotkaliśmy się, żeby omówić książkę Andrzeja Stasiuka „Kucając”. Przed dyskusją była mała mikołajkowa niespodzianka – każdy uczestnik losował świąteczny upominek.
Właściwie prawie wszyscy (z dwoma wyjątkami) zachwyciliśmy się tą książką i stwierdziliśmy, że Stasiuk to wirtuoz słowa; geniusz, który potrafi w jednym zdaniu zawrzeć sens tego, co chce przekazać. Te zdania-esencje fascynują i oczarowują. Stasiuk maluje swój świat tak sugestywnie, że czytelnik jest w stanie poczuć zapach zwierząt, odczuć bezruch letniego upału, zobaczyć jesienny zmierzch z werandy autora. Stasiuk jest zanurzony w naturze i wierzy naturze. Odnajduje w otaczającej przyrodzie mądrość, która istnieje od zawsze. To już nie jest zwykła proza. To esencja świata Stasiuka, jego filozofia życia. I to życie jest proste i zachwycające w swojej autentyczności i podziwie dla natury. Mimo, iż ta natura czasem bywa okrutna i nieujarzmiona
01.12. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Ostatnie spotkanie poświęcone było wspomnieniom, podsumowaniom i planom. Wspomnienia, to krótkie przypomnienie treści wszystkich przedyskutowanych w tym roku książek, oraz próba ich klasyfikacji według kryterium „przyjemności czytania”. W tym rankingu zwyciężyła książka Agnieszki Lewandowskiej - Kąkol „Siostry”, chociaż bardzo podobała się też powieść Jojo Moyes, „Zanim się pojawiłeś”. Ogólnie, wszystkie czytane w klubie książki dostały bardzo dobrą ocenę. Plany, to nasze pomysły na to, co chcemy czytać w przyszłym roku. Z całą pewnością na liście znajdzie się jakiś kryminał Remigiusza Mroza, ponieważ nazwisko to padło jako propozycja spotkania autorskiego w DKK w 2017 r.
01.12. DKK MBP w Brzegu
Omawiana książka: Paullina Simons: „Sześć dni w Leningradzie”
Entuzjastki słynnej trylogii („Jeździec miedziany”, „Tatiana i Aleksander”, „Ogród letni”) z zaciekawieniem i ogromną przyjemnością mogły sięgnąć po książkę „Sześć dni w Leningradzie” – historię podróży autorki do rodzinnych stron. Powrót do miejsca urodzenia i czasów dzieciństwa miał posłużyć pisarce w gromadzeniu materiałów do napisania trylogii. Krótki, 6-dniowy pobyt w Petersburgu, konsekwentnie nazywanym przez Simons Leningradem – nazwą z przeszłości bliskiej jej sercu, przerodził się w retrospekcję pełną wzruszeń i nostalgii. Osobiste doznania i emocje autorki poruszyły nasze klubowiczki. Doceniły odwagę pisarki, dzięki której zmierzyła się z rzeczywistością ujrzanej po latach Rosji. Doceniły również rzeczywistość ukazaną w trylogii, zbudowaną na doświadczeniach związanych z podróżą.
LISTOPAD
30.11. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Awaria małżeńska”-M. Witkiewicz, N. Socha
Omawiana książka bardzo przypadła do gustu wszystkim klubowiczom. Sytuacja, która była w niej opisana po wypadku autobusu, bardzo trafnie opisuje sytuacje rodzinne, w których mężowie nie angażują się w obowiązki domowe. Sporadycznie też zajmują się dziećmi, a cały trud i poświęcenie się dzieciom zostawiają swoim żonom lub dziadkom. Książka bardzo ciekawa i zabawna, idealna na jesienne wieczory. Następne spotkanie zaplanowano na 21 grudnia i będzie ono jak co roku z akcentem świątecznym.
29.11. DKK MiGBP w Głubczycach
Temat spotkania: postać i twórczość Arturo Pereza-Reverte
Omawiana książka: „Szachownica flamandzka”, „Królowa Południa”, „Klub Dumas”, cykl o przygodach kapitana Alatrise
Twórczość Pereza-Reverte wzbudziła w Klubowiczach mieszane uczucia, które zaowocowały ożywioną dyskusją. Każdy z uczestników przeczytał wybraną pozycję z twórczości hiszpańskiego autora i krótką ją opowiedział pozostałym Klubowiczom wskazując elementy, które mu się podobały i te, które mu przeszkadzały. Niemal jednogłośnie stwierdzono, że proza Pereza-Reverte jest różna od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Na zakończenie spotkania Klubowicze ustalili, że na kolejnym spotkaniu porozmawiamy o literaturze czeskiej.
28.11. DKK GBP w Gogolinie
Omawiane książki:. „Polska odwraca oczy” i „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadecie? ”- Justyny Kopińskiej; „Niebezpieczne kobiety”- Patryka Vegi, reportaże podróżnicze Beaty Pawlikowskiej, Martyny Wojciechowskiej oraz Piotra Kraśki.
Klubowiczki czytając reportaże autorstwa Justyny Kopińskiej były wstrząśnięte opisanymi sytuacjami. Człowiek w walce z machiną urzędniczą jest bezsilny, można by rzec podwójnie karany. Raz przez zdarzenie, a dwa przez osoby, które teoretycznie miały pomóc. Dopiero dociekliwość dziennikarza powodowała zwrócenie uwagi na krzywdę, bezduszność, popełniane błędy. „Niebezpieczne kobiety” to rozmowa dziennikarza z policjantkami pełniącymi służbę w polskiej policji. Klubowiczkę przeraziła okrutność kobiet, z którymi przeprowadzono wywiady. Stwierdziła ona, że nie chciałaby mieć do czynienia z takimi kobietami. Co prawda są to matki, żony, córki. To ich praca, lecz razi ta bezwzględność. Na zakończenie spotkania zmieniając nastroje omawiano reportaże podróżnicze oraz polecane książki.
24.11. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
Omawiana książka: „Zuzanka z pistacjowego domu” Barbary Gawryluk
24 listopada po południu w bibliotece spotkały się członkinie ,,Klubu Miłośników Książek". Omawiałyśmy jedną z książek Barbary Gawryluk. Podczas spotkanie klubowiczki czytały wybrane przez siebie fragmenty książki. Wypowiedź jednej z klubowiczek:
,,Jest to ciekawa książka opowiadająca o losach małej dziewczynki Zuzanki, która musi całe dnie spędzać ze swoja nianią Agnieszką. Jest to bardzo smutne, ponieważ mama Zuzanki jest bardzo zapracowana i nie poświęca zbyt wiele czasu swojej córce. Na dodatek dziewczynka rozstała się ze swoim tatą, który ma już nową rodzinę. Na pewno nie chciałabym być w takiej sytuacji. Do poznania historii małej Zuzanki zapraszam do przeczytania książki”.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Wszystkich miłośników książek zapraszamy na następne nasze spotkanie już 12 stycznia. Będziemy rozmawiały o książce Barbary Kosmowskiej „Panna Foch”.
21.11 DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: „Zjazd rodzinny” I. Matuszkiewicz ; „Płaczący chłopiec” A. Bednarska:
Spotkałyśmy się 21 listopada, aby w jesiennej atmosferze porozmawiać o kolejnych przeczytanych przez nas książkach „Zjazd rodzinny” Ireny Matuszkiewicz i „Płaczący chłopiec” Agnieszki Bednarskiej.
„Płaczący chłopiec”- powieść pełna zagadek i tajemnic. Czy obraz przedstawiający płaczącego chłopca przynosi pecha jego posiadaczom, czy ciąży na nim klątwa dziecka które on przedstawia na te pytania szukamy odpowiedzi czytając książkę. Napisana jest w ciekawy sposób, akcja prowadzona jest dwutorowo. Dzięki temu poznajemy teraźniejszość- śledztwo prowadzone przez właścicieli obrazu i przeszłość- poznajemy losy Dominika, chłopca, którego przedstawia obraz. Książkę czyta się z zapartym tchem, aby jak najprędzej poznać rozwiązanie zagadki.
„Zjazd rodzinny”- śmierć dalekiej krewnej jest dla Ewy Parelskiej bodźcem do zorganizowania zjazdu rodziny Korzeńskich. Zjazd ma być okazją do zacieśnienia rozluźnionych przez czas więzów rodzinnych. W książce poznajemy życie współczesne tej rodziny, ale mamy także okazję poznać jej początki, jej wzloty i upadki. Dyskusja o tej książce skłoniła nas do refleksji nad tym ile my znamy swoje korzenie, czy jest to dla nas ważne.
17.11. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach. Jubileusz 10-lecia DKK w Przyworach
14.12.2006 roku – odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawiałyśmy książkę pt. „Pierścionki” Daniele Steel.Pierwsze zapisane Panie to: Monika Silarska, Beata Malik, Agnieszka Duda, Anna Lysek, Eleonora Paczuła. Spotykamy się od 10 lat cyklicznie jeden raz w miesiącu (oprócz lipca i sierpnia.)
Odwiedzili nas: Izabela Sowa, Małgorzata Kalicińska, Marek Szołtysek, Dorota Simonides, ks. Kazimierz Balak, kilkakrotnie śp. Helena Buchner, Anna Myszyńska, Hanna Kowalewska, Irena Matuszkiewicz, Katarzyna Enerlich, dietetyk Ewa Kocowska, Jolanta Szwalbe, Jan Grzegorczyk, Agata Suchacka, ks. Józef Kaczmarczyk, Agnieszka Lingas - Łoniewska. Byliśmy jako klub w Gogolinie na spotkaniu z Ewą Wachowicz. Były wzruszające koncerty Agnieszki Chrobot i jej zespołu. Spotkania z podróżnikiem Krzysztofem Lisowskim oraz Dymitrem Słęzion. Odwiedziliśmy również Muzeum Regionalne w Raszowej. Były wyjazdy do teatru, filharmonii i kina w Opolu. Obchodziłyśmy co roku uroczyście Dzień Matki. Dzień Kobiet spędzałyśmy wspólnie w różnych miejscach. Ale przede wszystkim dyskutowałyśmy o wielu książkach i poruszałyśmy wiele ciekawych tematów. Dzisiaj jest nas 25 Pań i życzymy sobie wzajemnie jeszcze wiele takich spotkań.
16.11. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
W środę 16 listopada po raz kolejny odbyło się nasze klubowe spotkanie. Rozmawiałyśmy o książce Nataszy Sochy i Magdaleny Witkiewicz "Awaria małżeńska". Dwie młode matki Ewelina i Justyna po wypadku autobusowym na dłuższy czas zostają w szpitalu. Ich mężowie Mateusz i Sebastian muszą zaopiekować się dziećmi i sprostać domowym obowiązkom. Dotychczas Mateusz i Sebastian w mały stopniu uczestniczyli w życiu rodzinnym, a prace domowe były im obce. Powieść w zabawny sposób przedstawia perypetie mężczyzn, którzy chcą sprostać ważnej roli męża i ojca. Ta realistyczna i pełna humoru książka wzbudziła wiele emocji i wywołała gorącą dyskusję. Rozmowom nie było końca więc spotkanie przedłużyło się do późnych godzin popołudniowych.
16.11. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiana książka: „Zanim się pojawiłeś” Jojo Mayes i „Kiedy odszedłeś” Jojo Mayes
„Zanim się pojawiłeś” Jojo Mayes to powieść , w której pokazane jest życie bohaterów książki: Lou Clark i Will Traynor. Dziewczyna trafia do rodziny Traynorów szukając pracy i zostaje zatrudniona do opieki nad ich synem. Chłopak piękny ,wysportowany aż do pewnego dnia w którym dochodzi do wypadku i wtedy jego życie wywraca się do góry nogami. Jest tu opisana historia cierpienia młodego człowieka a tym samym przedstawiona jest czytelnikowi sytuacja, jak ważna jest obecność drugiego człowieka w naszym życiu.
„Kiedy odszedłeś” Jojo Mayes to powieść, w której pokazana jest forma pocieszenia po stracie bliskiej osoby. Autorka pomaga przejść przez ciężkie chwile życia a jednocześnie potrafi naprowadzić osobę osamotnioną na inny tor myślenia pozytywnego przez wskazanie jej osób o podobnej sytuacji ,cierpiącej po stracie bliskiej osoby .Jest to powieść, która trafia do naszych serc.
15.11. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: Paul Evans- „Obietnica pod jemiołą”
Omówiona książka pt. „Obietnica pod jemiołą” podobała się klubowiczkom. Stwierdziły że, szybko i z dużym zainteresowaniem się ją czytało, a jej treść dała dużo do myślenia. Czas akcji w książce to okres przedświąteczny, który obecnie mamy u nas, w sklepach, wystawach i reklamach w telewizji. Dwoje samotnych, po przejściach podpisują umowę pod jemiołą, że będą udawać parę do Świąt i to zmienia całe ich życie. Spotkanie przebiegło przy poczęstunku oraz w miłej atmosferze. Do naszego klubu dołączyły dwie Panie, emerytki, które bardzo lubią czytać i z miłą chęcią podzielą się opiniami na temat książek z innymi klubowiczami.
14.11. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: „Ostatnia piosenka ‘’ Nicholasa Sparksa
Na kolejnym spotkaniu podzieliłyśmy się wrażeniami i refleksjami po przeczytaniu książki Nicholasa Sparksa pt. „Ostatnia piosenka”. Autor i tym razem potrafił uderzyć w serce czytelnika, wzruszyć i zmusić do przemyśleń. Piękna, melancholijna, zbuntowana siedemnastolatka, Ronnie, zostaje zmuszona do spędzenia wakacji w domu ojca, w odludnym nadmorskim miasteczku w Karolinie Północnej. To dla niej ciężka próba: nadal czuje żal do ojca po tym, ja trzy lata wcześniej opuścił rodzinę. Czy będą to najgorsze wakacje w życiu Ronnie? A może chłopak, którego pozna, odmieni jej życie na dobre...? Książkę tę polecamy wszystkim czytelnikom.
09.11. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Obietnica pod jemiołą” Richard Paul Evans
„Obietnica pod jemioła” to powieść bardzo interesująca. Czyta się jednym tchem. Powieść ta, opowiada o pięknej miłości dwojga ludzi, którzy w przeszłości popełnili błędy życiowe. Tych dwoje ludzi bardzo cierpią i oskarżają się za popełnione czyny. Spotkanie ich w tym trudnym okresie, wzajemna miłość pozwala na wyzbycie się poczucia winy i stanie się godnym człowiekiem. Książkę tą, trzeba przeczytać żeby ocenić ludzi za ich postępki i czyny. Wszystko to dzieje się wokół pięknej rozwijającej się miłości. Polecamy.
09.11. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00, przyszło na nie 8 osób, w tym jedna nowa. Rozmowa dotyczyła powieści Isaaca Asimova, pt. „Ja, robot”. Książka jest zbiorem opowiadań, chronologicznie przedstawiającym rozwój robotyki na Ziemi, przez całość której przewija się stała grupa bohaterów, rzecz więc – mimo że jest zbudowana z odrębnych historii – czyta się raczej jak powieść. Z racji zróżnicowania opowiadań, zdania co do tego, które było najlepsze, okazały się podzielone, acz wyklarowało się parę najwyżej ocenianych. Niezgoda panowała za to przy ocenie najczęściej pojawiającej się postaci, doktor od robopsychologii, której charakter jednym wydawał się za słabo zarysowany, a według innych z powodzeniem odzwierciedlał osobowość introwertyczną. Dyskusji podlegały oczywiście również, a raczej przede wszystkim, same roboty, zróżnicowane nie tylko jeśli chodzi o stopień zaawansowania (który oczywiście wzrastał wraz z mijającym w opowiadaniach czasem), ale również występujący w ich działaniu „problem”, który bohaterowie ludzcy musieli rozwiązać. Książkę odebrano zdecydowanie pozytywnie, chociaż zwrócono uwagę na pewne anachronizmy – występujące jednak nielicznie i nierażące zbytnio czytających. Nie obyło się oczywiście bez porównań do naszego świata, z zaznaczeniem w jak odmiennym kierunku rozwinął się on technologicznie. Na następne spotkanie, które odbędzie się 14 grudnia, rozdano po egzemplarzu książki „Silos” Hugh C. Howeya, dwóch klubowiczów zostało zaopatrzonych lub zaopatrzyło się w egzemplarze biblioteczne.
09.11. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Hanna Cygler „Złodziejki czasu”
„Złodziejki czasu” i inne książki Hanny Cygler były tematem dyskusji w DKK w Lewinie Brzeskim 9 listopada 2016 r. Rozmowy zaczęły się od miłych wspomnień niedawnego spotkania z autorką w Dyskusyjnym Klubie w Łosiowie, w którym uczestniczyła większość lewińskich klubowiczek. Pani Hanna to niezwykle sympatyczna osoba, jak sama mówiła: pisze książki „dla przyjemności, a nie dla męki twórczej”, więc czytanie jej książek to prawdziwa przyjemność dla czytelnika. Dobrze się je czyta i z niecierpliwością oczekuje dalszego ciągu - prawdziwe złodziejki czasu.
Natomiast tytułowe „złodziejki” to pisarki, które różnią się między sobą nie tylko wiekiem, charakterem i doświadczeniem życiowym, każda z nich tworzy też inny rodzaj literatury - od romansów po horrory, kryminały i biografie. Różnice nie przeszkadzają się im jednak zaprzyjaźnić. Co roku spotykają się na festiwalu literatury kobiecej. Jak wiele może się wydarzyć w ciągu jednego roku w życiu tych zwariowanych kobiet?
Ta książka to kwintesencja ich twórczości, jest w niej i romans i kryminał i humor, a wszystko dzieje się tak szybko, że czasem nie sposób za bohaterkami nadążyć. Życie każdej z nich byłoby doskonałym tematem na osobną powieść. Z książki można się też dowiedzieć jak wyglądają realia pracy twórczej pisarza i skąd biorą się pomysły na fabułę, o czym też wspominała sama autorka podczas swojego spotkania.
Na koniec czytelniczki z przyjemnością posłuchały fragmentów audiobooka innej książki Hanny Cygler „ Grecka mozaika”, czytanej przez Piotra Grabowskiego i wróciły pamięcią do czasów słuchowisk i powieści radiowych. Tak więc w nieco nostalgicznym nastroju zakończyło się kolejne spotkanie DKK.
05.11. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Zuzanka z pistacjowego domu” Barbary Gawryluk.
Zuzanka główna bohaterka omawianej książki została pozytywnie oceniona przez klubowiczów- jeszcze taka mała, a świetnie radzi sobie w tak według nas trudnej sytuacji rodzinnej. Zuzanna wychowuje się w rozbitej rodzinie na pewno jest to niekomfortowa sytuacja dla każdego dziecka w podobnym wieku, jak i w starszym. Różnie dzieci reagują na taką sytuację, tu przykładem może być bohater poprzedniej książki przeczytanej przez nas „Zmyślacz” Elizy Piotrowskiej. Dziewczynka pogodziła się z tym, że wychowuje ją samodzielnie mama i polubiła drugą rodzinę taty. Uważamy, że dlatego jest jej łatwiej zaakceptować fakt, że z tatą widzi się rzadziej. Ta pogodna i rezolutna dziewczynka mimo wszelkich trosk świetnie radzi sobie w szkole i wśród swoich rówieśników. Zuzanka pokazała również, że w nawet w najtrudniejszych sytuacjach - np. wypadek koleżanki - można na nią liczyć, potrafi pomagać innym bezinteresownie. Chcesz wiedzieć, o co chodzi przeczytaj książkę, bo warto.
05.11. DKK MBP w Brzegu
Omawiana książka: Irena Matuszkiewicz „Zjazd rodzinny”
Długie listopadowe wieczory sprzyjają klimatycznym spotkaniom towarzyskim, w tym także… zjazdom rodzinnym. Co prawda nie udało nam się zorganizować w ostatnim czasie rodzinnego zjazdu z prawdziwego zdarzenia, ale umówiłyśmy się na sympatyczne, jak zawsze, spotkanie klubu DKK w brzeskiej „Herbaciarni” by omówić „Zjazd rodzinny” – pierwszą część nowej powieści Ireny Matuszkiewicz. Dziwny list, autorstwa nieznanej dotąd i nieżyjącej już krewnej, staje się dla archiwistki Ewy Parelskiej przyczynkiem do zorganizowania zjazdu rodzinnego. Decyzja o zjeździe zapada… po czym przenosimy się w przeszłość, do Włocławka lat międzywojennych, by poznać życie przodków Ewy – Leontyny i Jana Korzeńskich. Ta retrospekcja zajmuje nieomal całą przestrzeń fabularną powieści, dlatego śmiało można nazwać ją sagą rodzinną. Lektura sprawiła nam dużo przyjemności i daje nadzieję na równie ciekawą drugą część.
04.11. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
To już kolejna książka pani Marty Fox, którą czytamy i omawiamy na spotkaniach DKK, w listopadzie dyskutujemy o książce „ Zakochaj się, mamo”. Lektura bardzo przyjemna, lekka , napisana w formie listów, opowiada o trzynastolatce i jej dylematach. Sara uwielbia muzykę klasyczną i ma swojego ulubionego pianistę, do którego pisze listy. W nich opisuje swoje przemyślenia , radości i ciekawostki ze swojego życia i rodziny. Autorka świetnie przedstawiła nam Sarę , jej troskę o mamę i jej pierwszą miłość, a do tego jeszcze piękne opisy utworów muzyki klasycznej- aż chciałoby się w tej chwili posłuchać. Książka wszystkim się podobała, gorąco polecamy!
03.11 DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiana książka: Agnieszka Lewandowska-Kąkol „Siostry”
Opowieść o historii trzech sióstr wywiezionych na daleki wschód Rosji. Autorka opisała także powojenne losy tych kobiet, różne drogi do normalnego życia. To świetnie napisana historia, trochę w formie reportażu, która wydarzyła się naprawdę. Dyskusja toczyła się nad wyborami życiowymi sióstr i ich wpływem na późniejsze relacje. Stwierdziłyśmy, że wzajemna zazdrość zatruwała porozumienie między nimi i była przyczyną ich oddalenia się od siebie. Książka należy, według nas, do zapadających w pamięć, wyjątkowa poprzez formę i treść.
PAŹDZIERNIK
28.10. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Nie do pary” Ewa Nowak
Autorka świetnie przedstawiła nam nastolatka Aleksa. Jego zachowanie , jego miłosne perypetie, relacje z rodzicami. Książka porusza problemy nastolatków, opowiada o życiu, w którym nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Ciekawostką jest, że narratorem jest chłopak i wszystko jest przedstawione z jego strony. Książka nam się podobała, ciekawa, wesoła, bardzo młodzieżowa i dla młodzieży. Polecamy.
26.10. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Baily Virginia „Rzymski poranek”
Powieść Virginii Baily opowiada o młodej dziewczynie, Chiarze Ravello, która pewnego poranka 1943 roku w Rzymie ratuje żydowskiego chłopca Daniele z transportu kierowanego do obozu zagłady. W kilka minut bohaterka staje się opiekunką nieznanego jej wcześniej dziecka, a chłopiec zyskuje nową rodzinę, o której istnieniu jeszcze wczoraj nie miał pojęcia. Tych kilka minut, odmieni życie obojga. Oboje będą się zmagać z przeszłością, która nie pozwoli o sobie zapomnieć. Po kilkudziesięciu latach poznajemy samotną, starsza Chiarę, której życie wciąż związane jest z Rzymem. U jej boku brakuje Daniela, dlaczego? Co się z nim stało? Jak potoczyły się losy ich obojga? Autorka powieści wyjaśnia zawiłe relacje bohaterów, zatem zapraszamy do lektury.
Książka podobała się klubowiczom. W ich ocenie dzieło Virginii Baily jest na cztery z plusem. Dlatego, ponieważ autorka jest bardzo oszczędna w słowach, kreśląc emocje przeżywane przez bohaterów, szkoda, bo jest ich cały barwny wachlarz.
26.10. MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: Agnieszka Lingas - Łoniewska „Skazani na ból”
26 października spotkaliśmy się po raz kolejny w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem w spotkaniu uczestniczyły same Panie. Omawialiśmy książkę Agnieszki Lingas -Łoniewskiej „Skazani na ból”. Warto wspomnieć, że pisarkę gościliśmy w Bibliotece 6 kwietnia 2016 r. W powieści pisarka porusza bardzo trudny temat wielkiej miłości między skinheadem Aleksem, broniącym swoich rasistowskich ideałów oraz dziewczyną Amelią z pochodzenia Żydówką, żyjącą pod kloszem rodziców. Dyskusja była bardzo ciekawa i burzliwa. Każda z nas miała jakieś swoje, osobiste przemyślenia i refleksje. Obejrzeliśmy także wywiad z autorką, która mówiła o genezie powstania książki oraz reportaż dotyczący ideologii środowiska skinheadów. Zgodnie uznałyśmy, że książkę warto przeczytać, wywołuje tyle emocji, że każda z nas w trakcie czytania uroniła niejedną łzę i nie mogła się od niej oderwać. Przy poczęstunku i ciekawej dyskusji spotkanie minęło niespodziewanie szybko.
26.10. MBP w Opolu – Wypożyczalnia centralna
Omawiane książki: „Śnieżynki” L. Fabisińskiej, „Poddaje się” A.J. Dudek.
Tematem naszej dyskusji były dwie książki : Liliany Fabisińskiej – Śnieżynki, oraz Anny J. Dudek – Poddaję się. Życie muzułmanek w Polsce.
Pierwszy tytuł poruszał kontrowersyjny dla ortodoksyjnych katolików problem zapłodnienia metodą in vitro. Dwie rodziny przedstawione w powieści różni dosłownie wszystko począwszy od statusu społecznego na krańcowo różnym podejściu do wiary, kończąc. Jedyne co ich łączy to pragnienie potomstwa. Książka pozbawiona jest jednoznacznej opinii wyrażającej poglądy autorki i to wszystkim się podobało. Czytelnik mógł sam wybrać ten punt widzenia, który mu odpowiadał.
Kolejna omawiana książka spotkała się z bardzo różnymi opiniami. Część czytelniczek uznała, że była to bardzo pouczająca lektura wiele mówiąca o Polsce i Polakach; o naszej ignorancji, braku tolerancji i niechęci do poznawania odmiennych sposobów życia. Książka w prosty sposób opowiada o islamie, o interpretacjach Koranu, i codziennych praktykach związanych z tą religią. Niektórym czytelniczkom książka wydała się nieobiektywna i nie do końca prawdziwa. Na koniec zgodziłyśmy się, że oba tytuły były naprawdę trafione, sprawiły, że dyskusja była bardzo ożywiona i emocjonująca.
24.10. DKK MBP w Nysie
Omawiana książka: Marii Hawranek i Szymona Opryszka „Tańczymy już tylko w Zaduszki”.
Książka ta to zbiór reportaży z Ameryki Łacińskiej. Przedstawione tam historie są z jednej strony bardzo dalekie polskiemu czytelnikowi - nie musi się on borykać z zagrażającą życiu i urągającą wszelkim normom pracą (przytłaczający reportaż „Matka Boga” o pracy w kopalniach złota w Peru), nie ma też w naszym kraju ogromnej liczby dzieci bezdomnych. Z drugiej strony są to często proste historie ludzkich zachowań, które mogłyby się wydarzyć w każdym miejscu na świecie.
Stwierdziliśmy jednakże, że rzeczywistość opisywana w tym zbiorze jest dla nas Europejczyków coraz bardziej – im bardzie jesteśmy zanurzeni w tzw. cywilizacji i kulturze dobrobytu - egzotyczna. I trochę przerażająca. To kolejna książka, po której zgodnie stwierdzamy, że żyjemy w naprawdę dobrych warunkach. Takie reportaże mogą być otrzeźwieniem dla tych, którzy narzekają na swoje życie.
24.10. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: „Wszystko zaczyna się od marzeń” Marcina Pałasza
Moderator przestawił na początku spotkania sylwetkę autora oraz jego dorobek literacki. Z książkami autora dostępnymi w naszej bibliotece klubowicze już mieli okazję się zapoznać. Do pomocy w prowadzeniu dyskusji została zaproszona 10-letnia klubowiczka Amelia, z którą moderator wspólnie przygotował pytania do opowiadań zawartych w książce. Książka składa się bowiem z 24 opowiadań, pełnych tajemnic i magii przygodach przyjaciół Asi i Maćka. Pierwsze, tytułowe opowiadanie przedstawia niezwykłe zdarzenia, które mają miejsce za sprawą dziwnego zegara. Zegar może spełnić 5 życzeń Asi, Maćka i Tomka. Pytanie do dyskusji brzmiało: Czy podobały Ci się życzenia Asi, Maćka i Tomka i dlaczego? Drugie opowiadanie „Diabeł Leśne Oczko” opowiada o niezwykłym wydarzeniu nad brzegiem leśnego jeziorka i o tym, jak za sprawą postępowania Asi i Maćka diabełek o złych zamiarach przeobraził się w dobrego diabełka. Pytanie do klubowiczów: Jak oceniasz postępowanie Asi i Maćka wobec diabełka? Trzecie opowiadanie „Drzwi, których nie ma”, to opowiadanie o tajemniczych drzwiach, za którymi czaiły się ciemność i strach, ale dzięki wzajemnej pomocy Asia i Maciek uporali się z tymi lękami. Pytanie do dyskusji brzmiało: Co wzbudza w tobie strach lub lęk? Co według ciebie pomogłoby przezwyciężyć twój strach? Ostatnie opowiadanie podobało się wszystkim najbardziej i wzbudziło najwięcej emocji. To opowiadanie o magicznym prezencie urodzinowym dla Asi od babci, o Mai, która poruszała się na wózku inwalidzkim, Karolinie, dziewczynie bez serca i Asi, która stanęła w obronie Mai. Pytanie: Jak oceniasz postępowanie Karoliny? Jak oceniasz postępowanie Asi? Dyskusja pokazała, że dzieci utożsamiają się z bohaterami. A ich zachowanie i cechy charakteru bardzo się klubowiczom podobały. A najważniejsze, że uwierzyli, że „wszystko zaczyna się od marzeń”.
21.10. MiGBP w Zdzieszowicach - filia w Żyrowej
Omawiana książka: Rafał Witek „Plaża tajemnic”
21 października w Filii w Żyrowej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Książka, o której mieliśmy okazję rozmawiać to napisana z wielkim poczuciem humoru opowieść o przygodach 8-letniej dziewczynki o imieniu Dzidzia, o jej rodzinie i przyjaciołach. Akcja rozgrywa się na przełomie roku szkolnego i wakacji. Główna bohaterka jest sympatyczna i wyjątkowa. Klubowicze podkreślali, że jest to lektura bardzo prawdziwa: czasem wesoła, czasem smutna. Ale przede wszystkim bardzo szczera. Opowiadanie o Dzidzi to wesołe opowiadanie o niezwykle pomysłowej młodej osobie. Dzieci podkreślały, że szybko pokochały główną bohaterkę i nie potrafiły oderwać się od książki.
20.10. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: Inga Iwasiów „Pięćdziesiątka”
W czwartek 20 października po raz trzeci w tym roku spotkały się klubowiczki grodkowskiego DKK. Tym razem omawiałyśmy książkę Ingi Iwasiów „Pięćdziesiątka”. Autorka porusza w powieści temat trudny- temat alkoholizmu. Główna bohaterka książki ma pięćdziesiąt lat i jest alkoholiczką. Książka jest rozrachunkiem bohaterki z dotychczasowym życiem, spojrzeniem w przeszłość. Podczas tej podróży Małgorzacie towarzyszy alkohol, prawie od zawsze od czasów podstawówki. Dla czytelnika to krajobraz zmieniających się czasów od PRL do czasów teraźniejszych, od stanu wojennego do demokracji. Książka została przyjęta przez klubowiczki bardzo dobrze, dla niektórych ze względu podróży sentymentalnej przez Polskę PRL-owską, dla niektórych przez swoiste podejście autorki do choroby alkoholowej. Nie mniej wszystkie byłyśmy na TAK. Książka godna polecenia.
20.10. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: K. Bondy „Sprawa Niny Frank”, „Polskie morderczynie”, „Zbrodnia niedoskonała”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”, „Okularnik”, „Pochłaniacz”, „Lampiony”; Grzegorzewskiej „Betonowy Pałac” oraz „Żniwiarz”.
20 października br. w czytelni GBP odbyło się cykliczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie. Omawiano książki Katarzyny Bondy oraz Gai Grzegorzewskiej. Na początku spotkania klubowiczka Jolanta przedstawiła krótką charakterystykę pisarek i książek, które napisały.
Katarzyna Bonda polska pisarka i dziennikarka. Autorka kryminałów: Sprawa Niny Frank, Polskie morderczynie, Zbrodnia niedoskonała, Tylko martwi nie kłamią, Florystka, Okularnik, Pochłaniacz, Lampiony. Klubowiczki miały podzielone zdania omawiając książki pisarki. Każda czytała inną pozycję. Panie, które przeczytały Polskie morderczynie były twórczością pisarki zachwycone. Jest to książka reportaż polskich kobiet osadzonych w więzieniu. Czytelnik poznaje kobiety, sytuację rodzinną, motywy, które doprowadziły je do zbrodni. Klubowiczki relacjonowały: - współczułam im, biedne kobiety, no fakt to co się działo w ich życiu mogło doprowadzić do takich czynów. Nagle czytam zapis z procesu, dowiaduję się że były wyjątkowo brutalne, co dla mnie nie jest zrozumiałe. Zobaczyłam dwa obrazy tej samej kobiety. Od książki trudno było się oderwać. Czyta się szybko i z zaciekawieniem. Odmiennego zdania na temat twórczości K. Bondy były klubowiczki, które przeczytały Pochłaniacz. Mówiły one: pióro ciekawe, jednakże wyjątkowo źle się czytało. Tak dużo postaci, rozwleczona akcja, jak zagadka rozwiązana to zapomniałam kim był ten kto zabił. Książka za gruba i rozwleczona. Panie nie chciały kontynuować dalszych części cyklu.
Gaja Grzegorzewska również autorka kryminałów. Książki, które klubowiczki przeczytały to: Betonowy Pałac oraz Żniwiarz. Tutaj nie było tak odmiennych zdań jak przy Katarzynie Bondzie. Wszystkim paniom bardzo się podobały przeczytane powieści. Mocne i dosadne książki, brutalne lecz fascynujące. Gdybym nie znała autora to przekonana bym była, że to pisał mężczyzna – mówiła klubowiczka zwłaszcza czytając Betonowy Pałac. Gaja Grzegorzewska pisarka polubiona przez klub.
Dyskusyjny Klub Książki to klub złożony z pań o różnorodnych zainteresowaniach czytelniczych. Czasem bardzo odległych od siebie, dlatego też wprowadzono na spotkaniach polecenie książek które aktualnie czytają klubowiczki.
19.10. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Animata. Siła miłości”
„Animata. Siła miłości” to opowieść o lasach Animaty Diallo, urodzonej w 1745 roku w zachodnioafrykańskiej wiosce Bayo. Została porwana w wieku 11 lat przez brytyjskich handlarzy niewolników. Wywieziona statkiem przez Ocean Atlantycki do Karoliny Południowej. Tam została niewolnicą i pracowała bardzo ciężko na plantacji indygowca. Spotkała na swej drodze życiowej dobrych ludzi. Opisy ciężkiej i długiej wędrówki zanim dotarli do Oceanu Atlantyckiego później przeprawa statkiem do Wyspy Św. Heleny to był największy koszmar. Ślizgaliśmy się po trupach, które masowo były wrzucane do Oceanu - pisze Animata. Nauczyła się pisać i czytać i to ją uratowało. Z kolejnym właścicielem udaje się do Nowego Jorku jako jego sekretarka i tam udaje jej się uwolnić. Rozpoczyna się powrót do Sierra Leone. Nigdy jednak nie dotarła do swojej wioski. Wróciła do Londynu, gdzie związała się z ruchem abolicjonistów działających na rzecz zniesienia niewolnictwa. Książka wzrusza do łez i wciąga. Czyta się ją szybko, żeby dowiedzieć się co będzie dalej. Ciekawa, wzruszająca. Polecamy.
19.10. DKK GBP w Jemielnicy - filia w Piotrówce
Omawiana książka: „Śnieżynki” L. Fabisińskiej
Książka bardzo zainteresowała czytelniczki, gdyż porusza trudny temat leczenia niepłodności.
Liliana Fabisińska opisuje historię dwóch małżeństw Moniki i Mateusza oraz Dagmary i Igora. Pary zmagają się z trudnościami z poczęciem dziecka, dlatego szukają pomocy w klinice leczenia niepłodności. Powieść pokazuje do jakich wyrzeczeń zdolni są ludzie by walczyć o swoje szczęście i marzenia, jak naprawdę wygląda proces leczenia i na jaki stres narażone są pary, których jedynym marzeniem jest posiadanie dziecka. Klubowiczki były zadowolone, że przeczytały książkę, która tak dogłębnie opisuje temat leczenia niepłodności. Śnieżynki to powieść wzbudzająca wiele emocji i warto ją przeczytać.
19.10. DKK MBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: „Czasy seconhand. Koniec czerwonego człowieka” Swietłany Aleksijewicz
Czy da się zrozumieć Rosję? Zastanawiały się czytelniczki Dyskusyjnego Klubu Książki w Lewinie Brzeskim rozmawiając o książce ubiegłorocznej laureatki literackiego Nobla, Swietłany Aleksijewicz – „Czasy seconhand. Koniec czerwonego człowieka”. Reportaże pokazują trudną rzeczywistość z jaką przyszło się zmierzyć ludziom po upadku ZSRR – trudną bo do tej pory nieznaną i tajemniczą. Z czasów socjalizmu nastał kapitalizm. Można było czytać zakazane książki aż po rozczarowanie i tęsknotę za starym systemem. To starsze pokolenie, bo młodzi urodzeni już po rozpadzie ZSRR nie wiedzą kim byli Sołżenicyn czy Szałamow zakazani pisarze, nie potrafią zrozumieć za czym tęsknią starsi. Czytelniczki były bardzo poruszone dzieląc się swoimi wrażeniami, odczuciami i przemyśleniami po przeczytaniu książki. Polecają i zapraszają do lektury.
19.10. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Dar morza” Diane Chamberlain
Na spotkaniu została omówiona książka Diane Chamberlain pt. „Dar morza”, która bardzo się spodobała klubowiczom. Książka opowiada o losach porzuconej dziewczynki, która jako noworodek została znaleziona na plaży przez jedenastoletnią dziewczynkę i adoptowana przez jej rodziców. Historia Shelly oraz pozostałych postaci wciąga od pierwszej strony, trudno się oderwać, a zakończenie zaskakuje. Została napisana, tak jak inne książki autorki, niezwykłym językiem, dobrze się czyta, idealna na jesienne wieczory.
12.10. DKK MBP w Opolu – FDK
Omawiana książka: Christophera Priesta „Odwrócony świat”
Październikowa rozmowa dotyczyła powieści Christophera Priesta pt. „Odwrócony świat”. Książka, o której była mowa na spotkaniu tym razem nie do końca trafiła w gusta czytelnicze klubowiczów. Wzbudzała zainteresowanie okładką, sugerującą nietypowy temat – widać na niej bowiem było fragment potężnego pociągu, według opisu dźwigającego całe miasto – ale po jej przeczytaniu większość stwierdziła, że jej potencjał został boleśnie niewykorzystany. O ile jeszcze na początku trzymała w napięciu, gdyż czytelnik, tak samo jak bohater, nie do końca widział, co się dzieje i jak działa opisywany świat, poznając rzeczywistość powieści razem z bohaterem, o tyle w pewnym momencie wiedzieliśmy już wszystko, co trzeba było, a powieść nigdy nie przeszła do punktu kulminacyjnego, gdyż tym punktem była tak naprawdę jedynie rewelacja prawdy o świecie. Nie podobało się również to, że postaci ewidentnie były jedynie narzędziami potrzebnymi autorowi do przeniesienia pomysłu na papier, a nie bohaterami z krwi i kości. Wyłapano również parę nieścisłości fabularnych, choć nie wszyscy się tu zgadzali i część próbowała znaleźć wytłumaczenie fabularne dla pozornie nielogicznego rozwoju wydarzeń. Niemniej jednak, dzięki komentarzowi jednej klubowiczki stwierdzono, że dla porównania można by spróbować przeczytać inną książkę tego autora.
11.10. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” Weroniki Murek
Tematem dyskusji na spotkaniu 11 października była książka „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” Weroniki Murek. "Uprawę roślin południowych metodą Miczurina" uznano za jeden z najlepszych debiutów w 2015 roku. Autorka została nominowana do Paszportów Polityki w kategorii „proza” i obwołana literackim objawieniem, to nas zachęciło do czytania właśnie jej książki. Utwór Weroniki Murek składa się z siedmiu opowiadań, a tym co go spaja jest temat przemijania. Bo jest to książka o śmierci i życiu. Oniryczne opowiadania, w których nie ma początku, rozwinięcia i zakończenia wzbudzają smutek i radość, momentami śmiech. Próżno w tych opowiadaniach szukać Iwana Miczurina, nie znajdziemy w nich też żadnej logiki, czytelnik do końca pozostaje zdezorientowanym. Uprawa roślin … to książka dziwna, surrealistyczna, absurdalna. Bohaterowie istnieją, funkcjonują na granicy jawy i snu, a ich historie dzieją się w nieokreślonym czasie i miejscu.
Dyskusja była długa i ciekawa (trwała dwie i pół godziny), poruszono wiele różnych aspektów powieści, odbiór książki był bardzo różnorodny. „Osobiście nie sądzę, by ta książka zyskała wielką popularność wśród ogromnej rzeszy czytelników. Raczej sięgną po nią ci wszyscy, którzy szukają w literaturze niespodzianki i odmienności. Tych nie zawiedzie” – napisała w recenzji uczestniczka spotkania.
10.10. DKK GBP w Pawłowiczkach
Omawiane książki: twórczość Karoliny Wilczyńskiej
W poniedziałek 10 października spotkaliśmy się w miłym kameralnym gronie. Przy kawie i herbacie zostały omawiano propozycje ciekawej polskiej literatury Karoliny Wilczyńskiej na długie jesienne wieczory. Klubowicz ki również podziwiały wystawę przygotowaną z okazji Dziesięciolecia Działalności Dyskusyjnego Klubu Książki, wypożyczaną z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Wystawa zmobilizowało również do podsumowania pracy naszego klubu. Tak się złożyło, że nasze grona się powiększyło z czego bardzo się cieszymy.
10.10.2016 DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – filia w Łosiowie
Omawiane książki: Michała Witkowskiego „Drwal”, Katarzyny Michalak „Zachcianek”, Magdaleny Witkiewicz i Natalii Sochy „Awaria Małżeńska”, Patricka Modiano „Ulica ciemnych sklepików”.
Podczas spotkania omawiano kilka książek, były to powieści przeczytane ostatnio przez te klubowiczki, które chciały się podzielić wrażeniami i przemyśleniami wynikającymi z fabuły. Były to głównie: Michała Witkowskiego Drwal, Katarzyny Michalak Zachcianek, Magdaleny Witkiewicz i Natalii Sochy Awaria Małżeńska. Efekt odbioru tych powieści mógł być przewidziany, bowiem książki tych pisarzy w łosiowskiej bibliotece są chętnie czytane.
Duże emocje rozbudziła Awaria małżeńska, książka napisany zdecydowanie z „kobiecego punktu widzenia” – jak określiły czytelniczki. Bo czyż nie jest tak, że to my- kobiety potrafimy robić kilka rzeczy na raz, potrafimy radzić sobie z obowiązkami domowymi, zawodowymi i do tego nie popadać w depresję czy stan totalnej bezradności? Przyglądanie się z takiej perspektywy mężczyznom może nas tylko rozbawić do łez. Książka jest antidotum na słotę i ponure jesienne wieczory. Czytelniczki gorąco polecają Awarię zarówno kobietom jak i mężczyznom.
Michał Witkowski to autor, który także znalazł uznanie w naszym czytelniczym gronie, jego książki trudno zastać na półce. Również Drwal nie zawiódł naszych oczekiwań. Michał Witkowski po raz kolejny pisze powieść „o sobie” – i choć tym razem kryminał - dla nas jest to kontynuacja opowieści o losach „literatki”,” Michaśki” (z Lubiewa)- sympatycznego pisarza homoseksualisty krzątającego się po polskiej, współczesnej rzeczywistości. Ponownie bowiem autor podszywa się pod głównego bohatera powieści. Chce nam przekazać, że tak naprawdę, to nie da się uciec z dnia na dzień od bycia mieszczuchem, ani od swojej przeszłości, ani odciąć się od swojego środowiska. Ponownie umieszcza akcję w środowisku lujów. Książka bardziej podoba nam się z powodu dużej dozy humoru, ironii i satyrycznych wtrętów, niż z powodu fabuły. Czyta się ją z uśmiechem i … z przyjemnością.
Najwięcej czasu na październikowym spotkaniu poświęciłyśmy omówieniu powieści francuskiego noblisty Patricka Modiano Ulica ciemnych sklepików. Jest to zdecydowanie powieść detektywistyczna porównywalna z powieściami Conan Doyla o Sherlocku Holmes’ie, lecz wnikliwie przyglądając się fabule dostrzegamy sens… filozoficzny oraz egzystencjalny. Główny bohater poszukuje swojej tożsamości. Początek powieści to początek śledztwa, które dotyczy osoby prowadzącego śledztwo detektywa cierpiącego na amnezję. Boryka się on z odnalezieniem jakiegokolwiek punktu zaczepienia, aby móc odnaleźć siebie. Nie zna nawet swojego imienia. Zadaje sobie często pytanie: „Kim jestem?” i wierzy, że w momencie kiedy będzie mógł odpowiedzieć na nie, odzyska pamięć. Wierzy, że pomoże mu w tym powrót do miejsc, w których mógł przebywać. Akcja książki to śledztwo we własnej sprawie, ale również wewnętrzna walka człowieka o swoje „ja”. Detektyw nie wie ile ma lat, wie jedynie, że jego pamięć sięga ostatnich 10 lat, wie, że utracił ją podczas wojny. W tym czasie ludzie ratując swoje życie często posługiwali się fałszowanymi dowodami tożsamości, a życie toczyło się wśród niebezpieczeństw od strony wroga tak samo jak od strony kombinatorów i nieuczciwych, liczących na łatwy zarobek cwaniaków. To jeszcze bardziej gmatwa prowadzące do prawdy i tak znikome ślady. Jakie wydarzenie spowodowało utratę pamięci? Co się wtedy z nim działo? Akcja powieści jest coraz to kolejnym, krok po kroku, odsłanianiem tajemnicy.
Książka Patricka Modiano jest spokojną, refleksyjną opowieścią bardzo różniącą się od innych powieści kryminalnych czy detektywistycznych. Nie ma w niej zaskakujących zwrotów akcji, brakuje charakterystycznych dla tego gatunku napięć. Czyta się ją jednak z zaciekawieniem, można by powiedzieć, że się ją pochłania. Zdaniem czytelniczek zakończenie książki niesie jeszcze dużo pytań, na które brakuje odpowiedzi.
10.10. GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: „Sprzedana i kupiona” Megan Stephens
Na spotkaniu dyskutowałyśmy nad książkami , które z jakiegoś względu szczególnie utkwiły nam w pamięci i okazało się , że jedna książka zebrała najwięcej negatywnych opinii , ze względu na jej ciężki temat i burzę emocji wzbierających w czasie jej czytania. Jest to książka Megan Stephens pt. „Kupiona i sprzedana”. Wstrząsająca historia czternastoletniej Brytyjki Megan, która podczas wakacji w Grecji zakochała się w starszym od niej Albańczyku. To zdarzyło się naprawdę! Dziewczyna została z ukochanym w Grecji, a jej matka wróciła do Anglii. Gehenna trwała sześć lat! Ukochany zmusił ją do prostytucji, a potem sprzedał handlarzowi żywym towarem.
07.10. DKK BP w Paczkowie. Spotkanie z Katarzyną Enerlich
Pisarka opowiedziała nam o swojej miłości do stron rodzinnych – Mrągowa, Warmii i Mazur, o spotkaniach ze świadkami ważnych dla regionu wydarzeń, a często także zwykłych ludzi, noszących w sobie wiele niezwykłych i ciekawych historii.
W trakcie spotkania usłyszeliśmy historię powstawania wydanych przez autorkę książek, a także opowieści o jej życiu i pasjach. Pani Katarzyna uchyliła rąbka tajemnicy zdradzając czytelnikom, które z sytuacji przez nią opisanych są prawdziwe, a które fikcyjne.
Dalsza część spotkania była oparta na dialogu z czytelnikami. Zadawano pytania, niekoniecznie związane z profesją naszego gościa.
Według opinii uczestników spotkanie przebiegło w bardzo serdecznej, miłej i ciepłej atmosferze, a Katarzyna Enerlich swoim ogromnym wdziękiem oczarowała publiczność, a tym samych przeniosła nas w świat swoich opowieści. Pożegnała czytelników obietnicą powrotu do Paczkowa z nową książką i na koniec rozdała jeszcze parę autografów.
01.10. DKK MBP w Brzegu
Omawiana książka: A. Tuszyńska „Narzeczona Schulza”
Październikowa rozmowa poświęcona została książce Agaty Tuszyńskiej „Narzeczona Schulza”. Czytanie jej było dla nas dużą przyjemnością. Piękny styl i język oraz interesująca forma – oto zalety tej książki. Autorka na przemian „podszywa się” pod główną bohaterkę Józefinę Szelińską, a następnie wchodzi w rolę narratorki opisującej romans Juny i Brunona Schulza. Ona – gotowa poświęcić mu całe swoje życie. On, zakochany w rodzinnym Drohobyczu, tam ginie. Gdyby pozostał z nią w Warszawie, może przeżyliby razem, ukrywając się z powodu pochodzenia (oboje byli Żydami)? Pytanie to pozostaje bez odpowiedzi. Niewiele jest książek, do których po odłożeniu chce się powrócić, a ta jest taką „literacką gratką” dla osób, które oczekują więcej niż prostej i łatwej treści. Książka naprawdę godna polecenia.
WRZESIEŃ
28.09. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka : „Smażone tablety” Agnieszka Tyszka
Dzisiaj dyskutowaliśmy o przeczytanej książce pt. „Smażone tablety” Agnieszki Tyszki. Książka o nastolatkach, główna bohaterka Karolina chodzi do klasy maturalnej, mieszka z babcią, rodzice rozwiedli się -mama wyjechała do Włoch , a z ojcem nie ma kontaktu. Poznaje nowego kolegę Maksa i dowiaduje się, że jest po poważnym wypadku, w którym zginęli jego rodzice, a teraz mieszka z ciotką. Autorka przedstawia nam sytuację nastolatków mieszkających z babcią, ciocią, którzy zdani są na siebie, nie mają oparcia w rodzicach, nie mają komu opowiedzieć o swoich problemach, radościach i planach. Rozmawialiśmy dzisiaj o znanych nam podobnych sytuacjach młodzieży , która mieszka np. z dziadkami, mają problemy w szkole i z rówieśnikami, nie jest im lekko. Książka ciekawa i warta przeczytania. Polecamy.
23.09. DKK w BP w Łambinowicach – Jasienica Dolna
Omawiana książka: „Dzień czekolady” Anny Onichimowskiej
Dyskusja o tej książce nie wywołała tyle emocji. Dzieci podzieliły się, jedne wyrażały pozytywne opinie, pozostałe miały odmienne zdanie. Upewniłam się, czy wszyscy książkę przeczytali i poprosiłam o wypowiedzenie swojej opinii tych, którym się nie bardzo podobała. Najmłodszy nasz klubowicz oznajmił: „w książce tyle się działo, że nie umiałem sobie tego poukładać”. Prosił swoją mamę o przeczytanie książki ponownie i na koniec stwierdził, że czytał ciekawsze książki. Najstarsi klubowicze z automatu wyliczyli tytuły innych książek pisarki - Daleki rejs, Tajemnica malutkiej, Duch starej kamienicy, twierdząc, że były ciekawsze i w ogóle super. Zaistniała sytuacja jaką lubię, bo do dyskusji włączyli się ci, którym książka się bardzo podobała. Zmotywowani tym, aby udowodnić, że książka jest bardzo ciekawa zaczęli opowiadać scenki według nich najciekawsze i tym sposobem wyłuskaliśmy sens przekazu, często bardzo trudnych tematów, jak śmierć bliskiej osoby, rozłąka, tęsknota. Ucieczka w marzenia pozwalała małym bohaterom książki w miarę normalnie funkcjonować. Podsumowując dyskusję uznaliśmy, że książka jest zawiła, ponieważ ma za dużo wątków, a na dodatek jeszcze połączona z magią. Zaznaczamy, że takiej dyskusja dawno nie było, fajne doświadczenie i nadal będziemy czytać książki Anny Onichimowskiej .
15.09. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce. Spotkanie z Hanną Cygler
W czwartkowe popołudnie 15 września 2016 r. gościem naszej biblioteki była Hanna Cygler,
autorka aż 18 powieści. Pani Hanna chętnie opowiadała o swojej twórczości. Pisze dla przyjemności, a w tworzenie każdej książki wkłada wiele serca i emocji mając na uwadze
zadowolenie czytelników. Pragnie pisać książki, które by się szybko czytało, a jednocześnie
takie, które by zbyt łatwo nie opuszczały pamięci czytelników. Pisarka opowiadała o kulisach wydania książek. Z chęcią odpowiadała na pytania, które zadawali jej czytelnicy. Spotkanie było bardzo ciekawe i przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Na zakończenie autorka podarowała nam powieść pt. "3 razy R", podpisała książki swojego autorstwa oraz dokonała wpisu do kroniki.
Na spotkanie autorskie przy kawie i herbacie przybyły wszystkie klubowiczki oraz czytelnicy zainteresowani twórczością autorki.
14.09. DKK GBP w Tułowicach. Spotkanie z Hanną Cygler
Hanna Cygler, autorka wielu powieści (nie tylko dla kobiet), opowiedziała bardzo wyczerpująco o sobie, swojej twórczości, pomysłach i inspiracjach na powieści. Opowiedziała jak doszło do jej popularności oraz o warsztacie twórczym jej pisarstwa. W miłej atmosferze przy poczęstunku bardzo szybko upłynął czas, a uczestnicy wyszli ze spotkania bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani.
14.09. DKK MiGBP w Niemodlinie
Omawiana książka: I. McIwan – W imię dziecka, G. Greene – Pociąg do Stambułu
Po wakacyjnej przerwie niemodlińskie klubowiczki spotkały się, aby wymienić wrażenia z dwóch wakacyjnych lektur: W imię dziecka – I. McIwana oraz Pociąg do Stambułu G. Greene’a.
Dylematy moralne, trudne decyzje i konsekwencje trudnych wyborów, których nie da się przewidzieć, to fabuła powieści „W imię dziecka”. Zdaniem naszych klubowiczek książka uświadamia czytelnikowi, iż nie jesteśmy w stanie przewidzieć skutków naszych decyzji. Zmusza do przemyśleń i analizy. Wciągająca lektura mająca w sobie swoisty magnetyzm. Jednogłośnie polecana!
Z kolei druga z omawianych lektur, mianowicie „Pociąg do Stambułu” G. Greene’a przyjęta została z częściowym entuzjazmem. Cześć czytelniczek była zachwycona, a część wręcz przeciwnie. Tym razem zdania były podzielone. Powieść utrzymana jest w atmosferze ciążącego na bohaterach fatum, którzy spotykają się ze sobą w Orient Expresie, legendarnym pociągu jadącym z Ostendy do Stambułu. Bohaterowie poznają się i wzajemnie komplikują życie. Ich losy splatają się w ciągu siedemdziesięciu dwóch godzin, które stają się dla nich najtrudniejszym sprawdzianem charakteru. Przy soku i cieście marchewkowym omówiłyśmy plany dalszych spotkań w ramach niemodlińskiego DKK - kolejne spotkanie już za miesiąc :)
13.09. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – filia w Łosiowe
Do spotkania z Hanną Cygler przygotowywałyśmy się już od początku roku, tj. od chwili, kiedy dowiedziałyśmy się , że to spotkanie dojdzie do skutku. Pierwsze książki tej autorki pojawiły się w łosiowskiej bibliotece już w 2008 r. Były to „Czas zamknięty” i „ Pokonani”. Od tamtej pory w niecierpliwością oczekiwaliśmy na następne książki Hanny Cygler. Na spotkaniach klubowych omawialiśmy „Głowę anioła” i „Dwie głowy anioła”. O popularności autorki w Łosiowie świadczy to, że na półkach mamy wszystkie wydane przez Nią powieści, które są wciąż czytane. Dzięki DKK mogliśmy poznać pisarkę osobiście, posłuchać historii o jej przygodzie z książką, o jej stosunku do pisarstwa kobiecego i literatury popularnej.
13 września 2016 r. Dyskusyjny Klub Książki, działający przy Bibliotece Publicznej w Łosiowie, miał zaszczyt gościć u siebie Hannę Cygler - autorkę chętnie czytanych przez łosiowskie czytelniczki powieści. Wieczorem, po upalnym dniu, na czas spotkania czytelnia biblioteki przybrała postać kawiarni. Przy stolikach z dobrą kawą i ciastkiem zasiadły miłośniczki dobrej literatury kobiecej. Główna bohaterka spotkania, która pojawiła się jako pierwsza, zdążyła już pozawierać znajomości i osobiście witać przychodzące na spotkanie swoje fanki. Hanna Cygler jest osobą niezwykle komunikatywną, wesołą i otwartą na ludzi, stąd spotkanie autorskie przypominało raczej przyjacielską pogadankę.
Tematem rozmowy były zarówno bohaterki powieści jak również sama autorka. Hanna Cygler zaznaczyła, że każdej z postaci literackich daje część siebie, a scenariusze akcji powieści czerpie z życia, z tego co dzieje się jak najbliżej niej. „Po co mam wymyślać coś, czego nie rozumiem” - wokół nas dzieją się sprawy tu i teraz, które często podpowiadają autorce tok wydarzeń w książce. Pisarka z entuzjazmem zalicza siebie do twórców oddanych literaturze popularnej. Taka twórczość daje Jej radość pisania, a czytelnikom radość czytania, o tym bardzo dobrze wiedzą amatorzy dobrej książki z Łosiowa. Dziękujemy Pani Hannie Cygler na przyjęcie zaproszenia do naszego Klubu oraz za wspólnie spędzony czas i czekamy na dalsze powieści, takie jak te poprzednie – po prostu o życiu.
12.09. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim. Spotkanie z Hanną Cygler
Na spotkanie przybyły panie z DKK w Kamieniu Śląskim i DKK Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjemnej atmosferze ponieważ ,pani Hanna jest bardzo miłą i sympatyczną osobą. Z zaciekawieniem wysłuchałyśmy opowieści o początkach przygody pisarskiej i o ważnych ludziach w jej życiu, których odbicie można znaleźć w niektórych utworach. Pisarka uchyliła także rąbka tajemnicy , który dotyczył dalszej części powieści „W cudzym domu”. Pod koniec spotkania pani Cygler odpowiadała na pytania czytelniczek i wymieniały się uwagami na temat wybranych książek. Na zakończenie autorka dokonała wpisu do kroniki bibliotecznej i dedykacji w książkach czytelniczek. Spotkanie uwieńczyło pamiątkowe wspólne zdjęcie.
12.09. DKK GBP w Gogolinie. Spotkanie z Hanną Cygler
12 września br. Klubowiczki gogolińskiego DKK odwiedziły DKK z Kamienia Śląskiego by wziąć udział w spotkaniu z pisarką Hanną Cygler autorką chętnie czytanych książek.
W miłej i serdecznej atmosferze zaproszony gość Pani Hanna Cygler wprowadziła czytelniczki w swój pisarski świat. Barwnie opowiadała o pomysłach na książki, bohaterach i wątkach powieści, wydawcach, spotkaniach towarzyskich, nowych pomysłach i książkach, które nosi w głowie. Swoim poczuciem humoru, serdecznością, otwartością i barwnymi opowieściami zauroczyła wszystkie czytelniczki przybyłe na spotkanie, które z jeszcze większą przyjemnością sięgną po książki
08.09 DKK WBP w Opolu - Biblioteka Austriacka. Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem
Paweł Beręsewicz opowiedział najpierw dzieciom o swojej pracy jako nauczyciel, autor i tłumacz. Następnie przeprowadził z dziećmi bardzo zabawne dyskusje o swoich książkach „Noskawery”, „Pieniądze albo kasa” oraz „Więcej niż klub”. Klubowicze z dużym zainteresowaniem i chęcią brali udział w spotkaniu.
07.09. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Diuna” Franka Herberta
Rozmowa dotyczyła powieści Franka Herberta pt. „Diuna”. Podczas dyskusji przyjrzano się przede wszystkim mesjanistycznym elementom powieści, które przywodziły na myśl święte księgi różnych religii. Główny bohater kreowany był bowiem właśnie na mesjasza – od samego początku widoczne były – niekiedy dość schematyczne – fragmenty, za pomocą których budowano tę niezwykłość postaci. Mimo takich drobnych zgrzytów, powieść się podobała, a niektórych zachęciła do przeczytania kolejnych części, o których również wspominano, stwierdzając jednak, że nie były już tak dobre, jak pierwszy tom. Tematem dyskusji było również zobrazowane w powieści specyficzne społeczeństwo planety Arrakis, które swoją kulturą przypominało nomadów z Półwyspu Arabskiego, a etosem poniekąd japońskich żołnierzy. Po jakimś czasie rozmowa zeszła na temat religii, bowiem Frank Herbert w swoim dziele zawarł sporo fragmentów jej dotyczących, pozwalających snuć domysły na temat tego, co sam o niej sądził.
07.09. DKK BP w Łambinowicach - filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Niechciana” Barbary Kosmowskiej
Książka opowiada o nastolatce Kasi, która jest uczennicą w gimnazjum , ma swoje plany i marzenia, ale w pewnym momencie wszystko się wali. Kasia jest w ciąży, teraz staje przed trudną decyzją – co dalej, co powiedzą rodzice, co w szkole? Autorka przedstawia nam problem nastolatki, która musi sama poradzić sobie z tą sytuacją, bo na chłopaka wcale nie może liczyć.
Dyskutowaliśmy , że to przeważnie dziewczyna musi brać wszystko na siebie, rezygnować ze swoich planów - być tą winną i tak szybko wydorośleć. Natomiast chłopak jest bez winy i zobowiązań. Książka bardzo ciekawa, pouczająca , a może nawet jest przestrogą dla nastolatek. Gorąco polecamy!
05.09. DKK GBP w Gogolinie – filia Kamień Śląski
Omawiana książka: ,,Dobre geny” , „Za cudze grzechy” Hanny Cygler
W dniu 05.09.2016 roku po ,letniej przerwie wznowił swoją działalność Dyskusyjny Klub Książki. Na spotkaniu dyskutowaliśmy nad książkami pt.: ,, Dobre geny” i ,,Za cudze grzechy” autorstwa Hanny Cygler. Zarówno te pozycje książkowe tak jak i te wcześniej omawiane zostały bardzo dobrze przyjęte przez klubowiczki. Uważamy , że przy książkach pani Cygler nie można się nudzić . Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorką 12 września br.
05.09. MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: „Noc w Rodanthe” Nicholasa Sparksa
Po wakacyjnej przerwie rozpoczęły się kolejne spotkania w fili nr 18 MBP w Opolu. Klubowiczki miały okazje obejrzeć wystawę DKK – „10 lat działalności DKK”, która przywołała bardzo miłe wspomnienia. Panie, które były na Literackim Woodstocku opowiadały swoje relacje i wspomnienia z przemiłego pobytu we Wrocławiu. Najbardziej podobało się spotkanie z Rosą Montero, pomimo deszczu utkwiło nam w pamięci pożegnalna prosta myśl Pani Rosy „Cieszmy się każdą chwilą”, oczywiście niezapomniane były również wrażenia przy odśpiewaniu Hymnu książki na Wrocławskim Rynku. Po wspomnieniach omawiana była książka N. Sparksa „Noc w Rodanthe”. „Im większa miłość tym większa tragedia” – prosta nieskomplikowana wpadająca w serce, czyli opowiastka o miłości, na którą nigdy nie jest za późno, w położonej nad oceanem miejscowości. Jedna z Klubowiczek stwierdziła: N.Sparks jak zawsze mnie nie zawiódł, choć ubolewam nad objętością książki. Niby prosta lektura, a zawróciła w mym sercu. POLECAM !!!! Bardzo ładna opowieść o miłości dojrzałych ludzi, którzy spotkali się w dość późnym wieku. Historia wzruszająca, zwłaszcza ostanie strony. Klub poleca książkę wszystkim czytelnikom.
05.09. DKK MiGBP w Zdzieszowicach – filia w Żyrowej. Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem
Filia w Żyrowej Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdzieszowicach , w której działa Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci, zorganizowała autorskie z Pawłem Beręsewiczem. Gość klubu jest autorem licznych opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci oraz laureatem wielu nagród literackich. Jest także tłumaczem i leksykografem – tzn. opracowuje leksykony i słowniki. Pan Paweł bardzo szybko zdobył sympatię wszystkich słuchaczy. Podczas wizyty autor zaprezentował swoje książki oraz z przyjemnością odpowiadał na pytania dzieci. To dzieci decydowały, o jakiej literaturze chcą rozmawiać pijąc herbatę lub kawę z autorem Ciumków. Z zapartym tchem słuchaliśmy o przygodach rodziny Ciumków, wielkich futbolowych transferach oraz podpowiedzi dotyczących zdobycia wielkiej fortuny. Dla wszystkich uczestników było to spotkanie pełne wrażeń, które niewątpliwie na długo pozostanie w naszej pamięci.
LIPIEC-SIERPIEŃ
25.08. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „ Hopeless” Colleen Hoover
Książka bardzo ciekawa, opowiada o miłości i poważnych problemach nastolatków. Autorka swoją książką udowadnia, że tak naprawdę nie znamy sedna miłości. Ckliwe historie i romantyczne opowiadania naszych przyjaciół, znajomych czy rodziny, to jedno. Ale istnieje również okrutna, bolesna i trudna do przetrwania strona miłości, o której rzadko kiedy się mówi, a tym bardziej pisze. Ta historia ukazuje prawdziwie dramatyczną stronę uczuć, które jednak nie do końca potrafią wszystko przetrwać i pokonać...? Książka bardzo interesująca , gorąco polecamy rówieśnikom i nie tylko.
19.08. DKK GBP w Popielowie
Omawiana książka: „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” Aleksandry Boćkowskiej
Wiele ciekawych historyjek wyciągały uczestniczki spotkania z książki Aleksandry Boćkowskiej.
A także wiele przykładów zostało przytoczonych z własnych doświadczeń związanych z modą, ubieraniem się i kupowaniem ubrań oraz wszelkich dodatków do ubrań.
Moda w PRL-u była ciekawym zjawiskiem. Ci, którzy modę projektowali – projektowali ją właściwie dla elit, dla artystów i prominentów. Społeczeństwo szukało dla siebie ciuchów, przemierzając wiele sklepów, a nie raz miejscowości by zdobyć jakiekolwiek ubrania dla siebie. Na zakończenie spotkania z sentymentem wspominano „dawne” czasy, związane z modą i ubieraniem się.
18.08. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Wrocław. Zwiedzaj z nami krasnalami”- Eliza Piotrowska
Wspaniały informator i przewodnik po pięknym Wrocławiu. Mieście, od, którego dzieli nas kilkadziesiąt kilometrów, a tak mało nam znanym. Czytając książkę, równocześnie oglądając rysunki możemy wiele zapamiętać o tak bogatej architekturze i legendach stolicy Dolnego Śląska.
10.08. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „ Szczęście pachnie bzem” Aleksandry Ty
W sierpniu Zębowicki DKK spotkał się po raz kolejny aby dyskutować na temat książki „Szczęście pachnie bzem” Aleksandry Tyl. Czym jest szczęście? Czy to stan, który trwa, dopóki coś go nie zmąci? Czy to chwila, ulotna krótkotrwała jak żywot motyla? - zastanawia się autorka słowami Izabeli. Izabela dobrze zapowiadająca się dziennikarka pisma o kulturze jest kobieta samodzielną, dobrze zarabia, przyjaźni się z Wiktorem - kochającym ją mężczyzną. Niby wszystko wspaniale się układa. Niestety życie bywa nieprzewidywalne, a los przewrotny. Przyjaciółka Izy - Monika ma ciężko chore dziecko, córeczkę Oliwkę. Wyjeżdża z nią na operację za granicę. Iza, odprowadzając je na lotnisku jeszcze nie wie, że Moniki już nie zobaczy, a Oliwka wróci tylko z pielęgniarką. Sprawa się komplikuje, gdyż ojciec Oliwki, który dotąd nie interesował się losem chorej córeczki, raptem chce ją wychowywać. Niestety nie z pobudek rodzicielskich. Chce mieszkania i pieniędzy, a Oliwia trafia do Domu Dziecka. Co zrobi Iza? Czy jej przyjaźń z Moniką obejmie też jej córkę Oliwkę? Co na to Wiktor? Dlaczego szczęście pachnie bzem? Odpowiedzi na te pytania znajdzie czytelnik w powieści; o zaufaniu, miłości, przyjaźni i szczęściu.
01.08. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Zmyślacz”- Eliza Piotrowska
Zmyślacz, raczej kłamca, takiego mieć w klasie to szok! Takie słowa padły po przeczytaniu kilku stron opowiadania, jednak, gdy przeczytaliśmy całość, pojawiła się konsternacja, zamyślenie i trudna ocena bohatera książki. Po pytaniu, dlaczego on taki jest, dzieci zaczęły się domyślać, o co chodziło pisarce, z jakim problem boryka się mały bohater. Nagle olśnienie i rozpoczęła się dyskusja. Klubowicze kolejno tłumaczyli, dlaczego ich zdaniem chłopiec zaczął zmyślać przedziwne historie o ojcu, którego nigdy nie miał i bardzo chciał go mieć jak inne dzieci wychowywane w pełnych rodzinach. Podawały różne przykłady, dlaczego tata, który uczestniczy w życiu dziecka jest tak ważny. Polecamy tę książkę czytelnikom mały i dużym.
01.08. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: „Klinika zdrowego chomika” Barbary Gawryluk
Wstępem do dyskusji było przypomnienie przez klubowiczów spotkania z Barbarą Gawryluk, które odbyło się w klubie w Zielinie. Wówczas klubowicze mogli wysłuchać fragmentów tej książki, czytanej przez samą autorkę. „Klinika zdrowego chomika” to zbiór opowiadań o różnych zwierzętach domowych wymagających pomocy weterynarza. Wszystkie trafiają do doktora Wojtka, który w swoim gabinecie i na antenie Radia Kraków w audycji Klinika zdrowego chomika, stara się wszystkim pomóc. Ponieważ wszystkie dzieci bardzo lubią zwierzęta, również książki i rozmowy o nich - dyskusja była bardzo ożywiona. Dotyczyła nie tylko bohaterów książki, czyli Jaśka, Bazylii, Babki i Pchełki, ale również pupili naszych klubowiczów (wszyscy są właścicielami jakiegoś zwierzątka). Opowiadania są ciekawe i spełniają również funkcję edukacyjną. Uwrażliwiają dzieci na los chorych i porzuconych zwierząt. Wyjaśniają też różne pojęcia i przekazują dzieciom ważne informacje, np.: co to jest czipowanie i dlaczego jest potrzebne, kto to jest wolontariusz i co robi, dlaczego nietoperza nie głaskamy gołymi rękami. Dzieci dzieliły się również informacjami o problemach swoich pupili. Wspólnie uzgodniono zasady postępowania w razie znalezienia rannego lub porzuconego zwierzątka. Na zakończenie każdy klubowicz wybrał swojego ulubieńca spośród pacjentów doktora Wojtka i wykonał recenzję rysowaną do opowiadania.
01.08. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: „Rozważna czy romantyczna” Anny Karpińskiej
Wakacyjne spotkanie naszego klubu odbyło się w pierwszy dzień sierpnia. Panie przeczytały książkę Anny Karpińskiej "Rozważna czy romantyczna", więc rozmowy toczyły się wokół tej powieści. Autorka przedstawia nam młodą Natalię, która próbuje poukładać sobie życie.
Jednak życie przygotowało dla Natalii parę ciekawych niespodzianek, które mocno ją zaskoczą. Bohaterka nie wymarzyła sobie takich zmian. To prawdziwa opowieść o kobiecie szukającej szczęścia, ciepła i bliskości, a walka serca z rozumem to temat znany od dawna.
Później rozmowa przeszła na tematy tzw. "życiowe". Na zakończenie klubowiczki zostały zaproszone na spotkanie autorskie z Hanną Cygler, które odbędzie się 15 września w naszej bibliotece.
28.07. DKK GBP w Pawłowiczkach
Omawiana książka: "Spełnienia marzeń" - K. Michalak
Spotkanie z książką Katarzyny Michalak okazało się świetnym sposobem na spędzenie długiego, letniego popołudnia. Tematem była dyskusja nad książką, którą rozpoczęto pytaniem, jak się podobała kolejna lektura Katarzyny Michalak? Przy filiżance herbaty członkinie dzieliły się swoimi opiniami o książce. Panie jak zwykle były zachwycone stylem pisania autorki. Jest to opowieść wzruszająca i zaskakująca, od której nie można się oderwać już od pierwszych stron książki aż do jej samego końca. Spotkanie w kameralnym gronie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.
13.07. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Pięćdziesiątka” Ingi Iwasiów
Książki nie mają wakacji. Podczas lipcowego spotkania DKK omówiona została książka Ingi Iwasiów „Pięćdziesiątka”. Bohaterka książki Małgosia jest dzieckiem PRL-u . Urodziła się w 1960 roku w Szczecinie i tam mieszka przez całe życie. Była jedynaczką, matka zmarła wcześnie przed 18-tą rocznicą urodzin Gosi. Ojciec niedługo po śmierci żony ożenił się ponownie i wyprowadził do żony. Mieli córkę Oliwkę. Małgosia została w mieszkaniu rodziców, uczy się, zdaje maturę, później studiuje pedagogikę. Przy tym ostro imprezuje. Stan wojenny zastaje ją w Anglii, gdzie wyjechała z kolegą swojej przyjaciółki. Imprezuje, wpada w alkoholizm, ma przygody miłosne z mężczyznami, a także z kobietami. Wraca do polski kończy studia, uczy angielskiego. Chodzi na terapię odwykową A.A, jednak nic nie pomaga. Mimo perypetii głównej bohaterki tej książki można w niej znaleźć także ciekawe opisy czasów PRL-u. Polecamy tę książkę, ponieważ jest bardzo interesująca.
CZERWIEC
29.06. DKK MBP w Opolu. Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Majgull Axelsson pt. Ja nie jestem Miriam.
29.06.2016 odbyło się kolejne spotkanie DKK wzięło w nim udział 8 osób. Także tym razem dołączyła do nas nowa uczestniczka. Rozmawiałyśmy o powieści Majgull Axelsson pt. Ja nie jestem Miriam. Książka porusza trudny temat Holokaustu i opowiada o powojennych losach jego ofiar. Wątek podjęty przez autorkę opowiada o stosunku Szwedów do społeczności romskiej. W 1948 roku, a więc tuż po wojnie w sytej nie znającej wojny Szwecji miały miejsce akty przemocy w stosunku do tarttare jak obelżywie nazywano Romów. Bohaterka powieści tytułowa Miriam, naprawdę nazywa się Malika i jest Romką. Aby się zasymilować ze szwedzką społecznością przez całe dorosłe życie udaje Żydówkę. Książka została świetnie przyjęta. Podkreślano kunszt autorki, która rzetelnie, bez niepotrzebnego patosu odtworzyła obozową codzienność wraz z jej makabrycznymi szczegółami. Obrazy z powojennego życia bohaterki także zostały świetnie opisane, tworząc specyficzny niepokojący nastrój.
27.06. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: „Złodziejki czasu” Hanny Cygler
Spotkanie zaczęło się od powitania i omówienia sprawy wyjazdu na Literacki Woodstock. Z naszego klubu jedzie 5 osób. Następnie przeszliśmy do mawiania książki H. Cygler „Złodziejki czasu”. Cztery główne bohaterki, których losy przeplatają się wzajemnie potrafią zaskoczyć i rozbawić. Ich historie są jak najbardziej nieprawdopodobne. W książce nie brakuje niczego, jest miłość, zdrada, przyjaźń, wybaczenie i śmierć. Książka lekka ,łatwa i przyjemna trudno się od niej oderwać. Nie sposób się nudzić podczas czytania tej książki. Autorka cały czas zaskakuje, a przy tym nie pozbawia powieści humoru. Polecamy tę książkę, to czysty relaks na urlopowe dni.
23.06. DKK GBP w Pokoju
Omawiana książka: „Spełnienia marzeń” Katarzyny Michalak
Książka Katarzyny Michalak „ Spełnienia marzeń” porusza trudne sprawy nastolatków. Jak zwykle były głosy podzielone jeżeli chodzi o tematykę tej powieści - ot zwykłe czytadło jak stwierdziła jedna z czytelniczek. Oczywiście została zaraz „zakrzyczana” przez inne panie, bo czyż nie jest trudnym i mało poruszanym tematem sprawa molestowania dzieci.
Z tym właśnie problemem zetknęła się bohaterka czytanej powieści – Klaudia. Przeżywa ona w swoim domu rodzinnym trwające od siedmiu lat piekło. Jej ojciec znany i szanowany pediatra wykorzystuje swą małoletnią córkę. Problem ukryty w czterech ścianach dobrze usytułowanej rodziny, której nikt nie posądziłby o tak niecne czyny. Udaje jej się zerwać z przeszłością w osiemnaste urodziny, kiedy to porzuca dom rodzinny i zamieszkuje w domku odziedziczonym w spadku. Po kilku dniach dowiaduje się, że domek ten przepisała jej matka, kobieta która rzekomo opuściła córkę i męża. W trakcie czytania dowiadujemy się, że została zamordowana przez ojca Klaudii. Inny problem to niepełnosprawność. I tutaj mamy dwudziestoletniego Kamila, który w wyniku pobicia traci wzrok, a jego kolega ginie na jego oczach [problem przestępczości ]. Kamil niegdyś mający duże powodzenie wśród dziewcząt, podrywacz, teraz chowający się pośród czterech ścian samotnik. Zdany na łaskę ciotki Matyldy, która poszukuje opiekunki dla niego. Na ogłoszenie odpowiada Klaudia i od tej pory losy tych dwojga splatają się ze sobą. Czy poranieni przeszłością będą w stanie jeszcze kiedyś czerpać radość z życia. Możemy z całą stanowczością stwierdzić, iż nie jest to zwykłe czytadło jakieś tam „romansidło” , ale książka poruszająca wiele ważnych problemów, które dotykają nie tylko jednostki, ale są udziałem wielu osób.
23.06. DKK GBP w Popielowie
Omawiana książka: „Stryjeńska. Diabli nadali” Angelika Kuźniak
Bardzo ciekawie napisana biografia Zofii Stryjeńskiej, polskiej malarki urodzonej w 1891 roku w Krakowie, zmarłej w 1976 roku w Szwajcarii. Zofia Stryjeńska była cenioną artystką polską okresu międzywojennego, zajmującą się plastyką, ilustracjami i stylu art deco. Ciekawe, ale też bardzo burzliwe było życie artystki, uprawiającej sztukę w tak specyficznym okresie między dwiema wojnami. Przeżywała wiele rozterek i rozstań, pracując w kraju wielokrotnie żyła biednie, pożyczając pieniądze od rodziny czy też znanych artystów. Często wyjeżdżała za granicę, gdzie w późniejszym okresie życia przebywała trójka jej dzieci i gdzie ona sama pozostała do śmierci. Słowa Zofii Stryjeńskiej, jako motto do książki : „Rodziłam się u zbiegu dwóch epok. Za późno, aby tańczyć kankana, za wcześnie, aby podziwiać rozbicie atomu. Oscyluję więc krańcowo między przepaścią, a nadzieją” w pełni obrazują życie artystki.
22.06.DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie” Paweł Smoleński
Książka pt.: „Zielone migdały” pokazuje nam Kurdów, którzy po latach walki stworzyli na terenie Iraku autonomiczny region z odrębnym parlamentem. Dzielnie walczą z państwem islamskim, które rozlało się w Iraku i Syrii, broniąc swojej autonomii, zwalczając fanatyzm religijny. Kurdowie to naród, który otoczony przez niesprzyjające siły, daje sobie radę, przecząc powszechnym wyobrażeniom o tym regionie świata. Książka Pawła Smoleńskiego spodobała się klubowiczom i z pewnością będą ją polecali znajomym.
16.06. DKK MiGBP w Grodkowie
Tylko Jonasson potrafi stworzyć taką fabułę! Tylko on potrafi umieścić afrykańską analfabetkę (która analfabetką jest tylko prze kilka pierwszych stron książki, bo później już umie czytać, liczyć, mówić po chińsku i konstruować bomby atomowe)obok szwedzkiego ministra czy chińskiego ambasadora, czy anarchistkę obok króla. Książka niezmiernie podobała się wszystkim Klubowiczkom. Styl pisarza określiły na nad wyraz spokojny a zarazem całkiem absurdalny! Ale jest też dużo życiowej prawdy - nawet najbardziej ubogi i prosty człowiek ma wpływ na swoje życie i może spełniać swoje marzenia!
16.06. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej. Spotkanie z Elizą Piotrowską
Filii Bibliotecznej w Jasienicy Dolnej odbyło się spotkanie autorskie z poetką, autorką i ilustratorką książek dla dzieci panią Elizą Piotrowską. Spotkanie odbyło się po raz pierwszy w bibliotece, która po przeprowadzce zajmuje teraz 100-metrową powierzchnię. W przygotowanie spotkania oraz wystrój pomieszczeń bibliotecznych zaangażowali się klubowicze i jak zawsze doceniam ich pracę. To już 9-te spotkanie autorskie i jak zawsze przed spotkaniem są obawy jak przebiegnie, czy wszystko jest dopięte na tzw. ostatni guzik i oczywiście, jaką osobą będzie nasz gość? Odpowiedź jest tylko jedna – super spotkanie, a Pani Eliza Piotrowska zachwyciła nas wszystkich. To nie tylko świetna pisarka, ale ciepła i kochająca ludzi osoba. Po krótkiej chwili nawiązała świetny kontakt z dziećmi i tak było do ostatniej chwili spotkania. Polecamy wszystkim klubom Panią E. Piotrowską , warto ! Na pożegnanie w imieniu wszystkich obecnych na spotkaniu wybrani uczniowie dziękując naszemu gościowi za tak wspaniałe spotkanie wręczyli wiązankę kwiatów i podziękowanie.
15.06. DKK MBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: „Dotrzymana obietnica” Jill Anderson
15 czerwca 2016 roku grono klubowiczów spotkało się po raz kolejny w tym roku, aby podyskutować o książce Jill Anderson „Dotrzymana obietnica”. Książka opowiada prawdziwą historię i porusza bardzo trudny, dramatyczny i kontrowersyjny temat. „W 2005 roku Jill Anderson stanęła przed sądem w Leeds, oskarżona o zabójstwo męża. Paul Anderson, 43-letni lingwista od wielu lat cierpiał na zapalenie mózgowo-rdzeniowe oraz zespół ustawicznego zmęczenia, z powodu choroby kilkakrotnie próbował popełnić samobójstwo. Pewnego dnia, korzystając z nieobecności żony, zażył śmiertelną dawkę leków. Po powrocie Jill powiedział jej, że „ tym razem wziął dosyć”, i błagał, żeby nie wzywała pomocy. Uszanowała jego życzenie i – choć trawiona rozpaczą – pozwoliła mu odejść. Wkrótce potem doświadczyła na sobie surowości prawa: wielokrotnie przesłuchiwana pozbawiona paszportu, stanęła wobec perspektywy spędzenia nawet 15 lat w więzieniu”.*
Wszyscy obecni uznali, że temat jest bardzo ciekawy zarówno z punktu widzenia medycznego, jak i etycznego, ale ponieważ tak bardzo kontrowersyjny, naprawdę trudno powiedzieć, jak każdy z nas zachowałby się w takiej sytuacji. Części klubowiczów nie przekonała jednak postawa żony i jej małżeństwo uznali za „toksyczny związek”. Kilka osób uznało, że należało jednak bezwarunkowo ratować umierającego męża. W jednym klubowicze byli zgodni: zdecydowane NIE dla eutanazji, ale też niezgoda na uporczywe leczenie, godzące w godność człowieka.
* Źródło: Wydawca Prószyński Media Sp. z o.o.
15.06. DKK BP w Głuchołazach
Omawiana książka: „Obietnica pod jemiołą” Richarda Paula Evansa
Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Czytanie jej rozbudza dobre postawy, promuje wybaczenie i konieczność dawania ludziom drugiej szansy. Autor zwraca uwagę na fakt, że łatwo zniszczyć drugiego człowieka złym słowem, ale również motywuje do patrzenia na Niego, jakby przecierpiał znacznie więcej niż widzimy. Pokazuje sytuacje, że reagując pozytywnie na wszelkie uszczypliwości, możemy zjednać sobie ludzi . Powieść przesiąknięta jest emocjami, wzruszeniami i poprawia humor. „Obietnica pod jemiołą” to dobra książka na czas świąteczny.
14.06. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: „Siedlisko”, „Zima w Siedlisku” Janusza Majewskiego
Spotkanie dyskusyjne rozpoczęła moderator krótkim zagajeniem na temat życia i twórczości autora. Przedstawiła garść informacji o Januszu Majewskim – polski reżyser, scenarzysta, autor książek. Zrobił między innymi filmy Sublokator, Zaklęte rewiry, Lekcja martwego języka, C. K. Dezerterzy, Złoto dezerterów, Po sezonie, Mała matura 1947, Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy. Ostatnie lata z żoną Zofią Nasierowską (fotografka, zm. w 2011r.) spędzał na Mazurach w Starych Juchach. Tam powstał serial telewizyjny Siedlisko. Książka pod tym samym tytułem powstała na podstawie scenariusza serialu. Marianna i Krzysztof małżeństwo z dużym stażem dostają spadek po ciotce. Jest to dom na Mazurach. Zamieszkują więc w Panistrudze i zaczynają nowe życie. Wieś dotychczas kojarzyli ze spokojem, wręcz sielanką a tu remont, bo Marianna postanawia prowadzić pensjonat. Niekończące się wizyty sąsiadów, rodziny bliższej i dalszej, miejscowi ze swoimi historiami i wielu innych. Dzieje się dużo, jak to w życiu porody, chrzty, pogrzeby, bale, festyny i dyskusje. Lecz pomimo tempa jakie autor narzucił bohaterce, która biega, organizuje, załatwia to książka pozbawiona jest wartkiej akcji. Polecamy Siedlisko – ciepłą rodzinną historię, trochę czasem zabawną dla relaksu. Zima w Siedlisku to kontynuacja Siedliska, dalsze losy Marianny i rodziny Kalinowskich. Historia zaczyna się w tragicznym momencie życia Marianny. W wypadku samochodowym zginął jej mąż Krzysztof. Po tylu latach wspólnego życia odczuwa wielką pustkę. Spędza w siedlisku pierwszą zimę bez Krzysztofa. Przegląda pamiątki, wspomina, odkrywa tajemnice męża. Trochę zwolniła tempo życia, ale wciąż ma pełne ręce roboty, bo przecież wkrótce otwiera pensjonat. Dzieci wciąż potrzebują jej wsparcia i pomocy, a i mieszkańcy Panistrugi jak dawniej przychodzą ze swoimi historiami. Zimę w Siedlisku polecamy dla ciekawych dalszych losów właścicielki pensjonatu Siedlisko i jej rodziny.
14.06. DKK GBP w Gogolinie. Spotkanie z Wojciechem Jagielskim
Omawiana książka: „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Trębacz z Tembisy”, „Wszystkie wojny Lary” Wojciecha Jagielskiego
Pisarz, reportażysta, dziennikarz i długoletni publicysta Gazety Wyborczej, autor powieści: „Dobre miejsce do umierania”, „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Trębacz z Tembisy”, „Wszystkie wojny Lary” podczas ponadgodzinnej rozmowy, którą prowadził Łukasz Wojtkiewicz opowiadał o podróżach, spotkaniach z fanatycznymi ludźmi, o wydarzeniach historycznych w Afryce, Czeczenii i Gruzji i innych miejscach, które odwiedził. Pytania dotyczyły także wydanych powieści, planów na przyszłość i strachu o własne życie. Wojciech Jagielski to niezwykle serdeczny człowiek, z którym odbyliśmy podróż w nieznane i niedostępne zakątki świata, a który rozbudził w czytelnikach ciekawość i zrozumienie dla innych kultur i ludzi.
09.06. DKK GBP w Baborowie
Z relacji moderatorki: Ponieważ ostatnio uczestniczkami spotkań są dziewczęta li i jedynie, w naszych dyskusjach pojawiają się książki dziewczyńskie głównie. Niezależnie od tego czy książka reprezentuje gatunek fantasy, czy jest powieścią obyczajową, powinna być romansem. :) Podczas ostatniego spotkania pojawiły się w relacjach czytelniczek następujące tytuły: Dawca, Eleonora i Park, Ognisty pocałunek, Czy wspomniałam, że cię kocham?, Anna i pocałunek w Paryżu, Pamiętniki wampirów. I ten ostatni tytuł wywołał ożywioną dyskusję, a raczej wymianę ulubionych wątków, bohaterów i scen. Bo oprócz wersji książkowej, a może nawet przede wszystkim, dziewczęta ekscytują się mocno serialem. Przemilczę wartość artystyczną obu (powieści i filmu), podkreślę za to walor edukacyjny zjawiska. Fascynacja i zauroczenie powodują, że niektóre z fanek wyszukują w sieci filmiki okołoserialowe, a ponieważ są one dostępne w oryginalnej wersji językowej, jest okazja aby podnieść kompetencje językowe. Znam dobrze co najmniej jedną klubowiczkę, która w ten sposób mocno je sobie podniosła. :)
09.06. DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiane książki: „Der Baum der sich nicht lumpen ließ” oraz „Niemal mit allem” Shel Silverstein
„Der Baum der sich nicht lumpen ließ” (org. tyt. “Giving tree”, ksiązka ukazała się też w Polsce pt. „Drzewo darów”) to niby prosta ale dająca dużo do myślenia lektura. Tytułowe drzewo poświęca wszystko co ma dla chłopczyka, którego kocha. Tematem dyskusji stało się więc dawanie i branie w przyjaźni.
08.06. DKK GBP w Zębowicach
Omawiana książka: „Zjazd rodzinny” Ireny Matuszkiewicz
Rok 1918 Polska odzyskuje wolność, życie wraca do normalności. Wdowa Elwira Korzeńska czeka na syna Jana, który trafił do obozu, starszy syn zginął już na początku wojny w 1914r. Syn Jan wraca i od razu żeni się, z sierotą, która niedawno pochowała ojca. Akcja toczy się we Włocławku. Książka opisuje dzieje tych młodych małżonków. Życie rodzinne przeplata polityczne kształtowanie się 20-lecia międzywojennego Szczegółowo opisany jest „Cud nad Wisłą”. Jak został spalony most na Wiśle. W książce opisana jest cała akcja tego wydarzenia, a także bardzo ciekawe wątki życia ówczesnej społeczności, oraz dużo spraw związanych z kształtowaniem się wolnej Polski.
08.06. DKK BP w Namysłowie
"Obietnica pod jemiołą" Paula Evansa to taka współczesna bajka o dwóch poranionych duszach. wzbudziła wśród czytelniczek różne emocje.
Elise i Nick to bohaterowie naznaczeni tragedią z przeszłości i skrywający swoje tajemnice, próbujący odbudować swoje życie, otwierając się na drugą osobę i miłość. Najważniejszą i pierwszorzędną kwestią w powieści okazuje się przebaczenie. Historia dość przewidywalna, z kilkoma "przerywnikami" w stylu: główni bohaterowie w pewnym momencie kłócą się, rozstają z jakiegoś błahego powodu albo niedopowiedzenia, które można wyjaśnić zwykłą rozmową. Fabuła toczy się według znanego większości schematu, gdzie po przeczytaniu pierwszej strony powieści wiadomo jak ona się skończy. W dużej mierze odbiór książki zależy od tego, czego czytelnik od niej oczekuje. W sumie jednak jest to ciepła opowieść o tym, jak ważne jest wybaczanie błędów osobom, które się kocha. Spokojna, łatwa w odbiorze książka – przyzwoicie napisana - Dużo emocji i wzruszeń. Romantyczna – ale nie romans.
08.06. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Ślepe stado” Johna Brunnera
Czerwcowe spotkanie rozpoczęto dyskusją na temat konstrukcji powieści oraz sposobu prowadzenia narracji – fragmentarycznej, mozaikowej, z kalejdoskopem postaci, wymagającej skupienia – która niektórym utrudniała czytanie. Niełatwo też było wskazać ulubione postaci, bo chociaż występowali w książce bohaterowie, z których ideami można było sympatyzować, to jednak w obliczu takiej różnorodności nie mieli oni za dużo czasu dla siebie. Wizja przyszłości, którą prezentuje powieść, czyli straszliwe zanieczyszczenia trawiące Ziemię oraz brak podstawowych zasobów, doprowadziła dalej do dyskusji na temat aktualnej sytuacji na świecie – mimo istnienia pewnych problemów, większość zgodnie stwierdziła, że na szczęście przewidywania Brunnera się nie sprawdziły i świat poszedł trochę w innym kierunku.
07.06. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane Książki: Jerzy Zięba „Ukryte terapie”, Agnieszka Krawczyk „Dolina mgieł i róż”; „Ogród księżycowy”, „Jezioro szczęścia”, „Magiczne miejsce”.
Jak co roku w czerwcu spotkanie odbyło się w „Zakątku leśnym” Państwa Rudolfa i Beaty Malik. Zaproszona na to spotkanie pani Aleksandra Polańska na podstawie książki Jerzego Zięby wypowiedziała się na temat witaminy C, która ostatnio zrobiła się bardzo „modna” w naszym środowisku. Książka zwraca uwagę na kwestię medycyny naturalnej i konwencjonalnej.
Następnie pani M. Bartyla opowiedziała o w/w książkach autorstwa Agnieszki Krawczyk, która urzekła opowieściami pełnymi zapachów i smaków sielskiego życia. Na spotkaniu zostały omówione książki „Dolina mgieł i róż”; „Ogród księżycowy”, „Jezioro szczęścia”, „Magiczne miejsce”.
04.06. DKK MiGBP w Niemodlinie
Omawiana książka: „Czas pokaże” A. Ficner-Ogonowska
Przy okazji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2016, w którą po raz kolejny nasza biblioteka się włączyła, spotkały się klubowiczki DKK w Niemodlinie.
Tym razem tematem spotkania była książka A. Ficner-Ogonowskiej „Czas pokaże”. W powieści poznajemy Julkę, która wiedzie poukładane, spokojne i przewidywalne życie, wraz z wiecznie narzekającą mamą ( bibliotekarką :) ) oraz ciotkami w tle. Poznajemy także jej najlepszą przyjaciółkę Nelę. Jest to historia jaka może zdarzyć się każdemu. W życiu, w którym z pozoru brakuje miejsca na niespodzianki, może zdarzyć się wszystko. Julka niespodziewanie spotyka najważniejszego człowieka w swoim życiu. Jest przekonana, że to właśnie z nim chce spędzić całe życie. Pomimo wielu rozterek i przeszkód, jakie los stawia na jej drodze znajduje w sobie dość siły i odwagi by zawalczyć o miłość. Jak zauważyły uczestniczki spotkania DKK, czytając książkę „Czas pokaże” odniosły wrażenie, iż była zbyt „przegadana”. Zdania były podzielone, nie zachwyciła wszystkich naszych uczestniczek, chociaż opowiada o miłości – tym co w życiu najważniejsze.
04.06. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: „Panika” Oliver L. , „Wszystkie jasne miejsca” Niven J.
Tym razem nasze spotkanie odbyło się podczas Nocy Bibliotek, która miała miejsce również w naszej bibliotece. Jaka atmosfera i pora to również takie lektury. Książką, od której rozpoczęliśmy nasze spotkanie była powieść Jennifer Niven Wszystkie jasne miejsca. Nie wszystkim klubowiczom przypadła do gustu, ale książka naprawdę dobra i robiąca wrażenie na tych, którzy jednak zdecydują się ją przeczytać. Druga książka to Panika Lauren Oliver, trochę inna niż pierwsza książka, ale równie wciągająca. Z początku ta lektura wydawała nam się, że to coś w podobnym stylu do Igrzysk Śmierci Suzanne Collins, ale powieść Lauren Oliver wydała nam się poważniejsza i bardziej zbliżona do realnego świata.
03.06 DKK MiGBP w Niemodlinie. Spotkanie z Magdaleną Kordel
Spotkanie autorskie z Panią Magdaleną Kordel, autorką cieszącego się bardzo dużą popularnością cyklu książek Uroczysko oraz Malownicze już za mani. W piątek 3 czerwca 2016 r. autorka była gościem niemodlińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki.
W przesympatycznej atmosferze rozmawialiśmy o książkach lubianych i czytanych, a także o pisaniu. W tym momencie głównie słuchaliśmy, gdyż o pisaniu właśnie najwięcej do powiedzenia miał nasz gość, pani Magdalena. Padło wiele słów o szczęściu i spełnianiu marzeń, oraz o miłości, która nadaje życiu sens. Było również o małomiasteczkowej społeczności, takiej jaką znamy z książek Pani Magdy, a także o tej jaką znamy z własnego doświadczenia. O ludziach, których spotykamy na swojej drodze i o wydarzeniach, w których uczestniczymy sami i, w jakie wplątani są bohaterowie książek z sudeckiego cyklu. Za sprawą naszej autorki, po raz kolejny odwiedziliśmy mieszkańców Malowniczego, a także usłyszeliśmy o kolejnej książce z cyklu, zatytułowanej „Nadzieje i marzenia”, dostępnej w księgarniach, a którą uczestniczki spotkania miały okazję zakupić i otrzymać autograf z dedykacją.
03.06. DKK MBP w Opolu – filia nr 18. Spotkanie z Magdaleną Kordel
3 czerwca /piątek/ Gościła w progach naszego klubu pisarka Magdalena Kordel, autorka m.in. powieści „Uroczysko” , czy serii „Wymarzony Dom” i „”Wymarzony czas”
Pani Magdalena bardzo serdecznie wszystkich przywitała , okazała się osobą bardzo ciepłą z dużym poczuciem humoru, wiec spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, o którą dbała sama pisarka oraz jej mąż.….To właśnie mąż pisarki wysłał pierwszą książkę żony do redakcji i tak zaczęła się przygoda z pisaniem. Czytelnicy zgromadzeni w bibliotece mogli dowiedzieć między innymi o tym, jak w książce pojawiają się „niechciani” bohaterowie i całkowicie zmieniają koncepcje powieści. Pani Magdalena opowiedziała skąd wziął się pomysł na „Wymarzony dom”. Książki Pani Kordel są „balsamem dla duszy”. Otwartość Pani Magdaleny sprawiła, że do dyskusji na temat jej twórczości czynnie się włączyła również publiczność zgromadzona w bibliotece. Spotkanie zakończyło się oklaskami i wręczeniem podziękowania oraz bukietu kwiatów od czytelniczek DKK. Po spotkaniu Pani Magdalena wpisywała autografy do książek czytelniczek oraz wpisała się do kronik biblioteki. Polecamy wszystkim czytelnikom powieści Pani Magdaleny Kordel
02.06. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim. Spotkanie z Magdaleną Kordel
W DKK w Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim mogliśmy gościć Magdalenę Kordel, pisarkę, która przyjechała do Lewina na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece.
Na spotkanie autorskie przy kawie i herbacie przybyło wiele osób – sala była wypełniona aż po brzegi. Magdalena Kordel znana jest z takich książek jak „Uroczysko”, „Sezon na cuda”, „Wymarzony dom”, „Wymarzony czas” czy „Tajemnica bzów”. Jej powieści cieszą się dużą popularnością wśród lewińskich czytelników, dlatego też wszyscy czekali z niecierpliwością na uchylenie rąbka tajemnicy o tym, co będzie się działo w jej najnowszej powieści „Nadzieje i marzenia”, która miała premierę 1 czerwca, czyli zaledwie dzień wcześniej.
Rozmowę w formie wywiadu przeprowadził z pisarką jej mąż Jakub. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się, jak zaczęła się przygoda pani Magdy z pisaniem, jakie przeszkody musiała pokonać by wydać książkę, skąd czerpie inspiracje, a także jakie ma plany na przyszłość. Nie zabrakło również pytań, które z chęcią zadawali czytelnicy, a autorka udzielała na nie wyczerpujących odpowiedzi.
Pani Magdalena okazała się bardzo sympatyczną, pogodną i pozytywnie nastawioną do świata osobą. Opowiedziała wiele zabawnych anegdot ze swojego życia, wielokrotnie rozśmieszając publiczność. Jednak nie zabrakło i poważniejszych tematów, pisarka zwróciła uwagę na to, że jeżeli chcemy, aby świat był lepszy musimy zacząć od siebie, aby go naprawiać, bo każdy dobry uczynek wraca do nas z podwójną siłą. Na zakończenie spotkania, zrobione zostało na pamiątkę wspólne zdjęcie, a osoby uczestniczące w spotkaniu miały okazję zdobyć autograf Magdaleny Kordel.
02.06. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiana książka: „Zero” Marc’a Elsberga
Ostatnie spotkanie przed wakacjami odbyło się poza murami naszej biblioteki, w altance ogrodowej jednej z czytelniczek. W tej miłej, kwietnej scenerii rozmawiałyśmy o książce „Zero” Marca Elsberga, która już tak pogodna niestety nie była. Autor roztoczył przed nami wizję przerażającej przyszłości: świat wszechobecnych kamer, terminali płatniczych, smartfonów, powszechnego i otwartego dostępu do informacji w którym, ludzie uzależnieni od wysoko rozwiniętej technologii, stracili zdolność podejmowania samodzielnych decyzji. Nasza dyskusja skoncentrowała się właściwie na tym, czy dotyczy nas już ten problem, czy jesteśmy od niego wolni. Padało wiele przykładów świadczących, że rzeczywistość powieściowa trochę jednak odbiega od tej, w której żyjemy i niech tak zostanie! Chcemy korzystać z dobrodziejstw cywilizacji, ale cenimy sobie prywatność i staroświeckie spotkania przy placku z rabarbarem bardziej niż Facebooka.
01.06.DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: "Szukaj mnie wśród lawendy" Agnieszki Lingas - Łoniewskiej.
Tematem kolejnego spotkania naszego klubu DKK była trylogia "Szukaj mnie wśród lawendy" autorstwa Agnieszki Lingas - Łoniewskiej. Akcja powieści w większości toczy się w pięknej Chorwacji. W lawendowej trylogii poznajemy losy sióstr Skotnickich po kolei: Zuzanny, Zofii oraz Gabrieli. Każda tworzy oddzielną i zagmatwaną historię. Zuzanna to główna bohaterka pierwszego tomu. Zofia jest bliźniaczą siostrą Zuzanny, typowa "kura domowa", żona Adama, matka dwójki dzieci. Gabrysia, najmłodsza i najbardziej zwariowana. Lawendowa trylogia bardzo się nam podobała. Książki gorąco polecamy, bardzo przyjemna lektura na wakacje.
Klubowiczki wypożyczyły powieść Anny Karpińskiej "Rozważna czy romantyczna ?". Spotkanie jak zwykle przebiegało w miłej atmosferze, a omawiane pozycje zajęły więcej czasu niż dotychczas.
01.06. GBP w Pawłowiczkach. Spotkanie z Magdaleną Kordel
Gościem naszego klubu była Pani Magdalena Kordel. Na spotkanie autorka przybyła wraz ze swoim mężem, który przez cały czas wspólnie z żoną prowadził spotkanie, co było nowością w historii naszych spotkań autorskich. Pisarka podbiła serca czytelników nie tylko swoimi powieściami, ale także swoją osobowością i ujmującym sposobem bycia. Pani Magdalena w pisarstwie odnalazła swoje powołanie i sposób na życie. Autorka podzieliła się z klubowiczami informacjami na temat swoich zainteresowań. Pisarka uwielbia podróżować, czytać i gotować. Spotkanie odbyło się w niezwykle miłej atmosferze, a czytelnicy zadawali wiele pytań, na które zaproszony gość z chęcią odpowiadał. Na koniec uczestnicy spotkania otrzymali autograf autorki wraz z dedykacją.
MAJ
31.05. DKK OBP w Oleśnie. Spotkanie z Magdaleną Kordel
31 maja br. w Oleskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Magdaleną Kordel autorką popularnych serii „Uroczysko” i „Malownicze”.
Magdalena Kordel swoją pierwszą książkę zatytułowaną „48 tygodni” wydała w 2005 roku, mając zaledwie dwadzieścia kilka lat. Kolejne, składające się na serie „Uroczysko” i „Malownicze”, których akcja toczy się w Malowniczem, małej miejscowości w Sudetach, przyniosły pisarce dużą popularność. W swoich książkach Kordel przedstawia prawdziwe, proste historie, które miały miejsce. Chce ocalić je od zapomnienia. Właśnie dzisiaj ukazała się moja dziewiąta książka. Spełniły się marzenia, wreszcie poczułam się pisarką – powiedziała w trakcie spotkania. Magdalena Kordel chętnie odpowiadała na pytania. Uczestnicy dowiedzieli się jakie książki lubi czytać, dlaczego wspiera radami początkujących pisarzy, jakie ma plany na najbliższą przyszłość. Z przyjemnością wpisywała dedykacje. Autorka mieszka w Otwocku, ma męża i dwójkę dzieci. Lubi podróże, gotowanie, zwierzęta – najbardziej psy i koty. Wychowała się w domu pełnym książek, dużo jej czytano. Marzy o długiej podróży do Włoch i własnym domu w górach. Najbliższe trzy lata chce poświęcić napisaniu trzech książek. Na każdą z nich ma już pomysł.
27.05. DKK MiGBP w Niemodlinie
Omawiana książka: N. Socha, M. Witkiewicz „ Awaria małżeńska”
Na piątkowym spotkaniu DKK w Niemodlinie dyskusja toczyła się wokół książki N. Sochy i M. Witkiewicz „ Awaria małżeńska”. Pewnym zbiegiem okoliczności, dwaj panowie Mateusz i Sebastian muszą zająć się domem. Wszystkie obowiązki spadają na ich barki. Jak wygląda dom bez żon? Czy panowie poradzą sobie z nowymi wyzwaniami? Poznajemy losy Sebastiana i Mateusza, którzy radzą sobie z codziennymi obowiązkami stosując różne sposoby na przetrwanie. Każda scena kapie prawdziwością, bawi i rozśmiesza. Wytyka błędy męskiej części związku, ale nie tylko, pokazuje bowiem, że my kobiety często nie pozwalamy włączyć się małżonkom w obowiązki domowe, bo któż to zrobi lepiej niż my same! Jednogłośnie uznałyśmy, że książka jest idealna na poprawę nastroju. Polecamy ją kolejnym czytelniczkom, zwłaszcza tym które potrzebują lekkiej książki poprawiającej humor. Stuprocentowy relaks :)
25.05. MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: W imię dziecka Ian McEwan
Tematem do dyskusji była najnowsza książka Iana McEwana pt. ,,W imię dziecka”. Główną bohaterką jest 60-letnia sędzina o imieniu Fiona, która ma dobrą opinię w środowisku, jest pracowita, bardzo emocjonalna, ale nie układa jej się z mężem. Sporo czasu zajmuje jej sprawa Adama siedemnastolatka, który należy do świadków Jehowy i nie wyraża zgody na transfuzję krwi, skazując się tym samym na śmierć. Sąd ma rozstrzygnąć, czy powinni ratować go lekarze wbrew jego wierze i woli rodziców. Fiona obserwuje chłopca, dużo z nim rozmawia, analizuje swój stan po odejściu męża i swoje zachowanie wobec Adama. Książka mocno wciąga, głęboko porusza sprawy moralne. Czytelniczki są pod wielkim wrażeniem i gorąco zachęcają do przeczytania.
20.05. DK GBP w Pokoju
Omawiana książka: Katarzyny Michalak Spełnienia marzeń
Książka Katarzyny Michalak „ Spełnienia marzeń” porusza trudne sprawy nastolatków.
Jak zwykle były glosy podzielone jeżeli chodzi o tematykę tej powieści - ot zwykłe czytadło, jak stwierdziła jedna z czytelniczek. Oczywiście została zaraz zakrzyknięta przez inne panie, bo czyż nie jest trudnym i mało poruszanym tematem sprawa molestowania dzieci. Z tym właśnie problemem zetknęła się bohaterka czytanej powieści – Klaudia. Przeżywa ona w swoim domu rodzinnym trwające od siedmiu lat piekło. Jej ojciec znany i szanowany pediatra wykorzystuje swą małoletnią córkę. Problem ukryty w czterech ścianach dobrze usytułowanej rodziny, której nikt nie posądziłby o tak niecne czyny. Udaje jej się zerwać z przeszłością w osiemnaste urodziny kiedy to porzuca dom rodzinny i zamieszkuje w domku odziedziczonym w spadku. Po kilku dniach dowiaduje się, że domek ten przepisała jej matka, kobieta która rzekomo opuściła córkę i męża. W trakcie czytania dowiadujemy się, że została zamordowana przez ojca Klaudii. Inny problem to niepełnosprawność. I tutaj mamy dwudziestoletniego Kamila, który w wyniku pobicia traci wzrok, a jego kolega ginie na jego oczach [problem przestępczości]. Kamil, niegdyś mający duże powodzenie wśród dziewcząt, podrywacz, teraz chowający się pośród czterech ścian samotnik. Zdany na łaskę ciotki Matyldy, która poszukuje opiekunki dla niego. Na ogłoszenie odpowiada Klaudia i od tej pory losy tych dwojga splatają się ze sobą. Czy poranieni przeszłością będą w stanie jeszcze kiedyś czerpać radość z życia? Możemy z całą stanowczością stwierdzić, iż nie jest to zwykłe czytadło jakieś tam „romansidło”, ale książka poruszająca wiele ważnych problemów, które dotykają nie tylko jednostki, ale są udziałem wielu osób.
18.05. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Hanna Kowalewska - Tam, gdzie nie sięga cień.
Na majowym spotkaniu dołączyła do nas nowa uczestniczka. Rozmawiałyśmy o powieści Hanny Kowalewskiej pt. Tam, gdzie nie sięga cień. Książka została dobrze przyjęta przez klubowiczki. Spodobał się temat powieści i jej klimat. Podkreślano kunszt autorki w opisywaniu ważnych, tworzących specyficzny nastrój szczegółów. Śmierć tak obecna w książce nie zdominowała jej odbioru. Podkreślano dobry styl, poczucie humoru autorki, oraz jej łatwość pisania nawet o bardzo trudnych, wręcz ostatecznych sprawach.
16.05. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: Kwiat pustyni Waris Dirie , Uwięziona w Teheranie Marina Nemat, Bez litości Mariam Ali, J. Wain;, Arabska żona, Arabska córka, Arabska krew. Arabska księżniczka Tanya Valko
Na kolejnym spotkaniu DKK rozmawiałyśmy o książkach, w których opisywane jest życie kobiet w świecie arabskim. Każda z nas przeczytała inną książkę były to między innymi „Kwiat pustyni” Waris Dirie, „Uwięziona w Teheranie” Mariny Nemat, „Bez litości” Mariam Ali i Jana Waina oraz książki Tany Valko „Arabska żona” „Arabska córka” „Arabska krew” „Arabska księżniczka”. W czasie spotkania dzieliłyśmy się swoimi odczuciami i emocjami związanymi z przeczytanymi książkami. Wybrałyśmy te książki, gdyż świat muzułmański zaciekawia i zadziwia nas przez swą odmienność i tajemniczość. Poznałyśmy losy sławnej modelki Waris Dirie – dziewczyny z Somalii, której udało się stamtąd uciec i odnieść sukces jako modelka w USA. Z kolei w książce „Uwięziona w Teheranie” opisana jest prawdziwa, przejmująca historia życia autorki, o walce, przetrwaniu i pozostaniu sobą. Książka „Bez litości” jest historią matki - Angielki, której mąż Pakistańczyk uprowadził czworo ich dzieci do swego ojczystego kraju. Pokazuje nam walkę o odzyskanie swoich dzieci, która bardzo przypomina walkę z wiatrakami. W książkach Tany Valko możemy prześledzić życie Polki Doroty, żony Libijczyka i ich rodzin. Możemy poznać wschodnie tradycje, zwyczaje, ale stykamy się także z terrorem i zwolennikami ortodoksyjnego islamu. Wszystkie przeczytane książki pokazują arabski świat, jego odmienność kulturową i religijną, która dla nas jest czymś nie do końca zrozumiałym.
16.05. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: Jedenaście minut , Demon i panna Prym Paulo Coelho
Na majowym spotkaniu DKK omawiałyśmy książki Paula Coelho ,,Jedenaście minut ‘’ i ,,Demon i panna Prym’’. Dyskusja nad tymi książkami wyglądała nieco inaczej niż zwykle, nie było wzruszeń i sensacji, bo też pióro tego autora jest zupełnie inne i dla niego charakterystyczne. Utwory te skłaniają do przemyśleń i rozważań o ludzkich zachowaniach i życiu. Mimo dużej krytyki, którą przelewa się na większość książek Coelha nasz klub uważa, że warto czasami sięgnąć po taką lekturę.
12.05. DKK MiGBP w Nysie – filia Biała Nyska. Spotkanie z Barbarą Kosmowską
Nasza biblioteka miała ogromną przyjemność gościć wspaniałą pisarkę dla dzieci
i młodzieży Barbarę Kosmowską - autorkę książek obyczajowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Na wstępie pisarka opowiedziała z pewną dozą humoru o swoim życiu osobistym, o początkach swojej drogi literackiej, o karierze naukowej, a potem z sali posypały się pytania, na które pani Barbara odpowiadała z wielkim entuzjazmem. Pisarka jest niezwykle sympatyczną i przemiłą osobą i chętnie opowiadała o sobie i swojej pracy. Wyjaśniała różnice między pisaniem dla młodzieży a dla dorosłych. Uczestnikom spotkania zdradziła skąd czerpie pomysły do swoich powieści i kto jest inspiracją do stworzenia postaci. Podzieliła się także swoimi fascynacjami literackimi, podkreślając, że najbardziej ceni polskich pisarzy. Rozmowa toczyła się na różne tematy, bo zadawane pytania były przeróżne: o życie autorki, o jej umiejętność łączenia życia zawodowego z życiem prywatnym, o fikcję i realizm w jej powieściach.
Barbara Kosmowska opowiadała również o trudzie, jaki podejmuje, aby stworzyć dla czytelników literaturę wartościową i mądrą. Mówiła o tym, że chcąc pisać dobrze musi podejmować trudne problemy i pokazywać, że w życiu nie wszystko ma dobre zakończenie. W sposób niezwykle wyczerpujący Pani Barbara opowiadała o warsztacie pisarskim i trudnej problematyce, którą podejmuje w swoich utworach, braku akceptacji, niespełnionej miłości, anoreksji i uzależnieniach, z którymi borykają się bohaterowie jej książek.
10.05. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Uroczysko, Sezon na cuda, Wino z Malwiną Magdaleny Kordel
Cykl Uroczysko Magdaleny Kordel to trzy książki: Uroczysko, Sezon na cuda, Wino z Malwiną. Majce, głównej bohaterce świat wali się na głowę, zdradzona, porzucona i oszukana przez męża - też porzuca: Warszawę, dom, pracę, rodziców. Wyjeżdża w Sudety, do Malowniczego. Organizuje sobie życie od nowa. Jest typem twardej kobiety, na swoje i innych problemy zawsze znajduje dobre rozwiązania. W książkach Magdaleny Kordel nie brakuje wątków humorystycznych, są elementy sensacyjne, jest miłość, całe tabuny przyjaźni, są problemy, ale po burzy zawsze wychodzi słońce. Cykl Uroczysko to historie lekkie, łatwe i przyjemne o tym, że życie zawsze stwarza nam szansę, którą musimy tylko wykorzystać. Polecamy książki Magdaleny Kordel – dla relaksu.
10.05. DKK GBP w Tarnowie Opolskim - filia w Nakle
Omawiana książka: Zakręty losu Agnieszki Lingas-Łoniewskiej
Na kolejnym spotkaniu została omówiona książka Agnieszki Lingas-Łoniewskiej pt. „Zakręty losu”. Jest to pierwsza część trylogii o braciach Borowskich. Książka o miłości pierwszej, nieoczekiwanej i niezwykłej. Jej siła jest tak wielka, że odmienia ludzi i zdarzenia. I chociaż prowadzi do zbrodni, odkrywa przed bohaterami blask wielkiej namiętności...Poruszająca opowieść o młodości uwikłanej w wybory, które odmienić mogą niejedno życie. Czy wiara w potęgę miłości zdoła uchronić bohaterów przed trudnościami, jakie niesie los? Czy ich marzenia o wspólnym życiu mogą się ziścić?
05.05. DKK MBP w Opolu – fila nr 7
Omawiana książka: Diane Chamberlain „Milcząca siostra”
Na majowym spotkaniu rozmawiałyśmy o książce Diane Chamberlain „Milcząca siostra”. Kolejny raz autorka udowodniła swój talent opowiadając porywającą historię, trzymającą w napięciu do ostatnich stron. Poruszyła w niej wiele problemów psychologicznych min.: molestowanie seksualne, dysfunkcyjność rodziny, oraz zjawisko homoseksualizmu kobiet. W związku z tym było o czym dyskutować. Dużą pomocą okazał się zestaw pytań do dyskusji zamieszczony na końcu książki. Rozmawiałyśmy o wszystkich zagadnieniach, ale najciekawsze i najobszerniejsze wypowiedzi dotyczyły pytania: czy mamy w swoim życiu coś co pomaga, podobnie jak bohaterce książki, przetrwać trudne chwile. Okazało się, że mamy wiele sposobów na przetrwanie ciężkich momentów. Jest to: rozwijanie pasji i zainteresowań (nawet tajemnych), uprawianie sportu, malowanie, długie spacery i oczywiście (jak to w takim gronie) - czytanie książek. Te wszystkie zajęcia są dla nas odskocznią od utrapień codzienności, dostarczają wiele radości, wzmacniają psychicznie i fizycznie. Podsumowując: bez tych pasji życie byłoby nie do zniesienia.
04.05. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiane książki: książki Agnieszki Lingas-Łoniewskiej
Czwartego maja wypadł termin naszego spotkania w dyskusyjnym klubie. Frekwencja dopisała, co zawsze bardzo nas cieszy i wyznacza dobry kurs na przyszłość.
Tym razem miałyśmy okazję porozmawiać o spotkaniu autorskim z Agnieszką Lingas-Łoniewską, w którym uczestniczyłyśmy. Ze spotkania z pisarką nasze klubowiczki były bardzo zadowolone. Akcja niektórych książek autorki dzieje się na Dolnym Śląsku, który jest ziemią rodzinną dwóch naszych członkiń, stąd też wywiązała się ciekawa rozmowa z p. Agnieszką w trakcie spotkania. Ponadto bardzo przypadły paniom do gustu książki pisarki - nie są monotematyczne i każdy znajdzie w nich coś dla siebie, gdyż ich treść jest blisko istotnych ludzkich dylematów. Klubowiczki wymieniły się książkami i opowieściami. Popołudnie w bibliotece było więc pełne wrażeń i interesujących rozmów.
KWIECIEŃ
27.04. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: „Wymarzony Dom” Magdaleny Kordel
Klub filii nr 18 MBP w Opolu w ramach przygotowań do spotkania autorskiego z Panią Magdaleną Kordel zaplanowanego na 3 czerwca omawiał książkę „Wymarzony dom”. M. Kordel przenosi nas do Malowniczego , małej miejscowości, w samym środku niczego. Poznajemy nowych bohaterów, ale starzy znajomi z poprzednich książek autorki stale są obecni na obrzeżach toczącej się opowieści. Mimo lekkiego tonu powieść porusza wiele poważnych problemów. Jest jednocześnie zabawna i wzruszająca. Stary dom naszej głównej bohaterki staje się azylem dla osób zagubionych. Znakomita książka na chandrę i smutne dni, panie z klubu są zachwycone powieściami Pani Kordel i czekają z niecierpliwością na spotkanie autorskie.
27.04. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiane książka: Uległość - Michela Houellebeq
27.04.2016 odbyło się kolejne spotkanie DKK wzięło w nim udział 9 osób.
Tym razem dołączył do nas nowy uczestnik. Zainteresował go temat spotkania, czyli książka Michela Houellebeq’a - Uległość . Okazało się, że pan przeczytał wszystkie książki tego autora wydane w Polsce. Powieść wywołała dość burzliwą dyskusję. Niezbyt spodobała się naszym klubowiczkom, jednak poruszony w niej temat (pokojowe przejęcie władzy we Francji przez partię islamistów) zainteresował wszystkich uczestników spotkania. Książka jest swoistym pamfletem na stosunki panujące w we Francji. Tytułowa uległość, co podkreśla autor, dotyczy całego społeczeństwa, jednak przedstawione środowisko to przecież jego elita: profesorowie paryskiej Sorbony, od których można się spodziewać jakiejś próby oporu wobec nowej, narzuconej rzeczywistości. Opór jednak nie wchodzi w grę, ponieważ nie ma żadnej alternatywy dla nowej władzy.
20.04. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: książki Agnieszki Lingas-Łoniewskiej
W środę 20 kwietnia odbyło się spotkanie klubu DKK. Trzy panie z naszego klubu były w Jemielnicy
na spotkaniu autorskim z panią Agnieszką Lingas - Łoniewską. Panie podzieliły się wrażeniami ze spotkania, a następnie rozmawiały na temat książek tej autorki. Pani Renata nabyła na spotkaniu cykl powieści pt. "Szukaj mnie wśród lawendy". Książki bardzo jej się spodobały, więc zachęcała do ich lektury. W efekcie panie wypożyczyły wszystkie książki tej autorki, które były w bibliotece.
19.04. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: „Całuję. Mama” Moniki Orłowskiej
Na kwietniowym spotkaniu DKK omawiano książkę Moniki Orłowskiej pt. ,,Całuję. Mama”. Historia pewnej rodziny. Rodziny jakich wiele. Trzy siostry w ciągu pięciu dni spotykają się w mieszkaniu matki, by po jej śmierci uporządkować i podzielić między siebie pozostawione przez zmarłą przedmioty. Na jaw wychodzą głęboko skrywane tajemnice, pomiędzy siostrami dochodzi do kłótni, w zagadkowy sposób ginie z mieszkania drogocenny przedmiot. Wzruszająca i jednocześnie zabawna książka o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Książka bardzo spodobała się czytelniczkom. Po dyskusji stwierdziły, że relacje rodzinne, które bywają trudne dotyczą w życiu każdego z nas, bo przecież każdy wywodzi się z jakiejś rodziny.
19.04.DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Grecka mozaika”- Hanna Cygler
Omawiana książka pt. „Grecka mozaika” bardzo się spodobała klubowiczom, ponieważ autorka ukazuje w niej wiele historii ludzi i krajów, w których oni mieszkają. Losy poszczególnych postaci przenikają się wzajemnie, tworząc spójny obraz wojennej przeszłości oraz naznaczonej nią teraźniejszości. Poznajemy zawiłe losy rodzina Jannisa, jego rodziców Ismeny i Jorgosa oraz jego brata Anastazego. Książka jest bardzo interesująca, a historie bohaterów długo pozostają w naszej pamięci. Spotkanie przebiegało w fajnej atmosferze przy bardzo ożywionej dyskusji.
14.04. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: książki Johna Irwinga „Świat według Garpa” i „Modlitwa za Owena”.
14 kwietnia na spotkaniu DKK dyskutowano o książkach Johna Irwinga Świat według Garpa i Modlitwa za Owena. John Irving (ur. 1942r.) amerykański pisarz i scenarzysta filmowy. Zagrał też epizodyczne role w filmach Świat według Garpa i Wbrew regułom. Ten drugi powstał na podstawie powieści Regulamin tłoczni win. Irving pierwszą powieść wydał w 1968 r., a ma ich w dorobku dziewiętnaście. Pięć powieści J. Irvinga sfilmowano. Świat według Garpa – powieść wydana w 1982 r. przyniosła autorowi rozgłos na skalę światową. Książka opowiada nieprawdopodobne perypetie niezapomnianych bohaterów Jenny Fields i S. T. Garpa. Matka i syn. Jenny – pielęgniarka, późniejsza ikona feministek, kobieta ekscentryczna, pracuje nad swoją pierwszą, autobiograficzną i bardzo kontrowersyjną powieścią. Z czasem wydaje ją drukiem i odnosi ogromny sukces. Garp to postać nieprzystosowana, już w dzieciństwie postanowił zostać pisarzem i postanowienie swoje z konsekwencją zrealizował. Modlitwa za Owena, siódma książka Johna Irvinga, to historia wzruszająca, okraszona czarnym humorem, pełna mrocznej, gorzkiej symboliki. Tytułowy Owen to niezwykły chłopiec, który nie tylko nie zmienia się przez lata, ale zna również swoje przeznaczenie. O śmierci i życiu, wieczności i przeznaczeniu przede wszystkim jest ta książka. Akcja utworu toczy się w latach 1953-1968. Wiele miejsca poświęca, więc autor także polityce i wojnie w Wietnamie, ale również rozważaniom o wierze, kościele, religii, przyjaźni, literaturze. Bez wątpienia jest to jedna z tych książek wobec, których nie pozostaje się obojętnym.
13.04. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego oraz „Białe” Ilony Wiśniewskiej.
„Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego to powieść kryminalna umiejscowiona w czasie nam współczesnym, bo pod koniec 2013 r. w Olsztynie. Bohaterem tej powieści jak również dwóch poprzednich tego autora „Uwikłanie” i „Ziarno prawdy” jest prokurator Teodor Szacki. Tej postaci należy poświęcić kilka zdań. Teodor Szacki lat czterdzieści kilka, wcześnie posiwiały, o miłej aparycji ubierał się elegancko i klasycznie. Lubił swój zawód, czuł się dumny, że stoi po dobrej stronie, wymierzał sprawiedliwość, czynił dobro, żeby świat był bezpieczny. Choć miał czasem wątpliwości. Udawał zgryźliwego i ironicznego cynika, szeryfa, który zamiast sumienia ma kodeks karny, jest jego ucieleśnieniem, strażnikiem i egzekutorem. W pracy był rzeczowy, profesjonalny i zdyscyplinowany. Budził zaufanie. Miał duże doświadczenie, skuteczność, a przez to sławę i uznanie. I ten doskonały prokurator staje przed zagadką, zdawałoby się prostą, nieskomplikowaną, która okaże się najtrudniejszą sprawą w jego karierze. Sprawą, która pozbawi go pracowniczego dystansu i zmusi do wyborów życiowych. Przedmiotem sprawy jest znaleziony szkielet ludzki, który jak się okazało był uzupełniony kośćmi od pięciu różnych osób, a co ciekawe należał do człowieka, który jeszcze dwa tygodnie temu żył, pracował i chodził po świecie.
Kto dokonał tej zbrodni i jak to zrobił, że w ciągu tygodnia spreparował zwłoki? Przecież to niemożliwe. Kim są osoby, których kości uzupełniły znaleziony szkielet? Żmudne śledztwo doprowadza prokuratora Szackiego do tych osób. Ale te osoby są tak przerażone, że nie chcą pamiętać jak i kto ich okaleczył. Nie wnoszą niczego nowego do śledztwa.
Pewnego dnia, pod koniec dyżuru, Szackiego odwiedza w biurze kobieta, która szuka pomocy, bo jak tłumaczy boi się męża. Szacki zlekceważył ją, bo prokuratorzy nie lubią spraw o przemocy domowej. I to jest moment, gdzie tok sprawy łączy się ściśle ż życiem prywatnym i rodzinnym prokuratora Szackiego. Następnego dnia ma wyrzuty sumienia i odnajduje dom tej kobiety. Przy skatowanej kobiecie znalazł małego chłopca. Obraz tego domu i sytuacja, którą zastał tak wstrząsnęła Szackim, że nie mógł wrócić do prokuratorskiej rutyny. To był przełom. Teodor Szacki postanawia po zakończeniu tego śledztwa odejść z pracy. Mąż skatowanej kobiety zostaje odnaleziony. Jest poważnie okaleczony i przerażony. Przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Ale to nie koniec sprawy. Jak się okazuje, z toku śledztwa wychodzi, że istnieje jakaś grupa osób, która wymierza sprawiedliwość wszystkim tym, którzy dopuszczają się przemocy domowej wobec słabszych, żony i dzieci. Kim oni są, co to za osoby, gdzie to się odbywa? To kolejne pytanie, które zadaje sobie prokurator. Przychodzi moment, że ratując własną córkę, Teodor Szacki staje po tej stronie, po której stają mordercy. Wie, że za swój czyn musi zapłacić, że to koniec jego kariery. Porządkuje sprawy rodzinne i zawodowe. Jeszcze stara się doprowadzić sprawę do końca. Opracuje plan schwytania morderców. Ale niestety, wyczerpanie psychiczne, niewyspanie, przeżycia ostatnich dni, emocje, które przeżywa zawodzą jego intencję. Morderca jest sprytniejszy. I kim on jest? Tego dowiemy się na koniec powieści. To koniec prokuratora Teodora Szackiego. Przegrał.
Warto czytać powieści Zygmunta Miłoszewskiego. Mimo młodego wieku pisarz zdobył sławę międzynarodową. Pisze ciekawie, językiem bogatym, ale zrozumiałym dla każdego czytelnika.
Jak sam powiedział w wywiadzie; „Współczesny kryminał to więcej niż opowieść o trupie. Kim jesteśmy jako społeczeństwo, w co wierzymy, o czym marzymy, co nas boli i z czym nie możemy sobie poradzić-to największe zagadki do wyjaśnienia we współczesnej powieści kryminalnej”.
„Białe” zimna wyspa Spitsbergen Ilony Wiśniewskiej opisuje historie niezwykłych miejsc Spitsbergenu. Wyspa Spitsbergen znajduje się 1300 km. Od północnego bieguna nad Morzem Grenlandzkim i Morzem Norweskim należy ona do Norwegii. Akcja książki rozgrywa się w ponad 2 tysięcznym mieście Longyearbyen, głównym na tej wyspie. Obcokrajowców jest tam 423 z 44 krajów z całego świata. Było tam kiedyś 7 kopalń węgla. Od kiedy Amerykanie sprzedali Norwegom miasto w 1917r., zmieniło ono swoja działalność nastawiając się na turystykę. Zwykli ludzie zaczęli przyjeżdżać do miasta w ostatnim 20-leciu XX wieku. Na Spitsbergenie przez 4 miesiące nie ma słońca jest ciemno w dzień i w nocy. A od kwietnia do sierpnia nie ma nocy 5 miesięcy jest bez przerwy słońce. Stałym elementem krajobrazu są renifery, lisy i foki. Niedźwiedzie polarne spotyka się nie często, a wieloryby i morsy też pokazują się raczej rzadko. Teraz kiedy w Longyearbyen węgiel wydobywa się tylko w jednej kopalni miasto żyje z turystyki. Statki wycieczkowe przypływają latem prawie codziennie. Przybywają tu ludzie z całego świata jako turyści, niektórzy już tu pozostają. Autorka opisuje życie na tej wyspie bardzo ciekawie. Losy poszczególnych postaci, które tu przybyły są bardzo interesujące. Opisuje opuszczone osady, kopalnie węgla, hotele i domy. W opuszczonych domach ptaki, które przylatują w kwietniu mają swoje gniazda lęgowe. Taki jest krajobraz Spitsbergenu. Książka jest bardzo ciekawa, polecamy. Każdy znajdzie jakieś szczegóły, które go zainteresują.
13.04. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „2001: Odyseja kosmiczna” Arthura C. Clarke’a
Rozmowa dotyczyła powieści Arthura C. Clarke’a pt. „2001: Odyseja kosmiczna”. Większość rozmowy dotyczyła podobieństw i różnic, z naciskiem na te ostatnie, między książką a adaptacją Kubricka. Zwrócono uwagę na całkiem różne podejście do tematu pisarza i reżysera, szczególnie jeśli chodzi o ogólny wydźwięk oraz skupienie się na innych elementach (w książce: ewolucja i kontakt pozaziemski; w filmie: zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji). Ciekawe były również zawarte w książce przewidywania autora dotyczące przyszłej technologii, które w dużej części się sprawdziły, co także stanowiło interesujący temat dla klubowiczów. Osoby, które czytały dalsze części, napomknęły o wydarzeniach mających w nich miejsce – stwarzało to okazję do podjęcia decyzji, czy czytać kolejne tomy.
07.04. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiana książka: „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins
Skuszone sloganem reklamowym o „najczęściej sprzedawanej książce roku” rozmawiałyśmy o „Dziewczynie z pociągu” Pauli Hawkins. Jak to zwykle bywa i ta książka podzieliła nasze grono na dwa obozy: zwolenników i przeciwników. Zwolennikom lektury podobało się niemal wszystko, począwszy od potrójnej narracji, poprzez styl, tempo, na głównej bohaterce kończąc. Postać Rachel, która przeżywa dramat rozstania z mężem i leczy depresję alkoholem, wzbudziła w nas wiele sympatii, wydała się nam bardzo ludzka i prawdziwa w swym cierpieniu. Przeciwnicy, a raczej mniej zachwyceni powieścią, krytykowali dokładnie to czym zachwycali się oponenci: narrację uznali za zawiłą i niejasną, a bohaterkę określili jako wymiętą, skacowaną, opuchniętą pijaczkę, która wzbudza w nich niesmak swym postępowaniem. Dzięki tym skrajnym osądom dyskusja była dynamiczna i pełna emocji. Nie ograniczała się tyko do fikcji literackiej lecz i prawdziwych zdarzeń. W dyskusji przywołałyśmy postać Anny z powieści B. Kosmowskiej „Gobelin”, zmagającej się z problemem alkoholizmu oraz książkę J. Pilcha „Pod Mocnym Aniołem” i film W. Smarzowskiego. Zapowiadało się, że będzie to lekka i przyjemna dyskusja na temat kryminału, a poruszyłyśmy głębokie ludzkie problemy: uzależnienie, samotność i ogólny brak poczucia szczęścia.
06.04. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni – spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską
W słoneczne wiosenne popołudnie w Filii Bibliotecznej w Malni gościła Agnieszka Lingas- Łoniewska, pisarka mieszkająca we Wrocławiu, mocno związana z Dolnym Śląskiem, który jest tłem dla wielu jej historii. Autorka bestselerowych, szalenie popularnych powieści, które wyróżniają się dużą dawką emocji. Jej przygoda z pisaniem zaczęła się już w dzieciństwie, ponieważ nagminnie kłamała wymyślając różne niesamowite historie mama poradziła jej, aby zamiast opowiadać je innym zapisywała je. Mimo że zadebiutowała w 2010 roku ma spory dorobek artystyczny, jest autorką m.in. takich powieści jak „Bez przebaczenia”, „Szósty”, „Brudny świat”, „Skazani na ból”, „W szpilkach od Manolo”, oraz trylogii „Zakręty losu”, „Łatwopalni”, „Szukaj mnie wśród lawendy”, wydała także tomik „Myśli moje swobodne” zawierający wiersze i krótkie opowiadania. Pisarka dała się poznać jako ciepła i sympatyczna osoba, chętnie i otwarcie opowiadała o życiu codziennym charakterze i sposobie pracy. Podzieliła się również tym skąd czerpie wzorce dla swoich bohaterów, oraz dlaczego jej powieści są tak różnorodne tematycznie. O swojej literackiej karierze opowiadała ciekawie i z pasją, zdradziła nam też swoje plany wydawnicze. Spotkanie odbyło się w ciepłej i miłej atmosferze, a czytelniczki były pod wrażeniem opowiadań autorki o jej książkach i zainteresowaniach.
05.04. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach – spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską
Autorka, która cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników, a w szczególności – kobiet, zagościła w DKK w Przyworach. Pisze powieści, które wzbudzają wielkie emocje, z zakończeniem nie koniecznie radosnym, jak to w życiu bywa. Spotkanie odbyło się w sympatycznej atmosferze, a czytelniczki były pod dużym wrażeniem opowiadań autorki o Jej książkach i zainteresowaniach. Autorka dała się poznać jako ciepła, sympatyczna i bardzo bezpośrednia osoba. Chętnie i otwarcie opowiedziała o swojej codzienności, tej twórczej, i tej prywatnej. Autorka w swoich książkach interesująco łączy sensację z romansem. Pani Lingas- Łoniewska ma także na swoim koncie udział w antologiach literackich: Książki Moja Miłość, 31.10 Halloween po polsku, Zatrute pióra. Jest również laureatką konkursu na kryminalne opowiadanie z Dolnym Śląskiem w tle.
04.04. DKK GBP w Popielowie – spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską
Gościem klubowiczów i czytelników Biblioteki w Popielowie była znana i popularna pisarka z Wrocławia Agnieszka Lingas-Łoniewska. Autorka bardzo ciekawie opowiadała o swojej drodze do kariery pisarskiej. Jest autorką dwudziestu książek i tomiku poezji, w szufladach, jak sama zapowiedziała, posiada materiał na kolejne powieści. Każda z jej książek, to uczta dla koneserów: jest w nich wątek obyczajowy, bardzo często kryminalny z nutką wątku miłosnego. Świetnie się czytają, jak stwierdzają uczestnicy spotkania. Czytelnicy z niecierpliwością czekają na zapowiedzianą przez autorkę publikację Piętno Midasa, która ukaże się w księgarniach w czerwcu br.
MARZEC
16.03. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Papierowe miasta” John Green
Na kolejnym spotkaniu dyskusja toczyła się wokół książki „Papierowe miasta”, to już kolejna książka autora Johna Greena, które omawiano w DKK w Wierzbiu. Autor porusza sprawy młodych ludzi - miłość, przyjaźń, rozczarowania, brak akceptacji otoczenia, trudność w dogadywaniu się z rodzicami. Wszystko to problemy nastolatków i dlatego książki te są chętnie czytane przez młodzież, bo każdy po trochę odnajduje w nich siebie. W „Papierowych miastach” bohaterem jest Quentin, osiemnastolatek od zawsze zakochany w koleżance z dzieciństwa, Margo. Los jednak jest mniej pomyślny i wcale nie są parą. Pewnego razu Margo wciąga Quentina w intrygę i znika. Chłopiec zaczyna poszukiwania dziewczyny, doświadcza na własnej skórze naturę ludzką, poznając ludzi. Książka bardzo się nam podobała, polecamy rówieśnikom.
16.03. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: „Na południe od Lampedusy. Podróże rozpaczy” Stefano Liberii oraz „NieObcy - 21 opowieści, żeby się nie bać. Polscy pisarze dla uchodźców".
Z relacji moderatorki: 16 marca 2016 r. odbyło się comiesięczne spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawialiśmy o problemie uchodźców opierając się na książkach: Stefano Liberti „Na południe od Lampedusy” i „Nieobcy-21 opowieści, żeby się nie bać. Polscy pisarze dla uchodźców”. Dochód uzyskany ze sprzedaży tej drugiej pozycji przeznaczony jest do niesienia pomocy humanitarnej ofiarom kryzysu zbrojnego w Syrii, gdzie Polska Akcja Humanitarna od 2013 roku dostarcza potrzebującym cywilom m.in. wodę, żywność, środki medyczne i higieniczne. Za darmo nad "NieObcym" pracowali redaktorzy, korektorzy, graficy, drukarnia, a kilkanaście osób, w tym dawni opozycjoniści, sfinansowało papier.
Dyskusja jak zwykle w naszym gronie, była bardzo ciekawa i burzliwa. Każdy z nas miał jakieś swoje, osobiste przemyślenia i refleksje. Próbowaliśmy zrozumieć przyczyny takiego stanu rzeczy, które spowodowały, że ogromne rzesze uchodźców „runęły” na Europę. Te dwie książki na pewno otworzyły szerzej horyzont naszego myślenia, ale też są w swojej wymowie bardzo pouczające i przejmujące. Na koniec spotkania większość zgodziła się z tym, że dramat, który rozgrywa się na Morzu Śródziemnym powinien być przez koalicję krajów europejskich jak najszybciej rozwiązany.
09.03. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Reputacje” Juana Gabriela Vasqueza oraz „Pierwsza na liście” Magdaleny Witkiewicz
Marcowe spotkanie rozpoczęliśmy od twórczości Juana Gabriela Vasqueza, a w szczególności od książki „Reputacje”. Javier Mallarino jest karykaturzystą, mieszka w Bogocie stolicy Kolumbii. Ma żonę Magdalenę i córkę Beatriz. Właśnie w Sali Teatru Narodowego odbywa się benefis 40-lecia kariery Mallarina. Kariera jego rozpoczęła się w chwili, kiedy poczytna gazeta „ El Independiente” poznała się na karykaturze Javiera.
Naczelny tej gazety Pedro Leon Valencii dał szansę zaistnieć młodemu wówczas rysownikowi karykatur. Każdy kto zaistniał w świecie polityki prędzej czy później został bohaterem Mallarina. Ten, który zniknął z karykatury Javiera przestał istnieć. Był on sumieniem narodu. Pani minister wręczyła w dowód uznania egzemplarz znaczka pocztowego autokarykatura narysowana przez Mallarina przed czterdziestu laty, która posłużyła mu jako narzędzie walki z cenzurą i rozpoczęła jego karierę w „ El Independiente”. Wątki z życia osobistego bohatera tej powieści czasem radosne, a czasem niekorzystne wręcz bolesne, wplatają się w fabułę tej powieści. Wydarzenie sprzed lat, które zachwiało pewnością jego działalności, może zrujnować jego karierę. Czy bohater tej powieści podda się tej konfrontacji i podniesie rękawicę rzuconą mu przez los zależy tylko od niego. Książka jest ciekawa również z tego względu, że przybliża nam kolumbijską Bogotę oraz zwyczaje tego egzotycznego dla nas kraju.
„Pierwsza na liście” to książka Magdaleny Witkiewicz. Opowiada ona o przyjaźni, która po wielu latach na nowo się rodzi, o miłości wybuchającej niespodziewanie i gwałtownie. Książka ta opowiada o trudnych wyborach życiowych, o przebaczaniu oraz o wielkiej nadziei i sile kobiet. Czy można wybaczyć dawnej przyjaciółce jej zdradę, czy jest się do tego zdolnym? Czy można zagoić dawne rany, czy przyjaźń w dawnej postaci powróci? Oto pytania, na które można znaleźć odpowiedzi w tej książce. Warto zastanowić się nad swoim życiem i dokonać właściwego wyboru. Polecamy jak najbardziej przeczytać tę książkę.
09.03. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Kolor magii” Terry’ego Pratchetta
Kolejne spotkanie to rozmowa wokół powieści Terry’ego Pratchetta pt. „Kolor magii”. Większość wypowiedzi na temat książki dotyczyła jej konstrukcji fabularnej – zwrócono przede wszystkim uwagę na jej chaotyczność i jej przyczynami oraz przywoływano późniejsze książki Pratchetta, które były już pozbawione tego chaosu fabularnego. Zgodnie orzeczono, że głównym powodem takiego stanu jest jej stricte parodystyczny charakter – poszczególne fragmenty miały na celu wyśmianie konkretnych schematów występujących w literaturze fantastycznej. Dużo uwagi poświęcono również na wyłapane nieścisłości w powieści. Rozmowa schodziła również momentami na inne książki Pratchetta, klubowicze wypowiadali się o swoich ulubionych bohaterach Świata Dysku.
09.03. DKK GBP w Gogolinie
Omawiane książki: „Głowa anioła” , „Deklinacja męska/żeńska”, „Dobre geny”, „Bratnie dusze – H. Cygler, „Brudny świat”, „Łatwopalni”, „Obrońca nocy”, „Zakręty losu” (trylogia)- A. Lingas-Łoniewska.
Marcowe spotkanie DKK było okazją do świętowania Dnia Kobiet. Panie dowiedziały się, od jakiego roku jest obchodzony na świecie i w Polsce. Dyskusja klubowiczek płynnie przeszła do omawianych powieści, które napisały polskie kobiety. Pierwsza została omówiona H. Cygler: „Głowa anioła” , „Deklinacja męska/żeńska”, „Dobre geny”, „Bratnie dusze. Opinie klubowiczek po przeczytaniu książek były bardzo podzielone. Część Pań była niezadowolona z powieści, a mianowice: snutą akcją, wielowątkowością, skomplikowanymi relacjami niemalże z „Mody na sukces”. Innym Paniom zaś książki H. Cygler przypadły do gustu. Mówiły – tak jest przecież w życiu…., ono jest również pokręcone…
Kolejnymi powieściami branymi pod dyskusję były: „Brudny świat”, „Łatwopalni”, „Obrońca nocy”, „Zakręty losu” (trylogia) - A. Lingas-Łoniewska. Tutaj nie było już takiego podzielenia. Wszystkie Panie były jednomyślne co do tego, że są to dużo lepsze książki, mniej wątków, poplątania. Dużo ciekawiej się czytało. Na zakończenie klubowiczki stwierdziły, iż omawianie dwóch pisarzy jest bardzo dobre mamy porównanie, kogo się lepiej czyta, a poza tym możemy poznać i omówić więcej książek. Ustalono, że na majowym spotkaniu kolejnymi pozycjami będzie Jakub Małecki „Dygot” oraz Andrzej Sapkowski „Narrenturm”.
09.03. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: "Klub Porcelanowej Filiżanki" Vanessy Greene
Kolejne spotkanie klubu w Piotrówce odbyło się w środę 2 marca. Tematem dyskusji była książka
Vanessy Greene "Klub Porcelanowej Filiżanki". Jest to ciepła opowieść o przyjaźni i perypetiach
trzech przyjaciółek, które połączył porcelanowy serwis. Kobiety poznały się na targu, gdzie ich uwagę zwrócił serwis do herbaty ozdobiony wzorem w niezapominajki. Wszystkie miały na niego ochotę i postanowiły go kupić na spółkę. W ten sposób rodzi się piękna przyjaźń pomiędzy Jenny, Maggie i Alison. "Klub Porcelanowej Filiżanki" to ciekawa, pobudzająca do refleksji powieść, którą klubowiczki z przyjemnością przeczytały.
03.03. DKK GBP w Pawłowiczkach
Omawiana książka: ,,Miłość rano, miłość wieczorem” i inne książki Marii Nurowskiej
Spotkanie klubu było bardzo udane. Przy filiżance kawy i herbaty panie rozmawiały na temat książek Marii Nurowskiej. Każdy z uczestników przeczytał inny tytuł i podzielił się refleksją na temat przeczytanej lektury. Najlepsze recenzje zebrała książka pt. ,,Miłość rano, miłość wieczorem”. Autorka opisuje losy Zosi i Jurka, którzy pobrali się w czasie wojennej zawieruchy. Wojna rozdzieliła dwoje młodych ludzi. Po latach następuje przypadkowe spotkanie Jurka i Zosi z rozmowy Jurek dowiaduje się, że ma córkę Anię. Klubowiczki zapraszają do przeczytania lektury.
LUTY
29.02. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: „Gorzko”- B. Kosmowska ; „Pomyślę o tym jutro”- K. Michalik-Jaworska
Na ostatnim spotkaniu DKK w Malni omawiano dwie książki. Pierwsza z nich jest dokładnie taka , jak wskazuje tytuł - gorzka, gorycz wylewa się niemal z każdej strony. Jest to powieść o poszukiwaniu szczęścia i o wielkiej nieprzewidywalności życia. Jej bohaterka Teresa ma dość życia w małym miasteczku, w ciasnym mieszkaniu z rodzicami i siostrami – wyjeżdża na studia do miasta. Ale czy jej ideały i marzenia wytrzymają zderzenie z rzeczywistością, czy ten porzucony przez nią świat rzeczywiście nie będzie jej nigdy potrzebny? „Gorzko” to odważna powieść i mimo tego, że jest gorzka, mocna, miejscami okrutna to jednak zawiera w sobie i miłość, i marzenia, i piękno.
Druga książka, której główną bohaterką jest Marta skłania do refleksji, porusza ciężkie dla każdego z nas tematy, takie jak odejście kogoś bliskiego, czy też nieuleczalna ciężka choroba. Pokazuje nam, że czasami oceniamy innych, chociaż nie mamy do tego prawa, bo sami nie wiemy, jak byśmy się zachowali na ich miejscu. Mimo wszystkich problemów i zawirowań książka niesie także pozytywne przesłanie, że z każdej sytuacji można znaleźć wyjście, wystarczy tylko zawalczyć o siebie i dla siebie. Chociaż te dwie książki są bardzo różne to warto je przeczytać, gdyż każda z nich niesie ważne dla każdego z nas przesłania.
26.02. DKK MiGBP w Krapkowicach
Omawiana książka: „Lux Aeterna” Mika Wysockyego
Lux Aeterna – Wieczne Światło, będąca literackim debiutem krapkowiczanina – Mika Wysockyego, to książka inspirowana Gwiezdnymi Wojnami, Star Trekiem, kosmosem i przyszłością. Te treści od zawsze mnie fascynowały. W szkole bardziej od ‘języka polskiego’ lubiłem biologię, fizykę, astronomię i geografię – tłumaczy Wysocky. Klubowicze pytali o jego krapkowickie korzenie, o życie na emigracji, o pomysł na napisanie książki i czy powstaną następne książki do Lux Aeterna. Na koniec życzyliśmy autorowi, by został znanym pisarzem i zrobił karierę międzynarodową. Pisarz podsumował spotkanie słowami, że warto mieć marzenia.
26.02. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: „Tyle słońca. Anna Jantar – biografia” Marcina Wilka
Większość uczestników obawiała się tej biografii, myśląc, że będzie lekturą suchą. Jednak, jak się okazało czytało się ją szybko, łatwo i przyjemnie. Książka przeplatana jest wspomnieniami córki, matki oraz znajomych piosenkarki. Zawiera także dużo fotografii.
Annę Szmeterling, bo takie jest prawdziwe nazwisko Anny Jantar, autor ukazuje w książce jako zwyczajną dziewczynę, mającą swoje pasje, swoje pierwsze miłości. A później jako artystkę próbującą się dostać w ten piosenkarski świat oraz jako kochającą matkę. „Biografia została napisana bardzo rzetelnie” - jak mogliśmy się dowiedzieć z ust Natalii Kukulskiej, oglądając z nią i autorem, kilka wywiadów na spotkaniu. „Tyle słońca...” kończy się w momencie wypadku samolotowego, w którym zginęła Anna Jantar Kukulska. W wieku prawie 30 lat. Na spotkaniu padło dużo pytań do dyskusji. Anna miałaby dziś 66 lat, czy nadal byłaby taką słynną piosenkarką? Jak potoczyłaby się jej kariera? Dużo było spekulacji na temat jej małżeństwa z Jarosławem Kukulskim, czy ono by przetrwało? Czy w tym wypadku córka Natalia poszłaby w jej ślady? - takie pytania nas nurtowały. Pozostaną one jednak bez odpowiedzi, a całej prawdy o jej życiu zapewne nie poznamy nigdy. Jak stwierdziliśmy, Anna Jantar żyje nadal w sercach wielu fanów. Ponadczasowe piosenki zapewniły jej nieśmiertelność, bo kto dzisiaj nie potrafi zanucić choćby jednego z jej utworów.
23.02. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiane książki: „Bezdomna” Katarzyny Michalak, „Tylko on” Sylwii Day
„Bezdomna” Katarzyny Michalak to pierwsza z omówionych na spotkaniu książek. Jest to historia Kingi, która w wyniku depresji poporodowej traci dziecko. Nie mogąc sobie poradzić sama z sobą postanawia popełnić samobójstwo. W wigilijny wieczór zamyka się w śmietniku i zażywa dużo leków popijając je alkoholem. Przez przypadek znajduje ją tam reporterka Aśka. Zaprasza kobietę do siebie, czując, że jej historia posłuży za świetny materiał na artykuł.
Drugą omawianą książką była powieść Sylvii Day pt. „Tylko on”. Maria zwana „Zimną Wdową” zostaje wciągnięta w spisek, który ma zdemaskować pirata Chrisofera St. Johna. St. John ma natomiast dowieść, że Maria zamordowała dwóch swoich mężów. Między bohaterami wybucha gorąca miłość. Co okaże się silniejsze własne życie czy uczucie. Obie książki czytelniczkom bardzo się podobały. Polecamy!
17.02. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk
Tematem dyskusji była książka Olgi Tokarczuk pt. „Księgi Jakubowe”. Jest rok 1752. W małym miasteczku na Podolu, Rohatynie właśnie jest dzień targowy. Mieszkają tu Żydzi, Rusini, Ormianie i Polacy. Turcy przyjeżdżają, żeby handlować swoim towarem na targu. Polacy to przeważnie panowie, szlachta oraz osoby duchowne, ale nie tylko, są też biedni chłopi. Żydzi mają całe rzemiosło i handel oraz majątki w dzierżawie, bo panom nie chce się trudnić zarządzaniem tymi majątkami. Na Podolu gospodarka kuleje, chociaż bogactwo ziemi jest wielkie. Mają miody, woski, łoje, płótna, tytoń, skóry, bydło, konie. Całe galony wódki przewożą za Dniestr. Żydzi z Podola żyją biednie, żeby nie handel z dalekim południem to żyliby w nędzy. Karawany przekraczają płytki Dniestr i wędrują przez Macedonię, Bukareszt, Sofię, Grecję docierają nawet do Turcji – Stambułu, Smyrny. Przywożą tureckie długie fajki, cytryny, pomarańcze, turecką broń, kliny i inne. Wyprawa Żyda Nachmana do Smyrny to początek całej serii zdarzeń, w 1749 r. spotyka on na swojej drodze Żyda, Jakuba Lejbowicza. Żydzi czekali na nadejście Mesjasza. Młody Jakub Lejbowicz Frank ma charyzmę i przyciąga ludzi do siebie. Wielu idzie za nim, przyjmą nawet chrzest i wiarę katolicką. Za to są protegowanymi możnych osób. Z nędznych chat dojdą do dworów, a nawet do cesarskich pałaców. Książka jest bardzo ciekawa. Opisuje dzieje Żydów i dostojników kościoła od księży, dziekanów po biskupów. Także szlachty polskiej i niemieckiej przed rozbiorem Polski, a także w czasie ich trwania.
16.02. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: „Wilk” Marka Hłaski
Tematem dyskusji na spotkaniu 16 lutego była książka Marka Hłaski pt. Wilk. Ta, nazwana sensacją literacką 2015 roku powieść, czekała na publikację ponad sześćdziesiąt lat. Marek Hłasko napisał „Wilka” mając lat dziewiętnaście, czyli w latach pięćdziesiątych XX wieku, ale akcja powieści toczy się w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym. Utwór powstawał przez trzy lata, a za materiał do książki posłużyły autorowi rozmowy z mieszkańcami pamiętającymi czasy przedwojennego Marymontu. „Wilk” to opowieść o Ryśku Lewandowskim, zagubionym chłopaku, próbującym przetrwać na warszawskim Marymoncie początku XX wieku. Bieda, błoto, brak prądu, choroby, nędza i przemoc. Lewandowski śni o lepszym życiu – „… nie chciał przyjąć miejsca, które świat mu oferował, miejsca na krzywej ulicy, pragnął czegoś lepszego, nawet nie wiedząc, jak to lepsze ma wyglądać”. Hłasko w sposób barwny, wartki opisuje realia i krajobraz tamtych przedwojennych dni, środowisko złodziei i bezrobotnych. Zachowuje słownictwo i żargon lumpenproletariatu, nie stroni też od wulgaryzmów. Marka Hłaskę poznaliśmy z innych książek, np. Ósmy dzień tygodnia, Następny do raju, Wszyscy byli odwróceni, Drugie zabicie psa, Nawrócony w Jaffie, Sowa, córka piekarza, Sonata marymoncka, Palcie ryż każdego dnia, ale „Wilk” też jest książką godną uwagi.
16.02. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Wspomnienia w kolorze sepii Anny Szepielak
Joanna bohaterka powieści żyje w mały miasteczku gdzie wszyscy się znają, a czas płynie leniwie. Dziewczyna pragnie spokoju ponieważ w ostatnim czasie wiele przeszła : choroba ojca, utrata pracy, rozstanie z narzeczonym. Wreszcie znajduje sposób na oderwanie się od codziennych problemów. Zaczyna tworzyć drzewo genealogiczne. Znajdując starą fotografię babci urodzonej we Lwowie, przeżywa sentymentalną podróż w rodzinną przeszłość. Odkrywa nie codzienne losy swoich przodków; miłość , zdradę, szczęście. Powieść traktuje o tym, jak ważna jest dla człowieka świadomość własnych korzeni. O sile rodzinnych i przyjacielskich więzi.
10.02. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Droga” Cormac McCarthy’ego
Kolejne spotkanie toczyło się wokół powieści Cormaca McCarthy’ego pt. „Droga”. Większość klubowiczów pozytywnie i z entuzjazmem wypowiadała się na temat książki, zwracając uwagę na istotność podejmowanego problemu (człowieczeństwo, relacja ojciec-syn), zgadzając się, że wszelkie niedociągnięcia występujące w powieści są wynikiem jej przypowieściowego charakteru i w ostatecznym rozrachunku nie są istotne. Dyskutowano również o emocjach, jakie wywoływała ta postapokaliptyczna historia u czytelników. Analizowane były zachowania poszczególnych bohaterów i ich decyzje podejmowane w obliczu apokalipsy (szczególnie decyzja matki o samobójstwie ze strachu przed tym, co może się stać jej, a także tym, których kocha) oraz potencjalne zagrożenia ze strony drugiego człowieka. Sporną kwestią okazała się przynależność gatunkowa powieści, ponieważ niektórzy niechętni byli zaliczaniu jej do fantastyki.
09.02. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane książki: „Kalendarze” Małgorzaty Gutowskiej –Adamczyk i „Amelia” Katarzyny Michalak
Tematem ostatniego spotkania było „Dzieciństwo w czasach PRL-u, a współczesność”, na podstawie książki „Kalendarze” Małgorzaty Gutowskiej –Adamczyk i „Amelia” Katarzyny Michalak.
„Kalendarze” – to powieść, która przenosi starsze pokolenie w świat dzieciństwa, a młode pokolenie dowiaduje się, jak to było w czasach PRL-u. Choć były to czasy ciężkie, autorka wspomina je jako okres radosny i szczęśliwy. Autorka spisuje swoje najważniejsze zdarzenia z tamtego okresu, aby ocalić je od zapomnienia. Książka wzrusza, ale i wywołuje uśmiech na twarzy. Czytając tę książkę ma się wrażenie, że się to widziało i tam było, bo każda z nas pamięta starą stodołę u dziadków, świniobicie, studnię na podwórku, kaflowy piec, toaletkę z potrójnym lustrem, konia na biegunach i wiele innych wzruszających wspomnień z dzieciństwa można sobie przypomnieć podczas czytania.
„Amelia” – to kontynuacja powieści „Kawiarenka pod różą”. Książkę czyta się miło i przyjemnie tak, jak dotychczasowe powieści pani Michalak. Podczas czytania czasami warto oderwać się od rzeczywistości i przenieść do fikcyjnego świata. Historia Amelii zagubionej między – wczoraj a dziś, która nie miała nic, prócz marzeń. Opowieść o pamięci, która czyni nas tym, kim jesteśmy i nadziei, która pozwala nam wierzyć, że nawet kiedy utracimy przeszłość, to przyszłość wciąż należy do nas.
08.02. DKK BP w Łambinowicach - filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Namiętność” – Lauren Kate
Lutowe spotkanie zogniskowało się wokół książki „Namiętność”, to już trzeci tom cyklu „Upadli” Lauren Kate, który czytamy i omawiamy na spotkaniach DKK. Książka opowiada o miłości dwojga głównych bohaterów Luce i Daniela. Nic i nikt nie mógł stanąć na przeszkodzie prawdziwemu uczuciu, bo ono i tak okazywało się silniejsze. Autorka skupiła się tutaj głównie na samej miłości tej dwójki, zrobiła to w bardzo ciekawy sposób opisując zeszłe wcielenia Luce i Daniela, głównym wątkiem jest ich podróż w przeszłość. Luce widzi samą siebie jak umiera przy ukochanym . Daniel zdaje sobie sprawę z podwójnego cierpienia swojej ukochanej i przeżywa wszystko razem z nią. Ta część zrobiła na nas ogromne wrażenie, a miłość Luce i Daniela jest wspaniała, a to nawiązanie do przeszłości to było naprawdę wyjątkowe. Z niecierpliwością czekam na ostatnią część książki. Wszystkim gorąco polecamy.
STYCZEŃ
27.01. DKK MBP w Opolu - Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku – Grażyna Jagielska
27.01.2016.odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie DKK. Wzięło w nim udział 6 pań. Rozmawiałyśmy o książce Grażyny Jagielskiej pt. „Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku”. Opowieść skłoniła uczestniczki do dyskusji nie tylko o książce, ale także o innych sprawach dotyczących min. postawy życiowej czy własnych doświadczeń związanych z lękiem. Jedna z klubowiczek podkreślała delikatność autorki w opisach życia codziennego w szpitalu psychiatrycznym. Czasem raziły jednak wulgaryzmy i nieco histeryczne opisy wybranych osób. Mimo tych uwag wszyscy zgodzili się ze stwierdzeniem, że autorka naprawdę starała się szczerze opowiedzieć historie ludzi zmagających z chorobą. Po tę książkę warto sięgnąć, aby przyjrzeć się, do czego może doprowadzić życie na granicy ludzkiej wytrzymałości: na to polu walki czy w wielkiej korporacji.
27.01. DKK GBP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: Szukając Alaski John Green
Na kolejnym spotkaniu dyskutowałyśmy o książce” Szukając Alaski”. Głównym bohaterem jest Miles Halter, wyjeżdża do szkoły z internatem, gdzie poznaje piękną i wyjątkową dziewczynę Alaskę Young , oraz jej przyjaciół. Książka podzielona jest na dwie części „dni Przed” i „dni Po”, więc od razu czujemy, że coś się wydarzy, ale nie mamy pojęcia co i kiedy? To wzbudza w nas jeszcze większą ciekawość czytania - co dalej, co dalej… To piękna powieść młodzieżowa, autor bardzo interesująco przedstawia problemy młodzieży. Zwraca uwagę na brak akceptacji, samotność, śmierć bliskich, pokazuje nam prawdziwe uczucia i dramaty młodych ludzi. Książka warta przeczytania i zmusza czytelnika do przemyśleń. Gorąco polecamy !
26.01. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiane książki: „Kawiarenka pod Różą” i „Amelia” Katarzyny Michalak
Dwie książki jedna historia. „Kawiarenka pod Różą” oraz „Amelia” Katarzyny Michalak to właściwie ta sama powieść. W pierwszej części poznajemy dziewczynę, która budzi się w szpitalu nie wiedząc kim jest. Ma przy sobie tylko kartkę od tajemniczego T. Z kartki tej dowiaduje się, że ma do dyspozycji dom w miejscowości Zabajka. Dziewczyna udaje się do Zabajki, poznaje jej mieszkańców i postanawia otworzyć tam kawiarenkę. Z „Kawiarenki pod Różą” nie dowiadujemy się nic więcej. Dopiero „Amelia” daje nam odpowiedź, kim jest główna bohaterka, a przede wszystkim kim jest tajemniczy T i dlaczego ofiarował dziewczynie (właściwie nie jej) ten stary dom.
22.01. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: Zbigniew Kruszyński „Kurator” i Marta Maklakiewicz „Maklak. Oczami córki”
„Kurator” to powieść o dojrzałym mężczyźnie, który jest tak bardzo samotny, że kupuje sobie towarzystwo młodych kobiet aż… trafia na Martę, która potrzebuje opieki, zainteresowania, miłości. Mężczyzna staje się jej opiekunem (kuratorem…) a i dla niego życie nabiera sensu. Historia opowiedziana w powieści to historia o życiu, miłości, samotności i śmierci, na pozór banalna, ale opisana barwnym, specyficznym językiem, do którego trzeba się „przyzwyczaić” podczas czytania. Polecamy!
Jeśli chodzi o książkę „Maklak. Oczami córki” to rozczarowała Klubowiczki. Czytając spodziewałyśmy się barwnych, może jeszcze nieznanych historii o tym wybitnym aktorze, a otrzymałyśmy historię żony i córki Maklakiewicza. Nie znaczy to, że książka się nie podobała. Jednak tytuł wprowadza w błąd .
20.01. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Córeczka” Liliana Fabisińska i „Przystań Julii” Katarzyna Michalak
Styczniowe spotkanie klubowe rozpoczęliśmy od książki Lilianny Fabisińskiej „Córeczka”. Główna bohaterka ma kochającego męża i 7 letniego syna Filipa, jest psychoterapeutką. W jej uporządkowane i szczęśliwe życie pewnego grudniowego dnia przy pieczeniu pierników z synem Filipem wkrada się przeszłość. A mianowicie ponad 8 lat wcześniej Agata na krótko była związana z mężczyzną, który miał 7 letnią córkę Zuzię. Matka tej dziewczynki opuściła ich bezpowrotnie uciekając z innym mężczyzną do Kenii. Agata krótko była przyszywaną mamusią Zuzi, a ta bardzo pragnęła być jej córeczką. W ten grudniowy dzień Zuzia zapukała do domu Agaty. Odnalezienie Agaty nie było trudne, ponieważ była ona znaną celebrytką. Występowała często w mediach. Zuza nie przypadkowo odnalazła Agatę. Podczas trzecich odwiedzin w końcu jej wyjawiła, że ojciec miał wypadek samochodowy. Leży nieprzytomny w szpitalu i wykryto u niego wirusa HIV. Ona i jej matka, która przebywa w Kenii nie maja HIV. Teraz Agata przeżywa koszmar robi badania. Cała ta procedura trwa ponad miesiąc, więc Agata przeżywa gehennę. Wszystko jednak kończy się szczęśliwie. Zuza znajduje nową rodzinę. Książka jest bardzo ciekawa, polecamy.
Trzecia część trylogii kwiatowej „Przystań Julii” Katarzyny Michalak. Los połączył trzy kobiety mieszkające przy ulicy Leśnych Duchów. Szczęście jednak jak to zwykle bywa, nie trwa długo, a przyszłość skrywa i przynosi wiele niespodzianek. Bohaterką trzeciej części jest Julia, która postanowiła zacząć wszystko od nowa. Spakowała do samochodu cały dorobek życia i pojechała w Bieszczady, gdzie odziedziczyła mały dworek po swojej ciotce. Rozczarowana, zdradzona przez męża i córkę czuła, że mały domek zapewni jej bezpieczeństwo i szczęście. Książkę te czyta się jednym tchem i jak się zacznie nie sposób odłożyć na później. Perypetie bohaterki są odzwierciedleniem przeżyć niejednej z nas.
20.01. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: „Dziewczyny z Syberii” Anna Herbich
Autorka w książce opisuje historie dziesięciu kobiet, które podczas II wojny światowej zostały zesłane w głąb Związku Sowieckiego. Każdego dnia musiały „walczyć” o przetrwanie. Były bite, upokarzane, na ich rękach umierali najbliżsi. Na samym początku naszego spotkania obejrzeliśmy kilkunastominutowe, dwa wywiady z autorką, w których opowiadała o genezie powstania książki i skąd pomysł na taki temat. Jak mówi sama Anna Herbich opisanie tych historii potraktowała jako misję, że musi przekazać Polakom losy tych kobiet, o ich nadziei, heroicznej walce zwieńczonej zwycięstwem i o tym, że nigdy się nie poddały. Powstanie tej książki miał też osobisty wymiar, gdyż autorka zadedykowała ją swojej cioci, która przeszła przez osiem sowieckich więzień, jednak zmarła na tyfus w drodze do Polski.
Większość zebranych osób, stwierdziła, że jest to bardzo trudny temat i nie dało się przejść przez książkę bez emocji, nie roniąc przy tym łzy. Tym bardziej, że historie takie miały miejsce w ich rodzinach. Ciężko jest mówić kolejnym pokoleniom o ogromie tragedii, jaka spotkała wszystkie deportowane osoby, a co dopiero samym zainteresowanym. Każdy z uczestników spotkania, u którego w rodzinie zdarzyły się podobne historie, mówił, że dziadkowie, wujkowie, niechętnie opowiadali o swoich dramatycznych losach. Nawet po tylu latach było to dla nich zbyt emocjonalne, zbyt osobiste do opowiedzenia.Wszyscy natomiast zgodzili się, że książka niesie ze sobą przesłanie, aby nigdy się nie poddawać, bez względu na to, jak bardzo los nas doświadczył.
20.01. DKK MiGBP w Głubczycach (Oddział dla Dzieci)
Omawiana książka: „Zima Muminków” Tove Jansson
Na kolejnym spotkaniu Głubczyckiego Klubu omawiano książkę „Zima Muminków”. Dzieci dzieliły się wrażeniami z przeczytanej lektury i opowiadały o swoich sposobach na ciekawe spędzenie zimy, a że pomysłów im nie brakuje, dyskusja była bardzo ciekawa. Najbardziej cieszy nas, że młodzi ludzie znajdują w książkach „sposób” na długie zimowe wieczory.
19.01. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Katarzyna Michalak – Bogusia, Adela, Lidka z serii: Sklepik z Niespodzianką
Spotkanie z książkami Katarzyny Michalak, niezwykle poczytnej polskiej pisarki okazało się świetnym sposobem na spędzenie mroźnego, styczniowego późnego popołudnia w czytelni biblioteki w Lewinie Brzeskim. Przy kawie, herbacie, rozgrzewającej czekoladzie i słodkościach klubowiczki dzieliły się swoimi opiniami o książkach z serii Sklepik z Niespodzianką. Perypetie bohaterek: Bogusi- właścicielki sklepiku, Lidki – lekarza weterynarii obsesyjnie marzącej o dziecku, Adeli – pełnej temperamentu radnej, zagubionej Konstancji, oraz Stasi – dobrego ducha Pogodnej, okazały się doskonałym pretekstem do rozmów o zdrowiu (nie tylko fizycznym), urodzie, przepisach kulinarnych, mężczyznach, i wielu innych problemach z którymi bohaterki musiały sobie radzić. Bo choć nie wiem, jak byśmy chcieli, żeby wszystko układało się idealnie, to jak to w życiu - bywa różnie. A w życiu bohaterek Sklepiku problemów nie brak - przemoc, zdrady, depresje, problemy z alkoholem, ale żeby nie było całkiem dołująco, są też: babska przyjaźń, solidarność, pomoc w potrzebie. Recepty na odprężające kąpiele, odmładzające maseczki i toniki, proste przepisy dla łasuchów, a na skołataną duszę - spotkanie z przyjaciółkami, oraz pomoc i rady dobrej „wróżki” Stasi, które są wprost bezcenne.Tak więc mimo różnych trudnych chwil, których doświadczały bohaterki Sklepiku, klubowiczki lewińskiego DKK, miło „spędziły” czas w niewielkim miasteczku Pogodna, gdzieś między Kołobrzegiem a Koszalinem. Z nowym rokiem Dyskusyjny Klub Książki w Lewinie Brzeskim zyskał nową członkinię, tym bardziej więc było sympatycznie, że chętnych do rozmów o książkach przybywa.
19.01. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane książka: „Przysługa”, „Za jakie grzechy” Anny Karpińskiej
„Przysługa” Anny Karpińskiej, to książka, w której poruszanych jest wiele tematów, choroba, zdrada, brak zaufania, problemy wychowawcze, brak wsparcia u najbliższych, ale jest także cały wachlarz emocji od smutku po ekscytację. Powieść ta niesie ze sobą niebywale duży ładunek emocjonalny, wstrząsa i nie pozostawia obojętnym. Czasem zdarzy się, że ktoś poprosi nas o jakąś przysługę. Bywają różne - łatwe do spełnienia i takie, które mogą bardzo zaważyć na życiu różnych osób, nie tylko tych, których owa prośba dotyczy. Całość powieści toczy się wokół przysługi jaką Karol zgodził się oddać swojemu bratu bliźniakowi - Dariuszowi. Obaj uzgodnili, że prawda nie ujrzy światła dziennego. Niestety, życie bywa przewrotne. Śmierć Dariusza wywołała lawinę zdarzeń. Nic już nie będzie takie samo. Ważne jest to jak z prawdą poradzą sobie żony obu mężczyzn. Czy dadzą sobie radę z tajemnicą jaką ukrywali. Dodatkowo problemy zawodowe i rodzinne pogłębią bardzo trudną sytuację obu rodzin. Autorka nie decyduje się na banały, stawia bohaterów przed trudnymi dylematami. Nie pomaga im, wręcz coraz mocniej komplikuje ich sytuację. Istotne jest to, że wszelkie opisywane problemy są bliskie człowiekowi. Pisarka nie odchodzi od realiów, skupia się na troskach dnia codziennego.
Książka „Za jakie grzechy” to z kolei powieść, która przedstawia w dwóch przestrzeniach czasowych historię młodej kobiety, która w przeciągu kilku lat doświadcza szeregu przeciwieństw losu. Alina mieszka we Wrocławia i prowadzi razem z przyjaciółką Moniką gabinet psychoterapeutyczny. Życie głównej bohaterki Aliny to nie bajka, bo nie dość, że rodzice od zawsze traktowali ją jak gorszą od jej siostry Aldony, to jeszcze okazuje się, że narzeczony również przeszedł na stronę siostry. I to w jaki sposób ! Niejedna by się załamała po czymś takim... Ale bohaterka odnalazła w sobie siłę, by od nowa pokierować swoim życiem. W końcu faceci to nie wszystko. Porzucenie przed ołtarzem to nie jedyna tragedia w życiu Aliny, ale o tym musicie już sami doczytać ...
13.01. DKK MBP w Opole – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Terror” Dana Simmonsa
Rozmowa dotyczyła powieści Dana Simmonsa pt. „Terror”. Większości osób udało się – mimo jej sporej objętości – przeczytać całą książkę, pozytywnie ją oceniając. Zostało zauważone, że pomimo tego, iż książkę zaliczyć można do gatunku fantastyki (występują elementy fantastyczne w postaci potwora z mitów eskimoskich), czyta się ją raczej jak powieść historyczną. Na spotkaniu wspomniano również o skomplikowanym marynarskim nazewnictwie oraz dyskutowano o danych faktograficznych dotyczących autentycznych wydarzeń, które stały się kanwą opisywanej historii. Część osób z ciekawością przyglądał się zamieszczonym na końcu książki zdjęciom oraz obrazom, zauważając rozbieżność między wyobrażeniem o głównym bohaterze, a tym, jak wyglądał naprawdę. Sporne były opinie na temat tego, czy wątek fantastyczny rzeczywiście był w tej powieści potrzebny i czy jego nasilenie pod koniec bardziej szkodziło czy może pomagało sprawnie domknąć całą historię. Dyskusji podlegało również zachowanie niektórych postaci, jeśli chodzi o ich aspekt moralny (np. zostawienie umierających ludzi na lodzie, kanibalizm).
12.01. DKK GBP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: Miłość Ci wszystko wyPaczy Katarzyna Majgier
Na kolejnym spotkaniu dyskutowałyśmy o książce” Miłość Ci wszystko wyPaczy”. Książka o nastolatkach, główna bohaterka Ania Szuch marzy o miłości, poznajemy jej przyjaciółki i ich codzienne problemy. Autorka świetnie opisuje tzw. ciężkie życie młodzieży : szkołę, rówieśników, pierwszą miłość, problemy z rodzicami, „uzależnienie” od komputera. Książka pisana jest w formie pamiętnika, fabuła ciekawa i wesoła. Bardzo nam się podobała, szybko się czyta , jest o nas i dla nas. Polecamy!
12.01. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Lala, Matka Makryna Jacka Dehnela
Na spotkaniu styczniowym dyskutowano o powieściach Lala (2006) i Matka Makryna (2015) Jacka Dehnela. Lala to powieść z wyraźnym wątkiem autobiograficznym, historia rodziny opowiedziana w formie wręcz poetyckiej, ale również anegdotycznej . Autor, ale i bohater, w powieści wchodzi w rolę narratora, i snuje opowieść o dzieciństwie oraz wczesnej młodości tytułowej Lali. Bo Lala to jego babcia Helena Bieniecka, zwana tak z powodu „zachwycającej urody”. Babcia obdarowuje wnuka i gości opowieściami, w które on się wsłuchuje, spisuje je i tworzy piękną powieść. Historia rodzinna w większej części toczy się na tle przedwojennym, lat II wojny i okupacji. Za powieść Lala autor został laureatem Paszportu Polityki za rok 2006 w kategorii literatura. Matka Makryna to historia Makryny Mieczysławskiej, znanej w Europie XIX wieku męczennicy za wiarę katolicką i ojczyznę. Książka składa się z dwóch części, każda napisana w formie spowiedzi. Pierwsza część to opowieść mniszki, Polki-męczennicy, druga demaskuje bohaterkę jako sprytną oszustkę. Jacek Dehnel był czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, w 2015 za Matkę Makrynę.