KALENDARIUM SPOTKAŃ KLUBOWYCH 2017
Opracowane na podstawie wybranych sprawozdań DKK,
sporządzonych przez moderatorów spotkań klubowych.
GRUDZIEŃ
28.12. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiana książka: „Panie z Cranford” Elisabeth Gaskell
Na początku spotkania porozmawialiśmy o autorce – przytoczyliśmy kilka faktów z jej życia oraz przypomnieliśmy sobie współczesnych jej pisarzy. Kilka chwil poświęciliśmy na rozmowę o Dickensie oraz Brönte, z którymi Elisabeth Gaskell utrzymywała kontakty. W dalszej części spotkania porozmawialiśmy o lekturze – Panie z Cranford. Jednogłośnie Klubowicze stwierdzili, że język jest piękny i padła nawet sugestia, że w przypadku audiobooka, lektor powinien mieć brytyjski akcent. Opowieść o codzienności i zasadach celebrowanych przez angielskie panie nie przypadła jednak do gustu Klubowiczom. Choć nie brakowało anegdot i lżejszych fragmentów, Panowie stwierdzili, że jest to typowa literatura dla Pań, zaś obie strony niemal jednogłośnie zdecydowały, że brak typowej akcji utrudnia lekturę. Po obejrzeniu fragmentów ekranizacji Klubowicze stwierdzili, że gra aktorska wraz z kostiumami oraz całym otoczeniem świetnie oddają klimat brytyjskiej wsi. Oraz, że przeniesienie tej konkretnej książki na ekran nie tylko jej nie zaszkodziło, a wręcz przeciwnie, że dodało jej smaczku. Choć twórczość Elisabeth Gaskell nie przypadła do gustu Klubowiczom, nie mogli oni przestać rozmawiać o poszczególnych postaciach z książki. Przytaczali kolejne i kolejne cechy i zachowania typowo „angielskie” posługując się przykładami z Pań z Cranford. Dzięki temu ostatnie spotkanie 2017 roku było bardzo udane.
21.12. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Ponad wszystko” – Nicola Yoon
Bohaterem jest nastolatka Maddy, która cierpi na alergie na wszystko. Osiemnastolatka cały czas przebywa w domu w sterylnych warunkach, nie może wychodzić z domu, nie może się z nikim spotykać, nie ma przyjaciół, tylko mama i pielęgniarka są osobami, z którymi przebywa. Uczy się w domu i ciągle tęskni za światem zewnętrznym. Wszystko się zmienia, gdy naprzeciw wprowadza się nowa rodzina. Książka świetnie napisana, bardzo przyjemnie się czyta, jest wzruszająca ale i wesoła. Gorąco polecamy rówieśnikom.
20.12. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Zabić drozda”- Harper Lee
Omawiana książka jest opowieścią o prowincji na południu USA w stanie Alabama, w latach 30 XX wieku. Narratorką jest mała dziewczynka w wieku 7 lat nazywana przez wszystkich Skautem. Dziewczynka ma starszego brata, a wychowuje ich sam ojciec, prawnik, któremu pomaga czarna służąca Calpurnia. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej autorka opisuje życie codzienne rodziny Finchów. Zabawy dzieci, szkołę, przyjaźni z rówieśnikami i niechęć mieszkańców do czarnoskórych. W drugiej części opisana jest obrona czarnoskórego Toma, który jest posądzany o gwałt białej kobiety. Książka podobała się klubowiczom, ponieważ była momentami zabawna, czasami nostalgiczna jak również pełna nagłych zwrotów i akcji. Spotkanie miało charakter świąteczny, klubowicze otrzymali prezenty, przebiegało ono w miłej atmosferze.
20.12. DKK MiGBP w Niemodlinie
Omawiana książka: „W plątaninie uczuć” Gargaś Gabriela
Grudniowe spotkanie upłynęło nam na omówieniu książki Gabrieli Gargaś „W plątaninie uczuć”. Książka opowiada historię trzech kobiet Doroty, Hanny i Kaliny. Opowiada o życiu, ze wszystkimi jego dobrymi i złymi stronami. Z całą pewnością książka dla tych wszystkich, którzy lubią literaturę z dużą dawką emocji, wzruszeń i łez.
19.12. DKK GBP w Pakosławicach
Omawiana książka: ,,Wieża milczenia" Remigiusza Mroza
Klubowiczki tak jak ostatnio, również wybrały powieść kryminalną, tym razem Remigiusza Mroza „Wieża milczenia”.
Jest to książka z 2013 roku, wybór tej pozycji nie był przypadkowy, gdyż inne książki Pana Mroza bardzo przypadły klubowiczkom do gustu. Panie z zapałem zabrały się za lekturę, lecz co niektórym, jak same przyznały było bardzo ciężko ją skończyć. Przyzwyczajone do polskich realiów, czy też miejsc, w innych książkach tego autora nie mogły odnaleźć się w tym amerykańskim stylu.
Natomiast co do samych bohaterów czytelniczki nie miały zastrzeżeń. Autorowi udało się wykreować bardzo wyraziste i zapadające w pamięć postaci, zwłaszcza postać Scotta, który na początku był trochę irytujący, natomiast w dalszej części bardzo przypadł paniom do gustu.
Fabuła również szalenie zajmująca i wielowarstwowa, bardzo efektownie rozbudowane dialogi, losy bohaterów, z każdą kolejną stroną coraz mocniej się komplikują i zaskakują, W sumie można powiedzieć ,że książka intryguje od samego początku, trzyma w napięciu, toteż czytelnik nie mamy zbytnio czasu na nudę, do tego autor sprostał niełatwemu zadaniu i wymyślił bardzo ciekawe i zaskakujące zakończenie.
Reasumując, powieść Remigiusza Mroza, to zajmujący, inteligentny i trzymający w napięciu kryminał w iście amerykańskim stylu.
18.12. DKK MBP w Brzegu
Omawiana książka: Agata Kołakowska: „Kolejny rozdział”
Na zakończenie sezonu spotkań Klubu DKK wybrałyśmy prostą i nieskomplikowaną powieść obyczajową Agaty Kołakowskiej „Kolejny rozdział”. Autorka opisuje perypetie pisarki Kaliny Milewskiej zmagającej się z niemocą twórczą. Do tego dochodzą spory z siostrą oraz problemy małżeńskie. Krótko mówiąc życie Kaliny Milewskiej nie jest sielanką. Do kompletu dochodzi jeszcze postać redaktora Macieja Turskiego, generująca sporo problemów.
Sama powieść zawiera wiele wątków, które jednak nie komplikują zanadto treści. Powieść czyta się dość przyjemnie, co nie jest bez znaczenia w okresie przedświątecznej gorączki. Lektura może służyć jako przerywnik i chwila wytchnienia podczas codziennej gonitwy. Idealna na długie zimowe wieczory.
15.12. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
Omawiana książka ,,Jaga pod napięciem” Ewy Przybylskiej.
W piątek 15 grudnia spotkali się członkowie Klubu Miłośników Książek. Na spotkaniu omawialiśmy książkę ,,Jaga pod napięciem” Ewy Przybylskiej. To książka dla dziewczyn i chłopaków. Dzieje się w niej dużo, zwariowane pomysły Jagi głównej bohaterki mogą zaskoczyć czytelników. I mogą być z tego niezłe kłopoty. Zachęcamy do przeczytania tej lektury. Zachęcono klubowiczów do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie ,,Recenzja rysowana”, organizowanym przez Instytut Książki w Warszawie. Klubowicze wykonali kilka prac plastycznych recenzujących omawiane książki.
15.12. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: K. Mirek „Światło w Cichą Noc”; A. Ficner - Ogonowska „Szczęście w Cichą Noc”; M. Kordel „Anioł do wynajęcia” , „Serce z piernika” G. Gargaś „Wieczór taki jak ten”
I znowu minął rok. To już nasze ostatnie tegoroczne spotkanie (15.12.2017)w bardzo już świątecznym klimacie. Nawiązując do tego klimatu rozmawiałyśmy tym razem o książkach związanych z świętami i zimą, wyboru książek klubowiczki dokonały same i swoimi wrażeniami podzieliły się z innymi. Książka „Anioł do wynajęcia” M. Kordel to niezwykła historia, która pokazała nam, że anioła można znaleźć także w drugim człowieku, to wspaniała lektura przypominająca nam o rzeczach oczywistych, o których w codziennej bieganinie bardzo często zapominamy. To po prostu magiczna, świąteczna opowieść. „Serce z piernika” tej samej autorki , książka która pozwala nam wczuć się w atmosferę tego magicznego czasu. To książka ciepła, wzruszająca i pełna miłości, książka o prawdziwych ludziach z ich troskami i radościami , pełna życzliwości i dobroci w trudnych momentach dodająca otuchy. To książka, która pokazuje nam trudne sprawy na tle miłości i oddania. „Światło w Cichą noc” K. Mirek wspaniała opowieść o miłości, tej trwającej i tej utraconej, o nadziei i wierze w drugiego człowieka , są emocje, cierpienie, radości wiara w to, że kiedy coś się kończy, coś nowego się zaczyna. A wszystko to jest osadzone w magicznym czasie grudniowych świąt. Książka A. Ficner- Ogonowskiej „Szczęście w Cichą Noc” cała jest przesiąknięta świętami. Pokazuje nam, że w tym czasie nie powinno w naszych domach zabraknąć miłości, rodzinnego ciepła i przede wszystkim przebaczenia. Wspaniałe są też przepisy na końcu książki warte wypróbowania, a pierniczki upieczone według przepisu są naprawdę pyszne! „Wieczór taki jak ten” G. Gargaś - pozwala nam poznać ludzi spędzających święta , ale także tych mieszkających w małej górskiej miejscowości , ludzi z różnym bagażem życiowych doświadczeń . W książce jest przyjaźń i miłość, smutek i radość, zawiedzione nadzieje i wiara w lepsze jutro. Historia niby prosta , nic nadzwyczajnego, ale czytając ją zanurzamy się w ciepła świąteczną atmosferę. Wszystkie książki czyta się lekko i z zainteresowaniem, znajdziemy w nich cudowny świąteczny klimat, ale również przesłania co w tym czasie w naszym życiu i rodzinach powinno być najważniejsze. Warto sięgnąć po którąś z tych książek w czasie naszej przedświątecznej krzątaniny, aby oderwać się od rzeczy prozaicznych i zastanowić się nad sensem tych magicznych świąt.
13.12. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Chamberlain Diane „Jak gdybyś tańczyła”
Nasze czytelniczki spotkały się już wcześniej z twórczością tej autorki, której powieści były wielokrotnie nagradzane i tłumaczone na kilkanaście języków (Dobry ojciec, Chcę Cię usłyszeć, Milcząca siostra…). „Jak gdybyś tańczyła” jest piękną i wzruszającą opowieścią o miłości, stracie i wzajemnym szacunku. Książka dostarczyła czytelniczkom mnóstwa emocji i wzruszeń oraz tematów do refleksji. Problem adopcji, eutanazji, niszczącej siły rodzinnych sekretów, zdrady małżeńskiej oraz tego czy i w jaki sposób przekazać dziecku trudną prawdę, to tylko niektóre z poruszanych w powieści zagadnień. Lektura jednogłośnie polecana przez członków naszego DKK.
13.12. DKK BP w Głuchołazach
Na świąteczne spotkanie , przygotowaliśmy indywidualnie wiersze i fragmenty prozy, które opowiadały o świętach Bożego Narodzenia i skłaniały nas do refleksji, wzruszeń i wspomnień. Czytaliśmy wiersze Haliny Poświatowskiej, ks. Jana Twardowskiego, Matki Teresy z Kalkuty. Ildefonso Falcones w „Bosonogiej Królowej” opowiedział nam o świętach Bożego Narodzenia w XVIII w Hiszpanii w Sevili. Piękną poezję i prozę uzupełnialiśmy własnymi wspomnieniami z dzieciństwa.
13.12. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Piąta pora roku” Nory K. Jemisin
Klubowicze o omawianej tego dnia książce mieli skrajnie odmienne opinie. Byli tacy, którzy uznali książkę za niezwykle dobrą, właściwie najlepszą z ostatnio czytanych, oraz tacy, którym zgrzytały wypatrzone przez nich nielogiczności. Dyskusja toczyła się gównie wokół tego, co się komu w powieści podobało: skomplikowana narracja drugoosobowa, przemieszana chronologia, fascynujące postaci, konstrukcja świata, oraz wokół tego, co się nie podobało: drugoosobowa narracja w roli odbiorcy stawiająca kobietę, sceny intymne uznane przez niektórych za niepotrzebne czy brak wytłumaczenia pewnych aspektów świata przedstawionego. Wyrażono jednak nadzieję, że to ostatnie zostanie rozwinięte w kolejnych częściach aktualnej trylogii, jeden klubowicz już w dniu spotkania klubu wypożyczył kolejny tom, moderatorka zaś takowy sobie kupiła. Na następne spotkanie, które odbędzie się 10 stycznia, rozdano po egzemplarzu powieści „Twierdza Kimerydu” Magdaleny Pioruńskiej. Jest to książka spoza listy, którą zaproponowała sama autorka, zapowiadając również swoją obecność na spotkaniu.
13.12. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane książki: „Szeptucha” Katarzyny Berniki Miszczuk
- Szeptucha jako wiejska znachorka, ktoś do kogo idziemy szukać podstawowej medycznej pomocy i zwyczajnej rady.
- kobieta, której specjalnością jest ziołolecznictwo, ale operuje także w sferze nieco bardziej magicznej, której zwykły doktor medycyny nie jest w stanie pojąć
- współczesna kobieta, a zabobony
- pradawne przepowiednie i bóstwa
- historia a współczesność
- romans okraszony słowiańską mitologią
- powieść z dużą dawką humoru
13.12. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiane książki:
1. „Hardkorowi bibliotekarze z Timbuktu” Joshua Hammer
2. „Dygot” Jakub Małecki
To już nasze ostatnie spotkanie w tym roku i dwa ostatnie tytuły książek do omówienia. Po recenzowaniu książek i wymianie refleksji na ich temat, przeszliśmy do dyskusji dotyczącej wyboru interesujących nas pozycji literackich i spotkania z autorem przewidzianym w kolejnym roku.
„Hardkorowi bibliotekarze z Timbuktu” Joshua Hammer
Historia o zabarwieniu sensacyjno- przygodowym, aż trudno uwierzyć, że prawdziwa. Opowiada o państwie afrykańskim, Mali i zmianach społeczno- politycznych w nim zachodzących. To reportaż o mieście wśród piasków pustyni- Timbukcie, w którym zgromadzono tysiące bezcennych ponad 800- letnich manuskryptów, książek arcydzieł świadczących o dziedzictwie kulturowym, naukowym i religijnym świata islamskiego i o niezwykłym bibliotekarzu Abdelu Haidarze, który chronił je przed zniszczeniem przez dzihadystów.
Pewnych trudności w czytaniu przysparzają imiona i nazwiska arabskie, które trudno zapamiętać, jednakże warto sięgnąć po ten reportaż i poznać historię i dorobek kulturowy całkiem innej części globu.
„Dygot” Jakub Małecki
Ostatnią książką do omówienia w naszym klubie został „Dygot”. Jakież było nasze zaskoczenie… powieść- perełka. To powieść obyczajowa, saga rodzinna przedstawiająca losy dwóch rodzin, rozgrywająca się na przestrzeni lat 1938-2004. Powieść ukazuje losy trzech pokoleń rodziny Łabendowiczów z Kujaw i Geldów z Koła w Wielkopolsce. To historia Jana Łabendowicza, seniora rodu, jego żony Ireny i dwóch synów, Kazimierza i Wiktora. To również opowieść o Bronku Geldzie, jego małżonce Heli i ich córce Emilii. Los okazał się okrutny dla obu rodzin, które nie potrafią pojąć dlaczego tak się stało, dlatego żyją w dygocie, czyli w strachu, cierpieniu i zagubieniu duchowym, obawą przed przyszłością, gdyż… W rodzinie Łabendowiczów zaraz po wojnie urodził się albinos. Dziecko inne, odmienne, traktowane i uważane za pomiot szatana. Jego ojciec był przekonany, że jest to przekleństwo, klątwa rzucona przez Niemkę uciekającą przed Armią Czerwoną, której odmówił udzielenia pomocy. W rodzinie Geldów inne nieszczęście spotyka Emilię. Dziewczynka zostaje oszpecona w wyniku wybuchu granatu, co przepowiedziała Cyganka Bronkowi Geldowi, gdyż ten poskąpił jej pieniędzy. Jak nie trudno zgadnąć, losy obu rodzin przetną się ze sobą.
Jest to mądra opowieść, opowieść o inności. Książka nie pozwalająca o sobie zapomnieć. Powieść o życiu, o zwykłych losach zwykłych ludzi, o narodzinach, śmierci, miłości, wrogości, odmienności, nie o polskiej prowincji jak brzmi nota na okładce. Książka do której warto jest wrócić i ponownie przeczytać. Czekamy na kolejne powieści Jakuba Małeckiego i na pewno będziemy śledzić jego twórczość.
13.12. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Willow” Virginii Adrews
Na ostatnim w tym roku spotkaniu omawialiśmy książkę Virginii Adrews pt „Willow”. Jest to pierwszy tom nowej sagi autorki. Powieść przedstawia losy Willow De Beers, dziewczyny która została adoptowana. Była ona córką pacjentki swojego przybranego ojca, który był psychiatrą. Po śmierci obojga adopcyjnych rodziców dowiaduje się, że przybrany ojciec był tak naprawdę jej ojcem biologicznym. Willow postanawia odnaleźć swoją biologiczna matkę, w tym celu udaje się do Palm Beach. Powieść kończy się w momencie gdy dziewczyna wyjawia swojej rodzonej matce kim jest. Z niecierpliwością będziemy czekać na dalsze losy bohaterki.
13.12. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: K. Michalak „Gwiazdka z nieba”, J. Iwaszkiewicz „Dramaty”, Ebert „Tajemnica znachorki”, E.E Schmitt „ Pan Ibrahim i kwiaty Koranu”
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie otworzyła moderator klubu Ewa Bury.
Omawiano 5 książek. Każda z pań przedstawiała ostatnią przeczytaną książkę. Pierwszą pozycją była „Gwiazdka z nieba” K. Michalak. Książka w klimacie świątecznym, lekka, przyjemna, przenosi nas zimowy czas do wioski na Mazurach, gdzie nad jeziorem wydarza się cud. Kolejną książką były Dramaty Iwaszkiewicza, gdzie Pani Lilianna zainspirowana książkami Ałbeny Grabowskiej „Stulecie winnych” i „Alicją w krainie czasów” sięgnęła po Iwaszkiewicza i kolejne biografie tj, Puszkina, Chopina i Balzaca, które fragmentami opisane są w „Dramatach”.
Pani Kornelia przeczytała fragmenty – sentencje z książki Schmitta, które w rożnych aspektach odnoszą się do naszego życia oraz recenzję „Dziewczyna z poczty” Stefana Zwiga. Przeciwieństwem była książka Pani Beaty „Tajemnica znachorki” S. Ebert, na którą wpadła przez przypadek. „Książka zauroczyła mnie od razu, gdyż uwielbiam książki historyczne, które przenoszą nas w dawny świat.”
Pozycja „Jezu, Ty mi się tym zajmij o Dolindo Ruotolo. Życie i cuda” Joanny Bątkiewicz – Brożek to:
Biografia o. Dolindo Ruotolo. Mistyk. Posiadał przedziwny wgląd w duszę człowieka – napisał ponad 220 tysięcy imaginette, obrazków z proroczym słowem skierowanym do konkretnej osoby. Niezwykle ceniony przez o. Pio, który często odsyłał do niego penitentów. Kapłan heroicznie wierny Kościołowi, mimo że szczególnie doświadczany: z powodu oskarżeń nieprzychylnych mu osób, wielokrotnie stawiany przez Świętym Oficjum, oskarżany o herezję, z wieloletnim zakazem odprawiania Mszy Świętej i głoszenia homilii. Jest Sługą Bożym. Trwa jego proces beatyfikacyjny.(źródło:.w.bibliotece.pl)
Na koniec Panie złożyły sobie wzajemnie życzenia i ustaliły kolejny termin spotkania, a także że omawianymi książkami będą saga bałkańska Agnieszki Walczak – Chojeckiej i Zygmunta Miłoszewskiego „Jak zawsze”.
12.12. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: „Klaśnięcie jednej dłoni” R. Flanagan
12 grudnia w Dyskusyjnym Klubie Książki rozmawiano o powieści Richarda Flanagana pt. Klaśnięcie jednej dłoni. R. Flanagan – australijski pisarz, historyk, filmowiec, nim debiutował jako prozaik, opublikował cztery książki o tematyce historycznej. Powieść Klaśnięcie jednej dłoni wydał w 1997 roku. Wydanie polskie książki, w doskonałym przekładzie Roberta Sudoła, ukazało się dopiero w 2016 roku. Klaśnięcie jednej dłoni to historia uchodźców wojennych z Europy. Opisuje ciężką dolę emigrantów dla których Australia miała być nowym domem, szansą na lepsze życie, ale zawiodła oferując obóz dla uchodźców i kiepskie prace. Akcja książki toczy się na przestrzeni czterdziestu lat, od trzeciego roku życia Sonji – bohaterki książki, do 1989 roku. W latach pięćdziesiątych XX wieku w rodzinie słoweńskich emigrantów rozgrywa się dramat. Maria opuszcza męża i trzyletnią córkę, wychodzi w zimową noc ubrana w żałobną sukienkę i nigdy nie wraca. Dla ojca i córki następuje czas bólu, cierpienia i samotności. Owładnięty przejmującym smutkiem Bojan, żyjący przeszłością i wspomnieniami z rodzinnego kraju teraz buduje chorą relację z córką. Sonja ucieka, nie mogąc znieść jego przemocy i pijaństwa, ale wciąż nurtuje ją pytanie dlaczego jej matka odeszła i nigdy nie wróciła. Klaśnięcie jednej dłoni to powieść napisana pięknym poetyckim językiem, ale trudna i przejmująca. W ocenie czterech uczestniczek spotkania jednak warto ją przeczytać, a pięć poleca przeczytać koniecznie.
12.12. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Anny Karpińskiej „Odnajdę cię”
W grudniu odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie DKK w Kościerzycach. Rozmawiałyśmy o książce Anny Karpińskiej pt. ,,Odnajdę cię’’. Powieść toczy się dwutorowo.
Bożena - jedynaczka, świetna uczennica, posłuszna - zachodzi w ciążę po pierwszej imprezie na jaką się wybrała. Niestety była pijana i nie wie kto jest ojcem dziecka. Są czasy PRL-u, matka i ojczym wymuszają na Bożenie wyjazd do szkoły prowadzonej przez siostry zakonne i oddanie dziecka do adopcji. Dagmara jest po rozwodzie. Kiedy umiera jej matka, okazuje się, że dostała w spadku księgarnię. Matka zostawiła jej też list z którego dowiaduje się, że została adoptowana. Postanawia odnaleźć matkę. Zabsorbowana przenosinami z Wrocławia do Poznania, otwieraniem księgarni oraz problemami z dorastającą córką, odkłada poszukiwania na potem.
Ciepła, sielska, ciekawa godna polecenia powieść.
12.12. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka H.Cygler – Grecka mozaika , I.Sowa - Tymczasem
Nasze ostatnie spotkanie wigilijne rozpoczęliśmy od złożenia życzeń i podzielenie się opłatkiem . W świątecznej atmosferze omówiliśmy nasze 2 ostanie książki z tego roku H. Cygler „Grecka mozaika”. Autorka dobrze nam znana proponuje w swojej powieści historię, która przeplata losy Polaków i Greków w czasie wojny i we współczesnych czasach. Główny bohater Jannis aktualnie mieszka w Grecji, ale w młodości przebywał w Polsce, pewnego dnia zjawia się młoda kobieta, która twierdzi, że jest jego córką. Poznajemy skomplikowane losy bohaterów. Książka nie jest łatwa, ale bardzo przyjemnie się ją czyta - polecamy !!!
Druga omawiana książka Izabeli Sowy „Tmczasem” to też bardzo przyjemna książka z literatury kobiecej, ciekawa szybko tocząca się opowieść o Mojnque, kobiecie prawie czterdziestoletniej, wykształconej, mieszkającej w Warszawie. Książka opisuje jej perypetie życiowe, codzienne problemy z jakimi się spotkamy.
12.12. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: „Nadzieja na końcu świata” Sarah Lark
Akcja powieści zaczyna się w 1944 roku w Persji, a jej bohaterkami są Polki, dwie siostry Helena i Lucyna Grabowskie, które po zesłaniu na Syberię w wyniku amnestii wraz z innymi wojennymi sierotami trafiają do Persji. Większość opowieści toczy się jednak w Nowej Zelandii gdzie jedna z bohaterek, Helena ma szansę na rozpoczęcie nowego życia, z dala od okrucieństw toczącej się jeszcze w Europie wojny. Autorka - Sarah Lark jest nie tylko pisarką, ale też przewodniczką turystyczną, zafascynowaną Nową Zelandią i tę fascynację widać w każdym zdaniu książki, w opisach maoryskiej kultury, tradycji, obyczajów (jeden z cykli swoich książek poświęciła całkowicie Nowej Zelandii), przez co główni bohaterowie książki zostali potraktowani nieco pobieżnie. Choć książkę czyta się lekko, dała ona jednak pole do dyskusji o tym jak historia plącze ludzkie losy, jak zmienia życiowe plany nie dając możliwości wpływania na nie. Jedna z czytelniczek opowiedziała podobną historię swojej rodziny, również deportowanej na Syberię, potem do obozu przejściowego w Iraku a następnie do RPA gdzie do dziś mieszka kolejne już pokolenie powojennej Polonii.
Padło też kilka propozycji książek do czytania oraz spotkań z pisarzami w kolejnym roku działania DKK -będzie to dla lewińskiego klubu jubileusz dziesięciolecia, w związku z tym pojawiły się też propozycje jak uczcić to wydarzenie.
05.12. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: Lillian Glass „Toksyczni ludzie”
5 grudnia 2017 r. spotkaliśmy się po raz ostatni w tym roku, w ramach naszego bibliotecznego Dyskusyjnego Klubu Książki, aby porozmawiać o „Toksycznych ludziach” Lillian Glass. Spotkanie, jak zawsze w naszym gronie, było bardzo miłe i sympatyczne, ale tym razem również wyjątkowe, ponieważ świętowaliśmy 5-lecie naszego DKK. Ta okazja sprzyjała opowieściom i wspomnieniom, a pobudzały je przygotowana wystawa, na której mogliśmy obejrzeć zdjęcia ze wszystkich naszych spotkań oraz książki, o których kiedyś dyskutowaliśmy, dochodząc do wniosku, że niektóre dostarczyły nam niezatartych emocji i pamiętamy je dobrze aż do dziś, a o paru już zapomnieliśmy. Doktor Lillian Glass jest cenionym na świecie autorytetem w dziedzinie komunikacji i mowy ciała. Napisała czternaście książek, w tym bestseller „Toksyczni ludzie”, który właśnie był przedmiotem naszej dyskusji. Toksycznym człowiekiem jest każdy, kto uprzykrza nam życie – może to być osoba całkowicie nam obca, ale może to też być członek naszej rodziny, sąsiad, przyjaciel, kolega z pracy, przełożony. Książka jest swoistym poradnikiem, który pomaga rozpoznać toksycznych ludzi w naszym otoczeniu i radzić sobie z nimi. Opisuje sposoby zdrowego i bezbolesnego (dla nas) zakończenia toksycznych relacji. Dyskusja, która się wywiązała pozwoliła nam stwierdzić, że ktoś kto dla nas jest osobą toksyczną dla drugiej osoby może być najlepszym przyjacielem, ponieważ jesteśmy różni i mamy różne charaktery. Nasze przemyślenia pięknie podsumowała obecna na spotkaniu pani psycholog, która stwierdziła, że każdy z nas jest inny, każdy przypadek jest inny i nie zawsze trzeba się sugerować książkowymi radami. Spotykając toksycznego człowieka często, dla własnego dobra, trzeba radykalnie odciąć się od takiej osoby. Na zakończenie naszego jubileuszowego spotkania wszyscy członkowie DKK otrzymali upominki książkowe a trzy osoby, które były z nami od samego początku również skromny kwiatek. Za minione pięć lat wszystkim naszym kochanym klubowiczom dziękujemy i liczymy, że będziecie z nami przez następne pięć lat!
04.12. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląski
Omawiana książka: „Amelia” Katarzyny Michalak
W Barbórkę odbyło się ostatnie w tym roku cykliczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przy dobrej kawie i świątecznych pierniczkach zmieniłyśmy zupełnie klimat i pochyliłyśmy się nad książką Katarzyny Michalak pt. „Amelia”. Bardzo lekka książka na jesienną słotę i choć powieść jest przewidywalna, to jednak bardzo dobrze się ja czyta. Można przy niej na chwilę zapomnieć o szarej rzeczywistości, i przenieść się w magiczny świat Amelii, gdzie wszystko pięknie się układa, a problemy same się rozwiązują . Książka w sam raz na magiczny świąteczny czas.
„Amelia” - Tajemnicza postać o pięknych, czarnych oczach zburzyła spokój mieszkańców Zabajki. Skąd się tutaj znalazła? Jaka jest jej historia? Czy list, kurczowo ściskany w drobnych dłoniach to jedyne, co pozostało dziewczynie bez przeszłości? I w końcu: czy rzeczywiście ma na imię Amelia?
01.12. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiana książka: „Dziewczyna, którą kochałeś” Moyes Jojo
Akcja powieści zaczyna się w roku 1916 w małym francuskim miasteczku okupowanym przez Niemców. Wojna to przecież ciężki okres, w którym rozgrywają się tragedie, a szczególnie historia dwóch kobiet, które żyją w różnych czasach. Pierwsza kobieta jest Sophie, która prowadzi hotel podczas I wojny światowej i jej tragiczna historia miłości do męża . W dalszej części historia współczesnej kobiety Liv. Obie bohaterki wiąże podobna sytuacja i wspólna historia.
LISTOPAD
29.11. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Confess” Colleen Hoover
Na ostatnim listopadowym spotkaniu dyskutowaliśmy o książce „Confess” autorki Colleen Hoover, która nas nie zawodzi, jak zwykle stworzyła niesamowitą historię, z zaskakującymi tajemnicami i nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Od samego początku losy bohaterów budzą zainteresowanie, a z czasem stają się jeszcze bardziej wciągające. Ich dojrzałość i poświęcenie dla najbliższych są godne podziwu. Oryginalny pomysł na wyznania sprawia, że nie sposób się nie wzruszyć. Nic nie dzieje się przypadkiem. Wszystko jest dobrze przemyślane, a niczego nie można być pewnym do samego końca. Książka bardzo wciągająca, bardzo nam się podobała, świetnie napisana, szybko się czyta. Polecamy.
29.11. DKK MiGBP w Głubczycach – Oddział dla dzieci
Omawiana książka: O zajączku Filipie , który ze strachu dokonał wielkich rzeczy / Zubrzycka, E.; Dzicy lokatorzy / Oziewicz, Tina; Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności / Sepulveda, L.; Wczoraj, dzisiaj, jutro / Kasdepke Grzegorz.
Sporo się działo bo i też sporo było do mówienia, a omawiano sprawy wielkiej wagi. O cieple domu rodzinnego, o odwadze, o przyjaciołach i o rodzinie. Każda pozycja książkowa poruszała jeden z tematów, lecz we współpracy z młodymi umysłami i wyobraźnią przypomniały dzieciom co jest w życiu najważniejsze. Na finał powstała burza mózgów w postaci plakatu pełnego interpretacji tekstu. W sam raz przed świętami.
28.11. DKK MiGBP w Głubczycach
Temat spotkania: Nagrody Nike – nominowani i wygrani
Omawiana książka: Sońka, Ości, Matka Makryna, Nakarmić kamień, Żeby nie było śladów, Dom z witrażem, Krivoklat
Tradycyjnie już każdy z Klubowiczów opowiedział o przeczytanej pozycji i o wrażeniach, jakie ona wywołała. Dzięki ilości omawianych pozycji mogliśmy zauważyć, że z większą przyjemnością czytaliśmy pozycje nominowane, niż te, które zostały laureatami. Zastanawialiśmy się, czym kierowało się jury konkursowe oraz próbowaliśmy wytypować swoich faworytów. Odkryciem klubu była postać Jacka Dehnela. Spodobały się zarówno poruszane przez niego tematy, jak i sposób opowiadania pomimo licznych anachronizmów użytych w Matce Makrynie. Najtrudniej zaś czytało nam się Nakarmić kamień Bronki Nowickiej. Do tematu nagród literackich wrócimy jeszcze na którymś z przyszłorocznych spotkań.
27.11. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: „Pokój dla artysty” M. Ulatowska, J. Skowroński, „Szczęście all inclusive” K. Mirek
Na naszym listopadowym spotkaniu omawiałyśmy dwie z pozoru różne książki „Pokój dla artysty” M. Ulatowskiej i J. Skowrońskiego oraz „Szczęście all inclusive” K. Mirek. Pierwsza z nich to kryminał z nutką romantyzmu okraszony tajemniczością, sekretami z przeszłości i nostalgią. Przez powieść przewija się plejada barwnych postaci, świetnie nakreślonych i bardzo oryginalnych. Książka to pewnej części kryminał, ale również opowieść o pasji tworzenia i artystach, o miłości, zazdrości i śmierci. Książka jest oryginalna, nastrojowa i po prostu ciekawa i mimo tego, że jest w niej wątek kryminalny czyta się ją miło i lekko.
W powieści K. Mirek przenosimy się duchem do ciepłej i słoneczne Grecji, gdzie pracują lub spędzają urlop bohaterowie tej powieści i mimo pozorów nie zawsze ich życie jest tak różowe jak mogło by się wydawać. Przedstawione przez autorkę postacie właśnie tam, na Krecie przechodzą prawdziwą metamorfozę, uświadamiają sobie, że szczęścia nie można kupić, że trzeba na nie ciężko pracować, aby stało się czymś realnym i w zasięgu ręki. Wartka akcja , wakacyjny klimat i świetne dialogi dodają książce uroku. Książka idealna na pochmurną i deszczową jesień , pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości, rozmarzyć się i poprawić sobie humor.
25.11. DKK MBP w Opolu - Oddział Dziecięco – Młodzieżowy
Omawiana książka: McCrreight K.: Outliersi, Wallach T.: Przed końcem świata
Dwie książki, które postanowiliśmy omawiać na listopadowym spotkaniu to typowe książki dla młodzieży, których bohaterami jest młodzież. Tą lepszą okazała się książka T. Wallacha Przed końcem świata. Lepiej napisana, poruszająca ważne tematy, sprawiająca, że sami postanowiliśmy na chwilę się zatrzymać, aby się zastanowić nad naszym życiem i określić co jest dla nas ważne. Natomiast po drugiej książce Outliersi K. McCreight trochę się rozczarowaliśmy. Bo niby młodzieżowa, wciągająca fabuła, przykuwająca uwagę oprawa graficzna, a jednak po wczytaniu się, okazało się, że jest bardzo przewidywalna, co odbiera element zaskoczenia.
24.11. DKK GBP w Popielowie
Omawiana książka: Witolda Gnapika „Pijany martwym Gruzinem”
Pięknie opisane przez autora spotkania z ludźmi, zamieszkującymi południowo-wschodnie republiki ogromnego kraju, byłego Związku Radzieckiego. Autor jest znanym importerem win gruzińskich. Swoje podróże po opisywanych republikach były związane z wyjazdami służbowymi. W trakcie tych wyjazdów służbowych często nawiązywał prywatne, bardzo osobiste kontakty z mieszkańcami Azerbejdżanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, no i oczywiście Gruzji. Poznawał ich zwyczaje, kulturę, bogactwo i biedę. Czytając książkę zastawiały się czytelniczki, co to znaczy „pijany martwym Gruzinem”. Czyżby autor zachwycił się jakimś Gruzinem, jego zachowaniem, postępowaniem?
Dopiero ostatni rozdział, a właściwie ostatnie strony książki tłumaczą ten zagadkowy tytuł. W zwyczaju ludów Gruzji jest, aby zmarłych żegnały całe rody, znajomi, rodzina. Na pochówek czekają nieraz tydzień, aż wszyscy dojadą na tę uroczystość. Kiedy umiera ktoś zimą, nie ma problemu, ale latem sytuacja zmusza, by zwłoki przechowywać w alkoholu, bo jak inaczej ma ciało zmarłego przetrwać nieraz i kilkudniowy okres. Tak też się stało w opisywanym przez Gnapika zdarzeniu. Po pochówku wszyscy udali się na wielką stypę. Autor – sam wyznaje, że zgodnie ze zwyczajem, nie odmawia się spożywania alkoholu w tych rejonach. Wielkim jego zdziwieniem było, że jeszcze mu tak alkohol nigdy nie zaszkodził, jak po stypie. Okazało się, że gorliwi gospodarze, aby nie niszczyć żadnego alkoholu, częstowali i tym, w którym „konserwowany” był zmarły. Co kraj to obyczaj, stwierdziły czytelniczki.
23.11. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: „Słowik” Kristin Hannah
W książce opowiedziana jest historia dwóch kobiet, sióstr Isabelle i Vianne, które dzieli praktycznie wszystko: wiek, charakter, doświadczenia i okoliczności w jakich dorastały. Isabelle jest zbuntowaną młodą kobietą, która nie zważając na niebezpieczeństwo jakie ściąga na siebie i rodzinę wstępuje do ruchu oporu, Vianne natomiast zmuszona przyjąć do domu niemieckiego oficera, wroga, aby chronić siebie i dzieci nieraz jest zmuszona zapłacić wysoką cenę. Historia dzieje się we Francji, w czasie II wojny światowej i inspirowana jest historią francuskiej bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh. Powieść ta podobała się wszystkim Klubowiczkom, historia sióstr, ich przygody urzekły nas wszystkie. Okrucieństwo wojny nieraz doprowadziło czytelnika do łez, cała powieść jest przepełniona silnymi uczuciami, emocjami. Książka jak najbardziej godna polecenia!
22.11. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: "Yellow Bahama w prążki” Ewa Nowak
W listopadzie dyskutowaliśmy o książce „Yellow Bahama” w prążki”, to kolejna książka pani Ewy Nowak, które bardzo chętnie czytamy . Główna bohaterka Hania, to zwyczajna nastolatka, lubi się uczyć, ma swoje problemy i marzenia. Najbardziej marzy, żeby napisano o niej książkę. Więc pisze e-maile do swojej ulubionej pisarki o swoich przeżyciach, przygodach, chłopakach. Ma nadzieję, że pisarka zaczerpnie z tych opisów - ciekawy temat na książkę o Hani. W tej książce każda nastolatka znajdzie trochę siebie. Przyjemna, wesoła lektura, szybko się czyta. Polecamy.
22.11. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiane książki: „Dupersznyty… czyli zapiski stanu szwajowego” Monika Szwaja; „Wszystkie świństwa świata” Jolanta Mokrzyńska, „Wszystkie dzieci Louisa” Kamil Bałuk; „Przed katastrofą” Noah Hawley
Po przywitaniu klubowiczów, zaczęliśmy recenzować przygotowane pozycje książkowe. Klubowicze zostali poproszeni również o zgłaszanie propozycji spotkania z autorem, z którym chcielibyśmy się spotkać oraz tytułów książek, które chcielibyśmy omówić w przyszłym roku.
„Dupersznyty… czyli zapiski stanu szwajowego” Monika Szwaja
Klubowicz recenzujący książkę przeczytał jej początek - Słowo od wydawcy. Inna klubowiczka podzieliła się z nami wspomnieniami ze spotkania z autorką kilka lat temu na Targach Książki w Krakowie. Jak wiemy, Monika Szwaja zmarła w 2015 roku. To znana autorka literatury kobiecej i dziennikarka telewizyjna. Książka jest wspomnieniem o autorce, zbiorem zdjęć, felietonów, anegdot, wywiadów, limeryków. Ciekawie ułożone rozdziały. Podzielona chronologicznie. Dzieciństwo, studia, praca zawodowa, pasje, spotkania z ciekawymi ludźmi… jest prawie wszystko, ale Szwaja nie odsłania się do końca. Podziwiam za szczerość. Książka ma kompozycję szkatułkową, szufladkową. Książka naszpikowana optymizmem, ciepłem, humorem.
„Wszystkie świństwa świata” Jolanta Mokrzyńska
Kryminał erotyczny. Pierwsza książka autorki ukazująca realia polskie, realia telewizji widzianej z drugiej strony. Odważnie napisana. Romans, gdzie kochankowie obiecują sobie wszystkie świństwa świata. O romansie dowiaduje się ktoś jeszcze. I brutalne morderstwo… odcięta dłoń owinięta w reklamówkę. Rozpoczyna się śledztwo i zarazem walka policji i telewizji o najszybszą informację. Nasuwają się kolejne pytania… Inna konstrukcja książki. Skojarzyła mi się z Jeffreyem Archerem- mistrzem szoku w zakończeniu. Kto zabił? Przekonaj się- sięgając po książkę! Polecam.
„Wszystkie dzieci Louisa” Kamil Bałuk
Reportaż- bardzo dobrze opisany, przedstawiający problem matek-bomb, sztucznego zapłodnienia, inseminacji i „spermooszustwa”, które miało miejsce w klinice w Barendrechcie w Holandii w latach osiemdziesiątych XX wieku, gdzie lekarz Jan Karbaat przez wiele lat w sposób niekontrolowany zajmował się bankiem nasienia. Tytułowy Louis, Holender surinamskiego pochodzenia cierpiący na zespół Aspergera to biologiczny ojciec około dwustu dzieci. Sprawa nagłaśniana i w prasie i w telewizji. Bałuk opisuje ludzi mających problemem asymilacją, szukających swoich korzeni, którzy urodzili się w ten sposób. To debiut literacki Bałuka, bardzo mocny reportaż, dotykający delikatnego problemu, poszerzający horyzonty myślowe.
„Przed katastrofą” Noah Hawley
Książka rozpoczyna się katastrofą samolotu z jedenastoma osobami na pokładzie. Katastrofę przezywa mały chłopiec i Scott Burroughs- przypadkowy pasażer, który staje się bohaterem. Po opisie wypadku, autor zastosował zabieg retrospekcji. Kolejne rozdziały opowiadają o innej osobie z pokładu samolotu. Autor przedstawia rolę telewizji, manipulowanie informacjami, aby osiągnąć wysoką oglądalność. Zaciera się różnica między prawdą i fałszem. Ważne jest to jak można wykorzystać tragedię do swoich celów. Jest to sensacja, thriller, o zawiłej intrydze, gdzie do końca nie wiadomo kto spowodował katastrofę samolotu. Zaskakujące zakończenie, bo nic nie jest takim, jakie się nam wydaje.Książka nie jest łatwa w odbiorze, bo obfituje w liczne, szczegółowe informacje. Napisana jest niczym scenariusz filmowy, ale cóż się dziwić… autor jest scenarzystą i producentem filmowym. Czekamy na ekranizację.
21.11. DKK MBP w Brzegu
Omawiana książka: Paul Kalanithi „Jeszcze jeden oddech”
Kolejne jesienne rozmowy uczestników spotkania klubu DKK skupiły się na autobiograficznej książce Paula Kalanithi „Jeszcze jeden oddech”. Są to zapiski wybitnie uzdolnionego rezydenta oddziału neurochirurgii, którego okrutna diagnoza nieoczekiwanie konfrontuje – nie tylko jako człowieka, ale również jako lekarza - z własną chorobą. Przechodzenie przez kolejne etapy żałoby po usłyszeniu wieści o nieuleczalnym raku płuc, ale -jak pisze autor - w odwrotnej kolejności, od akceptacji do zaprzeczenia, weryfikacja planów na przyszłość, umocnienie małżeństwa i szybka decyzja o powiększeniu rodziny oraz zmiana życiowej roli z lekarza w pacjenta – oto zawartość tej książki. Pisana w pośpiechu, w momencie wyścigu z czasem, pokazuje walkę o siłę w wytrwaniu w chorobie, balansowanie między cierpieniem a radością, między słabością i siłą. Książka przejmująca i jednocześnie krzepiąca, pozwalająca na refleksję nad ulotnością i kruchością, a jednocześnie potęgą życia.
21.11. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: Poczet psujów polskich Pawła Beręsewicza
Autora książki, pana Pawła Beręsewicza nie musiałam przedstawiać, ponieważ klubowicze poznali go osobiście na spotkaniu autorskim, które miało miejsce we wrześniu w naszej bibliotece. Scenariusz spotkania był bardzo ciekawy i autor szybko zyskał sobie sympatię młodych czytelników. Tym chętniej sięgnęli więc po jego najnowszą książkę .
Książka składa się z 8 rozdziałów, każdy rozdział to historia jednego pokolenia polskiego psuja. Twarda oprawa, ciekawe ilustracje, no i przede wszystkim temat również zachęcają do sięgnięcia po książkę. Autor napisał że jest to książka dla tych, którym zdarzyło się coś popsuć, połamać, porysować, zgubić itp., czyli ….dla każdego. Zgodnie bowiem stwierdziliśmy, że nie ma chyba nikogo, komu by się coś takiego nie przydarzyło. Ale jak stajemy się dorośli po prostu o tym zapominamy, albo nie chcemy pamiętać .Taką właśnie sytuację przedstawia autor w bardzo humorystyczny sposób w swojej książce. Ponieważ opowieści jest 8, każdy z klubowiczów opowiedział jedną historię . Psuj nr 1 to Maciek, rówieśnik naszych klubowiczów, ur. w 2007 roku. Maciek utopił ukochaną komórkę taty w krupniku. Kara był nieunikniona i dotkliwa - zakaz gry na komputerze przez tydzień. Tata oczywiście nie omieszkał stwierdzić - Co z tego dzieciaka wyrośnie! Mnie w jego wieku coś takiego nie przyszło by do głowy. Oczywiście, że nie przyszłoby do głowy coś takiego, bo w tym czasie nie było jeszcze komórek. Ale były już telewizory. Psuj nr 2, Jurek, tata Maćka ur. w 1975 roku postanowił sprawić, że telewizor czarno-biały stanie się kolorowy za sprawą farb wlanych do jego wnętrza. Niestety nic z tego nie wyszło, tzn. wyszło zwarcie i telewizora nie udało się już uratować. Dla Jurka oznaczało to tygodniowy zakaz wychodzenia na podwórko, a załamany ojciec stwierdził - Co z tego dzieciaka wyrośnie! Mnie w jego wieku coś takiego nie przyszłoby do głowy. Nie mogło mu coś takiego przyjść do głowy, bo takich urządzeń po prostu jeszcze nie było, ale przyszło mu do głowy co innego. Psuj nr 3, Piotrek ,dziadek Maćka ur. w 1944 roku, założył się z kolegami, że aparat fotograficzny jego ojca sfotografuje jajeczka sroki w gnieździe na wysokiej topoli. Wymyślił, że przywiąże do aparatu balony które uniosą go wysoko nad drzewo. Niestety nie przewidział, że balony uniosą aparat daleko i wysoko i więcej go nie zobaczy. Sprawa się wydała, gdy nie zobaczył go też w futerale ojciec, który ze zgrozą stwierdził - Co z tego dzieciaka wyrośnie! Mnie w jego wieku coś takiego nie przyszło by do głowy. Za karę Piotrek musiał napisać 100 karteczek :Uciekł aparat fotograficzny. Uczciwy znalazca proszony o zwrot właścicielowi. I tak historia się powtarzała . Historie następnych pradziadków-psujów były również bardzo ciekawe i śmieszne np. jak psuj nr.5 ,Heniek ur. w 1897 roku chciał zobaczyć prąd i za pomocą kiełbasy próbował wywabić go z ukrycia. Ostatnia historia zaskoczyła dzieci, bo po awanturze jaką wywołał Karolek ur. w 1833 roku przenosimy się w przyszłość i poznajemy psuja nr 8,przyszłego syna Maćka, Kacpra ur. w 2035 roku. W 2045 roku, gdy Kacper ma 10 lat powszechne są domowe roboty, które wykonują wszystkie czynności. Takiego robota o imieniu Hektor kupił też Maciek, tata Kacpra. Niestety, fortel Kacpra doprowadził do unicestwienia Hektora. Czyni to Kacpra pierwszym psujem przyszłych pokoleń. Podsumowując spotkanie, doszliśmy do wniosku, że mali psuje zawsze byli i jak wskazuje przykład Kacpra, dalej będą. Słowa - Co z tego dzieciaka wyrośnie! Zawarte na końcu każdej historii dzieci skwitowały śmiechem, bo jak powiedziały, nie raz usłyszały je od swoich rodziców. Super pomysłem autora było przedstawienie ,,psujów'' na tle postępu techniki. Czytelnicy mają okazję obserwować, jakie zmiany zachodzą w tej dziedzinie przez pokolenie. Dzieciom bardzo spodobała się perspektywa posiadania w przyszłości robota . Szybko obliczyły, że w 2045 roku będą miały 38 lat no i wyliczaniu czynności, które będzie za nie wykonywał robot nie było końca. Książkę uznaliśmy za bardzo ciekawą i wartą przeczytania. Chłopcy mieli tylko obiekcje, że w książce psuje są chłopcami, a dziewczyny też psują. Dziewczyny to z uśmiechem potwierdziły i postanowiły, że w ich recenzjach rysowanych książki, psujami będą dziewczyny.
20.11. DKK GBP w Gogolinie. Spotkanie z Reginą Kallą-Schulz
20 listopada kluboiwczki DKK w Gogolinie spotkały się w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie na wykładzie Reginy Kalli – Szulc na temat historii konwentu sióstr boromeuszek w Gogolinie. Fascynująca opowieść o ponad stuletniej historii sióstr u niejednego słuchacza wzbudziła wspomnienia. Na sali znalazło się bowiem wielu byłych pracowników i pacjentów gogolińskiego szpitala św. Józefa i starszych mieszkańców pamiętających lata pełnej aktywności sióstr. Po spotkaniu R. Kalla – Szulc podpisywała swoją książkę wydaną w 2016 r. Spotkanie zorganizowano przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gogolińskiej.
20.11. DKK MiGBP w Zdzieszowicach – filia w Żyrowej
Omawiana książka: Irena Landau „Inny Piotrek i bandyci”
Tym razem w naszym klubie spotkaliśmy się przy książce kryminalnej - pełnej śmiesznych pomyłek, nierozgarniętych porywaczy oraz bystrego i sprytnego nastolatka.
Pewni źli panowie wymyślili sposób na to, by szybko zarobić sporo pieniędzy. Wpadli na pomysł, aby porwać dziecko - koniecznie zamożnych rodziców. Jednak w tej "pracy", jak i w każdej innej może dojść do pomyłki, szczególnie, kiedy jest się porywaczem początkującym.
A wszystko przez to, że bandyci porwali nie tego Piotrka, co powinni. Zażądali okupu za chłopca biedniejszego, a tymczasem plan był taki, by porwać Piotrka bogatego. Wynikła z tego cała masa mniejszych i większych nieporozumień – co nie tylko ubogaca akcję, ale też ogłupia sprawców i czytelnika, a w konsekwencji powoduje, że zabawa jest przednia i akcja nabiera rozpędu. Całe to nieszczęśliwe wydarzenie można podsumować też starym przysłowiem, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Bowiem zderzenie to pozwoliło jednym poznać prawdę o innych. To ważne, zwłaszcza wtedy, gdy planuje się spędzić z kimś resztę życia. Klubowicze zgodnie przyznali, że książka to godny polecenia kryminał, w którym dużo się dzieje, pełny humoru, ale bez przemocy. Autorka - Irena Landau nieźle namieszała w swojej książce, wprowadziła do niej mnóstwo postaci, z których każda odegra ważną rolę w tym ciągu najróżniejszych pomyłek. Powieść czyta się bardzo sprawnie, a lektura tej powieści zamienia się w ciekawą przygodę.
18.11. DKK BP w Łambinowicach - filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Magiczne drzewo – Cień smoka”- Andrzeja Maleszki
„Magiczne drzewo - Cień smoka” Andrzeja Maleszki to kolejna książka, o której dyskutowaliśmy na naszym spotkaniu. Przy pierwszych wypożyczeniach mieliśmy obawy, czy będzie można bez utraty wątku czytać kolejny tom tej serii, ale czytający zapewnili, że bez problemu można czytać. Fantastyczna książka, wymyślne pomysły trójki bohaterów na wyprodukowanie „eliksiru mądrości”, aby śpiewająco zdać egzamin - to mogli wymyśleć tylko bohaterowie Andrzeja Maleszki. Pomysłowość i szukanie idealnych rozwiązań doprowadzało do piętrzenia się kłopotów. Jak je rozwiązywali? Podsumowując naszą dyskusję stwierdziliśmy, że źle by było brać z nich przykład, ale poczytać i pomarzyć o takich wyczynach można.
16.11. DKK MiGBP w Niemodlinie
Omawiana książka: Pani Einstein, Marie Benedict
Nasze spotkanie w ramach DKK upłynęło na rozmowie o przeczytanej przez nas książce Marie Benedict Pani Einstein. Z entuzjazmem opowiadałyśmy o losach Milevy, mądrej o nieprzeciętnym umyśle, ambitnej kobiecie, która w początkach XIX wieku postanowiła studiować fizykę na szwajcarskim Uniwersytecie. Podczas studiów poznaje Alberta Einsteina, któremu imponuje jej niezwykły intelekt. Paradoksalnie to co imponowało mu w jej osobie, znika w blasku jego postaci. Historia wybitnej kobiety opowiedziana w bardzo interesujący sposób, a jednocześnie wzruszająca opowieść, którą z pełną odpowiedzialnością polecamy wszystkim czytelnikom.
15.11. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Tym razem na spotkaniu DKK nie było dyskusji o jednej wybranej książce zwanej z przymrużeniem oka - „lekturą obowiązkową”, było za to kilka interesujących propozycji książek polecanych przez „Klubowiczki”. Nie są to może super, super nowości, ale na tyle zainteresowały czytelniczki, że zaproponowały je do poczytania w jesienne i zimowe wieczory.
Jedna z nich to „Zjazd rodzinny” Ireny Matuszkiewicz, saga rodziny Korzeńskich, akcja jej dzieje się w dwudziestoleciu międzywojennym, pierwsza część kończy się w roku 1939; z niecierpliwością oczekiwana jest zapowiadana przez autorkę kontynuacja sagi.
Wśród proponowanych książek znalazła się też książka dla dzieci, którą jednak powinien przeczytać każdy dorosły, a jest nią „Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo” Grzegorza Gortata . Książkę tę jedna z czytelniczek czytała razem ze swoją wnuczką i tak ją poruszyła, że postanowiła się podzielić swoimi refleksjami i zachęcić do jej przeczytania.
Ikona radiowej „Trójki” i twórca trójkowej listy przebojów Marek Niedźwiecki, który nie wierzy w życie „pozaradiowe” i tak też zatytułował swoją książkę, to kolejna z propozycji polecanych przez czytelniczki DKK.
Rozmawiano też o propozycjach książkowych w kolejnym roku oraz propozycjach spotkań z autorami.
Do końca roku kalendarzowego odbędą się jeszcze klubowe spotkania, więc jest czas na ich doprecyzowanie.
15.11. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Ugly love”- Hoover Colleen
Omawiana książka wywarła różne odczucia u klubowiczów, od złości na bohaterów po współczucie i żal. Jest to opowieść o młodej dziewczynie Tate, która przeprowadza się do brata i zakochuje się w jego koledze - ich sąsiedzie- Milesie.
Już na początku ich znajomości Miles daje jej dwa warunki: nie pytać o przeszłość i nie wiązać z nim przyszłości. Ona - zgadzała się na wszystko, na sex, na poniżanie, na brak uczucia; on - miał za sobą ciężką przeszłość, stracił dziecko, ukochaną i przez sześć lat nie potrafił sobie z tym poradzić.
Według klubowiczów, żaden powód nie jest dobry, aby tak traktować drugą osobą, mimo że ona sama się na to zgadza. Na szczęście wszystko kończy się dobrze, po każdej burzy wychodzi słońce i żyją długo i szczęśliwie...
14.11. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Drach, Morfina, Król
Tematem listopadowego spotkania w oleskim DKK były książki Szczepana Twardocha: Morfina, Drach, Król. Uczestniczki spotkania wykazały się znajomością wszystkich lektur ale najwięcej uwagi poświęciły powieści Drach. W opinii uczestniczek jest to lektura trudna i wymagająca a dodatkowy problem może stanowić język powieści, jakim się posługują kreowane postaci – dialekt śląski, jak i język niemiecki.
Z recenzji uczestniczki spotkania:
„Pisarz wciąż rozważa kwestie swojej tożsamość i śląskich korzeni. "Kim jestem? Dlaczego ciągle zadaję sobie to pytanie? Zamiast po prostu być, dlaczego szukam wzorców, dróg, sposobów bycia?
Książka Twardocha zmusza do refleksji. Zachęca do dyskusji na temat tożsamości narodowej, społeczeństwa wielokulturowego i wielonarodowego, okrucieństwa historii, niezmienności natury ludzkiej, bestialstwa wojny i wielu innych jeszcze zagadnień. Że nie jest to opinia czcza, świadczy dyskusja, jaką książka wywołała w naszym małym gronie czytelniczek klubu. A była dyskusja burzliwą, oj, była... Polecam lekturę książki „Drach” Szczepana Twardocha. Warto!”.
13.11. DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka
Omawiana książka: "Die Fledermaus" Christopha Wagnear-Trenkwitza i Lisy Manneh.
Książka „Die Fledermaus” opowiada zabawną fabułę słynnej operetki Johanna Straussa syna, a dołączona do niej płyta przedstawia wybrane utwory.
Moderator na początku spotkania przedstawił krótką prezentacje multimedialną o Johanne Straussie synie, jego dorobku i czasach w jakich żył. Następnie klubowicze dyskutowali o swoich ulubionych scenach z książki i posłuchali kilka utworów z operetki.
13.11. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: „Już mnie nie oszukasz” Harlana Cobena
„Już mnie nie oszukasz” to thriller, który czyta się szybko i z zaciekawieniem. W książce nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji, a zakończenia czytelnik nie domyśli się tak łatwo . Autor stworzył atmosferę, w której ciągle zastanawiamy się, czy dana osoba mówi prawdę i komu można ufać. Klubowiczkom książka spodobała się i wrócimy jeszcze do innych pozycji książkowych tego autora. Warto sięgnąć po ten tytuł.
08.11. DKK GBP w Jemielnicy
Temat spotkania: "Niebo w kruszonce” Moniki A. Oleksy
"Niebo w kruszonce", powieść Moniki A. Oleksy bardzo przystaje do rzeczywistości wielu współczesnych kobiet. Porusza bliskie im problemy i niezmiennie należy do książek chętnie przez nie czytanych. Kobiety poszukują w nich spraw, które nurtują również ich codzienność. Miastami tej powieści są Lublin i Nałęczów, co dodaje im swoistego uroku. Cztery kobiety- bohaterki powieści, cztery różne losy. Renata, sprzedawczyni ze spożywczego martwi się wyjazdem męża do pracy na "zachodzie" i zmianą ustalonego porządku. Kasia nie godzi się z nałogiem matki i próbuje ją z tego wyciągnąć. Wychowuje samotnie córeczkę, co nie ułatwia zadania. Melania- trzecia z bohaterek, zostaje zwolniona z pracy, nie poddaje się jednak. Otrzymuje nową pracę, w której doskonale się odnajduje i która daje jej satysfakcję. A znów Emilka przełamuje swoje opory i zakochuje się.
"Niebo w kruszonce"- jakiż smakowity tytuł :) - to opowieść pełna wszystkiego co niesie życie: ciepła, dobroci, a nawet poezji, ale też spraw trudnych, niełatwych wyborów. Najważniejsze jednak, że niesie przesłanie nadziei.
08.11. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Kasacja”, „Zaginięcie”, „Rewizja” oraz „ Immunitet” Remigiusza Mroza
Wszystkie te cztery powieści łączy postać głównej bohaterki, doświadczonej prawniczki Joanny Chyłki. W pracy pomaga jej młody aplikant Kordian Oryński. Prawniczka nie cofnie się przed niczym, zrobi wszystko by wygrać proces. Czytelniczki zastanawiały się, czy prawo zawsze znaczy sprawiedliwość. Czy w imię wygranej sprawy można postępować nie zawsze moralnie. Czy można w stu procentach wierzyć dowodom, które czasami jednoznacznie wskazują winnego.
08.11. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: „Dwoje do pary” Andy Jones
Lektura jak zwykle ma wśród naszych czytelniczek swoje zwolenniczki jak i przeciwniczki.
Z punktu widzenia części klubowiczek ciekawe jest pokazanie całej historii z męskiego punktu widzenia. Książka przesiąknięta brytyjskim poczuciem humoru porusza problemy związane z relacjami damsko-męskimi, zmuszając do zastanowienia się nad kwestią różnicy wieku w związku, wzajemnego zaufania, choroby i utraty ukochanej osoby. Niestety, niektórym ciężko było „wgryźć” się w książkę i utrzymać zainteresowanie lekturą. Podsumowując jednak wszyscy byli zgodni, że książka warta jest przeczytania. Porusza prawdziwe problemy zwykłych ludzi (oczekiwanie na dziecko, odpowiedzialność za rodzinę, przyjaźń, homoseksualizm, starość, różne aspekty miłości, choroba), przez co łatwiej utożsamić się z jej bohaterami (również tymi drugoplanowymi). Polecamy powieść osobom zmęczonym przesłodzonymi opowieściami o miłości, tu znajdą inne wartości oraz życie, które potrafi być nieprzewidywalne, pełne zarówno smutku, jak i radości.
08.11. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Osobliwy dom pani Peregrine” Ransoma Riggsa
Opinie na temat tej powieści okazały się dość rozbieżne. Starszym klubowiczom płci męskiej książka podobała się umiarkowanie lub wcale, zaś płeć żeńska wypowiadała się na jej temat pozytywnie, podobała się ona szczególnie przybyłym po raz pierwszy młodszym dziewczętom. Początek książki jednak zainteresował bodajże wszystkich, uwagę w nim przyciągał budowany na tajemnicy i niepewności tego, co rzeczywiste klimat, który niestety po jakimś czasie zanikł, a jego miejsce zajęła stereotypowa i dość przewidywalna fabuła, co w konsekwencji doprowadziło do znacznego obniżenia ocen. Jak zwykle wytknięto również pojawiające się w książce nieścisłości, dotyczące gównie zasad działania występującego w przedstawionym świecie rodzaju magii.
07.11. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia Przyworach
Omawiane książki: M. Kordel „ Anioł do wynajęcia”; Marzena Rogalska „Wyprzedaż snów”
Powieść Magdaleny Kordel „Anioł do wynajęcia” nie jest banalną opowieścią, ale jest to niezwykła opowieść o tym, jak bardzo człowiek potrzebuje drugiego człowieka. To bardzo prosta, a zarazem magiczna powieść, ponieważ otwiera czytelnikowi oczy na historię młodych dziewczyn i osób starszych. Pokazuje, iż każdy z nas pragnie kochać i mieć kogoś do kochania. To właśnie miłość jest niewyczerpalnym źródłem siły potrzebnej do spokojnego życia. Z przeczytanej książki wnioskujemy, że aniołem może zostać każdy z nas dla drugiej osoby, wystarczy drobny gest, dobre słowo. Anioły pojawiają się w naszym życiu, na każdym kroku, czasem tylko na chwilę, niekiedy zostają na dłuższy czas, a kiedy indziej na zawsze. Musimy tylko zwolnić kroku, chcieć je zauważyć i rozejrzeć się wokół siebie, aby ich nie przegapić. Książka jest idealna na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, ale nie tylko. Kiedy bezdomna i zmarznięta 18-letnia Michalina w Warszawie przypadkowo trafia do kwiaciarni Gabrysi, gdzie dostaje ciepłą kurtkę i herbatę, to już wtedy jej anioł wziął ją pod swoje skrzydła. Po raz drugi, gdy pod kościołem Michalina pomaga starszej Pani o imieniu Petronela, która to wkrótce staje się dla niej bliższa niż utracona rodzina. Michalina i Petronela, jakże dwie różne postacie, które nie są spokrewnione, a mimo to stają się sobie, bardzo bliskie. Na przykładzie tych dwóch, jakże wiekiem różnych Pań, widzimy, że przyjaciół można mieć bez względu na znaczną różnicę wieku. Powieść ma w sobie ogromne pokłady miłości i dobra. Autorka cudownie opisuje nastrój przedświąteczny. Motto: W życiu nic nie dzieje się przypadkiem. Wszystko jest po coś to coś, gdy przyjdzie czas to się nam objawi”, „Nie trzeba zbawić całego świata, wystarczy zatroszczyć się o konkretnego człowieka”.
Drugą omówioną książką była "Wyprzedaż snów" Marzeny Rogalskiej, w której opisana jest historia Agaty, kobiety, która po ośmiu latach powraca z Nowego Jorku do Krakowa, miasta, w którym spędziła najlepsze chwile swojej młodości. Agata ma w sobie bardzo rzadki dar zjednywania sobie ludzi. Grupa kilku przyjaciół Agaty, szczęśliwa, z ciekawymi zawodami, pełna wyrozumiałości dla wszystkich, zawsze mogąca liczyć na siebie w każdym czasie to w dzisiejszych czasach bardzo wartościowe. Ich przyjaźń kwitnie między nimi nadal, mimo upływu tylu lat. Każdy ma swoje życie, swoje marzenia, a magia "wyprzedaży snów" działa dzięki Agacie. Powieść czyta się dobrze, szybko i aż trudno uwierzyć, że takie bezinteresowne przyjaźnie, pełne zrozumienia dla drugiego człowieka są realne. Z wielką przyjemnością można w trakcie czytania pospacerować z Agatą po uliczkach Krakowa, odwiedzić miejsca znane, poznać nowe i, mimo że książka skończyła się zbyt szybko, pozostało po niej miłe uczucie, że odbyło się wspaniałą wycieczkę w towarzystwie bardzo miłych i ciekawych ludzi.
07.11. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Katarzyny Grocholi „Kryształowy Anioł”
Bohaterka powieści Sara, w przeddzień swojego ślubu odkrywa, że jej narzeczony zdradza ją z jej najlepszą przyjaciółką. Cicha, spokojna Sara bardzo to przeżywa. Choć wydaje się jej, że nigdy się nie zakocha, poznaje Jacka i wychodzi za niego za mąż. Sara mimo, że wykształcona, jest osobą nieśmiałą, wycofaną, wrażliwą. Pragnie pracować w radiu, lecz wada wymowy nie pozwala jej na prowadzenie audycji. Na nocnych, samotnych dyżurach Sara prowadzi rozmowy z „makrofonem”. Nie wie, że są one emitowane i mają wielu stałych słuchaczy. Jej małżeństwo nie układa się, rodzice się rozwodzą, sąsiadka z którą się zaprzyjaźniła ma raka. W końcu jednak wszystko zaczyna się układać. Sara dostaje też nagrodę „Kryształowego Anioła”.
07.11. DKK MBP Opole – filia nr 18
Omawiana książka: M. Nurowska – Listy miłości i M. Kareta – Kolorowe szkiełka
Spotkanie zaczęliśmy od podsumowania spotkania autorskiego z Panią Ałbeną Grabowską w Fili nr 7, w spotkaniu wzięło udział 6 osób z naszego klubu, spotkanie bardzo przyjemne. Następnie omówiliśmy książkę M. Nurowskiej „Listy miłości”.
„Listy miłości” to pamiętnik Żydówki – młodej dziewczyny, a potem kobiety – pisany w listach do męża . Zawarte są w nich wspomnienia z getta warszawskiego i z jej późniejszego życia, które wiedzie pod zmienionym nazwiskiem. Jako szesnastoletnia dziewczyna Elżbieta trafia wraz z ojcem do getta. Tam aby przeżyć , zostaje młodocianą prostytutką. Książka nie jest łatwa , ale czyż życie i miłość są łatwe? Według innych klubowiczek książka pisana jest szybko, rozczarowuje formą i treścią. Napisana w formie długich i chaotycznych listów. Męczących od emocji i lęku. Nie można się skupić, nie ma spokoju na kartach książki… Kolejna omawiana książka to „Kolorowe szkiełka” – dobra, mądra powieść o trudnych wyborach życiowych, książka opowiada o zwykłych sprawach, o codziennym życiu. Bardzo ciepła książka na jesienne wieczory, polecam !! ! Dyskusja nad książkami bardzo burzliwa.
06.11. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie ?” Justyna Kopińska
Justyna Kopińska to polska dziennikarka prasowa, socjolog, autorka reportaży. Jej twórczość przyniosła jej wiele nagród, m.in. jako pierwsza Polka została uhonorowana nagrodą European Press Prize, w 2015 była najczęściej nagradzaną polską dziennikarką, zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. W 2015 roku w wydawnictwie Świat Książki ukazała się jej najbardziej wstrząsająca reportażowa książka roku „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie ?” I właśnie ta pozycja była przedmiotem naszej ostatniej dyskusji w ramach DKK.
Książka opowiada o tym jak zakonnice przekształciły ośrodek wychowawczy dla dzieci w koszmarny obóz, w którym panował strach, przemoc i gwałt. Opisuje to, co działo się w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w Zabrzu przez ponad trzydzieści lat. Naszym klubowiczkom trudno było uwierzyć, iż na horror, który się tam rozgrywał było przyzwolenie – nie tylko ze strony sióstr, zakonu, ale również nauczycieli, lekarzy i kuratorium. Nasza dyskusja była tym razem wyjątkowo jednostronna, bo trudno było znaleźć argumenty broniące boromeuszki.
I chociaż cała opowieść jest bardzo pesymistyczna, to nadzieję może budzić jedynie fakt, iż mimo wszystko znaleźli się ludzie, którzy sprzeciwili się złu i pisarka, która ten sprzeciw rzetelnie opisała. Bo właśnie rzetelne dziennikarstwo Justyny Kopińskiej, jej obiektywizm i uczciwość narracji wpływa na to, że jest to książka bardzo prawdziwa. Książka, która powstała również ku przestrodze – aby wyczulić nas wszystkich na zło i krzywdę tych, którzy sami obronić się nie mogą. A tytułowe pytanie – czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie pozostaje bez odpowiedzi …
03.11. DKK GBP w Baborowie
Omawiane książki: „Stroiciel” Tomasza Trojanowskiego, „November 9” Coleen Hoover
Spotkanie listopadowe, jak większość naszych spotkań, było przeglądem ostatnio przeczytanych książek. Rozpoczęliśmy od Stroiciela Tomasza Trojanowskiego, opowieści o współczesnym świecie, któremu zagraża niebezpieczeństwo i konieczności podjęcia walki, aby ten świat, może nie do końca doskonały, ale jedyny, który znamy, ocalić. November 9 to kolejna powieść lubianej przez dyskutantki autorki – Coleen Hoover – historia młodego autora i dziewczyny, która jest inspiracją tworzonej przez niego literackiej opowieści. Historia o miłości i przeciwnościach losu, które wydają się nie zagrażać wzajemnej fascynacji. Ale czy miłość zwycięży? Nie spoilerowaliśmy, żeby nie zniechęcać tych, którzy nie czytali, do sięgnięcia po książkę. Powitaliśmy też w naszym gronie nową klubowiczkę, miłośniczkę romansów historycznych. Jej ostatnim czytelniczym zauroczeniem była Mistyfikacja Candace Camp – klasyczny romans z parą bohaterów, którzy od chwili poznania szczerze się nie znoszą, postanawiają jednak zawrzeć układ i na potrzeby rodziny grać parę zakochanych. Nie drążyliśmy szczegółowo fabuły i nie znamy zakończenia, można się jednak domyślić, że żyli długo i szczęśliwie.
PAŹDZIERNIK
27.10. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: „Dobre i złe sekrety” Elżbieta Zubrzycka
Gościem specjalnym spotkania była psycholog Monika Płowucha, która jako psycholog pracowała z dziećmi i młodzieżą w Opolskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Suchym Borze.
Elżbieta Zubrzycka jest autorką serii książek Bezpieczne dziecko, wydanej przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Wybrana przez nas do dyskusji książka Dobre i złe sekrety jest jedną z książek tej serii i podobnie jak pozostałe przeznaczona jest dla dzieci i dorosłych. Bezpieczeństwo dziecka w dzisiejszym świecie realnym i wirtualnym jest pełne zagrożeń i to od nas dorosłych należy pomoc dziecku w zrozumieniu zasad bezpiecznego zachowania i postępowania. Dużą rolę w tym zakresie spełnia też odpowiednia lektura . Książka którą wybraliśmy, porusza temat sekretów i tajemnic, jakie mają dzieci przed dorosłymi. Które sekrety są dobre a które złe, kiedy należy o nich mówić dorosłym? Odpowiedzi na te i inne pytania wspólnie z autorką książki pomogła znaleźć zaproszona na spotkanie pani psycholog. Ponieważ pani Monika jest osobą młodą i pracowała z dziećmi bardzo szybko nawiązała kontakt z naszymi klubowiczami. Dyskusja przebiegała według schematu książki.
Część 1. Pani psycholog wyjaśniła dzieciom pojęcie dobrego sekretu, następnie każde z dzieci podawało przykład takiego sekretu.
Część 2. Druga część dotyczyła pojęcia złego sekretu. Po wyjaśnieniu pojęcia każde dziecko miało za zadanie wymyślić przykład złego sekretu.
Część 3. Sekrety w internecie to temat, który wywołał najwięcej emocji. Okazało się, że każdy z uczestników przeżył już niebezpieczną sytuację w związku z korzystaniem z internetu. Pokazuje to jak dużym zagrożeniem jest internet i jak ważne jest uświadomienie dzieciom tego zagrożenia .
Część 4. Mówić czy nie mówić. Kiedy powiedzieć o złym sekrecie i komu?
Dzieci otrzymały kartki, na których miały za zadanie napisać komu powiedziałyby o złym sekrecie. Po odczytaniu odpowiedzi okazało się, że nie zawsze są to tylko osoby najbliższe, czyli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo. Prawie każdy wymienił też nauczyciela, policję czy przyjaciółkę(przyjaciela). Wspólnie doszliśmy do wniosku, że o złym sekrecie należy powiedzieć osobie, której ufamy i należy zrobić to jak najszybciej. Bo najważniejsze jak pisze autorka, jest rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać i słuchać.
Książka jest napisana zwięźle, układ stron i tematów bardzo przejrzysty, wypunktowane ważne rzeczy. Pomocne w dyskusji z dzieckiem są pytania i przykłady zadań do wykonania zamieszczone w książce. Realizując je można się bardzo dużo o dziecku dowiedzieć. Dlatego podsumowaniem naszego spotkania był rysunek wykonany przez każdego klubowicza, nawiązujący do tematu dyskusji.
25.10. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: „Oto jestem” Jonathan Safran Foer
Książka Oto jestem Jonathana Safrana Foera nie przypadła czytelniczkom do gustu. Panie nie przeczytały jej w całości. Tylko jedna klubowiczka sprostała temu niełatwemu zadaniu. Opowiedziała paniom treść powieści, czytała także jej fragmenty prowokując dyskusję. Powieść przede wszystkim jest rozbudowanym studium rodziny w głębokim kryzysie. Jest to rodzina żydowska i wielopokoleniowa. Oprócz bardzo intymnych relacji między bohaterami Julią i Jacobem, obserwujemy także dalszą rodzinę i ich wzajemne relacje. W książce pojawia się także wątek polityczny, otwierając dyskusję o roli Żydów w polityce światowej. Autor porusza również kwestię różnic między mieszkańcami państwa Izrael a Żydami z Ameryki czy Europy. Książka oprócz poważnych rozważań na podane tematy ma również dość rozbudowaną warstwę satyryczną. Przeważał pogląd, że powieść jest za długa a fragmenty polityczne zbytnio rozbudowane, tak jakby autor do końca nie był pewien o czym chce pisać. Czy ma to być intymny portret rozpadającej się rodziny czy dyskurs polityczny o roli Żydów i państwa Izrael we współczesnym świecie.
25.10. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiane książki:
1. „Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i ¼”
2. „Dopóki życie trwa. Nowy sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 85”
3. „Najbogatsze. Jak powstawały fortuny Polek” Sławomir Koper
4. „Ostatnia mila” David Baldacci
Na początku spotkania podzieliliśmy się naszymi refleksjami związanymi z osobą i twórczością Jana Grzegorczyka. Pełni zachwytu, z sentymentem będziemy wspominać tegoroczne spotkanie autorskie. Grzegorczyk w takim stopniu nas zaintrygował, że poszukiwaliśmy dodatkowych informacji na temat autora w jego licznych wywiadach.
Recenzje książek:
„Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i ¼” i „Dopóki życie trwa. Nowy sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 85”
Książki przetłumaczone na ponad 20 języków, fenomen księgarski w Holandii. Na okładce widnieje rysunek, podobizna przedstawiająca tytułowego bohatera dzienników - Hendrika Groena. Wiadomo, że jest to pseudonim literacki. Przypuszcza się, że autorem książek jest prawdopodobnie Holender- Peter de Smet. „Małe eksperymenty ze szczęściem” to zapis jednego roku z życia Hendrika Groena, natomiast z „Dopóki życie trwa” sympatyczny staruszek wraca po roku nieobecności. Hendrik Groen to mieszkaniec jednego z amsterdamskich domów spokojnej starości. Pan „w jesieni życia” opisuje wydarzenia z życia pensjonariuszy, swoich przyjaciół z Klubu Staży (Starzy, ale Jeszcze Żywi), zmagania z kierownictwem ośrodka. Jest to gorzko - słodka opowieść, napisana z humorem, ironią i nutą sarkazmu. Obie książki pokazują, że należy cieszyć się życiem, celebrować każdy dzień jakby był ostatnim. Z jednej strony opisane chwile są pełne uroku, ale też i są walką z własnym ciałem, a z drugiej strony oswajają z tym co nieuniknione. Autor uświadamia nam, że to iż ktoś ma 80 lat to nie znaczy, że nie ma przyjaciół i prawa do przyjemności. Hendrik Groen przybliża czytelnikowi świat ludzi, którzy nie są już tak sprawni, ale wciąż chcą kochać i cieszyć się życiem i chcą być kochani. Obie książki czyta się dobrze, niespiesznie. Napisane są lekkim stylem. Mają w sobie szczerość. Sięgając po drugi tom czytelnik na pewno się nie zawiedzie i nie rozczaruje, gdyż dalsze losy Hendrika Groena przyciągają i elektryzują. Lektura godna polecenia.
„Najbogatsze. Jak powstawały fortuny Polek” Sławomir Koper
Sławomir Koper, mój ulubiony autor. Świetnie pisze. W swojej kolejnej książce ukazał cztery życiorysy kobiet: Heleny Rubinstein - twórczyni imperium kosmetycznego, Misi Sert - mecenasa sztuki i muzy artystów, Barbary Piaseckiej- Johnson- przedsiębiorcy i udziałowca koncernu Johnson& Johnson oraz Marthy Stewart- bizneswoman i osobowości telewizyjnej. Koper przedstawił kobiety, które pomimo odniesionego sukcesu przyznawały się do polskości. Całą treść autor ujął w zasadzie we wstępie: „Helena Rubinstein, Misia Sert, Barbara Piasecka- Johnson i Martha Stewart. Na pierwszy rzut oka bohaterki tej książki bardzo się od siebie różnią, lecz maja też pewne cechy wspólne. Pomimo całkiem odmiennych rodowodów i różnych miejsc urodzenia wszystkie one przyznawały się do polskości i wszystkie zaczynały swoje kariery praktycznie od zera. Fortunę zdobywały w mniej lub bardziej kontrowersyjny sposób, miały też wielu osobistych wrogów”. Koper najwięcej uwagi poświęca Helenie Rubinstein i Misi Sert. Fakt ten wynika z dostępu do materiałów źródłowych. Biografie zostały wzbogacone o wizerunki milionerek. Bez wątpienia wszystkie kobiety odznaczały się odwagą, pracowitością, inteligencja i urodą. Biografie ciekawe. Dobrze dopracowane. Dogłębne ujęcie tematu. „Najbogatsze” czyta się szybko. Warto sięgnąć do lektury.
„Ostatnia mila” David Baldacci
Kryminał. Druga część cyklu z Amosem Deckerem, byłym sportowcem, gwiazdą footballu amerykańskiego, który po wypadku cierpi na hipermnezję i synestezję. Absolutna pamięć i zdolność kojarzenia ze sobą wrażeń odbieranych przez różne zmysły ułatwiają mu pracę policyjnego detektywa, a później konsultanta FBI. Tym razem Amos Decker stara się rozwiązać sprawę skazanego na śmierć Melvina Marsa, który za zabójstwo swoich rodziców oczekuje na egzekucję. Niespodziewanie ktoś inny przyznaje się do morderstwa, a Melvin Mars zostaje uniewinniony, ale nic nie jest takie, jak się wydaje… „Ostatnia mila” to mistrzowska intryga, która obfituje w liczne nieoczekiwane zwroty akcji. Dobrze się czyta. Zachęcam wszystkich, którzy lubią kryminały.
25.10. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: "Coś świętego" Sarah Dessen
W październiku dyskutowaliśmy o książce "Coś świętego" . Główna bohaterka Sidney dorasta w cieniu starszego brata, przez co czuje się zupełnie niedowartościowana. Nic więc dziwnego, że dziewczyna próbuje szukać akceptacji w zupełnie innym miejscu. Znajduje ją w dużej rodzinie, która mimo problemów i przeciwności losu wciąż trzyma się razem, a jej członkowie wspierają się wzajemnie i w naturalny sposób przyjmują do siebie Sidney. Postać Sidney bardzo nam się podobała, jej poczucie humoru i inteligencja.
Powieść czyta się szybko i z przyjemnością. Jest jednocześnie lekka i mądra. Oczywiście i tym razem motywem przewodnim jest wątek romantyczny, obok niego pojawiają się relacje łączące pozostałych bohaterów powieści – realistyczne i niezwykle życiowe. Książka bardzo ciekawa. Gorąco polecamy.
24.10. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: „Listy z dziesiątej wsi” A. Olszanowska, „Przekonaj mnie, że to ty” A. Karpińska
Spotkałyśmy się w słoneczny jesienny dzień 24 października tym razem w filii w Choruli. Okazją do tego spotkania była chęć podzielenia się wrażeniami po przeczytaniu książek „Przekonaj mnie, że to ty” Anny Karpińskiej i „Listy z dziesiątej wsi” Agnieszki Olszanowskiej. Pierwsza z nich opowiada o skomplikowanych relacjach matki (Urszula) z córką (Edyta), które po śmierci męża i ojca nie potrafią znaleźć wspólnego języka. Każda z nich ma swoje pragnienia i marzenia, czy jednak poczucie obowiązku wobec bliskich pozwoli im je spełnić? Czy Edyta wyjedzie do wymarzonej Hiszpanii, a Urszula znajdzie jeszcze miłość, a jej życie będzie wolne od trosk i kłopotów. Ogromną zaletą książki jest przedstawienie historii naprzemiennie z dwóch punktów widzenia, matki i córki, oraz to, że pokazuje życie takie jakie jest z jego problemami i radościami, z dylematami i słusznie podjętymi decyzjami. Druga z książek (Listy z dziesiątej wsi) jest podzielona na trzy części. Pierwsza opowiada o życiu Beaty, która po rozstaniu się z mężem wraca z dziećmi do swojej rodzinnej wsi i rodzinnego domu. Próbuje poukładać swoje życie, podejmuje pracę, poznaje mężczyznę- Pawła. Porządkując dom odnajduje stare listy, które jej babcia otrzymywała od księdza Staszka, okazuje się że listy, które babcia pisała do księdza Staszka posiada właśnie jej szef Paweł. Razem czytają te listy i poznają historię nieszczęśliwej miłości ich autorów. Treść tych listów to druga część książki. Natomiast trzecia część to jakby spowiedź Pawła, który opowiada Beacie o swoim życiu, błędach i tragicznych przeżyciach. Zakończenie książki jest bardzo zaskakujące, ale czy to na pewno jej koniec? Obie książki bardzo nam się podobały, pokazane jest w nich prawdziwe życie, które jak mówi przysłowie „kołem się toczy” raz jest dobrze, a raz gorzej i to nie zmienia się od lat, tak było jest i będzie.
20.10. DKK MBP w Opolu – filia nr 7. Spotkanie z Ałbeną Grabowską
Coroczne spotkanie z pisarzem, to dla biblioteki święto. Ałbena Grabowska zauroczyła nas swoją skromnością i sposobem wypowiadania się. Pięknie opowiedziała o swoim życiu i procesie stawania się pisarką, będąc matką trójki dzieci, w tym jednego z autyzmem, pracując jednocześnie jako neurolog. Padło dużo pytań, dotyczących min.: rodziny, stopnia utożsamiania się z bohaterkami powieści, planów ekranizacji jej książek, nowo wydanej powieści Lot nisko nad ziemią. Półtorej godziny minęło nie wiadomo kiedy. Takich spotkań się nie zapomina.
19.10. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: „Za zamkniętymi drzwiami” B.A. Paris
Jest to opowieść o idealnym małżeństwie. Jack i Grace tworzą parę idealną. On to przystojny, bogaty dżentelmen a ona zgrabna, perfekcyjna pani domu. Ale czy na pewno to małżeństwo jest takie idealne??? Mimo, że na zewnątrz wygląda wszystko nienagannie, za drzwiami domu rozgrywa się prawdziwa tragedia. Autorka „prowadzi” powieść dwutorowo: główna bohaterka Grace toczy opowieść -kiedyś i teraz -wciągając czytelnika w historię burzliwego związku bohaterów powieści.
Książka podobała się wszystkim Klubowiczkom, napisana jest prostym, czytelnym językiem, nie ma zbędnych opisów, toczy się „prosto do celu” do wyjaśnienia zagadki. Będziemy ją polecać wszystkim lubiącym czytać tego typu literaturę (Thriller). Na następnym spotkaniu omawiać będziemy historię działaczki francuskiego ruchu oporu opisanej w powieści „Słowik” Kristin Hannah.
17.10. DKK BP w Paczkowie
Omawiana książka: „Ważka” Małgorzaty Rogali
Po krótkim przywitaniu przystąpiłyśmy do dyskusji nad książką. Panie uznały, że książka nie trzyma w strasznym napięciu, ale czyta ją się dobrze. Jest napisana w ciekawy i interesujący sposób. Pniom podobał się wątek obyczajowy w książce oraz bohaterowie, którzy nie są bezbarwni i bezosobowi. Mimo, iż w fabule mamy dwa morderstwa, książka nie jest brutalna i nie „ocieka” krwią. Panie doceniły również to, że książkę bez problemu czyta się nie znając poprzednich części cyklu o detektywach Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku. Uczestniczki spotkania zgodziły się, że jest to lektura warta polecenia na spokojny weekend.
12.10. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: „Nienachalna z urody” - Maria Czubaszek
Spotkanie DKK rozpoczęło się od refleksji po ostatnich spotkaniach z pisarzami, którzy niedawno odwiedzili czytelników w bibliotekach w Lewinie Brzeskim i Łosiowie. Tegoroczne spotkania okazały się strzałem w dziesiątkę, bo zarówno Agnieszka Lingas-Łoniewska, jak i mający w lewińskich bibliotekach swoich wiernych fanów Jan Grzegorczyk, podbili serca czytelników, więc dyskusja była emocjonująca. W końcu przyszedł czas na rozmowy o wybranej książce i tu też emocji nie zabrakło.
Nie na darmo mówi się, że dyskusja o książkach jest przedłużeniem przyjemności z ich czytania, tak było i tym razem. Niezawodna Maria Czubaszek i jej książka „Nienachalna z urody” dosłownie rozwiązała „worek” z powiedzeniami, cytatami przywoływanymi z lektury.
„Nienachalna z urody” to bardzo osobista, wręcz intymna książka pisarki, a czytając ją można się serdecznie uśmiać, zadziwić, oburzyć, zachwycić, a czasem trzeba otrzeć łzę. Nie brak w niej niezwykle trafnych spostrzeżeń obyczajowych i odniesień do aktualnych wydarzeń w naszym kraju. Czytelniczki z wielką sympatią mówiły o autorce, jej specyficznym poczuciu humoru, a smaczku tej lekturze dodają wstawki satyrycznych tekstów autorki oraz zdjęcia.
Puentując - Maria Czubaszek była kobietą wymykająca się wszelkim szablonom, a „Nienachalną z urody” polecamy na jesienne, i nie tylko, wieczory.
11.10. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – filia w Łosiowie. Spotkanie z Janem Grzegorczykiem
11.10.2017 r. Biblioteka Publiczna w Łosiowie miała zaszczyt gościć Jana Grzegorczyka - pisarza, którego tu cenimy nie tylko za książki lecz również za wspaniale swobodne gawędziarstwo, przeplatane śpiewem przy akompaniamencie gitary. Było to drugie spotkanie z tym pisarzem w naszym Dyskusyjnym Klubie Książki w Łosiowie.
Opowieści Grzegorczyka można słuchać godzinami! Tym razem bohaterem był zmarły niedawno ksiądz Jan Góra – mentor i przyjaciel pisarza. Padały tu słowa, wypowiadane przez naszego gościa z wielkim sentymentem, chwilami żartobliwe, jednak ponad nimi wszystkimi dominował szacunek i uznanie dla przyjaciela. Wspomnienia, krótkie filmy i zdjęcia dopełniały nasze wyobrażenie o tym niezwykłym człowieku, który „aby wyżebrać człowieka dla nieba, był w stanie zostać błaznem”. „Święty i błazen” - taki też tytuł nosi napisana przez Grzegorczyka opowieść biograficzna o księdzu Janie Górze.
Najnowszą powieścią, dla której autor przyjechał do Łosiowa, jest kolejna, IV część popularnej serii przygód księdza Grosera pt. „Perła”. Krótki filmik wyświetlony przez gościa był zapowiedzią tego, co zawierają karty książki. Wszystkie książki pisarza oscylują wokół Bożego miłosierdzia i wprowadzają na drogę świętości – taka jest powszechna opinia o twórczości Jana Grzegorczyka, i to potwierdza się w czasie lektury. Czytelnik ma wrażenie, że znajduje się w środowisku zwykłych, szarych ludzi - grzeszników, oraz ludzi wyświęconych dla służby Bożej - również grzeszników ( bo przecież ludzi!). Nad tym wszystkim czuwa Boże miłosierdzie - dar dla każdego. Na zakończenie spotkania autor podpisywał książki, które można było na miejscu nabyć. Spotkanie, na którym było jednocześnie lirycznie i sentymentalnie, wesoło i z humorem, zapewne utkwi na długo w pamięci łosiowskich czytelników.
11.10. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiana książka: „Dziecko wspomnień” Steeny Holmes , „Ostatnie pięć dni” Jodi Picoult
„Dziecko wspomnień” Stenny Holmes - autorka stworzyła książkę, która zmusza czytelnika do zastanowienia się, co właściwie się dzieje i daje różne możliwości jej interpretacji . Bohaterów poznajemy w chwili gdy po 12 latach małżeństwa Diana zachodzi w ciążę. Mąż bardzo się cieszy, ale ją przeraża macierzyństwo. Małżeństwo Brian musi zmierzyć się z sytuacją, która zaistniała. Książka zmusza czytelnika do myślenia, a jednocześnie zaskakuje swoim zakończeniem. Wzbudza mnóstwo emocji, powoduje refleksje i nasuwa dużo pytań. „Ostatnie pięć dni” Jodi Picoult- to książka opisująca chorobę tzw. Huntingtona. Osobą chorującą już od 4 lat jest Mara, która mieszka z mężem i adoptowaną córką Laks. Kobieta przez swoją chorobę traci pracę, swój charakter. Bohaterce pozostaje pięć dni do pożegnania się z bliskimi. Ta powieść pozostawia pytanie-Jak poradzić sobie będąc na miejscu bohaterów i czy czytelnik może być obojętny? Historia Mary może być przykładem dla każdej kobiety, której też może się taka choroba przytrafić. Powieść ta jest przepełniona życiową mądrością, przypomina nam, że żyjąc w ciągłym biegu zapominamy co jest najważniejsze w życiu. Niekiedy trzeba trochę zwolnić, by zastanowić się nad sensem życia.
11.10. DKK GBP w Zębowicach
Omawiana książka: „Lawa, owce i lodowce. Zadziwiająca Islandia”, „Szepty kamieni. Historia z opuszczonej Islandii”.
„Lawa, owce i lodowce. Zadziwiająca Islandia”. Młode małżeństwo marzy o działce na wsi. Jednak zamiar kupna działki nie doszedł do skutku, więc postanowili zwiedzić jakiś egzotyczny kraj. Zdecydowali się na zwiedzenie Islandii. Wyruszają z dziesięcioletnią córeczką z Warszawy do Keflaviku, jedynym lotnisku na Islandii, lot trwa 4 godziny. Keflavik leży blisko Reykjaviku stolicy Islandii, 30 minut jazdy autobusem. Kiedy dojeżdżają do Reykjaviku jest 18 ͦC. Postanowili zwiedzić Islandię w lipcu, ponieważ jest tam wtedy najcieplej. Wynajmują sobie samochód i zwiedzają wyspę, pełną lodowców, wulkanów, wodospadów i gejzerów. Są tam naturalne ciepłe baseny, gdzie można się kąpać, temperatura wody wynosi 40 ͦC, a powietrza 7 ͦC. Źródła nie służą tylko do kąpieli, ogrzewają hektary szklarni, w których uprawia się banany i kawę. Dużo ciekawostek dowiadujemy się z tej książki. Jakie są zwyczaje Islandczyków, co jedzą, co piją. Opisy ciekawych zjawisk i zapierających dech w piersiach widoków. Książka jest bardzo interesująca.
„Szepty kamieni . Historia z opuszczonej Islandii”. Islandia ma ponad 300 tysięcy mieszkańców. Owiec biegających po ogromnych pastwiskach jest 2 razy więcej niż ludzi tam zamieszkałych. Co roku przybywa tam ponad 2 miliony turystów. Są tam gejzery, gorące źródła, wodospady i czynne wulkany. Kiedyś były fabryki, farmy, przetwórnie ryb. Islandia teraz bazuje na turystach. Autorów tej książki fascynują ruiny, rozsypujące się domostwa, upadły fabryki, zrujnowane farmy. Jest tam wszystko bardzo drogie, ale kraj ten jest ciekawy. Na Islandii, która jest wyspą znajduje się ponad 600 opuszczonych farm, przetwórni i małych domków. Książka ta to historia o przetrwaniu. Autorzy opisują życie na tej wyspie.
11.10. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Czterdzieści i cztery” Krzysztofa Piskorskiego
Dyskusja październikowa dotyczyła powieści „Czterdzieści i cztery” Krzysztofa Piskorskiego, która w tym roku otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za rok 2016. Książka została przyjęta najpierw z ostrożną aprobatą, w trakcie rozmowy jednak wymieniano głównie jej wady, a tych, niestety, uzbierało się całkiem sporo, co w konsekwencji doprowadziło do raczej niskiej końcowej oceny powieści, która wynosi ok. 5,4/10 (średnia arytmetyczna z ocen klubowiczów). Jako główny mankament wskazano fabularną nierówność (różnicę między fragmentami dziejącymi się w różnych lokacjach), ale postaci również nie zachwyciły. Zła ocena wynikała po części z dużych oczekiwań, związanych m.in. z faktem, że książka była nagrodzona oraz tym, że jej początek potrafił zainteresować, więc tym bardziej rozczarowywały później kolejne strony. Zbrakło konsekwencji w prowadzeniu fabuły oraz postaci, z których żadna nie przywiązywała do siebie czytelnika. Zastanawiano się nad powodami przyznania Zajdla, wymieniając jako takie oryginalność powieści, bo nie da się ukryć, że sam pomysł na historię był interesujący, oraz fakt, że rzecz dzieje się w rzadko eksploatowanej – jeśli w ogóle – epoce, mianowicie w Romantyzmie, wprowadzając do fabuły takich bohaterów jak Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz czy George Byron.
11.10. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Richard Flanagan „Pragnienie”.
„Pragnienie” nie należy do książek łatwych. To „opowieść o kolonializmie, ambicji i pragnieniach, które czynią nas ludźmi”. Lektura wzbudziła głębokie emocje i dyskusję poruszającą takie tematy jak: tłumienie uczuć (dobre czy złe), podział ludzi na lepszych i gorszych (tzw. drugi sort); piętnowanie inności, uszczęśliwianie innych na siłę, zło jakiego ludzie dopuszczają się w imię „wyższych” celów, ciemna strona kolonializmu. Ta książka zmusza nas do zadania podstawowego pytania o to, co czyni nas ludźmi? Powieść trudna, ale warta przeczytania.
10.10. DKK MiGBP w Zdzieszowicach. Spotkanie z Janem Grzegorczykiem
Jan Grzegorczyk promował swoje dwie ostatnio wydane książki: „Perłę” oraz „Święty i błazen” - wydanie rozszerzone: ostatnie dni i słowa o. Jana Góry”. Ta ostatnia pozycja to owoc czterdziestoletniej przyjaźni z ojcem Janem Górą, organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Młodzieży na Polach Lednickich, osobą, która jak twierdzi Grzegorczyk, wywarła na jego życie i postrzeganie świata ogromny wpływ. Nasz gość wielokrotnie cytował też słowa pisarza Romana Brandstaettera i księdza Jana Twardowskiego, którzy byli poniekąd jego przewodnikami duchowymi. Druga książka, którą autor nam polecał - „Perła” to długo oczekiwana kontynuacja losów księdza Grosera – piąty tom jego bestsellerowego cyklu. I chociaż uważa się, iż Jan Grzegorczyk to autor „katolicki”, który pisze o sprawach wiary, to jego książki czytają też niewierzący, a motywacją do napisania dalszych dziejów Grosera, jak twierdzi autor, był list od niewierzącego studenta.
Sam pisarz w swoim wystąpieniu podkreślał, iż jego książki adresowane są do wszystkich czytelników, bohaterowie to ludzie prawdziwi, nie zawsze doskonali, którzy doświadczyli wielu niepowodzeń, ale mający swoje marzenia, pasje i nadzieje. Podczas spotkania mogliśmy zobaczyć Jana Grzegorczyka także jako barda, który przygrywając sobie na gitarze wykonał w oryginale – po rosyjsku – kilka ballad Bułata Okudżawy. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze, na jego zakończenie można było nabyć książki autora, indywidualnie porozmawiać z pisarzem i uzyskać piękną dedykację i autograf.
10.10. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Elżbieta Cherezińska: Harda, Królowa
Kolejne spotkanie DKK poświęcone było powieściom Elżbiety Cherezińskiej Harda i Królowa. Akcja obydwu książek osadzona jest w czasach średniowiecza. Harda i Królowa – dwie części cyklu – opowiadają historię Świętosławy – córki Mieszka I i Dobrawy, siostry Bolesława Chrobrego. Świętosława najprawdopodobniej nie istniała w jednej postaci. Jej imię można spotkać w wielu nordyckich kronikach historycznych i sagach. Chociaż nie jest do końca pewne czy żyła naprawdę, czy też postać ta jest połączeniem kilku innych kobiet żyjących w tamtym okresie, to Cherezińska stworzyła wyjątkową historię. Ta literacka biografia Świętosławy jest opowieścią porywającą. Jest świetnie skonstruowaną historią obejmującą sześćdziesiąt lat z przełomu X i XI wieku, historią o początkach Polski, chrzcie, o Chrobrym i mocnej kobiecie Świętosławie – królowej Szwecji, Danii i Norwegii, matce króla Anglii. Na kartach książek towarzyszymy bohaterce od urodzin, po podróż na Północ, po wygnanie do kraju brata Bolesława, a potem do średniowiecznej Anglii. Uczestniczki spotkania radzą, aby początkowo książki czytać uważnie, wymaga tego mnogość zawartych wątków i bohaterów. Warto jednak pokonać te pierwsze „trudności”, bo Harda i Królowa to powieści frapujące i wciągające.
05.10. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiana książka: „Akuszerka” Katji Kettu
Powieść „Akuszerka” Katji Kettu, okazała się trudna zarówno w czytaniu jak i percepcji. Jest historią o miłości w czasach wojny – naturalistyczna, przerażająca i mocno depresyjna. Nie wszystkie zdołałyśmy dobrnąć do ostatniej strony. Ale te, które przeczytały do końca, wyraziły o niej bardzo korzystne opinie. Uwagę przyciągała oryginalna postać bohaterki i sceneria wydarzeń – obóz jeniecki. Dyskusja krążyła wokół kontrowersyjnej postaci akuszerki, Krzywe Oko i jej osobliwego widzenia świata. Na koniec, cieszyłyśmy się z jeszcze jednego spotkania w październiku, z pisarką Ałbeną Grabowską.
04.10. DKK GBP w Pokoju. Spotkanie z Hanną Cygler
W pierwszą środę października odbyło się w naszej bibliotece spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki z panią Hanną Cygler, autorką poczytnych powieści m.in. „W cudzym domu”, „Za cudze grzechy”, „Grecka mozaika” czy „Złodzieje czasu”. Jak przyznała sama pisarka, książki pisze dla własnej przyjemności, nie dla męki twórczej, chce tworzyć powieści, które szybko by się czytało, niecierpliwie czekając, co będzie dalej. Pani Hanna okazała się osobą o inteligentnej ripoście oraz ogromnej charyzmie, w ciekawy sposób opowiedziała gościom kilka ciekawostek ze swojego życia oraz zdradziła, w jaki sposób harlequiny pomogły jej w nauce języków obcych – szwedzkiego oraz angielskiego. Na spotkaniu, z różnych przyczyn, nie mogli być obecni wszyscy członkowie naszego klubu, a ci, którzy się pojawili ochoczo sięgnęli po autografy z dedykacją i wypytali o plany na przyszłą książkę, która ku ich uciesze, jest już w wydawnictwie. Spotkanie przebiegało w niezwykle ciepłej i przyjaznej atmosferze, z nieskrywaną niecierpliwością czekamy na odwiedziny kolejnego pisarza.
03.10. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiana książka: Hormonia i Maminsynek N. Sochy
„Hormonia” to powieść, która porusza trudny i niezmiernie aktualny temat, jakim jest mądre wychowanie dzieci. Mądre, czyli takie w którym dziecko ma coś do powiedzenia, rozwija własne zainteresowania i uczy się samodzielności. Autorka pokazuje, że każdy ma własne życie i powinien spełniać swoje marzenia. Udowadnia też, że w wielu sprawach nie liczy się, to ile się ma lat, a raczej samopoczucie osoby. Zawsze jest czas na zakochanie się i „troszeczkę szaleństwa”. Każdy z nas ma taką swoją listę marzeń, które to powinien spełnić. „Hormonia”- to satyryczno-psychologiczny obraz dojrzałej kobiety zmagającej się, tak naprawdę, z toksyczną matką. Bo strach przed starzeniem ciała, organizmu i duszy jest tu tylko dodatkiem.
„Maminsynek” Nataszy Sochy to powieść, w której możemy się na przykład dowiedzieć co skłania mężczyzn do mieszkania z matką, jak należy układać jedzenie w lodówce, dlaczego nie wolno mówić krytycznie o przyszłej teściowej, jak z biegiem lat zmienia się związek, oraz nawet o tym, że gotowanie jest sztuką. Autorka mówi również wiele o wychowaniu dzieci i złym wpływie nadopiekuńczych matek, oraz o tym ,że w wychowaniu jednak potrzebne są zasady, granice i przede wszystkim wsparcie, a nie bezgraniczne uwielbienie i pozwalanie na wszystko. W przeciwnym razie kiedy dziecko nie pozna norm społecznych, może mieć duży problem z zaistnieniem w środowisku szkolnym, a później w funkcjonowaniu w dorosłym życiu. Amelia bohaterka powieści, również zauważyła, że „matki chcą dobrze, a wychodzi jak zwykle”. Po tę powieść powinny również sięgnąć wszystkie przyszłe matki, które uważają siebie za odpowiedzialne osoby i które pragną dla swoich przyszłych synów, by ci wyrośli na prawdziwych mężczyzn potrafiących zbudować zdrowy związek z kobietą i stali się wzorcem dla swych własnych dzieci.
03.10. DKK PBP w Oleśnie. Spotkanie z Hanną Cygler
3 października gościem DKK w Oleśnie była Hanna Cygler, jedna z najchętniej czytanych polskich pisarek. Hanna Cygler jest autorką osiemnastu książek. Pisze powieści obyczajowe, których akcja rozgrywa się zarówno współcześnie jak i w minionych dekadach. Autorka opowiedziała uczestnikom spotkania o swoich książkach i okolicznościach ich tworzenia, o trudnościach wydawniczych i o znaczeniu bibliotek w jej życiu. Aby pisać czyta mnóstwo książek historycznych i nie tylko, stara się też poznać kraj, w którym osadzona jest akcja powieści. Czasem w książkach wykorzystuje zasłyszane historie. Mówi: „Piszę dla przyjemności – czytelników i swojej – zawodowo zajmuję się tłumaczeniem dokumentów z języka angielskiego i szwedzkiego. Pragnę pisać książki, sprawiające również przyjemność moim czytelnikom. Można je nazwać literaturą obyczajową, kobiecą, romansami czy czytadłami. To jest zupełnie nieważne.” Hanna Cygler przyznała, że długo czekała na swój debiut wydawniczy. Wydawnictwa zainteresowały się jej twórczością dopiero wtedy, gdy ukończyła pracę nad swoją ósmą książką. Pierwszą książką, która ukazała się w 2003 r., była powieść 3 razy R. W latach 2004-2005 opublikowała kilka powieści w serii Nie tylko o Miłości, w tym czteroczęściowy cykl: Tryb warunkowy, Deklinacja męska/żeńska, Przyszły niedokonany i Odmiana przez przypadki oraz dwuksiąg: Głowa anioła i Dwie głowy anioła. Potem przez kilka lat Hanna Cygler nie była obecna na rynku wydawniczym, bo jak mówi padały kolejne wydawnictwa publikujące jej powieści. „Jednak dzięki bibliotekom w dalszym ciągu funkcjonowałam w czytelniczej świadomości” – mówi Cygler. W latach 2007-2017 ukazały się kolejne jej książki: Czas zamknięty, Kolor bursztynu, Pokonani, Odmiana przez przypadki, Dobre geny, Bratnie dusze, W cudzym domu, Grecka mozaika, Złodziejki czasu, Przekład dowolny, Za cudze grzechy, Tylko kochanka. Pani Hanna Cygler zapowiedziała wydanie kolejnej książki. Akcentem kończącym spotkanie było podpisanie przez pisarkę książek. W trwającym ponad godzinę spotkaniu wzięły udział 24 osoby, w tym dziewięć stałych uczestniczek DKK.
02.10. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: „Król” Szczepan Twardoch
02.10.2017 r. odbyło się cykliczne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki na, którym dyskutowaliśmy o książce Szczepana Twardocha „Król”. Powieść ta nie jest ani lekka ani przyjemna można powiedzieć „ciężki kaliber”, zdecydowanie nie nasze klimaty, ale polecamy ją czytelnikom o mocnych nerwach. KRÓL-Warszawa. Burzliwe lata trzydzieste XX wieku. Wielokulturowy, podzielony świat u progu drugiej wojny światowej, targany konfliktami narodowymi, politycznymi, społecznymi - w całej złożoności, pokazany nieraz drastycznie, ostro, szokująco. Zwroty akcji, romanse, gwałty, ćwiartowanie ciał, szantaże, przewroty polityczne - tu zaciera się granica między życiem codziennym, polityką, a gangsterką.
WRZESIEŃ
29.09. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: „Ta, którą znam” „Najpiękniejsza na niebie” Małgorzata Warda
Nasze pierwsze powakacyjne spotkanie odbyło się 29 września w Świetlicy Wiejskiej w Malni. Spotkałyśmy się, aby podzielić się wrażeniami po przeczytaniu książek Małgorzaty Wardy „Ta, którą znam” i „Najpiękniejsza na niebie”. Obydwie książki uznałyśmy za bardzo ciekawe i warte przeczytania, podobało nam się to, że współczesne życie bohaterek jest przeplatane z przeszłością i chociaż książki poruszają bardzo trudne i kontrowersyjne tematy potrafiły przykuć naszą uwagę. Dużą ich zaletą jest również to, że poruszają sprawy które mogą spotkać każdego z nas, a autorka stopniowo odsłania nowe wątki związane z bohaterkami powieści , które są zwykłymi kobietami, jakie możemy spotkać w naszym życiu - co czyni je jeszcze bardziej interesującymi. Czy Ada (Ta, którą znam)potrafi uporać się z duchami przeszłości, przed którymi uciekała, wrócić do Polski i zająć się osieroconymi siostrzenicami. Czy gdyby nie choroba Sylwii(Najpiękniejsza na niebie), ta szukałaby ona swojej mamy i nieznanej siostry, czy dla pomagającej jej w tych poszukiwaniach Poli będzie to sposób na wyjście z marazmu. Na te i inne pytania odpowiedź znajdziemy w powieściach Małgorzaty Wardy i chociaż są to powieści które poruszają trudne tematy, to czyta się je łatwo i z zapartym tchem. To książki, które się długo pamięta. POLECAMY!
27.09. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie. Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem
27 września GBP w Strzeleczkach Filia Biblioteczna w Zielinie miała przyjemność gościć Pawła Beręsewicza, pisarza dla dzieci, młodzieży, poetę, tłumacza i leksykografa. Autora takich książek jak: seria o rodzinie Ciumków, Poczet psujów polskich, Tajemnica człowieka z blizną, Więcej niż klub, Czy wojna jest dla dziewczyn? Pieniądze albo kasa, Pan od angielskiego i wielu innych.
Na początku spotkania pisarz w dowcipny sposób opowiedział o przebiegu swojej kariery zawodowej. Dzieci dowiedziały się, że pan Paweł pracował między innymi jako nauczyciel języka angielskiego w liceum. W związku z tym nie omieszkał sprawdzić u dzieci znajomości tego języka. Spotkanie miało formę dyskusji autora z młodymi czytelnikami przy wyimaginowanej herbatce i kawie o wybranych książkach. Na omówienie wszystkich zabrakłoby czasu, ponieważ Paweł Beręsewicz napisał ich ok.30.
Pisarz ciekawie i barwnie opowiadał o bohaterach swoich książek, czytał fragmenty wybranych książek nie zdradzając jednak ich zakończenia. Dzieci bardzo chętnie włączały się w dyskusję. Na zakończenie były pytania, na które nasz gość odpowiadał oraz dedykacje autora do książek, które czytelnicy przynieśli na spotkanie. Spotkanie było bardzo ciekawe, a młodzi czytelnicy cieszyli się, że do grona znanych pisarzy, których mieli okazję poznać osobiście dołączył pan Paweł Beręsewicz.
26.09. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: Mańczyk A. Huczmiranki: Eukaliptus i werbena, Huczmiranki: Rumianek
i mięta
Mając jeszcze w pamięci wakacyjne podróżowanie razem z klubowiczkami zabrałyśmy się do dyskusji na temat książek Agaty Mańczyk o przygodach Huczmiranek. Trochę magiczna historia trzech kobiet, które buntują się przeciw swoim bliskim i tradycji. Fabuła okryta tajemniczością, intryguje i zachęca do sięgnięcia po książkę. Po przeczytaniu pierwszego tomu, ma się ochotę sięgnięcia od razu po drugi tom, i było to możliwe dzięki temu, że obie książki były zakupione w ramach DKK.
26.09. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiana książka: Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem, Anna Dymna i Wojciech Szczawiński Warto mimo wszystko, Georg Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia, Roman Polański Roman by Polański
Długa wakacyjna przerwa pozwoliła na wybór większej ilości omawianych książek i choć do krótkich one nie należały, niemal każdy z Klubowiczów dał radę przeczytać więcej niż jedną.
Wybór omawianych tytułów podzielił wrześniowe spotkanie na dwie części. W pierwszej przez chwilkę skupiliśmy się na dwóch aktorkach Annie Dymnej i Annie Seniuk. W obu przypadkach książki czytało się bardzo dobrze, zarówno przez zawarte w nich informacje, jak i formę – wywiadu rzeki. Obie bohaterki są osobami rozpoznawalnymi, a dzięki tym wywiadom mieliśmy możliwość spojrzenia na nie nie tylko poprzez pryzmat ekranu, ale również na życie rodzinne.
Druga część spotkania dotyczyła reżyserów Romana Polańskiego i Georga Lucasa. Podobnie, jak w przypadku aktorek, również panowie okazali się fascynującymi postaciami. Poznanie ich życiorysów pozwoliło szerzej spojrzeć na ich twórczość i zrozumieć, jak wielkie znaczenie mieli (wciąż mają) na przemysł filmowy. Książki zaś czytało się bardzo dobrze, a zawarte w nich fotografie dodatkowo dopowiadały i wzbogacały historię.
Oczywiście, przy tak wybranych pozycjach i osobach, które dotyczyły, rozmowa w pewnym momencie zeszła na kino. Dzięki świeżo przeczytanym książkom takie filmy jak Czterdziestolatek, Nie ma mocnych, Gwiezdne wojny i Nóż w wodzie zyskały dodatkowy wymiar.
26.09. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”
Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się od powitania wszystkich uczestników, zwłaszcza zaproszonego gościa pana Pawła Leżucha, kleryka Wydziału Teologicznego UO, który aktualnie odbywa praktykę w naszej szkole. W oparciu o opowiadania zawarte w książce, poprzez wspólną dyskusję, chcieliśmy ukazać jak ważne są słowa będące tytułami poszczególnych opowieści. Tymi słowami są: szczęście, uczciwość, samodyscyplina, piękno, odpowiedzialność, sprawiedliwość, przyjaźń, miłość, odwaga, dobroć, szacunek i mądrość.
Każde opowiadanie zachęca do zastanowienia się nad tym, jak ja postąpiłbym w danej sytuacji. Dotyczy to nie tylko postępowania dziecka, ale również nas dorosłych. Do naszej dyskusji wybraliśmy 3 opowieści :
-Szacunek, czyli udko kurczaka Pawła Beręsewicza
-Dobroć, czyli opowieść o mocarzu Michale Natalii Usenko
-Miłość, czyli nic się nie stało Marcina Przewoźniaka
Za największą wartość uczestnicy spotkania uznali miłość i od tego opowiadania rozpoczęliśmy naszą dyskusję.
Matti nie lubił taty - tym zdaniem zaczyna się historia. Nie lubił taty, bo ten krzyczał, bo się czepiał, bo wciąż był z syna niezadowolony i dawał mu to odczuć. Matti stwierdził więc, że tata go nie lubi i na pewno wolałby mieć innego syna. Aż pewnego dnia wydarzyło się coś, co wszystko zmieniło. Na parkingu doszło do nieprzyjemnego zdarzenia i w rezultacie do niebezpiecznej sytuacji. Otwierający drzwi samochodu pan uderzył w wózek z zakupami taty i o mało nie uderzył Mattiego, co bardzo zdenerwowało tatę. Sprawca zachował się bardzo agresywnie, na dodatek z samochodu wysiadło jeszcze dwóch jego kolegów, też bardzo agresywnych i zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Tata wykorzystał moment zaskoczenia napastników i polecił synowi powoli iść do auta, zablokować drzwi i nie wychodzić. Matti posłusznie spełnił polecenie taty i za chwilę już był bezpieczny. Był przerażony sytuacją ale wiedział, że tata potrzebuje pomocy i nie może go zostawić. Przypomniał sobie, że po podobnej sytuacji mama uparła się na zamontowanie w samochodzie alarmu antynapadowego, który szybko uruchomił. Ze znalezionym w schowku paralizatorem elektrycznym ruszył na pomoc tacie. Rozpacz Mattiego była ogromna, bo nigdzie nie było taty. Nie wiedział, że zbiry uciekły na widok straży miejskiej. Tata w tym czasie dobiegł do samochodu i gdy nie zastał w nim syna przestraszył się, że porwali go napastnicy. Szczęście obu, gdy się spotkali, było ogromne. Dopiero w sytuacji zagrożenia okazało się, jak wielka jest ich wzajemna miłość. Dyskusja dotyczyła wzajemnych relacji między tatą a Mattim i ich przyczynie. Zastanawialiśmy się wspólnie, co mogło być powodem tego, że tata ciągle miał pretensje do syna. Kleryk Paweł tłumaczył dzieciom, jak ważne jest więc okazywanie miłości drugiemu człowiekowi. A okazywać ją możemy słowami, czynami i naszą postawą, nie tylko w sytuacji zagrożenia, ale powinniśmy robić to na co dzień. O tym, jaki związek ma udko kurczaka z szacunkiem, opowiada Paweł Beręsewicz w swoim opowiadaniu. Fabuła tematycznie na czasie, bo dotyczy problemu imigrantów. Szamid wraz z rodziną uciekł z ogarniętej wojną Czeczenii i po długiej i strasznej podróży znalazł się w Polsce. Pierwszy dzień w szkole, w obcym kraju, nie znając języka, nie mając kolegów, chłopiec był przerażony. Ale znalazł się ktoś, kto sprawił, że Szamid poczuł się bardzo ważny. Pani Krysia, groźna kucharki ze szkolnej stołówki, usłyszała gdzieś, że Czeczeńcy są muzułmanami, a ci nie jedzą wieprzowiny. Dała więc Szamidowi udko kurczaka zamiast schabowego. Szacunek, jaki okazała pani Krysia dla inności Szamida dał chłopcu poczucie własnej wartości .Sprawił również, że inni też spojrzeli na niego przychylnie. Historia Szamida pokazuje dzieciom, jak tak prozaiczny gest może być oznaką szacunku. I że szacunek należy się każdemu bez względu na wiek, kolor skóry i wyznanie.
Dyskutowaliśmy o zachowaniu Oli i jej brata Michała z opowieści Dobroć czyli opowieść o mocarzu Michale. Ola była zła na brata, że pomagając innym ciągle pakuje się w kłopoty, uważała, że jest głupi i naiwny. Trzeba było mądrości dziadka, który wytłumaczył Oli, że Michał nie jest głupi ani naiwny, tylko ma po prostu wielkie serce. Rozmawialiśmy o tym, że warto zwracać się do dorosłych z problemami i wątpliwościami dotyczącymi zachowań naszych i innych.
Z podobnymi problemami i sytuacjami spotykamy się na co dzień. Dzieci i dorośli. Ale to do dorosłych należy rozmawianie z dziećmi i tłumaczenie jak żyć i jakimi wartościami się w życiu kierować, aby być dobrym człowiekiem. Taki też cel przyświecał autorom opowiadań. Z powierzonego zadania wywiązali się wzorowo. Opowiadania nie są długie, w bardzo przystępny sposób pozwalają dzieciom zrozumieć, na czym te wartości polegają. Historie ciekawe, bez zbędnych opisów, za którymi dzieci nie przepadają. Myślę, że słowa kleryka Pawła i nasza dyskusja w oparciu o książkę, pozwoliły zrozumieć dzieciom istotę wartości moralnych.
25.09. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiana książka: „Tam gdzie rodzi się zazdrość ” Edyty Świętek i „Akuszerka” Katji Kettu
„Tam gdzie rodzi się zazdrość ”Edyty Świętek-to kontynuacja poprzedniej jej książki „Tam gdzie rodzi się miłość”. Główni bohaterowie Daria i Marek biorą ślub i wtedy zaczyna się pokazywać zazdrość. Daria jest osobą, która pragnie niezależności i nie chce być tylko do spełniania życzeń swego męża. Jej mąż Marek jest osobą majętną i obawia się, że żona nie darzy go uczuciem. Stąd pojawia się wątek zazdrości i uczucia między Darią a Markiem. Jest to powieść obyczajowa w której oprócz wątku sensacyjnego znajdziemy tajemnice i intrygi wśród członków rodziny. Całość jest bardzo emocjonująca wciągająca czytelnika już od pierwszych stron. Jest to historia pełna zagadek trzymających w napięciu.
„Akuszerka” Katji Kettu przedstawia miłość w czasach wojennych. Główna bohaterka – akuszerka „Dzikie Oko ” to kobieta odważna, gotowa walczyć o uczucie. Bardzo doświadczona, przyjmuje porody i leczy mieszkańców. Zakochuje się w esesmanie Johannesie i podejmuje pracę w obozie jenieckim, aby pomóc ukochanemu. Nie zna jego obowiązków, gdyż są one tajne, ale miłość daje jej tyle siły by przetrzymać te ciężkie czasy wojenne. Warunki panujące w obozach wojennych to ogromny wysiłek aby przeżyć każdy następny dzień.
19.09. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” Ziemowita Szczerka
Tematem wrześniowego spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki była książka Ziemowita Szczerka Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian. Uczestniczki wykazały się znajomością również innych tekstów tego autora. Ziemowit Szczerek (ur. 1978) – dziennikarz i prozaik, współpracuje z „Polityką”, „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”, autor książek Siódemka, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, Rzeczpospolita Zwycięska, Tatuaż z tryzubem, Międzymorze, współautor zbioru opowiadań Paczka radomskich. Laureat Paszportu „Polityki”, finalista Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nominowany do Nagrody MediaTory. Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian to książkowy debiut Ziemowita Szczerka. Książka jest relacją z podróży autora (podróżuje z kolegą) na Wschód a konkretnie po Ukrainie, zbiorem obrazków obyczajowych ze Lwowa, Kijowa, Czerniowiec, Kamieńca, Drohobycza, Zaporoża, Odessy i równocześnie rozważań o Polsce i Polakach. Napisana jest dość oryginalnym i dosadnym językiem, wciąga i trudno się od niej oderwać. Momentami jest zabawna, a czasem refleksyjna. Warto przeczytać.
19.09. DKK GBP w Pokoju
Omawiana książka: „ Kiedy będziemy deszczem” Dominiki van Eijkelborg
Kiedy będziemy deszczem „ Dominiki van Eijkelbog - tytuł deszczowy, jednak książka bardzo dobra. Główna bohaterka książki Inga pochodzi z patologicznej rodziny, ojciec alkoholik i brat, który jej nie rozumie na pewno nie ułatwiają jej życia. Będąc studentką wyjeżdża wraz z koleżanką Magdą na wakacje do Holandii. Tam poznaje sympatycznego chłopaka - Marka. Nie od razu jest to tzw. miłość od pierwszego wejrzenia, jednak jakaś nić zafascynowania zaczyna ich łączyć. Na tyle mocne są uczucia, że postanawiają się pobrać. Po ślubie zamieszkują w ślicznym domku w Holandii. Mają dwójkę wspaniałych dzieci. Mark dobrze zarabia, więc Inga nie musi pracować. Wydawałoby się, że jest wspaniale. Niestety, obowiązki domowe, monotonia dnia codziennego zaczynają ją nieznośnie przytłaczać. W chwili kompletnego załamania Inga znajduje nowe hobby-łucznictwo. Wraz z nowymi zainteresowaniami pojawiają się nowe znajomości a potem bardzo długo odtrącany i niechciany romans z młodym chłopakiem. Wreszcie jej życie robi się piękne. Inga jednak przeczuwa, że wiecznie tak nie będzie i pewnie za chwilę wydarzy się coś strasznego i tak się dzieje… Czy miłość, przywiązanie, wspólne życie, dzieci zwyciężą nad złością i chęcią ukarania winnej osoby. Jakie będzie dalsze wspólne życie Marka i Ingi? W treść książki wplecionych jest wiele informacji na temat zachowania i treningu posłuszeństwa psów. Bardzo mądre, piękne i dojrzałe myśli i przemyślenia są ozdobą tej książki, Panie określiły, że książka jest smutna, ale zarazem piękna, bo zawsze musimy mieć jakąś nadzieję na coś dobrego, pięknego , może w przyszłym życiu.
18.09. DKK MiGBP w Niemodlinie
Omawiana książka: Głos, Arnaldur Indridason, Już mnie nie oszukasz, Harlan Coben, Wotum nieufności, Remigiusz Mróz
Poniedziałkowe powakacyjne spotkanie DKK w Niemodlinie upłynęło nam na długiej rozmowie o kilku przeczytanych przez nas w ostatnim czasie książkach. Wszystkie tytuły wybrane tym razem to reprezentanci szeroko rozumianego gatunku kryminalnego różnych krajów.
Pierwsza to „Głos” – kryminał islandzkiego pisarza Arnaldura Indridasona. Głównym wątkiem intrygi jest śmierć mężczyzny, którego zwłoki znaleziono w hotelu. W tle powieści rozciąga się obraz społeczeństwa z różnymi jego wadami i uprzedzeniami. Jest to dobry kryminał, choć niełatwy, który możemy polecić wielbicielom tegoż gatunku.
Kolejna książka to „Już mnie nie oszukasz” – thriller amerykańskiego autora Harlana Cobena, mistrza gatunku, którego lektura przyniosła nam dużo satysfakcji. Bohaterka powieści May Stern po śmierci męża, w obawie o swoje życie, instaluje w domu kamerę, z której zapis bardzo ją zaskakuje. Fabuła całej powieści jest zaskakująca, włączając w to zakończenie, którego nikt z czytających się nie spodziewał.
Ostatnią lekturą nad którą dyskutowałyśmy było „Wotum nieufności” – pierwsza część nowego cyklu książek Remigiusza Mroza, polskiego autora wielu bestselerów, otwierająca serię „W kręgach władzy”. Mamy tu wątek polityczny osadzony w polskich realiach. Fikcja, która mamy nadzieję odbiega od rzeczywistości, przynosi nam czytelnikom pewien obraz, nad którym warto się oczywiście chwilę zastanowić. Dobra lektura, którą polecamy innym.
18.09. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: „Ptaszyna” - Dezso Kosztolanyi oraz „Dom, którego nie było”- Dorota Schrammek
Podczas wrześniowego spotkania omawiano dwie książki. Pierwszą pozycją była „Ptaszyna” ona też wzbudziła w klubowiczkach najwięcej emocji. Powieść Dezso Kosztolanyi choć jest książką napisaną w 1922 r. to przesłanie jest ponadczasowe. Zgromadzone czytelniczki starały się zrozumieć postępowanie głównych bohaterów książki, jednakże jedynym argumentem jaki przychodził do głowy było dobrze usprawiedliwione kłamstwo w imię poprawności społecznej i dobra drugiej osoby. Omawiając książkę jedna z klubowiczek zwróciła uwagę na różnicę poglądów, jaka była przedstawiona w książce, a obecnymi czasami. „… na szczęście teraz są już inne czasy, gdzie niezamężna trzydziestoletnia kobieta nie jest skazana na ostracyzm społeczny. Może się realizować, przebywać w towarzystwie, chodzić z podniesioną głową…” Powieść „Ptaszyna” została również wybrana przez klubowiczki do konkursu ogłoszonego przez Instytut Książki pt. DWA BRATANKI.
Kolejną książką omawianą przez klub była „Dom, którego nie było”- Doroty Schrammek. Na początku klubowiczka Jolanta Zakrawacz przedstawiła krótką notę biograficzną autorki. Następnie klubowiczka Irena przypomniała treść powieści. Panie, które nie zdążyły przeczytać książki zostały zachęcone do zapoznania się z tą inspirującą i dającą do myślenia powieścią. Zakończenie spotkania to również ustalenie następnej książki do omówienia. Po burzliwej naradzie ustalono dość nietypowo, że każda z klubowiczek przeczyta dowolnie wybraną przez siebie książkę i omówi ją na następnym spotkaniu, zachęcając tym samym inne panie do jej przeczytania.
15.09. DKK MBP w Lewinie Brzeskim. Spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską
Autorka bestsellerów, wrocławska pisarka Agnieszka Lingas-Łoniewska spotkała się z czytelnikami w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim. Agnieszka Lingas – Łoniewska nazywana przez swoich fanów czytelniczych „Dilerką Emocji” już od pierwszych chwil zdobyła serca czytelników lewińskiej biblioteki. Z humorem opowiadała o swoich pisarskich początkach, o powstawaniu tych wszystkich emocjonujących historii z jej książek , o tym jak „lepi” swoich literackich bohaterów, którzy wywołują często w czytelnikach wiele skrajnych namiętności , zgodnie zresztą z pisarską dewizą autorki, że „książka musi powodować obrażenia”.
Pisarka jest wielką propagatorką literatury, na stronie internetowej - „Czytajmy Polskich Autorów”, zachęca do sięgania po książki młodych polskich pisarzy, natomiast w projekcie „Pisarka Czyta” recenzuje literaturę zagraniczną i debiuty.
Autorka zaprezentowała też lewińskim czytelnikom fragmenty swojej nowej książki pt. „ W szponach szaleństwa” i zapraszała na jej premierę połączoną ze spotkaniem autorskim do wrocławskiej biblioteki na piętrze dworca PKP.
Na zakończenie pisarka podpisywała swoje książki, był przy tym czas na indywidualne rozmowy z czytelnikami, a uwieńczeniem spotkania była wspólna fotografia.
13.09. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Gargaś Gabriela „W plątaninie uczuć”
„W plątaninie uczuć” Gabrieli Gargaś jest typowym przykładem literatury kobiecej, która ma wśród naszych klubowiczek swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dla jednych jest to lektura o prawdziwym życiu, sile przyjaźni, miłości i zdradach, wzbudzająca niesamowite emocje. Druga grupa doceniła w niej ciekawe sentencje życiowe, mądre porównania oraz kunszt pisarski autorki. Polecamy na długie jesienne wieczory.
13.09. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Dasz radę. Ostatnia rozmowa” - ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka.
„Dasz radę. Ostatnia rozmowa”- to pożegnanie ze światem ze zmarłem w 2016 r. księdzem Janem Kaczkowskim. Świadomy bliskiego końca żył na pełnych obrotach. Ostatnie tygodnie życia spędził, odpowiadając na pytania trudne i ważne. Wraz z Joanną Podsadecką zaprosił do rozmowy swoich Czytelników i odpowiadał na bardzo osobiste i trudne pytania, błyskotliwie z nutką ironii. Motto książki „Nie odpuszczaj sobie. Dasz radę, wstaniesz”. Ksiądz Kaczkowski – to założyciel Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W książce poruszono trudne pytania o grzechu, przebaczaniu, inności, gimnastykowaniu sumienia, budowaniu relacji, modlitwy, cierpienia i dobrej śmierci. To trudne i refleksyjne sprawy.
13.09. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Elantris” Brandona Sandersona, „Majowa pora sucha” Andrzej Trybuła
Dyslusja dotyczyła dwóch książek: „Elantris” Brandona Sandersona oraz „Majowej pory suchej” jednego z klubowiczów – Andrzeja Trybuły. Dyskusja rozpoczęła się od tej pierwszej, a opinie klubowiczów na jej temat w większości się pokrywały – została ona odebrana pozytywnie, jako przyjemne, acz niewymagające czytadło. Powieść tę charakteryzuje trzymanie się kanonicznych cech literatury fantasy: pisarz wykreował własny, spójny świat, w którym magia rządzi się specyficznymi prawami i obostrzeniami, wywołującymi w czytających potrzebę dogłębniejszego przedyskutowania z innymi zasad nią rządzących. Nie tylko konstrukcja świata była ciekawa, również trzy główne postaci się wyróżniały, zwłaszcza pozorny antagonista, którego realistycznie odmalowany charakter oraz zmiana, jaka w nim zachodzi w ciągu około dwóch miesięcy mijających w powieści, zwróciły szczególną uwagę czytelników. Sama fabuła była prosta, wciągająca i satysfakcjonująca jeśli chodzi o zakończenie, stwierdzono więc jednogłośnie, że to nie jest nic ambitnego, ale przyjemność z czytania z pewnością przynosi. Drugą omawianą książką była dziejąca się w Opolu przyszłości powieść kryminalna jednego z klubowiczów – Andrzeja Trybuły, który udostępnił klubowi w wystarczającej liczbie egzemplarzy swoją książkę. Nauczeni doświadczeniem podchodziliśmy do niej jak pies do jeża, jednak, co zaskakujące, okazała się lepsza, niż mogliśmy przypuszczać. Fabuła traktuje o policjancie pracującym w Opolu 2075 roku, w którym wiele się pozmieniało (przede wszystkim powstała duża dzielnica chińska), ale które mimo wszystko pozostaje dalej znanym nam miastem. Mimo widocznych braków redakcji oraz korekty w przypadku tej powieści opinie również były z grubsza podobne – pozytywne, a dyskusja z samym jej autorem pozwoliła na dopytanie o wiele szczegółów, które interesowały klubowiczów.
13.09. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Doerr Anthony, Światło, którego nie widać
Książka, którą klubowicze poddali pod dyskusję na wrześniowym spotkaniu DKK, bardzo się podobała. Mowa o powieści Anthony`ego Doerr „Światło, którego nie widać.”
Fabuła, rozgrywająca się na kartach książki, obejmuje dość rozległą przestrzeń czasową. Bowiem rozpoczyna się w roku 1934, a kończy w 2014 roku. Czytelnik wraz z bohaterami odwiedza różne części Europy: Francję i jej stolicę, bretońskiego miasto Saint Malo, Niemcy– kopalniane Zagłębie Ruhry, Austrię, wschodnią część Europy. Pierwszoplanowe postacie powieści to: nastoletni Niemiec Werner Pfenning, który po śmierci rodziców, wraz z młodszą siostrą Juttą wychowuje się w sierocińcu w kopalnianym Zagłębiu Ruhry. Ten młody, uzdolniony technicznie chłopiec, dla którego żadne radio nie skrywa tajemnic, aby nie skończy jak robotnik w kopalni, wstępuje do elitarnej, nazistowskiej szkoły dla chłopców. Walczy na różnych frontach, gdzie za sprawą sprzętu, którego był współtwórcą, wykrywa obce fale radiowe nadawane przez wroga. Druga postacią jest Marie – Laure LeBlanc, dziewczyna, która w wieku sześciu lat straciła wzrok. Mieszkanka Paryża, zaczytana w książkach Verne`a. Córka ślusarza, który pracuje w Muzeum Przyrody Naturalnej, gdzie naprawia zamki. Tam, wrażliwa, mądra i zakochana w muzealnych okazach dziewczyna, spędza z ojcem całe dnie. W czasie wojennej zawieruchy obydwoje trafiają do Saint Malo w Bretanii, do domu stryjecznego dziadka dziewczyny, Etienna. W tym punkcie Europy drogi głównych bohaterów się przecinają.
W opinii większości klubowiczów walorami powieści są: ciekawa fabuła, forma, oszczędny, plastyczny język, przejrzysty styl, budowa, która w książce odnosi się do krótkich treściwych rozdziałów wzajemnie się uzupełniających. Pulitzer zasłużony. Zapraszamy do lektury.
12.09. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiane książki:
- „Jakoś to będzie. Szczęście po polsku” Chomątowska Beata, Gruszka Dorota, Lis Daniel, Pieczek Urszula
- „Perła. Afrykański przypadek księdza Grosera” Grzegorczyk Jan
- „Silva rerum” Sabaliauskaité Kristina
- „Królestwo za mgłą” Wójcik Michał, Posmysz Zofia
- „Pięćdziesiątka” Iwasiów Inga
- „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym” Czarnecki Maciej
Pierwsze spotkanie po przerwie wakacyjnej. Omówienie aktualnych spraw naszego klubu: zapoznanie się z nowymi tytułami książek oraz przybliżenie osoby Jana Grzegorczyka i jego twórczości w związku ze zmianą dot. spotkania autorskiego. Powitanie nowego członka naszego klubu P. Janinę. Następnie przeszłyśmy o recenzowania wybranych wcześniej pozycji. W trakcie spotkania nawiązała się dyskusja dot. poruszanej tematyki, która nawiązała również do osobistych wspomnień.
Recenzje Klubowiczek:
„Jakoś to będzie. Szczęście po polsku” Chomątowska Beata, Gruszka Dorota, Lis Daniel, Pieczek Urszula
W ostatnim czasie na rynku wydawniczym pojawiło się wiele poradników o tym, co daje szczęście, czym ono jest, jak je upatrują Francuzi, Japończycy, Norwegowie, Szwedzi czy Duńczycy. Duńczycy odnajdują swojego szczęście w zjawisku hygge. Pojęcie to oznacza to wszystko, co wprowadza w błogostan.
Omawiana książka stanowi próbę odpowiedzi na pozycje, które opisują model szczęścia innych narodowości. To niby poradnik, niby przewodnik, niby kompendium wiedzy, zbiór ciekawostek. Autorzy nie podają przepisu na szczęście. Dają jednak czytelnikom wskazówkę, że czai się ono za każdym rogiem, tylko trzeba je chcieć odnaleźć. Może to być zapach świeżego chleba, obcowanie z przygodą. Źródłem szczęścia może być rodzina, tradycja, wiara. Z drugiej strony, autorzy starają się nas przekonać, że szczęście po polsku to także spotęgowana ironia, umiejętność narzekania, zadziorność, upór. Sam tytuł jest trochę nietrafiony, bo frazę- jakoś to będzie- nie mówimy jak jesteśmy szczęśliwi, ale w trudnych chwilach- jakoś to będzie i byleby do przodu. A może właśnie w tym stwierdzeniu tkwi nasza przewrotność i dążenie do szczęścia? Szczęście po polsku to zatem zbiór sprzeczności!
Książka stanowi zaproszenie do ciekawej rozmowy. Napisana lekkim tonem, z przymrużeniem oka. Bardzo ładnie wydana, estetyczna szata graficzna, która przyciąga wzrok. Może być ciekawym prezentem.
„Perła. Afrykański przypadek księdza Grosera” Grzegorczyk Jan
To czwarty tom lub piąty tom (uwzględniając książkę „Jezus z Judenfeldu: alpejski przypadek księdza Grosera”). „Perła” zaczyna się mottem: „Kim jest Bóg, jak nie Tym, który i lepi garnki, i je rozbija”, które stanowi kwintesencję opowieści o księdzu Groserze. Jest to kryminał społeczno- obyczajowy. Grzegorczyk ukazuje księdza jako osobę z „ludzką twarzą”, która przezywa wzloty i upadki. Główny bohater nazywa się Wacław Olbrycht, który pisze pod pseudonimem Groser. To proboszcz parafii Pierwszych Chrześcijan. Na pierwszych stronach, Groser zostaje przybity do rusztowania w kościele, który buduje. Po rehabilitacji spotyka się z podróżnikiem Jackiem Pałkiewiczem i po wielu perypetiach wyrusza w podróż do Ugandy.
Grzegorczyk w książce ujawnia prawdę o środowisku księży, lekarzy, mediów i przestępców. Pisze z poczuciem humoru, z wyczuciem rozwijającej się akcji, wplatając wulgaryzmy. „Perła” nie ma wydźwięku moralizatorskiego. Dobrze napisana, szybko się czyta, wątek afrykański niemalże pochłania. Czekamy na kolejne losy księdza Grosera!
„Silva rerum” Sabaliauskaité Kristina
Nasze pierwsze spotkanie z literaturą litewską, spotkanie ciekawe i intrygujące. Dosłowne znaczenie tytułu- „las rzeczy”. Jest to powieść wielowątkowa. Na pierwszy rzut oka, do lektury zniechęca obwoluta, jednak gdy się zagłębimy w treść powieści- trudno się od niej oderwać. Autorka przedstawia historię średniozamożnej rodziny szlacheckiej Nowojszów- Elżbietę i Jana oraz ich bliźniaków, losów utkanych w XVII w., w trudnych, brutalnych czasach. Zaskakujące wątki, zakazany romans córki, która wstąpiła do zakonu… Cóż więcej mówić, sami przeczytajcie!
„Królestwo za mgłą” Wójcik Michał, Posmysz Zofia
Zofia Posmysz- autorka „Pasażerki”, która była słuchowiskiem radiowym. „Królestwo za mgłą” to wywiad rzeka. Posmysz opowiada o swoich strasznych przeżyciach w obozie Auschwitz, o tym jak próbowano żyć i przeżyć, o chwilach wstrząsających i tych nielicznych radośniejszych. Wspomina pracę w obozie, eksperymenty medyczne, którym była poddawana, a z drugiej strony mówi o więźniarce- kabaretowej artystce i przypomina balladę o Janku Wiśniewskim (czytany fragment tekstu z książki). Posmysz nie o wszystkim chce mówić. Książka trudna, zmuszająca do przemyśleń. Warto pochylić się także nad pozycjami „Portret z blizną” czy „Dymy nad Birkenau”.
„Pięćdziesiątka” Iwasiów Inga
Smutny obraz prawie 50-letniej alkoholiczki, lekomanki, seksoholiczki. Portret kobiety, która przerosła codzienność, o latach oszustw, udawania, o relacjach i związkach z mężczyznami i kobietami, o współuzależnieniu emocjonalnym. To opowieść o tym, kim główna bohaterka była, dlaczego piła przez ponad 30 lat, co chciała „utopić” w uzależnieniach. Pochodziła z normalnej, kochającej się rodziny… szarość blokowisk, śmierć matki, nowa rodzina założona przez ojca, czasy PLU-u i pierwszy kontakt z alkoholem w wieku 14-15 lat pod koniec szkoły podstawowej. Kolejne terapie nie przynoszące oczekiwanych rezultatów. Trzy „wszywki” esperalu. Układanie grafika godzin pracy tak, aby móc wytrzeźwieć. To tragiczna w skutkach opowieść o kobiecie zaradnej i wykształconej, ale równocześnie czującej bezsilność, walczącej o siebie i samej ze sobą. „Nie udawało się z terapiami, które zakładały, że powinna zrobić coś dla siebie. Nie udawało się z miłościami, które miały zastępować picie. Działał jedynie twardy pakt z niemym nadzorcą, który robił swoje. Tylko tak można było ze mną negocjować” (fragment tekstu- str. 257).
Trudno o jednoznaczną ocenę „Pięćdziesiątki”. Jest dobrze napisana, ale opornie się czyta. Przywodzi na myśl „Pod Mocnym Aniołem” Jerzego Pilcha. Trudna, specyficzna tematyka, dla osób zainteresowanych poruszanym problemem.
„Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym” Czarnecki Maciej
Norwegia przyciąga wysokimi zarobkami i zapleczem socjalnym. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z różnic kulturowych pomiędzy naszymi społeczeństwami. W Norwegii wszystkie dzieci uznaje się za własność państwa. To państwo, dokładniej instytucja Barnevernet jest nastawiona na ukierunkowanie rozwoju dziecka. Urząd działa prewencyjnie, a nie „po fakcie” jak w Polsce i dlatego mogą zabrać niezwłocznie rodzicom dzieci. W Norwegii za przemoc uznaje się podniesiony głos, klepnięcie, pociągnięcie za ucho. Dzieci nie wolno przytulać. Stosuje się tzw. „zimny chów”. Urząd inwigiluje i kontroluje rodziny za sprawą donosu przez nauczycieli, opiekunów z przedszkola, sąsiadów, osób anonimowych. Za niezgłoszenie podejrzenia grozi kara jednego roku pozbawienia wolności. Niejednokrotnie same dzieci oskarżają niesłusznie rodziców, bo marzą o większej swobodzie, o wyższym kieszonkowym. Urząd może zainteresować się rodziną, bo dziecko w szkole było smutne, miało siniaki lub fantazjowało na temat sytuacji w domu rodzinnym.
Jest to gorzki, mocny, poruszający i wstrząsający reportaż o życiu w Norwegii, o życiu codziennym z punktu widzenia emigranta, o problemach mieszkaniowych, integracyjnych, kulturowych. Całość reportażu przepleciona jest licznymi historiami Polaków, którzy mieli kontakt z urzędem. Czarnecki opisuje sytuację z obu stron- urzędu i rodziców. Problem w tym, że obie strony pojmują dobro dzieci w inny sposób. Jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich wyjeżdżających do pracy do Norwegii. Reportaż silnie oddziałuje na emocje. Dla zagłębienia problemu warto zobaczyć film „Ucieczka z raju” czy „Obce niebo”.
06.09. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: "Kobiety Kossaków" - J. Jurgała- Jureczka
Na naszym kolejnym spotkaniu DKK rozmawiałyśmy o znakomitej, artystycznej rodzinie Kossaków, a w szczególności o kobietach z tej rodziny, bowiem omawianą pozycją była książka Joanny Jurgały-Jureczka "Kobiety Kossaków". Nawet jeżeli nie wszystkie przedstawione w biografii kobiety były artystkami, to były żonami lub matkami artystów i miały niebagatelny wpływ na ich twórczość.
Protoplastami rodu byli wspaniały malarz, akwarelista Juliusz Kossak i jego niepospolita żona Zofia z Gałczyńskich, kobieta piękna i niezależna. W roli żony artysty- malarza odnalazła się doskonale, stworzyła mężowi warunki do pracy oraz zadbała o właściwą atmosferę domu, do którego lgnęła krakowska bohema i nie tylko. Małżonkowie dochowali się trzech synów (w tym najstarszych- identycznych bliźniaków) i dwie córki. Jednym z bliźniaków był Wojciech Kossak, niezrównany malarz batalista i portrecista oraz namiętny "koniarz". Również jego małżonka - Maria, spełniła pokładane w niej nadzieje. Wsparła męża nie tylko finansowo (ocaliła rodzinną siedzibę), ale była jego ostoją w każdej sytuacji, dbała o dom i rodzinę, malarz zaś mógł się skupić na swojej pracy. Poza tym urodziła trójkę artystów: syna Jerzego- malarza, poetkę Marię Pawlikowską-Jasnorzewską i Magdalenę Samozwaniec - pisarkę. Obie panie to również niezwykłe kobiety - reprezentantki rodu Kossaków oraz polskiej literatury. Wyjątkową kobietą była również Anna Kossak- żona drugiego bliźniaka Tadeusza, oraz matka Zofii Kossak-Szczuckiej- postaci wybitnej (konspiratorka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, więźniarka obozu w Auschwitz), a także utalentowanej pisarki z dużym dorobkiem literackim, autorki tak znakomitych tytułów jak "Pożoga", "Dziedzictwo" czy "Krzyżowcy". Kobietą wywodzącą się z tego klanu jest również Jadwiga Witkiewiczowa - wnuczka Juliusza i żona Stanisława Ignacego Witkiewicza. Życie kobiet Kossaków to niezwykła epopeja, byłaby barwną osnową wspaniałego wielowątkowego filmu.
06.09. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Lata rozłąki”- Nina Willner
Omawiana książka podobała się klubowiczom. Autorka opisuje historię niemieckiej rodziny podzielonych Niemiec. Mur berliński przeciął miasto w ciągu dwudziestu czterech godzin. Po jednej stronie granicy powstało RFN, a po drugiej NRD. Główna bohaterka Hanna, najstarsza córka decyduje się na ucieczkę na Zachód. Udaje się jej to za drugim razem. Jest to opowieść o odwadze, sile przetrwania i miłości do rodziny.
05.09. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: G. Musso „Będziesz Tam”
Omawiana powieść to historia lekarza, który nie umie się pogodzić, z tym że stracił ukochaną - jeździł na misje i będąc w Kambodży ratuje dziecko. Dziadek tego dziecka w podziękowaniu daje flakonik z kapsułkami i tu zaczyna się cala przygoda. Książka bardzo podobała się klubowiczkom, powieść zmusza do refleksji. Dyskusja była bardzo burzliwa , czytelniczki polecają tę książkę.
05.09. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiana książka: Książki Olgi Rudnickiej
Tym razem Panie z DKK przeczytały książki Olgi Rudnickiej ; „Fartowny pech”;” Cichy wielbiciel” ; „Życie na wynos”. Olga Rudnicka to autorka literatury kryminalnej. Bohaterowie powieści „Fartowny pech” - to dwaj policjanci - Filip Nadziany i Krystian Dziany, którzy znają się ze szkoły policyjnej, niemal w tym samym czasie rezygnują z kariery policyjnej w mieście. Nadziany zostaje przeniesiony na wieś, natomiast Dziany zostaje detektywem. Jego pierwsza sprawa prowadzi go do tej samej wsi, w której pracuje Nadziany. A zleceniodawcą pośrednio jest brat Dzianego - Gianni, który do tej pory robił karierę we Włoszech. Powieść, choć początkowo zdaje się zawiła czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Jest pełna zabawnych postaci i zdarzeń. To lektura, która zapewnia dużą dawkę humoru, nie brakuje ironii i ciętych ripost. Naszym zdaniem za dużo wulgaryzmów.
„Cichy wielbiciel” to powieść o tym co czuje ofiara stalkingu. Nie dość, że sama nie może nic poradzić, to jeszcze osoby z jej otoczenia kompletnie jej nie pomagają. Odsuwają się od takiej osoby, nie chcą mieć z nią żadnego kontaktu. Do niedawna stalkerzy byli w Polsce kompletnie bezkarni. Nie było na nich żadnego prawa ani przepisu, Dobrze, że to się zmieniło. Natomiast społeczeństwo do tej pory jeszcze nie bardzo wie o co chodzi. Ta książka to wstrząsająca lektura, jest napisana w taki sposób, że razem z Julią odczuwamy wszystkie jej lęki i obawy. W połowie książki gdy zaczyna się pojawiać powtarzający się fragment piosenki, która była dzwonkiem na telefonie Julii przeżywamy te lęki wraz z nią i czujemy tą bezradność. Przeżycia gwarantowane. Otwiera oczy na zjawisko stalkingu, tłumaczy czym jest. Może dzięki niej ktoś inaczej spojrzy na osobę, która skarży się na tajemniczego wielbiciela.
„Życie na wynos” - jest to kolejna lekka i przyjemna książka z wątkiem kryminalnym w tle. Nieskomplikowana, a wręcz przewidywalna. Samo morderstwo jest tutaj epizodem i zarazem bodźcem, który ma rozruszać treść. W tym „kryminale” nie ma żadnych wielkich zagadek, wytrawnego śledztwa czy dreszczyku grozy. Jest za to humor. Czarny humor, który składa się z komedii pomyłek, absurdów, w których to autorka idealnie przemyca i tworzy niezwykle trafne obserwacje na temat życia codziennego, bardzo ciekawe i przemyślane refleksje oraz mądrości życiowe. Autorka robi to w sposób lekki i naturalny. Bawiąc Czytelnika daje mu jednocześnie pole do snucia wielu refleksji na temat życia codziennego i jego nieprzewidzianych wydarzeń.
04.09. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: „Serafima’” i „Miłość w czasach zagłady” Simona Montefiore
W dniu 04.09.2017 roku , po letniej przerwie wznowił swoją działalność Dyskusyjny Klub Książki. Przy dobrej kawie pochyliłyśmy się nad książkami: ,,Serafima’’ autorstwa Simona Montefiore oraz ,,Miłość w czasach zagłady’’ Hanniego Munzera. W przypadku ,,Serafimy’’opinie pań były zgodne że, książka choć nie łatwa w czytaniu bardzo się podobała i wzbudzała wiele emocji, natomiast druga książka też była ciekawa, ale opinie na jej temat były podzielone, ponieważ nie wszystkie panie doszukały się w niej matczynego poświęcenia, a tytułowa miłość ich zdaniem zaginęła razem z mężem Elizabeth Malpran. Dyskusja była bardzo ciekawa.
SIERPIEŃ
09.08. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: Twórczość Remigiusza Mroza
Na początku spotkania, panie jak zwykle wymieniły się wrażeniami z przeczytanych ostatnio książek i poleciły sobie nawzajem niektóre pozycje. Książki Remigiusza Mroza cieszą się w naszej bibliotece tak dużą poczytnością, że praktycznie nigdy nie leżą na półce! Moderatorka przedstawiła sylwetkę autora podkreślając to, że jest pisarz z Opola i że pomimo młodego wieku nie tylko trafił doskonale w gusta czytelników, ale także sposób pisania sprawia, że jego książki są rozchwytywane przez czytelników! Wkrótce mamy z Klubu DKK otrzymać jego książkę "Czarna Madonna" i trzeba przyznać, że wszyscy czytelnicy czekają na książkę.
09.08 DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Lady M.” Ałbena Grabowska
Książka Ałbeny Grabowskiej „Lady M.” to historia małżeństwa Małgorzaty i Krzysztofa. Wydałoby się, że bohaterowie to zwyczajni ludzie, a ich życie toczy się powoli, jak tysiące podobnych (dom, rodzina, prace, awanse). Ale co kryje się w zakamarkach ich duszy, do czego są zdolni, jak skończy się historia ich małżeństwa? Małgorzata to kobieta bardzo silna, chorobliwie ambitna, zdecydowana w działaniu. Zawsze wiedziała czego chce. Zaborcza, dominowała nad mężem. Odmawiała mu prawa do własnego gustu, poglądów, zdania, a nawet emocji. Ona zawsze miała racje, a mąż się mylił. Kontrolowała go bardzo, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Lubiła podkreślać jak się poświęca, ile jej wszyscy zawdzięczają. Dla osiągnięcia korzyści nie zawahała się posunąć do nieuczciwych czynów (telefon do dziekanatu) i nie miała z tego powodu wyrzutów sumienia. Oczekiwała wdzięczności. Natomiast mąż Krzysztof to cichy, spokojny, dobry mąż i ojciec. Podporządkował się żonie, godził się na jej dominację w małżeństwie.
Takie życie nie może trwać. Tłumione od lat uczucia, muszą znaleźć ujście. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności postawił na drodze Krzysztofa Dianę, kobietę o 30 lat młodszą. Zafascynowany jej urodą, młodością, poczuł się u jej boku męski, dowartościowany. Diana była dla niego odskocznią od życia rodzinnego. Czas, który z nią spędzał to były kradzione godziny, kłamstwa, oszukiwania, zaniedbania w pracy. Diana młoda, pełna życia dziewczyna zrozumiała, że dla Krzysztofa jest zabawką, przedmiotem i nie chce takiego życia, ukrywania się, a Krzysztof nie deklarował zakończenia swojego małżeństwa, a wręcz kłamał o chorobie psychicznej żony. Małgorzata czuje, że traci kontrolę nad Krzysztofem, a jej uczucia i emocje, nie do końca dla niej zrozumiałe, kieruje w stronę swojego szefa. Taka sytuacja nie może dłużej trwać. Wszystko zmierza ku tragedii. I takie też jest zakończenie tej historii. Ginie młoda, piękna dziewczyna. Kto jest winien? Kto weźmie odpowiedzialność? Jak dalej żyć?
03.08. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiana książka: „Dziewczyna, którą kochałeś” J. Moyes
Sierpniowe spotkanie odbyło się poza murami biblioteki, w ogrodzie Mai, naszej wytrwałej uczestniczki DKK. Była piękna pogoda, upalne popołudnie i serdeczne zaproszenie, nie mogłyśmy odmówić, nawet ze względu na tradycyjną przerwę wakacyjną. Maja ugościła nas iście po królewsku: na początku zupą pieczarkową, potem domowym ciastem drożdżowym, a na koniec pucharkiem lodów waniliowych z bakaliami- pycha! W tej swobodnej atmosferze, pośród drzew, kwiatów, pnączy i śpiewu ptaków, rozmawiałyśmy o książce Jojo Moyes „Dziewczyna którą kochałeś”. Pomimo wielu, zapewne ciekawych zagadnień i problemów poruszonych w książce i o których warto byłoby porozmawiać, to nasza dyskusja skoncentrowała się na poczuciu beznadziejności, jaka dopada ludzi po stracie bliskiej osoby. Jednym słowem: depresja, żałoba. Skąd taki kierunek naszych myśli?- kiedy jest środek lata i świat wydaje się być piękny? Na to pytanie i parę innych próbowałyśmy dać odpowiedź.
LIPIEC
24.07. DKK GBP w Pokoju
Omawiana książka: „Księgarnia spełnionych marzeń” Katarina Bivald
Na lipcowym spotkaniu DKK zebrały się miłośniczki książek, żeby porozmawiać o kobietach, Sarze i Amy, bohaterkach „Księgarni spełnionych marzeń” Katriny Bivald, tak jak one zafascynowanych literaturą. Książka ta pełna optymizmu, pozytywnej energii została bardzo dobrze przyjęta przez uczestniczki. Od razu stwierdziły, że książkę tę napisał „książkowy mól” bardzo podobny do nich.
Losy głównych bohaterek Sary i Amy, mimo że pochodziły z dwóch różnych kontynentów połączyła właśnie miłość do książek. Młodsza z nich 28-letnia Sara mieszka w Szwecji, od siedemnastego roku życia pracuje w księgarni i tam też skrywa się przed całym światem, a książki są radością jej życia. Pewnego dnia jej świat zostaje zburzony ponieważ księgarnia zostaje zamknięta. Pod wpływem tego przeżycia podejmuje decyzje o wyjeździe na inny kontynent do swojej „wirtualnej”, znanej tylko z listów bratniej duszy, przyjaciółki Amy. Na miejscu okazuje się jednak, że kobiety nie spotkają się ponieważ Amy zmarła, a Sara trafia akurat na jej pogrzeb. Jednak mimo smutnego rozpoczęcia pobytu kobieta dostaje od losu szansę, którą postanawia wykorzystać. Pośród życzliwych ludzi Sara odnajduje w końcu swoje szczęście. Uczestniczki spotkania zgodnie stwierdziły, że książka nie jest wybitną powieścią i można się w niej doszukać kilku wad, ale jest ciepłą i przyjemną opowieścią na przeczytanie której warto znaleźć czas. Podobało im się również przedstawienie zmarłej Amy poprzez listy, które wysyłała do Sary. Dzięki tym listom właśnie mieliśmy możliwość poznać ją, jak też mieszkańców miasteczka. Klubowiczki skrytykowały troszkę autorkę, za to, że momentami przedstawiała Sarę jako brzydką, nieciekawą i nie widzącą świata poza książkami dziewczynę, ale wybaczyły jej to w momencie jak pokierowała losami Sary i pozwoliła jej zaznać wybuchu prawdziwej miłości. Na zakończenie zebrane panie powiedziały, że będą tę książkę polecały znajomym jako wartą przeczytania oraz przypomniały słowa Sary „Czujesz? Zapach nowych książek. Nieprzeczytanej przygody. Przyjaciół, których jeszcze się nie zna, i czekających nas godzin magicznej ucieczki od rzeczywistości”, pod którymi się w pełni podpisują.
12.07 DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Mama odeszła” J.C. Oates
Lipcowe spotkanie klubowe to dyskusja nad książką „Mama odeszła” Joyce Carol Oates. 31-letnia Nikki – panna, samodzielna, niezależna finansowo prowadzi beztroskie życie i nigdy nie zastanawia się nad relacją córka-mama. Matka mieszka sama, od śmierci ojca Nikki i jej siostry Clare. Jest Dzień Matki w 2004 roku. Wszyscy spotykają się w domu matki. Nikki również przyjeżdża i przywozi mamie prezent (etolę). Wszyscy goście są zaskoczeni, bo Nikki ma czerwone włosy, krótko obcięte i najeżone, co nie podoba się mamie i innym. Przeciwieństwem Nikki jest jej siostra Clare, stateczna mężatka, matka dwójki dzieci. Mama Nikki również chce, aby ona wyszła za mąż, urodziła dzieci i ustatkowała się. Ale Nikki nie ma zamiaru ustatkować się i ciągle pakuje się w nieodpowiednie związki z mężczyznami. Nie zdaje sobie sprawy, że matce bardzo zależy na jej dobru. Pewnego dnia, gdy nie mogła się dodzwonić do matki, postanowiła jechać do niej, znalazła ją leżącą na podłodze, zakrwawioną. Dopiero wtedy Nikki zrozumiała, że już nigdy nie usłyszy głosu swej matki, że nie zobaczy jej żywej. Nękają ją wyrzuty sumienia, że nie postępowała tak, jak powinna, że nie interesowała się życiem mamy, szczególnie po śmierci ojca. Od tej pory całkowicie zmieniła swój styl życia, a nawet zakochała się z wzajemnością.
12.07. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: "Sezon na cuda" Magdaleny Kordel
Powieści Magdaleny Kordel są chętnie wypożyczane w naszej bibliotece, a po spotkaniu autorskim panie jeszcze bardziej zainteresowały się twórczością autorki. Na spotkaniu klubowiczki rozmawiały na temat powieści "Sezon na cuda". Jest to druga część opowieści o pensjonacie "Uroczysko" oraz o mieszkańcach Malowniczego i okolic. W powieści spotykamy bohaterów książki "Uroczysko" i poznajemy nowych. Majka zdążyła się już zadomowić w miasteczku i zajmuje się swoim pensjonatem. Są to dopiero początki działalności i pensjonat nie przynosi jeszcze dochodów. Ale Majka może liczyć na pomoc pani Leontyny, która zawsze służy dobrą radą i chętnie wspiera sąsiadów. "Sezon na cuda"
to powieść lekka, łatwa w odbiorze, pełna optymizmu, która wywołuje dużo uśmiechu. "Wino z Malwiną" to trzecia część serii, którą panie chętnie przeczytają.
06.07. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: „Pył, co opada ze snów” Louis De Bernieres
Książka „Pył, co opada ze snów” Louisa De Bernieres’a, wywołała żywą dyskusję. Przeważał pogląd, że powieść jest bardzo nierówna. Są w niej bardzo dobre i bardzo słabe fragmenty. Zyskałaby też na skróceniu. Najlepsze fragmenty, z czym zgodziły się wszystkie klubowiczki, to niezwykle naturalistyczne obrazy z pól bitewnych I Wojny Światowej. Znacznie słabiej wypadają w powieści relacje międzyludzkie. Myślę jednak, że warto ją przeczytać, aby dowiedzieć się jak wyglądało życie na początku XX wieku. Jest w niej też miejsce na nieco ironiczny obraz przemian, dotyczący wszystkich klas społecznych w Wielkiej Brytanii. Na koniec rozdałam książkę, o której będziemy mówić następnym razem „Wszystkie śmierci dziadka Jurka” - Matthias’a Nawrat’a.
05.07. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: „Ścieżki nadziei” P.R. Evans.
Na początku spotkania, panie wymieniły się wrażeniami z przeczytanych ostatnio książek i poleciły sobie nawzajem niektóre pozycje. Panie przygotowały pyszne ciasto i przy kawie omawiały, to co ostatnio przeczytały i to co nowego wydarzyło się od ostatniego spotkania. Omówiono książki Richarda Paula Evansa, które cieszą się w naszej bibliotece i wśród klubowiczek dużą poczytnością. Tematem omawianej książki: "Ścieżki nadziei" jest temat śmierci i sposób autora na uporanie się z traumą po stracie bliskiej osoby. Mimo tak smutnej tematyki spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.
05.07. DKK w GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiana książka: O. Tokarczuk „Dom dzienny, dom nocny”; „Szafa”; M. Witkiewicz „Pracownia dobrych myśli”.
"Dom dzienny, dom nocny" Olgi Tokarczuk to raczej zbiór opowiadań niż powieść. Składa się z krótkich rozdziałów, o różnej tematyce. Książka nakierowana do wewnątrz czytelnika. Monolog trudny, wymagający. Bez przemyślenia każdego zdania nie da się czytać ze zrozumieniem. Książka do powolnego czytania i refleksji. Niebanalne, niespotykane ujęcia ważnych spraw. Jednym z najważniejszych motywów występujących w powieści jest motyw snu. Sen według autorki pełni bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Granice między jawą a snem zacierają się. Nocne mary inspirują do działania. Tytuł powieści „Dom dzienny” to przestrzeń, w której żyjemy, a „Dom nocny” to sen, który jest pełen tajemnic.
Głównym bohaterem opowiadania „Szafa” autorstwa Olgi Tokarczuk jest właśnie tytułowy mebel. Mebel potrafił mówić i przekazać właścicielce, że to właśnie ona - stara szafa może dać jej poczucie harmonii i bezpieczeństwa. Zabieg „szafy” okazał się bardzo sugestywny, pani coraz rzadziej chciała opuszczać wnętrze Szafy, które było dla niej enklawą, miejscem spokoju i ciszy, także bezpieczeństwa. Zaniepokojony tym stanem rzeczy mąż postanowił sprawdzić, cóż to takiego dzieje się we wnętrzu starego mebla. Okazało się, że też był zauroczony sytuacją, w której się znalazł. Od tej pory para razem spędzała czas w Szafie, niezależnie od czasu, zmieniających się warunków atmosferycznych, potrafili być tam nawet kilka dni. Wnętrze Szafy bardzo ich wciągnęło, nie umieli już wrócić do realnego, rzeczywistego świata. Wiedzieli, że na zewnątrz czeka na nich wiele niebezpieczeństw, będą musieli sami stawiać czoła przeciwnościom losu, natomiast w Szafie brak było problemów. Państwo zatracili umiejętność decydowania samym o sobie. Uważamy, że Olga Tokarczuk pisząc ten utwór chciała nam przekazać, że szczęścia i zadowolenia należy szukać w rzeczach małych, prostych, które niejednokrotnie są przez nas lekceważone.
„Pracownia dobrych myśli” Magdaleny Witkiewicz to powieść ciepła i optymistyczna. Na pierwszym planie znajduje się przyjaźni i poszukiwanie szczęścia, które jest tuż obok nas, na które każdy zasługuje. Bohaterowie są przesympatyczni, czasem śmieszni, a zarazem pragnący miłości i zrozumienia. Powieść napisana jest lekko, z humorem, czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Jest trochę jak ta nalewka z malin pani Wiesi bohaterki tej powieści - ogrzewa, poprawia humor i nastraja optymistycznie.
CZERWIEC
27.06. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: Kalendarze Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk
Spotkanie rozpoczęłam od powitania członków klubu i przyjęcia w nasze szeregi nowej klubowiczki. Zdania na temat książki „Kalendarze” były bardzo podzielone, jednym się podobała, a drudzy nie mogli przebrnąć. Jedna z klubowiczek mówiła, że zakochała się w książkach M. Gutowskiej czytała wszystkie z wielkim zainteresowaniem, a na „Kalendarzach” się zawiodła, nie mogła przebrnąć, słowem - nic ciekawego. Kolejna klubowiczka stwierdziła, że dzięki wspomnieniom autorki, bo to one są główną częścią „Kalendarzy” czuła się tak jakby wróciły do niej lata dzieciństwa , to piękna podróż w przeszłość . Bardzo się podobała i poleciła tę książkę na letnie upały !!! Wspomnienia to przedziwne losy wielu z nas, dodaje kolejna klubowiczka - z czułością przeczytała tę książkę. Inne klubowiczki uznały, że mało się dzieje w tej książce, historia opowiadana jest w jednej osobie. Książce zabrakło puenty, pomysłu – wątek przewodni szalenie intrygujący, ale sama w sobie książka bardzo nudna.
27.06. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich - filia miejska
Omawiane książki: „Hen. Na północy Norwegii” Ilona Wiśniewska „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” Ilona Wiśniewska „Grzesiuk. Król życia” Bartosz Janiszewski
Po przywitaniu przybyłych uczestników na spotkanie, stwierdziłyśmy, że omówimy książki-reportaże Ilony Wiśniewskiej, z racji zbliżającego się spotkania z autorką w naszej bibliotece już we wrześniu. Została nam przybliżona osoba Ilony Wiśniewskiej: „Reporterka i fotografka. Pochodzi z Prószkowa koło Opola. Młoda kobieta. Urodziła się w 1981 r. Mieszka na północy Norwegii. Napisała „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” i „Hen. Na północy Norwegii”. Współpracuje z magazynami podróżniczymi i z „Polityką”. Za „Białe…” była nominowana do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej i tytułu Kobiety Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl”.
Pierwsza książkę „Hen. Na północy Norwegii” przedstawiła nam pani Renata: „Północ Norwegii jest uważana za coś gorszego. To biedna część Norwegii. Mieszkają tam Saamowie- rdzenna ludność. Ludność pozbawiona tożsamości, bez perspektyw. Występują zauważalne antagonizmy między językiem Saamów i językiem norweskim. Od ok. 2013 r. , nie pamiętam dokładnie, można studiować język Saamów. To życiorysy poszczególnych osób” (podnosi książkę i nam ją prezentuje). Pani Renata zauważa analogię do Aborygenów w Australii. „Jak więcej, od dłuższego czasu inspirują mnie talenty ludzi. Oglądałam niedawno szwedzką wersję programu „Mam talent” i tam młody chłopak Jon Henrik Fjällgren joikował pieśń pt. Daniels joik. Niesamowity Lapończyk. To pieśń z głębi serca. Śpiewają to, co czują. Wyśpiewywał on śmierć swojego przyjaciela. Nie mógłby on wystąpić w kraju swoich przodków, w Norwegii. Joik to pieśń bez słów. Można wyśpiewać wszystko oprócz słońca i księżyca. Muszę Wam to pokazać (oglądamy wspólnie ten występ na jednym z kanałów internetowych. Jesteśmy zachwycone). Musiałam do tego wrócić. Joik był zakazany w Norwegii. Wiśniewska pisze właśnie o tym stylu piosenki (P. Renata czyta głośno fragment z książki „Dlaczego joik to grzech….”). Co to znaczy joikować- ja teraz już wiem, po tej książce. W Norwegii nie używa się nazwy Lapończyk. Obyczajami ludu norweskiego są stroje (pokaz zdjęć z książki). Zobaczcie jakie piękne kolory. Nie można mieć wywieszonej flagi Saamów tylko norweską. Wiśniewska opisuje losy wybranych bohaterów, mieszkańców Finnmark. Ciężkie życie. Pisze o Ibercie jak ją (czyli autorkę reportażu) ignorował, bo nie znała języka, a jak się nauczyła to nadal ją ignorował” (śmiech). „Kim są Saamowie?”- pyta P. Janina. P. Renata odpowiada: „To inaczej Lapończycy. Uważani są w Norwegii za prosty - w negatywnym świetle - lud. Była norwegizacja podobnie jak u nas np. rusyfikacja czy germanizacja. Musieli się poddać asymilacji”. P. Renata mówi dalej: „Chciałabym znać losy bohaterów, a mam wrażenie, że są wybrani przypadkowo. Tytuł reportażu odnosi się do odległości. Co ciekawe - maja tam osiem pór roku, min. przedwiośnie- dobrze nam znane ale i zawiośnie”. Jest to książka dla ciekawych świata, która burzy nasz dotychczasowy ogląd na Lapończyków. Laponię, która kojarzy nam się z bajeczną zorzą polarną i reniferami. Autorka poprzez książkę prowokuje do myślenia i czy tym wzrusza.
Kolejną książkę pt. „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” Ilony Wiśniewskiej zaprezentowała nam P. Janina P. „Białe…- to tereny białe. Tytuł odnosi się do koloru białego. Książka niestety nie zawiera zdjęć jak w przypadku „Hen. Na północy Norwegii” a szkoda. To także reportaż. Wiśniewska zabiera nas do najbardziej wysuniętej na północ Norwegii osady ludzkiej. Autorka od lat zamieszkuje ten trudny do życia skrawek ziemi. Przedstawia historie ludzi z całego świata: z Iranu, Meksyku, Rosji, Tajlandii. Są to osoby z ponad pięćdziesięciu różnych państw. Opisana jest m.in. Galina, co wyskoczyła ze statku do Morza Arktycznego i przeżyła. Co takiego ma w sobie Północna Norwegia, że ludzie chcą tam mieszkać, co ich tam ciągnie? To przecież trudne warunki do życia. Ekstremalne. Zimno. Białe noce. W lecie zimno i jasno, w zimie ciemno i bardzo zimno. Depresyjna długa noc. Renifery chodzą po ulicach. Miasta widma- opustoszałe, wyludnione. Muszę Wam powiedzieć coś ciekawego… na Spitsbergenie posiadają elektryczne toalety. Nie ma możliwości kompostowania odpadów to wszystko przez niskie temperatury. Ziemia jest zamarznięta. Znajduje się tam Światowy Bank Nasion Roślin Jadalnych. (…) Czytałam wybiórczo, ale warto przeczytać”. Natomiast P. Barbara B. przeczytała nam na głos kilka fragmentów z książki i dopowiedziała, że „ Dobrze się czyta. Dużo poetyki jak opisuje Wiśniewska twarz smaganą wiatrem. Ja to widzę. W „Białe…” ubolewam nie ma fotografii”. Jest to intrygujący reportaż o ludziach, który poszukują swojego miejsca na ziemi, swojego raju, o tolerancji, o magnetyzmie Spitsbergenu. To pozycja nie tylko dla tych, co chcieliby wyjechać na północ Norwegii. Godna polecenia.
Ostatnią książkę „Grzesiuk. Król życia” zrecenzowała nam P. Teresa K.: „Ja to szybko przeczytałam. Jednym tchem. Duże litery. Krótkie rozdziały i podrozdziały. Zjada się tę książkę (śmiech). Grzesiuk mówił o sobie, że nie był pisarzem, a napisał kilka książek. Nie uważał się za muzyka, a grał na bandżoli i śpiewał i wyśpiewał dziesiątki piosenek… Ten charakterystyczny głos”. Tak się zastanawiam, czy ktoś obecnie nie zna jego tekstów: „Siekiera, motyka”, „Rum Helka”, „Nie masz cwaniaka nad warszawiaka”, „Bal na Gnojnej”, „Komu dzwonią” czy „U cioci na imieninach”. Ale zaraz, zaraz… to nie Szwagierkolaska? I zagadka się sama rozwiązała, zespół ten z Muńkiem Staszczykiem często czerpie inspiracje z piosenek Stanisława Grzesiuka. P. Teresa opowiada dalej „poznajemy jego historię. Przyszedł na świat 6 maja 1918 r. niedaleko Chełma. Jako ciekawostka- jego tato był kinestetykiem. Potrafił przesuwać przedmioty i podnosił stolik. Gdy był dzieckiem, rodzina przeprowadziła się do Warszawy na Czerniaków. Było biednie. Nie było światła. To był rok 1920. Lampę naftową miał ten, kto miał pieniądze. Mieszkano w mieszkaniach jednoizbowych. I przypomniała mi się „Kariera Nikodema Dyzmy” jak Dyzma za zasłonką spał… W czasie wojny Grzesiuk został aresztowany. Był w obozach koncentracyjnych: w Dachau i w Mauthausen-Gusen. Wyszedł z gruźlicą. Niesforny pacjent (już po wojnie) i wtedy zaczął pisać za namową chyba pielęgniarki, a może lekarki? Poznajemy czas, kiedy był sławny i czas, który spędzał w sanatoriach. Był bardzo związany z Warszawą. Zmarł w styczniu 1963 r. w Warszawie na gruźlicę płuc. Nie był wykształcony. Nie był bogaty. Nie był przystojny, ale przesympatyczny. Jak się ożenił z Czesią - okazało się, że miała już męża. Nie wiadomo było czy on żyje, bo zaginął. Pierwszy mąż jednak nie wrócił i pewnie im ulżyło, bo nie powinni się pobierać”. P. Teresa przekonywała nas, że książka napisana jest w taki sposób, że nie sposób jej odłożyć „na potem”. Czyta się ją bardzo lekko i przyjemnie. Jest to książka dla wszystkich, dla tych co znają twórczość Grzesiuka, dla tych co chcieliby poznać barda, dla tych co kochają ówczesną Warszawę. Książka po recenzji P. Teresy natychmiast została wypożyczona przez inna uczestniczkę naszego spotkania. Na koniec spotkania rozgorzała dyskusja dotycząca życia codziennego w Norwegii, następnie członkowie Klubu powybierali dla siebie książki na kolejne spotkanie.
27.06. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiana książka: literatura podróżnicza na przykładzie książek Przesunąć horyzont Martyny Wojciechowskiej oraz Dotknięcie pustki Joe Simpsona
Podczas czerwcowego spotkania Klubu w bardzo kameralnym gronie porozmawialiśmy o literaturze podróżniczej. Punktem wyjścia były dwie książki o wyprawach wysokogórskich – Przesunąć horyzont i Dotknięcie pustki. O ile z literackiego punktu widzenia pozycje te podobały się Klubowiczom i jednogłośnie stwierdzili, że mogliby je polecić za lekkość pióra autorów i sposób prowadzenia opowieści, to poruszana w nich tematyka nie przypadła do gustu. Ekstremalne sytuacje, w których znaleźli się bohaterowie wymienionych książek, poziom adrenaliny, ich dylematy stały się punktem wyjścia do rozważania o tym, co ludzi składnia do takiego spędzania czasu. Na koniec stwierdziliśmy, że niewątpliwą zaletą obu książek są fotografie, czasem magiczne, niekiedy przerażające i zapierające dech w piersiach. Przez chwilkę porozmawialiśmy o podróżach na bieguny – zachęcenie Klubowiczów od książki Golachowskiego Czochrałem antarktycznego słonia. Próbowaliśmy się też zastanowić, czy i jakie książki inspirują nas do podróży. Okazało się, że w tej naszej niewielkiej grupie nikt nie korzysta z przewodników, a foldery informacyjne są używane raczej jako pamiątka z podróży, a nie materiał przygotowujący do zwiedzania. Za to Klubowiczów do poznania jakiegoś miejsca inspiruje jego opis w powieściach. Ciekawie wydarzenie staje się bodźcem do głębszego poznania zarówno miejsca, jak i kontekstu m.in. geograficznego/historycznego.
26.06. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: „Wyspa” „Nefrytowa szpilka” Joanny Miszczuk
Na naszym przedwakacyjnym spotkaniu w dn. 26.06.2017r. rozmawiałyśmy o powieściach Joanny Miszczuk „Wyspa” i „Nefrytowa szpilka”. W każdej z tych książek główną bohaterką jest kobieta. W „Wyspie” jest to Maxime francuska ciastkarka prowadząca modny paryski lokal, kobieta silna i niezależna, która na swój sukces pracowała latami i osiągnęła go mimo trudności i przeciwności których doświadczyła w życiu. Równolegle możemy przenieść się wieki wstecz i poznać tajemniczą wyspę Lumię. Obydwa te wątki przeplatają się, a czasem łączą, dzięki temu powieść jest ciekawa i fascynująca , a także zmuszająca do przemyśleń.
Natomiast „Nefrytowa szpilka” to opowieść o Melanii, jej akcja rozgrywa się w trzech miastach, trzech państwach i na dwóch kontynentach. Życie Melanii nie zawsze było usłane różami, jednak dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy odnosi sukces. Książka to jakby trzy opowieści, które wzajemnie się uzupełniają i łączą w jedną ciekawą całość. Uroku i tajemniczości książce dodaje znaleziony przez Melanię chiński pamiętnik, dzięki któremu autorce udało się przybliżyć atmosferę i specyfikę tego odległego azjatyckiego kraju. Autorka w bardzo subtelny sposób splotła z sobą dwie rzeczywistości chińską i polską , co czyni książkę jeszcze ciekawszą gdyż w łatwy sposób przybliża nam odległy kraj i jego kulturę. Obydwie powieści spotkały się z uznaniem klubowiczek, podobało im się to, że bohaterki mimo przeciwności losu potrafiły osiągnąć sukces, że się nie poddały tylko walczyły o swoje szczęście mimo przeciwności życia. Ich zdaniem są to książki, od których trudno się oderwać i dające dużo do myślenia. Czasem warto wzorem Maxime i Melanii wziąć sprawy w swoje ręce i walczyć o realizację swoich marzeń i pragnień. Wszystkie gorąco polecamy przeczytanie tych książek.
21.06. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Biedroń Robert, Pod prąd
Czerwiec był ważnym wydarzeniem dla kluczborskiego DKK. W tym miesiącu Klub Książki obchodził swoje 10 urodziny. Z tej okazji klubowicze spotkali się na „Farmie Marcela” w Biadaczu – Brodnicy, aby porozmawiać o książce p. Roberta Biedronia „Pod prąd” i świętować jubileusz DKK. Książka – wywiad zebrała bardzo pozytywne recenzje. Zainteresowanie klubowiczów wzbudziła postawa pana Biedronia, jego otwartość na świat i ludzi, postrzeganie siebie i innych, pogoda ducha, poglądy dotyczące przyszłości kraju. Pan Biedroń, swoim zachowaniem i poglądami, łamie schematy. Pozbawiony arogancji, buty, pychy, nie przypomina typowego, polskiego polityka. A co najważniejsze kocha książki i uwielbia je czytać. Ilu polskich polityków o ty mówi? Niewielu. Za to szanujemy i lubimy p. Biedronia.
21.06. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Dziedzictwo Orchana” Aline Ohanesian
Aline Ohasnesian to pisarka, która urodziła się w Kuwejcie. W wieku 3 lat wyjechała z rodziną do Kalifornii. Za powieść „Dziedzictwo Orchana” otrzymała mnóstwo nagród. Książka w szczególny sposób poruszyła czytelniczki. Przedstawia ona tragiczne losy Ormian w Imperium Osmańskim. Akcja toczy się w dwóch przestrzeniach czasowych. Współcześnie w roku 1990 oraz w roku 1915, kiedy to podczas trwania Pierwszej Wojny Światowej na terenie państwa tureckiego doszło do wysiedlania Ormian przez Turków. Historia ta przedstawia losy Ormianki Lucine i zakochanego w niej Turka Kemala. Przepiękna historia miłosna na tle przerażających wydarzeń. Gorąco polecamy.
20.06. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: „Dziewczyna z Bostonu” – Anita Diamant
Bohaterka książki – Addie Baum przychodzi na świat w roku 1900, pierwszym roku dwudziestego wieku, w rodzinie żydowskich imigrantów, przybyłych do Ameryki końca XIX w. z terenów obecnej Rosji. Osiemdziesiąt pięć lat później opowiada swojej wnuczce Avie o swoim życiu, o swojej rodzinie, o trudach przystosowywania się tej rodziny do życia w obcym kulturowo kraju. Historia niby zwyczajna, ale dzięki niej można się sporo dowiedzieć o zmieniającej się obyczajowości, zmieniającej się roli kobiet, które nie chcą być już tylko żonami, matkami, gospodyniami, ale pragną mieć możliwość decydowania o swoich wyborach. Choć bohaterka nie miała w życiu lekko, to jej ciekawość świata, determinacja w poszukiwaniu swojego prawdziwego miejsca na ziemi, w walce z konwenansami, ale też walce z własnymi ograniczeniami, pozwoliła jej stać się kobietą, która ma prawo powiedzieć.... „NIGDY NIE PRZEPRASZAJ ZA TO, ŻE JESTEŚ INTELIGENTNA” oraz „NIE POZWÓL, ABY CI WMAWIANO, ŻE TERAZ NIE JEST LEPIEJ NIŻ DAWNIEJ”; te cytaty z książki Anity Diamant „Dziewczyna z Bostonu” chyba najlepiej oddają to, co autorka chciała przekazać swoim czytelniczkom.
20.06.DKK BP w Paczkowie
Omawiana książka ,,Miód na serce” Edyty Świątek
Po przywitaniu i krótkiej rozmowie przeszłyśmy do dyskusji nad książką. Panie zgodnie stwierdziły, że lektura jest zabawna i taka „na lato”, mimo iż porusza trudne życiowe tematy. Autorce udało się w lekki a czasami zabawny sposób ukazać poważne problemy. Bo przecież nie jest łatwo samotnie wychowywać dziecko, znaleźć odpowiedniego partnera na męża czy rodzica. Trudno też nie ulegać presji otoczenia w ważnych życiowych wyborach. Panie zgodnie stwierdziły, że warto tę książkę polecić do przeczytania. Główni bohaterowie mogą czasem wydawać się zbyt idealni, a ich wybory łatwe do przewidzenia, ale ta książka jest optymistyczna, każe nam dostrzegać pozytywne strony naszych wyborów.
20.06. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: „Chichotnik czyli księga śmiechu i uśmiechu” Barbary Gawryluk
Powitałam dzieci i zapowiedziałam, że nasze dzisiejsze spotkanie, jak sugeruje nam tytuł książki, będzie pełne chichotu, śmiechu i uśmiechu. A wszystko za sprawą Pani Barbary Gawryluk, która wpadła na super pomysł, aby w jednej książce zebrać najśmieszniejsze wiersze polskich autorów skierowane do dzieci (i nie tylko). Książka zawiera zarówno klasykę wierszy dla dzieci, jak i współczesne utwory. Wszystkie bez wyjątku zabierają nas do krainy śmiechu. Dzieci książkę przeczytały bardzo chętnie i szybko tym bardziej, że część wierszy była im już znana. Następnie przedstawiłam dzieciom scenariusz naszego spotkania, które wyglądało następująco: Każdy klubowicz czytał na głos wybrany przez siebie wiersz, starając się gestami i mimiką wzbogacić, czy też przedstawić treść wiersza. Wybrane przez nas wiersze to:
Był taki człowiek w Krakowie, Świnka, Okulary, Samochwała, Leń, Była raz chuda pani z Medyki, Katar, Piłka, Dwie ręce, Kura w górach, Na skuterku. Książkę umieściliśmy tak, że dzieciom wygodnie było czytać i gestykulować. Kacper tak realistycznie wcielił się w postać chudej pani z Medyki z wiersza Wandy Chotomskiej, że koleżanki nie mogły opanować śmiechu. Kinga skakała jak piłka z wiersza L.J. Kerna, skakała, skakała i przestać nie mogła. Przy wierszu Katar Jana Brzechwy wszyscy kichali i psikali (z uśmiechem na twarzach!). Moderatorce przypadło w udziale „omówienie” wiersza Kura w górach, co też wywołało salwy śmiechu. Dzieciom ta forma omawiania książki spodobała się do tego stopnia, że niektóre z wierszy były ,,omawiane” kilka razy i różnie gestami interpretowane. Wiersze w zamiarze autorów miały wzbudzić śmiech czytających. W przypadku naszych klubowiczów były to momentami napady śmiechu trudne do opanowania. Zainspirowani ciekawym pomysłem ilustratorki książki, postanowiliśmy zrecenzować książkę podobną techniką. W ruch poszły nożyczki, stare gazety, klej i tak powstały nasze „recenzje wyklejane” książki .
14.06.DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Opowiadania wybrane przez czytelników” Stanisława Lema
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00, przyszło na nie 11 osób, w tym jedna dotarła nieco później. Rozmowa dotyczyła zbioru opowiadań Stanisława Lema pt. „Opowiadania wybrane przez czytelników”. Z racji zróżnicowania zagadnień przedstawionych w opowiadaniach dyskusja również miała szeroki zakres tematyczny. Rozmawiano o możliwościach technicznych oraz medycznych naszego świata, aspektach etycznych czy sensowności dokonań społeczeństw przedstawionych przez Lema, alternacji własnego ciała do momentu, kiedy nie przypomina ono już w najmniejszym stopniu człowieka, oraz o tym, jak wyraźne jest w tych powieściach odzwierciedlenie polityki świata rzeczywistego autora. Dyskusji podlegał również sam język Lema, trudny, naukowy i wymagający od czytelnika pełnego skupienia, szczególnie przy tekstach filozoficznych, teologicznych lub zawierających wiele neologizmów technologicznych i biologicznych, co znowu skierowało uwagę klubowiczów na niespełnione aspiracje naukowe autora. Mniejszą uwagę przykuwały nieliczne nieścisłości, które uznane zostały za coś mało istotnego w porównaniu do wagi głównego przesłania poszczególnych opowiadań. Na następne spotkanie, które odbędzie się 13 września (po letniej przerwie), rozdano po egzemplarzu powieści „Elantris” Brandona Sandersona oraz – dodatkowo – rozdysponowano egzemplarze powieści napisanej i przyniesionej przez jednego z klubowiczów, Pana Andrzeja Trybułę („Majowa pora sucha”).
08.06. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: „Blue” Danielle Steel
W czerwcu odbyło się ostatnie przed wakacjami cykliczne spotkanie członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem przy dobrej kawie dyskutowałyśmy o książce Danielle Steel pt .,,Blue”. Powieść Danielle Steel to absolutna klasyka powieści obyczajowej. Książkę czyta się szybko i z zaciekawieniem tak jak inne pozycje książkowe tej autorki. Wszystkim paniom przypadła do gustu. Ginny miała wszystko: obiecującą karierę, przystojnego męża i ślicznego synka. Aż do strasznego dnia, gdy obaj zginęli w wypadku samochodowym. Jej życie w jednej chwili rozsypało się w drobny mak, a ona straciła nadzieję, że kiedykolwiek uda się je odbudować, kiedy na ulicy spotyka bezdomnego chłopca o nietypowym imieniu. Jest to wzruszająca opowieść o niezwykłym macierzyństwie i sile miłości, która pomaga zasklepić nawet najgłębsze rany.
07.06.DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: "Wymarzony dom" Magdaleny Kordel
Spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel w Piotrówce zdaniem naszych klubowiczek było bardzo udane i sympatyczne. Nasze panie poznały już panią Magdalenę podczas jej wizyty w bibliotece gminnej w Jemielnicy w 2015 roku, tym chętniej pojechały do filii w Piotrówce. Nie były zawiedzione. Uczestnicy dopisali, przyszło wiele czytelniczek. Pisarka znowu wspaniale nawiązała kontakt z widownią, opowiedziała co nowego wydarzyło się u niej w ciągu dwóch minionych lat, co napisała i wydała. W nawiązaniu do spotkania omówiłyśmy książkę Magdaleny Kordel "Wymarzony dom" z cyklu "Malownicze". Najważniejszym przesłaniem, które zdaniem naszych czytelniczek płynie z tej książki , to przeświadczenie, że zmiany, które przynosi nam życie mają właściwy wymiar wtedy, kiedy przekładają się na dobro dla nas samych i dla innych wokół nas. Taka właśnie sytuacja miała miejsce w tej powieści. Wiele osób skorzystało na przeprowadzce głównej bohaterki Magdy w Sudety. Czytelniczki podkreśliły też terapeutyczny walor książki: dawki świetnego humoru, dobrego na chandrę i gorsze dni oraz rolę dobrych wzorców w życiu jako bodźców do zmiany.
06.06. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach. Spotkanie z Tatianą Jewsiejewą
Omawiana książka: „Słodko- gorzki smak emigracji”
„Słodko-gorzki smak emigracji” Tatiany Jewsiejewej, to książka ważna dzisiaj, w czasie dyskusji o imigracji, bo pokazuje problem od strony człowieka, który porzuca świat, jaki zna, aby próbować odnaleźć szczęście w nowej, nieznanej społeczności, z nieprzyjaznymi przepisami, korowodem formalności, społeczną niechęcią manifestującą się na rozmaite sposoby - od uprzejmego zdziwienia, po upokarzające komentarze. W książce nie do końca zostały opisane sceny, (trzeba się domyśleć), w których to bohaterowie przelewają łzy bezsilności, złości i złamanych serc. Głównym tematem książki jest los dziewczyny z Krasnojarska, która aby odnaleźć się w wymarzonym kraju, najpierw jako studentka, a potem jako absolwentka, chce przedłużać swój pobyt w Polsce. Tak się jednak składa, że polskie korzenie i miłość do Wrocławia sprawiają, że autorka ani myśli wracać na rodzinną Syberię. I tu zaczynają się problemy, ponieważ nawet jeśli ma się polskie pochodzenie, to nie tak łatwo uzyskać obywatelstwo. W książce możemy przeczytać o zmaganiach, jakie codziennie muszą podejmować nasi rodacy, którzy decydują się ułożyć sobie życie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii jak i wielu innych krajach. To książka, z którą warto się zapoznać, ponieważ czasy emigracji w pewnym stopniu dotyczą nas wszystkich. W/w książka może posłużyć jako przewodnik dla tych, którzy chcą emigrować za granicę. Na zakończenie Panie zadawały jeszcze pytania np. o Syberię, lata dziecięce autorki, pochodzenie i wiele innych. Spotkanie bardzo udane, inne od wszystkich, które odbywały się dotychczas.
03.06. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Arcybolek” Joanny Olech
„Acybolek” książka nareszcie przeczytana przez całą grupę i swobodnie mogliśmy przystąpić do dyskusji. Bohaterem opowiadania jest mały chłopiec Bolek, który ma to nieszczęście, że wychowuje się w rodzinie dotkniętej alkoholizmem. Ten problem naszych klubowiczów nie dotyczy i może dlatego zostało zadanych tyle pytań, a podstawowe DLACZEGO DOROŚLI ROBIĄ TO SWOIM DZIECIOM? Odpowiedź natychmiastowa. Bo ich nie kochają! –Dlaczego nie chcą się leczyć?, Dlaczego? Tak, trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. W książce znajdziemy jeszcze inne wątki jak przyjaźń, współzawodnictwo, sprawiedliwość. Ważnym przesłaniem jest zauważenie i rozwój swojego talentu i zauważenie go u innych. Czy naszemu bohaterowi się to uda skoro przez kolegów jest spostrzegany jako inny? Sami sprawdźcie, my już wiemy.
02.06. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Never Never” Colleen Hoover , Tarryn Fisher
Na kolejnym spotkaniu dyskutowaliśmy o książce „Never Never”, jest to kolejna książka Colleen Hoover , którą czytaliśmy w DKK. W „Never Never” autorka opowiada nam historię Charlie i Silasa, którzy nic nie pamiętają. Co 48 godzin tracą pamięć. Co 48 godzin nie wiedzą kim są, gdzie są, nie pamiętają swoich rodzin, znajomych, nie pamiętają siebie. Pamiętają za to jak prowadzić samochód, znają teksty piosenek. Mają wrażenie, że łączy ich coś więcej niż utrata pamięci.
Jednak 48 godzin to zdecydowanie za mało czasu by poznać całą prawdę o sobie, dlaczego ich to spotyka i jak się temu przeciwstawić. A może w przypadku Charlie i Silasa utrata pamięci wcale nie jest taka zła jak się może wydawać? Może w tym całym szaleństwie jest metoda? Może to, co biorą za największego pecha jest dla nich tak naprawdę największym szczęściem? W książce dużo się dzieje, dużo akcji, niewiadomej, tajemnicy i miłości. Dyskutowałyśmy, jakie to musi być uczucie tracąc pamięć co 48 godzin, trudno opisać taką sytuację. Ciekawa historia , książka warta przeczytania . Polecamy nie tylko rówieśnikom.
MAJ
31.05. DKK GBP w Baborowie. Spotkanie z Barbarą Kosmowską
Barbara Kosmowska gościła w Baborowie po raz drugi. Jej książki od lat cieszą się sporym zainteresowaniem. Opisują realne problemy, które dotykają młodych w trudnym okresie dorastania. Nie bez znaczenia jest, że opowieści osadzone są w realiach znanych, kulturowo i obyczajowo bliskich czytelnikom. Autorka ma w swoim dorobku kilka powieści dla dorosłych, podkreślała jednak, że to młodzieżowy czytelnik jest dla niej najważniejszym odbiorcą. Uważa, że młodzi ludzie zasługują na to, żeby zainteresować się ich problemami i próbować pokazywać im możliwości wybrnięcia z różnych trudnych sytuacji. W trakcie spotkania musiała poradzić sobie z opanowaniem niesfornych słuchaczy. I poradziła sobie znakomicie. Później mogła już odpowiadać na różne pytania padające z sali, każde z nich uznając za wyjątkowe, ciekawe, bardzo dobre. Ponieważ niedawno miała premierę najnowsza powieść autorki – Obronić królową – trochę uwagi poświęciła też jej bohaterkom, nie zdradzając szczegółów fabuły. Zachęciła do poznania Grety i Mileny i do polubienia ich, choć opisywane wydarzenia jedną z nich ukazują w sposób nie ułatwiający tego zadania. Zachęcała też do czytania książek w ogóle, wymieniając autorów, którzy jej zdaniem piszą dobre książki o ważnych sprawach.
30.05. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: …”Kuszenie losu”- Jane Green
„Kuszenie losu” to książka napisana prostym, elastycznym językiem – przedstawia historię zdrady i kryzysu wieku średniego. Pokazuje zestaw rozmaitych emocji, które targają główną bohaterką oraz całą jej rodziną. Temat zdrady i jej konsekwencji dla wszystkich jest opowiedziany w sposób bardzo ciekawy i przekonywujący. Nasze klubowiczki w trakcie dyskusji doszły do wspólnego wniosku, że książka daje do myślenia, co może się stać, kiedy podejmiemy niesłuszną, a może jednak według nas odpowiednią decyzję. Dyskusja jak zawsze w naszym gronie, była wyjątkowo emocjonalna i ciekawa, a wnioski końcowe zdecydowanie różne. W jednym tylko wszyscy byliśmy zgodni – tytuł powieści jest wyjątkowo trafny – wiele naszych zachowań to prawdziwe kuszenie losu!
30.05. DKK MBP w Opolu – filia nr 18. Spotkanie z Barbarą Kosmowską
Pani Barbara ujęła wszystkich uczestników spotkania swoim ciepłem. Sympatyczna, pełna osobistego uroku osoba, która z wielkim szacunkiem odnosi się do czytelników, z humorem opowiadała o swoich zawirowaniach w twórczości literackiej. W czasie spotkania prosiła o zadawanie pytań, których było bardzo dużo, między innymi takie jak - jakim pani była dzieckiem ? Autorka odpowiedziała , nieznośnym, paskudnym, ale pełnym optymizmu. Były również takie pytania jak… - czy pisze pani to co chce, czy to co proponuje wydawca – czy wydaje pani w jednym wydawnictwie. Oczywiście Pani Barbara wyczerpująco od powiadała na każde pytanie, a jej dar mówienia sprawiał, że ciągle chciało się jej słuchać. Dwugodzinne spotkanie upłynęło w luźnej i bardzo sympatycznej atmosferze. Na zakończenie spotkania serdecznie podziękowaliśmy Pani Kosmowskiej wielkimi brawami a Panie z DKK wręczyły słodki kosz dla przemiłej autorki. Pani Barbara pozowała do pamiątkowych zdjęć i wpisywała dedykacje do książek Bardzo serdecznie dziękuje za spotkanie Pani Barbarze i polecamy książki Pani Kosmowskiej !!!
30.05. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiana książka: Gwiazdy kina PRL, Sławne pary PRL, Skandaliści PRL, Alkohol i muzy, Gwiazdy drugiej Rzeczpospolitej, Józef Piłsudski, Kobiety w życiu Mickiewicza, Piastowie
Tradycyjnie już, każdy z Klubowiczów opowiedział o przeczytanej książce i o tym, co mu się w niej spodobało. Jednogłośnie orzekliśmy, że choć autor opisuje nieznane, a często i pikantne szczegóły z życia znaczących dla danego okresu postaci, to jest to zrobione ze smakiem. Doceniliśmy warsztat badawczy i czas, który musiał być poświęcony przygotowaniu każdej z przeczytanych przez nas książek – poszukiwania, analiza źródeł itp. Niewielkim minusem były powtórzenia tekstu (akapitu czy też rozdziału) w kilku pozycjach. Nie wpłynęło to jednak na całościowy odbiór autora, którego język i przystępność stylu docenili wszyscy Klubowicze. Pod koniec spotkania pozwoliliśmy sobie na mały „koncert życzeń” – wymieniliśmy nazwiska osób, o których chcielibyśmy przeczytać w którejś z kolejnych książek Sławomira Kopra.
30.05. DKK GBP w Pokoju
Omawiana książka: James Bowen ” Kot Bob i ja”
Nierzadko się zdarza, że ludzie z różnych przyczyn wpadają w problemy, które powoli doprowadzają ich do upadu. Utrata pracy, rodziny, nałóg czy też inne komplikacje mogą doprowadzić ich do życia na ulicy. Tacy ludzie nie widzą sensu w niczym, żyją daną chwilą. Nie wszyscy mają to szczęście, że na swojej drodze spotykają dobre dusze i odnajdują sens życia. Czasami wystarczy tak niewiele, aby uwierzyć w poprawę losu czego przykładem jest główny bohater książki Jamesa Bowena „Kot Bob i ja”, którego burzliwe losy poddaliśmy dyskusji na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Książka to opowiada prawdziwą historię człowieka, który sięgnął dna, ale jego los odmieniło spotkanie z… rudym kotem. Panie, które przeczytały tę książkę mówiły, że podeszły do niej sceptycznie, ale w miarę czytania stwierdziły, że jest to niezwykle ciepła i poruszająca historia. Autor opisuje wszystko w taki luźny, swojski sposób, dzięki czemu książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie, a historia bohatera wciąga czytelnika od początku i nie pozwala się od siebie oderwać. Wcale nie potrzeba szybkich zwrotów akcji, tajemnic i intryg, aby przeżyć niesamowite chwile z książką. Panie po tej lekturze stwierdziły, że książka ta oddziałuje optymistycznie na człowieka. Mimo, że jest w niej pełno momentów smutnych i ciężkich to jednak zakończenie budzi w nas same pozytywne emocje.
24.05. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: „Anioł nie człowiek. Przygody nie tylko językowe” Ines Krawczyk
Anioł nie człowiek to książeczka, która nie tylko bawi, ale i uczy. Pięknie wydana, w twardej oprawie, zawiera 11 ciekawych opowiadań, które pomagają dzieciom zrozumieć znaczenie niektórych popularnych powiedzeń, które nie zawsze są dla dzieci zrozumiałe. A wszystko dlatego, że nie należy ich pojmować dosłownie. Przed przystąpieniem do omawiania książki wyjaśniłam dzieciom, że takie powiedzenia to związki frazeologiczne. Poleciłam zainteresowanym słownik frazeologiczny, gdzie znajdą mnóstwo takich związków, które wydają się nielogiczne, a często są używane w naszej mowie.
Bohaterów naszej książki przedstawiła Emilia. Są nimi Magda, Zuzia, Wojtek, Antek i Franek oraz niezwykła babcia Rózia. Dzieci kolejno opowiadały do jakich zabawnych nieporozumień doprowadziło bohaterów książki dosłowne pojmowanie różnych powiedzeń. Śmiechu było przy tym sporo, no bo jak się nie śmiać z Magdy, która chciała ukryć u babci swojego ukochanego kota Rudolfa, bo usłyszała, że Wojtek i Antek „drą koty”. Albo gorącą czekoladą chciała wyparzyć sobie język, bo Franek powiedział jej, że ma „niewyparzony język”. Dzieci stwierdziły, że przygody bohaterów książki, związane z dosłownym pojmowaniem powiedzeń, są bardzo śmieszne, przez co książka jest ciekawa. Opowiadania są krótkie, a znaczenie danego powiedzenia łatwo znaleźć, bo jest podane w tekście pogrubioną czcionką. Śmiesznie było też na naszym spotkaniu, kiedy zaproponowałam dzieciom zabawę Co to znaczy? ,gdzie bohaterami byli uczestnicy naszego spotkania. Wytłumaczenie znaczenia powiedzeń np. Alex ma dwie lewe ręce, Sylwia ma węża w kieszeni, czy Emilia wpadła w oko Eliasowi, wywołało salwy śmiechu. Podsumowaniem naszego spotkania było rysowanie recenzji do omawianej książki. Mnie osobiście po przeczytaniu książki „Anioł nie człowiek”, nasunęło się spostrzeżenie, że jest to nie tylko powielenie tematu, ale i schematu książki Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy”...Taka jej uboższa wersja.
24.05. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Wakacje Grzegorz Uzdański
Rozmawiałyśmy o książce Grzegorza Uzdańskiego pt. Wakacje. Autor postanowił opisać trudne relacje między matką a córką z historią babki w tle. Podróż na Kujawy ma wyjaśnić pewne tajemnice rodzinne, a także naprawić stosunki między kobietami. Użycie trudnej narracji, urywanych monologów wewnętrznych, techniki strumienia świadomości spowodowało, że książka nie przypadła czytelniczkom do gustu. Autor wykazał, że porozumienie między matką a córką bywa niemożliwe, a nasze życie to smutna pozbawiona kolorów rzeczywistość. Mimo starań autora książka nie zachwyciła klubowiczek.
24.05. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiane książki: „Beksińscy. Portret podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Oddech” Moniki Jaruzelskiej, „Mędrzec kaźni” Tomasza Kowalskiego, „Z pamiętnika zajętej wróżki” Ewy Zdunek
Na początku naszego spotkania omówiliśmy zmiany dot. literatury otrzymanej dla Klubu i przeszliśmy do recenzowania książek. Pierwszej recenzji książki podjęła się pani Renata: „Beksińscy. Portret podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej. „Pisana ciekawie. Trudna historia. Ciężko się czyta. Książka biograficzna. Lubię biografie. Bardzo szczegółowe ujęcie tematu. Jestem zafascynowana tym, co dzieje się w rodzinie. Zdzisław Beksiński - zimny człowiek, żona Zofia uległa, mądra kobieta, która go wspierała. Wybitny artysta. Biografia zaczyna się od listu.
Kolejnych dwóch recenzji podjęła się pani Barbara. Omówiła książki „Mędrca kaźni” Tomasza Kowalskiego i „Oddech” Moniki Jaruzelskiej. Mędrzec kaźni - Amerykański dziennikarz przyjeżdża wiosną 1939 roku do Paryża, aby przeprowadzić wywiad z katem. Zabił on 395 osób. Podczas spotkania w mieszkaniu kata dziennikarza ciekawi, co on ma schowane pod nakryciem. Okazuje się, że jest to gilotyna. Wydarzenia tego wywiadu przybierają nieoczekiwany zwrot akcji. Kat prosi o zagranie scenki. Sam kładzie głowę pod gilotynę i… pociąga za sznurek. Zabija się. Dziennikarza wcześniej związuje. I ten fakt go ratuje. Dziennikarz zostaje uniewinniony”. Po omówieniu książki rozmawiamy o karze śmierci i dowiadujemy się, że jest omawiana książka to tylko fikcja literacka. „Oddech” Moniki Jaruzelskiej. „Jest to kontynuacja „Towarzyszki Panienki” i „Rodziny”. Trzecia, ostatnia część. Dobrze się czyta jak poprzednie książki. „Oddech” opisuje czas przed i po śmierci ojca autorki. Dlaczego taki tytuł?Bo życie zaczyna się oddechu i kończy na oddechu. Jaruzelska opisuje chorobę ojca, swoja depresję. To zwykła, normalna kobieta, która mówi o swoich problemach, o samotnym macierzyństwie z wyboru, o kredycie we frankach, o maturze. Książka ujęta w formie dziennika. Dobrze się czyta. Trzecia część cyklu. Monika Jaruzelska nie zgadzała się z ojcem, ale go szanowała”.
Ostatnia recenzję „Z pamiętania zajętej wróżki” Ewy Zdunek przygotował moderator. „Moja recenzja będzie dłuższa i przyjemniejsza od poruszanych wcześniej tematów. Mam kilka pytań: czy byliście kiedyś u wróżki? Czy nie kusiło Was, aby poznać przyszłość? A może oglądacie programy telewizyjne, w których występują wróżki i wróżbici? Osobiście, nigdy mnie specjalnie nie ciągnęło do tego, żeby pójść do wróżki, jednakże postanowiłam poznać i Wam opowiedzieć o Emilii, głównej bohaterce powieści Ewy Zdunek „Z pamiętnika zajętej wróżki”. Jest to kontynuacja pierwszej części cyklu „Z pamiętnika samotnej wróżki”. Jak sam tytuł wskazuje, książka została napisana w formie pamiętnika. Dzięki takiemu zabiegowi, czytając powieść strona po stronie, bliżej poznajemy główną bohaterkę, jej odczucia, emocje, spostrzeżenia dotyczące osób i sytuacji. Emilia jest nowoczesna wróżką. Nie wróży ze szklanej kuli, nie wygląda jak czarownica i na jej kolanach nie siedzi czarny kot. To zwyczajna kobieta, która otrzymała dar… potrafi czytać z kart. Na uznanie zasługuje fakt, że autorka książki ma spora wiedzę z zakresu ezoteryki. Wróćmy do Emilii. Nie jest już singielką. W jej życie wkradł się ład i porządek. Jest zakochana, pracuje w telewizji w programie ezoterycznym, poprawie uległy jej kontakty z ojcem, a jednak… to wszystko gra pozorów. Rzeczywistość wygląda inaczej, bo osoby z jej otoczenia maja swoje tajemnice. Powieść nie obraca się wyłącznie w kręgu zagadnień z zakresu magii, gdyż autorka wprowadza watek sensacyjno- kryminalny, który z każdą kolejną strona intryguje. Na uwagę zasługuje również wątek nowego bohatera książki- Jurka, autora książek i bajek dla dzieci. Czytelnik odrywa się od losów tytułowej bohaterki i zwraca uwagę na perypetie rodziny wampirów, które wywołują uśmiech na twarzy. „Z pamiętnika zajętej wróżki” Ewy Zdunek to przyjemna i lekka w odbiorze książka. Idealna, gdy chcemy odetchnąć po ciężkim dniu i miło spędzić czas przy lekturze. Jest to historia napisana lekkim językiem o zabarwieniu humorystycznym. Powieść zmusza do refleksji nad życiem, gdyż nie wszystko jest czarne lub białe. Istnieje przecież cała paleta szarości, a życie potrafi nas nieustannie zaskakiwać”. Po tej recenzji, uczestnicy spotkania podzielili się osobistymi refleksjami dot. osobistych kontaktów z wróżkami, wróżbami i ich sprawdzalnością. Na koniec spotkania członkowie Klubu powybierali dla siebie książki na kolejne spotkanie, które odbędzie się już w czerwcu.
24.05. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: „Bohaterowie są zmęczeni” Marii Nurowskiej
Historia nieżyjących już braci Leona i Ludwika Niemczyków zafascynowała czytelniczki Dyskusyjnego Klubu Książki. Aktora Leona Niemczyka wszyscy pamiętali z jego filmowych i teatralnych ról, choć nie wszyscy zdawali sobie sprawę, że zagrał ich tak wiele, to o jego bracie Ludwiku, kurierze antykomunistycznego podziemia słyszało niewielu. Niezwykle dramatyczne i trudne losy braci, których do końca życia poróżniło prawdopodobnie podejrzenie o zdradę, znakomicie przedstawiła w swojej książce „Bohaterowie są zmęczeni” Maria Nurowska. W tle tych dwóch niezwykłych życiorysów przewijają się też wspomnienia o rodzicach, a szczególnie o matce oraz dwóch starszych braciach: Wacławie - znanym muzyku i Robercie. Książka niezwykła, sprowokowała do pytań, ale i do szukania odpowiedzi. Poza tym najważniejszym pytaniem, dlaczego bracia nie zrobili nic, aby dociec prawdy, do końca życia nie wybaczyli sobie i nie pogodzili się. Znakomitym uzupełnieniem książki są notatki, protokoły przesłuchań i inne dokumenty wyszukane przez autorkę w aktach IPN. Czytelniczki stwierdziły, że to jedna z najlepszych książek, o których dyskutowały w ostatnim czasie. Gorąco polecają książkę Marii Nurowskiej „Bohaterowie są zmęczeni”
24.05. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Członkowie DKK spotkali się z Magdaleną Kordel, autorką powieści o Malowniczym i Uroczysku. Autorka opowiedziała zebranym o swoich książkach, o początkach pisania oraz o tym skąd czerpie inspiracje. Pani Magdalena to przemiła osoba, uczestnicy byli nią oczarowani. Jeszcze długo po jej wyjeździe trwała dyskusja na temat jej książek, które czytelniczki bardzo chętnie czytają.
23.05. DKK GBP w Tułowicach. Spotkanie z Magdaleną Kordel
Autorka bardzo wyczerpująco odpowiadała na pytania. Mówiła o życiu prywatnym, jak również o swoich książkach. W miłej, rodzinnej atmosferze, przy poczęstunku bardzo szybko upływał czas. Po spotkaniu była możliwość zakupienia książki z wpisem i autografem.
19.05. DKK BP w Głuchołazach
Omawiana książka: „Dzienniki Kołymskie” Jacek Hugo-Bader
Jacek Hugo- Bader jest dziennikarzem, który Rosję kocha i przemierza w różnych formach wzdłuż i wszerz. Reporterskim okiem dostrzega Rosję współczesną z jej biedą i bogactwem, z bagażem ludzkich dramatów i osamotnienia. Książka opowiada o życiu współczesnym powiązanym z historią, o tym jak ludzie przetrwali łagry i jak żyją dzisiaj. Obraz, który przedstawia nam Hugo-Bader jest wstrząsający, dla niektórych świat się zatrzymał w miejscu, a ludzie się do niego dostosowali. Z wypiekami na twarzach rozmawialiśmy o wielu wątkach książki. Poraża nas bezpośrednia, prosta rozmowa, którą autor prowadzi ze swoimi bohaterami opowieści. Ich szczerość wypowiedzi, prostota i akceptacja świata, takim jaki jest, pomimo wszystko, budzi nasz szacunek dla trudu ich życia.
17.05. DKK BP w Głuchołazach
Omawiana książka: „Światło między oceanami” M.L .Stedman
Książka jest debiutem literackim, który spotkał się z zainteresowaniem czytelniczek. Jest pisana prostym językiem, fabuła nie zaskakuje, ale wątek moralnych decyzji zachęca do czytania. Jest to opowieść o osamotnieniu i cierpieniu ludzi w obliczu wojny i zdarzeń losowych, o odwadze wobec wielkiej straty. Dotyczy również konsekwencji dokonywanych wyborów, ukazuje siłę związku dwojga ludzi, których połączyła miłość. Dodatkowym walorem tej powieści są bogate opisy krajobrazów wyspy, złowrogi wiatr i bryza morska, którą się czuje na twarzy czytając ją. W naszym klubie opinie czytelniczek były jednoznaczne, książka jest warta przeczytania.
17.05. DKK GBP w Popielowie
Omawiana książka: „Serafima. Pewnej zimowej nocy” S. S. Montefiore
Wszystkie książki tej autorki są bardzo ciekawe. Montefiore bardzo wnikliwie, z wielką znajomością faktów opisuje dzieje Rosji lat trzydziestych, okres wojny, a następnie Związku Radzieckiego. Właściwie czytając „Serafimę” poznajemy losy bhaterki, jej rodziny, znajomych, szkolnych kolegów, wplątane w tragiczne i nieludzkie czasy, panujące w tym wielkim kraju. W czasach opisywanych przez autorkę nie mogła zakończyć się szczęśliwie młodzieńcza miłość Serafimy z dyplomatą amerykańskim. Serafima wraz ze szkolnymi kolegami uczestniczyła w zebraniach Klubu Niepoprawnych Romantyków, gdzie cytowano i organizowano przedstawienia na podstawie utworów Puszkina. Niewinne spotkania zostały przyjęte przez władze stalinowskie jako działania wbrew partii i państwu bolszewickiemu. Nie pomógł fakt, że dzieci wywodziły się z rodzin najwyższych rangą ludzi Stalina. Byli więzieni i maltretowani przez oprawców Łubianki. Podejrzenia o obalenie rządów Stalina przeszły również na rodziców tychże uczniów. Stalin ze swoimi apartczykami wymierzał kary, pozbawiał wysokich funkcji, zsyłał do obozów. Autorka ukazuje różne oblicza bohaterów, ci wysocy rangą też byli tylko ludźmi, kochali, troszczyli się o rodziny. Wykonywali swoje obowiązki względem Stalina i państwa bolszewickiego, jednocześnie lękali się jego gniewu, zdrad i podchodów Berii i innych najważniejszych osób. Autorka ukazuje również stosunek władzy radzieckiej do osób żydowskiego pochodzenia. Starczył jeden domniemany, wymyślony wątek rzucający cień na nauczyciela żydowskiego pochodzenia, Goldena, że ten działa na szkodę władzy. Więzienie i śmierć. Niestety, tak się działo w tym czasie. Piękna książka.
16.05. DKK GBP w Pakosławicach
Omawiana książka: „Turkusowe szale” Remigiusza Mroza
Kilka pań – klubowiczek od momentu, gdy zaczytały się w serii "Parabellum" Remigiusza Mroza przekonały pozostałe klubowiczki ku literaturze wojennej. Panie wybrały powieść Remigiusza Mroza pt. ,,Turkusowe szale". „Turkusowe szale" to powieść wojenno - sensacyjna, której fabuła po części opiera się na rzeczywistych wspomnieniach, dokumentach oraz wydarzeniach związanych z 307 Dywizjonem Nocnym Myśliwskim „Lwowskich Puchaczy”. Dodatkowo czytelnik znajdzie tu także ciekawy motyw szpiegowski, a nawet wątek miłosny.
W książce występuje dość spora liczba bohaterów, Polaków, jak i Anglików, co początkowo jak zauważyły niektóre czytelniczki, stwarzało im problemy z ogarnięciem kto jest kim. Jednakże każdy z bohaterów ma cechy wyróżniające go z „tłumu” postaci, dlatego też po jakimś czasie w końcu można było ich odróżniać, gdyż kilku można było od razu polubić, a paru wzbudzało podejrzenia, kto w szeregach 307 Dywizjonu jest szpiegiem. Niewątpliwą zaletą są też bitwy dziejące się w powietrzu, napisane dynamicznie i nie pozwalające oderwać się od lektury. Książka napisana jest lekkim stylem, z bardzo dostępnym słownictwem dotyczącym samolotów i ich działania. Dialogi oraz opisy miejsc są wyważone przez co wprowadzają czytelnika w realny świat tamtego okresu. Autor nie narzuca na siłę odbiorcy swojej fabuły, tylko poprzez wartką i pełną zwrotów akcję delikatnie sprawia, że czytelnik nie może oderwać się od lektury. Jedynym minusem książki Remigiusza Mroza „Turkusowe szale” jest w odczuciu klubowiczek zbyt szybkie zamknięcie wątków w końcówce powieści, dotyczy to zarówno losów głównych bohaterów jak i samego wątku szpiegowskiego, który efektownie narasta i zbyt szybko się kończ. „Turkusowe szale” to pozycja, która przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom tematyki wojennej i historycznej. Każdy może znaleźć coś dla siebie, gdyż Remigiusz Mróz stworzył ciekawą opowieść o bohaterstwie, zdradzie, przyjaźni i miłości.
16.05. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: „Czas zamknięty” Hanny Cygler
Książka bardzo podobała się klubowiczkom. „Czas zamknięty”, to czas wojny, burzliwe losy ludzi i wybory dokonywane w czasie wojny. Powieść opisuje losy młodego Władka, który po śmierci ojca mieszka z przyrodnią siostrą oraz macochą w Gdańsku. Helen koniecznie chce wyjechać do Anglii do swojego ojca, mają już bilety na statek, ale Władek nie dociera na statek… spotyka go mały pech. Zrobiony przez dzieci. W dalszej części książki opisany jest cały bieg wydarzeń w czasie wojny, jakie przeżył Władek i fabuła kończy się w 1942 roku, kiedy Władek dostaje się do Wilna i… powieść rozbudza ciekawość co dalej zdarzy się bohaterom, klubowiczki już czekają na drugą część.
16.05. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: „Dobranoc , Auschwitz” Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego
Na majowym spotkaniu była omawiana książka Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego pt. „Dobranoc , Auschwitz”. Książka jest reportażem o byłych więźniach . Autorzy opisują losy pięciorga więźniów Oświęcimia na podstawie ich relacji. Opowiadają oni o swoim życiu za drutami, ucieczkach, głodzie, chorobach, przeżytych eksperymentach medycznych. Mimo tego wszystkiego udało im się przeżyć i są naocznymi świadkami tego, co działo się obozie zagłady. Książka opowiada także o powojennych losach bohaterów aż do śmierci niektórych z nich.
11.05. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiane książki: „Przewieszenie” Remigiusza Mroza i „Krafftównę w krainie czarów” Remigiusza Grzeli.
Wspomnienia Barbary Krafftówny w rozmowie z R. Grzelą bardzo nam się podobały, książka i jej fabuła okazały się takie jak jej bohaterka - fascynujące, opowiedziane z wielką energia i pasją, tak samo nietuzinkowe. Ogromne wrażenie zrobił na nas Pan Grzela prowadzący rozmowę z panią Barbarą - dyskretny i nienachalny.
Zupełnie inną tematyką powitała nas książka R. Mroza „Przewieszenie”. Jest to drugi tom trylogii z komisarzem Forstem i poniekąd byłyśmy „zmuszone” przeczytać cały cykl, gdyż książki stanowią całość. Klubowiczki różnie odniosły się do tej książki - przede wszystkim była dla niektórych Pań za okrutna, za mroczna. Zgodnie jednak stwierdziłyśmy, że książka jest troszkę „przekombinowana” i nie zawsze spójna logicznie, chwilami „warsztatowo” niedopracowana. Mimo wszystkich „za” i „przeciw” książkę czytało się dosyć lekko, jednak ze względu na tematykę nie każdemu przyjemnie.
10.05. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: "Uroczysko" Magdaleny Kordel
Na kolejnym spotkaniu DKK uczestniczki wypowiedziały się na temat spotkania autorskiego z p. Magdaleną Kordel, która gościła w naszej bibliotece w zeszłym roku. Omówiłyśmy również książkę pt. "Uroczysko" oraz ogólnie tematykę powieści autorki. Ponieważ spotkanie z pisarką (w zeszłym roku) bardzo się klubowiczkom podobało, postanowiły pojechać również na spotkanie z nią w Piotrówce. Książką, którą omówiłyśmy była powieść "Uroczysko". Uroczysko - miejsce, które zmienia życie ludzi i książka, która może odczarować nasze życie i odwrócić pecha, który nas prześladuje. Uroczysko to powieść pełna humoru i ciepła. Pokazuje, że niezależnie od trudnych życiowych doświadczeń, każdy może odnaleźć szczęście. Czytelniczki również nie oparły się jej urokowi! Klubowiczkom podobały się również inne książki pani Magdaleny. Podkreśliły, że tematyka jej książek jest im bardzo bliska, gdyż porusza problemy i sprawy zwyczajnych ludzi, każdego z nas i daje nadzieję na przyszłość.
10.05. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Dżungla” Dariusza Sypenia
Książka Dariusza Sypenia pt. „Dżungla”, to science fiction, którego akcja toczy się na skolonizowanym już wiele lat temu Marsie. Życie na Czerwonej Planecie dawno straciło czar nowości, doszło do pewnego rodzaju impasu, mieszkańcy popadli w marazm, ratując się substancjami odurzającymi i nie myśląc szczególnie o przyszłości. Nie pomaga też fakt, że ze względu na rozprzestrzeniającą się po planecie tajemniczą Dżunglę Mars został objęty kwarantanną i nikt nie może z niej odlecieć. Akcja obraca się przede wszystkim wokół ludzi zainteresowanych wspomnianym tworem roślinnym, z którego nikt żywy jeszcze nie powrócił. Klubowicze stwierdzili, że biorąc pod uwagę, że książka jest debiutem, autor ma szansę jeszcze się poprawić. Nie jest tragicznie, ale też nie jest szczególnie dobrze – część spotkania minęła na wskazywaniu różnego rodzaju wad i zgrzytów w powieści, szczególnie w budowie postaci, które nie potrafiły zainteresować konstrukcją swoich charakterów. Sam pomysł na fabułę okazał się za to interesujący i wywołał żywą dyskusję na temat przedstawionych w powieści rozwiązań technologicznych (np. dotyczących przystosowania Marsa do życia na nim) czy zabiegów chirurgicznych, jakim z różnych powodów poddają się ludzie (w powieści jest to np. odmładzanie całego organizmu wewnętrznie i zewnętrznie czy wszczepianie technologii do mózgu). Koniec powieści jednak jednogłośnie został oceniony jako słaby – urwana fabuła niczego nowego nie wnosiła ani nie zaskakiwała (klubowicze rozwiązań fabularnych zagadek domyślili się już o wiele wcześniej), co jednocześnie sugeruje, że autor zostawił sobie furtkę do stworzenia kolejnej części.
10.05. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Pracownia dobrych myśli” Magdaleny Witkiewicz
Książka bardzo się podobała klubowiczom, ponieważ emanuje z niej dobra energia, podobnie jak w innych książkach autorki. Napisana jest w lekkim stylu, a czytając ją często się uśmiechamy. W powieści autorka umieściła w domu przy ulicy Przytulnej kilkoro bardzo interesujących lokatorów, w różnym wieku i z różnym bagażem doświadczeń. Pani Magda w sprawny sposób łączy i splata losy wszystkich mieszkańców. Książka godna polecenia.
10.05. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: „Plaża za szafą. Polska kryminalna” Marcina Kąckiego
Bez względu na preferencje czytelnicze naszych klubowiczów książka "Plaża za szafą. Polska kryminalna" (efekt 10 lat reporterskiej pracy Marcina Kąckiego) zdobyła uznanie i zrobiła wrażenie na czytelnikach. Niektóre z opisanych przez Kąckiego spraw kryminalnych wzbudziły ogromne emocje (wzburzenie, niedowierzanie) np. historia niezrównoważonej lekarki w poznańskim Centrum Stomatologii, czy też nastolatek molestowanych przez trenera siatkówki. Pozostałe, równie interesujące reportaże rzuciły więcej światła na sprawy, o których było głośno w swoim czasie. Każda opowieść ma zaskakujące zakończenie, którego nie sposób było przewidzieć. Okazało się, że najlepsze kryminalne scenariusze pisze samo życie. Książka polecana przez naszych klubowiczów – warto przeczytać!
08.05. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: „Bez mojej zgody” J. Picoult i ,,Spójrz na mnie’’ N. Sparksa
8 maja odbyło się cykliczne spotkanie członków DKK .Spotkanie było bardziej uroczyste z powodu przypadającego na ten dzień „Dnia bibliotekarza”, w dobrych nastrojach pochyliłyśmy się nad książkami pt. „Bez mojej zgody” J. Picoult i „Spójrz na mnie” N. Sparksa.
"Bez mojej zgody" to historia o rodzinie, bezsilności wobec walki z trudną i ciężką chorobą, o poświęceniu i przetrwaniu każdego nowego bolesnego dnia, niewyobrażalnej miłości, o borykaniu się z dylematami, rozterkami i wątpliwościami codziennych decyzji. Książka daje do myślenia, tkwi w czytelniku jeszcze długo po przeczytaniu, porusza ważne i moralne aspekty życia, wypracowuje naszą wrażliwość, unaocznia nam fakt, że każdy ma prawo do własnego życia i wolnego wyboru.
"Spójrz na mnie" nie jest typową historią miłosna, ale ma w sobie wątki kryminalne. Inna, niż pozostałe pozycje Sparksa, ale też chwyta za serce! Mamy tu piękną miłość między dwojgiem młodych ludzi ,którzy bardzo różnią się od siebie ale w końcu przeciwieństwa się przyciągają, pojawia się między nimi uczucie ,które z biegiem czasu pogłębia się. Rozbudowany wątek kryminalny i dynamiczna akcja sprawiają , że powieść bardzo wciąga a jej zakończenie naprawdę zaskakuje.
07.05. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiana książka: „Stulecie winnych” Grabowska Ałbena
„Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej to opowieść o losach polskiej rodziny Winnych. Dzieje tej rodziny pokazane są z chwilą wybuchu I wojny światowej, a kończą się w czasach współczesnych. Są to losy dramatyczne, gdyż podczas porodu bliźniaczek umiera ich matka, a ojciec sam pozostaje do opieki, mając jeszcze w domu dwóch synków. Wybucha okrutna wojna, która trwa długie lata i niesie za sobą kolejne zawieruchy. Jest to powieść o kobietach - na szczególną uwagę zasługują dwie kobiety-Bronia oraz Ania. Są one silnie psychicznie, a zarazem delikatne i otwarte na świat. Historia rodu Winnych jest trudna, ale ma w sobie dużo ciepła, magii i piękna a przy tym wzruszająca. Dostarcza olśnienia tak, że zapomina się o świecie.
05.05. DKK MiGBP w Niemodlinie
Omawiana książka: „Leśna Polana” Katarzyny Michalak
Piątkowe spotkanie DKK w Niemodlinie upłynęło na krótkiej rozmowie na temat przeczytanej przez nas książki Katarzyny Michalak - Leśna Polana pierwszego tomu Leśnej Trylogii. Odbyło się bez większych emocji, gdyż przeczytana lektura takich nie przyniosła naszym czytelniczkom. Historia głównych bohaterów, trzech przyjaciółek i trzech braci, zagmatwana, przepełniona przeciwnościami losu, nieszczęściami i tragediami a w tym wszystkim miłości od pierwszego wejrzenia. Nie przekonała nas ta historia pełna dramatyzmu z jednej strony i naiwnych zbiegów okoliczności z drugiej.
04.05. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiana książka: „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna” Moniki Sznajderman,
W maju dyskutowałyśmy o książce Moniki Sznajderman „Fałszerze pieprzu”. Nasza rozmowa wzbogacona była o przeżycia i relacje uzyskane bezpośrednio od autorki, która w tych dniach gościła w MBP w Opolu, na spotkaniu autorskim. Jesteśmy pełne podziwu dla niewiarygodnego wysiłku, jaki podjęła by „dokopać” się do historii swojej rodziny. Przypominało to pracę genealoga, historyka i detektywa w jednym. Na koniec „przemówił” pisarz - pięknym, pełnym wrażliwości językiem literackim, o powikłanych losach ludzi i narodów. Lektura warta polecenia.
KWIECIEŃ
27.04. DKK MBP w Brzegu
Omawiana książka: „Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo” Marka Rabija
Pierwsze spotkanie klubu DKK z książką odbyło się w tym roku dopiero w kwietniu. Kolejny rok spotkań klubowych zainicjowaliśmy bowiem niezwykle udanym spotkaniem autorskim z Agnieszką Lingas-Łoniewską. Wkrótce po nim spotkaliśmy się, by wstępnie zapoznać się z propozycją tytułów do omówienia na bieżący sezon. Wcześniej na pierwsze spotkanie z książką klubowiczki wytypowały reportaż Marka Rabija „Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo” Z zaangażowaniem rozmawiałyśmy o książce, ponieważ problemy, które poruszył reporter są bardzo istotne i głęboko poruszające, a od czasu do czasu nagłaśniane przez organizacje humanitarne. Powszechnie znany problem niewolniczej pracy dla zachodniego przemysłu odzieżowego w Azji, został naświetlony na przykładzie Bangladeszu. Skrajnie trudne warunki pracy z pominięciem podstawowych zasad bezpieczeństwa, wykorzystywanie dzieci, głodowe pensje – oto koszty powstawania relatywnie tanich przedmiotów codziennego użytku, czyli ubrań. Rzadko przeciętny konsument Zachodu zdaje sobie sprawę, jakim wysiłkiem i niedolą ludzką okupione jest wyprodukowanie modnego ciucha na jeden sezon. „Życie na miarę” to bez wątpienia ambitny reportaż, który na długo zapada w pamięć.
26.04. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Siedem życzeń” (zbiór opowiadań, autorki: Liliana Fabisińska, Ałbena Grabowska, Małgorzata Kalicińska, Agnieszka Krawczyk, Natasza Socha, Małgorzata Warda i Magdalena Witkiewicz)
„Siedem życzeń” to zbiór opowiadań siedmiu polskich pisarek bardzo chętnie czytanych przez kobiety. Liliana Fabisińska, Ałbena Grabowska, Małgorzata Kalicińska, Agnieszka Krawczyk, Natasza Socha, Małgorzata Warda i Magdalena Witkiewicz jeszcze raz przedstawią nam bohaterów opisanych wcześniej w książce „Cicha 5”. Akcja wszystkich części toczy się w Święta Bożego Narodzenia i wszyscy bohaterowie w wigilię trafiają do jednego pensjonatu na Mazurach. Czy ich życzenia się spełnią?
26.04. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: „Setka” Krzysztofa Vargi
Podczas kwietniowego spotkania klubowiczki rozmawiały o felietonach Krzysztofa Vargi pt. Setka. Książka wywołała nieco kontrowersji. Panie przeczytawszy wybrane przez siebie teksty nie zawsze zgadzały się z poglądami pisarza. Podkreślały jednak ich wartość poznawczą i lekkość pióra autora. Omawiałyśmy wybrane teksty dotyczące sztuki, literatury czy polityki. Dyskusja była naprawdę gorąca. Następnie zaproszono panie na spotkanie z autorką publikacji pt. Fałszerze pieprzu Moniką Sznajderman. Książka opowiada o losach jej obu rodzin żydowskiej i polskiej. Jest emocjonalną relacją z pracy, jaką wykonała autorka w poszukiwaniu prawdy o swojej rodzinie.
25.04. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiana książka: „Opolszczyzna w wielu smakach” ks. Andrzeja Hanicha, „Cienie przeszłości”, „Miód na serce” Edyty Świętek
Kwietniowe spotkanie było spotkaniem autorskim z ks. prałatem prof. dr hab. Andrzejem Hanichem, który promował swoją książkę „ Opolszczyzna w wielu smakach”.
Książka zawiera 2200 oryginalnych przepisów kuchni śląskiej. Znalazły się w niej przepisy na przekąski, zupy, potrawy z mąki, dania z drobiu, dziczyzny, wołowiny, ryb, a nawet grzybów czy jajek aż po ciasta, desery, przetwory i nalewki. Prócz tych przepisów na tradycyjne śląskie kluski czy rolady zawarto też przepisy na dania, które przywieźli po wojnie na Opolszczyznę kresowianie, albo które przez lata do domów zwozili opolanie wyjeżdżający za pracą za granicę, czy po prostu podróżujący po świecie. Ks. prof. Hanich opowiedział o tym, jak powstała książka i z kim współpracował. Autor kulinarnej publikacji zapewnił, że każdy z przepisów zawartych w książce, dzięki temu, że poleca go konkretna osoba, jest wypróbowany. Panie pytały co skłoniło uczonego do opracowania książki kulinarnej –ks. Hanich odparł: „aby ocalić umiejętności opolskich gospodyń, które to przepisy kulinarne mają w głowach i w rękach”.
Następnie odbyła się jeszcze druga część spotkania, dyskusja, którą przeprowadziła tym razem Pani Łucja Gajda na wcześniej przygotowane powieści. „Cienie przeszłości” – Edyty Świętek - to powieść bardzo intrygująca z mocno zarysowanymi wątkami kryminalnymi. Niesamowicie wykreowani bohaterowie, rosnące napięcie z każdą stroną. Powieść o poszukiwaniu własnego siebie. O kobiecie pragnącej kochać i być kochaną, o kobiecie, która nie chce brać już udziału w wyścigu szczurów, o kobiecie, która pragnie ułożyć swoje pogmatwane życie na nowo. Książka jest emocjonującym zapisem poszukiwania odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, a amnezja Kariny okazuje się być ciekawym pretekstem do tego, aby zajrzeć w głąb siebie. Każda z nas nosi piętno nieodkrytych tajemnic w swojej historii i ta powieść nam o tym przypomina. Autorka w powieści sięga do tomiku poezji Juliana Tuwima. Jego poezja okaże się kluczem do dawnego życia kobiety. W utworach wielkiego pisarza bohaterka powieści Karina odnajdzie furtkę do dawnego świata. Jej poszukiwania przysporzą czytelnikowi wielu wzruszeń oraz emocji.
„Miód na serce” – Edyty Świętek – to powieść wielowątkowa i wielopokoleniowa. To niezwykle ciepła i zabawna opowieść o tym co w życiu najważniejsze. Jest to również sympatyczna, pełna uczuć i emocji powieść, o tym że miłość ma niejedno imię, ale też o samotności, potrzebie bliskości, o poszukiwaniu bratniej duszy, i o chęci założenia kochającej rodziny. Książka utwierdza czytelnika w tym, że nigdy nie jest „ciągle źle”, ale może potrzeba jeszcze troszkę czasu, cierpliwości, aby było lepiej. Autorka pokazuje przez los swoich bohaterów, że każdy ma swój czas na szczęście, na miłość. Stara się pocieszyć tych, którzy wciąż szukają swojej drugiej połówki, albo zmagają się z jakimś bardzo trudnym doświadczeniem życiowym, chociażby samotne rodzicielstwo. Może szczęście jest gdzieś bardzo blisko nas, tylko to my go nie dostrzegamy?
24.04. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: „Noc ognia” E.E. Schmitta
Znany i chętnie czytany Eric-Emmanuel Schmitt znowu postawił przed czytelniczkami Dyskusyjnego Klubu Książki wiele niełatwych pytań. „Noc ognia” to prawdziwa historia, dotykająca bardzo osobistego doświadczenia w biografii pisarza, historia, która miała niewątpliwie ogromny wpływ na jego przyszłą twórczość. Tak jak autora - bohatera „Nocy ognia” tak i czytelników dręczy wiele egzystencjalnych pytań i wątpliwości. W każdym człowieku jest potrzeba rozmów o sensie istnienia, o śmierci, przemijaniu, poszukiwaniu siebie, kwestiach wiary, wyznawanej religii. Nie inaczej było na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Lewinie Brzeskim, czytelniczki chętnie dzieliły się swoimi refleksjami na tematy poruszane w książce, upatrując w nich odniesień do współczesnych wydarzeń na świecie. Taki jest właśnie E.E. Schmitt – potrafi o rzeczach trudnych opowiadać w zwykły sposób.
24.04. DKK GBP w Pawłowiczkach. Spotkanie z podróżniczką Renatą Matusiak
W poniedziałek, 24 kwietnia gościem biblioteki i klubu DKK była Renata Matusiak, nauczycielka, bibliotekarka i grafik komputerowy, a z zamiłowania podróżniczka. Z wielką pasją opowiedziała o swojej trzymiesięcznej podróży po Pakistanie. Samotna wędrówka przez kraj, w którego kulturze nie ma miejsca na samotnie podróżujące kobiety, przeprawie przez przełęcz Chajber na pograniczu afgańsko-pakistańskim, podróżowaniu z uzbrojoną eskortą przez tereny wyjęte spod jurysdykcji pakistańskiego rządu, a także pokonywaniu, powstałego kilka lat temu, jeziora na najwyższej międzynarodowej drodze świata – Karakorum Highway. Spotkanie było bardzo różnorodne, bogate w treść i opatrzone urokliwymi fotografiami. Jak się okazało, jest o czym opowiadać, ponieważ kraj ten może pochwalić się niemalże wszystkim: wysokimi górami, morzem, rozległymi pustyniami, żyznymi dolinami, ogromnymi rzekami i pięknymi zabytkami kultury i historii. Renata Matusiak odwiedziła ponad 50 krajów, podróżuje sama, niskobudżetowo, najczęściej autostopem. Wyznaje zasadę, że „chcieć, to móc“. Mieszka w domach miejscowych i jest zawsze bardzo blisko kultury i zwyczajów odwiedzanych miejsc, skąd przywozi w pamięci niesamowite pejzaże i dziesiątki interesujących zasłyszanych historii.
21.04. DKK GBP w Popielowie. Spotkanie z Walterem Pyką
Omawiana książka: wybrane wiersze z kilkunastu tomików poezji Waltera Pyki
Uczestnicy spotkania bardzo dobrze znają naszego już emerytowanego aptekarza, ale wciąż piszącego poetę, pana Waltera Pykę. W kameralnej atmosferze, po zaprezentowaniu wybranych wierszy uczestnicy rozpoczęli dyskusję. Dyskusja dotyczyła głównie wierszy z najnowszego tomiku autora pt. „Ero-Pyki. Wiersze przywołane”, wydanego w 2016 roku. Wiersze „erotyczne” tak naprawdę erotycznymi nie są, podsumowała czytelniczka, one - jak zawsze wiersze Pyki - traktują o życiu, miłości do najbliższych, a do tego napisane są specyficznie, przystępnym językiem, tylko On tak potrafi. Uczestnicy spotkania mogli nabyć ten ostatni „wyrafinowany” tomik wierszy, oczywiście z dedykacją autora.
19.04. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Wojciech Młynarski Od oddechu do oddechu…
Miesiąc po śmierci artysty klubowicze z nutką żalu i rozrzewnienia wspominali autora niezapomnianych i wciąż aktualnych tekstów piosenek i wierszy. Dla wszystkich był on postacią wybitną, rozpoznawalną z charakterystycznym głosem, który wniósł wielki wkład w polską kulturę. Takie piosenki jak Jesteśmy na wczasach, W Polskę idziemy czy Róbmy swoje znała i śpiewała cała Polska. Każda z zebranych osób wspominała te życiowe momenty, na tle których przewijały się piosenki i teksty kabaretowe Wojciecha Młynarskiego. Co odważniejsi zanucili wybrane przez siebie piosenki. Żal, że odszedł człowiek wielkiego formatu, mistrz puenty, który z finezją, lekkim dowcipem przedstawiał polską rzeczywistość tamtych i obecnych czasów. Zachęcamy do lektury.
19.04. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: "Poczekajka" Katarzyny Michalak
Klubowiczki chętnie sięgają po książki Katarzyny Michalak. Tym razem tematem spotkania była powieść "Poczekajka". To historia Patrycji młodej pani weterynarz, która jest początkującą wiedźmą, wierzy w sny i wróżby z kart Tarota. Bohaterka chce spełnić swoje marzenia. Wyrywa się spod nadmiernej kontroli matki, wyprowadza od przyjaciółki i trafia do małej wioski koło Zamościa zwanej Poczekajką. Tam znajduje chatkę ze swoich snów i postanawia się osiedlić. Pracuje w zamojskim ZOO, gdzie niesie pomoc wszystkim zwierzętom dużym i małym. Poczekajka to opowieść o tym, że warto wierzyć w siebie, realizować marzenia o własnym, pełnym ciepła domu. W powieści znajdziemy szczyptę magii, humoru, ale też dramatyzmu. To literatura, która odpręży
i pozwoli się pośmiać.
19.04. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Twórczość Krystyny Mirek: Szczęście all inclusive, Francuska opowieść, seria Jabłoniowy sad, Większy kawałek nieba
Podczas spotkania klubowiczki dokonały podsumowania spotkania autorskiego z Krystyną Mirek, które odbyło się 30.03.17. Jednogłośnie czytelniczki uznały spotkanie za bardzo udane. Pisarka zrobiła na nich bardzo dobre wrażenie, okazała się przemiłą i bardzo pozytywną osobą, która potrafi pięknie pisać, a także opowiadać o swoim życiu i twórczości. Następnie rozpoczęła się dyskusja na temat przeczytanych książek autorstwa Krystyny Mirek. Wszystkie przeczytane przez poszczególne czytelniczki tytuły (Większy kawałek nieba, cykl Jabłoniowy sad, Szczęście all inclusive, Podarunek, Pojedynek uczuć) zebrały bardzo dobre recenzje. Książki czyta się rewelacyjnie, a pisarka kreując swoich bohaterów wykazuje się ogromną psychologiczną wiedzą oraz znajomością ludzkiej natury. Moderator przekazał również informację klubowiczkom ze szkolenia „Dwa bratanki” oraz przedstawił regulamin konkursu na recenzję węgierskiej książki.
18.04. DKK GBP w Pakosławicach
Omawiana książka: ,,Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olga Tokarczuk
W dniu 18 kwietnia 2017 roku w sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Pakosławicach odbyło się spotkanie Klubowiczów DKK z Pakosławic. Klubowiczki tym razem pochyliły się nad książką Olgi Tokarczuk pt. ,,Prowadź swój pług przez kości umarłych." Panie decydując się na tą książkę (jak same wielokrotnie podkreślały) kierowały się gatunkiem, czyli thrillerem moralnym oraz wielkim sukcesem filmu ,,Pokot" Agnieszki Holland, nagrodzonym m.in. na festiwalu filmowym w Berlinie. Książka Olgi Tokarczuk zaskakuje, szczególnie tych, którzy czytali pozostałe powieści autorki. Thriller moralny, czy też prawie kryminał, po przeczytaniu wprawia w osłupienie, gdyż każdy kto spodziewał się klasycznego kryminału będzie jednak lekko rozczarowany. Autorka gra konwencjami literackimi, bawi się mieszaniem kryminału z thrillerem i powieścią obyczajową. Jest to książka, która wymaga skupienia, gdyż nie ma oszałamiającej akcji, ale sam wątek moralny jest tu przedstawiony w niesamowity sposób. Sprawia, że czytelnik zaczyna zastanawiać się nad granicą swojego człowieczeństwa w stosunku do zwierząt. Klubowiczki co do samego zachowania głównej bohaterki, jej postępowania były troszkę podzielone. Natomiast co do poruszanego przez autorkę głównego wątku moralnego, większość Pań wyraziła stanowcze stanowisko. Samo zakończenie w pewien sposób okazało się też dużym zaskoczeniem. Niewątpliwie ta książka zapada w pamięci. Jest „metafizyczną przestrzenią”, która ukazuje, niejako przedstawia nasze społeczeństwo, nas samych we wszystkich możliwych odsłonach, zarówno tych dobrych, jak i tych najgorszych.
07.04. DKK BP w Głuchołazach
Omawiana książka: „Indie sztuka władzy”, „33 Ewy i 3 Adamów” Krzysztofa Mroziewicza
Postać Krzysztofa Mroziewicza, jego pozycja w świecie dziennikarskim spowodowała duże zainteresowanie czytelników, którzy przyszli zobaczyć i posłuchać człowieka, który poznał wiele osobistości ze świata polityki i kultury. Były ambasador Indii opowiadał o swoim doświadczeniu, które zdobył podczas rozmów z wybitnymi pisarzami np. G.G. Marquezem czy M. Vargas Llosą, ale również z politykami np. królową Wielkiej Brytanii Elżbietą II, królem Juanem Carlosem I czy J. Arafatem. Opowiadał o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na reporterów wojennych, wspominał Waldemara Milewicza, przestrzegał przed nadużywaniem przez media ich kreatywnej siły. Rozmawialiśmy również o kobietach, które w życiu spotkał i te które chciał poznać, a wszystkie opisał w książce „33 Ewy i 3 Adamów”. Przez książkę przewijały się panie w barwnym korowodzie pokazując dobro i zło kobiecego świata. Opowiadał min. o Orianie Fallaci, Matce Teresie z Kalkuty czy Benazir Bhutto. Ciekawie opowiadał o Wandzie Rutkiewicz jako tej, która „dotknęła nieba . Nasze czytelniczki ta książka zainteresowała najbardziej. Najmniej czasu poświęciliśmy na promowaną książkę „ Indie sztuka władzy”. Po prostu zabrakło nam czasu. Było to bardzo interesujące spotkanie.
07.04. DKK MBP w Brzegu. Spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską
Spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską zainaugurowało nowy rok działalności DKK w brzeskiej bibliotece. Książki Agnieszki Lingas-Łoniewskiej należą do najbardziej poczytnych wśród różnych propozycji z zakresu współczesnych powieści autorów polskich. Ta niezwykle płodna literacko pisarka jest autorką wielu powieści obyczajowych, sensacyjnych i kryminalnych, a także utrzymanych w konwencji New Adult. Pani Agnieszka to bardzo pozytywny, energetyczny człowiek i wspaniała gawędziarka. Opowiadając o początkach i przebiegu swojej pisarskiej przygody, bardzo szybko przełamała naturalny dystans, jaki zwykle początkowo tworzy się między zaproszonym gościem a publicznością. Dzięki takiej atmosferze szybko nawiązał się dialog między autorką a czytelnikami. Dowiedzieliśmy się, że Pani Agnieszka oprócz zawodowego pisarstwa zajmuje się popularyzacją literatury polskiej. Aktywnie udziela się na portalach internetowych i sama prowadzi autorski portal „Czytajmy polskich autorów”. Wspiera też debiutantów w rozwijaniu ich dróg twórczych. Pisarka lubi nie tylko ludzi. Kocha również zwierzęta, szczególnie te, które znajdują się w schroniskach. Wspomaga je zbierając karmę podczas spotkań z czytelnikami. Tę przychylność wyczuł bezpański kotek, który „przybył” na spotkanie z autorką. Dzięki zaangażowaniu czytelniczki znalazł opiekuna i dom.
06.04. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Podczas kwietniowego spotkania mogłyśmy wziąć do ręki zamówione przez nas książki, wertować czyściutkie, pachnące farbą stronice, czytać informacje na okładkach i wyrokować, kierując się tylko intuicją, która z książek nas zachwyci, a która zawiedzie. Rozmowa przebiegała w sferze domysłów, przeczuć i wyobrażeń co, właśnie stało się przyczyną wyjątkowości tego spotkania. Po szczegółowym przeglądzie, solidarnie uzgodniłyśmy kolejność czytania naszego „pakietu” tytułów. Na „start” będzie to „Mam na imię Lucy”, E. Strout, ponieważ wiemy już o nieustającym zachwycie krytyków i chcemy wyrobić sobie własne opinie na temat tej powieści. Za miesiąc, rodzime klimaty w „Jak pokochać centra handlowe” N. Fiedorczuk.
06.04. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach. Spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską
Gościem spotkania autorskiego w DKK w Kościerzycach była pisarka Agnieszka Lingas-Łoniewska. Pani Agnieszka opowiadała zgromadzonym klubowiczkom o sobie, o tym jak zaczęła pisać swoje powieści, a potem je wydawać. Opowiadała skąd czerpie pomysły do swoich powieści, a także w jaki sposób przygotowuje się do pisania , zapoznając się ze środowiskiem , w którym toczyć się będzie powieść. Wszystko to przeplatała ciekawymi anegdotami, które miały miejsce podczas jej pracy. Pani Agnieszka jest bardzo miłą i otwartą osobą. Miało się uczucie jakby była naszą znajomą już od dawna. Pod koniec spotkania klubowiczki czekały na autografy. Każda znalazła coś dla siebie, ponieważ twórczość pani Agnieszki jest bardzo różnorodna, od powieści obyczajowej , przez romans aż po kryminał. Zakończeniem spotkania był wpis pisarki do kroniki biblioteki na pamiątkę przemiłego spotkania.
05.04. DKK GBP w Baborowie
Spotkanie kwietniowe rozpoczęło się nietypowo. Klubowiczki oznajmiły, że nie mają czasu czytać, bo…piszą. :) Utwory własne, celem zgłoszenia ich w konkursach literackich. Być może, po rozstrzygnięciu, autorki pozwolą nam zapoznać się ze swoją twórczością. Na razie czekamy. :) Poza tym wiosna to czas zakochań i fascynacji nieliterackich. To absorbuje i zajmuje prawie cały czas. Ale… Ale w tych nielicznych chwilach, kiedy nie myślą o kochaniu i nie piszą, coś tam czytają. Jednak. Dziewczyna z dzielnicy cudów to pierwszy tom polskiej serii fantasy. Zachwycająca lektura, wciągająca fabuła, fascynująca bohaterka. :) Streszczenie fabuły pozwala się domyślać, że autorka jest pod mocnym wpływem nieprzebranej ilości podobnych historii, które ktoś już kiedyś napisał, ale skoro zachwyca… Poza tym powracają tytuły, o których już wcześniej rozmawialiśmy w innym składzie – np. Harry Potter czy Igrzyska śmierci.
05.04. DKK BP w Zębowicach. Spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską
5 kwietnia Agnieszka Lingas-Łoniewska odwiedziła Zębowicki Dyskusyjny Klub Książki. Autorka opowiedziała o początkach swego pisania. Początkowo traktowała je hobbystycznie, chowając pierwsze teksty do szuflady. Gdy wychodziła pierwsza powieść to w szufladzie czekało już 8 następnych. Podczas swojej 7- letniej pracy twórczej wydała ponad 20 książek m. in. „Jesteś moja dzikusko”, „Piętno Midasa”, „Bez przebaczania”, „Skazani na ból”: trylogie: „Zaklęty losu”, „Łatwopalni”, „Szukaj mnie wśród lawendy”. Obecnie na wydanie czeka najnowsza „Wszystko wina Kota”, która będzie miała premierę w maju. Na zakończenie spotkania Pani Agnieszka wpisała dedykacje do książek, które czytelniczki zakupiły podczas spotkania, a następnie autorka poprosiła o wykonanie pamiątkowego zdjęcia, które umieściła na swoim Facebooku. Dziękujemy pani Agnieszce za miłe i ciekawe spotkanie, a wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie.
05.04. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: "Podarunek" Krystyny Mirek
Na kwietniowym spotkaniu uczestniczki wypowiedziały się na temat spotkania autorskiego z p. Krystyną Mirek, która gościła w naszej bibliotece miesiąc temu. Omówiłyśmy również książkę pt. "Podarunek" oraz ogólnie tematykę powieści autorki. Spotkanie z Krystyną Mirek zdaniem naszych pań było bardzo udane pod każdym względem: interesującego wystąpienia pisarki i jej pasjonujących odpowiedzi na pytania czytelniczek. Książką, którą omówiłyśmy była powieść "Podarunek". Powieść ta opowiada wycinek z życia dwóch kobiet: Marty i Kai. Choć codzienność każdej z nich plecie się inaczej, puentą jest poszukiwanie szczęścia i zmiany na lepsze. Marta czuje się osamotniona, mimo, że ma męża i dwoje dorosłych dzieci. Każdy żyje w tej rodzinie swoim życiem. Z teściową Marta też nie ma dobrych relacji. Wystarczyłoby trochę dobrej woli każdej ze stron, a wszyscy by zyskali. Kaja sama sobie zakłada pętlę na szyję, pakuje się w długi i w sytuację bez wyjścia. W efekcie każda z kobiet marzy o szczęśliwej odmianie. Los spełnia te pragnienia, ale scenariusz jest inny od wyobrażeń i założonej opcji. Finał jest jednak satysfakcjonujący i to jest najważniejsze. Klubowiczkom podobała się ta powieść, jak również inne książki pani Krystyny. Podkreśliły, że tematyka jej książek jest im bardzo bliska, gdyż porusza problemy i sprawy zwyczajnych ludzi, każdego z nas.
04.04. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: „Amerykanin”, „Bostończycy”, „Echo” Henry’ego Jamesa
4 kwietnia w Dyskusyjnym Klubie Książki rozmawiano o twórczości Henry’ego Jamesa, amerykańskiego pisarza żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, uważanego za kluczowego przedstawiciela XIX-wiecznego realizmu. Henry James urodził się w Nowym Jorku, studiował prawo w Uniwersytecie Harvarda, ale uczył się też w Londynie, Paryżu i Genewie. Dużo podróżował po Europie, najpierw Anglii, później Francji, Szwajcarii i Włoszech. Ostatecznie osiadł w Londynie. Zdobyte podczas podróży doświadczenia i własne obserwacje stanowiły źródło twórczości Jamesa. Omawiano książki pt.: Amerykanin (2016), Bostończycy (2014), Echo (2016). Ukazały się w Polsce po stu trzydziestu latach od ich pierwszego wydania. Powieść Amerykanin i nowela Echo to ciekawe przykłady zetknięcia się dwu światów europejskiego i amerykańskiego w latach osiemdziesiątych XIX wieku, połączenie romansu, dramatu społecznego i realistycznej powieści obyczajowej. W Bostończykach Henry James przedstawił swoje stanowisko wobec rozwijającego się feminizmu uzupełnione o wnikliwy portret społeczeństwa amerykańskiego. Książki Henry’ego Jamesa uczestniczki spotkania polecają tylko ambitnym czytelnikom.
04.04. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: „Teren Prywatny”, „Hermańce” Barbary Kosmowskiej
Na kwietniowym spotkaniu omawiana była twórczość Barbary Kosmowskiej. Książka „Hermańce” okazała się lektura trudną, ze względu na miejsce i specyfikę życia ludzi, którzy wiodą szczególną egzystencję w rytm alkoholowych ciągów. „Teren Prywatny” natomiast to fajnie napisana książka, zapewnia relaks, lektura pełna humoru, warta przeczytania. Klubowiczki przeczytały także młodzieżową książkę „Buba”, która ma fajną bohaterkę, cudownego dziadka i ciągle kłócących się rodziców – Buba jest świetną dziewczyną - książka jest pełna ciepła. Na koniec omówiono książkę Gorzko i tak jak poprzednie bardzo dobra powieść, godna polecenia. Czytelniczkom Klubu bardzo podoba się twórczość pani Kosmowskiej i z niecierpliwością czekają na spotkanie autorskie. Na koniec spotkania panie otrzymały do przeczytania książkę pani Hanny Cygler „Czas zaklęty”.
03.04. DKK GBP w Pawłowiczkach
Omawiana książka: ks. Jana Kaczkowskiego „Czekam na was ale się nie spieszcie”
Podczas kwietniowego spotkania omawiano książkę „Czekam na was, ale się nie spieszcie” ks. Jana Kaczkowskiego. Rozmawiano o przemijaniu – o Bogu, o cierpieniu, o złych i dobrych ludziach, jedzeniu, podróżach i planach na ten rok. To tak jak życie ks. Jana Kaczkowskiego, którego pokochała cała Polska za nieprzeciętne poczucie humoru, które pozwalało oswoić ludziom najcięższe choroby,
a nawet śmierć. Sam, chory na raka, odszedł przed rokiem, ale został we wspomnieniach rodziny i przyjaciół. Bo przecież w cierpienie każdy z nas zostaje sam i tak trudno pogodzić się z taką sytuacją. Dowiadujesz się od lekarza o strasznej diagnozie i nagle wychodzisz na ulicę, a tutaj życie toczy się tak jak zwykle… W czasie spotkanie czytano wybrane fragmenty z książki.
03.04. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: „Dygot” Jakuba Małeckiego, „Ukochany syn” Somayii Gowdy
3 kwietnia odbyło się cykliczne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki w Kamieniu Śląskim. Na tym spotkaniu omówione zostały dwie książki o zupełnie różnej fabule. Pierwszą była książka Jakuba Małeckiego pt. „Dygot”, drugą „Ukochany syn” Somayii Gowdy , którą czytało się lekko i przyjemnie, natomiast ,,Dygot’’ wzbudził u pań wiele emocji, ale też i sprzecznych opinii, więc o tej książce dyskutowałyśmy dłużej. "Dygot" to intrygującą, pełna tajemnic i niedopowiedzeń, trzymającą w napięciu saga, której bohaterowie to nietuzinkowe postacie, na pewno na długo zapadające w pamięć, a szczególnie inny wygląd jednego z głównych bohaterów, który decydująco wpływa na jego losy i życie bliskich. "Ukochany syn" to bardzo ciepła i mądra opowieść , przedstawiająca losy dwójki indyjskich przyjaciół Anila i Leeny, na tle dwóch odmiennych krajów – Indii i USA, różniących się od siebie nie tylko tradycją i kulturą, ale też klimatem i krajobrazem.
MARZEC
29.03. DKK MBP w Opolu
Omawiana książka: My i cała reszta – Bridget Asher
Omawiana książka My i cała reszta, nie wzbudziła zachwytu, do tego stopnia że nie wszystkie osoby doczytały ją do końca. Rozmowa dotyczyła negatywnego wpływu nieobecności ojca na życie dzieci. Panie podkreślały, że są sytuacje w których matka wypełnia obie role rodzicielskie i dzieci nie odczuwają braku drugiego rodzica. W tym jednak przypadku również matka nie spełniła dobrze swojego zadania. Treść książki od początku była przewidywalna. Nie podobało się również zakończenie, zbyt oczywiste. Powinien zostać pewien margines dla wyobraźni czytelnika.
29.03. DKK GBP w Gogolinie. Spotkanie z Krystyną Mirek
Spotkanie autorskie otworzyła moderator klubu Ewa Bury. Następnie głos oddano zaproszonej autorce Krystynie Mirek, która opowiadała o początkach swojej pracy pisarskiej, rodzinie, pasjach, planach na przyszłość. Zgromadzeni czytelnicy dowiedzieli się również informacji na temat pracy w wydawnictwami, codzienności pisarki, trudach jakie musiała pokonać zanim stała się pisarką zawodową oraz że zawsze warto dążyć do spełniania marzeń. Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcie, a czytelniczki podziękowały Krystynie Mirek za piękne, mądre i dające siłę książki.
28.03. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiana książka: Wiele demonów, Zuza albo czas oddalenia, Portret młodej wenecjanki, Bezpowrotnie utracona leworęczność, Pod Mocnym Aniołem, Spis cudzołożnic - Jerzego Pilcha.
Po krótkim wstępie, podczas którego każdy z Klubowiczów opowiedział o książce, którą przeczytał, wywiązała się dyskusja dotycząca wpływu przeżyć autora na jego dzieła. Po narracji pierwszoosobowej w części dzieł (Zuza, Portret czy Spis i Bezpowrotnie utracona leworęczność) zastanawialiśmy się jaką (i którą) część stanowią własne doświadczenia autora, a ile z nich jest fikcją literacką. Zastanawialiśmy się również, jak bardzo pisarz jest utożsamiany ze swoim dziełem oraz, jak i czy wpływa to na nasz jego odbiór. Na zakończenie po raz kolejny rozmowa zeszła na adaptacje filmowe. Jednogłośnie orzekliśmy, że czytając Spis cudzołożnic nie sposób się uwolnić od Jerzego Stuhra, podobnie zresztą jak od Roberta Więckiewicza przy czytaniu Pod Mocnym Aniołem.
23.03. DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka. Spotkanie z Agnieszką Tyszką
Autorka opowiedziała klubowiczom o swojej pracy, o czym pisze i jak jej własne dzieci są dla niej nieustannym źródłem inspiracji. Klubowicze pytali pisarkę m.in. o jej warsztat pracy, byli ciekawi, jak organizuje sobie pracę, kiedy (rano czy wieczorem) jej się najlepiej pisze. Pani Tyszka przygotowała dla klubowiczów także małą zabawę: rozdała kartki z „pozytywnymi wiadomościami”, podany nagłówek uczestnicy spotkania mogli dowolnie w tekście artykułu rozwinąć. Klubowicze wykazali się pomysłowością i powstały bardzo ciekawe teksty.
22.03. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: „Bez przebaczenia” Agnieszki Lingas-Łoniewskiej
W środę wieczorem na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy książkę – „Bez przebaczenia”- Agnieszki Lingas – Łoniewskiej. Autorka opisuje historię dwojga młodych ludzi ich szalonej miłości takiej od pierwszego wejrzenia. Pauliny młodziutkiej dziewczyny, która po śmierci matki trafia do mieszkania ojca, którego nie pamięta z dzieciństwa. On Piotr, ambitny, wykształcony żołnierz, który jest prawą ręką ojca Pauliny. Poznają się w bibliotece i tak zaczyna się ich namiętna miłość, która niekiedy boli, ale nie poddają się walczą, bo też mają swoje charakterki. Ukazane są wartości, jakie niesie ze sobą pierwsza miłość. Dużo się dzieje, akcja za akcją, no i spora dawka emocji. Z niecierpliwością też czekałyśmy razem z bohaterką na powrót Piotra z Afganistanu. Stresująca sytuacja, bo nie wiadomo było czy wróci, ale wszystko dobrze się skończyło. Gorąco zachęcamy do przeczytania, bo warto, a my sięgamy po następne tytuły.
21.03. DKK GBP w Pawłowiczkach
Omawiana książka: „Bratnia dusza” Hanny Cygler
Do grona klubowicza DKK zostały przyjęte nowe cztery osoby, z wielką radością i entuzjazmem, że grono nasze się powiększa. Spotkanie rozpoczęło Pani Renia, która opowiedziała jak trudno w małym lokalnym społeczeństwie być zrozumianym w swej inności. Wywiązała się dyskusja że trudno przełamać stereotypy myślenia. To był początek nawiązania do tematyki książki Hanny Cygler „Bratnia dusza” to również opowieść o relacjach między ludźmi i może też o specyficznej tęsknocie co sprawi, że znów zadrży w nas serce i o potrzebach głęboko skrywanych może ze strachu, może ze wstydu. O potrzebie miłości zrozumienia, o potrzebie bycia potrzebnym. To ciepła historia, godna polecenia, która rozjaśni szary dzień.
15.03. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Judasz” Amos Oz
Książka „Judasz” Amosa Oza to historia Szmuela Asz, studenta Uniwersytetu Hebrajskiego. Szmuel pisze pracę magisterską pt. „Jezus w oczach Żydów”. W życiu Szmuela następuje poważny kryzys wywołany pogorszeniem się sytuacji materialnej i zawód miłosny. Przerywa studia i szuka pracy zarobkowej. Trafia z ogłoszenia do tajemniczego i ponurego domu. Mieszka tu starzec o zdeformowanym ciele, szpetny w swoim wyglądzie, oraz jego synowa Atalia, która z każdym dniem coraz bardziej fascynuje młodego studenta. Zadaniem Szmuela będzie dotrzymywanie niesprawnemu staruszkowi towarzystwa przez kilka godzin dziennie w zamian za zakwaterowanie i skromne kieszonkowe. W wolnych chwilach próbuje pisać swoją pracę magisterską o Jezusie w oczach Żydów. Ważną postacią w tej pracy jest Judasz Iskariota, który był najwierniejszym uczniem Jezusa, który chciał sprawić, żeby Żydzi uwierzyli w Jezusa. Rozważa, co by było gdyby Żydzi przyjęli Jezusa. Może Europa wybrałaby jakąś inną formę judaizmu. Natomiast chrześcijanie uznają, po dziś dzień, Judasza za największego zdrajcę Jezusa. Judasz jest symbolem zdrady. Wątek zdrady i wierności w pracy magisterskiej Szmuela przewija się również w dyskusjach studenta z Gerszomem Waldem, człowiekiem mądrym, oczytanym, kiedyś wykładowcą uniwersyteckim. Ich dyskusje toczą się wokół powstania państwa Izrael, ich zwolenników i przeciwników, wojny jaka rozegrała się między światem arabskim i żydowskim. W tej wojnie zginął syn Walda, a mąż Atalii. Ta tragedia wpłynęła na dalsze życie staruszka i Amalii, jej obecnej postawy życiowej, zachowań, decyzji i wyborów. Powieść „Judasz” Amosa Oza jest gorzkim rozrachunkiem z ideą państwa, pokoleniem budowniczych, z krzywdą i przelaną krwią. Arabowie i Żydzi żyli w zgodzie i przyjaźni na ziemi palestyńskiej przez wieki. „Związani wspólnymi interesami Żydzi i Arabowie na przestrzeni wieków byli ofiarami chrześcijańskiej Europy. Arabowie byli upokarzani przez mocarstwa kolonialne, znosili hańbę ucisku i wyzysku, a Żydzi przez pokolenia doznawali pogardy, wykluczenia, prześladowań, wypędzeń, rzezi, a wreszcie ludobójstwa”(cyt. Z książki s. 270)
Kiedy ustało panowanie brytyjskie, każda z nacji dążyła do utworzenia własnego państwa. Pod koniec lat 40 XX wieku doszło do rozlewu krwi i podziału państwa. Każda z nacji miała swoje racje i prawa. Tragizm tamtego czasu polegał na tym, że dobrego wyjścia nie było i nie ma do dzisiaj. Symbolem tamtego podziału jest miasto Jerozolima podzielone dzisiaj na 3 strefy: arabską, judaistyczną i chrześcijańską.
15.03. DKK BP w Łambinowicach – filia Jasienica Dolna. Spotkanie z Joanną Olech
15 marca o godz.11:00 odbyło się spotkanie autorskie z Panią Joanną Olech, autorką literatury dziecięcej. Spotkanie było fantastyczne, na pewno Pani Olech łatwiej było nawiązać kontakt z dziećmi, bo dzieci znały jej książki. W naszym klubie omawialiśmy kilka książek autorki i dlatego dyskusja była bardzo ożywiona, a zadawane pytania trafne i na temat. Atmosferę spotkania potwierdzą załączone zdjęcia, było wesoło! Wiedza przekazana uczestnikom spotkania w wesoło zapamiętana będzie na długo i na pewno bardzo mile będziemy wspominać pisarkę. Polecamy jej książki, warto je przeczytać, dlaczego? -sprawdźcie sami.
14.03. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiana książka: Sylwia Trojanowska” Sztuka latania i Michele Fitoussi „Helena Rubinstein: kobieta, która wymyśliła piękno.
Pierwszą powieść można potraktować jako formę terapii dla osób, którzy borykają się z problemami nadwagi. Po przeczytaniu powieści czytelnik uzmysławiają sobie, że nadwaga, brak akceptacji i kompleksy można zwalczyć wiarą w siebie, jak i również wzrostem pozytywnych motywacji do zmian. W tej powieści wspomaga Kaśkę główną bohaterkę - terapeutka Penelopa. Autorka w lekturze pokazuje, że problemu otyłości nie da się rozwiązać z dnia na dzień i że żadna dieta nie zdziała cudów w tak krótkim czasie. Taka zdroworozsądkowa postawa jest bardzo potrzebna osobom, które przystępują do diety, albo już ją stosują. W powieści autorka umieściła również emocjonującą historię o miłości. Polecamy tę książkę wszystkim, którzy utracili wiarę w siebie, aby zrozumieli, że jedyną przeszkodą na drodze do szczęścia jesteśmy właśnie MY sami. Druga omawiana książka to biografia Heleny Rubinstein - dzieciństwo i młodość, budowa sieci salonów piękności w Australii, Europie i Ameryce, społeczne przemiany na przełomie XIX i XX wieku, wpływ emancypacji kobiet na rozwój przemysłu kosmetycznego.
14.03. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Katarzyna Bonda: Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony
14 marca na spotkaniu omawiane były książki Katarzyny Bondy: Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony składające się na cykl Cztery żywioły Saszy Załuskiej: tetralogia kryminalna. Główną bohaterką cyklu jest była policjantka, zajmująca się wykonywaniem profili psychologicznych sprawców przestępstw. Profilerkę poznajemy w momencie kiedy przerywa studia doktoranckie w Huddersfield i po siedmiu latach nieobecności wraca do Polski wraz z córką. Fabuła Pochłaniacza rozgrywa się pomiędzy 1993 a 2013 rokiem w Trójmieście. Ten pierwszy tom cyklu liczy prawie 700 stron, szczegółowo ukazuje pracę policji i samego profilera, a także tajniki osmologii – nauki zajmującej się badaniem zapachu. Żywiołem Pochłaniacza jest powietrze. W tomie pt. Okularnik Sasza Załuska pracuje nad sprawą o kryptonimie „Czerwony pająk”. Poza sferą kryminalną w tej bardzo obszernej książce – ok. 850 stron, interesujące są fragmenty o historii Podlasia i Białostocczyzny. Czytelnik poznaje też zagmatwaną przeszłość głównej bohaterki i szczegóły antroposkopii tj. metody rekonstrukcji twarzy na podstawie czaszki. Tomowi patronuje żywioł ziemi. Akcja trzeciego tomu pt. Lampiony rozgrywa się w Łodzi a patronuje książce żywioł ognia. Profilerka Sasza Załuska otrzymuje kolejne zadanie i końcu 2015 roku przybywa do Łodzi. W mieście, które w powieści jest ważnym a może nawet głównym bohaterem, pełnym mrocznych zaułków, niebezpiecznym, brzydkim dzieje się wiele zła: pożary, kradzieże, pobicia, gwałty, porwania, morderstwa, wybuchy bombowe, próby samobójcze, oszustwa i terroryści, … Nadmiar. Do tego autorka szczegółowo prezentuje nam też mieszkańców tego miasta od bezdomnych po bogaczy. Lampiony to najbardziej zagmatwana, zaplątana część cyklu i może bardziej jest to powieść społeczno-obyczajowa niż kryminalna. W ocenie uczestniczek spotkania książki składające się na cykl Cztery żywioły Saszy Załuskiej są za długie, autorka komplikuje fabułę i przesadnie opisuje tło akcji ale warto przeczytać aby poznać dalsze losy perfekcyjnej profilerki Saszy Załuskiej. Czwarty tom cyklu jest w przygotowaniu.
11.03. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: M. Corasanti Drzewo migdałowe, H. Yanagihara Małe życie
Spotkanie rozpoczęliśmy od dyskusji na temat książki H. Yanagihara Małe życie. Książka wzbudzająca duże zainteresowanie, nagradzana itd., opowiada o życiu nastolatków wkraczających w dorosłe życie. Bohaterowie są w wieku naszych klubowiczów, którzy również stoją na progu dojrzałości –w maju czeka ich egzamin maturalny, co prawda nie można porównać Nowego Jorku do jakiegokolwiek polskiego miasta jednak dyskusja była dosyć ożywiona.
Przejście do drugiej lektury, która była zaplanowana na to spotkanie było dosyć trudne, bo historia opisana przez M. Corasanti wzbudza wiele emocji, szczególnie w dzisiejszych czasach, ale czy może być inaczej skoro mowa o wojnie i dzieciach?
10.03. DKK BP w Łambinowicach – filia Jasienica Dolna
Omawiana książka: „Detektywi z klasztornego wzgórza” -Zuzanna Orlińska
Pierwsze spostrzeżenie, autorka książki nie jest pisarzem współczesnym, a tak ciekawej książki dawno nie czytaliśmy. Powieść z wątkiem kryminału, fajna sprawa. Od początku do końca trzyma w napięciu, dużo się dzieje i co najważniejsze do samego zakończenia nie wiemy, jakie będzie zakończenie, i to jest fajne w książkach.
Historia miasta Czerwińsk, a przede wszystkim klasztoru kanoników regularnych nie była nam znana, a jest naprawdę bardzo ciekawa. Bo sięgająca XII w. O mieście i klasztorze informacje sprawdziliśmy i potwierdziły, że miejsce akcji jest autentyczne. Wracając do naszych głównych bohaterów Broki i Jerzyka, którzy odkryli, że w ich mieście dojdzie do zamachu na prezydenta Mościckiego, który ma gościć w Czerwińsku. Pytanie jak temu zapobiec, jak ostrzec dorosłych, rozwiązanie znalazła Bronka i wprowadziła w życie. Jedyną osobą, która potraktuje ich poważnie może być tyko Kornel Makuszyński. Czy zaangażuje się, czy pomoże uniknąć tak strasznej zbrodni? Sprawdźcie sami. Polecamy lekturę dorosłym i dzieciom, dlaczego? No właśnie dlaczego?
08.03. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książąki
Omawiana książka: „Tytus Groan” Mervyna Peake’a
Książka nastręczyła pewnych trudności w czytaniu, szczególnie jej początek, potem bowiem niektórzy byli w stanie się przyzwyczaić do specyficznego stylu autora. Styl ten przywodzi na myśl malowanie obrazu tudzież scenografię teatralną, postaci zaś wypowiadają się w sposób dramatyczny i manieryczny, często absurdalny. Duży wpływ na taką, a nie inną formę powieści ma fakt, że autor był malarzem, co ma swoje wyraźne odbicie w obrazowaniu scen z książki. Wszystko to sprawiało, że klubowicze długo przedzierali się przez początek i w większości nie zdążyli przeczytać do końca, chociaż po oswojeniu się ze sposobem pisania Mervyna Peake’a opowiadana historia zaczynała robić się wyjątkowo ciekawa i fascynująca, a kilka osób zapowiedziało, że ma zamiar książkę skończyć. Dyskusji podlegały również postaci – do których idealnie pasuje określenie „osoby dramatu” – każda popychana własną namiętnością, ale jednocześnie wpisana w rozliczne i bezsensowne rytuały potężnego, fantastycznego zamczyska Gormenghast, które tylko wzmagają poczucie bezcelowości życia oraz zawieszenia w próżni poszczególnych bohaterów. Ciekawostką było wspomnienie o serialu, który powstał na podstawie książki oraz kolejnej adaptacji, której zrealizowania podobno podejmie się Neil Gaiman.
08.03. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: „Dary życia” Marthy Woodroof.
Lektura przypadła czytelniczkom do gustu, oceniona została jako interesująca, wciągająca i skłaniająca do przemyśleń na takie tematy jak: dary otrzymane od losu, poświęcenie dla innych, wpływ dzieciństwa na dorosłe życie, potrzeba miłości prowadząca do szaleństwa, różnice kulturowe między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, m. in. w kwestii podejścia do problemu alkoholowego czy zaplecza socjalnego pracowników. Ciekawa lektura, która nie ocenia, nie wartościuje ludzi, ale tłumaczy ich postępowanie, wskazując źródło problemu. Polecamy!
07.03. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Grażyna Jeromin-Gałuszka „Gdybyś mnie kochała”
Powieść toczy się dwiema torami: współcześnie i we wspomnieniach z dzieciństwa bohatera. Maksymilian Bromski, dziś menadżer w koncernie samochodowym, w dzieciństwie każde wakacje spędzał na wsi u dziadków. Tam poznaje i zaprzyjaźnia się córkami sąsiadów mieszkającymi po drugiej stronie rzeki. Jedna z dziewcząt jest największą miłością jego życia. Bromski- menadżer , budzi się pewnej nocy w pokoju hotelowym obok ciała kobiety. Śledztwo pokazuje, że sploty różnych wydarzeń mają związek z przeszłością, kiedy to w dniu swego ślubu przepada bez wieści pan młody, jedyny kuzyn Maksymiliana. Bardzo ciekawa i trzymająca w napięciu powieść. Ciekawe opisy życia wsi i losy bohaterów.
06.03. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: „Testament niedoskonały” Anny Karpińskiej
Spotkanie połączono z nadchodzącym ,,Dniem Kobiet’’, dlatego oprócz zaplanowanej dyskusji nad książką Anny Karpińskiej pt. ,,Testament niedoskonały” poruszono temat ,,Motyw kobiety w literaturze współczesnej” w oparciu o książki pt. ,,Krok do szczęścia” Anny Ficner-Ogonowskiej oraz „Bratnie dusze” Hanny Cygler. Wszystkie powieści podobały się paniom, gdyż opisują historie z życia kobiet, ich walkę o miłość, przyjaźń, czy też o własną godność. Książki czyta się lekko i przyjemnie.
06.03. DKK GBP w Gogolinie
Temat spotkania: 1. Życie europejskich kobiet w świecie arabskim, 2. Anatomia czytania klubowiczek DKK w Gogolinie, 3. Fenomen literacki R. Mroza.
Omawiana książka: L. Shukri „Jestem żoną szejka”, R. Mróz „Behawiorysta”
Spotkanie rozpoczęła moderator klubu Ewa Bury witając klubowiczki serdecznie oraz przedstawiając plan spotkania. Pierwszym omawianym tematem była anatomia czytania. Klubowiczka Jolanta Zakrawacz urzeczona książką Justyny Sobolewskiej pt. „Książka o czytaniu” „przepytała” zgromadzone panie o ich pory do czytania, miejsca, sposób czytania, a także wzorując się podziałem przedstawionym w książce.
Kolejnym tematem poruszanym przez klubowiczki było życie europejskich kobiet w świecie arabskim na podstawie książki „Jestem żoną szejka” L. Shukri. jest to powieść, która stanowi kwintesencję wszystkich książek poruszających tematy życia kobiet w arabskim świecie. Stwierdziły czytelniczki. Dotyka ona problemów różnic kulturowych, niesamowitego bogactwa, biedy, wyzysku, życia w złotej klatce itd. Czytelniczkom bardzo się spodobała książka, jednakże nie rozumiały bohaterki i innych kobiet wybierających taki rodzaj życia. „Jestem żoną szejka” to książka o tyle smutna, gdyż mówi o prawdziwych losach głównej bohaterki. Następny temat poruszany przez klubowiczki to fenomen literacki R. Mroza na podstawie książki tegoż autora pt. „Behawiorysta”. Ta cześć spotkania podzieliła zgromadzone czytelniczki. Jednym książka się podobała i nie odnalazły wad, inne panie nawet jej nie doczytały z powodu zbyt szczegółowych drastycznych scen przemocy, inne zaś doczytały, ale się nie podobała. Reasumując: zalety powieści - wartka akcja, ciekawa fabuła, szybkość wydarzeń, brak nudy i innowacyjność w świecie polskich kryminałów; wady zbyt dużo wydarzeń, sceny przemocy opisane bardzo szczegółowo, zbyt fantazyjne wręcz niemożliwe zakończenie, a przede wszystkim zło, które nigdy się nie kończy, mało tego zwyrodniały morderca dostał lżejszą karę aniżeli prokurator. Takie opinie przedstawiały klubowiczki. Oprócz niepochlebnych opinii, które prezentowały czytelniczki książka autora otrzymała również pozytywne opinie od czytelniczek, którym powieść się nie podobała. Czytelniczki stwierdziły, że w oderwaniu od treści książkę czytało się bardzo dobrze ładny język, opisy dotyczące analizy zachowania to zdecydowanie walory przeczytanej powieści. Remigiusz Mróz w ocenie gogolińskiego klubu jest fenomenem literackim ze względu na ilość napisanych i wydanych książek, lecz zbyt mocno wzoruje się na zagranicznych kryminałach lub filmach.
04.03. DKK BP w Łambinowicach – filia Jasienica Dolna
Omawiana książka: „Tru”- Barbara Kosmowska
Na tym spotkaniu mówiliśmy o ciekawej i pouczającej historii przedstawionej w formie bajki, a zawierającej tak ważne tematy dla młodych ludzi. Główny bohater zajączek o imieniu Tru mieszkający w biednej dzielnicy lasu, opowiada historię swojego dziecięcego życia odkrywając przed czytelnikiem trudne sprawy, z którymi bardzo często zderzają się dzieci. Mowa o podziałach i różnicowaniu dzieci według statusu przynależności i zamożności rodziców, który naszym zdaniem wyrządza najwięcej szkody najmłodszym uczestnikom tego z góry narzuconego trendu. Tru opowiada o dzielących różnicach dzieci zamieszkałych w bogatych i biednych dzielnicach, o drogich i kolorowych ubraniach, o drogich grach i rożnych nowinkach technicznych, którymi obdarowywane są bogate dzieci. O takich prezentach biedne mogą tylko marzyć! Tu refleksja i pytanie, czy taka sytuacja podoba się dzieciom? Odpowiedź znajdziecie w książce. To tylko jeden wątek, który celowo przedstawiamy, ale w książce autorka przedstawia ich wiele więcej, równie ważnych dla harmonii w prawidłowego rozwoju dzieci, umiejętności życia w grupie i większej społeczności.
03.03. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: Grażyny Jagielskiej "Ona wraca na dobre".
Książka jest zapisem podróży, w której spotykają się trzy niesamowite kobiety. Autorka kilka miesięcy leczyła się psychiatrycznie w klinice stresu bojowego. Po wyjściu ze szpitala samotnie rusza w podróż w głąb amazońskiej dżungli, w górę rzeki Rio Negro. Tam chce ponownie określić kim jest. Jednak napotyka na bardzo złe warunki atmosferyczne. Mimo tego nie poddaje się i kontynuuje podróż. W szpitalu poznaje Ewę, która przeżyła ciężki wypadek samochodowy. Cudem uszła z życiem lecz nie może zapomnieć o tym zdarzeniu. Z kolei podczas podróży po Rio Negro poznaje Alice. Kobieta i jej mąż z wyboru nie mają domu. Ich życie to nieustanna wędrówka. W książce autorka stara się opowiedzieć o powrocie do świata normalnych ludzi, o poszukiwaniu szczęścia i realizacji marzeń.
To bardzo zajmująca książka i wymaga od czytelnika zaangażowania. Warto ją przeczytać, by poznać kondycję psychiczną współczesnych ludzi i zrozumieć tych, którzy chcą odnaleźć siebie.
01.03. DKK GBP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Dom na Wschodniej” – Sabina Jakubowska
„Dom na Wschodniej”, jest to opowieść o rodzinie Teodora, zwanego Doro. Przeprowadzają się z Krakowa na wieś i tam zmienia się ich życie. Dom, w którym zamieszkują bardzo różni się od mieszkania w mieście, brak bieżącej wody, toalety, ogrzewania. Poznają nowych sąsiadów z Domu na Wschodniej - trochę dziwnych, poznają otoczenie, szkołę, rówieśników. Zaczyna się dla nich wszystko od nowa.
Fabuła książki jest bardzo ciekawa, autorka porusza tu wiele tematów: pierwszą miłość, adopcję, ciążę nieletniej dziewczyny, pomoc słabszym, potrzebę bliskości i inne. Książkę świetnie się czyta, ma krótkie, ciekawe rozdziały, porusza problemy nastolatków. Bardzo nam się podobała, lekka, przyjemna lektura . Polecam rówieśnikom.
01.03. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Uroczysko” Magdaleny Kordel
„Uroczysko” to jedna z kilku powieści Magdaleny Kordel o mieszkańcach miejscowości Malownicze. Główna bohaterka Maja po rozwodzie z mężem postanawia zmienić swoje życie i przeprowadza się właśnie do Malowniczego. Zamieszkuje w domu po zmarłej ciotce i podejmuje pracę w miejscowej szkole. Poznaje mieszkańców Malowniczego, z niektórymi się zaprzyjaźnia z innymi nie. Między innymi poznaje przystojnego weterynarza Czarka. Tytułowe Uroczysko to nazwa pensjonatu, który bohaterka stworzyła w swoim domu. Czy Majka odnajdzie jeszcze spokój, szczęście i miłość?
LUTY
28.02. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez moderatora planu działania Dyskusyjnego Klubu Książki w roku 2017. Podana została propozycja spotkania autorskiego, które ma się odbyć w klubie 30 maja z Panią Barbarą Kosmowską. Czytelniczki są bardzo zadowolone, bo poznały Panią Kosmowską na Literackim Wooodstocku w Wrocławiu. Następnie przekazanie zostały książki do przeczytania Pani Kosmowskiej tj. Teren prywatny, Hermańce, Gobelin . Przedstawiona została lista lektur do dyskusji w klubie w tym roku. Spotkanie przebiegało w milej atmosferze, czytelniczki wymieniły się tytułami książek, które przeczytały np. polecano książki Jojo Moyes oraz pani Gutowskiej.
28.02.DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiane książki: „Lord Jim”, „Smuga cienia”, „Tajfun”, „W oczach Zachodu” Josepha Conrada
Przy kawie i dobrych ciasteczkach Klubowicze rozpoczęli dyskusję od krótkiego przypomnienia życiorysu bohatera spotkania – Josepha Conrada, a następnie opowiedzieli o książkach, które przeczytali. Ponowne (po obowiązkowych lekturach szkolnych) spotkanie z twórczością Conrada dla części Klubowiczów było przyjemnością i odkryciem, zaś dla niektórych utwierdzeniem się w przekonaniu, że nie jest to łatwa lektura. Przypomnienie sobie pierwszego spotkania z Conradem, które miało miejsce w szkole, zapoczątkowało krótką wymianę zdań o zrozumieniu jego twórczości wówczas i obecnie, oraz do refleksji nad tym, jak i czy jest rozumiany przez dzisiejszą młodzież. Porozmawialiśmy o przemijających (?) wartościach, ale też, z racji miejsca urodzenia pisarza, o zapomnianych wyrażeniach – „pisz do mnie na Berdyczów”.
23.02. DKK GBP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Uniesienie” Lauren Kate
„Uniesienie” jest to ostatnia część słynnego cyklu "Upadłych" Lauren Kate. Wszystkie części przeczytaliśmy i wciąż nie zmieniamy zdania, że naprawdę są warte przeczytania. "Uniesienie" nie zawiodło nas, cała oprawa książki była znakomita i tak naprawdę nie można nic dodać nic ująć, a nawet ta ostatnia część bardziej ciekawi. Bardzo podobał nam się koniec, trochę zaskoczył i zadziwił. W końcu również Lucy usamodzielniła się i nie była już zależna od Daniela. Miłość Lucy i Daniela przetrwała wszystko. Nawet największe przeszkody. Uważamy, że tę serię można zaliczyć do udanych, ponieważ od pierwszej książki do ostatniej czyta się świetnie.
22.02. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: „W imię dziecka” Ian McEwan.
22. 02.2017 odbyło się spotkanie DKK wzięło w nim udział 6 osób. Rozmawiałyśmy o powieści pt. W imię dziecka –Iana McEwana. Książka wywołała prawdziwą dyskusję. Panie podkreślały jej wartość poznawczą i siłę oddziaływania. Powieść porusza naprawdę trudny problem etyczny. Obserwujemy zdolną i niezwykle doświadczoną kobietę, która dla kariery świadomie zrezygnowała z macierzyństwa. W jej idealnym do tej pory małżeństwie, pojawił się kryzys. I właśnie wtedy zostaje jej powierzona trudna, pod względem moralnym sprawa bardzo młodego człowieka, który ze względów religijnych nie godzi się na transfuzję krwi ratującą mu życie. Bohaterka musi poradzić sobie z tym dylematem, bo to ona ma wydać wyrok w tej sprawie. Książkę czyta się bardzo dobrze, a zawarte w niej problemy spowodowały, że dyskusja była naprawdę emocjonalna.
21.02. DKK OBP w Oleśnie
Temat spotkania: Cykl neapolitański Eleny Ferrante
Omawiana książka: Genialna przyjaciółka i dalsze części cyklu neapolitańskiego
Elena Ferrante – pseudonim włoskiej powieściopisarki lub włoskiego powieściopisarza o nieznanej oficjalnie tożsamości. Debiutowała w 1991 roku powieścią pt. Kłopotliwa miłość. Międzynarodową popularność Ferrante przyniósł tak zwany cykl neapolitański cieszący się uznaniem krytyków i czytelników. Jest to opowiedziana w pierwszej osobie niezwykła historia kobiety, jej przyjaźni z Lilą, miłości, rodziny i budzenia się kobiecej świadomości. Historia zaczyna się w latach pięćdziesiątych w pełnej kontrastów dzielnicy Neapolu. Czytając kolejne powieści cyklu mimowolnie wysnuwamy hipotezę, że autorka jest kobietą i tak jak jej bohaterka Elena Greco, wychowała się w Neapolu, opuściła rodzinne miasto, aby zdobyć wyższe wykształcenie, napisała książkę, założyła rodzinę. Na cykl znany też pod nazwą „neapolitańska tetralogia” składają się tytuły: Genialna przyjaciółka, Historia nowego nazwiska, Historia ucieczki, a także Historia zaginionej dziewczynki. Polecamy dla relaksu.
15.02. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane książki: „Zapach perfum” Cristina Caboni
W powieści czytamy o bliznach z przeszłości, które jedynie prawdziwa miłość jest w stanie uleczyć. Główna bohatera Elena od najmłodszych lat wychowywana jest przez swoją babcię Lucię, ponieważ jej matka za namową ojczyma pozostawia ją. Babcia, która jest pochłonięta pasją tworzenia perfum według starych receptur i szukania zapachów posługując się intuicją, uczy z całą stanowczością Elenę zawodu i akceptuję ją tylko dlatego, że odziedziczyła po niej ten dar. Po śmierci babci Elena zniechęcona tworzeniem perfum porzuca pasję tworzenia, która jest w jej rodzinie przekazywana z pokolenia na pokolenie i za namową swojego chłopaka Mattea porzuca pracownię perfum i za odziedziczone pieniądze po babci wyjeżdża, aby otworzyć restaurację. W tym zawodzie potrzebny jest również bardzo dobry węch. Pewnego dnia Matteo zdradza Elenę z Alessią, która jest w ich restauracji szefową kuchni. Elena widząc to traci poczucie sensu życia i wiarę w miłość, a co za tym idzie w zaplanowane wspólnie tworzenie rodziny. Postanawia wyjechać do Paryża i zamieszkać w domu babci. Odkrywa w sobie na nowo pasję tworzenia perfum, które w szybkim czasie zyskują powszechne uznanie. Potrafi wyprodukować perfumy pod zamówienie dla danej osoby. Odnajduje pamiętnik babci, który to daje jej dużo wskazówek i wyjaśnia wiele z lat jej dzieciństwa. Książka przepełniona emocjami, magiczna i warta polecenia , aby dowiedzieć się czy nowo poznany Cail, który również zakochany jest w kwiatach pomoże Elenie odzyskać wiarę w miłość i przezwyciężyć nieśmiałość, i czy tajemny przepis z pamiętnika babci zostanie rozszyfrowany.
10.02. DKK MiGBP w Głubczycach. Oddział dla Dzieci
Omawiana książka: Greenwood B, I ty potrafisz ciekawie opowiadać.
Czytać to jedno, a przeczytać i zrozumieć to drugie. Kto opanuje tę sztukę może wznieść się na wyższy poziom – sztuki opowiadania. I tę że sztukę próbują opanować klubowicze. Z pomocą w tym zadaniu przychodzi im książka „I ty potrafisz ciekawie opowiadać”. Pozycja zawiera cenne wskazówki i formę startup! dla bajarzy. Dzieci próbowały, myślały, gadały … a powtóre próbowały, gadały i coś tam opowiadały.
08.02. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Amerykańscy bogowie” Neila Gaimana
Rozmowa dotyczyła powieści Neila Gaimana pt. „Amerykańscy bogowie”. Książka opowiada o byłym więźniu, Cieniu Moon, który zostaje wplątany w porachunki między bogami, którzy przed setkami lub nawet tysiącami lat przybyli do Stanów Zjednoczonych wraz z wierzeniami przybywających tu ludzi, żyjąc od tamtej pory pośród nich i na pierwszy rzut oka będąc nie do odróżnienia od nich. Książka w większości wywarła dobre wrażenie na klubowiczach, acz po dłuższej rozmowie zauważono już, że dyskusja i podzielenie się spostrzeżeniami pozwoliło na wytknięcie całkiem sporej gamy błędów, których wcześniej się nie zauważało ze względu na wciągającą fabułę i niejaką „płynność” przyswajania treści. Uwagę zwrócono głównie na słabszy – jakby przyspieszony – koniec historii. Bliżej oczywiście przyjrzano się też przedstawionym w książce bogom oraz boginiom, stwierdzono między innymi wybiórczość, jeśli chodzi o ich wybór oraz pewne błędy merytoryczne popełnione przez autora, który do powieści wprowadził dwóch bogów, którzy byli jedynie wpadką kronikarza z dawnych lat i nigdy w nich tak naprawdę nie wierzono. Wspomniano o produkowanym na podstawie książki serialu, przede wszystkim bojąc się, że położy on nacisk na sceny akcji, kosztem całej reszty. Ostatecznie po dyskusji odczucia dotyczące książki pozostały ambiwalentne, chociaż bliższe pozytywnym niż negatywnym.
07.02. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: „Złoty sen” Grażyny Jeromin-Gałuszki
Powieść opisuje losy kilku kobiet, które po latach spotykają się w willi ekscentrycznej Lili. Tu, w sennym kurorcie przed dwudziestu laty bywały w wakacje. Kalina i Ada mają po czterdzieści lat, Lili i Józefa to staruszki. Każda z nich ma swoje tajemnice, wspomnienia. Mają różne temperamenty. Jednak mimo gniewu, złości i tajemnic potrafią w końcu się odnaleźć i uratować z życia to, co najlepsze. Piękna , ciekawie napisana powieść.
06.02. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Co to za czasy” Barbara Rybałtowska
„Co to za czasy” to siódma część sagi rodzinnej. W pierwszej części sagi, matka bohaterki Zofia z córką Kasią, z Kresów wschodnich wywiezione zostały na Syberię. Gdzie w ciężkich warunkach udaje im się przeżyć dzięki silnej osobowości matki. W drugiej części z Armią Andersa trafiają do Ugandy w Afryce. W trzeciej części, kiedy kończy się wojna w 1946 roku wracają do Polski, gdzie czeka ich brutalna komunistyczna rzeczywistość. Zofia ma drugiego męża i rodzą się kolejne dzieci. Natomiast w trzech kolejnych częściach opisane jest życie bohaterek w powojennej komunistycznej Polsce. W siódmej części „ Co to za czasy” autorka opisuje życie rodziny Zofii oraz rodziny Kasi. Zofia seniorka już po raz trzeci wyszła za mąż i kolejny raz owdowiała. Jest rok 1995 córka Kasi Zosia wyszła za mąż, rodzi córeczkę Oliwkę i syna Michała. W 2000 roku seniorka Zofia ma 90 lat wszyscy czekają na jakieś szczególne wydarzenie, może będzie koniec świata, ale nic się nie dzieje, życie toczy się dalej. Zamieszkują obecnie koło Puszczy Pilskiej. Polecamy.
06.02. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: ,,Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes
6 lutego odbyło się cykliczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na tym spotkaniu dyskutowałyśmy nad książką Jojo Moyes , pt.,,Zanim się pojawiłeś”. Książka jest historią pewnej jakże skomplikowanej i trudnej miłości między zdrową fizycznie, ale nie do końca mającą poczucie własnej wartości opiekunką i mężczyzną, który zna swoje atuty, ale jest kaleką. Wszystkim paniom książka bardzo przypadła do gustu i polecają ją innym czytelnikom na zimowe długie wieczory.
06.02. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiane książki: "Przewieszenie” Remigiusza Mroza i „Krafftównę w krainie czarów” Remigiusza Grzeli.
Wspomnienia Barbary Krafftówny w rozmowie z R. Grzelą bardzo nam się podobały, książka i jej fabuła okazały się takie jak jej bohaterka - fascynujące, opowiedziane z wielką energią i pasją, tak samo nietuzinkowe. Ogromne wrażenie zrobił na nas Pan Grzela prowadzący rozmowę z panią Barbarą - dyskretny i nienachalny.
Zupełnie inną tematyką powitała nas książka R. Mroza „Przewieszenie”. Jest to drugi tom trylogii z komisarzem Forstem i poniekąd byłyśmy „zmuszone” przeczytać cały cykl, gdyż książki stanowią całość.
Klubowiczki różnie odniosły się do tej książki - przede wszystkim była dla niektórych Pań za okrutna, za mroczna. Zgodnie jednak stwierdziłyśmy, że książka jest troszkę „przekombinowana” i nie zawsze spójna logicznie, chwilami „warsztatowo” niedopracowana. Mimo wszystkich „za” i „przeciw” książkę czytało się dosyć lekko, jednak ze względu na tematykę nie każdemu przyjemnie.
01.02. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Na pierwszym w tym roku spotkaniu klubu omówiona została książka Agnieszki Lingas-Łoniewskiej pt. „Skazani na ból”. Jest to historia Amelki i Aleksa. Po raz pierwszy spotkali się w przedszkolu, kiedy to Aleks stanął w obronie Amelki, gdy inni chłopcy chcieli jej zabrać lalkę. Drugie spotkanie odbyło się również w podobnych okolicznościach i znowu Aleks musi ratować dziewczynę, tym razem przed zbirami, którzy ją napadli. Teraz już jako dorośli ludzie zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Czy jednak ich miłość będzie mogła trwać, gdy Aleks, który jest skinheadem, dowie się, jaką tajemnicę skrywa jego ukochana. Powieść bardzo się czytelniczkom podobała i gorąco zachęcamy do jej przeczytania.
STYCZEŃ
31.01. DKK MiGBP w Głubczycach
Temat spotkania: postać i twórczość Huberta Klimko-Dobrzanieckiego
Omawiana książka: Samotność, Zostawić Islandię, Grecy umierają w domu, Preparator, Dom Róży, Kołysanka dla wisielca
Każdy z uczestników grudniowego spotkania wybrał sobie jedną pozycję z twórczości Klimko-Dobrzanieckiego do przeczytania na kolejne (styczniowe) spotkanie. Podczas spotkania Klubowicze krótko zreferowali przeczytane pozycje. Okazało się, że zarówno autor jak i poruszana przez niego tematyka, ale też sposób narracji i lekkość pióra, pozwoliły na zapoznanie się z kilkoma dziełami w ciągu miesiąca. Ponadto Klubowicze słuchając siebie nawzajem stwierdzili, że mają ochotę zapoznać się z pozostałymi pozycjami. Postać autora, dotychczas nieznanego, oraz jego dzieła skierowały rozmowę na temat tożsamości narodowej i otwartości na drugiego człowieka. Niezwykle barwny życiorys Klimko-Dobrzanieckiego, podobnie jak jego książki sprawiły, że Klubowicze wyrazili chęć bliższego z nim się zapoznania.
25.01. DKK GBP w Zębowicach
Omawiana książka: „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” Erica – Emmanuela Schmitta
25 stycznia w Zębowicach klubowicze spotkali się, aby podyskutować o książce Erica – Emmanuela Schmitta „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu”. Książka opowiada o pogubionym i zaniedbanym przez ojca chłopaku. Jego dzieciństwo dobiega końca, a dorosłości nie ma się od kogo nauczyć. Wszystko dzieje się do dnia, kiedy spotyka niezwykłego przyjaciela. Człowiek ten, staje się jego opiekunem i duchowym przewodnikiem. Człowiek ten, uczy go jak pozbyć się życiowych goryczy i pogodzić się ze światem. Autor daje czytelnikom wskazówkę, jak można wpływać na swoje życie. To, czy jesteś szczęśliwy, zależy przede wszystkim od Ciebie.
20.01. DKK GBP w Popielowie
Omawianie książki Georginy Howell „Córka pustyni. Niezwykłe życie Gertrude Bell”
Gertrude Bell była kobietą niezwykłą. Urodziła się w 1868 roku w rodzinie angielskich przemysłowców. Od dziecka była bardzo żywa, ciekawa świata i jak to stwierdziła jej macocha (po śmierci matki ojciec ożenił się po raz drugi) była nieprzewidywalna. Nawiasem mówiąc macocha wspierała waleczną pasierbicę we wszystkich jej planach i poczynaniach. Bohaterka książki skończyła dość szybko swoją edukację, w 1888 roku ukończyła studia na Oksfordzie i mając różne marzenia, realizowała je kolejno. Z grupą zaprzyjaźnionych młodych ludzi zdobywała szczyty alpejskie (weszła na najniebezpieczniejsze z nich, m.in. na Matterhorn, leżący na granicy szwajcarsko-włoskiej). Zwiedzała różne kraje, zarówno z rodziną jak i sama. Wspólnie z bratem odbyła wycieczkę dookoła świata. Na takie wyprawy było stać pannę Bell, gdyż rodzina jej posiadała duży majątek. Zafascynowana była Bliskim Wschodem, uczyła się arabskiego i hebrajskiego. Podróżowała konno i wielbłądami po pustyniach, nieprzetartych terenach Turcji i krajów arabskich. Organizowała wyprawy archeologiczne i wykopaliskowe. Znała wiele języków, ale i narzeczy, co sprawiło, że docierała do różnych ludzi i ciekawych zakątków. Miała romans z Dickiem Doughty-Wylie, który nie znalazł jednak pozytywnego zakończenia, nie miała dzieci i nigdy nie założyła rodziny. To Arabowie nazywali ją królową pustyni. Prowadząc również działalność charytatywną i polityczną jej poczynania miały duży wpływ na powstanie państwa Irak. Zmarła w 1926 roku, została pochowana na cmentarzu brytyjskim w Bagdadzie. Jej imieniem nazwane zostało m.in. Muzeum Irackie. Jak to stwierdziły klubowiczki, Gertrude Bell była ponadczasową istotą, kobietą, której całe życie zostało zrealizowane, oprócz szczęścia w miłości, według wymyślonych przez nią scenariuszy.
18.01. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: "Większy kawałek nieba" K. Mirek
Nasze klubowe spotkanie odbyło się jak zwykle w środę. Rozmawiałyśmy o książce Krystyny Mirek "Większy kawałek nieba". Powieść pokazuje prawdziwe ludzkie dramaty i nieszczęścia. Poznajemy historię Igi i Wiktora. Iga wraca do Polski i podejmuje decyzję, że będzie pracować w prężnie działającej restauracji Wiktora. Wiktor również ma za sobą dramatyczne chwile. Jego żona zmarła
i sam wychowuje nastoletniego syna Oliwiera, który właśnie przechodzi okres buntu. Ciężko im się dogadać i chłopak zaczyna pakować się w tarapaty. Jednak wszystko dobrze się kończy, gdyż prawda i uczciwość zwycięża. Bohaterowie powieści są wiarygodni, a ich kłopoty prawdopodobne. "Większy kawałek nieba" to uczuciowa książka, która skłania do głębokiej refleksji.
17.01. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane Książki: Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”; Maria Ziółkowska” Gawędy o drzewach”; Fred Hageneder „ Magia drzew”.
Temat spotkania: „Społeczne życie drzew”
Na pierwsze spotkanie DKK w 2017 roku Pani Jadwiga Kubiak przygotowała wykład na temat: „ las jako super organizm, który jest porównywany do życia ludzi”. Podczas wykładu można było się dowiedzieć: jak poszczególne drzewa jednego gatunku tworzą rodzinę, jak dzielą się pokarmem np. chlorofilem poprzez system korzeniowy, jak wspomagają słabszych i chorych, co kieruje rozrostem korony. Czym jest język drzew, jak powstaje impuls elektryczny w miejscu uszkodzenia liścia, a także drzewa się bronią przed wrogami. Dowiedzieliśmy się również drzewa pamiętają i uczą się gospodarować zapasami. Po wykładzie Panie dyskutowały na temat poruszonych zagadnień i porównywałyśmy życie drzew do życia rodzin. Na zakończenie poruszony został jeszcze temat naszego lasu i dziwnych zjawisk w nim zachodzących.
13.01. DKK MiGBP w Głubczycach. Oddział dla Dzieci
Omawiana książka: Kołyszko W., Złość i smok Lubomił
Dlaczego niektóre dzieci nie mają przyjaciół? Czy każdy mnie lubi? Jak panować nad złością? I o co w ogóle chodzi z tym dziwnym uczuciem w brzuchu? Tego mogły dowiedzieć się dzieci po przeczytaniu książki W. Kołyszko o smoku Lubomile, i niezwykle zaciętej dyskusji. Owocem, której było stwierdzenie, że przeważnie nie uprzejmi ludzie nie chcą być źli, lecz nie potrafią się zaprzyjaźniać. I cały w tym sęk żeby im w tym pomóc, i nie można bać! W nazywaniu emocji pomocne były kolorowe plakaty ze zwierzętami oraz gra ruchowa w nazywanie i wartościowanie emocji. Dzieci zadowolone z możliwości swobodnej wypowiedzi i wzajemnej kontrargumentacji udały się do domów z niecierpliwością czekając na kolejne spotkanie.
11.01. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: "Pomiędzy nami góry" Charlesa Martina
Na styczniowym spotkaniu w klubie DKK omówiono książkę Charlesa Martina "Pomiędzy nami góry". Ben i Ashley - bohaterowie powieści spotykają się na lotnisku. Ekstremalne warunki pogodowe sprawiły, że odlot jest wielką niewiadomą. Oczekujący pasażerowie narażeni są na wielogodzinne koczowanie w porcie lotniczym. W zaistniałej sytuacji nasi bohaterowie, aby uniknąć męczącego oczekiwania i planowo dotrzeć do celu, decydują się wynająć prywatną awionetkę. Ben - chirurg ortopeda ma nadzieję zdążyć na zaplanowane operacje, zaś Ashley na własny ślub. To szczęśliwe jak się wydaje rozwiązanie, okazało się takim nie być, niestety. Podróż kończy się katastrofą. Pilot maszyny doznaje ataku serca i samolot rozbija się w górach. Ben wychodzi z wypadku z połamanymi żebrami i pękniętym płucem, Ashley ma złamaną nogę i ramię. Od tej chwili rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie. W walce tej heroizm mężczyzny jest nieprawdopodobny, bowiem realia, w jakich przyszło mu się nim wykazać nie dają mu prawie żadnych szans. Wyjątkowa determinacja sprawia, że stopniowo pokonuje trudności. Nie poddając się słabościom krok po kroku osiąga cel, a co najważniejsze ratuje Ashley. Warta podkreślenia w tej relacji jest troska o drugiego człowieka, usilne starania o jego ocalenie, o przeżycie. Jak naprawdę zakończy się ta historia? Autor zgotował wiele niespodzianek i niejednym zaskoczy czytelnika.
11.01. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Kroniki Czarnej Kompanii” Glen Cook
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00, przyszło na nie 6 osób. Rozmowa dotyczyła powieści Glena Cooka pt. „Kroniki Czarnej Kompanii”, a dokładniej pierwszego tomu z tego zbioru, czyli „Czarnej Kompanii” rozpoczynającej jeden z najsławniejszych cykli fantasy. Już na samym początku rozmowy okazało się, że większość z klubowiczów rzeczoną powieść ocenia niezwykle słabo i nie rozumie estymy, jaką się ona cieszy. Rozmowa dotyczyła głównie słabego stylu autora (wspomniano, że to nie może być wina tłumacza, bo przekładał on również inne, dobrze napisane książki). Powieść zbudowana jest w sporej części z krótkich zdań, zawiera niewiele opisów, a fabuła skacze chaotycznie od wydarzenia do wydarzenia, uniemożliwiając czytelnikowi płynny odbiór. Książka przepełniona była również nielogicznymi, niewytłumaczonymi wydarzeniami, czasami wręcz niezamierzenie śmiesznymi. Całe spotkanie minęło pod znakiem zastanawiania się, dlaczego cykl tego autora jest tak wysoko oceniany, a Ci, którzy przeczytali więcej niż jeden tom, zapewnili, że później pod wspomnianymi względami historia wcale się nie poprawia. Następne spotkanie, które odbędzie się 8 lutego, rozdano po egzemplarzu książki „Amerykańscy bogowie” Neila Gaimana.
11.01. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Jean- Christophe Brisard, Claude Quetel - Dzieci dyktatorów
Czy łatwo być dzieckiem dyktatora? Historie dzieci najsłynniejszych dyktatorów świata XX i XXI wieku, zebrane w książce J-Ch. Brisard i C. Quetel „Dzieci dyktatorów” wydanej w serii „Prawdziwe historie”, to temat dyskusji w lewińskim DKK 11 stycznia 2017 r. Czytelniczki z ciekawością sięgnęły po tę książkę.
Historie siedemnastu dyktatorskich rodzin, od Stalina po Łukaszenkę, napisane przez historyków, dziennikarzy i ekspertów, znających realia opisywanych krajów, którym udało się dotrzeć do potomków najbardziej „krwawych” światowych przywódców współczesnego świata, były okazją do popatrzenia na rządy tyranów z pierwszych stron gazet oczami ich dzieci.
Latorośle dyktatorów spotkał różny los, najczęściej tragiczny, tak jak ich rodziców, gdy owe dyktatury upadały. Wielu z nich nigdy nie zaznało prawdziwej ojcowskiej miłości, wielu od najmłodszych lat było, a nawet jest (syn prezydenta Białorusi) przygotowywanych do roli sukcesorów swoich rodziców. Większość z nich, mimo dostatniego dzieciństwa, doskonałego wykształcenia na najlepszych światowych uniwersytetach była nieszczęśliwa. Nawet ci nieliczni, którzy próbowali przeciwstawić się woli swoich rodziców, a nawet ukryć swoje prawdziwe pochodzenie.
Warto sięgnąć po tę książkę choćby dlatego, że zawsze warto wiedzieć więcej o otaczającym nas świecie. Dlaczego dyktatury ciągle maja się dobrze, ale też pomyśleć, o złożonej naturze człowieka.
11.01. DKK BP w Łambinowicach – filia w Wierzbiu
Omawiana książka: „Zanim umrę” Jenny Downham
Na pierwszym spotkaniu w 2017 roku dyskutowaliśmy o przeczytanej książce „Zanim umrę”. Książka opowiada nam o umierającej nastolatce, której zostało kilka miesięcy życia. To właśnie Tess opowiada nam o ostatnich chwilach swojego życia, napisała sobie listę dziesięciu rzeczy, które chce zrobić przed śmiercią. Tess ma dopiero szesnaście lat, tak bardzo chciałaby żyć, doświadczyć cudownych rzeczy, doznać miłości - kochać i być kochaną. Pragnie z pomocą koleżanki zrobić dziesięć rzeczy, których jest bardzo ciekawa.
Książka smutna, od razu wiadomo jak się skończy , ale ciekawie napisana, wspólnie z bohaterką przechodzimy ostatnią drogę jej życia. Bardzo nam się podobała, daje do myślenia i zastanowienia się nad wartością życia każdego z nas, bo przecież nikt nie wie jak długo będzie żyć i jakie będą nasze ostatnie miesiące. Gorąco polecamy.
05.01. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Temat spotkania: Przegląd nowinek literackich – podsumowanie roku 2016.
Spotkanie odbywało się w mroźny styczniowy wieczór, jednak nasza radość z kolejnego „widzenia”, skutecznie ogrzewała atmosferę. Zaczęło się od toastu i noworocznych życzeń, w których najważniejsze było nasze zdrowie i „góra” nowych książek do przeczytania. Po tym wstępie, dzieliłyśmy się wrażeniami związanymi z przeczytanymi ostatnio książkami. Pośród recenzowanych pozycji znalazły się; „Ciotka Flora” Heleny Buchner, „Mam na imię Lucy” Elizabeth Strout i „Osaczenie” C.F. Tiller’a. Następnie podjęłyśmy kolejną próbę ustalenia sześciu tytułów, które zamierzamy przeczytać i zanalizować w DKK w 2017 r. Nasze propozycje to: „Behawiorysta” R. Mroza, „Słowik”, K. Hannah, „Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię” D.F Wallace, „Mam na imię Lucy” E. Strout, nagrodzona Paszportem Polityki, „Jak pokochać centra handlowe” Natalii Fiedorczuk-Cieślak oraz R. Abbott „Obce dziecko”.