KALENDARIUM SPOTKAŃ KLUBOWYCH 2018
Opracowane na podstawie wybranych sprawozdań DKK,
sporządzonych przez moderatorów spotkań klubowych.
GRUDZIEŃ
20.12. DKK MiGBP w Głubczycach (klub dla dzieci)
Omawiane książki: Tom Fletcher – „Gwiazdkozaur”, Matt Haig – „Ojciec Gwiazdka i ja”, Agnieszka Mielech – „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn - Idą święta”, Anne – Cath. Vestly – „8+2 i pierwsze święta”
20 grudnia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to okazja do sięgnięcia po literaturę związaną właśnie z tym okresem. Omówiene było kilka przygotowanych wcześniej pozycji: Tom Fletcher „Gwiazdkozaur”, Matt Haig „Ojciec Gwiazdka i ja”, Agnieszka Mielech „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn – Idą święta”, Anne – Cath. Vestly „8+2 i pierwsze święta”. Ciekawe książki z bożonarodzeniowym przesłaniem i pięknymi ilustracjami przypadły do gustu naszym Klubowiczom. Przygody dinozaura którego jajo na biegunie północnym znalazły Elfy Świętego Mikołaja i którym trzeba się zaopiekować, czy bardzo pouczająca książka o zamieszaniu i gorączce przedświątecznych przygotowań i związanych z tym niecodziennych historii, gdzie Klub Superdziewczyn stworzy tajną misję aby odszukać magię świąt. To także spotkanie -„ 8+2 i pierwsze święta” ze zwariowaną rodzinką, bardzo ciepłą, rodzinną historią, która uczy, rozbawia, poprawia nastrój, pokazuje niesamowitą moc rodzinnych więzi, ale przede wszystkim bardzo wciąga. Z książki Matta Haiga dzieci dowiedziały się, że dorastanie w Elfim Jarze gdzie wszyscy mieszkańcy są zupełnie inni od siebie okazało się nie takie proste.
Ten wyjątkowy czas, atmosfera wokoło sprzyjają temu, aby na moment zatrzymać się i w zadumie celebrować chwile jedyne takie w roku. Z pewnością spotkanie w Klubie sprzyjało temu. Dzieci opowiadały o tradycjach, jakie zachowały się u nich w domach, o przygotowaniach do świąt, swoim zaangażowaniu i pomocy. I oczywiście o wyczekiwaniu pierwszej gwiazdki i prezentach od Mikołaja, na które czeka się cały rok. Na koniec, podsumowując spotkanie, wszyscy wykonali piękne rysunki związane z okresem świąt.
19.12. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
Omawiana książka: Justyna Bednarek – „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”
19 grudnia w bibliotece spotkali się klubowicze Klubu Miłośników Książki. Tym razem omawialiśmy książkę "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek. To zabawna książka o przygodach 10-ciu różnych par skarpetek. Uczestniczki przyszły na spotkanie w takich właśnie skarpetkach i opowiadały o najbardziej ulubionej przygodzie jednej ze skarpet.
Było to nasze ostatnie spotkanie w tym roku.
19.12. DKK GBP w Gogolinie
Omawiane książki: Karen Essex „Królowa” i Maria Nurowska „Pamiętnik znaleziony w Katyniu”
„Królowa” Karen Essex opowiada o dzieciństwie i dorastaniu jednej z najbardziej znanych kobiet świata. W barwny i żywy sposób pisze o życiu w starożytnym Egipcie. Kleopatra była postacią wybitną. Już w dzieciństwie znała wiele języków, była dyplomatką, szpiegiem. Nie bała się ryzyka. Drugi tom biografii pod tytułem „Królowa” opowiada o losach dorosłej Kleopatry walczącej o przyszłość Egiptu i swoje szczęście.
„Pamiętnik znaleziony w Katyniu” to historia Janiny Lewandowskiej, kobiety pilota, jedynej przedstawicielki płci pięknej, której ciało zostało odnalezione w lesie katyńskim. Pisana w formie pamiętnika opowieść o młodej ambitnej kobiecie, osobistych relacjach z ojcem oraz rodzeństwem, a także pobycie w obozie, które wywarły ogromny wpływ na jej życie. Podczas pobytu w Kozielsku była dla swoich współtowarzyszy bratnią duszą. Została przez nich nazwana Matką Boską Kozielską. Zmarła w dniu swoich urodzin. Niezwykle opowiedziana przez Marię Nurowską nieznana dotąd oparta na faktach historia sprawia, że nie sposób się oderwać od lektury.
18.12. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiane książki: Twórczość sióstr Brontë – „Wichrowe wzgórza”, „Dziwne losy Jane Eyre”, „Profesor”, „Lokatorka Wildfell Hall”, „Agnes Grey”, „Niedokończone opowieści”, „Sekret”
Kolejny już raz na spotkaniu Klubu Książki postanowiliśmy w zmierzyć się z klasyką literatury angielskiej.
W natłoku nowych tytułów, autorów i ciągłym zastanawianiu się, jak tu zdążyć przeczytać wszystkie zakupione książki, przekornie wróciliśmy do autorek, które już zdążyły się zasłużyć na literackim polu. Spotkanie z twórczością sióstr Brontë stanowiło dla Klubowiczów chwilę grudniowego wytchnienia. Celebrowana w książkach codzienność niejako wymusiła refleksję zarówno nad losem literackich bohaterów, jak i nad nami i naszym trybem życia.
Klubowicze stwierdzili, że choć nie jest to ich ulubiony rodzaj literatury, to od czasu do czasu warto się zatrzymać i wrócić do „starych przyjaciół książkowych”.
18.12. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: Jarosław Kamiński – „Tylko Lola”
Prawie wszyscy klubowicze, stwierdzili, że omawiana książka była męcząca w czytaniu, ciężka i wymagała skupienia. Często mieli ochotę ją odłożyć i dalej nie czytać. Akcja książki osadzona jest w latach 60-tych oraz w latach wojennych. Autor opisuje losy bohaterek, ich uczucia, wydarzenia polityczne i historyczne.
Spotkanie miało charakter świąteczny, a uczestnicy otrzymali drobne upominki. Przy poczęstunku miło upływał czas i wszyscy życzyli sobie zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
17.12. DKK GBP w Popielowie – filia w Starych Siołkowicach
Omawiana książka: Ptolemy Tompkins, Tyler Beddoes – „Anioły istnieją naprawdę”
Książka „Anioły istnieją naprawdę” pięknie wpisała się w nasz temat. Jest też chętnie czytana. I choć na spotkanie przyszło niewiele osób, to dzięki temu dyskusja była bardzo indywidualna i kameralna.
15.12. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiane książki: Kasten M. - „Begin Again”, Nowaczyk S. - „Fake it”
Fake it Sandry Nowaczyk to już druga powieść młodziutkiej autorki, która tym razem porusza bardzo ważne sprawy. Główna bohaterka postanawia popełnić samobójstwo, ale w tym czasie na jej drodze staje osoba, która za wszelką cenę chcę ją przekonać, że warto żyć. Bardzo zaskakujące zakończenie!
Książka Mony Kasten Begin again to lekka lektura na zimowe wieczory. Nie ma tam życiowych dramatów, nikt się nie zabija, ale to nie znaczy, że nie warto jej czytać. Jest to bardzo dobra książka, żeby właśnie zapomnieć o własnych problemach i na chwilę zapomnieć o rzeczywistości.
14.12. DKK MBP w Brzegu
Minął kolejny rok funkcjonowania Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu. Nasze spotkania odbywały się głównie w Filii nr 5. Znów mogliśmy dzielić się ze sobą nawzajem naszymi wrażeniami i odczuciami po przeczytaniu interesujących książek. Do stałego grona klubowiczów przybyły 4 osoby. Oprócz cyklicznych spotkań członkowie DKK brali udział w innych przedsięwzięciach biblioteki, m.in. w Rajdzie Bibliotekarza i w Narodowym Czytaniu. Bardzo podobało nam się spotkanie z p. Magdaleną Kordel. Zadowolone byłyśmy z wyboru tytułów książek, które czytałyśmy, by omówić je na spotkaniach klubowych. Cieszy nas fakt, że jedna z wybranych przez nas książek, „Mikrotyki” Pawła Sołtysa, została nominowana do nagrody Nike. Porozmawiałyśmy też o książkach, które chciałybyśmy przeczytać w przyszłym roku. Padły propozycje tytułów:
J. Żulczyk: „Radio Armagedon”, „Ślepnąc od świateł”,
M. Szczygieł: ”Nie ma”,
B.A. Paris: „Pozwól mi wrócić”,
F. Duncan: „Morderstwo na święta”,
Pani Bukowa: „Wielki ogarniacz życia”,
M. Halber: „Najgorszy człowiek na świecie”
S. Oksanen: „Norma”
P. Lemaitre: „Do zobaczenia w zaświatach”.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się przeczytać większość z wybranych tytułów i znów podzielić się wrażeniami w gronie członków DKK.
14.12. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiane książki: Urszula Jabłońska - „Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii” oraz Ludwika Włodek - „Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza” Ludwika Włodek.
To już ostatnie spotkanie w tym roku, na którym omówiłyśmy dwie pozycje książkowe „Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii” Urszuli Jabłońskiej oraz „Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza” Ludwiki Włodek. Grudniowe spotkanie to czas podsumowań w naszym klubie. Omówiłyśmy ostatnie książki i wybrałyśmy pozycje, które chciałybyśmy przeczytać w przyszłym roku.
Po przybliżeniu sylwetek autorek, przeszłyśmy do przeanalizowania reportaży. Książka Urszuli Jabłońskiej burzy mit beztroskiej Tajlandii, która ukazuje jej mroczne oblicze. W wolnym tłumaczeniu słowa tai oznacza człowieka wolnego, a rzeczywistość wygląda niestety inaczej. Jest to reportaż o wykluczeniu, o kobietach zmuszanych do prostytucji, o współczesnym niewolnictwie, handlu ludźmi. Książka trudna w odbiorze podobnie jak „Cztery sztandary, jeden adres” Ludwiki Włodek. Opowiada o skomplikowanej historii Spisza – regionie, o którym niewiele wiemy, kipiącym różnorodnością kulturową, językową, wyznaniową. Swoista mozaika, multikulti, gdzie obok siebie mieszkali Polacy, Słowacy, Węgrzy, Niemcy, Romowie, Rusini i Żydzi. Spisz ukazany na przestrzeni wieków do czasów współczesnych.
Oba reportaże poszerzyły naszą wiedzę i stały się zalążkiem do żywiołowej dyskusji i wspomnień klubowiczek. Omawiane książki- ciekawe, intrygujące, warte przeczytania!
12.12. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiane książki: Karolina Wilczyńska – „Owoce miłości” oraz Krystyna Mirek – „Wszystkie kolory nieba”
Moderatorki spotkania Małgorzata Węgiel i Teresa Noparlik przedstawiły zebranym powieść Karoliny Wilczyńskiej „Owoce miłości”- czwarty tom cyklu „Rok na Kwiatowej”. Jest to kolejna część opowiadająca o historii czterech kobiet, które są sąsiadkami a zarazem przyjaciółkami. Te kobiety to: Wiolka ,Malwina, Lilianna i Róża, które są zwyczajnymi bohaterkami o różnorodnych charakterach.
Książka ta jest przyjemną powieścią dla współczesnych kobiet, która przekonuje nas, że miłość zwycięża wszelkie nieporozumienia.
„Wszystkie kolory nieba” Krystyny Mirek to kontynuacja znajomych Igi i Wiktora z powieści „Większy kawałek nieba”. Poznali się przypadkiem. Ona wróciła do kraju i podjęła pracę jako kelnerka w restauracji Wiktora. Jest to mądra życiowa powieść, w której znajdziesz wiele rad, mnóstwo prawd dotyczących miłości.
12.12. DKK GBP w Pawłowiczkach
Omawiana książka: Dorota Gąsiorowska – „Obietnica Łucji”, „Marzenia Łucji”
W GBP Pawłowiczki grudniowe przedpołudnie dnia 12.12.2018 r. przebiegło w miłej atmosferze przy filiżance kawy lub herbaty. Klubowiczki dyskutowały o książkach Doroty Gąsiorowskiej pt. "Obietnica Łucji" i "Marzenia Łucji", które to są lekką i barwną lekturą, pełną życiowych sytuacji. Kolejnym etapem spotkania było robienie dekoracji świątecznych formą decoupage. Panie bardzo chętnie ozdabiały bombki styropianowe. Całe spotkanie upłynęło w świątecznym nastroju.
12.12. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książki: Len Vlahos – Życie na podglądzie
Książka Vlahos`a wywołała nie małe zamieszanie, bowiem części klubowiczom się podobała, a pozostała część miała uwagi krytyczne. Dzięki temu stworzyły się dobre warunki do dyskusji, która, dla większości uczestniczących w niej, wniosła nowe spojrzenie na problemy, postawy, zachowania bohaterów zaprezentowane w powieści. Bo z książką jest jak z obrazem, każdy skupia swoją uwagę na innych szczegółach. A teraz przejdźmy do powieści. Początek historii opowiedzianej w książce niczym nowym nie zaskakuje. Mamy tutaj bohatera Jareda Stone`a (kochającego męża i ojca dwóch córek), który dowiaduje się, że ma raka mózgu – glejaka IV stopnia. Szok, niedowierzenie i pytanie co dalej? I w tym miejscu Vlahos zaskakuje czytelnika i przedstawia mu nowe, właściwie dotąd niespotykane rozwiązanie. Jego bohater - Jared, w pierwszej kolejności, postanawia zapewnić swoim bliskim bezpieczeństwo finansowe (kredyt na dom). Aby uzyskać dość znaczną kwotę sprzedaje swoje życie na eBayu. To jest nowość. Transakcja na eBayu zostaje zablokowana, ale w przestrzeni wirtualnej nic nie ginie. Ostatecznie prawa do życia Jareda uzyskuje popularna stacja telewizyjna, która tworzy reality show w domu Stones`ów. Wielkie oko kamery podgląda wszystkich członków rodziny przez 24 godziny na dobę, tym samym sprawiając, że oni sami czują się więźniami we własnym domu. I tak kręci się reality show z piekła rodem.
Autor „Życia na podglądzie” pokazał, jak funkcjonują media, ich sposób podejścia do cierpienia, choroby. Ważnym punktem w powieści jest problem eutanazji, antropomorfizacja glejaka - zabieg przemyślany, dzięki któremu możemy poznać ważne fragmenty z życia bohatera medialnego show. Fabuła książki jest bardzo ciekawa, ale zdaniem niektórych klubowiczów, potraktowana zbyt ogólnikowo, brakuje autorowi „wgryzienia się” w temat. Są też momenty, które rażą w oczy, choćby eutanazja Jareda wykonana przez jego żonę.
Mimo tych niedociągnięć książkę należy przeczytać. Jeszcze jedna ważna uwaga. Proszę nie sugerować się informacją, że powieść przeznaczona jest dla młodzieży.
12.12. DKK GBP w Popielowie
W Popielowskiej Bibliotece Publicznej 12 grudnia 2018 r. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego omawiane były fragmenty „Chłopów” Władysława Reymonta. Dyskutowano na temat dawnych oraz obecnych zwyczajów bożonarodzeniowych. Czytelniczki opowiadały o charakterystycznych dla regionu daniach świątecznych, przygotowaniach do świąt i o samym spędzaniu Bożego Narodzenia. Świąteczne spotkanie stało się okazją do powrotu do lat dzieciństwa. W trakcie rozmów uczestnicy wspominali jak w ich domach przygotowywano się do obchodów Bożego Narodzenia. Spotkanie zakończono wspólnym złożeniem sobie świątecznych życzeń.
12.12. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: Ewelina Tondys - „Habit zamiast szminki, czyli zakonnice zabierają głos”
Książka ta nie jest adresowana wyłącznie do katolików, ludzi mniej lub bardziej związanych z Kościołem czy nawet do samych sióstr zakonnych. Przeznaczona jest dla wszystkich , którzy noszą w sobie potrzebę poszukiwania wiedzy o osobach żyjących inaczej , którzy maja w sobie pragnienie dociekania prawdy i jej odkrywania. Kobieta , która wstępuje do zakonu decyduje się dobrowolnie zrezygnować z tego co na zewnątrz kojarzone jest z wolnością.
A to budzi niezrozumienie. Jawi się jako słabość o ile nie frajerstwo, naiwność czy zwyczajne marnowanie sobie życia. A gdyby tak dostrzegając inność stylu życia sióstr zakonnych, spróbować uczciwie wsłuchać się w ich głos. Otworzyć się na ich historie, wysłuchać ich relacji, doświadczeń przebiegu pracy. Książka ta oparta jest na rozmowach z zakonnicami.
Zainteresowanych tą problematyką odwołuję do przeczytania tej książki i wyrobienie oceny o zakonnicach , które ofiarowały swoje życie Bogu oraz ludziom.
12.12. DKK MiGBP w Niemodlinie
Omawiana książka: Eka Kurniawan – „Człowiek tygrys”
W środę 12 grudnia na spotkaniu DKK rozmawiałyśmy o książce „Człowiek tygrys”. Powieść to retrospekcja wydarzeń, które prowadzą do finału będącego początkiem opowieści. Okrutna zbrodnia wstrząsa życiem małego miasteczka, przyznaje się do niej młody chłopak. Powoli dowiadujemy się jakie wydarzenia doprowadziły to zbrodni. Bardzo ciekawa historia, którą szczerze polecamy :)
12.12. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Margaret Atwood – „Opowieść podręcznej”
Książka wstrząsnęła naszymi czytelniczkami, ponieważ niezależnie od czasu i miejsca temat zniewolenia człowieka jest wciąż aktualny. Mimo że książka wydana była w Toronto w 1985 to powieść pozostała aktualna gdyż przemoc wobec kobiet i łamanie ich praw pozostaje codziennością, (potwierdzeniem jest zeszłoroczny Czarny Protest).
W książce pojawiają się tematy takie jak: bezpłodność, zanieczyszczenie środowiska, brak zasobów naturalnych, ograniczenie wolności, sprowadzenie kobiety do roli inkubatora, inwigilacja, donosicielstwo, eliminacja miłości, sprowadzenie seksu do bezosobowego aktu. Powieść niezwykła, wciągająca, poruszająca i przerażająca ponieważ odnajdujemy w niej realne zagrożenie, które czyha tu i teraz. Jak stwierdziły nasze klubowiczki, zło zawsze kryje się pod pozorami dobra, a piekło wybrukowane jest dobrymi intencjami. Nasz DKK poleca książkę Margaret Atwood lub serial, który powstał na jej podstawie pod rozwagę wszystkim obywatelom, a szczególnie politykom.
10.12. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: G. Jeromin- Gałuszka – „Legenda” oraz R.J. Fiszer – „Siedlisko gorących serc”
Na naszym ostatnim tegorocznym spotkaniu, które odbyło się 10 grudnia dzieliłyśmy się wrażeniami po przeczytaniu książek „Legenda” G. Jeromin- Gałuszko i „Siedlisko gorących serc” R.J. Fiszer. Spotkanie przebiegało w bardzo burzliwej atmosferze, gdyż omawiane książki były bardzo różne. „Legenda” to książka, która przenosi nas w świat fikcyjny, w świat zaklęć i legend, świat oparty na braku empatii, pełnym obojętności bo tylko to pozwala jej bohaterom przeżyć. W opinii klubowiczek książka bardzo trudna do czytania, smutna, dołująca i pochmurna. Nie polecają jej na jesienne i zimowe wieczory. Druga książka to „Siedlisko gorących serc”. Już patrząc na okładkę przepełnioną ciepłymi barwami możemy się domyślić jaka będzie jej treść. I wcale się nie zawiedziemy, powieść jest pełna humoru i pogody ducha, zachwyca prostotą i ciepłem, daje nadzieję, że nie ma sytuacji bez wyjścia i po każdej burzy znów ujrzymy słońce. Oprócz tego podróżując razem z bohaterami możemy poznać Kaszuby i ich uroki, a także poznać choć trochę historię tego regionu. Książkę możemy z czystym sumieniem polecić do przeczytania w pochmurne zimowe dni, gdyż wniesie ona do nich dużo ciepła i słońca. Klubowiczkom zdecydowanie bardziej do gustu przypadła powieść R.J. Fiszer, jak określiła to jedna z pań samo życie nas dołuje więc niech chociaż książki go rozjaśniają i rozweselają.
10.12. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Spotkanie zaczęliśmy od powitania i złożenia sobie życzeń świątecznych oraz podzielenia się opłatkiem. Następnie w miłej atmosferze wspominaliśmy cały rok i naszą pracę w minionym roku. Najbardziej utkwiło nam spotkanie z Panią Krystyną Mirek, czytelniczki bardzo lubą czytać książki pani Mirek i wszystkim je polecają , gdyż czyta się je lekko i przyjemnie. Bardzo też podobają się książki Pani Agnieszki Lingas – Łoniewskiej.
Panie stwierdziły, że wszystkie lektury, które przeczytały w tym roku były bardzo ciekawe.
05.12. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: Liliana Fabisińska - „Z jednej gliny"
Książka "Z jednej gliny" Liliany Fabisińskiej to powieść o przyjaźni czterech kobiet, które przeżywają przełom i muszą poradzić sobie z niemałymi problemami. Nora była żona świetnego ceramika, który zaginął w tajemniczych okolicznościach a ciała nie odnaleziono musi wychować synów. Po mężu zostało jej w garażu koło garncarskie, piec do wypalania i tony gliny. Organizuje więc kurs ceramiki chociaż niespecjalnie zna się na lepieniu garnków czy wazonów. Na kurs przychodzą Lena, Marta i Gośka, cztery różne kobiety. Każda z nich jest po przejściach i każda z czymś się zmaga. Między kobietami rodzi się przyjaźń, a razem łatwiej im stawić czoła problemom. Bohaterki zaczęły się sobie zwierzać, pomagać nie szczędząc przy tym pieniędzy. Autorka stworzyła powieść pełną codziennych zmagań zwyczajnych kobiet, które starają się radzić z przeciwnościami losu. Z jednej gliny to opowieść o sile, przyjaźni, bohaterki są żywe i realistyczne.
Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem i panie będą zachęcały do jej lektury.
05.12. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: Richard Morgan - „Modyfikowany węgiel”
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00, przyszło na nie 7 osób. Tematem rozmowy była książka Richarda Morgana pt. „Modyfikowany węgiel”. Powieść traktuje o przyszłości, w której stało się możliwe przenoszenie świadomości człowieka do innego ciała, czy to należącego do człowieka, czy sztucznie wyhodowanego. Nie tylko przedłużyło to znacząco długość ludzkiego życia – mogącego w nieskończoność skakać z jednego opakowania do drugiego – ale również umożliwiło szybkie podróże międzyplanetarne, bowiem pasażerem staje się tylko świadomość załadowywana w miejscu docelowym do czekającego już na nie obcego ciała. Nietrudno się domyślić, że część dyskusji krążyła wokół tegoż właśnie wynalazku, na pierwszy rzut oka ułatwiającego życie. Niemniej jednak część ta nie była znacząca, więcej mówiono na temat charakterystycznej konstrukcji powieści – typowej dla kryminałów – o podobieństwach i różnicach między dziełem papierowych, a serialem na jego podstawie oraz o tym, co można znaleźć w kolejnych częściach trylogii. Zainteresowanie wzbudził również charakter głównego bohatera i znaczące rozbieżności z jego poprawioną do amerykańskich standardów moralnych wersją serialową.
05.12. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Katarzyna Michalak- „Przepis na szczęście”
Dzisiejsza dyskusja dotyczyła książki K. Michalak - Przepis na szczęście. Jest to książka szczególnie dla osób które lubią gotować , szukają ciągle nowych przepisów-pomysłów na ciekawe, nowe potrawy. Ta książka to cztery opowiadania z bohaterkami poprzednich powieści autorki. Rozterki czterech kobiet trudno dokładnie zrozumieć komuś, kto nie poznał ich losów z poprzednich powieści, ale atmosfera domu pełnego aromatycznych zapachów wypełniających przytulną kuchnię jest bardzo realistyczna. Różne emocje towarzyszące bohaterkom czterech opowiadań przeplatane są dużą ilością przepisów na wszystkie pory roku. Nawet nie znając książek autorki : ,,Rok w poziomce’’, „Wiśniowy dworek” czy „Sklepik z niespodzianką”, warto sięgnąć po tę książkę „żeby znaleźć swój przepis na szczęście”.
05.12. DKK GBP w Jemielnicy
Piątego grudnia spotkaliśmy się kolejny raz w naszym dyskusyjnym klubie w bibliotece. Ponieważ to już przedświąteczny czas, tradycyjnie jedna z naszych klubowiczek przygotowała dla wszystkich mikołajkowe prezenty. To bardzo miły gest z jej strony. Kolejna pani poczęstowała każdego świąteczną czekoladą. Inna klubowiczka obdarowała wszystkie panie czapkami Mikołaja. Wróciłyśmy w czasy dzieciństwa, który jest najradośniejszym czasem, a w każdym dorosłym jest na szczęście trochę z dziecka, kiedy wszystko jest możliwe. Nasza grupa jest naprawdę wspaniała.
W związku ze zbliżającymi się świętami, bibliotekarki przygotowały wystawę książek tematycznie związaną z Bożym Narodzeniem oraz zimą. Klubowiczki wybrały z tych propozycji coś dla siebie.
Dopełnieniem całości była uczta dla podniebienia- pyszne pizze w czterech smakach i cola oraz świąteczne pierniczki plus kawa. Było to niezwykłe spotkanie.
LISTOPAD
28.11. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: Katarzyna Misiołek - „Ironia losu”
Na kolejnym spotkaniu DKK omówiono książkę pt.: „Ironia losu” Katarzyny Misiołek.
Książka wywołała bardzo dużo emocji, ponieważ negatywnie postrzeżono Bożenę, główną bohaterkę. Jej nieszczere postępowanie wobec kochającego ją i wspaniałego męża.
Razem z mężem prowadzili spokojne, dostatnie życie i mieli życzliwych przyjaciół.
Bożena wdała się w romans z młodszym od siebie o 8 lat Jackiem i mimo złości na siebie i wyrzutów sumienia nie potrafiła lub nie chciała go zakończyć. Jak się można było spodziewać w efekcie mąż zerwał z nią całkowicie kontakty, a znajomi, oburzeni jej postępowaniem odrzucili ją zupełnie. Z Jackiem również nie ułożyła sobie życia.
Następne spotkanie odbędzie się w drugiej połowie grudnia z akcentem świątecznym i omówimy już ostatnią książkę.
27.11. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiane książki: Agnieszka Lingas – Łoniewska „Kiedy wrócę” oraz „Kiedy zniknę”
Przebieg spotkania: Spotkanie zaczęliśmy od przywitania się.
Następnie omówiliśmy książki Pani Agnieszki Lingas – Łoniewskiej, wrocławskiej pisarki łączącej kryminał z romansem.
Pani Koprowska: książka ma w sobie jedno wielkie pytanie „Co zrobiliście tamtego Lata?
Grupa młodych ludzi mieszkających w małym miasteczku, chodzących do tej samej szkoły, podzielonych na grupę biednych i bogatych, ale pomiędzy nimi nawiązuje się miłość i przyjaźń . Nagle wychodzi na jaw, że ich rodzice chodzili też do tej samej szkoły. Błędy przeszłości wychodzą na jaw , mimo, że są bardzo głęboko schowane.
Pani Agnieszka świetnie pisze i opowiada polecam !!!!
Pani Szpil: II część powieści Kiedy zniknę to świetna kontynuacja i zarazem zakończenie historii, która na pewno długo pozostanie ze mną polecam !!!
W książce są też pokazane nasze nam bliskie tereny takie jak TURAWA… Polecamy wszystkim te książki świetnie się czyta.
27.11. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiane książki: Kobieta którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej,
Józef Piłsudski. Życie prywatne Marszałka,
Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka,
Józef Piłsudski. Historyk wojskowości,
Złowrogi cień Marszałka
Z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości postanowiliśmy w Klubie porozmawiać o osobach, które miały znaczący wpływ na historię tego okresu. Niewątpliwie postać Józefa Piłsudskiego, mimo iż najbardziej kontrowersyjna, była swoistym symbolem, ikoną czasu i wydarzeń. Z tego też powodu, a również dlatego że w ostatnim czasie zostało wydanych sporo nowych książek, postanowiliśmy skupić się na postaci Marszałka.
Już przy pierwszych słowach rozpętała się burzliwa dyskusja. Odwoływaliśmy się zarówno do nowo przeczytanych książek, jak i do wiedzy wyniesionej ze szkoły, ale też do nauk domowych. Klubowicze bardzo rzetelnie i obiektywnie podeszli do zadania. Pojawiały się głosy gloryfikujące, obiektywne, a nawet negatywne. Rozmawialiśmy o samym Piłsudskim oraz o osobach istotnych w jego życiu. Zastanawialiśmy się, kto może podjąć się zadania napisania „prawdziwej” biografii. Takiej oddającej prawdę historyczną, ale w żaden sposób nie ukierunkowanej (pozytywnie bądź negatywnie).
Na koniec zgodnie doszliśmy do wniosku, że niezależnie od tego, co zostało już napisane o Marszałku, jest to postać bardzo charyzmatyczna, która miała dużo szczęścia i trafiła na odpowiednie osoby w swoim życiu.
26.11. DKK MiGBP w Nysie
Omawiana książka: Katarzyna Olubińska – „Bóg w wielkim mieście”
Zdania na temat książki były podzielone. „Bóg w wielkim mieście” opowiada o ludziach wierzących – są to wywiady ze znanymi ze świata kultury i rozrywki osobami, które szukają swojej drogi (w wielkim mieście ) z Bogiem.
Niektórzy odebrali tę książkę jako zbyt komercyjną, inni byli zaskoczeni bohaterami książki, bo nie spodziewali się, że niektóre osoby występujące w książce są wierzące. Jeszcze inni zobaczyli w tej książce cząstkę siebie – istotę poszukującą, a dla jeszcze innych było to potwierdzenie własnej chrześcijańskiej tożsamości.
Ogólny wniosek jest taki, że dobrze, iż mamy kluby książki, w których możemy powymieniać się swoimi światopoglądami i czasami odkryć coś nowego i inspirującego w tym, co powie druga osoba.
23.11. DKK GBP w Pawłowiczkach. Spotkanie z Krystyną Bernacką
Dnia 23.11.2018 r. w GBP Pawłowiczki odbył się wieczór poezji naszej lokalnej poetki Krystyny Bernackiej. Piątkowy wieczór upłynął pod znakiem poezji. Pani Krystyna swoją twórczością podzieliła się z licznie zebranymi miłośnikami poezji. Podczas recytowania wierszy liryczny nastrój całego wieczoru podkreśliła nastrojowa muzyka w wykonaniu gimnazjalistów. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, który był doskonałą okazją do dyskusji o poezji i nie tylko.
22.11. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiane książki: Julian Barnes - „Zgiełk czasu” Julian Barnes, Igor Brejdygant - „Szadź”, Hanna Cygler - „Nowe niebo”, Joanna Kuciel- Frydryszak - „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównej”
Na listopadowym spotkaniu spotkałyśmy się w dużym gronie. Klubowiczki zostały poinformowane o wynikach konkursu „Opolskie DKK- otwarta strefa czytelnika” i nie kryły zaskoczenia i euforii. To nasze przedostatnie spotkanie w tym roku i dlatego omówiłyśmy aż cztery książki.
„Zgiełk czasu” Juliana Barnesa - opowiada losy wybitnego rosyjskiego kompozytora Dmitrija Szostakowicza, które zostały nakreślone w relacji władza totalitarna a sztuka. Powieść o panicznym strachu, ciągłym poczuciu zagrożenia życia, wrażliwości twórcy i jego wewnętrznym rozdarciu wobec upodlenia przez władzę i lęku o rodzinę. Czytelnik odczuwa emocje kompozytora i panującą atmosferę bezsilności. Wysłuchanie przepięknego walca Szostakowicza wzbogaciło naszą dyskusję nad książką.
Kolejna omawiana książka „Nowe niebo” Hanny Cygler porusza temat emigracji Kaszubów do Stanów Zjednoczonych i Kanady pod koniec XIX wieku. Autorka wysyła bohaterów swojej powieści aż za ocean do Winony w stanie Minnesota. „Nowe niebo” opowiada historię trzech kobiet- Matyldy, jej bratanic Helenki, Felicji oraz bratanka Józefa. Autorka zwraca uwagę czytelnika na kilka wątków: edukacyjny, emancypacyjny, asymilacyjny, segregację rasową i trudne relacje dwóch sióstr. „Nowe niebo”- książka o miłości, marzeniach i nadziei na lepsze życie.
Natomiast „Szadź” Igora Brejdyganta to ciekawie skonstruowany kryminał, gdyż od początku wiadomo kto jest mordercą, a mimo to książkę czyta się z zapartym tchem. Intrygująca, dynamiczna fabuła i narracja trzech osób: komisarza, mordercy i ofiary sprawia, że powieści nie można odłożyć na półkę. „Szadź” jest dowodem, że polscy pisarze nie mają się czego wstydzić.
Ostatnia pozycja omówiona podczas naszego spotkania klubowego to biografia Joanny Kuciel-Frydryszak „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie”. Rzetelnie napisana z dbałością o szczegóły, fakty. Bez wątpienia warto przeczytać i przywrócić pamięć nietuzinkowej osobie- poetce, tłumaczce, osobistym sekretarzu Józefa Piłsudskiego, której losy zostały zdeterminowane w dzieciństwie. Klubowiczki zapoznały się również z wierszami poetki.
21.11. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Stefaniak Maria – „Czary w małym”
Dziś nasza dyskusja toczyła się na temat książki M. Stefaniak - Czary w małym miasteczku. Jest to powieść o prowincjonalnym miasteczku, którego mieszkańcy wiodą nudne, monotonne życie. Jednak to tylko pozory. Tu także mają miejsce poważne życiowe problemy i rozterki. Poznajemy kilku mieszkańców w różnym wieku i o różnej pozycji materialnej i społecznej. Wszyscy oni mają swoje problemy, tajemnice, brudne interesy. Nagle, kiedy pewnego dnia pojawia się w miasteczku tajemnicza starsza pani, zaczynają się dziać dziwne, niezwykłe rzeczy. Wiele problemów znajduje swoje rozwiązanie, a życie mieszkańców zmienia się na lepsze. Nic jednak nie może trwać wiecznie, tak i tutaj nadchodzą kolejne zmiany.
Zdania na temat tej książki były podzielone. Jednym podobało się połączenie świata realnego z baśniowym, innym wręcz przeciwnie: brakowało zwrotów akcji , mocniejszych wrażeń.
14.11. DKK MBP w Opolu - Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: Ray Bradbury - „451° Fahrenheita”
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00, przyszło na nie 7 osób. Tematem rozmowy była książka Raya Bradbury’ego pt. „451° Fahrenheita”. Powieść z roku 1953 jest wyrazem niepokoju autora związanego z ogłupiającym wpływem telewizji na człowieka i spychaniem książek na coraz dalszy plan w jego życiu. Najintensywniejsza część dyskusji klubowiczów dotyczyła intencji autora, bowiem interpretacje tego, co chciał swoją książką przedstawić – przed czym ostrzec – były różne. Pojawiło się przypuszczenie, że palenie książek jest przejawem totalitaryzmu, odgórnie ustalonego prawa, nie zaś, jak twierdził sam autor, konsekwencją wyborów zwykłych ludzi, dla których książki w dobie niewymagających programów telewizyjnych stały się zwyczajnie zbyt trudne i męczące. Autor widzi telewizję jako zagrożenie i przedstawia najczarniejszy scenariusz, jaki może sobie wyobrazić. Ten temat skierował oczywiście dyskusje na szersze tory, poruszony został wątek wpływu nowoczesnych mediów na ludzi. Część rozmowy toczyła się także wokół aspektów psychologicznych bohaterów, szczególnie Guya Montaga oraz pytania, jak i dlaczego zwykły człowiek wyrywa się z trybów potężnej ogłupiającej machiny i wszczyna własną małą rebelię wobec rządzących jego światem praw. Na następne spotkanie, które odbędzie się 5 grudnia, rozdano po egzemplarzu książki „Modyfikowany węgiel” Richarda Morgana.
14.11. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Saunders George - „10 grudnia: Opowiadania”
Przebieg spotkania:
- powitanie uczestników spotkania przez moderatora;
- dopełnienie formalności związanych z działalnością Klubu; tradycyjny poczęstunek przygotowany przez klubowiczki.
- Krótkie sprawozdanie z uroczystego podsumowania konkursu „O różę Karoliny”. Refleksje uczestników tego spotkania oraz zapoznanie członków DKK z nagrodzonymi utworami.
- Dyskusja na temat przeczytanej książki: 10 grudnia: Opowiadania - George Saundersa.
„10 grudnia” – to dziesięć opowiadań będących wyzwaniem dla czytelnika. Ich bohaterami są m.in. więźniowie poddawani w świecie przyszłości eksperymentom medycznym ("Ucieczka z Pajęczej Głowy"), ledwo wiążący koniec z końcem ojciec, który po wygraniu na loterii kupuje ogrodową girlandę z żywych dziewcząt z Trzeciego Świata ("Dziewczęta Sempliki"), czy pomiatany przez szefa pracownik parku rozrywki ("Moje rycerskie fiasko"). Najkrótsze z nich liczy dwie strony, a mimo to autorowi udało się zawrzeć w nim sporo emocji. Forma dzieła jest bardzo trudna i nie zawsze zrozumiała dla zwykłego czytelnika, wprowadza go w przygnębienie i depresję. Według jednej z pań łatwiej zrozumieć twórczość Saundersa, poznając utwory Kurta Vonneguta, pod którego wpływem zaczął on pisać swoje pierwsze opowiadania.
Podsumowując: czytelniczki z naszego DKK nie polecają tej pozycji jako miłej lektury, lecz są pod wrażeniem świetnego zmysłu obserwacyjnego autora oraz jego „czarnego humoru”.
14.11. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: Kazuo Ishiguro - „Okruchy dnia”
Autor jest brytyjskim pisarzem japońskiego pochodzenia. Napisał siedem powieści i kilka opowiadań. Rozgłos przyniosły mu powieści „Okruchy dnia” i „Nie opuszczaj mnie”, które doczekały się ekranizacji. Za całokształt pracy twórczej autor otrzymał w 2017 r. literacka Nagrodę Nobla.
Bohaterem powieści „Okruchy dnia” jest kamerdyner pracujący w bogatym angielskim domu. Lojalność wobec pracodawcy i sumienność w wykonywaniu obowiązków posunięte do granic perfekcji ,czynią z niego kamerdynera wręcz idealnego. Nie ma on praktycznie własnego życia. Cały swój czas przeznacza na pracę. Nigdy nie opuszcza posiadłości właściciela, chyba że załatwia jakąś sprawę służbową. Kiedy po latach chlebodawca proponuje mu wyjazd i nawet pożycza samochód, kamerdyner czuje się zażenowany i nie wie co ma znaczyć ta propozycja. Decyduje się na wyjazd, bo przecież nie zna Anglii, chyba że z książek lub rozmów gości odwiedzających posiadłość. Jeździ samochodem po kraju podziwia krajobrazy. Chce nakłonić do powrotu dawną gospodynię , wspomina przeszłość. Nieoczekiwanie dochodzi do wniosku , że dotychczasowe jego życie było tylko namiastką i że praktycznie nie zna prawdziwego życia. Poświęcając się bez reszty pracy stracił szanse na miłość i szczęście.
Powieść jest ponadczasowa. Człowiek , staje się niemalże „niewolnikiem” pracy, powoli traci rodzinę, przyjaciół, miłość, przyjaźń i własne ideały. Czytelnik staje przed trudnymi pytaniami co jest najważniejsze? Jak pogodzić pracę z życiem prywatnym, z życiem rodzinnym? Jak znaleźć czas na własne pasje i marzenia? Książka jest ciekawa zmusza do refleksji.
09.11. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: Wioletta Piasecka - „Ignaś. Opowieści patriotyczne”
Chcąc uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, spotkaliśmy się w bibliotece w odświętnym nastroju aby uczcić pamięć tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę. Jednym z nich jest Ignacy Jan Paderewski. Człowiek który nie walczył zbrojnie, ale dzięki akcjom podejmowanym przez niego głównie w Stanach Zjednoczonych na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, sprawa Polski zaczęła być w świecie znana.
Jak to się stało, że mały chłopiec z malutkiej wioski Kuryłówka stał się wielkim mężem stanu i politykiem, opowiada w swojej książce Ignaś. Opowieści patriotyczne Wioletta Piasecka. Akcja książki rozpoczyna się dramatyczną sceną aresztowania ojca przez carskich żandarmów, której świadkami są 4-letni Ignaś i jego 6-cio letnia siostra Antosia. Ponieważ mama nie żyła, dziećmi zaopiekowała się ciocia. Przed wyjazdem mały Ignaś odwiedził grób mamy i tam nad jej grobem zrodziło się marzenia chłopca, że chciałby zostać pianistą jak mama i patriotą jak tata.
Historia Ignasia, który dzięki dobrym ludziom, których los postawił na jego drodze oraz ciężkiej i mozolnej pracy zrealizował swoje marzenia bardzo dzieci zainteresowała i poruszyła. Książka napisana bardzo ciekawie a jednocześnie zwięźle. Na 80 stronach tekstu i pięknych ilustracji, autorka zawarła całe życie Ignacego Jana Paderewskiego. Życie człowieka, który miał tylko dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski. Dzieci przekonały się, że ciężką i mozolną pracą, wieloma wyrzeczeniami można spełnić swoje marzenia.
Na zakończenie nasi klubowicze swoje przemyślenia na temat omawianej książki przenieśli w formie rysunków na kartki papieru. Towarzyszyły nam pieśni patriotyczne, których słuchaliśmy w tej części naszego spotkania m.in. Dziś idę walczyć mamo, pieśń Bartoszu, Bartoszu znana jako Krakowiak Kościuszki i inne.
08.11. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiana książka: Mirosław Wlekły – „Tu byłem. Tony Halik”
Książka Tu byłem. Tony Halik, Mirosława Wlekłego, stała się dla nas okazją do wspomnień z dzieciństwa. Wszyscy przecież pamiętamy wyjątkowy program „Pieprz i wanilia”. Mimo tego, że po lekturze książki „wyszedł” trochę w naszych oczach na mitomana, nie stracił naszej sympatii, bo nikogo tym nie skrzywdził, a ubarwiał szarą rzeczywistość PRL-u.
08.11. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej. Spotkanie z o. Grzegorzem Kramerem
08.11.2018 odbyło się nietypowe spotkanie czytelników DKK z o. Grzegorzem Kramerem –proboszczem parafii rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Jezusa w Opolu (oo. Jezuici), autorem książek : „Męskie serce”, „Bóg jest dobry” oraz współautorem pozycji „Łobuzy, Grzesznicy mile widziani”, jest też blogerem i twórcą licznych filmików na YouTube.
Między czytelnikami DKK z Przywór, Tarnowa Op. Nakła i Raszowej, a księdzem odbyła się świetna rozmowa o kościele, wierze, Panu Bogu.
„Bóg jest dobry”- to bardzo ważna i potrzebna książka mówiąca o dobroci Boga i o której trzeba mówić do końca świata.
„Męskie serce” - to książka mówiąca o uczuciach i emocjach, a jeżeli ich brak to znaczy, że serce jest poranione i twarde i wtedy należy znaleźć przewodnika życia, którego serce jest doskonałe - kimś takim jest Jezus Chrystus.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze i nie byłoby końca pytań gdyby o. Grzegorz Kramer nie musiał nas opuścić i dalej spełniać swoje obowiązki.
07.11. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: Magdalena Witkiewicz, Alek Rogoziński – „Pudełko z marzeniami”
Moderatorki spotkania Karina Małyska i Krystyna Niedziela przedstawiły zebranym powieść Magdaleny Witkiewicz i Alka Rogozińskiego „Pudełko z marzeniami”. Jest to zabawna komedia romantyczna. Historia „bankruta” życiowego Michała i Malwiny, która po opuszczeniu jej przez chłopaka postanawia prowadzić restaurację. Kiedy Michał dowiaduje się o ukrytym przez jego przodków skarbie postanawia go odszukać. Okazuje się jednak, że w miejscu gdzie ten skarb mógłby być ukryty znajduje się restauracja Malwiny. Czy tych dwoje zapała do siebie miłością i czy w końcu ukryty skarb się odnajdzie?
05.11. DKK MiGBP w Prudniku – filia w Łące Prudnickiej
Omawiana książka: Nela na wyspie rajskich ptaków
Z przedszkolakami prowadziłam niezwykłe poszukiwania „rajskich ptaków”. Na początku poznaliśmy stare wydruki i gazety, w których badacze opisali kilka gatunków rajskich ptaków, w tym niebiańskiego ptaka (w języku polskim nosi nazwę cudowianka czerwona). Niebiańskie ptaki od zawsze fascynowały ludzi. Opowiadano, że żyją bardzo wysoko, prawie w niebiosach i że czasami „zlatują na ziemię do raju”. Później razem z Nelą wyruszyliśmy do dżungli, gdzie wsłuchiwaliśmy się w odgłosy ptaków. To była niesamowita przygoda. Dzieci czekają na kolejne.
PAŹDZIERNIK
PAŹDZIERNIK
29.10. DKK MiGBP w Nysie
Omawiana książka: R. J. Palacio - „Cudowny chłopak”
Zaczęliśmy od pytania czy wszystkim książka się podobała. Zdania były podzielone – jeśli chodzi o warstwę treściową, jak najbardziej. Główny bohater, chłopiec, który cierpi z powodu zdeformowanej wieloma operacjami twarzy, wchodzi w trudny świat szkolny, gdzie mierzy się z ciekawskimi spojrzeniami, odrzuceniem i brakiem akceptacji. Uda mu się jednak zbudować (wypracować) świat, w którym zostanie zaakceptowany. Historia piękna i wzruszająca.
To, co niektórym z nas nie pozwoliło w pełni cieszyć się jej walorami, to wrażenie, że bohaterowie tej powieści (same dzieci zresztą) są zbyt idealni i dojrzali jak na swój wiek. Dotarło do nas jednak, że gdyby historia ta była opowiadana ustami dorosłych (np. matki chłopca) powieść byłaby z pewnością smutna i przygnębiająca.
Wydaje się, że to doskonała lektura dla młodego czytelnika, który – dzięki tej książce – może pogłębić swoją empatię i zrozumienie dla inności drugiego człowieka.
29.10. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiane książki: Elizabeth Strout – „Olive Kitteridge”, A. J. Finn - „Kobieta w oknie”
Jeśli chodzi o książkę Elizabeth Strout wszystkie Panie były zgodne - jest to mądra, głęboka proza, do której trzeba sięgnąć. Książka składa się z kilku opowiadań, które w trakcie czytania ciekawią czytelnika coraz bardziej. Jest to swoisty przekrój międzyludzkich stosunków, refleksji nad wyobcowaniem i samotności. Mądra i piękna książka.
„Kobieta w oknie” to zdecydowanie inna książka niż omawiana wcześniej. Mimo odmiennej tematyki i stylu również podobała się naszym Klubowiczkom. „Kobieta w oknie” to znakomity debiut A. J. Finna, amerykańskiego autora tekstów publicystycznych. Autor cały czas zaskakuje czytelnika, fabuła powieści nie jest przewidywalna; pisarz stworzył mocny thriller, w którym sprytnie myli tropy i wodzi czytelnika za nos. Książka warta polecenia!
26.10. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: R. Kosik – „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”
Na spotkanie DKK oprócz uczniów kl. V Szkoły Podstawowej w Zielinie, którzy są jednocześnie członkami naszego DKK, zaprosiłam nauczycielkę j. polskiego Panią Annę Piechę. Pani Piecha zgodziła się również przejąć rolę moderatora naszego spotkania.Książka, która towarzyszyła nam na dzisiejszym spotkaniu to Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Rafała Kosika. Jest to książka rozpoczynająca cykl przygód trojga przyjaciół Felixa, Neta i Niki. W 2005 roku książce przyznano tytuł Książki Roku 2005. Obecnie znajduje się w kanonie lektur szkoły podstawowej.
Książka zawiera wiele ciekawych przygód trojga trzynastolatków, którzy poznali się w pierwszym dniu nauki w jednym z warszawskich gimnazjów. Jest to powieść z gatunku science fiction, który dzieci i młodzież bardzo lubią. Tematyka książki też jest bardzo bliska dzieciom, bo dotyczy spraw i problemów związanych ze szkołą. Głowni bohaterowie przeżywają wiele ciekawych przygód przy rozpracowywaniu gangu znikających złodziei. Każde opowiadanie można też czytać jako oddzielną historię.
Pani Piecha przygotowała bardzo ciekawą formę „omawiania” książki w postaci lapbooka. Korzystając z informacji zamieszczonych w internecie dowiedzieliśmy się, że lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Lapbook ma postać teczki, w środku której przykleja się książeczki, kieszonki, harmonijki, wachlarze, ilustracje, zdjęcia, pozwalające na uporządkowanie informacji wg pomysłu i inwencji autora. Tematem lapbooka może być ulubiona książka, zainteresowania, np. sport, muzyka itp. Jest to więc coś na kształt teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd w wolnym tłumaczeniu lapbook to książka na kolanach.
Jest jeszcze bardzo interesujący ze względu na to, że można go stale rozbudowywać i wzbogacać. Jest więc też zachętą do czytania, ponieważ czytanie w celu poszukiwania informacji jest przy tworzeniu lapbooka koniecznością.
Uzbrojeni w tą wiedzę oraz w oparciu o treść książki, klubowicze mieli za zadanie zbudować lapbook. W ruch poszły nożyczki, kolorowy papier, klej i w ten sposób powstały bardzo ciekawe lapbooki na temat książki Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi.
Książka bardzo się dzieciom podobała, a lapbooki okazały się świetną formą kreatywnej zabawy. Metodą na zachęcenie dzieci do czytania oraz nowatorską formą nauki.
Podsumowaniem naszego spotkania była wystawa powstałych na temat książki Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi lapbooków. Wystawie towarzyszą również informacje o tej ciekawej formie książki.
25.10. DKK GBP w Pawłowiczkach
W jesienne popołudnie o godz. 16:45 w GBP w Pawłowiczkach odbyło się kolejne spotkanie DKK. Na spotkanie został zaproszony gość pani psycholog - terapeuta uzależnień Agata Młynarczyk Burek.
Specjalistka terapii uzależnień mówiła jak sobie radzić z problemem, jakim jest alkohol oraz jak odnaleźć się w tym zamęcie. Uczestnikom spotkania dała kilka ważnych wskazówek. W trakcie spotkania uczestnicy zadawali pytania, na które pani psycholog chętnie i wyczerpująco odpowiadała. Całe spotkanie odbyło się w miłej atmosferze w kameralnym gronie.
25.10. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiane książki: W. Bruce Cameron - „Był sobie pies”, Magdalena Majcher – „Wszystkie pory uczuć. Jesień”
25 października br. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się aby porozmawiać o książkach: ,,Był sobie pies”, ,,Wszystkie pory uczuć. Jesień”. Jeśli chodzi o pierwszą pozycję to bardzo ciepła, pełna humoru i wzruszeń powieść, która spodoba się ludziom w każdym wieku. To próba spojrzenia na świat ludzi oczami psa Baileya, który jest głównym bohaterem tej powieści. Polecamy ją, a szczególnie miłośnikom czworonogów.
„Wszystkie pory uczuć” Magdaleny Majcher to cykl powieści obyczajowych, podejmujących ważne życiowe tematy. Miłość i nienawiść, trudne wybory, przeciwności losu i w końcu upragnione szczęście i spokój – z tym wszystkim spotkają się bohaterowie czterech powieści. A wszystko w rytmie czterech pór roku. W opowieści „Jesień” autorka ukazuje życie Hani, dziewczyny z domu dziecka, której brakuje pewności siebie i gdy wychodzi za bogatego i przystojnego wdowca wydaje się, że ma wszystko czego nigdy nie miała – dom i rodzinę. Po dwudziestu latach życia w cieniu zmarłej pierwszej żony jest nieszczęśliwa, a życie staje się nie do zniesienia. Z nadejściem jesieni wszystko się zmieni… Polecamy
25.10. DKK GBP w Zębowicach. Spotkanie z Sabiną Waszut
Sabina Waszut pisarka, laureatka nagrody „Pióro”, propagatorka śląskiej kultury była gościem w Bibliotece Publicznej w Zębowicach. Pani Sabina opowiadała o początkach swojego pisania, jak
wyglądała praca nad pisaniem sagi rodzinnej. Czytelnicy pytali o czas i miejsce, w których pisze w swoich książkach. Obecnie w październiku ukazała się kolejna książka pt. „Dobra - noc”, którą nasi czytelnicy mogli zakupić z autografem autorki. Dziękujemy pani Sabinie za miłe i ciekawe spotkanie.
24.10. DKK GBP w Baborowie
Omawiana książka: Becky Albertalli – „Twój Simon”
Tym razem w trochę innej konwencji. Połączyliśmy książkę i film, posiłkując się technologią. Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego wprowadzenie w tematykę i rozmowy o odmienności i tolerancji w szerokim kontekście. Następnie przeczytaliśmy fragment książki, a później obejrzeliśmy zwiastun filmu Twój Simon. A potem się zaczęło… Ogólnie można podsumować to spotkanie stwierdzeniem, że pomimo upływu czasu, dostępu do informacji, niezliczonej ilości kampanii informacyjnych – nie jest dobrze. I nadal dziewczęta wykazują się większą dojrzałością, otwartością i empatią. I są bardziej chętne do rozmowy. Rozmowa była czysto teoretyczna, ponieważ nikt z uczestników nie spotkał się z sytuacją opisywaną w książce na żywo. Nikt nie zna rówieśników o odmiennej orientacji seksualnej, ale też odmiennych w jakikolwiek sposób – może poza sytuacją ekonomiczną. Dziewczyny uważają, że nie miałyby problemu z zawarciem znajomości z taką osobą, że „fajnie by było się z kimś takim zaprzyjaźnić”. Mam nadzieję, że będą o tym pamiętać, kiedy teoria się zmaterializuje w postaci konkretnego, żywego człowieka. Chłopcy głównie pajacowali, albo nie mówili nic, poza jednym odważnym prowokatorem, który ogłosił, że „to” jest złe i trzeba „to” leczyć. Nie wiem, czy jest o tym przekonany. Mam wrażenie, że w tym wystąpieniu chodziło głównie o skupienie uwagi na sobie. Ale to smutne.
A do książki ustawiła się mała kolejka chętnych czytelniczek.
24.10. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: M. Ulatowska i J. Skowroński – „Kartka ze szwajcarskim adresem”
Omawiana książka podobała się klubowiczkom. Jedna z uczestniczek spotkania w związku z tym, że wcześniej przeczytała pierwszą część książki pt. Historia spisana atramentem, opowiedziała jak zaczęła się ta historia. Ocenie zostały poddane bohaterki książki. Mania czyli krewna autorki została uznana za osobę mdłą, bez wyrazu. Dyskusję wywołała historia pisania przez nią listów do dawnego narzeczonego Selima. Jedne z Pań tłumaczyły to samotnością a drugie, chęcią posiadania obu czyli męża i dawnej miłości. Jednogłośnie większą sympatią została obdarzona druga z bohaterek a mianowicie Ludmiła, która wiedziała czego oczekuje od życia.
Omawiając losy kobiet z książki Panie wspominały dzieje swoich rodzin.
Podsumowując spotkanie klubowiczki wyraziły swoją opinię o książkach pisanych przez tę parę autorów, a mianowicie, że lepiej wypadały książki pisane tylko przez P. Ulatowską.
24.10. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach. Spotkanie z Sabiną Waszut
Dnia 24.10.2018 r. gościem DKK w Kościerzycach była Sabina Waszut. Pani Sabina napisała min. sagę o śląskiej rodzinie. Tematyka tych książek jest nam bliska. Dotyczy historii bliskiego nam regionu. Wiele faktów historycznych (i nie tylko) związanych z mieszkającą tam przed i po wojnie ludnością miało miejsce i na Opolszczyźnie. Wnuczka rodziny Ślązaków, którzy pozostali tu po wojnie, była obecna na spotkaniu. Wspominała co przeszła jej rodzina. Pani Waszut opowiadała o tym jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, jak przygotowuje się do pisania swoich powieści, a także o rozpoczętej już, nowej powieści.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Pani Sabina to ciepła, bardzo sympatyczna i przemiła osoba. Jesteśmy pod wrażeniem jej osobowości. Było nam niezmiernie miło gościć w naszym Klubie panią Sabinę.
24.10. DKK GBP w Popielowie. Spotkanie z Sabiną Waszut
24 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Popielowie w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki”, realizowanego we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu mieliśmy przyjemność spotkać się z panią Sabiną Waszut – pisarką, poetką oraz recenzentką. Pisarka propaguje kulturę Śląską. Jej debiutancka powieść ,,Rozdroża” została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej ,,Angelus’’ za rok 2014. Na festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła nagrodę główną kategorii „Pióro”, dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. Autorka napisała i wydała dalsze losy bohaterów ,,Rozdroży”: ,,W obcym domu” oraz ,,Zielony Byfyj’’, a na początku października w księgarniach pojawiła się kolejna powieść autorki zatytułowana "Dobra-noc".
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Autorka ciepło i z sympatią wprowadziła uczestników w klimat swoich książek, które opisują losy śląskiej rodziny. Słuchacze, chcąc dowiedzieć się więcej zarówno o przemiłej pisarce, jak i początkach jej twórczości literackiej zadawali pytania, na które pani Sabina odpowiadała z pasją i energią. Po spotkaniu istniała możliwość nabycia książek z dedykacją autorki.
24.10. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: Ilona Gołębiewska – „Tajemnice starego domu”
Na październikowym spotkaniu DKK omawialiśmy książkę pt.: „Tajemnice starego domu” Ilony Gołębiewskiej, która jest drugą częścią cyklu „Stary dom”. Większość klubowiczek przeczytała wszystkie części i każda jest warta polecenia.
Omawiana książka bardzo podobała się klubowiczom. Główną bohaterką jest Alicja, która po przejściach życiowych wyjeżdża do rodzinnego domu, gdzie rozpoczyna nowe życie, gdzie poznaje nowych ludzi oraz gdzie zaczynają spełniać się jej marzenia.
W omawianej części odkrywamy tajemnice z przeszłości, obserwujemy walkę adopcyjną głównej bohaterki oraz zaskakujące losy pozostałych postaci.
Każdy z nas mógłby znaleźć piękną historię z przeszłości w swoim rodzinnym domu, może ta książka zachęci nas, aby „pogrzebać” w przeszłości i znaleźć coś co będziemy przekazywać kolejnym pokoleniom.
23.10. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: Agnieszka Olejnik – „Dziewczyna z porcelany”
Spotkanie zaczęliśmy od przywitania wszystkich czytelników. Opinie na temat „Dziewczyny z porcelany” w naszym klubie były podzielone, jednym bardzo się podobała, a innym nie przypadła do gustu. Teresa Kurylak – jest to piękna książka i historia o radzeniu sobie z przeciwnościami losu i o miłości… Michał główny bohater ma za sobą problem którego nikt nie dostrzega, prowadzi lekkie i beztroskie życie ale wszystko się zmienia gdy giną jego rodzice w wypadku.
Sabina Przybyła - Dziewczyna z porcelany to również opowieść o rodzinie...
Pani Dudek - nie ma dobrej opinii, książka według niej ma za dużo niestosownych scen.
Pani Szpil - autorka bardzo umiejętnie skomplikowała losy Michała i Zuzanny i ich bliskich. Książka sama w sobie… mnie zachwyca szczególnie jak się weźmie ją do rąk. Sama okładka zachęca do przeczytania. Pięknie wykonana, polecam wszystkim książkę.
22.10. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiane książki: A. Ficner- Ogonowska – „Okruch”, K. Grochola – „Trzepot skrzydeł”
Na naszym dzisiejszym spotkaniu (22. 10. 2018r.) dzieliłyśmy się wrażeniami po przeczytaniu książek „Okruch” Anny Ficner- Ogonowskiej i „Trzepot skrzydeł” Katarzyny Grocholi.
Pierwsza z nich, której głównymi postaciami są Sara i Maks, to książka o miłości, nadziei i rodzinie, momentami aż za słodka, ale także pełna przemyśleń i mądrości. Powieść napisana jest w dwóch płaszczyznach, jedna to historia Sary i Maksa, a druga to pamiętnik matki Maksa, w którym zapisuje swoje przemyślenia i mądrości. Na uwagę zasługują też postacie drugoplanowe Wojtek, Bekhir oraz dziadek Sary, którzy stanowią wspaniałe uzupełnienie tej książki.
Druga książka „Trzepot skrzydeł” to całkiem „inna bajka” – powieść napisana w niebanalny sposób w formie listu pisanego do kogoś bliskiego. Nie ma w niej standardowej akcji, chronologii i miejsca, czytając ją czasem nie wiemy czy to już się wydarzyło, czy dopiero się wydarzy. To opowieść o młodej kobiecie Hance żyjącej w toksycznym związku, o miłości która za zamkniętymi drzwiami przeradza się w koszmar. Dopiero gdy Hanka traci coś najważniejszego dla siebie, postanawia się z tej matni uwolnić. Książka bardzo życiowa, gdyż coraz częściej mamy do czynienia z tego typu sytuacjami, a mimo tego zawsze są one dla nas czymś niepojętym. Panie które ją przeczytały przyznały się, że czytając ją miały łzy w oczach. Polecamy przeczytanie tej książki która mimo, że jest smutna i gorzka to naprawdę bardzo wartościowa i warta, aby poświęcić jej swój czas.
17.10. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Posadas Gervasio – „Mentalista Hitlera”
Urugwajski pisarz fabułę swej powieści umieścił w Berlinie na początku lat trzydziestych. Głównymi bohaterami są: Jose Ortega – młody, hiszpański dziennikarz, który na zlecenie gazety „EL Heraldo” relacjonuje gorące wydarzenia, jakie mają miejsce w ówczesnym czasie w stolicy Niemiec oraz Erik Jan Hanussen, mentalista, jasnowidz, którego sława i bogactwo rośnie z dnia na dzień za sprawą jego przepowiedni, m. in. przewidział dojście Hitlera do władzy i podpalenie Reichstagu. Drogi tych dwojga krzyżują się. Młody Ortega towarzysząc mentaliście, który charakteryzuje się pewnego rodzaju magnetyzmem, ekstrawagancją, rozrzutnością, manipulacją, poznaje, nieznane dotąd, odsłony Berlina, m. in. ówczesne gwiazdy rozrywki, berlińską bohemę, środowisko nazistów. Spotkanie Hanussena z Hermannem Göringiem, jednym z dwóch najważniejszych akolitów Hitlera, drugi to Joseph Goebbels, otwiera mu drogę na szczyt. W niedługim czasie staje się jednym z najważniejszych popleczników NSDAP i bliskim znajomym Goebbelsa, Göringa, a nawet Hitlera. Wydawałoby się, że wszystko idzie zgodnie z planem Hanusssena, jednak pewna tajemnica z życia mentalisty wychodzi na światło dzienne.
Książka pod względem fabuły, stylu, kreowania postaci uzyskuje ocenę bardzo dobrą. Szczególnie polecana tym czytelnikom, którzy zaczytują się w powieściach historycznych. Posadas w swej powieści umiejscowił, obok fikcji, historyczne fakty, co jest dodatkowym walorem książki i najważniejsze - obraz Berlina lat trzydziestych – wykreowany na piątkę z plusem. Zapraszam do lektury.
17.10. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiane książki: Ptolemy Tompkins, Tyler Beddoes - „Anioły istnieją naprawdę”, Len Vlahos - „Życie na podglądzie”
„Anioły istnieją naprawdę” - to książka, która w piękny sposób dowodzi, że anioły nie tylko istnieją ale ich obecność pozostawia ślady w naszym życiu. Widzimy to na przykładzie cudu dokonanego u 8-miesięcznego dziecka, które mimo ciężkich warunków zanurzone w lodowatej wodzie przeżyło, a matka umiera na miejscu. Jest to niemożliwe do przeżycia ale autor uświadamia nam, że istnieje oprócz ziemskiej rzeczywistości, anielski, duchowy świat i stąd przesłanie „nie jesteś sam”.
„Życie na podglądzie” - jest wspaniałą lekturą, która wzbudza ciekawość czytelnika i daje przy tym cenne lekcje wychowania o naszym życiu, które jest krótkie i trzeba je dobrze przeżyć. Powieść ta trafia prosto do serca, jest napisana prostym i wciągającym językiem. Akcja toczy się wokół bohatera, który choruje na nowotwór mózgu-glejaka. Ojciec wystawia swoje życie na e-baju aby zabezpieczyć swoją rodzinę i decyduje się na udział w reality show, które nie będzie ani zabawne ani przyjemne.
10.10. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: Rafał Kosik – „Różaniec”
Spotkanie rozpoczęło się w innym niż zazwyczaj miejscu, bowiem w Mediatece, o godzinie 18:00. Tematem rozmowy była książka Rafała Kosika pt. „Różaniec”. Przede wszystkim część klubowiczów zgodziła się ze stwierdzeniem, że jest to jedna z lepszych książek, jakie czytaliśmy ostatnio na spotkaniu klubu. Głównym zagadnieniem poruszanym w książce, a także tematem rozmowy, było dychotomia między dobrem ludzkości, a dobrem jednostki, wagą całego gatunku, a wolnością pojedynczego człowieka. Doszukiwaliśmy się nawiązań do innych tworów kultury oraz popularnych schematów w science-fiction. Analizowaliśmy również kilka fragmentów powieści, z samą jej końcówką włącznie, w której jedna z postaci podejmuje ważną – nieoczywistą – decyzję. Szeroko było również omawiane zagadnienie wpływu wydarzeń we wczesnym dzieciństwie człowieka na całej jego życie – już nieco odbiegając od samej powieści. Na następne spotkanie, które odbędzie się 14 listopada, rozdano po egzemplarzu książki „451° Fahrenheita” Raya Bradbury’ego.
09.10. DKK OBP w Oleśnie. Spotkanie z Iloną Wiśniewską
We wtorek, 9 października 2018 r. w Oleskiej Bibliotece Publicznej, miało miejsce niezwykłe wydarzenie – spotkanie autorskie z Iloną Wiśniewską. Zorganizowane zostało w ramach projektu
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu „Pisarz w trasie”. Celem tego projektu, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Samorząd Województwa Opolskiego, jest realizacja spotkań autorskich i badanie ich wpływu na zachowania czytelnicze w bibliotekach publicznych województwa opolskiego. Wybór autora to inicjatywa Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie. Już ponad rok temu, 10 stycznia 2017 r., klubowiczki z Olesna pochyliły się nad twórczością I. Wiśniewskiej (wtedy – nad dwoma reportażami z dalekiej Północy). Pokłosiem ich dyskusji był pomysł zaproszenia autorki do Olesna i posłuchania, co ma do powiedzenia „na żywo” o swoich niecodziennych doświadczeniach. No i – udało się! Oleska biblioteka gościła Ilonę Wiśniewską, autorkę pochodzącą z opolskiego Prószkowa, która poznała Spitsbergen, Grenlandię i północną Norwegię, a potem napisała o tych miejscach książki: Białe: zimna wyspa Spitsbergen (2014), Hen: na północy Norwegii (2016) oraz Lud: z grenlandzkiej wyspy (2018).
Spotkanie zaplanowane zostało jako wywiad z ciekawym człowiekiem. Otworzyła je dyrektor biblioteki w Oleśnie, Halina Szklanny, witając zebranych i przedstawiając gości: autorkę, Ilonę Wiśniewską oraz dziennikarkę Radia Opole prowadzącą dyskusję, Katarzynę Zawadzką. Rozmowa obu pań była tak interesująca, że niebawem przyłączyli się do niej obecni na sali słuchacze, zadając pytania i dzieląc się różnego typu spostrzeżeniami. Spotkanie przybrało formułę ogólnej dyskusji. Jej atmosfera była bardzo ciepła, serdeczna. Pani Wiśniewska żadnego pytania nie pozostawiała bez odpowiedzi, chętnie dzieliła się swą wiedzą, doświadczeniami i przemyśleniami. Spotkanie trwało 2 godziny.
05.10. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiane książki: Zygmunt Miłoszewski – „Jak zawsze”; Marcin Kącki – „Maestro. Historia milczenia”
Podczas naszego jesiennego spotkania Klubu DKK omówiłyśmy dwie pozycje „Jak zawsze” Zygmunta Miłoszewskiego oraz reportaż „Maestro. Historia milczenia” Marcina Kąckiego. Obie lektury zaowocowały w bardzo ciekawą, wielowątkową dyskusją.
Miłoszewski piszący znane kryminały zaskakuje nas nową powieścią „Jak zawsze”. Zastanawia się w niej… co by było gdyby… Główni bohaterowie Grażyna i Janusz, para staruszków obchodzą 50-tą rocznicę fizycznej bliskości. Rankiem budzą się w innej rzeczywistości w 1963 r. Odkrywają, że znowu są młodzi i na nowo mogą ukształtować swoją przyszłość. Ku ich zdziwieniu Warszawa nie jest tym samym miastem, co zapamiętali. Nie ma Pałacu Kultury, na ulicach obecny jest język i zwyczaje francuskie. Okazuje się, że naszym prezydentem jest Eugeniusz Kwiatkowski, Polska zawarła unię z Francją, a nasz kraj nie znajduje się pod wpływami Związku Radzieckiego. To powieść wielowymiarowa o parze zakochanych ludzi, a także o państwie i o Polakach, którzy mogli napisać nową historię.
Miało być dobrze, ale w rezultacie wszystko kończy się jak zawsze. Książka inna niż te które znamy z dorobku Miłoszewskiego. To komedia omyłek o erotycznym zabarwieniu, która jednych czytelników może przyciągnąć, a miłośników prokuratora Teodora Szackiego odstraszyć.
„Maestro. Historia milczenia” Marcina Kąckiego wzbudziła w nas gorące emocje i bardzo ciekawą dyskusję. To śledztwo dziennikarskie w głośnej sprawie dyrygenta - pedofila Wojciecha Kroloppa w poznańskim chórze Polskie Słowiki. Kącki demaskuje zmowę milczenia rodziców, nauczycieli, urzędników, polityków i tych wszystkich co przez 40 lat zgadzali się na seksualne wykorzystywanie chłopców.
W efekcie finalnym Krolopp zostaje skazany na 8 lat pozbawienia wolności, w rezultacie odbywa karę 4 lat. Wstrząsająca lektura, która powinna być sygnałem ostrzegawczym, aby reagować na krzywdę, a nie „zamiatać niewygodnej prawdy pod dywan”.
04.10. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiana książka: B. A. Paris – „Na skraju załamania”
Październikowe spotkanie było poświęcone książce brytyjskiej pisarki, ukrywającej się pod pseudonimem B.A. Paris, Na skraju załamania. Jak przystało na ten rodzaj literatury, książka wzbudziła w nas dreszcze emocji. Główne elementy thrillera takie jak: niepewność, napięcie i tajemniczość, zostały wyrażone w tej powieści w mistrzowski sposób. Burzliwa dyskusja toczyła się wokół pytania: jak zachowała by się każda z nas w sytuacji, w której znalazła się bohaterka powieści. Czy zatrzymałybyśmy się w środku nocy, w ulewny deszcz, w lesie, aby udzielić pomocy? Atmosferę spotkania skutecznie ocieplał zapach swojskiego placka śliwkowego z kruszonką.
03.10. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: Małgorzata Kalicińska – „Zwyczajny facet”
Jesienne, dłuższe wieczory sprzyjają czytaniu, co bardzo nas cieszy.
Dzisiaj omówiliśmy książkę "Zwyczajny facet" Małgorzaty Kalicińskiej. Narratorem jest mężczyzna, pisarka miała więc utrudnione zadanie, ale świetnie sobie poradziła.
Główny bohater, Wiesław, zdominowany jest przez żonę, osobę wymagającą w szerokim ujęciu, czepialską, podejrzliwą, słowem zołzę. On, przeciwnie- cierpliwy, łagodny, wyrozumiały, ale w gruncie rzeczy za bardzo spolegliwy i pozwalający się wykorzystywać.
Po utracie pracy w Polsce, wyjeżdża do Finlandii. Z oddalenia widzi swój związek we właściwej perspektywie. Wreszcie podejmuje decyzję o rozwodzie. Jednak nawet spotkanie ciepłej, troskliwej kobiety nie prowadzi do podjęcia przez niego konkretnych kroków. Nadal jest niezdecydowany i bierny. Wydaje się, że bolesna przeszłość ogranicza spojrzenie w przyszłość. Wiesław jest pełen obaw.
Można przypuszczać, ze czas zagoi rany i wskaże właściwy kierunek.
02.10. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiane książki: Małgorzata Żółtaszek – 'Basałyk i Psotka idą do pracy' cz.1, 'Basałyk i Psotka idą do pracy' cz.2
Książka Basałyk i Psotka idą do pracy zawiera opowiadania o dzieciach, które przez całe wakacje postanowiły bawić się w dorosłych, czyli chodzić do pracy. W części pierwszej autorka opisuje zabawę dzieci w pracowników korporacji, poczty, straży pożarnej, salonu kosmetycznego oraz oddziału szpitalnego.
Wyjazd dzieci z dziadkami na wakacje wcale nie przerywa zabawy Basałyka i Psotki. Wciągają w swoją zabawę w dorosłych, nowo poznane koleżanki i kolegów. O tych zabawach opowiada nam druga część książki, czyli na czym polega praca w domu, w galerii sztuki, wydziale śledczym policji oraz w telewizji.
Ponieważ z każdym zawodem łączą się różne ciekawe, często nieznane dzieciom nazwy i zwroty, zostały one w każdym opowiadaniu wyróżnione wielkimi literami i kolorową ramką. Dodatkowo każdy rozdział kończy słowniczek, który tłumaczy dzieciom pojęcia związane z daną pracą. Klubowicze byli zachwyceni pomysłem ilustratora, który graficznie ze wskazówkami pokazał jak samodzielnie można wykonać rekwizyty do zabawy. Bardzo ważne, że materiały użyte do ich wykonania bez problemu dzieci znajdą w każdym domu. Autorka wraz z ilustratorem włożyli dużo wysiłku aby stworzyć tak ciekawą i oryginalną książkę. Dzieciom bardzo się podobała, bo jak powiedziały jest taka inna i dużo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. Dzieci zaciekawiło np. imię Basałyk. Odpowiedź znaleźliśmy w Słowniku języka polskiego i okazało się, że to żartobliwa nazwa kilkuletniego zazwyczaj psotnego dziecka. Czyli jak powiedziały tytuł mógłby brzmieć Psotnik i Psotka.
Nasza dyskusja nad książką też była trochę inna, bo postanowiłam, że też przybierze formę zabawy. Przygotowałam kartki z nazwami miejsc pracy oraz po 5 kartek z nazwami ciekawych nazw i zwrotów związanych z każdym miejscem pracy. Kartki z nazwami miejsc pracy były zwinięte i każdy uczestnik losował jedną kartkę. Paulina wylosowała salon kosmetyczny, Ines szkołę, Ola szpital, Adam straż pożarną, Szymon policję, a Vanessa sklep. Następnie na stole rozsypałam wymieszane kartki z nazwami rzeczy lub czynności związanych z miejscami pracy. Z rozsypanki kartek każdy wybierał te, które jego zdaniem są związane „z jego miejscem pracy”. Ponieważ kartek z miejscami pracy było więcej niż uczestników, a więc przyporządkowanych do nich nazw też było więcej, wybranie tych właściwych nastręczało dzieciom sporo problemów. Zabawa była super. Nazw, których dzieci nie znały i nie potrafiły przyporządkować wyjaśniałam, używając m. in. słowniczka zamieszczonego w książce. Dzięki tej zabawie dzieci poznały wiele ciekawych zwrotów i nazw związanych z różnymi miejscami pracy.
Dzieci już w trakcie spotkania umawiały się na wspólną zabawę w domu oraz robienie rekwizytów do zabawy. Myślę, że o to chodziło też pomysłodawcom tej książki. Dać dzieciom radość z czytania oraz zachęcić do kreatywnej zabawy.
Była to jedna z ciekawszych książek, które omawialiśmy na naszych spotkaniach DKK.
Tradycyjnie spotkanie zakończyliśmy wykonaniem recenzji rysowanej omawianej książki.
WRZESIEŃ
29.09 DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: Roma J. Fiszer – „Saga kaszubska”
Do przeczytania w czasie wakacji wybrałyśmy „Sagę kaszubską” Romy J. Fiszer. Na sagę składają się trzy części „Kilka godzin do szczęścia”, „Wzgórze pełne słońca” i „Sezon na szczęście”. 29 września 2018 r. spotkałyśmy się, aby porozmawiać o tych książkach, podzielić się wrażeniami które odczuwamy po ich przeczytaniu. Powieści opisują życie trzech kobiet Anny, Kasi i Elizy reprezentujących trzy pokolenia , które w poszukiwaniu swoich korzeni wyruszają na Kaszuby. Wyjeżdżają na trochę, a zostają dłużej, a może na stałe. Odnajdują tam swoje korzenie, znajdują swoje miejsce na ziemi, a także mężczyzn swego życia i właśnie tam na wzgórzu pełnym słońca w „Iskierce” zaczynają układac sobie nowe życie. „Saga kaszubska” to powieść o zagmatwanych losach bohaterek, ale także historia przeżyć Kaszubów w czasach wojennych, jednak to co wszystkie nas zauroczyło to piękne opisy kaszubskiej ziemi , świetnie opisane walory krajoznawcze Kaszub, które można traktowac jak swoisty przewodnik po tych ziemiach. W czasie czytania omawianych powieści, aż chciałoby się tam pojechać i zobaczyć wszystko na własne oczy. W nich naprawdę wciąż świeci słońce, bo jest to opowieść o uroczych kobietach, które chcą czuć się potrzebne, pragną kochać i żyć pełnią życia. Saga nas zachwyciła, a czym? Radością, prostotą , opisaniem życia takiego codziennego, które dotyczy każdej z nas i dlatego jest nam bliska i serdecznie ją polecamy.
28.09 DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim – filia w Łosiowie
Spotkanie z Magdaleną Kordel w piątkowy wieczór przebiegało w miłej atmosferze. Pisarka na spotkanie przyjechała z mężem, który – jak twierdzi – jest jej pierwszym czytelnikiem i konsultantem. To zaangażowanie w sprawy twórczości żony widać było w trakcie rozmowy z czytelnikami. Magdalena Kordel jest pisarką dojrzałą, jej książki są przemyślane, ich fabuła konstruowana jest w taki sposób, aby czytelnik nie poczuł się oszukany, dlatego niejednokrotnie sięga do źródeł historycznych, do opracowań naukowych, o czym świadczą znajdowane w książkach przypisy i bibliografie. Pisarka dba o komfort czytania, wielokrotnie podkreśla, że dla niej najważniejszy jest czytelnik.
W trakcie spotkania padały pytania o bohaterów literackich z popularnych cykli powieściowych. Autorka przyznała, że często wzoruje się na zasłyszanych opowieściach z dziejów polskich rodzin, często są to opowieści oparte na autentycznych wydarzeniach z historii naszego kraju, czasami zasięgnięte z romantycznych wzorców literackich, owiane tajemniczością i magią. Jest to niewątpliwie element, który przyciąga czytelnika i powoduje, że książka wyzwala emocje do ostatniego zdania. Autorka na pożegnanie podziękowała swoim wiernym czytelnikom i fanom, bo to dzięki nim czuje się doceniana i czerpie energię do pracy.
Piątkowy wieczór z Magdaleną Kordel zakończył się dość późno. Czytelnicy wracali z zakupionymi książkami opatrzonymi pamiątkową dedykacją autorki. Z książkami, które – być może – wniosą do ich domów tą magię i ten optymizm, który z nich wypływa.
27.09 DKK MiGBP w Niemodlinie
- Bednarek, J. Kaczanowska – „Ogród Zuzanny”
W czwartek 27 września spotkałyśmy się po wakacyjnej przerwie, w ramach spotkań DKK w Niemodlinie. Tym razem rozmawiałyśmy o pierwszej książce z cyklu „ Ogród Zuzanny” - Miłość zostaje na zawsze. Jest to barwna, lekka lektura, pełna życiowych sytuacji, w które uwikłani są główni bohaterowie, z historią miłosną w tle. Jako, że czytałyśmy ją prawie wszystkie w czasie wolnym czyli urlopowym, jednogłośnie uznałyśmy, iż była to właściwa lektura na taką okoliczność :)
26.09 DKK GBP w Murowie. Spotkanie z Magdaleną Kordel
Spotkanie rozpoczęło się krótką prezentacją sylwetki M. Kordel. Następnie autorka opowiedziała o swoich książkach i odpowiadała na pytania uczestników. Wywiązała się też dyskusja o źródłach faktograficznych książek o Lwowie. Ciekawym elementem spotkania była relacja autorki o pracy i warsztacie pisarza.
26.09 DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: M. Bunda – „Nieczułość”
W spotkaniu wzięło udział 6 osób. Rozmawialiśmy o książce Martyny Bundy pt. „Nieczułość”.
Panie chwaliły powieść, podkreślały, jej wyjątkowość polegającą m.in. na mówieniu o rzeczach niezwykle drastycznych bez patosu i wyciskania łez. Głównymi bohaterkami powieści są kobiety. Matka Rozela i trzy córki Gerta, Truda i Ilda.
Każdy mały rozdział opowiada o jednej z nich. Czytając o ich trudnych losach poznajemy specyfikę życia na Kaszubach w czasie niemieckiej okupacji i potem w powojennej Polsce. Autorka doskonale opisała swoje bohaterki, uwydatniając najlepsze i najgorsze cechy ich charakteru. Uderza czytelnika ich solidarność i umiejętność radzenia sobie z trudnościami jakie niesie życie. Chociaż powieść zasługuje na miano realistycznej, to niektóre opisy czy to zdarzeń czy obrazów sennych zawierają akcenty realizmu magicznego. Książkę czyta się naprawdę znakomicie i długo pozostaje w pamięci. Na koniec rozdałam paniom książkę Marii Ulatowskiej i Jacka Skowrońskiego pt. „Kartka ze szwajcarskim adresem”.
26.09 DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: L. Jensen – „Surogatka”
26.09.2018 r. odbyło się spotkanie DKK , książka do dyskusji pt: ”Surogatka” Louise Jensen.
Kat i Nick są małżeństwem. Układa im się dobrze, pracują , są ustabilizowani materialnie. Powinni być zadowoleni z życia, w miarę szczęśliwi. Jednak coś im brakuje. Nie mają dzieci.
Po bezowocnych staraniach i leczeniu decydują się na adopcję. Niestety dwukrotnie nie udaje im się. Dzieci, najpierw chłopczyk potem dziewczynka, trafiają do innych rodzin. Kat wpada w obsesję na punkcie dziecka. Wtedy pojawia się koleżanka z lat szkolnych Lisa.
Roztacza przed Kat i Nickiem wspaniałą jej zdaniem możliwość bycia rodzicami – surogację. Proponuje, że to ona może być surogatką. Twierdzi, że już to robiła. Pokazuje nawet zdjęcie dziewczynki, którą urodziła koleżance z pracy. Kat jest tak zdesperowana i nie widzi podstępu. Dopiero po długim czasie zorientuje się, że dziewczynka na zdjęciu to dziecko z reklamy. Ma wątpliwości, czy Lisa w ogóle jest w ciąży. A jednak jest. Tylko ojcem jest ktoś inny. Kat i Nick też mają swoje mroczne tajemnice z dawnych lat, których przed sobą nie ujawniają. Z czasem przeszłość daje o sobie znać. Wszyscy: Kat, Nick, i Lisa muszą się z tym zmierzyć, aby dalej żyć i nie popaść w obłęd. Nasuwa się pytanie, czy sobie poradzą? Czy demony przeszłości nie zniszczą rodziny Kat i Nicka? Co zrobi Lisa? I czyje jest dziecko, które ma urodzić. Odsyłam do lektury powieści.
25.09 DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiane książki: seria „Malownicze”, seria „Natalie”, „Były sobie świnki trzy”, „Trupów hurtowo trzech”
Po wakacyjnej przerwie ciężko było nam przejść od razu do tematu spotkania. Po pierwsze Klubowicze nie mogli się doczekać żeby pochwalić się ostatnio czytanymi lekturami – padały różne opinie i różne nazwiska, które być może wrócą jako temat spotkań na przyszły rok. Po drugie kilka chwil musieliśmy poświęcić na omówienie Narodowego Czytania – Klubowicze aktywnie włączyli się w głośne czytanie w bibliotece, choć okrojona wersja Przedwiośnia niekoniecznie znalazła ich akceptację. No i po trzecie nie uniknęliśmy krótkich opowieści o sposobach spędzania wolnego czasu – nasz dyskusyjny klub książki coraz bardziej zacieśnia więzy i bardzo cieszymy się, że książki zapoczątkowały bliższą znajomość z tak ciekawymi ludźmi. Powoli kluje nam się myśl spotkania poświęconego podróży szlakiem św. Jakuba.
Gdy już udało nam się przejść do tematu spotkania, od razu padło pytanie – czy literatura kobieca jest czymś negatywnym? I czym właściwie jest literatura kobieca? Czy każda autorka kobieta, jest jednocześnie autorką literatury kobiecej?
Pytania oczywiście miały na celu troszku rozruszać Klubowiczów. Zgodziliśmy się, że sformułowanie „literatura kobieca”, to słowo wytrych. Zgodziliśmy się również, że tematy i sposób prowadzenia historii mają być po pierwsze – dające nadzieję (dobre zakończenie, niekiedy bajkowe i przesadzone, ale czy to źle?), po drugie jednak dające rozrywkę. Osoby, które zapoznały się z twórczością Magdaleny Kordel stwierdziły, że autorkę bardzo miło się czyta (co potwierdzają stałe rezerwacje na wypożyczalni). Podobne zdania były w przypadku drugiej autorki – Olgi Rudnickiej. Stwierdzenie, że „trup był, ale sobie poszedł” świetnie podsumowuje uprawiany przez nią gatunek – komedia z wątkiem kryminalnym. Seria z Nataliami to nagromadzenie gagów i sytuacji absurdalnych, ale sposób jej opowiedzenia i fantastyczne postacie zarówno pierwszo jak i drugoplanowe od razu zyskują sympatię czytelników.
Choć autorki nie do wszystkich trafiły (znaczy ich twórczość), a Klubowicze raczej preferują literaturę, która nie tylko bawi, ale też rozwija, to ucieszyli się z zapowiedzianego spotkania z Olgą Rudnicką.
24.09 DKK BP w Namysłowie. Spotkanie z Magdaleną Kordel
Przebieg spotkania:
- powitanie autorki i uczestników spotkania przez moderatora Barbarę Grucę;
- Kilka słów o pisarce jako krótkie wprowadzenie;
- Magdalena Kordel wspomagana przez męża opowiedziała uczestnikom spotkania o początkach swojej kariery pisarskiej, skąd czerpie pomysły na swoje książki, o swoim codziennym życiu, twórczości, pasjach oraz o tym jak pisanie w magiczny sposób wpłynęło na nią i jej rzeczywistość;
- Na zakończenie spotkania Magdalena Kordel wpisała się do Kroniki naszej biblioteki, podpisała książki przyniesione przez czytelniczki lub zakupione podczas spotkania autorskiego, równocześnie pozując do pamiątkowych zdjęć z naszymi czytelnikami.
Spotkanie przebiegło w serdecznej i miłej atmosferze. Jednak z powodu ograniczeń czasowych (kolejne spotkanie), oraz przyjętą przez pisarkę formę spotkania, nie wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję zadać autorce nurtujące ich pytania. Mimo to spotkanie pełne było pozytywnych wrażeń za które bardzo dziękujemy.
24.09 DKK MiGBP w Nysie
Omawiana książka: Piotr Ibrahim Kalwas - „Archipelag islam”
Zaczęliśmy od biografii autorów książki. Przede wszystkim skupiliśmy się na Piotrze Ibrahimie Kalwasie, bo to z nim - współautor Jakub Winiarski – przeprowadza rozmowę o islamie.
Sama książka wzbudza mieszane uczucia – tematyka niezmiernie interesująca, ale i budząca strach. Piotr Kalwas, mimo, że muzułmanin, wypowiada się negatywnie na temat islamu i jego założeń. Autor twierdzi, że islam potrzebuje gruntownej przemiany i reformacji, ale sami zainteresowani (muzułmanie) są oporni na wszelkie zmiany (przede wszystkim ze strachu przed karą bożą). Tematyka książki fascynująca, szczególnie w dzisiejszej dobie problemu uchodźców w Europie.
21.09 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiane książki: Tanya Valko - „Okruchy raju”, L. Shukri - „Perska zazdrość” oraz „Perska miłość”
„Okruchy raju”- autorka umieszcza akcję powieści w Indonezji i w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Dzieje bohaterów możemy śledzić od okresu komunistycznego aż do czasów współczesnych. Pokazane jest życie w nędzy i w bogactwie co stanowi kontrast. Widzimy też bohaterki- Dorotę, która poślubiła Libijczyka oraz jej córkę Marysię ,która też jest już matką.
Ich losy spotkały się z życiem Azjatów i stąd poznajemy kuchnię azjatycką ze strony mieszkańców lokalnych ale też Europejek.
„Perska zazdrość”- przedstawia życie kobiet na Bliskim Wschodzie a szczególnie chodzi o życie Polki Joanny ,która żyje w przepychu i luksusie. Zapomina co w życiu jest najważniejsze i o mały włos nie utraciła tego bo chwyta się najgorszego-alkoholu.
Książka ta podkreśla najważniejsze cele w życiu- miłość ukochanego męża, troska o dobro dzieci a także dbanie o dobre przyjaźnie a nie kolejny kieliszek alkoholu, który nic nie wnosi do życia.
„Perska miłość”- przedstawia los kobiety w krajach Bliskiego Wschodu. Główna bohaterka-Lidka dostaje propozycję wyjazdu na stypendium językowe do Kuwejtu. Tam poznaje mężczyznę-Hassana, szybko się zapoznają i biorą ślub. Potem zachodzi w ciążę i traci kontakt ze swoją rodziną.
Książka ta przedstawia obraz muzułmańskiej kultury Kuwejtu. Pokazuje z jednej strony opis bogactwa, imprezy a z drugiej strony kreśli obraz zniewolenia kobiet w świecie. Lidka jest traktowana jak rzecz ,mąż odmawia jej wychodzenia ,rozmowy ze znajomymi i nie ma znikąd pomocy. Pisarka ostrzega przed nienawiścią i całkowitą utratą zdrowego rozsądku na rzecz miłości do mężczyzny, który żyje w całkowicie w innej i obcej kulturze.
19.09 DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
W środę 19 września po długiej przerwie spowodowanej remontem biblioteki spotkałyśmy się po raz kolejny w DKK. Na spotkaniu rozmawiałyśmy o przeczytanych książkach, które wypożyczone zostały jeszcze przed wakacjami. Na pierwszy plan wysunęły się powieści Krystyny Mirek. Prowadzona była ożywiona dyskusja nad książkami tej autorki, gdyż szczególnie przypadły do gustu czytelniczkom. Pierwsza część sagi rodu Cantendorfów była już omawiana na naszym spotkaniu. Panie przeczytały kolejne części sagi: "Cena szczęścia" i "Prawdziwa miłość". Dalsze losy bohaterów również bardzo się spodobały i jednogłośnie uznano, że powieści są godne polecenia podobnie jak inne dzieła tejże autorki. Panie przeglądamy książki, które otrzymaliśmy w tym roku do naszego klubu. Na koniec wypożyczyły książki Sabiny Waszut, gdyż w październiku odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką powieści o Śląsku.
17.09 DKK GBP w Gogolinie
17 września odbyło się ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy ul. Krapkowickiej. Omawiano wakacyjne lektury klubowiczek - K. Mirek "Pojedynek uczuć", K. Wilczyńska "Właśnie dziś, właśnie terez", D. Koontz - "Nieśmiertelny", K. Michalak "Kropla nadziei". W przyjemnej atmosferze, przy kawie i cieście dyskutowano nie tylko o książkach, ale również wspominano działalność biblioteki w obecnym miejscu:)
„Kropla nadziei” - Katarzyna Michalak zabiera nas do malowniczej mazurskiej wsi o nazwie Senna. Wydawać, by się mogło, że życie tam to tylko sama przyjemność. Nic bardziej mylnego. Bohaterowie będą musieli zmierzyć się z losem, który lubi płatać figle. Kropla nadziei to opowieść o tym, że pomimo przeciwności warto walczyć o własne szczęście.
„Pojedynek uczuć” K. Mirek przedstawia życie młodych ludzi, którzy pracują korporacji. Zmagają się problemami osobistymi, książka wzrusza i bawi.
„Nieśmiertelny” – D. Koontza – W Kalifornii ginie w wypadku samochodowym Eric Leben, naukowiec prowadzący eksperymenty genetyczne. Jego badaniami bardzo interesuje się Pentagon. Kilkanaście godzin później zwłoki naukowca znikają z kostnicy. Jego żona Rachel jest przerażona. Autor mistrzowsko zbudował akcję pełną grozy, napięcia i pościgów. Książkę czyta jednym tchem od początku do końca. Jest to jeszcze jedna wariacja na temat eksperymentów genetycznych. Bardzo mroczna i przerażająca.
„Właśnie dziś, właśnie teraz” – K. Wilczyńskiej – książka lekka, przyjemna, przedstawia życiowe perypetie trzech kobiet. Trochę smutna, a zarazem wyjątkowa. Mówi o miłości kobiet do mężczyzn.
14.09 DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie. Spotkanie z Małgorzatą Żółtaszek
Przebieg spotkania … Spotkanie z autorką książek dla dzieci p.Małgorzatą Żółtaszek odbyło się w naszej bibliotece w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki. Zaproszonych na spotkanie gości powitała kierownik GBP w Strzeleczkach p.Bogumiła Becker-Kalicińska.
Małgorzata Żółtaszek jest autorką czterech książek dla dzieci, przede wszystkim skupiła się jednak na promocji swojej najnowszej książki Basałyk i Psotka idą do pracy. Czytając książkę dzieci wspólnie z rodzeństwem Basałykiem i Psotką poznają szereg ciekawych i dziwnych słów związanych z różnymi zawodami. Autorka zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy w ,,kalambury w świecie zawodów”. Przy okazji dzieci dowiedziały się co to są kalambury, bo nie wszystkie to pojęcie znały. Oczywiście jak zawsze przy zabawie w kalambury, było głośno i dużo śmiechu. Najmłodsi czytelnicy zabawili się też w aktorów i wspólnie z autorką przedstawili historię ,,O Michałku i pięciu skrzatach z Krainy Zmysłów”. Poznali też zawody ,które są potrzebne aby powstała książka.
Na zakończenie spotkania były oczywiście pytania i do autorki i autografy w książkach .
13.09 DKK WBP w Opolu – Biblioteka Austriacka. Spotkanie z Małgorzatą Żółtaszek
Autorka przeprowadziła z klubowiczami bardzo interesującą pogadankę o pisaniu książek i zaangażowała ich w przedstawienie teatralne. Przedstawienie oparte było o historyjce autorstwa pani Żółtaczek „Jak Anitce uciekły zabawki”. Dzieci chętnie wzięły udział w zabawie z książką.
12.09 DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książki: R. Rient – „Duchy Jeremiego”
Po letnim, dłuższym urlopie klubowicze kluczborskiego DKK zmierzyli się z książką Roberta Rienta „Duchy Jeremiego”. Prawdą jest, że postać pisarza, jak i jego twórczość, była mało znana klubowiczom. Jednak było warto zapuścić się w nieznane obszary literatury, aby odkryć literacką perełkę. Robert Rient napisał bardzo dobre dzieło, którego bohaterem i zarazem głównym narratorem jest dwunastoletni, wrażliwy chłopiec imieniem Jeremi. Świat Jeremiego jest prosty i ogranicza się do osoby matki, która samotnie go wychowuje i z którą jest bardzo emocjonalnie związany, dziwacznej ciotki Estery, kobiety wyróżniającej się wyglądem zewnętrznym, medytującej i samotnej, gdyż opuściła ją kobieta, dziadka – Sybiraka, który traci pamięć oraz przyjaciela Augusta. Za sprawą choroby matki i rodzinnych tajemnic związanych z historią zagłady świat Jeremiego się komplikuje. Konfrontacja z trudną historią rodzinną, a przede wszystkim śmierć najukochańszej osoby - matki niejednego, dorosłego twardziela może złamać, a jak z tym ma sobie poradzić dwunastolatek?
Rient pokazał cierpienie bezbronnego dziecka, który usilnie broni się przed okazaniem swego bólu, wstydzi się swoich łez. Uczynił to w bardzo ciekawy sposób, posługując się prostym, dziecięcym, pozbawionym sentymentalizmu, językiem. Dodatkowym plusem dla książki jest niestandardowe podejście autora do trudnych tematów. Zapraszam do lektury, bo z pewnością warto. Ocena klubowiczów pięć z plusem.
12.09 DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiane książki: P. Kornew – „Przeklęty metal”, oraz „Inne światy : antologia inspirowana pracami Jakuba Różalskiego”
Spotkanie rozpoczęło się wcześniej niż zwykle, bowiem o godzinie 17:00, a przyszło na nie 7 osób, w tym 2 nowe. Omawiane były tym razem dwie książki. „Inne światy” zostały rozdane w późniejszym terminie – podczas miesięcy letnich. Od tej książki też rozpoczęła się dyskusja. Nie wszyscy byli w stanie przeczytać wszystko, jednak powodem nie był brak czasu, a nierówny poziom opowiadań, pisanych przez różnych autorów, w tym takich, którzy z fantastyką niewiele mają wspólnego. Co zaskakujące, o ile o opowiadaniu Sylwii Chutnik wszyscy zgodnie wypowiadali się negatywnie, tak w przypadku pozostałych tekstów głosy były zróżnicowane. Analizie poddano również dopasowanie historii do obrazów, co skończyło się krytyką uprawiania plagiatu i sprzedawania go jako coś nowego – własnego. Po dłuższym czasie temat na chwilę zmienił się na dyskusję o „Przeklętym metalu” Pawła Kornewa. Lektura ta, raczej przeciętna, nie wyzwalała już takich emocji, można powiedzieć, że była standardową powieścią fantasy i niespecjalnie się czymkolwiek wyróżniała, dodatkowo moderatorkę irytowała swoją narracją pierwszoosobową w postaci zbyt pewnego siebie bohatera, któremu zawsze wszystko się udawało. Rozmowa w pewnym momencie zeszła również na temat otrzymanej przez tę książkę nagrody, o której nie było żadnych konkretnych informacji. Dyskusja skończyła się również szybciej niż zwykle, czyli o godz. 18:00, ponieważ – tak jak wcześniej wszyscy się umówili – przeszliśmy na mające miejsce w sali konferencyjnej spotkanie z Dawidem Myśliwcem, popularyzatorem nauki prowadzącym własny vlog. Klubowicze byli obecni do samego końca spotkania – jeszcze długo po zamknięciu biblioteki. Na następne spotkanie, które odbędzie się 10 października, rozdano po egzemplarzu książki „Różaniec” Rafała Kosika.
12.09 DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: K. Mirek – „Światło w Cichą Noc”
Na pierwszym po wakacyjnej przerwie spotkaniu miłośników książek omówiona została powieść Krystyny Mirek pt. „Światło w Cichą Noc”. Jest to pierwsza część serii „Willa pod Kasztanem”. Poznajemy w niej losy Antka Milewskiego i Magdy Łaniewskiej. On po porażce zawodowej nie ma się gdzie podziać więc przyjeżdża do domu swojej babci, ona wraz z braćmi mieszka po sąsiedzku. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, których w domu Łaniewskich nigdy się nie obchodzi. Ale tym razem postanowili zorganizować Wigilię. Czy tych dwoje będzie miało szansę być razem. Tego dowiemy się dopiero w drugim tomie.
11.09 DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: Magdalena Witkiewicz – „Ballada o ciotce Matyldzie”
Po dłuższej wakacyjnej przerwie odbyło się spotkanie klubowiczów, na którym omówiono książkę Magdaleny Witkiewicz pt.: „Ballada o ciotce Matyldzie”. Książka podobała się klubowiczom, ponieważ została napisana mądrze, lekko i z humorem. Autorka opisuje realne życie głównej bohaterki Joanny, która jest miłą, mądrą i błyskotliwą kobietą. Jest pełna pomysłów, ma swój własny biznes i mimo przeciwności losu dopina swego i realizuje swoje plany. Ma wokół siebie szczerych i życzliwych przyjaciół, którzy jej bardzo pomagają i ją wspierają.
Książka godna polecenia, na długie jesienne wieczory.
11.09 DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: S. Waszut – „Rozdroża”
Na naszym pierwszy powakacyjnym spotkaniu DKK , dyskutowałyśmy o książce S. Waszut pt. „Rozdroża”. Akcja powieści rozpoczyna się na przed wybuchem drugiej wojny światowej na Górnym Śląsku. Sophie i Władek zakochują się w sobie. Mimo, że ona jest Niemką a on synem śląskiego powstańca pobierają się w maju , tuż przed wybuchem wojny. Niestety wojna krzyżuje ich plany. Władek zostaje powołany do polskiego wojska, potem po pobycie w niewoli wcielono go do Wehrmachtu. Sophie musi wyjechać ponieważ dostaje pracę w Pszczynie. Rozłąka jest trudną próbą dla młodego małżeństwa szczególnie , gdy nie mają o sobie żadnych wieści a głód i poniewierka dają się bardzo we znaki. Gdy jej koleżanki Niemki wyjeżdżają do Niemiec ona postanawia wrócić do rodzinnego miasta bo wierzy , że Władek żyje i wkrótce powróci .
Ciekawa, wzruszająca opowieść o losach śląskiej rodziny. Biedzie i poświęceniu, miłości , walce o przeżycie i trudnych wyborach.
11.09 DKK MiGBP w Prudniku – filia w Łące Prudnickiej. Spotkanie z Małgorzatą Żółtaszek
W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w przedszkolu w Łące Prudnickiej odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci Małgorzatą Żółtaszek. Pisarka przeprowadziła spotkanie z przedszkolami pełne niespodzianek, stawiające je w centrum uwagi. Było ono bardzo radosne i wspierające ich kreatywność. Dzięki spontaniczności autorki i jej umiejętności w nawiązywaniu kontaktu z dziećmi, spotkanie było bardzo udane i ciekawe.
11.09 DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: D. Parlak – „Kapelusz Pani Wrony”
Przebieg spotkania:
Przywitałam dzieci na naszym pierwszym powakacyjnym spotkaniu DKK. Książka, którą wybraliśmy do dyskusji zawiera 4 ciekawe historie, które wydarzyły się w lesie, ogrodzie i na łące. Bohaterami tych niezwykłych wydarzeń są zwierzęta, które tam mieszkają. My skupiliśmy się na tytułowym opowiadaniu, którego bohaterami są mieszkańcy lasu, zwłaszcza Pani Wrona. Wspólnie opowiedzieliśmy sobie historię, która wydarzyła się w pewnym lesie.
Pani Wrona była leśną elegantką, która w towarzystwie nie pokazywała się bez swojego kapelusza. Nikt nie potrafił wyobrazić sobie Pani Wrony bez kapelusza. Aż pewnego razu na spotkanie przybyła Pani Wrona bardzo roztrzęsiona i w dodatku bez kapelusza . Leśnym przyjaciołom z płaczem oznajmiła, że skradziono jej kapelusz. Z pomocą pośpieszyła Agencja Detektywistyczna Barnaba i S-k, czyli niedźwiedź Barnaba. Rozpoczęło się żmudne śledztwo, w które zaangażowała się cała leśna społeczność, niestety bez rezultatu. Przełom w śledztwie nastąpił za sprawą Bronisławy, małej leśnej myszy, która doniosła, że w lesie pojawiła się nowa rodzina i chyba widziała u niej kapelusz Pani Wrony. Natychmiast w to miejsce ruszył cały pochód. Prowadziła leśna mysz, za nią niedźwiedź Barnaba z płaczącą Pani Wroną a za nimi inni mieszkańcy lasu. Wszyscy chcieli na własne oczy zobaczyć zuchwalców, którzy odważyli się ukraść kapelusz Pani Wronie. Jakie było zdumienie wszystkich, kiedy na drzewie zamiast eleganckiego kapelusza Pani Wrony zobaczyli coś, co ledwo przypominało kapelusz. W dodatku całkowicie zmienił on przeznaczenie. Wytworny kapelusz leśnej elegantki został zamieniony na najwytworniejsze gniazdo w okolicy, z którego wystawały cztery puchate łebki ptasich maleństw. Państwo Ptaszkowie opowiedzieli jak w pośpiechu zakładali gniazdo i jakim wysiłkiem jest nakarmienie piskląt. Wszyscy zamarli w oczekiwaniu na reakcję Pani Wrony. A Pani Wrona ze ściśniętym gardłem pochwaliła piękne gniazdo. Wszystkie zwierzęta z podziwem i dumą patrzyły na Panią Wronę, że potrafiła się tak taktownie zachować w obliczu tak dotkliwej dla niej straty. Było jej bardzo ciężko pogodzić się z utratą ukochanego kapelusza ale cel, na który został przeznaczony był nie byle jaki. Dał dom nowej rodzinie. A w nowym sezonie Pani Wrona pojawiła się w nowym kapeluszu, wzbudzając podziw i zazdrość. Jednak wszyscy oniemieli na widok myszy Bronisławy w kapeluszu prosto z Paryża , zamówionym przez Panią Wronę.
Po lekturze dyskutowaliśmy o zachowaniu Pani Wrony wobec utraty ważnej dla niej rzeczy. Pani Wrona uznała, że kapelusz został bezpowrotnie zniszczony, ale został użyty w bardzo pożytecznym celu i w takiej sytuacji zachowała się z godnością. Jak my byśmy się zachowali w sytuacji, kiedy ktoś zabierze lub zniszczy nam naszą własność? Odpowiedzi były różne i doszliśmy do wniosku, że wszystko zależy od sytuacji i powodów takiego zachowania.
Pozostałe opowiadania uznaliśmy również za bardzo ciekawe. Dzieciom podobało się zwłaszcza opowiadanie Mikołaj, czyli historia pewnego bociana...
Ślub bociana Mikołaja z żabką Izabelą wzbudził u dzieci salwy śmiechu.
Książka wydana w ładnej, twardej oprawie, opowiadania ciekawie zilustrowane. Wszystko to sprawia, że dzieciom książka się spodobała.
Naszym dyskusjom towarzyszą zawsze dodatkowe atrakcje związane z omawianą książką, Tak było i tym razem. Każde dziecko otrzymało kapelusz i materiały potrzebne do zbudowania gniazda. Przy okazji omawiania książki dzieci dowiedziały się jakich materiałów używają ptaki do budowy gniazd i takich materiałów użyliśmy też do zbudowania naszych gniazd. Wymoszczenie gniazda ze słomy, liści, piórek, mchu i sztywnych gałązek okazało się bardzo skomplikowane i pracochłonne. W naturze ptaki nie korzystają przy budowie gniazd z takiej pomocy i dzieci doceniły ich wysiłek. Solennie obiecały, że w życiu nie zniszczą ptasiego gniazda.
10.09 DKK GBP w Popielowie
Temat spotkania: Narodowe Czytanie -„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego
Członkinie popielowskiego DKK włączyły się po raz kolejny do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W bibliotece w Popielowie spotkało się jedenaście pań, które wspólnie czytały wybrane fragmenty dzieła Żeromskiego. Po godzinnej lekturze wywiązała się dyskusja na temat „szklanych domów” i ciekawostek dotyczących życia autora.
Uczestniczki spotkania podsumowały spotkanie stwierdzeniem, że warto wracać do książek, które były obowiązkowymi lekturami, ponieważ po latach dostrzega się zupełnie inaczej.
10.09 DKK GBP w Kamienniku. Spotkanie z Małgorzatą Żółtaszek
Spotkanie odbyło się 10.09.2018 r. o godz. 08.30 przeznaczone było dla młodszych dzieci. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas I,II i III, ale również IV i VI szkoły podstawowej Uczestnicy spotkania wcześniej zapoznali się z książkami zaproszonej autorki. Na początku spotkania pisarka opowiedziała dzieciom o sobie, swojej twórczości i inspiracjach, które ją mobilizowały do pisania. Przedstawiała dzieciom sposoby na różne sytuacje np. zmęczenie, roztargnienie, dokuczliwe rodzeństwo. Dzieci najpierw słuchały z zainteresowaniem a potem zadawały mnóstwo pytań. Autorka angażowała również dzieci do wspólnego udziału w spotkaniu. Jej książka o Basałyku i Psotce to książka do czytania i zabawy. Wyjaśnia dzieciom zagadki świata dorosłych i przynosi pomysły na bawienie się w różne zawody: lekarza, strażaka, fryzjerki a nawet pracownika korporacji. Autorka pokazywała książkę i w ten sposób przybliżała tajemnice związane z tymi zawodami. W drugiej części tej książki dzieci podpatrują dorosłych i podsłuchują ich rozmowy. Tym razem bawią się w dom, zakładają galerię sztuki, szukają zaginionego kalosza jako detektywi z wydziału śledczego, a także kręcą program telewizyjny. Spotkaniu towarzyszyła rewelacyjna atmosfera, został przekazany dzieciom ogrom przydatnych informacji a prowadzącą – Małgorzatę Żółtaszek – cechowała niezwykła i skuteczna umiejętność przekazywanie tej cennej wiedzy.
Podsumowano twórczość pisarki a na koniec dzieci zbierały autografy i dedykacje na książkach autorki od niej zakupionych. Zarówno dzieciom jak i wychowawcom spotkanie bardzo się podobało. Na koniec obdarowano kwiatami panią pisarkę.
10.09 DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiane książki: J. Małecki - „Rdza”, K. Archimowicz – „Nadwiślańskie serca”
W dniu 10.09.2018 r. po wakacyjnej przerwie swoją działalność wznowił Dyskusyjny Klub Książki. Tym razem wzięłyśmy pod lupę dwie zupełnie inne tematycznie książki , najpierw dyskutowałyśmy o książce Jakuba Małeckiego „Rdza” gdzie pisarz w specyficzny dla siebie sposób ukazuje przeplatające się ze sobą losy babci Tośki i wnuka Szymka. Każde z nich przeżywa swoje wewnętrzne dramaty i choć tak różni muszą nauczyć się wspólnego życia. Druga książka to „Nadwiślańskie serca”, którą czyta się łatwo i przyjemnie. Bohaterka to Marta, młoda, ambitna kobieta, która za nic nie chce powielać losów swoich rodziców i rodzeństwa. Wie czego chce i odważnie realizuje plany ale czy jej się to uda i co zmieni pojawienie się Janusza? Przeczytajcie, polecamy.
08.09 DKK MiGBP w Prudniku – filia w Łące Prudnickiej
Omawiana książka: „Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany”
Po przerwie wakacyjnej ponownie spotkaliśmy się z Nelą małą reporterką. Wspólnie wybraliśmy się w podróż do mikroświata, gdzie szukaliśmy małych tropikalnych żabek. Znaleźliśmy je w Ameryce Środkowej, gdzie można spotkać zupełnie inne żaby niż w Polsce. Są one niesamowite. Niektóre są bardzo małe , inne kolorowe, a niektóre potrafią być niesamowicie trujące!
Przygoda z żabami bardzo spodobała się przedszkolakom i z niecierpliwością czekają na następną podróż z Nelą.
07.09 DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Omawiana książka: A. Feeney – „Czasami kłamię”
Powakacyjne spotkanie zgromadziło liczne grono wielbicielek literatury i dyskusji. Pretekstem ożywionej dysputy była książka Alice Feeney, „Czasami kłamię”. W powieści nic nie było jednoznaczne. Trzymała w napięciu do końca, dzięki zastosowaniu retrospekcji i formy dziennika. W tej historii wszyscy kłamią, a kłamstwo potrafi bardzo skomplikować życie. Stwierdziłyśmy, że sposobem na spokój wewnętrzny jest żyć w zgodzie z samym sobą i w prawdzie. Dyskusji towarzyszyła degustacja drożdżowego ciasta z kruszonką, upieczonego z okazji spotkania DKK.
05.09 DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: M. Żółtaszek - „Basałyk i Psotka idą do pracy cz.I”
Tematem kolejnego naszego spotkania jest książka autorstwa Małgorzaty Żółtaszek „Basałyk i Psotka Idą do pracy” cz.I. i od pierwszych chwil spotkania z twarzy klubowiczów emanował uśmiech aprobaty. Świetne komentarze starszych i młodszych dzieci świadczyły o tym, że książka ich interesowała i nie czytały jej z przymusu. Trzeba zaznaczyć, że w naszej grupie jest pięcioro ósmoklasistów dla, których książka była inspiracją do zrobienia gazetki na spotkanie z pisarką.
Polecamy lekturę wszystkim dzieciom, ich rodzicom oraz dziadkom. W tej książce znajdziecie gotowe scenariusze na dobrą zabawę i nie zabraknie również możliwości przyswojenia wiedzy o zawodach, które wykonują dorośli. Trzeba koniecznie wspomnieć o słowniczku zamieszczonym na końcu każdego rozdziału, wyjaśniającym trudne nazwy pojęć związanych z każdym zawodem, o których autorka pisze.
Proszę sięgnąć po książkę naprawdę warto, jest ciekawa inspirująca i pouczająca. Zachęcamy do lektury.
LIPIEC i SIERPIEŃ
28.08. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książki: wakacyjne lektury
Zgodnie z tradycją klubowicze kluczborskiego DKK spotkali się na koniec wakacji, aby porozmawiać o przeczytanych książkach, oglądanych filmach, spektaklach teatralnych, czy odwiedzanych, ciekawych miejscach. Książki, po które chętnie sięgali klubowicze były o tematyce kryminalnej, np. autorstwa Ryszarda Ćwirleja, Marcina Wrońskiego czy Zygmunta Miłoszewskiego. Wymieniano również tytuły reportaży, tj., Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach, Między panem a plebanem – Adam Michnik, ks. Jerzy Tischner, Jacek Żakowski, Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna. Jeżeli chodzi o książki - powieści to po raz drugi, w dyskusji o książkach, pojawił się tytuł Ali i Nino, dalej Bosonogiej królowej, Stowarzyszenia Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Spotkanie odbyło się w miłej, wesołej atmosferze. Na zakończenie zacytuję motto pani z naszego DKK: „O książkach warto rozmawiać w każdym miejscu i o każdej porze.” Zachęcamy i pozdrawiamy Ps. Na spotkaniu zrodził się pomysł, aby zawiązać współpracę z innym, zagranicznym Klubem Książki. Jak sprawa się rozwinie, czas pokaże.
24.08. DKK GBP w Pawłowiczkach
Omawiana książka: Cykl książek Krystyny Mirek - Saga Rodu Cantendorf
Na spotkaniu omówiono książki z cyklu Sagi Rodu Cantendorf: "Tajemnica zamku", "Cena szczęścia", "Prawdziwa miłość". Są to powieści o sile kobiecej więzi, oraz o zasadach, które przetrwały stulecia i wciąż są aktualne. Książki te są niezwykle wciągające, a czytelniczki kochają je za wartką akcję. Książki Krystyny Mirek cieszą się dużą poczytnością i prawie wcale nie ma ich na półkach w bibliotece.
23.08. DKK GBP w Popielowie
Omówiona książka: „Odnaleziony po latach” Agnieszki Szygendy
Opowieść o mężczyźnie w średnim wieku, który po zawiłych kolejach losu pozostawia gwarne życie i kupuje chałupę na wsi, daleko od dotychczasowego miejsca pobytu. Nowy nabytek wymaga remontu, i sam go remontuje, dzięki tej pracy zapomina o swoich problemach: o chorobie, dorastającym synu, z którym bywają kłopoty, o byłej żonie również. Podczas remontu odnajduje stare zapiski, które zawierają niesamowite i zagadkowe historie z okresu drugiej wojny światowej. Bohater książki postanawia rozwikłać zagadkę. Po wielu poszukiwaniach odnajduje dwie kobiety, bliźniaczki, które nie znały zawiłych losów swoich narodzin i dzieciństwa. Pod koniec życia odnalazły siebie, dzięki zabiegom całkiem obcej dla nich osoby. Bardzo dobra lektura.
22.08. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Zakonnice odchodzą po cichu” Marta Abramowicz
Bardzo ciekawa książka. Polecamy wszystkim czytelnikom , aby ją przeczytali. Wszyscy mają wyobrażenia o zakonie i zakonnicach jako o miejscu szczególnym. Prawda jest zupełnie inna. Autorka opisuje, że najbardziej wyrazistym i przerażającym przykładem władzy absolutnej Kościoła nad ludźmi są katolickie zakonnice. Przez całe życie nie mogą przeczytać ani jednej gazety, książki. Nie wolno obejrzeć żadnego filmu czy sztuki teatralnej. Ciągle są na służbie, muszą wykonać wszystko, czego żądają zwierzchnicy. Te, które nie wytrzymują, odchodzą po cichu. Byłe zakonnice nie opowiadają o swoim życiu. Nie mówią nic ani rodzinie, ani znajomym dlaczego odeszły z zakonu. Odpowiedzi na te pytania należy szukać w tym reportażu.
09.08. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Koń na receptę” Agaty Widzowskiej
Takiej dyskusji , do której nie trzeba było zachęcać już dawno nie było. Ta książka jest super! Świetnie się czytało! Jeszcze lepiej słuchało, bo można było pomarzyć o takich super wakacjach! Tak dużo się dzieje, akcja książki wartka i bardzo ciekawa. Polecamy wszystkim, ponieważ autorka książki zawarła w niej bardzo bogatą wiedzę o koniach. I nie tylko o koniach, pisarka opowiada nam też o codziennym życiu właścicieli i gości gospodarstwa agroturystycznego. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, dlaczego jesteśmy tak zachwyceni książką przeczytajcie, dlatego by dowiedzieć się o hipoterapii i o starym schorowanym koniu Szogunie i oczywiście o tym czy dzieciom i właścicielom stadniny udało się go ocalić? Trzeba koniecznie wspomnieć o tomiku wierszy o kaniach dołączonym do książki - wyśmienite. Polecamy!
07.08. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiane książki:
- „Eksplozje” Janusz L. Wiśniewski
- „Chłopcy, których kocham” Anna Ciarkowska
- „Miłość” Ignacy Karpowicz
Podczas naszego letniego spotkania Klubu DKK omówiłyśmy trzy pozycje: „Eksplozje” Janusz L. Wiśniewskiego, „Miłość” Ignacego Karpowicza oraz „Chłopców, których kocham” Anny Ciarkowskiej.
„Eksplozje” to wspólny projekt literacki Wiśniewskiego i ośmiu pisarzy: Tomasza Jastruna, Daniela Odija, A. J. Gabryela, Alka Rogozińskiego, Igora Brejdyganta, Jacka Melchiora, Pawła Palińskiego i Ahsana Ridha Hassana. Pozycja zawiera szesnaście opowiadań. Zbudowana jest w ten sposób, że na osiem opowiadań Wiśniewskiego- pozostali pisarze opisują kontynuacje historii mistrza lub tworzą opowieści z odmiennego punktu widzenia, wchodzą w dialog z Wiśniewskim. Opowieści przedstawiają relacje damsko- męskie. To opowiadania o kobietach i szerokim wachlarzu emocji: smutku, tęsknocie, lękach, miłości. Każde z opowiadań stanowi osobną eksplozję, ale nie tylko uczuć także w sensie katastrofy. Znajdziemy tu opowiadania m.in. o klątwie Ondyny, o oficerze Stasi podczas zburzenia muru berlińskiego, o Magdzie Goebbels. Bez wątpienia to pozycja dla kobiet dojrzałych i o kobietach, które trwają pomimo życiowych zawirowań. Niestety zawiedzie się każdy miłośnik Wiśniewskiego, gdyż owa pozycja zawiera jego opowiadania publikowane wcześniej w „Zespołach napięć” i „Kulminacjach”.
Co można powiedzieć o „Miłości: Ignacego Karpowicza? Niby książkę szybko się czyta, ale jest chaotyczna i w jakiś sposób odpychająca, przekorna. Tematem przewodnim jest miłość homoseksualna. Czyżby to kolejny coming out Karpowicza? Pozycja składa się z trzech części: „Piękno”, „Prawda”, „Dobro”, które stanowią kanon greckich cnót etycznych i estetycznych. Rozdziały nie mają ciągu zdarzeń następującego po sobie i każda z nich reprezentuje odmienny charakter. Odnosi się wrażenie, że to zlepek kilku pomysłów na osobne powieści. ”Piękno” nawiązuje do życia Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Ta część jest urzekająca, zachwycająca, niestety pozostałe już przeciętne. „Prawda” opowiada o Polsce w przyszłości i ilustruje życie homoseksualistów za około trzydzieści lat. Natomiast „Dobro” ma charakter baśniowy. To część o księciu i jego przyjacielu z nizin społecznych. Książka wywołała gorącą debatę dotyczącą środowiska LGBT.
Kolejna książka mówiąca o miłości, o trudnej miłości to „Chłopy, których kocham” Anny Ciarkowskiej. Łączy ona ze sobą dwa projekty: literacki i graficzny. Bez wątpienia pozycja jest estetycznie wydana. Emanuje prostotą, minimalizmem. Nawiązuje do tematyki morskiej: morza, fal, piasku, wodnych żyjątek. Ciarkowska pisze we wstępie, że „poezja nie jest zrozumieniem- jest współodczuwaniem”. Odbiera się wrażenie, że książka nie jest kreacją literacką tylko intymnym pamiętnikiem dziewczyny, nastolatki, kobiety, która kocha i bardzo pragnie być kochana. Jest to zbiór wierszy i czterech listów o trudnej miłości do chłopca z sercem z kamienia. Pozycja została wydana na fali popularności Rupi Kaur „Mleko i miód”. Wiersze Ciarkowskiej- proste w formie, krótkie, uniwersalne, bardzo osobiste i intymne, bardzo emocjonalne, pełne miłości, namiętności, żalu, pustki, tęsknoty, ale czy nie banalne i infantylne. Przekonajcie się sami. Gorąco polecamy!
07.08. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej.
Nasze spotkanie odbyło się w plenerze, podobnie jak czytanie książki. Miało podobny przebieg, ale dyskusja w cieniu pięknych parkowych drzew była przyjemniejsza i bardzo owocna. Klubowicze oczywiście przypominali treść książki wyciągając z nich ciekawe wnioski. Nie umieli się nadziwić jak to możliwe, że centralnym punktem „placu zabaw było drzewo” i wszystkie zabawy i zdarzenia związane były z drzewem. Autorka opisała bardzo ciekawie dla dzieci już historyczne zdarzenia, wywołując w nich wiele wątpliwości czy tak mogło być naprawdę . Utwierdziłam ich w przekonaniu, że tak, oczywiście tłumacząc im że są wątki ,które mogą być fikcją literacką ponieważ, książka nie jest reportażem. Warto dodać myśl naszej koleżanki, która podsumowała dyskusję – Moim zdaniem ta książka mówi nam o tym, że dzieciństwo jest bardzo ważne dla każdego człowieka i szczęśliwi są ci, którzy mają je radosne i spokojne.
07.08. DKK MBP w Opolu – filia nr 18
Omawiana książka: „Nic do stracenia” K. Moseley
Spotkanie w upalny wtorek rozpoczęliśmy od powitania wszystkich uczestników. „Nic do stracenia” - to kolejna książka autorki K. Moseley czytaliśmy już parę książek i nie zawiedliśmy się na autorce. Książka opowiada cudowną historię, o córce senatora i przystojnym agencie SWAT. Czytelniczki pomimo że starsze wiekiem zachwycone są książką i czekają z niecierpliwością na drugą cześć. Książka ciekawa i wciągająca, bardzo dobry początek to coś, po prostu fajnie się czyta i polecamy wszystkim.
13.07. DKK MBP w Brzegu
Omawiana książka: Olga Tokarczuk: „Opowiadania bizarne”
Wakacje i urlopy nie przeszkodziły nam w wybraniu letniego terminu na spotkanie klubowe. Tym razem rozmawiałyśmy o „Opowiadaniach bizarnych” Olgi Tokarczuk. Po „Księgach Jakubowych” ten zbiór dla czytelnika to przysłowiowa „bułka z masłem”. „Opowiadania bizarne ” składają się z 10 różnorodnych dziwnych historii. Z pozoru proste formy literackie, można powiedzieć nawet, że „opowiastki”, ukazują niewątpliwy pisarski kunszt autorki. Najbardziej podobały nam się „Szwy” oraz „Przetwory” . „Opowiadania bizarne” zawierają subtelny, czasem czarny humor, szczyptę fantazji, a świat widziany w nich jest jakoś inaczej. Skłaniają czytelnika do refleksji i jednocześnie stanowią idealną lekturę na letnie, wakacyjne wieczory. Wszystkim uczestniczkom spotkania bardzo się podobały.
11.07. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „ Kartka ze szwajcarskim adresem” Maria Ulatowska, Jacek Skowroński
Osman Talko dziedzic majątku w pobliżu Puszczy Augustowskiej w roku 1912 żyje samotnie wraz z ojcem Selimem, schorowanym staruszkiem. Jego narzeczona Maria przyjaźniła się z Ludmiłą razem gościły w Czarcinach. Ludmiła potajemnie kochała się w narzeczonym przyjaciółki. Maria także gościła u swej przyjaciółki Ludmiły i zakochała się w jej bracie Czesławie, który był księdzem wyjechali do Kostromy na północ Rosji , urodziła syna Jędrusia. Czesław został wykluczony z kapłaństwa. W Kostromie był nauczycielem w gimnazjum. Maria nie miała znajomych i z nudów pisała listy do Osmana w wielkiej tajemnicy przed Czesławem. Ludmiła najpierw odwiedziła Osmana ale nic z tej wizyty nie wynikło, Osman nadal jest zadurzony w Marii. Na zaproszenie brata Ludmiła jedzie do Kostromy do brata i swej przyjaciółki. Później znów wraca do Czarcin. Z powodu jakiegoś donosu Czesława aresztowano. Osman jedzie do Kostromy ostatecznie pogrąża Czesława przez donos. Przywozi Marię i Jędrusia do Czarcin. Czesław został wywieziony na Sybir. Ludmiła i Maria obie mieszkają w Czarcinach. Podczas transportu na Sybir doszło do katastrofy kolejowej. Jurij otrzymuje wiadomość , że Czesław nie żyje przekazuje ja do Czarcin Marii. Jurij dowiaduje się o zdradzie Osmana, który pogrążył Czesława i donosi w liście o tym Marii. Ludmiła po opuszczeniu Czarcin , opiekuje się ojcem Osmana. Maria pisze list do przyjaciela, ten zaprasza obie kobiety z Jędrusiem do siebie do Paryża. Czesław , który się uratował podąża za kobietami z Czarcin przez Genewę aż do Paryża. Tytuł tej książki „Kartka ze szwajcarskim adresem „ dotyczy tej kartki, która Maria i Czesław otrzymali od przyjaciela Sergieja. Autorzy tej książki przekazują nam , że Czesław i Maria mimo wszystko się odnajdują. Książka jest ciekawa. Polecamy.
04.07. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Anna Fredriksson – Pożegnalne przyjęcie
Podczas lipcowego spotkania DKK wywiązała się prawdziwa dyskusja. Rozmawiałyśmy o rozwodach, samotności, o dziwnym zjawisku opuszczenia rozchodzącej się pary przez długoletnich, zadawałoby się oddanych przyjaciół. Jedna z uczestniczek spotkania zwróciła uwagę na zmagania bohaterki z rzeczywistością, na próby odnalezienia na nowo swojego miejsca wśród ludzi. Poznajemy jej obawy i lęki. Obserwujemy przemianę, z uzależnionej od męża żony i matki w niezależną, kobietę interesu. Powieść pozwoliła nam na refleksje i sprawiła, że to ostatnie przed wakacjami spotkanie było bardzo udane.
04.07. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omówienie książki Krystyny Mirek „Samotna w świecie singli”
Spotkanie odbyło się z Klubem Książki z Tarnowa Opolskiego, na które dyrektor Monika Silarska przywiozła swoich gości.
Spotkanie rozpoczęło się zwiedzaniem Muzeum Wiejskiego, gdzie bibliotekarka Barbara Mientus oprowadziła zwiedzających i odpowiadała na licznie zadawane pytania zwiedzających. Następnie na placu przed biblioteką został zorganizowany wspólny piknik , na którym omawialiśmy temat „Praca zawodowa, a rodzina” na podstawie książki Krystyny Mirek „Samotna w świecie singli”.
Akcja powieści toczy się wartko, świetnie wykreowane są postacie, dużo mądrości życiowych i refleksji. Powieść jest napisana subtelnym, pełnym emocji językiem. Karolinę i Jakuba w to nieznane miejsce niespodziewanie wyrzuciło życie. Oboje w krótkim czasie bardzo wiele stracili i zawiedli się na najbliższych. Czują się obco na planecie singli. To nie jest ich świat. Nie wierzą już w miłość, nie potrafią nikomu zaufać.
Karolina chce się poświecić wyłącznie wychowywaniu córeczki oraz ratowaniu upadającej restauracji. Jak może chroni swoje dziecko przed obojętnością jego ojca. Jakub chciałby móc uczestniczyć w wychowaniu swojego dziecka, ale jego partnerka postanawia go ukarać i skutecznie mu to uniemożliwia.
Tych dwoje postanowi pomóc sobie nawzajem. Staną się najlepszymi singlami, jakich kiedykolwiek widziano. Silni i niezależni. Ale czy w życiu tylko o to chodzi? Czy naprawdę tylko na tym im zależało? Bohaterowie powieści ze swojego pogmatwanego życia dzięki wzajemnemu wsparciu, pomocy dokonali pewnych dość istotnych zmian i wyciągnęli budujące wnioski na przyszłość. Już wiedzieli, że „na swoje marzenia każdy musi pracować sam, a coś, co wydaje się czasem życiową szansą, może się okazać życiową pułapką”. Nie można iść, przez życie bez cienia refleksji.
02.07.DKK BP w Łambinowicach - filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Taki kot pomaluje każdy płot” Agnieszki Urbańskiej
Po dłuższej dyskusji zdecydowaliśmy, że będziemy czytać książkę wspólnie, bo niewielu klubowiczów ją przeczytało, a mówiąc szczerze uwielbiamy taką formę poznawania przygód bohaterów. Najfajniejsze są momenty, kiedy na gorąco zaczyna się dyskusja obejmująca często mały fragment opowiadania, czasem rozdziału i rzeczywiście te książki bardzo często zapamiętywane są na bardzo długo. Bohaterowie książki „Taki kot pomaluje każdy płot” to w pierwszej części kot Aksamit, mający artystyczne zacięcie, przedziwne sny, oryginalne pomysły i na wszelkie sposoby pragnie uszczęśliwiać innych. W drugiej części "Ta krowa się chowa", krówka Łacinka, którą w jednej chwili rozpiera energia, a za moment popada w nostalgię zastanawiając się w tym momencie, czy może wspiąć się na wyżyny i pokierować swoim życiem tak, by stało się idealne. Czy jej się udało? Dwie odrębne historie pełne przygód, czasem problemów głównych bohaterów i nie tylko, a podsumowując całość wszystko sprowadza się do przekazania czytającym bardzo ważnych informacji, że nie wszystko w życiu układa się idealnie. Może fabuła tej książki pomoże wam pewne rzeczy zrozumieć i łatwiej będzie znosić porażki, które zdarzają się w życiu każdego człowieka. Aby było łatwiej każdemu pomoże na pewno optymizm i samo-akceptacja, która jest kluczem do szczęścia.
CZERWIEC
26.06. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiana książka: „Lód”, „Córka łupieżcy”, „Katedra”, „Wroniec”, „Inne pieśni”, „Perfekcyjna niedoskonałość” Jacka Dukaja
Temat czerwcowego spotkania był wybrany z jednej strony tendencyjnie ponieważ wpasował się w twórczość autorów nagradzanych (Paszport Polityki, Nagrody Nike), a z drugiej strony przewrotnie ponieważ Klubowicze, jak wielokrotnie zaznaczali, nie przepadają za literaturą fantastyczną.
Postać Jacka Dukaja połączyła w sobie te dwa bieguny. Jest to autor nagradzany – wielokrotnie otrzymał Nagrodę Janusza Zajdla, był trzykrotnie nominowany do Paszportów Polityki, a w 2009 roku otrzymał Europejską Nagrodę Literacką. Na swoim koncie ma również Nagrodę im Jerzego Żuławskiego, Nagrodę Kościelskich oraz Gloria Artis – Zasłużony Kulturze. Z drugiej zaś strony jest twórcą, który tworzy światy, historii i idee.
Klubowicze mieli mieszane uczucia po lekturze. Trudność sprawiały nowe pojęcia, słowotwórstwo, oderwanie się od znanego świata i zmierzenie się z jego wersją alternatywną. Nawet jeśli fabuła danej książki działa się w rzeczywistości, którą wydawało nam się, że historycznie znamy (Lód), to okazywało się, że jest to zupełnie inny świat. Jako przeciwwagę postawili Klubowicze piękny język, który zachęcał do wejścia w twórczość Dukaja. Co do jednego byliśmy zgodni – jest to lektura warta poznania i wymagająca, zaś liczne nawiązania do filozofii i porównania autora ze Stanisławem Lemem niektórych mogą odstraszać. Najbliższa Klubowiczom, a tym samym tą która się spodobała, była książka Wroniec.
Oczywiście na koniec nie mogło zabraknąć filmowych nawiązań – wspomnieliśmy o nominowanej do oskara Katedrze i o współpracy Dukaja z Bagińskim. Współpracy, której efektem są np. okładki książek Dukaja wydane przez Wydawnictwo Literackie oraz projekt Legendy Polskie Allegro reżyserowany przez Bagińskiego, do którego część tekstów napisał Jacek Dukaj.
26.06. DKK MiGBP w Nysie
Omawiana książka: „Rudowłosa” Orhana Pamuka.
Zaczęliśmy od mitu o Edypie, ponieważ w książce mit ten pełni kluczową rolę. Całe życie głównego bohatera opiera się o tę historię. Bohater „Rudowłosej” sam siebie naznacza tym mitem i podświadomie dąży do spełnienia jego wyobrażenia w życiu. Jest to historia relacji między ojcem a synem, a raczej o braku tej relacji. Brak ojca w życiu głównego bohatera naznacza jego życie i i w jakiś niezrozumiały (mityczny?) sposób przechodzi na kolejne pokolenie. Autor książki sugeruje, że przed mitem nie można się ukryć, ponieważ żyje on własnym życiem i zawsze skieruje się w stronę spełnienia tego, co zapowiada.
Książkę czyta się lekko, choć temat łatwy nie jest. Autor odnosi się również do mitu perskiego, w którym to ojciec zabija nieumyślnie swojego syna (odwrotnie w micie o Edypie, gdzie to właśnie syn nieświadomie zabija swojego ojca) i uświadomiliśmy sobie, jak niewiele wiemy o mitach perskich czy w ogóle o mitach wschodniej kultury. Dzięki tej książce nasza wiedza została poszerzona i po raz kolejny przyznaliśmy, że to jest jeden z piękniejszych fenomenów książek – uczą i odkrywają przed nami wciąż nowe światy.
26.06. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Pudełko marzeń” Magdalena Witkiewicz, Alek Rogoziński
Omawiana książka bardzo spodobała się klubowiczom, tak jak i inne książki tej autorki. Jest to lekka, przyjemna i odprężająca lektura, idealna na zrelaksowanie się po ciężkim dniu.
Spotykamy w niej postaci z „Pracowni dobrych myśli” oraz nowych : Malwinę, która przyjeżdża do miasteczka, aby razem z partnerem prowadzić restaurację.
Poznajemy również Michała, zdradzonego przez narzeczoną, marzącego o rozpoczęciu nowego życia. Dowiaduje się o skarbie ukrytym na Północy Polski przez jego rodzinę w czasie II wojny światowej. I tu na jego drodze staje Malwina. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, przy zdrowym, ogródkowym poczęstunku.
19.06. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiane książki:
- „Martwe dzieci” Martin Amis
- „Rdza” Jakub Małecki
- „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna” Monika Sznajderman
- „Kongo. Opowieść o zrujnowanym kraju” David van Reybrouck
Podczas spotkania omówiłyśmy cztery pozycje książkowe. Najwięcej dyskusji przysporzyła nam książka „Martwe dzieci”. Tytułowe dzieci to grupa młodych ludzi o różnej narodowości, statusie społecznym. To degeneraci, którzy z nudów próbują wyśmienicie się bawić na przedmieściach Londynu organizując balangę obfitującą w alkohol, narkotyki i seks. Punktem kulminacyjnym imprezy będzie śmierć jednego z uczestników… „Martwe dzieci” to satyra hedonizmu i konsumpcjonizmu opleciona czarnym humorem. Świat przedstawiony przez Amisa jest brudny, ponury, odrażający, smutny i żałosny. Ówczesna rzeczywistość lat siedemdziesiątych minionego wieku została przedstawiona w sposób groteskowy, przerysowany. „Martwe dzieci” straszą swoją mrocznością, a może przestrzegają?
Jakub Małecki jest nam znany za sprawą powieści „Dygot”, którą omawiałyśmy w zeszłym roku. I tym razem Małecki nas zachwyca. Z wielką niecierpliwością i ciekawością zabrałyśmy się do jego kolejnej książki. „Rdza” nas nie rozczarowała. Na początku powieści poznajemy 7-letniego chłopca o imieniu Szymon, który bawiąc się ze swoim przyjacielem na torowisku, nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że jego życie całkowicie się zmieni. W wypadku samochodowym giną jego rodzice, a on zostaje z babcia Tosią. Musi nauczyć się żyć od nowa. Nie rozumie, co się dzieje. Chowa swoje komiksy do pralki, nocą przywiązuje się do kaloryfera, w obawie przed bozią, aby go nie zabrała. Małecki opisuje losy Szymka i jego babci. Obie historie zazębiają się, są splecione ze sobą. Historia chłopca obejmuje lata współczesne, a jego opiekunki lata wojenne i powojenne. „Rdza” to wspomnienia, uczucia, to wszystko co się osadza, nalot, to co pozostaje po przeszłości, wydarzenia, które naznaczają. To powieść o samotnych ludziach, którzy przeżywają swoje osobiste dramaty i nieszczęścia. Książka o przyjaźni, miłości, o tym jak dzieciństwo kształtuje charakter. „Rdza” oczarowuje melancholią, delikatnością, przepełniona jest wrażliwością. Małecki pisze o emocjach, o tym co wpływa na nasze decyzje. Przekazuje wiele w bardzo prostym stylu. Pisze w sposób oszczędny i łatwy w odbiorze. Powieść czyta się jednym tchem. Literacka perełka!
„Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna” Moniki Sznajderman to kolejna pozycja dzisiejszego popołudnia, która nas zaintrygowała. Saga napisana, aby pamiętać, aby ocalić od zapomnienia. Monika Sznajderman spisuje historię swojej rodziny. Matka z pochodzenia polska ziemianka, ojciec- żydowskiego pochodzenia, który jako jedyny ze swojej familii przeżywa wojnę. Korzenie rodzinne ojca autorki to temat tabu, niewiele się o niej mówiło. Tak odmienne od siebie losy, które się połączyły. Autorka nikogo nie oskarża i nie tłumaczy. Książka bogata w zdjęcia, opisy, dokumenty. Napisana łatwym językiem. To urzekająca i sentymentalna podróż w zakamarki, tajemnice rodzinne.
Ostatnia książka „Kongo. Opowieść o zrujnowanym kraju” Davida van Reybroucka to książka- niespodzianka, bo nie planowana na nasze spotkanie, ale lubimy takie prezenty. Od razu nasunęło nam się pytanie, co my tak naprawdę wiemy o Afryce, o Kongo? Reybrouck ten świat nam przybliżył. To reportaż ukazujący okres kolonizacyjny przez Belgów, epokę Mobutu i lata współczesne. Jest to solidna dawka historii o wyzysku państwa, o jego dewastacji, o eskalacji okrucieństwa i o zwyczajnych ludziach, którzy się wcale nie liczą. Lektura niestety niszowa, ale nieprzeciętna i obowiązkowa dla każdego Europejczyka, obok której nie można przejść obojętnie pomimo swoich rozmiarów.
16.06. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: „Wypalić Chrom”, Holden B. „Bad Boys Girl” W. Gibson
Czerwcowe spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie od dyskusji na temat kolejnych dwóch książek. „Wypalić Chrom” to dosyć specyficzna książka, po którą jak najbardziej warto sięgnąć, aby trochę przenieść się w inny świat. Druga książka, o której była mowa na czerwcowym spotkaniu to trochę „ckliwa” historia miłosna, nie koniecznie przypadła naszym klubowiczkom. Następnie wszyscy razem udaliśmy się na Festiwal Książki, na spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem, który opowiadał o swoich dwóch ostatnich książkach „Zawisza Czarny” i „Stróże”.
13.06. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Anka inne oblicze szczęścia” Niny Majewskiej - Brown
To historia Ani – sfrustrowanej 40-latki, która pracuje w biurze pośrednictwa nieruchomości. Ma męża Macieja, z którym się ciągle mija (on ma firmę informatyczną), syna Kamila 20-letniego syna, który nie wie co ma w życiu robić (ciągle siedzi przy komputerze ) i robi sobie przerwy od pracy i nauki. Maciej, w tajemnicy przed żoną, kupuje dom w Zaduszkach, opuszczony do remontu. Nie wziął pod uwagę , czy żonie i synowi spodoba się pomysł zamieszkania na wsi.
Małżonkowie nie potrafią się porozumieć. Annie wydaje się, że jest za gruba, nieatrakcyjna, w pracy nie może dogadać się z szefową. Spotkanie z dawną nie widzianą koleżanką zmienia jej podejście do życia. Dość już ma toksycznej szefowej , lekkomyślnego syna i nieudanego małżeństwa.
Zaczęła od fryzjera i odwiedziła sklepy z ubraniami. Całkowicie zmieniła swój wygląd, co zauważył mąż i zaczęło mu się to podobać. Mąż dalej remontuje kupiony dom, mając nadzieję na wspólne zamieszkanie. Szefowa wysyła Annę na szkolenie, gdzie poznaje ona Artura , z którym zaczyna wymieniać e-maile. W dodatku syn oznajmia, że zostanie ojcem. Anka przygarnia przyszłą synową z synem do domu na wsi ( poszła z mężem na kompromis, gdy jej się przestanie podobać, wróci do miasta). Systematycznie spotyka się z Arturem i czuje, zaczyna rozumieć na czym polega szczęście.
Odsyłam wszystkich do lektury, jakże życiowej książki .
13.06 DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: „Ósmy cud świata” Magdaleny Witkiewicz
„Ósmy cud świata” Magdaleny Witkiewicz to współczesna bajka z pasującym do niej zakończeniem, lekka wakacyjna lektura, idealna na wieczór z kocykiem i herbatką. Mimo to autorka poruszyła również ważne tematy takie jak (modne obecnie) tworzenie przez ludzi niezobowiązujących związków, szeroko rozumiana samotność w tłumie, późne macierzyństwo, chęć posiadania idealnego dziecko ("kupno" odpowiedniego nasienia), które zmuszają do refleksji nad ludzką naturą. Zawarte w książce legendy i sentencje bardzo spodobały się naszym czytelniczkom (każdy rozdział rozpoczyna ciekawe wietnamskie powiedzenie). Powieść doskonale oddaje wietnamskie klimaty, piękno krajobrazów i występujących tam osobliwości natury oraz wspaniałej kuchni. Po przeczytaniu książki M. Witkiewicz chce się pojechać i za-kosztować tej kultury oraz folkloru. Lektura z rodzaju lekkie, łatwe i przyjemne.
13.06. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Śpiący giganci” Sylvaina Neuvela
Powieść Neuvela opowiada historię nietypowego kontaktu człowieka z elementami cywilizacji pozaziemskiej. Okazuje się bowiem, że jakaś inteligentna rasa – w oczekiwaniu na osiągnięcie przez ludzkość odpowiedniego poziomu cywilizacyjnego – pozostawiła na naszej planecie potężną broń w kształcie antropomorficznego robota. Główni bohaterowie, a jest ich kilkoro, próbują za wszelką cenę – czasami bardzo wysoką – złożyć i uruchomić owego robota. Książka jest początkiem serii, co niestety sprawia, że nie znajdujemy na jej końcu jeszcze żadnego konkretnego rozwiązania. Nie to jednak było największym problemem tego tytułu, na który zwrócono uwagę. Książka zdecydowanie zebrała słabe oceny, klubowicze zarzucali jej słabo rozwinięte postaci oraz schematyczną fabułę. Jeśli zaś chodzi o formę przyjętą przez autora, czyli zbiór wywiadów czy zapisów w pamiętniku, to niektórym klubowiczom ona odpowiadała, a niektórym nie, jednak wszyscy byli zgodni co do tego, że jest ona nowatorska. Żaden z klubowiczów nie zapowiedział, że będzie kontynuował czytanie cyklu.
12.06. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Zaproszony gość dr nauk humanistycznych Elżbieta Skrzypek, która była moderatorem spotkania i omówiła temat „O współczesnych kobietach, które wiedzą czego chcą od życia”. Temat oparty na książkach: „Marzenia i Tajemnice” Danuta Wałęsa; „Maria Czubaszek „ Każdy szczyt ma swój Czubaszek”; Joanna Sałyga „Chustka”. Ponadto omówiła zagadnienie w kontekście feminizmu kulturowego, specyfiki funkcjonowania kobiet w społeczeństwie i rodzinie. Powołała się również na różnorodne przykłady tekstów kultury. Następnie zostały omówione książki z DKK.
Powieść Magdaleny Kordel „48 tygodni”, która to jest pamiętnikiem młodej mamy, która po odchowaniu sześcioletniej córki postanawia wrócić na uczelnię, a - przede wszystkim - na rynek pracy. Jest rok 2002, a więc cała epoka temu. Świadczy o tym choćby powszechne używanie telefonów stacjonarnych i brak komórek. Bohaterkę poznajemy pod koniec wakacji, kiedy po wszyscy wypoczęci wracają do pracy, a Ona umęczona dorastającą córką postanawia zrobić coś ze swoim życiem. Nie ulega sugestiom męża, by zafundować sobie kolejnego potomka, za to zapisuje się na polonistykę i dostaje pracę jako korektorka w lokalnej gazecie. Na co dzień mierzy się jeszcze z teściami i rodzicami, a przed popadnięciem w depresję ratuje ją cięty język i niezrównany dystans wobec rzeczywistości. W/w powieść to kolejna opowiastka o młodej kobiecie, która stała się żoną, matką, synową i pracownicą, a do tego jeszcze studentką. Wszystkie te role udaje jej się pogodzić. W tym sensie powinna stać się wzorem dla wielu czytelniczek, które gubią się czasem w wyzwaniach, jakie niesie codzienność. Macierzyństwo nie jest w opinii bohaterki łatwe i przyjemne, choć w jej przypadku ogranicza się raczej do odpowiadania na absurdalne, często zresztą trafne pytania sześciolatki o umyśle doświadczonej przez życie nastolatki. Kontakty z teściową, którą przedstawia się jako demoniczną despotkę, także raczej nie sprawiają ostatecznie aż takich problemów, jakich można by się było spodziewać po alergicznych reakcjach na jej wizyty. Matka bohaterki również nie jest osobą uciążliwą, ale pomagającą w opiece nad wnuczką, chociaż dąży do kontaktów z rówieśnikami i marzy jej się aby w życiu przeżyć jeszcze coś ekstra.
Drugą omówioną książką przez Panią Beatę Malik była powieść „Pudełko z marzeniami” Magdaleny Witkiewicz. W tej powieści zdradzony przez narzeczoną i oszukany przez wspólnika trzydziestoletni Michał marzy o tym, aby zacząć nowe życie. Kiedy dowiaduje się, że podczas II wojny światowej jego rodzina ukryła w małym miasteczku na północy Polski skarb, wyrusza na jego poszukiwanie. Sęk w tym, że teraz w tym miejscu stoi restauracja. Prowadzi ją rówieśniczka Michała, Malwina. Ma ona problem ze swoim ukochanym, który "odszedł w siną dal", i babcią, która po powrocie z wieloletniego pobytu we Francji koniecznie chciałaby serwować w jej restauracji żabie udka i ślimaki.
Michał postanawia zaprzyjaźnić się z Malwiną, zdobyć jej zaufanie, a potem w tajemnicy przed nią odzyskać swój spadek. Niestety gdy w sprawę wmieszają się dwie wścibskie staruszki, dwójka dzieci i tajemniczy Pan to już nic nie pójdzie zgodnie z jego planem.
11.06. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: „Dinozaur na tropie” Sophie Guerrive
Książka, która towarzyszyła nam na dzisiejszym spotkaniu nie była taką typową książką do czytania i omawiania. Dinozaur na tropie, Sophie Guerrive należy do kategorii książek obrazkowych, a więc jest idealna dla młodszych dzieci, które mają jeszcze problemy z czytaniem. Naszym najmłodszym czytelnikom książka dostarczyła niesamowitych emocji, a to za sprawą wcielenia się w prawdziwych detektywów. Dzieci pracowały w dwuosobowych grupach, w pocie czoła pomagając książkowemu detektywowi w poszukiwaniu zaginionych osób, zwierząt i rzeczy. Każdy uczestnik otrzymał do pomocy lupę, bo znaleźć np. kotka, który zgubił się w starym mieście czy okulary, które dziadek zostawił w muzeum wcale nie jest tak łatwo. Trzeba zajrzeć w każdy zakamarek i wytężyć wzrok. A czas nagli, bo ten kto pierwszy znajdzie zgubę otrzyma słodką nagrodę. Rywalizacja była więc zacięta ale każdemu udało się znaleźć co najmniej jedną zgubę. Dzieci były zafascynowane poszukiwaniami tym bardziej, że naprawdę trudno było odnaleźć zguby w gąszczu detali na każdej planszy. Plansze zawierają ciekawie i pięknie zilustrowane miejsca z wielką dbałością o każdy szczegół. Po spotkaniu wszystkie egzemplarze książki zostały wypożyczone i jak powiedziały dzieci, w domu do zabawy w detektywa zostaną zaproszeni rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Książka jest więc nie tylko dla najmłodszych jak nam się początkowo wydawało, ale może być też wciągającą rodzinną zabawą w detektywa.
07.06. DKK GBP w Kamiennik
Omawiane książka: „Jasne dni, ciemne dni” Katarzyna Ryrych
Witek to nastolatek, który od dwóch lat jest głową rodziny. Zmuszony przez sytuację życiową do takiej roli, jest nią już zmęczony. Nie może liczyć na innych, więc sam próbuje sprostać wszystkiemu. Czy to nie za wiele? Matka – pogrążona w żałobie po Magdzie – jego siostrze – która zginęła w wypadku samochodowym. Ojciec, który wtedy prowadził, leży w szpitalu bez kontaktu. A jest przecież jeszcze młodsza siostrzyczka, która potrzebuje miłości i uwagi. Jakby tego nie było dosyć jest jeszcze i babcia chora na Alzheimera. Kiedy Witek spotyka Kotę – okazuje się, że w jego sercu i głowie jest jeszcze miejsce i dla niej. Sytuacja w której wydaje się jedyną osobą, która może pomóc jego rodzinie choć może być dołująca nie tylko go nie przytłacza ale dodaje siły.
Młodzież podczas spotkania klubu DKK wyraziła swój podziw dla postawy Witka. Sami nie umieli powiedzieć jakby się zachowali, gdyby napotkali takie trudności na swojej drodze. Podczas dyskusji brali pod uwagę różne scenariusze z różnym możliwym finałem. Na szczęście to tylko fikcja ale dobrze jest, gdy takie najbardziej nieprzewidywalne sytuacje są poruszane w kręgach nastolatków, którzy zastanawiają się nad ich rozwiązaniem a nie przechodzą obok tego obojętnie.
07.06. DKK GBP w Popielowie
Omawiana książka: „Pszczoły” Joachima Pettersona
Piękna książka dla koneserów, wielbicieli pszczół. Ale nie tylko. Właśnie dla nas, laików również książka Joachima Pettersona pt. Pszczoły, jest bardzo ciekawa. Przez autora omówiona została rola pszczół w przyrodzie i otaczającym nas świecie, znaczenie matek pszczelich oraz pozostałych mieszkańców ula, robotnic i trutni. Również dowiadujemy się o znaczeniu produktów, jakie „tworzą” pszczoły. Oprócz powszechnie znanego miodu dowiadujemy się o propolisie, zwanym inaczej kitem pszczelim, który często nazywany antybiotykiem XXI wieku. Czytelniczka zwróciła uwagę, że sama nie jest zwolenniczką miodu (bo jest za słodki), ale warto wypróbować nalewkę z miodu lub propolisu, jeżeli ma to właściwości lecznicze. Autor, jak zauważyły czytelniczki jest znawcą i wielbicielem pszczół. Choć mieszka na przedmieściach szwedzkiego miasteczka, założył pasiekę, dba o nią i przestrzega przed świadomym niszczeniem środowiska przez człowieka. Życie pszczół zależy od nas i jest prawdą, że nie będzie życia bez pszczół, jak słusznie zauważyła czytelniczka, przytaczając słowa Alberta Einsteina. W książce znajdziemy też kilka przepisów i zastosowania miodu i produktów pszczelich w życiu codziennym.
07.06. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej. Spotkanie z Karoliną Wilczyńską
W bibliotece w Raszowej odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki z Karoliną
Wilczyńską, autorką powieści: „Performens”, „Jeszcze raz Nataszo”, ”Dasz radę Nataszo” oraz serii:
„Rok na Kwiatowej” ,”Stacja Jagodno”. Autorka opowiadała o tym jak została pisarką, jak wygląda jej dzień pracy i skąd biorą się jej historie. Uwielbia słuchać i obserwować ludzi .W swojej twórczości porusza tematy dotyczące kobiet, ich emocje i uczucia. Po spotkaniu autorka podpisywała swoje książki udzielając odpowiedzi na pytania czytelników.
07.06. DKK GBP w Jemielnicy. Spotkanie z Karoliną Wilczyńską
- czerwca w ramach programu "Dyskusyjne Kluby Książki" gościliśmy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jemielnicy pisarkę Karolinę Wilczyńską. Nasza biblioteka posiada w swoich zbiorach prawie wszystkie książki tej autorki, w tym wszystkie dotąd wydane części cyklu "Stacja Jagodno". Książki z tego cyklu są bardzo poczytne, nigdy nie ma ich na półce, stale są w obiegu czytelniczym.
Spotkanie było bardzo interesujące. Pisarka mówiła o kulisach swojej pracy, przedstawiła plany na przyszłość oraz odpowiadała wyczerpująco na pytania czytelniczek. Karolina Wilczyńska zdradziła, że planuje wydać 10 części "Jagodna" oraz czwarty tom cyklu "Rok na Kwiatowej. To plany najbliższe, dalsze zaś, to napisanie powieści nieco odmiennych, ukazujących przeżycia i doświadczenia bohaterów od tej trudniejszej, bolesnej strony.
06.06. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle. Spotkanie z Karoliną Wilczyńską
W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Nakle odbyło się spotkanie z pisarką Karoliną Wilczyńską, autorką między innymi serii „Stacja Jagodno”, „Rok na Kwiatowej” czy „Jeszcze raz Nataszo”. Książki Pani Wilczyńskiej są bardzo chętnie czytane w bibliotece, tym bardziej czytelniczki z niecierpliwością oczekiwały spotkania. Jedna z czytelniczek przywitała autorkę słowami „witamy na Borowej”( jak w książce „Stacja Jagodno”), a wzięło się to stąd, że ulica przy której znajduje się obecnie biblioteka w Nakle, kiedyś nazywała się „Borowa droga”. Pisarka była tym przywitaniem bardzo wzruszona. Karolina Wilczyńska w swojej serii „Stacja Jagodno” opisuje okolice Kielc – miejsca związane z jej dzieciństwem. W swojej twórczości porusza tematy bliskie każdej kobiecie. Pisze o uczuciach, rozterkach, problemach namiętnościach, o zwykłym życiu zwykłych kobiet. Każda z nas potrzebuje akceptacji, docenienia i pomocy innych. Spotkanie było bardzo udane i jeszcze długo po wyjeździe pisarki czytelniczki dyskutowały o jej książkach.
06.06. DKK MiGBP w Niemodlinie
Omawiana książka: „Tylko dobre wiadomości” Agnieszka Krawczyk
W środę 6 czerwca w ramach spotkań DKK w Niemodlinie rozmawiałyśmy o książce Agnieszki Krawczyk „Tylko dobre wiadomości”. Akcja powieści osadzona jest w rodzinnym mieście autorki Krakowie (i nie tylko), opowiada o dwóch przyjaciółkach, ich perypetiach i miłości w tle. Jednogłośnie stwierdziłyśmy, iż tytuł w pełni odzwierciedla zawartość powieści. Ponieważ lato przed nami polecamy na wakacyjne leżakowanie z książką :)
06.06. DKK GBP w Gogolinie. Spotkanie z Magdaleną Majcher
Magdalena Majcher , autorka powieści obyczajowych, recenzentka, blogerka, copywriter i redaktorka. Autorka robi w życiu to, co kocha: pisze, nie tylko książki. Jej recenzje, wywiady i artykuły ukazują się regularnie w portalach internetowych i w prasie, a opowiadania są publikowane w czasopismach kobiecych. Jej motto życiowe brzmi: "Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia".
W kameralnym gronie M. Majcher opowiadała o swojej „drodze” do pisania, a zadebiutowała w 2015 r. Ambitna, energiczna, pełna pomysłów na kolejne książki. Opowiadała o swojej najnowszej książce serii: Wszystkie pory uczuć – Lato, czytała fragmenty zabawnych scen, odpowiadała na pytania, a po spotkaniu odwiedziła najciekawsze miejsca Gogolina.
05.06. DKK GBP w Tułowicach. Spotkanie z Karoliną Wilczyńską
5 czerwca odbyło się spotkanie autorskie z Karoliną Wilczyńską, autorką popularnej sagi "Stacja Jagodno". W kameralnej atmosferze pisarka opowiadała o wydanych książkach, o ich bohaterach i o swoim życiu. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko klubowicze, przy poczęstunku i miłej rozmowie czas szybko mijał. Nie obyło się bez autografów w zakupionych książkach i wspólnych zdjęć.
04.06. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: „Jeszcze raz Nataszo” „Performance” Karoliny Wilczyńskiej
Nasze spotkanie było ostatnim przed przerwą wakacyjną, ponownie klubowiczki spotkają się we wrześniu. W to upalne popołudnie podjęłyśmy dyskusję nad książkami Karoliny Wilczyńskiej „Jeszcze raz Nataszo” , „Performance”. Performance - główną bohaterką tej powieści jest Nadia, prezes wielkiej firmy, która porzuca pracę i karierę po czym ucieka na wieś, gdzie próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Szybko jednak przekonuje się, że życie w takim miejscu nie jest sielanką i dalece odbiega od życia w mieście. Perypetie życiowe zarówno Nadii jak i Nataszy w „Jeszcze raz Nataszo” czyta się lekko i szybko treść zawiera wiele różnych problemów życiowych, które nie są obce kobietom, co dodatkowo sprawia trudności w oderwaniu się od czytania. Natasza, której winą jest to, że kochała zbyt mocno męża i szukała jego akceptacji, teraz musi podążać przez życie sama, ale czy uda jej się odnaleźć utracony spokój i szczęście? Sprawdźcie sami, polecają klubowiczki DKK.
MAJ
29.05. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiana książka: Król, Drach, Morfina, Wieczny Grunwald, Ballada o pewnej panience, Wieloryby i ćmy Szczepana Twardocha
Ponieważ maj był obfitujący w wydarzenia, dlatego też spotkanie rozpoczęliśmy od małego podsumowania. Oczywiście tematem numer jeden była nagroda dla Olgi Tokarczuk i książki Bieguni. Poza tym porozmawialiśmy o niedawnych spotkaniach autorskich, które odbyły się w naszej bibliotece w maju – ze Zbigniewem Górniakiem (11.05), który okazał się bardzo sympatyczną i otwartą osobą oraz z Łukaszem Ilukiem (25.05). Obecni na spotkaniu Klubowicze zachęcali tych, którym nie udało się przyjść do lektury zarówno książek pana Górniaka jak i felietonów.
Po dygresyjnym wstępie przeszliśmy do głównego tematu spotkania, czyli do twórczości Szczepana Twardocha. Autor okazał się trudnym orzechem do zgryzienia. Z jednej strony Klubowicze mówili o dobrym warsztacie i przyjemności czytania, a z drugiej, i to przeważającej, o poruszanych przez niego trudnych tematach i niełatwej lekturze. Dwie z Pań przyznały się, że Wieczny Grunwald je pokonał i nie potrafiły się zmusić do dokończenia lektury. Inaczej było z osobami, które czytały Króla. Odnalazły one cały szereg analogii do współczesnej sytuacji politycznej i padły deklaracje, że ta konkretna pozycja dostanie jeszcze u niektórych Klubowiczów drugą szansę. Wyraźnie jednak podczas spotkania wytworzyły się dwa obozy: zwolenników i osób zachwalających autora i jego twórczość oraz przeciwników. Oczywiście sprzyjało to dyskusji.
Na zakończenie spotkania, po ustaleniu lektur na przyszłe spotkanie, Klubowicze zostali zachęceni do uczestnictwa w Festiwalu książki w Opolu.
29.05. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Zaproszony gość: Uczniowie z ogniska muzycznego oraz radna wsi Przywory Ewa Szymik.
Omówione książki: „Latawce” Agnieszki Lis, „Sto dni szczęścia” Ewy Woods.
Jak co roku od 7 lat Biblioteka organizuje Dzień Matki. W tym roku przy kawie i ciastku zamiast jak dotychczas przedstawienia, został zorganizowany koncert młodzieży z Przywór, tych którzy uczą się grać na instrumentach muzycznych. Utwory na instrumentach muzycznych dla Matek zagrali: Broj Karolina, Gajda Jacek, Gajda Paulina, Jackowska Agata, Jackowski Tomasz, Kukula Wiktoria, Szywalska Martyna
Po części artystycznej zostały omówione dwie książki. Pierwsza to Agnieszki Lis „Latawce”. Grzegorz - główny bohater powieści, w wieku czterech lat stał się świadkiem rozpadu małżeństwa swoich rodziców. Jego ukochany ojciec, autorytet i mistrz opuszcza rodzinę, a chłopiec zostaje z matką.
Brak możliwości życia przy boku obojga rodziców, brak stabilności, bezpieczeństwa, powoduje, iż chłopiec zaczyna tracić grunt pod nogami, zaczyna odczuwać dezorientacje i zagubienie. Do jego życia wkrada się chaos, niepewność, lęk i strach. Grzegorz sukcesywnie i stopniowo, z miesiąca na miesiąc zaczyna się zmieniać. Pojawiają się pierwsze problemy w szkole, które w rezultacie doprowadzają do tego, iż chłopak rozpoczyna eksperymentować z narkotykami. Nadopiekuńcza, uległa i kochająca matka, dąży do tego, aby rozwiązać problemy swojego syna .Powieść została oparta na prawdziwych wydarzeniach jej przekaz i tematyka jaką porusza jest nam dobrze znana.
W/w książkę przede wszystkim powinien przeczytać każdy rodzic. Przeanalizować ją, zastanowić się nad jej przekazem i przy okazji nad swoim życiem. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z problemów jakie mogą gościć w naszym życiu, albo w życiu naszych bliskich. Czasami też nie chcemy ich do siebie dopuszczać.
Druga omówiona książka to Ewy Woods „Sto dni szczęścia”. W tej powieści nie tło i nie ponadprzeciętne wrażenia stanowią pierwszeństwo, ale prawdziwy obraz życia, morał oraz oczywiście bohaterki, które swoją postawą mogą stanowić pewien wzorzec, warty refleksji i przedyskutowania. Jest zdrowa, choć na wpół martwa Annie, która zatraciła poczucie sensu istnienia. Zdenerwowana, odizolowana, wyzbyta radości. Obraz nędzy i rozpaczy, a zarazem portret niejednego współczesnego człowieka, który na pewnym etapie doświadczeń postanawia po prostu się poddać. Jest i stanowiąca jej zupełne przeciwieństwo, kontrast, Polly, która pozornie znajduje się w dużo gorszej sytuacji. Śmiertelnie chora, choć wprost tryskająca energią wie, że nie może pozwolić sobie na zmarnowanie nawet sekundy, która jest jej dana. Co wyniknie z takiego połączenia? Czy przeciwieństwa się przyciągają? Nie jednak taki przekaz płynie z tej książki, by cierpieć na wskutek tragedii, a by spróbować wycisnąć z niej to, co najlepsze i zacząć prawdziwie żyć.
29.05. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: „To wszystko przez ciebie” Anna Karpińska
Na dzisiejszym spotkaniu dyskutowałyśmy o książce Anny Karpińskiej pt. ,,To wszystko przez ciebie’’. Julia Nowicka prowadzi dobrze prosperującą firmę w Warszawie. Mimo, że zbliża się do czterdziestki nie wyszła za mąż. Mieszka w apartamencie na Kabatach, ma luksusowy samochód. . Pozornie szczęśliwe życie przerywa śmierć rodziców, którzy giną w wypadku samochodowym. Julia musi się zaopiekować młodszą siostrą, która w rzeczywistości jest jej córką. Chciałaby powiedzieć Klarze prawdę ale nie wie, jak to zrobić żeby jej nie stracić. Ich dom rodzinny został sprzedany i Julia ma dwa miesiące na uporządkowanie pamiątek . Wyjeżdża żeby przemyśleć swoje życie i znaleźć odpowiedni moment na wyznanie córce prawdy. Niestety Klara wdaje się w romans z partnerem Juli-Borysem Wszystko zaczyna się komplikować. Ciekawa, poruszająca lektura o miłości, życiowych zawirowaniach i trudnych wyborach.
28.05. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: „Jak zawsze” Zygmunt Miłoszewski
Powieść ,,Jak zawsze”- opowiada o małżeństwie z wieloletnim stażem Grażynie i Ludwiku. Ona ma siedemdziesiąt osiem lat, natomiast mąż osiemdziesiąt trzy. Przygotowują się do świętowania pięćdziesiątej rocznicy ślubu. Po przespanej nocy budzą się, ale już młodsi wracając do roku 1963, w którym się poznali. Nie mogą tego rozstrzygnąć, że mają szanse przeżyć wspólne lata jeszcze raz. Polska wygląda inaczej nie tak jak ją zapamiętali ze swojej młodości i problem jak się w niej poruszać. Na spotkaniu wybierałyśmy fragmenty i głośno czytając wtajemniczałyśmy się w tekst co by było gdyby nam dano jeszcze raz wrócić do swojej młodości. Czy taką samą drogę wybrałybyśmy, czy postąpiłybyśmy inaczej. Książka pełna humoru, przygód i refleksji. Wszystkim czytelniczkom bardzo się podobała i polecają tym, którzy jeszcze nie czytali.
28.05. DKK MiGBP w Nysie
Omawiana książka: „Historia moich zębów” Velerie Luiselli
Zaczęliśmy od tego, że nie wszystkim książka się spodobała. Dwie czy trzy osoby stwierdziły, że po przeczytaniu kilku rozdziałów, nie chciały czytać całości.
Ci, którzy przeczytali książkę podzielili się na dwa obozy – jeden, że książka jest zbyt wydumana, że autorka wchodzi w takie abstrakcje, że nie wiadomo, o co chodzi. Druga grupa (przeważnie poloniści) zauważyła, że Historia moich zębów to popis lingwistyczny autorki. Luiselli używa słownictwa typowego dla językoznawstwa. Sama historia schodzi tym samym na drugi plan, a narracja toczy się wokół elips, przenośni, alegorii i peryfraz, główny bohater schodzi na plan dalszy i jego historia nie ma znaczenia.
25.05. DKK GBP w Lubszy
Omawiana książka: „ Pierwsza na liście” Magdaleny Witkiewicz
25 czerwca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubszy odbyło się spotkanie z czytelnikami – klubowiczami Dyskusyjnego Klubu Książki. Przy ciastku i kawie rozmawiano o książce „ Pierwsza na liście „ Magdaleny Witkiewicz. Główne bohaterki Patrycję oraz Inę w młodości łączyła wielka przyjaźń. Niefortunnie ich wzajemną relację los wystawił na próbę, której niestety nie udało im się przetrwać. Każda z nich w dorosłym życiu podąża inną droga. Patrycja po rozstaniu z mężem wychowuje samotnie dwie córki, natomiast Ina realizuje się zawodowo, jako bezkompromisowa i pewna siebie dziennikarka śledcza. Magdalena Witkiewicz w znakomity sposób ukazała życie kilku, pozornie zwykłych kobiet. Chociaż są bardzo różne i podążają inną drogą to jednak ich cechą wspólną są, przykre doświadczenia bowiem każda z nich, nosi w sercu bolesną ranę, która zmusza ich do ciągłej walki. Zapraszam do lektury, którą czyta się z niezwykłą lekkością, przyjemnością, ale także z delikatnym drżeniem serca oraz łzą w oku.
24.05. DKK GBP w Pokoju
Omawiana książka: „ Zbyt piękne” Olgi Rudnickiej
Dwoje głównych bohaterów: Zuzanna, która ciągle gada i mówi to co myśli oraz Tymoteusz, raczej normalny facet padają ofiarą oszusta, który obojgu sprzedaje ten sam dom. Pieniądze wydane na zakup pechowego domu są ich jedyną, uciułaną gotówką i marzenia o szczęśliwym, spokojnym życiu przepadły a oszust gdzieś sobie się śmieje z nich, więc sami postanawiają go poszukać. Klubowiczki orzekły, że uwielbiają książki Olgi Rudnickiej ze względu na barwne dialogi, wartką akcję i od razu dających się polubić głównych bohaterów. Oszustwa w dzisiejszych czasach to bardzo obszerny i ciekawy temat, więc chwilkę opowiadałyśmy jakiego typu oszustw padłyśmy ofiarą. Jedna z Pań była niezadowolona z zakończenia książki. Po barwnych rozmowach Zuzanny i Tymoteusz czegoś brakowało w końcówce książki. Serdecznie polecamy, czyta się jednym tchem, dla szerokiego grona odbiorców.
23.05. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej
Omawiana książka: „Listy w butelce” Anny Czerwińskiej-Rydel
23 maja ponownie spotkali się klubowicze. Tym razem omawiali książkę ,,Listy w butelce” Anny Czerwińskiej-Rydel. To książka, dzięki której mogli poznać postać Ireny Sendlerowej. Pani Irena uratowała wiele dzieci podczas II wojny światowej. Ryzykowała swoje życie walcząc o życie innych. Książka była trudna do przeczytania, ale bardzo wzruszająca. Dowiadujemy się z niej o życiu, dorastaniu, młodości pani Ireny w trudnych czasach, czasach wojny. Dowiadujemy się o jej wielkich czynach, bohaterstwie jakim się wykazała ratując życie wielu żydowskim dzieciom.
23.05. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omówione książki: „Wędrowne ptaki” i „Zamarznięte serca” Karoliny Wilczyńskiej
Książka ”Wędrowne Ptaki” opowiada o losach czterech przyjaciółek- ich sukcesach, problemach a wszystko dzieje się na Kwiatowej. Ta ulica to blok mieszkalny, do którego wprowadzają się nowi lokatorzy i są to cztery różne kobiety o różnych charakterach: Malwina, Liliana, Wiola i Róża. Malwina - to artystka, która chce się usamodzielnić i wyprowadza się z domu rodzinnego. Czasami ma przyjaciela, który u niej mieszka na zasadzie przyjaźni i ją wspiera. Wiola-to mama małego Oskara i jest w zaawansowanej ciąży i nie daje rady ze wszystkim. Róża- stworzona nauczycielka, która ma swoje tajemnice. Mieszka z dwoma kocurami. Liliana- kobieta elegancka, niezależna ale pragnąca przyjaźni. Książka „Zamarznięte serca” to drugi tom serii „Rok na Kwiatowej” opisuje codzienność losów bohaterek mieszkających przy ulicy Kwiatowej. Każda z nich ma swoje problemy i razem je rozwiązują spotykając się w „Klubie Kapciowym”. Karolina Wilczyńska to autorka literatury obyczajowej, pisze o uczuciach, codziennych problemach i przy tym rozumie kobiece emocje, Książki pokazują otwartość na drugiego człowieka gotowość niesienia pomocy innym.
22.05. DKK GBP w Pakosławicach
Omawiana książka: „Ta dziewczyna" Frances Michelle
W wtorek, 22 maja 2018 roku w sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Pakosławicach odbyło się spotkanie Klubowiczów DKK z Pakosławic. Klubowiczki na spotkanie klubu wybrały kolejny thriller psychologiczny, tym razem Frances Michelle pt. „Ta dziewczyna".
Teściowa i synowa czyli historia, a raczej konflikt stary jak świat. Dwie kobiety kochające tego samego mężczyznę, czyli Daniela. Gotowe na wszystko dla niego i każda uważa, że jej miłość jest największa i bezwarunkowa i, że tylko ona może dać mu szczęście. Laura, matka Daniela to kobieta spełniona, zarówno jako kobieta sukcesu, jak i jako żona i matka. Wydaje się, że ma w życiu wszystko. Jako producentka telewizyjna zrobiła zawrotną karierę, a do tego małżeństwo z zamożnym mężczyzną. Tylko gdy lepiej się jej przyjrzymy to zobaczymy, że jej małżeństwo to fikcja. Z tego powodu kobieta przelewa całą swoją miłość na swojego syna. Daniel bardzo kocha swoja matkę, ale chce stać się samodzielny, dlatego postanawia się wyprowadzić z domu. Jak to bywa w życiu chłopak poznaje piękną agentkę nieruchomości, zdolną i inteligentną dziewczynę, której największym marzeniem jest sukces podobny do tego, jaki odniosła Laura. Cherry bo tak na imię na dziewczyna, chce spełnić się prywatnie i zawodowo. Chce być idealna pod każdym względem aby zrobić dobre wrażenie na rodzinie Daniela. I do tej rodziny wejść! Chorobliwie zazdrosna matka podejrzewa, że dziewczyna coś ukrywa i dlatego wymyśla okrutne kłamstwo, które odmienia życie wszystkich. Niebywałym atutem tej książki są dopracowane portrety psychologiczne głównych postaci oraz dwie narracje. Autorka stworzyła wyrazistych bohaterów, takich jak Cherry, Laurę i Daniela, którzy są bardzo niejednoznaczni, a przez to ciekawi i intrygujący. Obie bohaterki są zdeterminowane i zdecydowane dopiąć swego. Nie wahają się kłamać, knuć, spiskować, a z drugiej strony potrafią być bardzo opiekuńcze. Wydają się być tak diametralnie różne od siebie, a jednak tak bardzo podobne. Natomiast Daniel zdaje się być nieświadomy tego co się wokół niego dzieje, jaka się wokół niego toczy gra pozorów. Książka Frances Michelle to powieść psychologiczna, godna polecenia, która przedstawia historię o destrukcyjnej sile kłamstw, o chorej miłości i nieposkromionych ambicjach jednostki.
19.05. DKK MBP w Brzegu
Udział członków Dyskusyjnego Klubu Książki w rajdzie rowerowym „Majówka z książką” w ramach akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”
19 maja 2018 r. odbył się rajd rowerowy „Majówka z książką” szlakiem średniowiecznych polichromii brzeskich. Organizatorami wycieczki były: Oddział Ziemi Brzeskiej PTTK i Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu. Trasa wynosiła ok. 25 km i przebiegała przez miejscowości Brzeg – Brzezina – Małujowice –Skarbimierz – Krzyżowice - Brzeg. W rajdzie uczestniczyli bibliotekarze, miłośnicy biblioteki, uczniowie brzeskich szkół wraz z nauczycielami, członkowie PTTK oraz członkowie DKK działającego przy brzeskiej bibliotece – Pani Ula, Pani Amelia, Pan Mikołaj oraz niżej podpisana moderatorka Klubu. Po zwiedzeniu kościoła w Małujowicach znalazł się czas na piknik. Były kiełbaski, zabawy na świeżym powietrzu i oczywiście pogadanka o książkach. Dopisała nam słoneczna pogoda, trasa była bardzo malownicza, zatem impreza była bardzo udana. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
15.05. DKK MBP w Opolu – filia nr 18. Spotkanie z Natalią Haczyk
Omawiana książka: „Sięgając za horyzont” Natalii Haczyk
Spotkanie zaczęliśmy od przywitania się z naszym gościem, Panią Natalią Haczyk. Pani Natalia jest ultraska, biegaczką, mieszkanką Opola. Pani Natalia bardzo ciekawie opowiadała nam o swojej pasji, przedstawiła pełne emocji relacje ze swoich zwycięstw. Opowiadała, jak rodziła się biegowa pasja, kiedy odkryła w sobie moc do biegania długich dystansów. Pani Natalia opowiadała również o swojej książce. Spotkanie bardzo miłe, podczas którego padło dużo pytań. Na koniec spotkania mąż pani Natalii pokazał prezentacje multimedialną z wypraw biegowych. Serdecznie podziękowaliśmy brawami autorce i wręczyliśmy bukiet kwiatów. Na koniec wręczyłam paniom z DKK książkę Ilony Gołębiowskiej Tajemnice starego domu.
15.05. DKK MiGBP w Nysie – filia w Białej Nyskiej. Spotkanie z Joanną Olech
15 maja Filia w Białej Nyskiej miała ogromną przyjemność gościć na spotkaniu autorskim Joannę Olech. Klubowicze KMK przywitały gościa, przedstawiając krótką biografie pisarki. Następnie Pani Joanna opowiadała o tym, jak została pisarką, prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki. Czytała fragmenty lubianej przez dzieciaki „Dynastii Miziołków”. Spotkanie przebiegało w miłej, przyjaznej atmosferze, autorka zaprosiła dzieci do krótkich konkursów związanych z jej utworami. Uczestnicy mieli za zadanie wymyśleć krótką historyjkę, a autorka jednocześnie ilustrowała tę opowieść. Śmiechu było co nie miara. Pisarka podkreślała dzieciom, że aby napisać książkę nie trzeba ukończyć żadnej specjalistycznej szkoły, bo pisarzem może zostać każdy – niezależnie od wykonywanego zawodu. Miłą pamiątką dla uczestników spotkania były dedykacje i autografy w książkach, na specjalnie przygotowanych kartkach z Miziołkową i smoczą pieczęcią. Każdy z uczestników miał możliwość zakupu książki autorki i uzyskania imiennego autografu. Spontaniczność Joanny Olech, jej doskonały kontakt z dziećmi sprawiły, że było to spotkanie udane i niezwykle ciekawe.
15.05. DKK MBP w Kędzierzynie-Koźlu
Omawiana książka: „Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat” Andrzej Fedorowicz, Irena Fedorowicz
Dyskusja o kobietach w gronie kobiet… a w roli głównej powieść o 10 niezwykłych Polkach, które osiągnęły ogromny sukces w swojej dziedzinie twórczości oraz w pracy.
„Wybranki fortuny" to relacja z życia wybitnych osobowości, które nie bały się żyć po swojemu. To dzięki ich urodzie, inteligencji, ale również przenikliwości i sprytowi, świat odkrył, że kobiety mają głos w ważnych sprawach. I robią to dobrze – tymi słowami moderatorka spotkania rozpoczęła interesującą dyskusję na temat książki autorstwa A i F. Fedorowiczów.
Uczestniczki spotkania wymieniały się swoimi poglądami i opiniami na temat bohaterek tej niezwykle ciekawej książki. Jedną z ciekawszych postaci zdaniem Pań jest Helena Rubinstein, założycielka światowego koncernu kosmetycznego. Która dzięki swej pracowitości, uporowi stała się właścicielką znanej na całym świeci firmy kosmetycznej.
Kolejną fascynującą postacią zdaniem wielu Pań była Tamara Łempicka, która stała się ikoną art deco. Jako malarka osiągnęła ogromny sukces, zapisując się na kartach historii sztuki. Ponadto w książce przybliżone zostały losy m.in. Marii Potockiej, Marii Skłodowskiej-Curie, Heleny Modrzejewskiej czy Zofii Potockiej.
Dużym atutem tego opasłego tomu jest fakt, iż autorzy nie wybielają swoich postaci i ukazują je takimi jakie są – twierdzi uczestniczka naszej dyskusji. Nie pomijają w ich biogramach takich faktów jak uzależnienie, od narkotyków, zdrady itp.
Pozycja pt. „Wybranki fortuny..” zdaniem klubowiczek jest niewątpliwie warta polecenia z uwagi na rzetelne i bardzo szczegółowe opisy tych niezwykłych kobiet oraz ich otoczenia.
14.05. DKK GBP w Baborowie. Spotkanie z Joanną Olech
Joanna Olech, autorka wszechstronna, która nie tylko pisze, ale także ilustruje książki. I ma do tego prawdziwe kwalifikacje, ponieważ ukończyła wydział grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pisze dla dzieci bo, jak sama powiedziała uczestnikom spotkania, dorosłym nie ma nic do powiedzenia. A dzieciom wciąż tak. Po zastanowieniu stwierdziła, że za jej twórczość dla dorosłych można uznać artykuły o książkach dla dzieci, które ukazują się w kilku czasopismach.
Spotkanie z Joanną Olech to spotkanie przede wszystkim z bohaterami jej książek, o których barwnie i dowcipnie opowiadała. Tak samo zresztą konstruuje swoje fabuły.
Uczestnikami spotkania, według planu, mieli być trzecioklasiści. I zjawili się o umówionej godzinie, zgodnie z planem. Zupełnie niespodziewanie pojawili się także uczniowie 5 klasy, którzy niedawno omawiali „Dynastię Miziołków” i bardzo chcieli zobaczyć żywą autorkę szkolnej lektury. :) I zapewne nie żałowali, bo spotkanie z Joanną Olech to blisko dwie godziny fantastycznej zabawy z elementami nienachalnej edukacji.
14.05. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim.
Spotkanie z Sabiną Waszut
14 maja br. roku odbyło się spotkanie autorskie z Sabiną Waszut , autorką , poetką, recenzentką. Pisarka propaguje kulturę śląską. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze a, książki pani Waszut zostały bardzo dobrze ocenione przez członków Dyskusyjnego Klubu Książki z Kamienia Śląskiego oraz przybyłych członków DKK Malni i Gogolina. Autorka otrzymała podziękowania za to, że jako jedna z nielicznych opisała w swoich książkach problematykę oraz życie rodziny na górnym Śląsku w okresie przed i po II wojnie światowej, bo opisana historia była również historią wielu innych rodzin.
14.05. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
W dniu 14.05.2018 wybrałyśmy się do Kamienia Śląskiego na spotkanie z Sabiną Waszut, pisarką poetką i recenzentką związaną od urodzenia z Górnym Śląskiem i propagującą kulturę Śląską. W swoich powieściach „Rozdroża”, „W obcym domu”, „Zielony byfyj” opisuje losy ludzi żyjących od pokoleń na Śląsku, ich rozterki związane z przynależnością narodową , ich losy przed, w czasie i po wojnie. Wszystko to jest przedstawione w sposób bardzo realistyczny, każdy z nas może znaleźć w nich sytuacje które przeżył sam lub słyszał o nich od rodziców lub dziadków. Czytając te książki odżywają w nas sentymentalne wspomnienia o ludziach i czasach, które już minęły. W powieści „Bar na starym osiedlu” możemy poznać historię Oli której korzenie są na Śląsku i mimo tego, że żyła w Warszawie to po przyjeździe do Chorzowa, odżywają w niej wspomnienia i odczucie, że tutaj jest jej miejsce na ziemi, jej dom. Autorka w umiejętny sposób przekazała w swoich książkach śląską mentalność i górniczą dumę, zwróciła uwagę na problemy tego regionu, a jednocześnie stworzyła powieści, które można czytać w każdym zakątku naszego kraju. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, stało się okazją do wspomnień, do prostej i szczerej rozmowy o Śląsku i Ślązakach.
14.05. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: Rozdroża, W obcym domu, Zielony Byfyj Sabiny Waszut
Sabina Waszut – rocznik 1979, pisarka, poetka, recenzentka, organizatorka spotkań literackich. Propagatorka śląskiej kultury. Debiutancka powieść „Rozdroża” wydana przez warszawskie wydawnictwo Muza, została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. Na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła nagrodę główną kategorii Pióro, dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. Na rynku pojawiły się również dalsze losy bohaterów „Rozdroży” – „W obcym domu” (wyd. Muza) oraz „Bar na starym osiedlu” (wyd. Muza) , a we listopadzie 2017 swoją premierę miała trzecia cześć śląskiej sagi „Zielony Byfyj” (wyd. Muza).
Autorka ciepło i z sympatią wprowadziła klubowiczki w klimat swoich książek, które opisują losy śląskiej rodziny. Panie utożsamiały się z niektórymi sytuacjami z książki, wspominały czasy w nich opisane. Pani Waszut nie mówi gwarą, ale chętnie słuchała opowiadań, które „przerodziły” się w śląską mowę.
11.05. DKK BP w Zębowicach
Temat spotkania: Wieczór z poezją śpiewaną
Omawiana książka: „Chłopiec na szczycie góry” Johne Boyne
11.05.2018 r. odbyło się spotkanie DKK , w którym uczestniczył zaproszony gość Jerzy Kaufmann. Gitarzysta, autor piosenek, scenariuszy i zbioru opowiadań „Kwiaty na hasioku” oraz „Na ōłminym placu. Bojki dlo Hanika” zbioru bajek napisanych po śląsku. W trakcie spotkania pan Jerzy Kaufmann opowiedział nam o swojej twórczości, również usłyszeliśmy wiele piosenek, do których sam sobie akompaniował. Na zakończenie spotkania Pan Jerzy wpisał dedykacje do książek, które czytelniczki zakupiły podczas spotkania.
Na spotkanku omówiona została również książka „Chłopiec na szczycie góry” Johne Boyne . Główny bohater – Pierrot z fancusko- niemieckiej rodziny zmuszony jest opuścić rodzinny dom w Paryżu po śmierci rodziców i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką Beatrix – służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Nie jest to zwykły dom – to Berghot. Rezydencja Adolfa Hitlera w latach trzydziestych XX wieku. Szybko zostaje wzięty pod skrzydła Hitlera i poddany jego ideologii jest zafascynowany osobowością Hitlera i wciągany do świata terroru, tajemnic i zdrady. Lojalność chłopca wobec Hitlera doprowadza do zdrady i śmierci najbliższych osób (zdradza ciotkę). Jak łatwo można było manipulować dziećmi i młodzieżą i wpajać im hitlerowską ideologię. Byli gotowi zrobić wszystko dla wodza. Poruszająca opowieść o moralności i wstrząsający obraz młodzieńczego zepsucia oraz nieuchronnej pokuty. Bohater zapłacił wysoką cenę lecz to wszystko mogłoby przytrafić się każdemu. Książka jest ciekawa.
11.05. DKK MBP w Brzegu
Omawiana książka: „Rdza” Jakub Małecki
„Najbardziej na świecie bał się zasnąć i najbardziej na świecie chciał spać. Chciał zapaść się w ciepłą nicość bez koszmarów”. Na majowe spotkanie z książką w ramach DKK wybrałyśmy „Rdzę” Jakuba Małeckiego. Ta niebanalna powieść o wielowątkowej fabule zrobiła na nas duże wrażenie. Losy głównych bohaterów - babci Tosi i jej wnuka Szymka - bezustannie splatają się ze sobą, a o ich szczęściu, czy raczej nieszczęściu mówi przytoczony na początku cytat. Jakub Małecki to pisarz młodego pokolenia, ale jego pisarstwo wydaje się być bardzo dojrzałe. Rozmach czasowy fabuły od II wojny światowej aż po współczesność, intrygująca akcja, wielowarstwowość to główne atuty powieści, które z powodzeniem sytuują ją w rzędzie z wartościową beletrystyką. I mimo tego że nastrój powieści jest dość przygnębiający, to książkę czyta się z dużą przyjemnością. Polecamy. bohatera klucz do rozwikłania tajemnic przeszłości. Mądra fabuła, piękny i dopracowany styl to cechy, dla których warto sięgnąć po tę powieść. Książka spodobała się wszystkim uczestnikom spotkania, którzy uznali, że jest godna polecenia czytelnikom biblioteki.
10.05. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Spotkanie skoncentrowało się wokół nowości, które zamierzamy przeczytać w tym roku.
Była to jak zwykle prawdziwa frajda, oglądać je i podczytywać, świeżutkie i pachnące nowością. Po chwili czytelniczej uciechy trzeba było zdecydować o kolejności czytania. O palmę pierwszeństwa walczyły: Nieodnaleziona R. Mroza i Tylko dobre wiadomości A. Krawczyk. W podjęciu decyzji pomogły nam recenzje na lubimyczytac.pl. Zwyciężył Remigiusz Mróz, co było łatwe do przewidzenia, ze względu na lokalny „bzik”, na punkcie tego autora.
09.05. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: „Kiedyś Cię odnajdę” Małgorzaty Rogali
Małgorzata Rogala jest doskonale znana naszym Klubowiczkom, dlatego po raz kolejny nie rozczarowała swoich czytelniczek. „Kiedyś Cię odnajdę” to dobrze skonstruowany kryminał, z wątkiem obyczajowym i miłosnym. Książka wszystkim się podobała i Panie, które znają książki Małgorzaty Rogali chętnie sięgną po inne pozycje tej autorki.
09.05. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: „Surogatka” Louise Jensen
Lektura niełatwa, ale wciągająca. Poruszająca takie problemy jak: bezpłodność, surogacja, zazdrość wśród rodzeństwa, zdrada przyjaciela, niezaradność życiowa mężczyzn, narkomania. Pokazuje do czego zdolny jest człowiek przyparty do muru, a także do czego prowadzi brak zaufania, poczucie winy, negatywne emocje i ukrywanie zbrodni. Powieść wielowątkowa z przemyślną intrygą, niejednoznaczna w odbiorze czytelników. Widać w niej wyraźnie jak potrzeba posiadania dziecka zaślepia, że trzeba pozwolić dzieciom popełniać własne błędy, że organizowanie innym ludziom czasu na siłę mści się w późniejszych latach itd. Część czytelniczek sympatyzowała z mężem bohaterki, który wziął na siebie winę za zbrodnie innych. Książka wzbudziła wiele emocji i zmusiła do zastanowienia się nad tym jak wiele w człowieku jest dobra i zła.
09.05. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich
Temat spotkania: Działalność biblioteki więziennej oraz twórczość literacka skazanych
Omawiana twórczość literacka: poezja więzienna oraz przekrój przez archiwalne miesięczniki „Prześwit” ukazujące się w Zakładzie Karnym nr 1 w Strzelcach Opolskich.
W ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, które odbywa się pod hasłem „(Do)wolność czytania” spotkaliśmy się bibliotekarzem z Zakładu Karnego nr 1 w Strzelcach Opolskich, Maciejem Białasem. Spotkanie dotyczyło historii więzienia, a przede wszystkim działalności i funkcjonowania biblioteki więziennej od chwili powstania aż po dzisiejszy dzień oraz twórczości literackiej osadzonych. Mieliśmy możliwość zobaczenia archiwalnych miesięczników „Prześwit” wydawanych w Zakładzie Karnym wyłącznie dla użytku wewnętrznego oraz zapoznaniem się z poezją więzienną, którą skazani chętnie prezentują w konkursach literackich tj. Drugi Brzeg we Włocławku, Lirnik w Nysie czy Geneta w Katowicach. Maciej Białas opowiedział nam o wielu ciekawostkach i przekazał intrygującą wiedzę dotyczącą upodobań czytelniczych osadzonych, w niecodziennym i tak innym środowisku jakim jest więzienie.
09.05. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Wędrowne ptaki” Karoliny Wilczyńskiej
Na spotkaniu została omówiona książka Karoliny Wilczyńskiej „Wędrowne ptaki”. Jest to pierwsza część serii „Rok na kwiatowej”. Przedstawione są w niej losy czterech przyjaciółek, które łączy wspólny adres. W powieści poznajemy historię jednej z nich : Malwiny. Okaże się czy w trudnych chwilach, jakie nadeszły w jej życiu może liczyć na swoje przyjaciółki?
08.05. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Diagnoza Anny Dembowskiej i Grzegorza Gołojucha
Lekturą majowego spotkanie naszego Klubu była książka Anny Dembowskiej i Grzegorza Gołojucha pt. Diagnoza. Diagnoza opowiada losy trójki bohaterów medyczno-kryminalnego serialu o tym samym tytule. Podczas spotkania nie dokonano jednak porównania fabuły książki z historią przekazaną w serialu, bo żadna z uczestniczek go nie oglądała. Nie wiemy, więc czy powieść dorównuje serialowi. W książce losy bohaterów opowiedziane są na przemian z perspektywy Anny i Michała. Ta forma prowadzenia narracji jest dla czytelnika trochę męcząca bo czasem obydwoje relacjonują wydarzenia, w których przyszło im uczestniczyć i wtedy czytelnikowi robi się trochę nudno ale bywa też tajemniczo, zagadkowo i intrygująco. Historia bohaterów Diagnozy może wzbudzić sporo emocji, opowiedziana jest w sposób interesujący to jednak jak oceniły uczestniczki bardzo powierzchowny i widać pewne niedopracowanie. Nie jest to książka, którą koniecznie trzeba przeczytać.
KWIECIEŃ
25.04. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książki: „Dziewczyna, która wróciła” Lewis Susan
Susan Lewis w swej powieści porusza temat trudny, choć znany z kart literackich i kinematografii. Problem dotyczy osobowości socjopatycznej i jej funkcjonowania w społeczeństwie. Socjopatką jest Amelia Quentin, tytułowa dziewczyna, która wróciła. Powróciła do społeczeństwa po trzech latach „odsiadki” za zabójstwo Daisy Bright. Dla zrozpaczonych rodziców, Jules i Kiana Bright`ów, wyrok niesprawiedliwy. Uważają, że sąd orzekający karę dla zabójczyni ich ukochanej jedynaczki, zakpił z ich nieszczęścia. Ale Ona wróciła. Czas dokonany. Matkę zabitej Daisy na nowo ogarnia fala wściekłości, frustracji, poczucie bezradności. Ona odczuwa głęboką gorycz krzywdy. Czas zbyt krótki, aby rany zdążyły się zagoić. Wobec zastanej sytuacji próbuje określić swoje stanowisko. Wymyśla różne scenariusze, jak się zachowa, gdy na swej drodze spotka zabójczynie Daisy. Gdy dochodzi do konfrontacji obu kobiet, żaden z planowanych scenariuszy się nie sprawdza. Okazuje się, że to nie zdeterminowana matka próbuje pomścić śmierć córki, jak to zareklamowano na okładce książki, lecz zdeterminowany ojciec jednej z ofiar Amelii. Rozczarowaniem jest też sama książka, która okazała się być powieścią obyczajową, a nie thrillerem psychologicznym. Problemy poruszone w powieści są potraktowane zbyt powierzchownie. Styl lekki, książkę dobrze się czyta, choć pewne przedstawione sytuacje są wyidealizowane, nierzeczywiste. Powieść kończy się happy endem, jak to w większości amerykańskich powieściach bywa. Dzieło Lewis zasługuje na ocenę minus cztery.
25.04. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska. Spotkanie z Iloną Wiśniewską
Po dwuletnim okresie oczekiwania odbyło się spotkanie z Iloną Wiśniewską, pochodzącą z Prószkowa koło Opola. Materiał do swoich reportaży zbierała przez kilka lat mieszkając na północy Norwegii. To autorka dwóch książek: „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” i „Hen. Na północy Norwegii” oraz wielu reportaży ukazujących się w prasie. Podczas spotkania opowiadała o relacjach międzyludzkich panujących w Norwegii, o przystosowaniu się człowieka do trudnych warunków tam panujących, nieznanej nam historii tego kraju, o kulturze i dyskryminowaniu Saamów, a także o ciekawostkach zupełnie nam nieznanych. Podzieliła się także swoimi odczuciach jakie miała podczas obserwowania niecodziennych zjawisk takich jak: noc polarna, dzień polarny czy zorza polarna. Całość spotkania została ukraszona zdjęcia autorstwa naszego gościa. Pani Ilona zdradziła nam także, że napisała kolejny reportaż o Grenlandii, na który czekamy z niecierpliwością.
25.04. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Chórzystki –Jennifer Ryan
Przebieg spotkania : 25.04.2018 odbyło się kolejne spotkanie DKK wzięło w nim udział 6 pań. Rozmawiałyśmy o książce Jennifer Ryan – Chórzystki. Książkę dobrze się czytało. Jej forma przypomina rzadko dziś wykorzystywany przez autorów gatunek- powieść epistolarną. Cała książka składa się z wielu głównie pisemnych wypowiedzi mieszkańców tej angielskiej wsi. Poprzez listy, pamiętniki, dzienniki poznajemy, poszczególnych bohaterów, zagłębiamy się w ich bardzo osobiste sprawy. Akcja powieści toczy się w czasie II wojny światowej. W wiosce pozostały prawie same kobiety i to one wbrew obiekcjom pastora założyły kobiecy chór, aby krzepić dusze wystraszonych, przygnębionych i zmęczonych wojną mieszkańców. Autorka bardzo trafnie opisała ówczesny czas. Przedstawiła silne kobiety podkreślając ich determinację w wielu działaniach na rzecz ich miejscowości. Następne spotkanie odbędzie się 30.05.2018 roku. Będziemy omawiać książkę Witolda Gapika pt. Pijany martwym Gruzinem.
24.04. DKK BP w Paczkowie
Omawiana książka; Joanna Woźniczko- Czeczot „Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego.’’
Po krótkim przywitaniu i rozmowach między paniami między innymi o tym co warto przeczytać. Panie przeszły do omówienia książki „Macierzyństwo non-fiction. Macierzyństwo to temat rzeka panie głównie matki i babcie mogą mówić o nim całymi godzinami ale książka nie przypadła im do gustu. Były nią nieco rozczarowane nie do końca rozumiały zachowania i żale głównej bohaterki. Stwierdziły, że chyba wyszły na jaw różnice pokoleniowe, że one miały chyba jeszcze ciężej ale inne podejście do życia i macierzyństwa, że stawiały sobie inne wymagania, miały inne podejście do wychowania dziecka. Uczestniczki spotkania zgodnie doszły do wniosku, że ta książka nie nauczyła ich niczego nowego i nie będą jej polecać.
24.04. DKK MiGBP w Głubczycach
Podczas marcowego spotkania Klubowicze otrzymali zestawienie autorów, którzy otrzymali Paszport Polityki w kategorii Literatura. Założyliśmy, że z tej listy każdy postara się przeczytać choć jedną z nagrodzonych książek. Choć nie wszystkim Klubowiczom udało się pojawić na spotkaniu, to każdy z tych, co przyszli, przeczytał więcej niż jedną z pozycji, a wśród autorów najczęściej czytanych znaleźli się: Olga Tokarczuk, Marek Krajewski, Jerzy Pilch, ale też Sapkowski, Miłoszewski, Twardoch (który będzie tematem kolejnego spotkania), Dehnel, Kuczok, Orbitowski oraz Wicha.
Na początku mnogość nazwisk na liście wzbudziła pewną konsternację a niektórych nawet lekko przeraziła, ale po jej przeanalizowaniu okazało się, że są to autorzy po których Klubowicze często sięgają i znają. Z niektórymi autorami mieliśmy przyjemność porozmawiać na spotkaniach autorskich, inni zaś byli tematem któregoś ze spotkań DKK.
Po krótkim omówieniu pozycji, które nam się najbardziej spodobały i podsumowaniu, że nie zawsze nagrody przyznawane przez jakiekolwiek komisje są zrozumiałe dla nas, to zdecydowanie Paszporty Polityki są bliskie naszym gustom. Potem rozmowa zeszła na nasze ulubione książki i dylematy każdego książkoholika – kupować, czy nie kupować.
Odkryciem, a właściwie odkryciami tego spotkania byli Marcin Wicha, którego książkę polecał jeden z Klubowiczów i która jest świetnym przykładem, że nie należy oceniać książki po okładce (Rzeczy, których nie wyrzuciłem) oraz Zygmunt Miłoszewski, który trylogią o prokuratorze Szackim udowodnił, że Polacy nie gęsi, że swój dobry kryminał mają. A skoro o kryminałach już była mowa, to Klubowicze zostali zaproszeni na spotkanie autorskie ze Zbigniewem Górniakiem. Na zakończenie spotkania ustaliliśmy tematy nadchodzących spotkań oraz uzgodniliśmy, że w przyszłym roku zmierzymy się z Nagrodami Fundacji Kościelskich.
20.04. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Omawiane książki: „Trup na plaży i inne sekrety rodzinne” Aneta Jadowska, „Córeczka” Anna Snoekstra.
Po podzieleniu się refleksjami i dyskusją dotyczącą reportaży z północnej Norwegii, terenów przybliżonych przez Ilonę Wiśniewską i przeglądnięciem otrzymanych książek dla naszego Klubu, przeszłyśmy do omawiania dwóch pozycji książkowych.
Książka Anety Jadowskiej „Trup na plaży i inne sekrety rodzinne” określana jest jako kryminał w stylu Joanny Chmielewskiej, Marty Obuch, jednakże opisałabym ją raczej jako powieść obyczajową z wątkiem kryminalnym, okraszoną dużą dawką humoru, ukazującą relacje w trzypokoleniowej rodzinie Garstków. Jest to historia opisana oczami Madzi Garstki, 23-letniej studentki, która określa siebie mianem psa pasterskiego jednorożców czy trenera personalnego debiutujących striptizerów. Po dłuższej nieobecności powraca do rodzinnej Ustki i tam na plaży odnajduje zwłoki mężczyzny. Wciela się w rolę detektywa amatora i postanawia rozwikłać sprawę zagadkowej śmierci. Co z tego wyniknie i jaki związek z denatem mają rodzinne tajemnice, półsłówka i niedopowiedzenia, które wpłynęły także na jej los- przekonajcie się sami! Książkę czyta się bardzo szybko. Napisana jest łatwym i przyjemnym w odbiorze stylu. Zachęcam do lektury nie tylko na plaży w Ustce i sprawdzenia czy w naszych szafach nie czai się jakiś trup!
„Córeczka” Anny Snoekstra to opowieść o bezdomnej Becky, która kradnie tożsamość zaginionej dziewczyny Rebeki Winter. Becky pragnie zacząć nowe życia i opowiada zmyśloną historię porwania. Czy rodzice i rodzeństwo zorientują się, że jest to intryga? Do czego Becky jest w stanie się posunąć, aby osiągnąć własne cele? Czy życie rodzinne układa się idealnie? Thriller czyta się szybko z zapartym tchem. Autorka stopniowo dozuje napięcie. Książka dobra, warto do niej sięgnąć.
20.04. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim. Spotkanie z Krystyną Mirek
W Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim odbyło się spotkanie autorskie z Krystyną Mirek, która w swoim dorobku ma już 20 książek. Są to powieści obyczajowe skierowane szczególnie do kobiet. Pisarka przyjechała do Lewina na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki. Po krótkim przedstawieniu pisarki, jej biografii i dorobku literackiego, głos zabrała sama zainteresowana, ciepło witając się z czytelnikami. Krystyna Mirek z wykształcenia jest polonistką, już pierwszymi słowami trafiła do serc obecnych na sali. Autorka odsłoniła przed czytelnikami trudne początki literackiej kariery, sposób na pogodzenie bycia mamą i pisarką, ciekawostki ze świata wydawniczego, plany na przyszłość, a także z którą polską pisarką przyjaźni się od lat. Nie zabrakło także chwili na pytania czytelników, autografy i wspólne pamiątkowe zdjęcie.
20.04. DKK GBP w Popielowie
Dzisiejsze spotkanie poświęcone było omówieniu książki Petera Wohllebena. Sami nie zdajemy sobie nawet sprawy, że otaczająca nas przyroda „żyje” swoim własnym, bardzo ciekawym życiem. Drzewa, bo o nich mowa w książce „Sekretne życie drzew”, czują, zasypiają, kochają i rozmawiają. O tym wszystkim właśnie z tej książki możemy się dowiedzieć. Niesamowite jest np. zachowanie się akacji, potężnych, wysokich drzew, które są smakołykiem żyraf. Te rosnące w Afryce drzewa znalazły sposób, aby uchronić się przed żyrafami, które żywią się ich liśćmi. Uwalniają bowiem brzydki zapach, który odstrasza żyrafy przed dalszą grabieżą. Szczęściem dla drzew jest, gdy stado żyraf kieruje się z wiatrem, bo wtedy zapach ten przenosi się na kolejne akacje, które otrzymują sygnał od swoich poprzedników. Gorzej, gdy zwierzęta idą pod wiatr, wtedy kolejne akacje są pozbawiane liści na czas, aż nie zaczną się znowu bronić. To tylko jeden z wielu przykładów, warto sięgnąć po lekturę, poznać symbiozę grzybów z drzewami, siłę dębów w swoim środowisku oraz wiele nieznanych nam dotąd zachowań otaczającej przyrody. Lektura godna polecenia, jak stwierdziły czytelniczki, przerywnik w czytaniu „naszej kobiecej” literatury. Czytelniczki zostały zapoznane z książkami, które w ramach DKK otrzymaliśmy.
19.04. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: „Mali bohaterowie” Barbary Gawryluk
Autorkę omawianej dzisiaj książki klubowicze poznali osobiście na spotkaniu autorskim, które odbyło się w naszej bibliotece w 2016 roku. Książki pani Barbary Gawryluk są w naszej bibliotece bardzo chętnie wypożyczane a ulubionymi bohaterami są niezmiennie zwierzęta z kliniki doktora Wojtka oraz psy: Baltic i Dżok. Dzieciom podoba się to, że autorka opisuje ciekawe historie, które wydarzyły się naprawdę, a ich bohaterowie są postaciami autentycznymi.
Książka Mali bohaterowie zawiera siedem krótkich historii, których bohaterami są dzieci: Iza i Nikola, Przemek, Karolinka,. mały i duży Damian, Kuba oraz Marta, Ada i Sandra. Te dramatyczne historie z udziałem dzieci wydarzyły się naprawdę w różnych miejscach w Polsce. Za książkę autorka otrzymała nagrodę 112 Award od Międzynarodowej organizacji EENA (European Emergency Number Association). Przy słodkim poczęstunku omawialiśmy kolejno historie, które opisuje autorka i dyskutowaliśmy o tym, jak my zachowalibyśmy się w podobnej sytuacji.
Mężczyzna przygnieciony przez skuter zawdzięcza życie Nikoli, Izie i ich kolegom. Dziewczynki aktywnie uczestniczyły w kursie ratownictwa zorganizowanym przez szkołę. Nie spodziewały się, że wiadomości i umiejętności zdobyte na kursie będą im tak szybko potrzebne. Umiejętnie przeprowadzony masaż serca oraz zapamiętany numer alarmowy uratowały życie nieznajomemu mężczyźnie. Karolinka miała 7 lat i była uczennicą pierwszej klasy gdy dokonała wielkiego czynu, uratowała życie swojej mamie. Gdy mama zasłabła, Karolinka bez wahania wybrała numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego ,który poznała na jednej z lekcji .Potrafiła podać adres ,pod który miała przyjechać karetka pogotowia oraz zajęła się małym braciszkiem, żeby się nie przestraszył i nie płakał. Marta, Ada i Sandra poznały zasady udzielania pierwszej pomocy na festynie zdrowia. Chciały zostać w przyszłości policjantkami a te umiejętności są wymagane w tym zawodzie. Nie przypuszczały jednak, że będą im potrzebne już za kilka miesięcy. Ada idąc na spacer z psem była świadkiem zasłabnięcia starszego mężczyzny. Zaalarmowana przez koleżankę Marta zadzwoniła niezwłocznie pod numer 999 i podała potrzebne dane. Dyspozytorka jednak nie dowierzała dziewczynce, ponieważ był 1 kwietnia i było już kilka primaaprilisowych głupich telefonów. Na szczęście zatrzymał się sąsiad, który potwierdził sytuację. Niedaleko miejsca zdarzenia pojawił się już całkiem spory tłumek dorosłych ,nikt jednak nie pośpieszył z pomocą. Na szczęście ambulans przyjechał bardzo szybko i lekarzowi udało się przywrócić akcję serca mężczyzny.
Małymi bohaterami zostali też Przemek, Duży Damian, Kuba i Mały Damian, którzy swoją odwagą i znajomością zasad postępowania w nagłych wypadkach uratowali czyjeś życie. Te opowiadania uświadomiły dzieciom, że od tego jak się zachowają ,od ich umiejętności, może zależeć ludzkie życie. Ważne jest aby nie ulec panice w kryzysowej sytuacji, nie przejść obojętnie koło kogoś, kto być może potrzebuje naszej pomocy. W naszej dyskusji zwróciliśmy też uwagę na to, jak ważna jest rozmowa z dyspozytorem numerów alarmowych. Od dokładnego zrelacjonowania sytuacji, podania dokładnego adresu i danych dzwoniącego zależy jak szybko dotrze do potrzebującego pomoc. Poruszyliśmy również temat fałszywych telefonów na numery alarmowe, o których wspomniała dyspozytorka w jednym z opowiadań oraz skutków i konsekwencji takiego postępowania. Książka ciekawie napisana, opowiadania krótkie, numery alarmowe wyeksponowane w tekście. Na zakończenie naszej dyskusji zaproponowałam zabawę-test. Z rozsypanki cyfr układaliśmy numery alarmowe. Test oczywiście zdany, nasi klubowicze poznali numery alarmowe już w przedszkolu, biblioteka również oferuje książeczki dla najmłodszych z serii edukacyjnej Na pomoc. Podsumowując naszą dyskusję stwierdziliśmy, że aby zostać bohaterem wcale nie trzeba dokonać wielkich czynów. Można zostać małym bohaterem nie tylko ratując komuś życie, ale np. występując w obronie słabszego kolegi, nie pozwalając dręczyć zwierząt, pomagając starszej osobie. Ważna jest wrażliwość ,chęć niesienia pomocy potrzebującym oraz znajomość numerów alarmowych i zasad udzielania pierwszej pomocy. Tą wiedzę dzieci zawdzięczają nie tylko rodzicom ,ale również różnym instytucjom organizującym akcje udzielania pierwszej pomocy oraz takim książkom jak Mali bohaterowie Barbary Gawryluk.
19.04. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach. Spotkanie z Krystyną Mirek
Autorka opowiadała o tym jak została pisarką, jak długo się przygotowywała, by zrealizować swoje marzenia, uczestniczyła w wielu szkoleniach i przeczytała dziesiątki książek. – Każdy ma jakiś ukryty talent, trzeba go tylko znaleźć i rozwijać – stwierdziła, zachęcając obecnych do chwytania szansy i nie czekania na realizację swoich marzeń do lepszych czasów. Czytelnicy mogli dowiedzieć się również jak wygląda dzień pracy Pani Mirek, która jest pisarką bardzo pracowitą i systematyczną. – Piszę codziennie, a nawet podczas podróży na spotkania z czytelnikami – przyznała się autorka. Uwielbia słuchać i obserwować ludzi i stąd się biorą jej historie. Autorka podsumowała spotkanie zdaniem: „Czytelniczki są dla mnie najważniejsze”. Krystyna Mirek jest jedną z najpoczytniejszych polskich pisarek, autorką dwudziestu powieści obyczajowych dla kobiet. Książek, z których wiele osiągnęło status bestsellerów. „Polowanie na motyle”, „Prom do Kopenhagi”, „Droga do marzeń”, saga „Jabłoniowy sad” oraz inne powieści pani Mirek były i cały czas są chętnie wypożyczane. Po spotkaniu autorka podpisywała swoje książki i rozmawiała z czytelniczkami, które bardzo dziękowały za spotkanie.
18.04. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Bezimienni” Mirosława Kareta
Na spotkaniu została omówiona książka Mirosławy Karety „Bezimienni”. Jest to druga część historii o miłości Polki i angielskiego lotnika podczas Drugiej Wojny Światowej. (Część pierwsza nosi tytuł „Pokochałam wroga”). Główna bohaterka książki Pelagia po śmierci męża przyjeżdża do Polski na Boże Narodzenie 1991 roku. Pragnie odnaleźć ślady pobytu swojego męża w Krakowie podczas wojny. Jednak nie ma na to żadnego dowodu. W odnalezieniu świadków tego zdarzenia pomaga jej siostrzenica Ania.
17.04. DKK MBP w Kędzierzynie-Koźlu
Omawiana książka: „Grunt pod nogami” ks. Jan Kaczkowski
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego nakreślenia życiorysu autora i narratora książki ks. Jana Kaczkowskiego. Dość wczesna śmierć i jej okoliczności wywołały dyskusję wśród zgromadzonych. Poruszono tematy bólu i cierpienia w chorobie, odchodzenia zgodnością oraz ulotności życia ludzkiego. Następnie w oparciu o treść książki rozpoczęła się dyskusja na temat poglądów księdza Kaczkowskiego oraz ich zmienności w czasie. Obecni na spotkaniu zauważyli, że radykalność i kategoryczność poglądów księdza zmieniała się wraz z jego zmieniającym się stanem zdrowia. Poruszono również kwestię stanowiska kościoła do głoszonych prze księdza Jana Kaczkowskiego poglądów. Trudne tematy poruszane w książce stały się dla obecnych również przyczynkiem do podzielenia się swoimi trudnymi przeżyciami. Przeżycia te niejednokrotnie wiązały się z nowotworami w rodzinie. Sprawiało to, że odbiór lektury również się zmieniał. Wszyscy obecni jednogłośnie wyrazili swoje zainteresowanie pozostałymi książkami księdza Jana Kaczkowskiego. Niektórzy podzielili się również swoimi wrażeniami z odbytych już lektur innych tytułów. Dyskusja upłynęła w miłej atmosferze, poruszano jeszcze wiele innych kwestii zawartych w książce bardziej lub mniej bezpośrednio.
16.04. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim.
Krystyna Mirek jest pisarką zdobywającą coraz większy rozgłos. W swoim dorobku ma już 20 książek. Są to powieści obyczajowe skierowane szczególnie do kobiet. Prom do Kopenhagi, Pojedynek uczuć, Saga rodu Cantendorf czy seria Jabłoniowy Sad. Na spotkaniu rozmawiałyśmy o przeczytanych książkach i chętnie sięgniemy po następne tytuły, bo dobrze się czyta. Są to powieści pogodne, ciepłe, pełne optymizmu i dobrych emocji. Poruszane są problemy życiowe gdzie każdy może odnaleźć cząstkę siebie. W swoich powieściach wspiera czytelniczki pokazuje jak skutecznie zwalczać codzienne problemy, zadbać o miłość i własne marzenia. Panie wymieniały się książkami żeby śledzić dalsze losy bohaterów by móc niebawem dyskutować na żywo z pisarką.
16.04. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Omawiana książka: Saga Bałkańska - Agnieszki Walczak - Chojeckiej
Nasze kwietniowe spotkanie to dyskusja nad trzema tomami sagi bałkańskiej Agnieszki Walczak – Chojeckiej „Nie czas na miłość” „Nie czas na zapomnienie” „Nie czas na pożegnanie”. Powieści o miłości dwojga młodych ludzi z różnych skłóconych z sobą grup etnicznych, Chorwatki Jasminy i Serba Dragana grających razem na teatralnej scenie role Romea i Julii, a w życiu przeżywających swoją wielką miłość pełną zawirowań, niełatwych wyborów i tragicznych zdarzeń. Akcja powieści rozgrywa się na Bałkanach, ale także w Polsce gdzie mieszka matka Dragana. Możemy się z niej bardzo dużo dowiedzieć o życiu ludzi w ogarniętej wojną domową Chorwacji i Serbii , o tym jak niesnaski polityczne mogą zmienić życie zwykłych ludzi żyjących do tej pory po sąsiedzku w dobrych stosunkach. Ale możemy również przeczytać o Polsce tuż po obaleniu komunizmu, gdy wszystko się odradza i jest w ludziach nadzieja, że wszystko zmieni się na lepsze. Wszystkie panie były zgodne co do tego, że czytaniu tych książek towarzyszyły silne emocje z ich strony, czy Jasmina wraz z synkiem ułoży sobie życie w Polsce, czy Dragan się odnajdzie, czy odzyska pamięć i swoje wspomnienia. Dużym plusem Sagi Bałkańskie jest również to, że mimo wątku miłosnego zawiera także dużą dawkę wiadomości historycznych dotyczących Bałkanów ,nie brakuje w niej także mądrych myśli i refleksji , które na pewno na długo pozostaną w naszych sercach. Książki bardzo się wszystkim klubowiczkom podobały , bardzo przejęły się losami ludzi w czasie wojny na Bałkanach o której dotąd słyszały tylko w radiu i telewizji, a tu przeżywały ją razem z bohaterami, niektóre przyznały się do wilgotnych oczu podczas czytania. Polecamy te książki wszystkim, którzy lubią powieści z historią w tle. Naprawdę warto spędzić czas z tą powieścią.
11.04. DKK BP w Namysłowie
Temat spotkania: Twórczość Kazuo Ishiguro - brytyjskiego pisarza japońskiego pochodzenia, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2017. Omawiane książki: Pejzaż w kolorze sepii, Nokturny, Pogrzebany olbrzym, Kiedy byliśmy sierotami.
Wszystkie przeczytane przez klubowiczki książki zrobiły na nich ogromne wrażenie. Lektura była wymagająca, ale warta przeczytania i polecenia. W książkach Kazuo Ishiguro bohaterowie często znajdują się na życiowych zakrętach: zmiany w życiu, wielkie powroty, kryzysy małżeńskie, trudne wybory (Nokturny), widoczna jest też wyraźnie odmienność kulturowa Japończyków (główne wartości: naród, praca, tradycja) szczególnie tych starszych dla których problemem jest przystosowanie się do „nowego” (Pejzaż w kolorze sepii). Autor porusza często temat pamięci (zapomnieć czy pamiętać?) zarówno prywatnie jak i w sprawach większych. Wykorzystuje w swojej twórczości elementy przypowieści, pojawiają się też istoty nadprzyrodzone (Pogrzebany olbrzym). Zdaniem czytelniczek Nagroda Nobla w dziedzinie literatury jak najbardziej zasłużona. Polecamy.
11.04. DKK MBP w Opolu - Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Historia twojego życia” Teda Chianga
Na kwietniowy „warsztat DKK” wzięty został zbiór opowiadań Teda Chianga, pt. „Historia twojego życia”, składający się z dziewięciu utworów różnej długości i o różnej tematyce, które łączy podejmowane z lubością przez autora zagadnienie kondycji społeczeństwa ludzkiego. Ważna w jego utworach jest również kwestia relacji zwykłego człowieka z innymi bytami czy zjawiskami. Zostaje on skonfrontowany z Bogiem, kosmitami czy samym sobą, ale na wyższym poziomie mentalnym. Konsekwencje takiego spotkania rzadko są pozytywne, a uzyskanemu zrozumieniu czasami blisko do przekleństwa. Każde z opowiadań zostało skomentowane przez klubowiczów, ale jak nietrudno się domyślić, najwięcej mówiono o utworze tytułowym – historii kontaktu ludzi z istotami pozaziemskimi. Co interesujące w tekstach Teda Chianga, przedstawione wydarzenia czy różne prezentowane w opowieściach postawy pozbawione są komentarza wyjaśniającego, o co w nich chodzi czy jakiejkolwiek oceny moralnej. Czytelnik, tak jak i bohater, bardzo często będzie rozdarty między dwoma wyborami, oboma w odcieniach szarości. Dyskusja zahaczyła też o porównanie opowiadania tytułowego do filmu tudzież zacięcie matematyczne autora.
11.04. DKK GBP w Tułowicach
Omawiana książka: „Generałowie”- Janusz Ćwieluch
Książka „Generałowie” autorstwa Janusza Ćwielucha to wywiady rzeki z generałami Wojska Polskiego, który w rozmowie z autorem opisują obecny stan Polskiego Wojska, analizując decyzje i posunięcia jakie zapadają na najwyższych szczeblach władzy.
11.04. DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiana książka: „Doskonała" Cecelii Ahern
„Doskonała” Cecelii Ahern to druga książka tej autorki, którą panie przeczytały. Powieść ta przedstawia dość specyficzną rzeczywistość. Poznajemy społeczeństwo ludzi idealnych. Osoby, którym udowodni się, że mają skazę na charakterze, są napiętnowane. Od tego czasu są gorszą częścią społeczeństwa. Bohaterka książki Celestine pomogła osobie Naznaczonej, za co spotkała ją surowa kara. Na jej ciele wypalono sześć skaz, liter w kształcie S. Celestine opuszcza dom i musi ukrywać się przed ludźmi sędziego Crevena, który chce ją ponownie ukarać. Jedyną osobą, której może zaufać jest Carrick. Społeczeństwo opisane w tej książce dąży do ideału, ale w rzeczywistości bardzo mu do tego daleko. Fabuła powieści wciąga i daje do myślenia, gdyż trudno nie zastanawiać się nad funkcjonującymi w tym społeczeństwie zasadami i ich absurdalnością. Temat książki jest ciekawy, ukazany w interesujący sposób.
11.04. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: Moje dziecko cz. I i cz. II, Misja szkoła. Poradnik dla rodziców i inne M. Zawadzkiej.
Spotkanie Dorota Zawadzką odbyło się w bardzo przyjemnej i radosnej atmosferze. Pani Dorota jest osobą bardzo otwartą i żywiołową, prowadziła spotkanie z humorem. W trakcie spotkania omówione zostały różne metody i sposoby wychowania dzieci w każdym wieku. Pani Zawadzka wszystkie metody opierała na przykładach z życia. Udzielała praktycznych porad oraz motywowała do pracy z dziećmi i pracy nad sobą. Odpowiadała na pytania, za które nagradzała swoimi książkami.
11.04. DKK GBP w Zębowicach
Omawiana książka: „Porwane Boko Haram i terror w sercu Afryki” Wolfganga Bauera
Tematem dyskusji była książka Wolfganga Bauera pt.: „Porwane Boko Haram i terror w sercu Afryki”. Organizacja terrorystyczna Boko Haram to są mężczyźni, którzy kryją się na bagnach Sambisy. Uprowadzają oni kobiety i gwałcą je, mężczyzn przeważnie zabijają. Chcą zawładnąć całą Nigerią, Afryką a później Europą. Współpracują z Al –Kaidą , nawracają na Islam i Dzihad.
W niewoli Boko Haram znajduje się wiele tysięcy kobiet przetrzymywane są w Sambisie i na jego bagnach. Autor tej książki opisuje okrutne traktowanie kobiet i tych którym udało się uciec. Wydawane są za mąż pod przymusem. Te które nie chcą się poddać są gwałcone niektóre nawet zabijane. W książce autor opisuje również życie tych kobiet zanim zostały porwane, zwyczaje oraz życie w Nigerii.
10.04. DKK GBP w Pawłowiczkach
Temat spotkania: "Nie ma dzieci, jest człowiek, wychowanie w duchu wzajemnego szacunku opartego na wartości".
W kwietniu w DKK GBP Pawłowiczki miała miejsce prelekcja z Dorotą Zawadzką - pedagogiem, psychologiem rozwojowym, doradcą rodzinnym i autorką książek. W latach 2006-2008 prowadziła program telewizyjny "Superniania" oraz "Świat według dziecka". Mówiła jak wychowywać dzieci w szalonych czasach, w których żyjemy i pędzimy na oślep, nie mając czasu by się zatrzymać. Powtarzała, aby spróbować zatrzymać się choć na chwilę w codziennym pędzie, spojrzeć na swoje dziecko. Oglądając je każdego dnia, w ogóle nie widzimy zachodzących w nim zmian. Zwracała uwagę na to, że warto dbać o wysoką samoocenę dziecka. Należy pamiętać o budowaniu w nim poczucia własnej wartości, często przytulać i bezwarunkowo kochać. Mówiła również o błędach wychowawczych, które bardziej lub mniej świadomie popełniają rodzice. Na zakończenie trwającego ponad dwie godziny spotkania Supeniania odpowiedziała na pytania dotyczące problemów wychowawczych, udzielając rad, jak mądrze wychowywać swoje pociechy i odnieść sukces wychowawczy. Słuchacze chętnie zakupili książki z autografem Pani Zawadzkiej. Nie zabrakło także miejsca na wspólne fotografie.
10.04. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej
Omawiana książka: „Bezdomna” Katarzyny Michalak
To książka pełna tajemnic, emocji i skomplikowanych relacji rodzinnych. Opowiada o losach dwóch młodych kobiet: Kingi i Aśki, które spotykają się przypadkowo w noc wigilijną. Gdyby jedna z kobiet-Asia nie szła wyrzucić śmieci do kosza to nie spotkałaby kobiety i zagubionego z nią kota. Ta kobieta to Kinga Król, która chciała popełnić samobójstwo. Asia jej pomaga i zaprasza do siebie, dając jedzenie, kąpiel i spanie. Autorka opisuje problem bezdomności , brak domu i ciepła rodzinnego jak w przypadku dwóch kobiet pochodzących z różnych światów. Ofiarą jest Kinga Król, a wybawcą dziennikarka Asia Reszka. Do wyrównania granic między nimi dochodzi po ujawnieniu faktów z swojego życia. „Bezdomna” to powieść, która nam przedstawia trud wyboru życiowego, który może nas postawić na szczycie albo może stać się przyczyną upadku. Autorka opisuje zjawiska niby zwyczajne, a jak powszechne, na które społeczeństwo nie reaguje i milczy.
10.04. GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: „Księżniczka z lodu” C. Lackberg
W niewielkiej nadmorskiej miejscowości Fjallbacka, zostaje znalezione w wannie, ciało młodej kobiety. Początkowo wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak okazuje się, że kobieta została zamordowana. Śledztwo prowadzi Patrik Hedstrom. Jednocześnie poprzez znajomość z zamordowaną i jej rodziną, w śledztwie pojawia się młoda początkująca pisarka – Erika Flack. Matka ofiary prosi ją by napisała książkę o jej córce. Razem z Patrikiem, który jest jej kolegą ze szkolnych lat, prowadzą śledztwo. Na jaw wychodzi mroczna tajemnica z przeszłości. Dla zwolenników kryminałów to książka bardzo ciekawa ,trzymająca w napięciu, z ciągle nowymi zwrotami akcji oraz ciekawym wątkiem obyczajowym na tle szwedzkiej rzeczywistości.
10.04. DKK OBP w Oleśnie
Omawiane książki: Nadchodzi, Szczęśliwa ziemia, Inna dusza Łukasza Orbitowskiego
10 kwietnia w oleskim DKK, rozmawiano o książkach Łukasza Orbitowskiego – pisarza i publicysty, laureata Paszportu „Polityki” i Nagrody Zajdla, nominowanego do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Nadchodzi, Szczęśliwa ziemia i Inna dusza były lekturą spotkania.
09.04. DKK GBP w Strzeleczkach – filia w Zielinie
Omawiana książka: „Szczurki mają apetyt” Rafała Witka
Rozpoczęliśmy od przeczytania książki na głos z podziałem na role. Narratorem została moderatorka, natomiast dzieci wcieliły się w bohaterów szczurzej paczki i ich odwiecznego wroga, kota Kaprawe Oczko. Śmiechu było co niemiara. W książce Szczurki mają wilczy apetyt autor zaserwował najmłodszym czytelnikom nową porcję przygód niezwykłej paczki przyjaciół, sześciu szczurków i jednej myszy. Tym razem szczurki w obliczu prognozy ostrej zimy postanowiły wbrew swoim tradycjom zgromadzić zapasy w spiżarce. Wymagało to jednak z ich strony wielu przygotowań i rozwiązania różnych skomplikowanych obliczeń. Oczywiście szczurki mogły liczyć na naszą pomoc. Pomogliśmy Znajdzie w podliczeniu zgromadzonych przez szczurki zapasów oraz Trampkowi w odmierzeniu produktów do Gulaszu a la Bigos. Potem oczywiście musieliśmy pomóc obliczyć ile mililitrów gulaszu przypadnie na każdego mieszkańca kanału. Było to duże wyzwanie dla naszych klubowiczów ale dali radę!
Książki z serii Czytam i główkuję bardzo przypadły dzieciom do gustu. Podobnie jak w książce Szczurki chwytają życie za ogon, ciekawa fabuła i konstrukcja książki. Niezwykłe przygody szczurzej kompanii śmieszą dzieci, a zamieszczone łamigłówki i zagadki zachęcają do myślenia. Mimo że zadania do rozwiązania są powiązane z treścią książki, to nie lubiący matematycznych i logicznych potyczek też mogą książkę przeczytać. A spróbować rozwiązać zagadkę zawsze można, do czego autor bardzo zachęca, nieprzypadkowo zamieszczając prawie na każdej stronie zadanie do wykonania i miejsce do obliczeń. Zadania do wykonania są bardzo zróżnicowane, w jednych należy dokonać obliczeń, w innych pokolorować odpowiednie ilości produktów a jeszcze inne wymagają wklejenia naklejek zamieszczonych na ostatniej stronie książki oraz do samodzielnego wykonania eksperymentów. Najlepsi mogą wpisać swoje imię i nazwisko do Dyplomu Sukcesu ,który stanowi część okładki książki. Na koniec młody czytelnik poznaje kolejny wielki umysł, tym razem jest to Galileusz, autor wielu wynalazków. Jest to więc książka wszechstronna, która dostarczyła dzieciom wielu pozytywnych wrażeń.
MARZEC
27.03. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Za niebieskimi drzwiami” Marcina Szczygielskiego
Nasze kolejne spotkanie w małym bardzo sympatycznym gronie najstarszych klubowiczów i książka „Za niebieskimi drzwiami” Marcina Szczygielskiego. Od pierwszej chwili nastąpiło wielkie zaskoczenie, ponieważ bez żadnego wstępu nasza najmłodsza w tym gronie koleżanka stwierdziła - „Książka nie dla mnie, początek dłużył mi się nie powiem jak i ogólnie nie lubię takich książek, a wszyscy wiecie, że czytam dość dużo. Książka jest przereklamowana i dziwię się, że sama też decydowałam o jej wyborze do DKK, popełniłam błąd”. Super początek, bo dyskusja rozgorzała, a argumenty przeciwne sypały się jak z przysłowiowego rękawa. Po długiej wyminie zdań i wyłonieniu najciekawszych wątków z treści przede wszystkim tragicznej historii dwunastoletniego Łukasza umiejscowionej w fabule strachu i grozy z elementami fantasy stanowi odbicie jego lęków, samotności, zagubienia w sytuacji, z jaką musiał się zmierzyć. Na zakończenie druga z dziewcząt przytoczyła sceny z filmu, bo oglądała w kinie i potwierdziła to, o czy często im mówię, że film nie jest pełnym odzwierciedleniem powieści, jej bardziej podobała się książka. Trudna dyskusja, nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że książka jest super, ale to jest nasze zdanie. Oceńcie sami.
26.03. DKK GBP w Pawłowiczkach
Omawiana książka: "Sezon na cuda" Magdaleny Kordel
Na początku spotkania panie wymieniły się wrażeniami z przeczytanej książki Magdaleny Kordel "Sezon na cuda". Jest to lekka powieść, łatwa w odbiorze i wywołująca dużo uśmiechu. Tematyka książki jest bliska czytelniczkom, gdyż porusza problemy i sprawy zwyczajnych ludzi i daje nadzieję na przyszłość. Natomiast w drugiej części spotkania panie bardzo chętnie brały udział w ozdabianiu pisanek wielkanocnych metodą decoupage. Ponad dwugodzinne spotkanie minęło w bardzo miłej i ciepłej atmosferze.
23.03. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia miejska
Temat spotkania: Twórczość Jana Goczoła
Pierwsze spotkanie naszego Klubu w 2018 r., podczas którego omówione zostały aktualne sprawy i przyszłe wydarzenia dotyczące naszej działalności. Klubowicze podzielili się swoimi refleksjami związanymi z twórczością i osobą naszego lokalnego poety Jana Goczoła, którego niestety nie ma już wśród nas. Pochodził z pobliskiej Rozmierzy. Pisał m.in. o śląskości, o swoich rodzinnych stronach. Jedna z klubowiczek fenomenalnie deklamowała jego poezję oraz podzieliła się osobistymi wspomnieniami ze spotkania z Janem Goczołem i przedstawiła pamiątkowe zdjęcia.
21.03. DKK GBP w Jemielnicy
Temat spotkania: Trylogia Katarzyny Zyskowskiej
Spotkanie naszego klubu w nietypową, trzecią środę miesiąca upłynęło w serdecznej atmosferze, a omawianą książką, a właściwie omawianymi książkami były powieści Katarzyny Zyskowskiej - "Upalne lato Marianny", "Upalne lato Kaliny", "Upalne lato Gabrieli". Chronologia wydarzeń w powieściach sprawia, że przemieszczamy się przez historię od ostatniego przedwojennego lata 1939 do współczesności. Marianna - bohaterka pierwszej części trylogii jest panienką z ziemiańskiego dworku, która po zdanej maturze wybiera się na studia do Warszawy. Przedtem czekają ją jeszcze wakacje. Wakacje te przyniosą jej miłość i konsekwencje tej miłości oraz brutalne zderzenie marzeń z realiami. Ponadto rozpoczyna się II wojna światowa z całym jej okrucieństwem. Druga część sagi przedstawia losy córki Marianny - Kaliny. Tłem tej powieści są czasy PRL-u. Kalina powiela schemat postępowania swojej matki, na szczęście w porę poznaje prawdę o niej, co pozwala na zrozumienie i wybaczenie, a także pozytywną zmianę w traktowaniu córki. Ta właśnie córka jest bohaterką trzeciej części trylogii pt. "Upalne lato Gabrieli". Akcja dzieje się współcześnie, a lato 2015 było rzeczywiście upalne ponad miarę. Gabriela nie ucieknie od rodzinnych tajemnic, z którymi musi się zmierzyć. Stanie przed trudnym problemem wybaczenia najbliższym. Ta niezwykła trylogia zamknęła w sobie niemalże osiemdziesiąt lat naszej historii.
21.03. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: „Behawiorysta” Remigiusza Mroza
Rozmowa dotyczyła powieści Remigiusza Mroza Behawiorysta. Książka nie podobała się. Została skrytykowana za bohatera, za treść i sposób pisania. Panie zarzuciły autorowi, że przepisał podręcznik z psychologii behawioralnej. Postać detektywa jest płaska, nijaka. Brak głębszych przemyśleń. Zabrakło też tła społecznego. Autorowi, który chwali się że pochodzi z Opola zarzucono, że nie do końca zna topografię miasta. Klubowiczki stwierdziły, że akcja powieści mogłaby rozgrywać się w każdym innym mieście, zabrakło czegoś charakterystycznego dla tego miasta. Panie skwitowały rozmowę, że gdyby nie czuły się zobowiązane przeczytać książkę do klubu, to nie doczytałyby do końca.
19.03. DKK GBP w Gogolin – filia w Malni
Chociaż Dzień Kobiet już za nami to na naszym rozmawiałyśmy właśnie o kobietach. Umówiłyśmy się na poprzednim spotkaniu, że każda opowie o bohaterce książkowej, która jej najbardziej utkwiła w pamięci. Pierwsza z pań była zachwycona Hanką, Wiktorią, Matyldą i Weroniką z powieści „Kobiety z ulicy Grodzkiej” Lucyny Olejniczak kobietami naznaczonymi klątwą, a jednak silnymi , walczącymi o szczęście swoje i swoich rodzin. Następna z pań opowiedziała nam o bohaterkach powieści Lauren Weisberger „Diabeł ubiera się u Prady” – diabolicznej, wymagającej szefowej Mirandy Priestly i użalającej się nad swoim losem jej asystentki Andrei Sachs . Nie obyło się bez powieści o kobietach żyjących w odmiennych kulturowo krajach, a konkretnie „Gorzka pomarańcza” i „Jarzmo przeszłości” Nadii Hamid. Jest to spisana opowieść Polki, która związała się z Libijczykiem , który jej życie zamienił w piekło, udało jej się stamtąd uciec, ale to wcale nie oznaczało, że skończyły się jej problemy. Spisując swoje przeżycia stara się przestrzec inne kobiety przed pochopnym podejmowanie nierozważnych i często brzemiennych w skutkach decyzji. Z zainteresowaniem wysłuchałyśmy także o Magdzie głównej postaci serii „Malownicze” Magdaleny Kordel. Kobiety, która podejmuje szalone decyzje, próbuje odnaleźć swoje miejsce, a jednocześnie stara się pomagać innym. Magda doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że przeszłości już nie zmieni, ale przyszłość jest w jej rękach i mocno wierzy w to, że jej marzenia i nadzieje się spełnią. Najwięcej emocji wzbudziła w nas wszystkich powieść biograficzna „Ania” M. Drzewickiego i G. Kubickiego, Anna Przybylska kobieta, którą wszystkie znałyśmy z ekranów telewizorów aktorkę i modelkę, dzięki tej książce miałyśmy okazję poznać ją od prywatnej strony jako córkę, siostrę i matkę i po prostu dobrego człowieka, dla której zawsze na pierwszym miejscu była rodzina. Jako kobietę żywiołową, zawsze uśmiechniętą i emanującą ciepłem po prostu cieszącą się życiem. O kobietach w przeczytanych przez nas powieściach można by rozmawiać bez końca, my wybrałyśmy tylko kilka, ale doszłyśmy do wniosku, że od każdej z nich można się czegoś nauczyć, każda jest jedyna i niepowtarzalna, i bez nich literatura byłaby uboższa. Na zakończenie przeczytałam klubowiczkom kilka wierszy z tomiku „Strofy kobiet o kobietach”.
19.03. DKK MiGBP w Nysie
Omawiana książka: „Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności” Yeonmi Park
Zaczęliśmy od myśli, że temat omawiany w książce nie jest nam obcy, jako, że wszyscy uczestnicy spotkania żyli w PRL-u. Doszliśmy do wniosku, że ludziom z dawnych demoludów łatwiej zrozumieć całą historię Yeonmi, choć – jak sami przyznaliśmy – za PRLu aż tak źle, jak w Korei Północnej nie było (przynajmniej jeśli chodzi o tzw. pranie mózgu). Mechanizmy komunizmu nie są nam obce. Wspomnieliśmy przy tym książkę Orwella (o której także pisze bohaterka omawianej książki) „Rok 1984”. Najbardziej wstrząsające dla nas w historii Yeonmi nie było jednak jej życie w Korei Północnej, lecz to, co się wydarzyło po ucieczce do Chin, kiedy – wydawałoby się – ona i jej matka są już uratowane. Obie wpadają w ręce bezwzględnych stręczycieli i zaczyna się dla nich nowe piekło. Historia Yeonmi, jej matki i siostry kończy się dobrze, ale świadomość tego, jak wielu osobom się nie udało - mimo przerzutu na drugą stronę - jest przygnębiająca. Na szczęście ta młoda dziewczyna zdobyła się na odwagę, by opowiedzieć całą swoją historię – dzięki temu świat się o tym dowiedział i nie powinien milczeć.
14.03. DKK GBP w Zębowicach
Omawiana książka: „Pragnienie” Richard Flanagan
„Pragnienie” to obraz wysp australijskich kolonizowanych przez Anglików. „Protektor” czyli przedstawiciel rządu angielskiego wędrował po wyspach, aby porywać miejscowych i sprowadzać ich do świata cywilizowanego. Był ich lekarzem i przywódcą duchowym. Panem życia i śmierci. Robił to dla kariery, aby zyskać sławę człowieka ważnego i szanowanego, mile widzianego na salonach wytwornego angielskiego towarzystwa. Aborygeni mieli oddać swoje życie za azyl na innych wyspach, gdzie dostaną żywność, ubranie, schronienie, herbatę, mąkę i nowego Boga. Polowano na ludzi , budziło to bunt miejscowych, bronili się, powstawały obozy jenieckie. Na wyspy ściągają zesłańcy, przestępcy z Anglii, którzy pozostawali w zewnętrznych kręgach społecznych. Aborygeni stają się niewolnikami białych. Pasą stada owiec, które produkują coraz więcej wełny na potrzeby rozkwitających fabryk włókienniczych w Wielkiej Brytanii. Wyspą von Diemena zarządzał gubernator sir John Franklin. Jego żona zakładała szpitale, szkoły organizowała doroczne spotkania dla śmietanki towarzyskiej. Byli powszechnie szanowani, sławni, chcieli uczynić kolonię wielką. W ramach eksperymentu lady Jane wzięła do siebie aborygeńską dziewczynkę, aby nauczyć ją pisać, czytać i rachować. Przystosowanie się do życia w cywilizowanej rodzinie było dla małej „dzikuski” bardzo trudne, np.: chodzenie w butach było dla niej jak chodzenie z opaską na oczach, jak poruszanie się w ciemnościach. Z czasem, kiedy dziewczynka dorastała w coraz mniejszym stopniu uważano ją za adoptowaną córkę gubernatora, a za egzotyczny obiekt zabawy i rozrywki. Na spotkaniach towarzyskich śpiewała piosenki w swoim ojczystym języku, tańczyła zatracając się w tym tańcu. Sir John był coraz bardziej zachwycony małą „dzikuską”, jej urodą. W zabawach pojawiała się i znikała, śmiała się i przytulała, a starzejący się pan brał udział w tych zabawach i jego myśli coraz bardziej skupiały się wokół Mathinny. Nie mogło to skończyć się dobrze, dlatego oddano dziewczynkę do sierocińca. I mamy tu obraz opieki cywilizowanego świata nad bezbronnymi dziećmi. Głód, zimno, choroby, bicie to realia ich opieki. A mieli być emisariuszami Boga, nauki i sprawiedliwości. W dalszej części opisany jest wątek wyprawy sir Franklina na Antarktydę, gdzie zaginęły dwa statki wyprawy. Książka jest trudna w odbiorze, bo nie jest to wartka interesująca akcja, a różne opisy, wątki, rozważania na pograniczu filozofii i moralności.
14.03. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Dzieci czasu” Adriana Tchaikovsky’ego
Rozmowa o książce „Dzieci czasu” Adriana Tchaikovsky’ego zaczęła się od przedstawienia przed jedną z klubowiczek zmumifikowanego ptasznika, jako że jednymi z głównych postaci w książce były właśnie pająki, tylko z innej rodziny (skakuny). Klubowicze mogli podziwiać na dużym i wyglądającym jak żywy okazie poszczególne części budowy pająka, które często były wspominane w książce, z taką samą naturalnością, jak ręce czy nogi u człowieka. Sama rozmowa o książce dotyczyła w głównej mierze rozwoju pajęczej cywilizacji, sympatii, jakie wzbudzali bohaterowie ośmionożni – w przeciwieństwie do słabiej zarysowanych postaci ludzkich. Wspomniano również o miłym zaskoczeniu, jakim był kierunek, w którym podążała fabuła. Spodziewano się bowiem raczej schematycznego starcia między zamieszkującymi zieloną planetę pająkami a poszukującymi nowego domu w kosmosie resztkami ludzkości. Powieść jednak nie poszła w tę stronę, przedstawiając przede wszystkim rozwój cywilizacji pajęczej, która przebiegała w sposób momentami podobny do ludzkiej, ale rozjeżdżając się z nią na poziomie wniosków wyciąganych z poszczególnych wydarzeń, porażek i zwycięstw pająków, dając tym samym obraz społeczeństwa o wiele dojrzalszego od naszego. Najprawdopodobniej głównie z uwagi na tę pieczołowitość w przedstawieniu powyższego stwierdzono, że jest to jedna z lepszych książek, jakie ostatnio były czytane na spotkaniu klubu.
14.03. DKK MiGBP w Niemodlinie
Omawiana książka: „Stryjeńska. Diabli nadali” Angeliki Kuźniak
Marcowe spotkanie upłynęło nam na rozmowie o książce Angeliki Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali”. Biografia Zofii Stryjeńskiej, wzbogacona cytatami z pamiętników artystki, ukazuje nam utalentowaną, nietuzinkową kobietę. Poznajemy ją w roli żony o niełatwym charakterze, matki trójki dzieci – córki Magdy (zawiedzionej, że córka) oraz synów – bliźniaków Jacka i Jana (spełnionej, bo synowie ), artystki z wiecznymi kłopotami finansowymi „barłożyłam się dziś bezrobotnie do południa. [ …] Potem zrywałam telefon w różne miejsce, gdzie by zdobyć floty, bo nie mam kompletnie z czego istnieć” - czytamy na jednej ze stron książki. Portret postaci wyjątkowej, wyróżniającej się na tle artystów, z którymi przyszło jej żyć. Każdy, kto sięgnie po tę lekturę, z pewnością się nie rozczaruje. Polecamy :)
14.03. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka; Na spotkaniu została omówiona książka Katie Marsh „Wszystko, co mam”. Jest to historia małżeństwa trzydziesto letnich Hanny i Toma. W dniu kiedy Hanna zamierza powiedzieć Tomowi, że od niego odchodzi, ten dostaje udaru. Sparaliżowany trafia do szpitala. W dalszej części książki dowiadujemy się co takiego się stało, że kochające się małżeństwo przechodzi taki kryzys. Czy Tom jeszcze wróci do zdrowia i czy będą mogli jeszcze razem być?
13.03. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: „Uroczysko” Magdaleny Kordel
Bohaterka powieści Maja, zostaje porzucona przez męża, który odszedł do innej. Na dodatek okazało się, że stary dom w którym została córką, mąż wcześniej zastawił pod hipotekę. Wziął pożyczkę na założenie firmy, która zbankrutowała. Załamana Maja bierze urlop, zostawia córkę u rodziców i wyjeżdża w góry do domu, który jej rodzice odziedziczyli po ciotce. Poznaje tam miejscowe kobiety, które zostają jej przyjaciółkami. Przygarnia bitego przez właściciela psa i zawiera znajomość z miejscowym weterynarzem. Postanawia zamieszkać w górach tym bardziej, że udaje jej się dostać pracę w miejscowej szkole. Po przeprowadzce postanawia otworzyć pensjonat i nadaje mu nazwę Uroczysko. Książka lekka ,,cukierkowata’’, taka bajka dla dorosłych, ale fajne, zabawne, dialogi. Jeśli ktoś chce tylko oderwać się od problemów bez potrzeby myślenia, to ta powieść jest idealna.
10.03. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „Kamienica” – Roksany Jędrzejewskiej- Wróbel
Pani Roksana Jędrzejewska– Wróbel, którą gościliśmy na spotkaniu autorskim jest przez naszych małych czytelników bardzo lubianą pisarką. Książki, które mamy w bibliotece praktycznie nie leżą na półce, ponieważ są w ciągły obiegu. „Kamienica” książka, w której głównymi bohaterami są zwierzątka, jak w większości opowiadań autorki, kamienicę zamieszkują świnie, dlaczego autorka tak wybrała? - Dobre pytanie. Odpowiedź jednego z klubowiczów była szybka i zadziwiająca, „bo to wbrew pozorom bardzo inteligentne zwierzęta!” Klubowicze streścili opowiadanie, jednak nie będę go opisywać, bo mamy nadzieję, że zaciekawieni sami sięgną po książkę, którą polecamy. Warto powiedzieć, jak przyjemnie minął czas spotkania, kiedy dzieci zaskakująco szybko wymieniały swoje poglądy i spostrzeżenia, a to utwierdziło mnie w przekonaniu, że książkę czytali wszyscy obecni. Bardzo ważne jest by zaznaczyć, że książkę na pewno zaliczmy do bajek, ponieważ bohaterami są zwierzęta, którym autorka przypisała charakterystyczne cechy ludzkie.
09.03. DKK w MiGBP w Krapkowicach
Omawiana książka: „Jak gdybyś tańczyła” Diane Chamberlain
„Jak gdybyś tańczyła” to wzruszająca powieść obyczajowo psychologiczna Diane Chamberlain poruszająca wiele wątków z problematyki współczesnej rodziny takich jak miłość, nienawiść adopcja, opieka nad ciężko chorym człowiekiem, eutanazja. Książkę czyta się z rosnącym zaciekawieniem. Omawiając lekturę wspólnie zastanawialiśmy się, czy kłamstwo jest lepsze od prawdy i czy wydarzenia z przeszłości mogą wpłynąć negatywnie na przyszłość. Kończąc spotkanie przyznaliśmy rację, że przedstawiona historia okazała się bardzo wciągająca i pouczająca.
07.03. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: „Rdza” Jakuba Małeckiego, „ Facet kontra kłopoty” Anny Potyry
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęło się życzeniami z okazji zbliżającego się dnia kobiet. Książka A. Potyry rozweselająca, z humorem przedstawia perypetie mężczyzn, a szczególnie męża i ojca trójki dzieci. Lekka, przyjemna uznana przez klubowiczki jako „przerywnik” w życiu codziennym. Natomiast „Rdza” J. Małeckiego przedstawia przeżycia siedmioletniego dziecka, które przeplatają się z życiem jego babci z czasów II wojny światowej. Książka przyjemna, jak pozostałe książki Małeckiego.
06.03. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiana książka „Cztery strony miłości” Joanny Sykat
Jest to powieść, w której o swoich przeżyciach, uczuciach i emocjach opowiada nam Łucja główna bohaterka. Dzięki jej wspomnieniom cofamy się trzy lata wstecz i jesteśmy świadkami rodzącej się miłości, między nią, a mężczyzną od niej starszym. Poznają się w szkole, gdzie Łucja uczy muzyki, a On pracuje jako konserwator. Jest to opowieść o złudnych wyobrażeniach, trudnych relacjach i rozgoryczeniu. Pokazuje czytelnikowi, jak niewiele trzeba, by stać się sobie obcym. Ta powieść uświadamia nam, że ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać i otworzyć się przed drugim człowiekiem, co tym samym jeszcze bardziej zacieśnia pętlę niedomówień. Po omówieniu książki pani Monika Silarska otworzyła wystawę „Wybrane legendy powiatu opolskiego ziemskiego”, którą udostępniła Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Podczas oglądania wystawy obecny był Wójt Gminy Tarnów Opolski Krzysztof Mutz i wręczył każdej z Pań kwiaty z okazji Dnia Kobiet, po czym rozpoczęłyśmy coroczne obchody naszego Święta. Pani Jadwiga Kubiak i pani Aleksandra Poloczek czytały znaczenie naszych imion autorki Kazimiery Iłłakiewiczównej „Imiennik” przy czym śmiechu było co nie miara.
06.03. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: „Odzyskać utracone” Katarzyny Kołczewskiej
„Odzyskać utracone”, opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami rodzinnymi Katarzyny Kołczewskiej. Wzruszyła, ale też bardzo poruszyła czytelniczki. Autorka z wykształcenia jest lekarzem, w zawodzie jednak nie pracuje, pisze za to bardzo dobre powieści obyczajowe.
Białystok, początek lat pięćdziesiątych XX w. Miranda Szamreta wraca po dziesięciu latach z zesłania na Syberii. Tak zaczyna się opowieść o zagubieniu, niezrozumieniu, tęsknocie za przeszłością. O tym jak trudno odbudować relacje z najbliższymi, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, kiedy nic nie jest takie jak było. Dwie najbliższe sobie kobiety – matka i córka, choć tęskniły za sobą, cieszyły się, że będą razem, nie potrafią się jednak ze sobą dogadać. Łączy je tylko bezgraniczna miłość do niepełnosprawnego najmłodszego brata Mirusi – Januszka.
W nawiązaniu dobrych relacji między matką i córką nie sprzyja też trudna powojenna rzeczywistość. I choć od opisanych wydarzeń minęły już dziesiątki lat, opisana historia nie straciła nic ze swojej aktualności. Wręcz przeciwnie, demony przeszłości nie zasypiają i ciągle straszą. „Odzyskać utracone”. Czy to możliwe? Czy Maria i Mirusia pokonają rodzinne demony? Poruszająca lektura, która wśród czytelniczek obudziła także wiele wspomnień o podobnych wydarzeniach we własnych rodzinach, w rodzinach przyjaciół. Książka warta przeczytania, w niejednym czytelniku wywoła wspomnienia, zmusi do refleksji, niejednemu zakręci się w oku łza.
Gorąco polecamy.
05.03. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: ,,Polska mistrzem Polski’’ Krzysztofa Vargi
Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki zostały przeczytane i omówione trzy felietony ze zbioru Krzysztofa Vargi pt. „Polska mistrzem Polski”, w których błyskotliwie, z ironią ukazuje stan funkcjonowania różnych instytucji kulturowych. Zgodziłyśmy się z autorem w większości kwestii poruszanych w tych felietonach. Dużo miejsca poświęca on literaturze i filmowi. Felietony przeczytane na spotkaniu: ,,Balladyna bez majtek” , „O układaniu książek, czyli precz z zaginaczami rogów!” , „Smoleńsk z betonu, czyli katolickie pogaństwo”, czytało się łatwo i szybko, a czasami nawet wywoływały śmiech.
01.03. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Tego spotkania nie da się zapomnieć. Bohaterką była nasza czytelniczka Alicja Karniej, o której artykuł ukazał się w Dużym Formacie, nr 8/2018. „Ala i La Scala” Mariusza Szczygła, to kolejny zgrabny felieton z cyklu Szczygieł poluje na prawdę, który zachwycił klubowiczki. Ala opowiedziała nam historię znajomości z pisarzem i szczegóły spotkania z nim. Tak rozgrzanej atmosfery nie było chyba nigdy w naszym klubie. Nie możemy doczekać się kolejnej książki Mariusza Szczygła z inną niesamowitą historią z Alicją w tle.
LUTY
26.02. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: „Jak gdybyś tańczyła” Diane Chamberlain
Dwudziestego szóstego dnia miesiąca, w mroźny lutowy wieczór, spotkaliśmy się po raz kolejny w tym roku, przy gorącej kawie i herbacie, aby porozmawiać o książce Diane Chamberlain „Jak gdybyś tańczyła”. Autorka to bardzo znana i popularna pisarka, której książki przetłumaczono na ponad dwanaście języków i wydano z wielkim sukcesem w kilkudziesięciu krajach świata. Jak sama twierdzi, literatura fascynowała ją od zawsze, a w swoich powieściach porusza zazwyczaj tematykę zawiłych relacji międzyludzkich.
I taka właśnie jest też ta powieść, która wciąga już po kilku pierwszych zdaniach. Temat tak zwanej adopcji otwartej, rozterek i wątpliwości, które targają przyszłą matką, dramacie człowieka uwięzionego we własnym ciele na skutek stwardnienia rozsianego poruszy każdego. Rozważanie, czy w imię miłości można dopuścić się najgorszych rzeczy wywołało w naszym gronie burzliwą dyskusję. Opinie były podzielone, ale jak zawsze w naszym klubie potrafiliśmy pięknie się różnić, więc dyskusja była bardzo ciekawa i inspirująca. Książkę polecamy wszystkim, ponieważ mnogość tematów do przemyślenia, które się nasuwają po jej przeczytaniu jest naprawdę ogromna.
26.02. DKK MiGBP w Nysie
Omawiana książka: „Po pierwsze nie szkodzić” Henry’ego Marsha
Na początku powiedzieliśmy parę słów o autorze – korzystając z notatki na skrzydełku książki. Kilka osób wiedziało też coś o autorze – znanym neurochirurgu – z programów telewizyjnych, w których brał udział. Sama książka bardzo nam się podobała. Autor w umiejętny i czytelny sposób przekazał historię swoich operacji, ale również swojego życia, łącznie z jego wzlotami i upadkami. Najbardziej podobała nam się pokora, z jaką mówił o swoich nieudanych operacjach – tylko dobrego lekarza stać na to, by przyznać się do błędów. Książka – mimo iż traktuje o sprawach poważnych, trudnych (każdy rozdział to jeden przypadek medyczny) – jest napisana tak prosto i lekko, iż każdy czytelnik bez trudu ją przeczyta. I to z wielkim zainteresowaniem, bo sprawy, które opisuje Henry Marsh mogą się wydarzyć w życiu każdego z nas. Gorąco polecamy tę pozycję. Również po to, by zrozumieć, że lekarz nie jest wszechmogący i - nawet jeśli jest doskonałym neurochirurgiem z ogromnym doświadczeniem - w trakcie operacji coś może pójść nie po jego myśli.
23.02. DKK GBP w Baborowie
Rozpoczęliśmy od efektownego powitania nowych uczestniczek (nadal są to głównie dziewczęta!). Następnie dziewczęta opowiedziały krótko o swoich zainteresowaniach czytelniczych (skąd wiadomo, że są to powieści obyczajowe z romansem, bynajmniej nie w tle? :)) i o książce, która zachwyciła je ostatnio. Że było to „Ponad wszystko” też nie było specjalnym zaskoczeniem. Niech żyją ekranizacje! Bez nich wiele powieści nie miałoby skromniejszą liczbę czytelników. :) Później pozostałe klubowiczki podzieliły się swoimi aktualnymi czytelniczymi odkryciami („Silver”). Niewinne pytanie – po co właściwie czytają? – było wstępem do szalenie interesującej dyskusji. Okazało się, że właściwie czytanie dostarcza tylko przyjemności. Nie jest tak, że czytelniczki utożsamiają się z bohaterami czytanych powieści. Nie próbują postawić się w ich położeniu i zastanowić, jak same zachowałyby się w podobnej sytuacji. Jedna z bohaterek omawianej książki przeżywa rozterki uczuciowe. Po raz pierwszy się zakochała. Wyszła z cienia popularniejszej i bardziej przebojowej przyjaciółki. Fascynuje ją chłopak z doświadczeniem mocno wykraczającym poza jej nastoletnie przeżycia, który naciska na pełne „skonsumowanie” ich relacji. A ona nie wie… Druga z bohaterek ma większy problem. Zaszła w ciążę z chłopakiem, który w niedługim czasie ginie w wypadku. Matka proponuje aborcję lub oddanie dziecka do adopcji... No i właśnie – „To można wiedzieć dopiero wtedy, kiedy samemu się czegoś takiego doświadczy!” – wykrzyknęła jedna z uczestniczek spotkania – a nasze dyskutantki jeszcze z taką sytuacją się nie zetknęły.
Przygotowując się do spotkania trafiłam w internecie na recenzję czytelniczki, która zalecała tę powieść jako lekturę obowiązkową dla wszystkich nastolatek, mającą ogromną wartość edukacyjną. Okazuje się jednak, że nie na wszystkich to samo działa tak samo. :) Uczestniczki naszej dyskusji nie uważają, że czytanie może ustrzec od popełnienia własnych błędów, czy pomóc rozwiązać własny problem. Dodatkowo – większość czytanych przez nie książek, to literatura obca, przeważnie amerykańska. Chyba jest im trudno identyfikować się z bohaterami żyjącymi w odmiennych, jednak, warunkach. Chociaż problemy, z którymi się borykają są bardzo podobne.
21.02. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Gorzka pomarańcza” Nadia Hamid
Książka opowiada o młodej dziewczynie Nadii, która na prywatce u koleżanki poznaje przystojnego studenta Libijczyka. Muchtar kończy studia jako przyszły oficer Libijskiej Marynarki Wojennej. Nadia skończyła szkołę średnią ma 19 lat, zakochują się w sobie, biorą ślub cywilny na odległość, ponieważ Machtar wyjechał, skończyła mu się wiza. Nadia jest w ciąży. Po urodzeniu syna wyjeżdża do Libii. Teraz zaczyna się koszmar. Różnica obyczajów, nietolerancja a nawet okrucieństwo doznawane od najbliższej rodziny męża, a później od niego samego. Nadia po urodzeniu Karimka, kiedy była jeszcze w Polsce poszła do ginekologa, ten założył jej wkładkę antykoncepcyjną i przez kolejne lata Nadia nie zaszła w ciążę. Kiedy Karimek ma 5 lat Nadia rodzi kolejnego syna Malika. Malik ma 2 latka, wtedy Machtar zamierza kontynuować naukę w Polsce, zrobić doktorat i być profesorem, ponieważ przed wyjazdem ma do załatwienia klika różnych spraw, Nadia wyjeżdża z synami wcześniej, a Machtar mówi im „Pamiętaj, Nadio, abyś wyjechała z Libii na libijskich paszportach i przekroczyła na nich granicę” . Nadia nie posłuchała miała dzieci wpisane w swoim polskim paszporcie i tak przekroczyła granicę. To uratowało ją i jej synów, mąż nie mógł jej odebrać dzieci. Dla niej skończył się koszmar. Wróciła do swojego kraju i ukochanej rodziny. Nadia napisała tę książkę, aby ostrzec dziewczyny, które są łatwowierne i wyjeżdżają do krajów muzułmańskich. Książka jest ciekawa. Polecamy.
20.02. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka „Pięć minut Raisy” Agaty Kołakowskiej
W roku 2051 siedemdziesięcioletnia Raisa Hedwig zostaje wybrana za najbardziej pechową osobę na świecie. Jej dom przeżywa nalot dziennikarzy. Raisa decyduje się na rozmowę tylko z dziennikarką Magdą Sajewicz. Jej opowiada o tym jak przeżyła porażenie piorunem , atak szaleńca w Madrycie, katastrofę promu. Prezydent zaprasza ją na śniadanie do pałacu i zostaje odznaczona Krzyżem Zasługi. W czasie gratulacji pech Raisy daje o sobie znać .Ogromny kryształowy żyrandol spada wprost na Raisę i prezydenta. Magdę Sajewicz ujęła osobowość Raisy. Wkrótce jednak dostaje wiadomość o skrywanej przez jej bohaterkę tajemnicy. Postanawia za wszelką cenę dociec prawdy. Ciekawa, pełna ciepła powieść o różnych kolejach losu: smutnych, tragicznych, ale też radosnych, pełnych szczęścia i miłości.
20.02. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane książki: „ Prom do Kopenhagi” K. Mirek; „Ciemna strona miłości” M. A. Oleksy
Treść pierwszej omawianej powieści osadzona jest w małej górskiej miejscowości i dotyczy dwóch rodzin, bogatej i wychowywanej przez ojca Weroniki i pochodzącego z wielodzietnej i ubogiej rodziny Konrada. Kiedy oboje zakochują się w sobie na jaw wychodzi tragiczna historia sprzed lat i cieniem kładzie się na ich miłości. Oboje na skutek fałszywej dumy nie umieją wyjaśnić zaistniałych nieporozumień. On wyjeżdża do pracy do Niemiec, a Weronika podejmuje decyzję o wyjeździe na stałe do Danii. Obydwoje chcą zapomnieć o swojej miłości. Są zagubieni i nie umieją wyznać sobie prawdy. Wolą wzdychać, cierpieć na odległość i czekać, aż ktoś z zewnątrz rozwiąże ich problemy. Z pomocą przychodzi przyjaciółka Weroniki , która wpada na pomysł aby pojechać i wyjaśnić to co dzieli zakochanych w sobie, aby Ci, którzy są sobie przeznaczeni mogli być razem. Lekki i barwny styl pozwolił oddać klimat niewielkiej podgórskiej miejscowości ze wszystkimi jej plotkami i sekretami.
Druga omawiana powieść jest wielowątkowa, w której na pierwszy plan autorka wysuwa niechciane rodzicielstwo. Młodzieńcza miłość i jej owoc w postaci nieoczekiwanej ciąży to historia, którą często spotykamy w literaturze. Motyw rodzicielstwa wpleciony w fabułę książki wpływała często bezpośrednio na czytelnika i wywołuje pożądane emocje. Autorce udało się wychwycić i opisać to co najważniejsze, wywołując w czytelniku wiele różnorakich przemyśleń i refleksji. Małgorzata, prawniczka w kancelarii adwokackiej prowadzi dość ustabilizowane życie. Wieloletnie małżeństwo z Markiem i nastoletnia, buntująca się córka Sylwia to fundamenty jej egzystencji i zwykła, szara codzienność. Pewnego dnia bohaterka dostaje list od Teresy - osoby z jej przeszłości, która informuje ją o swojej śmiertelnej chorobie. List, w którym Teresa prosi Małgorzatę o opiekę nad jej córką Agnieszką. Córką, którą Małgorzata w przeszłości oddała Teresie i jej mężowi w wyniku adopcji. Rodzina głównej bohaterki – jej mąż, córka i rodzice to piękny przykład siły miłości, która potrafi wszystko przebaczyć i wszystko zrozumieć.
14.02. DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: „Serce z kryształu” Frederic Lenoir
Lektura podbiła serca „klubowiczek” mimo różniących je preferencji czytelniczych. Ich zdaniem książka dobrze napisana w formie przypowieści o charakterze uniwersalnym do przyjęcia dla każdego bez względu na przekonania religijne (moc wszechświata). Optymistyczna, pełna refleksji filozoficzna opowieść wykorzystująca baśniowe wątki ze wszystkich stron świata. Lektura, która uczy życia, pokazując co jest w nim ważne – wzajemna przyjaźń, zrozumienie, miłość – napisana przystępnie, wciągająca, po prostu CUDNA.
07.02. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Człowiek, który spadł na ziemię” Waltera Tevisa
Powieść Tevisa opowiada o istocie przybyłej z innej planety na Ziemię, która najpierw realizuje amerykańskie marzenie „od zera do bohatera”, w celu zdobycia środków do sprowadzenia na naszą planetę swoich pobratymców, aby uchronić ich przed zagładą wynikającą z doprowadzenia rodzimej planety do ruiny. Dyskusja oscylowała głównie wokół charakteru głównego bohatera, osobistości niezwykle moralnej, uprzejmej, ale również naiwnej i niepojmującej w pełni zawiłości natury ludzkiej, do samego końca nie zdającej sobie sprawy z tego, co ludzie mu zrobili. Najważniejszym jednak z tematów poruszanych przez autora był problem samotności przeżywanej z różnych powodów, na różne sposoby przez trójkę głównych postaci. Samotności kogoś, kto jest rozpaczliwie sam wśród obcych czy poczucia osamotnienia właśnie mimo przebywania wśród swoich, nieposiadania żadnych bliskich i zwykłego pragnienia posiadania kogoś ważnego dla siebie. W pewnym momencie lektury nasuwa się refleksja o jej uniwersalności i poczucie, że pojawienie się na jej kartach postaci kosmity nie jest konieczne, a jedynie pozwala uwypuklić pewne kwestie. Mimo że lektura spotkała się z pozytywnym odbiorem, to nie obyło się bez kilku uwag, np. dotyczących trącącego myszką tła fabularnego.
07.02. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: „Jak zawsze” Zygmunta Miłoszewskiego i „Saga Bałkańska” Agnieszki Walczak – Chojeckiej
Omawiano książki polskich autorów. Pierwszą była książka „Jak zawsze” inna od kryminałów autora. Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Jest zarówno wesoło jak i nostalgicznie . Bohaterowie to starsze małżeństwo, które cofa się w czasie i próbuje przeżyć swoje życie jeszcze raz. Tak jak obiecał autor na spotkaniu Gogolinie w październiku 2014r. dotrzymał słowa. Przeciwieństwem jest saga bałkańska, która opowiada o losach młodych ludzi żyjących w czasach wojny bałkańskiej. Bohaterowie sprzeciwiali się obecnej sytuacji poprzez występ w teatrze. Książki warte przeczytania i klubowiczkom się podobały.
07.02. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: „Zanim nadejdzie ciemność” Susan Wiggs
Moderatorka przedstawiła najnowsze pozycje naszej biblioteki zakupione i wydane w 2018 roku, a książkę tym razem omówiła jedna z klubowiczek. Bohaterka książki - znana fotografka, Jessie Ryder nigdzie nie potrafiła zagrzać miejsce. Żyła z dnia na dzień, w nieustannej podróży, często zmieniała kochanków, nie pragnęła stabilizacji. Nie potrafiła jednak uciec od bolesnych wspomnień o wydarzeniach sprzed szesnastu lat. Wtedy oddała nowo narodzoną córkę do adopcji...to skomplikowana historia, w której wszystko nas zaskakuje. Pozornie idealny świat bohaterki runął, gdy dowiedziała się, że niedługo straci wzrok. Postanowiła naprawić błędy z przeszłości i chociaż raz zobaczyć córkę, nie licząc się z uczuciami adopcyjnej rodziny i swojej córki.
Spotkanie po latach jest traumatycznym przeżyciem. Wychodzą na jaw skrywane długo tajemnice, a prawda okazuje się bolesna. Jednak dla wszystkich jest to oczyszczające doświadczenie. To opowieść o tym, jak choroba zmienia człowieka. Ile zawiera bolesnej prawdy, wiedzą jedynie ciężko chorzy ludzie, którzy usłyszeli wyrok, być może nawet śmierci. Treść książki wywołała dalszą dyskusję, własne przemyślenia i doświadczenia na także inne skomplikowane tematy.
07.02. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Kolorowe szkiełka” Mirosławy Karety, „Układ” Elle Kennedy
Na lutowym spotkaniu zostały omówione dwie książki. Pierwsza z nich to „Kolorowe szkiełka” Mirosławy Karety. Jest to historia Marty, mieszkanki Krakowa, która w pewnym momencie swego życia spotyka małego zaniedbanego chłopca, Adriana. Jest on synem narkomanki, która zupełnie się nim nie zajmuje. W momencie, gdy chłopiec trafia do rodziny zastępczej Marta postanawia mu pomóc. Traci przez to swoją miłość. Czy Marta odzyska ukochanego i czy matka Adriana będzie w stanie zmienić dla niego swoje życie ?
Druga z omawianych książek to „Układ” Elle Kennedy. To z kolei historia młodej dziewczyny, studentki Hanny, która została w młodości zgwałcona i Garretta, hokeisty z tej samej uczelni, nad którym znęcał się ojciec. Młodzi ludzie zawierają pewien układ. Hanna udzieli Garrettowi korepetycji, a ten w zamian zorganizuje jej randkę z chłopakiem, który się jej podoba. Czy młodym ludziom uda się zapomnieć o przeszłości.
05.02. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: „Serce z piernika” Magdalena Kordel
W lutym odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawiano książkę Magdaleny Kordel „Serce z piernika”. Mimo, że książka toczy się wokół tematyki bożonarodzeniowej, to jest także idealna dla pań na zimowe wieczory. Miło było wrócić do czasu pachnącego świątecznymi piernikami. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, można się pośmiać, ale też i wzruszyć. "Serce z piernika" przeniesie cię w świat, w którym najważniejsza jest siła marzeń, a cuda – duże i małe – zdarzają się wtedy, kiedy najbardziej ich potrzebujesz. Klementyna – mistrzyni pachnących pierników – całe życie spędziła na walizkach. W najbardziej niespodziewanych momentach babcia Agata brała ją za rękę i ruszały w nieznane. Dziś w oczach maleńkiej córeczki Dobrochny bohaterka dostrzega własną dawną niepewność i strach na widok babki szykującej się do drogi. Klementyna już wie, że przyszedł czas, by zmienić swoje życie i zacząć spełniać najskrytsze pragnienia.
02.02. BP w Łambinowicach – Jasienica Dolna
Omawiana książka: „10 niesamowitych przygód Neli”
Jest super! - to słowa naszego wesołka i rzeczywiście było super, a to za sprawą tak licznie zgromadzonych klubowiczów w piątkowe popołudnie. Na tym nie wyczerpały się niespodzianki, bo jednogłośnie zdecydowali, że dzisiaj podyskutujemy nie o „Kamienicy” R. Jędrzejewskiej -Wróbel, a o „10 niesamowitych przygodach Neli”. Najważniejszym argumentem dla mnie był fakt, że wszyscy przeczytali książkę i naprawdę z wielkim zaangażowaniem dyskutowali, jak tak małej dziewczynce udaje się zwiedzić tak odległe dla nas zakamarki świata. W książce bohaterka Nela opowiada bardzo ciekawie o swoich podróżach, na które wyrusza w bardzo odległe zakątki świata. Opowiada nam o różowych delfinach, o wodnych bestiach Ameryki Południowej i o wielu innych egzotycznych zwierzętach, ale to nie wszystko poznajemy również faunę i florę tych egzotycznych krajów. Troszkę jej zazdrościmy tych podróży, ale czy jesteśmy tacy odważni? Wiemy, że bezpieczeństwo miała zapewnione, jednak bardzo podziwiamy jej odwagę.
Zadajemy pytanie. O czym jeszcze nas informuje nasza bohaterka? My już wiemy i zapewniamy, czytaliśmy wszyscy książkę z wielkim zainteresowaniem. Chcemy również dodać, że zdjęcia i szata graficzna książki jest przepiękna. Polecamy!
01.02. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
W pogodnym nastroju i przy smacznych babeczkach, kontynuowałyśmy dyskusję na temat książek godnych przeczytania. Wybrałyśmy ostatecznie: Rój, Moja córka komunistka, Milczące dziecko, Ocalałe, Ballada o pewnej panience, Jesteś moja. Ten ostatni tytuł wywołał dyskusję na temat instynktu macierzyńskiego, w kontekście porwań dzieci. Przywołało to także wspomnienia z poruszającego filmu i książki „Światło między oceanami”.
STYCZEŃ
31.01. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: „Kobiety ciężkich obyczajów” Nataszy Sochy.
Książka wywołała burzliwą dyskusję. Kontrowersyjne zachowanie bohaterek wzbudziło dość ostrą wymianę zdań. Nieustanne przenosiny w czasie trochę panie dezorientowały np. opowieści żyjącej w latach dwudziestych Kwiryny i jej prawnuczki Kiry. Dużym plusem powieści są inteligentne spostrzeżenia dotyczące mężczyzn, a także rzetelne przedstawienie świata przedwojennych i powojennych prostytutek. Na następnym spotkaniu będziemy rozmawiać o Brunatnej Kołysance – Anny Malinowskiej
30.01.DKK BP w Paczkowie
Omawiana książka: „Okno z widokiem” Magdaleny Kordel
Po krótkim przywitaniu i rozmowach na „tematy świąteczne” panie przystąpiły do dyskusji nad „zadaną” do przeczytania książką Magdaleny Kordel „Okno z widokiem”. Książka nie jest nowością, ale panie chętnie przeczytały ją, przynajmniej niektóre jeszcze raz. Stwierdziły, że jest to lektura w sam raz na okres świąteczno – karnawałowy. Nie za ciężka, zabawna jest w niej mała tajemnica, pozytywni bohaterowie. Panie stwierdziły, że to taka historia z przymrużeniem oka, lektura lekka, łatwa i przyjemna. Nad tą powieścią można się zrelaksować i odpocząć. Czytelniczki polecają ją na zimowe wieczory.
30.01. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiane książki: „Jesień cudów”, „Bez mojej zgody”, „Już czas”, „Deszczowa noc”, „Jak z obrazka”, „Karuzela uczuć”, „Linia życia” Judi Picoult
Tradycyjnie już Klubowicze na początku krótko opowiedzieli o przeczytanych książkach i tym, co im się w nich podobało. Autorka zebrała same pochwały – od lekkości i dostępności języka pisanego aż do tematyki. Nie przeszkadzała wielość wątków, ani też motywy nadprzyrodzone, zaś panowie nie mieli nic przeciwko wątkom miłosnym. Główną jednak zaletą było to, że autorka opowiedziała historie (jak to określili Klubowicze) zwyczajne, ale niecodzienne. Klubowicze uznali, że mimo zauważalnego schematu w budowaniu powieści, jest to autorka, po którą jeszcze sięgną i z przyjemnością polecą innym.
29.01. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: „Dawka życia” Lizzie Enfield
Nasze tegoroczne spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki zainaugurowaliśmy dyskusją o książce angielskiej dziennikarki Lizzie Enfield - „Dawka życia”. Jest to powieść obyczajowa, fikcja literacka, ale porusza bardzo ważny i ciągle aktualny temat: szczepić czy nie szczepić nasze dzieci? Główna bohaterka z obawy przed skutkami ubocznymi postanowiła nie szczepić swoich dzieci. Kiedy jej córka zaraża dziecko przyjaciół odrą i maleńka Iris w wyniku choroby traci słuch rozpoczyna się dramat…Powieść wywołuje wiele emocji i sprzecznych odczuć, skłania do refleksji i przemyśleń. Nasza dyskusja była bardzo ciekawa i owocna, bo dotyczyła nie tylko tematu szczepień, ale również granic wybaczania, akceptacji, pogodzenia się z losem i lojalności. Książka jest bardzo wartościową pozycją ponieważ nie zawiera prostej i bezpośredniej odpowiedzi na pytanie - szczepić czy nie szczepić? Autorka daje nam możliwość osobistego rozważenia wszelkich „za” i „przeciw” szczepieniom i udzielenia przemyślanej, choć wcale nie łatwej odpowiedzi.
26.01. DKK GBP w Popielowie
Temat spotkania: dyskusje na temat przeczytanych ostatnio książek.
Każda z uczestniczek spotkania podzieliła się opinią o przeczytanych ostatnio książkach. Na temat książki L. Hill, Aminata - czytelniczka zwróciła uwagę, że warto ją najpierw przeczytać, a potem spokojnie obejrzeć film, który powstał na jej podstawie. Jest to książka, która ukazuje losy mieszkańców Czarnego Lądu, ich drogę do niewolnictwa oraz ich dalszą, trudną drogę do odzyskania wolności. Kolejna zachęta do książki Alli Chrzanowskiej, Petersburska trylogia. Jest to niesamowita saga o głównie dwóch rodzinach, których początki sięgają bogatego życia arystokratów w Petersburgu za panowania cara. Burzliwe dzieje rodzin poprzez czasy pierwszej wojny światowej, okres panowania Lenina, czasy stalinizmu, ucieczki z Rosji, osiedlenie się w Polsce w okolicach Białegostoku – obrazują tragiczne losy normalnych ludzi w Rosji i w Związku Radzieckim. Czytelniczka zachwyciła opowiadaniem i dyskusją o tych czasach i zachęciła do zapoznania się z tą lekturą. Omawiano też przeczytane powieści Karoliny Wilczyńskiej oraz Magdaleny Kordel. Ta literatura „kobieca” jest wyjątkowa dla naszych czytelniczek i można ją polecać. Niestety, książki te nie zagrzeją wcale miejsca na półkach, są w obiegu na bieżąco.
25.01. DKK GBP w Gogolinie – filia w Malni
Na naszym pierwszym tegorocznym spotkaniu rozmawiałyśmy o książkach, które chciałybyśmy w tym roku przeczytać i porozmawiać o nich. Propozycji było wiele, ale w końcu udało nam się wybrać te, na których najbardziej by nam zależało, a ponieważ klubowiczki bardzo lubią literaturę polską, to właśnie takie książki wybrałyśmy. Z niecierpliwością na nie czekamy i cieszymy się na miłą lekturę i nasze kolejne spotkania.
24.01. DKK BP w Zębowicach
Omawiana książka: „Strach” Stanisława Srokowskiego
Tematem dyskusji była książka Stanisława Srokowskiego pt. „Strach”. Książka „Strach” to zbiór opowiadań n. t. sytuacji na Kresach po klęsce wrześniowej 1939 r. i w latach 1939-43. Bandy ukraińskie grasowały i niszczyły polskie wsie i osady. Wszystko co polskie było ich celem zniszczenia. Opowiadania przedstawiają bezmiar okrucieństwa, cierpienia i dramat ludobójstwa. Przewodnim motywem jest strach, który ogarnął w tym czasie Polaków. Nikt nie znał dnia ani godziny, kiedy mogą wpaść Ukraińcy i wymordować wszystkich. W pierwszym opowiadaniu polski żołnierz powracający do domu opowiada o pewnym wydarzeniu , które odbyło się późnym wieczorem na wzgórzu obok cmentarza. Był tam wykopany wielki dół, do którego wrzucano mundur polskiego żołnierza spodnie, buty, pasek, czapkę, menażkę, flagę polską oraz wielkiego białego orła. Towarzyszyły temu śpiewy, tańce, uczestnicy byli odświętnie ubrani, cieszono się, że pogrzebano Polskę, że Ukraina tylko dla Ukraińców, że Polska umarła na zawsze. W innych opowiadaniach ukazane jest okrucieństwo, bestialstwo, Ukraińców w stosunku do Polaków. Autor ze szczegółami opisuje okrutne potraktowanie Polki i jej synów. Opis jest przerażający trudno przebrnąć do końca. Ukraińcy nie oszczędzali też księży i kościołów. Polecamy tę książkę osobom o mocnych nerwach. W życiu Polaków w tym czasie na zawsze zagościł strach.
18.01. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: „Pani Einstein” Marie Benedict i „Francuski piesek” Marty Obuch
18 stycznia spotkałyśmy się w ramach DKK po raz pierwszy w tym roku i omówiłyśmy dwie książki z poprzedniego roku „Pani Einstein” Marie Benedict i „Francuski piesek” Marty Obuch. „Pani Einstein” to znakomicie opisany portret pierwszej żony Alberta Einsteina. Autorka znakomicie opisała historię kalekiej kobiety pochodzącej z Serbii Milevy Marić, która podejmuje studia w Zurychu i wkracza w świat nauki (w owych czasach zarezerwowany dla mężczyzn), poznaje Alberta, a miłość do niego pozwala jej wierzyć, że potrafi połączyć życie uczuciowe z karierą naukową. Autorka świetnie opisała historię związku obu naukowców (ze złymi i dobrymi chwilami), pokazała życie Milevy jako żony, matki i gospodyni domowej uświadomiła, jaki wkład miała żona do teorii Alberta, który bywał egocentryczny, skupiony na własnej karierze i osiągnięciach. Ogólnie książka podobała się wszystkim Klubowiczkom, dla większości z nas była to na nowo poznana historia o Albercie Einsteinie. Drugą omawianą pozycją była książka Marty Obuch „Francuski piesek”, książka zupełnie inna niż omawiana wcześniej. Jest to kontynuacja wcześniejszej powieści „Łopatą do serca”. I…??? Jak to u Obuch, było lekko, śmiesznie, przyjemnie i czasami absurdalnie, ale czasami tak trzeba ! Polecamy każdemu dla odprężenia☺ Nic dodać, nic ująć !
18.01. DKK GBP w Pokoju
Omawiana książka: „Nagroda” Danielle Steel
Jakże miłe zaskoczenie już na początku spotkania, gdyż dołączyły do naszego klubu dwie nowe osoby. Omawiałyśmy jedną z najlepszych książek Danielle Steel „ Nagroda” i rzeczywiście wszystkim paniom książka się podobała. Główną bohaterką książki jest 16 letnia skromna, ale bardzo dzielna dziewczyna, która w czasie II wojny światowej uratowała od zagłady wiele żydowskich dzieci. Sama siebie nie uważa za bohaterkę, uważa to za normalne co zrobiła. Temat o wojnie jest tak ciekawy, że rozmowom w czasie spotkania nie było końca.
17.01. DKK MiGBP w Kluczborku
Styczniowe spotkanie DKK ma najczęściej charakter organizacyjny. Jest to czas, kiedy ustala się terminarz spotkań na cały rok, dokonuje się wyboru książek do dyskusji oraz autorów, z którymi chcielibyśmy się spotkać i porozmawiać.
W dalszej kolejności dyskutowano o książkach, które są, w naszej opinii, godne przeczytania. Oto lista: Iris Murdoch „Czas aniołów”, Jarosław Kamiński „Tylko Lola”, Szymon Hołownia „Instrukcja obsługi solniczki”, B. A. Paris „Za zamkniętymi drzwiami” i Maciek Maleńczuk, Barbara Burdzy „Ćpałem, chlałem i przetrwałem”.
17.01. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach
Omawiane książki: „Akuszerka” Katja Kettu
„Tylko człowiek postępujący zgodnie ze swoim sumieniem może być człowiekiem nadziei i zachować szansę na szczęśliwą przyszłość.”
Powieść Katji Kettu „Akuszerka” – to książka, która na pewno nie jest lekka, łatwa i przyjemna. Poznawanie jej jest tak bolesne i wstrząsające, że czytelnik czuje się poobijany emocjonalnie i trudno mu się po wszystkim pozbierać. Powieść oparta na czasach drugiej wojny światowej, gdzie zatracone są ludzkie cechy, gdzie wszystko przestaje mieć znaczenie i liczy się wyłącznie przetrwanie. Żebrzące dzieci, barbarzyńskie zwyczaje, gwałty, utrata godności, głód zmieniający człowieka w zwierzę i emocje, które popychają człowieka do zabójstwa. Tytułowa bohaterka to młoda kobieta wychowana w rodzinie zastępczej na akuszerkę. Żyje ona w zapadłym zakątku Laponii pomaga odbierać porody, robi aborcje leczy ludzi. Ludzie się jej boją, ale korzystają z jej „usług”. Dzikie Oko, czyli główna bohaterka wyśmiewana, zgorzkniała, skrzywdzona i odrzucona, a jednocześnie poważna, wzbudzająca strach akuszerka. Kiedy wybucha wojna Dzikie Oko przenosi się do obozu jenieckiego dla kobiet, aby im pomagać i być blisko swojego ukochanego, który służy w niemieckiej armii. Cała powieść przesiąknięta jest przemocą, brutalnością, śmiercią. Wulgarny język, zwłaszcza opowieści snutych przez tytułową bohaterkę bardzo w tej powieści szokuje. Może to odrzucać, wzbudzać mieszane odczucia, jednak trudno nie zgodzić się z tym, że ta wulgarność współgra z okrucieństwem i zdegenerowaniem wojennej rzeczywistości. Poprzez wszechobecną pogardą dla ludzkiego życia nie ma miejsca na piękne wyznania miłosne, romantyczne obrazki. Jest to również wstrząsająca opowieść o poczuciu winy i desperackich próbach uwolnienia się od winy, co nie zawsze jest możliwe. Światełkiem nadziei może być miłość. Czy jednak okaże się ona na tyle silna, by pokonać wojenne koszmary i zło? W Akuszerce zostało dość dobitnie pokazane, jak cienka granica dzieli przemoc i zabijanie. Okrucieństwo pojawiające się w wielu fragmentach daje powód do zastanowienia się nad funkcjonowaniem świata oraz tym, czym kierowali się ludzie w przedstawianych sytuacjach. Atmosfera ciągłego zagrożenia obecna jest nawet w najbardziej intymnych chwilach, nie da się przestać jej odczuwać.
15.01. DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiana książka: „Dygot” Jakub Małecki, „Biała wilczyca” Theresa Revay , „Słowik” Kristin Hannah , „Upragniony deszcz” M. Johnson
Na styczniowym spotkaniu trzy panie opowiedziały o książce, która szczególnie zapadła w ich pamięci. Moderator wróciła raz jeszcze do książki J. Małeckiego ,,Dygot’’, natomiast kolejnymi omówionymi książkami były: „Słowik” - powieść historyczna autorki Kristin Hannah. Miłość pokazuje nam, kim chcemy być. Wojna pokazuje, kim jesteśmy. Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. „Upragniony deszcz” pisarki M. Johnson. Rok 1930. Susza pali uprawy, a Bryony Linwood marzy o chłodnym zimowym śniegu i o tym, jak mogłaby żyć, gdyby jej tata nie zginął podczas pierwszej wojny światowej. Od czasu śmierci mamy życie stało się jeszcze cięższe i Bryonymusi zrobić wszystko, żeby zapewnić rodzinie przeżycie. „Biała wilczyca” Rosja, XX wiek, Rewolucja Październikowa. Młodziutka Rosjanka Ksenia, traci ojca podczas obławy i zmuszona jest wraz z rodziną uciekać z ojczyzny. W trakcie ucieczki traci również matkę i od tego momentu musi samotnie opiekować się młodszym rodzeństwem. Ksenia osiedla się we Francji i zaczyna pracę jako modelka.
15.01. DKK BP w Łambinowicach – filia w Jasienicy Dolnej
Omawiana książka: „PAX” Sary Pennypacker
Nasze kolejne spotkanie, na którym dyskutowaliśmy o książce Sary Pennypacker PAX, zastanawialiśmy się, dlaczego taki tytuł powieści? W książce autorka zawarła wiele wątków o jednolitej tematyce. Naszym zdaniem najważniejszym jest przyjaźń, miłość, a następnie poświęcenie i doszliśmy właśnie do rozwiązania, dlaczego taki tytuł. PAX, czyli POKÓJ, a autorka w jednym z wątków przedstawia nam właśnie zawieruchę wojny - straszną dla każdego człowieka i wszystkiego, co żyje na ziemi. Trudno było zrozumieć, może zaakceptować fakt poświęcenia się chłopca w walce z przeciwnościami losu w odnalezieniu swojego ukochanego przyjaciela lisa, którego wychował od maleńkiego. Miłość i przyjaźń, jaką obdarzali się wzajemnie była ogromna, a potem przymusowe rozstanie, bo tak zarządził ojciec chłopca. Dlaczego? Proszę, sięgnijcie po książkę. Aby zachęcić do lektury zadamy pytanie, czy bohaterowie książki się odnajdą, jak wielką cenę za to zapłacą? My już wiemy i stwierdzamy jednogłośnie, że mocno się zastanawiamy nad tym, czy bylibyśmy gotowi w każdej chwili podjąć taką decyzję, jaką podjął główny bohater Peter.
12.01. DKK GBP w Baborowie
Spotkaliśmy się tuż przed feriami. Dziewczęta mocno zmęczone, pomimo niedawnej przerwy świątecznej. Koniec semestru to jednak czas wytężonej pracy. :) Jedna z klubowiczek opowiedziała o podjętej próbie przeczytania pierwszego tomu cyklu Metro2033. Opowieść o ludziach próbujących odbudować swoje życie po katastrofie atomowej niespecjalnie ją porwała. Utknęła w trakcie i na razie nie wie, czy będzie czytać dalej. Za to nieodmiennie w przestrzeni czytelniczych zainteresowań naszych dyskutantek królują romanse. PS I like you to opowieść o szkolnej przyjaźni, której podstawą jest wspólne zamiłowanie do muzyki. Znajomość, początkowo anonimowa, rozpoczyna się od wymiany muzycznych cytatów na szkolnej ławce. Stopniowo poruszane tematy zaczynają obejmować sprawy rodzinne i nastoletnie problemy. Dziewczynom podobali się bohaterowie opowieści i sposób, w jaki autorka opowiada o ich problemach. Następnie rozmawialiśmy o Małym życiu. Opowiedziałam o wielu kontrowersjach, które ta powieść wywołała, bez spojlerowania oczywiście. Bardzo jestem ciekawa jaki będzie finał tego czytelniczego zainteresowania młodej klubowiczki.
10.01. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle
Omawiana książka: „Sezon na cuda” Magdaleny Kordel
„Sezon na cuda” Magdaleny Kordel to ciąg dalszy losów Mai , jej córki Marysi i innych mieszkańców Uroczyska, pensjonatu znajdującego się w Malowniczem. Tym razem akcja toczy się przed świętami Bożego Narodzenia. Majka martwi się, że w pensjonacie na święta nie będzie gości. Z pomocą przychodzi jej pani Leontyna, właścicielka sklepu z antykami. Zamierzają zorganizować wspólne święta dla mniej zamożnych i samotnych mieszkańców Malowniczego.
10.01. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: "Za milion dolarów" Susan Mallery
Pierwsze spotkanie naszego klubu w nowym roku upłynęło na serdecznych życzeniach oraz wspomnieniach minionych spotkań. Książką, którą na klubowym wieczorze omówiłyśmy to powieść Susan Mallery "Za milion dolarów". Zaskakująca propozycja to mało powiedziane, należałoby chyba powiedzieć nieprawdopodobna propozycja albo propozycja nie z tej ziemi. Babcia trzech wnuczek w wieku stosownym do zamążpójścia składa im propozycję taką jak powyżej określono, a mianowicie: ta z nich, która poślubi pewnego, wskazanego przez nią mężczyznę , otrzyma milion dolarów. Propozycja babki jest osią, wokół której rozwijają się perypetie miłosne trzech sióstr. Można powiedzieć, że jest to potrójny romans jak z bajki. Wszystkie dziewczyny szczęśliwie się zakochują, ale tylko jedna z nich otrzyma nagrodę. Jedna z naszych klubowiczek wybrała z powieści piękny cytat: "Biblia mówi nam, że miłość jest dobrem, mędrcy, że może zmienić bieg historii, naukowcy, że miłość to chemia, poeci, że jest wieczna. Ale prawdziwa miłość jest czymś więcej. Oznacza wiarę i ryzyko, oznacza poświęcenie siebie, by zawsze być dla kogoś i wierzyć, że ten ktoś jest dla ciebie. Miłość to wiara w siebie i w ukochaną osobę". To doskonała puenta tej książki.
10.01. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub Książki
Omawiana książka: „Twierdza Kimerydu” Magdaleny Pioruńskiej
Poza nową osobą pojawiła się również autorka książki, o której rozmawialiśmy – Magdalena Pioruńska. Wspomniana powieść była kolejną, która wzbudziła niejakie kontrowersje oraz podzieliła klubowiczów na tych, którym się podobała oraz tych, do których nie przemówiła ona wcale. Większość czytelników jednak, mimo szczegółowo wymienianych i dyskutowanych z autorką zastrzeżeń przyznała, że książkę czytało się całkiem dobrze. Powieść dzieje się w naszym świecie, tylko z alternatywną historią, całkowicie nową geopolityką, dinozaurami, z których część służy ludzkości oraz genetycznie zmienionymi ludźmi – skrzyżowanymi właśnie z tymiż dinozaurami. Autorka, jak sama przyznała, najwięcej uwagi poświęciła jednak części obyczajowej, starając się w najbardziej realistyczny sposób oddać relacje międzyludzkie oraz problemy, z jakimi borykają się bohaterowie. Co za tym idzie, najwięcej zarzutów od strony czytelników zebrał świat niedokładnie przedstawiony oraz brak wyjaśnień, jeśli chodzi o biologiczny aspekt historii – tym bardziej że wszystko, po powierzchni czego autorka się prześlizgnęła, zapowiadało się dosyć ciekawie. Została też zwrócona uwaga na niejednokrotnie niesympatyczne, wręcz patologiczne w swoim zachowaniu postaci, których nie sposób polubić (przynajmniej większości), co, jak autorka wyjaśniła, wiązało się z tym, że będąc nauczycielką w szkole zdominowanej przez panów, często natykała się na podobne, seksistowskie, wulgarne i agresywne zachowania. Jeśli więc brać pod uwagę to, co chciała osiągnąć Magdalena Pioruńska, czyli w dość naturalistyczny sposób przedstawić pewien rodzaj młodych ludzi, to jak najbardziej się jej udało, co sama przyznała, kiedy powiedziano jej o niechęci, jaką wywoływały niektóre postaci swoim zachowaniem. Ostatecznie spotkanie okazało się kształcące tak dla klubowiczów, jak i dla autorki przyznającej, że pierwszy raz spotkała się z tak konstruktywną krytyką.
09.01. DKK GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach
Omawiana książka: „Kilka dni lata” Małgorzaty Sobieszczańskiej
Książka opisuje losy trzech pokoleń kobiet: babki, matki i córki. Każda z nich przeżyła jakąś tragedię i ukrywa tajemnicę. Babka Amelia pochodzi z Nowogródka. Przeżyła nieszczęśliwą miłość, wojnę, zesłanie, zmuszona została do małżeństwa. Po wojnie osiedlają się z rodziną w Gdańsku. Studia jej córki Janiny to czas strajku w Stoczni. Janina przez przypadek, angażuje się w pomoc stoczniowcom i roznoszenie ulotek. Miłość i oskarżenie jej chłopaka o zdradę powoduje, że dziewczyna ucieka do Warszawy. Kiedy orientuje się że jest w ciąży, związuje się z poznanym w Warszawie Kostkiem. Biorą ślub. Rodzi się córka Maja. Na studiach Maja zachodzi w ciążę z chłopakiem swojej przyjaciółki. Despotyczna matka przekupuje chłopaka i doprowadza do ślubu . Rodzi się chłopiec -Kuba. Jednak małżeństwo się rozpada. Maja jest zrozpaczona i nie może się z tym pogodzić. Kiedy po śmierci babki Amelii matka z córką jadą do Gdańska uporządkować mieszkanie i pozałatwiać sprawy, wyjaśnia się wiele tajemnic. Bardzo ciekawa , pełna wspomnień, ciekawych zwrotów powieść.
04.01. DKK MBP w Opolu – filia nr 7
Pierwsze spotkanie w nowym roku było spontaniczne i serdeczne. Historia pszczół, Mai Lunde zapoczątkowała naszą dyskusję nad listą tegorocznych lektur, jednak nie uzgodniłyśmy ostatecznie, co będziemy czytać. Niepostrzeżenie rozgorzała dyskusja na temat nowych technologii w czytelnictwie. Klubowiczki miały już możliwość korzystania z e-czytników. Póki co, nie zachwyciły się nową technologią. Doceniły jednak ich przydatność w podróży. Spotkanie w lutym poświęcimy zamknięciu listy lektur na 2018 rok i wymianie wrażeń z czytanych książek.