KALENDARIUM SPOTKAŃ KLUBOWYCH 2023
Opracowane na podstawie wybranych sprawozdań DKK,
sporządzonych przez moderatorów spotkań klubowych.
STYCZEŃ
Styczeń 2023 DKK GBP w Tarnowie Opolskim
Omawiane książki: Maria i Mieczysław Śmiałek Jego wysokość MÓZG, Marc-Uwe Kling Dzień, w którym babcia popsuła Internet, Dzień, w którym Dziadek spalił czajnik, Julia Bamoton Zwierzęta Sawanny
Na pierwszych zajęciach rozmawialiśmy, jak trenować nasz mózg. W oparciu o książkę Jego wysokość MÓZG autorstwa Marii Śmiałek oraz Mieczysława Śmiałka dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat funkcjonowania naszego mózgu.
Jak dobrze wiemy, mózg to narząd, bez którego nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Ze względu na skomplikowaną budowę często porównywany jest do komputera, który zbiera informacje ze świata zewnętrznego, przechowuje je, a następnie przetwarza i wykorzystuje w odpowiednim momencie. Aby dobrze funkcjonować, mózg potrzebuje odpoczynku. Ważne są: odpowiednia ilość snu, nieprzepracowywanie się i zadbanie o wprowadzenie do codziennego życia odpowiedniej ilości czasu na relaks. W kolejnej części spotkania graliśmy w gry, układaliśmy puzzle, szukaliśmy par w grze memory, stymulując nasz mózg do pracy, aby lepiej działał.
Na drugich zajęciach skupiliśmy się na przygotowaniach do corocznego Dnia Babci i Dziadka.
Uczestnicy mieli możliwość samodzielnego wykonania drobnych upominków, które następnego dnia mogli wręczyć swoim Babciom i Dziadkom z okazji ich święta. Na wcześniej przygotowanym materiale dzieci wykonały ozdobioną własnoręcznie filiżankę, z której wychodzą wiosenne tulipany. Następnie na podstawie książek Marca Uwe Klinga pt. Dzień, w którym babcia popsuła Internet oraz Dzień, w którym Dziadek spalił czajnik omówiliśmy perypetie rodzinne z udziałem Babci i Dziadka w roli głównej. Podczas czytania tekstu przez bibliotekarkę dzieci dobrze się bawiły przy zabawnych i pełnych humoru historiach. Oba opowiadania są nie tylko dla najmłodszych czytelników, ale i dla całej rodziny. Po ich wysłuchaniu rozbawione dzieci dzieliły się swoimi przeżyciami z dziadkami na co dzień.
Trzecie zajęcia poświęcone były zebrze. Na podstawie książek Julii Bamoton Zwierzęta Sawanny oraz Ilustrowana księga - Zwierzęta dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o zebrze.
Jak dobrze wiemy, zebry należą do bardzo szybkich zwierząt. Żyją w dużych stadach, co stanowi trudniejszy cel dla drapieżników. Mają bardzo dobry wzrok i słuch. Sypiają na stojąco i to tylko wtedy, kiedy czują się bezpieczne. Najbardziej charakterystyczną cechą zebr są czarno-białe paski. Paski te pozwalają im doskonale maskować się w wysokich trawach. Ciekawostką jest, że pasy zebr są dla nich tym, czym odciski palców dla człowieka. Oznacza to, że nie ma na świecie dwóch jednakowym zebr. W części plastycznej dzieci wykonały z papierowych talerzyków wizerunki zebr.
31 stycznia 2023 DKK MiGBP w Paczkowie
Omawiana książka: Anna Niemczynow Uśpione namiętności
Po przywitaniu panie zaczęły rozmowę między sobą na różne tematy. Tym razem same zaproponowały lekturę, o której chcą porozmawiać. Bardzo spodobała im się książka pod tytułem Uśpione namiętności Anny Niemczynow. Panie były nią zachwycone, lektura bardzo je zainteresowała i jednocześnie rozbawiła. Klubowiczki zgodnie uznały, że momentami jest to książka o ich życiu lub ich koleżanek. Opowiada w prosty sposób o problemach z dorosłymi dziećmi, jakie często same mają, o stratach, jakie poniosły w życiu i o tym, jak trudno jest zrealizować własne plany i marzenia. Panie gorąco polecają do przeczytania tę książkę szczególnie kobietom.
31 stycznia 2023 DKK GBP w Popielowie – Filia w Starych Siołkowicach
Omawiana książka: Sara Pennypacker Pax
Przebieg spotkania: Ile złego może wyrządzić wojna? W dzisiejszych czasach bardzo aktualna książka. Dzieci w naprawdę przejmujący sposób opowiadały o swoich uczuciach i problemach ukraińskich kolegów, którzy uczęszczają do ich klas. Opowieść bardzo ich poruszyła; była bardzo smutna, niezwykle ciekawa i „wciągająca”. Uczestnicy byli też zgodni co do tego, że główni bohaterowie wiele ich nauczyli. Jak można sobie poradzić z obezwładniającym strachem, ile dobrego można zrobić, choć nie jest się jeszcze dorosłym, jak ważna w życiu jest prawdziwa przyjaźń.
31 stycznia 2023 DKK MiGBP w Głubczycach (klub dla dorosłych)
Omawiane książki: Iwona Kienzler Caryca Katarzyna i król Stanisław, Chopin, Dyktatorzy mody, Dziwactwa i sekrety władców Polski, Kobiety ze słynnych obrazów, Kochanki, księżne, królowe, Tajemnicze zgony władców, Windsorowie, Zabójcy, wampirzyce, nierządnice
Styczniowe spotkanie Klubu składało się z dwóch części. W pierwszej wróciliśmy na krótko do roku 2022 i oficjalnie wręczyliśmy dyplom za udział w konkursie „Licz się z tytułem!”. Była radość, satysfakcja i gratulacje. W drugiej części przeszliśmy do głównej bohaterki spotkania – Iwony Kienzler. Choć właściwszym byłoby stwierdzenie, że przeszliśmy do bohaterów spotkania, ponieważ dzięki przeczytanym książkom na spotkaniu zaroiło nam się od bohaterów z różnych epok. Dowiedzieliśmy się, że zdarzali się władcy, którzy kochali książki równie mocno jak my, inni zaś nade wszystko kochali władzę. Że wielkimi artystami targały wielkie emocje i choć tworzyli piękne rzeczy, to nie zawsze byli dobrymi ludźmi, i że opinia publiczna i prasa mogą równie łatwo zniszczyć życie niezależnie od kraju i czasu. Znaczna ilość smaczków i nieoczywistych informacji sprawiła, że nie mogliśmy zakończyć spotkania – każdemu przypominało się coś i co raz padało: „A wiedzieliście, że… ?”. Jednym słowem – autorka spodobała się Klubowiczom i jednogłośnie orzekli, że będą kontynuować przygodę z jej książkami.
30 stycznia 2023 DKK MBP w Opolu – Filia nr 18
Omawiana książka: Kelly Rimmer Wszystko, co ukrywamy
Dyskusja wokół powieści była gorąca. Nic dziwnego, bo tematyka depresji poporodowej i aborcji wzbudza emocje. Starałyśmy się nie oceniać postępowania bohaterów książki, skupiając się na przyczynach zaistniałej sytuacji i naszym ewentualnym zachowaniu w podobnych realiach. Cieszyłyśmy się, że nie przyszło nam żyć w latach 50. ubiegłego wieku. Powieść intrygująca, z odkrywaniem rodzinnych tajemnic, co w rezultacie na nowo scala rodzinę.
28 stycznia 2023 DKK MiGBP w Głuchołazach
Omawiana książka: Mariana Leky Sen o okapi
Dnia 28.01.2023 (wtorek) odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu. Książką stycznia był Sen o okapi autorstwa Mariany Leky – niemieckiej pisarki i kulturoznawczyni.
Książka opowiada o losach mieszkańców małej wioski na przysłowiowym końcu świata. Historie poszczególnych bohaterów łączą i plączą się ze sobą, tworząc wzruszającą, zabawną i delikatną opowieść. Przeczytamy o stracie, o miłości, o poszukiwaniu siebie, o czekaniu, czyli o wszystkim, czego doświadczamy w naszym życiu. Porównanie Snu o okapi do Dzieci z Bullerbyn wydaje się być bardzo trafione.
W trakcie naszego spotkania poruszyłyśmy takie tematy jak:
1. Spokój i przyjmowanie życia takim jakie jest, może mieć związek z wiekiem i doświadczeniem życiowym (Selma).
2. Kiedy uczucie pozostaje platoniczne, może pozostać do końca życia piękne i niezarysowane prozą życia (miłość Optyka do Selmy).
3. Można próbować uciekać pod pretekstem szukania siebie, ale przecież siebie mamy zawsze (ojciec Luziy).
4. Potrzeba nadania sensu swojemu życiu po bezsensownej stracie dziecka (Plam).
5. Dojrzewanie do miłości i przyjmowania odpowiedzialności za tę miłość (Luiza i Frederik).
Dyskusja była bardzo żywa i angażująca, a książka bliska temu wszystkiemu, z czym sami zmagamy się w życiu.
28 stycznia 2023 DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: Claire Legrand Extasia
Ostatnie spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki przy Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym MBP odbyło się stacjonarnie. Omawiana książka – Extasia autorstwa Claire Legrand – to jedna z ciekawszych queerowych powieści Young Adult. Amity to główna bohaterka dystopii, której przyszło urodzić się w małej, zamkniętej i nadmiernie religijnej społeczności, która czeka na koniec świata i wierzy we wszechobecny grzech kobiet. Co kilka lat ze społeczności wybierane są nastoletnie dziewczyny, które mają dostąpić zaszczytu mianowania Świętymi. Zostanie Świętą to jednak nie zaszczyt, a pogarda. Kobiety są znieważane i maltretowane, a wszystko to znosić muszą ze spokojem. Powieść fantasy porusza wiele ważnych, często bolesnych i trudnych tematów. Znaleźć w niej można motywy dojrzewania, LGBTQ, poszukiwania swojej tożsamości, feminizmu, a także przemocy fizycznej i psychicznej oraz wykorzystywania. Lektura, chociaż trudna i emocjonalnie wymagająca, podobała się klubowiczkom.
26 stycznia 2023 DKK GBP w Strzeleczkach – Filia w Zielinie
Omawiana książka: Marc-Uwe Kling Dzień, w którym babcia popsuła Internet
W ostatnich dniach stycznia obchodziliśmy szczególne święta, a mianowicie Dzień Babci i Dziadka. Z tego względu postanowiłam z moimi uczestnikami podyskutować o książce, w której mowa o babci – nowoczesnej babci, która lubiła serfować po necie. Pewnego dnia, jak wszyscy twierdzili, babcia popsuła Internet na całym świecie, a pozostali domownicy nie mogli słuchać swojej ulubionej muzyki, oglądać programu o rybach, pracować. Nawet dostawca pizzy nie potrafił dostarczyć towaru pod wskazany adres, nie mając połączenia z GPS-em. W powieści tej domownicy wymyślają zabawy, w które można świetnie się bawić w przypadku braku Internetu. Tak jak bohaterowie książki również i my na spotkanie przynieśliśmy swoje instrumenty i stworzyliśmy orkiestrę, grając, śpiewając, tupiąc czym popadnie i bawiąc się przy tym wyśmienicie. Ach… Cóż to było za spotkanie pełne pozytywnych emocji!
Dla wszystkich tradycyjnie był słodki poczęstunek w postaci piernikowego kwiatka. Na zakończenie spotkania oczywiście nie mogło zabraknąć naszego stałego punktu – rysowanej ilustracji do omawianej książki.
26 stycznia 2023 DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Glendy Vanderah Tam, gdzie las spotyka się z niebem
Główną bohaterką powieści jest ośmioletnia dziewczynka Ursa. Pojawia się znienacka w życiu Joanny, która prowadzi badania ornitologiczne. Dziewczynka mówi, że przybywa z gwiazd i ciało ośmiolatki, w którym jest widziana, wypożyczyła od zmarłej dziewczynki. Jej celem jest poznać ludzi na Ziemi i zobaczyć pięć cudów. W ustaleniu tożsamości pomocą służy Gabriel, sprzedawca jajek. Inteligencja Ursy jest niezwykła. Umie czytać, zna Szekspira, jest bardzo sprytna i urocza. Jo i Gabe zaprzyjaźniają się z Ursą i nie szukają jej w Internecie na liście zaginionych. Pomimo różnych perypetii życiowych Ursa nie chce w żaden sposób opuścić osób, z którymi spędziła wiele wspaniałych chwil, którzy dali jej jedzenie, ubranie i spanie. Przepiękna książka o rodzinie, miłości, poświęceniu i otaczającym nas świecie. Książka poruszyła nasze serca podczas czytania i dała do zrozumienia , że cuda się zdarzają.
26 stycznia 2023 DKK GBP w Gogolinie
Omawiane książki: Andrew Marr Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy, Iwona Kienzler Księżna Diana, miłość, zdrada, samotność
Dnia 26 stycznia odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie klubowiczek DKK. Na początku omówiono sprawy organizacyjne związane z 800- leciem miasta Gogolin. Klubowiczki Dyskusyjnych Klubów Książki w Gogolinie, Choruli i Kamieniu Śląskim w 2023 roku włączyły się w akcję „800 przeczytanych książek na 800 lecie Miasta!”.
Następnie przy kawie i ciasteczkach omawiano ciekawe biografie, a wręcz burzliwe życie – dwóch pań: królowej Elżbiety II i księżnej Diany. Książek dotyczących życia obu pań jest bardzo wiele, ale wybrałyśmy dwie, które najbardziej nas zaciekawiły. Obie panie choć już nie żyją, to przeszły do historii jako… KRÓLOWE LUDZKICH SERC – stwierdziły klubowiczki. Księżna Diana zmarła tragicznie, młodo, w przeciwieństwie do królowej, która dożyła sędziwego wieku. Historia rodu Windsorów jest bardzo ciekawa. Panie wspomniały tu serial The Crown, który w bardzo znaczący sposób przedstawia dynastię Windsorów. W książkach autorzy również opisują w bardzo szczegółowy sposób wszystkie wydarzenia z życia rodziny królewskiej, które na co dzień nie są nam znane. Wiadomo, że „życie na świeczniku”, w towarzystwie mediów było i jest nieustannie dla rodziny królewskiej uciążliwe. Media brytyjskie uwielbiają sensację, a takie historie są dla nich tematem numer jeden na okładkę. Królowa jak i księżna były najbardziej rozpoznawalnymi kobietami na świecie i najpopularniejszymi kobietami w Anglii do chwili śmierci.
Opowieściom nie było końca więc zachęcamy do lektury.
25 stycznia 2023 DKK GBP w Zębowicach
Omawiana książka: Sharon Stone Pięknie jest żyć dwa razy
Sharon Stone we wrześniu 2001 r. doznała krwawienia do mózgu, znalazła się w szpitalu. Autorka opisuje swoje relacje z lekarzami, pielęgniarkami, także badania lekarskie, jakie przebyła. Czytając książkę, poznajemy życie rodzinne Sharon, jej rodziców, dziadków dalszą rodzinę, w jak biednych czasach musieli żyć. Z rodzeństwa była środkowym dzieckiem. Razem z siostrą i koleżankami zachęcała do wystawiania sztuki domowej produkcji. Dowiadujemy się, jak przebiegała jej edukacja w szkole średniej. Autorka opisuje również różne opowieści rodzinne i historie związane z kręceniem filmów. Nie zabrakło także opisu, jak otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym za rolę Ginger w filmie Martina Scorsese Kasyno w 1995 r. W książce Pięknie jest żyć dwa razy autorka opowiada, jak odzyskała zdrowie i siłę, by odbudować swoje życie. Książka ciekawa – polecam.
25 stycznia 2023 DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Anna Bałenkowska Zaginiona wiolonczelistka
Zaginiona wiolonczelistka pióra Anny Bałenkowskiej to debiut autorki. W zasadzie historie mamy tu dwie. Jedna dzieje się współcześnie i jej bohaterką jest pochodząca z Krakowa Maja, a drugą obserwujemy dwadzieścia lat wstecz m.in. w Hiszpanii i Austrii, odkrywając historię Blanki, tytułowej zaginionej wiolonczelistki. Blanka, piękna i utalentowana młoda kobieta, mogła mieć u stóp cały muzyczny świat. Wdrapując się na kolejne szczeble kariery okupionej ciągłymi wyrzeczeniami, spotkała na swojej drodze miłość, która wszystko miała zmienić. Niestety nie na lepsze. Poznajemy jej historię do czasu tajemniczego zniknięcia, które mimo upływu lat wciąż pozostawało zagadką.
Druga bohaterka, która będzie przecinać szlaki niegdyś pokonywane przez Blankę, to Maja. Młoda Polka u progu dorosłości postanawia spełnić marzenie i wylatuje do Walencji na kurs językowy. To jednak nie tylko chęć spełnienia marzeń, ale także próba zostawienia za sobą zawiedzionej miłości. Niełatwo jej odnaleźć się w nowym miejscu, choć stara się nadążyć za ludźmi i stylem życia. Pewnie byłoby jej lżej, gdyby nie sny, które pojawiały się coraz częściej. A w nich postać kobiety, która stara się nawiązać kontakt. Te sny mają w sobie coś nieprzyjemnego, zostawiają posmak tragedii, której nie można zapobiec. Czy to ostrzeżenie, czy wspomnienie czegoś, co już się wydarzyło? A może to tylko wybujała fantazja dziewczyny płata jej figle? Choć to niedorzeczne, Maja postanawia podążać śladem kobiety ze snu i odkryć tajemnicę Blanki.
Zaginiona wiolonczelistka autorstwa Anny Bałenkowskiej to propozycja dla osób, które kochają przejmujące i zaskakujące historie. Dominowały opinie, że książkę czyta się bardzo przyjemnie. Wędrówki śladem bohaterów, klimatycznymi uliczkami Wiednia, Krakowa czy Walencji to czysta przyjemność. Można poczuć atmosferę, dotknąć emocji, wreszcie przeżyć je samodzielnie. Poza tym nie brakuje w powieści targających bohaterami uczuć — miłości, złamanych ambicji, destrukcyjnych emocji, co nie pozwala się czytelnikom nudzić. Nie wszystkim paniom spodobało się zakończenie powieści, niektóre uznały je za niezrozumiałe.
25 stycznia 2023 DKK MiGBP w Ozimku – filia w Dylakach
Omawiana książka: Lidia Maksymowicz i Paolo Rodari Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić
25 stycznia 2023 roku w Filii bibliotecznej w Dylakach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem tematem do dyskusji była książka Lidii Maksymowicz i Paolo Rodari pt. Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić.
Jest to piękna, wzruszająca opowieść o piekle, które przeżyła Lidia, gdy w wieku trzech lat trafiła do Auschwitz. Mimo koszmaru obozu, który był jej udziałem i straty biologicznej rodziny, bohaterka „postanowiła nie pielęgnować w sobie nienawiści ani zemsty, ale pozostać sobą – kobietą, która pragnie tylko kochać”. Uczestników spotkania bardzo poruszyły losy Lidii, a jeszcze bardziej jej postawa życiowa promująca tworzenie i budowanie dobrych relacji oraz „dawanie świadectwa, które mimo ciemności nas otacza i nie opuszcza”.
W świetle obecnych wydarzeń w Europie niezwykle ważna jest misja, którą wybrała Lidia – mówić i pamiętać o tym, co się wydarzyło. Opowiadać szczególnie młodym, aby zapobiec powtórzeniu się tej strasznej historii.
25 stycznia 2023 DKK GBP w Gogolinie – Filia w Choruli
Omawiana książka: Natasza Socha Godzina zgubionych słów
Nasze pierwsze tegoroczne spotkanie klubu DKK odbyło się 25 stycznia, w zimowym klimacie. Do omówienia wybrałam książkę Nataszy Sochy Godzina zagubionych słów. W tej książce poznajemy historię ludzi na pierwszy rzut niezwiązanych ze sobą. Ci ludzie mijają się w kawiarni, w kwiaciarni, na ulicy. Coś ich łączy... ale co?
To pięć historii o miłości. O trudnej miłości... O miłości matki i córki, brata i siostry, męża i żony, dwóch przyjaciół i kobiety – matki, której nie pozwolono być matką. Każda miłość ma swoją wyboistą ścieżkę, smutną, refleksyjną historię... Uwikłani są w nią przypadkowi ludzie, nie znają się, mijają się na ulicach, bywają w tych samych miejscach, ale nic o sobie nie wiedzą... Łączy ich tylko magiczna godzina, w magiczny dzień, na magicznej ławeczce. W magiczny sposób dostają od losu godzinną szansę na rozmowę z ukochaną osobą, która już odeszła. Taką szansa na wyjaśnienie wielu problemów, pojednanie przed ostatecznym rozstaniem. Ot, taka magia.
Czy książka jest warta przeczytania? Według nas tak. Książka skłania do refleksji, jest pełna emocji. Polecamy.
20 stycznia 2023 DKK GBP w Dobrzeniu Wielkim
20 stycznia odbyło się w naszej bibliotece pierwsze w tym roku spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki. Tym razem skupiliśmy się na krótkim omówieniu wszystkich pozycji z ubiegłorocznej puli książek przeznaczonych do dyskusji. Większość uczestników spotkania zainteresowana była tematyką zawartą w książce Całe piękno świata. Książka ta była już raz omawiana, jednak nie wszyscy klubowicze zdążyli ją przeczytać, dlatego postanowiliśmy, że wrócimy jeszcze do rozmowy na jej temat przy okazji następnego spotkania. Dwie panie pokrótce opowiedziały o historiach z życia ich rodzin dotyczących dramatu II wojny światowej. Wymieniono tytuły innych książek, które przybliżają tematykę repatriantów i sytuację miejscowej ludności w czasach wojennych.
20 stycznia 2023 DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Majgull Axelsson Dom Augusty
Spotkanie dyskusyjne rozpoczęła moderator krótkim wprowadzeniem na temat życia i twórczości autorki. Przedstawiła garść informacji o Majgull Axelsson, szwedzkiej pisarce i dziennikarce.
W swoich powieściach ukazuje kobiety, które powielają schemat rodzinny. Augusta, Alicja, Siri, Karen i Angelika to kobiety z jednej rodziny, skażone samotnością, przemocą i poczuciem hańby. Dom Augusty jest miejscem, gdzie można wyrzucić z siebie ogrom żalu i rozpaczy i zaznać odrobiny spokoju. Każda z tych kobiet walczy o niezależność i szczęście – swoje i najbliższych, chociaż potrafią też odrzucać i ranić swoje córki. Mężczyźni w książce są wręcz patologiczni: przemocowi, alkoholicy, narcystyczni, niepomagający rodzinie.
Powieść ta uświadamia, jak bardzo rodzina wpływa na nasze życie i jak potrafi jednocześnie pomagać i ranić. Książka nie ma happy endu, nie ma też jednoznacznie pozytywnych bohaterów. Przez prawie cały czas wprawia czytelnika w przygnębiający nastrój.
W odczuciu klubowiczek niezwykle trudna, smutna i męcząca książka. I jako jedna z nielicznych przeczytanych w DKK Olesno: niepolecana do przeczytania.
11 stycznia 2023 DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub
Omawiana książka: Stephen King Baśniowa opowieść
Na styczniowym spotkaniu było obecnych 9 osób. Rozmawialiśmy o Baśniowej opowieści Stephena Kinga. Nie wszystkim udało się przeczytać całą powieść, ale wynikało to z jej gabarytów, a nie treści, bowiem klubowicze, którzy jej nie doczytali, deklarowali, że jak najbardziej chcą ją dokończyć, a jedna osoba czytała wręcz na chwilę przed rozpoczęciem spotkania. Historia okazała się wciągająca, przyjęto ją pozytywnie, choć z szeregiem zastrzeżeń dotyczących sposobu pisania Kinga takich jak liczne powtórzenia i rozwlekłość prozy. Poza typowymi w dyskusji tematami jak sympatia do postaci, ich wybory, stereotypowość czy przynależność powieści do danych gatunków, rozmowa dotyczyła również licznych nawiązań literackich – tak do innych książek Kinga, jak i twórczości Lovecrafta, Raya Bradbury’ego lub Franka Bauma. Zahaczono również o publikację Bohater o tysiącu twarzy Josepha Campbella, rozmawiając o jego monomicie, w który doskonale wpisuje się omawiana historia z jej bohaterem i jego dojrzewaniem w trakcie fabuły. Wspomnianą publikację Campbella udało się polecić do przeczytania jednej z klubowiczek.