KALENDARIUM SPOTKAŃ KLUBOWYCH 2022
Opracowane na podstawie wybranych sprawozdań DKK,
sporządzonych przez moderatorów spotkań klubowych.
CZERWIEC
30 czerwca 2022 r. DKK MiGBP w Zdzieszowicach
Omawiana książka: Tomasza Kieres Kilka słów o miłości
Ostatni raz przed wakacjami spotkaliśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki 30 czerwca br., aby porozmawiać o powieści Tomasza Kieresa Kilka słów o miłości. Aby podkreślić wakacyjny już charakter naszego spotkania pojechaliśmy nad jezioro w Januszkowicach, gdzie na łonie natury pijąc kawę, dyskutowaliśmy o przeczytanej książce.
Tomasz Kieres to autor poczytnych powieści obyczajowych. Jak sam pisze o sobie – absolutnie niereformowalny idealista wierzący w miłość, kochający mąż i ojciec trzech córek. Ponadto audiofil i miłośnik dobrego kina oraz wielki przyjaciel wszelkich zwierząt. Jako czytelnik lubi nie tylko literaturę obyczajową, ale i mroczne narracje Jo Nesbo czy prozę Nicka Hornby’ego. Chętnie sięga też po klasykę literatury światowej. Jego pierwsza książka pt. Tu i teraz ukazała się w 2017 roku. Została bardzo ciepło przyjęta przez miłośniczki gatunku i od tego czasu autor, z podziwu godną regularnością, oddaje w nasze ręce kolejne pozycje.
Kilka słów o miłości to książka, która powstała w 2020 roku. Opowiada o miłości, przyjaźni i trudnych wyborach, które życie stawia przed każdym z nas. Główny bohater i jednocześnie narrator powieści – Szymon opowiada nam tę historię z męskiego punku widzenia. Dużo tu dylematów i rozterek wszystkich bohaterów. To opowieść o sile rozmowy, szczerości i umiejętności słuchania. Wśród naszych klubowiczów najwięcej emocji zrodziło pytanie : „czy możliwa jest przyjaźń pomiędzy kobietą i mężczyzną? ” W toku dyskusji, która się wywiązała, przewijały się różne zdania. Ale jak zawsze w naszym gronie potrafimy się pięknie różnić i opinie, które padały, były bardzo ciekawe i różnorodne.
29 czerwca 2022 r. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiane książki: Magdalena Kordel Zanim wyznasz mi miłość, Ty albo żadna
W pierwszej części poznajemy dwie starsze panie – babcię Adelę, Muszkę, także Ewelinę, Janka i wiele innych mieszkańców. Ewelina na spacerze poznaje dziewczynkę, która ukrywa małą paczuszkę i nagle znika. Pojawia się Janek, który stara się pomóc w tej sytuacji. Druga część jest ciekawsza, wyjaśniają się niektóre tajemnice, sekrety i odpowiedzi na nurtujące pytania. Pojawia się też siostra Adeli, Halina, Jasiek myśli o związku z Eweliną. Czy poznamy skrywane tajemnice? Koniecznie trzeba sięgnąć po kolejną książkę, aby kontynuować, a tytuł brzmi Dom sekretów.
29 czerwca 2022 r. DKK GBP w Tarnowie Opolskim – Filia w Raszowej
Omawiane książki: Krystyna Mirek Cienie zła, Remigiusz Mróz Skazanie
Cienie zła to zakończenie ostatniej części serii Mroczna Strona, zamykającą trylogię Blizn przeszłości. Jest to powieść obyczajowa połączona z elementami thrillera i kryminału. Autorka przedstawia dwie kobiety, które zostały poturbowane przez życie i naznaczone bolesnymi doświadczeniami. Mimo wszystko obie dążą do realizacji swoich celów, nie patrzą w przeszłość, myślą jedynie o kolejnym dniu. Zakończenie ostatniej części tej serii rozwiązuje tajemnicę śmierci ojca małej dziewczynki, Mai, która bardzo dużo widziała i przeżyła. Morderca jednak nie przyznał się do winy. Czy z braku dowodów zostanie uniewinniony? Mężczyzna pragnie się zemścić na dziewczynie. Czy to mu się uda?
Skazanie to piętnasty tom opisujący przygody Chyłki i Zordona Występują oni jako oskarżyciele, a nie obrońcy. Joanna Chyłka wraca do swojego zawodu i zajmuje się sprawą rzekomego samobójstwa młodej dziewczyny. Okazuje się jednak, że dziewczyna nie popełniła samobójstwa. W śledztwie dochodzi do mataczenia i wielu poważnych uchybień. Czy Chyłka jak zawsze osiągnie swój cel?
29 czerwca 2022 r. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Amélie Nothomb Uderz się w serce
Tym razem rozmowa dotyczyła książki Uderz się w serce Amélie Nothomb. Jest to poruszająca opowieść o utraconym dzieciństwie oraz o nieuchronnej powtarzalności nieszczęść, których doświadczamy w latach dziecięcych. Skomplikowane relacje rodzinne, w których prym wiedzie kontrastujące traktowanie dzieci – od przesadnej, duszącej miłości oraz rozbuchanego ich faworyzowania, po skrajną oziębłość, dystans oraz ignorancję – stały się dla francuskiej pisarki przyczynkiem do stworzenia przejmującej, dramatycznej i tragicznej w swym finale powieści o nieprzepracowanych traumach lat dziecięcych, dojmującym poczuciu odrzucenia i usilnej próbie odnalezienia w życiu osoby przyjaznej, dającej poczucie bliskości i zrozumienia. Książka wzbudziła duże emocje podczas lektury wśród wszystkich klubowiczek. Stwierdziły, że relacje między bohaterkami zostały przedstawione w fascynujący sposób. Fabuła powieści stała się punktem wyjścia do dyskusji o miłości, zazdrości i pogardzie. Mimo poruszania trudnych i kontrowersyjnych tematów czytelniczki uznały książkę za naprawdę godną polecenia.
29 czerwca 2022 r. DKK MiGBP w Ozimku – Filia w Dylakach
Omawiana książka: twórczość Nory Roberts
29 czerwca 2022 roku w Filii bibliotecznej w Dylakach odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem członkowie klubu dyskutowali o twórczości Nory Roberts – amerykańskiej pisarki, która ma na swoim koncie bardzo dużo powieści lubianych i cenionych przez czytelników.
Twórczość Nory Roberts zaskakuje różnorodnością tematyczną, a nawet gatunkową. Nieobce jej są tematy historyczne, np. losy czarownic w siedemnastowiecznej Anglii, jak i wątki fantastyczne czy kryminalne. Członkowie klubu zwrócili również uwagę na wspaniale nakreślone portrety psychologiczne bohaterów. Książki Nory Roberts czyta się bardzo dobrze i – w opinii naszych klubowiczów – warto je polecać osobom, które chcą znaleźć chwilę miłej rozrywki, np. podczas wakacyjnego wypoczynku.
27 czerwca 2022 r. DKK MiGBP w Głubczycach (klub dla dorosłych)
Omawiane książki: Michał Rusinek Mroczny eros, Niedorajda, Pypcie na języku, Zero zahamowań
W czerwcu uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Głubczycach spotkali się na ostatnim przed wakacyjną przerwą spotkaniu, by porozmawiać o wrażeniach z lektury felietonów Michała Rusinka.
Michał Rusinek jest literaturoznawcą, tłumaczem i pisarzem, był również sekretarzem Wisławy Szymborskiej. W swoich felietonach porusza tematykę języka. Skupia się na polityce, tekstach piosenek oraz wszelkiego rodzaju poradnikach. Tropi „pypcie językowe” w różnych sferach życia Polaków. Autor wydał również kilka książek dla dzieci, między innymi Wierszyki domowe, Wierszyki rodzinne oraz Księgę potworów.
W książce Zero zahamowań autor rozkłada na czynniki pierwsze teksty współczesnych piosenek. Skupia się m.in. na utworach disco polo, patriotycznych czy heavymetalowych. Interpretuje użyte w tych piosenkach frazy, próbuje odnaleźć ich przesłania, niejednokrotnie ironicznie odnosząc się do ich tekstów. Mroczny eros skupia się na języku polityki. Analizuje pojawiające się w wypowiedziach polityków zwroty, które często są źle używane oraz kaleczą język polski. W Niedorajdzie skupia się na języku modnych w ostatnich latach poradników pisanych przez trenerów, doradców, coachów i instruktorów. Klubowicze po przeczytaniu felietonów uznali, że jest to literatura ciekawa, ale niekoniecznie łatwa. Język jakim posługuje się Rusinek i forma analizy literackiej mogą sprawiać pewne trudności. Jednak autorowi nie brak inteligencji, humoru oraz wyczucia. Równie ciekawe są jego utwory dla dzieci. Czytelnicy jednogłośnie zdecydowali, że książki te będą interesujące zarówno dla dzieci (ze względu na język jakimi są napisane) oraz dla dorosłych poprzez różne odniesienia literackie i kulturowe.
27 czerwca 2022 r. DKK GBP w Lubszy – Filia w Kościerzycach
Omawiana książka: Kinga Litkowiec Bez zgody
W dniu 27.06.2022 r. w Bibliotece Publicznej w Kościerzycach odbyło się spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki. Przy ciastku i kawie dyskutowano o książce pt. Bez zgody Kingi Litkowiec.
Książka Bez zgody to historia ukazująca życie dziewczyny, która chcąc wyrwać się z domu od swoich rodziców, którzy zaplanowali jej przyszłość, niespodziewanie trafia do swojego osobistego piekła, gdzie zacznie doceniać to, co miała wcześniej. I o mężczyźnie, który musiał oddać swoją duszę diabłu i stać się tym, kim nigdy nie chciał być.
Autorka w powieści porusza ciężki temat, jakim jest handel kobietami i to, jak łatwo młode kobiety, które w pogoni za lepszym życiem, pieniędzmi czy po prostu spełnieniem marzeń wpadają w niebezpieczne oraz brutalne sidła handlarzy. Poznamy świat manipulacji i chęci zniszczenia człowieka, obdarcia go z godności, osobowości jaką posiadł, żeby stworzyć idealnie uległą, która będzie na każde zawołanie swojego pana. Historia pełna niebezpieczeństwa, tajemnic, bólu, gniewu, przemocy, poniżania, niepewności, mroku, brutalności, manipulacji, handlu ludźmi, łez, ale i pożądania, które nigdy nie powinno mieć miejsca w takich okolicznościach.
Książka jest dobrą przestrogą dla każdej kobiety. Czasami trzeba się zastanowić tysiąc razy, zanim coś się podpisze, czy się z kimś spotka, bo nigdy nie wiadomo, z czym to się może tak naprawdę wiązać.
Książka wywołała wiele emocji wśród klubowiczek oraz sprowokowała do dyskusji.
26.06.2022 r. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiana książka: Catherine Rider Pocałunki w Londynie
Ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki miało miejsce w plenerze. Klubowiczki udały się na plażę w Nowych Siołkowicach, na uroczyste otwarcie sezonu letniego w ramach projektu „Kuchnia ponad granicami”. Podczas wyjazdu nasz młodzieżowy DKK miał okazję spotkać się i podyskutować o literaturze z DKK z Popielowa prowadzonym przez Barbarę Kopkę. W niezwykle urokliwych okolicznościach przyrody oba kluby mogły się zintegrować oraz podzielić swoimi spostrzeżeniami co do książek i czytelnictwa. Omawianą książką podczas spotkania była powieść Pocałunki w Londynie Catherine Rider. Klubowiczki miały także okazję rozwinąć swoje talenty artystyczne podczas warsztatów malarskich. Spotkanie uważam za niezwykle udane i przyjemne.
23.06.2022 r. DKK GBP w Pawłowiczkach – Filia w Gościęcinie
W czwartkowe popołudnie, 23 czerwca br. gościem biblioteki i naszych klubowiczek DKK była Pani Hanna Greń. Jak bardzo zmyślne zbrodnie kryć mogą śląskie miasta i wioski? Według wyobraźni Hanny Greń, autorki poczytnych kryminałów osadzonych na terenie Śląska (w szczególności w okolicach Bielska-Białej), opcji jest niemało. O swej najnowszej powieści dreszczem podszytej, a także o swoich wcześniejszych książkach opowiedziała na spotkaniu autorskim. Jak się okazuje, za makabrycznymi historiami o krwawych morderstwach i emocjonujących śledztwach kryje się pisarka o przyjaznym usposobieniu, z humorem i nadzwyczajnym dystansem podchodząca do swych mrocznych fabuł. Gasnące światło to powieść ubarwiona motywami powracającej zbrodni, traumy pociągającej za sobą dramatyczne konsekwencje, a także bolesnej konfrontacji z przeszłością. Co ciekawe, jej akcja umieszczona jest w Cieszynie! Na spotkaniu autorka zdradziła słuchaczom, jak wygląda proces pisania takiej książki, opowiedziała co nieco o własnych przemyśleniach na temat własnej twórczości i pokrótce nakreśliła swój stosunek do kryminału jako gatunku literackiego. Oprócz wątku Gasnącego światła poruszyła także temat jej współpracy z dwoma pisarkami zajmującymi się powieścią obyczajową – Agnieszką Lis i Anną Kasiuk, z czego powstała lekka powieść kryminalna Klopsiki krokiety i inne zagadki.
23.06.2022 r. DKK MiGBP w Niemodlinie – spotkanie autorskie
W czwartek 23 czerwca 2022 r. gościliśmy w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej Panią Agnieszkę Lis – autorkę powieści obyczajowych. Pani Agnieszka ciekawie i z zaangażowaniem opowiadała o swojej twórczości, o tym, że każda z jej książek jest inna, zawiera nie tylko różne treści ale ma także inny charakter, nastrój i sposób narracji. Uczestniczki spotkania zadawały wiele pytań (między innymi o drogę do sukcesu), na które pani Agnieszka chętnie i ciekawie odpowiadała, co przyczyniło się do tego, iż to spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze. Na zakończenie autorka podpisywała książki, wpisała się do kroniki bibliotecznej oraz zrobiła sobie z chętnymi uczestniczkami pamiątkowe zdjęcia.
22 czerwca 2022 r. GBP w Strzeleczkach – Filia w Zielinie
Omawiana książka: Liliana Fabisińska Jak powstają różne rzeczy
Liliana Fabisińska polska pisarka imponującej serii dla nastolatek Bezsennik, czyli o czym dziewczyny rozmawiają nocą tym razem z pomocą Katarzyny Urbaniak – ilustratorki, przenosi nas do świata realnego i umiejętnie pokazuje, skąd pochodzą różne otaczające nas rzeczy codziennego użytku takie jak krzesło, samochód, czy też wazon.
W omawianej przez nas książce autorka w sposób jasny i prosty przedstawia dzieciom, skąd się bierze czekolada w sklepie, co trzeba zrobić, aby zbudować dom i jakie elementy są do tego potrzebne.
Pracując wcześniej w fabryce części samochodowych wprowadziła czytelników w świat przewodów, produkcji kabli elektrycznych czy też hamulcowych, montowanych do samochodów różnych modeli dostępnych na rynku, co zaciekawiło męską część klubowiczów. Najciekawszym tematem wśród najmłodszych okazała się jednak produkcja czekolady. Jak wszyscy wiemy, każde dziecko jest jej miłośnikiem – czy małym, czy dużym. Czekolada ma pozytywny wpływ na poprawę pracy mózgu i opóźnienie procesu starzenia się organizmu. A przede wszystkim zjedzenie czekolady poprawia humor.
Dlatego też dla wszystkich miłą niespodzianką był słodki czekoladowy poczęstunek. Na zakończenie spotkania oczywiście nie mogło zabraknąć naszego stałego punktu – rysowanej ilustracji do omawianej książki.
22 czerwca 2022 r. GBP w Gogolinie (klub dla dorosłych)
22 czerwca bibliotekę odwiedziła pisarka powieści kryminalnych Hanna Greń. Była to doskonała okazja do wspólnego świętowania 15-lecia powstania Dyskusyjnego Klubu Książki w Gogolinie.
Hanna Greń przyjechała do Gogolina z Bielska-Białej, gdzie w wieku 55 lat zaczęła pisać kryminały. Pisarka stwierdziła, że nie ma wieku na spełnianie marzeń. Zawsze marzyła o pisaniu, a jej wyobraźnia na to pozwoliła. „Mam dużo pomysłów i chęci by pisać”. – stwierdziła. Autorka w dowcipny i pełen humoru sposób opowiadała o swojej karierze pisarskiej, a szczególnie o najnowszej książce Gasnące światło, której akcja dzieje się w przeszłości, a „urodziła” się w umyśle w kuchni podczas prac kuchennych. Dziewczynka, która jest świadkiem zabójstwa rodziców, ukrywa się w kuchni. Do tego tajemnica mapy i historia z nią związana przeplatają się w powieści. Czy będzie dalszy ciąg, tego nie wiemy, ale autorka ma już pomysły na kolejne powieści. Klubowiczkom książki H. Greń się podobały, choć nie bardzo lubią czytać kryminały… Spotkanie przebiegło z dowcipem i niekończącymi się pytaniami. Miło było posłuchać osoby z głową pełną pomysłów na powieści kryminalne. Z niecierpliwością czekamy na nowe pozycje.
20 czerwca 2022 r. DKK MiGBP w Kluczborku. Relacja ze spotkania autorskiego
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku w miesiącu czerwcu gościła autorkę poczytnych książek obyczajowych, panią Agnieszkę Lis. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Agnieszka Lis, z wykształcenia pianistka i dziennikarka, od dzieciństwa marzyła o pisaniu książek. W 2010 roku za sprawą konkursu, którego została zwyciężczynią, powstało opowiadanie erotyczne pt. Płomień cedru, które zostało opublikowane w antologii Rozkoszne. „A dalej już poszło” – jak stwierdziła autorka. W 2022 roku wydała dwie książki: Szczęściarze i czwartą część z cyklu Czas na zmiany pt. Witraże. W swej twórczości podejmuje tematy trudne, często kontrowersyjne, ale jak sama przyznała, pomysły rodzą się jej w głowie, ale też ich źródła należy szukać w życiu, w kontaktach z ludźmi i w obserwacji ich życia. Jej pasją jest muzyka, która uwrażliwia człowieka oraz przydomowy ogródek, w którym odnajduje ciszę i spokój. Ma dwa koty, które, jak sama określiła, „same się zaadoptowały”. Pisanie nie jest jedynym jej zajęciem, w dalszym ciągu jest nauczycielem muzyki w szkole muzycznej. Zapytana o plany twórcze odpowiedziała, że zamierza stworzyć książkę, której tematyka będzie związana z historią Koszalina, jej rodzinnego miasta i być może powstanie piąta część z cyklu Czas na zmiany.
Jej książki co roku wygrywają plebiscyt czytelniczy Książka zamiast kwiatka. Sama autorka jest laureatką wielu konkursów, a w 2021 roku otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Spotkanie przebiegło w miłej i wesołej atmosferze, gdyż pani Agnieszka jest osobą bardzo sympatyczną, z poczuciem humoru, otwartą, posiadającą umiejętności aktorskie (z udziałem drobnych rekwizytów prezentowała swoje powieści, a czyniła to bardzo profesjonalnie).
Spotkanie zakończyło się składaniem autografów przez autorkę. Czytelnicy mogli również zakupić książki pani Lis.
20 czerwca 2022 r. DKK GBP w Łubnianach – spotkanie autorskie
W dniu 20 czerwca 2022 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Heleny Buchner w Łubnianach odbyło się drugie spotkanie utworzonego przez bibliotekę Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym gościła Agnieszka Lis – jedna z najpoczytniejszych pisarek literatury obyczajowej, pianistka i dziennikarka. Jej debiutancka powieść Jutro będzie normalnie ukazała się w 2011 roku. Od tego czasu opublikowano jeszcze wiele wspaniałych powieści. Poza literaturą obyczajową autorka wydała również książkę dla najmłodszych, zbiór bajek pod tytułem Przygody Pana Parasola. Na spotkaniu pisarka bardzo ciekawie opowiadała o swoich powieściach, o ich bohaterach i ich przeżyciach. W jej książkach możemy znaleźć historie, które mogą się przydarzyć każdemu z nas. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.
14 czerwca 2022 r. DKK MiGBP w Paczkowie – Filia w Kamienicy
Omawiana książka: Jeff Kinney Dziennik cwaniaczka. Szczyt wszystkiego
Dzieci chętnie przeczytały książkę. Cały cykl Dziennik cwaniaczka cieszy się dużym powodzeniem wśród czytelników. Omówiliśmy zabawne historie – było dużo cytatów i śmiechu. Okazuje się, że perypetie szkolne i rodzinne zdarzają się każdemu, a bycie nastolatkiem jest super.
14 czerwca 2022 r. DKK OBP w Oleśnie
Omawiana książka: Marie Benedict Pani Einstein, Pani Churchill, Wszystkie życia Hedy Lamarr, Pokojówka miliardera
Spotkanie dyskusyjne rozpoczęła moderator krótkim zagajeniem na temat życia i twórczości autorki. Przedstawiła garść informacji o Marie Benedict, czyli Heather Benedict Terrell, amerykańskiej powieściopisarce i prawniczce.
Uczestniczki miały do wyboru przeczytanie jednej lub wielu książek tej autorki, co wpłynęło na rozmowę o powieściach. Te, które przeczytały kilka książek, miały szerszy obraz twórczości i mocniej dyskutowały. Pisarka wyspecjalizowała się w opisywaniu niezwykle silnych postaci kobiecych, które miały wpływ na świat, a które pozostają w zapomnieniu. Ich rola została umniejszona przez czasy w których żyły. Ukazano m.in. żonę Winstona Churchilla – Clementine, żonę Alberta Einsteina – Milevę Marić, Hedę Lamar – amerykańską gwiazdą i równocześnie wynalazczynię, autorkę wielu patentów.
W każdej książce ukazano tylko wycinek z historii ich życia i to, według uczestniczek, jest błędem, bo nie oddaje całości postaci. Podczas dyskusji pojawiły się opinie o brakach i zaletach tych powieści. Brak szerszego spojrzenia na postaci, nie zawsze trzymanie się faktów, fabularyzowane wycinki z życia, czasami denerwujący sposób pisania – to główne zarzuty wobec książek Marie Benedict. A z drugiej strony: łatwość czytania i przedstawianie postaci niebanalnych i nieznanych z kart historii, to zalety tych powieści.
Mimo pewnych wad Klubowiczki polecają te powieści.
10 czerwca 2022 r. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – Filia nr 1
Omawiana książka: Anne B. Ragde Saga rodziny Neshov
Nie tylko literatura norweska znana jest z kryminału. Na czerwcowym spotkaniu klubowiczki strzeleckiego DKK spotkały się z Norwegią, jakiej nie znałyśmy, z Norwegią opisaną przez Anne B. Ragde. To seria książek o walce ze swoimi demonami, o rodzinie przesiąkniętej sekretami i tragediami i o próbach posklejania trudnych relacji. Emanuje przenikającym do szpiku kości chłodem, bólem i smutkiem. Saga rodziny Neshov została mistrzowsko opisana, z wyczuciem i szacunkiem. Autorka nikogo nie ocenia, nie wyśmiewa, nie krytykuje, ocenę pozostawia czytelnikowi. Polecamy zatopić się w nietuzinkową historię rodziny Neshov.
10 czerwca 2022 r. DKK MiGBP w Grodkowie
Omawiana książka: Agnieszka Stelmaszyk Mazurscy w podróży. Bunia kontra fakir
Ze względu na to, że spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się tuż przed wakacjami, dlatego zdecydowaliśmy się na poznanie książki Agnieszki Stelmaszczyk Mazurscy w podróży. Bunia kontra fakir. Tematyka książki bardzo dzieci zainteresowała, poznały wiele ciekawostek o zwiedzanych przez rodzinę miastach. Wszystkim spodobała się babcia, nazywana Bunią, a wątek sensacyjno-kryminalny bardzo ich zaintrygował.
Zgodnie stwierdzili, że sięgną po kolejne części przygód tej super rodzinki.
10 czerwca 2022 r. DKK GBP w Prudniku – Filia w Łące Prudnickiej. Relacja ze spotkania autorskiego
W piątkowe przedpołudnie 10.06.2022 r. przyjechał do nas Rafał Witek – autor powieści, wierszy, słuchowisk dla dzieci i młodzieży, twórca tekstów publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej. Był felietonistą miesięcznika parentingowego „Twoje dziecko”, pisał w magazynie dla rodziców przedszkolaków „Dzieci", publikuje wiersze w „Świerszczyku", współpracuje z chórem dziecięcym MILLE VOCI i portalem qlturka.pl. Dotychczas wydał ponad 40 książek, z których wiele zostało docenionych nagrodami lub nominacjami w najważniejszych polskich konkursach na twórczość dla dzieci.
Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Publicznego Przedszkola w Łące Prudnickiej, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Uczestniczyły w nim dzieci z grup pięcio- i sześciolatków. Rafał Witek to prawdziwy wulkan energii, przywitał dzieci, recytując zabawny wierszyk i wspólnie z zebranymi ubarwiał go właściwą gestykulacją. Pisarz czytał fragmenty utworów i opowiadał o swojej twórczości.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach, po każdym pytaniu było mnóstwo chętnych do udzielenia odpowiedzi. Duże zainteresowanie wzbudzała walizka, z którą przyjechał nasz gość - wszyscy zastanawiali się, co się w niej kryje. Okazało się, że autor przywiózł książki oraz swoje ulubione „zwierzątko” – węża łazienkowego. To ostatnie odkrycie zaskoczyło zebranych i wywołało salwy śmiechu. Pan Rafał odpowiadał również na pytania publiczności. Otwarty sposób bycia pisarza sprawił, że nawiązał on fantastyczny kontakt z dziećmi. Spotkanie upłynęło w niezwykle wesołej i energetycznej atmosferze, wszyscy doskonale się bawili i z pewnością będą je długo pamiętać.
10 czerwca 2022 r. DKK GBP w Strzeleczkach – Filia w Zielinie. Relacja ze spotkania autorskiego
10 czerwca 2022 roku w słoneczny i piękny poranek gościliśmy w naszej bibliotece pisarza, autora książek dla dzieci i młodzieży pana Rafała Witka. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Zielinie.
Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze. Pan Rafał pokazał dzieciom jak można się świetnie bawić zagłębiając się w świat fantazji, poznając ciekawych przyjaciół przy dużej dawce humoru. Szeroki zakres zagadek trzymał w napięciu od przywitania do pożegnania. Uśmiechnięte buzie małych czytelników oraz chętnych na zdobycie nowych książek świadczyły o tym że spotkanie było udane.
Na zakończenie zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie z panem Rafałem. Autor został pożegnany upominkiem wręczonym przez Panią kierownik GBP w Strzeleczkach oraz gromkimi brawami przez dzieci.
Dziękujemy za możliwość spotkania z autorem. Grono znanych pisarzy, którzy zagościli w bibliotece w Zielinie wciąż się powiększa.
8 czerwca 2022 r. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Klub Dyskusyjny
Omawiana książka: James S.A. Corey Przebudzenie Lewiatana
Na czerwcowym spotkaniu było obecnych 10 osób. Rozmawialiśmy o Przebudzeniu Lewiatana, czyli pierwszym tomie serii Expanse stworzonej prze duet autorów pod wspólnym pseudonimem James S.A. Corey (egzemplarze spoza programu DKK). Tematem rozmowy był również pierwszy sezon serialu stworzonego na podstawie tej historii, co oczywiście skłaniało do licznych porównań. Tak książka, jak i serial zostały dobrze odebrane przez klubowiczów, spora część z nich zabrała się lub planuje zabrać za kolejne tomy ewentualnie sezony serialu. Powodem jest zapewne bogactwo wątków oraz postaci oraz dopracowanie tychże, w efekcie czego historia trafia do szerokiego spektrum fanów science fiction, tak lubiących drobiazgowo skonstruowane światy, konflikty między różnymi stronami, jak i rozbudowane relacje międzyludzkie. Jeden z klubowiczów przyniósł także album ze zdjęciami z serialu i pozwolił obejrzeć go reszcie.
8 czerwca 2022 r. DKK GBP w Jemielnicy
Omawiana książka: Sylvia Moreno-Garcia Mexican gothic
Powieść Mexican gothic ogólnie nie wzbudziła wśród czytelniczek entuzjazmu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż autorka uznanych powieści fantasy, a także powieści kryminalnych tym razem wzorowała się na klasycznej powieści gotyckiej (uprawianej głównie na przełomie XVIII i XIX w), można zrozumieć i zaakceptować taką jej formę. Opinie o lekturze były różne, od zachwytu po totalne odrzucenie. Niektórym przypadły do gustu typowe elementy powieści grozy (nawiedzone budowle, pułapki, śmierć, choroba, szaleństwo, klątwa itp.), innych zniechęciła duszna i wilgotna atmosfera oraz pojawiające się w niej obrzydliwości. Również tytuł okazał się mylący, bo ani to mexican, ani gothic. Co ciekawe, strzępki grzybni otumaniające i pozbawiające bohaterów energii skojarzyły się czytelniczkom z mackami nachalnej propagandy rozprzestrzeniającej się niepostrzeżenie, odbierającej zdolność obiektywnej oceny sytuacji oraz podejmowania samodzielnych decyzji.
7 czerwca 2022 r. DKK GBP w Pokoju (klub dla dorosłych)
Omawiana książka: Adam Guza Banksterzy, Milan Kundera Nieznośna lekkość bytu
Nasze czerwcowe spotkanie rozpoczęło się od rozmów o poprzednich książkach, które już omawiałyśmy chyba jednak nie wystarczająco. Bardzo się radowałyśmy, bo otrzymałyśmy górkę lektur. Któż nie lubi nowiutkich, pachnących jeszcze farbą drukarską wspaniałych książek. Czy okażą się ciekawe?
Książka Banksterzy Adama Guza inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Opisane są historie ludzi, którzy zaufali bankom.
Jest napisana prosto i rzetelnie. Autor przedstawia, jak doszło do kryzysu finansowego w 2008 roku.
Każda z nas zna kogoś, kto spłaca kredyt frankowy zaciągnięty w tym czasie. Większość klubowiczek obejrzała też film, który powstał na podstawie książki. Film się bardzo dobrze ogląda. Jest bardzo wartka akcja. Jednak książka ze swoimi szczegółami zwycięża nad filmem. Świetna lektura dla osób, które zaciągają kredyty i nie tylko.
Książka Nieznośna lekkość bytu Milana Kundery to bardzo dobra pozycja, czyta się ją bardzo szybko. Ale czy trzeba się tak spieszyć? Tu trzeba się rozkoszować treścią i wolniutko, korzystając ze wskazówek autora, przyswajać. Kundera twierdzi, że przypadek decyduje o całym naszym życiu.
Nasi główni bohaterowie – Teresa i Tomasz są małżeństwem. Jednak ciągle poszukują tego czegoś, co określi, jak żyć. Bo oni ciągle nie są szczęśliwi i kombinują, żyjąc raz razem, raz osobno. Czy ta ‘lekkość bytu’ jest dobra czy zła? Czy są szczęśliwi, ciągle gdzieś gnając?
Polecamy tę książkę, bardzo dobrze się ją czyta w przeciwieństwie do Powolności. Rozważając treść, można dojść do bardzo ciekawych wniosków na temat wspólnego życia.
7 czerwca 2022 r. DKK GBP w Jemielnicy – Filia w Piotrówce
Omawiana książka: Kristin Harmel Jeszcze jeden dzień
Deszczowe popołudnie klubowiczom umilił słodki poczęstunek, kawa i herbata, jednak przede wszystkim wiele radości dostarczyły nam nowe tytuły książek, jakie do nas dotarły za sprawą DKK Wojewódzkiej Biblioteki w Opolu.
Prawie wszystkie nowości zostały wypożyczone przez klubowiczów. Wśród nowych tytułów znalazła się książka Kristin Harmel Jeszcze jeden dzień. Fakt ten sprawił radość przybyłym paniom, gdyż autorka ta cieszy się ostatnio w kręgu klubowiczów dużym uznaniem. Książka Kristin Haarmel była również tematem przewodnim spotkania.
Pod dyskusję został poddany także tytuł Księga utraconych imion.
Powieść zaczyna się od momentu, gdy bohaterka książki – bibliotekarka z Florydy przez przypadek zauważa w gazecie zdjęcie starej księgi, której nie widziała od ponad 60 lat. Ta książka budzi w niej dawne emocje i przywraca wspomnienia o których starała się zapomnieć. Czytelnik pragnie od razu dowiedzieć się, co takiego skrywa w sobie tajemnicza księga, kim była w czasie wojny nasza bohaterka i dlaczego zrezygnowała ze swojej tożsamości.
W sieci można się natknąć na opinię że Księga utraconych imion to hołd dla osób narażających swoje życie dla ratowania innych w czasie II wojny światowej i że autorka właśnie tym osobom zadedykowała książkę.
W trakcie dyskusji klubowiczów dotyczącej powieści nie podniósł się ani jeden krytyczny głos. Książka wszystkim się podobała i jak stwierdziły panie „mimo trudnego tematu czyta się ją jednym tchem”.
6 czerwca 2022 r. DKK MiGBP w Głubczycach (klub dziecięcy)
Omawiane książki: Grzegorz Kasdepke Kacperiada, Inżynier Ciućma, czyli śrubka, młotek i przemądrzałe roboty, Ale kosmos! To znowu Bodzio i Pulpet
W pierwszej książce poznajemy Kacpra, który to jest wyjątkowo towarzyski, bezkonfliktowy i wesoły, co jednak nie przeszkadza w przeżywaniu wyjątkowych przygód. Jego rodzice nie mogą narzekać na nudę.
Druga książka opowiada o przygodach pracowitego i pomysłowego inżyniera Ciućmy, który to cały czas projektuje i buduje nowe roboty, które nie zawsze wychodzą tak, jak było to zaplanowane. W zamyśle pomocny robot jednak nie jest pomocny. Równie ciekawym gagatkiem jest toster o bardzo wybuchowym temperamencie.
Trzecia książka opowiada o kosmicznych przygodach dwójki przyjaciół – Bodzia i Pulpeta, którzy to zamiast pilnie się uczyć, wolą przećwiczyć lot w kapsule kosmicznej, nauczyć się łapać kosmostop, wynaleźć urządzenie do wykrywania złych emocji, czy przerobić mikrofalówkę na portal kosmiczny.
Dla większości uczestniczek spotkania książki okazały się być bardzo wciągające, dodatkowo nie było najmniejszych problemów z czytaniem. Książki według czytelniczek są napisane w sposób przystępny i prosty w odbiorze. Najbardziej wychwalany był aspekt humorystyczny zawarty w książkach, który jest bardzo zabawny, lecz nie jest przesadzony. Jedynie uczestniczka, która wybrała Kacperiadę, określiła książkę jako bardzo zabawną, lecz z bardzo denerwującym głównym bohaterem, który bardzo nie przypadł jej do gustu.
Uczestniczki wspomniały również o swoim pierwszym spotkaniu z twórczością Grzegorza Kasdepki, książka Detektyw Pozytywka była bardzo mile wspominana pomimo tego, że była ona czytana jako lektura szkolna.
2 czerwca 2022 r. MBP w Opolu – Filia nr 7
Tym razem zdecydowałyśmy o tym (wszak uczestniczkami naszych spotkań są – jak na razie – wyłącznie kobiety), żeby przeprowadzić je w luźnej, na wpół wakacyjnej atmosferze. Postanowiłyśmy więc zabawić się i spróbować ułożyć zdania na zapowiedziany już wcześniej konkurs skierowany do dyskusyjnych klubów książki „Licz się z tytułem!”. Wyszukałyśmy na bibliotecznych półkach pozycje o najciekawszych tytułach i po stworzeniu z nich pokaźnego stosu, przystąpiłyśmy do układania zdań. Panie bardzo się zaangażowały i co rusz dodawały jakieś kolejne jego części, z początku pomału i z wahaniem, a wkrótce z coraz większym rozmachem. Efektem naszej współpracy było wspólne stworzenie aż kilkunastu długich i logicznych zdań. Problemem będzie teraz wybrać spośród nich tylko trzy!
Na koniec był jeszcze czas na plotki i degustację przyniesionych przez członkinie smakołyków oraz na dzielenie się wakacyjnymi planami. Następnym razem spotkamy się w pełnym gronie dopiero po wakacjach, wtedy też na pewno będzie dużo do opowiadania:)
LUTY
Luty 2022 r. DKK GBP w Tarnowie Opolskim (klub dziecięcy)
Omówiona książka: Catherine Dolto, Strach.
Na kolejnym spotkaniu przeczytaliśmy, a następnie omówiliśmy książkę pt. Strach.
Autorka Doktor Catherine Dolto w tej książce tłumaczy dzieciom, dlaczego rodzice czasem stosują nakazy i zakazy. Jest to także opowieść o oswajaniu lęku i przedstawia sytuacje, w których dzieci się czegoś boją. Strach jest bardzo trudną emocją. Każdy z nas w swoim życiu znalazł się w sytuacji stresującej. To właśnie uczucie strachu ostrzega nas przed niebezpieczeństwem. Dla jednych widok psa wywołuje takie uczucie, a dla innych ciemność. Takich sytuacji w życiu mamy wiele. Strach to emocja, która bardzo mocno wpływa na nasze życie. W części plastycznej spotkania robiliśmy gniotka, który w chwilach stresu pomoże nam rozładować napięcie. Na zakończenie przeczytaliśmy komiks pt. Mordercza Adelka. To nie moja wina!
Luty 2022 r. DKK GBP w Tarnowie Opolskim (klub dziecięcy)
Omawiane książki: Opowiem ci mamo: co robią konie?, Robert Vescio i Nicky Jonson, Pod tym samym niebem, Historie nie z tego księżyca, Małgorzata Stękowska-Zaręba, Śledztwo inspektora Mątwy: gdzie jest syrenka?
Podczas pierwszego spotkania rozmawialiśmy o książkach, które lubimy czytać.
Czytanie książek daje mnóstwo korzyści i niesie wiele zalet: wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, jest rozrywką, która przenosi czytelnika do innego świata, w którym nie brak ekscytujących wydarzeń, interesujących i ciekawie nakreślonych bohaterów i perfekcyjnie nakreślonych emocji, dlatego bardzo ważne jest, aby dzieci od najmłodszych lat mogły obcować z książkami. Wśród literatury dziecięcej możemy wyszczególnić typy: książeczka-zabawka dla niemowląt, książki z wierszykami dla dzieci, książki edukacyjne dla dzieci, opowiadania i bajki dla dzieci, encyklopedie i albumy dla dzieci, książki przygodowe i detektywistyczne, a także komiksy. Każde dziecko może znaleźć w naszej bibliotece książkę, która przypadnie mu do gustu! Podczas dzisiejszych zajęć przeczytałam dzieciom książkę z serii Opowiem ci mamo: co robią konie?, a także Roberta Vescio i Nicky Jonsona Pod tym samym niebem oraz fragmenty z książki Historie nie z tego księżyca, a także Śledztwo inspektora Mątwy: gdzie jest syrenka? Małgorzaty Stękowskiej-Zarębskiej. W kolejnej części spotkania dzieci wykonały kolorową zakładkę do swojej ulubionej książki.
28.02.2022 r. DKK MiGBP w Głubczycach (klub dla dzieci)
Omawiane książki: Holly Webb, Nocny Gość, Jaśmin, nieśmiały kotek, Lucy Daniels Na ratunek kociętom.
Tematem lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci były książki opowiadające o kotach. W książce Na ratunek kociętom poznajemy Amelkę, wrażliwą i kochającą zwierzęta dziewczynkę. Po przeprowadzce do nowego domu na wsi, wraz z nowym przyjacielem chce nieść pomoc potrzebującym zwierzętom. Pierwszym zwierzakiem, któremu pomaga, jest szczeniak Mak, a następnie pomaga czwórce malutkich kociąt, których to mama została przestraszona przez psa. Książka Jaśmin, nieśmiały kotek to opowieść o półdzikim kotku Jaśminie, przygarniętym przez dziewczynkę imieniem Ewelina. Książka ukazuje proces oswajania kotka, który wychował się na wolności. Książka przedstawia, jak ważna jest w tym procesie cierpliwość i czas, aby przygarnięty kotek zaczął nam ufać i przestał się nas bać.
Pozycja Nocny gość autorstwa Holly Webb przedstawia nam perypetie kotów mieszkających w muzeum. Koty otrzymują schronienie oraz wyżywienie, w zamian pilnują eksponatów przed gryzoniami. Książka skupia się głównie na przygodach piątki małych kociąt. Z nowo poznanym czarnym kotkiem Piotrusiem kotki uczą się polować na szczury oraz przeżywają mnóstwo ciekawych
przygód, dzięki którym kociaki zaprzyjaźniają się.
Według uczestniczek spotkania tego typu książki są bardzo potrzebne dla dzieci i młodzieży, ponieważ dają one w przystępny sposób mnóstwo ciekawostek i rad, jak dbać o swojego pupila. Książki podpowiadają również, co należy robić, gdy na naszej drodze spotkamy zwierzę w potrzebie. Jak jedna z uczestniczek stwierdziła, jeżeli ktoś nie ma zwierzątka, bądź nie może go mieć, to tego typu książki mogą dać chociaż namiastkę posiadania zwierzątka dzięki naszej wyobraźni. Być może taka książka rozpali w kimś zamiłowanie do niesienia pomocy zwierzętom i zostanie weterynarzem. Jak stwierdziła uczestniczka, która to wybrała książkę Nocny gość, podczas czytania od razu zaczęła wyobrażać sobie, jakie to przygody przeżywają jej koty, gdy zostają one same w domu.
28.02.2022 r. DKK MBP w Opolu - Filia nr 18
Omawiane książki: Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy, Trylogia, Maria Dąbrowska, Noce i dnie, Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem.
Lutowe spotkanie dotyczyło adaptacji filmowych dzieł literackich. Porównywałyśmy min.: Krzyżaków, Trylogię, Noce i dnie, których przeniesienie na duży ekran bardzo nam się podobało. Natomiast Nad Niemnem uznałyśmy za mniej udany film. Z zagranicznych ekranizacji pochwałę otrzymało Pachnidło, film doskonale odzwierciedlający klimat powieści oraz świetnie zekranizowane według nas: Służące, Pożegnanie z Afryką, Kod da Vinci, Doktor Żywago czy Przeminęło z wiatrem. Uzupełniając dyskusję, wysłuchałyśmy przepięknej muzyki do filmów Doktor Żywago oraz Noce i dnie.
26.02.2022 r. DKK GBP dla dzieci w Gogolinie
Było to pierwsze spotkanie klubowiczów i miało charakter organizacyjny. Dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania klubu oraz planowanymi działaniami. Przedstawiły swoje preferencje czytelnicze oraz podzieliły się wrażeniami z ostatnio przeczytanej przez siebie lektury. Uczestnicy prowadzili niezwykle ciekawą dyskusję na temat książek. Zapoznali się z zaproponowanymi przez prowadzącą lekturami na następne spotkanie.
25.02.2022 r. DKK BP w Prudniku – Filia w Łące Prudnickiej
Omawiana książka: 10 niesamowitych przygód Neli.
Lutowe spotkanie małych klubowiczów z DKK w Łące Prudnickiej za nami. Przedszkolaki przeniosły się do gorącego i pięknego Zanzibaru, nazywanego wyspą słońca. Razem z Nelą, Małą Reporterką, prowadziły obserwację morskich zwierząt. Z zainteresowaniem poznały ciekawostki z życia morskich żyjątek (kolczatki, rozgwiazdy , krabiki). Dowiedziały się również, jak ważne dla mieszkańców wyspy są morskie wodorosty, które uprawiają, potem zbierają i sprzedają na wagę. Są one wykorzystywane do robienia składników żelujących, a nawet do pasty do zębów.
24.02.2022 r. DKK MGBP w Niemodlinie
Omawiana książka: Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek, A bodaj ci nóżka spuchła...
Czwartkowy wieczór 24 lutego upłynął klubowiczkom naszego DKK na dyskusji o książce Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka A bodaj Ci nóżka spuchła… Tym razem spotkanie upłynęło na wspólnym czytaniu fragmentów tejże książki oraz na wspominaniu spotkania z panem profesorem Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem, na którym to miałyśmy przyjemność być i podziwiać elokwencję oraz humor obu autorów.
W dalszej części naszego spotkania wybrałyśmy wspólnie tytuły książek do omawiania na bieżący rok.
24.02.2022 r. DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Kristin Hannah, Prawdziwe kolory.
Prawdziwe kolory Kristin Hannah to lekka opowieść obyczajowa z wątkiem kryminału. Historia o trzech siostrach Grey: Winonie, Aurorze i Vivi Ann. Każda z sióstr jest inna, każda z nich ma różny charakter i problemy. Historia pełna emocji, wydarzeń i konsekwencji podejmowanych decyzji. Historia o niesprawiedliwości, walce o miłość i braku sprawiedliwości. Bohaterowie sprawiają, że podczas czytania czuje się klimat wykreowanego świata. Książka wzruszająca, skłaniająca do refleksji i poruszająca wiele życiowych tematów. Wspaniała opowieść rodziny Greyów pochłonęła nas bez reszty.
23.02.2022 r. DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – Filia nr 1
Omawiana książka: Michaela Sowa, Tam, gdzie nie pada.
Tam, gdzie nie pada Michaela Sowy to powieść dla nas, strzeleckiego DKK, bardzo osobista, wyjątkowa, a nawet swojska. Przybliża nam historię (mniej lub więcej znaną) z naszego regionu, historię nietuzinkową, historię emigracji mieszkańców całej wsi Płużnicy Wielkiej za ocean, do Teksasu w połowie XIX wieku. Tematem wyjścia spotkania klubowego było zagadnienie pańszczyzny, która stała się motorem chęci zmiany życia mieszkańców Płużnicy, poszukiwania swojego skrawka ziemi, wolności, szansy na lepszą przyszłość dla siebie i przyszłych pokoleń.
Autor okrasza powieść akcentami komicznymi i gwarą śląską. Gawędziarski styl sprawia, że karty powieści niemalże się pochłania. Opowieść Sowy to debiut literacki, w co aż trudno uwierzyć. Podczas spotkania nie brakowało osobistych odniesień, gdyż potomkowie emigrantów z Płużnicy nieopodal Strzelec Opolskich odwiedzają nasze miasto po dziś dzień, a nawet organizowane są wymiany mieszkańców. Serdecznie polecamy szerszemu gronu czytelników zapoznać się z „naszą”, lokalną historią!
23.02.2022 r. DKK MiGBP W Ozimku – Filia w Dylakach
Omawiana książka: Agata Kołakowska, Szczęście na miarę.
23 lutego 2022 r. w Filii Bibliotecznej w Dylakach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem uczestnicy dyskutowali o książce Agaty Kołakowskiej pt. Szczęście na miarę.
Powieść przestawia historię krawca Leonarda Kittaya, który całe serce wkłada w szycie niezwykłych, spełniających życzenia sukienek. Jest to opowieść o marzeniach i nadziejach, ale przede wszystkim o sile miłości.
W dyskusji poruszono wątek wiary w magiczną moc przedmiotów i roli człowieka w dążeniu do realizacji marzeń. Dyskutanci zwrócili również uwagę na postać ciekawskiej sąsiadki oraz nieco irytującej dziennikarki Dagmary, która za wszelką cenę chce zdemaskować domniemanego oszusta. Z kolei podróż głównego bohatera do Paryża była przyczynkiem do dyskusji o najpiękniejszych miejscach Europy, które warto zwiedzić.
Członkom klubu bardzo spodobała się ta nostalgiczna i okraszona odrobiną magii powieść. Gorąco polecają ją wszystkim, którzy poszukują chwili wytchnienia od problemów tego świata.
23.02.2022 r. DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Diane Chamberlain, Małe miasta, wielkie kłamstwa.
Książka od samego początku przypadła klubowiczkom do gustu. Fabuła powieści rozwija się dwutorowo. Współczesna bohaterka to Morgan Christopher, studentka Akademii Sztuk Pięknych, przez zły splot okoliczności przebywająca w więzieniu. Otrzymuje propozycję renowacji starego obrazu, w zamian za wolność. Współbohaterką jest autorka obrazu, który ma być poddany renowacji. Anna Dale, bo to o niej mowa, w roku 1939 wygrała konkurs na malowidło ścienne dla poczty w małym miasteczku w Karolinie Północnej. Losy obu bohaterek splatają się w zaskakujący sposób na końcu powieści.
Panie z klubu oceniły książkę na bardzo dobrą, zarówno fabułę, jak i sposób przedstawienia problemów. Podkreśliły również, że książka trzyma w napięciu do końca.
23.02.2022 r. DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Danuta Tymowska, Jane Goodall. Pani od szympansów.
Książka Tymowskiej, jak tytuł wskazuje, jest biografią Jane Goodall, kobiety niezwykłej, odważnej, która z pasji i serca staje się obrończynią i badaczką dzikich zwierząt. Z domu rodzinnego wyniosła szacunek do pracy, pokorę i sumienność. Zaopatrzona w te cechy i życzliwość do ludzi i zwierząt, wspierana przez najbliższych, z konsekwencją realizuje swoje pasje i marzenia. Sprzyja jej też los, który stawia na jej drodze ludzi, którzy doceniają jej pracowitość, mądrość, miłość do zwierząt i odwagę, a z pomocą których dociera do Afryki do Gombe, gdzie podejmuje pracę obserwatorki życia i zachowania szympansów. W dzikim świecie Goodall wyrusza w dalekie wędrówki, aby poznawać życie naczelnych. Jej notatki z czasem stają się bardzo cennym źródłem prac badawczych nad szympansami. Aby świat nauki docenił jej badania, musi niejednokrotnie walczyć o swoje racje i przekonania, co czyni z żelazną konsekwencją.
Autorka nie pomija wątków z życia prywatnego Jane, umiejętnie wplata je w życie zawodowe bohaterki.
Jane Googall do dzisiaj, jako działaczka na rzecz ochrony dzikich zwierząt i przyrody, walczy o ich godne warunki w zoo, o wycofaniu naukowych eksperymentów na zwierzętach, o zachowanie przestrzeni do ich życia na wolności.
Jej fanką była polska poetka, laureatka literackiej Nagrody Nobla Wisława Szymborska, która poświęciła kilka wierszy Goodall i marzyła, aby spotkać się z tą niezwykłą kobietą.
23.02.2022 r. DKK MiGBP w Paczkowie
Omawiana książka: Fernando J. Munez, Kucharka z Costamar.
Po przywitaniu się i krótkiej wymianie zdań na różne tematy panie zdecydowały, że porozmawiają o książce Kucharka z Costamar. Zgodnie stwierdziły, że skoro mamy „tłusty czwartek” i pączki na stole, to rozmowa o książce, która jest o jedzeniu i miłości, będzie bardzo pasowała do spotkania. Książka podobała się paniom, choć ich zdaniem ma za dużo opisów, co znacznie utrudnia czytanie. Poza tym ma wszystko, co powinna mieć interesująca książka: intrygi, zdrady i silną kobietę walczącą o siebie. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.
22.02.2022 r. DKK MiGBP w Głubczycach
Omawiane książki: Elif Shafak, 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie, Bękart ze Stambułu, 40 zasad miłości, Pchli pałac, Uczeń architekta oraz Hakan Gunday, Mało, Topaz.
Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w lutym uczestnicy zmierzyli się z twórczością dwóch autorów reprezentujących literaturę turecką. Tymi autorami byli Elif Shafak i Hakan Gunday. Ich powieści przedstawiają kulturę turecką oraz problemy, z którymi współcześnie borykają się mieszkańcy Turcji. W książkach tych przedstawione są również wydarzenia z historii tego kraju, które mają wpływ na poszczególnych bohaterów.
Elif Shafak w swojej twórczości między innymi porusza kwestie praw ludzkich oraz miejsca kobiet w społeczeństwie. Za tematy poruszane nie tylko w swoich powieściach, ale także w swoich wystąpieniach czy felietonach zmagała się z procesami, które wytaczały przeciwko niej władze tureckie.
Hakan Gunday również pisze o problemach, z którymi boryka się społeczeństwo tureckie. Wykorzystywanie i przemoc w stosunku do nieletnich, sytuacja kobiet w muzułmańskim świecie, czy sposoby wzbogacania się na turystach z Zachodu to tylko część z tematów z którymi można spotkać się w twórczości autora.
Lektura wybranych powieści z literatury tureckiej pozwoliła klubowiczom zetknąć się z nieznanymi do tej pory aspektami kultury i życia we współczesnej Turcji, a także mniej znanymi w naszym regionie elementami historii tego kraju. Dla uczestników spotkania ciekawe również było zetknięcie się z opisami Stambułu, które naświetliły im się obraz miasta, które jest mieszanką kultur Wschodu i Zachodu, gdzie zderzają się ze sobą skrajne poglądy i style życia. Największym zainteresowaniem wśród klubowiczów cieszyła się powieść Elif Shafak 40 zasad miłości.
22.02.2002 r. DKK BP w Głuchołazach
Omawiane książki: Ildefons Falcones, Malarz dusz.
Tematy spotkania:
1. Obraz Barcelony jako miasta kontrastów na początku XX wieku.
2. Realne przedstawienie problemów społeczno-obyczajowych, gospodarczych w oparciu o przeżycia bohaterów książki.
3. Początek modernizmu katalońskiego Barcelony (cechy architektury modernistycznej; współczesne zdjęcia modernistycznych budowli opisanych w książce: Palau de la Musica Catalone, Santa Maria del Mar, Wzgórze i Pałac Montjuic, Casa Batlo oraz ulice La Rambla)
Malarz dusz Ildefonsa Falconesa to interesująca opowieść, w której autor przedstawia Barcelonę na początku XX wieku, w okresie burzliwych walk robotników o swoje prawa. To czas rewolucji w sztuce, architekturze i obyczajach. Jest to powieść duża objętościowo, zawiera szczegóły z życia ówczesnej Barcelony, nazwy ulic czy budynków. Ukazuje początek katalońskiego modernizmu m.in. poprzez budowę Palau de la Musica , pojawia się postać Gaudiego. Autor pokazuje realną sytuację społeczno- kulturalną miasta w oparciu o opowiedzianą historię Dalmau i Emmy. Dalmau to wrażliwy artysta podatny na wpływy, ceni dobre życie i rodzinę. Emma to aktywistka, która żadnej pracy się nie boi. Jednocześnie jest delikatną kobietą szukającą swojego miejsca na ziemi. To historia pełna namiętności, burzliwych zwrotów akcji i trudnych wyborów. Fabuła jest interesująca, opowiedziana malowniczym językiem, a przedstawione postacie są wyraziste. W trakcie spotkania uzupełniliśmy treść książki o dostępne w Internecie zdjęcia współczesnych budynków sztuki modernistycznej, o których mowa w książce.
19.02.2022 r. DKK MBP w Opolu – Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
Omawiane książki: Emily X. R. Pan, Wszystkie kolory moich wspomnień, Goldy Moldavsky, Krzycz!
Spotkanie miało formę stacjonarną i odbyło się w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym MBP w Opolu. Pierwszą omawianą książką była pozycja Emily X. R. Pan Wszystkie kolory moich wspomnień. Książka pokazuje, jak radzić sobie ze śmiercią najbliższej nam osoby, w tym wypadku matki. Nastoletnia Leigh Chen Sanders nie może pogodzić się z odejściem matki. Dziewczyna czuje się samotna i zagubiona. Chce dowiedzieć się, co mogło doprowadzić do jej samobójstwa i czy można było temu zapobiec. W tym celu dziewczyna odwiedza swoich dziadków na Tajwanie, gdzie ma nadzieję poznać prawdę o matce i odkryć rodzinne sekrety. Pomóc w tym ma jej duch matki – niezwykły ptak, którego widzi tylko ona. Druga omawiana książka – Krzycz! autorstwa Goldy Moldavsky to horror, który rozgrywa się wśród młodzieżowej elity Nowego Jorku. Młodzi ludzie zakładają tajny klub Mary Shelley, który „bawi się” w straszenie wybranych ludzi. Niewinna zabawa może jednak skończyć się tragicznie, jeżeli nie ma się żadnych granic. Życie Rachel, która zostaje zwerbowana do klubu, diametralnie zmienia się, kiedy poznaje ludzi, którzy podobnie jak ona uwielbiają horrory. Szybko okazuje się jednak, że miejsce, w którym miała znaleźć schronienie staje się dla niej największym koszmarem. Dziewczyna musi mierzyć się z niebezpieczeństwem, jakie na nią czyha.
Obie omawiane na spotkaniu książki wzbudziły w czytelniczkach duże emocje i cieszyły się wśród nich popularnością. Obie książki pokazują, jak radzić sobie z traumą i ukazują silne i niezależne bohaterki, które stawiają czoła przeciwnościom losu.
14.02.2022 r. DKK BP w Dobrzeniu Wielkim – Filia w Dylakach
Omawiane książki: Margaret Mitchell, Przeminęło z wiatrem, Trygve Gulbranssen, A lasy wiecznie śpiewają, Anka Kowalska, Pestka, Paullina Simons Jeździec miedziany.
W związku z przypadającym 14 lutego Dniem Świętego Walentego zorganizowaliśmy spotkanie naszego dyskusyjnego klubu pod hasłem: „poromansujmy”. Panie przyniosły egzemplarze swoich ulubionych romansów, jedna z uczestniczek spotkania zakomunikowała na wstępie, że ona nie czyta romansów, ale po dłuższej dyskusji okazało się, że jednak jest kilka książek przeczytanych przez nią, w których ten wątek płomiennej miłości, często nieszczęśliwej, występuje. Takim przykładem jest omawiana niedawno książka Gorzko, gorzko. Był to bardzo przyjemny wieczór, czytelniczki co rusz przypominały sobie o kolejnej, niezapomnianej książce, do której chętnie wracają po latach i która nadal dostarcza im wielu wrażeń. Okazało się, że każda z nas oprócz tej najbardziej ulubionej, ma wiele takich, które chętnie wspominają i wracają do nich po latach.
09.02.2022 r. DKK GBP w Gogolinie
Omawiana książka: Zbigniew Rokita, Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (spotkanie autorskie)
Dnia 9 lutego odbyło się spotkanie z młodym autorem ze Śląska Zbigniewem Rokitą – reporterem, laureatem Literackiej Nagrody NIKE 2021 za książkę Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku. Autor na spotkaniu opowiadał o kulisach powstania książki, o swoich korzeniach, podróżach, rozmowach w pracy nad lekturą. Jak sam mówił, początkowo wypierał swoje pochodzenie, jednak ciekawość co do swoich korzeni doprowadziła do tego, że przestawił w niej historię swojej rodziny, całego Śląska. Pokazał nam również jak mało wiemy o Śląsku. Wiele osób dziękowało autorowi za książkę, za pokazanie w niej śląskości, jak i samego Ślązaka. Jak stwierdziły klubowiczki, autor bardzo oszczędnie odpowiadał na pytania, ale spotkanie oceniły na bardzo ciekawe. Polecamy przeczytanie książki, bo naprawdę można dowiedzieć się, jaki był dawny, a jaki jest nasz współczesny Śląsk, miejsce w którym urodziłyśmy się i mieszkamy.
09.02.2002 r. DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Klub Dyskusyjny
Omawiana książka: Caitlín R. Kiernan, Czerwone drzewo
Na lutowym spotkaniu było obecnych 9 osób, w tym 3 nowe, a 2 osoby uczestniczyły w spotkaniu zdalnie przy użyciu programu Discord. Rozmawialiśmy o powieści Czerwone drzewo Caitlín R. Kiernan. Tym razem okazało się, że część klubowiczów nie dała rady skończyć książki, większości się ona nie podobała i tylko jedna osoba przeczytała ją z przyjemnością, choć również zauważyła liczne wady. Głównym zarzutem była antypatyczna postać głównej bohaterki i narratorki, która bardzo dużo opowiada o sobie, ma pretensje do innych za to, że zwracają jej uwagę na niewywiązywanie się z obowiązków, ostatecznie tworząc obraz osoby silnie narcystycznej. Książka prowadzona w takiej narracji skłania do zastanawiania się, czy jest to zamierzony zabieg, czy osoba autorska w tak nieumiejętny sposób przekazywała swoje przemyślenia. Równie dużym zarzutem był brak horroru w horrorze. Klimat grozy pojawił się na krótko jedynie w jednym czy dwóch momentach i szybko został pogrzebany pod monologiem narratorki. Była to jedna z najsłabszych książek, jakie ostatnio były czytane na spotkanie klubu, choć zwrócono uwagę, że poprzednia powieść Caitlín R. Kiernan została lepiej przyjęta, jak wskazuje choćby różnica w ocenach między powieściami, a formą narracji pierwszoosobowej oraz rodzaj literatury, jakim jest horror, który nie należy do silnych stron tej osoby autorskiej.
08.02.2022 r. DKK OBP w Oleśnie
Omawiane książki: Jodi Picoult
9 lutego tematem spotkania były książki Jodi Picoult, autorki 26 książek z pogranicza literatury obyczajowej i psychologicznej. Przetłumaczono je na około 30 języków. Łączny nakład to ponad 30 milionów egzemplarzy w 40 rożnych krajach. 5 z nich zostało zekranizowanych.
W swojej twórczości porusza trudne tematy, często dotyczące dzieci i problemów współczesnego świata. Pisze o molestowaniu, aborcji, władzy, uprzedzeniach, trudnych wyborach, chorobach. Jej książki stawiają czytelnika przed dylematem moralnym, bo ciężko ocenić postępowanie bohaterów. Zwykle przedstawia zdarzenia ze strony kilku postaci, dając odmienny obraz zdarzeń i motywów, przez co z każdą kartką nasze odczucia się zmieniają.
Klubowiczki przeczytały łącznie 10 tytułów i prawie jednogłośnie uznały, że powieści tych nie da się przeczytać ciągiem, jedna po drugiej, bo trzeba je najpierw „odreagować”, „przetrawić”. Ale według zapewnień, po jakimś czasie do twórczości Jodi Picoult powrócą, bo warto.
STYCZEŃ
Styczeń 2022 DKK MBP w Opolu – Filia nr 7
Omawiana książka: Ana Johns Kobieta w białym kimonie
Zgodnie z ustaleniami z grudnia 2021 r., w styczniu 2022 r. nie odbyło się bezpośrednie spotkanie członków DKK Filii nr 7 MBP Opole. Zamiast tego uczestnicy (a raczej uczestniczki) klubowych dyskusji sporządzili pisemne recenzje na temat przeczytanej książki i dostarczyli je do biblioteki w dogodnym dla siebie terminie.
Tym razem „przerabiana” była książka „Nic o tobie nie wiem” Małgorzaty Rogali opowiadająca o uczniach pewnej szkoły, między którymi dochodzi do konfliktu. Stara się go załagodzić szkolny pedagog – Weronika, która zauważa również jak wiele czasu dzieci spędzają w świecie online, który całkowicie ich pochłania, a ich rodzice nie widzą w tym nic złego. Wkrótce dochodzi jednak do tragedii, która otwiera wszystkim oczy na poważne współczesne problemy wynikające z dziecięcych uzależnień…
Podczas oddawania recenzji panie podkreślały, że książka bardzo im się podobała, była wciągająca i „na czasie”. Powtarzały się stwierdzenia, że jej treść powinna dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, a nawet być obowiązkową lekturą ze względu na poruszony w niej poważny współczesny problem uzależnienia od świata online – zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych.
28 stycznia 2022 DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce
Omawiane książki: Phil Bosmans Nie zapomnij o radości, Brooke McAlary Powoli
W ostatni piątek stycznia o godzinie 16.30 rozpoczęło się spotkanie DKK w filii w Piotrówce. W pierwszej części spotkania uczestnicy zajęli się oddawaniem przeczytanych pozycji i wyszukiwaniem nowych tytułów do wypożyczenia.
Panie wymieniały się również spostrzeżeniami dotyczącymi ostatnio przeczytanych książek. Druga część spotkania odnosiła się do literatury z kategorii „poradniki o pozytywnym myśleniu”. Odczytano kilka fragmentów książki Phila Bosmansa Nie zapomnij o radości i fragmentów nowo zakupionej książki Brooke McAlary Powoli. Cytowane teksty były inspiracją do dyskusji na temat pozytywnego nastawienia do otaczającej nas rzeczywistości (szczególnie w obecnych czasach) i do siły i wpływu pozytywnego myślenia na naszą codzienność. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Jego podsumowaniem było stwierdzenie, że odpowiednia literatura znacznie oddziałuje na nas i nasze nastawienie.
27 stycznia 2022 DKK MiGBP w Paczkowie – filia w Kamienicy
Omawiana książka: Sny i tobołki pana Pierdziołki
Było to pierwsze członków DKK dla dzieci w Kamienicy, zapoznałam dzieci z ideą powstania i działalnością klubu. Rozmawialiśmy o książkach i radości, jaką daje czytanie. Dzieci zapoznały wszystkich ze swoimi ulubionymi lekturami. W ramach spotkania dzieci czytały i rozmawiały o książce Sny i tobołki pana Pierdziołki.
26 stycznia 2022 DKK MiGBP w Kluczborku
Omawiana książka: Moriarty Liane Sekret mojego męża
Fabuła książki Liane Moriarty porusza tematy ważne dla każdego z nas. Mamy tu motyw skrywanych sekretów, motyw zdrady, która boli i przewraca ludzkie życie do góry nogami, wątek żałoby, która powoduje cierpienie, ale też nie przebacza i domaga się zemsty, motyw winy, która porusza sumienia w różnym stopniu, fobii, która paraliżuje ludzką egzystencję oraz wątek moralności i zasad, które w zależności od uczuć i sytuacji, są różnie przestrzegane.
Pewnego razu Cecilia Fitzpatrick w pudełku z butami znajduje list napisany przez jej męża Johna Paula, a który jest adresowany do niej. Na liście widnieje napis: otworzyć wyłącznie w przypadku mojej śmierci. Cecilia zastanawia się, czy ma prawo otworzyć list, skoro jej mąż żyje, czy ma prawo szperać w przeszłości męża? Splot pewnych wydarzeń, opinii spowoduje, że Cecilia otworzy list i pozna jego treść. Co z tego wyniknie? Nie zdradzę.
Przesłaniem książki jest to, że przeszłość nie zapomina, że jej konsekwencje odnajdziemy w teraźniejszości, z czego często nie zdajemy sobie sprawy i nie jest do końca tak, że jesteśmy „kowalami swojego losu”, bo często los układa nam scenariusze, które są poza naszą wolą i świadomością, scenariusze na które nie mamy wpływu. Nierzadko w trudnych sytuacjach mawiamy: gdyby było tak…, gdybym mogła..., no właśnie, gdybyśmy mieli na coś wpływ, to sytuacja byłaby inna. Zapraszamy do lektury.
Ocena książki; dobra.
27 stycznia 2022 DKK GBP w Dobrzeniu Wielkim
Omawiana książka: Max Czornyj Sanatorium Zagłada
Podczas pierwszego w tym roku spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki, wymieniono poglądy na temat książki Maxa Czornyja Sanatorium Zagłada. Zdania uczestników dyskusji na temat tej pozycji były mocno podzielone. Jedna z czytelniczek nie doczytała książki nawet do połowy, twierdząc, że była nią mocno znudzona i zawiedziona, tym bardziej, że czytała wcześniej już ksiązki tego autora i spodziewała się zdecydowanie bardziej wartkiej akcji. Do tej opinii przyłączyła się jeszcze jedna z pań, choć ona doczytała lekturę do końca. Pozostałe czytelniczki były odmiennego zdania. Dla nich warto było przeczytać tę książkę, pomimo że faktycznie początkowo wydawała im się ciężka w odbiorze i nudnawa, to jednak wartościowa pozycja, która skłania do wielu przemyśleń. Niestety, z powodu pandemii, frekwencja na spotkaniu byłą mała.
26 stycznia 2022 DKK MiGBP w Ozimku – filia w Dylakach
Omawiana książka: Ana Johns Kobieta w białym kimonie
26 stycznia w Filii Bibliotecznej w Dylakach odbyło się pierwsze w 2022 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem do dyskusji była niezwykle poruszająca powieść pt. „Kobieta w białym kimonie” poświęcona miłości i tabu, powojennej Japonii i współczesnej Ameryce.
Książka, która jest debiutem literackim Any Johns, stała się międzynarodowym bestsellerem.
Jest to fikcja literacka, ale inspirowana prawdziwą historią ojca pisarki. Bohaterkami są dwie kobiety, złączone jedną tajemnicą.
W czasie dyskusji zostały poruszone tematy takie jak:
- • Zderzenie dwóch kultur
- • Zwyczaje i historia Japonii (np. aranżowane małżeństwa)
- • Współczucie i bezsilność dla głównej bohaterki Naoki i Hajimiego.
- • Historia dzieci z mieszanych związków (np. Japonki i Amerykanina)
- • Ocena postawy Satoshima
Członkowie klubu pozytywnie przyjęli powieść, choć część czytelników nieco zwiódł tytuł. Jednak ostatecznie stwierdzili, że jest on adekwatny do historii jednej z bohaterek.
26 stycznia 2022 DKK GBP w Gogolinie – filia w Choruli
Omawiane książki: Tomasz Wandzel Chłopiec z Kresów, Chłopiec, który przeżył Auschwitz
W dniu 26.01.2022 r. spotkałyśmy się z klubowiczkami Dyskusyjnego Klubu Książki na pierwszym w tym roku spotkaniu. Omawiałyśmy książki Tomasza Wandzela z serii prawdziwe historie Chłopiec z Kresów oraz Chłopiec który przeżył Auschwitz. Chłopiec z kresów to bardzo ciekawa i wzruszająca historia człowieka, który przez dziesiątki lat poszukuje swojej rodziny, z którą rozstał się jako dziecko w czasie wojny. Rodzina także próbuje go odnaleźć, ale okoliczności przez całe lata nie sprzyjają szczęśliwemu spotkaniu. Kiedy bohater powieści traci już nadzieję na szczęśliwe zakończenie swoich poszukiwań, los zsyła mu polskiego dziennikarza, który postanawia za wszelką cenę pomóc Henrykowi.
Chłopiec, który przeżył Auschwitz to historia Griszy, który mając zaledwie 5 lat trafił z rodziną do tegoż obozu. Książka o piekle na ziemi, opisanym z perspektywy dziecka. Ilość bólu i cierpienia chłopca nie mieszczą się w głowie. Grisza cierpiał głód, utracił najbliższych, był pacjentem doktora Mengele, ale mimo to chęć przeżycia go nie opuszczała. Po wojnie przeżył tułaczkę po domach dziecka, by wreszcie odnaleźć własne miejsce.
Spotkanie przebiegło w bardzo milej atmosferze. Omawiane książki pokazują, że mimo iż czasem jest ciężko, zawsze trzeba mieć nadzieję na to, że kiedyś będzie lepiej.
26 stycznia 2022 DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – filia nr 1
Omawiana książka: Ewa Ornacka Skazana Tematem naszego klubowego spotkania był reportaż Skazana Ewy Ornackiej. Są to wspomnienia Beaty Krygier- prawniczki z wykształcenia, asesora sądowego, osoby wydającej wyroki, która zostaje skazana na karę pozbawienia wolności za oszustwa finansowe. Wyrok odbyła m.in. w Grudziądzu - najcięższym więzieniu dla kobiet w Polsce. Nasze rozmowy dotyczyły warunków panujących w więzieniach, codzienności, relacjach pomiędzy osadzonymi, rodzinami, prawnikami i funkcjonariuszami służby więziennej, hierarchii w strukturach zakładu karnego. Zastanawiałyśmy się nad faktem, czy człowiek od urodzenia może być zły, czy też trudne doświadczenia życiowe i brak wsparcia definiują przyszłość i dalsze losy. Podsumowaniem spotkania zostało wrażenie zaskoczenia i przestrogi jednocześnie - jak czasem niewiele potrzeba, aby znaleźć się za murami więziennymi. Reportaż bardzo ciekawy! Serdecznie polecamy!
26 stycznia 2022 DKK MBP w Opolu – Wypożyczalnia Centralna
Omawiana książka: Małgorzata Sidz Kocie chrzciny: lato i zima w Finlandii
Kocie chrzciny to świetnie opowiedziana historia o „najszczęśliwszym kraju na świecie” – Finlandii. Autorka studiowała w Turku i przez 6 lat kursowała między Szwecją, Danią a Finlandią. Poznała wielu Finów, z którymi nawiązała stosunki koleżeńskie i uczestniczyła w ich życiu. Oprócz bardzo prywatnych opowieści, poznajemy także historię Finlandii i jej obecne bolączki. Książka wnikliwie analizuje mentalność Finów, bada ich tożsamość i historyczne zawirowania. Przeplata zabawne historie z ich życia z trudnymi tematami, np. przemoc wobec kobiet czy alkoholizm.
Paniom reportaż się podobał. Po lekturze były bardzo zdziwione tym, jak obraz Finlandii, przedstawiony w książce, odbiega od obrazu, który nosimy w sobie. Z książki, jak przyznały, Finlandia wcale nie jawi się jako „najszczęśliwszy kraj na świecie” .
25 stycznia 2022 DKK MiGBP w Głubczycach (dla dorosłych)
Omawiane książki: James Gould-Bourn Mój tata panda, Kent Haruf Nasze dusze nocą, Elisabeth Strout Amy i Isabelle, Jill Alexander Essbaum Kobieta na krawędzi
Tematem styczniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki był motyw samotności w literaturze. Tym razem uczestnicy zmierzyli się z powieściami, które opowiadały o trzech rodzaj samotności: samotnym rodzicielstwie, samotności związanej z utratą partnera oraz taką związaną z przeprowadzką do obcego kraju. We wszystkich trzech przypadkach książki ukazywały problemy, z jakimi borykają się bohaterowie znajdujący się w takich sytuacjach życiowych. W powieściach tych można było również znaleźć sposoby na radzenie sobie z tymi problemami. W przypadku książek Mój tata panda oraz Amy i Isabelle klubowicze zetknęli się z codziennością samotnych matek i ojców. Trudności z wychowywaniem dzieci, konieczność radzenia sobie z codziennymi obowiązkami w pojedynkę. W tym zestawieniu szczególnie do gustu przypadła klubowiczom powieść Mój tata panda, która kładzie nacisk na trudności radzenia sobie z emocjami oraz na problemy w komunikacji pomiędzy ojcem i synem.
Kolejną książką, która również dała uczestnikom do myślenia, jest powieść Kenta Harufa Nasze dusze nocą. Temat straty osoby bliskiej, z którą spędziło się dużą część życia, a także samotności po takiej stracie, dotykają większości ludzi. Dodatkowym atutem książki było ukazanie problemów, z którymi muszą się zmierzyć osoby w wieku dojrzałym, które chcą stworzyć nowe związki.
20 stycznia 2022 DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim
Omawiana książka: Karolina Wilczyńska Pierwsze wesele
20 stycznia w czytelni biblioteki przy kawie, herbacie i ciasteczkach, po raz pierwszy w tym roku odbyło się spotkanie, na którym omawiana była książka pt. Pierwsze wesele – Karoliny Wilczyńskiej. Główna bohaterka Tosia Stecka zakochuje się w Oskarze Wierzbickim dyrektorze firmy, w której sama też pracuje. Były oświadczyny i nadszedł czas, by pomyśleć o zorganizowaniu wesela, chociaż wcale nie przyszło to tak łatwo. Tosia mieszka z ojcem gdyż matka wcześniej zmarła na nowotwór. Ciocia Hania siostra matki jest częstym gościem w ich domu i wspólnie rozwiązują codzienne problemy. Książka wzrusza, są zabawne momenty, rodzinne tajemnice i bardzo zaskakujące zakończenie. Serdecznie polecamy i zachęcamy do przeczytania.
19 stycznia 2022 DKK GBP w Gogolinie
Omawiane książki: Magda Gessler Magda, Beata Kozidrak Beata gorąca krew
Dnia 19 stycznia odbyło się noworoczne spotkanie klubowiczek DKK połączone z zbliżającym się Dniem Babci. Przy kawie i ciasteczkach omawiano ciekawe, a wręcz burzliwe życie dwóch kobiet Magdy Gessler i Beaty Kozidrak. Paniom książki się podobały, a szczególnie autobiografia Magdy Gessler. Pani Magda pokazała swoje „kolorowe” życie pełne smaków, wydarzeń, o których w tamtych czasach można było pomarzyć. Dzięki swojemu ojcu, który był korespondentem, mogła prowadzić latami międzynarodowe życie, choć był to jeszcze czas głębokiego PRL. Dzięki dzieciństwu spędzonemu na Kubie i nie tylko, perfekcyjnie opanowała język hiszpański, co pozwoliło jej następnie studiować malarstwo w Madrycie. Klubowiczki stwierdziły, że jest w „czepku urodzona” ponieważ spotykała po drodze samych dobrych ludzi. Mimo że życie ją też bardzo doświadczyło (np. śmierć męża), to stała się bardzo silną kobietą, królową polskiej gastronomii.
Książka Beaty Kozidrak jest również ciekawą pozycją wg Pań, ale mniej barwna jak Magdy Gessler. Beata Kozidrak nazywana jest królową polskiej muzyki. Sama pisze teksty do swoich piosenek, które są pełne emocji i wzruszeń tak jak jej życie. Po ostatnich wydarzeniach trochę straciła na wizerunku, ale ma swoich wiernych fanów od pokoleń, którzy ją wspierają. Obie Panie są bardzo ciekawymi postaciami i te biografie warto przeczytać.
17 stycznia 2022 DKK GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim
Omawiane książki: Krystyna Mirek Magda Gessler Gdzie jest happy end? oraz Wyjdź za mnie kochanie
17 stycznia o godzinie 11.00 odbyło się pierwsze noworoczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W czasie spotkania omawiano książki Krystyny Mirek pt. Gdzie jest happy end?, Wyjdź za mnie kochanie.
12 stycznia 2022 DKK BP w Namysłowie
Omawiana książka: Nicholas Sparks Powrót
Po wcześniejszych lekturach, na świąteczno-karnawałowy czas wybrana została ciepła, chwytająca za serce opowieść o miłości, przyjaźni i trudnych wyborach. Twórczość Nicholasa Sparksa znana jest naszym klubowiczkom nie od dzisiaj, a jego kolejna książka nie rozczarowała i udowodniła, iż pisarz nadal jest w dobrej formie. Powrót to książka o pięknej dojrzałej miłości, którą trafnie opisuje poniższy cytat: "Ślubowałam wytrwać w tym związku w zdrowiu i w chorobie. Wierność w zdrowiu to nic trudnego, dopiero wierność w chorobie sprawia, że miłość lśni najjaśniej". Według czytelniczek, jest to powieść optymistyczna, poruszająca i ucząca współczucia. Umiejętność snucia życiowych pięknych, wzruszających opowieści, w których bolesną codzienność przeplatają uczucia, to coś co autor opanował do perfekcji. Fabuła Powrotu niesie ze sobą nie tylko dużo ciepła i nadziei , ale także cierpienie i wyrzuty sumienia. Jeden z ciekawszych wątków powieści to historia dziadka i Callie. Wspaniały staruszek, uparta nastolatka, walczący mężczyzna i kobieta, która potrzebuje pozytywnego oderwania się od swojego życia, to wszystko znaleźć można w tej książce. Polecamy na długie zimowe wieczory i nie tylko.
12 stycznia 2022 DKK MBP w Opolu – Fantastyczny Dyskusyjny Klub
Omawiana książka: Michael McDowell Żywiołaki
Na styczniowym spotkaniu było obecnych 6 osób, w tym jedna nowa oraz jedna uczestnicząca w spotkaniu zdalnie przy użyciu programu Discord. Rozmawialiśmy o powieści Żywiołaki Michaela McDowella z 1981 roku, na rynku polskim wydanej dopiero teraz przez wydawnictwo Vesper, specjalizujące się w powieściach grozy. Już od początku spotkania widoczna była dychotomia w odbiorze utworu – ci klubowicze, którzy byli oczytani w prozie tego rodzaju, uznali Żywiołaki za akceptowalne, zwyczajne, ale powtarzalne i nie prezentujące niczego nowego. Tym zaś, którzy z horrorami mieli mniej wspólnego, powieść podobała się o wiele bardziej, nawet jeśli mimo wszystko pewne schematy nadal były zauważane. Jedno przyznali za to wszyscy: historia o starym, wiktoriańskim nawiedzonym domu miała wyczuwalny klimat, taki, jaki powinien mieć dobry horror. Poza tym klubowicze wskazywali elementy, które były niepotrzebne w powieści oraz wydarzenia, które nie znalazły swojego wytłumaczenia na koniec, acz jak dodano, to ostatnie było zamierzone przez autora. Sporo kontrowersji wzbudził również w czytających sposób zwracania się do siebie postaci, które mimo wiążących je bliskich więzów rodzinnych mówią do siebie po imieniu, np. córka do ojca. Ostatecznie uznano książkę za przyjemną, ale niewiele więcej.
11 stycznia 2022 DKK OBP
Omawiana książka: Louise Glϋck Ararat
11 stycznia omawialiśmy pierwsze polskie wydanie wierszy noblistki, amerykańskiej poetki, Louise Glϋck. Wielokrotnie nagradzana poetka debiutowała w 1968 roku tomikiem wierszy Firstborn. W Polsce, do momentu przyznania jej nagrody Nobla w 2020 r, była mało znana. Opublikowano zaledwie kilka wierszy w antologiach m. in. w Dzikie brzoskwinie. Antologia poetek amerykańskich w tłumaczeniu Julii Hartwig. Tom Ararat, wydany w lipcu 2021 roku, jest pierwszym zbiorem wydanym w Polsce. Zawiera wiersze bardzo osobiste; pisane pierwszoosobowo są opisem radzenia sobie poetki z żałobą, traumą i sposobem rozliczenia się z rodziną. Wszystkie dopełniają się i układają w podróż, jaką autorka potrzebowała przebyć, by „osiąść na Araracie” i zakończyć potop smutku. Są swoistą drogą: od cierpienia do akceptacji, a niosą ze sobą ogromny ładunek emocji: smutku, strachu, zazdrości i wielu innych.
Klubowiczkom jej wiersze czytało się ciężko, ładunek żalu i przygnębienia nie pozwalał na przeczytanie niewielkiego tomiku w jeden dzień. Wszystkie wspominały, że musiały lekturę odreagować, by nie dać porwać się smutkowi.
Tomik kończy piękne podsumowanie: W dzieciństwie myślałam, że ból znaczy: jestem niekochana. A znaczył, że ja kocham.