Artykuły
1. „Dyskusyjne Kluby Książki 2024”
Zadanie „Dyskusyjne Kluby Książki 2024 w woj. opolskim” jest finansowane ze środków Instytutu Książki.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu otrzymała 65 282 zł dofinansowania na zadanie Dyskusyjne Kluby Książki w województwie opolskim w ramach Programu „Dyskusyjne Kluby Książki 2024” ze środków Instytutu Książki, pochodzących z dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całość zadania to 88 282 zł. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zakupów książek dla Klubów, szkolenia dla moderatorów, spotkania autorskie na terenie województwa opolskiego oraz działania związane z promocją idei programu.
2. „Biblioteka pełna emocji edycja 2024”
Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego”
3. „Opolskie biblioteki trzecim miejscem, czyli jak wykorzystać innowacje w bibliotece”
Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego”
4. „Miejsce dla historii”
Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego”
5. „Literackie spotkania”
Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Promocja czytelnictwa”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego”
6. „Projektowanie Uniwersalne Kultury – dostępność w instytucjach kultury”
Zadanie realizowane Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.3 „Systemowa Poprawa Dostępności”
Priorytetu III “Dostępność i Usługi dla Osób z Niepełnosprawnościami”
Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
7. „Konserwacja XVI-wiecznych zabytków piśmiennictwa ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu - ciąg dalszy
Zadanie realizowane przez Narodowy Instytut Muzeów w ramach programu rządowego „Wspieranie działań muzealnych”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie zostało dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego”
8. NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. 2021-2025
WBP realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek w środowiskach lokalnych poprzez wzrost atrakcyjności i dostępności ich zbiorów. Obecny zakup nowości wydawniczych dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Nazwa zadania: Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-bookówi/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0
Konwersacje
8, 15, 2, 29 V (poniedziałek)
Monday
15.00 – 16.00 Español Latino con Andrés (B1/B2)
16.00 – 17.00 L'Italiano con Małgorzata (A2/B1)
17.00 – 18.00 English with Rod (B1/B2)
2, 9, 16, 23, 30 V (wtorek)
Tuesday
16.00 – 17.00 Ukraiński online z Olgą (A2) | Українська онлайн з Ольгою (А2) [SKYPE]
20.00 – 21.00 Grecki online z Malwiną (A0-A1) [SKYPE]
10, 17, 24, 31 V (środa)
Wednesday
10.00 – 11.45 Польська мова для дорослих українців з Іреком (A2)
12.00 – 13.15 Čeština s Katkou (w każdą pierwszą środę miesiąca)
19.00 – 20.00 Русский онлайн с Павлом (A1-B2) [TELEGRAM]
4, 11, 18, 25 V (czwartek)
Thursday
15.00-16.00 Konwersacje na poziomie z Ryśkiem (A2-B1)
19.00 – 20.00 Le Français en ligne avec Łukasz (A1-B2) [ZOOM]
5, 12, 19, 26 V (piątek)
Friday
13.30 – 15.00 Польська мова для дорослих українців з Іреком (A2)
15.00 – 16.00 English with Maciek (B1-B2)
6, 13, 20, 27 V (sobota)
Saturday
11.00 – 12.00 Le Français avec Christophe (A2-B1)
Biblioteka Obcojęzyczna WBP OPOLE zastrzega sobie prawo do zmian w darmowych konwersacjach oraz e-konwersacjach językowych dla dorosłych
Przydatne linki:
Facebook
Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce to instytucja kultury województwa opolskiego, mająca na celu przybliżenie historii i współczesności Niemców w Polsce poprzez muzealną prezentację i dokumentację działalności mniejszości niemieckiej. Ponadto Centrum pełni funkcję muzeum, ośrodka historyczno-kulturalnego, miejsca edukacji pozaszkolnej oraz miejsca spotkań.
Zadania i działalność Centrum
Pomieszczenia budynku przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu umożliwiają zarówno prezentację ekspozycji stałej i wystaw czasowych oraz organizację spotkań, seminariów i warsztatów. Centrum dokumentuje bieżącą działalność mniejszości niemieckiej poprzez gromadzenie prasy mniejszościowej, artykułów na temat mniejszości niemieckiej, dokumentów, zdjęć oraz prowadzenie ewidencji zasobów dostępnych w innych instytucjach. W oparciu o prezentowaną w Centrum wystawę stałą i wystawy czasowe opracowywana jest oferta edukacyjna i kulturalna, skierowana dla przedszkoli, szkół, studentów i rodzin.
Wystawa stała, wystawy czasowe
Nowoczesna koncepcja wystawy oferuje zwiedzającym pełną wrażeń podróż w czasie przez historię i teraźniejszość Niemców w Polsce. Ekspozycja stanowi połączenie scenografii i multimediów z autentycznymi elementami uzupełnionymi replikami i reprodukcjami. Ożywiona scenografia, nagrania audio i video oraz projekcje, wprowadzają zwiedzających w historyczne kulisy, oddziałując na wszystkie zmysły oraz oferując niezapomniane spotkanie z historią i codziennością niemieckiej społeczności w Polsce. Wystawa, przystosowana do potrzeb osób z ograniczeniami ruchu, przygotowana jest w wersji dwujęzycznej – polskiej i niemieckiej. Oprócz wystawy stałej w Centrum organizowane są wystawy czasowe, poruszające tematy związane z historią, osobistościami, sztuką i literaturą mniejszości społecznych i etnicznych w Polsce i Europie.
Z historii Centrum
Podstawę utworzenia Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce stanowi zapis Wspólnego Oświadczenia Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu z 2011 roku, mówiący o wsparciu w zakresie muzealnej prezentacji historii mniejszości niemieckiej w Polsce. Zamiar powołania do życia Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce jako instytucji kultury województwa opolskiego znalazł się w podpisanej w 2018 roku umowie koalicyjnej między Koalicją Obywatelską, Mniejszością Niemiecką i Polskim Stronnictwem Ludowym w województwie opolskim.
Na ten cel zaadaptowany został budynek przy ulicy Szpitalnej 11 w Opolu, zakupiony w 2019 roku ze środków Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Remont i przebudowę budynku w kolejnym roku sfinansowało niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny na mocy uchwały Komisji budżetowej o dodatkowych środkach na wsparcie kultury zgodnie z federalną ustawą o wypędzonych i uchodźcach. Wówczas to rozpoczęły się właściwe prace nad uruchomieniem Centrum w Opolu.
List intencyjny w sprawie utworzenia instytucji podpisany został 23 czerwca 2020 r. pomiędzy Województwem Opolskim reprezentowanym przez Andrzeja Bułę, Marszałka Województwa Opolskiego i Zbigniewa Kubalańcę, Wicemarszałka Województwa Opolskiego oraz Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce reprezentowanym przez ówczesnych przewodniczącego Bernarda Gaidę i Rafała Bartka, wiceprzewodniczącego Zarządu Związku. W liście czytamy m.in.:
Dostrzegając potencjał i korzyści płynące z promowania, zachowania i rozwoju wielokulturowości oraz wspierania działań pro mniejszościowych Sygnatariusze niniejszego Listu oświadczają, że podejmują się współpracy na rzecz utworzenia i prowadzenia w Opolu Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce.
22 grudnia 2020 r. Sejmik Województwa Opolskiego podjął uchwałę o zmianie statutu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki w Opolu, w efekcie której Centrum stało się jednym z oddziałów Biblioteki.
13 maja 2021 r. Tadeusz Chrobak, reprezentujący Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Emanuela Smołki w Opolu oraz Bernard Gaida i Rafał Bartek, reprezentujący Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce podpisali w obecności Andrzeja Buły, Marszałka Województwa Opolskiego porozumienie o wspólnym uruchomieniu i prowadzeniu w Opolu Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce. Tym samym spełnione zostały założenia zadeklarowane w liście intencyjnym, podpisanym rok wcześniej pomiędzy Województwem Opolskim a Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, jak również założenia zawarte w Uchwale Sejmiku Województwa Opolskiego, rozszerzającej zadania Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej o pełnienie funkcji ośrodka informacji, Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce.
11 września 2022 r. w obecności Andrzeja Buły, Marszałka Województwa Opolskiego, Tadeusza Chrobaka, dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, Rafała Bartka, Przewodniczącego Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Natalie Pawlik, Pełnomocnika rządu federalnego ds. wysiedleńców i mniejszości narodowych, dr Thomasa Baggera, Ambasadora RFN w Polsce Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce zostało uroczyście otwarte. Dostępne dla zwiedzających jest od listopada 2022 r.
Informacje ogólne:
Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce
ul. Szpitalna 11, 45-010 Opole
Tel. + 48 77 407 50 12
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kierownik:
Weronika Wiese: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pracownicy:
Beata Glomb-Wróbel (specjalista ds. edukacji): + 48 77 407 50 12, wew. 22 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bogna Piter (specjalista ds. promocji i wystaw): + 48 77 407 50 12, wew. 23 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Katharina Schaible (manager kultury z ramienia niemieckiego Instytutu stosunków zagranicznych ifa): + 48 77 407 50 12, wew. 24 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Katarzyna Cieszyńska (recepcja): + 48 77 407 50 12, wew. 21 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Piotr Sikora (recepcja): + 48 77 407 50 12, wew. 21 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek-piątek: 10:00-16:00
Sobota: 10:00-18:00
1. „Dyskusyjne Kluby Książki 2023” Zadanie „Dyskusyjne Kluby Książki 2023 w woj. opolskim” jest finansowane ze środków Instytutu Książki.
„Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.
„Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
2. „Konserwacja XVI-wiecznych zabytków piśmiennictwa ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu-kontynuacja” Zadanie realizowane przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków w ramach programu dotacyjnego „Wspieranie działań muzealnych”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
3. „Biblioteka pełna emocji” Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
4. „Opolskie biblioteki dla każdego. Od juniora do seniora” Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
5. „Literackie peregrynacje” Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Promocja czytelnictwa”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
6. „Spotkania z historią” Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
7. „Modernizacja infrastruktury sieciowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu” Zadanie realizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego „Infrastruktura kultury”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
8. „Spotkania z literaturą” Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Promocja czytelnictwa”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
9. „Opole, Pałacyk na Wyspie Pasieka (XIX w.) : remont i konserwacja elewacji budynku” Zadanie realizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego „Ochrona zabytków”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
„Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
10. „Cool-turalnie [kulturalnie] i z pasją przez cały rok” Zadanie realizowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu dotacyjnego „Edukacja kulturalna”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
11. NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. 2021-2025
WBP realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek w środowiskach lokalnych poprzez wzrost atrakcyjności i dostępności ich zbiorów. Obecny zakup nowości wydawniczych dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Nazwa zadania: Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-bookówi/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0
1. „Dyskusyjne Kluby Książki 2022” Zadanie „Dyskusyjne Kluby Książki 2022 w woj. opolskim” jest finansowane ze środków Instytutu Książki.
„Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.
„Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
2. „Konserwacja XVI-wiecznych zabytków piśmiennictwa ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu” Zadanie realizowane przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków w ramach programu dotacyjnego „Wspieranie działań muzealnych”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
3. „Literackie horyzonty” Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Promocja czytelnictwa”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
4. „Horyzonty historii” Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Promocja czytelnictwa”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
5. „Powód do spotkań” Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
„Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
6. NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. 2021-2025
WBP realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek w środowiskach lokalnych poprzez wzrost atrakcyjności i dostępności ich zbiorów. Obecny zakup nowości wydawniczych dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Nazwa zadania: Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-bookówi/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0
1. „Dyskusyjne Kluby Książki 2020” Zadanie „Dyskusyjne Kluby Książki w woj. opolskim” jest finansowane ze środków Instytutu Książki.
„Dofinansowano ze środków Instytutu Książki”.
„Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
2. NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. 2021-2025
WBP realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek w środowiskach lokalnych poprzez wzrost atrakcyjności i dostępności ich zbiorów. Obecny zakup nowości wydawniczych dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Nazwa zadania: Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-bookówi/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0
1. „Dyskusyjne Kluby Książki 2020” Zadanie „Dyskusyjne Kluby Książki w woj. opolskim” jest finansowane ze środków Instytutu Książki.
„Dofinansowano ze środków Instytutu Książki”.
2. „Patchwork językowo-kulturowy” Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”
„Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
3. „Historyczne ścieżki” Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”
„Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
4. „Ogrody literatury” Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”
„Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
5. „Nowoczesna biblioteka odpowiedzią na potrzeby Czytelników - zakup sprzętu i oprogramowania komputerowego dla WBP w Opolu” Rozwój infrastruktury kultury Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Priorytet Infrastuktura kultury realizowany przez Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu”
„Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
Miło jest nam poinformować, że Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu przystąpiła do projektu
„Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2019”
realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie jeden egzemplarz odtwarzacza cyfrowych książek mówionych – Czytak 4. Urządzenie jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące, jest także przyjazne dla osób starszych.
Charakteryzuje się bardzo prostą obsługą i dobrą jakością dźwięku. W łatwy sposób pozwoli czytelnikom skorzystać z dobrodziejstw książki mówionej.
Na podstawie umowy użyczenia nasza placówka będzie mogła wypożyczać urządzenia osobom niepełnosprawnym.
Dzięki wsparciu Ministra Kultury, czytelnicy z dysfunkcją wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.
Stowarzyszenie „Larix” od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących. We współpracy ze Stowarzyszeniem nasza biblioteka będzie wciąż powiększać księgozbiór o nowe ciekawe pozycje książkowe.
1. „Dyskusyjne Kluby Książki 2019” Zadanie „Dyskusyjne Kluby Książki w woj. opolskim” jest finansowane ze środków Instytutu Książki.
„Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki”.
„Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
2. „Kalejdoskop językowo-kulturowy” Zadanie realizowane przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
„Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
3. „Zakup sprzętu komputerowego dla WBP w Opolu - etap III” Rozwój infrastruktury kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Priorytet Infrastuktura kultury realizowany przez Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
„Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Opolskiego”
4. „Zadanie w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” Program finansowany ze środków Biblioteki Narodowej.
„Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
5. Zadanie „Konserwacja zabytkowego zbioru Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu oraz renowacja murów zewnętrznych Zamku w Zespole Zamkowo-Parkowym w Rogowie Opolskim wraz z odprowadzeniem wód deszczowych” realizowane jest przy dofinansowaniu z Programu Promesa MKiDN 2017 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”