„Portret wenecki. Śledztwo” Jacek Cygan - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 416135 large

No, właśnie, Jacku, czy my rzeczywiście tego pragniemy: życia bez niespodzianek, magii, cudów. Nastrój Twojego eseju – opowiadania – impresji jest mi wyjątkowo bliski. Podróż tropem ulubionego opowiadania, filmu, obrazu a nawet muzyki, to dwie podróże w jednym. Tak było z moimi wyjazdami do Corleone w związku z „Ojcem Chrzestnym” a więc powieścią Puzo, filmem Coppoli i muzyką Roty. Łza się w oku kręci, gdy się Ciebie czyta. Czy my do takich podróży jeszcze wrócimy? Czy da się do nich wrócić? Czy będzie to, w istocie, równie beztroskie jak było?

 

Jacek Cygan – poeta, autor tekstów, prozaik, dramaturg. Wywodzi się ze środowiska piosenki studenckiej, współzałożyciel grupy „Nasza Basia Kochana’’. Napisał ponad 1000 piosenek dla najwybitniejszych polskich wokalistów. Jego utwory wygrywały festiwale polskiej piosenki jak i Eurowizji.
Znany z twórczości dla dzieci, także tłumaczeń m.in. libretta musicalu Notre – Dam de Paris’ Riccardo Cocciante i Luca Plamandou. Przełożył także oratorium Jerzego Fryderyka Haendla Mesjasz’.
Wydał cztery tomy wierszy: Drobiazgi liryczne, Ambulanza, Pies w tunelu, Boskie błędy.
Za tom Ambulanza otrzymał Nagrodę Literacką im. Ks. Jana Twardowskiego, a za tom Pies w tunelu’ Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz. Jego wiersze tłumaczone były na język włoski, francuski, niemiecki i czeski. Jest autorem książki o Leopoldzie Kozłowskim-Kleinmannie, ostatnim klezmerze Galicji. Wraz z Leopoldem Kozłowskim opracowali wybór Najpiękniejszych pieśni i piosenek żydowskich, przetłumaczył także z języka jidysz 30 pieśni Mordechaja Gebirtiga.
W 2013 Jacek Cygan zadebiutował jako dramaturg sztuką Kolacja z Gustawem Klimtem, która została wystawiona przez teatr Stu w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Przygotował też we współpracy z Andrzejem Sewerynem spektakl Cygan w Polskim – Życie jest piosenką.
Jacek Cygan jest kawalerem „Orderu Uśmiechu’’; otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis’’, a w 2019 otrzymał tytuł „Mistrza Mowy Polskiej’’.

Udostępnij