Spotkanie z Ludwiką Włodek - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Ludwiką Włodek

Ludwika Włodek – publicystka, dziennikarka i socjolożka, zajmująca się Azją Środkową. Wykładowczyni na Wydziale Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego, reporterka. Autorka książek: "Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów", "Wystarczy przejść przez rzekę", "Andrzej Mróz. Cudowna, cudowna historia" i "Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza".

Za reportaże "Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji" otrzymała nominację w konkursie Travelery 2020.

Gdy po 130 latach kolonizacji Algieria odzyskiwała autonomię, kraj musieli opuścić nie tylko Algierczycy, którzy w walce o niepodległość opowiedzieli się po stronie Francji, ale również Francuzi, których przodkowie podbijali Algierię, i którzy nie znali innej ojczyzny.

I jedni i drudzy migrowali do Francji.

Ani jedni, ani drudzy nie poczuli się tam jak u siebie.

Nie da się opowiedzieć o współczesnej Francji bez pokazania skomplikowanych relacji algiersko-francuskich.

Ludwika Włodek wnikliwie i z empatią zagląda w zróżnicowane życiorysy swoich bohaterek i bohaterów. Odwiedza blokowiska na przedmieściach Paryża i Marsylii, niesławne no-go zones, ale też wspaniałego domu potomków beneficjentów kolonializmu. Rzetelnie przygląda się zagadnieniu współistnienia w jednym społeczeństwie muzułmanów i nie muzułmanów. Podróżuje pomiędzy dzielnicami, miastami, Francją i Algierią, ale również na przestrzeni dziesiątek lat zawiłych stosunków obydwu krajów. Poprzez losy bohaterów opowiada nam też historię kolonializmu Algierii i jej walki o niepodległość –  i jak zarówno jedno i drugie wpłynęło na kształt dzisiejszej Francji.

Spotkanie poprowadzi Monika Ostrowska

21 września 2021, godz. 17:00

Ogród WBP

Spotkanie odbędzie się w ramach 5. Festiwalu Kultur i Języków Świata oraz piątej edycji "Zaczytanego Opolskiego" - akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.

Udostępnij