Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską (Zaczytane Opolskie) - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Wyszukaj wydarzenie

Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską (Zaczytane Opolskie)

Magdalena Grzebałkowska – pisarka i reporterka „Gazety Wyborczej”, specjalizująca się w reportażu biograficznym i historycznym. Laureatka nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Autorka bestellerowych biografi Ksiądz Paradoks. Biografia Jana TwardowskiegoBeksińscy. Portret podwójny, Komeda. Osobiste życie jazzu. Za 1945. Wojna i pokój otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike.

W najnowszej książce – Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia - przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników.

Trzyletni Arthur trafia do domu dziecka, gdzie będzie wychowywany na idealnego nazistę. Lilia w łagrze pokocha Stalina, choć jest córką wrogów ludu. Mały Minoru, Amerykanin japońskiego pochodzenia, pozna życie za drutami, choć żyje w kraju wolności. Czy Jose Maria, którego rodzice odsyłają z pogrążonej w krwawym konflikcie Hiszpanii, w Związku Radzieckim znajdzie raj? A może i tam w końcu dopadnie go wojna?

By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych   i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas – małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich. W Kazachstanie spotyka dziewczynkę – dziś ponad osiemdziesięcioletnią – której wojna zabrała wiedzę o tym kim jest, skąd pochodzi i jakie były losy jej rodziców. Reporterka chce jej pomóc odzyskać pamięć. A nam wszystkim pomaga zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.

10 czerwca 2021, godz. 17:00

Ogród WBP, ul. Piastowska 20

Prowadzenie: Michał Nogaś

 

www.facebook.com/wbpopole

 

Spotkanie odbędzie się w ramach piątej edycji "Zaczytanego Opolskiego" - akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.

Udostępnij