W dniach 3-8 października 2016 r. delegacja pracowników z Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu w składzie Tadeusz Chrobak - dyrektor WBP, Hanna Jamry - kierownik DIBP, Teresa Zarwańska - kierownik DOA, Elżbieta Kobienia - pracownik DFK, Tomasz Cygan - pracownik DU, Robert Dudek - kierowca, przebywała w okręgu iwano-frankiwskim na zaproszenie Obwodowej Publicznej Biblioteki Naukowej im. I. Franki w Iwano-Frankiwsku.
Opolscy bibliotekarze mieli możliwość przyjrzeć się pracy biblioteki publicznej w Kałuszu, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iwanofrankiwsku oraz jej filii w mieście i na wsi, Obwodowej Publicznej Biblioteki Naukowej im. I. Franki w Iwano-Frankiwsku, a także bibliotek rejonów Wierchowiny i Jaremcze.
Biblioteka miejska w Kałuszu należy do jednych z najnowocześniejszych placówek w obwodzie iwano-frankiwskim.
Z blisko 30-tysięcznego księgozbioru i 80 tytułów czasopism korzysta 6 tys. czytelników. Biblioteka posiada wolny dostęp do półek z książkami, wiele stanowisk komputerowych, kawiarenkę, a nowoczesny design sprawia, że mieszkańcy chętnie spędzają tu wolne chwile.
Miejska Biblioteka w Iwano-Frankiwsku i jej 17 filii prowadzi różne form pracy z czytelnikami, m.in. kursy języka angielskiego, oferuje mieszkańcom usługi w sprawach podatków, opłat, korespondencji, jak wypełniać druki urzędowe itp., popularnością cieszy się klub młodych poetów. Biblioteki na terenie miasta uczestniczą w programie pomocy dla przesiedleńców ze wschodu Ukrainy.
Ciekawym doświadczeniem było spotkanie się z „wójtem” wsi, w której działa filia biblioteki miejskiej. Do 2015 r. panowała na Ukrainie pełna centralizacja a samorządy ukraińskie były jednostkami niesamodzielnymi. Wprowadzana
od ubiegłego roku decentralizacja ma polegać przede wszystkim na przekazaniu wspólnotom lokalnym ogromnego obszaru kompetencji i środków finansowych, stąd wiele pytań „wójta” o polskie doświadczenia w funkcjonowaniu samorządowych bibliotek publicznych.
Zwiedzanie Obwodowej Publicznej Biblioteki Naukowej im. I. Franki w Iwano-Frankiwsku rozpoczęliśmy od Biblioteki Obcojęzycznej. Dzięki amerykańskiemu projektowi „Okno w Ameryce” finansowanego z fundacji Billa i Melindy Gatesów biblioteka wyposażona jest w nowoczesną pracownię komputerową. Wśród 70-tysięcznego księgozbioru znajdują się również książki polskie, których zbiór jest efektem współpracy z opolską biblioteką.
Przy ulicy Wiaczesława Czornowiła 22 mieści się budynek główny biblioteki. Bibliotekę, którą zarządza Lyudmyla Babij, zwiedzaliśmy drogą czytelnika - począwszy od rejestracji i wydania karty bibliotecznej, przez wypożyczalnię, dział bibliograficzny, regionalny, czytelnię główną, dział ekonomii i biznesu, dział sztuki. Wymienialiśmy się doświadczeniami w działach gromadzenia i opracowania zbiorów oraz dziale metodycznym.
W ciągu kolejnych dwóch dni przemierzaliśmy Huculszczyznę między Czarnym Czeremoszem a Prutem. Zwiedziliśmy muzeum Iwana Franka w Krzyworówni. Ten wybitny ukraiński pisarz przebywał tu w latach 1906-1914. W muzeum znajdują się jego rzeczy osobiste – m.in. stolik, przy którym pracował, jego łóżko, budzik. Krzyworównia była również miejscem pracy i wypoczynku wielu ludzi nauki, literatury i sztuki m.in. przebywali tu poetka Łesia, pisarze Mychajło Kociubiński i Hnat Hotkewycz oraz wielki polski humanista Stanisław Vincenz, autor eposu o ziemi huculskiej „Na wysokiej połoninie”.
Następny przystanek to dom kultury i malutka filia biblioteczna we wsi Zelena, w której ze szczególnym pietyzmem kultywuje się kulturę huculską. Zostaliśmy zaproszeni przez gospodarzy, by posmakować życia prawdziwych hucułów.
W domu gospodyni Wasilewy, w otoczeniu huculskich haftów, serwetek, kilimów, strojów ludowych, pamiątek rodzinnych próbowaliśmy specjały kuchni ludzi gór: banusz czyli potrawę z mąki kukurydzianej i śmietany, bryndzę i sało, grzyby, kiszone pomidory i ogórki oraz własny chleb. A to wszystko przy akompaniamencie bajanu i pieśni śpiewanych przez wszystkich.
Karpackie miejscowości Tatarów i Jaremcze zapamiętaliśmy ze wspaniałych widoków gór we wszystkich barwach jesieni.
W czasie naszej wizyty trwały w Iwano-Frankiwsku obchody 15-lecia współpracy województwa opolskiego z obwodem iwanofrankiwskim. Brali w nich udział przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, radni wojewódzcy oraz samorządowcy współpracujący z ukraińskimi gminami. 5 października w czasie uroczystego koncertu w iwano-frankiwskiej filharmonii Przewodniczący Iwano-Frankiwskiej Państwowej Administracji Obwodowej Oleg Gonczaruk odznaczył medalem „Za Zasługi wobec Przykarpacia” dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Tadeusza Chrobaka.
W drodze powrotnej parę godzin spędziliśmy we Lwowie, zwiedzaliśmy nekropolę elity narodu polskiego Cmentarz Łyczakowski oraz miejsce, które wzrusza głęboko każdego Polaka Cmentarz Orląt. Spacer po starym mieście dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.