2014
14 stycznia w pałacyku przy ul. Piastowskiej 20 odbyło się spotkanie założycielskie Koła Opolskich Genealogów.
23 stycznia w czytelni WBP, w spotkaniu poświęconym Januszowi Gniatkowskiemu oraz uroczystym finisażu wystawy jego plakatów wzięli udział: Krystyna Maciejewska – piosenkarka i żona artysty oraz opolski dziennikarz muzyczny, kompozytor - Edward Spyrka.
14 lutego ze swoimi czytelnikami spotkała się dziennikarka i felietonistka, córka Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta, Agata Passent.
5 marca w Galerii WuBePe otwarto wystawę "Miejsca dziedzictwa światowego UNESCO w Nadrenii-Palatynacie". Wystawa została zorganizowana we współpracy z Centrum Bibliotek Landu Nadrenia-Palatynat
6 marca w sali konferencyjnej "Ostrówek" w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego miała miejsce międzynarodowa konferencja przygotowana przez WBP w Opolu – "Epoka e-czytelnictwa. Bibliotekarstwo w obliczu nowych wyzwań".
3 kwietnia w pałacyku przy ul. Piastowskiej 20 po raz siedemnasty rozstrzygnięto konkurs "Austria – kraj i mieszkańcy".
9 kwietnia w Galerii WuBePe odbył się wernisaż wystawy „Josef Čapek”. W wernisażu uczestniczyli bibliotekarze ze Środkowoczeskiej Biblioteki Naukowej w Kladnie – organizatorzy wystawy.
24 kwietnia biblioteka gościła Jerzego Skoczylasa, Leszka Niedzielskiego i Stanisława Szelca z wrocławskiego Kabaretu ELITA.
6 maja w Filharmonii Opolskiej, w ramach 14. Wiosny Austriackiej, można było wysłuchać koncertu zatytułowanego „1914 – Świat wczorajszy”. Na scenie zaprezentowało się Kreisler Trio Wien.
7 maja w Galerii WuBePe miał miejsce wernisaż wystawy „Spacerem po dawnym Opolu”. Fotografie i pocztówki pochodzące ze zbiorów biblioteki uzupełniły prywatne zdjęcia mieszkańców Opola.
15 maja w czytelni odbyło się V Forum Opolskich Środowisk Literackich. W ramach Forum zorganizowana została sesja popularnonaukowa "Dziedzic śląskości – Jan Goczoł", która uświetniła jubileusz 80. rocznicy urodzin Poety.
21 maja czytelnia WBP zaprosiła na spotkanie z wybitnym poetą Adamem Zagajewskim. Spotkanie prowadził Tomasz Różycki.
31 maja w pałacyku przy ul. Piastowskiej 20 odbyła się Noc Kultury pod hasłem: „Patrioci i zdrajcy, czyli Noc z historią Polski w Galerii WuBePe”, podczas której zaprezentowano obraz pędzla Jana Styki „Polonia”, pozyskany na tę noc z Ossolineum we Wrocławiu.
4 czerwca w Galerii WuBePe miał miejsce wernisaż wystawy „Kresowianie na Opolszczyźnie”. Prezentowane na wystawie fotografie i dokumenty udostępnione zostały dzięki życzliwości Muzeum Wsi Opolskiej oraz wielu osób prywatnych.
11 czerwca wszyscy wielbiciele „morskich opowieści” mogli spotkać się z Krzysztofem Baranowskim, żeglarzem, kapitanem jachtowym i dziennikarzem.
W dniach 14 – 20 września w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej gościli bibliotekarze z Państwowej Publicznej Biblioteki Naukowej w Biełgorodzie (Rosja).
24 września w czytelni obchodzony był uroczyście jubileusz 50-lecia pracy twórczej poety, publicysty, społecznika i wydawcy – Harry’ego Dudy.
9 października w czytelni WBP miało miejsce spotkanie zatytułowane “Wilno miasto w chmurach”. Ta poetycka impreza odbyła się w ramach XXV Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.
21 października w Galerii WuBePe odbył się wernisaż wystawy „Różne oblicza Tajwanu”. W trakcie wieczoru można było wysłuchać muzyki tajwańskiej oraz uczestniczyć w pokazie parzenia herbaty. Wernisażowi towarzyszył pokaz filmów prezentujących kulturę i piękno Tajwanu. Podczas otwarcia wystawy Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej reprezentował Jack K.C. Chiang – ambasador Tajwanu w Polsce.
23 października w czytelni odbyło się spotkanie z pisarzem i publicystą Zygmuntem Miłoszewskim.
W dniach 17 – 22 listopada Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu gościła delegację bibliotekarzy z Obwodowej Publicznej Biblioteki Naukowej w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie.
20 listopada w czytelni WBP odbyło się spotkanie z Olgą Tokarczuk – pisarką, eseistką, autorką scenariuszy, poetką, psycholożką. Spotkanie było połączone z promocją najnowszej powieści autorki pt. "Księgi Jakubowe".
25 listopada w czytelni WBP miało miejsce jubileuszowe spotkanie z okazji 25-lecia pracy reportażystki, dokumentalistki i producentki telewizyjnej, Teresy Kudyby, autorki m.in. zaprezentowanego podczas spotkania filmu "Edward Stachura z tego świata".
27 listopada Galeria WuBePe zaprosiła na wernisaż wystawy "Ciało ludzkie. Anatomia człowieka w starodrukach od XV do XVIII stulecia". Wystawa została przygotowana we współpracy z Biblioteką Naukową w Ołomuńcu.
3 grudnia w czytelni ze swoimi wielbicielami spotkała się Maria Czubaszek, pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka.
9 grudnia w czytelni swoją najnowszą książkę pt. „Buty Ikara. Biografia Edwarda Stachury” promował Marian Buchowski. Spotkanie prowadził dr Adam Wierciński.