2014 rok - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 2014

2014

14 stycznia w pałacyku przy ul. Piastowskiej 20 odbyło się spotkanie założycielskie Koła Opolskich Genealogów.

1

23 stycznia w czytelni WBP, w spotkaniu poświęconym Januszowi Gniatkowskiemu oraz uroczystym finisażu wystawy jego plakatów wzięli udział: Krystyna Maciejewska – piosenkarka i żona artysty oraz opolski dziennikarz muzyczny, kompozytor - Edward Spyrka.

2

14 lutego ze swoimi czytelnikami spotkała się dziennikarka i felietonistka, córka Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta, Agata Passent.

3

5 marca w Galerii WuBePe otwarto wystawę "Miejsca dziedzictwa światowego UNESCO w Nadrenii-Palatynacie". Wystawa została zorganizowana we współpracy z Centrum Bibliotek Landu Nadrenia-Palatynat

4

6 marca w sali konferencyjnej "Ostrówek" w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego miała miejsce międzynarodowa konferencja przygotowana przez WBP w Opolu – "Epoka e-czytelnictwa. Bibliotekarstwo w obliczu nowych wyzwań".

5

3 kwietnia w pałacyku przy ul. Piastowskiej 20 po raz siedemnasty rozstrzygnięto konkurs "Austria – kraj i mieszkańcy".

6

9 kwietnia w Galerii WuBePe odbył się wernisaż wystawy „Josef Čapek”. W wernisażu uczestniczyli bibliotekarze ze Środkowoczeskiej Biblioteki Naukowej w Kladnie – organizatorzy wystawy.

7

24 kwietnia biblioteka gościła Jerzego Skoczylasa, Leszka Niedzielskiego i Stanisława Szelca z wrocławskiego Kabaretu ELITA.

8

6 maja w Filharmonii Opolskiej, w ramach 14. Wiosny Austriackiej, można było wysłuchać koncertu zatytułowanego „1914 – Świat wczorajszy”. Na scenie zaprezentowało się Kreisler Trio Wien.

9

7 maja w Galerii WuBePe miał miejsce wernisaż wystawy „Spacerem po dawnym Opolu”. Fotografie i pocztówki pochodzące ze zbiorów biblioteki uzupełniły prywatne zdjęcia mieszkańców Opola.

10

15 maja w czytelni odbyło się V Forum Opolskich Środowisk Literackich. W ramach Forum zorganizowana została sesja popularnonaukowa "Dziedzic śląskości – Jan Goczoł", która uświetniła jubileusz 80. rocznicy urodzin Poety.

11

21 maja czytelnia WBP zaprosiła na spotkanie z wybitnym poetą Adamem Zagajewskim. Spotkanie prowadził Tomasz Różycki.

12

31 maja w pałacyku przy ul. Piastowskiej 20 odbyła się Noc Kultury pod hasłem: „Patrioci i zdrajcy, czyli Noc z historią Polski w Galerii WuBePe”, podczas której zaprezentowano obraz pędzla Jana Styki „Polonia”, pozyskany na tę noc z Ossolineum we Wrocławiu.

13

4 czerwca w Galerii WuBePe miał miejsce wernisaż wystawy „Kresowianie na Opolszczyźnie”. Prezentowane na wystawie fotografie i dokumenty udostępnione zostały dzięki życzliwości Muzeum Wsi Opolskiej oraz wielu osób prywatnych.

14

11 czerwca wszyscy wielbiciele „morskich opowieści” mogli spotkać się z Krzysztofem Baranowskim, żeglarzem, kapitanem jachtowym i dziennikarzem.

15

W dniach 14 – 20 września w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej gościli bibliotekarze z Państwowej Publicznej Biblioteki Naukowej w Biełgorodzie (Rosja).

16

24 września w czytelni obchodzony był uroczyście jubileusz 50-lecia pracy twórczej poety, publicysty, społecznika i wydawcy – Harry’ego Dudy.

17

9 października w czytelni WBP miało miejsce spotkanie zatytułowane “Wilno miasto w chmurach”. Ta poetycka impreza odbyła się w ramach XXV Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.

18

21 października w Galerii WuBePe odbył się wernisaż wystawy „Różne oblicza Tajwanu”. W trakcie wieczoru można było wysłuchać muzyki tajwańskiej oraz uczestniczyć w pokazie parzenia herbaty. Wernisażowi towarzyszył pokaz filmów prezentujących kulturę i piękno Tajwanu. Podczas otwarcia wystawy Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej reprezentował Jack K.C. Chiang – ambasador Tajwanu w Polsce.

19

23 października w czytelni odbyło się spotkanie z pisarzem i publicystą Zygmuntem Miłoszewskim.

20

W dniach 17 – 22 listopada Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu gościła delegację bibliotekarzy z Obwodowej Publicznej Biblioteki Naukowej w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie.

20 listopada w czytelni WBP odbyło się spotkanie z Olgą Tokarczuk – pisarką, eseistką, autorką scenariuszy, poetką, psycholożką. Spotkanie było połączone z promocją najnowszej powieści autorki pt. "Księgi Jakubowe".

22

25 listopada w czytelni WBP miało miejsce jubileuszowe spotkanie z okazji 25-lecia pracy reportażystki, dokumentalistki i producentki telewizyjnej, Teresy Kudyby, autorki m.in. zaprezentowanego podczas spotkania filmu "Edward Stachura z tego świata".

23

27 listopada Galeria WuBePe zaprosiła na wernisaż wystawy "Ciało ludzkie. Anatomia człowieka w starodrukach od XV do XVIII stulecia". Wystawa została przygotowana we współpracy z Biblioteką Naukową w Ołomuńcu.

24

3 grudnia w czytelni ze swoimi wielbicielami spotkała się Maria Czubaszek, pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka.

25

9 grudnia w czytelni swoją najnowszą książkę pt. „Buty Ikara. Biografia Edwarda Stachury” promował Marian Buchowski. Spotkanie prowadził dr Adam Wierciński.

26

Udostępnij