2013 rok - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 2013

2013

9 stycznia w czytelni odbyło się sympozjum zorganizowane wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego „Świadomość i kultura prawna w społeczeństwie obywatelskim”.

1

21 stycznia w Galerii WuBePe miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Gloria victis. Reminiscencje powstania styczniowego w grafice i literaturze”. Wystawę tworzyły materiały ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej jak i z kolekcji prywatnych.

2

4 marca w czytelni WBP, w uroczystym finisażu wystawy „Życie i twórczość Witolda Lutosławskiego”, wzięli udział Alicja Książek - fortepian i Marta Cyprys-Polek - wykład o Witoldzie Lutosławskim.

3

5 marca ze swoimi czytelnikami spotkał się Bogdan Rymanowski. Spotkanie odbyło się przy okazji promocji książki „Ubek”, autorstwa dziennikarza.

4

6 marca w czytelni WBP odbyła się ogólnopolska konferencja „Nowe technologie w bibliotekach – e-booki na e-regałach”, w której uczestniczyli: Łukasz Gołębiewski, Mikołaj Topicha-Dolny, Monika Brzozowska, Paweł Braun i dr Ewa Jabłońska-Stefanowicz. Konferencję zorganizowano w ramach „Tygodnia e-książki”.

5

W dniach 2-4 kwietnia swój jubileusz 20-lecia istnienia świętowała Biblioteka Austriacka. W uroczystościach uczestniczył m.in. konsul generalny Republiki Austrii w Krakowie dr Christophe Ceska.

6

10 kwietnia Galeria WuBePe zaprosiła na wernisaż wystawy „Rosja autostopem” - fotografie Agaty Malec. Ekspozycja, zorganizowana przez Studenckie Naukowe Koło Slawistów, była prezentowana w ramach Dni Kultur Słowiańskich.

7

11 kwietnia w Filharmonii Opolskiej publiczność wysłuchała koncertu muzyki kameralnej z Salzburga, który uświetnił 20-lecie działalności Biblioteki Austriackiej.

8

8 maja w samo południe na placu Wolności w Opolu odbyła się prezentacja Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w ramach Tygodnia Bibliotek.

9

9 maja w czasie Nocy w bibliotece, w Galerii WuBePe pokazano korespondencję, jaką Jan Jeziorański (1833-1864), komisarz Komunikacji w Organizacji Narodowej powstania styczniowego, prowadził z żoną, Wandą Jeziorańską. Listy czytali pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

10

21 maja WBP zorganizowała IV Forum Opolskich Środowisk Literackich pod hasłem „Trudna sztuka reportażu”. W czasie spotkania Marian Buchowski, Zbigniew Górniak, Tadeusz Horoszkiewicz, Adrian Chimiak oraz Krzysztof Świderski opowiedzieli o kulisach swojej pracy, o tym jak szukają tematów, rozmawiają ze swoimi bohaterami, podróżują, ujawnili również tajniki swojego warsztatu.

11

W dniach 19-25 maja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu przebywała delegacja bibliotekarzy z bibliotekarzy z Iwano-Frankiwska na Ukrainie. Podczas wizyty ukraińskich gości w galerii WuBePe miał miejsce wykład dyrektor biblioteki Ludmiły Babij zatytułowany „U NASZYCH SĄSIADÓW - biblioteki w Iwano-Frankiwsku”.

12

5 czerwca w czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej gościła Magda Umer - piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej, dziennikarka, polonistka, reżyser, scenarzystka, aktorka oraz autorka recitali i książek.

13

6 czerwca w Galerii WuBePe, w ramach Nocy kultury, został pokazany najsłynniejszy obraz Cypriana Kamila Norwida „Jutrznia”, namalowany na drewnie wizerunek starszej kobiety z różańcem w ręce.

14

13 czerwca w Galerii WuBePe otwarto wystawę pocztówek, fotografii i plakatów „Historyczna stolica Węgier - Székesfehérvár”. Gośćmi wystawy byli bibliotekarze z Biblioteki Komitatu im. Vörösmarty Mihálya w Székesfehérvar, z którą WBP współpracuje od 2002 r.

15

26 czerwca w czytelni WBP odbyła się promocja książki Krzysztofa Janusza Wernera „Droga przez mękę i łagry Gułagu”. W spotkaniu, które prowadził dr hab. Aleksander Woźny, uczestniczyli m.in.: krewni i przyjaciele zmarłego Krzysztofa Wernera, o. Dominik Orczykowski oraz władze województwa.

16

1 sierpnia w Galerii WuBePe odbył się wernisaż malarstwa, pochodzącej z Częstochowy, Ilony Cieślak.

17

19 września w czytelni WBP swój jubileusz świętował, pochodzący z Popielowa poeta i aptekarz, Waltera Pyka. Podczas spotkania autorskiego prezentował wiersze z najnowszych tomików poezji.

18

W dniach 23-26 września w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej gościli bibliotekarze z zaprzyjaźnionej biblioteki w Bańskiej Bystrzycy. Podczas wizyty w Opolu słowaccy goście zapoznali się m.in. z funkcjonowaniem Opolskiej Biblioteki Cyfrowej.

19

3 października w czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie Renaty Blicharz. Poetka świętowała 30-lecie swojej pracy twórczej.

20

7 października w pałacyku przy ul. Piastowskiej 20 została otwarta wystawa „Zamkowe opowieści. Szlachta na Śląsku”. W trakcie wystawy została podpisana Umowa o współpracy pomiędzy Wojewódzka Biblioteką Publiczną w Opolu a Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen (Hösel).

21

W dniach 12–20 października pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu uczestniczyli w delegacji do Państwowej Publicznej Biblioteki Naukowej w Biełgorodzie w Rosji.

22

24 października w Landesbibliothekszentrum Rheinland-Pfalz w Koblencji w Niemczech została otwarta wystawa „Śląskie zamki i pałace w grafice”. Wszystkie eksponaty pochodziły ze zbiorów własnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

23

18 listopada czytelnia WBP gościła, pochodzącego ze Złotoryi, Mariusza Szczygła - dziennikarza, reportera, pisarza, laureata Europejskiej Nagrody Literackiej.

24

28 listopada w czytelni WBP odbył się benefis Mariana Buchowskiego z okazji 70. rocznicy urodzin autora. spotkanie prowadził prof. Sławomir S. Nicieja.

25

4 grudnia w czytelni WBP można było wziąć udział w spotkaniu z poezją i muzyką łużycką - z udziałem artystów serbołużyckich z Budziszyna oraz opolskich literatów. Wieczór literacki poświęcony był Minie Witkojc i Antoniemu Nawce, nieżyjącym serbołużyckim twórcom kultury - przyjaciołom Polski i Polaków.

26

10 grudnia w czytelni WBP miał miejsce program poetycko-muzyczny „Wiersze pachnące jedliną”. Coroczne spotkania wigilijne Nauczycielskiego Klubu Literackiego odbywają się pod hasłem autorstwa nieżyjącej już poetki, Karoliny Turkiewicz-Suchanowskiej.

27

Udostępnij